Berichten uitgezonden naar Duitschland New-ïorksche Bears NEDERLANDER VOORDE RECHTBANK EEN ONDERHOUD MET ADMIRAAL RADER DINSDAG 5 MAART 1940 Na bekentenis van verdachte eischt officier van justitie vijf jaar gevangenisstraf CORPS LUCHTAFWEER Installatie te Rotterdam Samenwerking België en Nederland Ook op toeristisch gebied HET IJS OP HET IJSSELMEER OMGEKOMEN DIENST PLICHTIGEN De pensionneering van hun weduwen en kinderen Börsenzeitung: „Geen luchtaanval bemerkt" Joodsch boek op den Index geplaatst Britsche kruiser te Montevideo Haven van Antwerpen zwaar getroffen Brussel legt beslag op Paris Noir" Stemming prijshoudend. NOG EEN KOLENSCHIP VERTROKKEN VERBODEN VAARWATER Clearingkoersen Neutrale schepen kunnen beter de oorlogszone vermijden t +Sr WISSELKOERSEN AM ERIK. GOEDERENMARKT 3+4 35 Rattenplaag in Brabant Het vraagstuk van den periodieken terugkeer AMSTERDAMSCHE BEURS Nabeurskoersen van 4 Maart Academische examens Apothekers-assistenit FAILLISSEMENTEN Sedert het uitbreken van den oorlog heeft Nederland binnen zijn grenzen reeds verschillende spionnagezaken aan het licht zien komen, al was het niet in al deze ge vallen even duidelijk, waarom het in feite te doen was. Dit laatste was aanvankelijk ook eenigermate het geval met de affaire, die Vrijdagmiddag den Hollander P. B. uit Schiebroek en den Duitscher H. D., zonder vaste woonplaats, voor de Rotterdamsche rechtbank bracht. Wel was men er in ge slaagd in een woning te Sliedrecht een geheimen zender in beslag te nemen en het lag voor de hand, dat daarmede berichten verzonden waren, die niet verzonden be hoorden te worden, maar weike rol de drie betrokkenen daarbij speelden wa,s niet zon der meer duidelijk. Deze rechtzitting zal daaromtrent zeker nog eenige klaarheid brengen. Nu kwam uit het ingestelde onderzoek wel vast te staan, dat deze Hollander B. zich op spionnage-gebied al een zekeren naam had ver worven. Dat was gebeurd in den vorigen we reldoorlog, toen hij voor een buitenlandsche mogendheid bijzonderheden verzamelde over vliegvelden in Frankrijk. Bij het vinden van den zender in zijn huis te Sliedrecht kon aan B. al aanstonds ten laste worden gelegd een overtreding van artikel 100 van het wetboek van strafrecht, dat o.ra. een gevangenisstraf van zes jaren in het voor uitzicht stelt voor dengene, die tijdens een oorlog, waarin Nederland niet betrokken is, eenig bijzonder voorschrift tot handhaving der onzijdigheid van regeeringswege gegeven en bekend gemaakt, opzettelijk overtreedt. Zulk een bijzonder voorschrift nu wordt van regee ringswege gegeven in artikel 21 van de neutra- liteitsproclamatie, waarin verboden wordt het zonder vergunning oprichten, exploiteeren of in stand houden van een radiozender. Inmiddels was ook nog gebleken, dat de inhoud van deze berichten bestond uit mededeelingen over weet en bodemgesteldheid aan één der oorlogvoeren de mogendheden. Tot zoover dus in het kort, waarvoor B. zich te verantwoorden heeft De rol van den Duitscher D. is ietwat ondui delijker. Evenals B. was hij naar alle waar schijnlijkheid een werktuig in handen van den geheimen dienst. Gebleken is wel, dat hjj B. eenige malen geld heeft overhandigd, zoodat hem ten laste wordt gelegd medeplichtigheid subs, uitlokking van het misdrijf van B., door dat hij hem gelegenheid, middelen of inlichtin gen heeft verschaft, waardoor hij de uitzendin gen mogelyk maakte of bevorderde. Er is bij deze zaak nog een tweede Duitscher betrokken geweest, M. genaamd, die eveneens een zekere schakel in de verzorging van deze berichten vormde. Waarschijnlijk namelijk ont ving hij in Duitschland mededeelingen omtrent het verloop van de uitzendingen. Toen D. in het huis van bewaring te Rotterdam was ingeslo ten en dientengevolge dergelijke mededeelingen uitbleven, kwam M., onkundig van de arrestatie, naar Nederland om de oorzaak daarvan te on derzoeken en werd te Zevenaar gearresteerd. Naderhand is hij uit het land gewezen, waaruit wel kan worden geconcludeerd, dat hem niets ten laste kon worden gelegd. De rechtbank, die, tegen de verwachtingen in, deze zaak met open deuren behandelt, is als volgt samengesteld: mr. F. G. Schalkwijk, pre sident; mr. B. F. Verveen en mr. dr. J. M. de Moor, rechters; mr. H. A. J. Reumer treedt op als Officier van Justitie. Verdachte B. wordt het eerst gehoord. Als beroep heeft hij kantoorbediende opgegeven, al hoewel hij reeds in den vorigen oorlog als mar conist dienst deed. Toen heeft hij reeds op drachten uitgevoerd voor den Duitschen inlich tingendienst en in September 1938 is hij bij dienzelfden dienst in functie getreden, waarna hfj spionnagediensten in Frankrijk verrichtte. In September 1939 werd by in een onder houd in Duitschland met twee personen, die zich dr. Curtius en Römer noemden, uitge nood igd, regelmatig weerberichten uit Ne derland door te zenden, waarvoor hem een maandelijksche toelage van 250.met vergoeding van onkosten werd toegezegd. Op verschillende vragen van den president geeft verdachte een antwoord, dat het boven staande grootendeels bevestigt. Als getuigen worden gehoord de rijksrecher cheur en de controleur van den radiocontróle- dienst van het hoofdbestuur der P. T. T., A. C. Meisert, die tezamen den zencer opspoor den en daaromtrent verklaringen afleggen. De zeer kleine zender was uitermate moeilijk te vinden geweest en eerst nadat zij gedreigd had den desnoods het geheele huis te zullen afbre ken, had verdachte hqn het apparaat gewezen, oat tusschen vloer en plafond verborgen was In een kleerkast waren in de lambriseering haakjes, die goed gecamoufleerde stekkers ble ken. Nadat getuige M. A. Korten, kapitein der artillerie, verklaringen heeft afgelegd omtrent de belangrijkheid van de doorgezonden berichten, neemt de officier van Justitie requisitoir. De bewering van verdachte, niet geweten te hebben, dat hy door zijn handelingen het land in gevaar bracht, kan mr. Reumer des noods aanvaarden ten opzichte van de weerberichten, maar zeker niet waar het de mededeelingen omtrent de bodemgesteld heid betreft. Het is zeker waar, dat verdachte geen onbe hoorlijk mensch is en dat hij zich in ongunstige financieele omstandigheden door het voorge spiegelde geld heeft laten verlokken. Maar de regeering van Nederland ziet zich in deze omstandigheden voor de zware taak ge plaatst onze neutraliteit naar alle zijden te handhaven. Zij doet dat op krachtige wijze en met inspanning van alle krachten. Daarom gaat het niet aan lieden als deze welke ook de aanleiding zij rustig die neutraliteit te laten schenden. Tegen dergelijke menschen moet zoo krachtig mogelijk worden opgetreden. Op dit oogenblik zijn er in Nederland nog meerdere lieden aldus mr. Reumer die zich met eendere praktijken bezig hou den. Ik kan hen echter de verzekering geven, dat zy zonder ophouden worden nagegaan, zonder dat zij het zelf vermoeden. Eens zullen ook zij zich zonder eenigen twijfel voor hun handelingen hebben te verant woorden. Ik heb deze zaak zoo krachtig mogelijk aan gepakt, om haar een voorbeeld te doen zijn, hoe buitengewoon riskant het is zich in deze tijden in ons land met spionnagewerk bezig te houden. Ik heb dan ook de eer te requireeren, dat deze verdachte zal worden veroordeeld tot een gevangenisstraf van vijf jaren, met aftrek van den tijd, in preventieve hechte nis dcorgebracht. In aanwezigheid van verschillende autoritei ten uit Rotterdam en omgeving en van ver tegenwoordigers uit het Rotterdamsche be drijfsleven is Maandag het vrijwillig landstorm corps luchtafweerdienst te Rotterdam geïnstal leerd. Een honderdtal nieuwe vrijwilligers stond opgesteld op het exercitieterrein aan de Vier- havenstraat. Zy werden geëscorteerd door een peleton van de afdeeling Delft van dezen dienst en een afdeeling van de luchtwachtgroep Rot terdam. De installatie geschiedde door den comman dant van het vrijwillige landetormcorps, majoor A. den Hertog, nadat de troepen in tegenwoor digheid van mr. P. J. Oud, burgemeester van Rotterdam en den heer J. de Kanter, secreta ris van het luchtafweer-comité, geïnspecteerd waren. Majoor Den Hertog opende de plechtigheid met een korte toespraak, waarna hij het com mando van het corps opdroeg aan den reserve- kapitein, mr. H. F. Hoyer. Na afloop van de installatie gaf de afdeeling Delft een demonstratie met drie batterijen licht luchtdoelgeschut, waaraan een escadrille van drie vliegtuigen haar medewerking verleende. Daarna bezochten de aanwezigen het gebouw van den luchtfaweerdienst aan de Vierhaven- straau Nu de mogelijkheden op toeristisch gebied door den oorlogstoestand in Europa zoo zeer zijn beperkt, worden in Nederland en Bel gië pogingen aangewend om het verkeer tus schen beide landen in het komende reisseizoen te stimuleeren. Uitgebreide plannen zijn opge steld en uitgewerkt door de Algemeene Neder- iandsche Vereeniging voor Vreemdelingenver keer in ons land en door het commissariaat- generaal voor het toerisme in België. De nau were en vruchtbaarder samenwerking tusschen dc beide landen is mede een gevolg van de re organisatie, welke in België heeft plaats ge had. Vroeger bestond daar te lande een na tionale dienst voor het toerisme. Op 1 Januari 1940 is deze veranderd in een commissariaat- generaal, dat rechtstreeks staat onder den Mi nister voor Verkeerswezen en derhalve ook zijn kantoren heeft in het Departement van Ver keerswezen in Brussel. Dr. A. Goris. in letter kundige kringen bekend onder zijn pseudoniem Marnix Gysen, is op dien datum benoemd tot commissaris-generaal. Onder zijn leiding wor den ten departemente alle kwesties behandeld, welke direct of indirect met het toerisme in binnen- en buitenland te maken hebben. In samenwerking met de A. N. V. V. is een reclame-campagne opgezet, waarmede men be oogt de schoonheden van de beide landen na der tot het publiek te brengen. Zoo werd onlangs gepubliceerd, dat de Bel gische letterkundigen Gerard Walschap en Fe lix Timmermans in ons land een serie lezin gen zullen houden, waarbij toeristische films over België zullen worden vertoond. Gerard Walschap houdt zijn eerste lezing op 11 Maart in Groningen; daarna krijgen Utrecht, Am sterdam, Rotterdam en Den Haag een beurt op respectievelijk 12, 13, 14, en 15 Maart. Felix Timmermans spreekt in Nijmegen op 8 April, voorts in Rotterdam, Haarlem, Amsterdam en Den Haag op 9, 10, 11 en 12 April. Walschap behandelt het onderwerp „Stad en Land", terwijl Timmermans zal spreken over „Volksgebruiken en Folklore". Eveneens zal in de komende maanden zoo wel in België als in ons land een serie van acht radio-voordrachten worden gegeven Ten slotte bestaan er plannen om te komen tot de inrichting van tentoonstellingen over het Bel gische landschap in Nederland en over het Ne- derlandsche landschap in België. Ter inleiding van deze propaganda-actie, waarvan de organisatoren groote verwachtin gen hebben, komt de commissaris-generaal voor het toerisme in België, dr. A. Goris. Donderdag 7 Maart in Amsterdam. Tijdens een ontvangst in Krasnapolsky zal dr. Goris spreken over de Nederlandsch-Belgische samenwerking op toe ristisch gebied, welke voor beide landen zoo uitermate belangrijk is. De films, welke worden gedraaid op de propaganda-avonden zullen Donderdag op de officieele bijeenkomst wor den vertoond. De kansen van hervatting van het scheep vaartverkeer over hét IJsselmeer, van Amster dam uit, stijgen. Het Buiten-IJ is geheel ijsvrij en ook het IJsselmeer is, voor zoover men van den vuurtoren van Durgerdam kan zien, open water. f Tegen het onbewoonde eiland Pampus is het ijs gaan kruien, het eiland is geheel met schot sen bedekt. Bezuiden het eiland Marken is de scheep vaartroute in het ijs eveneens verdwenen. Tus schen Volendam, Monnikendam en Marken is het ijsveld nog volkomen intact en de verbin ding tusschen den vasten wal en het eiland wordt ook nu nog per slede onderhouden. Op vragen van het Tweede Kamerlid me vrouw BakkerNort (V. D.) betreffende het pensioen van weduwen en weezen van in mi litairen dienst omgekomen dienstplichtigen en de regeling van de begrafeniskosten van die dienstplichtigen heeft de minister van De fensie als volgt geantwoord: Hem zijn slechts enkele gevallen bekend, dat gezinnen van onbemiddelde dienstplichtigen, die tijdens de mobilisatie in den dienst zijn omgekomen, in kommervolle omstandigheden verkeeren. In deze enkele gevallen kan de minister vooralsnog geen aanleiding vinden, voorstellen in te dienen tot wijziging ten behoeve van de weduwen en weezen van getroffenen van de te dezer zake bestaande wettelijke pensioen regelingen. Wel ligt het in het voornemen, om, indien en zoolang zulks noodig mocht blijken, den hierbedoelden weduwen financieel tegemoet te komen door middel van 't vcrlee- nen van een jaarlyksche gratificatie boven het wettelijk pensioen. In enkele gevallen is zulks reeds geschied. Ingeval het stoffelijk overschot van een in en door den dienst omgekomen dienstplichtige niet van Rijkswege, doch door de zorg van na bestaanden wordt begraven, wordt hun op grond van art. 2 van de wet van 9 Juli 190b een vergoeding toegekend tot het bedrag, het welk zou zyn betaald, indien de Staat zelf vooi het begraven had gezorgd. Indien de door de nabestaanden gemaakte kosten hooger zijn dan bedoelde vergoeding en zij den minister daarmede in kennis stellen, wordt een gratificatie toegekend, waarmede als regel de gedane meerdere uitgaven geheel kun nen worden bestreden. Op grond van het vorenstaande kan de mi nister geen aanleiding vinden om wijziging van de bestaande wettelijke regeling te bevor deren. BERLIJN, 4 Maart (D.N.B.). De Berlijnsche pers bespreekt uitvoerig de mededeelingen uit Londen over vluchten van Britsche vliegtuigen boven Berlijn. De „Berliner Börsenzeitung" schrijft, dat volgens het officieele bericht van het Britsche ministerie van Luchtvaart de bom menwerpers lichtkogels aan parachutes omlaag hebben geworpen en dat rond Berlijn de lucht doelartillerie druk in actie is geweest, terwijl de Duitsche zoeklichten vergeefs zouden hebben gezocht naar de vliegtuigen, welker aanval en kele uren zou hebben geduurd. Het blad vindt het jammer, dat merkwaardig genoeg de Berlijners tijdens oit oorverdoovend oorlogslawaai en buitengewone vuurwerk heb ben geslapen, evenals de Amerikaansche onder staatssecretaris Sumner Welles, die dien nacht in zyn hotel te Berlijn heeft vertoefd. Ook de buitenlanders, die te Berlijn wonen, hebben niets bemerkt. Ten slotte verklaart het blad. dat, indien dien nacht niet alle inwoners van Berlijn, zoowel Duitschers als buitenlanders, aan slaapziekte hebben geleden, het Britsche ministerie van Luchtvaart heeft gelogen. Naar Havas uit Londen verneemt, zal de in houd van de pamfletten, welke door de Britsche luchtmacht boven Berlijn en andere Duitsche steden omlaag zijn geworpen, in Engeland ver moedelijk niet gepubliceerd worden. Aangezien het oordeel over de pamfletten even uiteenloo pend is, als het aantal lieden, dat wel eens een bezoek van 14 dagen aan Duitschland heeft gebracht, acht men het beter het onstellen over te laten aan deskundigen, die de pamflet ten op de psychologische waarde kunnen beoor- deelen Onze Romeinsche correspondent seint ons Maandagavond: De Congregatie van het H. Officie heeft door een heden gepubliceerd decreet op grond van art. 1939 van het Kerkelijk Wetboek op den Index der verboden boeken geplaatst het werk van den Joodschen schrijver Edmund Fleg, ge titeld „L'enfant prophéte". MONTEVIDEO, 4 Maart. (Reuter). De Brit sche kruiser „Hawkins", met schout bij nacht Harwood aan boord, is hier vanmiddag voor een bezoek van een dag aangekomen. Er zou den geen brandstof of levensmiddelen aan boord worden genomen. ANTWERPEN, 4 Maart (Belga). De drukte in de haven van Antwerpen Is sedert Septem ber jl, met meer dan tweederden verminderd. Het aantal schepen, dat de haven bezocht, be droeg voor den oorlog gemiddeld 1000 per maand. In Februari j.l. bedroeg het niet meer dan 350 en in Januari 340. De Duitsche vlag, die de eerste plaats innam, is verdrongen door de Nederlandsche vlag, ge volgd door Engeland en België. BRUSSEL, 4 Maart (Belga)Het parket heeft een publicatie in beslag genomen, welke den titel droeg „Paris Noir", naar het Fransche blad „Paris-Soir". Dit Duitsche propaganda- orgaan werd in communistische kringen ver spreid. NEW YORK, 4 Maart (Part.). De nieuwe week werd ter beurze van New-York op dezelfde lustelooze wijze ingezet als waarop de vorige week besloten werd. In het binnenlandsche conjunctuurnieuws kon de markt geen aan- knoopingspunten voor een ruimere ontplooiing van den handel vinden, al was dit nieuws op zichzelf niet bepaald ongunstig, niettegenstaan de in de staalindustrie nog altijd geen herstel van de bedrijvigheid valt te constateeren. Het buitenlandsche politieke nieuws blijft bovendien van zoodanigen aard, dat de terughoudendheid daardoor nog steeds sterk in de hand wordt ge werkt. De belangstelling was vandaag dan ook weer matig. De stemming was desondanks niet ongunstig en kon, hoewel er eenige onregel matigheid in het koersverloop moest worden geconstateerd, goed prijshoudend worden ge noemd met overwegend kleine koerswinsten. Het waren vooral de staalwaarden, die vrij goed in de markt lagen, al ging er ook weinig in om. Voorts waren ook vliegtuigfondsen aan den vasten kant. Overigens bleven de afwijkingen echter in hoofdzaak tot fracties beperkt. Public utilities waren iets weerstandskrachtiger dan op de vorige dagen. Petroleumwaarden waren weinig veranderd. De berichten, dat verschil lende maatschappijen toch contracten met de geallieerde landen hebben afgesloten, terwijl men had aangenomen, dat de Ver. Staten tot nu toe geen voordeel van den oorlogstoestand hadden gehad, althans wat de petroleum industrie betreft, hadden geen invloed. Het is een feit, dat de uitvoer van petroleumproducten de laatste maanden vrij belangrijk is vermin derd, zoodat men moet aannemen, dat, zoo er al leveringen aan de geallieerden zijn geweest, de export naar andere bestemmingen des te sterker moet zijn verminderd onder invloed van den oorlog en de daardoor veroorzaakte trans portmoeilijkheden. In het tweede beursuur kromp de affaire weer in, maar de stemming bleef vrij goed prijshoudend en voor de staal waarden trad zelfs een verdere stijging in. Voorts bleek er eenige vraag te bestaan voor koperaandeelen, met name voor Anaconda en Phelps Dodge. De omzetten bedroegen in het eerste uur 140.000 shares en in het tweede uur 90.000 shares. Ook in den overigen beurstjjd kwam er geen bericht, dat de markt uit haar lustelooze hou ding kon halen. Eenige kleine fluctuaties vielen op te teekenen, waardoor uiteindelijk weinig verandering in het koerspeil kwam en de markt sloot in prijshoudende stemming. De voordee lige verschillen bleven tot fracties van een dol lar beperkt, Staalwaarden bleven, niettegen staande een reactie in het vierde uur, zich goed handhaven; U. S. Steels waren 7/8 punt beter. De bedrijvigheid in de staalindustrie schat het Amer. Iron Steel Institute op 64.6 pCt. (v. w. 65.9 pCt.). Automobielwaarden waren aan den luien kant; de koersfluctuaties waren hiel zeldzaam en van kleine afmetingen; tegen het einde van den beurshandel konden Chrysler weer wat aantrekken, doch evenals voor Gene ral Motors kon het vorig slotpeil niet meer be reikt worden. De. autombielproductie in Januari was, zooals algemeen verwacht was, hooger dan in dezelfde maand van 1939, n.l. 400.000 wa gens tegen 317.517 wagens in Januari 1939. Men schat de productie voor het eerste kwartaal van dit jaar de hoogste sinds 1929, mede als gevolg van de binnenkort op te voeren productie van Ford. Sporen lagen verwaarloosd, evenals mij nen. Koperwaarden ontleenden een stimulans aan het bericht, dat de Fransche regeering in de Vereenigde Staten bij een zevental maat schappijen (w.o. Anaconda, Kennecott, Int Nickel, Amer. Metal en Cerro de Pasco) een hoeveelheid van 75.000 ton koper heeft gekocht Maandagochtend is ook nog van Rotterdam vertrokken het Italiaansche s.s. „Absirtea", dat eveneens met Duitsche kolen is geladen. De inspecteur-generaal van het verkeer heeft aangewezen als gebied, waarheen het den hou ders van vaartuigen verboden is hun vaartuigen te doen opvaren en aldaar voor het vervoer van goederen te gebruiken, zonder verkregen toe stemming van of vanwege een rijksinspecteur, hoofd van een district voor het goederenvervoer: Het MaasWaalkanaal, de Maas boven Gra ve, het Julianakanaal, de gekanaliseerde Dieze. met inbegrip van het kanaal EngelenHenreit- tewaard boven de schutsluizen te Grevecoeur (gemeente Empel) en te Engelen, de Zuid-Wil lemsvaart. het kanaal WessemNederweert en het Wilhelminakanaal, oostelijk van sluis 1 bij Oosterhout. Koersen voor stortingen op 5 Maart 1940 tegen verplichtingen, luidende in: Reichsmarken 75.54, Lires 9.55. BERLIJN, 4 Maart. (D. N.B.) De opperbevel hebber van de Duitsche oorlogsmarine, groot admiraal Rader, heeft gisteren den Berlijnschen vertegenwoordiger van de Amerikaansche om- roepmaatschappij National Broadcasting Com pany een onderhoud verleend. Ten aanzien van het verlies van schepen uit neutrale landen zeide Rader: „De schuld ligt bij de Britsche politiek, die den oorlog zelfs op kosten van de neutralen en met hulp van neu trale burgers probeert te voeren. De neutralen staan dus niet aan het oorlogsrisico bloot dooi beweerde met het volkenrecht in strijd zijnde Duitsche maatregelen, doch door bevelen van de Britsche admiraliteit." De vertegenwoordiger vroeg hierop: „De neu tralen staan op het standpunt, dat zij de on schuldige slachtoffers van dezen oorlog zijn, die zy niet veroorzaakt hebben en waaraan zy niet willen deelnemen. Moeten niet alle oorlogvoe renden met dit standpunt ten minste zooveel mogelijk rekening houden en de rechten dei neutralen streng eerbiedigen?" Antwoord: „Wederzijds. De neutralen moeten een effectieve neutraliteit uitoefenen. Ik behoef dit begrip niet nader toe te lichten en uiter aard dienen de oorlogvoerenden de neutrale rechten streng te eerbiedigen. Hoever een Duit scher in dit opzicht kan gaan, heeft de kapi tein van de „Altmark" bewezen. Zij hadden zich met succes kunnen verweren, want de Engel- sche torpedojager had op dit schip, dat vol En- gelsche zeelieden was, niet kunnen schieten. Dat wist iedereen op de „Altmark". De Duitschers hebben echter elke gevechtshandeling vermeden en vol discipline onvoorwaardelijk acht gesla gen op de Noorsche territorialiteitsrechten." Wat de koopvaardijschepen betreft, verklaar de Rader, dat neutrale koopvaardijschepen al leen dan het risico loopen tot zinken gebracht te worden, indien zij b.v. zigzag of des nachts zonder licht varen, zich met geweld tegen aan houding verzetten, inlichtingen doorgeven aan den vijand enz. Voorts moesten neutrale koop vaardijschepen, wanneer zij zich toevertrouwen aan het convooi van vijandelijke oorlogssche pen, volgens het erkende volkerenrecht reke ning houden met het gevaar van hun vernieti ging. Het varen in convooi is practisch slechts een vervanging van de bewapening der koop vaardijschepen. Ten slotte stellen neutrale koop vaardijschepen zich in het bijzonder bloot aan de gevaren van den oorlog, wanneer zy zich in de kustwateren van een oorlogvoerende mo gendheid begeven. Dit geldt heden vooral voor de wateren aan de Engelsche kust, temeer daai de Britsche admiraliteit de neutrale koopvaar dijschepen dwingt te varen in gebieden, welke met mijnen besmet zijn en door het misbrui ken van neutrale vlaggen, alsmede door het ge bruik van handelsschepen voor oorlogsdoelein den het onderscheid tusschen vijandelijke en neutrale koopvaardijschepen bijna onmogelijk maakt. Duitschland kan den neutralen slechts aanraden de politiek van president Roose velt na te volgen, die aan de Amerikaansche scheepvaart het bevaren van de gevaarlijke zones rondom Engeland heeft verboden. Zoolang Engeland vasthoudt aan zijn me thoden, is er geen bescherming voor de neu trale scheepvaart in de oorlogszone. Op de slotvraag van den vertegenwoordiger, of niet het gevaar bestaat, dat buiten de on middellijke oorlogszone de Amerikaansche scheepvaart gevaar kan loopen, antwoordde Ra der: „De bedoelingen van president Roosevelt respecteerende, zal de Duitsche oorlogsmarine zooveel mogelijk ernaar streven, schepen der Ver. Staten principieel te ontzien, waar ook." tegen een prijs van 11% ets. Ook luchtvaart waarden waren goed gedisponeerd, van welke rubriek Glenn L. Martin 1punt konden Ver beteren. Konden wij de vorige week reeds mel ding maken van de sterke stijging der onuit gevoerde orders van Douglas Aircraft, ook die per 1 Maart van Curtiss Wright, Glenn L, Martin, North Amer. Aviation en United Air craft vertoonen een flinken vooruitgang. De onuitgevoerde orders van Curtiss en United Aircraft bedragen om en nabij 150.000.000. Het slot kwam voor equipmentshares, kunst- zijde-aandeelen, chemische fondsen, tabakken, aandeelen in telegraafmaatschappijen en idem in fabrieken van electrische apparaten boven dat van Zaterdag. Rubbers, oliewaarden, waren huisfondsen en public-utilities lagen eenigszins verdeeld. De omzetten bedroegen in totaal 460.000 shares. Laatst gedane koersen Maart 4 2 1 Allied Chemical 175 174! 174* American Can Co. 114 i 114 t 113* Am. Car F.dry 26 25* 25 Am. Rolling Mills Hi 15 15 Am. Smelt Ref. 48 48! 49 Am. TeL Tel. 172 172* 172* Am. Tobacco B. 88* 88 87* Am. Waterworks 9! 9 9! Anaconda Copper 29 i 28 29 Atchison Topeke 23 22 22! Baltimore Ohio 5* 5* 5 Bethlehem Steel 76* 75! 75* Canadian Pacific 5! 5! 5! Case Treshing 6? 68 68 Chase National B. 35 35 34! Ches. Ohio 39 39 39 Chicago Rock Isl. i Chrysler Motor 83} 84* 83 Cities Service 4* 4 4 Consol Gas N.Y. 30! 30* 31 Continental Oil 22! 22 23 7 Dawesl. 14! 14 14 ÖV2 Young 11 10* 10 Deleware Huds. 19 18* 18! Douglas Aircraft 82 82 81 i Dupont de Nem. 184 J 184 184* Eastman Kodak 149 *§- 151 151 El. Bond O Sh. 6 5! 5! General Electric 38* 38 37 General Motors 52J 53 52* Good Year 23 23* 23* Hudson Motor 5* 5* 5! Illinois Central 11 11 11* Intern. Harvester 53! 53! 53* Intern. Nickel 36* 36 35! Intern. Tel. en Tel 3! 3! 3* Kennecott Copper 37! 36* 36! Missouri Pacific i Idem pref. Montgomery Ward 53! 53! 53! Nat. City Bank 29* 29* 29* Nat. Dairy Prod. 16! 16 16 New York Central 16 i 16* 16 North. Am. Av. 24 24* 24* Nord. Amer. n.a. 20* 20! 21 Norfolk Westóri 215* 215 215 Pennsylvania 22 22 22 Phillips Oil 36 t 36! 37 octor Chambh 68* 68 68 Pu'jI. Serv. J. 40! 40* 40| Radio Corporation 5! 5 5* Rep. Steel 20 i 20 i 20 Sears Roebuck 83* 84 83! Shell Union Oil 10! 11 11 Socony Vacuum 11 11 11 Southern Pacific 12! 12! 12! Sotthern Railway 16 16* 16* Standard Brands 6! 7 6! Stand. Oil ot N.-J. 43 i 43* 43 Tidewater Ass. Oil 10* 10* 10f Union Pacific 93 J 93 93 United Aircraft 47* 47* 47 United Corp A. 2* 2* 2* U. S. Leather U. S. Rubber 35* 35* 35* U. S. SteeJ 58! 57* 57! Western Union 23 23| 23 f Westlngh. Electr. 113 112 112| tVoolworth Building 40 40 40 Brussel 16.90 f 16.90* 16.91 Rome 5.05 5.05 5.05 Madrid 995 9.95 9.95 Bern 22.42 22.42 22.42 Oslo 22.72 22.72 22.73 A'dam 53.13 53.12* 53.11 Londen 3.91 3.92! 3.93* Parys 2.21 2.22! 2.23 Berlijn 40.20 40.20 40.20 g ex dividend ex coupon. -)- nieuwe aaxïeelen. gedaan en laten t - Dieden. Slotkoersen Maart NEW YORK, 4 Maart 4 2 1 NEW YORK, 4 Maart 4 Maart 2 Maart 4 Maart 2 Maart Katoen Nieuw contract Jan. .Juli Mrt 11.1311.00-— Oct. Mei 10.8810.76Dec. Rubber Standaard Mrt. 18.38+.-18.59 Sept. Mei 18.2618.40 Oct Juli 18.10+- 18.18+-Dec. Jan. Koffie (Rio - Nieuw contract) 10.55-- 10.44- 9.73- 9.61. 9.59— 9.46. -17.95+ 18.06+ 17.90 18.01 -17.80+ 17.90 - 17.80 17.90 (Santos) Mrt 4.12 4.15. Mrt. 6.03 6.05 Mei 4.15 4.22+. Mei 6.16 6.19- Juli 4.17 4.26+. Juli 6.25 6.28.- Sept 4 19 4.30+ Sept. 6.29 - 30 6.32- Deo. 4.21 4.35+. Dec. 6.37-- 6.40+- Suiker Jan. Sept, 2.03+ 2.03+ Mrt 1.86+ 1.86+ Nov. 2.07* 2.07+ Mei 1.92+ 1.92+ Dec. Juh 1.99+ 1.99+ Jan. 2.01 2.01+ Tin Loet 47.25 47.50 47.00 47.37 90 dagen 46.75 4 Maart 2 Maart Tarwe Mei 100 i - 1 4 Maart 2 Maart Juli Sept Maïs Mei Juli Sept Reuzel Mrt 6.15+ Mei 6.35+ 98| i 97f. i 100! 98| i 98i-| 561 56 57 i 56 Mei 56! Juli 57 Sept CHICAGO, 4 Maart Haver viei 40 40 J Juli 35 1 35 1 -- Sept 33| •- 33| Rogge 651 66 1 -- 67 1 65! 66| 67! 6.05+-— Juli 6.27 1 Sept 6.50 6.70 4 Maart Tarwe Mei 88 f Juli 891 - Oct 90 i Rogge Mei 72 Oct 72 1 - - Juli 71 Haver Mei 40 1 40 i Juli 38 i 38 i 2 Maart 89 90 - 911 72| 72! 71 i 6.55+ 6.75+ WINNIPEG, 4 Maart 4 Maart 2 Maart Gerst 54 541 - 521 52 50 50 i Lijnzaad 202 201 1 200 - 199 1 !9o -- 196! Mei Juli Oct Mei Juli Oct Oct. Men schrijft ons uit Noord-Brabant: Uit verschillende plaatsen van het Brabanst- sche land komen berichten omtrent een heer- schende rattenplaag. Het hinderlijke euvel dezer ongewenschte en vrij lugubere knaagdie ren laat als vanouds weer vooral in de streek der Brabantsche Kempen van rich spreken. Zoo wordt uit de gemeente Budel medegedeeld, dat de boeren, aldaar, massa's ratten vangen. Er worden op de boerderijen formeele klopjachten op het gedierte georganiseerd, waarbij aanzien lijke hoeveelheden ratten aan de vervolgers ten prooi vallen. De ratten huizen hoofdzakelijk in de stallen, waar zij groote schade veroorzaken aan stroo- en graanvoorraden. Intusschen heeft het vraagstuk dezer ratten- invasie opnieuw de aandacht gevestigd op het periodieke karakter der rattenplagen in zekere gedeelten van het Brabantsche land. Het is vooral ook de streek ten zuiden van Eindhoven, die het minder aangename voorrecht blijkt te genieten met zekere tusschenpoozen door sterke rattenkolonies te worden bezocht. Terwijl in bepaalde jaren de ratten zich niet in bijzondere mate vertoonen, is zulks in andere jaren weer zeer sterk het geval. Wij noteerden, voor wat den Banbantschen Kempen aangaat, .hausse periodes" in de jaren 1932, 1935, 1938 en thans weer in 1940. Dit schijnt te wijzen op een zekere periodiciteit. In hoeverre de theorie van den periodieken terugkeer op inderdaad deugdelijke basis steunt, valt moeilijk met beslistheid te zeggen. Men zou daartoe over materiaal moeten beschikken, dat over veel verderen tijd dan één decennium loopt. Zulks is echter niet bij de hand. Eerst bij een zeer ernstige rattenplaag in het vorenvermelde rattenjaar 1932 kwam men er toe, de kwestie nader te beschouwen. Uit hoofde van de in dat jaar gesignaleerde zeer groote massa's ratten, die met buitengewone vraatzuchtigheid en in dringerigheid optraden, stelde men in de Bra bantsche Kempen, waar de dieren in hoofdzaak opereerden, de vraag, of de ratten wellicht van een bepaalde hier te lande minder bekende variëteit zouden kunnen zijn. Een daarnaar toen ingesteld wetenschappelijk onderzoek bewees, dat deze hypothese ter rijde kon worden gesteld. De massa's ratten bleken geen andere te zijn dan de gewone bruine rat, in Europa inheemsch sinds ongeveer 1550. Deze rattensoort pleegt zich veel in riolen op te hou den, doch schijnt tevens een bijzondere voor liefde te bezitten voor varkenshokken, waar de etensbakken kostbare gerechten voor de ratten bevatten. Op de boerderijen in de Kempen is meermalen gezien, dat, te zamen met de var kens, de ratten zich te goed doen aan het pas verstrekte varkensvoer. Voor het ratten vraagstuk in Brabant is dit laatste intusschen niet onbelangrijk. Immers, in verband met het specifieke karakter van het Brabantsche boerenbedrijf (klein gemengd) wordt in die provincie een naar verhouding groot aantal varkenshokken aangetroffen. Men neemt aan, dat hierdoor een voorwaarde is ge schapen, die Brabant in zekere mate voor rattenplagen voorbestemt. Voor wat de kwestie der periodicixteit betreft valt nog op het volgende de aandacht te vesti gen: Dat de rat zich in buitengewone mate vermenigvuldigt, is algemeen bekend. Theore tisch zou men dus van een constante en steeds erger wordende rattenplaag dienen te kunnen spreken. De ervaring logenstraft evenwel deze theorie. Waarschijnlijk zorgt de natuur in be paalde jaren groote en langdurige zomer- droogte, e.d.) voor een zoodanige decimeering van den rattenstand, dat slechts jaren met een voor de ratten gunstige factorencombinatie tot een overvloed dezer dieren leiden. Aldus gezien, zou de periodiciteit een min of meer wissel vallige zijn en niet het karakter dragen van een vasten kringloop. (Medegedeeld door Simoons en Co., A. van Vliet en Zn. en L. Slijper Van 4.30 uur tot 5.00 uur Kon. Olie 243)4 Rep. Steel j.16 DELFT. Geslaagd voor net propaedeutisch examen voor werktuigkundig ingenieurs: R. van Beek te Hengelo (O.), J. M. Kuyper te Vlissin- gen, W. E. Mooijaart te Djatiroto. Geslaagd voor het propaedeutisch examen voor scheepskundig ingenieur: J. Roelfzema te Nieuwolda. GRONINGEN. Geslaagd voor het doctoraal examen in de geneeskunde de heeren Th. J. Folgering, Groningen, A. J. van der Goot, Ha ren (Gr.), en H. Kingma, Menaldum. AMSTERDAM. Gelaagd de heeren H. L. SpaJ- burg, Amsterdam, Raden Hartono Wignjodi- satro, Leiden, en de dames J. M. J. Pik, Zeist, C. Th. van Pelt, Zaandam. Opgegeven door v. d. Graaf en Oo„ N.V. (afd. Handelsinformaties) Surséance van betaling: 28 Februari 1940 is aan Roelof Louis van den JJerg, commissionnair in effecten, wonende te Soest, verlenging van surséance van betaling ver leend voor den tijd van één jaar, ingaande 18 No vember 1939, met benoeming van Mr. M. Tyde- man, te Amersfoort, tot bewindvoerder. 26 Februari 1940 is aan H. J. van Mourik, wo nende te Arnhem, handelende onder de Firma Repke Faber, voor den tijd van iy2 jaar surséance van betaling verleend, met benoeming van Mr. J. G. de Vries Bobbé, te Arnhem, tot bewindvoerder. Uitgesproken bij arrest van het Gerechtshof te Amsterdam: J. F. van Duykeren, St. Wilïibrordusstraat 24-1, Amsterdam. R.c. Mr. M. D. K. S. van' Lier; Cura tor Mr. S. Gerbrandy, Nassaukade 359, Amsterdam!. Failliet verklaard: 4 Maart: P. Zijlstra, vischhandelaar, wonende te Bussum, Höogeweg 9. R.c. mr. B. de Gaay Fort man; Curator Mr. H. H. Steneker, Leidschestraat 86, Amsterdam. H. F. Raatsie, handelaar in wijnen eni gedis tilleerd, wonende Scheldestraat 76, zaak Schelde- straat 98, Amsterdam. R.c Mr. B. de Gaay Fort man; Curator Mr. H. H. Steneker. Leidschestraat 86, Amsterdam. Faillissementsstatistiek, over Februari 1940, sa mengesteld door afd. Handelsinformaties v. d. Graaf en Co., N. V., Amsterdam: Noord-Holland (excl. Amsterdam) 15; Amster dam 28; Zuid-Holland (Excl. den Haag en Rotter dam) 15; den Haag 18; Rotterdam 10: Utrecht 11; Gelderland 7; Noord-Brabant 13; Limburg 5; Zee land l; Friesland 5; Groningen 5; Drente 4; Over- ijeel 2. Totaal 139 faillissementen Totaal vanaf 1 Januari 1940 297 faillisse menten. Totaal zelfde tijdvak vorig Jaar; 381 faillisse menten. Gedeponeerde uitdeelingslijsten 24 Febr.: Nal. van P. J. H. Hendriks, Orthca. Geëindigd door het verbindend worden der eeni ge uitdeelingslijst Ultk. 29 pCt.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 2