Bloembollenvak bloedt uit drie wonden Laatste Nieuws B Zoekt gij betrouwbaar Personeel? Plaats dan een Omroeper' voor 90.000 gezinnen De aanvallen op Nederl. schepen DE PLECHTIGE PAUSMIS IN DEN ST. PIETER DUITSCHLAND BETUIGT ZIJN LEEDWEZEN SANDLER OVER HULP AAN FINLAND SPIONNAGEZAAK VOOR DE RECHTBANK PiiiiuiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiHiiiiiiiiiiiiiiiinniiiiinüs DINSDAG 5 MAART 1940 Vergadering Hollandsch Bloem bollenkweekers Genootschap Veeleischende motie HET BRANDENDE PLAFOND Kantongerecht Geldt het Rijtijdenbesluit ook voor niet in dienstbetrekking rijdende chauffeurs? HAARLEMSCHE POLITIE- MUZIEKVEREENIGING Bestaat 20 jaar De Nederlandsche treilvisscherij in 1939 Haringvisscherij T rawler visscherij Gunning Zilveren jubileum Dat God den vrede tusschen de volkeren herstelle" Schadevergoeding voor het Bel gisch vliegtuigincident aangeboden (Gedeeltelijk gecorrigeerd) Duitsche bommen werper verongelukt Zeven lijken aan boord De Belgische neutraliteit Nog drie kustvaarders bestookt Ameland uit isolement bevrijd NOG GEEN SPOOR VAN VERMIST MEISJE KRUIEND IJS IN 'T IJSELMEER Ook tegen Duitschen journalist vijf jaar geëischt Duitscher staat terecht Bulgaarsch—Roe- meensch grens-incident Canadeezen binnenkort naar Finland BOM ONTPLOFT IN PALEIS VAN JUSTITIE TE ZAGREB iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiil NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT STAD Het Hollandsch Bloembollenkweekers Ge nootschap hield Maandagmorgen zijn 60e algemeene vergadering in café-restaurant Brinkmann te Haarlem, onder leiding van den heer S. Schoneveld. De voorzitter herdacht in zijn openings woord de 9 gestorven leden. De omstan digheden, waaronder wij ditmaal vergade ren aldus spr., zijn wel bijzonder zorglijk. Het vak dreigt ten onder te gaan, de mooi ste bedrijven, die door groote toewijding tot breede ontplooiing kwamen, die hon derden arbeiders werk en levensvreugde gaven, loopen kans geheel te verschrompe len. De vrees voor gebrek oreigt niet onge grond te zijn. Eb en vloed zijr. het vak niet vreemd geweest. Er zijn steeds tijden van weelde en van inzinking geweest. Maar zoo diep als 't schip thans in zee zinkt, is nog nooit geschied. Na de crisisjaren is onver wachts de stortzee, de oorlog, gekomen. De maatschappelijke en financieele positie der vakgenooten werden met één slag ontwricht en uitgeput. De laatste jaren gaf de regeering het vak de wapenen, maar de munitie werd door eigen kracht verkregen. De slag zou gewonnen zijn, als de oorlog niet was uitgebroken. De afzet Van de artikelen zou in 1939 zeker met eenige millioenen gestegen zijn; de noop werd echtei in Augustus verijdeld. Het vak bloedt thans uit drie wonden: het geweldige surplus, de betalingsmoeilijk heden en het kapitaalverlies door opgelegde inkrimping van het plant-areaal. Uit deze 3 wonden is al zooveel bloed gestroomd, dat de toestand van den patiënt hoogst ern stig is. D,e rege^rmg moet met spoea nelpen. Wij zijn lankbaar voor de verkregen 3 millioen gulden, aar er moet meer steun komen. Voor het surplus is nog ly3 millioen noodig en die kan het vak niet met eigen krachten oporengen. Wij hebben recht op behoud! De laatste tien jaren exporteerden wij, ondanks de crisis, voor 600 millioen gulden. Wat heeft dit niet voor het land beteekend! Spr. wees dan op de kapitaalsvernietiging. Wat xan en wat mag op den gevorderden grond geteeld worden? Welke resultaten zijn in uit zicht gesteld? Hoe zal het met den export gaan? Allemaal vragen, die op antwoord wachten Energieke en schandere mannen verkennen na tuurlijk het terrein, maar zal b.v. bij onze Westelijke buren de deur open gaan en zal transport mogelijk zijn? Naar spr.'s meening zal de productie, r.a Inkrimping met 50 pet., nog verre de vraag overschrijden. En hoe zullen de kramen er uit zien? Wat kan wel en wat kan niet verkocht worden? Met vreugde wees spr. er op, dat de verhou ding tusschen de vakorganisaties nog nooit zoo goed is geweest. Met waardeermg gewaagde spr. van de afdee- lingen, die tentoonstellingen organiseeren, waarna hij wees op het 40-jarig bestaan van de afdeeling Voorhout. Het is donker om ons neen, besloot de voorzitter. Maar men mag de oogen niet sluiten voor hetgeen we behielden. Onze geestelijke goederen bleven ongerept, wij hebben nog onze godsdienstvrijheid. Er is één, die voor ons zorgt en over ons waakt, dat is onze Hemelscne Vader, aan Wien wy ons lot gaarne in handen geven. De secretaris, de heer D. van Egmond, las Jaarna het jaarverslag voor. Het aantal leden oedroeg op 1 Januari 1186; de grootste af deeling ls Anna Paulowna. De verschillende jaarstukken werden goedge keurd Bij de behandeling der voorstellen werd ge vraagd, wanneer de verhooging van den mini mumprijs met 3 pet. bij aankoop uit opslag zou ingaan. De voorzitter antwoordde; In net nieuwe seizoen. dus niet van terugwerkende kracht Maar de kwestie heeft haar beslag nog niet. De afdeeling Lisserbroek had vernomen, dat de Sierteelt Centrale er niet veel van weet. Is deze Centrale een heerschende of dienende macht? De voorzitter zeide, dat alleen de minister beslist. De afdeeling Noordwijk oiende de vol gende motie in: Het H.B.G. dringe er met klem bij den minister op aan, dat bij het vaststellen der minimumprijzen der bolge wassen, tevens een volledige garantie worde gegeven, dat deze minimumprijzen ook zul len worden uitbetaald, door het Surplus- fonds; dat verdere maatregelen, als roeheffing of mkrimping der culturen, achterwege blij ven. daar de bedrijven der kweekers dit niet meer kunnen dragen en deze maat regelen zeer funest zijn voor het bedrijfs leven in de bollenstreek, ae werkloosheid verhoogen en de koopkracht der bevolking Maandagmiddag omstreeks half vier werd de brandweer gewaarschuwd voor een brandje in perceel Slachthuisstraat 78 rd. De bewoners van de bovenverdieping waren uitgegaan en hadden te voren de kachel opgestookt. Door het vallen van vuur of anderszins is de vloer onder de kachel gaan branden. De beneden buren zagen dan ook het plafond zwarter en zwarter worden en zij roken een sterke brand lucht. Zij-waarschuwden de brandweer, cie een ruit in de voorkamer der bovenverdieping stuk sloeg en met eenige emmers water het gevaar bezwoer. Een hoek van het plafond moest wor den uitgehakt. Het spreekt vanzelf dat de benedenburen niet goed af waren. Hun kamer kreeg water schade en het is niet prettig als het dak boven Je hoofd gedeeltelijk sneuvelt,... tot. beneden de minimum-behoefte redu- ceeren. Lisse verklaarde zich bij het hoofdbestuur aan te zullen sluiten, maar hoopte, dat alle aandacht aan de motie zal worden geschonken De voorzitter meende, dat de motie nogal kras en veeleischend is. Het bestuur moet de kwestie eerst eens ernstig bestudeeren. Dit is geen aanneming en geen verwerping. De afdeeling Hillegom wenschte meer ze kerheid omtre#t de 71 pet. (56 pet. is nu pas uitgekeerd) en daartoe aandrang op Den Haag De minister begrijpt blijkbaar den verschrik- kelijken toestand van het bloembollenbedrijf niet. De voorzitter antwoordde, dat het hoofdbe stuur steeds hard werkt aan de vernieuwing van alle moeilijkheden. Men moet vertrouwen hebben en begrijpen, dat alles niet ineens gaat Ten aanzien van het plantgoed b.v. is alleen nog maar het wachten op de beschikking van den minister. Er zal nog eens een telegram, gezonden wor den. Verschillende afgevaardigden behandelden de moeilijkheden bij de rondvraag nog eens, waar na de vergadering werd ges'oten. De Haagsche advocaat, mr. J. van der Hagen, heeft in een strafzaak voor den Haarlemschen kantonrechter, mr. P. H. P. Bijl de Vroe, onver bindendheid van het Rijtijdenbesluit betoogd. Zooals indertijd het befaamde Reglement Auto vervoer Personen (R.A.P.), zou ook het Rijtij denbesluit meer hebben geregeld dan binnen het kader van de Rijtijdenwet geoorloofd is. De wet gaat n.l. van twee gedachten uit. Zij beoogt ver- keersbescherming en arbeidsbescherming, doch arbeidsbescherming alleen ten aanzien van hen, die in dienstbetrekking werkzaam zijn. Dit heeft geleid tot een tweeledige indeeling van categorieën van personen n.l. van personen, die niet in dienstbetrekking en van personen, die we lin dienstbetrekking werkzaam zijn. Art. 1 van de Rijtijdenwet bepaalt nu ten aan zien van hen, die niet in dienstbetrekking werk zaam zijn, dat er regelen zullen gesteld worden over de tijden, waarop en gedurende weike en den toestand waarin deze personen geen mo torrijtuig zullen mogen besturen, een verbod dus om in bepaalde gevallen achter het stuur te zitten. Voor de wel in dienstbetrekking rijdenden worden uitgebreide maatregelen genomen. \oor hen zullen n.l. de werk- en rusttijden worden geregeld. Het Rijtijdenbesluit laat de genoemde onderscheiding grootendeels varen en stelt rege len ten aanzien van dienst-, rust- en werktijd van alle bestuurders van vracht- en huurauto s Werktijd is dan de tijd, waarin een chauffeur werkelijk rijdt, diensttijd de tijd, waarin hij ar beid verricht, dat kan dus andere arbeid zijn dan een auto besturen, rusttijd spreekt voor zich zelf. Art. 30 van het besluit bepaalt nu, dat een diensttijd voor vrachtautobestuurders niet meer mag bedragen dan veertien uur, hetgeen dus ook zou gelden voor personen, welke niet in dienstbetrekking rijden. Dit nu is een ruimer regeling dan de Rijtijdenwet toestaat, om welke reden mr. van der Hagen de onverbindendheid van het Rijtijdenbesluit bepleitte. Het betrof hier een geval van een boter- en kaashandelaar te Zoetermeer, die een vracht auto bestuurd had. zonder in het bezit te zijn van een werkboekje. Mr. van der Hagen zette bovendien uiteen, dat volgens de geschiedenis van de wet het de be doeling is geweest, dat alleen een werkboekje voorgeschreven zou zijn voor in dienstbetrekking rijdende chauffeurs en deze bepaling dus in dit geval niet van toepassing is. De ambtenaar van het O. M.. mr. J. C. Don ker, eischte een geldboete van f 6.— subs. 6 da gen hechtenis. De kantonrechter zal 18 Maart schriftelijk vonnis wijzen. De Haarlemsche Poiitie-muziekvereeniging bestaat 20 jaar; en nu bestaan plannen om dit feit feestelijk te herdenken. Voorbereidende maatregelen zijn hiervoor reeds getroffen, n.l het geven dit jaar van een groot nationaal concours met marschwedstrijd (drie wekelijksch), op het H. F. C._ terrein; het concours zal ge houden worden op 30 Juni, 6, 7 en 14 Juli 1940. De vereeniging bestaat geheel uit actief die nende politieambtenaren, die in hun vrijen tfjcl de muziekkunst beoefenen. Veel is reeds bereikt, heel veel moet nog bereikt worden. Ettelijke malen werd medewerking verleend, voor lief dadige en feestelijke gelegenheden. De Haar lemsche FolitieMuziekvereeniging bezit te dien opzichte een bijzondere reputatie. Ook buiten de Spaarnestad zoo schrijft men ons heeft zij een naam van het corps veel eer aangedaan. In aanmerking nemende de groote moeilijkheden, die voor en na de op richting moesten overwonnen worden, staat zij op een behoorlijken sport op den muzikaler) .adder. Op diverse concoursen wist de vereeniging behoorlijke resultaten te bereiken, vooral in marschwedstrijden. Momenteel speelt zij in de Eere-afdeeling. Niet minder groot zijn de financieele moei- ijkheden geweest, die overwonnen moesten en moeten worden. Veel steun van autoriteiten en burgerij was en is reeds haar deel geworden. Vooral de commissaris, de hoogste chef, gaf diverse malen blijk met zijn corps mede te leven. Herhaaldelijk gaf de burgerij blijk, het stre ven der vereeniging te waardeeren. Het bestuur doet nogmaals een dringend be roep op het publiek, haar voorgenomen groot- sche plannen te heipen verwezenlijken. Het uitvoerend comité bestaat uit de heeren J. Pauel, voorzitter; H. Plant, secretaris; T. Hoogenes, penningmeester. Reeds vóór het uitbreken van den oorlog bleek de deelname aan de uitoefening van de stoom- trawlvisscherij weer belangrijk lager te zijn dan in het voorafgaande jaar. Het feit dat de oorlog juist uitbrak tegen den tijd, waarin van de Ne derlandsche visschersvloot de beste resultaten mogen worden verwacht, was voor het geheele bedrijf buitengewoon funest, aldus vangt het jaarverslag aan van de Vereeniging van Reeders van Visscherijvaartuigen te IJmuiden. Van hetgeen zich in 1939 in de visscherij vol trok. moet ook in ander opzicht bij de beschou wing hiervan wel degelijk onderscheid worden gemaakt tusschen de verschillende invloeden, die zich deden gelden en waarvan de een meer dan de ander van blijvende beteekenis is voor de toekomst onzer zee visscherij. Begin September noopten de oorlogsomstandig heden de visscherij ontijdig te staken. Dank zij de door de regeering ontworpen faci liteitenregeling in verband met de molestverze- kering en tegemoetkoming in sociale voorzienin gen, kon in October weer gedacht worden over uitoefening van het bedrijf met ongeveer 50 pet. van de vloot. Op 1 Januari 1939 waren 67 schepen in de vaart, welk aantal steeg tot 72 op half Februari 1939 (in 1938 was het hoogste punt gelegen op 20 Januari, n.l. 82 schepen. Daarna werden geregeld schepen uit de vaart genomen, zoodat tenslotte op 28 Juni nog slechts 27 schepen op zee waren. (In 1938 was het laag ste punt nog slechts 37 schepen op 8 Juni). Geleidelijk nam dit aantal weder toe tot 54 schepen op 22 Augustus 1939. (In 1938 hoogste punt 73 schepen op 28 September). Op 31 December 1939 waren slechts 21 schepen in de vaart. Door de stoomschepen werden 4116 kantjes, door de motorschepen 1193 kantjes haring aange bracht. In October j.l. nam de regeering 16.000 kantjes haring over ter tijdelijke ontlasting van de markt. De export van gezouten haring werd begin September verboden en nadien trad de Neder, landsche Visscherijcentrale op als monopolie houdster. De nog aanwezige voorraad van 1938 kon, tengevolge van de buitengewone omstan digheden, geruimd worden. De export van ha ring werd na het uitbreken van den oorlog moei lijker en bleef bijna uitsluitend beperkt tot uit voer naar België, Duitschland en Noord-Amerika. De totaal-aanvoer van versohe haring bedroeg in 1939 slechts 9.500.000 kg. (1938 20.000.000 kg.) ter waarde van 1.000.000 (1938 ƒ1.240.000). Opmerkelijk is dat de aanvoer van versche haring met ruim 50 pet. is gedaald, doch dat de waarde nagenoeg gelijk bleef. De gemiddelde prijs van versche haring was in dit afgeloopen seizoen dan ook hooger dan in 1938. Iéts nieuws voor de haringvisscherij is wel het feit dat in plaats van de traditioneele najaars- visscherij nu ook steeds meer schepen deelne men aan de voorjaarsharing visscherij. In het af geloopen jaar namen een 14-tal schepen hier aan deel met te zamen 75 reizen, terwijl aan de najaarsharingvisscherij werd deelgenomen door 11 stoomtrawlers, die te zamen een 30-tal reizen maakten. Noch aan de IJslandvisscherij, noch aan de Lofodenvisscherij werd in het afgeloopen jaar door IJmuider treilers deelgenomen. Aan de z.g. Verre-Noord-visscherij, die uit geoefend werd nabij Nova Zembla, werd in het begin van 1939 nog door een tweetal schepen deelgenomen. Ook de visscherij aan de Westkust van En geland was dit jaar niet erg in trek. De uit- voermoeilijkheden met hake-visch waren zoo groot, dat het bij een enkele reis gebleven is. Naar de Faroer-eilanden en de Spaansche kust werden ook in 1939 geen vischreizen on dernomen. Begin September werd de geheele vloot der treilervisscherij opgelegd en gedurende het laat ste kwartaal kon slechts een gering aantal sche pen en dan nog zeer onregelmatig aan de uitoefening van het bedrijf deelnemen. De uit voer van versche zeevisch werd nog meer dan te voren beperkt en de invoer daarvan gelijk tijdig belangrijk verhoogd. De uitvoer toonde naar het gewicht een da ling van 29 pet. en naar de waarde van 25 pet. ten opzichte van 1938, hetgeen een inzinking beteekent grooter dan zelfs in de ergste crisis jaren is voorgekomen. De mindere uitvoer bedroeg ongeveer 1.540.000 K.G. en de meerdere invoer een hoeveelheid van ongeveer 1.375.000 K.G., zoodat de balans voor onze Nederlandsche visscherij 2.9 millioen K.G. ongunstiger kwam te staan. Eeh zeer groote handicap voor den handel is dat de invoer van deze vreemde visch niet via den Afslag te IJmuiden loopt, waardoor de groothandel niet weet op welke vraag ze uit het binnenland mag rekenen. Het reederijbedrijf heeft daarom groot belang èn bij het herstel van de exportmogelijkheden èn bij een centralisatie van den aanvoer en in voer van versche zeevisch, voor zoover dié met het oog op de bestaande toestanden onmogelijk kan worden gemist. Het verslag besluit met een zeer uitvoerige uiteenzetting van de door onze Regeering ge nomen maatregelen om het bedrijf wederom op gang te helpen. Het bouwen van een kantoorgebouw voor de N.V. Plaatwellerij te Velsen is opgedragen aan den aannemer J. F. Philips Jr., Haarlem- Santpoort. Gisteren herdacht het echtpaar B. van Duf felenS. Brinkman den dag waarop zij 25 jaar geleden als concierge bij de vereeniging „Zuige lingenzorg" hier ter stede in dienst traden. Dat het den jubilarissen dezen dag aan belang stelling niet heeft ontbroken, bewees wel de stroom persoonlijke en schriftelijke felicitaties, die zij mochten ontvangen. In den namiddag kwamen o.m. dr. Halbersir.a, directeur van „Zui gelingenzorg", en talrijke andere doktoren en verpleegsters hun gelukwenschen aan het echt paar aanbieden. Dr. Halbersma sprak met veel lof over den verrichten arbeid van den heer en mevrouw DuffelenBrinkman, die reeds vanaf de êersle en mensch kan evenmin een pri vaten godsdienst hebben, alsdat hij een private zon of een private maan heeft. Onze Romeinsche correspondent seint ons Maandagmiddag De herdenking van den eersten Verjaardag van 's Pausen verkiezing tot het hoogste ambt op aarde, werd in Vaticaanstad betrekkelijk sober gevierd, ofschoon deze dag tegelijk de verjaardag was, zoowel van den H. Vader als van Kardinaal- Staatssecretaris Maglione. De open bare gebouwen waren met vlaggen versierd en de militaire kapel van de Zwitsersche garde gaf een ochtendconcert. Den geheelen dag kwamen gelukwenschen en telegrammen binnen van staatshoofden, regee ringen en kerkelijke autoriteiten. In den mid dag werd door de Vaticaansche radio een spe ciaal concert van den beroemden Poolschen pianist Hortzowski uitgezonden. De H. Vader, die in den ochtend reeds persoonlijk zijn ge lukwenschen met Zijn eersten minister had uitgewisseld, ontving onder meer den Britschen ambassadeur, Sir Percy Lorraine, met diens echtgenoote, alsmede den heer en mevrouw Myron Taylor. Ook de plechtige Pausmis in de St. Pieterskerk van Zondagochtend droeg een eenvoudig karakter, overeenkomstig haar wezen als Mis van den Bisschop van Rome ter inten tie van Zijn diocesanen. Reeds bij het binnenkomen van Paus Pius XII op de Sedia Gestatoria valt het verschil op tus schen dezen Paus en Zijn voorganger. Terwijl Paus Pius XI bij dergelijke gelegenheden steeds den indruk wekte slechts de massa van het geloovige volk te zien en te zegenen, heeft men bij dezen Paus onmiddellijk de overtuiging, dat Hij den enkeling ziet en iedereen afzonderlijk Zijn zegen wil schenken. Alle aanwezigen die wij hierover spraken, verklaarden het stellige gevoel te hebben ge had, dat de donkere, fascineerende oogen van den H. Vader juist hen hebben aangezien. Terwijl. de stoet van den Paus onder den jubel van de menschen zich naar de Con- cessio voortbewoog, kwamen wij zonder de minste moeite op het enkel vertoon van onze Va.ticaansche perskaart in het gere serveerde gedeelte, onmiddellijk achter het Pausaltaar, ofschoon wij noch in het be zit waren van een speciale uilnoodiging, noch van een feestgewaad, zonder welke onmisbare attributen vroeger niet eens de hoofdredacteur van de „Osservatore Ro mano" bij dergelijke gelegenheden zou zijn doorgelaten. Zonder verder ceremonieel begon toen de stille H. Mis, welke Paus Pius XXL boven het graf van den H. Petrus opdroeg slechts ge assisteerd door Mgr. De Romanis en den Pau selijken ceremoniemeester Mgr. Respighi. Vol gens de liturgische voorschriften, geldende voor den Zondag Laetare als dag van een ze kere getemperde blijdschap temidden van den Vastentijd, was de Paus bekleed met een roze- kleurig kazuifel, maar overigens was zoowel het altaar boven het graf van St. Petrus als de basiliek zonder eenige versierselen. De aan wezige Kardinalen droegen geen purper, maar eenvoudige paarse Bisschopskleedij Hier zagen wij ook de officieren van de Ne derlandsche Marinemissie, onder leiding van admiraal Vos, die in deze dagen te Rome ver toeft en op speciaal voor hen gereserveerde ze tels hadden plaats genomen. Gelijk bij deze Mis zooveel nieuw was en kennelijk de bedoeling had, den H. Vader zoo mogelijk nog dichter bij Zijn volk en zijn be minde Romeinsche diocesanen te brengen, ver diende ook de liturgische zang onze bijzondere belangstelling, want op wensch van den Pon tifex nam het geheele volk aan de heilige han delingen daadwerkelijk deel. Deze ongetelde tienduizenden, die den reusachtigen tempel ge heel vulden, als met één stem het G'^egori- aansch te hooren zingen was niet slechts een indrukwekkende nieuwigheid voor de Pauselij ke basiliek, het was ook van een ontroerende schoonheid, alsmede een onvergetelijk en machtig geheel. Na het Evangelie werd den Paus een klein podium toegeschoven en richtte Hij vanaf het altaar Zijn herderlijk woord tot Zijn volk. Hier herleefde de traditie van het oude christelijke Rome. De Bisschop van Rome stond als pries terlijk fierder temidden van Zijn diocesanen, of betèr nog, van Zijn parochianen. Nooit zal een Paus aldus begon de Op perherder zijn toespraak ondanks allen last en alle beslommeringen, het volk van Rome kunnen vergeten, daar het immers, als het eigenlijke diocees van den Paus, recht had op zijn bijzondere zorgen en zijn bijzondere liefde, temeer nu de Voorzie nigheid tot herder en vader van Rome een zoon der Eeuwige Stad zelf had geroepen. Voortgaande sprak de H. Vader over de blijdschap van dit samenzijn van den Vader met zijn kinderen op zulk een belangrijken gedenkdag', die bovendien dit jaar ook door de liturgie tot een dag der vreugde werd gestem peld. Wel was de vraag geoorloofd of in deze droeve tijden nog blijdschap mogelijk was, maar de blijde wetenschap, dat wij tóch kin deren van God zijn, geeft ons de hoop en het vertrouwen van een steeds verdere doorwer king van de Christelijke beschaving en de Christelijke deugden in de geheele wereld. De Paus besloot zijn Vaderlijke toespraak met een vurige peroratie tot den Almach tige om hulp voor het volt van Rome, ten einde de Christelijke deugden steeds beter te beoefenen. Tot dusverre had de,, Voor zienigheid Rome en Italië van de verschrik kingen van den oorlog gespaard. Moge dit een teeken zijn, dat aan de geheele wereld spoedig weer de vrede wordt geschonken en wel een vrede door rechtvaardigheid en liefde, eervol voor alle volkeren, en aldus een onderpand voor duurzame eendracht. kinderjaren van „Zuigelingenzorg" in Haarlem, met zooveel ijver en toewijding zich van hun plicht gekweten hebben. Talrijk waren de mooie bloemstukken, fruit manden en andere geschenken, die de jubilaris sen zoowel van bevriende zijde als van familie in ontvangst mochten nemen. De groote belangstelling, die het echtpaar met dit bijzondere jubileum genoot, getuigt wel van de sympathie, die zij zich welverdiend door de jaren heen van vrienden en kennissen hebben verworven (Berichten reeds geplaatst in een deel van onze vorige oplaag BRUSSEL, 4 Maart (Belga). In een offi cieel communiqué wordt te Brussel verklaard: „De ambassadeur van Duitschland heeft van ochtend een bezoek gebracht aan Spaak. De Dultsche regeering geeft van het incident van Zaterdag de volgende lezing: een Duitsch vliegtuig was uit Frankrijk teruggekeerd, waar het met Engelsche jachtvliegtuigen slag had geleverd. De bestuurder gaf er zich geen reken schap van, dat hij boven België vloog (St. Hu- bert ligt op ongeveer zes minuten vliegens van de grens)Toen hij een patrouille van drie vliegtuigen van Engelsch type opmerkte, meen de hij te doen té hebben met vijanden en bond hij den strijd aan. De Rijksregeering betuigt de Belgische regeering wegens dit incident haar oprecht leedwezen en geeft de verzekering, dat aan de bestaande instructies, waarbij het vliegen boven neutraal gebied verboden is, met kracht zal worden herinnerd. De Rijksre geering is bereid, ieder verzoek om schade vergoeding, dat haar vanwege dé Belgische regeering zal worden gedaan, onverwijld te onderzoeken en te regelen." OSLO, 4 Maart (Noorsch Tel.ag.) De Zweed- sche oud-minister van Buitenlandsche Zaken, Sandler, neeft in Oslo het woord gevoerd om aan te dringen op het verstrekken van meer vrijwillige militaire hulp aan Finland. Het ge- heeie Zweedsche volk, zoo zeide hij, deelt deze meening, hetgeen wellicht de beste weg zal zijn om uit de moeilijkheid te geraken. Wij hebben geen waarborg, dat de Russische stoomwals zal stoppen te Tornea of Kirkenes. De gevolgen van den oorlog kunnen alleen vermeden worden door eigen oorlogsmiddelen, d. i. ooriogsmate' riaal en manschappen. BRUSSEL, 4 Maart. (Havas). Op het grondgebied der gemeente Fixy bij Neuf- chateau (provincie Luxemburg) is het wrak aangetroffen van een Duitschen bommen werper aan boord waarvan zeven lijken wer den aangetroffen. Men denkt, dat dit toestel door een En gelsch vliegtuig is neergehaald, doch van officieele zijde zijn nog geen nadere mede- deelingen gedaan. Het Belgische ministerie van Luchtver dediging spreekt bovenstaand bericht ech ter formeel tegen. BRUSSEL, 4 Maart (Belga) De „Demière Heure" merkt op, dat zich een optimistischer stemming begint baan te breken in de open. bare meening. Het schijnt, dat België aan den oorlog zou kunnen ontsnappen, indien het zijn pogingen niet vermindert, doch verdubbelt. De politiek van neutraliteit wordt niet slechts ge rechtvaardigd in de werkelijkheid, maar ook in de gemoedsstemming. De Nederlandsche kustvaarders „Wasa'V Amazone" en „Boekelo" zijn tijdens de vaart op de Noordzee door onbekende vlieg tuigen met mitrailleurvuur bestookt. De schepen waren Vrijdagavond 7 uur uit New castle on Tyne vertrokken, alle geladen met kolen voor België. Zij werden aangevallen, nadat zij ongeveer een uur gevaren hadden. De „Wasa" en de „Boekelo" hebben inmid dels de haven van bestemming bereikt; zij be kwamen geen schade bij de beschieting. Men heeft niet gehoord, dat dit bij de „Amazone" wel het geval zou zijn. Een Engelsche boot, welke in de nabijheid van het drietal Nederlandsche kustvaarders voer. werd gebombardeerd. Opvarenden van de „Boekelo" namen waar dat van den Engelschen wal af een vliegtuig werd neergeschoten en in zee stortte. Beide booten van Wagenborg's Passagiers diensten, de „Waddenzee" en de „Ameland", die Woensdag j.l. door het ijs op een mossel- bank werden geschoven, zijn Maandag vlot gekomen en liggen thans in de haven van Nes. Met ingang van Dinsdag 5 Maart zal de geregelde dienst NesHolwerd, welken eenigen tijd een barkas heeft waargenomen, per veer boot geschieden. De langverbeide goederen, welke twee maan den lang in de pakhuizen van Wagenborg en van de „Friesland" lagen opgeslagen, zijn thans te bestemder plaatse aangekomen. Ame land is nu eindelijk uit zijn isolement bevrijd. De dienstbode Theodora Goossens te Breda, die sinds Woensdagavond spoorloos is, is tot he den niet teruggekeerd. De politie heeft nog geen enkele aanwijzing omtrent haar verblijfplaats. Wel is gebleken, dat zij Woensdagavond circa 7 uur 20 in de Boschstraat te Breda gesproken heeft met een veel ouderen man, die een over jas, een gleufhoed en beenkappen droeg. Maandagmiddag omstreeks half 5 is het ijs in het IJselmeer, in den omtrek van Urk, gaan kruien. Ten gevolge hiervan zijn de schot sen op ongeveer twee kilometer afstand van het voormalige eiland over een lengte van 50 me ter over den dijk geschoven. Thans bestaat ern stig gevaar voor de keten op den dijk. De werking van het ijs wordt steeds grooter- Bij de voortgezette behandeling voor de Rotterdamsche rechtbank van de spionnage- zaak uit Schiebroek, heeft de verdediger van den Nederlander B., mr. P. Sanders, aange voerd, dat verd. zeer ideologische motieven voor zijn daad had. Hij had het financieel zeer moeilijk en zocht een manier, om zijn schulden af te betalen. Verd. heeft nooit den opzet gehad, meende pl., art. 21 van de Neu- traliteitsproclamatie te overtreden. Tijdens de uitvaardiging n.l. op 3 September, bevond hij zich in Duitschland. Wel wist hij natuurlijk, dat men er geen geheimen zender op na mag houden volgens de Post- en Telegraafwet, doch hierop staat een maximumstraf van 6 maan den, hetgeen verd. wel wilde riskeeren voor zijn honorarium. Spr. concludeerde tot vrijspraak subs, cle mentie. Den Duitscher D. was ten laste gelegd uit lokking en medeplichtigheid aan den diefstal. Deze man staat in dienst van de Duitsche contraspionnage, de zgn. „Abwehr" en fungeert hierbij als verbindingsofficier of koerier tus schen deze instantie en de spionnen. 11 Decem ber ontmoette hij B. in „Lido", overhandigde hem de 250 en gaf hem aanwijzingen om trent het zendtoestel. Verd. gaf dit toe. Ook is hij degeen, die verantwoordelijk is voor het sttren van het November-salaris, den briet met 310 naar het huis van bewarmg en den koffer met droge batterijen. Verd. verklaarde evenwel, zoo gehandeld te hebben, omdat zijn opdrachtgevers hem dit bevolen hadden. Het O. M. wees er op, dat D. voor de zaak als koerier naar Nederland reisde. Spr. achtte hem schuldig aan uitlokking, omdat hij mid delen en inlichtingen aan B. had verstrekt, aan medeplichtigheid, omdat hij hem behulpzaam is geweest. Hij wenschte verder niets te zeg gen over het ongewenschte, dat dergelijke praktijken tusschen onze grenzen gebeuren, doch het zal geweerd worden, van welke na tionaliteit de daders ook zijn. Ook tegen D'. luidde de eisch vijf jaar ge vangenisstraf met aftrek van de preventieve hechtenis. De verdediger, mr. A. T. J. Vetmans, uit Leiden, voerde aan, dat verd. van zeer goede afkomst is en zich altijd met journalistiek heeft bezig gehouden. Zijn taak was, berich ten in Holland op te zenden en te sturen naar den West Deutschen Pressedienst te Essen Verd. heeft nooit spionnage of andere onder- grondsche werkzaamheden verricht. De op drachten van den Duitschen Geheimen Dienst kon hij niet weigeren, omdat hij gedwongen werd. Bovendien was hij er zich niet vav be wust, dat hij in dergelijke mate tegen het Ne- derlandscheh belang handelde meende pl. Spr. vevrzocht vrijspraak subs, onmiddellijke invrijheidstelling. Dit laatste verzoek wees de rechtbank af. Uitspraak 18 Maart. BOEKAREST, 4 Maart. (Stefani). Verno men wox-dt, dat een bende Komitadjis in den afgeloopen nacht de grenspost Filidcai in de Dobroedsja heeft aangevallen. Twee Roemeen- sche grenswachters werden ernstig gewond, twee Komitadjis werden gedood. De gemengde Bulgaarsch-Roemeensche commissie voor grensincidenten is terstond bijeengekomen om de verantwoordelijkheden vast te stellen en de schadeloosstellingen, die den benadeelden zul len moeten worden uitbetaald, waarna het in cident gesloten zal worden verklaard. TORONTO, 4 Maart (Havas). Binnenkort zullen 950 vrijwilligers uit Canada naar Finland vertrekken, aldus heeft het parlementslid Fra- ser medegedeeld. ZAGREB, 4 Maart (Havas). Vanmiddag is in het Paleis van Justitie te Zagreb een bom ont ploft, welke vrij aanzienlijke materieele schade heeft aangericht. Personen werden evenwel niet getroffen. Men veronderstelt, dat hier sprake is vaneen aanslag van separatistische Kroaten, welker leiders Budak en Butsj de vorige week zijn ge arresteerd wegens bomaanslagen op telefoon cellen. edenk in uren van beproeving en smart, dat ied're mensch wel iets te boeten heeft en het leed zal lichter te dragen worden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 4