verwin „,PUX Vjjf TREDEN Haarlem, 5 Maart de Coöp, Restaurant molenpad 2a Uk&hegr. a'dam VORST EN RIOLEERING HOOFDAKTE dat KAN niet"'. li* ^EXPORT- UTRECHT „VERT DINSDAG 5 MAART 1940 Elke kooper van een Nederlandsch Boek van tenminste 2.50 ontvangt „Het Geschenk" Voor Finland Wij blijven noteeren! De cursus voor hulp verplegers Ongeveer 40 deelnemers R.K. MIDDENSTAND5- VEREENIGING Hoe hulp aan militaire zaken verleend wordt Luncfihapjes 25 cent Aardapp.-groente»vleescL 40 cent Een reeks var» scfiotels Geen f o o ier» - bediening 10 7» Dineeren in aangenarne sfeer! Chr. Oratoriumver. Mattheus Passie van Sebastiaan Bach KATHOLIEKE VOLKSBOND MenscK en maatschappij Hildebrandmarkt Maandag hervatting werk Kenaupark-viaduct STADSSCHOUWBURG Een Finsch meisje U voelt zich slap en luste loos na Uw griep? Met Sanatogen kunt U spoedig op krachten komen en Uw weerstandsvermogen op voeren. Bedenk, dat na de lange en strenge winter het dubbel noodig is. dat U iets extra's voor Uw gezondheid doet. Koop nog heden een bus bij Uw apotheker of drogist. K.J.C. EN STILLE OMGANG ONVOORZIENE BOTSING DE BOEKENWEEK AGENDA Bioscopen Stadsschouwburg 6 Maart Bioscopen Apotheekdiensten BLOEMBOLLENVAK BLOEDT UIT DRIE WONDEN BEHANCCENTRALE y)/j KEULSCHE KPDE RESA ARNHEM FEUILLETON DOOR JOHN BUCHAN Dien middag had ik mijn makelaars aan, „Is de deur gesloten?" vroeg hü koortsachtig, aekemaeek 9 yHawifr STAD Voor heden neer even een korte loffelijke Vermelding! Voor Finland werd ontvangen: Van de J. te Haarlem 2. Van J. K. te Haarlem 2. van W. de J. te Haarlem 100. Van L.'s K. te Overveen 2.50 Van wed. Gr. Haarlem 1. Van Bankpersoneel 2.50 Van L. S. 2.— Van gemeente personeel Den Helder 8. Van mevr. F. 1. Vorige opgave Votaal 131— 3514.26 3635.26 Giften worden gaarne in ontvangst genomen aan ons redactiebureau Nassauplein 1, Haar- 'emen kunnen gestort worden op gironummer 57018 van het Consulaat van Finland te Am- Verdam ten name van den heer G. J. G. Key. Eenige weken geleien plaatsten wij een op- fpep voor hulpverplegers in Haarlem, Roode ^uisstad. Wij vernemen thans, dat zich ongeveer 40 ^ftgemannen boven 19 jaar en niet-dienstpiich- 'ig hebben opgegeven, zoodat de cursus, die donderdag in het Ziekenhuis St. Joannes de pêo begint, flink bezet genoemd mag worden. a de zes avondlessen zullen de cursisten een eXamen afleggen en in het Roode Kruiswerk Vorden ingeschakeld. In den bestuursraad van de R.K. Midden- Vandsvereeniging, die gisteravond onder groote belangstelling in restaurant Brinkmarm verga derde, werd eerst een kort overzicht gegeven Van de afgelcopen jaren, waarbij als eindresul taat opgemerkt kan worden, dat de R.K. Mid- denstandsvereeniging steeds vooruit gaat. De heer J. van de Burg, die na zijn vertrek dit de Kamer van Koophandel lid gebleven is van de commissie, regelende de mobilisatie- aangelegenheden van Middenstanders, hield Vervolgens een inleiding over de werkzaamhe den dezer commissie. Met vrij groote zekerheid *an gezegd worden, dat binnenkort, na de dag- fitting een a twee avondzittingen gehouden zul ten worden. De werkzaamheden zullen in vier deelen ge flitst worden, n.l. in zakenverlo-ven, kostwin nersvergoeding, vergoeding voor den vervanger eh zaken van algemeenen aard. De meeste ver beken, die met een brief van de Kamer van Koophandel worden gesteund, hebben succes. Dok verzoeken, die eerst werden afgewezen. De brnmissie heeft bij spoedgevallen een bezoek afgelegd bij legercommandanten, ook buiten het district. Indertijd gaven wij reeds eenige voor belden van de bereikte successen. Ook de ge- Vallen betreffende de vergoeding voor een ver vanger werden nauwkeurig onderzocht en in de •heeste gevallen met succes bekroond. De commissie stelt haar tijd en krachten ge heel belangeloos beschikbaar. Wel duidelijk komt het belang van de Kamer van Koophandel in •teze kwestie tot uiting. Dankbaar werd gebruik gemaakt van de fi- hancieele hulp, die militairen, die door ons uit öen brand geholpen werden, verleenden. EXTRA VERZORGDE MAALTIJDEN! ONGELOOFLIJK GOEDKOOP! Uitwisseling van verzoeken aan andere Ka mers van Koophandel geschiedt reeds. Tot nog toe behandelde de commissie 67 za ken op mobilisatiegebied. In Aalsmeer en in Hoofddorp bestaat een aparte organisatie. De heer Waalop, directeur van de Nederland- sche Middenstandsbank, wees naar aanleiding van de rede van den heer van den Burg er op, dat talrijke gemobiliseerden, door financiee- len steun op het oogenblik bijzonder goed ge holpen worden door de regeeringscredieten, wel ke hij uitvoerig besprak. Tot slot kan worden medegedeeld, dat bij de bespreking van de ..Meer Werk-Actie" besloten werd een advies bureau ten dienste van de R.K. Middenstanders te stichten. Wederom vinden in ons land de jaarlijk- sche uitvoeringen van Bach's grootste passie- schepping, die volgens den Evangelist Mat theus, plaats. Slechts enkele dezer uitvoe ringen worden in een kerk (o. a. te Naarden op Goeden Vrijdag), de overige in een con certzaal gegeven. Doch hoe de plaats van uitvoering ook zij, overal wendt men min of meer massale koren aan, (zonder ver-gescheiden opstelling volgens Bach's principe) werken speciale personen voor de soli mede, kortom: de omstandigheden hebben langzamerhand tot tamelijk groote afwijkingen geleid, Hoe had Bach zich de uitvoering van de Mattheuspassie te Leipzig gedacht? De Thomas- kerk aldaar had twee orgels met koorruimten. Bij het groote orgel nam koor I, bij het kleine orgel koor II, beide met een orkest van 20 in strumenten, plaats. Ieder koor bestond uit 16 vocalisten, waarvan enkele ook de soli moesten zingen. De Evangelist droeg het lijdensverhaal aan het altaar voor. Bij hem stond tevens hèt kna penkoor, dat in het eerste nummer het koraal ..O Lamm Gottes unschuldig" zong. Als men nu de opstelling en bezetting van thans met die van vroeger vergelijkt, zou men onwillekeurig tot de conclusie komen, dat in een andere omgeving van een indrukwekkende vertolking geen sprake kan zijn. nE toch komt men, zooals hier in de Haarlemsche concertzaal, telkenmale onder diepen indruk van dit voor een speciaal kerkgebouw geschreven werk. Het alternatief karakter der koren moge soms niet voldoende uitkomen, de plaatsing van het jongenskoor bijna gebrekkig zijn, de entourage, bijzonder onder het houden van een pauze, steeds eenige stoornis veroorzaken, door het scheppen van een gewijde sfeer gelukt het diri gent Georg Robert zijn auditorium als het ware in hoogere regionen te verplaatsen. Dit gelukt, dans zij zijn goed inzicht in Bach's geestelijke oeuvre, zijn stijlvolle opvat ting, zijn bezielende leiding en de volle over gave van al zijn medewerkenden. Wanneer men volstrekt niet ten onrechte beweert, dat hoe meer de tegenwoordige entourage van de oorspronkelijke afwijkt, de uitvoering te geestelijk-doorvoelder moet zijn, wil de hoorder zich kunnen verkwikken aan deze passie-bron, dan mag van deze Haarlemsche uitvoering worden getuigd, dat ze aan dien eisch in hooge mate heeft beantwoord. Men kan moeilijk eiken medewerker bij een dusdanigen uitvoering afzonderlijk be- srpeken, want geen onderdeel, hetzij reci tatief, aria of koor staat op zich zelf, geen medewerkende, hetzij solist, korist of instrumentalist vervult iets voor zich alleen. Alles werkt te zamen mede tot een onverbreek bare, spanningsvolle herschepping van het mach tige monumentale, immer verkwikkende passie- werk, dat wellicht het verhevenste blijft van alle tijden. Ieder jaar ziet men een groot aantal getrouwe bezoekers, een klein deel schijnt slechts te wis selen. Zoo zagen we dit jaar een kleine honderd scholieren met den zeereerw. Regent van één onzer Katholieke onderwijsinstellingen uit den omtrek. Het moet getuigd worden, dat deze jon gelui te midden van zware studie, zeer verschil lend van afkomst en van muzikale ontwikke ling, voortdurend in spanning verkeerden, of zij Jezus' woord (Kloos), het lijdensverhaal (van Tulder), Pilatus, Petrus, Judas (Bogtman), de volksuitroepen en koralen (koor), beschouwin gen (dames v. d. Sluys en Woud), solo-instru menten (U.S.O.) of éénstemmig koraal (door Hespe's jongenskoor) hoorden. Het bijwonen van dergelijke standaardwerken door scholieren van het Middelbaar Onderwijs moest geregeld geschieden, behoort ook tot eultureeie vorming. O. K. Nabetrachting. In onze stad Haarlem werd tot nu toe geen enkele plaatselijke zangvereeni- ging door het stadsbestuur gesubsidieerd (De H. O. V. ontvangt een subsidie, in verband met de stedelijke financiën, zoo hoog mogelijk, doch niet toereikend om het zwaard van Damocles op den duur te kunnen blijven afwenden). Maar nu is er een z.g. „Frans Halspotje", waar over de gemeenteraad buiten de Gedeputeerde Staten om mag beschikken. Onlangs verkreeg het jonge Nederlandsch Opera-ensemble een subsidie van 500 voor twee alhier te geven uit voeringen. Zou zulke steun niet uitgestrekt kunnen worden tot die zangvereenigingen, wier uitvoeringen thuis behooren bij het hoofdstuk „cultureel belang" van onze bloemen-, doch ook onze muziekstad? We hebben nu onze Mattheus gehad. Een ieder kan begrijpen, dat de C. O. V., zelfs met een uitverkocht huis. hiermede geen winst kan ma ken, das wel garant is voor eventueele tekorten. Waarom geen subsidie met de voorwaarde: een tweede uitvoering tegen lager entreeprijs, zoo dat de kleine burgerman niet slechts door mid del van de radio, maar ook eens in een zaal, dus in psychisch contact met alle uitvoerenden, het lijdensverhaal kan beleven? Aanstonds komt bij de R. K. O. V. een Mis van den Grootmeester Bruckner, vanzelfsprekend een gebeurtenis, en waren de uitvoeringen van Kodaly's „Psalmus Hungaricus" door hei H. G. K. geen belangrijke factor in onze muziekwereld? Wc gcloovcn, dat zelfs 't gemeenteraadslid mot het minste kunstgevoel er voor is, dochWie doet een voorstel? Men kome nu niet met bezwaren zooals: de scheiding is zoo moeilijk of het geeft afgunst en naijver tusschen de vereenigingen onderling. De scheiding is o. i. zoo moeilijk niet, mits ze geschiedt door een uiterst onpartijdig mu- ziekcommissie en is eenige naijver ongewenscht? Als een zangvereeniging niet immer tracht op hoog cultureel peil te komen, is haar bestaan geen noodzakelijkheid voor het cultureel belang van onze stad. Maar als ze op dat niveau komt te staan, dan dient ze zoo noodig van over- heidswegege steund te worden, evengoed als een H. O. V., een tentoonstelling op kunstgebied, etc. etc. Heeft het kunstzinnig volk juist in deze tijden niet meer dan anders behoefte aan gees telijk voedsel? Donderdag 7 Maart a.s. wacht den leden een belangrijke avond. De heer A. C. de Bruyn, voorzitter van het R.K. Werkliedenverbond, zal cTan komen spreken over het onderwerp: „Mensch en Maatschappij". Het aangename zal met het nuttige vereenigd worden, want de R.K. Mannenzangvereeniging .,St. Caecilia" zal enkele nummers ten gehoore brengen na de rede van den heer de Bruyn. Men verzoekt ons te willen melden, dat het bestuur rekent op aller belangstelling, want deze avond is de laatste ontwikkelingsavond, welke gegeven wordt in samenwerking met de commissie voor arbeidersontwikkeling. Er is ook gelegenheid tot het stellen van vra gen aan den heer A. C. de Bruyn. Op Dinsdag 12 Maart, 's avonds 8.30 uur, zal in de bovenzalen van café-rest. Brinkmann, Groote Markt, een Hildebrandmarkt geopend worden. De burgemeester zal de opening ver richten. De bewoners van den Kinderhuissingel en de honderden wielrijders, die vier maal per dag het slachtveld rondom het Kenaupark-viaduct pas- seeren, vragen zich af. wanneer de werkzaam heden nu eindelijk hervat zullen worden. Ze hebben gelijk, dat ze ongeduldig worden. Maar ze weten, dat de vorst en alleen de vorst schuld is aan de vele onaangenaamheden. Sinds Kerst mis ligt het werk ter plaatse stil, dus bijna tien weken. Openbare Werken waren natuurlijk na het invallen van den definitieven dooi paraat, maai de zeer strenge winter had nog een erfenis nage laten. De vorige week werden voor de riolee- ringswerken in de Ged. Voldersgracht proef- gaten gemaakt, maar het bleek, dat graven absoluut onmogelijk was: de vorst zat nog 30 tot 40 c.M. in den grond. Toen hoopte men Maandag, dus gisteren, te beginnen. Ook dat mislukte. Intusschen staat thans vast, dat Maan dag 11 Maart het werk met kracht zal worden hervat. Drie maanden zijn nog noodig om het prachtige plan KenauparkVerspronckweg af te werken. Als de riolen eindelijk op de plaats van bestemming liggen, komt het ge fundeerde en zeer solide wegdek aan de orde. Daarvoor is tijd noodig. Openbare Werken zullen echter alles op alles zetten, om voor de vacantie-maanden de verkeersverbetering gereed te hebben. Dan is er, ondanks de langdurige stagnatie, een einde gekomen aan een jarenlangen on- houdbaren toestand. In zeer korten tijd hebben we allen, door de droevige omstandigheden, méér van het Fin- sche volk en land leeren kennen dan volks- en aardrijkskunde ons in lange jaren hadden bij gebracht. Er is de laatste maaden wellicht geen deel van onze rumoerige aarde geweest, dat zóóveel belangstelling én sympathie wekte. Als we nu meenen in het Finsche spel van Hella Wuolijoki een stuk van dezen tijd te gaan zien, een licht of zwaar drama uit het gruwelijk belaagde land der duizend meren, een beeld van den heldenstrijd, waarin een klein maar dapper volk zijn rechten tegen den bru ten overweldiger verdedigt, met als vrouwelijk hoofdpersoon een Lotta, kloek en opofferings gezind in haar zusterstaak naast den soldaat -dan komen we in onze verwachtingen bedro gen uit. Noch voor dit tijdperk, noch voor den aard der Finsche litteratuur is dit stuk repre sentatief. De schrijfster, die op handige wijze bij verschillende succes-dramaturgen leentje buur speelde, heeft die pretentie ook niet ge- bad en bepaalde zich er toe, een „gezellig stuk" te maken, dat met zijn mengeling van ernst en luchthartigheid, met zijn populaire roman tiek en vlot verloop in den smaak moest val- SANAï HET 7FN(IWSTFPIfFM HEI ZENUWSTERKENDE VOEDSEl. Sebro/t r9eHjke *era'erf len. Daarin is zij aardig goed geslaagd, al zul len de meer- eischenden onder het publiek on bevredigd blijven, omdat de autrice ook in de beste tafereelen nog onder de maat van haar voorbeelden blijft. Toch is het Finsche meisje Hulda wel een ferme sympathieke figuur. Het is geen kleinigheid, als een onervaren meisje van het land 's avonds in Helsinki ver dwaalt, door enkele van een fuif komende par lementsleden mee naar huis wordt genomen en dan aanstonds toont, dat zij uit ruw maar voor treffelijk hout is gesneden. Hulda is ijverig maar ook leergierig, 's Avonds bezoekt zij alle scholen, die zij bereiken kan en 's nachts stu deert zij door. In zeven jaar tijds brengt dit zeer bijzondere dienstmeisje het tot doctor in de staatsweten schappen De voornaamste drijfveer voor het ambitieuze kind is echter niet gelegen in haar zucht naar kennis en beschaving, om deze dienstbaar te maken aan het welzijn van het arme boeren volk, waar zij uit voortgekomen is. Van den eer sten dag in Helsinki af houdt zij van haar jongen „broodheer", die met zijn tante samen woont, en het is haar bewuste doel, hem voor zich te winnen. Dat zij hierin slaagt en einde lijk de vrouw van advokaat Soratie wordt, gun nen we het energieke meisje van harte al leen hadden we 't voor haar toekomstig geluk menschelijker geacht, dat de moeizaam verwor ven prijs meer innerlijke waarde had getoond. Het spel met zijn vele aardig in elkaar ge zette tooneeltjes zou zeker minder voldaan heb ben, als het door Het Nederlandsch Tooneel on der de vaardige regie van A. Defresne niet zeer levendig en knap was uitgevoerd. Van de hoofdrol maakte Ank van der Moer een kostelijk type, dat ons met veel onwaar schijnlijkheid verzoende. Bij alle kranigheid bleef zij zóó sympathiek vrouwelijk, dat we Huida's loopbaan vol belangstelling moesten volgen, en zij vond gelegenheid op sommige momenten een actie te ontwikkelen, die bedui dend boven het peil van het stuk uitsteeg. Daar bij leverde Johan Schmitz als de grove Soratie verdienstelijk tegenspel. De overige rollen waren van minder beteekcr nis. maar met krachten als Mien Duymaer v. Twist, de tante, Anton Roemer, Johan Elsen- sohn en Eduard Palmers, de oude vrienden des huizes, en verschillende anderen kregen de hoofdfiguren een fleurige omlijsting. Het too neel decor bleef in alle zeven tafereelen hetzelf de. maar het was uitmuntend verzorgd. Zoo heeft „Een Finsch meisje" dat alleen voor volwassenen dient op te treden toch nog veler harten veroverd. H. B. v. d. S. Nu verschillende huisgenooten niet in de ge legenheid zullen zijn aan den Stillen Omgang deel te nemen, is het aan onze jongeren de taak hun plaats te vervangen. De intentie voor dit jaar is: „Dat ons vaderland gespaard moge bh.iven van de rampen van den oorlog". Voor de K. J. C., district Haarlem, geldt de volgende regeling: Zondagnacht om één uur wordt er in de parochiekerk van e'en H. Joh. den Dooper, Am sterdamstraat 57, een kort Lof gehouden. 1.45 uur vertrek per tram naar Amsterdam. 2.15 uur aankomst te Amsterdam. Stille Om gang. 3.30 uur H. Mis in de kapel St. Joseph Gez. Ver„ Stadhouderskade. Misgebeden respondeeren. Onder de H. Mis algemeene H. Communie. Ont bijt (zelf1 brood meenemen). 6 uur vertrek uit Amsterdam. 6.30 uur aankomst te Haarlem. Iedere deelnemer ontvangt een deelnemers kaart. die ieder in zijn bezit moet hebben en aan den ingang van de kerk moet toonen. De opgaven moeten tijdig, doch uiterlijk Woensdag 6 Maart of bij eerste postbestelling Donderdag 7 Maart, met gelijktijdige betaling van het verschuldigde bedrag, gedaan worden aan Joh. H. Alles, Coornhertstraat 15. Gisterenmiddag passeerde een zesentwintigja rige motorrijder uit Heiloo op den hoek van de Kennemerstraat-Schoterstraat een autobus, waarvan de bestuurder echter aan een voor hem rijdenden vrachtauto voorrang verleende. De motorrijder, die den autobus passeerde, in de veronderstelling, dat deze voor een halte stopte, kwam tegen het linkervoorwisl van den vracht auto, viel en brak zijn rechterbeen. Na door E.H.B O. te ziin bahandeld werd de motorrijder naar het Diaconesscnhuis overge bracht. Er is geen proces-verbaal opgemaakt. Het on geluk is aan een samenloop van omstandighe den te wijten. Boekhandel de Erven Loosjes N.V. zal ter ge legenheid van de Boekenweek op Donderdag 7 Maart, des avonds te 8.15 uur, in de bovenzalen van de „Kroon Brinkmann", Groote Markt, een litterairen avond organiseeren, waar als spre ker zal optreden Dr. P. H. Ritter Jr., die een voordracht zal houden over „Onze nationale romankunst in de laatste vijftig jaar in verband met doel en streven van de Salamander-uit gave." Gebouw St. Bavo: Bestuur Hengelaars. Le denvergadering Spoorwegpersoneel, St. Caeci lia., Rechtskundig Advies, Comité Winterhulp, Cursus Melkhandelaren, Ledenvergadering Overheidspersoneel, 8 uur. R.K. Leeszaal, Nieuwe Gracht: Tentoonstel ling „Het Mooie Boek", 10—12.30, 2—5 en 7—9 uur geopend. Rembrandt: „Das Lied der Wüste". voor vol wassenen, 2.30. 7 en 9.15 uur. Cinema: „Ik ben de Wet" en „De Tyran", 2 ei. 8.15 uur, boven 18 jaar. Luxor: „Carrière", toegang 18 jaar. Moviac: Doorloopend programma. Spaarne; „Voor recht en vrijheid" en „Schan daal op school". Woensdag 6 Maart, 8.15 uur: „Mijn en Dijn", (voor Kon. Letterk. Ver. J. J. Cremer). Donderdag 7 Maart 8.15 uur: Dansavond Els Keezer. Gebouw St. Bavo: Proza; Onderl. Vertrouwen: Metaalbewerkers: Dameskoor St. Cecilia, om 8 uur. R. K. Leeszaal Nieuwe Gracht: Ten toons toi ling „Het Mooie Boek", 10—12.30. 2—5 en 7—9 uur geopend. Kunstzaa) De Bois: Expositie 105 uur. Kunstzaal Leffelaar: Expositie 10—5 uur. Frans Halsmuseum: Expositie 10—5 uur. Rembrandt: „Das Lied der Wüste", voor vol wassenen, 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema: „Ik ben de Wet" en ..De Tyran", 2 en 8.15 uur, boven 18 jaar. Luxor: „Carrière" toegang 18 jaar. Moviac: Doorloopend programma. Spaarne: „Voor recht en vrijheid" en „Schan daal op school." De Zondag en avonddiensten der apotheken zullen tot en met Vrijdagavond worden waar genomen door de volgende apotheken: Apotheek van Rijn, KI. Houtweg 15; Firma C. G. Loo- meyer, Zijlweg 34; Schoterboschapotheek, Rijks straatweg 19. In ons verslag over de vergadering van het Hollandsch Bloembollen-Kweekersgenootschap wordt gezegd, dat 56 procent van het surplus is uitgekeerd, terwijl 71 pet. noodig is. Men maakt - ons er op attent, dat de 56 pet. inderdaad defi- t nitief zijn toegezegd, maar dat er nog niets is uitgekeerd. ,,T oor ƒ4.50 een heele kamer behangen en er bovendien het behang en rand voor leveren, dat kan niet", heeft menig een gezegd Wtf zeggen: „Ga de kaniers maar eens bekijken, die wjj behangen hebben". Ze zijn keurig! En een goed papiertje zit er ook op! GIERSTRAAT 63 TELEFOON 18401 DE TIJDEN ZJN ONZEKER U zult maatregelen moeten nemen voor de toekomst. Zorg dat uw kelder vol komt met groenten. Be gin dit jaar met een groententuin. ZAADHANDEI, JAN ROOZEN, SPEKSTRAAT 5 HAARLEM Verschaft alles wat daarvoor noodig is. Ook alle inlichtingen. Vraagt ons Prospectus Wiskunde en Talen (Bgkende Schriftelijk© Cursus) 39 iiiiiiHiMmiiHiDitiimitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Vertaald door J. M. Kempees HOOFDSTUK I DE MAN, DIE STIERF Ik kwam op dien Mei-middag van het jaar 1913 omstreeks drie uur uit de City terug, vrijwel walgend van het leven. Ik was nu drie maanden in het vaderland en. had er meer dan genoeg van. Als iemand me dat een jaar geleden voorspeld had, zou ik hem uitgelachen hebben; maar nu was het werkelijk een feit. Het weer maakte me gallig, de gesprekken van den ge middelden Engelschman maakten me misselijk, lk kon niet genoeg beweging krijgen, en de Amusementen van Londen leken me zoo flauw Ws spuitwater, dat in de zon gestaan heeft. „Richard Hannay", zei ik telkens tegen me ■elf, „je zit in het verkeerde schuitje vriend, en fc deed beter, eruit te stappen." -'Ik moest me op rmari lippen bijten, ate Uk- dacht aan het plan, dat ik die laatste jaren in Buluwayo had gemaakt. Ik had mijn schaapjes op het droge geen groote kudde, maar groot genoeg voor mij; en ik had allerlei manieren uitgedacht om me te vermaken. Mijn vader had me uit Schotland naar Zuid-Afrika meegenomen toen ik zes jaar was, en sindsdien was ik niet meer in het vaderland geweest; dus Engeland was een soort sprookje voor me, en ik rekende er op, daar de rest van mijn leven door te brengen. Maar van het eerste begin af stelde het my teleur. Na ongeveer een week begon het bezoe ken van bezienswaardigheden me te vervelen, en binnen een maand had ik genoeg van restau rants en schouwburgen en wedrennen. Ik had geen enkelen kameraad om mee op te trekken, dat verklaart waarschijnlijk veel. Er waren ge noeg menschen, die mij by zich uitnoodigden, maar ze schenen weinig belang in mij te stellen. Ze plachten een paar vragen over Zuid-Afrika op me af te vuren, om dan over te gaan op hun eigen zaken. Verscheidene dames, bezield met Groot-Keizerrtiksche ideeën, noodigden mij op de thee om onderwijzers uit Nieuw-Zeeland en uitgevers uit Vancouver te ontmoeten, en dat was het ijselijkst van alles. Daar stond ik nu, zeven en dertig jaar oud, gezond van lijf en leden, met genoeg geld om een prettigen tijd te hebben, en ik gaapte maar, den heelen dag door, zoodat mijn kaken er zeer van deden. Ik was juist ongeveer besloten, er vandoor te gaan, terug naar de wildernis, want ik verveelde me dood. het hoofd zitten zeuren over beleggingen, om mijn hersens iets te doen te geven, en op weg naar huis liep ik mijn club binnen nogal een kroeg, die ook kolonialen als leden aannam. Ik nam een whisky-soda en las de avondbladen. Ze stonden vol van de herrie op den Balkan, en er was een artikel over Karolides, den Griek- schen eersten minister. Ik mocht dien kerel wel. Naar alles wat men over hem hoorde, scheen hij de eenige man van formaat te zijn in dien troep; en hij speelde eerlijk spel ook, hetgeen men van de meesten van hen niet zeg gen kan. Ik kreeg den indruk, dat ze hem in Oostland tamelijk intens haatten, maar dat wij aan zijn kant stonden, en één blad zei, dat hij de eenige slagboom was tusschen Europa en den chaos. Ik herinner me, dat ik mezelf afvroeg, of ik daarginds geen baantje zou kunnen kry- gen. Het leek me, dat Albanië de soort plaats was, waar een man geen reden had om te gapen. Omstreeks zes uur ging Ik naar huis, kleedde me, dineerde in Café Royal en liep een variété binnen. Het was een stomme vertooning, niets dan huppelende vrouwen en mannen met apen- snuiten, en ik bleef niet lang. De avond was mooi en helder, terwijl ik terugliep naar de flat, die ik in de buurt van Portland-Place ge huurd had. De menigte golfde langs me heen op de trottoirs, druk en babbelend, en ik benijdde de menschen, omdat zij iets te doen hadden, een doel in hun leven, dat hen aan den gang hield. Ik gaf een halven kroon aan een bedelaar, om dat ik hem zag gapen; hy was een lotgenoot. In Oxford Circus jseefc ik op naar den voorjaars hemel en legde een gelofte af: ik zou het vader land nog één dag geven om iets voor me te vinden; als er niets gebeurde, zou ik de vol gende boot naar de Kaap nemen. Mijn flat was op de eerste verdieping in een nieuw blok achter Langham Place. Er was een gemeenschappelijke trap met een portier en een liftjongen bij den ingang, maar er was geen restaurant of iets dergelijks en elke flat was heelemaal gescheiden van de andere. Ik heb een hekel aan inwonende bedienden, daarom hield ik er maar een knecht op na, die alleen overdag kwam. Hij kwam eiken morgen tegen achten en ging gewoonlijk om zeven uur weg, want ik at nooit thuis. Ik: stak juist mijn sleutel in het slot, toen ik een man naast mij gewaar werd. Ik had hem niet zien aankomen en zijn plotselinge ver schijning deed me schrikken. Het was een slanke man met een bruinen baard en kleine stekende blauwe oogen. Ik herkende in hem den bewoner van een flat op de bovenste ver dieping, dien ik wel eens gegroet had op de trap. Kan ik u spreken?" vroeg hy. „Mag ik een oogenblikje binnenkomen?" Hij beheerschte zijn stem met moeite en zu'n hand klauwde aan mijn arm. Ik kreeg mijn deur open en noodigde hem met een gebaar uit, binnen te treden. Nauweiyks was hij over den drempel, of hij schoot mijn achterkamer in,waar ik placht te rooken en mijn brieven te schryven. Toen kwam hy op een draf terug. en hy maakte eigenhandig den ketting vast. „Neemt u me niet kwalijk," zei hy nederig, „het is een geweldige vrijpostigheid, maar u zag er uit als het soort man, dat begrijpen zou Ik heb u de heele week in mijn gedachten ge had, toen de moeilijkheden kwamen. Zeg, wilt u me een dienst bewijzen?" „Ik zal u aanhooren," zei ik, „dat is alles wat ik beloof." Ik werd onrustig door het gedoe van dat nerveuze kereltje. Er stond een blad met dranken op een tafel naast hem, en hij schonk zichzelf een sterke whisky-soda in. Hij dronk die in drie slokken leeg en brak het glas, toen hij het neerzette. ,Neem me niet kwalijk," zei hij, „ik ben van avond een beetje zenuwachtig. Ik ben namelijk op het oogenblik dood, weet u." Ik ging in een fauteuil zitten en stak mpn PUP op. „Wat is dat voor een gevoel?" vroeg ik. Ik was vrijwel overtuigd, dat ik met een krank zinnige te maken had. Een glimlach gleed over zijn vertrokken ge zicht. „Ik ben niet gek nog niet. Zeg, meneer, ik heb u gadegeslagen, en ik geloof, dat u een koelbloedige kerel bent. Ik geloof ook, dat u een eerlijk man bent, en niet bang om eens een koenen zet te doen. Ik ga- u mijn vertrouwen schenken. Ik heb harder hulp noodig dan iemand ooit gehad heeft en ik zou willen weten, of ik op u kan rekenen." „Ga door met u verhaal," zei ik, „dan zaJ ijk; het u zeggen." Het was of hij zich schrap zette voor een groote krachtsinspanning en toen begon hy den geksten onzin uit te kramen. In het begin kon ik er geen touw aan vastknoopen en ik moest hem in de rede vallen om hem vragen te stel len. Maar in hoofdzaak kwam het hierop neer: Hij was een Amerikaan, uit Kentucky, en nadat hij de Universiteit had afgeloopen, was hij. daar hij vrij vermogend was, er op uitge trokken om de wereld te zien. Hü schreef een beetje en trad op als oorlogscorrespondent voor een krant in Chicago. Hij bracht een jaar of twee in Ziuid-Oost-Europa door. Ik kreeg den indruk, dat hij een uitstekend linguïst was en dat hij de samenleving in die streken redeiyk goed had leeren kennen. Met verschillende namen, die ik me herinnerde uit de kranten, was hij op en top bekend, ja zelfs vertrouwd. Hij had geliefhebberd in de politiek, ver telde hij me, in het eerst omdat het hem interesseerde en naderhand omdat hij het niet laten kon. Ik zag hem als een scherpzinni- gen, rusteloozen kerel, die altyd het naadje van de kous wou weten. Maar dit laatste kwam hem tenslotte duur te staan. Ik geef u het verhaal, dat hy mij vertelde, zoover als ik het begrepen heb. Daarginds achter regeeringen en legermachten was een groote ondergrondsche beweging aan het werk, geleid door heel gevaarlijke individuen. Hy had het bij toeval ontdekt; het fascineerde hem; hy ging verder, en toen werd hü gesnapt. .(Wordt vervolgd.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 5