t 6ARENMAGAZUN FIN ANCIEN J&m6 cfodj^ .KEELPIJN Wij luisteren naar... HEEL NEDERLAND VEE-STAPELGEK! W ater standen Dagfilm DE NATIONALE PAASCHLOTERIJ 1940 INDUSTRIA AMSTERDAM.C DINSDAG 5 MAART 1940 Na de ramp van de „Den Haag" Een der slachtoffers te Rotterdam ter aarde besteld Weekend voor Gidsen- leidsters In het Centrale Cursushuis te Scheveningen Vischkotter ontmoet drijvende mijn Man in zee gevallen, doch gered BOEKENWEEK 1940 MISSIE IN NED.-INDIË Jaarboek 1940 verschenen INDIE'S G.G. OP REIS Feestelijke ontvangst ACTIE VAN DE GAPI HOOGERE KRIJGSSCHOOL HEROPEND? V arsity-perïkelen Delft wil van de Boschbaan niets weten HET IJS IN KANALEN EN RIVIEREN ONDEUGDELIJKE CHOCOLADE Woensdag 6 Maart VOOR EEN KWARTJE! Trekking reeds 10 April Pim Muiier binnenkort 75 jaar «-> 3 s o.—. o-io POSTVLUCHTEN napels MINISTERIEEL BEZOEK AAN IJMUIDEN INBREKER TWEE JAAR ACHTER SLOT TENNIS Tennissterren naar Indië BOKSEN Sanders wint van Locatelli MARKTEN Vanochtend is op de R. K. Begraafplaats te Rotterdam de teraardebestelling geschied van den heer J. H, Uilenbroek, die bij den ondergang van het m.s, „Den Haag" om het leven is gekomen. Voor deze begrafenis bestond groote belang stelling en geruimen tijd van tevoren hadden zich op de begraafplaats vele familieleden, vrienden en kennissen van den overledene ver sameid. Daar waren ook aanwezig de heeren ir. J. A. Beukers. F. J, C. Barten en S S. Ulrich na mens de directie van de Standard Amerikaan- sche Petroleum Comp., de eigenaresse van het ondergegane schip. Ook de kapitein van het s-hip, de heer C Wijker. was met verschillenden geredde leden van de bemanning aanwezig om den gevallen zeeman de laatste eer te bewijzen. Nadat in de kerk aan de Mathenesserlaan een plechtige H. Requiem-mis was opgedragen, be gaf de droeve stoet, welke uit negen auto's be stond. zich naar het kerkhof, waar pastoor H. van den Burg de beaardingsolechtigheid ver richtte. Op 3 en 3 Maart werd in het Centrale Cursus huis van de Vrouwelijke Jeugdbeweging voor Katholieke Actie in het Bisdom Haarlem een studie- en practijkweekend georganiseerd voor de leidsters en adspirant-leidsters der Gidsen- beweging. Na het zomerkamp op Fort Prins Frederik was dit de eerste groote bijeenkomst van leidsters uit deze jonge geleding der Vrou welijke Jeugdbeweging. Op dit weekend werd allereerst St. Jeanne d'Arc geproclameerd tot de bijzondere patrones der Gidsen. In zijn openingsrede schilderde de Diocesaan Aalmoezenier, de ZeerEerwaarde Heer A. M. A. Vollaerts, deze Heilige niet alleen als een moe- dijte jonge vrouw, die, ondanks schijnbaar on overkomelijke moeilijkheden, haar zending wist te volbrengen, maar ook als een echt jong meisje, dat momenten van vrees en zwakheid kende, die ze, in haar geloovig vertrouwen op God, wist te overwinnen, om velen, die uiterlijk sterker schenen dan zij, moed en kracht te ge ven, en hen te inspireeren heldhaftig verder te strijden tot de overwinning behaald was. Ook onze tijd heeft zulke vrouwen ncodii?, die leven met God en door hun groot geloof een steun en een voorbeeld zijn voor velen rondom hen. De avond stond in het teeken „Practijk" en bracht een serie „Flitsen", waarin handige tips gegeven werden op 't gebied van leekenspel, im provisatie, regie, costuumkeuze, grime enz., die aanleiding werden, dat de cursisten zich spon taan zelf aan eenige proefnemingen waagden, welke door een even spontaan gevormde jury critisch werden beoordeeld. De avond werd besloten met een vlotte cau serie door Miss Gaby Ruys, meisjesstudente uit Australië^ geïllustreerd door lichtbeelden en platen over de sprookjesachtig schoone natuur van dit verre werelddeel. De Zondagmorgen werd begonnen met een gezamenlijke H. Mis in de kapel van het Cur sushuis, die voorafgegaan werd door de instal latie van een der adspirant-leidsters. Mejuffrouw R. Donders, Presidente der Vrou welijke Jeugdbeweging voor Katholieke Actie, hield een inleiding, waarin ze het ontstaan, het wezen en den groei van de jeugdbeweging in het algemeen, weergaf. Aan de hand van sprekende voorbeelden il lustreerde zij hoe menigmaal op verschillende plaatsen tegelijk in groepen jonge menschen tot uitmg kwam, wat in den tijd leefde, hoe vaak een beweging van jonge menschen te ver klaren is als een gezonde reactie op fouten of tekorten van de onmiddellijk voorafgaande pe riode, maar vooral deed zij inzien, hoe de Ka tholieke Kerk in alle tijden zichzelf blijvend, tegelijk voor alle tijden weer geëigende mid delen vindt om in de speciale behoeften van eiken tijd te voorzien In onze eeuw werd door de Kerk de oproeu tot deelname aan de Katholieke Actie tot alle lèeken, speciaal tot de jeugdige leeken gerich: Hiermee ontvingen de leeken, georganiseerd in de voor hen geëigende beweging, een speciale sending. Ook onze jeugdbeweging is opgenomen in dit wereldleger van de Katholieke Octie: Haar verschillende geledingen beschikken elk over eigen werkwijzen en eigen uiterlijke mid delen en kenteekenen, maar in opzet en doei zijn alle geledingen toch „Jeugdbewegingen van de Katholieke Actie''. In de practijkuren werd genoten van zang. spel en dans. Tegen het eind van den dag werd een geestige, vlotte gedachtenwisseling gehou den naar aanleiding van de op dit weekend be handelde stof Vooral de belangstelling voor het cultureele element In het werkprogram, met name de zang kwam tot uiting. Het slot van den dag bracht nog een tweetal verrassingen. Er werd een Eeregarde in het leven geroepen, die gevormd zal worden door leidsters, die een belangrijken dienst hebben be wezen, rechtstreeks aan het Gidsendepartement. Hun namen zullen prijken op een hiervoor ont worpen bul, die geteekend werd door Toon Noyons en in het archief van het Gidsende partement bewaard blijft. Tot Districts-Commissaresse van Rotterdam werd een der Rotterdamsche leidsters, Mej. Fien Knüppe, benoemd, zoodat Amsterdam en Rot terdam nu elk hun eigen Commissaresse bezit ten. die uit de leidstersgroep werd gekozen. Bij de sluiting van het weekend deed de Dio cesaan Aalmoezenier een krachtig beroep op de leidsters om de eenheid te bewaren en te ver sterken als 'n onmisbaren factor in de gezonde ontwikkeling van een jonge beweging. De vischkotter K. W. 10 heeft op zijn laatste reis een drijvende mijn ontmoet. Een der op varenden slaagde er in de mijn met behulp van een stok af te duwen, zoodat het schip hiervan gren hinder ondervond. De man viel tijdens deze manoeuvre in het water. Met veel moeite slaagden de ander opvarenden er in hem te redden. D« Boekenweek-commissie deelt ons mede, dat van H. M. de Koningin, H. K. H. Prinses Juliana en Z. K. H. Prins Bemhard bericht ont vangen werd, dat de aangeboden exemplaren van het geschenk ter gelegenheid van de Boe kenweek 1940 met erkentelijkheid zijn aan vaard. 1 vandaag en morgen verkouden! Bescherm Uw keel tegen infectie met de beproefde geneeskracht van J Het Jaarboek van de Katholieke Missie in Ned. Indië, de Pius-almanak van Ned. Indië, is weer verschenen en hier te lande aangekomen. Met dankbaarheid jegens God mag weer in de Missie van ons Indië een vooruitgang worden geconstateerd en wel haast over geheel de linie, zooals de zoo belangrijke statistieken uit dat Jaarboek uitwijzen. Alleen reeds om die sta tistieken is dat Jaarboek van zoo'n groote be- teekenis, zoodat het eigenlijk toch in handen moest komen van een ieder, die zich voor Indië en voor den toestand der Katholieke Kerk al daar interesseert. Men vindt er eerst voor ieder Vicariaat of Pre fectuur arzonderlijk een statistiek van het personeel, hetwelk daar werkzaam is. dan van het godsdienstig leven, waarin wordt medege deeld, het aantal katholieken, zoowel Europee- sche als niet-Europeesche, verder het aantal c'oopelingen, hoeveel er de eerste H. Communie hebben gedaan, met vereder bijzonderheden. Eij laatste statistiek heeft dan betrekking op het onder-wijs. Daarna volgen de verzamelstaten, welke be trekking hebben op de geheele Missie in Ned. Indië en wel van het personeel, van de Candi da ten in opleiding tot het H. Priesterschap, van het godsdienstig leven, dan een algemeen over zicht van het onderwijs volgens de Apost. Vica riaten en Prefecturen en daarna nog een volgens den aard van het onderwijs; vervolgens een overzicht van het niet-gesubsidieerd algemeen vormend lager onderwijs, vergeleken met het overzicht van de katholieke internaten. Met voldoening kan men daarin o.a. zien, dat einde Juni 1939 in Ned. Indië werkzaam waren 570 priesters onder wie 164 inheemschen. Dit is reeds voldoende om de belangrijkheid van dit Jaarboek te laten zien. BATAVIA, 4 Maart (Aneta). Vanmorgen om zeven uur is het gezelschap van den gou verneur-generaal per auto van het paleis te Buitenzorg naar Batavia vertrokken, voor een reis naar Sumatra's Oostkust, Atjeh, Nias en Tapanoeli. Om even over acht kwam het gezelschap aan bij de militaire luchtvaart-afdeeling op het vliegveld Tjililitan. Nadat de eerewacht was geïnspecteerd en af scheid was genomen, begaf het gezelschap zich naar de drie Lockheed-toestellen van de mi litaire luchtvaart-afdeeling, waarin de reis naar Medan zal worden gemaakt. Tegen half negen steeg het toestel op, waar in de gouverneur-generaal was gezeten. Boven het vliegveld van Palembar.g werd om tien uur nog even rondgecirkeld in af wachting van de weerberichten, die gunstig waren. TANDJONG POERA, 5 Maart. (Aneta). Reeds vroeg in den ochtend stond de bevol king, onder leiding van de hoofden en de leer lingen der scholen, op verschillende plaatsjes tusschen Bindjei en de grens van Langkat en Atjeh, langs den weg geschaard om hulde te brengen aan den gouverneur-generaal. Op het erf van het paleis van den sultan waren eenige duizenden personen verzameld. Verscheidene eerepoorten waren opgericht. Het weer was bij zonder goed. Tegen negen uur kwam het gezelschap van den gouverneur-generaal aan. Bij het binnen rijden werd het Wilhelmus gespeeld, terwijl 21 saluutschoten werden gelost, nadat de eere wacht was geïnspecteerd werden in het paleis ververschingen gebruikt. Vervolgens werden van het balkon af uit voeringen van Maleische, Bataksche en Atjeh- sche dansen bezichtigd. Ten slotte werden door den sultan geschenken aangeboden, n.l. een ivoren wandelstok aan den gouverneur-generaal terwijl zijn echtge noot e aan mevrouw en freule Van Starken- borgh geborduurde kains aanbood. De gouverneur-generaal bood den sultan een foto aan in zilveren lijst. Om kwart voor tien vertrok het hooge gezel schap naar Pangkalan Brandan. PANGKALAN BRANDAN, 5 Maart (Aneta). Om ongeveer tien uur reed het gezelschap van den gouverneur-generaal, bij zonnig weer Pang kalan Brandan binnen bij het Emmaplantsoen. Hier stond een houten model ongesteld van een boortoren, ter hoogte van 12 meter en geheel met vlaggen versierd. Bij den hoofdingang van he; kantoor van de B. P. M. werd de gouverneur-generaal en zijn gezelschap verwelkomd door den administra teur, den heer Boekenoogen. In het kantoor was een kleine expositie in gericht van ruwe oliën en producten, alsmede verschillende materialen welke betrekking heb ben op olieboringen. Om half elf vertrokken de gasten voor een rondrit langs de fabrieken er. de inheemsehe woonwijken van de B.P.M., welke langs de geheele route waren versierd. Aan het eind van den rit, in 't Beatrix-plantsoen. stond wederom om een model van een boortoren opgericht. Nadat afscheid was genomen vertrok het ge zelschap om kwart voor elf naar Atjeh, Overal werden de hooge gasten luide toege juicht, vooral bij het sportpark van de B.P.M. in de inheemsehe woonwijk, waar ongeveer 30G leden van de sportclub van de Shell in sport tenue stonden opgesteld. MEDAN, 5 Maart. (Aneta.) De gouverneur- generaal maakte, in gezelschap van den gou verneur van Sumatra, gisterenavond onverwacht een autotocht door de stad Medan, waarbij een bezoek werd gebracht aan de Misslgit, het paleis van den sultan, een zwembad in het centrum en aan de Esplanade. BATAVIA, 4 Maart (Aneta) De Gapi heeft het voornemen om, na ontvangst van de steno grafische verslagen van de debatten welke in de Tweede Kamer der Sta ten-Generaal zijn gevoerd over de actie van de Gapi, deze grondig te bespreken. Hierna zal het definitieve standpunt worden bepaald. De bij de Gapi aangesloten partijen en de door het secretariaat gevormde comité's „Parle ment Indonesia" over geheel Indië hebben in structie gekregen de propaganda voor een par lement te intensiveeren. SOERABAJA, 4 Maart (Aneta) Naar alhier wordt vernomen, bestaat er kans, dat de Hoo- gere Krijgsschool te Den Haag, welke thans is gesloten, binnenkort weer zal worden heropend. De toelatingsexamens voor Indische officieren worden medio Maart te Bandoeng afgenomen Voor het Indische leger zijn 25 plaatsen gere serveerd. Het aantal candidaten hiervoor be draagt rond het dubbele. De redactie van De Spiegel, het officieele orgaan van het Delftsch Studenten Corps schrijft over de Varsity-kwestie het volgende: De Varsity is in de allereerste plaats een studentenroeifeest; buitenstaanders hebben hier niets mee te maken; willen zij een ter de wedstrijden bijwonen, dan moeten zij deze nemen zooals ze zijn. Willen zij dit niet, dan moeten zij maar wegblijven. Sedert de Boschbaan als wedstrijüwater in gebruik genomen is, is het speciale ka rakter van de Varsity geheel verloren ge gaan. Inderdaad, de accomodatie was niet te vergelijken met die van het Noordzee- kanaal, de aardige meisjes in flatteuze voorjaarstoiletjes kwamen zeer goed uit te gen de gigantische met wapperende vlag gen versierde tribune en de zoo ergerlijke drankbooten waren zoo goed als verdwe nen. En hoewel de belangstelling zeer sterk toegenomen was, had het geheel toch zoo langzamerhand het aspect gekregen van een sportief kijkspel. Dit laatste was nog tot daar aan toe. De studenten trokken zoo min mogelijk van het niets ter zake zich doende publiek aan en trachtten hun sfeer te behouden. Maar dit is onmogelijk gebleken Niet alleen ging het publiek zich met de studenten bemoeien, doch' bovendien vond men het noodzakelijk critiek op hen uit te oefenen. Wij schreven het reeds: de zaak is sim pel. Wij wenschen een studentenroeifeest en orndat de Boschbaan daar niet voor ge schikt is, gaan wij er weg! De quaestie Jutphaas is nog niet beslist, doch de wijze waarop op één dag nagenoeg het totale bedrag voor het garantiefonds door het D. S. C. bijeen is gebracht, bewijst wel hoe het corps van de wenschel.ijkheld van een eigen Varsity doordrongen is; een Var sity zonder Amsterdamsche dagjesmèn- schen, rechercheurs, ballonnenverkoopers, handelsreizigers en zakkenrollers. Wij willen een Varsity van 3000 meter op een kanaal zonder tribunes. Wij willen juichen onder studenten, zonder gefilmd en gekiekt te worden, wij willen niet show roeien; wij willen race-roeien en na den wedstrijd onze vreugde uitbundig vieren of onze troost zoeken bij datgene, wat wii ons maanden lang ontzegd hebben, zonder daarbij door buitenstaanders lastig gevallen te worden. Wij willen interacademiaal contact; wij willen kou, regen en narigheid, stroohoe- den, linten, blazers, op- en neer schui vende score-borden waar niet^ van deugt, overzetbcotjes en Bloemen Bertha, maar geen luidsprekers, jazz-muziek, matroosjes, tantes en nichtjes, zon en vlaggen of zoo iets dergelijks. Wij willen een Varsity! In Groningen en Friesland zijn ditmaal de meeste veranderingen sinds Maandag opgetre den en alle ten goede. Met krachtige schepen was er doorkomen aan in den Dollard en in de Reitdiep bij Zoutkamp. In de Lauwerszee bij Zoutkamp en het Dokkumer Diep ondervonden alleen stoom- en motorschepen met gering ver mogen hinder. In de Wijde Ee ondervond al leen de zijlvaart hinder. Zeer gunstig was de toestand geworden bij Nieuwe Zijlen in de Lau werszee en in de Harlinger trekvaart. Wat Noord-Holland aangaat werd een zeer gunstige toestand aangetroffen op het IJssel- meer bij Medemblik en bij Den Oever, voorts op het Noordhollandsch Kanaal. Ook in het Amstel-Drechtkanaal was de toestand gunsti ger. Zwakkere schepen echter ondervonden hier hinder. In Zuid-Hollandwerd in tegenstelling met Maandag de scheepvaart niet meer belem merd in het Aarkanaal, de Holl. IJssel beneden Waaiersluis, de gekanaliseerde Hollanclsché IJs sel, den Ouden Rijn en de Heimanswetering. In Noord-Brabant en Limburg was de situatie iets verbeterd in de Zuid-Willemsvaart bij 's-Herto- genbosch en in het kanaal Wessem-Nederweert. Nadat enkele kleine kinderen Zondag avond te Rotterdam een kinderfeestje had den bezocht, waar ook verschillende snoepe rijen waren genuttigd, hebben zich in den volgenden nacht bij drie kinderen vergifti gingsverschijnselen voorgedaan. r De driejarige Geertje Piso, die in de Gaft- beekstraat woont en de tweejarige Eddy Hart, eveneens uit die straat, werden op advies van huisarts en controleerend geneesheer van den G.G. en G.D. naar het Zuiderziekenhuis ver voerd, waar ze ter verpleging moesten worden opgenomen. Hun toestand was Maandag mor gen bevredigend. Een ander kind, de driejarige Loesje Tole- naar, wonende op de Bree. vertoonde eveneens vergiftigingsverschijnselen, doch behoefde niet in het ziekenhuis te worden opgenomen. Bij ingesteld onderzoek bleek, dat de kinderen ondeugdelijke reepen chocolade hadden gegeten. De chocolade Is in beslag genomen en zal door den Keuringsdienst van Waren worden onder zocht. HILVERSUM II, 301.-5 M. NCRV-Uitzending 6.307.00 Onderwijsfonds voor de Scheepvaart 8.00 Berichten ANP, 8.20 Gramofoor.muziek. 11.15 Viool, plano en gramofoonmuziek, 12.15 Gramofoonmuziek. om 12.30 Berichten ANP. 12.45 Orgelspel en gramofoonmuziek. 1.45 Con sonanten, 2.30 Voor postzegelverzamelaars. 3.00 Consonanten en gramofoonmuziek. 4.00 Zang, piano en gramofoonmuziek, 5 45 Gramofoon muziek, 6.30 Taalles en technisch onderricht. 7.15 Land- en tuinbouwuitzending, 7.35 Gra mofoonmuziek, 8.00 Berichten ANP. herhaling SOS-berichten. 8.15 Arnhemsche Orkestvereeni- ging, 9.25 Vervolg concert, 10.10 Berichten ANP. 10.40 Gramofoonmuziek ca. 11.5012.00 Schriftlezing. HILVERSUM I. 1875 en 414.4 M. VARA-Uitzending 8.00 Berichten ANP, 8.10 Orgelspel, 8.45 Gra mofoonmuziek, 9.30 Keukenpraatje, 12.00 Gra mofoonmuziek, 12.45 Berichten ANP. gramo foonmuziek, 1.00—1.45 VARA-orkest, 2.30 VARA-orkest, 5.30 Gramofoonmuziek, 6.00 Or gelspel, 6.50 Pianoduetten, 8.00 Herhaling SOS- berichten, 8.03 Berichten NP. 8.25 Rosian-or- kest, 9.10 Radiotooneel, 9.30 Zang en piano. 10.10 Fragmenten uit de operette „Rose Ma rie". 11.00 Berichten ANP, 11.10 De Ramblers, 11.4512.00 Orgelspel. ENGELAND, 391 en 449 M. Van 10.2011.33 n.m. bovendien op 342 M. 11.20 Stedeliik orkest van Eastbourne, 11.50 BBC-Variété-orkest, 12.20 Berichten, 12.30 Dansmuziek. 12.50 Phil Cardew en zijn orkest., 2.20 BBC-Harmonie-orkest, 2.50 Sim Crossman en zijn orkest, 3.20 Viool en piano, 4.20 Berich ten (Wels), 5.20 Berichten. 5.35 Variété, 5.50 Actueele uitzending. 7.20 BBC-Symphonie-ork. en solist. 8.20 Berichten, 8.40 Actueele causerie, 8.55 Liedies. 9.10 Pianovoordracht 9.50 Schotsch concert. 10.20 Phil Cardew en zijn orkest, 11.20 Berichten. RADIO-PARIS, 1648 M. 11.10 Pianovoordracht, 11.20 Félix Raugel- koor en pianosoll, 12.05 Cellovoordracht. 12.35 Zang, 1.05 en 1.30 Pianoduetten, 2.20 Viool en piano, 3.50 Zang, 4.20 Chansons, 4.35 Piano, viool en cello, 5.35 Cello en piano. 8.05 „Phry- né", opera. 9.05 Koor „La Manécanterie des Pe- tits Chanteurs a la Croix de Boie". 9.35 Zang. 10.05 Gentil-kwartet en solist. 11.0511.20 Gramofoonplaten. KEULEN, 456 M. 5.50 Omroeporkest, 7.40 Gramofoonmuziek. 9.309.50 Pianovoordracht, 10.50 Gramofoon muziek, 11.20 Concert, 1.15 Muzikaal tusschcn- spel, 1.35 Populair concert, 2,45 Muzikaal tus- schenspel. 5.20 en 7.05 Gramofoonmuziek. 8.45 Gramofoonmuziek, 9.50 tot sluiting: Zie Deutschlandsender. BRUSSEL, 322 en 484 M. 322 M. 11.20 Gramofoonmuziek. 11.50 en 12.30 Om- roepdansorkest, 12.501.20 Gramofoonmuziek, 4.55 Brusselsch trio. 5.35 Zang m. toelichting, 6.20 Gramofoonmuziek. 7.50 Gramofoonmuziek, 8.25 Omroep-Symphonie-orkest en solist, 9.30 Omroep-Symphonie-orkest, 9.5010.20 Gramo foonmuziek. 484 M. 11.20 Gramofoonmuziek. 11.50 en 12.30 Ger- maine Ego's orkest, 12.501.20 Gramofoonmu ziek, 4.35 Vereeniging voor blaasinstrumenten, 5.05 Gramofoonmuziek, '6.05 Vioolvoordracht. 7.50 Omroepkoor, strijkorkest en solist met toelichting, 8.25 Zie Brussel 322 M. 9.5010.20 Gramofoonmuziek. DEUTSCHLANDSENDER. 1571 M. 7.35 W. Libiszowski's orkest, 9.20 Berichten, 9.50 Hans Busch' orkest, 10.20 Politiek over zicht. Hierna: Omroeporkest, 11.20 Berichten. Hierna tot 12.20 Nachtconcert. 12.501.20 Mi litair programma. Een „Mercury 8" Club Cabriolet auto van 3000. of ter keuze een veestapeltje ter waarde van 3000.-— Dat is de eerste prys van goedgek. bij Ministr. besl. van 27 Jan. '40 2de afd. No. 1158 ten bate van: HET KATHOLIEK COMITé VAN ACTIE „VOOR GOD" en van DE R.K. CENTRALE „VOOR ONZE GEMOBILISEERDEN" (V.O.G.) «mama J._ (2de prjjs waarde 2000 12000 gulden 3 3 11 prijzen (3de prijs waarde 1265. 15 Hoofdprijzen. 1500 andere prijzen w.o. vele ter waarde van 50 tot 100. ZOO U NOG GEEN LOTKAART HEBT: SCHRIJF BRIEFKAART AAN POSTBUS 2 HEEMSTEDE en U krijgt haar gratis en franco toegezonden. LAAT GEEN KAAKT VERLOKEN GAAN, Op Zondag 10 Maart zal de heer W. J. H. Muiier, oprichter van den K. N. V. B„ den leef tijd van 75 jaar bereiken. Desgevraagd deelde hij ons mede, dat hij dien dag uitstedig zal zijn. DINSDAG, 5 Maart <D u E rt W G 0) Sedert ;ome 1931 O0 H gisteren «J fcfi 1 ■G (U t-, 3 3 CG CO 03 cn 0 CD ofl g 0 0 rj c3 Keulen 6 uur 39-56 39.96 0.— 0.45 Lobith 13.10 13.32 0.— 0.30 Nijmegen 10.75 10.87 0.— 0.18 St. Andr W. 5.56 5.55 0.— 0.06 Arnhem 10.52 10.55 0.— 0.17 Vreeswijk l.w. 3.00 2.17 0.22 0 Westervoort 11.) 1 11.16 0.— 0.91 Deventer 5.16 0.- 0.— Kampen 0.00 0.54 0.— Mastr Hs. 0.53 0 0.— 0.— Mastr 1) Borgh 43.10 41.96 0.— 0.91 Belfeld 14.23 12.00 0.10 0.— Venlo 13.70 11.59 0.02 0.— Grave 0.00 0.00 0.— 0.— Grave 2) Sluis 7.61 5.20 0.08 0.— -ith 0.82 2 35 0.79 0.- AMSTERDAM Kanaalwater u 0.06 AP u 0.02 AP u 0.06 AP Stadswater u C.C6 AP u 0.02 AP u 0.C6 AP Amstelwater 8 u 0.52 AP 12 u 0.51 AP 2 u 0.49 AP IJsselm. water S u 0.— AP 12 u 0.— AP 2 u 0.— AP WATERSTAND OP DEN RIJN 5 Maart 4 Maart 5 Maart 4 Maart Rheinl 0.— 0.— Coblenz 3.65 3.96 Brelsach 0.— 0.— Trier .34 1.45 Kehl 0.— 0.— Keulen 4.02 4.47 Maxau 4.37 4.48 Dusseld. 0.— 0.— Maus2* 3.84 Ruhrort 2.88 3.37 0.— 0.— Duisburg 2.63 3.12 Mainz 4.07 4.24 Schweinf 2.30 2.85 Bingen 3.12 3'26 Würzburg 2.62 3 47 Caub 3.63 3.85 Strassb. 0.— 0.— HEEN TERUG Driemaal per week luchtpost naar Indiè ATHENE RHODES ALEXANDRIA LYDDA BAGDAD BASRAH DJASK KARACHI JODHPUR ALLAHABA1 CALCUTTA RANGOON- BANGKOK PENANG MEDAN SINGAPORE BANDOENG Febr./Mrt 1 1 2 3 Febr./ Mrt Hedenochtend te negen uur arriveerde te IJmuiden de minister van Waterstaat, ir. Ai- barda, in gezelschap van den heer R. W. Went- holt, directeur-generaal van Waterstaat en mr. J. Draayer, directeur van den Waterstaat in Den Haag. Onder leiding van den directeur dei- Staats Visscherijhallen, den heer C. Oud, werden de rijksvischhallen bezichtigd. Te ongeveer hail elf is het gezelschap wederom naar Den Haag vertrokken. De Rechtbank te Maastricht heeft den 32-ja- ■rigen H. L. uit Nuth, wegens diefstal, conform den eisch van den Officier va,n Justitie, tot een gevangenisstraf voor den tijd van twee jaar ver oordeeld. In den nacht van 17 op 18 September van het vorige jaar was een brutale inbraak gepleegd in de woning van den winkelier A, Jaillet aan de Oude Vischmarkt te Maastricht. Twee geldkist jes met een totalen inhoud van f 1300 werden vermist. Op 27 Januari j.l. werd L., verdacht van het plegen van deze inbraak, te Utrecht gearres teerd. Hij ontkende aanvankelijk de inbraak ge pleegd te hebben, doch het aangevoerde bewijs materiaal noopte hem ten slotte een bekentenis af te leggen. Va,n het geld was niets meer over De verdediger, mr. M. Schous te Maastricht, had clementie bepleit. De bekende Yoego-Slavische tennisspelers Puncec en Mitic, respectievelijk nummer een en nummer twee van de Yoego-Slavische tennis» ranglijst, zullen binnenkort een bezoek aan Ne- derlandsch-Indië brengen. Op 31 Maart a.s. ko men zij te Tandjong-Friok aan, waarna zij een bezoek zullen brengen aan Bandoeng. Ook zul len zij o.a. op 21 April in Medan spelen. Onder groote belangstelling vond in de Doe len te Rotterdam een ontmoeting plaats tus schen Leen Sanders, Nederlandsch kampioen in het middengewicht en den bekenden Italiaan Cleto Locatelli. Sanders won op punten. LEIDEN, 5 Maart. Veemarkt, Aanvoer 176 vette varkens: zware 606263, lichte 58. Han del goed. BODEGRAVEN, 5 Maart. Kaasmarkt. Aange voerd 54 partijen Gov.dsche kaas, alle met R.M., totaal 2430 stuks, wegende 21.870 kg. Ie soort met R.M. 31.00—33, 2e soort 28.0029. Handel matig. PURMEREND, 5 Maart. Gemeentel. Kaas- beurs. Verhandeld 29000 kg. kaas. Hoogste prijs 26.50. PURMEREND, 5 Maart. Veemarkt. 273 vette koeien 6688 cent per kg., handel goed. 195 geldekoeien en melkkoeien 100.00240 per stuk. 12 stieren 5660 cent per kg., handel matig 15 paarden 110.00250 per stuk. Vette kalveren 78—95 cent per kg., handel matig. 1517 nuchtere slachtkalveren 5.00—12, en fokkalveren 13.00 18 per stuk. 140 vette varkens voor de slacht 58 —62 cent per kg., handel vlug, 54 magere var kens 20.00—30, 409 biggen 12.00—18, 941 scha pen 16.0035 per stuk, handel goed. 22 bokken 3.0014 per stuk, handel matig. Kipeieren 55.30 per 100 stuks, eendeieren 4.75 per 100 stuks. 800 N.H. Blauwe kuikens 0.95 —1, 2600 oude kippen en hanen (wit en rood) 4550 cent per kg. Konijnen 0.301.75, 900 eenden 4060 cent per stuk. Duiven 40 cent per paar. BROEK OP LANGENDIJK, 5 Maart. 44800 kg Roode kool 5.707.30, 100.000 kg. Gele kool 4 4.10, 120.000 kg. Deensche Witte kool 3.504, 32400 kg. Uien 3.503.90. grove 2.503.10, drie lingen 1.101.30, neD 2.40, 3200 kg. Feen 1.50— 2.40, 3200 kg. Bieten 3.20—3.80 NOORDSCHARWOUDE, 5 Maart. 142.700 kg. Roode kool 5.807.30. 204.400 kg. Gele kool 4 4.20, 224.300 kg. Deensche Witte kool 3.60 4.10. 17600 kg. Uien 3.50—3.70, grove 2.80—3.50. drielingen 1.401.80, 1000 kg. Peen 2.302.50, 1800 kg. Bieten 1.90, 850 kg'. Blauwe Eigenhei mers 3.30. GRONINGEN 5 Maart. Veemarkt. Kalf. en melkkoeien: I 240—250, II 200—220, III 120—140. kalivaarzen I 189190, II 120140 varekoeien I 140—160, II 110—130, vaarzen I 110—130, alles in guldens per stuk. Stieren I 5658, II 5153 cent per kg. Kalveren en pinken 55.00105 per stuk. Slachtvee: I 71—82, II 58—61, III 4043 cent per kg. Vette kalveren I 96100 II 8088 cent per kg. Weideschapen 14.0019, vette lam meren 13.0016, vette schapen I 24.0031. II 18.00—22, biggen 10.00—15 per stuk, 1.80—2.30 per week. Vette varkens I 5658, II 5153,cent, Zouters 5052 cent. Aanvoer: 750 rundei en 1804 kalveren, 265 schapen. 404 varkens, 145 biggen, 2 paarden. Overzicht Voor het kalf- en melkvee, welke iets beter waren te plaatsen, gingen de prijzen, evenals voor het slachtvee, bij kleineren aan voer iets hooger. Stieren aanvoer gering prijzen iets vaster. Vette kalveren duur. aanvoer beperkt,; nuchtere kalveren aanvoer iets levendiger, prijzen 2.506, zware soorten brachten iets meer op. Wolvee handel ruim prijshoudend verloop, aan voer gering. Vette varkens weinig aanvoer, handel vlug, prijzen hooger. Zouters prijshoudend, big gen duur. ROTTERDAM. 5 Maart. Veemarkt. Totaal aanvoer 4771 stuks, t.w.: 162 paarden, 4 veulens, 708 magere runderen 806 vette runderen, 25 vette kalveren, 82 graskalveren, 2569 nuchtere kalveren 333 schapen en lammeren, 4 varkens en 78 bokken en geiten. Prijzen per kg.; Vette koeien le kw. 7287, 2e kw. 5870, 3e kw. 46— 56, vette ossen le kw. 7280. 2e kw. 5870. 3e kw. 4656, stieren le kw. 7076 2e kw. 56 68, 3e kw. 5054, vette kalveren le kw. 125— 140, 2e kw. 105—120, 3e kw. 100. schapen le kw. 58, 2e kw. 53, 3e kw. 43. lammeren le kw. 60, 2e kw. 55. 3e kw 52, graskalveren 2e kw. 60, 3e kw. 50, nuchtere kalveren le kw. 40, 2e kw. 35, 3e kw. 30, slachtpaarden le kw. 66, 2e kw. 56, 3e kw. 45. Prijzen per stuk: Schapen le kw. 35, 2e kw. 27. 3e kw. 21, lammeren le kw. 25, 2e kw. 20, 3e kw. 15. nuchtere kalveren le kw. 10. 2e kw. 8, 3e kw. 6, slachtpaarden le kw. 300, 2e kw. 210. 3e kw. 145, werkpaarden le kw. 275, 2e kw. 250 3e kw 150, hitten le kw. 265, 2e kw. 215 3e kw. 135, kalfkoeien le kw. 290. 2e kw. 200, 3e kw. 140, melkkoeien 285. 2e kw. 200, 3e kw. 140 varekoeien le kw. 200. 2e kw. 145, 3e kw 110, vaarzen le kw. 150, 2e kw. 125, 3e kw. 95. pinken le kw. 105, 2e kw. 85, 3e kw. 65, bokken en geiten le kw. 15, 2e kw. 10, 3e kw. 6. Overzicht. Vette koeien en ossen: aanvoer iets korter, handel vlot, prijzen als gisteren, prima koeien tot 90 ct„ prima ossen tot 84 ct„ stieren; aanvoer gewoon, handel matig, prijzen iets hooger, vette kalveren: aanvoer kleiner, handel lui, prijzen als gisteren, prima f 1.55, schapen en lammeren: aanvoer ruimer, handel stug, prijshoudend, nuchtere slacht- en fokkal veren: aanvoer grooter, handel vlug, prijzen hooger, paarden; aanvoer iets grooter. handel stroef, prijzen iets stijgende, kalf- en melk koeien: aanvoer iets grooter, handel kalm. prij zen als vorige week. varekoeien: aanvoer iets grooter. handel sleepend. prijzen onveranderd, vaarzen en pinken: aanvoer korter, handel stil, prijzen stabiel, graskalveren: aanvoer als vorige week, handel stil, prijzen iets hooger, bokken en geiten: aanvoer als vorige week, handel redelijk, prijzen vast. GEBOUW - LEESMUSEUM ROKIN 102 TEL-359SS Volgens een order, door den Britschen minister van Bevoorrading uitgevaardigd, sullen de maximum-prijzen voor staal- schroot, ingaande heden, van 5/- tot 10/- per ton worden verhoogd. ,,Wallstreet Journal" deelt met betrekking tot de resultaten van de U. S. Steel Corpo ration over 1939 mededat de vlottende activa met 5 37.69 millioen zijn gestegen, terwijl de uitgaven voor vernieuwingen en verbeteringen 21.40 mill, vereischten. De ioopende verplichtingen bedroegen per einde December S 458.37 mill., tegen 420.67 mill, per einde December 1938. De Amerikaansche warenhuizen boekten in de week per 24 Februari 5 pet. grootere verkoopen dan in dezelfde week van het vorig jaar. De American Metal boekte in 1939 een netto-winst van 2.99 mill, of 2.12 per aandeel, tegen $2 51 mill, of 1.81 p. a. het vorig jaar. De staalproductie in de Vereen. Staten bedraagt thans gemiddeld 64.6 pet. der ca paciteit, tegen 65.9 pet. de vorige week én 55.1 pet. op hetzelfde tijdstip van het vorig jaar. De International Nickel keert een onver anderd kwartaal-dividend uit van 0.75 per aandeel. De Allied Chemical and Dye Corp. keert een onveranderd kwartaal-dividend uit van 1.50 per aandeel. De National Lead keert een kwartaal- dividend uit van 0.121*2 per aandeel. Twee der belangrijkste pctroleum-mijen in Texas moeten contracten hebben afge sloten met Frankrijk en Engeland voor de levering van 65.000 a 70.000 vaten ruwe olie per dag gedurende drie jaren. Wellicht zal ae Texas Railroad. Commission, in verband hiermede, de verplichte stopzetting der pro ductie des Woensdags opheffen. Op de Amerikaansche kopennarkt heeft Frankrijk een order geplaatst voor 75.000 ton koper, tot den prijs van 0.1iy2 per lb. na de plaatsing van 25.000 ton op 10 Febr. j.l. De nieuwe order heeft een waarde van ongeveer 19.3 millioen. De koperproducen ten, waaronder de Anaconda en de Kenne- cott Copper, Zullen 't koper leveren uit hun ouitenlandsche voorraden. Het American Bureau 0} Metal Statistics deelt mede, dat Rusland in Januari j.l. een belangrijke hoeveelheid kopér in Amerika heeft gekocht, n.l. 57.604 ton. Hiervan werd verscheept 26.603 ton, tegen 17.057 ton in Liecembèr. In 1939 werd totaal 22.748 ton geleverd. De Amerikaansche fabrikanten ontvingen m Januari nieuwe orders, welke een waarde hadden van 109 pet. van het gemiddelde van 1936, tegen 110 pet. in December en 164 pet in September van het vorig jaar. De voor raden zijn in Januari en Februari verder gedaald. De Amerikaansche minister van Finan ciën, Morgenthau, heeft de her-fundeering aangekondigd van 738 millioen 1 Vz pet. notes, welke 15 Juni a.s. aflosbaar zijn. De inkomsten van de Amerikaansche schatkist bedroegen in 1939 5 4957 millioen, tegen 5507 mill, in 1938. Het rubberverbruik in de Vereen. Staten wordt voor 1940 op 650.000 ton geraamd, iegen 577.500 ton in 1939. Het wereldver- bruik zou 1 millioen ton bedragen, tegen 1.074.961 ton. Men acht dit verbruik zeer bevredigend, omdat verscheidene markten tijdens den oorlog zijn verloren gegaan. Te Londen wordt beweerd, dat, hoeioel nog steeds geen officieele aankondigingen zijn gedaan, nopens de voorwaarden der nieuwe buitenlandsche schuldovereenkomst van Brazilië, de onderhandelingen in een ver gevorderd stadium zijn gekomen. De opbrengst van de Engelsche oorlogs- spaarcampagne heeft thans de 100 mil lioen bereikt. Aan spaarcertificaten werd J' 49.5 millioen opgenomen en aan defensie obligaties 50.5 millioen. De Nationale Mij. der Belgische Spoor wegen zal beginnen niet de electrificatie van de lijn Brussel—Charleroi, waarmede fr. 220 millioen zal gemoeid zijn; fr. 18 mill, komt ten laste van de spoor, de rest zal aan de electriciteits-industrie ten goede komen. over: GIDS VOOR SCHOOLREIZEN Geen land ter wereld, waar, naar verhouding, zooveel schoolreisjes worden gemaakt, .als in ons land. Meer dan 600.000 leerlingen van lagere en middelbare scholen trekken er elk jaar voor één of meer dagen op uit, onder leiding van onder wijzer of leeraar. Het sparen voor het uitstapje 1940 is op de meeste scholen reeds begonnen Schoolbesturen en oudercommissies bieden de behulpzame hand om de „pot" te doen groeien, opdat er bij het groote gebeuren geen achter- blijvertjes zijn. De „Gids voor Schoolreizen", een boekje, dat alle gegevens bevat, noodig om zulk een uit stapje volledig te doen slagen, wordt begin Mei a.s. wederom aan alle schojen gratis en franco toegezonden. Behalve de scholen zijn er hon derden vereenigingen, die telkenjare een gids aanvragen en zoo mede profiteeren van den rij ken inhoud. Ook het reizen van ouderen in groepsverband willen wij gaarne bevorderen. Daartoe bieden wij ieder, die als leider van zulk een groepsreis denkt te fungeeren en aan iederen vereenigings- bestuurder, die het reizen in groepen wenscht «te bevorderen, een „Gids voor Schoolreizen" aan. Zendt een briefkaart, waarop U duidelijk naam en adres vermeldt, aan de administratie, Citroenstraat 17, 's-Gravenhage en U ontvangt dan begin Mei, gratis en franco den Gids. Laat het duizenden aanvragen regenen, nu. opdat er bij het bepalen van de grootte der op lage rekening mee kan worden gehouden. De Redactie van den „Gids voor Schoolreizen": J. H. BOON en JAC. DAM, Onderwijzers.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 6