LU CHTPIR ATEN Het geheim der lichtkogels? Sleepboot ramt onderzeeër Onzekerheid over het lot van twee leden der bemanning van de 0 11 Toedracht van het gebeurde Het nieuws van heden De aanhouding der kolenschepen HOTEL CAFE-REST. BEATRIX HOTEL HET HOF VAN HOLLAND Jaarbeurs-Restaurant PASCHEN UITVERKOCHT VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS Sensationeels Britsche veronderstelling HOTEL SCHILLER BOOMKWEEKERf - TUINARCHITECTEN VPAAOT ZOOJUI5T VERSCHENEN CUIf GEÏLLU5TREERD BLOEMENBOEK DAGBLAD MET OCHTEND- EN AVOND-EDITIE, UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD. HAARLEM WOENSDAG 6 MAART 1940 - AVONDBLAD DRIE EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 22276 De Bilt meldt: Opvarenden „Asama" keeren huiswaarts Officieel frontnieuws Brand op vliegveld bjj New York PASSAGIERSVLIEGTUIG VERMIST JMM1 Bomontploffing Amerika bouwt nieuwe kruisers Kanonnen uit de V. S. naar Brazilië 'n TIP VAN BOOTZ DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN BLADZIJDEN Denemarken en de oorlog ter zee STILLE OMGANG 1940 VERGADERZALEN Hotel „de Mallejan" - Vierhouten Van Len- NIEUWE HAARIEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel SO et., Ingei. nededeellngen 50 cent; Idem op pag één 55 cent per regel. BIJ contract sterk verlaagde prijzen Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek Terwijl van Duitsche zijde bij her haling getracht wordt den neutralen te dicteeren, wat zij te doen en te laten hebben om hun neutraliteit in de argwanende Duitsche oogen niet ver dacht te maken en daarvan de rampza lige gevolgen te ondervinden, gaat men van diezelfde Duitsche zijde voort onze neutrale lankmoedigheid op steeds zwaardere proeven te stellen. Na de schendingen van ons rechtsgebied door vliegtuigen schendingen, waaraan ook Engeland zich bij herhaling heeft schul dig gemaakt na de kidnapping te Venlo, waarbij een in functie zijnd Ne- derlandseh officier werd gedood en een Nederlandsch staatsburger, de chauffeur Lemmens en twee Engelschen, die in ons land gastvrijheid genoten, met wapen geweld werden overmeesterd, na het onrechtmatig torpedeeren van Neder- landsche schepen met regeeringsladmg aan boord, beginnen thans Duitsche luchtpiraten met toenemende driestheid een terreur uit te oefenen, die onze neu traliteit en souvereiniteit zich nóg moei lijker kunnen laten welgevallen dan de onrechtmatige en willekeurige contra bande- en controle-maatregelen der En gelschen. Heeft onlangs een Duitscht; oorlogsvlieger, die boven ons grondgebied door Nederlandsche vliegtuigen achter volgd werd, teruggeschoten en een Ne derlandsch vliegtuig getroffen, thans blijken Nederlandsche schepen in de Noordzee door Duitsche vliegers met bommen en mitrailleurs te worden be stookt, ofschoon deze schepen duidelijk Zichtbaar de Nederlandsche nationale kleuren vertoonen. In één geval, n.l. dat van de tot zinken gebrachte „Elziena", vielen er niet alleen dooden te betreuren, tnaar werd zelfs een reddingsboot, waar in de overlevenden aan den aanval trachtten te ontkomen, vernield. Dat deze overlevenden toch nog het veege lijf konden redden, is zeker niet te dan ken aan den diepe duikvluchten maken den aanvaller. Tegenover zulke onverhoedsche en onrechtmatige en gewelddadige aanrandingen van onze neutrali- teitsrechten, waarbij van eenige controle Eeen sprake meer is, .maar direct en meedoogenlóos brute vernietigingszucht Wordt ingezet, worden de vermanende Woorden, welke minister Goebbels te Munster tot de neutralen richtte, tot een hoon. Hij verklaarde daar n.l., dat Duitschland zich niet kan vereenigen met een definitie van het begrip neu traliteit, waarbij het slechts om een militaire, doch niet tevens om de poli tieke neutraliteit gaat. Een in het oog Vallende tegenstelling tusschen de neu traliteit van een staat en de neutraliteit Van zijn openbare meening mag volgens hem niet. bestaan en hij achtte het Seenszins voldoende, dat de regeering Van een neutralen staat haar neutrale houding in dezen oorlog verkondigt, ter- Wijl de openbare meening de vrijheid heeft om te schelden. Neutraai zijn, Aldus doceerde hij, wil zeggen, zich in sik opzicht buiten het conflict houden. Niets is Duitschland meer vreemd dan het oogmerk de vrijheid van meenings- mting in de neutrale staten te onder drukken. Deze mag echter ook in de heutrale staten niet misbruikt worden om groote mogendheden, die in oorlog Aijn, bewust en stelselmatig te bèleedi- Sen. Wat is de waarde van deze schoone passie, gepredikt door den Duit- schen rijksminister voor pers en Propaganda? Indien Duitschland niet Wenscht, dat de openbare meening zich hl neutrale landen tegen Duitschland keert, zal het zich eerst van onrecht matige neutraliteitsschendingen tegen die neutralen hebben te onthouden, Want als er iets is, dat terecht de open bare meening in neutrale landen in het harnas jaagt, dan zijn het wel geweld- Plegingen als thans door Duitsche vlie- ëers tegen neutralen worden begaan. Net bloed kruipt, waar het niet gaan kan en dat kan niet alleen de meest loyale en neutrale democratische regee- rbig, maar zelfs de meest rigoureuze' Autoritaire regeering niet verhinderen. Nederland wenscht en tracht zich in elk opzicht buiten het conflict te houden, eh regeering en volk zijn het over deze strikt neutrale gedragslijn hartroerend emis, maar dan moeten de oorlogvoeren den Nederland ook dienovereenkomstig behandelen en geen oorlogsdaden tegen 2ijn goed en bloed plegen, gelijk thans helaas in steeds toenemende mate ge schiedt. De openbare meeningsuitmg in Nederland, met uitzondering van de na- honaal-sociaiistisclie pers, die in strijd •het Goebbels' uitdrukkelijken wensch de groote m oorlog zijnde mogend heid Engeland bewust en stelselma tig beleedigt, maakt geen misbruik vAn haar vrijheid en houdt wel degelijk rekening met redelijke eischen vAn neutraliteit, maar zij laat zich niet eh mag zich niet den mond laten snoe- ren om niet te verontschuldigen aanran dingen van onze neutraliteitsrechten door oorlogvoerenden aan de kaak te stellen en ten scherpste te veroordeelen. De Engelsche minister van Marine, Churchill, heeft onlangs verklaard ten aanzien van de neutralen meer op men- schelijkheid dan op het strikte recht te zullen letten. Deze verklaring is voor ons volstrekt onaanvaardbaar, omdat wij op ons strikte recht als neutralen willen en moeten blijven staan, maar zij is eerlij ker dan de tegenstelling tusschen Goeb bels' woorden en de onmenschelijke da den van luchtpiraten als waaraan op de „Elziena" Nederlanders ten offer zijn ge vallen. Ten overstaan van zulke daden moeten volledige genoegdoening en strenge bestraffing worden geëischt, ter wijl bewuste en stelselmatige herhaling even bewust en stelselmatig beantwoord dient te worden. VERWACHTING geldig van hedenavond tot morgenavond ongeveer 19 uur: EE Meest matige Noordwestelijke tot Zuid- westelijke wind. Gedeeltelijk bewolkt. Overwegend droog. Weinig verandering in H temperatuur. Voor het binnenland: Des nachts lich- te vorst, overdag iets zachter. Plaatselijk ochtendmist. Wisselende bewolking. Over- wegend droog. Zwakke tot matige Noord- En westelijke tot Zuidwestelijke wind. ïE Zon op 6..16 onder 17.17. Licht op 18.17. Maan op 5.11 onder 15.26. N.M. 9 Mrt. TOKIO, 6 Mrt. (Domei). De negen opva renden van de „Asama Maroe", die eenigen tijd geleden door de Engelschen van boord werden gehaald en daarna weer aan de Japansche autoriteiten werden uitgeleverd, vertrekken Don derdag over Siberië naar Duitschland. Duitsche bommenwerpers zouden met glijvluchten geruischloos bommenaanvallen op Enge land voorbereiden In twee verschillende, groote Engelsche bladen kwam Dinsdag een bericht voor over een theo rie, welke uit Rotterdam afkomstig heet, ter verklaring van het in Nederland herhaaldelijk vermelde verschijnsel der hier en daar opge merkte kleurige lichtsignalen, ook wel veri-ko- gels genoemd. Sedert enkele maanden heeft men in Duitsch land, zoo begint een der berichtgevers, een geheel nieuw soort, zeer groote en snelie, bommenwerpers geconstrueerd. De proeven, met deze machines gemaakt, heeten zeer geslaagd te zijn. Maar men heeft ook voor deze bom menwerpers geen geruischlooze motoren weten te vervaardigen. Zoolang de Fransche en Brit sche luchtafweerdiensten hun buitengewoon nauwkeurig werkende geluid-ontdekkers ge bruiken, die reeds op een afstand van driehon derd mijl motorgeronk in de lucht feilloos op vangen en weergeven, zal het voor Duitsche bommenwerpers niet mogelijk zijn, onopgemerkt de Britsche kusten te naderen. Hoe dit zich zelf verradende geronk in de lucht te voorko men, is sedert maanden de groote zorg van de Duitsche luchtvaart, meent de berichtgever. Hij spreekt dan van een theorie, die in „Ne derlandsche militaire kringen" thans opgang zou doen, om te verhinderen, dat het naderen van Duitsche bommenwerpers reeds van groo- ten afstand in Engeland zou gesignaleerd wor den door bovengenoemde geluid-registreerende machines. En. altijd volgens den Engelschen berichtgever, daarom zouden de lichtkogels- signalen, die in Nederland herhaaldelijk werden waargenomen, den Duitschen vliegers moeten behulpzaam zijn. De Duitschers, die vanouds de pioniers van groote glijvluchten zijn geweest, zouden er het volgende op bedacht hebben. Twee verschillen de glijvluchten zijn noodig, om vanaf een hoog te van zegge tienduizend meter met afgestelde motoren dus zonder het minste geruisch te veroorzaken de Engelsche kust te bereiken. De eerste glijvlucht zou, vanaf de genoemde hoogte van 10.000 meter, in het westfaalsche grensgebied beginnen om „ergens in de buurt van Utrecht of Amersfoort" te eindigen. Daar zouden die machines weer opnieuw de hoogte nemen, om een tweede glijvlucht uit te voeren, welke hen tot over de Britsche kust zou bren gen. Om dit „plan" te kunnen uitvoeren, is het echter voor den piloot noodig te weten, waar ongeveer de tweede glijvlucht moet beginnen. Daarvoor zouden volgens den Engelschen be richtgever in diverse centra van Nederland op bepaalde uren in den nacht verschillend ge kleurde lichtkogels worden afgeschoten door handlangers van de Duitsche luchtmacht, hetzij Nederlandsche sympathisanten ofwel Duitsche spionnen. Elke kleur zou een eigen topografi sche beteekenis hebben en ook het aantal ko gels zou voor den waarnemer in de Duitsche machines een informatie van belang inhouden. De theorie nu is, dat de tot nog toe geconsta teerde lichtsignalen slechts proeven waren om ia te gaan, of een dergelijke berichtgeven op Nederlandsch grondgebied inderdaad uitvoer baar is. Zouden inderdaad de Duitsche bom menwerpers hun plan, om de Britsche kusten ongemerkt te naderen, „tegen Paschen" gaan uitvoeren, dan zouden niet Amersfoort, Brabant of Utrecht, maar het Westland en het Holland- sche Noorderkwartier (van den Helder, St. Pan- cras of den afsluitdijk, tot aan Krommenie) het eigenlijk terrein der observaties en signaleerin gen worden. De lichtkogel-signalen, die tot nog toe gezien werden, werden met tusschenpoozen van 2 of 3 minuten waargenomen. Reeds op 28 Januari J.l. heeft men in de buurt van Amersfoort een Belg in hechtenis genomen, op wien een lichtkogel- pistool werd gevonden. Hij zou bekend hebben, lat een Duitscher hem 7 pond sterling betaald had, om op gezette tijden groene lichtkogels af te schieten. Hij wist niet, waartoe dit dienen moest. Sindsdien heeft men echter dergelijke lichtkogel-signalen ook in verschillende andere streken van Nederland, tot in Brabant toe, op gemerkt. Men heeft den Belg kunnen te pakken krijgen, doordat men zijn autonummer had kunnen noteeren. De Duitschers zouden dit plan voor het eerst hebben gevormd, nadat uit Madrid teruggekeerde piloten hen op deze taktiek van „geruischloos den vijand naderen hadden opmerkzaam gemaakt. Ziedaar de En gelsche sensatie van het oogenblik, die wij na tuurlijk geheel laten voor de verantwoordelijk heid van hen, die haar meenen te moeten op- disschen. PARIJS, 6 Maart. (Havas). Het Fransche le- gerbericht van Woensdagochtend luidt: „Dinsdag tegen het einde van den dag plaatse lijke artillerie-actie. Gedurende den nacht be drijvigheid van patrouilles." Zestien Engelschen gevangen Het Duitsche Nieuwsbureau deelt mede: Bij een succesvolle actie eener patrouille ten Zuidwesten van Merzig zijn Dinsdag zestien Engelschen op Fransch gebied gevangen geno men. Schade een millioen dollar NEW YORK, 6 Maart (Havas). In de loodsen van het vliegveld Laguardia, door de stad New York aangelegd te Northbeach in Queens, heeft een felle brand gewoed. Er bevonden zich in deze loodsen geen vlieg tuigen of benzinevooraden, doch niettemin wordt de schade op een millioen dollar ge schat. MEXICO CITY, 6 Maart. (Havas). Een verkeersvliegtuig, dat met zeven passagiers en een bemanning van vijf koppen van Mexico City vertrokken was, wordt vermist. Droog weer en toch regen. Onder kunst matigen regen wordt op de Voorjaarsbeurs te Utrecht de deugdelijkheid van een draineer-systeem gedemonstreerd. Zelfs - het bekoorlijk element ontbreekt niet bij dit overigens zuiver zakelijk onderwerp .-N- x. V"" Vanmorgen om twaalf minuten over tien is een Nederlandsche onderzeeboot, die de haven van Den Helder uitvoer, midden voor de haven aan den kant van het fort Harssens door een sleepboot van de marine geramd. De onderzeeboot, de O. 11, werd midscheeps aangevaren en zonk binnen twee minuten. Enkele opvarenden, die zich aan dek van den onderzeeër bevonden, konden zich onmiddellijk redden door in het water te springen. Zij zijn later opgepikt en naar Den Helder gebracht. Een van hen moest in het marine-hospitaal wor den opgenomen. Om half elf kwam de periscoop van den onderzeeër weer boven water, doch even later verdween zij weer. Na vijf minuten kwam de duikboot opnieuw aan de oppervlakte. Een groot gedeelte van het vaartuig kwam toen boven water. Onmiddellijk voeren een aantal sloepen en een sleepboot tc hulp. Opvarenden van deze booten wisten den commandotoren van den onderzeeboot te openen en de bemanning van dit vaartuig over te nemen. E.r bestaat nog onzekerheid over het lot van twee leden der bemanning, die zich vermoedelijk tijdens het ongeluk in de boegbuiskamer bevonden. Om half twaalf was men nog bezig de O. 11 naar ondiep vaarwater te sleepen, ten einde het voorste gedeelte, dat zich nu nog onder water bevindt, boven de oppervlakte te krijgen. De O. 1 1 werd in 1922 te Rotterdam op stapel gezet bij de Maatschappij voor Scheeps-en Werktuigbouw „Feijenoord' en werd 18 Januari 1926 voor het eerst in dienst gesteld. De lengte is 54.7 M., de breedte 5.7 M. en de diepgang in zeewater 35 dM. De bodem heeft twee schroeven en heeft een snelheid van 12 zeemijlen aan de oppervlakte varende en van 8 zeemijlen onder water. De bemanning bestaat uit 29 koppen, terwijl het geschut bestaat uit een kanon van 8.8 cM. no. 2 en een mitrailleur no. 3. De boot heeft vijf lanceerbuizen voor torpedo s. Nader vernemen wij, dat de aanvaring ge schiedde door de marincsleepboot „Amster dam", op het oogenblik, dat een filmopera teur van dc Maatschappij Cinctone op den commandotoren van de O. 11 bezig was met het maken van opnamen van het uitvaren van een aantal ondcrzcebootcn voor de film „Ergens in Nederland". De o. 9 was reeds het zeegat uit. De filmope rateur sprong na de aanvaring over boord en wist zwemmende den kant te bereiken. Enkele films zijn verloren gegaan. Onmiddellijk was dc O. 11 door motorsloe pen omringd. Door alle tanks leeg te blazen vermoedelijk ook olietanks, want spoe dig dreef een zwarte massa op de golven kwam de onderzeeër dadelijk weer gedeelte lijk boven water. De veertien manschappen, die zich op het oogenblik van de aanvaring op het dek bevonden, waren te water ge sprongen en inmiddels door de sloepen aan boord genomen. Tevergeefs trachtte men van den kant af met 'n tros den half onder water liggenden onderzeeër naar den kant te sleepen. Terwijl de boot dwars voor den haveningang lag, met den boeg in den bo dem en den achtersteven omhoog, zoodat de commandotoren nog boven het water uit stak, werd de bemanning, die zich nog in het binnenste van de boot bevond, via den toren van boord gehaald en met sloepen naar den wal vervoerd, waar ziekenauto's gereed stonden om haar naar het marine hospitaal te vervoeren. De geredden werden door familieleden en vrienden met hun be houd geluk gewenscht. De commandant, schout bij nacht H. Jolles en kapitein ter zee J. G. van den Berg, chef van den staf der zeemacht in de stelling van Den Helder, begaven zich in een van de sloepen om het reddingswerk van nabij gade te slaan en de leiding daarvan op zich te nemen. Enkele manschappen, die zwemmende het fort Harssens hadden weten te bereiken, zijn later, in dekens gewikkeld, per motor boot naar het hospitaal gebracht. Toen alle manschappen, voor zoover zij bereikbaar waren, van den onderzeeër waren gered, werd de O. 11 door een marinesleepboot om getrokken, zoodat het vaartuig niet meer dwars voor de haven lag, doch recht voor de haven. Met alle hulp, die aanwezig was de slecpbooten „Amsterdam" en de „Hector", de reddingboot „Dorus Rijkers" en enkele marincsleepbooten probeert men nu de O. 11 naar ondiep water te sleepen, ten einde den voorsteven boven water te krijgen en zich zekerheid te verschaffen, omtrent het lot van de twee opvarenden, die zich nog steeds in een der boegcompartimenten be vinden. Het ziet er echter niet naar uit, dat men hierin zal slagen. Het schijnt, dat dc O. 11 dieper in de modder wegzakt. Intusschen bevinden zich tien schepen voor den haveningang, welke niet naar buiten moch ten varen. Ook de Texelsche boot, die voor het vertrek gereed lag, kon niet uitvaren. LONDEN, 6 Maart. (Reuter.) Woensdagmor gen is een bom ontploft voor Grosvenorhouse. een vooraanstaand hotel en restaurant in de Parklane. Men gelooft, dat de bom er gelegd was door leden van het Iersche republikcinsche leger. Niemand werd gedeerd, maar het hotel schuddeen de ruiten van de tegenover het hotel gelegen bank sprongen. De bom was verborgen in een houten bloemendöos. WASHINGTON, 6 Maart. (Havas). Het departement van Marine der Ver. Staten heeft twee kruisers van 10.000 ton besteld, die de na men „Columbia" en „Cleveland" zullen dragen. Zij zullen zijn voorzien van zesduimsstukken en pantserplaten van 8 duim, terwijl zij een snelheid van meer dan 32 knoopen zullen kunnen berei ken. WASHINGTON, 6 Maart. (Havas). De mili taire attaché van Brazilië heeft aan de pers medegedeeld, dat Brazilië in de Vereenigde Staten kanonnen heeft gekocht, omdat de stuk ken, die twee jaar geleden in Duitschland waren besteld en in 1940 geleverd zouden worden, niet gekomen zijn. De thans gekochte kanonnen, aldus de attaché, verkeeren in uitstekenden staat en zullen ter oefening van de Braziliaansche ar tilleristen dienen. Men gelooft, dat de koopprijs matig is. Hij zat met haar in 't café'tje en fluisterde: „Schat, zeg mij, hoe heet je?" Zij verstond hem verkeerd (Ziin vraag werd genegeerd) „TIP VAN BOOTZ", riep ze. „engel, dat weet je!" Inz. H W. te Arnhem, ontving een flesch TIP Russische ski-troepen in actie op het ijs van de Viborgbaai. De Nederlandsche ambulance vertrekt op of omtrent 20 Maart naar Palk- jarvi ten N.W. van het Ladogameer. Het R.K. Vluchtelingen-Comité onder neemt een' Sint Maartenactie ten bate van de emigranten. Nederlandsche onderzeeër door sleep boot geramd. Demonstratie voor het Engelsche consulaat in Florence LONDEN, 6 Maart. (Reuter) Een zevende Ita- liaansch schipis thans op de contrólebasis ter reede van Deal aangekomen. De naam is nog niet bekend gemaakt. Naar de Popoio di Roma uit Florence meldt, hebben studenten uit protest tegen de aanhou ding van Italiaansche kolenschepen gepoogd te betoogen voor het Engelsche consulaat. De poli tie trad echter op en wist de betooging te ver hinderen. Onder het zingen van fascistische lie deren trokken de studenten af. De Italiaansche ochtendbladen publiceeren op de voorpagina's de controle-maatregelen der Britsche autoriteiten tegenover de zeven Ita liaansche vrachtschepen, geladen met Duitsche steenkool, welker vertrek uit Rotterdam door de weersomstandigheden vertraagd was. Deze maat regelen, zoo merken de bladen op, verscherpen het Italiaansch-Britsche geschil. De kwestie der verantwoordelijkheid ten aan zien van de verdere ontwikkeling der crisis in de betrekkingen tusschen de beide landen doet zich thans in nog ernstiger vorm voor dan tot uiting kwam in de Italiaansche protestnota. Men moet wel constateeren, dat men aan Britsche zijde tot dusver geen bewijs gegeven heeft van begrip voor een minnelijke regeling, waarover de Brit sche bladen zoo vaak gesproken hebben. Men heeft in Londen geen rekening willen houden met het feit, dat alleen de buitengewoon strenge winter den Italiaanschen schepen verhinderd heeft te vertrekken voor 1 Maart, dus voor de toepassing van het embargo. KOPENHAGEN, 6 Maart (Reuter). Dene marken zal binnenkort besprekingen openen met de oorlogvoerende landen over de rechten der neutralen en den oorlog ter zee. Het is nog niet bekend of de besprekingen langs diploma- tieken weg of door speciale onderhandelaars ge voerd zullen worden. BIJLSMA'S ASSURANTIEKANTOOR N.V. Keiiertgrocht 267 - Amsterdam - Telef. 42167 >33540 OORLOGSCHADE- (MOLEST-) VERZEKERINGEN OVER ZEE EN DOOR EUROPA, per spoor, schip of auto, met en zonder Requisitie en/of Inbeslagname. Onze premies zijn meestal lager dan debestaandetarieven. UITGEBREID ONTBIJT 1.10 Bediening en O. B. inbegrepen riCCir ACHTER DE K JU ll JL 9 9 A VI EFFECTENBEURS Rembrandtplein Amsterdam Telefoon 31660 Logies met ontbijt 3.25 p. p.6.25 voor 2 pers. Gesoigneerde DAGSCHOTELS van 0.60 tot f 1.- GELDEROl'SCHEWEG 17 EINDHOVEN HET AANGEWEZEN ADRES VOOR TOURINGCARS DES ZOMERS Aanbevelend, W. KUIPERS „Eeuwenoud" „Up io Dale" Hilversum - Telef. 6141 (2 lijnen) HOTEL ROOZENDAAL OVERVEEN bU HAARLEM PRIMA PENSION vanaf 3.50 VOORJAAR 1939 GEHEEL GERESTAUREERD Prima keuken en kelder - Schitterende serre en terrassen Centrale verwarming; koud en warm stroomend water - Telefoon 13574 - Haarlem UTRECHT TEL 13827 i

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 1