N.V. De Kennemer Bankvereeniging Laatste Nieuws Miin ontplofte bij Callantsoog STOFZUIGERS Haarlem, 6 Maart De aanvaring van de O. 11 GELOOF EN WETENSCHAP ALLE EFFECTENZAKEN Nog een derde vermiste WOENSDAG 6 MAART 1940 Voor Finland Van scheuring en hereeniging HAARLEMSCHE BACH- VEREENIGING Dirigent: Gregor Fitelberg Stille Omgang Nadere regeling voor Haarlem Frans Halsmuseum J. MGraadt van Roggen exposeert BROEDER PROSPER Houtplein 8 Tel. 13829 (3 lijnen) FINANCIEEL WEEKOVERZICHT WORDTOP AANVRAAG GRATIS TOEGEZONDEN Zilveren kloosterjubileum De cursus voor hulpverplegers Haarlemsche Brock- way-Mij. Een ultimatum van het personeel TRAGISCH GEVAL „DANTE ALIGHIERP' K.J.M.V. BURGERLIJKE STAND Het Bruiningshofje aan de Botermarkt De wraak van een minnaar Van schoensmeer en sneeuw ONDER EEN VOERTUIG Het incident aan de Bulgaarsche grens Duitsche aanval on Brïtschen voorpost De Stofzuiger Centrale Hageman Ged. Oude Gracht 52 Telef. 12762 AGENDA Bioscopen Stadsschouwburg 7 Maart Bioscopen Apotheekdiensten f 6.000.— VERDUISTERD HET ROODE KRUIS BK STAD Heden werden de volgende giften voor Onland ontvangen: van J. P., te Haarlem 5. van mevrouw J. K., te Haarlem 2.50 van Familie D., te Haarlem 0.50 van N. N., te Haarlem 1. van Gebr. Z., te Lisse 5. van mevrouw H. 30. van mej. W. 2.95 Vorige opgave 3635.26 Totaal 3662.21 Giften worden gaarne in ontvangst genomen *an ons redaetiebureau Nassauplein 1, Haar lem: en kunnen gestort worden op gironummer 67018 van het Consulaat van Finland te Am sterdam ten name van den heer G. J. G. Key. Op de veertiende bijeenkomst van Geloof en ^Vetenschap, op Vrijdag 15 Maart, des avonds Om 8.15 in den Stadsschouwburg, zal de Zeer- Eerw. Zeergel. heer pater dr. Zacharias O. M. Cap. te Narva (Esthland) een voordracht met lichtbeelden houden over: „Rome—Konstantinopel—Moskou; van scheu ring en hereeniging". Ter inleiding diene het volgende: Het Evangelie en Christus' Kerk zijn voor alle tolkeren. Maar eenheid in het geloof is moge lijk ook zonder uniformiteit in eeredienst, wet- 6eving enz., voorzoover dit althans niet het Vezen der dingen, doch slechts hun uiterlijke Verschijningsvormen betreft. Inderdaad zien we Vanaf de eerste tijden in de verschillende dee- der Kerk verschillende riten ontstaan en zich ontwikkelen. Nauwelijks echter heeft de Kerk haar vrijheid lts het publieke leven verkregen, of kettersche bewegingen brengen de geloofseenheid in ge- Vaar en scheidén groote gedeelten van de Kerk af. Tegelijk groeit in Konstantinopel de naijver tegen Rome. Conflicten blijven niet uit, ze wor den talrijker en heviger. De eigenlijke diepere ondergrond wordt steeds gecamoufleerd met een beroep op de orthodoxe leer, waarvan Rome afgeweken zou zijn. Onder Photius komt het in öe 9e eeuw tot een groote breuk, die in de 11:: eeuw onder Michael Caerularius definitief V'ordt. De verdere ontwikkeling van dit Grieksche Schisma laat zich met de volgende jaartallen kort weergeven: 1274. 1439 Gedrongen door het Turkengevaar sluiten de Grieken tweemaal een hereeniging, die ook tweemaal weer verbroken wordt. Men Is in Konstantinopel liever Turksch dan paapsch, thaar in 1453 wordt Konstantinopel door de Turken in genomenIsidorus van Kief, die de hereeni ging van 1439 mede onderteekend had, tracht te haar in Moskou te promulgeeren, maar werd gevangen gezet. Het grootvorstendom Moskou •s in opkomst. 1547 Zich beschouwend als de rechtmatige opvolgers der Grieksch-Romeinsche keizers lemen de vorsten van Moskou den tsaren-kei zerstitel aan. 1589 De metropoliet van Moskou wordt pa triarch. Moskou is „het derde Rome". Maar in Zuid-West Rusland was de hereeni- Singsgedachte van 1439 min of meer levendig Êebleven. 1569 Dit gebied, deel uitmakend van het toen malige Lithauen, wordt politiek met Polen ver bonden. Dit leidde tot een kerkelijke hereeni- 6ing op groote schaal, die in 1595 plechtig te Rome gesloten wordt. Einde 18e eeuw komt bijna heel dit gebied •foor de „Poolsche deelingen" aan Rusland, dat biet geweld geprobeerd heeft de hereeniging bit te roeien. 1917 Einde van het Russische keizerrijk en de daarmee eng verbonden Russische staatskerk. Holen wordt hersteld. Andere vroegere Russi sche gebieden vormen zich tot de onafhanke lijke Baltische Staten. In al deze landen krijgt be Katholieke Kerk weer de mogelijkheid haar Apostolaat uit te oefenen. De hereenigingsge Öachte wordt weer hoogst actueel. 1932 Nederlandsche Capucijnen beginnen hun bereenigingsapostolaat in Polen en Esthland. In beide gebieden voelen de hereenigingsmis- Aionarissen dag aan dag het doorwerken der 'actoren en stroomingen, die de scheuring heb ben bewerkt en bestendigd. Hierin schuilen de voornaamste moeilijkheden van hun apostolaat, Aboals met voorbeelden uit de praktijk moge borden geïllustreerd. toch rijk-geschakeerde toonvorming van Jaap Stotijn kon niet fraaier worden gesecondeerd. Stotijn toonde zich dan ook dankbaar jegens dirigent en orkest en Fitelberg toonde zich ver rukt over zulk artistiek, hoogst stijlvol solospel en liet het succes eerst uitsluitend den solist gelden. Wat de Russische Suite betreft, op de eerste plaats valt, zooals bij alle andere Rimsky-Kors- sakow-werken, het fraaie klankkoloriet in zijn groote verscheidenheid op. Zoo'n sprookje geeft den componist volop ge legenheid zijn fantasie onbeteugeld te laten gaan en dat weerspiegelt zich op de eerste plaats in een kleurenrijkdom. Daarnevens val len de mooie harmonische en rhythmische vond sten en het oer-Russische volksmelos op. Het karakter is eveneens zuiver Russisch, voor onze Westersche ooren soms iets onwerkelijks. Maar ondanks dat boeit het en houdt het de aan dacht sterk gespannen. Niets is in een grooten vorm gegoten of weidsch bewerkt. Alles is kort en raak getypeerd, waardoor een bonte, aan trekkelijke variatie ontstaat. Hier stond Fitelberg in zijn volle glorie, hier deed hij alles leven. Melodie, klankkleur, rhyth- men enz. kwamen schitterend tot hun recht. Het orkest volgde den dirigent tot in de kleinste finesses en mocht in de hulde, geest driftig door de ,,Bach"-leden gebracht, deelen. Aldus nog een verrassend besluit van het „Bach"-seizoen! O. R. De afsluiting van het zevental concerten der "6ach"-serie was in handen van het Residentie orkest, dat, door pasmoeilijkheden van den zich 'h Amerika bevindende eersten dirigent, Georg Szell. onder leiding stond van den Poolsch- Hussischen gastdirigent Fitelberg. Jammer genoeg bracht deze Poolschgezinde Rus Seen muziek van eigen bodem. Zoo gaarne had ben we iets van Szymanowski gehoord, de lei der der jong-Poolsche school. Gelukkig vermeld de het programma een Suite van Rimsky Horssakow: „Sprookej van Tsaar Satan", anders bad het zeer conventioneel geweest. Als hoofdwerk ging Brahms' weinig gespeelde Weede Symphonie. Een werk, waarvan alleen bet tweede deel, typisch-Brahms, een weinig deemoedig aanvangt en in zijn geheel nogal diepzinnig is. Overigens is het gratieus, met Groteske afwisseling (III), opgewekt en uitbun dig (IV), zelfs poëtisch (Slot I). Dit werk, door zijn karakter dus niet bepaald 'Decifiek-Brahms, genoot een knappe wederga- ve. De dirigent woog de klankkleuren en volumen 8oed af en liet de contrasten duidelijk en zon der eenige overdrijving uitkomen. Toch leek het °hs dat dergelijke muziek niet geheel en al dezen dirigent gunstig ligt. Zijn gebaar, hoe klein, kort en simpel door dans ook, was tenminste later veel suggestiever doorvoelden In het concert voor hobo en strijkorkest van Mozart toonde Fitelberg dit genre voortreffelijk te kennen. Zeldzaam hebben we een orkestbe geleiding in elk opzicht zoo aansluitend bij een *°lo gehoord als thans. Het ragfijne Mozart-spel echt voornaam en intiem, haast te intiem dor onze groote concertzaal de teere en Het bestuur van den Stillen Omgang, afdee- ling Haarlem, brengt het volgende onder dc aandacht van de leden: Wij zijn er toch nog in geslaagd de hand te leggen op de kerk van den H. Jozef aan de Kalverstraat, voor de leden die te voet de bedevaart medemaken. Zij gaan niet, zooals op de kaart staat, naar den Krijtberg, Singel. Verder deelen wij den leden, die per tram gaan, mede, dat om kwart vóór drie het Lof in de kerk van „St. Jan" zal zijn. Daar komen de bedevaartgangers samen om van daar naar de tramhalte Amsterdamsche Poort te gaan en dus niet naar de Tempelier- straat. De tram rijdt tot de Westermarkt. Hier vor men wij een groep en gaan, na den Omgang gemaakt te hebben, naar de kerk aan de Prin sengracht. De K.J.M.V. heeft de volgende regeling ge troffen De loopers verzamelen zich bij de Amster damsche Poort en vertrekken vandaar precies om half elf uur. De leiding hiervan berust bij Nic. v. d. Eisen. Degenen, die per fiets gaan, vertrekken pre cies om kwart ever tv.'aalf van de Amsterdam sche Poort. Hiervoor heeft zich nog niemand opgegeven, zoodat wij geen leider hebben kun nen benoemen. De leden, die per trein gaan, verzamelen zich in de hal van het station en vertrekken met den trein van 0.32 uur naar Amsterdam. Lei der: Frans v. Dijk. In Amsterdam sluiten wij ons aan bij andere afdeelingen, om 2 uur achter het Koninklijk Paleis. Hedenmiddag werd in de expositiezaal van het Frans Hals Museum de tentoonstelling van werken van J. M. Graadt van Roggen geopend door den directeur van het Frans Hals Mu seum, den heer G. D. Gratama. Op de tentoonstelling is een ruime vertegen woordiging aanwezig wan schilderwerken, aquarellen, teekeningen, de droge naaldetsen, niet alleen uit vroeger dagen, maar ook vele fraaie werken uit den laatsten tijd. Zijn buitenlandsche schilderwerken kenmer ken zich vooral door een frischheid van kleur, die een speciale noot vormt op de compositie van zijn landschappen. Opmerkelijk bij deze expositie is, dat tusschen de vele conterfeit- sels uit den vreemde een zeer fraai werkje te zien valt, dat voor Haarlemsche oogen een openbaring zal zijn. Het is een voor velen on bekend gezicht op de Groote Kerk, genomen vanuit een der in den omtrek liggende tuintjes. Wat zijn andere Hollandsche werken be treft is hij een speciaal duinschilder, waarvan op de expositie enkele fraaie werken te be zichtigen zijn. Zijn meer dan vijfendertig schilderijen, zeven aquarellen, twintig teekeningen, veertien droge naaldetsen en zijn twee bijzonder mooie hout sneden, vormen een bijzonder fraaie collectie, die zeker de aandacht van kunstminnend Haarlem verdient. Binnenkort zullen de geëxposeerde werken van J. M. Graadt van Roggen door onzen kunstrecensent nader worden besproken. Op 8 Maart zal het 25 jaar geleden zijn, dat Broeder Prosper, oud-overste van het Zieken huis St. Joan de Deo te Utrecht, thans verblij vend in het Ziekenhuis te Haarlem, ingekleed werd in de Congregatie der Broeders van St. Joan de Deo. Geboren te Rotterdam in 1897 deed Br. Pros per zijn intrede in het klooster op 1 October 1914 en werd hij ingekleed te 's-Hertogenbosch op 8 Maart 1915. Achtereenvolgens was Broeder Pros per van 1915'22 werkzaam in het Ziekenhuis St. Joan de Deo te 's-Bosch, van 1923'26 te Utrecht, van 1926'32 te Haarlem, waarna hij tot 1938 overste was van het Ziekenhuis St. Joan de Deo te Utrecht. Vandaar vertrok Broeder Prosper in 1938 naar Haarlem, waar hij sinds enkele maanden werkzaam is aan de opleiding van religieuzen tot hulp-verpleegsters van het Ned. Roode Kruis in geval van nood. Voor den groei van het Katholiek Ziekenhuis wezen heeft Br. Prosper veel èn hard gewerkt. De leider van den cursus hulpverplegers verzoekt ons nog te willen mededeelên, dat ook 2ij, die geen extra-bericht ontvangen hebben, Donderdagavond om 8.15 in de St. Johannes de Deo verwacht worden. Men schrijft ons: Door de samenwerkende organisaties van de chauffeurs en het overig personeel der Haarlem sche Brockway Bus Maatschappij werd namens dit personeel in November van het vorig jaar tot de directie het verzoek gericht om verbetering te willen brengen in de positie van het perso neel, teneinde de vrij belangrijke stijging van de kosten van het levensonderhoud en de moeilijk heden, welke dit voor de gezinnen der arbeiders meebrengt, zooveel mogelijk te kunnen tegen gaan. Nadat de organisaties eerst een afwijzend ant woord ontvingen en een conferentie geweigerd was, werd de directie bereid gevonden, een be spreking aan de besturen toe te staan, toen n.l. door de vakbonden namens het personeel was medegedeeld, dat het gewenscht was eenige drin gende kwesties te bespreken, welke kwesties op een vergadering met het personeel naar voren waren gekomen en betrekking hadden op den maatregel der directie om de reserve-chauffeurs, die zeer geruimen tijd als invallers dienst hebben gedaan en bekend staan als goede, behoorlijke chauffeurs, bij de uitbreiding van personeel niet in vasten dienst te nemen, doch wel een aantal nieuwe chauffeurs, waarvan het aanvangssalaris zeven gulden lager zou worden gesteld, dan de geldende loonen. Ook eenige aangelegenheden betreffende het materiaal en schadebetalingen dienden behan deld te worden. Op de later gehouden vergaderingen met het personeel, welke bijeenkomsten zeer druk bezocht waren, werd door de besturen verslag uitgebracht van de besprekingen met de directie, waarvan het resultaat groote teleurstelling verwekte. Na ampele bespreking werd bij geheime stemming aan de besturen met op één na algemeene stem men opdracht gegeven de directie van de Brock way Bus Maatschappij te berichten, dat, indien uiterlijk Zaterdag 16 Maart a.s. geen bevredi gende tegemoetkoming ten aanzien van de voor gestelde loonsverbetering en de overige namens het personeel naar voren gebrachte wenschen wordt verkregen, de arbeid op Zondag 17 Maart a.s. zal worden gestaakt. Bij de Haarlemsche politie vervoegde zich Zaterdag j.l. een vijf en twintig jarig los werk man, wonende te Haarlem, met de mededeeling, dat zijn vierjarig dochtertje vermoedelijk ten gevolge van een val, was overleden. Hij kwam van hel; gebeurde persoonlijk kennis geven om te voorkomen, dat men hem van iets ergers zou verdenken. De politie stelde echter onmiddellijk ter plaatse een onderzoek in en nam het lijkje in beslag ten einde een sectie te verrichten. De sectie, die verricht werd door dr. van Hulst, wees uit, dat er sprake was van een gewelddadi- gen dood, zoodat de vader op last van den Offi cier van Justitie werd gearresteerd en door de politie aan een nader verhoor werd onderwor pen. waarbij de gearresteerde na eerst te hebben ontkend, verklaarde, dat hij de vorige week Woensdagmorgen zich erg driftig had gemaakt omdat zijn dochtertje niet wilde eten. Toen hij nog eens met nadruk zijn dochtertje had aangespoord om te eten. gaf hij haar, daai zij nogmaals weigerde, een harden klap tegen de rechterzijde van het hoofd. De klap kwam zoo danig aan. dat het oor spoedig opzwol. Later werd het linkerbeentje machteloos en het kindje is Zaterdag j.l. overleden. De vader toont thans zeer veel berouw over zijn driftigheid. Zijn vrouw, die eveneens door de politie was opgeroepen, heeft de feiten be vestigd. De man zal Donderdag in het huis van Bewaring worden opgesloten. In de Kerkuil aan den Nieuwe Gracht zullen de leden van de Italiaansche vereeniging „Dante Alighieri" Donderdag 14 Maart des avonds om 8.15 bijeen komen. Signora Alma Klein Obbink Schiavon, docente in het Italiaansch aan de Volksuniversiteit te Amsterdam, zal spreken over „La Donna Italiana". De moderator zal op 7 Maart spreken over: „Een krachtig gezin, de kracht van het land". Donderdag 14 Maart zal de heer Schalkwijk een passie-avond verzorgen met lichtbeelden, voor dracht en declamatie. Geboren, 4 Maart: A. J. Hofschlag-Brugman, d. 4 Maart: E. Vermond-van Everdingen, d. 4 Maart: W. H. Brasser-Hopstaken, z. 5 Maart: R. M. C. Ongena-Aerts, z. 5 Maart: C. M. Holt-Hoogeboom, z. 3 Maart: C. Jan sen- de Jong d. Overleden, 5 Maart: J. van Trigt 72 j., Ged. Schalkburgergracht. Ondertrouwd, 6 Maart: H. Wijnands en J. A. Kruithof G. H. Steffens en C. G. T. Crom- been A. Ran en E. E. H. Kaspori J. G. E. Handgraf en C. B. G. Ruitenburg A. van Nor- de en F. M. Dijkstra H. M. Steffers en A. A. Seggelinki J. Jansen en S. M. J. Ottolini J. van Leen en A. F, Bötzel E, Frank en H. Snert van Amsterdam tot Batavia. Op de Voorjaarsbeurs te Utrecht wordt op de K.L.M.-stand de nieuwe snertketel geëxposeerd, waarin de soep van Nederland tot Indië warm gehouden wordt. De chef van den propagandadienst der K.L.M., de heer B. Prinsen Geerligs rechtsJ en de perschef der Nederlandsche Spoorwegen, de heer Schiferli, doen zich te goed aan een heerlijk bordje Aan de Botermarkt, in vroegere eeuwen dc Ossenmarkt gehecten, ligt een van die vreedzame oorden, dateerend uit lang vervlogen tijden, waar de sfeer en de rust der late middeleeuwen nog voelbaar is. Wij bedoelen het Bruiningshofje, waarover de heer J. C. Dirks onder auspiciën van de Vereeniging „Haerlem" een zeer interes sante bijdrage het licht deed zien. In het door de N.V. Erven F. Bohn, te Haar lem, keurig verzorgde werkje wordt allereerst gememoreerd, wat Cornells de Koning, ge schiedschrijver der stad Haarlem, over de ge- sahiedenis van dit hofje geboekstaafd heeft: „Een kleine, maar uit hoofde van de voor- regten zeer voordeelige Stichting is het Brui ningshofje aan de Botermarkt, van hetwelk wij nu eenige opgave zullen doen. In het laatste der 16e, of in het begin der 17e eeuw, is dit Hofje, ten behoeve van oude vrijsters en weduwen, door den heer Dirk Brui- nings gesticht, en werd dus naar zijnen Stich ter het Bruinings- of eigenlijk Brunings Hofje geheeten. Op dit Hofje zijn zes woningen voor zoovele weduwen of vrijsters van de Doopsgezinde Ge meente. Behalve vrije woning hebben de oude lieden van het Gesticht een weekgeld van twin tig stuivers ieder; wijders op Paasschen twee en twintig en op Hartjesdag twaalf stuivers; ver der ontvangt elk een en twintig tonnen turf, twee vaatjes boter van twintig pond, twee zak aard appelen en voor haar zessen een half zak zout; daarenboven heeft ieder alle twee jaren twee hemden en voorts Chirurgijn en Apotheker door alle welke preuven deze voor het oog on aanzienlijke Stichting met die van Staats, en Noblet kan wedijveren. Bij overlijden vervalt de nalatenschap aan het Hofje, dat door twee Regenten bestuurd wordt". De schrijver merkt op, dat niet Dirk Bruining de stichter is, deze was kleinzoon van den stichter: Jan Bruininck Gerritsz. Voor geschiedenis-snuffelaars heeft dit boekje veel wetenswaardigs, wij vernemen hieruit veel bijzonderheden omtrent de tot standkoming van genaamd Hofje, de uitbreiding daarvan, het leven en sterven en begrafenis van de Hofjes- bewoonsters („Vrijsters en Weduwen"). De lijst van de verschillende bewoonsters is, voor zoover deze bekend gebleven zijn, als een bijlage achter in het boekje opgenomen. Velen van haar blijken zeer oud geworden te zijn; één n.l. Joseijntje Kaersie vierde er in November 1773 zelfs haar eeuwfeest. De regenten van het Hofje besteedden daaraan het voor dien tijd niet gering bedrag van 34, 'twelk in het kasboek van die dagen aldus ge specificeerd werd Een kwart anker wijn 3.16 Verrecken vlees 8.02 Schapenbout 2.09 Amandeltaart 3.10 Specuiatiën, koek, thee, coffie 7.09 Brood, kaas, boter, melk 4.03 Bold, de kok, voor peeren, bloemkool, braden 5.00 Een vaak terugkeerende en vrij belangrijke bate voor de stichting was de opbrengst der nalatenschappen o.a. inboedel en lijfgoederen; deze werden in 't Pand, in dien tijd een der vele marktplaatsen te Haarlem, verkocht; de regenten hadden daar recht op en de bewoon sters, die het Hofje gingen verlaten, konden slechts met goedvinden der regenten over haar inboedel beschikken! Maar daartegenover betaalden de regenten dan ook de kosten der begrafenis, welke in den loop der jaren opgeloo- pen blijken te zijn van 30 tot 60 gulden. Actueele* feitjes vinden we verder in het werkje vermeld. Zoo blijkt de winter van 1776 evenals de zoo juist (naar wij althans hopen) gepasseerde, zeer streng geweest te zijn; uit medelijden met de oude vrouwtjes spendeerden de regenten in Februari van genoemd jaar n.l. een bedrag van 9 gulden om de bittere koude voor de oude vrouwen eenigszins te verdrijven. Bij een begrafenis werd aan de vrouwen op het hofje betaald voor het „ontweyen" drie gulden, voor „doodweyen" en strookjes 1,04, voor voorschotten van brandewijn, kaarsen enz. eveneens 1.04; terwijl het gebruik bleek te zijn, dat er een half vat bier van 8,bij de begrafenisplechtigheid geconsumeerd werd. Uit den nieuwsten tijd wordt vermeld, dat het Bruiningshofje in 1936 volkomen gerestaureerd en gemoderniseerd werd. Alle huisjes kregen duinwater, electrisch licht, kookgas en ieder een eigen toilet; tot nu toe was dit laatste een gezamenlijke „Heymelickheyt" geweest, alleen bereikbaar door de open lucht. Het gemak dient den mensch, ook in de sfeer der oudheid 1 Swaalf J. van Nederpelt en A. J. Kuntze P. J. Elsinga en S. M. Bakker J. Wempe en J. H. van Dusschoten P. A. van Zeventer en L. Harren A. Kottman en M. Mulder C. Maasdam en W. Bergsma J. P. Heijne en M. J. A. van Roode J. Nijssen en W. Kosters. Getrouwd, 6 Maart. J. Molhoek en G. van Looi) M. Krielen en G. Romkema J. Ma- rijnis en D. Koelemeijer J. Maerten en C. Hulshof T. L. W van Voorst en J. M. Ver- kruissen A. van Vuuren en C. Ruigrok van der Wei-ven A. Berghri en H. C. Barends J. A. van de Kerkhof en C. H. Beije.rsbergen van Henegouwen J- Balfoot en C. Penaat J. Mulle en M, van 't Hof D. van Rooijen en C. W. M. van 't Hof J. Oolders en J. H. R. Janse, Ze was er al om tien uur, maar eerst kwart over elf kwam haar zaak voor den Haarlemschen kantonrechter. Zij doodde den tijd door op de publieke tribune te luisteren naar de „misdrijven" door ande ren begaan en door te ginnegappen en met haar oogen te draaien, uit louter zenuwen. Overigens, ze mocht er zijn. Negentien len tes telde ze, maar ze was zóó flink uit de kluiten gewassen, dat ze in het leger geen mal figuur zou slaan. Dienstbode bleek haar beroep te zijn, dat wil in dit geval zeggen: groote werkkracht, tegenover sta pels boterhammen. Ze was „gewild" in Haarlemmermeer. De jongens dongen naar haar hand en ze kon haarzelf zelfs de luxe permitteeren om een minnaar „te laten staan." Deze vrijmoedigheid bezorgde haar echter in den avond van 27 Januari j.l. een onaangenaam avontuur. Ze liep met een knaap, toen de afgewezene met een vriend passeerde. En er lag sneeuw, heel veel sneeuw. „Zullen we haar eens flink inwrijven?" vroeg de teleurgestelde aan zijn vriend. Het antwoord werd door de praktijk achterhaald en de schoone, forsche dienstmaagd voelde haar toch al roode wangen diep-Bordeaux-kleurig worden. Het incident werd gesloten en de draagster van negentien lentes zette haar wandeling met den nieuwen dinger naar haar hart en hand voort. Maar even later kwam de concurrent met zijn vriend opnieuw in zicht. Weer deden ze alsof ze het meisje met sneeuw insmeerden. Deden ze. Want de ambtenaar van het Open baar Ministerie las voor: verdachten smeerden het gelaat van een vrouwspersoon met schoen smeer in, inplaats van met sneeuw. De hand schoenen van bovengenoemde vrouwspersoon werden voor altijd bedorven en de schade werd niet vergoed De ambtenaar van het O. M. was heelemaal niet over dit grapje tevreden. „Je vindt het zeker een heldendaad voor je heele leven", zei hij boos, „nou, 't is flink hoor. Het is een daad voor jongens van een jaar of tien, maar niet voor menschen met stemrecht. Het lust mij niet om er nog veel over te zeg gen. Ik eisch f 5 boete of 5 dagen hechtenis." Een der verdachten vond de boete rijkelijk hoog. De kantonrechter noemde de daad minder waardig en vroeg zich overigens af, of de nieu we geliefde niet verdedigend had kunnen op treden. Hij veroordeelde verdachten conform den eisch. De schoone van negentien lentes ging heen, even rood als na de inwrijfpartij, rollend met haar oogen en ginnegappend. Ze zal geen bo terham minder gegeten hebben na deze ge beurtenis in haar nog jeugdige leven. Een zeven-jarig jongetje dat met zijn broer tje op een autoped in het Wilhelminappark speelde, kwam te vallen en geraakte onder het rechter achterwiel van e enbespannen voertuig Het wiel ging over zijn borst. Hij werd naar het Diaconessen-ziekenhuis vervoerd. Zijn toe stand is naar omstandigheden bevredigend. (Berichten reeds geplaatst in een deel van onze vorige oplaag) Vannacht om kwart over 1 is op honderd meter bezuiden Callantsoog een mijn. welke door den-krachtigén noordwestenwind op de kust was gedreven, tot ontploffing g.ekomen. De geweldige knal. waarmede de ontploffing gepaard ging. wekte het geheele dorp. Zeer vele ruiten werden door den luchtdruk in scherven geslagen en tal van dakpannen moesten het ontgelden. Speciaal in de lijn van villa Dora in zuidwest-noordoostrichting naar het dorp was de schade groot. Aan hotel De Haan is aan de westzijde geen ruit meer heel en het dak is zwaar gehavend. Verscheidene etalageramen ziin verbrijzeld en in den diepen nacht zag men tal van gedupeerde eigenaars voorzieningen treffen om hun uitstallingen te beveiligen en hun wo ningen zoo goed en zoo kwaad als het ging te herstellen. Men vermoedt dat de mijn tegen een golf breker is geslagen en aldus haar verwoestende uitwerking heeft gekregen. SOFIA. 5 Maart. (Havas) Het Bulgaarsche Telegraaf agentschap meldt: Het incident aan de Roemeensch-Bulgaarsche grens, waarover onjuiste en tendentieuze berichten zijn ver spreid, heeft zich als volgt afgespeeld: Bulgaarsche grenswachters, onder wie zich een onderofficier bevond, die een tocht maak ten langs de grens, verdwaalden ten gevolge van het slechte weer en drongen een vijftigtal stappen op Roemeensch gebied door. Roemeen- sche grenswachters openden het vuur op hen waarbij de Bulgaarsche onderofficier ernstig gewond werd: hij overleed later. De Roe- meensch-Buleaarsche grensauteriteiten kwamen terstond bijeen, begaven zich naar de plaats van het gebeurde en regelden op minnelijke wijze dit toevallige incident, dat geen andere gevolgen heeft. LONDEN. 5 Maart. (Reuter). Naar in een officieel communiqué van het Britsche expedi- tieleger wordt medegedeeld, hebben de Duit- schers Dinsdagochtend een aanval ondernomen op een Britschen voorpost in de Maeinotlinie en daarby eenige gevangenen gemaakt. De post 45 bekende merken Ook In honrkoop Haarlem Gebouw St. Bavo: Proza: Onderl. Vertrouwen: Metaalbewerkers: Dameskoor St. Cecilia, om 8 uur. K. K. Leeszaal Nieuwe Gracht: Tentoonstel ling „Het Mooie Boek", 10—12.30, 2—5 en 7—9 uur geopend. Kunstzaal De Bois: Expositie 105 uur. Kunstzaal Leffelaar: Expositie 10—5 uur. Frans Halsmuseum: Expositie 105 uur. Rembrandt: „Das Lied der Wüste", voor vol wassenen. 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema: „Ik ben de Wet" en „De Tyran", 2 en 8.15 uur, boven 18 jaar. Luxor: „Carrière" toegang 18 jaar. Mo viae: Doorloopend programma. Spaarne: „Voor recht en vrijheid" en „Schan daal op school." Woensdag 6 Maart, 8.15 uur: „Mijn en Dijn", (voor Kon. Letterk. Ver. J. J. Cremer). Donderdag 7 Maart 8.15 uur: Dansavond Els Keezer. Gebouw St. Bavo: Ledenvergadering R. K. Volksbond, Federatie Groenten en Fruit, R. K. Bevolkingsbureau, om 8 uur; Rechtskundig Ad vies 7—81 uur. Bestuur Jongere Staatspartij 8.30 uur, O. en O. 8 uur. R. K. Leeszaal, Nieuwe Gracht: Tentoonstel ling ..Het Mooie Boek", 10—12.30. 2—5 en 7—9 uur geopend. Kunstzaal Leffelaar: Expositie 105 uur. Kunstzaal Dc Bois: Expositie 105 uur. Frans Halsmuseum: Expositie van schilde rijen etc. van J. M Graadt van Roggen, 104 u. Rembrandt: „Das Lied der Wüste", voor vol wassenen, 2.30. 7 en 9.15 uur. Cinema; „Ik ben de Wet" en „De Tyran", 2 ei 8.15 uur, boven 18 jaar. Luxor: „Carrière", toegang 18 jaar. Moviac: Doorloopend programma. Spaarne; „Voor recht en vrijheid" en „Schan daal op school". De Zondag en avonddiensten der apotheken zullen tot en met Vrijdagavond worden waar genomen door de volgende apotheken: Apotheek van Rijn, KI. Houtweg 15; Firma C. G. Loo- meyer, Zijlweg 34; Schoterboschapotheek, Rijks straatweg 19. werd heroverd en de vijand moest zich met ach terlating van één doode terugtrekken. Twee Britsche soldaten werden gedood en één ge wond. ori Gedeeltelijk gecorrigeerd) 36 Naar wij vernemen, bevindt zich nog een derde vermiste in de. O. 11, omtrent wiens toestand men nog in het onzekere verkeert. Men is er tot dusverre nog niet in geslaagd dc O. 11 van zijn plaats te sleepen. Een drijvende bok van de Marinewerf is ter plaatse gearriveerd en men zal nu trachten den voorste ven tc lichten. Onlangs kwam aan het licht, dat de boekhou der J. D. R„ werkzaam aan de Zilverfabriek Gerritsen en Van Kempen te Zeist, valschheid in geschrifte had gepleegd. De fraude werd ont dekt tijdens een enkele maanden durende onge steldheid van R. Het op deze wijze verkregen bedrag beloopt f 5000 tot f 6000. R„ die een volledige bekentenis aflegde, heeft het aldus verkregen geld voor speculatieve doel einden aangewend. Opltldlng en oefening van transportcolonnes Opleiding van 14.000 helpsters Inrichting hos pitalen ln mobi lisatie- of oor logstijd Vsrzorging sieke i-„"^ en gewonde mill-- Ie tairen ln oor-PTTT logatUd Modern slaken- vervoer gulp fcO rampen Uitzending ambulances 600 hulppos ten lange de wegen Patrouilleeren bf) gevaarlijke punten Bloedtrant- Bf C fusiediensten ELi Hulp hl) Lour- destransport'en enz. Protectoraat parkherstel- llngsoorden, Roode Kruis- hondenvoreen. enz. Eerste hulp bU marschen, wedstrijden, vergaderingen Uitwisseling krUgsgevange- r - nen,hulp aan LjP vluchtelingen Levensmiddelen, kleeren,medi cijnen naar nooddruftigen 1/b buitenland Organisatie hulpacties t>U rampeD en nood I Radio-medische adviexen O V 3 O O E Li ln ledar huls Ian Lid van *t Roods Kruis Postgiro 3 3 13 0 (Uin.contrlb.f 1.- p.J.) HOOFDBESTUUR R0CQ3; KRUIS DES KAAS

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 5