Menschen in ballingschap FINANCIEN M: Ra De moordaanslag te Soesterberg WONINGINRICHTING OF STALINRICHTING? Wij luisteren naar... HULP DRINGEND NOODIG „OCEAAN" N V' Dagfili m F W aterstanden DE NATIONALE PAASCHLOTERIJ 1941 s WOENSDAG 6 MAART 1940 Het werk van 't Katholiek Comité voor Vluchtelingen De vluchtelingen in de gezinnen In het kamp te Sluis St. Maarten-actie JHR. DE GEER BELEEDIGD Geldboete in hooger beroep verhoogd MOBILISATIE IN INDIË DE REIS VAN DEN G. G. HET IJS IN KANALEN EN RIVIEREN Luchtverbinding met Berlijn Post- en vrachtdienst wordt binnenkort hervat Verdachte geconfronteerd met zijn slachtoffer OOK LICHTKOGELS BIJ BODEGRAVEN VOOR EEN KWARTJE! Trekking reeds 10 April Donderdag 7 Maart Slager verongelukt Door kogeltje uit schietmasker getroffen HAAGSCHE SPIONNAGEZAAK Mevrouw Van H. maakte aan- teekeningen uit scheepslijsten Nederlandsche Stoomvaart Mij. AMSTERDAM NEDERLANDSCH.ZND1E Stille Omgangers denkt aan den zeeman! Juist nu heeft hij ons gebed zoo noodig DE EERSTE BOOT NAAR LEMMER R.K. ARTSENVEREENIGING ENKHUIZER HAVEN IJSVRIJ STAKING OPGEHEVEN VIERDAAGSCHE GAAT NIET DOOR WATERPOLO Dames eers'te klasse POSTVLUCHTEN a In verband met het feit, dat de vlottende schuld van Ene/eland reeds tot 1.5 milliard is gestegen, wekt de aankondiging van mi nister Simon van een oorlogsleening van 300 millioen, rentende 3 pet., ter Lon- densche beurze geen verrassing De loco-rubberprijs te Londen is met 3/16 d. tot 1d. per lb. gedaald. De besprekingen tusschen de Braziliaan sche regeering en de U.S. Steel Corp. tot oprichting van een staalfabriek, worden als mislukt beschouwd, aangezien de regeering de oprichting uitvaardigde van een natio nale maatschappij tot exploitatie van de Braziliaansche Staal-industrie. Van deel neming van buitenlandsch kapitaal moet geen sprake zijn. De Japan Sugar Federation verwacht voor 1940 een suikertekort in Japan, China en Mandsjoekwo van 6.7 pet. beneden het nor male. Maatregelen zullen worden genomen, om een gedeelte van het tekort in China met Javasuiker aan te vullen. De American Crystal Sugar keert een onveranderd kwartaal-dividend uit van 1.50 per pref. aandeel. De Studebaker boekte in 1939 een netto winst van 2.92 mill., of S 1.31 per aan deel, tegen een verlies van 1.76 mill, in '38. De Peruvian Corporation boekte in Febr. j.l. aan ontvangsten 66.923, of 5.122 meer dan in Februari 1938. In de eerste twee maanden 531.913 tegen 539.657 in de overeenkomstige periode van het vorig jaar. Curtiss Wright boekte op 1 Maart j.l. aan onuitgevoerde orders S 150 millioen, de Glenn Martin 50 mill., Douglas Aircraft 100 mill., de North American Aviation 50 mill, en de United Aircraft 145 mill. De American Telephone and Telegraph boekte in 1939 een netto-winst van 190.28 mill, of 10.-18 per aandeel, tegen 155.54 mill, of 8.32 p.a. het vorig jaar. De Carnegie Steel, grootste dochtermij. van de U. S. Steel Corporation, besloot de staalprijzen voor het tweed,e kwartaal te handhaven. De Associated Dry Goods boekte in 1939 aan verkoopen 61.22 mill., tegen 56.94 mill, in 1938. De invoer van earmarked goud in de Ver. Staten bedroeg 23.8 millioen. Hiervan 6.76 mill, uit Zweden, 5.90 mill, uit Enge land, 4.78 mill, uit Canada, 3.42 mill, uit Nederland en 1.32 mill, uit Mexico. De invoer was 46.2 mill, kleiner dan in de vorige periode. De gemiddelde dagelijksche petroleum- productie in de Vereen. Staten bedroeg in de afgeloopen week 3.798.000 vaten, tegen 3.732.000 vaten in de voorafgaande week en 3.315.000 vaten in de overeenkomstige weck van het vorig jaar. „Agence Econ. et Financ." verneemt, dat de Braziliaansche regeering aan de obliga^it*<\ tiehouders van de buitenlandsche schuld- uj leeningen heeft aangeboden, hun goedkeu ring te hechten aan de betaling van 50 pet. der bedragen van het oorspronkelijk plan- Aranka, in 1934 vastgesteld. Engelsche obli gatiehouders hebben dit voorstel zonder voorbehoud goedgekeurd. De Britsche minister van Financiën, John Simon, verklaarde, dat de uitgifte van de oorlog sleening tot 300 millioen beperkt zal blijven, hoewel in de komende twaalf maanden het bedrag, dat de regcering zal moeten leenen, belangrijk grooter zal zijn. De ontvangst van de leening was in de Londensche city zeer gunstig. cm, Jüblie» l°em °ert v fciiik* *iek. Jan le le *n le Vr d< MARKTEN 0.— o.~ ït A De gebeurtenissen, die in 1938 bij onze Oostelijke naburen plaats vonden, hebben Holland voor groote moeilijkheden geplaatst. Bij honderdtallen kwamen vluchtelingen joden, protestanten en katholieken de grens over, zonder middelen van bestaan. Ze moesten geholpen worden. Het Katholiek Vluchtelingen Comité, dat in 1935 werd opgericht door den Utrecht- schen professor Schmutzer, nam de zorg voor; de katholieke vluchtelingen op zich, het Nederlandsche Episcopaat hielp terstond door zich garant te stellen voor f 150.000 en ook het Nederlandsche volk heeft zich der traditie getrouw danig geweerd om deze vluch telingen te helpen in de kommervolle omstandigheden. Er zijn thans ongeveer 800 vluchtelingen aan de zorg van het comité toevertrouwd en de kosten voor hun levensonderhoud bedragen ongeveer f 400 per hoofd per jaar. Nu de emi gratie naar Zuid-Amerika niet zoo gemakkelijk gaat ais men zich in den beginne voorstelde, is er dus nog zeer veel geld noodig om den uiter sten nood te lenigen. De voorzitter, ir. M. C. E. Bongaerts, oud minister van Waterstaat, heeft dezer dagen te Utrecht een persconferentie belegd, waarin hij betoogde en tenslotte aan de hand van de cij fers bewees, dat er nog meer hulp verschaft moet worden. De heer Bongaerts zette allereerst uiteen, dat het comité zich toelegde op het verkrijgen van toelating uit Duitschland, het vereenigen der gezinnen en het emigreeren der vluchtelingen. Onder de vluchtelingen die binnenkomen bevin den zich voornamelijk mannen, die krachtens hun overtuiging of vanwege de rassistische wet ten de wijk moesten nemen. Dank zij de mede werking van het Braziliaansche Episcopaat, kun nen zij emigreeren naar Zuid-Amerika, maar zulks mag niet geschieden alvorens de vrouwen en kindergn met de mannen vereenigd zijn. Daar de Nederlandsche regeering het belang van een spoedige emigratie inziet, helpt zij waar zij kan, zoodat misschien binnen afzienbaren tijd de emigratie spoediger kan geschieden, dan thans door gebrek aan scheepsruimte het ge val is. Den 15den Januari is de eerste groep van 45 vluchtelingen vanuit Antwerpen naar Bra zilië vertrokken. Dat was het begin en misschien volgt spoedig een tweede groep, maar die kan evenmin grooter zijn dan 45 man voor een Belgische of 12 tot 17 personen voor een Hol- landsche boot. Er moet daarom rekening gehouden worden mét de mogelijkheid, dat vele vluchtelingen nog eenigen tijd in ons land moeten vertoeven. Dat kost natuurlijk nog meer geld, want kleeren e.d. raken versleten. Bovendien moeten de Bis schoppen dankbaar ontlast worden van de ver plichting, welke zij op zich hebben genomen. Om al deze redenen meende ir. Bongaerts de hulp van de katholieke bevolking te moeten in roepen. En hij meende dit met nog meer klem te mogen doen, omdat de katholieken, die be kend staan om hun vrijgevigheid, zeer zeker den plicht zullen voelen ten aanzien van hunne geloofsgenooten, die terwille van hunne over tuiging moesten uitwijken. Dankbaar herdacht de heer Bongaerts het werk van het Katholiek Huisvestingscomité, dat zjjn medewerking ver leende bij het onderbrengen van de vluchtelin gen in de gezinnen, vluchtelingen dus, die niet in het bekende kamp te Sluis bijeen zijn. U moet mij eens volgen Qp mijn tocht door Amsterdam Oost en Zuid neen, niet het deftige Zuid maar het Zuid van de hooge huizenblokken en de eindelooze straten. Daar vertoeven vele Duitsche vluchtelingen, slachtoffers van hun plicht of van de ras senwetten. Ze leven daar in kleine kamers en ze ontvangen slechts weinig steun om in hun onderhoud te voorzien. Ze zijn dank baar voor wat katholiek Holland voor hen heeft gedaan en hun dank gaat vooral uit naar de Bisschoppen, die hen op allerlei mo gelijke manieren hebben geholpen en naar het Katholiek Comité voor Vluchtelingen, dat in d enkorten tijd van zijn bestaan reeds zooveel werk heeft verzet. Deze woorden werden dezer dagen gesproken door den heer Lütches, chef van het bureau van het Katholiek Vluchtelingen Comité te Utrecht, ter gelegenheid van de persconferen tie. De heer Lütches verhaalde ons van de vele ontberingen, welke door de vluchtelingen wor den ondergaan en van de groote moeilijkheden, welke door het comité moeten worden overwon nen. Hij deed in het kort mededeelinig van de oprichting van het comité in 1935 onder leiding van prof. Schmutzer. Het Hollandsche comité was het eerste, dat de hulp organiseerde en daardcor een zoo effectief mogelijk resultaat kreeg. Zelf vluchteling, besefte de heer Lütches de groote ontberingen, welke de émigTées ook nog in Holland moesten ondergaan. Ze zijn ge hecht aan hun familie en hun land, dat ze moesten verlaten. Hij schetste de zorg, waar mede het comité de vluchtelingen omringt in den breede en berekende, dat waar het comité in den beginne f 100 per week uitgaf, dit be drag thans tot in de duizenden is uitgegroeid. Meer dan 1000 brieven moeten per week be handeld worden en de telefoonlijnen zijn dik wijls geblokkeerd vanwege de vele internationale gesprekken, welke moeten worden gevoerd. Met 15 m8n wordt er op het oogenblik op het bureau gewerkt. De heer Lütches ging daarna in den breede In op de psychologische gesteldheid der vluch telingen, waarvan het grootste gedeelte gaarne naar Brazilië zal emigreeren. „Toen ik in Rotterdam, waar ik in qua rantaine lag, hoorde, dat wij zouden worden ondergebracht in Sluis, was ik verheugd, want ik kende dit oude Zeeuwsche stadje, dat vierhonderd jaren geleden de concur rente was van Hamburg en Lübeck. Ik was' daar eens geweest tijdens een vacantie, die ik aan de Belgische kust doorbracht. Voor rijke Engelschen en Amerikanen werden er dagtochten georganiseerd naar de doode stad Sluis." Herr doctor Frantisek Glaser, een Tsjechisch Journalist, verhaalde den katholieken journalis ten. die op de persconferentie bijeen waren over Sluis in Zeeuwsch-Vlaanderen. Na deze herinnering uit vervlogen jaren doet Dr. Glaser een bewchen verhaal van het Sluis van tegenwoordig, dat zich voor hem beperkt tot het katholieke vluchtelingenkamp. In een groot gebouw, dat vroeger pensionaat was. zoo luidt het verhaal ongeveer, zijn wij ondergebracht. Ruim twee honderd vluchtelin gen, die het vaderland moesten verlaten, om politieke redenen, of omdat hun ras niet aan de Ariërparagraaf voldeed. Uit de woorden van dr. Glaser maakten wij op, dat het leven in het kamp niet ideaal is. Natuurlijk wel in materieel opzicht, doch men heeft daar te kampen ®iet ..Schwierigkeiten lm Seelischen." Zulks laat zich trouwens verstaan, want ér zijn menschen bijeen, die in intellectueel op zicht te ver uit elkaar leven. Naast professoren en philosofen, naast dokters en leeraren, treft men er landarbeiders en mannen, die in de werkplaatsen en industrieën hun boterham ver dienen. Toch doet men er alles om zich zoo goed mogelijk bezig te houden. Men organi seert lezingen, liederavonden, Tsjechische avon den en cabaretprogramma's en men geeft een kampblad uit: „Quos que tandem Stimmen aus dem Exil", waarin slechts kampbewoners schrijven. De bekende dichter Eugen Georg publiceerde in het eerste nummer, dat zoo juist verscheen, enkele opmerkelijke verzen. Pater Aug. Gehring S.V.D. schreef een hoofdartikel, waarin hij in verband met de exodus uit Duitschland wijst op den uittocht van Abraham, vierduizend jaren geleden. Op 75-jarigen leeftijd moest hij uit het land zijner geboorte vertrekken naar een nieuw vaderland. Dr. Herbert Barber schreef een ar tikel „Dank an die Fremde", de bekende Ween- sche componist Dr. Wilhelm Steiner maakte een studie van de liefde en den dood van Jan van Sluis, een nachtwaker, die in deze Zeeuwsch- Vlaamsche stad vöor 400 jaren leefde en dr. Frantisek Glaser besluit dit eerste nummer met een artikel: Tsjechen in Holland, waarin hij wijst op Comenius, Skroup en Masaryk en dat hij besluit met de mededeeling, dat zich voor ongeveer 100 jaren de Prager Mares in Am sterdam vestigde, die grootvader werd van het bekende schilderstrio: de Marissen. Nu staat het comité helaas voor het feit, dat de kas volkomen leeg is. Er moest zelfs reeds geld geleend worden! Het dOet dan ook vol vertrouwen een beroep op alle Katholieken, zon der uitzondering. De grootte van de gift is niet het eerst belangrijke, maar wel het feit, dat alle Katholieken, zonder uitzondering, naar eigen draagkracht een gift afstaan ten behoeve van het Katholieke Vluchtelingenwerk. Het Comité stelt deze actie onder de bijzon dere schutse van St. Martinus, wiens volmaakt heid in de christelijke naastenliefde een lichtend voorbeeld bleef door de eeuwen heen. Laat niemand zijn hart sluiten voor den nood van de Katholieke bannelingen, maar - draagt allen bü, al naar de persoonlijke om standigheden het toelaten. Bedenk dat men met één gulden één dag één vluchteling on derhoudt! Giften worden zéér gaarne zoo spoedig moge lijk tegemoet gezien. Zij kunnen worden gestort op Postreken. Nr. 320372 van het R. K. Vluchte- lingen-CPmité, Drift No. 10, Utrecht, ofwel kunnen zij gezonden worden aan hetzelfde adres per postwissel of per aangeteekenden brief. Moge niemand, maar dan ook niemand, ach terblijven! Wegens beleediging van minister-president De Geer is de heer C. van Geelkerken, die, sprekende op een N.S.B.-vergadering over het nieuwe Kabinet, op 16 Augustus (den dag na het optreden van dat Kabinet) in den Dieren tuin te 's-Gravenhage den minister-president betiteld had als „oude leugenaar", op 5 Decem ber j.l. door de Haagsche Rechtbank tot f 50. boete subs. 50 dagen hechtenis veroordeeld, hoe wel de Officier van Justitie f 200.— plus een voorwaardelijke gevangenisstraf van twee maanden had gevorderd. De advocaat-generaal bij het Haagsche Ge rechtshof eischte in het door den Officier van Justitie ingestelde hooger beroep verhooging van de opgelegde straf tot f 200.plus een voor waardelijk gevangenisstraf van twee maanden met drie jaar proeftijd. Het HOf legde den heer Van Geelkerken he den een geldboete van f 100.subs. 50 dagen hechtenis op. BATAVIA, 6 Maart (Aneta). Naar aanlei ding van een door het lid van den Volksraad, den heer Leunissen (I.E.V.), gestelde vraag, deelde de regeering mede, dat tot nu toe rond 400 dienst- en reserveplichtige particuliere werknemers, onder wie een klein aantal eige naars van bedrijfjes, buitengewoon in werke- lijken dienst zijn geroepen. Van hen zijn intus- schen weer een groot aantal met groot verlof gezonden. LH O SOEKON, 6 Maart. (Aneta). Het bezoek van den gouverneur-generaal aan Langsa is ge heel volgens programma' verloopen. Het was prachtig zonnig weer. Van de zijde der bevol king bestond groote belangstelling. Bij aan komst van het gezelschap brachten 1200 school kinderen een aubade in het Nederlandsch, Maleisch en Chineesch. Des middags werden dansen uitgevoerd door Alassers in stemmig zwart en rood costuum, door Atjehers in fleurige witte, roode en groene kleederen en door Gajo'ers in donker adat- costuum met vele zilveren sieraden. Met groote belangstelling aanschouwden de gasten deze demonstratie. In den avond werd een receptie gehouden, die door 90 personen werd bezocht. Vanmorgen vertrokken de gasten uit Langsa voor het bezoek aan Idi, dat geheel volgens het programma verliep. Langs den weg waren zeven tien eerepoorten opgericht, waarvan sommige waren versierd met bevolkingsproducten. Voor de woning van den controleur stond een eere- wacht van Atjehers in adatcostuum opgesteld. Op het IJselmeer bij Kornwerderzand is de ijstoestand plotseling verergerd. Dinsdag was de scheepvaart mogelijk met speciaal voor de vaart door ijs gebouwde schepen, doch thans is de scheepvaart er gesloten. Overal elders, waar verandering is ingetreden, bleek deze ver andering een verbetering te zijn. Wij noemen de volgende punten: Utrecht: gekanaliseerde Hollandsche IJsel bij Jutfaas. Noord-Holland: IJselmeer bij Schel- lingwoude, Oostkust van Marken, IJselmeer bij Hoorn en Enkhuizen, kanaal StolpenKolhorn, Amsteldrechtkanaal. Zuid-Holland: Oude Rijn (Woerden-Gouwsluis). Noord-Brabant: Andel boven en beneden de sluis. In aansluiting op vroegere mededeelingen omtrent de onderhandelingen, welke tusschen de Nederlandsche en Duitsche autoriteiten ge voerd worden voor het herstel van de lucht verbinding AmsterdamBerlijn, kan nu worden bericht, dat aangenomen mag worden, dat de Duitsche Luchtvaartmaatschappij Deutsche Lufthansa haar tijdelijk onderbroken post- .en vrachtdienst zal heropenen op Maandag 11 Maart. De definitieve beslissing van den minis ter van Waterstaat wordt dezer dagen ver wacht. Intusschen worden de besprekingen voortge zet over het herstel van de luchtverbinding voor passagiersvervoer tusschen Amsterdam en Ber lijn, welke dienst door de K. L. M. in samen werking met de D. L. H. zal worden onderhou den. Nadat de dader van den moordaanslag op me vrouw Van der Griendt Zondagochtend van Den Haag naar Soest was overgebracht, is hij terstond voorgeleid voor den burgemeester, mr. A. des Tombe, die hem in tegenwoordigheid van den inspecteur van politie, den heer Schreuder, een verhoor- afnam. Aanvankelijk ontkende L. alles. Hij wist van mevrouw Van der Griendt niets af. Ook ont kende hij, dat hij in het zomerhuisje was ge weest, maar nadat hem verschillende feiten onder het oog waren gebracht, werd hij spraak zamer. Hij is echter een zeer voorzichtig man en bedenkt zich eenige malen, voor hij iets los laat. Toen men dan ook niet veel wijzer van hem werd, is hij weer opgesloten. Maandag ochtend deed L. weer eenige mededeelingen, die evenwel niet klopten. Bij zijn verhoor tracht hij uit te vorschen, wat men van de zaak weet en tracht daarnaar zijn antwoord in te richten. Tenslotte bekende hij Maandag, dat hij door mevrouw Van der Griendt, tijdens zijn aanwe zigheid in het zomerhuisje zeer goed was be handeld. Hij heeft voorts medegedeeld, dat hij Vrijdagavond 23 Februari naar Amersfoort was geweest, waar hij veel alcohol heeft gedron ken. Hij had een fleschje mee naar het huisje genomen, waaraan hij zich dien nacht eveneens tegoed heeft gedaan. Zoo is hij in een roes ge komen en weet niet wat hij den volgenden dag heeft gedaan. Hij herinnert zich alleen nog, dat mevrouw Van der Griendt bij hem kwam. Maandag is de man met mevrouw Van der Griendt geconfronteerd, in tegenwoordigheid van den inspecteur en twee agenten. Hij bleef echter onbewogen en vindt zichzelf den bekla- genswaardigsten mensch. Door de verslagen van het gebeurde kwamen al spoedig bij den burgemeester van Soest al lerlei verhalen binnen, dat men L. had gezien. Drie berichten bleken juist te zijn, namelijk dat men hem te 's-Graveland had gezien en hij in een garage was geweest om zich per auto naar Amsterdam te laten brengen. De chauf feur, die hem gereden heeft, verklaarde dat L. een aanzienlijk bedrag aan bankpapier bij zich had, dat vermoedelijk uit de woning van het slachtoffer is ontvreemd. Volgens een bericht uit Hilversum was hij daar in een winkel geweest om sigaren te koo- pen. In Amsterdam was men evenwel het spoor kwijtgeraakt. Hij schijnt van Amsterdam in de richting Rot terdam te zijn vertrokken. In Pijnacker, bij Rot terdam, heeft hij een nacht in een tuinhuisje geslapen. Toen de eigenaar des morgens in den tuin kwam, trof hij L. in het huisje. De bewoner wist niet dat hij met den dader van den moord aanslag te Soest te doen had. L. kreeg nog kleeren van den heer des huizes. Hij is daarop naar Den Haag vertrokken, waar hij tenslotte werd gearresteerd. L. zal morgen voor den Officier van Justitie te Utrecht worden geleid. Naar „Het Leidsche Dagblad" bericht, heeft men ook in de Meye bij Bodegraven lichtkogels gezien, kort nadat een vreemde auto in de buurt was verschenen met twee extra-schijnwerpers, een vooruit en een omhoog, waarmee levendig werd gewerkt. De wagen reed ongeveer tot de Utrechtsche grens en keerde teen terug, waarna korten tijd later de blijkbaar op tijd afgestelde kogels de lucht ingingen. De auto bleef in de buurtschap echter niet lang onopgemerkt en de politie, die een minutieus onderzoek heeft inge steld, heeft waardevolle inlichtingen inge wonnen. Een woning-inrchting: ter waarde van 2000.of ter keuze 6 vette koeien en 12 gchapen ter waarde van 2000. Dat is de tweede prys van goedgek bij Ministr. besl van 27 Jan. '40 2de afd. No. 1158 ten batg van HET KATHOLIEK CÖMITé VAN ACTIE „VOOR GOD" en van DE R.K. CENTRALE „VOOR ONZE GEMOBILISEERDEN" (V.O.G r. l J -- (1ste prjjs waarde f 3000.i 12000 gulden nan prijzen (3de prys waarde 1205. 15 Hoofdprijzen. 1500 andere prijzen w.o. vele ter waarde van 50 tot 100. ZOO U NOG GEEN LOTKAART HEBT: SCHRIJF BRIEFKAART AAN POSTBUS 2 HEEMSTEDE en U krijgt haar gratis en franco toegezonden LAAI UÉ1EN KAART VERLOKEN GAAN. HILVERSUM II. 301.5 M. 8.00—9.15 KRO, 10.00 NCRV. 11.00 2.00—12.00 NCRV KRO 8.00 Berichten ANP, 8.059.15 en 10.00 Gramofoonmuziek, 10.45 Gramofoonmuziek 11.30 Godsdienstig halfuur. 12.00 Berichten 12.15 KRO-orkest, 12.45—1.10 Berichten ANP. gramofoonmuziek. 2.00 Handwerkuurtje, 2.55 Gramofoonmuziek, 3.30 Gramofoonmuziek 4.454.55 Gramofoonmuziek, 5.00 Handenar beid voor de jeugd, 5.30 AH Round-sextet en gramofoonmuziek, 7.15 Internationaal over zicht, 7.45 Gramofoonmuziek, 8.00 Berichten ANP. herhaling SOS-berichten, 9.45 Gramo foonmuziek, 10.00 Berichten ANP. 10.30 Marcando-ensemble en gramofoonmuziek, 11.30 Gramofoonmuziek. HILVERSUM I, 1875 en 414.4 M. 8.00 Berichten ANP, 8.10 Gramofoonmuziek, 9.00 Fragmenten uit de operette „Les Saltim- banques" (opn.), 9.55 Gramofoonmuziek, 10.15 Gramofoonmuziek. 10.30 Voor de vrouw. 10.35 Omroeporkest, 11.15 Omroeporkest en solisten. 12.30 AVRO-Dansorkest, 12.45 Berichten ANP gramofoonmuziek. 1.00 De Romancers en so liste, 2.00 Voor de vrouw, 2.30 Pianovoordracht. 3.00 Brei- en borduurcursus, 3.45 Gramofoon muziek, 4.00 Voor zieken en thuiszittenden. 4.3C Gramofoonmuziek. 5.30 AVRO-Amusementsor- kest en solist, 6.30 Sporthalfuur. 7.05 Voor mi litairen, 7.30 Engelsche les, 8.00 Berichten ANP. 8.20 Concertgebouw-orkest en soliste, ca. 8.55 Cyclus „Bouwers van Nederland overzee". 10.30 Gramofoonmuziek, 11.00 Berichten ANP. 11.10 AVRO-Dansorkest, 11.4012.00 Orgelspel. ENGELAND, 391 en 449 M. Van 10.2011.35 n.m. bovendien op 342 M. 11.20 Orgelspel, 11.50 Tudor-sextet, 12.20 Be richten, 12.30 BBC-Zangers. 12 501.20 Zang 2.20 Gelger en zijn orkest, 2.50 Stedelijk orkest van Bournemouth. 3.50 Cabaretprogramma. 4.20 Berichten (Wels), 5.20 Berichten. 6.20 BBC- Theaterorkest en een pianoduo, 6.50 Zang. 7.50 BBC-orkest, 8.20 Berichten, 10.40 Brian Law- rance en zijn sextet, 11.20 Berichten. RADIO-PARIS, 1648 M. 11.10 en 11.35 Vereenlging voor oude Instru menten, 12.05 Zang. 12.35 Pianovoordracht, 1.05 en 1.30 Vioolduetten, 2.20 Orkestconcert m. m. v. solist, 5.20 Opera-uitzending. 8.50 Muzikale causerie. 9.35 Zang met toelichting, 10.35 Chansons, 11.05 Lichte muziek. KEULEN, 456 M. 5.50 Omroep-Amusementsorkest, 7.408.50 Gramofoonmuziek, 9.309.50 Pianovoordracht. 10.50 Gramofoonmuziek, 11.20 Omroeporkest en -koor en solist, 1.15 Muzikaal tusschenspel, 1.35 Populair concert, 2.45 Muzikaal tusschenspel. 3.20 Leo Eysoldt's orkest en solist, 5.20, 6.50 en 7.35 Gramofoonmuziek. 8.45 tot sluiting: Zie Deutschlandsender om 7.35. BRUSSEL. 322 en 484 M. 322 M. 11.20 en 12.301.20 Gramofoonmuziek, 4.20 5.05 Muzikale causerie met vocale illustraties, 5.50 en 6.20 Gramofoonmuziek. 7.50 Gramo foonmuziek, 8.20 Omroeporkest en gramofoon muziek. 9.05 Bidstonde voor den vrede. 9.30- 10.20 Selectie uit de opera „Madame Butter fly" (gr.pl.). 484 M. 11.20 Gramofoonmuziek, 11.50 en 12.30 Radio orkest, 12.501.20 Gramofoonmuziek, 5.35 Zang, 6.35 Gramofoonmuziek, 7.50 Cabaretpro gramma. 8.35 Radio-orkest. 9.30 Zang, piano en fagot, 10.1010.20 Gramofoonmuziek. DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 7.35 Gevarieerd concert. 9.20 Berichten^ 9.50 Hans Busch' orkest, 10.20 Politiek overzicht, hierna: Omroeporkest, 11.20 Berichten. Hier na tot 12.20 Nachtconcert. In een slachtplaats te Vlaardingen is de zestigjarige slager J. van Sslm uit de de Ruyterstraat, bij het slachten van kalveren door een kogeltje uit het schietmasker ge troffen en gedood. Toen men het slachtoffer vond, bleek, dat hij reeds twee kalveren had gedood. Een derde, dat hij eveneens zou slachten, liep nog in de slachtplaats rond. Aanvankelijk dacht men, dat Van Selm door een hartverlamming was getroffen, doch bij sectie vond men een kogeltje in de hartstreek. De officier van Justitie bij de rechtbank te 's-Gravenhage heeft mevrouw Anna Hendrica van A„ echtgenoote van G. W. F. van H„ geboren te Haarlem 22 Mei 1900, wo nende te Rijswijk, thans in voorloopige hechtenis in verband met de bekende spion- nagezaak, gedagvaard, om op Donderdag 14 Maart a.s„ 's morgens om 11.15 uur voor de rechtbank te verschijnen. De zaak tegen haar echtgenoot zal dien dag twee uur 's middags dienen. In beide zaken treedt mr. E. G. S. Bourlier als verdediger op. Aan mevrouw Van H.Van A. wordt, volgens de Telegraaf, ten laste gelegd, dat zij in of om streeks de maand November 1939 opzettelijk aanteekenlngen, gemaakt uit door het Rijks bureau Zeescheepvaart samengestelde lijsten, betreffende in het buitenland aangehouden Ne derlandsche schepen, vermeldende den naam van het schip, de reederij, de lading, ligging, van al hetgeen zij wist dat de geheimhouding door het belang van den Nederlandschen staat werd geboden, aan een buitenlandsche mogend heid heeft medegedeeld, althans in handen heeft gespeeld. Subsidiair wordt verdachte ten laste gelegd, dat zij aanteekeningen uit bedoelde lijsten in handen heeft doen komen van ir. S. van wien zij wist of begreep, dat hij voor een buitenland sche mogendheid spionneerde, althans met autoriteiten van die mogendheid in betrekking stond. S. heeft, aldus de dagvaarding verder, aan teekeningen omtrent data van aanhouding van Nederlandsche schepen, welke door mevrouw Van H. uit de lijsten waren gemaakt en op schrift gesteld, uit haar woning te Rijswijk medegenomen en de verdere uitvoering van zijn voorgenomen misdrijf is alleen niet voltooid, ten gevolge van de omstandigheid, dat S. werd aangehouden door de Nederlandsche politie. Als getuigen zijn dezelfde personen gedag vaard als in de zaak tegen haar echtgenoot, n.l. P. K. J. H. P. S„ dr. T. P. v. d. K. en mr, W. B. J. B. Wordt aan den heer Van H. ten laste gelegd het opzettelijk lijsten van het Rijksbureau Zee scheepvaart, of foto's hiervan, in handen spelen van een buitenlandsche mogendheid, zijn echt genoote wordt beschuldigd, dat zij aanteekenin gen uit scheepslijsten heeft gemaakt en deze aan S. heeft doen toekomen. Het geldt hier na- inelijk afzonderlijke gevallen. In het eene geval waren het lijsten van schepen, die mr. B. naar de woning van Van H. te Rijswijk zou hebben gebracht, en waaruit mevrouw Van H. aantee keningen maakte, en in het andere geval waren het lijsten, waarvan foto's zijn genomen. Geregelde Vracht- en Fassagiersdienst naar en van Agenten MEYER CO'S SCHEEPVAART MIJ., N.V AMSTERDAM ROTTERDAM Pastoor P. J. Aarts schrijft ons: Bij den Stillen Omgang te Amsterdam wordt telken jare een algemeene intentie aange geven. Voor dit jaar is het gebed vooral ge vraagd om van God te verkrijgen dat Nederland bevrijd mag blijven van de ramp van den oor log. Maar bij eiken Stillen Omgang behooren ook drie bijzondere intenties te Amsterdam, waar voor men bidt op den Dam, op de Nieuwe Brug en op de Lange Brug. Als waam. Hoofdaalmoe zenier van het Apostolaat ter Zee en als Pastoor der Amsterdamsche Havenkerk moge ik dit jaar eens bijzonder de belangstelling vragen voor de intentie op de Nieuwe Brug. Bij deze brug, die leidt van het Damrak naar de Prins Hendrikkade, wordt van ouds een kort gebed gevraagd voor de zeevarenden. Vroeger, toen het Centraal Station er nog niet was, zag men vanaf deze brug het open IJ met de ranke schepen voor zich liggen. Vanzelfsprekend dacht men toen aan den zeeman. Maar wordt deze tegenwoordig op de brug, nu men de haven niet meer ziet, bij den Stillen Omgang niet te veel vergeten? En staat in dit jaar niet juist de zeeman bijzonder in onze zorg? Waar woedt de oorlog schrikwekkender en meedogenloozer dan op zee? Hoeveel Nederlandsche schepen hebben in enkele maanden niet hun laatste reede gevonden op den bodem der zee? De lijst groeit bij den dag. Een schip echter ook met kostbare lading kan vervangen worden. Maar tientallen van Nederlandsche zeevaren den vonden mede hun graf in de golven. En moeten wij ook over hen niet met angst vragen: Hoeveel zullen er nog volgen? In honderden gezinnen is reeds de droefheid ingetreden omdat vader niet meer thuis komt. Mag ik, bij de gedachte aan deze slachtoffers van den zeeoorlog, alle deelnemers aan den Stillen Omgang dit jaar eens heel bijzonder her inneren aan hun Onze Vader en Wees Gegroet op de nieuwe Brug? Bidt daar voor de zeevarenden en hun ge zinnen en gedenkt vooral degenen, die reeds zijn omgekomen. Woensdagochtend om vijf uur is de stoomboot „Jan Nieveen" van Amsterdam vertrokken om te trachten Lemmer te bereiken. Dit is de eer ste boot, die sedert de vorstperiode uit Amster dam naar Lemmer vertrekt. In ons blad stond vermeld, dat de buitenge wone algemeene vergadering der R. K. Artsen- vereeniging zal worden gehouden op Woensdag 10 Maart te 's-Gravenhage. Dit moet zjjn Zon dag 10 Maart. Nadat men Dinsdag den geheelen dag gewerkt had aan het openbreken van het ijs in en voor de haven van Enkhuizen, is men er in geslaagd deze haven geheel ijsvrij te maken. Reeds zijn vijf motorschepen uit de haven vertrokken en ook het z.g. Krabbersgat is geheel ijsvrij. Voor zoover het oog rijkt is er thans in het geheel geen ijs meer te zien. zoodat alle schepen weer de haven in en uit kunnen varen. De staking in een bouwbedrijf te Vorden. welke negen maanden heeft geduurd, is thans opgeheven. Er is overeenttemming bereikt tus schen werkgevers en werknemers, waarbij het uurloon is vastgesteld op 31 cent voor niet- vaklieden en 36 cent voor vaklieden met weke- lijkschen vacantiebon. Het collectief contract zal 1 November a.s. worden ingevoerd, waarbij de uurloonen komen op respectievelijk 31 en 38 ct. Naar verluidt, gaat dit jaar de vierdaagsche niet door! De organisatoren hebben nog op alle wijzen getracht een oplossing te vinden, maar tenslotte moesten zij tot de conclusie komen, dat de mo bilisatie zóó vele bezwaren met zich brengt, dat zij genoemd besluit moesten nemen. A.D.Z.—D.W.R, 1—1 HEEN TERUG Driemaal per week luchtpost naar Indië NAPELb ATHENE RHODES ALEXANDRIA LYDDA BAGDAD BASRAH DJ ASK KARACHI JODHPUR ALLAHABAi CALCUTTA RANGOON BANGKOK PENANG MED AN SINGAPORE BANDOENG V o OS T3 C os a3 S Ed <u SS V Febr./Mrt Febr./Mrt Rav het a Kelflgj-, JOgéni Jooid, «vee feelc: °btvar Oolt ni blyve* «énne «er h-. Het certen.; hien t. !ffibdh. u he: Jhtbrc Ravel 'harm, Sp'ice». °veni 'atre «f *erelr .feha «>urne «once Srorpp «aaid ^•hste- •boet kAl c? Ofsch. ®ePerK het t,: «1st, Men fclorie Mhflr» hebbo: hen o Sartij sindsc gewee hit w Hr i hebbe ^e nu hiee kwaü Jhoeii het n hit dt sotns Men ^as hooit Eej *h de b&a* Jhake heste feci hjke Mh-m 5 1 5 5 1 4 2 3 3. 2 4 1 5 29 4 5 29 4 BROEK OP LANGENDIJK, 6 Maart. 41000 k Roode kool 6.40—7.50 142700 kg. Gele kool 4 4.20, 131400 kg. Deensche Witte kool 3.504 10. 27000 kg. Uien 3.70—5.20. grove 2.90—4. drielin gen 1.201.40. 4600 kg. Peen 1.502.30. 5300 kg. Bieten 1.50—3.30. AMSTERDAM, 6 Maart. 'Veemarkt. 158 vette kalveren: le kwal. 8086. 2e kwal. 7278. 3e kwal. 6068 cent per kg. levend gewicht, min dere kwaliteiten lager. 130 nuchtere kalveren 6.00 —9 per stuk. 143 varkens: vleeschvarkens, we gende van 90110 kg. 68—71 zware varkens 68 71 cent. vette varkens 6871 cent per kg slachtgewicht. Aangevoerd 3 wagon6 geslachte runderen uit Denemarken. Overzicht. Vette kalveren matige aanvoer, wei nig eerste kwaliteiten Handel vlug. Lagere prij zen. Nuchtere kalveren matige aanvoer, vlugge handel, iets hooeere prijzen. Varkens matige aan voer. stille handel, prijzen iets lager dan Maan dag. UTRECHT. 6 Maart. Nuchtere kalverenmarkt. Aanvoer 600 nuchtere kalveren. Handel matig. Prijzen van f 3.506.75 per stuk. RAALTE 6 Maart. 205000 eteren 55.30 ner 100 stuks. 8 drachtige varkens 85.00108. 3 motten 47 0075, 152 loopvarkens 26.0038. 510 biggen 16.00—20. 175 kippen 0.70—1.15, 20 ionge hanen 0.701. 15 wilde konijnen 6070 cent. WOERDEN. 6 Maart. Kaasmarkt. Aanvoer 30 partijen kaas: Met rijksmerk le kw. 30.0032. idem 2e kw. 2750—29.Handel matig. NOORD-SCHARWOUDE. 6 Maart 114300 kg. Roode kool 6.207.50. 119500 kg. Gele kool 4.00—4.20. 174600 kg. Deensche witte kool 3 70— 4.00. 17800 kg. Uien 3.60—4.70. Grove uien 2.90— 3.50. Drieling uien 1.40—1.70. Nep uien 1.70. 1300 kg. peen 1.602.30. Oi WOENSDAG, 6 Maart Waar- nemingspunten Gem. zomerst 1921—1931 Waterhoogten 8 u. v.m. Sedert gisteren hooger lager Keulen 6 uur 39'56 39.64 0.- 0.32 Lobith 13.10 12.93 0.- 0.39 Nijmegen 10.75 10.56 0.— 0.31 St. Andr W 5.56 5.30 0.— 0.25 Arnhem 10.52 10.30 0.— 0.25 Vreeswijk l.w 3.00 2.13 0.» 0.05 Westervoort 11.11 10.92 0.- 0.24 Deventer 5.16 4.72 0— 0.10 Kampen 0 00 0.47 0'- 0.07 Mastr Hs. 0.53 \j, 0.— 0.— Mastr 1) Borgh 43.10 42.01 0.05 0.- •Jelfeld 14.23 12.05 0.05 0.— Venlo 13.7C H.65 0.06 0.— Grave 0.00 0.00 3rave 2) Sluis 7.61 5.13 0.-- 0.07 !4th* 0.82 1.88 0,- 0.47 ii s

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 6