De Nederlandsche ambulance voor Finland Russische ski-troepen op het ijs voor Viborg Tegenslagen ondermijnen het Finsche vertrouwen Scandinavië ducht gevaren uwuitUf irfvidettf Times zegt: laat deze kans niet voorbijgaan Had Welles' reis toch resultaat? Vertrek op of omstreeks 20 Maart LEKKEN IN BRITSCHE BLOKKADE Gesteund door artillerie en luchtmacht pogen de Russen tevergeefs een landing te forceeren TOESTAND NOG KRITIEK Buitenlandsch Overzicht Kerkelijk leven WOENSDAG 6 MAART 1940 Mondplaats wordt Palkjarvi, ten Noord-Westen van het Ladogameer Het is een modern ziekenhuis, centraal verwarmd en electrisch ver licht en aangesloten op de water leiding. De uitrusting Men verwacht stappen der Geal lieerden bij de Ver. Staten Het vertrek Russen bombardeeren ziekenhuizen Wat Finland noodig heeft DE „VEENDAM" BEHOUDEN THUIS btuVK N Op zoek naar „de naald in den hooiberg" Hevige boschbrand in Italië DEKEN J. DANKELMAN Ter voorbereiding van de komst ^an de Nederlandsche ambulance in Finland, is, zooals men weet, dr. ^inckel onlangs naar Helsinki ge- *eisd om daar overleg te plegen met rie autoriteiten. Dit overleg heeft tot resultaat ge had, dat de ambulance gestation eerd zal worden in een voor Fin land gunstig en mild klimaat. Het Plaatsje heet Palkjarvi, even ten Noordwesten van het Ladogameer, Heeft een paar duizend inwoners en Hgt aan een spoor- en autoweg. Het Hier bestaande ziekenhuis zal voor '00 a 150 patiënten worden inge richt en de basis van de ambulance rijn. Het vertrek uit Nederland is vast gesteld op of omtrent 20 Maart. Als leider van de ambulance is, zooals fakend, aangesteld de heer F. H. Meihui- arts te Rotterdam. Drie chirurgen J*aan onder hem. Het zijn dr. A. Colaco f^monte te Amsterdam, J. A. C. Schepel T Hilversum en dr. J. A. F. van den Belt j? Arnhem. Als assistent-chirurg zijn aan ■je ambulance verbonden de artsen J. Fed- ~etna te Oldenhove (Groningen), C H. «eriög te Rotterdam en H. Smitskamp te «oord wijk. Belmonte gaat mee als orthopedisch 8ev en rï0 hcer Smitskamp voor de interne ki6n' 06 overig® medici worden belast met behandeling van de chirurgische gevallen. De Nederlandsche ambulance in Finland staat geheel zelfstandig. Zij vormt een Ne- Ofirlandsche, dus neutrale, eenheid en ge waagt zich naar de voorschriften van de baar betreffende conventie van Genève. ■i ressorteert onder den militairen ge- beeskundigen dienst van het Finsche le ger. bijzonderheden over de uitzending van j020 Nederlandsche ambulance heeft Gene- aal-majoor N. A. van de Roemer gegeven tij- ®hs een bijeenkomst, die in een van de zalen Jbf het hoofdbestuur is gehouden en waarbij f°k tegenwoordig waren de leider van de am biance, de heer Meihuizen, de leden van de .bibuiance-Qommissie mr. dr. F. Donker Cur b's, secretaris-generaal van het Nederland- j^be Roode Kruis, kolonel dr. H. K. Offerhaus, ^oofdcommissaris van het ziekenhuiswezen van *t Roode Kruis, dr. H. A. Maas, geneesheer- jjScteur van het academisch ziekenhuis te j»0n, de secretaris der commissie, jhr. G. *t' VersPyck en de perschef van het hoofdbe- ^UUr, de heer F. Cante. Het lid der commissie, i Winckel, was verhinderd de bijeenkomst bij j ^onen. Verder waren er namens de Neder- ^bbsch-Finsche vereeniging de heeren A. J. jj van der Vlugt, consul van Finland in Den en mr. J. J. R. Schmal, lid van Gedepu- Tde staten van Zuid-Holland. komen nog alle drie in aanmerking en een keuze is nog niet gedaan. Een belangrijke re ductie voor de luchtreis is beloofd en wanneer de ambulance per trein gaat, is de reis door Zweden vrij. Van de levering van de verschil lende bestellingen zal mede afhangen wanneer de ambulance op reis gaat. Voorloopig zal de ambulance drie maanden in Finland blijven. Van de middelen zal het af hangen of een langer blijven, mocht dit ge- wenscht worden, mogelijk zal zijn. Generaal van de Roemer besloot zijn uiteen zetting met een woord van erkentelijkheid tot ■de directie van de Holland-Amerika Lijn, die op zulk een coulante wijze tijdelijk afstand heeft willen doen van den heer Meihuizen, die als inspecteur-geneesheer bij deze maatschappij in dienst is. „Als inspecteur-geneesheer van de H.A.L. het ik heel wat schepelingen moeten keuren. De on dernemingsgeest van onze zeelui is mijn voor beeld en het spreekt vanzelf, dat ik gaarne als leider van de ambulance meega". Dat was het korte woord, dat de heer Meihui zen tot slot op deze bijeenkomst sprak. EENS PIUNIERS EN NOG STEEDS AAN DE SPITS De WASHINGTON, 5 Maart Naar aan leiding van de aankomst van Ashton Gwat- kin (van het Rritsche Ministerie van Eco nomische Oorlogvoering), Charles Rist (van 't Fransche Ministerie) en Henry Self (Britsch onderstaatssecretaris van Lucht vaart), doet in Amerikaansche kringen het gerucht de ronde, dat men een krachtig Britsch optreden moet verwachten, met 't doei de gaten in de blokkade te dichten, waardoor Amerikaansche artikelen nog steeds Duitschiand kunnen bereiken. Officieele berichten ontbreken, doch diploma tieke kringen wijzen er op, aldus Reuter, dat de BOUGIES iN.V. WILLEM VAN RIJN AMSTERDAM (W.) HAARLEMMERWEG 475 TELEFOON 86211 (4 LIJNEN) Amerikaansche export naa.-r de neutralen in Europa gestegen is. De meeste neutralen zij,n er natuurlijk op uit voor noodgevallen reserves te vormen, doch men stelt vast, dat de Ameri kaansche uitvoer naar Europa thans bijna gelijk is aan de normale verschepingen naar de neu tralen en Duitschiand. Een ander lek is. naar men meent, Siberië. Eenige maanden lang zijn geweldige hoeveel heden vliegtuigbenzine naar Wladiwostok ge zonden. Welingelichte kringen voorspellen, dat de ge allieerden binnenkort een demarche te Wash ington zullen ondernemen, om een vermindering van den Amerikaanschen uitvoer te bewerkstel ligen. Laat men den geweldigen handel met de neutralen onbelemmerd voortgaan, dan gaat daardoor voor de geallieerden het voordeel ver loren, dat voortvloeit uit de neutraliteitswet. De voorwaarden, waaronder de geallieerden oor- logsmaterieel en speciaal vliegtuigen koopen, zijn abnormaal streng. Zij moeten ook de kapi talen fourneeren voor de uitbreiding der fabrie ken, noodig voor de groote productie van vlieg tuigen, terwijl ook de prijs der machines zeer hoog is. He operalies in Finland gedurende de laatste dagen worden vooral gekenmerkt door de Russische pogingen om vasten voet te krijgen aan de Westkust van de Baai van Viborg. Van het midden der baai uit ondernamen zij verscheidene aanvallen over het ijs tegen de door de Finnen be zette eilanden en tegen de versterkte land tongen. De aanvallers werden in den rug gesteund door artillerievuur en gedeeltelijk door de Russische luchtmacht. Deze wijze van aanvallen over het ijs brengt groote risico mee, omdat zoowel door de zwaarte der kanonnen, als door het voortdurend inslaan van bommen uit de vliegtuigen breede spleten en scheuren in het ijs ontstonden. De Russen verloren dan ook bij hun offensief tegen Viborg een groot aantal manschappen, waarvan sommigen werden gedood door het vuur der Finnen, en anderen omkwamen in het ijskoude water. Intusschen blijft de situatie voor de Finnen uiterst kritiek. Elders op het Karelische front worden de gevechten met onverminderde he vigheid voortgezet. De Finnen hebben tenslot te allen aanvallen tusschen de Viborgbaai en de Vuokrivier weten te weerstaan. De Russi sche aanval was bijzonder levendig bij Ara- paa Kollakala; ter hoogte van deze plaatsen ligt een kanaal dat twee armen van de Vuoksi met elkaar verbindt. Het meest sensationeele nieuws van Dins dag was de aankomst van een bataljon Rus sische ski-troepen, die op het ijs van de Finsche Golf verschenen. De Russen con centreerden een aanzienlijke legermacht op het eiland Hogland, dat als uitgangspunt voor hun ski-ers dienst doet. Bij een aanval dezer ski-troepen op Hamma (Frederikshamn) werden de Russen verrast door het plotseling verschijnen van Finsche vliegtuigen, die de troepen met bommen be stookten. Laat in den nacht zijn meer bijzonderheden over dezen, aanval der Russische skitroepen be kend geworden. De skisoldaten, die door lichte tanks gesteund werden, rukten in buitengewoon lange colonnes op. Het kwam echter niet tot een eigenlijk gevecht. De Finnen beperkten zich er toe den vijand te bombardeeren met bijzon dere nauwkeurigheid. De bommen sloegen enorme gaten in de Russische colonnes. De Finsche kustbatterijen onderhielden een ambulance wordt uitgerust met een groo- hoeveelheid materiaal, opdat ter plaatse *®?Uld mogelijk zal behoeven te worden aan- AUes wat noodig' is voor de inrichting van operatiekamer wordt ingepakt en mee gnomen. De totale uitrusting is berekend °P de verpleging van 600 patiënten, die cni- '"btgisch behandeld moeten worden. Boven ö*t aantal kunnen nog poliklinische patiën- behandeld worden. De bedden zijn in ziekenhuis te Palkjarvi aanwezig, maar *r zijn matrassen noch lakens of dekens. Deze worden dan ook meegenomen en 500 *ollen dekens en 250 molton-dekens, verpakt wel, vormen al bijna een wagonlading. De overige medische bagage vult 'n tweeden Wagon. latvP aanraden van bet bestuur van de Neder- -Finsche vereeniging gaat er een auto gj?' opdat de leden van de ambulance zich 'standig kunnen verplaatsen voor het doen 8e?'inko°Pen in de naaste omgeving. Een rönt- bmstallatie behoort ook tot de uitrusting. Drof 6 !eden van de ambulance zijn gekeurd door j, Borst te Amsterdam, die hen gevaccineerd W t0gen paratyphus a en b en zoo noodig ge- w 8ccineerd tegen de pokken Kapitein P. P. C. W Nen beeft allen, die een gasmasker ge- va?en hebben, geholpen bij het passen daar- 8a. en ben ingelicht over de bescherming tegen ^-aanvallen, individueel en in collectief ver- ^hd. Het personeel is tot op zekere hoogte ver- tegen ongevallen door opneming in eigen Voi- buis of elders en ook tegen blijvende in- bbiteit. i ye volgende verpleegsters gaan met de am- jvfhee mee, te weten de zusters N. Annyas, Haag; Tr. Burgers, Den Haag; A. van dep jj dt, Leiden; A. Haverkort, Den Haag; A. den !'°g. Rotterdam; G. Hulsman, Amsterdam; Rentgens, Sittard; A. M. Maquelin, Delft; A. Mesdag, Den Haag; T. Pennings, v|!j 1; g. j. Rhee, Enschede; J. ScheersDe e les, Zwolle; A. S. E. Raymakers, Den Haag Vj A. de Vries, Amsterdam. Voorts zal nog een flif verpleegsters worden gekeurd. Van ai h?0 zusters geldt, dat zij jarenlange ervaring bben op chirurgisch gebied. tolken zullen de ambulance dienen. De jtor a. de Ruyter maakt de reis naar Finland tri0, be twee anderen zijn mej. N. Niftrik, doch- iq Van ben Nederlandschen consul-generaal Wo^^Hh^d en Orsanen, die in Helsinki Tenslotte zal nog een administrateur van de nee deel uitmaken, maar deze is nog In het gebouw van het Nederlandsche Roode Kruis te Den Haag is een pers conferentie gehouden van de Commissie voor de voorbereiding van de uitzending van een Nederlandsche ambulance naar Finland, waarbij ook de leider, de heer F. H. Meihuizen, arts te Rotterdam, tegenwoordig was. Van links naar rechts: dr. F. H. Meihuizen, mr. dr. F. W. Donker Curtius, generaal-majoor N. A. A. van de Roemer, A. O. H. Teilegen,, dr. H. K. Offerhaus, mr. J. J. R. Schmal, A. J. Th. van der Vlugt en dr. H. H. Maas Enkele druppels CATZ- EUXER maken van Uw „jon- ge"of„oude"klare,Uw Ver mouth of Cocktail iets zeer bijzonders. Door versterkt oroma en pittiger smaak. Neem zoo'n handig fleschje e.c&t CATZ-ELIXER in huis. CAÏZ ZOON VAN PEKELA - GRONINGEN lAonsi jHbnUa: 0 aangewezen. Er gaat ook een chauffeur mee ben auto te besturen, die van Nederland ^rdt meegenomen. J3* gezegd zal de ambulance op of om- 20 Maart naar Finland reizen. Hoe, is biet vastgesteld. Boot, trein en vliegtuig De rede van den Anglikaanschen Aartsbis schop van Canterbury Zaterdag j.l. in Mansion House te Londen gehouden en wtaarin hij ver klaarde, dat Engeland moeilijk door het zenden van soldaten Finland zou kunnen helpen, omdat het land in de eerste plaats moet denken aan den „grooten strijd", waarin het zelf gewikkeld is, heeft in de Times een scherpe reactie ge wekt. Niet dat het vooraanstaande Engelsche blad met den Aartsbisschop polemiseert, maar wel houdt het een vurig pleidooi voor ongelimi teerde hulp aan Finland, omdat er geen tijd meer is te verliezen. Wat kan de reden zijn, dat de Times zoo plot seling alle diplomatieke voorzichtigheid en reserve in het Finsche conflict laat varen? Het antwoord zal wel liggen in het korte bericht, dat Reuter dezer dagen uit Stockholm seinde, en waarin de mogelijkheid werd geuit, dat direct, nadat de Russen Viborg zijn binnengetrokken, vredesvoorstellen zullen worden gedaan. De bin- nenlandsche politieke toestand in Finland wordt thans als ten minste even belangrijk beschouwd als de militaire. Voor het eerst wordt hier mel ding gemaakt van den binnenlandschen toestand- Zijn er teekenen, die er op wijzen, dat het Fin sche volk niet meer zoo eensgezind achter zijn regeering staat, nu het ziet, dat de Russische kolos toch niet meer is tegen te houden? Drie maanden lang heeft men den strijd tegen de geweldige Russische overmacht kunnen vol houden, omdat men in de vaste overtuiging verkeerde, dat, wanneer de Finsche strijders moe gestreden waren, er andere strijders uit het buitenland klaar zouden staan om hun taak over te nemen. Beginnen de Finnen te wijken voor den druk, dien de Scandinavische landen op hen uitoefenen om vredesonderhandelingen met Moskou te beginnen en daarbij van Zweedsche of Duitsche bemiddeling gebruik te maken? De Berliner Boersenzeitung schreef gisteren welis waar, dat niet Duitschiand, doch de Westelijke plutocraten Finland in den oorlog hadden ge dreven en dat het daarom niet Duitschlands zaak was om Finland weer uit den oorlog te halen, maar het is al vaak genoeg in dezen oorlog gebleken, dat Berlijn niet ongaarne zou zien, dat het conflict in Noord-Europa geliqui deerd werd, al was het alleen maar om de ge weldige hoeveelheden olie, welke het Russische leger verbruikt bij zijn opmarsch in Finland en welke juist Duitschiand zoo goed kan gebruiken. Ook het jongste bezoek van den Zweedschen ontdekkingsreiziger Sven Hedin aan Hitier wordt met de vredesgeruchten, die vooral te Stockholm de ronde doen, in verhand gebracht. Engeland is plotseling wakker geworden. Niet, dat het nu uit pure sympathie voor de Finnen bereid schijnt militaire interventie te verleenea, o neen, maar het ziet, dat het mis schien een der „mooiste kansen" in dezen oor log, om èn Rusland èn Duitschiand een ge- voeligen slag te geven, laat voorbijgaan. Het wordt iederen dag duidelijker, aldus de Times, dat de oorlog in Noord-Eurcpa geen geïsoleerd conflict is. Finland verdedigt méér dan de zaak van de vrijheid en meer dan het eigen grondgebied. Als wij terugbladeren in de oude annalen van de oorlogvoering, dan worden wij getroffen door de gelegenheden, die wji onbe nut hebben gelaten. Wij mogen niet meer, zoo als in Gallipoli, een vergissing begaan en door een politiek van verkeerde zuinigheid onze kansen missenDe Times redeneert thans precies eender als de Fransche politici en mili taire deskundigen reeds begin December deden toen het Finsche conflict pas was uitgebroken. Veldmaarschalk Mannerheim en de Finsche legerleiding zouden niets liever zien dan dat de Geallieerden zich alsnog in het conflict mengden. Moge onder het Finsche volk dan ook eenige moedeloosheid zijn te bespeuren, het leger zal zich krachtig blijven verzetten tegen eenig voorstel om vrede te sluiten op voor waarden, welke onbevredigend zouden worden geacht. Het is goed er dan ook rekening mede te houden, dat de mogelijkheid bestaat, dat de Finsche regeering opnieuw een beroep op de Geallieerden zal doen en dat Londen en Parijs aan dit beroep gehoor zullen geven door in het conflict te intervenieeren. Een zoodanigen stap zien de Scandinavische landen met angst en vreeze tegemoet, omdat zij rneenen hierdoor onherroepelijk in den oorlog te worden meegesleept. Het is immers zeer on waarschijnlijk, dat Duitschiand zal dulden, dat zich in het hooge Noorden de Geallieerden zullen nestelen, voor wie het dan een klein kunstje zou zijn den Zweedschen ertstoevoer naar Duitschiand af te snijden. Zweden zou dus h.et terrein kunnen worden, waarop Engeland en Duitschiand elkander zouden gaan bestrijden en hiervoor voelt Stockholm niets Zweden en Noorwegen weten welke gevaren hen van alle kanten bedreigen en daarom konden de ge ruchten, welke dezer dagen gingen, dat Stock holm en Oslo van plan zijn een militaire unie i te sluiten, wel eens juist blijken. spervuur, dat de Russische gemotoriseerde troe pen verhinderde tot de kust te naderen. Het groote Russische offensief op het ijs in de Golf van Viborg werd volgens de laatste berichten over een front van 20 kilometer breed ten uitvoer gelegd. De Russen slaagden er in zich op twee kleine schiereilanden te nestelen, doch men hecht daaraan in het geheel geen be- teekenis, daar de Russen zich in een zeer bloot gestelde positie bevinden en waarschijnlijk niet veel verder landinwaarts kunnen trekken. Van de FinschZweedsche grens verneemt Havas, dat een Russisch bataljon het schier eiland Muhulahti bereikt heeft, doch daar door Finsche afdeelingen is ingesloten. Een andere belangrijke strijdmacht der Russen, die van het eiland Lavan vertrokken is, rukt over het ijs op in de richting van Virolahti, dat halverwege tusschen Viborg en Kotka ligt. Deze afdeeling moet, bestookt door de Finsche luchtmacht, bjina 50 kilometer over het ijs afleggen. Bij een aanval in den sector van Kuhmo ver loren de Russen 500 man. De Finnen gingen hier tot een tegenoffensief over en brachten den aanvallers bloedige verliezen toe. Dinsdag in den loop van den dag heeft de Sovjet-Russische luchtmacht drie Finsche zie kenhuizen, die vrij ver van het front gelegen waren, gebombardeerd. In een ziekenhuis wer den tien zieken gedood. In een tweede vielen vier slachtoffers. In alle drie gevallen war er- de daken der ziekenhuizen duidelijk met het Roode-Kruisteeken gekenmerkt. Russische vliegtuigen hebben verder de plaats jes Mikkeli, Kuopio en Lahti, die geenerlei mi litaire belangen hebben, gebombardeerd. In Lahti vielen verscheidene dooden. Reizigers, die Dinsdagavond in Helsinki zijn aangekomen, vertelden, dat hun trein in het gebied van Lahti met machinegeweervuur door Russische laagvliegende toestellen was bestookt. Het Russische legerbericht van Dinsdagavond luidt: Op 5 Maart hebben de Sovjettroepen op de Karelische landengte in het gebied van de Baai van Viborg het eiland Ravansaari met de stad Ravansaari bezet, evenals het eiland Suonion- saari, de stad Neetela ten Noordoosten van Vi borg en 1 K.M. ten Oosten van het station Ka- risalmi aan de spoorlijn Viborg—Serdobol. In de andere sectoren van het front heeft zich niets van belang voorgedaan. De Sovjetmacht is opgetreden tegen de vij andelijke troepen en militaire doelen. 21 vij andelijke vliegtuigen werden in luchtgevech ten neergehaald. Terwijl de kwestie van hulp aan Finland meer dan ooit de aandacht der Engelsche openbare meening vasthoudt, worden in Finsche kringen te Londen de volgende verduidelijkingen gege ven: Finland heeft allereerst jacht- en bombarde mentsvliegtuigen met een groot vliegbereik noo dig. Jachtvliegtuigen voor de verdediging der burgerbevolking en van het binnenland tegen de voortdurende Russische luchtaanvallen en voor de samenwerking met de eigenlijke militaire operaties, bombardementsvliegtuigen om de Fin sche bevelvoering in staat te stellen op haar beurt troepenconcentraties en verbindingen van den vijand aan te vallen. Het ligt voor de hand, dat een zoodanige uitbreiding van de Finsche luchtstrijdkrachten versterkingen met buiten- landsche vliegers noodig zou maken. Aan den anderen kant heeft het Finsche le ger gebrek aan artilleriemateriaal. In het bij zonder heeft het dringend anti-tankkanöns noo dig. Voorts begint Finland, ondanks de hulp van de Zweedsche industrie, zijn munitievoorraad te zien verminderen. Tenslotte zijn de Finsche kringen in Londen van meening, dat de troepen van maarschalk Mannerheim, die aan een verschrikkelijke be proeving worden onderworpen, geleidelijk zouden moeten worden afgelost. Aflossing is slechts mo gelijk, wanneer er van buiten bij tienduizenden manschappen komen ter versterking van de Finsche troepenmacht. De nationale industrie, behalve misschien op specialistisch gebied, maakt daarentegen geen scherpe crisis door. Aanvullende arbeidskrachten kunnen geleverd worden door de naburige Scan dinavische landen. Het probleem van steenkool- schaarschte doet zich practisch niet voor in een land, waar overvloedig hout is. Wat de kwestie der proviandeering betreft heeft Finland altijd vrijwel geheel in zijn binnenlandsche behoeften voorzien met landbouwproducten en vleesch. In den afgeloopen nacht is het s.s. „Veen- dam" van de HollandAmerika-iijn van New-York te Rotterdam aangekomen. Het schip had 74 passagiers aan boord, die zich vanochtend hebben ontscheept. TIENHAA OPVAL! TAMMISU0 PAPULA .-.-■Tcrvari? a Lak ka', LIIMATTA 4olmx. Bovenstaand kaartje geeft de onmid dellijke omgeving iveer van de stad Viborg (Viipuri). De Russen bevinden zich ten Noordoosten van Viborg, tus schen Tammisuo en den hoofdweg die naar Viborg voert. Bij Papula, aan den rechteroever van de Suomenvedenpohja. een voorstad van Viborg, zijn de straat gevechten geleverd, waarvan in de berichten der afgeloopen dagen sprake toas. De Russen zijn er tot nu toe niet in geslaagd tot in de stad Viborg zelf door te dringen, en alle gevechten spelen zich nog af aan den rand der stad en in de buitenwijken De jus van Mevrouw van der Maden Werd niet bruin als ze kalfs- vleesch moest braden. Toen zei een vriendin: „Doe wat Buisman d'r in, Dan zal niemand je jus meer versmaden. Receptenboekje, wordt op aanvraag gratis gezonden door de fabriek te Zwartsluis. LONDEN, 5 Maart De diplomatieke corres pondent van Reuter te Washington seint, dat het departement van Buitenlandsche Zaken en het Witte Huis de striktste geheimhouding in acht nemen ten aanzien van het bezoek van Sumner Welles aan Berlijn. Officieele opvattin gen over zijn besprekingen met de Duitsche leiders zijn niet te verkrijgen. Het algemeene gevoelen in welingelichte kringen is echter, dat Hitier wellicht niet zoo onvermurwbaar is geweest als de Ameri kaansche berichten uit Berlijn dat Zater dag j.l. te verstaan gaven. Deze kringen wijzen erop, dat er. wanneer Hitier bereid was om over vrede te spreken, des te meer reden zou zijn om de correspondenten aan te moedigen, dit feit te verbloemen door hen rijkelijk te voorzien van verhalen over beweerde ontzaglijke eischen als prijs voor den vrede. Niettemin is men hier in breede kringen van ge voelen, dat het. wanneer de kansen op vrede ook slechts één op het millioen zijn, voor alle betrokkenen goed zou zijn, wanneer Welles zou trachten, die „naald in den hooiberg" te vin den, Naar hedenavond te Lausanne werd verno men, worden te Rome reeds voorbereidselen ge troffen voor de ontmoeting die Sumner Welles met Mussolini zai hebben vóór zijn terugkeer naar de Vereenigde Staten Hij wordt er op 16 Maart verwacht. Reuter's diplomatieke correspondent verneemt dat de ambassade der Vereenigde Staten in Londen geen bevêstiging heeft van de berich ten over een conferentie tusschen Sumner Wel les en de Amerikaansche gezanten in de Noord- sche staten. De leden der ambassade sluiten de mogelijk heid van zulk een conferentie niet geheel uit, maar merken op, dat indien een zoodanige conferentie zou worden belegd, de opdracht rechtstreeks uit Washington zou komen, of dat de schikkingen daartoe door Welles zelf vanuit Lausanne gedaan zouden worden. De ambassade weet nog niet wanneer Welles in Londen zal aankomen. Het program voor zijn voorafgaan de besprekingen in Parijs sluit allerlei moge lijkheden in. Verscheidene Londensche bladen melden uit Kopenhagen, dat Sumner Welles gedu rende het weekeinde wellicht te Londen een conferentie met de Amerikaansche ge zanten in de Noordsche staten zal hebben. De Kopenhaagsche correspondent van de „Daily Telegraph" meldt: „Ik verneem in de meest gezaghebbende kringen, dat de Ameri kaansche gezanten in de Noordsche hoofdste den zijn uitgenoodigd Sumner Welles te Lon den rapport uit te brengen. Als vertegenwoordi ger van Roosevelt wenscht Sumner Welles uit de eerste hand inlichtingen over de Noordsche neutraliteit en over de uit den Finschen oor log voortvloeiende vraagstukken te ontvangen. Waarschijnlijk zullen de gezanten te Oslo, Stockholm en Kopenhagen volledige verklarin gen over deze punten afleggen". MILAAN, 5 Maart (Havas). In de bebosch- te streek der Alpen van Varese is een buiten gewoon hevige brand uitgebroken, die zich uitstrekte over een lengte van 10 K.M. Er staat een krachtige wind, waardoor brandende stuk ken meegevoerd worden, welke nieuwe brand haarden doen ontstaan. Alle brandweren van Varese en Milaan zijn naar de plaats des on- heils vertrokken, evenals troepen van het gar nizoen van Milaan. Zij kunnen echter niet meer dan trachten te beletten, dat het vuur de door den brand bedreigde woningen aantast. De brand breidt zich nog uit. De schade is aan zienlijk. Naar wij vernemen moet de Hoogeerw. heer J. Dankelman, Deken van Delft, die geruimen tijd ongesteld is geweest, op medisch advies nog volkomen rust houden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 9