ST.WILLIBRORDUS De gezonken onderzeeboot Oil gelicht Tijdelijke rust aan het front van Viborg 9 De „Queen Elisabeth" in de haven van New York aangekomen Gematigde reactie Rome Ongerustheid over de „Grutto Het nieuws van heden Sumner Welles te Parijs N.V NEDERL.VERZ.MU. LAATSTE OOGENBLIKKEN AAN BOORD Het optreden der Finsche luchtmacht heeft de kracht van den Rassischen aanval gebroken SLAGVELD OP HET IJS GEHEIM VAN DE AFREIS GOED BEWAARD in Sedert Dinsdag niets meer van het schip vernomen VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS CATHARIJNESINGEL4Ö-UTRECHT DAGBLAD MET OCHTEND- EN AVOND-EDITIE, UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM DONDERDAG 7 MAART 1940 - AVONDBLAD DRIE EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 22278 A Te Brussel is onder groote belangstelling met militaire eer het stoffelijk overschot n den Belgischen onder-luitenant Henrard, die bij een luchtgevecht met een Duitsch toestel werd gedood, ter aarde besteld De vermisten Russisch legerbericht Kinderen uit Helsinki geëvacueerd Japansche actie Merkwaardige maiden-voyage van 's werelds grootste schip De Bilt meldt: Op de aanhouding der Italiaansche kolenschepen „Duitsche overval afgeslagen" ÜS De Bisschop van Den Bosch, Z. H, Exc. Mgr. A. F, Diepen, vieri heden zijn zilveren Bisschopsfeesi 99 M-H- Off, '«eren KruX5ÏVl?K^STEüR'S Mitraïlleurvuur hielp De „Stad Schiedam" ontsnapt aan mijnengevaar DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN BLADZIJDEN Britsche verkenningen boven Duitschland HOTEL DES PAYS-BAS UTRECHT Restaurant - Lounge - American-Bar VERZEKERINGEN TOT ELK BEDRAG !l Vertegenwoordigers gevraagd NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct., ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek Over den ondergang van de O 11 meldt men Ons uit Den Helder nog het volgende: Toen de sleepboot met een geweldigen slag öe duikboot ramde, ontstond er aan boord van- 7-elfsprekend een hevige consternatie. Lang buurde die evenwel niet, want aanstonds kreeg be kalmte, die onze zeelui zoo kenmerkt, de °verhand. Op dat oogenblik stonden op de commandobrug de commandant, luitenant ter •'■cc der tweede klasse H. A. W. Goossens, de chef van de machinekamer, de officier van den S. D. tweede klasse, W. D. J. Gestel en de eerste officier, luitenant ter zee der tweede Klasse P. Stemmetz. De commandant gaf onmiddellijk bevel alle compartimenten te sluiten en zonder aarzelen sprongen de eerste officier F. Steinmetz en de chef van de machinekamer Weer naar beneden, om die order uit te voeren. He O 11 was getroffen in het tweede com partiment, dat ook dient als logies voor de Officieren. Het hokje voor den telegrafist grenst aan dit z.g. batterij compartiment, zoodat men ccgreep, dat deze verdronken moest zijn. Vóór compartiment 2 is de boegbuiskamer en hier ''aren de twee andere opvarenden, die niet te Redden waren, in de eerste plaats omdat dit. heel van het schip niet te bereiken w"as door het volgeloopen tweede compartiment, in de ^veede plaats, omdat hier geen noodluik was, daardoor men zou kunnen ontsnappen. He bemanning in de boot, vertelde een der opvarenden, had den schok gevoeld en, alhoe- zij voelde dat het schip zonk, verkeerde [hen in onzekerheid over wat er precies ge beurd was. Wel bemerkte zij spoedig, dat in Ce logiesruimte het water met kracht naar bin den stroomde door een gat van drie meter. Van Paniek was evenwel geen sprake en zonder [halen deed ieder het werk, dat tot zijn taak oohoorde. Luitenant Steinmetz, die het commando had overgenomen, heeft zich met de twee Plannen in de boegkamer in verbinding pro- hoeren te stellen door middel van de tele foon. Alhoewel .hij contact kreeg, gingen de boorden door het geruisch van het water verloren. kl, Hlmiddels hadden de mannen alle zware 'Ceren en schoenen uitgedaan en de zwem vesten aangetrokken, opdat men zich zoo ge makkelijk mogelijk in het water zou kunnen be 2ou 'hbgen als men door een noodluik de boot moeten verlaten. Toen begon men met ds t taalregelen om het schip zoo mogelijk boven e krijgen. Men blies de 'reserve-olietank leeg ,h men voelde het achterschip naar boven 0lhen. Gelukkig lag het schip ondiep: de Phimandotoren stak ongeveer 5 c.M. bover ater, zoodat men via den toren naar buiten kon. De namen der drie vermisten zijn: de scr- Senant-torpedomaker Logman, de sergcant- ^lcgrafist Steenvoort en de koksmaat Post- •na. f W. J. Steenvoort werd geboren te Beeck Hfitschland) in 1915, is gehuwd en vader van eh kind. Hij woont te Den Helder, Gladioien- lraat 19. A. e. B. Postma, geboren te Buitenpost (Fries- and) in 1918, ongehuwd. H. l. Logemans, geboren te Haarlem in 1906. Behuwd en vader van een kind, wonende te Den ^dder, Joubertstraat 53. Honderdagochtend. De morgenzon zet ^'cuwediep in gouden glans. Drie bokken wer- hep lange schaduwen over het Marsdiep. Sleep ster: puffen lange' donkere rookwolken tegen heil blauwen hemel Vrachtauto's staan met ail8e kabels gereed. Heel de kadekant is met "httenden menschen bezet om het reddings werk gade te slaan. Duizenden wachten ln spanning daarboven en drie daarbinnen in het kleine schip wachten misschien ook nog. Zou er nog hoop bestaan uit dezen onderwaterker ker de drie menschen te redden? In allerijl zijn de drie bokken, waarvan de laatste vanmorgen te ongeveer 5 uur in de haven aankwam, met het reddingswerk be gonnen. De kabels staan gespannen, maar om half elf was men er nog niet ln geslaagd be weging in het gezonken schip te krijgen. De nicnschenmenigte wordt steeds grooter en on danks den bijtenden kouden wind blijft men wachten. Vannacht om vijf uur is een duiker in de diepte afgedaald om een onderzoek in te stellen naar het gedeelte van de duikboot, dat in de modder is blijven steken. De duiker heeft ter hoogte van de boegbuiskamer, waarin zich de drie vermiste opvarenden moeten bevinden, klopsignalen gegeven, welke niet werden beant woord. De duiker heeft daarna een tros gelegd om den neus van het schip. Het achtergedeelte van de duikboot was reeds Woensdag aan een bok van de marinewerf bevestigd en door dezen omhoog gehouden. Vanochtend omstreeks acht uur is deze bok vervangen door een der groote bokken, welke uit Amsterdam was aangekomen. Hedenochtend om half twaalf waren drie bok ken bezig het schip omhoog te trekken. Het lichten gaat uiterst langzaam in zijn werk, zoo dat men van den wal af nog weinig verandering kan zien in de positie van het schip. De sleepbooten, welke zich bij de O. II bevinden, hebben materiaal aan boord, om zoodra het voorgedeelte boven de oppervlakte zal zijn gekomen, de wanden open te bran den opdat men zich op deze wijze toegang zal kunnen verschaffen tot het binncivste van het vaartuig. Na tot 1 2 uur gewacht te hebben op het stille tij, werd met vereende krachten door de drie drijvende bokken omstreeks 12 uur de eerste gezamenlijke poging gedaan om de O. 1 1waarvan nog steeds de achter- HELSINKI, 7 Maart. Na de felle en her haalde Russische aanvallen in den Viborg- sector is er thans een zekere verademing ge komen, daar de kracht van het Sovjet-offen sief sterk is afgenomen, hetgeen hieraan wordt toegeschreven, dat de Russische leger leiding de noodzakelijkheid heeft ingezien van een hergroepeering der roode troepen. De groote bressen, die door de Finsche lucht macht in de Russische gelederen zijn gesla gen, spelen hierbij een belangrijke rol. Er is alle reden om te gelooven, dat de hard nekkige tegenstand van de Finnen het roode leger heeft verrast en teleurgesteld. Het opper bevel der Sovjets heeft de defensieve kracht van het Finsche leger ernstig onderschat. Dit is op nieuw gebleken bij de jongste poging der Russen om Viborg over het ijs te bereiken. De ijsvlakte van de Finsche golf werd tot een der bloedigste slagvelden van dezen oorlog. De aanhoudende bombardementen der Finsche luchtmacht hadden het ijs op ver schillende plaatsen gebroken. Het gevolg hiervan was, dat geheele Russische infantc- ricdetachemcnten, een groot aantal gepant serde sleden en tanks in het water verdwe nen. De Russen marcheerden in gesloten gelederen en vormden zoo een gemakkelijk doelwit voor de artillerie en luchtmacht der Pinnen. Russische vliegtuigen deden wan hopige pogingen om de actie der Finsche vliegers te verhinderen, echter zonder resul taat. De roode troepen werden verdreven uit alle stellingen, die zij aan de Westkust van de Fin sche golf hadden ingenomen, met uitzondering van de plaatsen Vibranlahti en Kashasthamu tusschen de Viborgbaai en de Vuoksirivier. Het felste woedde de strijd in de streek van Pölla- kala, waar tanks bij tientallen vernietigd wer den. Reuter meldt verder, dat de aanvallen die de Russen met infanterie, motorsleden en lichte tanks over het ijs van de Finsche golf onderne men, ook van de Russische bases in Estland, n.l, Saaremaa (Oesel) en Hiiumaa (Dagoe), uitgaan De Russen moeten daarbij een afstand van 100 tot 140 kilometer afleggen. De onophoudelijke Russische bedreiging tegen de lange Finsche Zuidkust beteekent voor het kleine Finsche leger een geweldige inspanning. De buitengewone koude van dezen winter heeft de Russen in staat gesteld, op de Finsche meren en de waterwegen in het binnenland betrekkelijk zware tanks te gebruiken. Vóór begin Mei kan geen groote dooi verwacht worden: in den tusschentijd kan het roode leger gemechaniseerde afdeelingen over de meren en moerassen zenden. De sneeuwval van de laatste dagen bleek niet voldoende om den Finnen van voordeel te zijn. Het stoffelijk overschot van de twee eerste Zweedsche vrijwilligers, die in Finland gevallen zijn, zal in Zweden met militaire eer begraven worden. Te Helsinki is men, naar Reuter verneemt, van meening, dat de betrekkelijke rust, die thans bij Viborg heerscht, aan een nieuw offensief der Russeri voorafgaat. In een bericht uit Stockholm wordt gezegd, dat de Russen, indien zij vasten 'voet aan de kust van de Finsche Golf weten te krijgen, den val van Viborg niet behoeven te forceeren. Vol gens een inlichting hopen de Russen zelfs bij Kotka, dat slechts 100 kilometer ten oosten van Helsinki ligt, te landen. In verband met de herhaalde aanvallen der Russische vliegtuigen op Finsche ziekenhuizen, zoo wordt' te Helsinki vernomen, verwijderen de Finnen de Roode Kruis-teekens van al hun zie kenhuizen. Het Russische legerbericht van Woensdag avond' luidt: Op zes Maart heeft zich niets van belang voor gedaan aan het front. De Sovjet-luchtmacht trad op tegen vijandelijke troepen en militaire doelen. Drie vijandelijke vliegtuigen werden in luchtgevechten neergehaald. De luchtbeschermingsautoriteiten te Helsinki bereiden een gedwongen evacuatie voor van alle kinderen tot den leeftijd van 15 jaar. Aan de herhaalde oproepen om vooral de kinderen naar het nlatteland te brengen, was iri Helsinki geen ré Vólg gegeven. steven boven het water uit stak, te lichten. De marine-commandant, schout-bij-nacht H. Jolles, had zich, vergezeld van den chef-staf, kapitein-ter-zee J. G. van den Berg, aan boord van een der drijvende bokken begeven om het werk van nabij gade te slaan, Aan den kant stonden ingenieurs en technisch personeel van de Rijkswerf en tal van officieren. Vrij spoedig zag men den achtersteven van de O. 11 zich verheffen en, getrokken door de sleepboot „Antoinette Goedkoop", kwam er verder meer beweging, zoowel iri de D. 11 als in de drie drijvende bokken. Terwijl het schip werd opschoven, werd fcwt geheel door de sleepboot verder de haven ingetrokken. Binnen enkele minuten was de O. 11 uit de modder losgemaakt. De duikboot werd daarop naar de ligplaats van de onderzee- booten nabij de Atjch-lcods achter in de haven gesleept. HOIKAU, 7 Maart (Domei). De Japanners hebben gisteren Nodoa bezet, op het Noordwes telijke deel van het eiland Hainan. Zij ont moetten geen tegenstand van beteekenis. Te voren hadden vijf Amerikaansche zendelingen zich van Nodoa naar Haihau teruggetrokken. Ook elders op het eiland heeft de Japansche actie een vlot verloop. NEW YORK, 7 Maart. De „Queen Elisa beth", welke, zooals men weet, op 26 Fe bruari in alle stilte van Engeland naar New York was vertrokken, is bij Sandy Hook (voor New York gelegen) aangekomen. Het quarantaine-onderzoek is om 8 uur heden morgen geschied. 's Werelds grootste schip heeft hiermede één der merkwaardigste reizen afgelegd, die ooit door een schip zijn ondernomen. Het schip was geheel grijs geschilderd. In het geheim en in alle stilte had het op 26 Februari de werf van de Clyde, waar het werd voltooid, verlaten. Slechts enkele honderden menschen waren getuige van haar eersten tocht. Als men dit vergelijkt bij de enorme menigte van honderd duizenden menschen, die vier jaar geleden ge tuige waren van het vertrek van het zusterschip Queen Mary", kan men inderdaad spreken van een vertrek in alle stilte. Met eenige moeite doch zonder ongelukken werd de „Queen Elizabeth" de bochten in de Clyde doorgesleept. Te Greenock bleef het schip liggen tt>t 3 Maart. Op dezen dag, j.L, Zondag, glipte het grootste schip ter wereld vrijwel on opgemerkt het zeegat uit en zette koers naar Amerika. De „Queen Elizabeth" heeft de werf verlaten op den dag, die daartoe vier jaar geleden werd bepaald. Ondanks den oorlog is het schip tot op den dag nauwkeurig volgens het programma afgebouwd. De Queen Elizabeth is het snelste schip ter wereld. Haar machinerieën ontwikkelen 200.000 p.k. Men is vier jaar bezig' geweest met den bouw en het schip is voorzien van de modern ste machinerieën. Het is 1032 voet lang, 14 voet langer dan de Queen Mary. Er is accommodatie voor 2400 passagiers, 300 meer dan aan boord van de Queen Mary. Verwacht wordt, dat zij in New York meren zal naast de Queen Mary en de Normandie. Uitvoerige voorzorgsmaatregelen zijn genomen tegen mogelijke pogingen tot da den van sabotage. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii| H VERWACHTING geldig van hedenavond tot morgenavond ongeveer 19 uur: Aanvankelijk opklarend, later meest swaar bewolkt, geen neerslag van bctcekc- =j nis, weinig verandering in temperatuur. Zwakke tot matige Noordwestelijke tot EE Westelijke wind. Zon op 6.34 onder 17.49. Licht op 18.19. •H Maan op 5.37 onder 16.30. N.M. 9 Mrt. ROME, 7 Maart (Havas). In italiaansche di plomatieke kringen blijft men den toestand, ontstaan door de aanhouding van de Italiaan sche kolenschepen, met kalmte en gematigdheid beoordeelen. Men blijft vasthouden aan de hoop, dat En geland er in zal toestemmen, Italië de brand stof te leveren, welke het niet meer via zee uit Duitschland kan betrekken, in ruil voor Itali aansche bodemproducten. Dit zou de reden zijn, waarom de Italiaansche bladen op de aanhou ding der kolenschepen niet gereageerd hebben zooals verwacht was. Zou met Engeland geen regeling tot stand komen dan acht men het waarschijnlijk dat Italië over den aankoop van Amerikaansche steenkool zal gaan onderhande len, hoewel de betaling daarvan blijkbaar moei lijkheden zal opleveren. Ook acht men net niet onmogelijk, dat men de verscherping der betrek kingen tot Engeland als voorwendsel zal nemen om de handelsbetrekkingen met de Sovjetunie weer aan te knoopen, ondanks de thans tus schen Rome en Moskou bestaande politieke spanning. In sommige Romeinsche kringen acht men in die omstandigheden een ontspan ning tusschen Italië en de Sovjetunie niet uit gesloten. PARIJS, 7 Maart (Havas). Het Fransche le gerbericht van Donderdagochtend luidt: „In den loop van den nacht is ten Oosten van de Moezel een vijandelijke overval afge slagen". Het opperbevel van de Duitsche weermacht maakt bekend: „Aan het westelijk front geengebeurtenissen van beteekenis. Het luclitwapen zette de ver kenningsvluchten naar Engeland voort. Afzon derlijke Britsche vliegtuigen vlogen ln den nacht van 5 op 6 Maart de Duitsche bocht binnen er bestreken daarbij het kustgebied van Noord west Duitschland. Een Britsche machine vloog ten Noorden van Sylt ovef Deensch territo riaal gebied.'" Gevreesd moet worden, dat opnieuw een Nederlandsch schip ten offer is gevallen aan den oorlog ter zee. Er bestaat namelijk groote ongerustheid over het lot van het s.s. „Grutto" van de firma Smith en Van Ommeren te Rotterdam. Dit schip moet Dinsdag van Londen met een lading stukgoederen naar Rotterdam zijn vertrokken, zoodat het in den loop van Woensdag aldaar had moeten aankomen. Men heeft even wel niets li]eer van de „Grutto" ver nomen. Wel hebben eenige schepen Woens dag op de Noordzee ter hoogte van de Thorntonbank een ledig vlot en eenig wrakhout, gemerkt „Grutto" gevonden. Men vreest daarom het ergste. De bemanning van de „Grutto" be staat uit achttien personen. Kapitein is dc heer B. Kuijper uit Rotterdam. Het schip heeft een bruto-inhoud van 920 ton en is in 1925 bij de N.V. C. van der Giessen en Zn.'s scheepswerf te Krimpen a. d. Lek gebouwd. Dc „Grutto" voer in gerégCldcn vrachtdicnst tusschen Rotterdam en Londen. N.V. Naar Reuter uit Londen bericht, heeft de waakzaamheid van een vliegtuigbemanning, bchoorende tot een kustpost van de Koninklij ke Luchtstrijdkrachten voorkomen, dat het Ne- derlandsche stoomschip „Stad Schiedam" van de Halcyonlijn te Rotterdam op een mijn liep en ten onder ging. Het vliegtuig had de mijnen gesignaleerd en verwittigde het schip op draadlooze wij ze van de ligging. Daarbij vloog het over 'iet bijna zesduizend ton groote schip, dat egelrecht op de mijnen in liep. Met een einlamp gaf het vliegtuig waarscliuwings- teekens, doch niets wees er op, cfht aan boord aandacht aan deze seinen weiQ ge schonken. Ofschoon vlak voor het schip lichtkogels in zee werden geworpen, wijzig de dit zijn koers niet. De positie van de „Stad Schiedam" werd zoo uitermate gevaarlijk, dat dc bestuurder van het vliegtuig zich genoodzaakt zag machincgcwccrvuur voor den boeg van het schip te geven. Toen gooide de „Stad Schie dam" het roer om en verwijderde zich van het zeer nabije gevaar. ERNSTIGE ONGERUSTHEID OVER HET NEDERLANDSCHE STOOM SCHIP „GRUTTO". Een tijdelijke rust aan het front voor Viborg ingetreden. Sumner Welles In Parijs. Deverongelukte onderzeeboot O. 11 is gelicht. Oud-Burgemeester van Dinxperloo vrij gesproken. LONDEN, 7 Maart (Reuter). Het Britsche ministerie van Luchtvaart deelt méde: „Gedu rende den afgeloopen nacht ei den voorgaan- den nacht hebben vliegtuigen ie Konink lijke luchtmacht uitgestrekt/ ikennings- vluchten boven belangrijke steoti in Noord- west-Duitschland en boven óf vijandelijke vlootbasis te Wilhelmshaven gemaakt", PARIJS, 7 Maart. (Havas). Sumner Wel les is vanochtend te 10 uur per trein te Parijs aangekomen. I Hij zou vanmiddag te 16 uur door den President der Republiek, Lebrun, worden ontvangen. Sumner Welles was met den Simplon-Oriënt- Expres te Parijs aangekomen, waar hij aan het station verwelkomd werd door den Franschen onderstaatssecretaris van Buitenlandsche Zaken, Champetier de Ribes den directeur van het protocol, den chef van het diplomatieke kabinet van Daladier, den Amerikaanschen zaakgelas tigde en eenige andere heeren van de Ameri kaansche ambassade. Voor het station had zich een talrijke menigte verzameld. Sumner Welles begaf zich onmiddel lijk naar het hotel waar hij gedurende zijn ver blijf te Parijs logeert. Welles heeft zijn intrek genomen in het „Grand Palace Parisien" op de Place Vendöme, waar kamers waren besproken voor hem en zijn secretarissen. Hedenmorgen heeft hij dé pers ontvangen in de Amerikaansche ambassade. Vanavond zal hij aan een diner de gast zijn van den heer Daladier. REN HAA<

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 1