Merkwaardige woorden van Csaky Hulp voor Finsche Roode Kruis New-Yorksche Beurs TORPEDO EN BOM ZIJN GERECHTVAARDIGD" Berlijn zegt: DONDERDAG 7 MAART 1940 Heroprichting van T sjecho~Slo- wakije is zeker tegen het Europeesch belang" Heden boodschap van Koning Carol „Waarom het bedrag niet voor Finsche regeering bestemd?" vragen Kamerleden ,JAN NIEVEEN" TE LEMMER Mr. VAN VESSEM IS BEZORGD Hij vraagt of mr. Van Cauwelaert wel een rede mag houden BIJ OVERSTEKEN VAN DEN WEG GEDOOD MIJNWERKER GEDOOD LIJK GEVONDEN GEMAAL BIJ GRONINGEN Jaarboek 1940 Missie in Ned.-Indië Prins Bernhard beschermheer van „Oost en West" België wint ijs hockey wedstrijd Nederland met 31 geslagen Gemiste kansen Holland scoort Stemming vastslot goed prijshoudend. Alle verantwoordelijkheid valt terug op Engeland" 175 114 i 26 14 5 48 I 172 88 I 9 5 29 23 5 76 1 54 67 35 39 83 i 30 i 221 14 4 11 19 82 J 184 149 I 6 38 4 52 4 23 54 11 53 f 36 4 34 37 i 4 ~k 53 4 29 5 16 4 16 4 24J 20 4 2154 22| 36 4 68 4 40 4 5 4 20 4 S3 4 10 4 11 4 12 4 16 4 64 43 4 10 i 93 4 t 47 4 24 35 4 58J 23| 113 40 ex coupon. WISSELKOERSEN AMERIK. GOEDERENMARKT Tweetal Inbrekers in arrest AMSTERDAMSCHE BEURS Nabeurskoersen van 6 Maart Academische examens Stuurlieden-examen Apotheker-assistent Clearingkoersen FAILLISSEMENTEN BOEDAPEST, 6 Maart (Hong. Tel. Ag.) Minister van Buitenlandsche Zaken Csaky heeft in het Huis van Afgevaardigden in antwoord op een interpellatie verklaard, dat de Hongaarsche regeering de Tsjecho- Slowaaksche propaganda niet onderschat, doch evenmin overschat. Benesj heeft eerst pogingen gedaan in de Vereenigde Staten. Het bleef bij pogingen. Te Pittsburgh heeft hij een zelfde ernstig échec geleden. Na de ontketening van den oorlog is Osusky er in geslaagd een overeenkomst te sluiten met Daladier, waarbij zij zijn over eengekomen een Tsjechisch en Slowaaksch leger op de been te brengen. Het is een Europeesch belang, aldus Csaky, dat de Tsjecho-Slowaaksche staat nimmer meer zal worden opgericht. De tusschen Osusky en Daladier gesloten over eenkomst, evenals de briefwisseling tusschen Halifax en Benesj betroffen slechts kwesties van technisch-militairen aard en ontweken iedere politieke belofte. Ik begrijp, zoo ging Csaky voort, dat Frankrijk en Enge'and er naar stre ven behalve hun zonen ook vreemdelingen legioenen in den strijd te zenden. Het is van belang, dat wU er in geslaagd zijn en dat op ons initiatief onze machtige vrienden er in geslaagd zijn aan de groote Westersche Mogendheden te doen begrijpen, dat zij zich, door ontijdig beloften te doen, op een zeer gevaarlijk pad zouden begeven, dat dit zou leiden tót de oprichting van een ontijdig geboren staat, hetgeen ook een on tijdig geboren oorlog tot gevolg zou kunnen hebben. De Hongaarsche regeering acht het echter onnuttig in te grijpen in geval Hongaarsche belangen niet worden geraakt. Ten slotte verklaarde Csaky het te betreu ren, dat Poolsche emigranten in contact wor den gebracht met Tsjechen en dat generaal Sikorsky verschelden besprekingen heeft gehad met Benesj, met wien hij zelfs een overeenkomst heeft gesloten. De Bulgaarsche minister van Buitenlandsche Zaken, Popof, heeft, volgens Reuter, in een te Sofia gehouden toespraak gezegd: „Onze regeering is voornemens een oprechte politiek van vrede, goede buurschap en neutrali teit te voeren en de wenschen ten uitvoer te leggen van het staatshoofd en de Bulgaarsche bevolking'. De weg is duidelijk, doch misschien zal hij lang en moeilijk zijn. Om hem af te leggen zullen eenheid, samenhang en discipline onontbeerlijk zijn, omdat deze hoedanigheden ons de kracht zullen geven vol te houden tot het einde en ons in het buitenland het vertrou wen en de achting zullen geven van een volk, dat een betere toekomst waardig is." Volgens een Havas-bericht uit Boekarest, zal morgen het Roemeensche parlement bijeenkomen om een boodschap van Koning Carol aan te hooren, waarin, naar men ver onderstelt, de internationale toestand zal worden behanaeld, alsmede de resultaten der conferentie van Belgrado, de Italiaansch Roemeensche'betrekkingen en de neutraliteit van Roemenië in het algemeen. Verschenen is het verslag van de Tweede Ka mer over het wetsontwerp tot wijziging en ver hooging van de begrooting van Buitenlandsche Zaken voor 1940 (hulp aan het Finsche Roode Kruis). Daaraan is het volgende ontleend: Bij het afdeelingsonderzoek van dit wets ontwerp bleek men vrij algemeen de indie ning daarvan toe te juichen. Verscheidene leden betreurden echter, dat het niet eerder is ingediend, dan zou het voorbeeld der re geering de particuliere hulp meer hebben gestimuleerd. Van verschillende zijden werd betoogd, dat het uitgetrokken bedrag van f 100.000.te laag is. Naar het oordeel van yerscheidene leden dient het op ten minste f 500.000.gebracht te worden. Sommige andere leden wilden niet op onmid dellijke verhooging van het uitgetrokken bedrag aandringen, doch spraken de hoop uit, dat de regeering binnenkort bij een volgend wetsont werp een nieuw crediet zal aanvragen. Verscheidene leden waren van oordeel, dat niet alleen humanitaire hulp, doch ook bijstand bij de actieve verdediging van Fin land verleend dient te worden. Waarom, zoo vroegen zjj, zal het aangevraagde bedrag ter beschikking worden gesteld van het Roo de Kruis en niet van de Finsche regeering. Nederland is huns inziens volkomen vrij om de Finsche regeering te steunen, dit ware niet in strijd met de neutraliteitsverklaring van September 1939. Bovendien ontkent de aanvallende partij, te gen welke Finland steun noodig heeft, stellig dat er een oorlog gaande is. Natuurlijk, aldus deze leden, kan Van een collectieve actie geen sprake zijn. Zij herinnerden er echter aan, dat zooals ook uit de memorie van toelichting blijkt de aanleiding tot de voorgestelde hulp verleening gelegen is in de resolutie, aangeno men in de vergadering van den Volkenbond op 14 December 1939, waarin eenerzijds het optre den van de Sovjet-Unie tegen den Finschen staat plechtig werd veroordeeld, anderzijds ieder lid van den bond werd opgewekt, aan Finland niet alleen humanitairen, doch ook materieelen bijstand te verschaffen. Naar hun oordeel, be hoort, mede in verband met deze resolutie, het wetsontwerp gewijzigd te worden in dien zin, dat de uitgetrokken gelden zullen worden uit gekeerd aan Finland, dus aan de erkende Fin sche regeering, die dan vrij is daarover te be schikken op de wijze, welke zij voor het be houd van de vrijheid van het land en tot leni ging van den nood in dat land het meest wen- schelijk acht. Andere leden, hoezeer eveneens bereid dat Finsche volk, dat zoo wreed geslagen is, in zijn lijden te steunen, achtten den door de regee ring gekozen weg tot het verleenen van uit sluitend humanitairen steun voorshands den juisten. Eenige leden verklaarden tegen het voorstel der regeering geen overwegend bezwaar te hebben. Zij konden het wetsontwerp aanvaar den als hulde voor de dapperheid, waarmede een klein volk voor zijn onafhankelijkheid strijdt. Echter wilden zij zich geheel losmaken van de argumentatie van de regeering. Zij acht ten n.l. het beroep van den minister op de reeds genoemde resolutie van den Volkenbond zeer bedenkelijk, omdat zij in het lidmaatschap van dezen 'bond een groot gevaar voor ons land zagen, thans meer dan ooit. Ook .konden zij niet nalaten op een huns inziens merkwaardige omstandigheid te wijzen, n.l. dat in de laatste jaren van Nederlandsche zijde telkenmale steun is verleend aan die partijen bij een conflict, die zich keerden tegen Duitschland, Italië en Japan, de landen die het anti-Komintemverdrag heb ben gesloten. Zeer vele andere leden achtten deze rede neering volstrekt verwerpelijk. Hun stand punt werd niet bepaald door de vraag of een bepaald land al of niet tegen de Ko mintern stelling heeft genomen, doch door overwegingen van menschelijkheid en naas tenliefde, die meer uitgaan naar de bevol king van een land, naarmate dit zwaarder door een aanval getroffen wordt. Overigens achtten deze leden het merkwaardig, dat de leden, wier meening zooeven werd weer gegeven Duitschland nog altijd onder de bestrijders van de Komintern schijnen te rangschikken, niettegenstaande het sedert kort door nauwe banden met Rusland, het bolwerk van de Komintern, verbonden is. Het sa. „Jan Nïeveen" van de Groninger- en Lemmer stoomboot maatschappij te Am- Sterdam, dat Woensdagmorgen 6 uur uit de hoofdstad is vertrokken, om het ijs op het IJsselmeer tusschen Enkhuizen en Lemmer te breken, teneinde de scheepvaartverbinding Am sterdamLemmer te herstellen, is in den mid dag omstreeks half 5 in Lemmer aangekomen. Achter het schip voeren drie schepen van de Groninger- en Lemmer stoomboot maat schappij, de „Sneek 7", de „Groningen 6" en de „Piet Kaspersma", die van Enkhuizen af de „Jan Nieveen" hadden gevolgd. Vooral op het laatste gedeélte van den tocht heeft de „Jan Nieveen", die van een z.g. ijsplek, een nog Jonge uitvinding, was voor zien, het moeilijk gehad, doch niettemin is men er in geslaagd, vroeger dan verwacht werd, Lemmer te bereiken. Vandaag of morgen zal de dienst Amster damLemmer v.v. op de normale wijze her vat kunnen worden. Het Eerste Kamerlid Van Vessem (N. S. B heeft aan de ministers van Buitenlandsche Zaken, van Justitie en van Defensie vragen gesteld, of het hun bekend is, dat aangekon digd ie, dat mr. F. Van Cauwelaert, Belgisch minister van Staat en voorzitter der Belgische Kamer van Volksvertegenwoordigers, Zaterdag 16 Maart in het in staat van beleg verklaarde Maastricht in een door het departement Zuid- Limburg der Ned. Mij. voor Nijverheid en Han del belegde openbare vergadering zal spreken over economische samenwerking tusschen Ne derland en België; of is het hun bekend, dat mr. van Cauwelaert zich meermalen heeft doen kennen als voorstander van militaire en eco nomische samenwerking tusschen België en Frankrijk en tevens als voorstander van mili taire samenwerking In interventionistischen zin tusschen België en Nederland en of dat indien in de aangekondigde rede mede de Ne derlandsche buitenlandsche Staatkunde en de Nederlandsche Staatkunde in algemeenen zin zouden worden behandeld, mr. Van Cauwelaert niet zal mogen worden toegestaan de aange kondigde rede te houden. Woensdagavond half 6 is de ongeveer 50- jarige mevr. Bloedjes, wonende te Uitgeest, op den provincialen weg aldaar, bij het oversteken door een zeswieligen vrachtauto gegrepen. Zij werd tegen den grond gesmakt en was op slag dood. Het stoffelijk overschot is naar het lijken huisje te Uitgeest overgebracht. In de mijn Maria Sophia te Hueckelhoven in het Duitsche grensgebied is de ruim veertig jarige ongehuwde mijnwerker H. Moedersheim, wonende te Hoensbroek, door vallend gesteente getroffen en gedood. Woensdagmiddag heeft de politie te Amstel veen aan de ringvaart nabij het Boschpian het lijk gevonden van een vrouw. Het lichaam was nog slechts gedeeltelijk gekleed. Het lag voor de helft in het water en verkeerde in verregaanden staat van ont binding. Het stoffelijk overschot werd naar Hoofddorp gebracht, aangezien de Ringvaart onder de gemeente Haarlemmermeer ressorteert. De po litie van deze gemeente heeft de zaak thans verder in onderzoek genomen. Vermoedelijk heeft men hier het stoffelijk overschot van een ongeveer 60-jarige vrouw, die sedert December te Amsterdam werd vermist. In het provinciehuis te Groningen is Woens dagmiddag namens het provinciaal bestuur aan besteed het maken van een gemaal nabij de Oosterhoogebrug te Groningen. Laagste inschrijf.ster voor de machines de N.V. Machinefabriek Fannevis en Zn., Utrecht, voor f 48.820, idem voor het gebouw K. Haver land en C. Westerman, Haren (Gr.) voor f 66.500. In de dezer dagen geplaatste aankondiging van het verschijnen van het Jaarboek van de Katholieke Missie in Ned. Indië, den Pius- almanak van Ned. Indië, is medegedeeld, dat einde Juni 1939 in Ned. Indië werkzaam waren 570 priesters, onder wie 164 inheemschen. Dit laatste cijfer moet evenwel 16 zijn. Prins Bernhard heeft aan het hoofdbestuur van de Koninklijke Vereeniging „Oost en West" bericht doen toekomen, dat hij het hem aan geboden beschermheerschap dezer vereeniging zal aanvaarden. De Kon. Ver. „Oost en West", die in 1899 werd opgericht met het doel den band tusschen Ne derland en de overzeesche gewesten te verster ken, telt thans ruim 3000 leden. In 1932 werd haar het praedicaat „Koninklijke" toegekend. De Woensdagavond op de kunstijsbaan te Amsterdam gespeelde interland-ijshockey- wedstrijd tusschen Nederland en België is in een 31 zege voor de Belgen geëindigd, ech overwinning, die volkomen verdiend mag heeten. Voor dezen interlandwedstrijd bestond zeer groote belangstelling. Prins Bernhard arriveerde vijf minuten voor den aanvang en liet nadat de volksliederen ten gehoore waren gebracht beide ploegen aan zich voorstellen. De opstelling luid de als volgt: Nederland: doel van Os; backs Taconis, Klotz; le voorhoede Lammerts, Benjamins, Suurbeek; 2e voorhoede van Heeswijk, de Jong, Everwijn. België: le voorhoede: van Eekhoudt, van Rejjschoot en Hartog. 2e voorhoede: Leempoel, Lekens en Lamot. Backs: Carez en Graeffe. Doel: Heirman. Onmiddellijk na den aanvang trokken do Hollanders ten aanval en we noteerden eenige fraaie schoten van Van Heeswijk, die echter hard naast gingen. De Belgen kwamen echter na een aarzelend begin fanatiek opzetten en dit fanatisme werd dadelijk zoo krachtig door Taconis overgenomen, dat hij voor een minuut langs de lijn moest gaan staan. _Het was in deze periode van numeriek Belgisch overwicht, dat de gasten ook het eerste doelpunt scoorden en zoo slaagde Van Reijschoot er in, na een razend snellen start van Van Eekhoudt, de puck achter Van Os te deponeeren (01). Toen Taconis echter weer op de baan kwam, was het voorloopig met het overwicht der Belgen gedaan en onophoudelijk trok de Ne derlandsche aanval naar voren. Het trio Lam mertsSuurbeek—Benjamins weerde zich kra nig en het was vooral Suurbeek, die er met zijn kleine pittige body eenige malen razend snel „doorheenkwam", maar die tenslotte weinig succes had door onfortuinlijk schieten. Aan den anderen kant miste van Reijschoot eenmaal voor open doel en ging een prachtschot van Leempoel juist naast. Het spel dat vrij snel heen en weer ging was in deze eerste speelperiode ruimschoots het aanzien waard. Nederland bleef sterker, maar de Belgische verdediging toonde zich zeer hecht Het bleef bij 01 gedurende het eerste speel kwartier. Na de hervatting ging het vlak voor het Belgische doel eenigszins minder zachtzin nig toe en Carez, de Belgische linksback, moest een minuut „op het matje". Plotseling trokken de Belgen ten aanval, het geen zoo snel in zijn werk ging, dat het gebeurd was voordat men het zich realiseerde. Van Reij schoot 'scoorde nummer 2 (02). Fel trokken beide teams weer ten aanval. In de hitte van het gevecht werd zelfs de scheidsrechter van de sokken gereden en even later lagen drie spelers in het Belgische doel to spartelen, terwijl de puck aan den anderen kant van de baan was. Weer kwam Holland enorm opzetten. Een kanjer van Van Heeswijk ging ampertjes naast, terwijl even later Suurbeek op enkele centi meters het doel miste. Waarlijk, in deze periode had Holland weinig geluk. Toen na een botsing Taconis even revanche probeerde te nemen moest deze voor een minuut uit de baan, maar ditnwal verliep het zonder succes voor de Bel gen. Even later kostte een dergelijke overtre ding den Belg Carez een minuut, waarmede het einde van de tweede spelperiode aanbrak. In de laatste periode zetten onze landgenoo- ten natuurlijk alles op alles om hun achter stand in te loopen en voortdurend trok de Ne derlandsche voorhoede ten aanval. Echter ook de Belgen lieten zich niet onbetuigd en wij noteerden gevaarlijke schoten van Lekens en Leempoel. die echter geen succes hadden. Toch hielden de Hollanders schitterend vol en na een uitstekend samenspel kwam het ge- wenschte succes. Lammerts scoorde in een fraaie rush het eerste Hollandsche doelpunt, dat uitbundig werd toegejuicht door de tal rijke toeschouwers. Dat het in de resteerende minuten hard zou toegaan sprak vanzelf. De Belg Graeffe werd voor een minuut wegge stuurd en de spelers streden alsof hun leven er van afhing; waarlijk „sfeer" was er vol doende. De Belgen wisten hun voorsprong te behouden, al waren er ook oogenblikken dat men een Hol- landsch doelpunt als het ware reeds telde. In de laatste min. scoorden de Belgen nogmaals. Het einde van dezen vooral in de laatste speel periode zoo geanimeerden wedstrijd, kwam dan ook met een 31 zege voor de Belgen. Ten slotte willen wij er nog op wijze dat deze overwinning volkomen verdiend was, omdat de Belgische ploeg gedurende het grootste deel van den wedstrijd in de meerderheid was. Stuk voor stuk bleken de Belgen dezen avond iets sneller te zijn dan hun tegenstanders en ook het reagee- ren was bij onze gasten feller dan bij de Hol- NEW-YORK, 6 Maart (Part.). De New-York- sche beurs had vandaag een tamelijk opgewekt voorkomen. De vastere stemming,- die reeds de vorige dagen Jcon worden geconstateerd, bleef vandaag gehandhaafd, droeg zelfs een veel meer geprononceerd karakter en tevens kan van eenige uitbreiding van den handel gewag wor den gemaakt. Het nieuws uit het bedrijfsleven opende weliswaar geen volkomen nieuwe ge zichtspunten maar er zijn toch verschillende aanwijzingen, dat de conjunctuurdaling thans tot staan is gekomen en hier en daar vermoe delijk reeds weer voor eenige verbetering heeft plaats gemaakt. Dit schijnt ten slotte toch zijn invloed op de markt te doen gelden. Bi] deze beweging hebben de staalwaarden de leiding, maar vandaag waren naast genoemde fondsen ook automobiel-, vliegtuig» en chemische waar den zeer vast, vooral de laatstgenoemde, die winsten van enkele dollars konden behalen in de eerste beursuren, althans voor de groote fondsen uit deze rubriek, zooals Allied Chemi cal en Du Pont de Nemours. De overige markt sloot zich hier echter bij aan en hoewel de winsten elders niet zulk een grooten omvang aannamen, waren toch over een breed front koersverbeteringen te registreeren en kon na de eerste transacties in het algemeen de stij gende lijn worden voortgezet. Ook sporen, die als een der weinige uitzonderingen meerendeels wat lager waren ingezet, konden deze aarzeling in het verdere verloop overwinnen en registreer den in het tweede uur algemeen kleine win sten. Bepaald vast waren ook de public Utili ties, welke thans den schrik, die was ontstaan door de plotseling hernieuwde actie van de Securities Exchange Commission t.a.v. de in tegratie der holding-maatschappijen, wel defi nitief overwonnen schijnen te hebben. De ont wikkeling bij de bedrijfsmaatschappijen blijft, bij voortduring uiterst gunstig, al zal men er rekening mee moeten houden, dat de toeneming van het stroomverbruik door stijgende kosten en mogelijke verdere tariefsverlagingen niet in even sterke mate in de bedrijfsinkomsten en winsten tot uitdrukking zal blijven komen. Hoewel de affaire in de tweede beürsheift Iets Inkromp, bleef de stemming vast. Winstnemin gen werden vlot geabsorbeerd en in meerder heid zette de stijging zich verder voort. De om zetten bedroegen in het eerste uur 250.000 sha res en in het tweede uur 180.000 shares. Ook in het derde uur kon de betere stem ming zich handhaven, doch opnieuw deden winstnemingen haar invloed gelden en in lang zaam tempo brokkelde het koerspeil wat af Hoewel laatbeurs de stemming eerder aan den cnregelmatigen kant was, kwam het einde van den beurshandel toch in goed prijshoudende stemming tot stand, terwijl voor verschillende fondsen winsten van 1 a VA dollar konden worden opgeteekend. Bij de staalwaarden wa ren het Bethlehem Steels en National Steeis, die vast waren en resp. 1 en VA dollar hooger konden afkomen. Voor beide fondsen kwam het slot niet op het hoogste punt van den dag. Voor U. S. Steels volgde laatbeurs eenig hersitel, doch de winst bleef hier beperkt, n.l. tot 5/8 dollar. De berichten uit de staalindustrie zijn van verdeelde strekking. De bedrijvigheid schat Iron Age op 63 'A pCt. (v.w. 65 pCt.). De ont wikkeling is volgens dat blad gunstig en de vo rige week ingezette verbetering heeft zich in deze week voortgezet. De export blijft vooruit gaan en de fabricage van staal voor de bouw nijverheid is de grootste sinds begin 1939. Tegen den teleurstellenden factor van de op nieuw zwakker wordende stemming voor staal- sohroot staat het feit van de handhaving van de prijzen voor het tweede kwartaal, welk voor beeld alle maatschappijen wel spoedig zullen volgen. Van de automobielwaarden konden Chrysler 114 punt monteeren. De handel was niet van zulke afmetingen als bij de staal waarden. De automobielwaarden ontleenden een stimulans aan het bericht, dat de verkoo- pen in den kleinhandel in het binnenland in Februari de hoogste waren in deze maand van eenig jaar. Luchtvaartwaarden zetten de rij zing voort en het slot kwam hier op of nabij het hoogste punt van den dag. Voor Douglas Aircraft, Glenn L. Martin en United Aircraft kwam het slot resp. 1 3/8, 1 3/8 en 1 punt hooger te liggen. Voorts waren nog Amer. Smelting, Amer. Metal, Amer. Tobacco en Du Pont 1 punt beter. Het avans van Allied Che mical van 2 dollar moest later terug gebracht worden tot een half punt. Oliewaarden lagen verdeeld, waarbij de voor- deelige verschillen, die de overhand hadden, van kleine afmetingen bleven. Socony Vacuum moesten een kleinigheid afstaan als gevolg van de verlaging door deze maatschappij van den benzineprijs met 0.5 dollarcents per gallon. Pure Oil waren punt beter als gevolg van de publicatie der winstcijfers over 1939, die 8.290.000bedroegen tegen 5.410.000.in landers. Van de uitblinkers noemen wij wat België betreft de verdediging met doelman Heir man aan het hoofd, alsmede de aanvallers van Reijschoot, Leempoel en van Eekhoudt. In de Hollandsche ploeg excelleerden van Heeswijk, Lammerts en Suurbeek. De pauzes werden opgevuld door demonstratie- dansen van de trainers van de kunstijsbaan mej. Hartung en den heer Monas. tf BERLIJN, 6 Maart. (D. N. B.). Van of- ficieele Duitsche zijde wordt medegedeeld: „In dé buitenlandsche pers worden voort durend verwijten geuit; le dat Duitsche vliegtuigen neutrale schepen tot zinken brengen, zonder zich er om te bekommeren, of het betreffende schip vrijwillig onder bescherming van een buitenlandsch oorlogsschip vaart, dan wel gedwongen naar de een of andere contröle- haven wordt opgebracht, en 2e dat Duitsche vliegtuigen de scheeps bemanningen met machinegeweren beschie ten, hetgeen meestal als een terrorisatie- maatregel wordt voorgesteld. Ten aanzien hiervan kan het volgende ge zegd worden; Wat betreft punt 1: Een Duitsch vliegtuig boven zee kan niet vaststellen of een neutraal koopvaardijschip onder geleide van een vijan delijk oorlogsschip varend naar de vijandelijke kust vrijwillig onder bescherming van dit oor logsschip vaart, of gedwongen naar een eon- trölehaven wordt opgebracht. Het vliegtuig kan slechts het feit van de vijandelijke begeleiding vaststellen. De verantwoordelijkheid voor het feit, dat een neutraal vaartuig hetwelk naar 'n contrölehaven wordt opgebracht, als een in vij andelijk gebied varend schip moet worden be schouwd en in overeenstemming met de be ginselen van het volkenrecht aangevallen wordt, berust uitsluitend bij de vijandelijke partij, die het vaartuig tegen zijn wil tot het aanloopen van een vijandelijke haven dwingt. In ieder geval beteekent de gedwongen opbren ging niets anders dan het zich met geweld meester maken van het schip, met het doel zich de lading voor zoover mogelijk toe te eigenen. Alle eenheden van de luchtmacht, die boven de Noordzee opereeren, hebben strenge orders zich onder alle omstandigheden te ont houden van aanvallen op neutrale koopvaardij schepen, die niet in vijandelijk convooi varen en zich niet aan vijandelijke handelingen schul dig maken. Wat betreft punt 2: Beschieting zonder reden van de bemanning van een neutraal koopvaar dijschip met machinegeweer door Duitsche vliegtuigen komt in geen geval in aanmerking. De schepen worden in de gevallen, dat zulks noodig is, slechts door een mitrailleursalvo voor den boeg uitgenoodigd, te stoppen of hun vlag te toonen, of ook wel een bepaalden koers te sturen. Slechts wanneer aan deze uitnoo- diging geen gevolg gegeven wordt, of het schip zich op andere wijze verweert, wordt van de wapens gebruik gemaakt. Dat bemanningen van neutrale, of ook wel vijandelijke schepen, in reddingbooten door Duitsche vliegtuigen met machinegeweervuur zijn aangevallen, zooals nu en dan beweerd is, is kwaadwillige laster. Wel hebben de Engel- schen zich in verscheidene gevallen aan dit brutale optreden schuldig gemaakt. Met de Duitsche soldateneer is zulk een laakbaar ge drag echter volkomen onvereenigbaar." Zooals vanzelf spreekt kan op boven staande officieele verklaring van Duitsche zijde gerechtvaardigde kritiek worden uit geoefend. Wij verwijzen daartoe naar de beschouwingen, die onze bladen hierom trent reeds dézer dagen hébben gepubli ceerd. Red. 1938. Warenhusfondsen sloten goed prijshou dend. De verkoopen in de maand Februari zoo wel van Montgomery Ward als van Woolworth maken ten opzichte van de maand Januari 1940 en van Februari 1939 een gunstigen indruk. Die van Montgomery Ward waren zelfs de hoog ste in de geschiedenis van de maatschappij, n.l. 30.530.000.Ook ten opzichte van de verkoo pen voor Paschcn is men zeer hoopvol gestemd. Ook sporen, public-utilities (het electriciteits- verbruik in de afgeloopen week was weer ruim 10 pet. hooger dan in dezelfde week van 1939) equipmentshares, kunstzijde-aandeelen, aan deden in telegraafmaatschappijen en idem in fabrieken van electrische apparaten verlieten de markt in prijshoudende stemming, terwijl rubbers, koperwaarden eenigszins verdeeld wa ren. De omzetten bedroegen in totaal 860,000 shares. Laatst gedane koersen Maart Allied Chemical American Can Co. Am. Car F.dry Am. Rolling Mills Am. Smelt Ref. Am. Tel. Tel. Am. Tobacco B. Am. Waterworks Anaconda Copper Atchison Topeke Baltimore Ohio Bethlehem Steel Canadian Pacific Case Treshina Chase National B. Ches. Ohio Chicago Rock Isl. Chrysler Motor Cities Service Consol Gas N.Y. Continental Oil 7 Dawesl. 514 Young Deleware Huds. Douglas Aircraft Dupont de Ncm. Eastman Kodak El. Bond U Sh. General Electric General Motors Good Year Hudson Motor Illinois Central intern. Harvester Intern. Nickel Intern. Tel. en Tel Kennecott Copper Missouri Pacific Idem pref. Montgomery Ward Nat. City Bank Nat. Dairy Prod. New York Central North. Am. Av. Nord. Amer. n.a. Norfolk Westeri Pennsylvania Phillips Oil octor Chambh ■'u')l. Serv. J. Radio Corporation Rep. Steel Sears Roebuck Shell Union Oil Socony Vacuum Southern Pacific Sotthern Railway Standard Brands Stand. Oil ot N.-J. Tidewater Ass. Oil Union Pacific United Aircraft United Corp A. U. S. Leather U. S. Rubber U. S. SteeJ Western Union Westingh. Electr. iVooiworth Building i - ex dividend 176 4 176 114 5 1145 27f 26 5 15 15 50-5 49-J 172 5 172 5 89 88 9 5 95 30 29f 23 5 23 5 5 i 5 5 78 5 77 5 65 65 68 5 68 5 35 35 40 5 59 5 i 5 86 5 85 45 45 31 5 31 22J 23 5 155 15 1 1 11 19 5 19 5 84 5 83-5 186 184 5 157 5 6 6 38 5 38 5 53 5 53 5 23 5 23 5 55 5 1 11 5 11 5 54 5 53-5 36 5 36 5 35 7. 1 37 5 37 5 5 5 TS -ff 54 53 5 29 5 29 5 16 5 16J- 16 5 16-5 24 5 24| 20 5 20 5 216 215 5 22 5 22 5 37 5 36 5 69 68 5 41 5 40J 55 55 21 5 21 5 84 5 83 4 10 5 11 5 115 11 5 13 12 5 165 16 5 7 5 7 43 5 43 5 10 5 10 5 94 93 5 48 5 47 4 25 2 35 5 35 5 59 5 58| 24 4 24 113 5 1134 40 40 5 i 4 i nieuwe aac4eelen. gedaan en laten t - Died en. Slotkoersen Maart Brussel 16.91 16.90 Rome 5.05 5.05 Madrid 9.95 9.95 Bern 22.42 4 22.42 5 Oslo 22.73 22.73 A'dam 53.15 53.14 Londen 3.91 5 3.90 5 Parijs 2.22 2.2l Berlijn 40.20 40.20 NEW YORK, 6 Maart 6 5 4 16.90 4 5.05 995 22.42 4 22.72 53.13 3.91 4 2.21 4 40.20 6 Maart 5 Maart NEW YORK, 6 Maart 6 Maart 5 Maart Katoen Nieuw contract Jan. .Juli Mrt. 11.1011.20Oct. Mei 10.90-- 10.97-—Dec. Rubber Standaard Mrt. 18.60t. 18.50+ Mei 18.4618.39 Juli 18.32 - 18.20 10.5610.64- 9.81- 9.85.86 9.68— 9.72. Sept 18.23 18.08 Oct 18.18 18.03 Dec. 18.06f 17.90f Jan 18.06 17.90 Koffie (Rio - Nieuw contract) Mrt. 4.114.12— Mrt Mei 4.154.15— Mei Juli 4.174.17.— Juli Sept. 4 194.19— Sept. Dec. 4.214.21Dec. Suiker Mrt Mei Juli Sept Tin Loco 1.88+ 1.94+ 2.004 2.0lf 1.87f 1.934 1.994 2.044 NOV. Dec. Jan. Mrt. (Santos) 6.02— 6.02 6.116.11 6.19-— 6.19— 6.25-- 6.24 6.326.32 2.07* 2.08* De Rotterdamsche politie heeft een twee tal mannen aangehouden, beiden goede be kenden van de politie, die er van verdacht worden in dé afgeloopen maanden een drié- tal inbraken te hebben gepleegd. Vrij kort na elkaar werd indertijd ingebro ken in de confectiefabriek van de firma Wor- télboer, aan den Nieuwen Binnenweg, bij de N.V. Hivema op de Adelbrechtskade en bij de N.V. R. E. O. F. op de Groote Markt. Bij deze laatste inbraak betrapte de stoker twee mannen en bij een achtervolging kon een van hen, de 47-jarige bankwerker C. van der W„ gegrepen en aan de politie overgeleverd worden. Aangezien de inbrekers bij de N.V. R. E. O. F. op dezelfde wijze binnengedrongen waren als de daders van de twee vorige inbraken, stond het voor de politie vast, dat men hier met de zelfde inbrekers te doen had. Van der W. ont kende echter, zich aan deze diefstallen te hebben schuldig gemaakt en weigerde ook mede te deelen wie zijn medeplichtige geweest was- Korten tijd later gelukte het de politie ech ter een hoeveelheid vreemd geld, dat bij de firma Wortelboer was gestolen, in een café te achterhalen en de caféhouder werd met Van der W. geconfronteerd. Hij herkende dezen als den man, die hem het geld ter inwisseling had aangeboden. Hierop noemde Van der W. den naam van den 41-jarigen chauffeur M. van der W. van wien hij het geld zou hebben gekregen. Deze laatste man werd eveneens aangehou den en is ter beschikking van de justitie ge steld. Beide mannen blijven echter de diefstallen ontkennen. (Medegedeeld door Simoons en Co., A. van Vliet en Zn. en L. Slijper) Van 3.30 uur tot 4.30 uur Kon. Olie 242—241 1/4 Aku 37 1/4—37 3/8 Anaconda 23 1/823 3/16 U. S. Steel 43 1/2 Beth. Steel 57 3/8—57 5/8 Rep. Steel 16 5/16—16 3/8 Ver. Vorstenl. Cult. M. 95 1/2 Van 4.30 uur tot 5.00 uur Kon. Olie 241 Anaconda 23 3/1623 1/4 AMSTERDAM. Bevorderd tot arts dè heeren D. Houthuyzen (Den Helder W. Colenbrander (Velsen) en R. G. van 't Hoog (Amsterdam). Geslaagd voor het artsexamen le ged. de hee ren M. H. Polak Cs-Gravenhage), D. Eskes (De ters, A. J. F. Tielung (Batjan) en C. MooJ Oostzaan. LEIDEN Geslaagd voor het doctoraal examen rechten de heer M. J. Couvée, Wasse naar. NIJMEGEN Geslaagd voor het doctoraal examen in de Romaansche taal en letterkunde (Franseh) mej. A. J. G. Böschmann, uit Nij megen, en voor het candidaatsexamen Romaan sche taal gn letterkunde (Franseh) de Wel- eerw. Pater C. H. Hermans O.F.M. te Nijmegen. 'S-GRAVENHAGE Geslaagd voor 2en stuurman groote handelsvaart de heer J. Bouvs en voor stuurman kleine handelsvaart H. H- Kunz. AMSTERDAM. Geslaagd mej. M. E. A. Claus huis, Bussum. Koersen voor stortingen op 7 Maart 1940 tegen verplichtingen, luidende in: Reichsmar- ken 75,54, Lires 9,55. 2.024 2.054 2.024 2.044 47.62 4 47.50 90 dagen 47.25 6 Maart Tarwe Mei Juli Sept 5 Maart 103| 100 I 100 103 1001 100 57 56 J Mei 57 i 57 t 58 -- 58 Juli Sepi 47.45 47.00 CHICAGO, 6 Maart Haver vlei 42 Juli Sept. Rogge 671 68 1 •- 681 47.25 6 Maart 5 Maart - 41 f -- 361 36 34 1 33 1 66J 67 J 68 J -- Maïs Mei Juli Sept. Reuzel Mrt 6.154 6.121 Juli Mei 6.37 1 6.37 1 4 Sept WINNIPEG, 6 Maart 6.57 1 -f 6.57 1 4 6.75 6.77 1 6 Maart 5 Maart 6 Maart 5 Maart Tarwe Gerst Mei 89 i - Juli 90 5 - Oct 91 5 89 5 - 90 5 - 91 5 •- - Mei Juli - Oct. 54 J 52 4 50 4 54 5- 52 4- 50 5 Rogge Lijnzaad Mei 73 i Oct 73 i lui) 721 721 72 i 71 i Mei Juli Oct 202 203 .- 196 202 200 J 196 Haver Mei 40 5 Juli 39 i 40| 39 5 Oct, 35 5 35 5 Opgegeven door v. d. Graaf en Co., N.V. (afd. Handelsinformaties). Surséance van betaling Dr. R. V. Toman, veearts. Mlllingen. 29 Februari 1940 is bepaald: le. Schuldvorderingen moeten uiterlijk 3° Maart 1940 bij den bewindvoerder wordeh inge diend. 2e. Verhoor: Maandag, 6 Mei 1940, des n.m. te 2 uur, in het'Paleis van Justitie te Arnhem. Be windvoerder is Mr. H. P. Beets, te Nijmegen. Franschestraat 6. 29 Februari 1940 is definitief surséance van be taling verleend aan W. F. Heimann, damescon- fectiefabrikant, te den Haag, Hoefkade 9, voor den tijd van 6 maanden. Tot bewindvoerder 1® benoemd Mr. F. Donker Curtius, den Haag. Failliet verklaard: 4 Maart; J. van der Tak, timmerman, dch Haag, Loenenschestraat no. 79. R.c. Mr. G. H. B van den Boom; Curator Mr. H. J. Romeijn, den Haag. Volgens het weekblad „Handelsbelangen" wer den gedurende de maand Februari 1940 bij d« gezamenlijke Griffies in Nederland gedeponeerd- 99 crediteurenlijsten met een totaal passief van f 851.430.49, waarvan preferent f 135.365.75;/. Vanaf Januari 1940 werden in totaal gedepo neerd 211 crediteurenlijsten met een totaal pas sief van f 2.137.660.45, waarvan preferent f 325.738.77i/. Opgeheven wegens gebrek aan actief de fail lissementen van: P. A. W. van der Meer, Sassen- fceim; J. W. van der Oord, caféhouder, den Haag: A. D. Stouten, schoenmaker, den Haag; A. Baren- drecht, Rockanje; H. A. Caspers, koopman ln aard appelen en groenten, Rotterdam; G. Wit, rijwiel hersteller, Nieuwe Niedorp. Gedeponeerde uitdeelingslijsten: 13 Febr.: P. Retera, Eindhoven. Geëindigd door het verbindend worden der eenige uitdeelings- lijst. Uitk. 28.8 pCt. aan preferente crediteuren en r.ihil aan conc. crediteuren. 24 Febr.: S. A. Gompers, handelsreiziger, Am stelveen. Idem. Uitk. 100 pCt. pref. en conc. cre diteuren. A. Wit, landbouwer en schuitenverhuurder, Lutjewinkel, gemeente Winkel. Idem. Uitk- 0.79028 pCt. 26 Febr.; G. Roelfsema, stoffeerder, Sappemeer- Idem. Uitk. 6,47 pCt. Th. Wessels. manufacturier, Martenshoek. Idem. Uitk. 3,47 pCt. A. Talsma, gardenier, Tzummarum. Idem* Uitk. nihil conc. 27 Febr.: D. Falkena, caféhouder, Workum- Idem. Uitk. nihil aan conc. crediteuren. H. Kroontje, rijwielhersteller, Bolsward. Idem- Uitk. nihil aan conc. crediteuren. W. Kuiper, schoenmaker, Harlingen. Idem- Uitk. 2,013 pCt. H. D. van der Meer, veehouder, Koudum- Idem. Uitk. 2.245 pCt. R. Posthumus, houtkoopman, Harlingen- Idem. Uitk. nihil aan conc. crediteuren. 1 Maart: J. A. Clysen. Tilburg. Geëindigd door het verbindend worden der uitdeelingslijst. Uitk- 5,4522 pCt. M. L. C. en E. H. de Heusden van der Sluyse, Eindhoven. Geëindigd door het verbindend wor den der eenige uitdeelingslijst. Uitk. 22.5 pCt. Nal. Wijlen A. G. Vloeimans. Waspik. Idem- Uitk. 18 pCt. 2 Maart: N.V. Gebrs. Vrugt's Blocmbollenkwee- kerij „Petten", Petten. Slotultdeelingslyst. Uitk- 0,31206 pCt.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 2