r Voor Finland O De Oil aan de oppervlakte 45 so43 22 40 42 Het jubileum van Mgr. Diepen ALBERT HEIJN Haarlem, 7 Maart Boot gevonden van de Rijnstroom Troonrede van Koning Carol DONDERDAG 7 MAART 1940 De steunbijdragen met fantas- tischen sprong omhoog JAARVERGADERING R.K. VROUWENBOND Presidente en secretaresse vervangen Beethoven-cyclus R.K. LEESZAAL 100e bezoeker op de expositie „Het Mooie Boek" DE VISCHSTAND IN DE VIJVERS Weinig overlevenden LEDENCONCERT H.O.V. Solist: Rafael Lanes, cello DOOR VALLEND RAAM GEWOND W. PENAAT t .VALSTRIKKEN" Charmante film van Siodmak in Rembrandt KATH. VOLKSBOND BURGERLIJKE STAND CINEMA PALACE R.K. HANDELS-, KANTOOR- EN WINKELBEDIENDEN Bestrijding gevolgen werkloosheid De jaarlijksche collecte op 16 Maart Volvette Goudsche ft Kaasper pond et. Goudsche Meikaas Delicata Koffie Zaansche Koeken Tutti - Frutti Abrikozen Pontificale H. Mis in de St. Jans kathedraal AGENDA Bioscopen Stadsschouwburg 8 Maart STAD Weldenkend Nederland blijkt toch wel te beseffen, welke onvergelijkelijke waarden er v°or or.s op het spel staan in Finland. Op de eei'3le plaats geestelijke waarden: de religic, de cultuur, de vrijheid, de menschelijk- beid, maar daarnaast ook groote stoffelijke "aardende erbarmelijke „welvaart" in Rusland, "aar zelfs de frontsoldaten niet behoorlijk gc- v°®d en gekleed konden worden, is er het meest 'rappante bewijs voor, dat wij verstandig han den, als wij den afstand NederlandRusland groot mogelijk houden. ®e te verantwoorden steunbijdragen zijn heden "*®r hoogst opmerkelijk gestegen, dank zij allcr- **rst cen gift *an J. A. Vad 2000.— koorts werd ontvangen: Tan drie vrienden te Haarlem 7.50 Tan Familie F1. Tan M. B. 1.50 van J. S. 2.50 Tan D. Gr., IJmuiden 2. Tan mej. v. d. S. te Haarlem 2.50 Tan mej. E. Z1- Tan Personeel Confectiefabriek 61. Tan O. L. S. 1-50 Tan S. K. F. 256.50 2337.00 Vorige opgave 3662.21 Totaal 5999.21 Giften worden gaarne in ontvangst genomen '"h ons redactieburcau Nassauplein 1, Haarlem; ;C kunnen gestort worden op gironummer 57018 vap het Consulaat van Finland te Amsterdam name van den heer G. J. G. Key. Ge jaarvergadering van den R. K. Vrouwen gild, afdeeling Haarlem en Omstreken, werd Gisterenavond in hotel „De Leeuwerik" gehou- ^n onder presidentschap van mej. Th. Teppe- öia. Na een kort openingswoord door de P'-si- öente werd het woord gegeven aan de dames hiej. h. van Os, secretaresse, en mevrouw H. %genraam, penningmeesteresse, die verslag Uitbrachten over het afgeloopen jaar. In ae vacature v.an bestuurslid, ontstaan door het periodiek aftreden van méj. H. van Os, ^erd gekozen mevr. van Emmerik-Mul. Gaar mejuffrouw Teppema, de presidente, de "ensch heeft te kennen gegeven haar functie beschikking te stellen voor de jongere gene- r8tiej werd mevrouw P. H. M. Lucas-van Beur en 'met groote meerderheid van stemmen tot Presidente gekozen. Ondanks deze mutatie in 'net presidentschap mej. Th. Teppema toch zitting blijven hou- <ien in het bestuur. Na den uitslag der stemming feliciteerde mej. ^ePpema haar nieuwe opvolgster en sprak de °°°P uit dat zij haar eervolle taak tot welzijn er vereeniging mocht vervullen. Ook de geeste- 'ibe adviseur, kapelaan Poppen, voerde hierna woord, waarbij hij hulde bracht voor den ^rdienstelijken arbeid van de afgetreden presi- ^bte en zijn beste wenschen uitsprak voor de 'euwgekozen presidente. Jn den loop der vergadering werd tevens door etl der bestuursleden gewezen op de belangrijke !^adering van het Korps Vrouwelijke Vrij- p'Üügers, die Maandag 11 Maart in het Con,- ertgebouw zal worden gehouden, daar het voor e katholieke vrouwen van belang is, dat in de j.C1 te richten subcommissies minstens een ka- uoliek lid zitting heeft.. Na de pauze zette mr. Brongersma in een zeer ^eressante en leerzame voordracht de hoofd- '1,nen van de encycliek Quadragesimo Anno uit- 011, waarop de actie „Naar de Nieuwe Gemeen- Thap" js gebaseerd. Het is niet moeilijk ^ast te stellen, dat de huidige samenleving on- jj®Zond is. willen wij naar het herstel van nieuwe wereld, dan moeten wij onze be- G'bselen stellen zooals die door de Kerk gege- eb worden en niet volgens de wetten van het ®°dlooze heidendom. Zeer gedetailleerd gaf breker de gevolgen van het individualisme en liberalisme aan, die de ontwikkeling van r'P gezonde maatschappij tot in de diepste "°rtelen hebben aangetast. Wij moeten niet on- etgaan in de versplintering, die de klassen- fijd veroorzaakt, maar ons vereenigen in be- b -Psstanden en organisaties, waardoor een ver- band gesticht en de mogelijkheid van een be- c,p0rlijke samenleving geschapen wordt. Het is v! taak van een ieder, en wal bijzonder die Xl.n de katholieke vrouwen, den gemeenschaps- aan te kweeken. rijpe toongeving en fraaie, soepele streek, zijn glanzende techniek, dit alles werkte samen om met de bezielde voordracht een auditie te ge ven, welke de luisteraars geestdriftig en dank baar stemde. Het orkest, dat zich onder leiding van Toon Verhey dapper weerde om het, vooral metrisch en rhythmisch niet gemakkelijke werk, aan het pittige tempo van den solist te doen aan passen, slaagde er wel niet steeds in, zon der een enkele schommeling, de noodige homo geniteit te verkrijgen, maar bereikte toch, voor al wanneer eenmaal de gang er in zat, een zeer prijzenswaardige interpretatie, waarvoor Rafael Lanes dirigent en ensemble dank wist. De beide orkestwerken, waarmee het concert geopend en gesloten werd, stonden, voor wat de interpretatie betreft, op een uitzonderlijk hoog plan. Dirigent Verhey gaf van beide werken een brillante auditie, waarin men niet weet, wat meer te prijzen, het raffinement in de detail leering of den waarlijk poëtischen indruk en de fijne muzikaliteit welke het geheel kenmerkten, zoowel in Weber's oberon als in de Italiaansche Symphonie van Mendelssohn. In beide vielen het strakke metrum op en de rhythmische vaart, de innig doorvoelde muzikale afwerking, ae doorzichtigheid van het geheele muzikale bouwwerk. En de instrumentalisten verdienden dan ook volkomen te deelen in de ovatie welke de aanwezigen den dirigent na afloop van het concert brachten. Met verlangen zien we dan ook als bekro ning van het muziekseizoen den komenden Eeethoven-cyclus tegemoet. Evenals vorige jaren wordt ook dit jaar het winterseizoen der H.O.V. besloten met een serie Beethovenconcerten. Voor dezen cyclus is het programma met groote zorg samengesteld uit de mooiste en meest geliefde werken van den grooten meester. Aan het eerste concert, dat op Dinsdag 12 Maart wordt gegeven, werkt als solist mede, de bekende pianist Paul Frenkel, die het vijfde pianoconcert zal vertolken. Verder wordt uit gevoerd de zesde Symphonie, de „Pastorale". Vrijdag 15 Maart wordt het volgende pro gramma uitgevoerd: Ouverture „Coriolan", de vijfde Symphonie en het vierde pianoconcert met als solist Stefan Askenase. Deze beide con certen staan onder leiding van Toon Verhey. Donderdag 21 Maart volgt dan het waardige slot van dezen cyclfts met de uitvoering van de Negende Symphonie met slotkoor „Ode an die Freude", te zingen door het H.O.V.-koor, ver sterkt met het Haarlems Postaal Mannenkoor (directeur P. M. Germes). De solisten zijn: Hé- lène Ludolph, sopraan, Ans Stroïnk, alt Albert Dana, tenor, Theo Baylé, bariton. Voor de pauze zal worden uitgevoerd de ouver ture van het ballet „Die Geschöpfe der Prome theus" en het vioolconcert, met als solist Gijs Beths. Dit laatste concert van dezen cyclus, waar vele muziekliefhebbers worden verwacht, staat onder leiding van Marinus Adam. De tentoonstelling „Het Mooie Boek", die gedurende de Boekenweek m de R. K. Leeszaal aan de Nieuwe Gracht gehouden wordt, mocht gisterenavond zijn hondersten bezoeker notee- ren. Ter gelegenheid van dit heuglijk feit werd aan de bezoekster een fraai boek aangeboden. Ongetwijfeld zal deze tentoonstelling, die dagelijks geopend is van 912 en van 25, de belangstelling hebben van iederen boekenlief hebber. Een van de attracties in ons mooie Groenen- daal was de rijke verscheidenheid van visch in den Lelievijver. De strenge vorst heeft daarin een groote op ruiming gehouden. Karpers van zeer groote af metingen komen, nu het ijs verdwijnt, bevi'O- ren te voorschijn. Het staat nu vrijwel vast, dat alle visch, ook de fraaie en groote goudvisschen, verdwenen zijn. Niet alleen in Groenendaal, ook talrijke an dere vijvers in Haarlem en omstreken hebben van de barre koude veel geleden. T"Usschen de Ouverture „Obéron" van Carl aN° von Weber en de „Italiaansche Sympho- cèn" "an Felix Mendelssohn Bartholdy nam het "mo-concert van Dvorak de voornaamste j, a«s in van het programma op dit laatste le- j^hconcert, door Toon Verhey gedirigeerd. Iemand minder dan de eerste violoncellist van Concertgebouworkest, Rafael Lanes, speel- 0 ons dit in zoo veel opzichten interessante beert voor, en wel op een wijze waarvoor hij jy'echt langdurig en warm werd toegejuicht. t werk van den grooten Bohemer dateert uit jggg® Amc-rikaanschen tijd, en verscheen in ^oorc'en Net in de afgeloopen tien jaren jc., v°or de vierde maal, en de veelzijdige boonheid, maar ook de moeilijkheid ervan her?en c'en hoorder telkens duidelijker. Dvorak seu allerlei invloeden van Brahms, de Ween- 0® klassieken en Tschaikowsky in dit opus b:J^an, maar hij weet deze invloeden te ver- Vq ben hret de elementen der Amerikaansche dTsmuziek en die der Slavische muziek, zoo- krij'S dat hien een veelal boeiend geheel ver- Vaa?t' r'Jk aan rhythme en melos, en van een ais bvysterieuze droomerigheid en poëzie, zoo- hp,.01011 die ook in zijn Symphonie „Aus der jj011 Welt" vindt, dij. a,acI Lanes wist de lyrische stemming in Seh öe cellisten gaarne op hun repertoire ouden werk, uitmuntend te treffen. Zijn Aan een perceel in de Duvenvoordestraat stond gisterenmiddag een vier en veertig-jarige metselaar op een trap om het bovengedeelte van een raam los te maken. Aangezien de man bemerkte, dat de trap niet goed recht stond, ging hij naar beneden. Nau welijks echter stond hij op den grond of ook het raam toonde benedenwaartsche neigingen, die echter minder aangenaam waren, want het raam kwam boven op zijn hoofd terecht. De metselaar bleef eenigen tijd bewusteloos liggen. Bij nader onderzoek bleek, dat hij aan de rech terwang een vleeschwond en een schaafwond op zijn neus had. Na door O. D. te zijn verbonden is hij naar het Diaconessen Ziekenhuis vervoerd. In het Diaconessenhuis alhier, waar hij kort geleden voor een ernstige operatie werd opge nomen, overleed heden, op 66-jarigen leeftijd de heer W. Penaat uit Zandvoort, in muziek- kringen zoowel in Haarlem als in Amsterdam een bekend figuur. De overledene, die zijn muzikale opleiding genoot aan het Conservato rium in de hoofdstad, was sinds enkele jaren werkzaam als muziekreferent aan de redactie van Het Volk. Een man, die zijn taak verrichtte met kennis van zaken, terwijl zijn oordeel, dat wel eens niet malsch kon zijn, maar steeds be rustte op muzikaal-cultureelen grondslag, en altijd zonder aanzien des persoons werd neer geschreven, steunde op een jarenlange erva ring en concert-praktijk. Een sympathiek en eenvoudig, collegiaal voelend mensch is met dezen muzikalen medewerker heengegaan. de Wit, die namens het hoofdbestuur sprak over de vraag: „Hoe verwerven wij, hoofd arbeiders, onze rechtmatige plaats in onder neming en bedrijven? Er moet een oplossing gevonden worden voor het maatschappelijk vraagstuk, aldus spreker, en daarom moeten wij trachten met alle be schikbare middelen de bestaande wantoestan den uit den weg te ruimen en de goede elemen ten in onze samenleving te verbeteren. Wij moeten ons laten leiden door rechtvaar digheid en naastenliefde, terwijl daarnaast het persoonlijk belang der hoofdarbeiders een woordje mag meespreken. De heer De Wit besprak de salariskwestie, de ontslagkwestie, de pensionneering en de va- cantieregeling voor de bedienden. De verhou ding werkgever en werknemer laat nog dik wijls te wenschen over. Medezeggenschap .voor den winkelbediende is een eerste vereischte, maar dan dienen de hoofdarbeiders zich ook te organiseeren om door middel van hun ver eeniging een gezaghebbende stem te krijgen in de op te richten of reeds bestaande bedrijfs- raden, via d» verschillende Ikndsbedrijfs- groepen. Na beantwoording van eenige vragen en in stallatie van nieuwe leden werd deze propa- ganda-avond gesloten. Uit een danslokaal zijn een paar taxi- girls verdwenen, waaromtrent anonieme brie ven aan de politie worden gezonden. De politie zoekt vergeefs naar den dader, maar een schrander commissaris komt op de ge dachte een schrandere taxi-girl in den arm te nemen en zoo trekt Adrienne, even ver standig als lief, er op uit, rendez-vouz ver- leenend op verdachte advertenties. Zij beleeft velerlei angstige avonturen en loopt in diverse valstrikken, die soms wel, soms niets met de eigenlijke affaire te maken hebben. Tot zij Ro bert Fleury ontmoet in den persoon van Mau rice Chevalier, samen met Pierre Renoir, ex ploitant van een floreerend amusementslokaal. Ook hier lijkt de sfeer verdacht, hetgeen Adrienne niet belet na eenige schermutselin gen verliefd te woi'den op Robert, die het al lang is eix overigens (kan men van Chevalier anders verwachten?) ixx de liefde niet bepaald cen groentje kan genoemd worden. Maar dan breekt het tragische conflict los: nadat eenige sinistere individuen, medeplichti gen aan de ontvoering van meisjes, onscha delijk gemaakt zijn, ontvangt de politie toch nog anonieme brieven. De hoofddader leeft dus nog en ziedaai-, op het vei'lovingsfeest van Adrienne en Robert ontdekt het arme kind in Robert's bureau eenige foto's en een armband, die op de misdaden wijzen. Robert wordt ge arresteerd en na uitvoerige verhooren bekent hij, volkomen uitgeput. Inmiddels heeft de com missaris de overtuiging gekregen, dat Robert onschuldig is en hij kent ook den dader, al mag hij hem nog niet arresteeren. Nog eenmaal zal Adrienne de politie moeten helpen. Zij ver schijnt in het holst van den nacht bij den moordenaar, enkele uren voor Robert terecht gesteld zal worden en wat de commissaris ver wacht heeft, gebeurt. De moordenaar kan de aanwezigheid van Adrienne niet verdragen en valt door de mand. Robert heeft thans een heilzame afzondering achter den rug en alleen een vluchtig naspel herinnert nog aan zijn jo lige leventje van vroeger. Men ziet hier Chevalier weliswaar als Che valier, doch vrijwel zonder de allures, die hem bijna klassiek hebben gemaakt. En naast hem Marie Dea, een nieuwe en jeugdige verschij ning, die men xxog wel meer ontmoeten zal. Onder de goede en prettige Fransche films van den laatsten tijd is Valstrikken niet de minste. We kunnen deze film van harte aan bevelen, zij het dan ook alleen aan volwasse nen. De leden van den Kath. Volksbond worden nog even herinnerd aan de spreekbeurt, welke de voorzitter van het R.K. Werkliedenverbond, de heer A. C. de Bruyn, hedenavond houdt over het onderwerp: „Mensch en Maatschappij." De bijeenkomst begint om acht uur. Geboren: 5 Maart d. van W. C. Zijlstra- Abbink; z. van M. J. Mollema-van den Aard weg: 6 Maart z. van C. W. Dijt-Kaptein; d. van J. C. van Ravestein-Stevenhagen; z. van J. de Wilde-van Korlaar; z. van H. C. Kosters ten Have; 7 Maart z. van A. E. Heemskerk-de Zwart. Ovei'leden: 4 Maart L. A. J. B„ 3 d., d. van H. G. J. Kroon, Kamperlaan; 5 Maart A. F. vana Beek-van der Meij, 64 j., Molenstraat; W. L. van IJsendijk-Metelei'kamp, 72 j„ KI. Hout weg; J. J. Wesseling, 84 j„ Voorhelmstraat; 6 Maart S. J. C. van der Wal-den Hertog-, 79 j., Ged. Schalkb.gr.; M .J„ 21 m„ d. van C. R. Koppers, Kamperlaan; S. Davidsonlde Vos, 80 j„ Gaelstraat; 7 Maart B. J. J. M. Verkleeij- Beijnes, 60 j., Oosterhoutlaan. Ondertrouowd7 Maart: M. J. van Buren en W. van Oldenborgh; P. van Duijn en L. Pias- berg; H. H. Boelsma en J. P. Megens. Getrouwd: 7 Maart: S. I. Pool en M. G. C. de Boer; S. H. Okker en A. C. Hiemstra; B. Jongbloed eix A. L. M. Willemse. Maurice Chevalier in de film Valstrikken In de Cinema Palace is deze week een en quête gehouden over de vraag of men de voor keur geeft aan één avondvoorstelling of twee avondvoorstellingen n.l. om zeven en om 9.15 uur. In dit nummer komt een advertentie van ge noemd theater voor, waarin alle stadgenooten verzocht worden hun wenschen kenbaar te maken. Men seinde ons hedenmiddag nog uit Den Helder: Toen de bokken er eindelijk in geslaagd waren de duikboot in haar geheel boven water te bi'en- gen, ging er een zucht van verlichting door de menigte, die in uiterste spanning langs der wallekant de bergingspogingen gadesloeg. Die spanning week maar even om onmiddellijk weer ten top te stijgen, omdat het oogenblik nu nabij gekomen was, waax'op men zich zekerheid over het lot der drie opgesloten mannen zou kunnen verschaffen. Het geduld van de honderden belangstellenden werd opnieuw op de proef gesteld, toen beslo ten werd niet ter plaatse over te gaan tot het met snijbranders openen van de zijwanden van het vaartuig, doch het schip eerst op een on diepte aan den grond te zetten. Dit zou achter in de havexx nabij 'de zandplaten gebeuren. Hiei'heen verplaatste zich dan ook de belang stelling. Zwijgzaam en met beklemming in net hart volgde 't publiek den sleep, welke zich heel langzaam en voorzichtig naar de genoemde p ek begaf. De snijapparaten werden gereed gehou den om zoodra de O 11 op een der zandplaten zou zijn, het schip te openen. Men had een paar uur noodig om de thans drijvende ondex-zeeboot O. 11, waarvan bok het luchtdoelkanon boven het water zichtbaar is, naar het achtereinde van de haven van Den Hel der te tjleepen. De duikboot, door de drie bokken in de takels gehouden, werd dbor vier sleepboo- ten getrokken, n.l. een aan den voorkant en drie van achteren. Men zou probeeren de O. 11 op de zandbank „Het Kuitje" in de nabijheid van de pyro-technische werkplaats te zetten. Vanmiddag bm twee uur was men daar aange- komen. 9 Bij hooger water zal de O. 11 verder boven de zandbank worden getrokken, zoodat het schip bij laag water droog daarop zal ko men te liggen. Dit zal echter eerst in den komenden nacht omstreeks twee uur het ge val kunnen zijn. Bij aankomst bü de zandbank lag het voorschip nog grootendeels onder water. Aangezien de terreinen x-bndom dit gedeelte van de haven tot het militaire gebied behooren, kon het publiek, dat met den sleep was meege- loopen, slechts op een afstand de werkzaamhe den volgen. De leden van den R. K. Bond van Handels-, Kantoor- en Winkelbedienden, afd. Haarlem, luisterden in café Brinkmann naar den heer i, Door het uitbreken van den oorlog en de daarmee verband houdende mobilisatie in ons land, zag ons Comité zich genoodzaakt in Sep tember 1939 de gewone jaarlijksche collecte waartoe alle voorbereidingen reeds waren ge troffen tot nader order uit te stellen. Daar ons Comité deze geregelde jaarlijksche bron van inkomsten niet kan missen, zal deze collecte thans op Zaterdag 16 Maart 1940 worden gehouden. Haarlem telt nog steeds meer dan 5000 ge zinnen, die door de economische crisis getrof fen zijn en wier lot er door de tegenwoordige omstandigheden belangrijk op verslechterd is. Ons Comité kan dezen nood vanzelfsprekend niet opheffen, maar wel naar vermogen trach ten hulp in de gezinnen te verleenen. Wat wij deden? Door de trouwe medewerking van onze contribuanten waren wij in staat in het jaar 1939, na voorafgaand nauwkeurig on derzoek, 644 gezinnen te helpen tot een totaal bedrag van 6742,02. Bovendien verleenden wij finantieelen steun bij het geven van huis houdelijke voorlichting aan vrouwen en doch ters van werkioozen, bij het geven van onder wijs aan zwakke en zieke kinderen van crisis- siachtoffers en droegen wij 'bij in de kosten van ontspanning en ontwikkeling van werkioo zen. Moreele steun werd verleend door onze vertegenwoordiging in het „Fonds voor bij zondere Nooden", in het „Fonds voor Klem- crediet" en in het „Kennemer Borgstellings fonds". Wij hielpen sedert de oprichting van ons Comité in 1931 reeds meer dan 9000 ge zinnen en besteedden hiervoor een bedrag van 136.824,48. Bovendien was ook onze hulp voor ci-edietverleening en mid- denstandssteun niet van betcekcnis ont bloot, daar wij hiervoor cen bedrag uit keerden van 32.279,86. Wij doen dan ook met den meesten aan drang een ernstig beroep op de burgerij onze collecte op 16 Maart met kracht te steunen. Prof. Dr. A. A. van Schelven, Voorzitter. Plebaan F. B. J. M. Filbry, Vice-Voorzitter. Jhr. Dr. J. C. Mollerus, le Secretai'is. J. M. H. v. d. Wateren, 2e Secretaris. W. Korvinus, Penningmeester. J. Ph. H. Castricum. H. E. Everard. H. Franken Jr. W. J. B. van Liemt. H. H. Luyken. E. Overbeek. M. A. Reinalda. J. Smitz. N.B. Daar er dringend behoefte aan col lectanten en collectrices bestaat, geve men zich hiervoor op aan het bureau Lange Begijnestraat 13 rd., met vermelding van naam, adi'es, leeftijd, xn welke buurt men wenscht te collecteeren en in welke periode(s) van 8—11, van 11—2 of van 25 uur. Als blijk van waardeering zijn een aantal prijzen beschikbaar gesteld ter verloting onder de collectanten, waaronder als hoofdprijzen: Radiotoestel en dames- of heereurijwieh s per pond per blik per bus 20 stuks extra mooi per pond j t H J» I Vandaag is het vijf en twüxtig jaar gele den. dat Z.H.Exc. Mgr. A. F. Diepen in de St. Janskei'l: te 's-Hertogenbosch de plech tige Bisschopswijding ontving, Het is de wensch van Mgr. Diepen geweest, dat deze gedenkwaardige dag op de meest eenvoudige wijze zou worden gevierd, zonder uiterlijk vertoon en zonder praal. De kerkelijke her denking heeft plaats gehad met den luister en het eerbetoon, die bij dit gedenkwaardig feit pasten. Om 10 uur werd door den Kei'kvox-st aan het hoogaltaar ixx de basiliek een pontificale H. Mis opgedragen, waarbij tallooze geloovigen, onder .wie wij zeer vele autoriteiten opmerkten, tegen woordig waren. De regeling van deze voorname kerkelijke plechtigheid was in handen van den Deken der stad, mgr. J. Brekeimaxxs. Op het altaar van St. Willibi'ordus prijkte de beeltenis der Zoete Lieve Vx-ouw van Den Bosch, tei"wijl op het St. Leonardus-altaar de beeltenis was ten toon gesteld van Mgr.'s Naamheilige St. Ar- ixoldus. Beide beelden waren omgeven door een schat van bloemen. Op gereserveei-de plaatsen in de kanunni- kenbanken waren o.rn. aanwezig: het volledig kathedraal kapittel, de hoogeerw. hr. mgr. H. A. Stöcber, prelaat van Berne te Heeswijk. de ma gister-generaal der Kruisheere.n van St. Agatha mgr. van Dinther, de provinciaal der Augustij nen, pater Mackaay, père A. Kersten, pater van Baer, de provinciaal der Franciscanen pater Prudentius van Leuven, de provinciaal der Carmelieten pater Joannes a Cruce Kerkhof. Voorts mgr. dr. Verhoeven van 't Centraal Bu reau voor Onderwijs en Opvoeding', mgr. dr. J. Witlox. de provinciaal van het Missiehuis te Cadier en Keer en van de H. Familie, de prior der Dominicanen, pater P. J. Hillen OH., de provinciaal der Capucijnen met pater-gardiaan de dekens van het Bisdom, pastoor Nolet uit Amstex'dam, talrijke geestelijken, onder wie pastoor A. Verbakei, pastoor De Lange, deken Van den Hout, die alle drie assisteerden bij de wijding van mgr. Diepen en voorts familieleden van mgr. Dienen. Onder de burgerlijke autoriteiten zagen wij o.m. den Commissaris der Koningin in Noord- Brabant, jhr. mr. dr. A. van Rijckevorsel, met den griffier der Staten, den heer Vincent Cleei'din, en de leden van het College van Gedeputeex-de Staten, den burgemeester, mr. F. J. van Lanschot, en de wethouders van 's-Her togenbosch, de leden van de R. K. Raadsfractie Den Bosch, den procureur-generaal van het Gerechtshof te 's-Hertogenbosch mr. E. Baron Speijart van Woerden, den president der Ax-ron- dissements-Rechtbank te 's-Hertogenbosch mr. F. Tilman, den Deken der Orde van advocaten, mr. G. Kolfschoten, de burgemeesters van Til burg, Nijmegen, Eindhoven en Vught. De senaat van de Tilbux-gsche Handelshoogeschool was vertegenwoordigd door Prof. Mgr. dr. Th. Goossens en dis. J. Verhoeven, de senaat der R. K. Universiteit van Nijmegen door magister dr. Kreling O.P., rector-magnificus en prof. dr. J. Cornelissen. Voorts zagen we afgevaardigden van de vooraanstaande vereenigingen, zusters van de verschillende Bossche kloosters en vertegen woordigingen der fraterkloostei's. Het voltallig dagelijksch bestuur van den Noord-Brabant- schen Christelijken Boei'enbond, de St. Rad- boudstichting, vertegenwoordigd door mr. H. de Jong, de inspectrice van het L.O. mej. Jansen, de directeur der Koninklijke School voor Kunsttechniek en Ambacht ir. Damerau, de voorzitter van de Kamer van Koophandel exi Fabrieken, tevens buitengewoon lid van het College van Gedeputeerde Staten van Noord- Brabant, de heer Jos. Meijering en vele ande ren waren mede aanwezig. De Bisschop wex'd met groot ceremonieel door een schare priesters ingehaald, onder het zingen van den psalm „Laetatus sum." Hierna nam de indrukwekkende plechtig heid der Pontificale H. Mis een aanvang. De officianten waren allen bekleed met goudlaken paramenten. In het kazuifel van den celebrant was de beeltenis der Zoete Lieve Vrouwe opgenomen en in de dalma- tiek de afbeeldingen van de Patroon heiligen der Bisschoppen van 's-Hertogen bosch van 1868 tot 1940. De pontificale H. Mis van dankzegging werd opgedragen met assistentie van het Hoogwaar dige Kapittel der Basiliek. De vicaris-generaal mgr. F. N. J. Hendrikx fungeerde als presby- tei'-assistens. Ti'oondiakens waren de plebaan der stad mgr. J. Brekelmans en rector M F. Dekker; diaken der Mis was pastoor W. Mut- saers en subdiaken deken M. van der Ven. Het mannen- en knapenkoor voerde de litur gische g'ezangen op eminente wijze uit, onder leiding van rector A. J. II, Knegtel. Gezongen werd de zesstemmige feestmis van Refice, de gezangen waren die van den dag der Bis schopswijding. Het orgel wex'd oespeeld door P. Kallenbach. Na de H. Mis knielden de aanwezigen neer en ontvingen uit handen van Z. H. Exc. den Pauselijken zegen met vollen aflaat krachtens bijzondere volmacht van Z. H. den Paus. In het Gregoriaan&ch werd hierna het plechtig Te per pond65 - 55 - Voordeeligste Kruidenieribedrijf in Nederland Gebouw St. Bavo: Ledenvergadering R. K. Volksbond, Federatie Groenten en Fruit, R. K. Bevolkingsbureau, om 8 uur; Rechtskundig Ad vies 78 uur, Bestuur Jongere Staatspartij 8.30 uur, O. en O. 8 uur. R. K. Leeszaal, Nieuwe Gracht: Tentoonstel ling „Het Mooie Boek", 10—12.30, 2—5 en 7—8 uur geopend. Rembrandt: „Das Lied der Wüste", voor vol wassenen, 2.30. 7 en 9.15 uur. Cinema: „Ik ben de Wet" en „De Tyran", 2 ei 8.15 uur, boven 18 jaar. Luxor: „Carrière", toegang 18 jaar. Moviac: Dooi'loopend programma. Spaarne; „Voor recht en vrijheid" en „Schan daal op school". Donderdag 7 Maart 8.15 uur: Dansavond Els Keezer. Gebouw St. Bayo: Bestuur Metaalbewerkers; Haaxlems Gemengd Koor; R. K. Bevolkingsbu reau; Schaakclub St. Bavo; Laschclub, om 3 uur. R. K. Leeszaal, Nieuwe Gracht: Tentoonstel ling „Het Mooie Boek", 10—12.30, 2—5 en 7—9 uur geopend. Kunstzaal Leffelaar: Expositie 10—5 uur. Kunstzaal De Bois: Expositie 10—5 uur. Fians Halsmuseum: Expositie van schilde rijen etc. van J. M. Graadt v. Roggen, 104 uur. Deum gezongen. Na deze plechtigheid begaf de Bisschop zich naar het beeld van de Zoete Lieve Vrouw van Den Bosch en terwijl het volkslied der Zoete Moeder gezongen werd, knielde de Bisschop neer om een gebed voor rl den vrede te storten. Hiermede waren de kerkelijke plechtigheden beëindigd. De jubileerende Bisschop werd op de zelfde plechtige wijze uitgeleide gedaan als waarmee hij was ingehaald. Ten huize van den Bisschop heeft vervolgens het Hoog- waai'dig Kapittel aan mgr. Diepen de feest gave van het diocees aangeboden, oe- staande in de oprichting van de paro- chieele afdeelingen van het Liefdewerk voor Arme Kerken in de parochies van het Bis dom en daarbij bijzondere giften en toe zeggingen voor dat Liefdewerk door kerk besturen en kloosters. De aanbieding werd verricht door den vica ris-generaal mgr. F. N. Hendrikx. Aanstaande Zondag van 12 tot 2 uur zal mgr. Diepen receptie houden in de ontvangzaal van het Bisschoppelijk Museum, uitsluitend voor particulieren uit Den Bosch en Vught. Wij vernemen, dat de studenten van het se minarie Beekvliet te St. Michiels Gestel aan mgr. Diepen een prachtig bord van Delftsch blauw hebben aangeboden, hetwelk vertoont het wapen van mgr. Diepen, omgeven door een smaakvol geornamenteerden rand. Belga bericht uit Oostende, dat de bag germolen „Vlaanderen 3" bij de boei Stroobank een boot, afkomstig van de „Rijnstroom", heeft gevonden. De boot was voorzien van eefi volledige uitrusting levensmiddelen. (Ongecorrigeerd.) BOEKAREST, 7 Mrt. (Stefani). Bij de ope ning van het Roemeensche parlement heeft koning Carol vanmorgen een Troonrede voor gelezen waarin hij met name betoogde, dat Roemenië ook in de toekomst op loyale wijza zijn politiek zal voortzetten zoowel in zijn eigen belang als in het belang van den vrede. Ook op het gebied van den buiteniandschen handel woi-den de normen der neutraliteit gevolgd. De vox-st wees vervolgens op de versterking der be trekkingen van Roemenië met zijn bondgenoot en op de vriendschap met aile nabuurlanden. De Balkan-conferentie te Belgrado heeft net mogelijk gemaakt opnieuw de onwrikbare soli dariteit te betuigen van de landen die tot de Balkan-entente behooren en h xn gemeenschap pelijke belangen van vrede, orde en veiligheid te demonstreexen. Onze voortdurende zorg voor die belangen, aldus zeide de Koning, heeft ons onlangs ook de toenadering gebracht tot an dere mogendheden. Na gewezen te hebben op de hartelijke ont vangst ixx Italië van den Roemeenschen jeugd leider Sidorivici en zijn voldoening te hebben uitgesproken over de vriendschappelijke ont vangst bereid aan den Roemeenschen minister van Financiën te Sofia, verzekerde de Koning, dat Roemenië zijn politiek van vrede en goede betrekkingen met alle volkeren wenscht voort te zetten. Evenwel is Roemenië besloten, zijn grenzen, welke door de historische gerechtig- heid zijn getrokken, te verdedigen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 5