Vredesoverleg te Stockholm? Laatste Nieuws I Zoekt gij betrouwbaar Personeel? STAD WS I Plaats dan een Omroeper voor 90.000 gezinnen Beruchte dieven betrapt VROUW VERDUISTERDE f 18.000 r~ Tusschen Finnen, Russen, Duitschers en Zweden DE EISCHEN VAN HET KREMLIN AAN FINLAND HELPT FINLAND Collecte te Heemstede op Zaterdag a.s. Uitspraken van de rechtbank Jubileum bij de P.T.T. R. K. Schaakclub „St. Bavo" Gevonden voorwerpen I oede manieren, die niet uit in nerlijke beschaving voortkomen, zijn aangeleerde kunstjes, gelijk gedresseerde dieren plegen te ver- toonen. IJMUIDEN R.K. Staatspartij Uit het politierapport Aanrijding Slecht weer op zee Stille getuige HEEMSTEDE UIT DE HOOFDSTAD Tegen haar en haar man twee jaar geëischt VRIJDAG 8 MAART 1940 j ËftVVAi- "V. De gezonken onderzeeboot O.ll gelicht. Een overzicht van de pogingen, die Donderdag in het werk werden gesteld om de duik boot aan de oppervlakte te brengen Afscheidsconcert van Lili Krauss en Doda Conrad Dansavond Ilse Meudtner Kordaat optreden van nachtwaker Bemiddelt Zweden? De Duitsche perschef Otto Dietrich bevindt Geen officieele bevestiging (Gedeeltelijk gecorrigeerd) De Finnen weinig geneigd tot verregaande concessies Man doodgestoken op voetbalveld Behandeling voor de Bossche rechtbank voortgezet Het snelle vertrek der Queen Elisabeth" Daladier voldaan over gesprek met Welles Ernstig treinongeluk in Finland Japanners rukken op in Kwantoeng De Geallieerden en het Midden-Oosten |iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiits FiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiH NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT HlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllHi'iMIÜIH!!'" Men schrijft ons: Een klein, maar dapper !and is aangevallen door een ruim vijftig keer grootere mscht. De naam Finland behoeft slechts genoemd te wor- cen om u en dat niet voor de eerste maal een kreet van verontwaardiging te doen uiten over dezen ongehoorden aanval, die duizenden menschenievens kost en groote materieele en geestelijke waarden verloren doet gaan. Want de dappere bewoners van het k'eine Finland hebben iets te verdedigen en zij ver dedigen zich. Zij verdedigen zich krachtig sn met een vuur en een opofferingsgezindheid, die prijzenswaardig zijn. Het gaat cm de vrijheid! En om de vrijneid der Finnen niet alleen. De mannen dragen het soldatenpak en gaan naar het strij: front: zij zetten hun leven op het spel. Vrouwen en kinderen blijven achter en, voorzoover zij dicht bij de vuurlinie wonen, worden zij naar het binnenland geëvacueerd- Dag en nacht staan zij bloot aan luchtaan vallen. De dood en verderf brengende bommen der Russische vliegtuigen bedreigen haar dag er. nacht en ontelbare vrouwen en kinderen worden gewond, ge: ood of voor hun verder leven verminkt- Het maakt vrouwen tot weduwen, kinderen tot weezen. Heel de beschaafde wereld voelt mee met het lijdende Finland, dat onder de overstelpende overmacht verpletterd dreigt te worcen; voelt mee met de arme vrouwen en kinderen, die lijden op een wijze, waarvan wij ons geen voor stelling kunnen vormen. Heel de beschaafd» wereld helpt en steunt om het ontzettende leed te verzachten. Ook Heemstede zal helpen. En Heemstede zal goed helpen, anders zou het Heemstede niet zijn. U weet het reeds: Zaterdag 9 Maart zal een inzameling gehouden werden. Dames en heeren en jongelui zullen u een collectebus voorhouden om u in staat te stel len aan uw medegevoel uiting te geven op een van de manieren, waarop dit mogelijk is: door middel van een geldelijk offer. Geeft elk naar vermogen en geeft, als 't even kan. iets méér dan naar vermogen. Laat het feit, dat ge zelf nog in betere verhoudingen leeft, u mild stem men en u diep in de beurs doen tasten. Stel tegenover den grooten heldenmoed van Finland uw groot medegevoel en toont dat medegevoel, dat medeleven met een daad! Geeft! Geeft het liefste véél! Maar geeft geeft en nogmaals geeft! HET COMITÉ J. W. V., zonder beroep, wonende te Heem stede. Vrijgesproken. A. M. M., smid, wonende te Velsen, thans ged. „Diefstal". Zes maanden gev-straf ml aftr. prev. hecht., waarvan vier maanden voorw. met een proeftijd van drie jaar en bijz. voorw. J. v. Z., monteur, wonende te Haarlem, thans ged. „Diefstal". Tien maanden gev.straf m. aftr. prev. hecht., waarvan zes maanden voorw. met een proeftijd van drie jaar en bijz. voorw. J. K„ kapper, wonende te Haarlem, thans ged. „Diefstal". Acht maanden gev.straf met aftr. prev. hecht. o.v. Donderdag jJ. herdacht de heer H. Lodewijk den dag, waarop hij 40 jaar geleden in dienst trad bij den P. T. T.-dienst. Hij ontving te zij nen huize bezoek van den waarnemend direc teur, den heer S. Langendijk, en van den chei afd. bestelling en expeditie, den heer G. A Klunhaar, en den heer J. H. v. Lokeren, die nem namens de administratie en directie geluk- wenschte en vol lof sprak over zijn grooten ijver, plichtsbetrachting en nauwkeurigheid. Cok de oud-directeur, de heer J. H. T. Pfaff, kwam hem persoonlijk met eenige hartelijke woorden gelukwenschen. De heer J. J. C. Ophuijsen, assistent P. T. T., wees namens het jubileumfonds van P. T. T.- personeel op de goede verstandhouding tus- schen den jubilaris en zijn collega's en bood hem namens het genoemde fonds een fraaie rooktafel aan. Persoonlijk werd hij o. a. gefeliciteerd door dr. A. M. Boei Ma. Verder ontving de jubilaris geschenken van familie en vrienden, vele bloemstukken en schriftelijke bewijzen van be langstelling, o. a. van den directeur, den heer J. C. Smid. Tal van vrienden en leden van het P. T. T.-personeel, kwamen den heer Lodewijk op dezen jubileumdag persoonlijk gelukwen schen. Dezer dagen werden de volgende partijen ge speeld: L. StevensW. Nooy 01 C. WeberG. Mathot 10 B. v. d. MeerJ. P. v. d. Meer 10 F. FictoorW. de loer afgebr. L. SchreursF. Puts 01 J. FilipiakJ. v. d. Meer afgebr. Th. v. OschW. Bosland 10 Inlichtingen aan het Bureau van Politie Smedestraat, uitsluitend tusschen 11 en 13 uur. Broche, v. Hilligen, Dr. Leydsstraat 5 rood; stalen'ooek, v. Dansik, Olycanstraat 37; beursje, Bureau van Politie Smedestraat; 2 paar hand schoenen. Postagentschap Spaarnwouderstraat 108; 1 paar heerenhandschoenen, v. Aggele, Schoterweg 4 rood; hangertje. Borst, Brouwers straat 77; overgooier. Meiland. Iordensstaat 33; heerenparapluie. Postagentschap Spaarnwouder straat 108; pakje met babygoed, Duif, Z.B. Spaarne 4 zwart; rijwielplaatje in étui, Stöver. Oranjestraat 44; lap zijde, Stoute, Bantam- straat 90; taschje met kerkboeken, v. Wooning, Potgieterstraat 19; rijwieltasch inh. kleed. Kuik. Prof. Van Vlotenweg 9. Bloemendaal; actetaseh m. boeken. Kors, Parkstraat 1; zak met boutjes, Van Ketel, Vinkenstraat 37. Woensdag 13 Maart a.s. houdt de R.K. Staats partij. afdceling IJmuiden 2, in het St. Fidelis- gebouw des avonds 8 uur een grooten propa- gandaavond. Spreker is ce heer P. J. van Groe ningen, propagandist-leider v3n den Statcn- kring Haarlem over het onderwerp „Louter millionnair is onvoldoende". Aan 't hoofdbureau van Politie zijn inlichtin gen te bekomen omtent een gevonden rijwiel van het volgende signalement: oud zwart ge lakt heerenrijwiel, zwart celluloid stuur, nikke len bel, bruinlederen zadel „The Bulldog", ket- tingkast, rubber pedalen, bagagedrager boven achterwiel, zwartgelakte dynamo met reflector, fcelastingmerk 19381939 op het stuur. Dcor een inwoonster van Velsen-Ncord is bij de politie aangifte gedaan van diefstal in een cafe in Ouci-IJmuiden van haar handtaschje, inhoudende ongeveer f 3.50 en eenige toi'.et- benoodigdheden en papieren. Een onderzoek wordt ingesteld. Gisteren heeft op den Wij kerstraat weg een aanrijding p'aats gehad tusschen een vracht auto, bestuurd door een inwoner van Heems kerk en een scharenslijperswagen. De aanrijding is vermoedelijk te wijten aan het feit. dat de vrachtauto den scharenslijperswagen wilde passeeren, terwijl de laatste naast een stil- staanden auto reed en de ruimte tot passeeren te klein was. De slijperswagen werd ernstig bescha: igd. Persoonlijke ongelukken hadden niet plaats. Blijkens binnengekomen rapporten blijft het weer op zee in de afgeloopen dagen zeer slecht te zijn geweest. Tal van kleinere treilers heoben hierdoor de vlsscherij tijdelijk moeten staken. Ook de visscherij zelf blijkt deze week schraal te zijn en ce treilers melden alle vrij geringe vangsten. Het Nederlandsche m.s. „Vrede" kwam heden van Caen in ae haven van IJmuic'en binnen. Dit motorschip had aan boord een reddings- clot van het m.s. ..Rijnstroom", van wel schip men nog niets vernomen heeft. Het vlot van de ..Rijnstroom'' werd tijdelijk in de vis- schersha' en vastgemaakt Dammen. De wedstrijd St. Bavo BOnt wikkeling (Lisse) werd Dinsdagavond in Heem stede gespeeld. St. Bavo was over het algemeen iets sterker, en verloor voorloopig slechts 1 par tij, 4 partijen remise, terwijl 1 partij werd af gebroken. De uitslag was als volgt: ST. BAVO B—ONTWIKKELING J. WarmerdamA. v. Dijk 20 Jac. DraijerW. v. Velsen XX J. WeijersJac. v. d. Poel 1—1 G. DoesA. P. Mooieklnd 2— J. WullemsJ. v. d. Oetelaar 1—1 N. J. Kol—J. Hooijkamer 1—1 W. TeeuwenJ. v. Hal 1—1 S. DiependaalG. S. Hart 2—0 P. v. d. VorstE. v. Diest 0—2 W. WullemsTli. de Klerk 2—0 Voorloopige uitslag 126 De clubavond van St. Bavo is verzet naar Donderdagavond, en wordt voortaan gehouden in de Jongenszaal van het R. K. Jeugdhuis aan den Heerenweg. Een jonge vrouw was aanvankelijk kan toorbediende, later hulp-kassière bij een groote overzeesche handelmaatschappij in Amsterdam. In 1936 werd zij aan de kas geplaatst en kort daarna begon zij geld te verduisteren. Enkele maanden later was er een tekort van f 900. Eind 1936 legde zij tegenover haar man een bekentenis af. Deze was handelsreiziger van beroep, zijn zaken gingen zeer slecht, goede agenturen was hij kwijt geraakt; zij hadden schulden moeten maken en ten slotte begon de vrouw met de verduisteringen. Toen de man het hoorde was hij eerst boos; al gauw legde hij er zich niet .slechts bij neer. maar hij berustte ook in een voortgaan met de verduisteitngen. Hij kreeg nieuwe agen turen, kocht een auto. richtte zich nieuw in. maakte reisjes De vrouw stopte het eene gat met het an dere; zij ontving bedragen, die zij niet, zooals behoorde, naar een bank bracht, maar zgn. in kas hield. In werkelijkheid eigende zij het zich toe. Door een reeks van boekingen wist zij op vindingrijke wijze op papier alles in orde te doen schijnen. Tijdens haar laatste vacantie kwam het bedrog echter uit. Er was f 18.000 te kort; f 1100 bleek nog in haar woning te zijn; bovendien werd bij huiszoeking nog f 2200 in een kluwen wol gevonden. Wegens verduistering veroordeelde de recht bank de vrouw tot twee jaar gevangenisstraf; de man kreeg wegens heling 'dezelfde straf. Van deze vonnissen teekenden zij appèl aan en vandaag diende de zaak voor het gerechts hof. ,,Ik heb volledig bekend", zeide de jonge 'rouw, „maar ik hoop op clementie. De straf is zoo zwaar." „In totaal", zeide de president, „hebt u f 18.000 verduisterd. U kocht een auto,, een nieuw ameublement, u maakte reisjes met uw man. Kortom, u leefde ver boven uw stand.' De president las uit het reclasseeringsrapport voor hoe het echtpaar leefde: „Reisjes naar badplaatsen en naar het buitenland, 's Avonds bleven zij niet rustig thuis; graag gingen zij naar bioscoop en cabaret." Het rapport schetst de vrouw als zeer oneven wichtig met hysterische neigingen. De man was om dezelfde reden als zijn vrouw ^iiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiH in appèl gekomen; „Het is zoo'n vreeselijk zware straf." Aanvankelijk, toen hij met het meisje ken nis maakte, had hij een behoorlijke positie. Er' kwam echter tegenslag in zaken enzoo was hij aangewezen op de inkomsten van zijn meisje, dat intusschen zijn vrouw was geworden. „Ik was een slappeling'', besloot verdachte zijn bekentenis. „Het is geen alledaagsche zaak: een echt paar in de verdachtenbank", zeide de pro cureur-generaal, mr. J. Versteeg, in zijn re quisitoir. „Ik zal dezen mensclicn geen ver wijten maken, want zij zullen zichzelf dik wijls genoeg hebben verweten wat er ge beurd is. Voor duizenden heeft deze vrouw zich toegeëigend; de man verzette er zich niet tegen. Het echtpaar richtte zich er van in; ging uit; en dat alles op kosten van de zaak, die deze vrouw behoorlijk betaalde en die haar volkomen vertrouwde. Dan komt de ontknooping en de volslagen ruïne. Tot twee jaar hooien zij zich door ds rechtbank veroordeelen, een ernstige straf, maar ik weet niet, wat ik tot -/erlichting dei- verdachten zou moeten aanvoeren. Zij hadden ten minste zichzelf een „halt" moeten toeroe pen, doch cok dat is niet gebeurd Spr. vorderde veroordeeling van beide ver dachten tot twee jaar gevangenisstraf, echte- met aftrek van de voorloopige hechtenis. De verdediger, mr. F. A. Kokosky, schetste in een uitvoerig pleidooi het leven van deze beide menschen. Jarenlang leefden zij in een voortdurenden angst. Wanneer 'n tooneelschrij- ver uit den tijd, die achter ons ligt, deze mate rie zou bewerken, zou hij zijn stuk kunnen noe men „De ondergang van een gezin", of „Hoe door liefde, optimisme en zwakheid van ka rakter twee fatsoenlijke menschen ten onder gaan". PI. besloot zijn pleidooi met een dringend be roep op de uiterste clementie. Arrest 21 Maart. (Berichten reeds geplaatst in een deel van onze vorige oplaag) Het, afscheidsconcert, dat Zaterdag 9 Maart in het Muzieklyceum zal worden gegeven door Lili Krauss en Doda Conrad vóór hun vertrek naar Nederlandsch-Indië is geheel aan Schubert gewijd. Het omvat o.a. enkele Goethe-Iiederen, de piano-sonate in A kl. t. op. 143, Impromptu in Es gr. terts op. 90 en Valses Nobles op. 77. De danseres Ilse Meudtner, die een internatio nale tournée zal maken en begin April ook voor een reeks voorstellingen naar ons land komt, zal 9 April in den Stadsschouwburg een dansavond geven. Door de oplettendheid en bedachtzame wijze van handelen van een controleur der Nederlandsche Bewakingsmaatschappij te Amsterdam is de politic er Donderdag nacht in geslaagd de hand te leggen op twee beruchte inbrekers, BI. en Z., juist op het oogenblik, dat deze menschen bij de expeditie-onderneming A. B. C— in de Kerkstraat hun slag meenden te hebben geslagen en zij zich van het terrein hunner werkzaamheid wilden verwijderen. De controleur B. maakte Donderdag nacht, zooals gewoonlijk, de ronde door zijn wijk. Op de Reguliersgracht zag hij plotseling twee mannen, die hem, uit hoofde van zijn beroep, bekend waren, nl. BI. en Z„ die berucht zijn als muntmeter- dieven, ladelichters en inbrekers. Z. was als heer gekleed. Hij zag er wat men noemt chic uit. Ze hadden een fiets bij zich. Daar deze heeren gewoonlijk niet veel goeds in den zin hebben, wanneer zij er 's nachts op uittrekken, leek het den controleur de moeite waard hen in het oog te houden. Hij begon een voorzichtige achtervolging, evenwel nog niet voorzichtig genoeg, want BI. kreeg hem in de gaten. Het was zaak, zich aan de aandacht van beide mannen te onttrekken. De controleur deed dan ook alsof hij niets had gezien en reed op zijn fiets een andere richting uit. Uit de be wegingen van de beide inbrekers had hij opge maakt, dat zij in de buurt van de Kerkstraat O hrlstus heeft aan Zijn Kerk voor speld. dat zij om Zijnentwille vervol gingen sou moeten verduren. Zalig tl), die vervolging lijden om de Gerechtig heid. want hunner te het Koninkrijk dor Hemelen. In aansluiting op het bericht der „l'aris Soir" over een ultimatum van Moskou aan Helsinki, dat elders in dit blad werd afge drukt, geven wij hier nog een vroegere mede deeiing door United Press aan haar bladen over vredesoverleg, dat momenteel te Stock holm zou plaats vinden. Hieraan zouden zoowel Zweden en Finnen als Duitschers en Kussen deelnemen. Reeds gedurende verscheidene dagen, aldus United Press, warden tusschen Russische en Finsche vertegenwoordigers in Stockholm voor loopige besprekingen gevoerd. Hieraan namen deel de Finsche gezant Erkko. de Russische gezante mevr. Kollontay, de Zweedsche minister van Buitenlandsche Zaken Günther en de Fin Paasikivi. zich eveneens in Stockholm, benevens een ver tegenwoordiger van Maarschalk Manncrheim, generaal Rosenbroyer, die, alvorens naar Stock holm te vertrekken, overleg zou hebben ge pleegd met Mannerheim en den Duitschen ge zant in Helsinki, Blücher, teneinde het Duit sche standpunt te vernemen. De Zweedsche industrieel Wemier Gren, die groote belangen in Finland heeft, is eveneens bij de besprekingen betrokken, nadat hij met grooten spoed uit Parijs was teruggekeerd. In gezelschap van Sumner Welles heeft hij uit Amerika, waar hij zijn vacantie doorbracht, de reis over den Atlantischen Oceaan gemaakt. Rechtstreeks reisde hij via Parijs naar Stock holm. Het Zweedsche ministerie van Buitenlandsche Zaken in Stockholm verklaart: „Wij weten niet het minste over vredesstappen. Zelfs indien wij het zouden weten, zouden wij de pers nog geen inlichtingen verschaffen." De woordvoerder weigerde echter pertinent tegen te spreken, dat vredesstappen zijn gedaan. In bevoegde kringen te Helsinki weigert men zich uit te laten over de geruchten inzake bemid deling, die sedert eenige dagen hardnekkig de ronde doen. Hoe het ook zij, men neemt in Helsinki groote reserve in acht, evenals in de overige hoofd steden van de Scandinavische landen. hun slag wilden slaan. BI. volgde hem nu op zijn beurt eenigen tijd op de fiets, om te zien, of de controleur van den bewakingsdienst in derdaad geen argwaan koesterde. Tenslotte slaagde de nachtwaker er In hem kwijt te ra ken. De controleur begaf zich, toen hij zich onop gemerkt wist, onmiddellijk naar het politiebu reau Stadhouderskade, waar hij zijn bevindin gen aan den dienstdoenden wachtcommandant meedeelde. Men oordeelde het daar noodig, een onderzoek in te stellen naar de gangen van de beide inbrekers. Een agent in uniform ging met den controleur mee in de richting van de Kerk straat, waar men vermoedde, dat de inbrekers bezig waren. Onderweg voegde zich nog een tweede politieman bij hen. Het vermoeden van B. bleek inderdaad juist te zijn. Want toen de twee politiemannen en de controleur drie minuten in de Kerkstraat wa ren, verscheen het tweetal inbrekers uit het pand van de expeditie-onderneming A. B. C. De politiemannen trokken hun revolvers en hielden op deze wijze BI. en Z. in bedwang*. In den korten tijd, die verloopen was tus schen het oogenblik, waarop de controleur van den bewakingsdienst naar de Stadhouderskade fietste, en het moment waarop de politieman nen in de Kerkstraat kwamen, hadden de in brekers kans gezien een muntmeter te lichten, terwijl Z. een groot pak tafelkleeden op zijn fiets had gestapeld. Het tweetal werd gearresteerd en overge bracht naar het bureau Stadhouderskade. Uiter aard werden de heeren gefouilleerd, waarbij bleek, dat Z. in het bezit was van een koevoet met verlengstuk. BI. had bij zich handschoe nen, een groote bos loopers en een zaklantaarn, hetgeen een volledige inbrekersinventaris uit maakt. Direct na hun insluiting in het bureau Stad houderskade werden de inbrekers verhoord. Het spreekt vanzelf, dat zij, hoewel bij deze inbraak op heeterdaad betrapt,* toch niet bekenden. De politie vermoedt, dat het tweetal ook de hand heeft gehad in een tweetal nachtelijke in braken, die onlangs zijn geconstateerd. Daarom zullen zoowel BI. als Z. na het verhoor op de Stadhouderskade ook naar andere bureaux wor den overgebracht, opdat de recherche kan uit maken of zij inderdaad in andere inbraken de hand heben gehad. De Amsterdamsche politie heeft, dank zij de samenwerking met den bewakingsdienst, weder om twee beruchte inbrekers voorloopig onscha delijk gemaakt. Uiteraard worden zij in verze kerde bewaring gesteld. KOPENHAGEN, 7 Maart (Reuter). De radio alhier maakte hedenavond bekend, dat het radiostation te Helsinki om 21 uur de volgende verklaring uitzond: „De Finsche regeering deelt officieel mede, dat de Sovjet-regeering aan Finland nieu we vergaande eischen heeft voorgelegd. Ver dere bijzonderheden zullen later bekend worden gemaakt." In diplomatieke kringen te Helsinki werd Donderdagavond het bericht over een Russl- schen stap te Stockholm en over eventueele bemiddeling van Zweden in het Flnsch-Russi sche conflict, op den grondslag van nieuwe concessies van de zijde avn Finland, druk be sproken. De commentaren hebben bijna uit sluitend betrekking op het feit, dat het heden avond te Helsinki gepubliceerde communiqué preciseert, dat de Russische eischen verder gaan dan die, welke bij de laatste onderhandelingen gesteld zijn. Men doet uitkomen, dat de regee ring van Finland het aan den eenen kant heeft over Zweedsche interventie, en aan den anderen kant reeds thans duidelijk maakt, dat de Fin sche openbare meening niet zou kunnen be grijpen, dat deze eischen als grondslag voor onderhandelingen worden genomen. Men be grijpt, dat bij den huidigen staat van zaken de Finsche regeering zich, zoolang de officieele onderhandelingen duren, uiterst zwijgzaam toont, en het onderwerp der besprekingen nog niet ter kennis van de Finsche bevolking I brengt. De openbare meening, zoo kan men con- stateeren, oordeelt, dat het geringe succes, door de Russen in deze oorlogsmaanden be haald, concessies, welke niet vereenigbaar zijn met de onafhankelijkheid des lands, verre van rechtvaardigen. Ofschoon officieele bevestiging *o) strekt ont breekt, houden berichten uit gewoonlijk be trouwbare bron te Stockholm toch nog staande, dat vredesonderhandelingen in Finland gaande zijn tusschen Finsche, Zweedsche, Duitsche en Russische gedelegeerden. Wat voor besprekin gen ook gevoerd worden, zij worden in het strikste geheim gevoerd. Er wordt, volgens Reuter, op gewezen, dat de denkbeelden, die wellicht naar voren wor den gebracht, uiteraard van zoo delicaten aard zouden zijn, dat een voorbarige publiciteit al leen maar nadeelig zou zijn. Men eerwacht hier echter in breede kringen belangrijke ontwikke lingen ten aanzien van Finland. De rechtbank te Den Bosch heeft de behan- leling van de strafzaak voortgezet tegen den thans gedetineerden 22-jarigen sjouwer uit Sprang-Capelle, die aldaar op 30 September van het vorige jaar op het voetbalveld na af loop van een wedstrijd den speler K. Snijders zoodanig niet een mes heeft gestoken, en ver wond, dat Snijders spoedig daarop is overleden. Op 16 November heeft verdachte terechtge staan voor de rechtbank te 's-Hertogenbosch en de Officier van Justitie heeft toen wegens dood slag vier jaar gevangenisstraf tegen hem ge- eischt. Op 30 November heeft de rechtbank ech ter bepaald, dat alvorens uitspraak te doen, in deze zaak een psychiatrisch onderzoek naar de geestesvermogens van verdachte zou worden in gesteld. Donderdagmorgen diende de zaak opnieuw. Als getuige-deskundige werd gehoord dr. G. Janssens, geneesheer-directeur van de psychia trische inrichting „Voorburg" te Vught. die een onderzoek naar de geestesvermogens van ver dachte had ingesteld, en die zijn bevindingen in een rapport heeft vastgelegd. De conclusie van lit rapport luidt, dat verdachte zeer verminderd toerekeningsvatbaar is. De dokter lichtte dit rapport nader toe en als zijn meening gaf hij te kennen, dat liet wenschelijk zou zijn, verdachte een gecombineerde straf op te leggen. De Officier van Justitie, hierna requisitoir ne mend, meende het vroeger genomen requisitoir te moeten wijzigen en wel ten aanzien van het bewezen geachte misdrijf en ten aanzien van de strafmaat. De Officier van Justitie achtte bewezen, dat verdachte zich heeft schuldig gemaakt aan mishandeling den dood tengevolge heb bend. Hij eischte tegen verdachte een jaar gevangenisstraf, waarvan zes maanden voor waardelijk met een proeftijd van drie jaar. De verdediging in deze zaak werd gevoerd door mevr. mr. Emma Lion, die er bij de recht bank op aandrong de-onvoorwaardelijke straf zoo clement mogelijk te doen zijn. LONDEN, 7 Maart. (Havas) Het vertrek der „Queen Elisabeth", 's werelds grootste mailschip, twee maanden vóór den oorspronkelijk vastge- stelden datum, wordt door scheepvaartkringen te Londen verklaard het gevolg te zijn van de kwetsbaarheid der werven aan de Clyde voor vijandelijke bomaanvallen. Als dit schip van 85.000 ton was beschadigd, zouden de werven en het vaarwater daarvan grooten overlast hebben ondervonden. Bovendien zijn thans de hellingen weer beschikbaar voor nieuwen aanbouw. Voor de marine worden momenteel aan de Clyde ge bouwd twee slagschepen, een kruiser, een vlieg tuigdrager en twee torpedojagers. PARIJS, 7 Maart. (Reuter). „Ik ben zeer vol daan over mijn onderhóud met Sumner Welles en over zijn bezoek", aldus verklaarde Daladie: tegenover den Reuter-correspondent, enkele mi nuten nadat Welles het ministerie van Oorlog hedenavond had verlaten. Oorspronkelijk had het onderhoud een uur zullen duren, doch dit werd verlengd tot 1 uur en 40 minuten. HELSINKI. 7 Maart. (Reuter). Vandaag is een Op weg naar Zweden zijnde sneltrein ingereden op een trein, welke op weg naar Tornio was. Hierbij zijn twintig passagiers gedood, waaronder 16 geëvacueerde kinderen van nog geen 12 jaar oud. Het ongeluk geschiedde terwijl het pikdonker was en een verblindende sneeuwstorm woedde in het station Littela, nabij Tampere. De sneeuwstorm was oorzaak, dat de machinist niet zag hoe het signaal op onveilig stond. MACAO, 7 Maart. (Reuter) Van Tongka en Hoengtsjau uit, waar zij twee dagen geleden een landing hebben uitgevoerd, zijn de Japansche troepen verder landinwaarts opgerukt en heb ben zij alle belangrijke plaatsen in de provincie Kwantoeng bezet. Gemeld wordt, dat nog te genstand wordt geboden te Sjekki, en dat de invallers in andere deelen van het district Tsjoengtsjau practisch geen verzet hebben ont moet. LONDEN, 7 Maart. De „Times" oppert oe mogelijkheid van een federatie van het Brit- sche en Fransche gebied in het Midden-Oosten- Het mandaat, aldus het blad, moet in iedei ge val binnen afzienbaren tijd nerzien worden. Daarbij kan men slechts in oe richting van een federale constitutie gaan. Het is de moeite waard te overwegen, of de nauwe Britsch- Fransche samenwerking niet op waardevol wijze kan worden uitgebreid tot de koloniale bezittingen en de mandaatsgebieden, Syrië. Pa lestina en Transjordanië. zoo Desluit het olac. zijn bijeengevoegd door hun aardrijkskundige ligging, de geschiedenis en een gemeenschap' pelijk belang.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 4