%ocddiem»i ^aat Laatste Nieuws gidodzM' M** Uitbreiding staat van beleg van het buitenkansje, dat Quaker en H-OJ uw kinderen bieden postzegels t GOED JAAR VOOR VAN GELDER ZONEN Haarlem, 8 Maart De ondergang van de O 11 Spionnage wordt krachtig bestreden Ook het derde slachtoffer thans geborgen VRIJDAG 8 MAART 1940 Voor Finland Klinkende bewijzen van medeleven Patrouille schiet op doorrij denden auto Dame gewond ONZE NEUTRALITEIT De Nederlandsche vlag op den Watertoren RK. VOLKSBOND VERKOOPINGEN Onze romankunst na 1SDO De letterkundige dr. P. H. Ritter geeft een litterairen avond STADSSCHOUWBURG R.K. MIDDENSTANDS- VEREENIGING ftahd. Laatste Zondagmiddagconcert H. O. V. Deze beide werken staan onder leiding C. Keereweer. Dansavond Els Keeser Haarlemsche Sport- week Voorloopig vastgesteld van 4—10 Juli R.K. SLECHTHOORENDEN BURGERLIJKE STAND 'T ZILVEREN KLOOSTERFEEST VAN BROEDER PROSPER mm mu mooie, gesorteerde winkelwaarde ruim 60 ct, voor slechts één dubbeltje Het zijn 55 verschillende, gesor teerde zegels uit 12 Europeesche landen, w.o. vele betere soorten, die U niet in goedkoope post zegelpakketten aantreft. Een aantrekkelijke collectie voor jeugdige verzamelaars. Maakt uiv kinderen bly met deze envelop en houdt ze ondertusschen opgewekt, gezond en fit door een dagelijksch ontbijt met het voedzame, heerlijke H-0 of Quaker, rijk aan de zenuw sterkende Vitamine B, SANTPOORT HILLEGOM Winst na afschrijving 2.420.850 (v.j. 1.070.093) waaruit op gewone aandeelen 8 (v.j. 3) °/o dividend AGENDA 9 Maart Apotheekdiensten Een held! STAD Ook vandaag is Finland weer royaal bedacht. Ontvangen werd: UWS Van familie de P. te H. f 3.50 Van V. M. f 1.— van J. W. V. f 5.— van p. m. f 3.50 van P. h. S. f 50— van s. J. f 3.50 Van N. P. N. f 5— van L. v. O. f 2— Van C. H. f 3.50 van N. N. f 1— Van K. Z. f 2.— Van fabriekspersoneel v. K. f 30.75 Van J. de V. f 1— Van j. w. V. f 5.— Van E. K. S. f500— f 613.75 Vorige opgave I 5999.21 Totaal f 6612.96 Het concert wórdt besloten met een eerste uitvoering van de ouverture bij von Kleist's blijspel „Amphitrion" van Dr. Johan Wage naar. Oiften worden gaarne in ontvangst genomen ons redactieburcau Nassauplein 1, Haar- em; en kunnen gestort worden op gironummer "'018 van het Consulaat van Finland te 'terdam ten name van den heer G, Am- J. G. Key. j. *n den afgeloopen nacht omstreeks twaalf uur sn ilrde uit de richtinS Haarlem met groote d« id een auto- Een militaire patrouille wilde tien en wagen op de Zandvoortschelaan aanhouden v? st°Pteekens. De wagen hield in, doch ak bij de patrouille gekomen, werd weer vol s gegeven, Op den snel rijdenden wagen werd 2 geschoten, waarna gestopt werd. Bij onder- ek bleek, dat de inzittende, mevr. Z. uit Zand- jQft, vrij ernstig gewond achter het stuur zat. u_et bleek nJ. dat zij via het portier door een in haar dijbeen was geraakt. Direct werd J, vrouw naar het St. Elisabeth Gasthuis- te aarlem overgebracht, waar de kogel operatief °est worden verwijderd. Haar toestand is be zigend. De wagen is in beslag genomen. tie Sedert eenige dagen waren een aantal schil- ~^rs bezig den koepel van den Watertoren af te j^huren en in de menie te zetten. Dit werkje, tiat hoog boven den beganen grond gebeuren *ti°est, trok vanzelfsprekend aller belangstelling. °'t werk gold het aanbrengen van een meters- Sïoote Nederlandsche vlag ter voorkoming van ventueele neutraliteitsschendingen. Des nachts ea! deze vlag door schijnwerpers verlicht wor- ^Voor een g0ecje opkomst hield de R.K. Volks- 'Z. in samenwerking met de commissie voor u ^eidersontwikkeling, onder leiding van den j, °r J. Ph. Castricum een belangrijke bijeen- u bist, welke geopend werd met het zingen van et -.strijdlied". ]j R.K. Mannenzangvereeniging „St. Caeci- er ?j°ng hierna „Ave Verum" van Jos. Beltjens 1 „Beati Mortui" van F. Mendelssohn, to Verbondsvoorzitter, de heer A. C. de Bruin, dan over „Mensch en maatschappij". Er p' aldus spr., een actie ingezet voor de Nieuwe er>ieenschap, opdat alle Nederlanders door- eti°hgen worden van de lessen van het Evangelie u"Quadragesimo Anno". Nader ging spreker erop in. tin enkele vragen waren gesteld en af- J entie beantwoord waren, zong „St. Caecilia" ^etierom twee nummers, n.l. „Sum sanctus" van Schubert en „Schafers Sonntagslied" van C. <reutser. een dankwoord van den voorzitter aan den jPrpker. den heer A. C. de Bruin en aan de „•-K. Mannenzangvereeniging werd deze verga- r'hg gesloten. Uitslag der verkooping van 7 Maart in het °tarishuis is als volgt: b^ceel Plataanstraat 60, f 2900 H. A. Ding- Onder auspiciën van den boekhandel De Erven Lcosjes werd gisteravond ter gele genheid van de Boekenweek, in de Kroon zaal van restaarant Brinkmann een literaire avond gehouden. Als spreker trad op de be kende letterkundige dr. P. H. Ritter, die een voordracht hield over „Onze nationale ro mankunst in de laatste vijftig jaar." Als inleiding van zijn voordracht schetste spreker de ontwikkeling der Europeesche litera tuur, die in de dagen van Zola beheerscht werd door het naturalisme, dat hoewel het een harts tochtelijke beschrijving van het leven was en ook een sociale zijde bezat, later toch meer overhelde naar het symbolisme van Maeterlinck Hier te lande zien wij echter in de werken van Lodewijk van Deyssel al de verdieping der ob servatie en na den eersten aanloop is het proza van het naturalisme teruggekomen. Onze ro mankunst miste de sociale verbreeding, met het gevolg, dat er een rem in den loop van het na turalisme ontstond. Wie van onze schrijvers wel het dichtst bij de sociale zijde van het natura lisme stond, is ongetwijfeld wel Herman Heyer mans geweest, die naast veel persoonlijken hu mor ook veel binnenhuiskunst schonk. Hij heeft sterke tendenzen in zijn werk, waarbij echter de waarde van zijn talent geschaad werd. Maar uit die zinnenzwijmeling, die het naturalisme met zich bracht, is een nieuwe richting ont staan, waarvan het pessimisme en de anti-con ventionaliteit de overwegende kenmerken zijn Marcellus Emans vooral heeft zich losgewor- teld van het conventionalisme en ontwikkelde zich meer naar het amoralisme; zijn pessimis me kent geen levensbinding of levensharmonie Evenzoo is Louis Couperus bezeten door deze moedelooze gedachte. Hij wist het banale te aanvaarden als realiteit en het kleine wist hij groot te maken. Een overeenkomst tusschen Coenen en Couperus is wel deze, dat b-eide schrijvers de onmacht van den mensch aantoo- nen. Als aesthetische basis voor deze periode geldt dan ook: „Als we de nietigheid van onz kleine zielen niet erkennen, zullen wij nooit een gróóte ziel kunnen worden." Johan de Meester had sociale tendenzen in zijn werken, maar hij liep met zijn gewonde hart te pletter tegen de onverbiddelijkheid der realiteit Als contraire verschijningen in dezen tijd noemde spreker van Eden en W. A. Paap. De romanliteratuur na de Tachtigers vertoont talrijke vertakkingen, waarvan we als enkele typen noemen Adriaan van Oort, Emmy van Lokhorst, Bruysse, Miaurits Dekker, van Moer kerken en Ina Boudier Bakker, de laatste tracht vooral de persoonlijkheid te doorgronden. De Forumgroep gaat nog verder en ontleedt het individualisme met een groote i. Men zoekt achter het boek niet het bouwstuk van schoon heid, maar de persoonlijkheid. Dit beteekent de verlegging van het aethetische naar het psycho logische criterium. Zij willen geen schoonheid meer, maar essentie, gebonden aan de tijdsdy- namiek. De lezer moet een voortdurende critiek hou den op zijn boeken. Zoo zal hij na jaren, nadat hij zijn verschillende boeken herlezen heeft, het boek beter gaan begrijpen en zelf de vruchten plukken van zijn verrijkte kennis, die hij heeft opgedaan. Voorzichtig, mijnheer I Dat kunt U pas zeggen, als U eerst bij KOSTER MANS geprobeerd hebt. KOSTERMANS heeft vrij wel alle maten, typen, modellen en tinten die er zijn. Pej qq. erceel Zijlstraat 92, f 9000 A. H. Hartkamp. -O-rond aan het Brouwersvaartpad, f 5850 D. T ti-q- j ®'ceel Spiegelstraat 6zw. en 3rd., f 2680 D. ^uurendonk qq. ^Oo- ^der voorzitterschap van den heer Th. S. J. bi °y Zal dinsdag 12 Maart in restaurant Brink- 31111 <3e jaarvergadering van de R.K. Midden- bel ereeniging gehouden worden. Op deze angrijke vergadering zal de heer J. Bakker, ecteur van het Centraal Hanze Bureau, een tiet" il0Ucicn ovel' „Middenstander in mobilisa- 'Jd waarin verschillende actueele onder- ti,, P°n voor den middenstander zullen behan- elci worden. U Bet laatste H. O. V. Zondagmiddag-concert, W0 onder directie staat van Marinus Adam, tiij.jd ?edeeltelijk geleid door L. C. Keereweer, gpllr';,nt- van het mannenkoor „Haarlems Zang- lePtlt bat aan dit concert medewerking ver- gouTer leitiing van Marinus Adam wordt be- HeetT 111 el- be „Symphonie Fantastique" van jeqeri0r Berlioz, waarin de opiumroes van een ybig musicus wordt uitgebeeld, biam? "Evocation" van Claude Debussy, voor eerst enkoor. tenor en orkest, wordt dan een ctnnoitvoerin" gegeven. Solist is Giaeomo VanT06 Pauze zingt het koor „Landerkennung" b^fito ne§' eveneens met orkestbegeleiding. De PiktA'T0 in dit werk wordt gezongen door H. We zouden Els Keeser onrecht aandoen, wan neer we van haar zeiden, dat zij tot de cate gorie begenadigden op dansgebied" behoorde. Het terrein, waarop zij zich beweegt, is dat van het bewegingskoor, een vorm van rhythmische lichaamscultuur in groepsverband. Dat is haar voornaamste kracht en daarmee bereikt zij ook goede resultaten. Dat bewees zij wederom op dezen dansavond, waarop zij met een gedeelte van haar leerlingen en geassisteerd door een beroepsgroep in eenige bewegingskoren optrad. Vooreerst „De Vlaggendrager", een reeds eer der in ons blad gememoreerde „rhythmische conceptie" van Heinz Tobi, op muziek van Wolfgang Wijdeveld een groepsdans, waarbij m,en moeite moet doen er niet een speciale ten- denz achter te zoeken. Dan „De Strijders'" een leekenballet zonder pretentie, doch waarvan de pittige, vlotte en vaak zeer behoorlijke uitvoe ring de pharoxclogie van de omschrijving vérre overtrof. Tenslotte het nieuw aangekondigde ballet: „De geplaagde Tuinman". Hierin werkte de z.g. beroepsgroep mede, bestaande uit Loek van Oven, Ellenore Westerling, Betty Gerzon, Aart Verstegen en ais men wil: ook Els Keeser zelf. Het is het verhaal of liever gezegd sprook je van een tuinman, die oneenigheid met zijn bloemetjes, t.w. een zonnebloem, een papaver en een distel krijgt, die hem met behulp van een. hommel zoo plagen, dat hij onder een bloem pot kruipt. Dan krijgen de ondeugende Flora- kinderen spijt, waarna het drama met een kin derachtig grapje eindigt. Om eerlijk te zijn, arrangement en attributen waren van dien aard, dat het geheel in een goede versie niet misplaatst zou zijn. Het is nogal naïef van in houd en uitvoering, zonder dat ook maar één enkele trouvaille van eenig formaat, of een paar sprankelende origineele vonken het recht van bijzondere waardeering kwamen opeischen. En toch was dat o.i. wel een elementaire eisch „om de toeschouwers op vroolijke wijze te ver maken". Wij zijn dan ook van meening, dat Els Keeser in deze richting niet verder door moet gaan, doch zich uitsluitend moet bepalen tot het in- strueeren en leiden van bewegingskoren, wat haar ongetwijfeld het beste ligt en waarmede zij inderdaad succes heeft. Juist met goed preten tieloos dilettantisme is die kunst het best ge diend. De zwakke broeders en zusters, die er doorheen lcopen, zijn weliswaar lichtelijk sto rend, doch aan den anderen kant accentueeren zij weer de verdiensten van de goeden. Els Keeser danste ook eenige solodansen, waarvan De gevangene op een Russisch volks lied nog ongetwijfeld de beste was, ondanks het feit, dat Nina Kirs-anowa voor haar „Gipsy- dans" de choresgrafie schreef. Want deze laat ste dans miste het vurige en zekere enthousias me, die een zigeunerdans toch dient te ken merken. Laten wij eindigen met te zegtgen, dat de zwaar gevulde schouwburg hevig verheugd was met hetgeen hij te zien en te hooren had ge kregen (want Wolfgang Wijdeveld en Coby Lautester accompagneerden zeer verdienstelijk), terwijl menig bloemstuk voor Els Keeser de be wondering van velen harer aanhangers en aan hangsters uitdrukte. Vt. Het uitvoerend comité van de Haarlemsche Sportweek vergaderde gisteravond onder voor zitterschap van dr. C. Spoelder in hotel „De Leeuwerik" met de vertegenwoordigers der sport organisaties. De voorzitter besprak de prestaties van de laatst gehouden sportweek en constateerde met voldoening, dat ook de tweede portweek alles zins geslaagd is. Dr. Spoelder zei het te betreuren, dat de sport week nog steeds niet alle Haarlemsche sport beoefenaren omvat, daar men met 't katholieke gedeelte nog altijd niet tot overeenstemming heeft kunnen komen. In hoofdzaak betreft dit het kleedingvraagstuk, doch spreker vertrouwde, dat binnen afzienbaren tijd een oplossing zou worden gevonden, die algemeen bevrediging schenkt. Dan zal het doel bereikt zijn, dat de commissie zich van den aanvang' af heeft ge steld: een sportweek voor en door de geheele Haarlemsche bevolking georganiseerd. Bij de bespreking van de plannen voor 1940 stelde de voorzitter allereerst de vraag' aan de orde, of het met het oog op de gewijzigde om standigheden gewenscht geacht werd, dit jaar de Sportweek te houden. Het uitvoerend comité en de vergadering waren unaniem van oordeel, dat er ook dit jaar een sportweek dient georga niseerd te worden. Voorloopig werd vastgesteld de week van 410 Juli. Het uitvoerend comité zal thans een con cept-programma samenstellen. Antwoordende op sprekers, die ter bestrijding van de spionnage uitbrei ding van den staat van beleg' hadden gevraagd, heeft de minister van De fensie hedenmiddag in de Eerste Kamer verklaard, dat de geheime-inlichtin- gendienst, de justitie en de politie, reeds krachtig de spionnage bestrijden. In voorbereiding is een Kon. Besluit, waarbij de staat van beleg over een grooter gedeelte des lands zal worden afgekondigd. Indien het noodig zal blij ken, zal de regéering niet aarzelen, het geheele grondgebied in staat van beleg te verklaren. 7 Mrt. W. H. J. Klein SchiphorstLucas, d.; J M. E. SmitHoonakker, z.; J. C. de Boer Heeremans, d.; N. M. C. van der Vecht Klerk, z.; D. W. Gortmakervan Mild, z.; 8 Mrt. E. van KilsdonkKooijman, z.; H. Wern- singvan Assenbergh, z. Overleden: 6 Mrt. J. N. Ran, 71 j., Turf markt; W. F. van der Pol, 70 j„ Floresstraat; W. Koppen, 68 j„ Karei van Manderstraat; 7 Mrt. A., 18 d., d. v. J. Sieval, Reigerstraat; P. Stievade Regt, 58 j„ Hazepaterslaan; L. E. Wolff, 56 j„ Gr. Heiligland; M. H. van Stijn van Nimwegen, 76 j„ Spaarnhovenstraat; H. W. Penaat, 66 j., van Dortstraat; J. W. Hogenbijl van Hemerd, 70 j., Oude Groenmarkt. De R.K. Bond van Slechthoorenden St. Li- riuina doet een oproep aan alle slechthoorenden uit Haarlem om zich te organiseeren.. De Bond zal immers den steun en medewerking' van .ah len. moeten hebben om tot een zegenrijk werk te komen. Op de bijeenkomsten moeten zij hun verlangens met krijt op het bord aan elkander kenbaar maken. Het zou een groote verbete ring zijn indien de Bond over een Groepstele- foon beschikte. Maar hiervoor moet geld zijn. Door lid te worden van den Bond zullen de slechjhoorenden in staat gesteld worden zich op den duur een groepstelefoon te verschaffen. Zij, die meerdere inlichtingen omtrent deze vereeniging willlen vernemen, kunnen die ver krijgen bij den geestelijken adviseur, kapelaan van Rijn. Giften kunnen gestort worden op gi ronummer 196227, welke in dank ontvangen worden. Geboren: 4 Mrt. H. A. Arons—Vogt, z.; 6 Mrt. G. M. ten Seldam—Koker, z.; M. C. F. van DoornHoekstra, z.; J. Nalesvan der Meij, d.; Zooals bericht viert Broeder Prosper, oud overste van het Ziekenhuis St. Joannes de Deo te Utrecht en thans verblijvend in de Deo te Haarlem, vandaag zijn zilveren kloosterjubi leum. Omdat 't Vasten is, werd de viering van het feest uitgesteld tot 2en Paaschdag. Vanmorgen om kwart vóór zeven droeg de rector van het Huis, de zeereerw. heer J. P. van Zon, een plechtige H. Mis op, tot intentie van den feeste ling. Daarna kregen de bewoners van het Huis gelegenheid tot het aanbieden van gelukwen- schen. Eerste lustrum Stille Omgang. In den nacht van 9-10 Maart a.s. Zaterdag houden de leden van de Santpoortsche afdeeling van den Stillen Omgang hun jaarlijksche bedetocht naar Am sterdam, welke ditmaal staat in hiet teeken van het eerste lustrum. Zaterdagavond 9 uur wordt in de parochiekerk van O. L. Vrouw van Altijddurenden Bijstand het Lof gecelebreerd voor de deelnemers en de belangstellende parochianen, waaronder de zeereerw. heer Pastoor een korte toespraak zal houden. Daarna vertrekken de loopers. Zij, die per trein naar Amsterdam gaan, vertrekken te 1.16 vanaf Santpoort-station. Na aankomst in Amsterdam wordt de Stille Omgang gehouden. Daarna volgt te half vier de gezongen H. Mis in de kapel van het Maag denhuis, welke wordt opgedragen door prof. van Rek, die tevens een korte predikatie houdt. Met de trein van 5.55 keert men weer naar Santpoort terug. In de parochiekerk is dien dag Aanbidding en worden de parochianen aange spoord de H. Communie te ontvangen tot in tentie van den Stillen Omgang, dat ons vader land moge gespaard blijven van de ramp van een oorlog'. Ook de R. K. militairen van het Kantonnement Santpoort zijn van harte welkom bij de bedetocht. Tegen inzending van slechts 2 Quaker of H-0 mannetjes,plus lOcent aan postzegels, krijgt U deze verrassing, zoolang de voor raad strekt, franco toegezonden. Knipt de mannetjes uit de origineele groote Quaker, H-0 of K wix pakken en zendt ze met 2post» zegels van 5cent franco in gesloten couvert als brief met uw adres aan Quaker, afd. 1 Postbus 905, Rotterdam. Aan één adres worden niet meer dan 2 collecties gezonden. Het tooverboek is niet meer verkrijgbaar. NEERLANDS POPULAIRE, ZUINIGE ONTBIJT! R. K. Schaakclub „Hillcgom". van den competitiewedstrijd zijn: R. J. J. HeirmanJ. J. Balm R. J. J. HeirmanL. Koeken F. Nijssen—G. Mooyekind S. LieverseP. v. d. Mey G. Mooyekind—F. Nijssen G. Mooyekind—J. J. Balm Th. PetersM. v. d. Pol De uitslagen 0—1 0—1 afgebr. afgebr. 1—0 0—1 0—1 Aan het verslag van de directie der N.V. Ver- eenigde Koninklijke Papierfabrieken der firma Van Gelder Zonen ontleenen wij het volgende: Het voordeelig saldo van de winst- en verlies rekening' bedraagt, na een afschrijving van 1.662.958 op Terreinen, Gebouwen, Machines, Woningen, Vervoermiddelen, enz. 2.420.850. Na aftrek van de statutaire storting in het reservefonds ad ƒ242.085 en afboeking van tan tièmes voor commissarissen, directie en perso neel volgens de bepalingen der statuten tot een bedrag' van 221.549 is voor aandeelhouders be stemd 1.957.216. Vermeerderd met het onverdeeld dividend saldo ad 12.736.80 is ter verdeeling beschikbaar 1.969.953.19. Hiervan kan worden uitgekeerd: 6,4 (6) pet. op de cumulatief preferente aandeelen 432.000 (405.000); 8 (3) pet. op de gewone aandeelen 1.260.000 (472.500)5 pet. op de prioriteits- aandeelen 1.500 (nihil). De gunstige ontwikkeling van ons bedrijf in het laatste kwartaal van 1938 heeft zich in de eerste acht maanden van 1939 voortgezet. Na het uitbreken van den oorlog in de ons omrin gende landen nam de vraag naar onze producten toe, zoodat wij in de laatste maanden van het jaar ruimschoots van orders waren voorzien. In het begin van October vond ter gedeelte lijke compensatie van de gestegen productie kosten een matige verhooging van de meeste papierprijzen plaats, terwijl medio November de prijzen der verschillende papiersoorten opnieuw werden verhoogd. De totale productie onzer fabrieken steeg van 132.000 ton in 1938 tot 154.000 ton in het jaar 1939. Aan vernieuwingen, uitbreidingen en verbete ringen werd in het vorig jaar 1.071.758 be steed. In onze fabriek te Velsen kwamen een nieuwe hoogedrukstoomketel en stoomturbine in bedrijf. De grondstoffenvoorziening die, wat papier hout betreft, voornamelijk plaats vindt geduren de de zomermaanden en het najaar werd door de oorlogsomstandigheden in belangrijke mate bemoeilijkt. Desondanks was onze voorraad grondstoffen aan het einde van het jaar op een behoorlijk peil. Omtrent de mogelijkheid van aanvoer van nieuwe grondstoffen is weinig te zeggen, aangezien dit afhankelijk is van het verder verloop van den oorlog. Mede hierdoor is het bezwaarlijk omtrent de vooruitzichten van onze onderneming eenig oordeel uit te spreken. De bedrijfstoestand is thans bevredigend. Voor belasting' te reserveeren 204.066, waarna dan een onverdeeld dividendsaldo resteert van 72.386. Het Reservefonds ad 421.982.65 werd met 4 pet. rente of 16.879.31 verhoogd en zal na goed keuring van de balans 680.947.01 bedragen. De balans op 31 December 1939 vermeldt als Activa: Terreinen, Gebouwen, Machines, Wo ningen, enz. 13.676.410 (14.267.619). Vervoermid delen ƒ1 (onv.), Kas en Bankiers 3.361.656 (340.505), Deelnemingen in en vorderingen op andere ondernemingen 803.747 (859.125)Fond sen genoteerd ter beurze ƒ375.633 (416.812), Fondsen niet genoteerd ter beurze ƒ7.534 (7.535), Voorraden ƒ8.500.824 (10.214.976), Debiteuren ƒ4.078.902 (3.253.060), Vooruitbetaalde kosten 157.782 (86.573), Te ontvangen Interest ƒ14.400 (500), en als Passiva: Gewoon Aandeelen-kap. 15.750.000 (onv.), 6 pet. Cumulatief Preferent Aandeelen kapitaal ƒ6.750.000 (onv.), Prioriteits-Aandeelen- kapitaal 30.000 (onv.)Crediteuren 3.077.355 (3.100.654), Onverdeeld dividendsaldo ƒ12.736 (32.891), Reservefonds ƒ438.861 (314.973), Agio- reserve ƒ2.497.085 (onv.), Winst ƒ2.420.850 (1.070.093). De winst- en verliesrekening staat Debet voor: Afschrijving op Terreinen, Gebou wen, Machines, Woningen, enz. 1.617.648 (1.606.291), Afschrijving op Vervoermiddelen ƒ45.310 (27.505), Interest ƒ3.261 (2.912), Winst ƒ2.420.850 (1.070.093) en Credit voor: Exploitatierekening ƒ4.087.070 (2.733.002). Aan de toelichting op de balans ontleenen wij het volgende: De Terreinen, Gebouwen, Machines, Woningen enz. zijn ir de balans opgenomen tegen de oor spronkelijke aanschaffingswaarde, verminderd met jaarlijks verrichte afschrijvingen en in som mige gevallen verminderd met noodzakelijk ge achte extra-afschrijvingen. De Deelnemingen in andere ondernemingen zijn getaxeerd. De voorradige goederen, zoowel grondstoffen als materialen en afgewerkte producten, zijn eveneens op voorzichtige wijze getaxeerd. Bij de waardeering der Debiteuren werd reke ning gehouden met de mindere solvabiliteit van enkele debiteuren. Ook de ladderwedstrijd is begonnen. Hiervan is de puntenstand thans: M. v. d. Pol 2 pnt.; L. Koeken 1 pnt.; G. Kroon 1 pnt.; E. Th. La Feber 1 pnt. Jaarvergadering' R. K. Staatspartij Don derdag hield de R. K. Staatspartij haar jaar vergadering in hotel Sistermans. De voorzitter, de heer C. Sistermans, sprak zijn teleurstelling uit over de slechte opkomst Er staan groote veranderingen te wachten en we dienen paraat te zijn. Nieuwe tijden met nieuwe denkbeelden en verhoudingen breken aan en daarmee hebben wij terdege rekening te houden. Daarna werd het jaarverslag voorgelezen. Het ledental bleef ongeveer constant, men telt ruim 900 leden. De ontvangsten bedroegen f 436.49 en de uitgaven f 422.68, zoodat er een batig saldo in kas is van f 13.81. De heeren Brouwer en Raamsveld werden be noemd tot leden van de kascommissie. Bij de bestuursverkiezing werden met bijna algemeen e stemmen herkozen de heeren P. v. d Zande en J. Topper, zoomede in de plaats van den heer G. Leegwater, die niet meer voor een bestuursfunctie in aanmerking wenschte te ko- den, de heer Jan Kunst. Tot afgevaardigden naar de vergaderingen van Kamercentrale- en Statenkieskring werden herbenoemd de heeren D. Bakker en Jan Kunst zoomede de heer Van Dam als plaatsvervanger. In aansluiting' hierop werd het nieuw uni form-reglement der R. K. Staatspartij behan deld en vastgesteld. Na rondvraag volgde sluiting'. De Bloembollenbeurs Nog- steeds is er be langrijke vraag naar gladiolen. Overigens ver toonde de beurs ongeveer hetzelfde beeld als de vorige week; er was eenige handel. Ter opluistering had de firma A. C. v. d. Schoot N.V. een keurige collectie narcissen ge zonden, welke alle op 5 Februari in de kas wa ren geplaatst. De dubbele Valencia, mooi geel en met oranje hart, bloeide op 4 Maart. Oranje Queen was in bloei op 6 Maart; Early Perfection (eenmaal de Poetaz) bloeide op 27 Febr. en Early Splendon met oranje hart op 1 Maart. Teekenend was de „Oranje boven", ongetwij feld de beste van de collectie. Deze bloeide op 3 Maart; tenslotte Irene Copland, welke 29 Febr. in bloei was. De firma Ludwig en Co. liet een vaas met amariio's zien. Prachtige, zuiver witte uitzaai- lingen, eerste bloei. Algemeene Ver. v. Bloembollencultuur Dinsdagavond zal de heer W. J. Stofmeel, van de Planteijziektekundge Dienst een lezing hou den over „Gladiolen-ziekten'". Daarna zal de kleurenfilm van de A. S. F. vertoond worden. Deze belangrijke bijeenkomst gaat uit van de afd. v. d. aigem. Ver. voor Bloembollencultuur en wordt gehouden des avonds om 8 uur in Hotel Sistermans. HU KAN LACHEN, want zijn kelder staat vol met eten voor de heele winter. Hij behoeft geen dure groenten te koopen. Hij kocht voor 5.75 aan groenten-zaden bij ZAADHANDEL JAN ROOZEN SPEKSTRAAT 5 - HAARLEM Gebouw St. Bavo: Bestuur Metaalbewerkers; Haarlems Gemengd Koor; R. K. Bevolkingsbu reau; Schaakclub St. Bavo; Laschclub, om 3 uur. R. K. Leeszaal, Nieuwe Gracht; Tentoonstel ling „Het Mooie Boek", 1012,30, 25 en 79 uur geopend. Kunstzaal Lcffelaar: Expositie 10—5 uur. Kunstzaal De Bois: Expositie 105 uur. Frans Halsmuseum: Expositie van schilde rijen etc. van J. M. Graadt v. Roggen, 104 uur. Gebouw St. Bavo: Congres v. d. Bond van Speeltuin vereenigingen; Friesche Militairen avond, om 8 uur. R.K. Leeszaal, Nieuwe Gracht: Tentoonstelling „Het Mooie Boek", 1012.30, 25 en 79 uur geopend. Kunstzaal Leffelaar: Expositie 105 uur. Kunstzaal De Bois: Expositie 105 uur. Frans Halsmuseum: Expositie van schilderijen etc. van J. M. Graadt v. Roggen. 104 uur. De Zondag en avonddiensten der apotheken zullen tot en met Vrijdagavond worden waar genomen door de volgende apotheken: Apotheek van Rijn, KI. Houtweg 15; Firma C. G. Loo- meyer, Zijlweg 34; Schoterboschapotheek, Rijks straatweg 19. Vanmorgen is ook het stoffelijk over schot van het derde slachtoffer van het ongeval met de „O 11", den ser geant-torpedomaker G. J. Logmans, geborgen. Het stoffelijk overschot van de drie slacht offers is in de „cliapelle ardente" van het Marinehospitaal opgebaard. De teraardebestelling zal vermoedelijk Maan dag a.s. geschieden. Als blijk van de groote koelbloedigheid en zelfbeheersching, welke de bemanning van de gezonken „O 11" aan den dag heeft gelegd, moge dienen, zoo vertelt Het Volk, dat één der slachtoffers, die bij de ramp het leven verloren, zijn eigen compartiment door de waterdichte deur afsloot om daardoor het leven van vele anderen te redden. Wetend dat hij hiermede zijn eigen leven aan groot gevaar bloot stelde, heeft deze kranige man niet geaarzeld het com mando „waterdichte schotten sluiten" onmid dellijk uit te voeren. Had hij dit niet gedaan dan was het compartiment waar nog 20 men- schen waren, volgeloopen en had de ramp veel meer slachtoffers gecischt. Dit is een daad van zelfopoffering, welke alleen door helden kan worden verricht 1

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 5