D Italiaansch schip gebombardeerd «'(/Mop l/u> m/rjo/ike va/ï Finland voor een moeilijke keus Een kritiek uur voor Zweden LITTHAUER- Onze handel met België 0, o! HOEST FAMEL De kerk van het H. Graf te Jeruzalem Wat Buitenlandsch Overzicht Zwichten voor Moskou of interventie van de geallieerden DE NATIONALE PAASCHLOTERIJ 1940 WEDER WAARDIGHEDEN DER JONGE WILLEM VRIJDAG 8 MAART 1940 In „De Gids" heeft een stem uit de Redactie „R. K. O. en O." geroepen naar aanleiding van het volgende, ^arschijnlijk niet alleenstaande feit. 11 een plaats in het Zuiden van ons kwamen door de mobilisatie mi- airen in kwartier. Voor hen' werd een ekuis geopend. Dit is voor allen toe- ^nkelijk, maar het is een R. K. Tehuis. at staat er niet op; het stond ook niet 1 den brief, waarin van alle ingezete- "en geldelijke steun gevraagd werd, aar in de plaatselijke pers werd het voldoening vermeld en de leiding het bij informatie volmondig toe: et bleek een uitvloeisel van de actie 'Voor God" te zijn. Voor de belangheb- enden, de soldaten, acht de stem in Gids" dit een vreemde situatie, ^nt er zijn natuurlijk ook niet-Katho- eke jongens onder, die zich in een «luis, waar de bijeenkomsten 's avonds °°i' den kapelaan met gebed geopend *orden en waar alleen R. K. lectuur te Vliden is, nu niet zoo heel goed thuis ^°elen. „Men kan natuurlijk", aldus 0l'Volgt „De Gids", „zeggen, dat het zoo Uttig voor hen is, zich ook in een ka- koliek milieu te leeren schikken, T^ar is het in de eerste plaats de be uling van het werk voor gemobili- 8e°i"den, hen een* leerschool in verdraag- ^mheid te laten doorloopen? De Ka- gieken zelf zijn er anders ook niet cPaald op gesteld, dat hun jongens al e goed bij andersdenkenden leeren ver ben. Hoe men de zaak ook beziet, zij ijft onverkwikkelijk. De mobilisatie is R. K. aangelegenheid; O. en O. boorde het ook niet te zijn." D e wijze, waarop „De Gids" deze zaak beziet, vinden wij hoogst onverkwikkelijk. Het is immers M begrijpelijk, dat in een plaats in Zuiden van ons land met een voor overgroote deel Katholieke bevol- ng niet uitdrukkelijk van te voren ei'held wordt, dat het voor gemobili- 8e«rden op te richten Militaire Tehuis Ceri R. K. Tehuis zal zijn. Wij kunnen indenken, dat dat vanzelfsprekend k°i'dt geacht. In streken met een ge ogde bevolking zou dat natuurlijk ,,vat anders zijn. Bovendien moet de ^hrijver toegeven, dat van het R. K. arakter van dat militaire tehuis hee- eihaal geen geheim is gemaakt en bij ormatie volmondig werd toegegeven. aar het een ieder volkomen vrij stond °f niet steun te verleenen aan het op J; richten militaire tehuis, kunnen wij den besten wil der wereld niet ^en, wat voor onverkwikkelijks er a steekt, dat in een overwegend ka- ,^°lieke streek van overwegend katho de ingezetenen medewerking werd ^raagd voor een militair tehuis, *?rvan het katholieke karakter geens- 'bs werd ontkend, maar alleen niet "ekpressis verbis" steeds werd aange ven. Dat dit R. K. militair tehuis !°°r allen, dus ook voor niet-katholie- V werd toegankelijk gesteld, verdient Van niet-katholieke zijde eerder lof atl blaam, omdat de niet-katholiek Mobiliseerden daardoor gelijkelijk mee Mnen profiteeren van wat met geld katholieken tot stand is gebracht, ji^vijl zij die zich in een katholiek mi- niet thuis voelen en zich zouden - Men aan een „onnoozel Ave Marijke" tehuis kunnen mijden. Er bestaat V Mrs niet de minste verplichting J°r niet-katholieke gemobiliseerden, JR. K. militair tehuis te bezoe- ®ch: Indien „De Gids" zoo bang is voor katholiek milieu, wil hij dan mis- ien ook de Zuid- en de Zuid-Oost- *is en een deel van de Noord-Oost- e'is van ons land uitsluitend door ath°iieke gemobiliseerden laten verde- .lgeh, omdat het levensmilieu daar J''erwegend katholiek is? Dat zou toch °bsequent zijn nietwaar? Acht „De vlcis" het zoo verkeerd, wanneer tenge- ^°'ge van de mobilisatie de geest van V^raagzaamheid wat vaardiger zou J°rden over de dienstplichtige genera les van ons volk, die eensgezind en of- v lvaardig pal hebben te staan voor de q^heid en de ongereptheid van ons va- ^''and? Zeker, de Katholieken zijn er Mt algemeen niet bepaald op gesteld. hun jongens al te goed bij anders- Menden leeren verkeeren, wanneer v ïr gevaren voor het geloof of de goede c en of gemengde huwelijken uit kunnen 5t staan, maar blijkt niet uit het open edlen van bedoeld R. K. Militair tehuis H Voor andersdenkenden, dat dezen Q^ar van harte welkom zijn, indien zij ar behoefte aan zouden hebben? De hsatie is inderdaad geen R. K. aan- v e§enheid en O. en O. is dat evenmin. «Maar dan ook, dat er een katholiek *ité „Voor onze gemobiliseerden" is ^^Ssricht, dat in samenwerking met O. 9' de speciale belangen van de Ka- q. °heke gemobiliseerden behartigt. Tot behartiging behoort ook het oprich- van R. k. Militaire Tehuizen voor gemobiliseerden, waarvan nièt- l^a holleken, als het hun lust, ook ge- mogen maken. De mobilisatie is qM anti-katholieke aangelegenheid en M O. behoort dat evenmin te zijn en 6eihet dan ook niet. Heeft „De Gids" al ka'ls geïnformeerd, hoe het gaat met de holieke gemobiliseerden in overwe- h niet-katholieke streken? Misschien gn hij dan anders en beter gaan denken v heze zaken minder onverkwikkelijk z'en. De „Amelia Lauro"' (5335 ton) door Duitsche vliegers in brand geschoten Vier bommen Duitsche vlieger gered Hevige ontploffing bij de Oostkust De geheime reis van de Queen Elizabeth POKON Officieel frontnieuws liebl li nog niet ingezonden? Dr. Dietrich niet in Scandinavië Uitzending van Radio Vaticana op 12 Maart Japansch vliegtuig vermist Washington en de Britsche Dominions Bulgaarsch toestel tot dalen gedwongen MAGEN BITTER NfOl/ h Goede verstandhouding kwam tot uiting tijdens U.C.B.-dag op de Jaarbeurs Belgische gezant bezoekt de Jaarbeurs VREEMD VLIEGTUIG BOVEN IJMUIDEN Hedenmorgen om 6.15 uur heeft een vreemd vliegtuig boven IJmuiden gevlogen. Het vliegtuig kwam vanuit zee en verdween ui de mistbanken in de richting Amsterdam, Berichten over beschieting over dreven. Hulp geboden aan schipbreukelingen van de „Domala" Wijziging in de leiding van de Jaarbeurs De heer Graadt van Roggen treedt af als secretaris-generaal DR. JAC. BRUNING Z. H. de Paus heeft op voorstel van Z. Em. Kardinaal Tisserant, secretaris van de H. Con gregatie voor de Oostersche Kerk. met ingang van 1 Maart j.l. Dr Jac. Bruning pr.. tot minu- tant (redacteur der uit te geven stukken) aan dezelfde Congregatie benoemd. aeni gfe; sterke wijkt niet voor tegen- slechts de zwakke waait mee. VERKOUDHEID BRONCHITIS Sedert meer dan 30 jaar wordt Siroop Famel door doktoren gewaardeerd als een betrouw baar geneesmiddel ter bestrij ding van aandoeningen der ademhalingsorganen. SIROOP Kleine flacon f 1.15 Groote flacon f 1.90 LONDEN, 8 Maart Het eerste Itali- aansche slachtoffer van Duitsche bommen is het Italiaansche stoomschip „Amelia Lauro" (5335 ton). Het schip werd voor de Britsche Zuidoostkust door een Duitsch vliegtuig met bommen bestookt. Spoedig stond het schip over een groot gedeelte in vlammen. Het Italiaanche stoomschip „Titania", 5397 ton, dat zich in de nabijheid bevond, ving S.O.S. signalen van de „Amelia Lauro" op, die mede deelden: „Vragen hulp, worden gebombardeerd door Duitsch vliegtuig". De „Titania" die zich op een kwart mijl af stand bevond, snelde te hulp. Het schip streek zoo snel mogelijk de reddingbooten en nam de bemanning van de „Amelia Lauro" aa,n boord. Een ander schip, dat zich in de buurt van de „Amelia" ophoudt, had gevraagd een ambulance te zenden. Een man van de „Amelia Lauro" is door granaatsplinters 'gedood. De overige 29 op varenden waren door een Italiaansch schip aan boord genomen en overgegeven aan de redding boot, welke hen in een haven aan land heeft gebracht. De niet gewonde leden der bemanning van de „Amelia Lauro" zijn in een zeeliedentehuis op genomen. De opvarenden van de „Amelia" hebben ver klaard, dat vier bommen op hun schip waren geworpen. De drie gewonden hebben beenbreu ken en andere kwetsuren. Vele opvarenden heb ben een groot deel van hun bezit verloren. Een der leden van de bemanning van een Duitsch vliegtuig, dat gisteren ter hoogte van de Schotsche kust was' omlaag geschoten, is door een vaartuig gered- De man bevond zich in een rubberbootje, waaraan zich. naar men zag, twee anderen hadden vastgeklampt. Zij verdwenen evenwei in de diepte aleer men hen kon bereiken. Vanochtend vroeg is ter hoogte van de Oost kust van Engeland een hevige ontploffing ge hoord. Later werd gemeld, dat zich in den afgeloo- nen nacht nog een ontploffing had voorgedaan, welke niet minder hevig dan de eerstgenoemde is geweest. Drie gewonden, die door een reddingboot bij een haven aan de Oostkust werdon opgepikt, zijn in een ziekenhuis opgenomen. NEW YORK, 7 Maart (Reuter) In een te New-York uitgegeven verklaring zegt de ree- derij van de Queen Elizabeth, dat het schip Zaterdag uit Engeland is vertrokken. Gevaren werd met matige snelheid en er werd geen po ging gedaan, een ongewoon hooge snelheid te bereiken. Het schip vervoerde geen passagiers en geen lading. Tegenover de pers verklaarde kapitein Town- ley, dat de Queen Elizabeth naar New York was gekomen op verzoek van de verzekerings maatschappijen om in veiligheid te zijn. Het schip heeft den overtocht volbracht met -een gemiddelde snelheid van 24.7 knoopen. Het heeft een geheime route, zig-zag varende, ge volgd. De in totaal afgelegde afstand was 3127 mijl. De bemanning bestond uit 378 koppen, met inbegrip van de technici. De reis duurde 5 dagen en 9 uur. De Queen Elizabeth was beschermd tegen magnetische mijnen door het systeem-Gauss, o.m. bestaande uit electrische kabels langs de zijden van het schip. De Queen Elizabeth heeft geen duikbooten of oorlogsschepen ontmoet. Reuter meldt nog, dat het schip den eersten dag na het vertrek geëscorteerd was. N HUIS VOL BLOEMEN - IS N HUIS VOL VREUGDE Volg den goeden raad op van de GRATIS POKON PLAATJES. KUNSTMEST 25 en 40 ct. pèr fles PA-RIJS, 8 Maart (Havas). Het Fransche legerbericht van Vrijdagochtend vermeldt: Een vijandelijke overval in de streek ten Zuid-Oosten van de Nied is mislukt. ROME, 8 Maart 1940. Op de wereldtentoon stelling te Rome in 1942 zal de H. Stoel de plannen en plastieken tentoonstellen van een grandioos project, namelijk een restauratie er. verbouwing van de H. Grafkerk te Jeruzalem. De plannen zijn opgesteld door Marangoni, lid van de Italiaansche Academie. De plannen zijn aldus vervaardigd, dat de katholieke, orthodoxe en Armeensche christenen een afzonderlijken toegang hebben tot het H. Graf en tot de kapel van de H. Helena. BERLIJN, 8 Maart Het Duitsche Nieuws bureau meldt: Door buitenlandsche dagbladen en ook door den berichtendienst van eenige buitenlandsche zenders is Donderdag de bewe ring verspreid, dat staatssecretaris dr. Dietrich, in verband met het Finsch-Russisch conflict, naar Scandinavië zou zijn gegaan. Deze berich ten zijn onjuist en zijn verzonnen. Dr. Dietricn bevindt zich nog steeds in Berlijn. VATICAANSTAD, 8 Maart (Havas) Radio Vaticana zal op 12 Maart a.s. te half elf Ita- liaanschen tijd de voornaamste plechtigheid uitzenden, welkein den Sint Fieter zal worden gehouden ter gelegenheid van den eersten ver jaardag van de kroning van Z. H. Paus Pius XII. TOKIO, 8'Maart (Domei) Men verkeert in groote ongerustheid over het lot van een ver keersvliegtuig der Japansche Luchtvaart Maat schappij, dat gisteren uit Giran op Formosa was vertrokken naar Taihokoe en waarvan men sindsdien niets meer heeft vernomen, hoewel de afstand door de lucht niet meer dan een uur bedraagt. Bij het vertrek van het toestel waren de weersomstandigheden slecht. WASHINGTON, 7 Maart (Reuter) De Vereenigde Staten voeren onderhandelingen over „verzoeningsverdragen" met Canada, Australië, Nie^w-Zeeland en Zuid-Afrika. Deze verdragen zullen vastleggen, dat ieder geschil tusschen deze Britsche Dominions en de Ver- -r Het is wel een zeer moeilijke keus, waarvoor Finland zich na ruim drie maanden oorlog ge steld ziet: óf de eischen van Moskou acceptee ren en een groot deel van zijn onafhankelijk heid prijsgeven met in het verschiet in een zelf de positie tegenover de Sovjet-Unie te geraken als Tsjecho-Slowakije na München geraakt is en hetzelfde lot te gaan deelen als de Rand staten Estland, Letland en Litauen, óf de eischen van Moskou af te wijzen en de inter ventie van de Geallieerden in te roepen met als gevolg waarschijnlijk een uitbreiding van den oorlog in Noord-Europa, waarbij ook Zwe den, Noorwegen en Duitschland zouden zijn betrokken. Het Finsche conflict zou dan eigen lijk opgenomen worden in den „grooten oorlog en de Geallieerden zouden het zoo lang- gezoch te terrein gevonden hebben waar zij, in een bewegingsoorlog, Duitschland en Rusland zouden kunnen aangrijpen. Welke landen trachten een verzoening tus schen Helsinki en Moskou tot stand te bren gen en zetten- de Finsche regeering onder ster ken druk om thans de nóg hardere eischen dan Stalin voor het uitbreken van den oorlog eind November stelde aan te nemen en waaróm doen ze dit? Het zijn Zweden en Duitschland. De Zweedsche regeering heeft van het begin van het Finsch-Russisch conflict af gevoeld, welk een gevaar het land bedreigde. Zou het Finland aan zijn lot overlaten, dan zou dit kieine land immers binnen korten tijd door de Russische stoomwals verpletterd worden en het was wei nig waarschijnlijk dat deze aan de Zweedsche grens halt zou houden. Zou het daarentegen Finland met zijn militaire strijdkrachten hel pen, dan zou het ook direct met Rusland in oorlog geraken, hetgeen tevens, aldus vreesde Stockholm, interventie van Duitschland tenge volge zou hebben. Zweden vond een middenweg en zond „vrij willigers". Duizenden vrijwilligers strijden aan het Finsche front, maar de Finnen hadden tegenover een vijftigmaal sterkeren vijand méér noodig dan eenige duizenden vrijwilligers. In Januari 1.1. drong Helsinki reeds bij Zweden op meer effectieve hulp aan. Het Zweedsche kabinet was verdeeld. Een sterke groep in het kabinet en onder de bevolking wilde wél mili tairen bijstand verleenen; het waren de aan hangers van den minister van Buitenlandsche Zaken, Sandler. Maai' Sandler moest het on derspit delven en trad uit het kabinet. Zweden had voor de tweede maal gekozen: geen mili taire interventie in Finland, maar wél hulp, voor zoover een strikte neutraliteit dit toeliet. Toen de krijgskansen, die aanvankelijk voor de Finnen zoo gunstig schenen, begonnen te keeren, bemerkte ook het Zweedsche volk het naderend gevaar. Opnieuw roerden de aanhan gers van Sandlei zich, de zoogenaamde „Acti visten", om het uitgeputte Finsche leger met alle beschikbare middelen te hulp te snellen. Een oogenblik scheen de regeering-Hansson te wan kelen, maar koning Gustaaf stond achter het kabinet. Na een vurig pleidooi voor het hand haven van Zwedens neutraliteit scheen hij den storm in het land bedaard te hebben. Maar het arme Finland moest steeds verder terug wijken; de Mannerheim-linie werd doorbroken, een tweede linie hield ook geen stand en thans staan de Roode troepen vlak bij Viborg. Toen de strijd in dit stadium was gekomen wist Zwe den geen anderen uitweg dan te trachten een verzoening tusschen Helsinki en Moskou tot stand te brengen. Wie zou daarbij beter behulp zaam kunnen zjjn dan Duitschland, Ruslands nieuwe bondgenoot? Ook Duitschland zag im mers niets liever dan dat zoo spoedig mogelijk het conflict in het hooge Noorden zou geliqui deerd worden, dat zooveel Russische grond stoffen verslond, die Duitschland zoo goed kan gebruiken. En dreigde ook niet steeds het gevaar, dat de Geallieerden het Finsche conflict zouden aangrijpen om van daaruit tegen Duitschland een actie te ondernemen? Een der eerste moge lijkheden was immers al, dat zij den Zweed- schen ertstoevoer naar Duitschland zouden af snijden. Berlijn was dus zeker geneigd de vre- desactie van Zweden te steunen en dus polsten Stockholm en Berlijn het Kremlin. En Stalin kwam met zijn eischen: de geheele Karelische landengte, Viborg inbegrepen; het geheele ge bied gelegen ten Noordoosten van het Lado- gameer, het Noordelijk deel van Lapland met Petsamo; de basis van Hangö en het schiereiland van denzelfden naam. Nog méér eischt de Roode Tsaar thans dan in den herfst van het vorige jaar. Hij voelt zich nu immers als de overwinnaar! Zullen de Finnen zwichten? Zweden en Duitschland drin gen er bij Helsinki op aan de vredesvoorwaar den, hoe hard ze dan ook mogen zijn, te aan vaarden. Maar de regeering aarzelt. De Geal lieerden sporen de Finnen aan den strijd voort te zetten en beloven hun uitgebreide hulp. Nu is het ook duidelijk, «tearom de Times een paar dagen geleden zoo'n felle campagne begon om Finland onmiddellijk ongelimiteerden militairen bijstand te verleenen. Engeland mag, volgens het blad, de prachtige kans, die het in het Noorden geboden wordt niet voorbij laten gaan. Maar als Zweden nu op geen enkele wijze wil meewerken en geen troepen van de Geal lieerden wenscht door te laten? De Britten hebben reeds het beruchte artikel 16 van het Volkenbondshandvest voor den dag gehaald. Zwteden kan van ons 'n garantie krijgen tegen een Duitschen aanval, waarvoor het immers zoo bevreesd is. Aldus redeneeren de Engelschen. Blijft Stockholm dan nog weigeren, dan kunnen wij de bepalingen van art. 16 inroepen, volgens welke wij kunnen verlangen, dat aan onze troe pen doortocht verleend wordt door Scandinavië om Finland, het slachtoffer van een agressie, te hulp te komen. Niet alleen Finland staat voor een moeilijke keus, ook over Zwedens lot wordt op het oogenblik beslist. Het Finsche leger en maar schalk Mannerheim willen de hulp der Geal lieerden aanvaarden en denken er niet aan thans een oneervollen vrede te sluiten. De re geering en het volk aarzelen. Moet er nog meer bloed vergoten worden? Eenige dagen geleden werd geschreven, dat de binnenlandsche toe stand in Finland minstens even belangrijk was als de militaire. Hoe juist dit was blijkt thans. Maar ook voor Zweden is een moeilijk uur aangebroken. Zal het aan zijn neutraliteit onder de pressie der Geallieerden kunnen blijven vast houden? Wordt het ook niet reeds door Noor wegen in den steek gelaten, dat wel bereid schijnt steun te verleenen aan militaire inter ventie der Geallieerden? In de komende uren zullen zeer belangrijke beslissingen genomen wórden, belangrijk niet alleen voor Scandinavië, maar voor geheel Europa, daar ook het aspect van den oorlog tusschen de Geallieerden en Duitschland hier door waarschijnlijk een volkomen wijziging zal ondergaan. UW LOTKAART VAN goedgek. bij Ministr. besluit van 27 Jan. '40 2de afd. No. 1158 ten bate van het Katholiek Comité van actie „Voor God" en van de R.K. Centrale „Voor Onze Gemobiliseerden" (V.O.G.) 12000 gulden aan prijzen lste prijs waarde 3000.2de prijs waarde 2000. 3de prijs waarde 1265. DOE 'T SPOEDIG EN EET NA 11 APRIL MET ZILVER (voor een kwartje) uit de fraaie cassette Gero-zilver, 185 stuks, waarde ƒ500. een der 15 hoofdprijzen. Voorts 1500 andere prijzen waar onder vele ter waarde van 50.— tot 100. Zoo U nog geen lotkaart hebt: schrijf briefkaart aan Postbus 2, Heemstede en U krijgt haar gratis en franco toegezonden. TREKKING REEDS 10 APRIL LAAT GEEN KAART VERLOREN GAAN eenigde Staten verwezen zal worden naar een permanente verzoeningscommissie, die zal be staan uit vijf leden, van wie twee de Veree nigde Staten zullen vertegenwoordigen. Er zal een afzonderlijke commissie bestaan voor ieder Dominion. De Vereenigde Staten hebben reeds een ver zoeningsverdrag met Groot-Brittannië, waarvan echter de bepalingen ten aanzien van de Do minions thans als verouderd worden beschouwd ANKARA, 8 Maart (Havas). Een Bul- gaarsch militair vliegtuig, dat boven een ver boden Turksche militaire zone heeft gevlogen, werd door Turksch luchtdoelgeschut gedwongen te dalen. Met het oog op de vriendschappelijke betrekkingen tusschen Turkije en Bulgarije heeft de Turksche regeering besloten den Bul- gaarscben autoriteiten het niet beschadigde toestel terug te geven en den beiden officieren, die zich aan boord van het vliegtuig bevonden toe te staan naar hun land terug te keeren. JOENSUU v SUOJARVI ALKJARV!) 0 C ortavAla CD UUKSI r~ JANKKIMA- k KEXHdLM ~Z. J LAPPEO-fRANTAN I O VAASO f JYVASKYLA KRISTiNESXAD OOST PORI RAUMO NYSTADJ bo ..i a AARI LAHTI aaoqa IBORG HAMINA =meen KIVEJ4 RIJOK OOIÜ8TAD LENINGRAD PDRV UNAI l|=INO EêSINKêsuü Tsiia FINSCHE GOLF- 50 KM Nu de gebeurtenissen van den laatsten tijd een nauwer contact tusschen Nederland en België ten gevolge hebben gehad, zoowel op politiek als op economisch gebied, en de uitwisseling der goederen zich meer ontwikkelde, heeft een der grootste Belgische industrie-bedrijven, l'Union Chimique Beige, ter gelegenheid van haar deel name aan de Voorjaarsbeurs te Utrecht, een specialen „U.C.B.-dag" georganiseerd. Vele gasten heeft de directie van den U.C.B. Donderdagmiddag in Hotel des Pays-Bas kun nen ontvangen. Wij merkten o. m. op: Z. Exc Léon C. Nemry, gezant van België aan het Ne derlandsche Hof, de heeren van Haute, consul- generaal van België. Baert, handelsattaché der Belgische legatie, Vandersteene, kanselier van het Belgisch consulaat-generaal, Pual Ectors voorzitter van de Kamer van Koophandel te Brussel, V. de Clerck, vertegenwoordiger van den Belgischen Minister van Economische Zaken op de Nederlandsche Jaarbeurs, dr. F. H Fentener van Vlissingen, voorzitter van den Raad van Beheer van de Kon. Ned. Jaarbeurs oud-minister prof. Gelissen, den heer R. A. H. M. Gielen. directeur van het Economisch Tech nologisch Instituut in Limburg, prof. dr. P. K Th. Iterson, directeur van de Staatsmijnen, ir. G. A. Kessler, president-directeur van de Kon. Ned. Hoogovens en Staalfabrieken N.V., prof. dr. A. N. Molenaar, vice-president van het Ver bond van Nederlandsche Werkgevers, ir. G. de Haas, directeur van de N.V. Kon. Ned. Zout industrie, den heer M. A. C. Hendrikse, van het Centraal Bureau van het Ned. Landbouw-Co- mité, den heer J. B. Vruck, voorzitter van de Ned. Kamer van Koophandel voor België en Luxemburg, en nog vele vooraanstaanden uit het Nederlandsche industrieele leven. Na de ontvangst werd de nieuwe film der U.C.B. vertoond, een suggestieve reclame-rol prent, geheel in kleuren opgenomen en met groote kennis van zaken vervaardigd. Ten slotte had een Nederlandsch-Belgisch diner plaats, waarbij door den Belgischen Ge zant en den heer Fentener van Vlissingen toas ten werden utigebracht op het welzijn van Hare Majesteit Koningin Wilhelmina en Z. M Koning' Leopold, en voorts allereerst gesproken werd door den heer Ch. E. Janssen, directeur- generaal van de U.C.B., welke spreker wees op de goede verstandhouding die tusschen Neder land en België bestaat. Beide landen betrachten een strikte neutraliteit, aldus de heer Janssen, doch zij hebben ook beide dezelfde idealen van orde en rechtvaardigheid. Ook de heer Fentener van' Vlissingen sprak over de vriendschappelijke betrekkingen tusschen beide buurstaten, die ook lot uitig komen in de prettige samenwerking tusschen de jaarbeurzen van Brussel en Utrecht. Dit jaar zullen waarschijnlijk vele Nederlanders gedurende den vacantietijd naar België trekken, hetgeen er zeker nog meer toe zal bijdragen dat men elkander beter gaat begrijpen en waar- deeren. Onze huidige tijd kenmerkt zich door vele problemen, niet alleen van politieken maar ook van economischen aard. En het zal juist de taak der neutralen zijn, vooral de laatste moeilijkheden tot een oplossing te helpen bren gen. De heer Ectors sprak nog namens het bestuur van de Bruselsche Jaarbeurs, waarna ten slotte de Belgische Gezant opmerkt dat hij ook bij de geboorte van den Ned. Jaarbeurs aanwezig was geweest en deze instelling nu in volle kracht had weergezien. Ook de heer Nemry roemde de goede verstandhouding en prettige samenwerking tusschen het Nederlandsche volk en dat van zijn land en sprak de hoop uit, dat deze vriendschap, 'juist in dezen oorlogstijd nog hechter zou worden. Donderdagmiddag heeft de Belgische Gezant, Z. Exc. Léon C. Nemry, in gezelschap van de heeren Baert, handelsattaché der Belgische legatie, en Vandersteene, kanselier van het Bel gische consulaat-generaal, een langdurig bezoek aan de Jaarbeurs te Utrecht gebracht. Het s.s. „Jonge Willem", dat op weg van Pa lestina naar Rotterdam in het Engelseh Kanaal door een onbekend vliegtuig is aangevallen, is Donderdagavond te Rotterdam aangekomen. Het schip, dat nog geen jaar oud is, toonde geen sporen van beschadiging en de kapitein, de heer Kamps, deelde prompt mede, dat alle be richten uit de lucht gegrepen zijn. „Er valt slechts één feit te constateeren", zoo vertelde de kapitein, „de „Jonge Wil lem" is in den nacht van den tweeden Maart plotseling aangevallen door een groot vlieg tuig van onbekende nationaliteit, dat een bom uitwierp. Die bom viel op eenigen af stand van het schip in zee en daarna is het vliegtuig verder gevlogen en heeft ons verder met rust gelaten." Hieruit blijkt, dat de berichten over een aan val, waarbij de dekken van het schip met ma chinegeweerkogels werden bezaaid, volkomen op fantasie berust hebben, want aan het dek noch ■aan de brug was ook een spoor van beschadi ging waar te nemen. Het blijkt, dat slechts een paar leden van de bemanning het vliegtuig hebben gezien, want op het moment van den aanval, die slechts enkele seconden duurde, lagen de meesten van ae 24 opvarenden in hun kooien. Slechts de eerste en tweede stuurman stonden op de brug, omdat juist de wacht was afgelost. Het was donker en daardoor kon men de nationaliteit van het vliegtuig niet vaststellen. Direct nadat de bom uitgeworpen was, kwam de vlieger terug en cirkelde eenmaal om het schip heen. Klaarblijkelijk heeft de piloot toen zijn fout bemerkt, want hiema verdween het toestel onmiddellijk. De explosie op ongeveer twintig voet van het schip deed dit echter zeer hevig trillen en de bemanning, die door het ge luid en den schok gewekt werd, snelde naar het dek, om de plaats bij de sloepen in te nemen. Een tweede aanval bleef echter uit en een voor een begaven de mannen zich weer naar hun logies. Hun nachtrust zou echter nogmaals ver stoord worden. Omstreeks half zes bemerkte de uitkijk, dat aan den horizon vlammen oplaaiden en aan gezien men begreep, dat het een schip moest zijn, dat in nood verkeerde, gaf de kapitein be vel om van koers te veranderen, om hulp te bieden. Het duurde ruim een uur, voor men in de nabijheid van het brandende schip kwam. Het bleek het Engelsche passagiersschip „Domala" te zijn, dat door een Duitschen bommenwerper was aangevallen. Toen de „Jonge Willem" aankwam, waren reeds ver schillende Britsche torpedojagers bezig met het reddingswerk en radiografisch werd den kapitein van de „Jonge Willem" verzocht, te trachten enkele sloepen op te nemen. Dit was niet gemakkelijk, want er stond een hooge zee en een zware wind. Het gelukte de bemanning echter, de men- schen van een drietal reddingbootcn aan boord te nemen. In de eerste boot zaten drie Britsch-Indiërs, van wie er twee stervende waren. In de tweede boot bevonden zich 7 Engelschen en 41 Bntsch- Indiërs, die allen uitgeput waren en aan boord van het Nederlandsche schip van het noodige werden voorzien. De derde sloep bevatte 3 En gelschen, van wie er een reeds overleden was. Met de geredden en de drie lijken aan boord is de „Jonge Willem" toen teruggevaren naar 'n havenplaatsje m Engeland, waar de schipbreu kelingen aan wal werden gebracht. Hierna kon kapitein Kamps de reis naar Rotterdam voort zetten. De „Jonge Willem" had een lading sinaas appelen in en wat stukgoed. In de heden te Utrecht gehouden verga dering van het algemeen bestuur van de Koninklijke Vereeniging tot het houden van Jaarbeurzen in Nederland werd besloten tot reorganisatie van het bestuur. Een desbetreffend voorstel tot statutenwijzi ging zal aan de ledenvergadering worden voor gelegd. Het bestuur blijft in handen van den Raad van Beheer, onder toezicht van een algemeen bestuur. De functie van secretaris-generaal zal worden opgeheven en ingesteld wordt een di rectie, bestaande uit twee directeuren: een be last met de dagelijksche leiding en een belast met de technische aangelegenheden. Het toezicht op de dagelijksche leiding van zaken zal opgedragen worden aan een gedele geerd lid van den raad van beheer. In verband met het bovenstaande is, in af wachting van de totstandkoming der statuten wijziging. met ingang van 1 Mei a.s. op zijn verzoek den heer W. Graadt van Roggen op de meest eervolle wijze ontslag verleend als secre taris-generaal der Koninklijke Nederlandsche Jaarbeurs, terwijl tezelfder tijd het algemeen bestuur hem aanwees als gedelegeerd lid van den raad van beheer. Tot directeuren werden benoemd mr. J. Mi- lius, secretaris van de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Utrecht en ir. W. Terpstra, chef van den technischen dienst der jaarbeurs.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 9