Herodes Antipas i V V De aanval op de „Saba" Postbooten hebben lastige reis - 'km Het lichtschrift der duïsterlingen BOEKEN ZONDAG 10 MAART 1940 VAN WEEK TOT WEEK ■Pin. Rust voor kunstenaars en geleerden „De Pauwenhofte Wassenaar geopend Er komen weer boonen en erwten Distributie van peulvruchten op 15 Maart Vrachtschip op de Lek gezonken Schippersgezin ternauwer nood gered f/ %7 s- A C r Mitrailleur vuur richtte schade aan; kapitein en een matroos licht gekwetst De slachtoffers van de O. 11 Mutaties aan Defensie Boeken zijn je beste vrienden, En ze zijn je nooit tot last, Want ze blijven, tot je tijd hebt, Heel geduldig in de kast. Goede boeken krijgen telkens Schooner inhoud, eiken keer, Schatten kun je er uit delven, Onuitput'lijk, altijd meer. Boeken staan je steeds ten dienste, Overal, op eiken tijd, Waar een boek is, is ontspanning. Leering oj gezelligheid. Boeken zijn vaak kameraden, Want ze nemen je mee uit, Laten zien wat 't volle leven Om je henen wel beduidt; Goede boeken halen j' immers Heel ver uit het aardsche slijk, Boeken kunnen je verheffen, Boeken lezen maakt soms rijk.... Boeken hebben, als je vrienden, Zóóveel invloed op je brein, Dat j' er heusch wel voor mag zorgen Dat het goede boeken zijn! HERMAN KRAMER Moeilijkheden in de verbinding U rkKam pen VICE-ADMIRAAL SMIT TEN GRAVE GEDRAGEN Daarom is Hij de Middelaar van het Nieuwe Verbond, op dat de geroepenen door Zijn dood, dien Hij tot verlossing van de onder hel eerste Tes tament bedreven zonden on derging, hei beloofde eeuwige erfdeel zouden ontvangen. Episiel Het brood zal duurder worden Verhooging van den prijs van broodbloem UIT DE STAATSCOURANT Justitie De ,,kienenkoning in arrest Ook zijn twee kornuiten achter slot en grendel Piet Tiggers bij O. en O. Hoe was de maatschappij, waarin Jesus ver- °ordeeld werd? Bezien wij de hoofdfiguur van het proces, beschouwen wij bovendien de wijze. daarop dit proces werd gevoerd, dan lijkt het, Of wij ons bevinden in een wereld van louter decadentie en corruptie. Judas, de verrader, i; Uit zijn maatschappelijk evenwicht geslagen door onvervulbare toekomstdroomen en laat ^eh door de begeerte naar klein bezit verleiden tot een groote misdaad. Annas, het hoofd der hooge-priesterlijke familie, eigent zich weder Echtelijk de bevoegdheid toe van rechter van Adstructie, en decreteert te voren, welke uit spraak de Hooge Raad zal moeten doen. Caï- Phas, een ledepop, wordt aanklager, terwijl hij v°orzitter van de rechtbank blijven moest. Bar Ahbas, die tegenover Jesus Wordt gesteld, is een ltlvloedrijk baanroover en samenzweerder, die maatschappelijke orde bedreigt. Pilatus, de handhaver van het Romeinsche gezag, zal zwak etl besluiteloos blijken, iemand zonder kracht Van overtuiging, die door gekoesterden scepsis ^M'akterloos wordt. En het volk, dat eerst *Hosannah" roept, en daarna „kruisigt Hem'', al even stuurloos, even onbetrouwbaar als de leiders. Al deze typen en figuren schijnen een abnor- Adaien toestand te vertegenwoordigen. Zij zijn de voortbrengselen van een tijdperk van onrust en gisting. In gewone omstandigheden immers 's de hoogepriester geen intrigant, de gouver- deur van een wingewest geen weerhaan, het niet in weinige dagen van geestdrift tot haat veranderd en iemand die vrijwillig aan uiles verzaakt heeft, wordt niet op slag een Verrader. Ook zijn er dan geen beruchte boe renbenden, wier aanvoerders het land onveilig "haken. Hog stelliger wordt deze gedachte, dat Jesus kefde in een ongezonde en vertroebelde maat- Sehappij, bevestigd door de studie van het ka- "hkter van Herodes, den viervorst van Galilaea. ^et het eigenlijke proces van Christus had deze ^trarch niet veel te rr.aken. Het is een toeval, bat hij erin betrokken werd. Hij verbleef te JefUsaiem wegens het Paaschfeest, dat aan gaande was en omdat Jesus een Galilaeër was, flus voortkomstig uit de landstreek, waarover Herodes bewind voerde, wilde Pilatus, de land- v°ogd die boven Herodes stond en aan dezen feen verantwoording verschuldigd was wei ^fts weten, welken indruk Jesus maakte op den Vervorst van Galilaea. Het is, alsof een Amsterdamsen magistraat, Qie oordeelen moet over een Limburger, doch hiet heelemaal tot klaarheid komt omtrent hiens bedoelingen, zich tot een Limburgscher. hennis wendt met het verzoek: Gij kent de hamburgers beter dan ik, laat mij eens weten. Hoe gij over dezen Limburger denkt. Zoo onge- Veer moeten we de .geste van Pilatus begrijpen, higezien van de politieke bijbedoeling, die de Home in had, want hij won het overbodige ad- hies van den iniandschen viervorst ook in om hezen te laten voelen, dat hij een eind wilde "haken aan een oude veete. Tusschen Pilatus eh Herodes Was oneenigheid ontstaan in een 2aak van weinig importantie, doch die op het v°lksgemoed gfooten indruk gemaakt had. De iancjvoogd had namelijk, een beetje onhandig, keizerlijke Romeinsche schilden laten aanbren- eeh op het vroegere paleis van Herodes den booten (den vader van Herodes Antipas) te Jerusalem en de Joden hadden dit gevoeld als ^ft uitdagende en willekeurige beleediging van Min zelfstandigheid als volk. Ze mochten dan had de Romeinen onderworpen zijn, ze wilden i^chzelf blijven. Herodes Antipas had hierin hun i'amtij gekozen en hij had van den keizer ge- hsan weten te krijgen, dat de schilden weer Miggenomen werden. Dit incident was eenigen Md achter den rug, maar Pilatus had spijt, dat ket zoo geloopen was en wilde nu zijn vroegere Vfiendschap met Herodes herstellen. Vandaar, hat hij Jesus, den Gaiileeschen leeraar, naar h®h viervorst van Galilaea zond met het ver- om advies. Gok ai deze bijkomstigheden verplaatsen ons haar een wereld van troebel gekonkel en on- Mker levensbesef. H*och de persoon Herodes is in zulk een we- teld op zijn plaats. Hij is het zuivere type van Het bederf. Zijn heele familiegeschiedenis is kivaar van misdaad: moedermoord, bloedschan- "e> familienijd, ontucht, verwildering van alle ^evoel, w'reedlieid, onbetrouwbaarheid, laagheid ch machtsmisbruik zijn aan het hof der Hero- hiaden thuis. De viervorst is de tragische zoon Van den kindermoordenaar Herodes, hij is zelf he is moordenaar van Johannes den Dooper, hij sen echtbreker, die voor zijn wulpsche stief- h°chter den profeet heeft laten onthoofden, *t. efts gezag hij diep in zijn hart erkende. Atr ®en tragische man is deze Herodes, een kin, ">1< "ide uit het zwaargetroffen huis van den herdooder. Zijn pad voert altijd naar nieuw 'Oe<j. Gewoonlijk wordt iiij afgescliilderd als de Walgelijkste man uit de Lijdensgeschiedenis, p'aar wie zjjn geschiedenis nagaat, wordt juist hem tot een zeker medelijden bewogen, want hem heen is alles kleverig van kwaad en bfi °6isch van zonde. Hij woont in een onuitwar- 'aar oerwoud van verderf. Zijn lot is slecht te Geae man vreesde Jesus. Hij w"as minder ^hhg voor de macht cn de populariteit van °shs dan voor de waarheid van Jesus. Hij hacht, dat Johannes de Dooper teruggekomen Was uit den dood in den persoon van Jesus. Hij Wilde Jesus zien. Het moet voor hem iets ontzettends geweest "him Jesus te zien. Doch Jesus zweeg. Jesus verweet nem niets. En dit maakte hem, in Maats van dankbaar, overmoedig. Hij bekleedde Jesus spottend met de witte toga der Romein- Hil, aen e sollicitanten en zond Hem zoo terug naar atus, die dezen hoon begreep: „een Streber; gek, die iets worden wil; een sollicitant ^ar net Joodsche koningschap". Invloed op het vonnis had dit advies van Gro<Jes klaarblijkelijk niet. Pilatus ging zijn e'Sen weg Doch jesus tegenover Herodes, hoe- W®1 die Hem alleen vernederde, niet veroor- j p°lde, is in de Lijdensgeschiedenis als de con- °fttatie van twee werelden: de volstrekte c'ftheid tegenover het algeheele bederf, de voi- ekte goedheid tegenover de slechtheid. Baatzucht, eerzucht, kuiperij, hoogmoed, laf heid kunnen in staat zijn, de goedheid te ver- oordeelen uit angst en haat; doch de volstrekte slechtheid veroordeelt de goedheid niet, zij heeft er heimwee naar. Herodes heeft Jesus be grepen. Hij heeft Hem in het wit gekleed. Aldus werd Jesus bespot, maar aldus werd iedereen bespot, die in het rechtsgeding be trokken was, want tusschen deze grauwe massa van begeerigen, die aan zichzelf dachten, ver scheen de Zaligmaker in het witte gewaad, waarmede de sollicitant te Rome zijn belange loosheid verzinnebeeldt. Herodes wist, dat Jesus „belangeloos" was maar hij had zich overgegeven aan een wereld, die deze deugd niet eens meer veroordeelt, doch haar alleen nog maar bespot. A. v. D. Zaterdag is op „De Pa.iwenhof", het buiten van mevr. de wed. mr. dr. J. C. Overvoorde- Gorden aan den Leidschestraatweg te Wasse naar, de cultureele stichting voor opneming van geleerden en kunstenaars geopend. Het plan voor deze sichting is uitgegaan van wijlen mr. dr. J, C. Overvoorde. Na diens over lijden heeft zijn weduwe dit plan uitgewerkt en Zaterdag had zij de voldoening de voltooiing er van mede te maken. Het is de bedoeling, dat op „De Pauwenhof", dat het eigendom van de stichting is, geleerden en kunstenaars een poos gelegenheid tot rust of rustig werken zul len vinden. Er is plaats voor hoogstens 16 gas ten. Bepaald is, dat de duur van het verblijf hoogstens 6 maanden mag bedragen. Het be stuur van de stichting bestaat uit jhr. mr. dr. E. A. van Beresteyn, voorzitter, en uit de na volgende leden: prof. dr. P, Muller, namens de Kon. Academie van Wetenschappen, prof. dr. J. de Vries, namens de Ned. Maatschappij voor Letterkunde, Willy Sluiter, vertegenwoordigen de het schilderkundig genootschap „Pulchri Studio", Herm. van der Kloot-Meyburg, verte genwoordigende den Bond van Nederlandsche architecten, mej. Van Osselen, namens de V.A.N.K., en prof. Van Goudoever, uit Gronin gen, die als zwager van mevr. Overvoorde in het bestuur zitting heeft. Mevr. Overvoorde zelf is gedelegeerd lid en tevens secretaresse-pen- ningmeesteresse van het bestuur der stichting. Onder dgenen, die Zaterdagmiddag op „De Pauwenhof" bijeen waren, was o.m. mr. J. K. van der Haogen, namens den minister van On derwijs, Kunsten en Wetenschappen. Mevr. Overvoorde heeft met een enkel woord de bedoeling van de stichting uiteengezet en met een woord van hartelijken dank de stich ting aan de bestuurders overgedragen. De heer Van Beresteyn heeft de stichtster zijn hartelijken dank betuigd voor deze aan bieding. Prof. Martin heeft een hartelijk woord tot mevr. Overvoorde namens haar vele vrienden gesproken en haar een Indische gong aangebo den. Nadat de heer Van Erp een toelichting tot dit geschenk had gegeven, hebben de aanwezi gen de beziting in oogenschouw genomen, waar na ververschingen werden aangeboden. Met ingang van Vrijdag 15 Maart zuilen weder peulvruchten (capucijners, grauwe erwten, witte boonen, tuinboonen, bruine boonen, en andere gekleurde boonen) wor den gedistribueerd. De te distribueeren hoe veelheid zal gelijk zijn aan die van de eerste distributieperiode, n.l. een kwart kilogram per hoofd van de bevolking voor een tijdvak van vier weken. Nader zal worden bekend gemaakt, welke bon van de rijksdistributiekaart met ingang van 15 Maart op het koopen van deze hoeveelheid peulvruchten recht geeft. Aangezien de meening blijkt te bestaan, dat tuinboonen niet onder de distributieregsling vallen, wordt er de aandacht op gevestigd, dat deze niet bestemd zijn voor menschelijke con sumptie en uitsluitend mogen worden gekocht, afgeleverd en vervoerd met inachtneming van de ter zake bestaande distributiemaatregelen Het publiek zal derhalve eerst met ingang van 15 Maart weder tuinboonen mogen koopen, met dien verstande, dat per kwart kilogram een exemplaar van den nader aan te wijzen bon der Rijksdistributiekaart bij dep winkelier moet worden ingeleverd. Vrijdagavond omstreeks 11 uur is op de Lek, stroomafwaarts van Culemborg, een tweetal motorvrachtschepen van de expe ditie-onderneming Kooy, te Arnhem, welke naast elkaar gebonden de rivier afvoeren, in botsing gekomen met het 130 ton metende vrachtschip „Jonge Willem", uit Zwolle. De botsing was zoo hevig, dat de Jonge Willem, die deel uitmaakte van een sleep van acht schepen, welke op de rivier voor anker lag, binnen vijf minuten zonk. De eigenaar van het schip, de heer G. Bos, die met zijn vrouw cn drie kinderen aan boord van het schip sliep, werd door den hevigen schok gewekt cn kon zich met zijn gezin ternauwernood in een roeiboot in veiligheid stellen. De Jonge Willem ligt ongeveer anderhalve meter onder water, in het midden van de rivier en vormt een ernstige belemmering voor de scheepvaart. Direct na het ongeluk heeft de Rijkswaterstaat een baken bij het wrak aange bracht. Toen Zaterdagmorgen 5 uur de kapitein van de sleepboot, van den sleep waarvan de Jonge Willem deel uitmaakte, ontwaakte, wist hij van het gebeurde nog niets af. Hij gaf normaal het sein tot het lichten van de ankers. Tot zijn verbazing merkte hij echter, dat slechts vier van de acht schepen aan dit bevel gevolg ga ven. Toen werd hem duidelijk, wat er met het vijfde schip, de Jonge Willen, gebeurd was. Het zesde schip van den sleep kan momenteel ook niet wegvaren, omdat het gezonken schip op het anker terecht is gekomen. De Jonge Willem was niet verzekerd. Het schip was geladen met kunstmest. Dé oorzaak van het ongeluk is vermoedelijk een defect aan een van de roerkettingen van een der twee vrachtschepen van de onderneming Kooy. 'ï-W!. '.*'V 4- ik'' f mm. mmm j Zooals gemeld, is in de Amsterdamsche haven het Nederlandsche motorschip „Saba" aangekomen, dat op weg van Newcastle naar Oostende door een onbekend vlieg tuig is aangevallen. Het vliegtuig liet een bom vallen en bestookte daarna het schip met machinegeweervuur. Wij hebben den eersten stuurman van de „Saba", den heer R. Kuyper, in zijn woning te Rotterdam opgezocht en met hem een on derhoud over het gebeurde gehad. Zaterdag 2 Maart vertrokken wij omstreeks kwart over 5 met een lading steenkool van Newcastle, aldus de heer Kuyper en om acht uur waren we zes mijl O. Z. O. van de Tyne. Mijn wacht was juist om en de kapitein, de heer W. Acda, kwam mij aflossen. Wij bleven nog even napraten, toen een vliegtuig aan de voorzijde van het schip naderde. Juist toen de vlieger boven ons schip was. zagen wij rondom ons het water op spatten, terwijl een regen van kogels neer daalde. De andere leden van de beman ning. die uit zeven personen bestond, be vonden zich aan dek en de kapitein gaf opdracht direct naar beneden te gaan. Het vliegtuig, een groote bommenwerper, was inmiddels verdej gevlogen, zwenkte echter weer om en vloog ten tweeden male over het schip, waarbij het een bom liet vallen, die op tien meter afstand van het schip in het water ontplofte. Door de geweldige ex plosie werd de „Saba" geheel uit het wa ter getild en in de hutten werd een ravage aangericht, lampen werden verbrijzeld en de marmeren waschtafels.- werden losge rukt en geheel vernield Direct na het begin van den aanval had de kapitein de machines stopgezet en de lichter laten dooven, zoodat het schip in het donker gehuld, vrijwel stil lag. Toen dé vlieger, na de bom te hebben geworpen, weer doorvloog, gaf de kapitein bevel, een van de redding booten te vieren, aangezien hij vreesde, dat het schip verder gebombardeerd zou worden. De bemanning stond op het punt aan dek te komen, toen het motorgeronk weer luider werd en de vlieger voor de derde maal terugkwam. De stuurman had de tegenwoordigheid van geest om nog te roepen: „Allen beneden blij ven". Wederom daalde een regen van kogels op het dek neer. De beide mannen, die bezig waren met de sloep, zochten dekking ondc: de boot en daaraan hebben zij waarschijnlijk hun leven te danken. Na dezen laatsten aan val liet het vliegtuig zijn prooi los en ver dween naar de monding van de Tyne, waar juist een convooi van ongeveer dertig schepen op het punt van vertrek lag. Dit convooi werd ook gebombardeerd en de ontploffingen waren zoo hevig, dat de „Saba", die op een halve mijl afstand lag, er van tril de. De oorlogsbodems, die bij het convooi la gen, openden het vuur op den aanvaller en van de „Saba" af kon men de vuurstralen van de kanonnen zien. Men heeft echter niet kun nen bemerken, of het vliegtuig werd neerge schoten. Na den aanval heeft de „Saba", die ern stig beschadigd was, met gedoofde lichten de reis voortgezet. De navigatielichten wa ren stuk geschoten, terwijl verschillende kogels de verschansing doorboord hadden. Ook in de zijkanten van het schip zijn ko gelgaten te zien, terwijl een projectiel dwars door het plafond van de stuurhut sloeg en de voorruit verbrijzelde De ka pitein werd door glasscherven aan de hand gewond en een matroos, die aan het roer stond, kreeg een kogel zoo rakelings langs het gezicht, dat hij een bloedende wonde aan de- lip opliep. Deze gewonden heeft de stuurman verbonden. Daarna werd de reis naar Oostende voort-r gezet. Vandaar is de „Saba" leeg naar Am sterdam vertrokken, waar het schip Donder dagnacht is aangekomen. De „Saba" meet 530 ton en behoort toe aan den heer Roorda, te Voorburg. Bij de begrafenis van den sergeant-telegra fist Steenvoort te Enschede zal de chef van den marinestaf vertegenwoordigd worden door luitenant ter zee 2e klasse M. J. Vos, bij de begrafenis van sergeant-torpedomaker Log- mans doir luitenant ter zee eerste klasse W. J. Kruys. Bij de begrafenis van koksmaat Postma te Huizum zullen de chef van den marinestaf cn de marinecommandant te den Helder door den zelfden persoon worden vertegenwoordigd. De naam is hier niet bekend. De vertegenwoordi ger wordt in Den Helder aangewezen. Naar ons ter oore komt, is met ingang var, 18 Maart benoemd tot hoofd van de afdeeling II B. van het departement van Defensie (af deeling generale staf) de luitenant-kolonel A. H. Nijhoff, thans chef van den staf der lichte divisie. De kapitein van den generalen staf K. van Rijn, die, na de benoeming van den heer Dijx- hoorn tot minister, de zorg voor de afdeeling practisch heeft waargenomen (het eigenlijke hoofd der afdeeling, luitenant-kolonel D. van Voorst Evekink, vertoefde als militair-attaché te Parijs) en die bij de jongste mobilisatie een belangrijke rol vervulde, zal voor troependienst naar het veldleger overgaan. Het vlot nog steeds niet met de verbin ding tusschen Urk en Kampen. Zaterdag morgen 7 uur vertrok de postboot „Von Geusau" uit de haven van Urk en na een zeer moeilijke reis bereikte het schip 's mid dags 3 uur Kampen. De postboot „Insulinda" vertrok om 10 uur uit Kampen met passagiers, levensmid delen en brandstoffen voor Urk aan boord. Het schip bereikte Urk echter niet. Vermoedelijk is het in het dikke ijs. dat Urk omgeeft, vastgeloopen, althans van het eiland af kon men Zaterdagmiddag om 2 uur het schip waarnemen. Zaterdagavond 7 uur waren de lichten te zien en men kwam op het eiland tot de conclusie, dat het schip in de tusschen- liggende vijf uren niet of slechts weinig ge vorderd was. De afstand, welke de „Insulinda" toen nog van het eiland scheidde, werd geschat op 7 a 8 kilometer. Indien het schip ook hedenochtend den weer stand van het ijs niet kan breken, zal mogelijk een ijsbreker of de „Von Geusau" uitvaren om de „Insulinda" uit haar benarde positie te be vrijden Aan boord van het schip bevinden zich, naar men meent, 15 opvarenden. Later werd nog gemeld: Zaterdagmiddag om vier uur is de postboot „Von Geusau" van Kampen vertrokken op weg naar Urk. Aan den mond van de Ketel bemerkte de kapitein, dat het ijs begon te schuiven, weshalve hij het geraden vond den steven te wenden en naar Kampen terug te keeren. Hier kwam de postboot om half zeven aan. Wanneer de postboot „Insulinda" nog niet op eigen kracht uit het ijs is kunnen komen, zal de „Von Geusau" hedenochtend uit Kampen vertrekken, om te trachten deze postboot te be vrijden en naar Urk te brengen. Onder zeer groote belangstelling is Zaterdag op de begraafplaats Oud Eik en Duinen te 's-Gravenhage ter aarde besteld het stoffelijk overschot van den gep. vice-admiraal W. C. J. Smit, oud-chef van den Marinestaf. Onder de vele belangstellenden was de chef van den Marinestaf, J. Th. Fürstner. Verder werd nog opgemerkt de heer E. P. Westerveld, oud-minister van Marine. In de aula heeft de heer Hajenius, oud-bur gemeester van Goes, als zwager van den ont slapene het eerst het woord gevoerd. Vice-admiraal Fürstner memoreerde, hoe de ontslapene in de moeilijke jaren van 19141916 chef van den Marinestaf is geweest. Iedere goe de vaderlander en in het bijzonder de marine is hem dankbaar voor hetgeen hij in die ver antwoordelijke positie heeft gedaan. Verder spraken nog de heer Diemer Kool, schout-bij-nacht F. J. Heeris en een pleegzoon, mr. Loeff. Na het spelen van het Wilhelmus werd de baar grafwaarts gedragen, waar een zwager van den ontslapene, de heer Kuyck, voor de betoon de belangstelling dankte. De minister van Economische Zaken deelt het volgende mede: Van het begin van den oorlog af heeft de regeering er naar gestreefd, door haar prijzen politiek een stijging van de prijzen voor de eerste levensmiddelen zooveel mogelijk te voor komen. Zelfs is iedere prijsstijging van tarwe bloem en tarwemeel, bestemd voor broodberei ding, tot nog toe vermeden, ondanks het feit, dat de tarweprijzen op de wereldmarkt sindt het uitbreken van den oorlog sterk gestegen zijn en daarenboven -de kosten van den aan voer (vrachten en verzekeringspremies) zijn opgeloopen tot een veelvoud van die, welke in normale tijden golden. Zoo steeg de tarwepiijs op de wereldmarkt van f 3.20 midden Augustus 1939 tot f 5.35 op eind Februari 1940. De vrach ten stegen in datzelfde tijdvak van f 7 tot f 27.50 per ton, terwijl de molestpremie, weike voordien een te verrvaarloozen kostenfactor vertegenwoordigde, thans circa 3 pet. van de waarde bedraagt. Dit beteekent, dat de kost prijs van uitheemsche tarwe, waarop wij hier te lande voor circa 65 pet. bij de bereiding van broodbloem zijn aangewezen, is gestegen van f 3.90 tot f 8.35 per 100 k.g. Indien de regee ring geen maatregelen had genomen, zou het gevolg hiervan zijn geweest, dat de broodbloem hier te lande met een bedrag van f 3.75 per 100 k.g. in prijs zou zijn gestegen, hetgeen uit komt op een kostprijsstijging van het brood van ruim 2 cent per brood van 800 gram. Tot nu toe is een broodprijs-verhooging als gevolg van vorengenoemde factoren in haar geheel voorkomen, doordat de regeering is voortgegaan de grondstoffen en de ingevoerde bloem tegen den vroegeren prijs ter beschik king te stellen. Welke groote bedragen hiermede gemoeid zijn geweest, wordt wel duidelijk ge ïllustreerd door het feit, dat bij de genoemc prijzen- en kostenverhoudingen de regeerm een nadeel van in totaal f 2-OCO.OOO per ms - heeft riet, spreekt vanzelf, dat hiermede nis onbeperkt kan worden doorgegaan. Hoezeei de minister zulks ook betreurt, de huidige omstandigheden dwingen hem wel. een dee; van deze groote lasten op den consument af te wentelen. De minister heeft daarom thans besloten, den verkoopprijs van de bnitenlandsche tarwe met f 2.25 per 100 k.g. te verhoogen, waardoor de bloemprijs hier te lande met een bedrag van f 1.70 per 100 k.g. zal stijgen hetgeen metterdaao kan leiden tot een prijsstijging van 1 cent per brood van 800 gram. Uit het voorgaande blijkt wel, dat dit slechts een gedeeltelijke vergoeding is voor de hooge kosten, welke de staat in dit opzicht heeft te dragen. Eiènoemd tot rechter in de arrondissements rechtbank tè Haarlem mr. C. E. Muller, thans rechter in de arrondissemenfcs-rechtbank te Middelburg. Benoemd tot directeur van het huis van be.- waring te Utrecht J. M. Hoogland, adjunct-di recteur bij de strafgevangenis te Rotterdam. De Haagsche politie heeft een goeden slag ge slagen met de arrestatie van drie beruchte in brekers, die tezamen de club van den kienenko- ning vormden. Kienen is een bargoensch woord voor sleutels en de man,, die den naam van kienenkoning draagt, is de 48-jarige los werkman, P. A. van den B., die een expert is op het gebied van sleu tels. Voor 1922 had hij een grooten naam op het gebied van misdaad en inbraak, doch na dien tijd werkte hij meer in de schaduw. Zijn tra wanten waren de 38-jarige los werkman. Ph. P. H. en de 30-jarige koopman J. M. L. De eerste is een berucht inbreker, die reeds 12 jaren in de gevangenis heeft doorgebracht en de tweede is een befaamd brandkastscheurder, die in 1937 ontslagen was na een gevangenisstraf van twee jaren te hebben uitgezeten voor een inbraak in Delft. De kienenkoning piachi in de buitenwijken op een gelegenheid te loeren, waarvan zijn mede clubleden gebruik konden maken om hun slag te slaan. Zoo wandelde hij Woensdagmiddag in de Melis Stokelaan in den Haag en zag een fa milie het huis verlaten, die kennelijk naar een feest ging. Hij waarschuwde zijn kornuiten en toen het donker geworden was. stelde hij zich op zijn post, terwijl de anderen aan de achterzijde het perceel binnengingen na een ruit verbroken te hebben. Zeventig gulden aan geld en eenige gouden sieraden vormden de buit. Toen de inbraak door de familie na terugkeer ontdekt was en de politie was gewaarschuwd, dachten rechercheurs van den centralen opspo ringsdienst oogenblikkelijk aan de club van den kienenkoning. Van L. was bekend, dat hij zich Donderdagmorgens op de Veemarkt in Delft op houdt om koeien te melken, daarom begaf men zich naar Delft en inderdaad werd L. daar aan getroffen. Bij fouilleering werden de gouden sieraden op hem bevonden. Hij werd naar Den Haag geleid en in den loop van den dag arresteerde de politie de beide anderen, in wier huizen het gestolen geld werd gevonden. Na een lang verhoor, waar bij zij aanvankelijk ontkenden, hebben zij alle drie volledig bekend. Zij worden verdacht van meer dergelijke inbraken in de laatste jaren. Maandag zullen en worden voorgeleid voor den officier van Justitie. Piet Tiggers, de bekende leider van het A. J. C.-koor de „Wielewaal", waarmee hij gere geld voor de radio zijn volksliedjes ten gehoore bracht, is benoemd tot reserve-officier, belast met de muzikale leiding van het werk van O. en O. Pief Tiggers, die 18 October 1891 te Amster dam geboren werd, kreeg aanvankelijk een on derwijzers-opleiding, maar al spoedig ging hij piano-studeeren bij Willem Andriessen en compositie bij Willem Pijpers, dien hij opvolg de als muziekrecensent bij het Utrechtsch Dag blad. Hij was dirigent van de Koninklijke Utrecht- sche Mannenzangvereeniging en het Amers- foortsche Mannenkoor. Later leidde hij vele concerten voor de V. A. R. A. Van zijn hand verschenen enkele populaire boeken op het gebied der volksmuziek en een aantal zangbundels.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 5