Finlands „Grand Old Man" EN WOESTIJN RAAKT ZOEK UITERST ZWARE TAAK VOOR SVINHUFVUD HET EDY- VOLTOOID! kuHilitext detn ZONDAG 10 MAART 1940 Wat de Jaarbeurs propageert Chaja Goldstein naar België EBTFFTFFFn rrnTTT EMAILLE I 0 De „Stad Schiedam" in Rotterdam SUIKER-INDUSRIE IN NEDER LAND EN NED.-INDIË Het Willibrorduskerkje te Waalre wordt gerestaureerd MEER ELECTRICITEIT GEPRODUCEERD SOMMIGE WATEREN NOG ONBEVAARBAAR Paaschtelegrammen RADIO-TOESPRAAK VAN MINISTER STEENBERGHE HET DIERGAARDETERREIN TE ROTTERDAM Uitkeeringen bij uitvoer van eieren 36 jaar trouwe dienst Over verkeerd spoor Uitgebreide maatregelen beveu ligen den reiziger De weekprijzen Indexcijfers groothandelsprijzen Nieuwe verbandstof Gezant van Dominica bij minister Van Kleffens FEUILLETON DOOR WILLY WATERMAN so De vroegere Finsche president is Vrijdag till Stockholm vla Kopenhagen in Berlijn aangekomen, op doorreis naar Italië, waar hij ..herstel van gezondheid" zou wü'wn zoeken. Svinhufvud werd Zaterdag door Hitier ontvangen. Naar aanleiding van het feit dat de gewezen president weer in het middelpunt van de belangstelling staat en thans weer een uiterst zware taak van Europeesch belang heeft te vervullen, laten wij eenige bijzonderheden over zijn lévens loop volgen. Na het verstrijken van een ambtsperiode van zes jaar, trad de president van Finland Svinhufvud, op 1 Maart 1937 af, en werd opge volgd door den toenmaligen minister-president Kallio. De gewezen Finsche staatspresident Pehr Evind Svinhufvud, die op 15 December 1936 zijn 75sten verjaardag vierde en bij die gelegenheid bijzonder groote belangstelling uit internationale kringen mocht ondervinden, is een algemeen ge acht staatsman, die een leven vol strijd achter den rug heeft. Finlands „Grand Old Man" im mers, heeft zijn leven lang gevochten voor recht, vrijheid en onafhankelijkheid en geen offer was hem daarbij te groot. De groote lijn van Svin- hufvud's loopbaan geeft tegelijkertijd de ge schiedenis weer van den lijdelijtcen tegenstand van het oude Finland tegen de Tsaristische pogingen tot cultureele overheersching. Voor de Finsche zelfstandigheid is aitijd hevig ge streden. Sinas 1809 was Finland als autonoom groot- vorstendom bij Rusland ingelijfd; de Tsaar der Russen was Grootvorst van Finland, terwijl ook de leiding der buicenlandsche politiek in Rus sische handen rustte. In het laatste jaar van de vorige eeuw wist de Russische bureaucratie echter den Tsaar te bewegen, de autonome positie van Finland aan te tasten. Er ontspon zich een hevige rechtsstrijd en een der voor vechters daarin was Pehr Evind Svinhufvud, die toen lid was van het gerechtshof te Turku (Acbo.)Doch ae toenmalige gouverneur-gene raal hief in 1903 de drie gerechtshoven in het land eigenmachtig op en Svinhufvud werd ge dwongen naar een andere positie om te zien. Hij verhuisde naar Helsinki en trachtte daar als advocaat in zijn onderhoud te voorzien. Daar was het dat hij in contact kwam met een organisatie die zich lijdelijk verzette tegen de Russische overheersching van het land, maar in 1905 kwam de revolutie in Rusland, waar door de wettige toestand hersteld en de geheime organisatie ontbonden werd. Van een daarop in- gestelden Landdag werd Svinhufvud voorzitter. Kij kwam ernstig op voor de rechten van het land en gaf uiting aan de algemeene bezorgci- heid; het gevolg was dat de Landdag werd ont bonden. Intusschen had Svinhufvud weer een positie bij de reen terlij ke macht gekregen en ook in die hoedanigheid aarzelde hij niet zich een openlijk en onversaagd strijder voor de rechten van zijn land te toonen. Een houding die hem noodlottig werd. Wat toch was het geval? Als procureur, dus als hoofd van de rechter-, lijke macht, was een Rus benoemd, wat in strijd was met de wet. Conflicten tusschen Svinhufvud en dezen Rus bleven niet uit, en toen laatstgenoemde hem ten slotte ontsloeg weigerde Svinhufvud dit ontslag te erkennen en bleef zijn functie uitoefenen. Dit leidde kor ten tijd later tot zijn plotselinge arrestatie, nog wel midden in een rechtszitting. Hij werd ver bannen naar Siberië. Men voerde hem naar een onherbergzaam oord waar temperaturen van 4050 graden onder nul heerschten. Later, na een winter vol kwellingen en ontberingen, bracht men hem naar een Zuidelijker plaats. Zijn vrouw volgde hem overal m zijn balling schap waaruit hij eerst in 1917 door de Rus sische revolutie ontslagen werd. Men vierde hem bij zijn terugkeer in Finland als een natio- nalen held en hij werd tot procureur benoemd. Spoedig daarop Werd hij voorzitter van den Senagt, later premier. In Rusland had intusschen het bolsjewisme vasten voet gekregen en het breidde zich lang zamerhand ook over Finland uit; spoedig heerschte daar een toestand van groote wan orde en bandeloosheid. Vol ijver zette Svinhuf vud zich aan het werk om orde te scheppen en vormde een nieuwe regeering, die op 6 December 1917 door den Landdag de onafhankelijkheid van Finland liet erkennen. Nochtans waren daarmee de beproevingen van Finland niet ten einde, want de Russische militaire macht breid de zich allengs uit en nam zelfs een dreigende houding aan. Een oproer was het gevolg, en Svinhufvud wist door een vlucht te ontkomen. Hij bereikte Reval (het huidige Tallin), waar hij in Maart 1918 aankwam, juist nadat de Duitschers die stad hadden ingenomen. Vandaar vertrok hij naar Berlijn om hulp te verkrijgen voor zijn land. Dit strookte volkomen met al eerder opgestelde plannen van Ludendorff, die om redenen van strategischen aard een steun- plan aan Finland had voorbereid; hij wilde n.l in het Noord-Oosten de vorming van een nieuw Oostfront verhinderen. Op 12 Maart had een ontmoeting tusschen Svinhufvud en Hindenburg plaats, waarbij de Fin vurig pleitte voor het zenden van een hulpexpeditie. De wettige regeering van Finland zetelde inmiddels in Vasa. en met Duitsche hulp slaagde de door Svinhufvud benoemde generaal Mannerheim erin een einde te maken aan den burgerstrijd die Finland geteisterd had. Svinhufvud werd nu hoofd van de regeering te Vasa en de opnieuw bijeen gekomen Landdag benoemde hem in Mei 1918 tot Rijksbestuurder. Daarop volgde de nederlaag van Duitschland, die omstandigheden schiep, waardoor Svinhuf vud zich genoopt voelde zich terug te trekken. Hij deed dat ook, maar omstreeks tien jaar la ter trad hij opnieuw op den voorgrond, nu als leidende figuur in de zgn. Lappo-bewcging, die EB Oud-president Svinhufvud zich tegen het communisme richtte. Na eenigen tijd als premier te hebben gefungeerd werd hij in 1331 voor zes jaar als president' van Finland gekozen, welke periode op 1 Maart 1937 eindigde. Merkwaardigerwijze moest de nieuwe president reeds in het tweede jaar van zijn bestuur op treden tegen de Lappo-beweging die hem zoo gesteund had. In 1932 dreigden de Lappo- mannen naar de hoofdstad op te rukken om daar hun wil aan de regeering op te leggen. De oude president hield een radiorede en wist de ge moederen tot bedaren te brengen. Hij herinnerde aan zijn langdurigen strijd voor recht en wet, en betoogde geen aantasting daarvan te kun nen gedoogen. Velen hoopten op een herkiezing van den pre sident, waarvoor hij door zijn eigen partij, de conservatieven, candidaat gesteld werd. Het resultaat werd anders, nu een zijner tegenstan ders, Kallio, van de Boerenpartij, een grooter aantal stemmen in het college van 300 kiesman nen behaalde. Doch ook Kallio bleek spoedig ge heel voor zijn taak berekend te zijn. Zeer belangrijk is de beteekenis van Svinhufvud voor zijn land geweest; belang rijk, waar hij met opofferend enthousiasme gestreden heeft voor vrijheid en recht en daarmee vooral bij de jeugd een heilige va derlandsliefde heeft aangekweekt. Daarom juist vraagt men zich af, wat voor bespre kingen Svinhufvud te Berlijn gevoerd kan hebben en te Rome zal gaan voeren. Een der gevolgen van den oorlog, welke ook ons land wel aan den lijve zal moeten onder vinden, zal wel zijn, dat. het vreemdelingen- bezoek in het komende zomerseizoen veel ge ringer zal worden en aat de mogelijkheid, „ergens over de grenzen" te komen, met bij zonder groot en ruim zal zijn. Ter Jaarbeurze adviseert men gestimu leerd door de Vereeniging voor Vreemdelingen verkeer „Brengt uw vacantie in vredig vader land door". De daad bij dit woord voegend, wijst men den bezoeker er dan op, dat men wel een paar hon derd tochten kris-kras door het land kan ma ken. Per trein, boot en autobus kan men volgens de uitgave „Kris-kras door het land", geïllustreerd door Jo Spier wel een paar honderd tochten door ons eigen land maken. Deze gids, welke goede diensten zal kunnen bewijzen, nu de grenzen immers practisch ge sloten zijn, is verkrijgbaar bij de A.N.V.V., de V.V.V.'s, de inlichtingenkantoren der Ned Spoorwegen en de erkende reisbureaux. Onderscheidene personen van beteekenis ver tellen bovendien nog in deze uitgave, wat voor hen dé sensatie is van het op reis gaan. Van den stand der V.V.V. naar dien van Veilig Verkeer: il n'y a qu'un pas, althans fi guurlijk. Zonder veilig verkeer zou de drukte bij het te verwachten zomerverkeer wel eens tot veel misère en groote ongelukken kunnen lei den. Wie intusschen zijn licht eens gaat opsteken in den stand van den Alg. Toeristenbond zal zich veel teleurstellingen kunnen besparen. En een kijkje op de werkzaamheden volgens het Rijks wegenplan kan wellicht er toe bijdragen, aan het kostbare en zorgvolle werk van de betrokken Rijksinstanties het verschuldigde respect te be- toonen. In dit verband heeft het ook 'zeker zin, eens stil te staan bij de voorstelling van het plan omtrent de verlichtingen van de Rijkswegen met natriumlampen door het Rijk. Afgewacht moet worden, welke de uitwerking zal zijn van de propaganda, welke ook nu in ons land gemaakt wordt voor het gebruiken van den volksmotor. De stands voor sportuitrustingen zoowel als die voor beter kinderspeelgoed en kunstzinniger uitziende gebruiksvoorwerpen ln de huishou ding zijn ook thans uitstekend verzorgd en trekken veel publiek. Op succesvolle wijze wordt de aandacht ge vestigd op een groote kaart van het centrum des lands, waarop staat aangegeven, hoeveel industrieterrein beschikbaar is in de gemeente Utrecht. De artiste Chaja Goldstein is uitgenoodigd in Brussel op te treden op 13 Maart in het Palais des Beaux Arts en op 14 Maart te Antwerpen in de Cercle Royale et Artistique. NU zijn de EDY-fabrieken pas göèd klaarl Nu is dit groote Nederlandsche bedrijf aan gepast aan de eischen des modernen tijdsl EDY- EMAILLE dagelijks haar reputatie nog vergrootend, won duizenden vrouwen harten op slag door haar degelijkheid en en fraaie afwerkingDoor de hyper-moderne geperfectionneerde Amerikaansche wijze van werken in de imposante Edy-fabrieken kan een uniforme kwaliteit worden gegarandeerd, zooals tot heden niet bestond. Met recht 'kan men nu zeggen: „EDY EMAILLE wint het pleit door uniformiteit in kwaliteit1" Staal en emaille tot één degelijk geheel versmolten vorm en lijn en kleur boven elke crifiek verheven KortomEmaille van de nieuwe uitgebreide EDY-fabrieken is een sieraad in Uw keuken en zuur-, vuuren stootvast. Gegarandeerd giftvrij. Hygiënisch als glas Wacht niet langer met zélf ook eens naar EDY-Emaille te kijken, Uw winkelier heeft dit prachtige keuken gerei klaar staan, vraag hem, U dit re toonen En laat na korten tijd Uw vriendinnen Uw Edy-gerei komen bewonderen Hoor dan de bewonderende uitroepen... zelfs na jaren nogl N V. EMAILLEER F A6R 0 E IJ S L DIEREN - HOLLAND Zaterdagochtend is in de Merwedehaven te Rotterdam aangekomen het s.s. „Stad Schie dam" van de Halcyon Lijn, dat, zooals bekend, op weg van Zuid-Amcrika naar Rotterdam aan groot gevaar is ontsnapt. Het schip zou dicht bij een mijnenveld zijn gekomen, waar het recht op aan stevende toen een Engelsch vlieg tuig het gevaar bemerkte en den kapitein, den heer H. K. J, van der Vlis, waarschuwde, die nog tijdig den koers van zijn schip kon ver anderen. De kapitein wenschte geen nadere mededee- lingen te doen. Hij gaf toe, dat hij in con tact was geweest met een vliegtuig, dat eenige malen boven zijn schip had gecirkeld en dooi seinen had te kennen gegeven, dat volgen van den koers ernstig gevaar zou opleveren. Het vliegtuig deed echter geen dienst als wegwijzer. De kapitein had geen mijnen gezien en wist ook niet, dat hij in de on middellijke nabijheid van een mijnenveld was, Geruimen tijd later was het schip wel eenige drijvende mijnen gepasseerd. Zaterdag is de redactie-commissie voor het nieuwe, op 1 April te verschijnen, technisch suikerblad „Archief voor de suikerindustrie in Nederland en Nederlanasch-Indië", door den heer M. C. Hummelinck, voorzitter van de Al gemeene Technische Vereeniging van Beetwor- telsuikerfabrikanten en Raffinadeurs, geïnstal leerd op de kantoren van de B.E.N.I.S.O. Hiermede is voor het eerst op dit gebied een samenwerking tot stand gekomen tusschen In- dië en het moederland. Naar wij vernemen staat voor 1940 een nieuw belangrijk oudheidkundig restauratiewerk op 't program, namelijk dat van het oude Willibror duskerkje met monumentalen toren te Waalre, nabij Eindhoven. De restauratiewerken zullen vóór 1 Juni a.s. een aanvang nemen en worden uitgevoerd on der bouwmeester H. W. Valk uit 's-Hertogen- bosch. Op de keuze van dezen bouwkundige is de ministerieele goedkeuring verkregen. Van hoe aanzienlijke geschiedkundige waarde kerk en toren van Waalre zijn, kan blijken uit de volgende summiere bijzonderheden. Kerk en toren dateeren uit Willibrordus' tijd, begin dei- achtste eeuw. Historici zijn van oordeel, dat de bouw der kerk uit eigen bronnen door Wiüibrord is geschied. De heilige heeft het gebouw latei- vermaakt aan de Abdij van Echternach. Het mag waarschijnlijk worden geacht, dat de kerk te Waalre door Willibrord gvbouwd, de plaats heeft ingenomen van een afgodentempel, clie daar vóórdien werd aangetroffen. Kerk en toren verkeeren momenteel in staat van ernstig verval. Voor het Brabantsche monu- mentenbezit beteekent de komende Waalresche restauratie een zeer belangrijk feit. Zij mag ge rekend worden tot de allergewichtigste restau raties in Brabant der latere jaren. Naar het Centraal Bureau voor de Statistiek mededeelt, bedroeg de productie van electri- citeit door de openbare centrales in de maand Februari 253.5 millioen Kwh. Vergeleken met de zelfde maand van 1939, toen 219 millioen Kwh. werden afgegeven, beteekent dit een toeneming van 16 pCt. In den bevaarbaarheidstoestand van de Neder landsche waterwegen hebben zich weer enkele veranderingen voorgedaan. Geheel onbevaar baar zijn gebleven het IJsselmeer bij Komwer- derzand, Stavoren, Elburg, Harderwijk en Urk, evenals de Gouwzee bij Marken en Scharster- rijn en Tjeukemeer bij Scharsterbrug, het Over- ijsselsch Kanaal bij Deventer en de vaarweg over het Alkmaarder Meer bij Woude. Op den Doilard bij Nieuw Statenzijl ondervinden nog slechts schepen met gering vermogen hinder, alsook op de Warnservaart en het Heegermeer bij Stavoren en de Beukersgracht bij de Beuker- schutsluis. Door een opengebroken vaargeul is de scheepvaart mogelijk op het Winschoterdiep bij Winschoten. Zonder eenige belemmering zijn thans de Lauwerszee bij Zoutkamp, het Reitdiep bij Groningen en het kanaal Weesem- Nederweert bij Panheel. Op het Reitdiep bij Zoutkamp ondervindt nog slechts de zeilvaart hinder, alsmede te Leeuwarden in de richting Kruiswaters en op den Ouden Rijn van de Utrechtschc grens tot Woerden. Van 18 t/m. 25 Maart zal, evenals verleden jaar, de gelegenheid worden opengesteld, in het verkeer met Noord-Amerika (met uitzondering van Alaska, Britsch Columbia, 2e, 3e en 4e zone, Noord-West Canada, Yukon en de kantoren van Labrador), Mexico, Bahama-eilanden, Cuba, S. Pierre en Miquelon, Paaschtelegrammen met vasten inhoud te wisselen. In het verkeer met Japan met inbegrip van Korea en Formosa zullen uitsluitend Paaschtelegrammen met vrijen inhoud zijn toe gelaten. De minister van Economische Zaken, mr. M. P. L. Steenberghe, heeft het voornemen, mor gen (Maandag), een korte toespraak door de radio te houden tot de landbouwers en wel in het bijzonder met het oog op den toestand in de veehouderij. De rede zal worden uitgezonden door beide Nederlandsche zenders des avonds kwart voor 8. Zaterdagmiddag heeft mr. P. J. Oud, burge meester van Rotterdam, in een der zalen van het museum Boymans aldaar de tentoonstelling van het plan tot bebouwing van het Diergaarde- terrein, ontwerp van architect Jan Wils, in het bijzijn van talrijke genoodigden geopend 13 November j.l. werden de uitkeeringen bij uitvoer van eieren vastgesteld op 0.80 per 100 stuks kippeneieren en 0.60 per 100 stuks een deneieren. Voor eiproducten werd de uitkeering bepaald op 0.16 per K.G. In verband met de sindsdien gewijzigde om standigheden heeft naar wij van officieele zijde vernemen de minister van Economische Zaken besloten, genoemde bedragen met in gang van 11 Maart 1940 te herzien en vast te stellen op 0.50 per 100 kippeneieren, 0.40 per 100 eendeneieren en voor de ei-productcn op 0.10 per K.G. netto. Zaterdag is te Delft onder zeer groote be langstelling de gouden medaille uitgereikt aan den adjudant-onderofficier J. M. de Mooy, ver bonden aan het ambulance-magazijn aldaar, wegens zijn 36-jarigen trouwen dienst bij het Nederlandsche leger. Bij de vrij talrijke stagnaties in het trein verkeer in den afgeloopen winter, kon men ia berichten daaromtrent herhaaldelijk lezen: Het treinverkeer wordt over enkel spoor geleid, of wel: het vervoer geschiedde in een bepaalde richting over verkeerd spoor. Dat lijkt eenvoudiger dan het in werkelijk heid is. Plotseling kan immers een trein komen over een spoor, waarop hij in deze richting niet wordt verwacht. Daarom moeten verschillende veiligheidsmaatregelen genomen worden. In de eerste plaats worden zooveel mogelijk de voorschriften voor enkel spoor toegepast. Bepaald moet dus worden, waar zal worden ge kruist. De blokken kunnen bij treinen in de verkeerde richting niet in dienst blijven, zoo dat in die richting de seinpalen van de blok ken buiten werking treden. De posten onder weg moeten worden ingelicht, hetgeen gewoon lijk per telefoon kan geschieden. Verder moet de machinist of wagenbe stuurder (en dit is een voornaam punt voor de veiligheid) van den trein, die over ver keerd spoor rijdt, elke tien seconden het waarschuwingssein, een matig langen toon, laten hooren. Vindt het verkeerd-spoor-rij- den plaats bij donker, dan moet de locomo tief of motorwagen boven de witte lichten een rood licht voeren. Dit zijn al heel wat voorzorgsmaatregelen, maar toch zijn we er nog niet. De machinist, die over verkeerd spoor rijdt, mag niet vertrek ken, voordat hij en de hoofdconducteur voor zien zijn van een schriftelijke lastgeving (waar voor modellen bestaan) afgegeven door den treindienstleider. Voor geel-zwarte seinpalen (dat zijn die voor de stations) moet gestopt worden, totdat het sein „oprijden" wordt ge geven of de trein op andere wijze wordt binnen geloodst. Hieruit ziet men dat de veiligheidsmaatrege len zoo afdoende zijn bij verkeerd-spoor-rijden, dat het eigenlijk voor den reiziger geen ver schil maakt of hij goed of verkeerd spoor rijdt, zoo men ten minste de onvermijdelijke vertra gingen, die daardoor ontstaan, buiten beschou wing wil laten. Prettig zijn die niet, maar on vermijdelijk voor de veiligheid. 1936—1938 100 Aug. Dec. Jan. Febr. 27 Feb. 5 Mrt. 1939 1939 1940 1940 1940 1940 Plantaard. 111,1 Voed.mid. 92.9 106,5 109,5 112,2 111,2 Dierl. voed.mid. 101,3 120,7 123,6 124,8 125,1 124,1 Totaal voed.mid. 93,7 114,0 117,1 118.9 118,4 118,0 grondstoffen 96,8 137,0 140,7 144,0 145,5 146.7 Afgewerkte 121,0 prod. 101,8 117,7 119,2 121.0 120,8 Algemeen 124,3 indexcijfer 99.8 119,9 122,0 124,0 124,2 Wat het verloop der kleinhandelsprijzen be treft geven de volgende gewogen indexcijfers val* winkelprijzen in de tien grootste gemeenten var» ons land eenig inzicht. In de berekening zijn prijzen opgenomen van aardappelen, brood, grut terswaren, vleesch, melk, kaas, eieren, vetten en kruidenierswaren. Hierbij zij opgemerkt dat een stijging van 10,2 pet. der prijzen van voedingsmiddelen een stijging veroorzaakt van de uitgaven voor het geheele gezinsbudget van 4.1 pet., waarbij aan genomen is dat 40 pet. van de gezinsuitgaven besteed wordt aan voeding. Augustus 1939 100. Aug. 1939 Jan. 1940 Fcbr. 1940 27 Febr. 5 Mrt. 100,0 108,6 110,2 110,5 110,2 De oorlogslawine die over Europa is losge slagen veroorzaakt in de strijdende landen een dubbele vraag, aan de eene zijde naar oorlogs tuig, om wonden (en erger) te kunnen maken, en aan de andere zijde naar verplegingsmatc- riaal om die wonden weer te kunnen heelen. Men behoeft over niet heel veel fantasie te beschikken om zich te kunnen voorstellen wel ke enorme massa's verbandmateriaal etc. doo- de lazaretten en ambulances verwerkt worden- In Duitschland wordt zoo weet het Chcin- Wkbl. te vertellen een nieuw verbandmiddel door de industrie in den handel gebracht on der den naam „Naturin". Het product „Naturin" wordt vervaardigd uit huiden en het ziet er uit als perkament. Er worden natuurlijk beduidende voordeelen boven het oude verbandgaas aan toegeschre ven, Een der belangrijkste eigenschappen van het nieuwe verbandmiddel is, dat het geen aal' doorlaat, dit in tegenstelling tot het dusvef gebruikte gaas, dat een absorbeerende werkinS vertoont. Het kan gemakkelijk weer verwijderd wol- den en kan en dit tot groote vreugde van de Duitsche zuinigheid op grondstoffen! gereinigd worden en daarna nog verschillend6 malen gebruikt. De nieuw-benoemde gezant van de Domini' caansche republiek, de heer M. Henriquez-Urena, heeft Vrijdag zijn opwachting gemaakt bij den minister van Buitenlandsche Zaken. „Waar we geloopen hebben is het anders ook vochtig," bromde Peter terug, „het drupt met een straaltje van mijn neus." De terreininzinking volgend, kwamen zij la ger en lager, tot ze eindelijk een groote boom groep bereikten. Het struikgewas bleek hier zeer dicht; overal in het rond groeiden reusachtige varens. Onder de boomen was het, vergeleken bij de temperatuur op den weg en in het rond opmerkelijk koel. Peter legde zijn helft van Crofts neer en baande zich een weg door de struiken. Even later hoorde Hemingway hem loepen „Sleep hem mee, het is ideaal hier." Hemingway pakte Crofts onder de armen en sleepte hem mede door het pad. dat Peter in de struiken had gemaakt. De plaats bleek in derdaad ideaal. Het frissche groen van de boo men was nu verklaarbaar; in het midden van de open plek lag een waterpoel van enkele tientallen meters doorsnede. Het was hier blijk baar het laagste gedeelte van de groote inzin king, waar al het regenwater zich verzamelde. „Als-ie nu nog niet goed ligt, weet ik 't niet," zei Peter, om zich heen kijkend, „we zullen hem aan dien boom daar vastbinden, ik heb riemen uit den auto meegenomen. Als mijnheer lust heeft om te schreeuwen, hoort geen mensch hem. Hij is hier een heel eind van den weg af en bovendien smoort het dichte gebladerte van de boomen zijn stemdit hier lijkt me een geschikte boom. Het is niet noodig het hem moeilijker te maken dan noodig Ishij kan hier op een zachten bos varens zitten. Misschien heeft hij last van vliegen bij het water, maar wij zelf hebben het ook zoo lollig niethelp eens een handje." In twee minuten was Crofts zoodanig aan den boom vastgemaakt, dat het een onmogelijkheid was, dat hij nog ooit alleen zou loskomen. „En nu terug," zei Peter, „als de weerga, we hebben al veel te veel tijd verloren." Zonder op de warmte te letten, renden zij terug naar den auto. Er was geen mensch in zicht. „Ik zal even uitkijken naar een goede plaats." zei Peter, „als ik roep, kom dan op de plaats v/aar je me hebt zien verdwijnen door de strui ken heenje doet maar of je een tank be stuurt." Hemingway schoof Pedro wat opzij en ging achter het stuur zitten. Noch Morescu, noch Pedro vertoonden eenige teekenen van leven. Peter scheen geluk te hebben, want nog geen minuut nadat Hemingway hem had zien ver dwijnen hoorde hy roepen: „Kom maarzuiver rechtuit rijden!" Hemingway reed den wagen een eindje terug om de bocht in de struiken te kunnen nemen, mompelend: „op hoop van zegen," en reed met een groot gekraak van brekende takken de strui ken in, vurig hopend, dat de scherpe cactus- stekels niet meer dan één band zouden door priemen. Peter had de plek echter goed uitgekozen. Nadat de wagen door een twee meter dikke laag struiken was gedrongen, zag Hemingway voor zich een zandige vlakte met hier en daar verspreide steenen. Hemingway moest haar oversteken in de tweede versnelling, omdat de wielen neiging vertoonden tot wegzakken in het losse zand. De temperatuur van het koel water steeg onrustbarend snel. Links en rechts schoten verschrikte hagedissen en groote spin nen onder steenen weg. De totale diepte van de vlakte was ongeveer driehonderd meter. Toen Hemingway haar halverwege was overgestoken, ontdekte hij Peter aan de overzijde, die met zijn armen een plaats aangaf tusschen de dwerg- boomen, waar de plantengroei weer begon. Toen de wagen die plaats bereikte, ging Peter op de treeplank staan, bestoft en transpireerend. „Wat een karwei," hijgde hij, „rij den wagen onder de boomen en laat 'm staan. Als de hee- ren schreeuwen, zal geen mensch het hooren. Hoe gaat het met hen?" „We behoeven ze niet steviger vast te binden dan nu het geval is," zei Peter, „we hebben geen seconde meer te verliezenals ze nu dadelijk bijkomen, gaan ze natuurlijk elkaar losmaken, maar vóór ze dat hebben klaargespeeld is er, zooveel tijd verloopen, dat ze in geen geval tijd zullen hebben, hun vriendjes te waarschuwen., laten we maar maken dat we wegkomen!" Hij legde Pedro languit op de voorbank en sloot de portieren. „Ziezoo! Laten we nu eens kijken, hoe we dien omweg zullen makenhoe loopt de weg ook weer?" Hij teekende met de punt van zijn schoen lijnen in een plek geel zandNa dat rechte stuk, waar we die vier kerels tegenkwa men, loopt de weg slingerend met een grooten boog naar links, herinner je je niet? In dat stuk ligt ook die S-bocht, de weg gaat daar heelemaal naar links. Dan komt dat heuvel achtige traject, waar Morescu schipbreuk heeft geleden. Als we nu van hieruit rechtuit naar dat heuvelachtige stuk loopen, zonder den weg te volgen, snijden we een kolossaal stuk af, en maken we een goede kans, die twee heeren vóór te zijn. Maar het zal geen grapje zijn.... kijk dat eind open vlakte eens!".... Hij maakte zijn shirt aan den hals open en ging op weg, met 'n flinken pas, zoolang moge lijk de schaduw van de dwergboompjes volgend. Hemingway volgde hem op den voet. „Met het sjouwen door woestijnen zult gij uw woestijn verdienen." zuchtte Hemingway, „maar in elk geval is het goed voor ons figuur, dat loopen." „Wat zullen wij een figuur krijgen," beaamde Peter. „Galgenhumor," zei Hemingway. Van dat oogenblik af werd er niet veel meer gesproken. Zij bereikten het einde van de groep boomen, aarzelden even en betraden dan de breede vlakte van hard zand, rijkelijk met cac tussen begroeid, waarop de zon onverzoenlijk brandde. Spoedig waren hun gestalten nog maar klei ne figuren in de opstijgende en wervelende.ko lommen heete lucht, nietig vergeleken bij som mige reuzencactussen, die zij passeerden. Het laatste geluid, dat van hen door de heete stilte naar de groep dwergboomen overdreef, waren enkele woorden, die deel uitmaakten van de toepasselijke ballade: „Soldats de la Légion, Dc la Légion Etrangère, Qui n'avez pas de pays, La France est votre mère...." NEGENTIENDE HOOFDSTUK Waarin het woestijnthema zeer op den voor grond treedt Peter's revolver bleef onbeweeglijk gericht op het tweetal, maar zijn gelaat drukte verbazing, ongeloof en zelfs ontzetting uit. „Weet je het zéker, Hemingway?" Hemingway deed een pas achteruit in het fijne, heete zand. veegde zijn voorhoofd af en schudde het hoofd: „Ik behoef het niet nóg eens te probeeren. Peter, ik heb alles onderzocht, hun zakken, hun mouwen en hun schoenen.... ze hebben het papier niet bij zich!" „Dat heb ik jullie toch al gezegd vóór je mijn zakken ging nazoeken," gromde Turpey, „mag ik misschien mijn armen laten zakken, het is te vervloekt heet hier om je erg in te spanne» zonder noodzaak." „Laat maar zakken," zei Peter met een at' wezigen blik in zijn ocrgen, „ik snap er nu heel®* maal niets meer van! Zeg, Hemingway, dat pa' pier moet toch èrgens zijn!" „Lijkt me logisch," zei Hemingway droogje®' Hij was langs den weg gaan zitten en hiel» voor alle zekerheid zijn eigen pistool op het tweetal gericht. Peter zag er dermate verdwaas» uit, dat diens bruikbaarheid als scherpschutter op dat oogenblik twijfelachtig leek. „Morescu had het niet," zei Peter, met ee» stem en een blik alsof hij droomde, „deze twe® lui hebben het nietCrofts had het natuuf lijk nieten „Alle donders," liet Turpey zich ontvallen^' hebben jullie Crofts óók al te pakken gekregen' Hoe is dat nu weer mogelijk?" „Wij werken met stille kracht," zei Peter' wiens glazige blik verdween en plaats maakte voor een peinzende uitdrukking, „er is maar één mogelijkheid overgebleven en...." Hij hield plotseling op, onderbroken door he luide gebrom van een automotor. „Daar komt een wagen aan," zei Hemingway* ijlings opstaande, „laten we maken dat we va» den weg af komen, laten we maar in de strui' ken gaan staan, die revolvers van ons loop®11 al te erg in de gaten." (Wordt vervolgd'

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 6