Gematigder vredesvoorwaarden der Sovjetregeering? Mijn vernielt het s.s. „Amor" Drie moeilijke kwesties Finland vroeg geallieerden nog niet om verdere hulp Finsche delegatie Maandagmiddag opnieuw door Molotof ontvangen De verjaardag van de Pauskroning Regeling met Italië betreffende de kolenverschepingen Het nieuws van heden Von Ribbentrop Maandagavond uit Rome vertrokken VEREENIGDE katholieke pers ii Strijd in Finland duurt onverminderd voort SVEN HEDIN BEZOEKT GÖBBELS Opvarenden behouden te Vlissingen aangekomen SUMNER WELLES IN LONDEN Chamberlains verklaring in het Lagerhuis LANGDURIG ONDERHOUD MET MUSSOLINI BUR. VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TEL. 13866 - GIRO 22884 Abonnementsprijs (bij vooruitbetaling) voor Haarlem 25 cent per week; per kwartaal f 3.25. Bij onze Agenten 2iy2 ct- per week, per kwartaal f 3.58 DAGBLAD MET OCHTEND- EN AVOND-EDITIE, UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM DINSDAG 12 MAART 1940 OCHTENDBLAD DRIE EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 22285 De chaos van geruchten en tegenspraken uit Scandinavië, en meer in het bijzonder uit Stockholm, betreffende een op handen zijn de vredesregeling tusschen Finland en Rusland, noopt vooralsnog tot het noodige voorbehoud. Het schijnt wel vast te staan, dat de Finsche delegatie Maan dagmiddag om 14 uur opnieuw door Molotof is ontvangen. Volgens inlichtingen uit betrouwbare bron is men nog niet tot overeenstem ming gekomen en is nog geen enkel besluit genomen. De kansen van oorlog en vrede staan gelijk. Reuter meldt uit betrouwbare bron te Parijs, te hebben ver nomen, dat de regeering der Sovjet-Unie een belangrijke wijziging Zou hebben gebracht in de vredesvoorwaarden, die bij het begin der huidige onderhandeling aan Finland waren voorgelegd. Moskou zou afstand hebben gedaan van zijn eischen betref fende de overgave van Viborg en Petsamo en zou er in hebben toe gestemd om bepaalde gedeelten van de Mannerheimlinie in handen der Finnen te laten. Overigens is het moeilijk betrouwbare inlichtingen te verkrij gen, daar in Finland een strenge censuur wordt gehandhaafd. Ver bindingen kunnen verbroken worden, zelfs wanneer berichten uit het buitenland naar Finland worden doorgegeven. Er wordt niet toegestaan, dat ook maar een woord over de in de geruchten ver melde vredesvoorwaarden uit Finland uitlekt. Geen overdreven illusies" °ïdt DE DUITSCHE GEVANGENEN IN ENGELAND Hoe de catastrophe geschiedde HELSINKI, 11 Maart (Reu- Ier). Volgens hardnekkige geruchten, welke ie Helsin ki de ronde doen in poli tieke kringen, zouden de moeilijkste onderwerpen, welke bij de Finsch-Russi- sche besprekingen behan deld worden, zijn: 1De spoorweg van Viborg naar de Russische grens,- 2) het toekomstig politiek en militair bewind van Finland; 3) De status van Hangö. (Zie vervolg pag. 2) De Bilt meldt: Plaatselijke gevechten aan het Westfront Zijn bezoek aan den H. Vader NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct., ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen Voor d« kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek Ondanks de onderhandelingen te Moskou 'lift de militaire bedrijvigheid in Finland nog aanzienlijk. Het Finsche legerbericht van bandag luidt: »Te land: Op het ijs van de Finsche golf zijn ®'eine Russische afdeelingen opgerukt, doch zij *Jebben zich later teruggetrokken. De vijand ^eft Zijn aanvallen op de kust van de Baai van ^'borg voortgezet en op enkele punten maakte bjj belangrijke vorderingen. Plaatselijke vijande- 'Jke aanvallen tusschen de Viborgbaai en de 'Joksi-rlvier zijn afgeslagen. Zeven Russische phks werden vernield. Een vijandelijke aanval b de richting van Paakala en Pollakkala is door e Finsche artillerie tot staan gebracht, evenals aanval bij de Taipale-rivier. Op andere dee- fl5ri van de landengte vooral bedrijvigheid van b® artillerie. In het Noordwesten van het La- J°8ameer heeft de vijand na krachtige artillerie- Oorbereiding een eiland van den Pitkaranta- jb'chipel bezet. Een aanval in de richting van bkaranta en Uoma werd afgeslagen. Te Kollan- Jv°ki duurde de strijd den geheelen dag. De vijand erioor meer dan tweeduizend dooden. Vijande- ijke aanvallen in de richting van Kuhmo en a'*a zijn afgeslagen. Overigens niets te melden. 'b de lucht: De Finsche lucntmacht heeft °bdag haar verkenningsactie voortgezet. Boven- leïl bombardeerde zij vijandelijke concentratie- fb'nten en formaties en achtervolgde zij de Rus- bjche troepen op het ijs van de Baai van Viborg. j 'J heeft ook ravitailleeringscolonnes en artil- rietreinen gebombardeerd. Aan het oorlogstoo- e6l vertoonde de Russische luchtmacht in ver- g hiking met den vorigen dag een groote be- hjvigheid. Vooral de achterste linies bij Rova- k'emi, Kemijarvi en Kakisulu werden gebom- ardeerd, evenals de streek van Simola en Sat- 'Jarvi. In het binnenland zijn eenige plaatsen tb: Sschen Lahti, Kouvola en Harnina gebombar- ®en vooraanstaand buitenlander, die goed op ®erd. Volgens gecontroleerde rapporten zijn acht bssische vliegtuigen neergehaald." Maandag is te Helsinki vijfmaal luchtalarm erbaakt. 2. hoogte is van den toestand in Rusland, J;cft in de Brusselsche „Soir" uiteengezet. 3arom de Sovjets bereid zouden zijn vrede te 'biten. j. e Russen, aldus dit artikel, duchten een jbhschBritsche inmenging in Finland. Deze terventie zou in het belang der Geallieerden „"h. De nnrlrvr in Finland beofint zwaar te O'— De oorlog in Finland begint R bkken op het Russische bedrijfsleven. Door m bekkige organisatie worden de soldaten j, cht geravitailleerd. De Finnen zouden het VJ lang kunnen uithouden, zoodra met het riaar de dooi zal intreden. Met de grootste belangstelling, doch zonder huwachtigheid, wacht het Noorsche publiek b hieuws uit Moskou. U5® bladen betoogen eenstemmig, dat Finland tc zUn heldhaftigen strijd het recht heeft zelf eshssen. Zij wijzen iedere bewering, dat de {jf^vingen van Noorwegen en Zweden druk op l '-siriki zouden hebben uitgeoefend, van de hd. 0Al'beiderbladet", het hoofdorgaan van de eiderspartij, geeft uiting aan een voorzichtig Si 'hiisme, doch waarschuwt tevens tegen illu- &ct' 1101 roePt llet Noorsche volk op de steun- u, le voor Finland zoo krachtig mogelijk voort petten. conservatieve blad Morgenbladet schrijft: groote taak van vandaag voor de politiek vF. doorwegen en Zweden is, een methode te V *en om Finland te helpen zonder den oorlog den Westelijk Europa tot Scandinavië uit te brei de Net is nog mogelijk een weg te vinden, maar ^ait geen tijd te verliezen. 6a 0 nationale raad van de Noorsche arbeiders- VÜ keeft een resolutie aangenomen, waarin Verklaard, dat de belangrijkste taak der arbeidersbeweging is, te streven naar een recht vaardigen en duurzamen vrede in Europa, zoodra dat mogelijk zal zijn. Wij staan in den strijd voor de toekomst van Europa op de bres voor democratie en vrijheid tegen de dictatuurstelsels en de mentaliteit van geweld. Handelend op voorstel van de arbeiderspartijen van de Noordsche landen heeft de S.A.I. besloten een program uit te werken, dat als basis zou kunnen dienen voor een uitgebreide vredesactie over de geheele wereld. Wij zijn het met dezen stap ten volle eens, aldus de resolutie. Ook doet de resolutie een beroep om Finland krachtig te helpen, terwijl tegelijkertijd steun wordt verleend aan de neutraliteitspolitiek der Noorsche regeering. De resolutie veroordeelt den Russischen aan val op Finland. Het Zweedsche blad Soeialdemokraten weert zich krachtig tegen de critiek in de Fransche pers en radio op de houding van Zweden in de Finsche kwestie en tegen de beschuldiging, dat Zweden druk op Finland zou hebben uitgeoefend om een „schandelijken vrede" te aanvaarden. Wij Zweden willen niets liever dan een eervollen vrede voor Finland en in het geheel geen schan delijken vrede. Indien de oorlog voortduurt, zul len wij alles in het werk stellen om Finland zoo veel mogelijk te helpen. Onze Romeinsche correspondent seint ons Maandagavond Op den vooravond van den eersten verjaardag van de plechtige kroning van 2. H. Paus Pius XII, brengt de „Osservatore Romano" over de geheele voorpagina en getooid met een heden middag door den Opperherder eigenhandig ge- teekend portret, een beschouwing uit de pen van haar directeur, Graaf Dalla Torre, waarin hulde wordt gebracht aan de herderlijke liefde van dezen opvolger van den H. Petrus, die, zoo als zich velen onzer nog herinneren, tijdens het eenige jaren geleden te Rome gehouden tweede Internationale Congres van de Katho lieke Kerk, openlijk getuigde van Zijn bran dend verlangen naar het werkdadig beoefenen der herderlijke bediening van den priester. Ook de katholieke Avvenire brengt een uit voerig feestartikel van de hand van Jozef de Mori, waarin de Paus als Opperste Leeraar van het Geloof, en de Souverein der vaderlijke liefde wordt gehuldigd. De overige Italiaansche pers echter passeert den historischen dag hedenavond stilzwijgend, mogelijk, omdat zij nog te zeer vervuld is van het doen en laten van Rome's illusteren gast, den Duitschen minister van Buitenlandsche Zaken, Joachim Von Ribben trop. Overigens verdient het misschien de aan dacht, dat het officieuze Vaticaan-sche Pers bureau in een communiqué over het bezoek van Von Ribbentrop hedenochtend uitdrukkelijk onderstreepte, dat deze audiëntie door den H. Vader was toegestaan op het daartoe gedaan verzoek van den Duitschen ambassadeur bij den H. Stoel, die aldus had gehandeld in opdracht van zijn regeering te Berlijn. Het Vatieaansche orgaan, de „Osservatore Romano" en de ka tholieke Avvenire brengen dit bericht van ge noemd officieus Vaticaansch 'cureau hedenavond op in het oog vallende plaatsen. BERLIJN. 11 Maart. (D.N.B.) Minister Göbbels heeft Maandagmiddag den Zweed- schen ontdekkingsreiziger Svcn Hcdin ont vangen en een langdurig, hartelijk onderhoud met hem gehad. LONDEN, 11 Maart (Reuter). In het La gerhuis heeft de Britsche ondersecretaris vam Binnenlandsche Zaken medegedeeld, dat op 8 Maart het aantal Duitsche geïnterneerde krijgs gevangenen 257 bedroeg. Dat der geïnterneerde zeelieden bedroeg op dien datum 1271. Opnieuw heeft de Nederlandsche koopvaardijvloot den tol van den zee oorlog moeten betalen. Maandagoch tend is n.l. het s.s. „Amor" van de K. N. S. M., dat met een lading stuk goederen van West-Indië kwam, op vijf mijl ten Noordwesten van Fair- bank-boei, in die nabijheid van het lichtschip West-Hinder, op een mijn ge- loopen en gezonken. De bemanning, welke uit 33 koppen bestond, is gered door het Iersche s.s. „City of Bremen", dat de schipbreuke lingen Maandagmiddag omstreeks vijf uur behouden te Vlissingen aan land bracht. De „Amor" was een schip van 2325 bruto ton en was in 1911 gebouwd op de werf v.h. Rijkee en Co. te Rotter dam. Op het station te Vlissingen troffen wij de leden der bemanning aan, welke reeds op weg waren naar hun haardsteden. Men vertelde ons, dat de „Amor" was ge laden met graan, gerst, katoen on andere stuk goederen. Het schip was op weg van Christobal naar Antwerpen. Zondag vertrok het uit Ply mouth. Zondagnacht bleef het in Duins liggen, omdat men het niet raadzaam achtte in den nacht te varen. Om zes uur Maandagmorgen besloot kapitein H. Beuker de reis voort te zetten. Enkele uren later te 10.20 uur deed zich plotseling een hevige explosie hooren, gevolgd door een luid gekraak. Het schip brak middendoor en het water stroomde aan twee kanten binnen. De op varenden, die zich in het logies bevonden, stonden in een ommezien tot boven de knieën in het water. Van het in veiligheid brengen der bezittingen was geen sprake meer. Allen renden naar het dek. Hier bleek, dat de bakboordsloep in stukken was geslagen. Aan stuurboordzijde kon men de sloep niet strijken, doordat het schip naar één kant overhelde. De positie van de op varenden was daardoor allesbehalve benij denswaardig. Daar de antenne kapot was geslagen, was het niet mogelijk per radio assistentie te vragen. Opeens draaide het schip een slag om zijn horizontale as. De stuurboordsloep kwam vrij en snel wisten de 33 opvarenden nu het schip te verlaten. Men was nauwelijks twintig meter van het schip verwijderd, toen de „Amor" zonk en in de diepte verdween. In zeven minuten speelde zich dit hcelc drama af. In de onmiddellijke nabijheid van de plaats, waar de „Amor" onderging, voer het Iersche s.s. „City of Bremen". De bemanning van dit schip kreeg de boot spoedig in de gaten en een kwartier nadat de mannen in de sloep waren gegaan, bevonden zij zich reeds aan boord van het Iersche schip. Diegenen van de schipbreu kelingen, die nog in nachtgewaad waren, wer den van vollediger kleeding voorzien. Aangezien de „City of Bremen" geen radio aan boord had, kon men de K.N.S.M. niet op de hoogte stellen van het verlies van de „Amor". In den laten middag bereikte het Iersche schip de haven van Vlissingen. De schipbreuke lingen begaven zich te voet naar hotel „Goes" waar zij -hun werkpakken tegen andere kleeding konden verwisselen. Hier werden ook een sto ker, die een onbeteekenende wonde aan het been had opgeioopen en een scheepsbediende, die enkele vingers had gebroken, door een ge neesheer verbonden. De leden der bemanning van de „Amor" wa ren van meening, dat het schip op een mag netische mijn was geloopen. Nadat kapitein Beuker de reederij van het gebeurde op de hoogte had gesteld en allen ge geten hadden, begaf men zich het station om vandaar spoedig naar huis te reizen. LONDEN, 11 Maart. (Reuter). Na een persconferentie heeft Sumner Welles zich Maandagmiddag naar het Foreign Office begeven voor een onderhoud met Lord Ha lifax. Om 16 uur 30 werd hij door den Ko ning in audiëntie ontvangen. Om 18 uur had hij zijn eerste ontmoeting met Cham berlain in Downingstreet 10, waarbij ook Lord Halifax aanwezig was. Sumner Welles heeft tegenover journalisten verklaard, dat hij voornemens was, Londen Donderdagochtend te verlaten om zich via Pa rijs naar Rome te begeven. Te Rome zal hij Ciano en Mussolini opnieuw ontmoeten en op 18 of 19 dezer zal hij te Na pels scheep gaan. Welles zeide verder nog, dat de beslissing, of zijn rapport al of niet zou wor den gepubliceerd, geheel en al bij Roosevelt berustte. Hij herhaalde, dat zijn reis slechts ten doel had, feitenmateriaal te verzamelen en dat hij geen voorstellen meebracht. Het vredesoverleg te Moskou geeft aan leiding tot tal van geruchten en tegen spraken; gematigder eischen der Sovjets? Von Ribbentrop Maandagavond weer uit Rome naar Duitschland vertrokken. Chamberlains verklaring in het Lager huis over de hulpverleening aan Fin landregeling tusschen Londen en Rome betreffende de steenkoolverschepingen uit Duitschland. Radio-rede van minister Steenberghe voor den landbouw. Het s.s. „Amor" van de K.N.S.M. is op een mijn geloopen en gezonken: opva renden gered en te Vlissingen aan land gebracht. Voorloopig verslag der Eerste Kamer over het wetsontwerp inzake herwaar deering van den goudvoorraad der Ned. Bank. Voorloopig verslag der Eerste Kamer over het wetsontwerp tot instelling van een Leeningfonds. De drie slachtoffers van het ongeluk met de O 1 I ten grave gedragen. Beurs van New York: Stemming onregel matig. o LONDEN, 11 Maart. Zooals reeds in een deel der vorige oplage van ons blad werd ge meld, heeft minister-president Chamberlain in het Engelsche Lagerhuis verklaard, dat Londen en Parijs bereid waren in antwoord op een eventueel beroep op verdere hulp door Finland, hiertoe onmiddellijk te willen overgaan met gebruikmaking van alle ter beschikking staande hulpbronnen. Deze verklaring moet aldus wor den uitgelegd, dat de Engelsch-Fra.ns.che hulp gegeven zal worden, wanneer er om gevraagd wordt. Ter verduidelijking van Chamber lains woorden heeft Downingstreet I 0 Maandagavond officieel het vol gende medegedeeld: „Aangezien er een misverstand schijnt te bestaan omtrent het ant woord, dat door den Eersten Minis ter heden is gegeven op een vraag van Attlee in het Lagerhuis over hulp der geallieerden aan Finland, wenscht de Eerste Minister het dui delijk te maken, dat nog geen be roep op verdere hulp van de Fin sche regeering is ontvangen". Nadat Chamberlain in het Lagerhuis zijn verklaring over de hulp aan Finland had afge legd, vroeg Attlee om inlichtingen over een mogelijke regeling van het conflict. Chamberlain antwoordde: „Ik vrees, dat ik niet beschik over voldoende betrouwbare in lichtingen om op dit oogenblik over dat onder werp het Huis iets te kunnen mededeelen." Maxton, van de onafhankelijke arbeiderspartij, vroeg vervolgens: „Is het juist, dat de premier en de Britsche regeering het verzoek hebben ontvangen om in deze zaak te bemiddelen?" Chamberlain antwoordde: „Het zou onjuist zijn te zeggen, dat de Britsche regeering het verzoek had ontvangen om te bemiddelen. Er was echter een gelegenheid, toen de Sovjet ambassadeur zekere voorwaarden noemde, welke zijn regeering bereid zou zijn Finland aan te bieden. De Britsche regeering voelde zich echter niet in staat deze voorwaarden aan Finland door te geven." (Toejuichingen). In antwoord op een verdere vraag van Attlee zeide Chamberlain; „Iedere hulp aan Finland zou in overeenstemming zijn1 met Groot Brit- tannië's verplichtingen volgens het Volken bondshandvest. Wat de samenwerking met an dere staten betreft, ik heb Frankrijk reeds in verband met onszelf genoemd. Natuurlijk kan ik niet zeggen, wat andere staten zich verplicht- zouden kunnen voelen om te doen." Kirkwood, van dc oppcsihonecle Labour- party, vroeg hierop: „Komt dit eigenlijk niet overeen met een ooi log tegen Rus land?" Chamberiain antwoordde: „Zoo ver is het nog niet gegaan." Sloan, van de oppositioneelc Labourparty, vroeg ten slotte: „Zal de Britsche rege.ering troepen naar Finland zenden en, zoo ja, is zij bereid de neutraliteit van Noorwegen daarbij te schenden?" Chamberlain zeide: „Ik kan niets toe bogen aan de verklaring, welke ik heb afgelegd." H VERWACHTING: Betrokken tot zwaar bewolkt, plaatselijk eenige regen, lager temperatuur dan gis- teren, zwakke tot matige Zuid-Westelijke tot Westelijke wind. 1 OVERZICHT: Over Midden-Scandlnavic bevindt zicli een depressiekern, die naar het Oosten trekt. Haar storingsfronten dringen via dc Noordzee langzaam naar onze omgeving door. Over Groenland strekt zich een uit- gestrekt hoogc drukgebicd uit, dat zijn invloed naar IJsland uitbreidt. De hooge drukking over het Middellandsche Zee- gebied neenit in beteekenis af; aan haar Westzijde wordt zij aangetast door sto- ringen, die van de Azoren naar Portugal en Spanje doordringen. Waarom niet Treffende ivoorden waren het, welke ons het evangelie uit Jezus' mond in herinnering dracht: „Als Ik u de waarheid zeg, waarom gelooft gij Mij dan niet? Iemand die uit God is luistert naar Gods Woord!" De wereld, die nog wel durft smalen op de door God doorstraalde zonnige Roomsche middeneeuioen, weet geen antwoord te geven op de vraag naar het waarom dezer algemeene verdwa zing onzer dagen. De fundamenteele beslissing over het gelooven-kunnen stormt de levensbloesems af. Wat is waarheid, waar is waarheid, waar is de Waarheid! Eeuwen geleden is Christus gekomenmaar de Zijnen na men Hem niet aan. Hij kwam om het Licht te brengen aan de menschen, en Hij bevestigde Zijn woord met won deren, met Zijn opstanding zelfs uit den dood. Maar halsstarrigheid, onwe- tenheid en onverschilligheid gaan dit alles voorbij. „Als Ik u de waarheid zeg, waarom gelooft gij Mij dan niet!" Dit woord van Christus moeten we diep overdenken. PARIJS, 11 Maart. (Havas) Het Fransche legerbericht van Maandagavond luidt: „Een vrij hevig plaatselijk gevecht ten Zuidoosten van de Nied. Artillerievuur in de Vogezen. Bedrijvigheid van de luchtmacht aan béide zijden." ROME, 11 Maart. De Duitsche minister van Buitenlandsche Zaken Von Ribbentrop is Maandagavond om 9 uur 20. na een infcic- racn avondmaaltijd, aan Von Ribbentrop en diens gevolg door Graaf Ciano aangeboden, weer uit Rome naar Duitschland vertrok ken. Op het station werden de Duitsche gasten uitgeleide gedaan door den minister van Bui tenlandsche Zaken, graaf Ciano, den secretaris der fascistische partij, Muti, de ministers Pavolini en Bottai, talrijke officieren en den gouverneur van Rome. Op het perron heeft graaf Ciano nog den Hongaarschen gezant te Rome, Baron Villanti, voorgesteld aan den Duitschen minister van Buitenlandsche Zaken. Ook de Duitsche ambas sadeur en de leden van de ambassade waren aanwezig om minister Von Ribbentrop uitge leide te doen. Maandag in den namiddag had Von Rib bentrop op hel Palazzo Vcnczia nog een con ferentie van een uur en twintig minuten met Mussolini, waarbij ook Ciano en de Duitsche ambassadeur, Von Mackensen, aanwezig waren. Omtrent dit bezoek deelt Stefani officieel mede: „De besprekingen tusschen den Duce en Von Ribbentrop hadden tot onderwerp een bestudee ring van den internationalen toestand. Zij von den plaats in den geest en het kader van het verdrag van bondgenootschap en de tusschen Italië en Duitschland bestaande overeenkom sten." Het heeft te Rome levendige verrassing ge wekt, dat Von Ribbentrop 'n audiëntie heeft ge- had bij Koning Victor Emmanuel, omdat deze audiëntie niet op het programma voorkwam. Hoewel het gewoon is, dat een buitenlandsch minister bij zijn bezoek aan de hoofdstad door het staatshoofd wordt ontvangen, hecht men in zekere kringen aan deze audiëntie een speciale beteekenis. Volgens sommigen moet zij demon- streeren, dat bij kroon en regeering ten aanzien van den internationalen toestand volstrekte eensgezindheid bestaat Omtrent de audiëntie van Von Ribbentrop bij den H. Vader, die, zooals bekend, door den Duit schen ambassadeur was aangevraagd, verneemt Havas v-n een persoonlijkheid uit het Vaticaan, dat dit bezoek niet beteekent, dat iets is ver anderd in de houding van Duitschland ten op zichte van de Katholieke Kerk. noch in de pro testen van het Vaticaan naar aanleiding van de vervolgingen door de nazi's, in het bijzonder in Polen. Von Ribbentrop heeft aldus de geestelijke macht van den H. Stoel willen eeren en van zijn kant heeft de Paus van deze gelegenheid ge bruik gemaakt om de stappen te doen welke op grond van de tegenwooridge toestanden noodig zijn. De Avvenire d'Italia, het katholieke Ita liaansche blad te Rome, schrijft, dat de audiën tie, door den H. Vader en kardinaal Maglione aan Von Ribbentrop verleend, ongewoon lang heeft geduurd. Het blad merkt op, dat er geen gebrek was aan onderwerpen van bespreking en vraag stukken, welke een onderzoek tusschen den Heiligen Stoel en Duitschland noodzakelijk maken: de kerkelijke politiek, door het rijk ge voerd ondanks het nog steeds geldende Con cordaat, heeft voor de Kerk en de Katholie ken op het gebied van het Duitsche rijk een atmosfeer van vijandigheid en hinderpalen geschapen, welke gelijk staat met een vervol ging en dit ondanks de opname in het rijk van katholieke Oostenrijkers en Polen. In kringen die met de Pauselijke staatssecre- tarie in verbinding staan, fluistert men, vol gens Havas, dat Von Ribbentrop na zijn audiëntie bij den Paus plotseling onwel is ge worden. Men zegt dat de Duitsche minister juist in de antichambre van Kardinaal Maglione's appartement was binnengeleid, toen hij zich minder prettig gevoelde Hij moest eenige oogenblikken gaan zitten, alvorens nij binnenging in de audiëntiezaal, waar Kardi naal Maglione op hem wachtte.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 1