I Haarlem, 12 Maart m DINSDAG 12 MAART 1940 Twee goede feiten Werkloosheid, daalde, spaar gelden stegen AFSTAMMING VAN HET HUISDIER PRIJZENSWAARDIGE HAAR- LEMSCHE SAMENWERKING Voor onze R.K. militairen T ooneelverbond BLOEMENKEURING TE HAARLEM V Ia«te Aanbesteding B-K OPENBARE. NIEUWE GRACHT Hanna Fieke's na gedachtenis En haar nalatenschap als schilderes Dringender dan ooit! R.K. Harmonie St. Caecilia O. en O. STADSSCHOUWBURG ,/n een smal straatje" Ver. „De Narcis" Jaarvergadering te Haarlem THALIA'S FEESTAVOND HILDEBRANDMARKT Haarlemsche Reddingsbrigade Moore's School V AGENDA Bioscopen Stadsschouwburg 13 Maart Bioscopen Apotheekdiensten Burgerlijke stand Sociale nooden der opgroeiende jeugd Congres op initiatief der Ned. Ver. voor Armenzorg en Weldadigheid Verscherpte bepalingen Voor het Duitsch-Nederlandsche grensverkeer WEGAANLEG IN ABCOUDE STAD Twee goede feiten zijn er vandaag te melden, de afgeloopen week is de werkloosheid in °hze stad belangrijk gedaald, waaraan natuur lik het einde van de vorstperiode en het her natten van de daardoor gestagneerde werkzaam heden niet vreemd zijn. 242 werkzoekenden werden bij de Arbeidsbeurs afgeschreven, waardoor het aantal werkloozen n'eer beneden de 5000 is gekomen en momen teel 4843 bedraagt. Vergeleken met dezelfde week in 1939 zijn er 855 minder en ook in n^fgelijking met 1932 is een daling met 600 te boeken. Het oog is nu gericht op de vierdui zend, Insiders meenen, dat dit laagte-record de komende maanden zeer goed mogelijk is. De Rijkspostspaarbank verschafte ons de cij- fers over de maand Februari. Er werd meer ingelegd dan terugbetaald, een bedrag van 1 188.576.28. De rollen zijn dus nu, in vergelij- kihg met de laatste maanden van het vorige Jaar, weer omgedraaid. Men spaart weer! een M.d.T. Her Grace, rose op witten voet, was niet minder. We kunnen goed bespeuren, dat het lente gaat worden. De vele inzendingen zien er steeds beter uit. De bekende dierentemmer, de heer G. de Jbsselin de Jöng, zal Woensdag 20 Maart, des eVonds 8.15 uur in café Brinkmann spreken ayer ,.De afstamming van onze moderne en klassieke huisdieren." Deze avond wordt aangeboden door de veree niging tot bevordering der aquarium- en terra- '■Umkunde „De Natuur" te Haarlem. Dezg aankondiging dient met een verblijdende teciedeeling aangevuld te worden. De uitnoodi- êen<ie vereeniging heeft n.l. door het organi seren van deze bijeenkomst den eersten stap af?elegd op den weg naar samenwerking van de Verschillende liefhebberij-vereenigingen die in °hze stad op het gebied der natuur bestaan. Wij hebben in Haarlem buitengewoon veel vereeni- Singen en in dezen mobilisatie-tijd, die extra 'asten brengt en extra moeilijkheden, moet de kans om tot een goede samenwerking tusschen verschillende groepsbelangen te komen, met beide handen worden aangegrepen. „De Natuur" zal op 20 Maart o.a. begroeten he Natuur Historische Vereeniging, de Bijen- V'ereeniging, de Pluimveehoudersclub etc. Op Dinsdag 26 Maart zullen dan de dagelijk se besturen van een groot aantal Organisaties, V'erkend op het hier bedoelde terrein, bij Brink mann bijeen komen, teneinde de mogelijkheid van een verdere, vruchtbare samenwerking on- der de oogen te zien. En„De Natuur" is al met contributie-verlaging begonnen, welke ®hdep neemt een voorbeeld aan dit initiatief? zit werkelijk muziek in Reeds in de vorige maand werd begonnen met de uitvoering van het plan, om eiken tweeden Donderdag een speciaal Lof te houden voor alle R,K. militairen in Haarlem. Dit plan is opge vat naar aanleiding van de bezorgdheid, die gevoeld wordt door onze geestelijke overheid, voor de godsdienstige belangen van de gemobili seerde katholieken. Vele van onze militairen zien wij geregeld in onze kerken, doch wij hopen, dat door ge zamenlijke godsdienstoefeningen ook de trage en zwakke broeders in het geloof, den weg naar de kerk gemakkelijker vinden en blijven vin den. Donderdag 14 Maart, des avonds 8.15 uur, wordt dit speciale Lof gehouden in de Sint Antoniuskerk aan de Nieuwe Groenmarkt. Door de militairen worden eenige gezangen gezamenlijk uitgevoerd, terwijl verder het pa rochiaal zangkoor zijn welwillende medewer king verleent. Onder het Lof bidt de priester het avondgebed voor, zooais dat gereged in de Miitairen-Tehuizen gedaan wordt. Voor de gewone geoovigen is deze godsdienst oefening een gunstige gelegenheid om weer eens bijzonder te bidden voor het herstel van den vrede op aarde. P. D. VAN DER WERF, Directeur R.K. Mil. Vereeniging, N. Groenmarkt 12, Haarlem. Op Maandag 18 Maart zal de tweede voor stelling in dit seizoen voor de leden van het Ne- derlandsch Tooneelverbond van de afdeeling Haarlem en Omstreken worden gegeven. Op dien avond zal in den Stadsschouwburg worden ge speeld „Het spel van Liefde en Dood", drama van Romain Rolland met Charlotte Kohier, Al- bert van Dalsum en Frits van Dijk in de hoofd rollen. Het was vooral de firma A. C. v. d. Schoot pV., die Maandag te Haarlem een groote col- 'actie bloemen had ingezonden. Van deze Hillegomsche firma vermelden wij Darwin T. Lady Chamberlain, fijn lila-rose, goede bloem, evenals de Darwin T. Giant. °e dubbele narcis Mary Copland was matig, 'enzoo de dubbele narcis Valencia. Beter wa- S de Poetaz oranje Boven. Oranje Queen en Jprly Splendor. Vooral laatstgenoemde was Voor beide eerstgenoemde Poetaz woi'dt een Iedere naam gevraagd. Heel goed was ook de Darwin T. Insurpassable in lila kleur. De E.L.T. r°sia, rood-bruin gekleurd, vonden wij niet °oi, beter was de E.L.T. Wallstreet. welke geel ®®kleurd is. De fa Goemans-Visser te Hillegom bi-acht de J^e tulp Anton Coolen en de zwarte tulp 'ack Girl. De fa. gebr. v. El te Hillegom was er met de goede gele trompetnarcis Hls Excellency, r bloeirijks en groote bloemen. j^De fa. H. J. de Weyer bracht een E.L.T. A. A. 'pttum. Kanariegele kleur met een goeden tand. j, De fa. J. F. v. d. Berg te Breezand liet de p er goede D. v. T. Liebesfeuer zien. Ook was q ran deze fa. een kist met D. v. T. Dante. hder de ingezonden zaailingen verdienen ver- te worden een kistje met 3x3 dubb. gele. °bs en oranje gekleurde tulpen, een kistje zaailingen enkele oranje gekleurd en een p^beie rood gekleurde zaailing tulp, welke J^al uitmuntend was. Het overige kon ons 'hder bekoren. De fa. j. Dijt te Texel (Den Burg) bracht L?n kistje met Iris Don-Fordia. een aardige 'eine iris. geschikt voor rotstulnen. fa. p." Laan te Bennebroek had eenige va gasjes met anemonen ingezonden. De anemoon ,,.öe fa. j. v. Til Rzn. te Hillegom bracht nar ijen van Inc. Blocmlust, geel; Inc. Goldrin, pcns en The Caen waren prima. v D® fa. N.V. P. Bakker te Enkhuizen liet een j, s met Darwin T. Th. Snowden zien, een rose ^t'gon-sport. l^jc-geel en een Inc. Gold Bound. fa' Be,3r- van Graven uit De Zilk zoekt anderen naam voor de Jonquile Moonlight, j*® bloem was zeer goed. ij, Dc fa. r Tromp te Lisse was er met Darwin ^lildebrand, een goede roode Bartigon-sport. lic^c fa. gebr. A. en P. Nijssen te Santpoort cn de goede Bic. Narcis Henry Deterding «ha1 met veel groote bloemen. De Poetaz Ri- rcI Tauber is een waardevolle aanwinst. Ge- yQn mochten ook worden de Tr. T. Secretaris Ptl p. bruin-rood van kleur met stevigen stand Tr. T. Elmus, rose-rood met witten rand. j^kebjk iets bijzonders. fa Fr. Roozen Lzn. te Vogelenzang ver- pp - °ns met haar mooie collecte Parkiettul- noemen daarvan, Thérèse, Iicht-roood; lj)a rood-ge el; Sunshine geel; Discovery rose- Or„' Ped Champion, rood; Lady Derby lila-rose; liaet'r Pan'°t oranje; Blue Parrot paars en bp.., 'a rose. Deze prachtige stand wekte ieders •^ddering. Iw fa. gebr. P. en J. W. Mantel te Avenhorn fcen"11 Wederoni een groot aantal tulpen zaailin- 8e,0 zien- Ofschoon er wel iets goeds bij was, ]v Vcn we niet, dat er veel blijvers onder zijn. bra fa. C. Nieuwenhuis-Noordduin te Lisse be Dai-win T. Utopia, een beste roode be oranje-gele E.L.T. Golden Age en De directeur van Openbare Werken zal op Maandag 1 April a.s. om half twaalf des mor gens in het stadhuis openbaar aanbesteden het maken van rioleeringen in een stadsdeel, gele gen tusschen Santpoorterstraat, Saenredam- straat en Schotersingel. Het kostbare oude orael in de Groote Kerk te Arnhem zal tegen instortings gevaar bij luchtaanvallen worden be schermd. Boven het orgel zal een vloer van gewagend beton worden aangebracht In de vroegte van lentemaand is dit jaar te Haarlem overleden een zeer merkwaardige vrouw. Johanna Florentine Fieke, in de kunste naarswereld Hanna Fieke geheeten. Zij was de weduwe van den bekenden portretschilder prof. Adolf Pirsch, den in Oostenrijk geboren kun stenaar, die sedert 1915 in Holland werkzaam was en zijn echtgenoote reeds in 1929 ontviel; in Haarlem en omgeving vinden nog vele kunstproducties van Adolf Pirsch, vooral por tret-schilderingen, eervolle plaatsen; zeer be voegde critici loofden zijn werk als de aller-elc- gantste portret-schilderkunst. Ook zijn vrouw, de thans overledene, was een kunstenares. Zij studeerde te Dresden, Parijs en Londen en wellicht heeft haar echtgenoot haar vaak tot voorname kunst geïnspireerd. Evenals hij schilderde ook zij het liefst portret ten, maar daarnaast uitte zij haar schilder talenten in bloemenpracht en stillevens. In No vember-December 1937 was er een tentoonstel ling van haar werken in de Frans Hals-Museum zaal en de critiek huldigde de kunstenaresse. Nadien heeft de begenadigde artiste gearbeid, zoolang het dag was. Een verraderlijke ziekte sloopte haar gestel, maar tot het laatste moment van haar leven heeft zij gewerkt aan een pic turale beeltenis van haar eenige dochter, een werk, dat, helaas, onvoleind moest blijven. Aan het graf heeft de heer Jos. de Klerk ge denkwaardige woorden gesproken: „Straks zal hier," zoo zeide hij, „de kille aarde het stoffelijk overschot dekken van een vrouw, voor wie het leven veel schoons, maar ook veel donkers beteekend heeft; zij was de vrouw van een befaamden kunstenaar, zij was ook zelf een geboren kunstenares, wier bestaan zich afge speeld heeft in een sfeer van fantasie, in een tot werkelijkheid geworden onwerkelijkheid, die alleen maar door kunstenaars van haar ge aardheid begrepen kan worden als een normale toestand. Voor deze menschen is de Kunst vaak een zegen, altijd een vertroosting, soms echter ook een harde beproeving. De levenstaak van hen, die door de muzen op het voorhoofd geteekend zijn, spreidt soms lichtglanzen, die de eeuwige Waarheid raken; wat anderen niet zien, niet voelen, niet be grijpen, of slechts na langeren tijd beseffen, heeft God in hun kinderlijk gemoed gelegd; hun doen en handelen is een natuurlijke daad. Een troost is het, dat de kunstenaar niet ge heel sterft zoo zal ook de poëtische ziening, ge paard aan de kunstvaardigheid van de betreur de doode, haar geest en haar idealisme levendig houden. Wie het geluk heeft een van haar schilderijen te bezitten, heeft tot in lengte van dagen iets van haar geest om zich heen, met iets van het geluk, dat haar bij het scheppen bezielde." Mét den heer de Klerk, die zulke diep tref fende woorden vond om de overledene te geden ken, eeren wij de nagedachtenis van mevr. PirschFieke. Tevens ook haar nalatenschap als schilderes, Moge er in Haarlem spoedig een gelegenheid gevonden worden tot eerbiedvolle gedenking van de overleden kunstenares in een tentoonstelling van haar beste werken. De groote zorgen en moeilijkheden, waarin tal van onze landgenooten, maar vooral ook onze medebewoners in deze stad. te kampen hebben, dwingen alle mogelijke comité s steeds weer een beroep te doen op de groote offervaar digheid van onze medeburgers, die nog iets te missen hebben en daarom gaarne alsnog een offertje brengen. Dit blijkt herhaaldelijk, ook vooral in onze eigen stad, niettegenstaande zooveel gevraagd wordt! Wegens de mobilisatie is het vorige jaar de collecte voor het „Comité tot bestrijding van de gevolgen der werkloosheid" uitgesteld geworden, maar daarom is het nu dan ook dringend ge- wenscht de financiën te versterken om af doende te kunnen helpen. Het mooie doel, hetwelk het comitét beoogt, is u allen bekend: steun te bieden aan die ge zinnen welke èn door de groote werkloosheid èn door den steeds hooger wordenden levens standaard geweldig in het gedrang gekomen. Voeding, huishuur en andere noodzakelijke uit gaven gaan nog op het kantje af, maar voor kleeding, schoeisel, dekking enz. is er een groot tekort. Gedenk daarom de collecte, welke op Zater dag 16 Maart gehouden wordt nog eens mild! Wij verzoeken u dit met vollen ernst, het is thans dringender dan ooit noodzakelijk, dat wij onze hulpbehoevende stadgenooten helpen. J. Ph. H. CASTRICUM Voorzitter R. K. Volskbond, Haarlem. N.B. Daar er dringend behoefte aan collec tanten en collectrices bestaat, geve men zich hiervoor op aan het bureau Lange Begijnestraat 13 rd. met vermelding van naam, adres, leeftijd, in welke buurt men wenscht te collecteeren en in welke periodes(s) van 811, van 112 of van 25 uur. Als blijk van waardeering is een groot aan tal prijzen beschikbaar gesteld ter verloting onder de collectanten, w.o. als hoofdprijzen radiotoestel en dames- of heerenrijwiel. Voorts vulpenhouders met gouden pen, vulpotloden, kapdos, fotoalbum, bonbpns, sigaren, sigaretten Op de door de R. K. Harmonie St. Caecilia gehouden vergadering is het bestuur als volgt samengesteld: Voorzitter F. v. d, Linden, St. Bavostr. 15; secretaris D. Heermans, Vinkenstr. 18; penningmeester A. v. Zeeland, St. Bavostr. 14. Het Comité voor Ontwikkeling-Ontspanning van Militairen Haarlem vergadert ten Stad- huize op Dinsdag 19 Maart om 4.30 uur. De agenda vermeldt: Verslag van het werk van O. en O. te Haarlem in de afgeloopen maanden. Wat is Adolphe Engers toch een heel bij zonder acteur! Zijn uiterlijke verschijning en ook zijn stem leggen hem een zekere beperkt heid op, maar binnen dien kring van zijn kunnen heeft hij zijn geheel eigen talent ook zoodanig ontwikkeld, dat hij van iedere rol, die op zijn gebied ligt en hij blijkt zijn terrein goed te kennen iets voortreffelijks maakt. Men ziet hem vaak in een komische rol en omdat hij in dit genre veel onvergetelijks heeft ge vormd, lijkt het er wel eens op, dat daarin zijn grootste kracht ligt. Maar zoodra beeldt hij niet in een mensehenfiguur weer eens den ernst van het leven uit, of men wordt er van overtuigd, dat Engers een veelzijdig kunstenaar is. Dat toont hij ook in de tragi-comedie van Franz Molnar „In een smal straatje", een stuk dat hij heeft bewerkt en dat hij bij Het Resi- dentie-tooneel met fijnen smaak, met diepte van gevoel en zin voor zuiveren humor regisseert, terwijl hij er een der hoofdrullen in vervult. Hier is hij de banketbakker Edmond Kiss, een hard werker, een ietwat stroef doch goed hartig man, een braaf echtgenoot en vader, die door een lichte afdwaling van zijn vrouw geweldig geschokt wordt, maar die zijn best doet, te begrijpen en te vergeven, als zijn oogen opengaan voor een stukje leven, dat eerst buiten zijn gezichtskring lag. Hij past zoo geheel in zijn winkel vol poëtisch betitelde lekkernijen, die voor hem en zijn vrouw alleen harden arbeid verbeelden, hij is ten volle de kleine burger uit het smalle straatje en hij maakt dat type levend en belangwekkend. Gelukkig vindt Engers een goede tegenspeel ster in Coba Keiling, die met kleine trekjes en in sommige tafereelen met zuiver afgestemde gevoelsuitingen de banketbakkersvrouw met haar groot verlangen naar „een beetje zonlicht" zeer aanvaardbaar uitbeeldt. Haar tijdelijke verdwa zing maakt haar nooit heelemaal onsympa thiek en niet eens belachelijk. Als zij ten slotte ontdekken moet dat haar jonge vereerder alleen Uit een gevoel van medelijden haar poëtische opwellingen verdroeg, vormt haar teleurstelling en beschaming een stukje levenstragiek, dat de tegemoetkomende houding van haar recht- VOEDSEL VOORZIENING IN OORLOGSTIJD is het belangrijkste probleem in deze tijd. Zorg dus voor Uw eigen groenten en zaai vooral de goede zaden van ZAADHANDEL JAN ROOZEN SPEKSTRAAT 5 - HAARLEM Prijscourant op aanvraag. Maandag hield de vereeniging „De Narcis" haar jaarvergadering in café-restaurant Brink mann te Haarlem. Naast de vele vakgenooten was ook aanwe zig Ir. K. Volkersz, Rijkstuinbouwconsulent uit Lisse. De voorzitter, de heer H. van zonneveld uit Sassenheim, sprak het openingswoord en her dacht wijlen C. M. Grullemens Sr. uit Lisse, oud-voorzitter dezer vereeniging, die heeft me- degeholpen om den keuringsdienst tot stand te brengen. Het afgeloopen jaar, vervolgde spr., heeft ook voor onze vereeniging een zeer bewogen ge schiedenis gehad. Mochten wij in vOUen vrede het jaar beginnen, al spoedig kwamen de moei lijkheden in Amerika en in het najaar volgde het uitbreken van den grooten oorlog, wat voor den export ook van onze narcissen van zoo groo te beteekenis is geweest. Welke positie moet nu onze vereeniging innemen temidden van al deze gebeurtenis sen? Daarop is slechts één antwoord: wij moeten trachten ons afzetgebied te behou den en indien mogelijk uitbreiden. Dat onze vereeniging daarin een groote rol speelt is vanzelfsprekend. Onze narcis sen moeten zoo zijn, dat wij tegenover het buitenlandsche artikel onze superioriteit kunnen handhaven. Wij moeten dus aller eerst zorgen, dat geen ziekten in -onze nar cissen voorkomen In dat opzicht kan onze vereeniging op een goeden staat van dienst terugzien. Steeds vraagt men zich af wat er aan onze narcissen verbeterd kan worden en moeite noch kosten worden ontzien, welke laatste bij verscheidene narcissenkweekers op de allernoodzakelijkste uitgaven voor levensonderhoud soms nog moe ten worden bespaard. Algemeen is men zich be wust, dat het alleen langs dien w'eg mogelijk zal zijn onze positie op de wereldmarkt te handhaven. Wij gaan op dezen weg voort doof alles uit onze kramen te verwijderen wat zwak ker is en niet voldoende 'groen, en niet alleen dat, want ook blijft elke kweeker selecteeren. Hij gaat in het voorjaar door zijn partijen, zoekt de mooiste groene planten uit, steekt er een houtje bij en begint van deze groene planten een nieuwe partij te maken. Langs dezen weg krijgt hij partijen narcissen, die een zeer hooge productie en bij eiken kooper ook groote voldoening geven. Ziedaar in enkele regels, wat U allen nog te doen staat. Dank zij den maatregelen in onze vereeniging, tijdig genomen, kunnen wij reeds op goede re sultaten bbgen. Algemeen is men onder de nar cissenkweekers overtuigd, dat wat wij heden hebben alleen door de gevolgde werkmethode is bereikt. De narcis verdient een plaats tusschen de andere bloemen en zeker een goede plaats; het is een sierlijke bloem die onder de liefhebbers steeds in den smaak valt. In het bijzonder wil ik hier nog een woord van lof brengen aan Prof. van Slogteren en Ir. van Poeteren en hun medewerkers. Uit het rapport van den Keuringsdienst blijkt, dat weer een strenge controle is toegepast. Het aaltjesziek is vrijwel uitgeroeid. Terwijl veel werkzaamheden zijn verricht om de gevreesde narcisvlieg te bestrijden. De kweekers dienen het „grijs" uit hun narcissen te verwijderen. Dank werd gebracht aan het surplusfonds voor de prettige samenwerking. De Keuringsdienst ontving zelfs uit het buitenland waardeering voor zijn werk. Aan het jaarverslag van den secretaris, den beer H. J. Voors, Ontleenen wij: 95 pet. van de kweekers heeft de controle voor teelt en handel vrijwillig aanvaard en voor de laatste 5 pet. is wettelijke dwang verkregen. In 1939 geschiedde de veldkeuring in 39193 bedrijven met een beplante oppervlakte van 990 hectoren. Sedert verleden jaar nam de onder keuring staande oppervlakte toe met 45.000 roe. Spreker herinnerde aan de opening van de havens der Vereenigde Staten voor zendingen van Nederlandsche narcissen. De vereeniging telt 56000 leden. De verschil lende jaarstukken werden daarna goedgekeurd Tot bestuurslid werd gekozen de heer T. J. de Vroomen uit Warmbnd. Het voorstel tot wijziging van het keurings reglement werd met algemeene stemmen aan genomen. Bij de rondvraag verzocht, de heer W. K. Heyl uit Warmond om het snijbloemen-contract op te heffen, waarop de voorz. antwoordde, dat bet snijbloemencontract van belang is voor den kweeker. Het bestuur meent dit contract te moeten handhaven om den buitenlandschen han del te bevorderen. Ons principe moet zijn: „We zijn bollenkweekers, maar geen bloemenkwee- kers" en tevens is het schadelijk, wanneer de kweekers de bloemen plukken. De heer de Graaff wees op de mogelijkheid om narcissen 2 jaren achtereenvolgens te la ten staan en geen inkrimping toe te passen. De voorzitter achtte het ook van belang om in- plaats van inkrimping zwakke partijen narcissen op te ruimen. Groote nieuwe problemen, aldus de voorzit ter, zijn nu weer ontstaan, doordat Engeland, onze beste afnemer van narcissen, den invoer verboden heeft; er zijn nieuwe gezichtspunten ontstaan voor Amerika; andere soorten zullen voor dit land in aanmerking komen. De heer J. W. A. Lefeber ondersteunde het voorstel van den heer de Graaff en wees op de moeilijkheden bij een mogelijken inkrimp. Spr. hoopte, dat dit jaar geen inkrimp van narcis sen zal plaats hebben, hetgeen de wensch is van alle bloembollenkweekers. De heer C. Clemens Pzn., Lisse, wees op den inkrimp van surplus-narcissen door een te late aflevering, daar vaak gewichtsverlies ontstaat. De voorzitter deelde naar aanleiding hiervan mede, dat het in de bedoeling ligt om voor dit jaar den datum van inlevering vbor narcissen vast te stellen in de 1ste week van October. Een massa grieven worden hiermede opgelost. Ir. K. VOlkersz gaf nog eenige wenken om trent de kunstmestbehandeling en spoorde de kweekers aan voorzichtig te zijn met het strooien van kunstmeststoffen in deze periode en achtte een gelijkmatige strooiing zeer ge- wenscht; echter moet men er rekening mee hou den, dat de bolgewassen geen schade hiervan ondervinden na de langdurige vorstperiode. De heer G. v. d. Marei, 2de voorzitter, sprak hierna waardeerende woorden tot den schei denden vborzitter. Tot slot dankte de heer h. van Zonneveld voor de goede samenwerking welke hij steeds mocht ondervinden en hoopte, dat alle kwee kers het bestuur zullen steunen in zijn moei lijke taak, vooral in deze benarde .tijdsomstan digheden. De tombe boven het graf van Hertog Karei van Gelder in de Groote Kerk te Arnhem zal in verband met lucht- gevaar van een speciale bescherming van hout en zandzakken worden voorzien schapen man voor het gemoed volkomen recht vaardigt. Jacques de Haas bevredigde niet heelemaal als de sluwe Louis Vadasz, maar bij de oplos sing van het conflict vond hij den juisten toon. In de andere rollen kwamen alleen Maarten Kapteyn als de bediende Rudi en Jan Keiling als de politiecommissaris naar voren. Het kleine drama pakte en de waardeering voor het uitnemende spel sprak zich in een hartelijk applaus uit. Na de pauze wed nog gegeven: „Builoft". een een-acter van denzelfden schrijver en met als hoofdpersonen dezelfde acteurs. Hier stonden Adolphe Engers en Jacques de Haas als de vaders op een merkwaardigen bruiloftsmorgen tegenover elkander. De jongere acteur maakte van den slijmerig-sluwen Hoffer zoo'n kostelijk type, dat het tegen den al even overtuigend vol gehouden parvenu Domany van den ervaren collega prachtig opwoog. De discussie over den bruidschat was een bewonderenswaardig staal van karakteristiek gespeelden dialoog. Met de goede hulp van eenige krachten, waaronder Christine van Meeteren humoristisch de moeder van de bruid verbeeldde en Emmy Meunier zicb een grappige woelwater toonde, werd er een aardig bedrijf gegeven, dat den avond prettig afsloot. Met deze kleinere, maar knap geschreven wer ken van Molnar, die beide voor volwassenen ge reserveerd dienen te blijven, heeft Het Residen- tietooneel aan den goed bezetten schouwburg veel genot verschaft. H. B. v. d. S. Men schrijft ons: Op den 2en Paaschdag geeft Thalia" een uitgelezen feestavond in den Stadsschouwburg, gevolgd door een groot bal in de H. K. B. On der den titel „Optimisten den voorrang" is een prachtig cabaret-programma samengesteld. Medewerkenden zijn: Cabaretgezelschap „La thia", het danspaar „Ann and paege", The Singing Serenaders en vele anderen. Conferen cier: de heer Jan Mascini, programma-leider de heer P. Loerakker. Muzikale medewerking van een groot orkest onder leiding van den heer Jan Nibbering. Het bal in de H. K.B staat onder leiding van den heer W. Schroder. De dansmuziek wordt verzorgd door „The Mar- gians". De donateurs, die op de aan hen uitgereikte circulaire nog geen kaarten hebben afgehaald, kunnen deze alleen nog bekomen aan onder staande adressen: Korte Begijnestraat 28, Zuid-Polderstraat 109. Reitzstraat 65, Voorzorgstraat 19. Na 17 Maart worden geen kaarten meer ver strekt. Men wordt vriendelijk verzocht de kaarten zoo spoedig mogelijk af te halen, daar het aan tal zeer beperkt is. Ook introductie-kaarten zijn zeer beperkt verkrijgbaar. Het plaatsbespreken is Woensdag 20 Maart aan den Stadsschouw burg, des avonds vanaf 8 uur 30. Alle verdere inlichtingen aan het secretariaat: Zuid-Polderstraat 109. De Kroonzaal van restaurant Brinkmann is omgetooverd tot een marktplaats, waar de meest verscheiden stands te bezichtigen zijn. Zoo zijn er onder meer een baby- en speelgoedafdeeling. „Saartje en Suzette" en „De amoureuze brief" bieden een rijke collectie handwerken, brief papier en puzzles. Natuurlijk ontbreekt de be kende pomp uit 1839 niet, die bij lederen zwaai aan den zwengel een stroom verrassingen te voorschijn toovert. De „Winkel van Sinkel" biedt een rijke keuze van antiek en vele andere niet te versmaden kunstartikelen. Ook voor een frisschea dronk is gezorgd bij de bar „Kraantje Lek" en wie er lust toe voelt kan ziich een deur verder bij „Het Orakel van Delphi" ver leden, heden en toekomst laten vertellen Ver der completeeren de huiskamer van de familie Stastok en Keesje, het Diacenhuismannetje, het. vroolijk geheel, dat geheel in de sfeer van de Camera is gehouden. De Haarlemsche Reddingsbrigade voor Dren kelingen hield gisteravond haar jaarvergade ring. De voorzitter, de heer J. F. Schmidt, noemde 1939 voor de Brigade niet ongunstig, hoewel het aantal leden iets terugliep. De secretaris, de heer W. Wapstra, wees er op dat de Brigade verleden jaar veelvuldig haar medewerking verleende en ook weer aan de monstraties deelnam. Er werd dezen winter geen ijswacht gehouden. De aftredende bestuursleden, de heeren A. G. J. van den Bergh, J. M. Thuis en P. Wapstra, werden herkozen. De heer C. H. Vrucht, hoofd instructeur der Brigade, werd tot bestuurslid benoemd in de vacature van mej. H. Haase De aftredende leden der technische commis sie werden eveneens herkozen. De heer P. H. Vrugt werd tot hoofdinstructeur en mevrouw S. C. Dijkstra tot hoofdinstructrice herbenoemd Voor de laatst gehouden examens stenogra fie en machineschrijven slaagden 16 der aange melde candidaten van Moore's school of com merce, Frans Halsstraat 1 alhier, en wel voor: Machineschrijven: De dames G. Huiskens, W. A. Schreyers, T. Stadt, H. J. Bos. O. Leem huis, M. v. Ravenstijn. H. C. Kuiper. W. C. A. Wijdoogen, en de heeren J. Boelhouwer, H. W. Sanders, P. A. F. Perk en Th. J. Poelgeest. Stenografie „Groote" Nederlandsch: De dames C. L. Baggerman, J. J. Groenevelt en L. Wicherlink. Stenografie „Groote" Engelsch: Mej. J. van Ommen, Vakk. reparatie van alie merken stofzuigers Gebouw St. Bavo: Cursus Melkhandelaren, Trampersoneel, St. Cecilia. Rechtskundig Ad vies, Vereeniging voor slechthoorenden, om 8 uur. Gem. Concertgebouw: H.O.V. Beethovency- clus. 8.15 uur. Brinkmann, Groote Markt: Hildebrand-markt, opening 8.30 uur. Brinkmann, Groote Markt: R. K. Midden- standsvereeniging, 8.30 uur. R. K. Leeszaal: Tentoonstelling „Het mooie Boek", 'l0—12.30, 2—5, 7—9 uur. Cinema: „Sherlock Holmes", toegang 18 jaar, 2 en 8.15 uur. Rembrandt: „Valstrikken", voor volwassenen, 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Blokkade", voor volwassenen. Moviac: Doorloopend programma. Spaarne: „Tusschen twee Oceanen" en „Het dwaze Spooktheater". Dinsdag 12 Maart, 8.15 uur: Fritz Hirsch Ope rette: „Ein Walzertraum". Woensdag 13 Maart, 8.15 uur: Ballet Tilly Sy- lon. Donderdag 14 Maart, 8.15 uur: Het Residentie Tooneel: „In een smal Straatje". Gebouw St. Bavo: Dameskoor St. Caecilia, Froza en Poëzie, Leden Metaalbewerkersband, Fabrieksarbeiders, O. en O., om 8 uur. Café Lido, Plein: English Association, 8 uur. Brinkmann, Groote Markt: R. K. Reisver. Lezing over „De Hooee Veluwe", 8.30 uur. Kuiistzaal Leffelaar: Expositie 10—5 uur. Kunstzaal De Bois: Expositie 105 uur. Frans Halsmuseum: Expositie van schilderijen etc. van J. M. Graadt van Roggen, 10—4 uur. R.K. Leeszaal: Tentoonstelling „Het mooie Boek", 10—12.30, 2—5, 7—9 uur. Cinema: „Sherlock Holmes", toegang 18 jaar, 2 en 8.15 uur. Rembrandt: „Valstrikken", voor volwassenen, 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Blokkade", voor volwassenen. Moviac: Doorloopend programma, Spaarne: „Tusschen twee Oceanen" en „Het dwaze spooktheater". De Zondag- en avonddiensten zullen tot en met Vrijdagavond worden waargenomen door de volgende apotheken: Bosch en Vaart-apo theek. Bosch en Vaartstr. 26, H. Remmers en Zn., Kruisstr. 6, Noorderapotheek. Jan Gijzen- kade 181. Geboren: 10 Maart: M. E. van Montfoort— Verzijlbergh, dochter; 11 Maart, M. Vintura— Zilverberg, dochter; 7 Maart, M. A. Cruijff Spijkstra, zoon; 10 Maart, M. E. J. C. Boeree— Van Veg gel, dochter; 9 Maart, G. van Gils Bokelman, dochter; 10 Maart. A. Ummels Bos, zoon; 11 Maart, A. Boschma—Zuiderhof, dochter. Overleden: 8 Maart, J. Herseiman—De Waaijer. 41 iaar, Gasthuisvest; 11 Maart, J. W. Kallenborn—Verweij, 70 jaar. Zuiderhout- laan,9 Maart, A. A. Sedeijn, 69 jaar, Klop persingel. Zaterdag 27 April zal op initiatief van de Ned. Ver. voor Armenzorg en Weldadigheid een congres worden gehouden over de sociale noo den der opgroeiende jeugd. Dit congres, dat in het jaarbeursrestaurant te Utrecht wordt gehouden, is toegankelijk voor alle belangstellenden, die zich daartoe bij het secretariaat van genoemde vereeniging (Ko ningskade 17, 's-Gravenhage) hebben opgege ven. Verwacht wordt, dat speciaal ook van de zijde van besturen en jeugdleiders van jeugd organisaties belangstelling voor deze conferen tie zal bestaan. Ter voorbereiding van het congres zijn prae- adviezen samengesteld, welke de nooden van de opgroeiende jeugd uit verschillende gezichts hoeken behandelen. Zoo staan achtereenvolgens op het programma: De jeugd uit een oogpunt van de volksgezondheid (prae-adviseurs arts R. N. M. Eykel en arts P. A. van Luyt), De jeugd uit een oogpunt van geestelijke verzorging en zedelijke beïnvloeding (prae-adviseurs prof. dr. K. Dijk, ds. J. M. de Jong en prof. J. H. Nie- kel). De jeugd in het gezinsverband (prae-advi seurs dr. L. H. M. Berger en G. van Veen), De jeugd en de arbeid (prae-adviseur G. W. J. van Sierenberg de Boer), De jeugd en de vrije tijd (prae-adviseur W. Thomassen) en ten slotte: De zorg' voor de verwaarloosde en misdadige jeugd (prae-adviseur mr. H. de Bie). Naar wij vernemen zullen, ingaande 15 Maart, van Duitsche zijde nieuwe verscherpt* grensbepalingen voor het z.g. kleine grensver keer in werking treden. Nederlandsche grens bewoners moeten voor het passeeren van de grens voorzien zijn van een speciale machti ging van den Duitschen Landrat te Bentheim. Aan de Duitsche grensbewoners zal slechts bü hooge uitzondering het passeeren der grens worden toegestaan. De Rijkswaterstaat heeft her-aanbesteed den aanleg van de aardebaan van een gedeelte van weg no. 2 van het rjjkswegenplan 1938 tus schen de Winkel en de Geuzensloot in 'de ge meente Abcoude—Baambrugge. Laagste inschrijver was D. Blankenvoort Dzn., te Bloemendaal, voor f 1.147.800.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 5