Zweedsche vrijwilligers zijn ontstemd op Stockholm Finsche kalmte kan den wrevel nauwelijks verbergen Het nieuws van heden MOEILIJKE EVACUATIE VAN KARELIË f Voor het leger is de vrede het zwaarst te dragen VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS VRIJDAG 15 MAART 1940 AVONDBLAD SCHOENEN Het betere merk DAGBLAD MET OCHTEND- EN AVOND-EDITIE, UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM ZES EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 19325 Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct-, ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek Dollar-crediet ook te besteden voor herstel Polen stonden klaar om naar Finland te gaan De diplomatieke actie van Mannerheim Een Poolsch Witboek Op grond van het Russisch—Finsch verdrag wordt Hangö voor den tijd van dertig jaren voor acht millioen Finsche marken per jaar aan Rusland verpacht Zweden en Duïtschers weinig populair De Russische stoomwals Duitsche sympathie voor Noordsch verbond Passagiers van den trein, die Donderdagmorgen wegens storing in de electrische geleiding ten gevolge van den hevigen sneeuwstorm bij Nieuiversluis strandde, moesten vier uur wachten, alvorens zij met een anderen trein verder konden reizen. Stormenderhand werd deze na aankomst beset De Bilt meldt: Een honderdjarige 26 Maart hoopt mevr. de wed. J. E. Boers v. d. Bosch, verblijvende in het St. Jans Gasthuis te Weert haar honderdsten verjaardag te vie ren, Zij werd in Vierlingsbeek geboren. Heden Zondag" in het Protectoraat Ambtenaren moeten trouw aan Duitschland zweren Britsche treiler tegen een duikboot Duikboot tot zinken gebracht? Weer gevechten aan de Mandsjoekwo-grens? Kardinaal-primaat v Spanje stervende TOLEDO, 15 Maart. (Havas) De primaat van Spanje, kardinaal Goma, heeft een onrustigen nacht doorgebracht en zijn toestand is nog steeds zeer ernstig. Gisteravond zijn hem de Sacramenten der stervenden toegediend. Japansche missie gaat naar Italië Spoorweg langs de kust van Egypte Generaal Wavell naar Kaapstad De taalkwestie in België aar 194q Voetbalmatch België—Holland wordt door de PHOHI naar Indië uitgezonden Indien een behoorlijke ontvangst mogelijk blijkt, zullen wij deze reportage van HAN HOLLANDER over de 5e lijn doorgeven. Taxi door locomotief gegrepen Een echt Amerikaansch vliegongeluk Waarom nog elders ergernis wanneer „de Roemer" prima is MET PASCHEN DRAGEN DE PAARDEN U OVER DE VELUWE AvanG NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT STOCKHOLM, 15 Maart (Havas) Het blad der Zweedsche vrijwilligers is, naar de Correspondent van „Stockholm Tidningen" aan het Noordelijk front in Finland meldt, vandaag met een zwarten rouwrand ver schenen. De vrijwilligerskrant toont zich uiterst verbitterd tegenover de Zweedsche 'S&eenng. De commandant der vrijwilligers, Finder, heeft geweigerd een verklaring af te leggen. De vrijwilligers zijn van oordeel, dat het belachelijk is, thans te spreken van een verdedigend verbond met Finland, nu dit land zijn verdedigingsmiddelen heeft verlo ren. Zij stellen de vraag waarom dit ver bond niet is gesloten toen Finland nog sterk was en zich kon verdedigen. Over de evacuatie wordt nog bericht, dat 45.000 bewoners uit Karelië naar het ge bied van Nyland moeten worden overgebracht. Aten vraagt zich verder af wat moet geschie den met de 85.000 inwoners van Sortavala, Vi- borg en Kexholm, hoofdzakelijk bestaande uit arbeiders, handwerkslieden en kantoorbedien den. Als gevolg van het sluiten van den vrede Suilen 600.000 personen geëvacueerd moeten borden. Ook zal een groot deel van het vee dioeten worden meegenomen, daar de boeren diet onder overheersching der Sovjets willen 1even. Reeds zijn 100.000 stuks vee onderweg. Tenslotte zullen ook de Russische minderhe den geëvacueerd moeten worden en in het bij- sonder de orthodoxe monniken van het klooster Van Valam, die eeuwenlang in Finland hebben Bewoond. Van het schiereiland Hangö zullen 2000 personen naar het centrum van Finland borden overgebracht. Ten aanzien van de deelneming van Polen l San het plan tot hulpverlèening aan Finland deelt het Poolsche Telegraafagentschap te Pa- Sijs mede: De opperbevelhebber van het Poolsche leger had besloten, dat het Poolsche leger deel zou hemen aan een actie in Finland en eenheden van zijn landleger, zijn vloot en zijn lucht macht zou voegen bij de geallieerde strijd krachten. Er was reeds ergens in Frankrijk een belangrijk Poolsch expeditiecorps geheel ge- reed op marsch te gaan. De opperbevelhebber van het Poolsche leger had dit Poolsche corps Seeds geïnspecteerd. Volgens een Havas-bericht uit Washington heeft Jesse Jones, de administrateur der fede- Sale leeningen, verklaard, dat de in- en uitvoer- bank, die Finland een crediet van 20 millioen hollar heeft verleend, er geen bezwaar tegen S°u hebben als Finland een deel van het geld v°or den wederopbouw van het land zou wil- len gebruiken. Naar men weet, is de leening verstrekt ter financiering van den aankoop in de Vereenigde ®taten van producten, die niet voor oorlogs doeleinden dienen. Tot nu toe heeft Finland van het verleende crediet geen gebruik gemaakt. Dat maarschalk Mannerheim al weken geleden heimelijk een persoonlijke actie heeft gevoerd, hog vooraleer er sprake was van een Duitsch- staliaansche reis van den oud-premier Svinhuf- Did, om Finlands onafhankelijkheid te redden, h'vorens men genoodzaakt zou zijn opgedron- Ben vredesonderhandelingen te voeren, blijkt hit de „Daily Telegraph". In een bericht uit Amsterdam onthult de oorrespondent van dat blad, hoe de maar schalk reeds rond half Februari oen zijner "feest vertrouwde vrienden, Prins René de BourbonParma, die hem sedert maanden &an het Finsche font terzijde stond, met een Seheime zending naar Rome, Londen en Parijs heeft afgevaardigd. Dezen Maandag, bfrwijl de Prins op Schiphol den terugweg "aar Helsinki aanvaardde, heeft de Engel- sche' journalist enkele woorden met hem mo- Sen wisselen. - Omtrent het juiste doel der reizen van den fr'"s kon deze geen inlichting verschaffen. „Ik 5_a" U alleen maar zeggen, dat ik alle personen, ''elke de maarschalk mij verzocht uit zijn naam gaan opzoeken, ook heb gesproken. Ik meen y5 mogen zeggen, dat mijn zending geslaagd is," °egde hij eraan toe. Uit het verder verloop a" het gesprek viel op te maken, dat de Prins ."bracht had „om een beroep te doen op zekere ^langrijke persoonlijkheden" in genoemde ^°°fdsteden. opdat zij al hun invloed ten gunste a" Finland zouden aanwenden, „zoodat een e T*ARijs, 14 Maart. (Havas) In den vorm van Witboek publiceert de Poolsche regeering verzameling van 184 diplomatieke documen- met het doel „de wereld in te lichten over oorzaken, die Polen er toe gebracht hebben te Wapenen °P te nemen om zich tegen agressie Jjcrdedigen en den strijd voort te zetten." Vpi Witboek behandelt de betrekkingen zoo- '"et Duitschland als met Rusland en bevat tolUmenten uit be jaren 1933 tot 1939. Het be- 8t onder meer, dat de stelling van het Duit- Witboek, volgens welke Polen de Duitsche jv/Uen eerst zou hebben afgewezen, toen het de itsche garantie had verkregen, onjuist is. {v het tweede deel, dat de betrekkingen met a"d behandelt, wordt o.a. gezégd, dat Polen L- ec's gedachte van aansluiting bij het anti- iternpact verworpen heeft. eventueele vrede niet het einde van Finland, nu of het volgend jaar, zou beteekenen." „Frankrijk," zei de Prins nog, „is vast beslo ten, met alle hem ten dienste staande macht Finland te helpen. Dat zal één van de manie ren zijn, waarop Frankrijk de Sovjet-Unie kan terugbetalen voor haar houding sedert haar bondgenootschap met Duitschland." Met den Prins reisde zijn neef, graaf Walde- mar van Denemarken, die uit Parijs kwam, waar een lijkdienst werd gehóuden voor zijn va eter, Prins Aage van Denemarken, die onlangs in Marokko is overleden. Een Belgisch blad maakte nog gewag van „discrete besprekingen", welke tijdens haar be zoek aan Brussel door baronesse Gabr. Man nerheim, een dochter van den Finschen maar schalk, gevoerd zouden zijn „met diplomatieke en andere persoonlijkheden" in de Belgische hoofdstad. Zij was verleden week uit Parijs, waar zij sedert vele jaren woont, naar Brussel overgekomen voor het houden van een lezing over „Finland en maarschalk Mannerheim." Als we nu nauwkeurig de door Daladier ont hulde interventie-plannen der Geallieerden na gaan, krijgt de zending van Prins de Bourbon des te grooter be teekenis. V -m'", (Van onzen specialen verslaggever) HELSINKI, Donderdag De dag, waarop de uitslag der vredes onderhandelingen tusschen Finland en Rus land te Helsinki werd bekend gemaakt, is wellicht dc meest-aangrijpende geweest van dezen gruweiijken oorlog in het Noorden,-die zoo pas beëindigd is. Het nieuws van den vrede werd door het publiek met het diepste stilzwijgen ontvangen. Er is geen juichkreet opgestegen, geen zucht van verlichting ge slaakt. Uiterlijk onbewogen werd naar alle redevoerin gen en radioberichten geluisterd. De sfeer van zwijgzaamheid, die het Finsche volk meestal kenmerkt, scheen dien dag een groot en druk kend zwijgen te zijn geworden. Maar wie nader tot het hart van het volk doordringt, kan er zich van vergewissen, dat daar innerlijk diepe verslagenheid heerscht en vooral ook teleurstel ling, die bijna als een smaad wordt ondervon den. Het kan niet anders dan ontzet zijn over de zwaarte der Russische voorwaarden, waarbij wei nig grootmoedigheid is betoond. Zoo reageert het Finsche voik op den tot stand gekomen vrede: schijnbaar zonder hevige emoties, in wer kelijkheid met volstrekten wrevel. Steeds heeft het een eervollen vrede verbeid, zoo men daar toe in dit stadium reeds kon overgaan. Opge wonden straattooneelen of demonstraties doen zich natuurlijk nergens voor, overal heerscht de zelfde rust. Heel langzaam begint zich geleidelijk een normaler leven te ontwikkelen. Men moet er nog aan wennen, dat men overdag geen alarmsignalen en ronkende vliegtuigen meer hoort. Het is een stilte, die altijd nog verrader lijk schijnt. Stil is ook het volk op straat, bijna van een strakken ernst. Af en toe ziet men een vlag halfstok uit een particuliere woning hangen. De tekst van het vredesverdrag verscheen in bulletin, voorzien van een rouwrand. Terwijl de vrouwen in deze dagen vaak haar aandoening niet kunnen be- heerschen, maken de mannen een somberen, verbitterden indruk. Maar er is toch vastbera denheid op hun gezichten te lezen, en geen spoor van deemoedige gevoelens. Moreel is de overwinning aan Finland. Dit onverwachte einde van den oorlog wordt nog niet onherroepelijk als het laat ste woord beschouwd. Ook in vroeger eeu wen hebben de Russen het nimmer gewaagd te veel van het Finsche levensgebied op te eischen, omdat zij zelf verklaren te goed het eigenzinnige, onafhankelijke karakter der Finnen te kennen. Viborg, „het histori sche graf der Moscovieten", dat nu ander maal moet worden afgestaan, is men in het verleden meermalen aan Rusland kwtjt ge raakt, maar altoos in de geschiedenis is deze oude Hanze-stad weer teruggekeerd tot Finland. Het Finsche volk blijft niet stilzitten bij de ruïnes van het lieden. Het zal het werk van den opbouw der geteisterde gebieden aanstonds ter hand nemen en voor de geëvacueerde bevolkings groepen der verloren gegane districten nieuwe kolonisatieterreinen binnen het rijk vinden. Maar de druk, die de laatste weken over Hel sinki lag, in een geladen atmosfeer van waak zaam afwachten, is voorloopig nog gebleven. Die zal slechts moeizaam kunnen wijken. De ge- evacueerden kunnen nog niet in de hoofdstad terugkomen. Men gevoelt weinig aandrang reeds nu de houten barricades voor de huizen en win kels op te ruimen. De stad is heden voor het eerst niet, meer in duisternis gehuld in de avonduren en de trams rijden weer uit. De eer ste glimp in het volkomen verdonkerde Helsinki was een verlichte torenklok. Voorloopig tast men omtrent den nieuw-ge- schapen toestand in het onzekere. Als een licht punt wordt hier beschouwd, dat het land oogen- schijnlijk zijn politieke vrijheid zal behouden, wat van de Baltische landen niet meer kan wor den gezegd. Doch tenslotte blijft de klemmen de factor bestaan, dat men in het onzekere ver keert, gespaard te blijven van verdere verras singen. Overrompelend is de vrede tot dezen prijs voor de groote meerderheid van het volk gekomen. Slechts weinigen waren met de werkelijke situatie bekend, die, wat de resteerende verdedigingsmogelijkheden betrof, minder rooskleurig was, dan militaire waarnemers in het buitenland meenden te mogen ver onderstellen. De laatste weken was elk Rus sisch schot op het Karelische front ineens een voltreffer gebleken. De nieuwe Russische divisies, keurtroepen, stonden daar in een onafgebroken keten opge steld, gereed om een stoomwalsdruk uit te oefe nen, die onhoudbaar moest zijn. Met deze fac toren heeft Helsinki, dat stellig op het nade rende tijdstip van een massa-aanval uit de lucht en een massa-bombardement te letten had, rekening moeten houden. Heel voorzichtig wordt de openbare meening in Finland allengs voorbereid op de absolute noodzaak van de' ge- KOFENHAGEN, 15 Maart (Keuter). De Berlijnsche correspondent van „Dagens Nyheter" schrijft, dat men in Berlijn gun stig staat tegenover de plannen inzake een defensief verbond tusschen Finland, Zwe den en Noorwegen. Het verbond zal de sym pathie van Duitschland hebben, ofschoon tot nu toe officieel niets is verklaard. VERWACHTING geldig van hedenavond j= tot morgenavond ongeveer 19 uur: 5 Zatter des nachts, overdag weinig ver- jjjj andcring in temperatuur. Zwaar bewolkt =j tot betrokken, later tijdelijk opklarend. H Enkele buien. Krachtige tot matigen, aan H dc kust tijdelijk stormachtige Zuidweste- ljjke tot Noordwcstelijkcn wind. Stormwaarschuwingsdicnst: H Geseind 15 Maart te 8.10 uur aan alle posten: „Attentiescin neer". Zon op 6.16 - onder 18.00 - Licht op 18.30 Maan op 9.04 onder 0.12 •E 17 Maart E. K. brachte offers. De regeering staat voor de ha chelijke taak het volk te verzoenen met de ge dachte, dat de ongelijke strijd op zelfvernieti ging en zelfuitroeiing van dit spaarzame volk zou neerkomen, bij gemis aan een militair pact met de Scandinavische landen Paasikivi, die van de Finsche onderhande laars op het Kremlin nog het meest willig ooi- pleegt te vinden, moet verklaard hebben: „Wij mogen nog blij zijn, dat wij er zóó van af ko men." Kan de burgerbevolking zich traag ge wennen aan den hoogen kostprijs van den vrede, voor het leger is de slag het hardst aangekomen, het zwaarst te verwerken. Als één man haaden de soldaten ongetwijfeld wilien doorvechten, desnoods zich dood vechten. Slechts hun discipline en vader landsliefde kunnen hen in bedwang houden om zich te schikken in den geschapen toe stand en niet in verzet te komen tegen den wil der regeering, die in Finland nog steeds de volkswil is. Het zal een uiterst delicate taak blijken om in hun rijen de ontwikkeling' van een somber fanatisme tegen te gaan en den indruk weg te nemen, dat zij niet bij voorbaat op een verlo ren post stonden. De algeheele verbittering bij de maMsa is in de eerste plaats ook tegen Zwe den en Noorwegen geweest. De positie der Zwe den in Finland zal onder de huidige omstan digheden niet aangenaam mee?- zijn. Uiterlijk blijven de betrekkingen tusschen Finnen en Zweden hoffelijk en correct, offi cieel zal Suomi zich waarschijnlijk niet uit de Scandinavische „volkseenheid'' gaan verwijderen, maar de klove is geschapen. Niemand steekt hier meer zijn verontwaardi ging onder stoelen en banken over het gemis aan weerbaarheidsbesef, juist bij het kernland van Scandinavië, Zweden, dat geen bijstands verdrag met Finland sloot aan den vooravond van den Finsch-Russisclien oorlog en officieel verklaarde, het doorlaten van buitenlandsche troepen te zullen beletten. De blufferige, bemoedigende taal in Zweden en zijn pers aan het adres van de Finsche broe ders in nood, werkt nu nog na als een roode lap op een stier. Zweden heeft zich zelf overi gens reeds gestraft, oordeelt men hier. Tenge volge van den afstand der schiereilanden in het noorden van Finland, komt Rusland in strate gisch opzicht een belangrijken stap nader tot Zweden. De afgestane deelen van Kuusamo en Salla, de smalste deelen van Finland, gelegen, in zijn z.g. wespentaiïle, brengen Rusland nog nader tot de ertsgebieden van Noord-Zweden, die eerlang, behalve het Duitsche rijk, waar schijnlijk ook den Sovjet-staat onder hun voor naamste afnemers zullen tellen. In zekere Duitsche kringen in Finland heerscht vreugde over de beslechting, van het Finsch-Russische conflict. Men ziet het daar als een zege binnen het kader van de Duitsch-Russische samenwerking, maar zou gaarne Finland meer in het bijzonder in de richting van Duitschland drijven, dat juist als gangmaker van den Russischen stoom wals fungeerde. Hier klampt men zich vast aan de gedachte van een eindstrijd tus schen het Derde en het Sovjet-Rijk; een strijd om de hegemonie op de Oostzee, waarvoor Rusland o.m. een belangrijke stel ling in Hangö veroverde en een kamp, waar in velen ten slotte blijven gelooven, zoodra de oorlog In West-Europa tot het verleden zal behooren. Op het gefluit van dezen vogelaar wenscht men in Finland niet in te gaan en de ontstemming ook tegen de Duitschers is groot. PRAAG, 15 Maart (D.N.B.). Bij gelegen heid van den eersten verjaardag van de op richting van het protectoraat Bohemen en Moravië heerscht heden in het geheele pro tectoraat Zondagsrust. Tegelijk met een proclamatie van de Tsje chische regeering, waarin het heet, dat op den eex-sten verjaardag van het protectoraat geen incidenten zullen worden getolereerd, heeft pre sident Hacha de order uitgevaardigd, dat alle ambtenaren een eed van trouw aan Duitsch land moeten afleggen. Volgens dit presidentieel decreet zullen de mi nisters moeten zweren, dat zij van elke actie, die nadeelig voor Duitschland zou zijn, zullen afzien, terwijl andere ambtenaren moeten be loven, de belangen van het rijk voor te staan. Wie weigert, den eed #.f te leggen, zal, naar verluidt, ontslagen en Wellicht bestraft worden. Aldus meldt United Press aan haar bladen. LONDEN, 14 Maart. (Reuter) Een Britsche treiler, welke dienst* doet als hulpvaartuig der marine, heeft een gevecht geleverd met een Duitsche duikboot. Dit gevecht heeft zich voor gedaan bij de Noordoostkust van Schotland en eindigde met de vernietiging van de duikboot. De treiler werd eenige keeren getroffen. De machinekamer geraakte vol water. Niettemin Kon een snelheid word'en bereikt van 18 knoop, zoodat de duikboot kon worden inge haald en tot zinken gebracht. Van de beman ning der duikboot heeft men niets meer gezien. HONGKONG, 15 Maart (Havas). Volgens een niet-bcvestigd bericht uit Charbin zouden Russische en Japansche troepen naar aanlei ding van incidenten nabij Nomanhan met elkaar slaafs zijn geraakt. Dc Sovjet-troepen zouden ïeeds tot op 5 mijl van de Mandsjoekwosche grens zijn opgerukt en hun opmarsch op het oogenbliknog voortzetten. ROME, 15 Maart. (Havas) De Japansche am bassadeur heeft aan graaf Ciano meegedeeld, dat de Japansche regeering een missie onder leiding van den oud-minister van Buitenland sche Zaken, Naotake Sato, naar Italië zal zenden. Ciano gaf den ambassadeur de verzekering, dat de regeering en het Italiaansche volk deze missie, welker tegenwoordigheid in Italië de op rechte en innige Italiaansch-Japansche vriend schap komt bevestigen, gaarne zal verwel komen. CAIRO, 14 Maart (Havas). De Egyptische ministerraad heeft besloten een bedrag van 150.000 Egyptische ponden beschikbaar te stel len voor den aanleg van een spoorweg in de kuststreek. KAAPSTAD, 14 Maart. (Reuter). Hier ver luidt, dat de opperbevelhebber der Britsche strijdkrachten in het Midden-Oosten, generaal Wavell, een bezoek aan Kenya, heeft gebracht en thans doorreist naar Kaapstad, teneinde met de Zuid-Afrikaansche regeering besprekingen te voeren. Naar men zich zal herinneren heeft Smuts onlangs in het parlement verklaard, dat Zuid- Afrika hulp zou verieenen aan iedere Britsche bezitting van Afrika, welker veiligheid mocht worden bedreigd. BRUSSEL, 14 Maart. (Belga) In Belgische politieke kringen is onlangs een zekere agitatie merkbaar geweest naar aanleiding van het plan tot reorganisatie van het ministerie van Onder wijs. Men heeft gemeend te moeten begrijpen, dat de regeering, tegemoet komende aan den wensch der Vlaamsche fracties, het departement volledig in een Fransche en een Nederlandsche sectie dacht te deelen. Uit de verklaringen, door den minister-presi dent in de parlementscommissie afgelegd, Jjlijkt, dat er slechts sprake is van een algemeen in voeren van het stelsel, volgens hetwelk, wan neer de chef van dien dienst niet beide talen machtig is, hem een ambtenaar, die de twee talen spreekt, wordt toegevoegd. Voor het open baar onderwijs zou aan een Vlaamschen chef van dienst steeds een Waalsch ambtenaar toe gevoegd zijn en omgekeerd, doch met handha ving van de eenheid van bestuur. Er bestaat overigens nog verzet tegen dit ontwerp. Sommigen achten het onvoldoende, anderen zijn van meening, dat het te ver gaat. lern CENTRALE RADIO ONTVANGST HAARLEM TELEFOON 10010 Te Berlijn zou mtn gunstig staan tegen over de plannen voor een Noordsch de fensief verbond. Bekroond antwoord van een prijsvraag van Ned. Fabrikaat. DIT NUMMER BESTAAT UIT VEERTIEN BLADZIJDEN C. te \C\J. Caleetilvwl <=diMlferIaju ne.\ójf 1' yaatüc uil lel etu ley el tuut Leut wa^eyjueu want, eaua a^.. ecu Lcutcellcche van j>etcc/ei*t ot aatclcwctli gcexpoicetJt wordt. Op den onbewaakten overweg te Enschede is Donderdagavond omstreeks 7 uur een taxi tegen de locomotief van een rangeerend treindeel opgebotst en ernstig beschadigd Persoonlijke ongelukken deden zich wonder lijk genoeg niet voor. De taxi, die bestuurd werd door den 20-jari- gen chauffeur A. H. B., kwam van de richting Voiksparksingel en had een geestelijke, die op het Stationsplein was ingestapt, als eenig in zittende. Doordat net uitzicht van den chauffeur dooi den hevigen sneeuwstorm werd belemmerd, be merkte hij te laat, dat op de spoorlijn naar Boekeloo een rangeerende locomotief met trein deel naderde. Met een hevigen slag werd de taxi aan de linkervoorzijde door de locomotief ge grepen en op den reehterbumper meer dan twintig meter medegesieurd. Eerst toen kon de machinist den trein tot stilstand brengen, doch voor het zoover was, hadden de chauffeur en de inzittende geestelijke zich reeds in veiligheid gesteld door het portier te openen en uit de taxi oe springen. Beiden kwamen in een naast de spoorlijn gelegen sloot terecht en liepen een nat pak op, doch verder brachten zij het er zonder letsel af. De voorzijde van de taxi werd in el kaar gedrpkt. NEW YORK, 15 Maart (Havas) Boven de baai van New York is in een sportvliegtuig een gevecht geleverd door den bestuurder en zijn passagier, die op het Floyd Bennett vliegveld gewaagd had hem vliegen te leeren. Het ge vecht eindigde met den val van het toestel na bij het Vrijheidsbeeld, waarbij de passagier werd gedood. HEILIGE WEG 39-45 - A'DAM - A. J. v/d MADE LOGIES M. ONTBIJT ƒ2.—. Prima Holl. keuken SPECIALITEIT INDISCHE RIJSTTAFEL HOTEL ,,'T HILLETJE", TEL. 10, KOOTWIJK Paaschweekend m. inbegr. v. paaiflr. 25.p. p. Stand op Vrijdag 1 uur n.m.: 758.6 Vorige stand: 757.1

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 1