UIT DEN OMTREK SINATRAN TREDEN I 98' Laatste Nieuws Engelsche Koning ontvangt Dr. Colijn Militair vliegtuig neergestort Neem 'n Toekomst Spaarstrook Overal verkrijgbaar! KOUSEN 135 150 De twee inzittenden gedood de 4 RHEUMATIEK? 'n j^gs^-bad werkt heilzaam! Zeer bijzondere aanbiedingen natuurzijden Kousen! VRIJDAG 15 MAART 1940 BEVERWIJK R.K. VEREEN. VOOR E.H.B.O. BLOEMEND AAL BENNEBROEK HEEMSTEDE HILLEGOM HAARLEMMERMEER HAARLEMMERMEER OVERVEEN SANTPOORT FEUILLETON iiiiiiiiiuiiiiiiniiiniimtiiiiiniiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiinii DOOR JOHN BUCHAN IJMUIDEN Inbreker gearresteerd Het s.s. „Indra" ZANDVOORT VOETBAL H.F.C.D.W.V. Santpoort DAMMEN R.K. Damclub O.D.I. Militaire kleeding gestolen NATUURZIJDEN Extra reclame aanbieding! Uw Modehuis Opperste Sovjet komt op 27 Maart bijeen RIJKSVISCHAFSLAG STAAT VAN BESOMMINGEN Per pak van 1 Kg.: 20 ct. - Per pak van 3 Kg.: 45 ct. Gisteravond heeft de R.K. Vereeniging voor E. H. B. O. „St. Gerardus Majella" in het K.S.A.- gebouw haar jaarvergadering gehouden. In zfjn openingswoord moest de voorzitter, de heer A. B. van Hienen, tot zijn spijt constatee- ren, dat het ledental in het afgeloopen jaar is achteruitgegaan. Dit is jammer, want er zijn nog zocvfclen, die niet op de hoogte zijn van eer ste hulpverleening. En juist in deze benarde tij den is het zoo dringend noodzakelijk dat een voldoend aantal E. H. B. O.-ers beschikbaar is. Het is ook een eigenbelang, want iedereen loopt de kans dcor ongeval of anderszins getroffen te worden en dan zal men er spijt van hebben, dat men zich niet de noodige Kennis heeft ver schaft, waarmede men zich zelf of zijn bloed verwanten had kunnen helpen. De heer van Hienen liet dan ook een krachtige aansporing hooren om een cursus in eerste hulp verleening te volgen. Ih dit verband wekte d% voorzitter de leden op, om propaganda in eigen kring te maken en vrienden en kennissen mede te nemen naar een cursusavond, waar zij altijd welkom zijn. Het bij- wenen daarvan zal hen meer dan andere nvd- delen overtuigen van de waarde en het werk van eerste hulpverleening. Het was voor den voorzitter verder een groote voldoening, den leden op deze vergadering het vaandel te kunnen toonèn, dat de vereeniging verkregen heeft. Het is een fraai stuk werk, waarvoor de heeren v. d. Horst het ontwerp tee kenden. De voorzitter bracht daarvoor hulde, evenals aan den heer Beliën en mej. C. Willem- se, die aan de voltooiing hun beste krachten hebben gegeven. Het verlangen om een vaandei te bezitten, is bij de leden zelf ontstaan. Daarom stelde de voorzitter voor, om de uitgave ten behoeve van het vaandel te dekken uit een „1-cents-actie", waaraan de leden vrijwillig kunnen deelnemen en waarbij zij dan wekelijks 1 cent bij hun contributie offeren. Het is de bedoeling, dat de vereeniging voor taan met een afvaardiging zal deelnemen aan processies e.d., waarbij dan het vaandel zal wor den meegevoerd. Besloten werd verder een kleine belooning te geven voor het ophalen van de contributie. Medegedeeld werd o.m. dat ook dit jaar weer een wedstrijd zal worden georganiseerd. Het vorige jaar bleek de wedstrijd zeer in den smaak te zijn gevallen. Hierna werden de jaarverslagen uitgebracht. De rekening van de penningmeesteresse sloot met een batig saldo van f 54.14. Bij de bestuursverkiezing werd de voorzitter, de heer van Hienen herkozen. In de plaats van de dames v. Noort en Ettema, die zich wegens drukke werkzaamheden niet herkiesbaar stel den werden gekozen de dames Koop en Markx. tafhandeling der agenda hield dr. van f, geneesheer-directeur van het sanato rium „Helio-Mare" te Wijk-aan-Zee, een inte ressante causerie over het werk van de Neder- landsche ambulance aan het Duitsche front tijdens den wereldoorlog. Dr. van Haeff is geruimen tijd bij deze am bulance, die in Gleiwitz in Opper-Silezië was gestationneerd, werkzaam geweest De ambulance was gevestigd in het concert gebouw van Gleiwitz, waar 150 gewonden kon den worden ondergebracht. Tijdens den oorlog zijn daar- 4000 patiënten behandeld. Met een uitgebreide collectie lichtbeelden, waarbij vele röntgenopnamen, toonde spr. de verwondingen welke behandeld werden. Met groote bewondering hebben de aanwezi gen de resultaten gezien, welke de bekwame chi rurgen konden bereiken, ook in die gevallen, waarin kogels en granaatscherven de afschuwe lijkste verwoestingen hadden aangericht. Daarnaast illustreerden deze beelden echter de ellende van den oorlog op wel zeer duidelijke wijze. Het blijft voor ons land een groote eer, dat het door de uitzending van deze ambulance heeft bijgedragen, om de ellende althans voor een deel te verzachten. De lezing, die voor de E. H. B O.-ers buiten gewoon belangwekkend was, werd met groote aandacht gevolgd. Aan het slot dankte de voorzitter dr. v. Haeff met enkele hartelijke woorden, die door de aan wezigen met een krachtig applaus werden on derstreept. Gemeente-kweekerij De kassen der Ge meente -kweekerij aan de Veldlaan te Aerden- hout zullen voor het publiek worden openge- Helpt Uw kladeren den winter door, wet het Nederlandiche product van Levertraan met den *°n. Sina<M=PP«t Flacon# a 200 gram L 1.03 bi) Apothekers en Drogisten. labr.t N.V. Handelseer. A. J. ton Doessehato Zwolle steld op Zondagmiddag 17 Maart as. van twee tot vijf uur. Er bloeien oa. verschillende Kaapsche en an dere planten. Huisvlijt De dezen winter op de huisvlijt- cursussen der afdeeling Bloemendaal van den Volksbond tegen Drankmisbruik vervaardigde voorwerpen zullen Zondag 17 Maart van half drie tot half vijf ter bezichtiging worden gesteld in een der lokalen van de Julian as ch ooi te Overveen. Emmabloem-collecte Langs dezen weg wordt er nu reeds de aandacht op gevestigd, dat de jaarlijksche Emmabloem-collecte ge houden zal worden voor Bermebroek, Vogelen zang en Omstr. op 10 April as. Tevens gaat het verzoek hierbij, iets af te willen staan om den „Grabbelton" te vullen, die tegelijk met de Emmabloem, dit jaar de rondte zal doen Sluiting cursussen huishoudelijke voorlich ting. Voor de 5e maal zijn dezen winter cursussen gehouden uitgaande van het comité voor huishoudelijke voorlichting. Een 60-tal meisjes en hulsmoeders hebben aan deze cur sussen deelgenomen, met als leeraressen de da mes mej. v. d. Waals, mej. Donk, mej. Geeler en ten Hacken. Kon men vorige jaren beschikken over het lokaal voor Christelijke belangen, bij den aan vang der cursussen was dit lokaal door mili tairen bezet en werd dus een villa op de Val kenburgerlaan gehuurd, waar men zich wel meer moest behelpen, maar waar bleek dat de keuken meer geschikt was vjtor de kooklessen. Woensdagavond had de sluitingsbijeenkomst plaats, die wel bijzonder stond in het teeken van de viering van het le lustrum. De presidente van het plaatselijk comité, mevr. DroogDeckers, opende de bijeenkomst met een bijzonder woord van welkom tot de dames comitéleden, de leeraressen der cursus sen en de cursisten, welke laatsten vrijwel allen aanwezig waren. Spreekster schetste vervolgens de groote moeilijkheden van de tijdsomstandigheden en den strengen winter, welke dank zij de animo van leidsters en cursisten glansrijk overwonnen zijn. Dat de animo voor den naaicursus grooter was dan die voor de kookcuisus achtte de presi dente niet verstandig. In elk gezin moet men zich aan dj tijdsomstandigheden aanpassen. Het vitaminèvraagstuk speelt een groote rol in de voeding en veel van wat vroeger weggegooid werd heeft thans groote waarde. De regeering is zich daarvan zóó bewust, dat wie in de toe komst aan den naai- en knipcursus deel wil nemen, eerst kooklessen moet volgen. Na de leeraressen voor haar moeilijke taak te hebben bedankt, bracht mevr. Droog bij zonder dank aan mevr. Verlooij, de secreta resse, aan wie zij als stoffelijk blijk een fraaie plaat aanbood. Voor den aanvang der gezellige bijeenkomst werden namens de cursisten den leeraressen eenige souvenirs aangeboden. Vervolgens had een gezellige avond plaats, in den geest, van een gezellig familiefeestje, zooals die in eigen kring georganiseerd kunnen worden en die 'n gezellige sfeer kunnen schep pen, waardoor de uithuizigheid der kinderen tegengegaan kan worden. In groepen werden wedstrijden gehouden op den sjoelbak en de voetbaltafel om aardige prijzen, terwijl ook andere gezelschapsspelen georganiseerd werden, terwijl een groepje pad- vindsters de aanwezigen vargastte op ver schillende Volksdansen, waarin zij de aanwe zige dames mede betrokken. Verder werden zij getrakteerd op thee, koek en gebakjes. Het was voor de vele huismoeders, die zoo dagelijks in de groote zorgen zitten, eens een echt prettige avond. Prijs behaald. Op de te Schagen gehouden Paaschveetentoonstelling behaalde de heer J. H P. v. d. Zijden, alhier, twee eerste prijzen en 'n eerv. vermelding in de rubr. vetvee en de heer A. Pruissen, veehouder alhier, in de rubriek vet vee zes eereprijzen van f 25, een eersten prijs van f 15, vier kwaliteitsprijzen en één eervolle vermelding. Een mooi succes. De heer D. van Leeuwen te Hoofddorp be haalde twee eerste prijzen en een eervoilé vér melding. Een goed geslaagde proef. Zooals men weet, is de regeling van den Stillen Omgang dit jaar geheel anders geweest dan andere jaren. Voor GOEDE GEBRUIKTE KLEEREN HEB BEN WIJ STEEDS ZEER NOODIG. NIEUWE GROENMARKT No. SZ OF TELEFOON 11018 het eerst gingen de pelgrims niet meer loopen vanaf Haarlem of Halfweg, maar werd de reis tot het begin van den Stillen Omgang geheel met de tram gereisd. Dit was echter niet de voornaamste verandering. In verband met de reis per tram heen en terug werd de reis bekort en tevens de mogelijkheid geschapen om in de eigen parochiekerk de H. Mis bij te wonen en te communiceeren. Naar wij van verschillende Stille Omgangers vernamen, mag de thans ge volgde regeling als bijzonder goed geslaagd be schouwd worden. Aan de regeling mankeerde niets. Alles verliep zooals het in het program ma was vastgesteld. Het bestuur met zijn eerw. directeur komt dan ook een woord van hulde toe voor het initiatief tot deze nieuwe en in veeJ opzichten betere wijze van meedoen aan den Stillen Omgang. De bloembollenbeurs. De beurs werd giste ren door 122 bezoekers bezocht. Er was veel vraag naar gladiolen en ook eenige handel in andere bollen. Opgewekt is de stemming nog maar steeds niet. Bloemen waren er niet. R.K. Schaakclub „Hillcgom". De uitslagen der competitiewedstrijden zijn: S. Lieverse—P. v. d. Mey 1—0; J. Moorman—Th. Peters 01. De ladderstand is nu: M. v. d. Pol 4; L. Koeken 2; E. Th. La Feber 2; G. Kroon Va R. J. J. Heirman 1; J. Langeveld y2. Dinsdag a.s. wordt een wedstrijd gespeeld te gen „Het Witte Paard" uit Haarlem. Meldingspost E. H. B. O. De winkelier C. M. Krom, wonende te Abbenes aan de Dr. Heijelaan nummer 12, heeft In zijn woning een telefoon-aansluiting laten aanbrengen en deze in overleg en met medewerking van het ge meentebestuur in voorkomende gevallen over dag en 's nachts beschikbaar gesteld ten be hoeve van het publiek tegen enkele vergoeding van de gebruikelijke gesprekkosten. Burgerlijke stand. Geboren: Margaretha Anna Alida, d. v. P. C. van Loon en G A. van der Veek; Franciscus Philippus Antoón Johan, z. v. W. Ph. C. F. Schoon en A. J. Voet; Fieter Tobias, z. v. J. Zaal en E. van Duijn; Herman Frederlk, z. v. J. Haringa en H. F. de Vries; Johannes Carel, z. v. P. Jansen en C. M. Jan sen; Bennno, z. v. E. Quarré en A. Wijnhout; Arie, z. v. A. Kranenburg en E. C. Groot. Overleden: Christina Adriana van Leeuwen, 66 j-, wed. v. K. Spaargaren; Cornells Quirinus Maria Verwer, 1 Jaar,' zoon v. J. Verwer en J. A, A. Veldhoven. Verkeersongevallen. Donderdagmiddag om streeks 5 uur reed een auto, bestuurd door den heer K. uit Bloemendaal, op de Elswoutlaan in de richting Overveen. In de bocht kwam een tegenligger aan, die vermoedelijk door de glad heid van den weg te veel naar links uithaalde. Het gevolg hiervan was, dat de heer K. met zijn auto tegen een boom terecht kwam en de auto zoo zw'aar werd beschadigd, dat deze hioést wor den weggesleept. De politie onderzoèkt verder dit ongeval, dat alleen materieele schade ten ge volge had. Omstreeks elf uur Donderdagmorgen had bij hotel Rusthoek een kleine aanrijding plaats tiis- schen auto's, welke op zich niet van beteekenis was, maar aanleiding werd voor een andere aanrijding. Een bus van de N.Z.H. kwam van Overveen in de richting Bloemendaal. Wegens stagnatie op den weg moest de chauffeur links rijden. Hij kwam hierdoor in botsing met een auto, welke uit de Mollaan kwam en bestuurd Werd door mejuffrouw Van R. uit Bloemendaal. Ook de gladheid van den weg was mede oorzaak van het ongeval. Beide auto's werden ernstig be schadigd. Geen persoonlijke ongelukken. In memoriam Joh. Brands Op 56-jarigen leeftijd is te zijnen huize in Alkmaar overleden de heer Joh. Brands, sinds jaren dirigqpt van Santpoorts Zangkoor „Vox Humana". Dit koor verliest in hem een leider bij uit stek, die vele successen verwierf, waar Vox Hu mana optrad onder zijn bezielende leiding. wtTrm N.V. Taminiau-filst-Over-Beiuwe 39 Vertaald door J. M. Kempees 10 Maar dit alles hing af van het derde, dat op 15 Juni moest gebeuren. Ik zou dit nooit begre pen hebben, als ik niet toevallig eens een Franschen stafofficier had ontmoet, die uit West-Afrika terugkwam en me allerlei dingen verteld had. Eén er van was, dat er ondanks al den onzin, die er in het parlement uitgekraamd werd, een hechte samenwerking bestond tus schen Frankrijk en Engeland en dat de twee generale staven zoo nu en dan samenkwamen en plannen maakten voor gezamenlijke actie in geval van oorlog. Nu, in Juni zou een heel voor naam iémand uit Parijs overkomen om een document in ontvangst te nemén, dat niets minder bevatte dan de juiste opgave van de ligging van de Engelsche thuisvloot bij mobilisa tie. Tenminste, ik begreep, dat het zoo iets was: in ieder geval, het was iets buitenge woon belangrijks. Maar op den vijftienden Juni zouden er anderen in Londen zjjn, anderen, naar wier identiteit ik alleen maar raden kon. Scudder vond het voldoende, hen gezamenlijk den „zwarten steen" te noemen. "Zij vertegenwoor digden niet onze bondgenooten, maar onze doodsvijanden en de inlichtingen, die voor Frankrijk bestemd waren, zouden naar hun zakken verhuizen. En ze zouden een week of twee later gebruikt worden; ze zouden van zich doen hooren' bij monde van groote scheeps- kanonnen, plotseling opduikend uit het duister van een zomernacht. Dat was het verhaal, dat ik had zitten ont cijferen in de achterkamer van een herberg op het land, <ie uitkeek over een koolveld. Dat was het verhaal, dat in mijn hersens gonsde, terwijl ik in den grooten auto van het eene dal naar het andere stoof. Mijn eerste ingeving was geweest om aan den eersten minister te schrijven, maar een beetje nadenken overtuigde mij, dat dat nutte loos zou zijn. Wie zou mijn verhaal gelooven? Ik moest een of ander bewijs kunnen leveren, en de hemel mocht weten, waar ik dat vandaan zou halen. Bovenal moest ik mij zelf buiten schot houden en klaar staan om te handelen, als de zaak zich verder ontwikkelde en dat was geen lichte taak met de heele politie op mijn hielen en de waakhonden van „zwarten steen", die zwijgend en snel mijn spoor volgden. Ik had geen erg duidelijk doel voor oogen op mijn tocht, maar hield koers naar het oosten, want ik herinnerde mij van de kaart, dat, als ik naar het Noorden ging, ik in een streek van mijnen en industriesteden terecht zou komen. Spoedig had ik het veen achter mij en stak de breede uiterwaarden van een rivier over. Mijlen ver reed ik langs een parkmuur, en door een opening tusschen de boomen zag ik een groot kasteel. Ik reed door kleine oude dorpjes met rieten daken, over de vreedzame riviertjes van het lage land en langs tuinen, waar de hagedoorn en de gouden regen in vollen bloei stonden. Het land was zoo innig vredig, dat ik nauwelijks gelooven kon, dat achter mij menschen waren, die mij naar het leven stonden; ja, en dat over een maand, tenzij ik geweldig geluk had, deze ronde plattelandsgezichten ingevallen en star zouden zijn, en er mannen dood zouden liggen op Engel sche velden. Tegen den middag reed ik een lang onregel matig dorp binnen en had wel zin om te stop pen en wat te eten. Halverwege stond het postkantoor, pp de stoep waarvan de postjuf- frouw en 'n politieagent druk doende waren een telegram te ontcijferen. Toen zij mij zagen, werden ze actief en de agent kwam met opge stoken arm naar voren en riep me toe te stoppen. Ik was bijna dwaas genoeg om te gehoor zamen. Toen drong het tot me door, dat het telegram op mij betrekking had; dat mijn vrienden in de herberg het eens waren geworden en mij allemaal terug wilden zien, en dat het voor hen gemakkelijk genoeg geweest was de beschrijving van mij en den wagen naar dertig dorpen, waar ik door zou kunnen komen, te tele- grafeeren. Ik Het de remmen juist op tijd los. De agent deed echter toch al een greep naar de De politie is er in geslaagd, den dader van de inbraak bij de Visscherij Maatschappij „De Daad", Waarvan wij reeds melding maakten, aan te houden. Het bleêk te zijn de 25-jarige A. P. W., inwoner van IJmuiden, die reeds een beken tenis heeft afgelegd. Het Estlandsche s.s. „Indra", dat als een der eerste slachtoffers van de mijnen onze haven op 11 October j.l. binnenliep, blijkt thans reeds zoover te zijn hersteld, dat het schip nog bin nen veertien dagen het dok zal kunnen verla ten. De „Indra" is inmiddels weer aan een Est landsche reederjj verkocht. 25 jaar bi) het P. E. N. Zooals we gisteren reeds in het kort meldden herdenkt de heer A. de Roode alhier vandaag het feit, dat hij vóór 25 jaar werd aangesteld bij de Kennemer Electriciteitsmaatschappij, welke later herleid werd in het Provinciaal Electriciteitsbedrijf voor Noordholland (P. E. N.) De heer de Roode heeft al den tijd zijn werk zaamheden in Zandvoort gohacl en heeft dus de ontwikkeling van ons dorp voor een zeer be langrijk deel meegemaakt. Immers hoe meer de badplaats zich moderniseerde, hoe grooter het comfort werd en electriciteit houdt gelijken tred met modem comfort. Vooral in de oorlogsjaren zoo vertelde de heer de Roode ons ging het aantal aan sluitingen met rassche schreden vooruit. Alge meen werd de petroleum hoe langer hoe meer afgeschaft. Daarna is Zandvoort zich stérk gaan uitbreiden en werden geheele nieuwe wij ken bijgebouwd, zooals in de omgeving van den Koningsweg, de Dr. Gerkestraat en niet te ver geten Plan Noord. Op 22-jarigen leeftijd werd de heer de Roode bij het bedrüf aangesteld en nu hij 47 is, doet hij zijn werk nog immer met dezelfde opgei wektheid. Zijn spreekwoordelijke vriendelijkheid heeft hem tot een zeer geziene figuur in ons dorp gemaakt. Voor hem was in Zandvoort de heer Walraven werkzaam, die bij de oudere Zandvoorters nog welbekend is. Het zal een respectabel bedrag zijn, dat de heer de Roode in zijn 25-jarige dienstvervulling heeft geïncasseerd en een niet minder groot aantal kwitanties, die door zijn hand gingen. Het zal den algemeen geachten jubilaris van daag zeker niet aan blijken van hoogachting en belangstelling ontbreken. De bezoekers van den wedstrijd H.F.C.— D.W.V., aan de Spanjaardslaan, zullen Zondag a.s. op de hoogte worden gehouden van het verloop van den interlandwedstrijd BelgiëNe derland, aldus deelt men ons van H-F.C.-zyde mede. In den thuiswedstrijd tégen Spartaan a.s- Zondag verschijnt Santpoort I met O. Nijssen, J. Nijssen. D. Nyssen, Sink, Schoorl, C. Tromp, v. d. Pieterman, T. Tromp, Oosterholt, Bak- kum, Kaldenbach. De wedstryd vangt aan om 2 uur. O.DX deed wat van haar verwacht werd en won met groote cijfers van D.E.Z. te Heem stede, n.l. met 164. De volgende week heeft de laatste wedstrijd plaats tusschen T.E.P.— H.R.K.D.-combinatie. Slechts de bverwinning brengt O.D.I. oo de tweede plaats. Dus allen present! Liefhebbers van de mooie dam sport, die lid wenschen te worden van O.D.I., kunnen zich steeds op de club, 's Woensdags avonds, opgeven in het. Gezellengebouw. De gemeente-politie te Sittard heeft twee mi litairen en een burger aangehouden, terzake van diefstal, resp. heling van militaire kleeding- stukken. In de woning van den burger werden verschil lende militaire kleedingstukken aangetroffen en in beslag genomen. Het daarop ingestelde onder zoek leidde tot de aanhouding van de beide mili tairen, dié ter beschikking van de militaire auto riteiten zullen worden gesteld. Deze diefstal werd ontdekt te Nieuwstadt, waar een inwoner in het bezit bleek te zijn van een militair kleedingstuk. Onze réclame Natuurzijden Kousen van zeer fraai egaal weefsel met prima versterking, in de nieuwe modekleuren Speciale prijs, per 3 paar.... 3.75 Chiffon-zijden Kousen van fijn en egaal weefsel met solide versterking, in alle modekleuren Speciale prijs, per 3 paar...., 4.10 Natuurzijden Kousen met speciale versterking, fijn en egaal weefsel, in diverse modekleuren MOSKOU, 14 Maart (D.N.B.). Naar in offi- cieele kringen te Moskou verluidt, zal de Op perste Sovjet op 27 Maart te Mcxskóu bijeen komen in de zesde zitting. Men veronderstelt, dat op deze bijeenkomst ook vraagstukken van buitenlandsch politieken aard ter sprake zullen komen, vooral de kwestie van de totstandkoming van het Russisch-Fin- sche vredesverdrag. Het zou o.m. de taak der a.s. zitting zijn het vredesverdrag van 12 Maart te ratificeeren. (Gedeeltelijk gecorrigeerd) LONDEN, 15 Maart. (Reuter). Koning George heeft den oud-ministcr-president van Nederland, dr. H. Colijn, die een be zoek aan Londen brengt, op Buckingham Palace in gehoor ontvangen. Zouden wy waardige zonen en doch ters zyn van de martelaren, de verdrukten, de Mjders en strijders, als wü te kort schoten in het laatste en toch waariyk niet het zwaarste werk van onze emancipatie: instandhouding en uit bouw onzer eigen Universiteit? Vanmiddag om 1 4.1 5 uur is een militair vliegtuig, een Northrup Douglas, op een hoogte van onge veer 150 meter boven het vliegveld Ypenburg in een vrille geraakt en op ruim 1 00 meter buiten het veld neergestort. Er waren twee inzittenden, die op slag gedood werden. Het toestel ia bij aanraking met den grond in brand gevlogen en geheel vernield. Bij het afdrukken van dit blad waren nog geen nadere bijzonder heden bekend. IJMUIDEN. 15 Maart. Versche visch. Tarbot 1-2® 1.30, Tong 0.741.02, per kg. Groote Schol 12.00 13, middel Schol 18.5022.50, Zetechcl 25.00 29, kleine Schol 8.5028, Bot 6.009 Schar 6.60-- 13, groote Gullen 12.00, kleine Gullen 4.707.S" per 50 kg. Kabeljauw 21.0039 per 125 kg. van de heden aangekomen TREILERS Perseus IJm. 45 105 manden 2370.Zeearend K.W. 103 100 manden 1210. LOGGERS K.W.: 159 800.— 132 1030—, 154 1360.- 850—, Sell. 132 940. DEENSCHE KOTTER B. 503 1070—, t» kap en liet pas los, toen hij myn linkervuist in zijn oog voelde. Ik zag, dat de hoofdwegen ongezond voor my waren en sloeg zijwegen in. Het was geen gemakkelijk werk zonder kaart, want het ge vaar bestond, dat ik op een eigen weg van een boerderij zou raken en uitkomen op een eenden vijver of een binnenhof, en ik kon me dat soort tijdverlies niet permitteeren. Ik begon in te zien, wat een ezel ik geweest was om dien auto te stelen. Het groote groene monster zou overal in Schotland de zekerste aanwijzing tegen me zu'n. Als ik het achter liet en te voet verder ging, zou het binnen een paar uur ontdekt worden, en ik zou in den wedloop geen voorsprong hebben. Het eerste wat me te doen stond, was, de eenzaamste wegen op te zoeken. Die vond ik al gauw, toen ik bij een züriviertje van de groote rivier kwam en in een dal raakte met steile heuvels overal in het rond en een kurketrekker- weg aan het eind, die over een pas leidde. Hier kwam ik niemand tegen, maar dit bracht me te ver naar het Noorden, dus draaide ik naar het Oosten langs een slecht pad en kwam eindeiyk bij een belangryke dubbele spooriyn. In de verte beneden mij zag ik een ander, vry breed dal en. het kwam in me op, dat, als ik dat overstak, ik een afgelegen herberg zou kunnen vinden, waar ik den nacht kon doorbrengen. De avond begon nu te vallen en ik was geweldig hongerig, want ik had sinds het ontbijt niets meer gegeten, behalve een paar kleine broodjes, die ik aan een bakkerswagen had gekocht. Precies op dat moment hoorde ik een geluid in de lucht, en zie, daar was die helsche vlieg machine, ongeveer een myi of twaalf naar het Zuiden, zy vloog laag en kwam snel op mij toe. Ik was zoo snugger er aan te denken, dat ik op een kale heidevlakte aan de genade van de vliegmachine was overgeleverd en dat mijn eenige kans bestond in 't bereiken van een be schutting van. boomen in het dal. Ik vloog den heuvel af als de gesmeerde bliksem, terwijl ik mijn hoofd omdraaide, zoo vaak ik durfde, om die verwenschte vliegmachine in de gaten te houden. Spoedig was ik op weg tusschen heg gen en dook naar het diep uitgesneden dal van een stroompje. Toen kwam er een stukje dicht bosch, waar ik myn vaart verminderde. Plotseling hoorde ik vóór my het getoeter van een anderen auto en ik besefte tot mijn ontzetting, dat ik by'na boven op een inrij- hek zat, waardoor een eigen weg op den hoofd weg uitkwam. Mün hoorn stiet een wanhopig gebrul uit, maar het was te laat. Ik remde uit alle macht, maar myn vaart was te groot en daar vóór my gleed een auto dwars over mijn weg. In een seconde zou er een geweldige ruïne wezen. Ik deed het eenig mogelijke en reed pal op de heg aan den overkant in, hopende, dat er aan den anderen kant iets zachts zou zyn. Maar daarin vergiste ik me. Mijn auto sneed door de heg als boter en maakte toen een afschuwelijken duik voorover. Ik zag, wat er gebeuren ging, sprong op de bank en zou er uit gesprongen zyn. Maar een tak hagedoorn sloeg me tegen de borst, tilde me op en hield me vast, terwyi een paar duizend kilo kostbaar metaal onder me doorgleed, steigerde en dook en toen met een geweldigen slag vyftig voet naar beneden viel op de bedding van een stroom. Langzaam liet de hagedoorn los. Ik zakte eerst op de heg en toen heel zachtjes op een bed van brandnetels. Toen ik opkrabbelde, greep een hand me by myn arm en een deel nemende en hevig verschrikte stem vroeg me, of ik gekwetst was. Ik bevond me tegenover een langen jongeman in motorkleeding, die maar doorging met het slaken van uitroepen en het blaten van veront schuldigingen. Wat myzelf betreft, toen ik een maal mijn adem terug had, was ik eerder blü dan iets anders. Dit was ook een manier om van den wagen af te komen. „Mijn schuld, mijnheer," antwoordde ik hem. „Het is een geluk, dat ik ook nog geen dood slag aan mijn dwaasheden heb toegevoegd. Dflt is het eind van myn Schotschen autotocht, maar het had het eind van mijn leven kunnen zijn." Hij vischte zijn horloge op en bestudeerde het. „U bent een kerel van het juiste slag," zei hy. „Ik heb nog een kwartier den tyd en myn huis is hier twee minuten vandaan. Ik zal n kleeren en eten bezorgen en een goed bed. Waar is uw uitrusting, tusschen twee haakjes? Is die in de beek met den wagen?" „Neen, in mijn zak," zei ik en zwaaide met mijn tandenborstel. „Ik ben koloniaaal. dus licht bepakt." (Wordt vervolgd)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 2