Als in den goeden ouden tijd I Zoekt gij betrouwbaar j Personeel? 1 Plaats dan een „Omroeper" J voor 90.000 gezinnen J De torpedeering van de „Burgerdijk Fransche senaat in geheime zitting Opcenten op de winstbelasting GOEDE WEE K-VIERING IN ROME BON 14 VOOR B00NEN EN ERWTEN ROTTERDAM-AMSTERDAM IN RUIM ZES UUR BRIEF VAN ROOSEVELT AAN DALADIER OOK ZWEDEN VOELT VOOR EEN VERBOND Frankrijk kwam zijn ver plichtingen jegens Finland na VRIJDAG 15 MAART 1940 Dominee, advocaat en aannemer Maar het ging om de dubbeltjes Een flinke meid Korte plechtigheid in de kamer van dr. Smit Prov. Staten Noord-Holland Het Brockway-conflict Zondag nog geen staking iBerichten opgenomen in een deel van onze vorige oplaag 99 REDDINGSBRIGADE VOOR DRENKELINGEN Eerste stuurman gehoord Behandeling voor den Raad voor de Scheepvaart LAATSTE NIEUWS Wandelpas tusschen Haarlem en Leiden Driemaal „vast" Karelië wordt door de Finnen ontruimd Stichting eener Sovjet-republiek op de landengte? Tweede Kamerleden bepleiten de belangen der gemeenten België bestelt groot aantal vliegtuigen ^iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiin HAARLEMSCHE COURANT ^llllllillllllllHlillllllllllllillilllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllinilllllllllllllllllllllllllllllllllllHIIKliHmillHH STAD Gistermiddag stond voor de Haarlemsche Rechtbank terecht W. P., gedetineerd in het Huis van Bewaring en wonende te Rotterdam, die er van beschuldigd werd door een samen weefsel van verdichtselen een inwoner uit Zaan dam voor f 10 te hebben opgelicht. Verder werd beklaagde nog ten laste gelegd, dat hij ten na- deele van een Amsterdammer f 55 had verduis terd, weljf bedrag hij met machtiging voor hem had geïnd. De Amsterdammer, een negenentwintig-jarige radiotechnicus, getuigde dat hij de beide mannen uit Zaandam, twee radiohandelaren die een compagnonschap hadden, radiotoestellen in con signatie had gegeven. Het compagnonschap was echter ontbonden en verdachte had voor de drie mannen een contract opgemaakt voor de regeling van de financieele kwestie. Van een der getuigen bad hij machtiging ontvangen de achterstallige vordering te innen. Na het verhoor der getuigen, die de feiten bevestigden, was het woord aan den officier van Justitie, die in zijn requisitoir betoogde, dat beklaagde in den loop der jaren zich bezig gehouden heeft met meerdere beioe- pen. Hij was eens dominee, dan weer advo caat en bij 'n andere gelegenheid aannemer, zooals in het strafregister vermeld staat. Maar geen der beroepen die vermeld siaan, geeft een zuivere weergave van het middel, waarmee deze man zijn brood trachtte te verdienen. Het eenige beroep, dat hij in wer kelijkheid uitvoert, is dat van een opuchter. Voorzien van eminente aanbevelingen reis, hij door het heeie lano met oneven, rn zijn kwaliteit ais dominee weet hij de mensuren zuo te ontroeren, dat zy zonuer dat ny net wii! hem geld aanmeaen. neen, oat is de oedoeling niet, zegt hij dan. Van geid wil mj mets ai weten. Maar de zal vende streenng der gemoederen wcntt zoo in tens, dat hij noiens voiens er toch aan guooven moet. rtn wanneer het zoo ver is, neut ny weer het beroep van „aannemer" zien uöcn gemaakt. Het eenige wat ny ous practrscn uoet is verna- len vertenen en.... met geio de deur mtgaan. De onicier van Justine achtte oekiaague 111 booge mate gevaarnjk, daar ny met onrecht- vaaruige midueien den menscnen geld wist te onuutseien. De eisch was twee jaar gevangenis straf. i_ie verdediger kwam tot de conclusie, dat de opnehtmg van l iü met overtuigend oewezen is, len aanzien van de verduistering achtte de ver dediger de rechtoans niet ucvocga om kennis te nemen. Hij wees er op, dat bij de bepanng van de straf de rechtbank zien moest houuen aan de bewezen feiten. Uitspraak over veertien dagen. men en hierin komt wel tot uiting dat de H.R.B. op een goede leiding gefundeerd is. De Brigade was ook dit jaar aangesloten bij het Bureau voor Medische Sportkeuring. Door een groep padvinders werd verzocht aan hen een instructeur te willen toewijzen voor het opleiden tot zwemmend redder; de heer A. G. Geerts werd hiertoe aangezocht en nam de leiding op zich. In de kamer van Dr. W. B. Smit, directeur van den Gemeentelijken Geneeskundigen Dienst, had gisterenmiddag een korte plechtigheid plaats, die waard is om te memoreeren, In den avond van 19 Februari redde de 13- jarige Hanie Boogaard een klein jongetje, dat door het ijs aan de Leidschevaart gezakt was De redding ging niet gemakkelijk, omdat het ijs telkens afbrokkelde, maar Hannie hield vol en het gelukte haar inderdaad het ventje te redden. Dit kranige optreden is voor het bestuur van het Dr. Merensfonds aanleiding geweest om Hannie de reddings-medaille toe te kennen en gisterenmiddag geschiedde dat door den voor zitter in het bijzijn van Dr. Huizinga en den heer Schmidt, voorzitter van de Haarlemsche Reddingsbrigade. Dr. Smit wenschte het meisje en haar moe der. die meegekomen was, van harte geluk. Hij vertelde de geschiedenis van het Dr. Merens fonds en zeide dat bij een niet alledaagsche redding uit dit fond? een medaille bekostigd wordt. Wij hebben gehoord, aldus spr., hoe je op een flinke wijze, zonder je te bedenken, een leven redde. Vooral in dezen tijd, nu de oorlog overal vernietiging aanricht, doet het ons ouderen goed te weten, dat er zulke flinke jonge meisjes zijn, die het leven van anderen van hooge waarde achten. Je bent een voorbeeld voor anderen; ga na dit prachtige begin voort met het betoonen van menschlievendheid. Je leven zal er schooner door worden. Zich tot mevrouw Boogaard richtend, zei spr.: iemand, die zoo'n flinke dochter heeft, moet zelf ook flink zijn. Ik feliciteer u. Dr. Smit reikte daarna de me daille met oorkonde uit. Mevrouw Boogaard merkte op: We wisten niet ,dat dit ongeval zoo'n gevolg zou hebben. Hierop antwoordde de dokter: Maar juist daarom heeft de verdienste ook een buiten gewone waarde. Verheugd en blozend verlieten moeder en dochter het vertrek. De oorkonde werd veilig onder de jas geborgen, omdat het sneeuwde en winter wasjuist als op dien gedenkwaar- digen avond. Ter voorziening in de vacature, ontstaan doordat de heer M. Harmsen te. Aalsmeer heeft opgehouden ingezetene dezer gemeente te zijn, is door den voorzitter van het centraal stem bureau voor de verkiezing van leden van de Staten der provincie Noord-Holland, bij zijn besluit van heden benoemd verklaard tot lid van de Staten der provincie Noord-Holland, de heer P. Kuiper te Wormerveer. Ben vertegenwoordiger van de directie van de Brcckwaybusmaatschappij en afge vaardigden van de gezamenlijke vakorga nisaties, die namens het personeel optraden, hebben gisterenmiddag geconfereerd met den Rijksbemiddelaar, mr. S. de Vries, over het be kende dreigende conflict. Besloten werd de de batten Donderdag 21 Maart as. voort te zetten; het lag oorspronkelijk in de bedoeling van het personeel op Zondag 17 Maart a.s., wanneer hun wenschen niet vervuld zouden zijn. het werk neer te leggen. Deze dreigende staking is thans ook opgeschort tot as. Donderdag. Aan het jaarverslag 1939 van den secretaris der Haarlemsche Reddingsbrigade ontleenen Wij het volgende: Over het algemeen is 1939 voor de Brigade een werkzaam jaar geweest. Al he leden, die in het bezit van een diploma zijn, werden bij den Gem. Geneeskundigen Luchtbeschermings dienst ingedeeld; terwijl tevens, op verzoek van Dr. W. B. Smit door eenige leden, die in het bezit van het Eenheidsdiploma voor E.H.B.O. zijn. bij de spoedcursussen van den Luchtbeschermingsdienst werd geassisteerd. Door het gemobiliseerd zijn van verscheidene Ongevallendienstleden werd het noodzakelijk geacht, de Brigadeleden in het bezit van het diploma voor E.H.B.O. en aangesloten bij den op te roepen waardoor het aantal hulpverlee ningen aanmerkelijk grooter is dan voorgaan de jaren. Mede door de buitengewone tijdsomstandig heden liep het aantal leden iets terug en telt de HB.B. per 1 Jan. 1940: 154 leden en can didaatleden. waarvan 22 een Brigadediploma 'bezitten en 85 leden een fef meer diploma's van den Ned. Bond tot het Redden van Drenkelin gen hebben behaald. De oefeningen werden gehouden des Woens dagsavonds in het Sportfondsenbad er. dank zij de toestemming van het college van P. en W. gedurende de zomermaanden, iedcren Zon dagmorgen van 10 tot 11 uur in de gemeente lijke zweminrichting aan de Houivaart. De medische opleiding was wederom ih handen van Dr. D. Heymans. In het bestuur van den O.D. hadden zitting Dr. D. Heymans en Joh. M. Schmidt 47 leden waren bij den O.D. aangesloten; in totaal werd aan de hand van de binnengekomen rapporten 107 maal- hulp verleend; op verzoek werden, geheel belangeloos. 9 boottochten begeleid, wa terongevallen hadden hierbij niet plaats, wel moest meerdere malen eerste hulp worden ver leend. Meerdere malen werd op verzoek vanhet bestuur van den O.D. in samenwerking met ,.Snelverband" en het Roode Kruis, bij ver schillende feestelijke gelegenheden assistentie vr-rlemd. Bij de luchtbeschermingsoefeningen op 14 en 15 Nov. werden langs alle waterwe gen in Haarlem, posten uitgezet. De zuurstofkoffer van de H.RB. werd, dank zij de toestemming van den Commissaris van Politie, permanent op het politiebureau ge- stationneerd. Verscheidene demonstraties werden voor een talrijk publiek gegeven en het doel van de Bri gade „leert zwemmend redden" werd gepropa geerd. Aan talrijke wedstrijden, het zwemmend- redden betreffende, werd met succes deelgeno- Opnieuw was Donderdagmiddag de Raad voor de Scheepvaart bijeen voor het onder zoek naar het verloren gaan van een Ne- derlandsch schip. Op 10 Febr,, des namid dags te half 7, werd het Nederlahdsche vrachtschip „Burgcrdijk" van de Holland- Amerika Lijn op 15 mijl ten Zuiden van Bishop Rock door een Duitschen onderzeeër aangehouden en daarna getorpedeerd. De „Burgerdijk" was op 30 Jan. van New-York, naar Rotterdam vertrokken, geladen met regeeringsgoederen, graan, soya-boonen, be stemd voor de departementen van Defensie en Economische Zaken, Verder was 't schip geladen met 250 ton stukgoederen De „Bur gerdijk" mat 6835 bruto register ton. Aan boord bevonden zich 41 personen, namelijk 33 man van de equipage en 8 passagiers. Alle opvarenden werden gered door het Nederlandsche schip „Edam". eveneens van de. Holland-Amerïka Lijn, dat dezelfde route bevoer en in de nabijheid van de „Burger- dijk" was. Nadat de duikbootcommandant het schip had aangehouden, gaf hij den opvarenden gelegen heid het schip in de sloepen te verlaten, voor dat de boot in den grond werd geschoten. Al len begaven zich in de booten, waarna zij door de „Edam" werden opgepikt. De „Edam" is in den loop van den lOden Februari in Duins aafijjekomen. Voor dit onderzoek was de Raad voor de Scheepvaart samengesteld uit prof. mr. B. M Taverne, voorzitter, en de heeren J. N. Egmond, C. J. Canters en C. L. JuJsing. leden. Eerst werd gehoord de 43-jarige eerste stuur man, die verklaarde, dat bij de lading ook 4000 ledige vaten waren, barrels, welk woord de Duitsche duikbootkapitein niet begreep. Het schip zou regelrecht naar Rotterdam gaan. Prof. B. M. Taverne: Was er op de reis reeds iets bijzonders voorgevallen? Getuige: Wij kwamen slechts een Engelsch oorlogsschip tegen, dat ons niet aanhield: Den lOen Februari om 10.24 zagen wij een zwarte stip aan den horizon. Daar maakte ik den kapitein op attent. Toen ging men om £e Zuid. Het kon zijn, dat het puntje niet een rots was, maar een duikboot! Prof, Taverne: Hebt u dat. puntje met den kijker goed bekeken? Stuurman: Ja, maar ik zag het voor de bran ding aan. Prof. Taverne: Hoelang bene u toen in de Zuid blijven liggen? Stuurman: Ongeveer een half uur. Uit de diepte, wij loodden ruim 50 vademen, bleek toen, dat de zwarte stip geen rots kon zijn. Het was een duikboot, welke op ongeveer 50 meter af- stands naderde. Zij zette een sein uit voor de scheepspapieren. Prof. Taverne: U bent toen met vier man in een sloep gegaan. Bevonden zich nog levens middelen in de sloep? Stuurman: Er waren vier zakken met levens middelen, die lagen klaar op het dek. We hebben ze niet meegenomen. Prof. Taverne: Helaas, zou ik willen zeggen. Men weet immers nooit of men terugkomt.. Vervolgens werd de juiste ligging van de duik boot ten opzichte van de Burgerdijk gerecon strueerd. De stuurman was vanuit de sloep op de duikboot gesprongen. Dit lukte, doordat hij zich aan 'n spijl van den onderzeeër kon optrek ken. Men had hem gezegd: spring er maar op. „Toen kwam ik bij den commandant," vertelde de eerste stuurman verder, „een jongen man, zonder uniform. Hij stelde me eenige vragen die ik beant woordde. De scheepspapieren interesseerden hem heel weinig, naar hij zeide." „Wat doen jullie met die leege vaten?" vroeg hij tenslotte. Ik antwoordde, dat het leege whis- key-vaten waren, geconsigneerd aan een Hol- landsche firma. „Wat doet die ermee?" vroeg de commandant nogmaals. Prof. Taverne: „Weer vullen, misschien?" Stuurman: De commandant gaf drie redenen op tot het torpedeeren: het zig-zag varen, het aandoen van een Engelsche haven, het seinen. Ik heb getracht deze drie redenen te ontzenu wen. Na een half uur zou ons schip worden ge torpedeerd. Dit vertelde ik, bij terugkomst aan boord, den kapitein, nadat ik het hem eerst, nog zittend in de sloep, had toegeschreeuwd. In antwoord op een vraag van den voorzittel zette de stuurman uiteen hoe bemanning en passagiers over de drie sloepen werden verdeeld. De sloep, waarmee naar de duikboot was geva ren, kreeg toen ook proviand mee. Voorzitter: De sloepen werden aan elkaar ge bonden, nietwaar? Stuurman: Inderdaad. Even daarna gebeurde de explosie. Voorzitter: Kwam er toen direct olie op het water? Stuurman: Ik heb dat niet gezien; de kapi tein wel. Met de sloepen zeilde men in Noord-Noord- Oostelijke richting. Na eenigen tijd bleek het beter een der sloepen, die van den stuurman, los te gooien. Bij het invallen van den avond werden' signalen afgeschoten en tegen den mor gen kwam een schip in zicht. De stuurman zette het Nederlandsche vlaggetje in den mast. Door de rookwolkjes van 't noodlicht werd het schip op ons opmerkzaam gemaakt. Na eenige moei lijkheden gelukte 't op dit schip, de „Edam". te komen. Een der opvarenden in de sloep van den stuurman zat er met een verwrongen gezicht van angst en ziekte. Daarom ging de beman- nirnr Van het eerst op de ..Edam" De heer JULSING: Maakte de duikbbotka- pitein op u een zenuwachtigen indruk? STUURMAN: Neen. De heer JULSING: Men kwam hem tijdens uw bezoek vertellen, dat de seinmeter was doorgeslagen? STUURMAN: Inderdaad. Direct daarop zei de commandant, dat de Burgerdijk geseind moest hebben. VOORZITTER: By de „Sliedrecht" moest de bemanning der sloepen met de waterlaarzen en zelfs met een actentaseh tijdens de rondzwalking het water weghoo- zcn. Was dat hier ook noodig? STUURMAN: Dat was niet noodig; on danks de deining verliep het uitzetten der sloepen goed. Bovendien was er een hoosvat aan bodfd. Hoe rustig het er was, blykt wel uit het feit, dat de 79-jarige heer van den Bosch wiens kasteel pas was afgebrand zelfs heeft geslapen. Vervolgens werden de verklaringen van kapitein L. M. Scriwanck en van den machi nist voorgelezen. Waarschijnlijk door strubbelingen in het treinverkeer, was de kapitein niet verschenen. Uit die verklaringen bleek, dat de laatste 48 uur voor de aanhouding door den duikboot kapitein niet was geseind. Het was al donker toen de Burgerdijk werd getorpedeerd, maar de explosie was nog goed te zien. De sloepen zaten direct daarna in de dikke olie. Met de Edam _ing de bemanning naar Duins; den 15en Fe bruari kwam men in Rotterdam aan. Ook de marconist had verklaard, na den 3en Februari niet meer geseind te hebben. De raad zal later uitspraak doen. PARIJS, 14 Maart De Fransche Senaat heeft Donderdagmiddag met algemeene stem men besloten, onmiddellijk in geheime zitting bijeen te komen, om den premier in staat te stellen mededeelingen te doen omtrent de wijze, waarop hij den oorlog leidt. Daladier verklaarde zich bereid, met het oog op de pers commentaren over den vrede tusschen Rusland en Finland en den aandrang van het parlement, de oorlogs- en politieke situatie volledig met de senatoren te bespreken en alle desbetref fende interpellaties onmiddellijk te behandelen. Bij den aanvang der zitting deelde cle voor zitter, Jeanneney, mede, dat verzoeken om in terpellatie ingediend waren door senator Ca- milie Ferrand over de algemeene regeermgs- politiek, van le Laudier over de geallieerde hulp aan Finland en van Paul-Boncour over de gebeurtenissen in Finland en de leiding van den oorlog. Le Laudier vroeg om onmidde'lijke behandeling van zijn interpellatie in openbare zitting. Daladier stelde daarop de geheime zitting voor. De oud-premier Laval steunde het voor stel der regeering dat, zooals gezegd, met alge meene stemmen aangenomen werd. Om 3 30 werd de openbare, zitting gesloten. Nadat de zitting een half uur was geschorst, in welken tijd de publieke tribunes en de pers tribunes ontruimd werden, kwam de Senaat om 4 uur in geheime zitting bijeen. De bijeenkomst van den Senaat werd te kwart over zeven gesloten. Vrijdagmiddag te drie uur wordt opnieuw vergaderd. In bevoegde kringen te Parijs betoogt men, dat de Fransche regeering al haar verplichtin gen jegens Finland is nagekomen. In December j.l. richtten de Finnen zich tot Frankrijk met hef verzoek om materieelen bij-, stand. Onmiddellijk werd aan dezen oproep gehoor gegeven en de levering van oorlogsma teriaal nam terstond een aanvang. Finland beperkte zijn verzoek tot materieelen bijstand, omdat het op medewerking van het Zweed* sche leger rekende. Het schijnt, dat Finland midden Januari voor het eerst de medewerking van Zweden heeft ingeroepen, dat het verzoek talrijke malen herhaald is, en dat het steeds is afgewezen. In het begin van de tweede helft van Fe bruari heeft Holma, de Finsche gezant te Pa rijs, de Fransche regeering opgezocht en ver klaard, dat materieele bijstand niet voldoende meer was tengevolge van de uitputting der ef fectieven, dat Finland verplicht was om bij stand in den vorm van manschappen te ver zoeken en deze in den korst mogelijken tijd tegemoet wilde zien. Op den 26en Februari antwoordde de FYanscIic regeering, dat de effectieven, waarom op 20 Februari gevraagd was, ge reed waren om te vertrekken en dat slechts gewacht werd op een officieelen oproep van Finland, een oproep, die nooit gedaan werd en die beslist noodzakelijk was, gezien de door de twee andere Scandinavische sta ten aangenomen houding. Onze Romeinsche Donderdagavond correspondent seint ons Gedurende het tijdvak van Vrijdag 15 Maart tot en met 11 April geeft de met „14" genummerde bon der Rijksdistributie kaart recht op het koopen van een kwart kilogram bruine boonen, witte boonen, of andere gekleurde boonen. tuinboonen, capu- cijners of grauwe erwten. Aangezien gebleken is, dat zich met betrek king tot tuinboonen het misverstand voordoet, dat deze niet onder de distributieregeling zou den vallen, wordt er de aandacht op gevestigd dat voor menschelijke consumptie bestemde tuinboonen uitsluitend mogen worden gekocht, •fgeleverd en vervoerd met inachtneming van le ter zake bestaande distributiemaatregelen. (Van een onzer redacteuren) Eertijds moet het een prestatie zijn geweest. Toen werden paarden en rnenschen afgemat, materiaal uitgebuit, kortom alles op alles gezet, ona voor een verbinding te zorgen, welke in die tijden voor een zeldzaamheid gold. En zoo is het ook lang geleden, maar toch heusch waar ge beurd, dat tóen de handen ineensloeg over het record, waarin de afstand tusschen onze beide grootste havenplaatsen werd afgelegd: ruim zes en een half uur. In onzer tijd slaan we de handen niet meer zoo spoedig ineen. We zijn gewend aan snel heden, aan records en aan de techniek, waardoor we steeds opnieuw in staat worden gesteld deze te verbeteren. Hetzelfde traject, waarvoor onze voorvaderen met hun zes uren de handen in eensloegen, leggen we thans talrijke malen per dag af, in den tijd van vijf kwartier. En we matten er onze rnenschen en dieren niet voor af, noch stellen we onredelijke eischen aan het materiaal of slaan we vol verbazing de handen ineen, wanneer onze trein in dit tijdsbestek het G.S. of het D.P. binnenrolt. Sterker nog, we er geren ons in meerdere of mindere mate.' wan neer we met eenige of met veel vertraging onze plaats van bestemming bereiken. Degenen nu, die hun eischeh zeer hoog stellen én nauwelijks van verzachtende omstandigheden willen weten, wanneer er ook maar iets hapert, zullen het gisteren hard te verantwoorden heb ben gehad; althans voorzoover zij met den trein van 8 uur uit Rotterdam zijn vertrokken in de hoop omstreeks kwart over negen in 's lands hoofdstad te arriveeren. Aanvankelijk ging alles goed, er was veel wind en nog meer regen en zelfs kwam er ook nog een jjeetje kou bij. Maar, de Spoorwegen hebben er De prefect der Apostolische Ceremoniën heeft in overleg met den H. Vader de regeling van de viering dèi' H. Geheimen voor de Goede Week vastgesteld. Op Witten Donderdag zal de Deken van het H. College, Kardinaal Granito Pignatelli di Bel- monte, in tegenwoordigheid van den Paus, de plechtige Hoogmis opdragen in de Sixtijnsche kapel. Aan het' slot van de plechtigheid zal de opperherder zelf het Allerheiligste naar de Paulinische kapel overbrengen in plechtige processie, vergezeld door alle aanwezige Kar dinalen, patriarchen, bisschoppen en abten, als mede de overige prelaten van het Pauselijk Hof, die tevoren gezamenlijk uit de handen van den celebrant de H. Communie zullen ontvan gen. Op Goeden Vrijdag zal, eveneens in de Six tijnsche kapel, de liturgie worden verricht door Kardinaal Rossi, in plaats van den groot- PARIJS, 14 Maart. (Havas). Tijdens zijn onderhoud met Daladier heeft Sumner Welles den Franschen premier een per soonlijke boodschap van president Roose velt overhandigd. Verder meldt Havas, dat Sumner Welles na een onderhoud van een half uur Daladier's kabinet heeft verlaten, vergezeld van Murphy, den Amerikaanschen ambassadeur te Parijs. een gewoonte van gemaakt, onze temperatuur op het goede peil te houden en ook nu was daarop geen uitzondering gemaakt. Het was dus een doodgewone dagtrein, zooals die eiken ochtend uit de Maasstad vertrekt. De rnenschen zien er dan nog wat slaperig uit, geeuwen vrij onge- neerd en vallen voor een niet gering percentage in slaap, zoodra zij hun hoekplaatsjes hebben bemachtigd. Anderen, die wat minder lang in den trein behoeven te zitten, zetten zich rechtop, lézen een krant en rooken sigaretten. Zoo gaat het altijd, zoo ging het ook ditmaal, althans tot Leiden. In de sleutelstad kregen de reizigers echter argwaan, want het oponthoud duurde er zoo verbazend lang, dat men zich begon af te vra gen, wat er wel gebeurd zou kunnen zijn, dat de trein er niet meer door kon. Wel zag men, dat buiten de regenvlagen in sneeuwstormen waren veranderd, maar dat, zoo redeneerde men, kon toch de oorzaak van dit oponthoud nog niet zijn. En inderdaad, dit was nóg niet het geval. Er kwam een bericht dat de stroomdraad was doorgeknapt en dat men op de kans wachtte om de reis op het andere spoor voort te zetten. Maar dat scheen nogal wat voeten in de aarde te hebben. Er arriveerden tenminste nog drie andere treinen uit Rotterdam, vooraleer het „averechtsche" traject vrij was en in dien tijd waren al vele on geduldige lieden naar de blauwe tram geëclip- seerd, in df hoop, op deze wijze een voorspoedi ger reis te kunnen maken. De achterblijvers na men het geval deels gelaten, deels uitgelaten op; vele rnenschen zijn op zulke momenten precies als kinderen, die door oorzaken buiten hun schuld, te laat op school zullen komen. Er was een reiziger, die zijn verbinding met Twente niet meer kon halen en die daarom een plan de cam pagne voor een biljartwedstrijd in de hoofdstad opmaakte; en er was ook een heer, die om half tien in Haarlem moest vergaderen, doch die zich zelf troostte met de gedachte, dat hij tenminste op het bitteruur de plaats van bestemming wel zou hebben bereikt! Er waren, nog meer rnen schen en vele van die rnenschen hadden hun aardigheden en hun grappen op de stagnatie. Werkelijk, over het algemeen hadden de N.S. over het vriendelijke geduld van hun klanten niet te klagen. Om kwart voor elf eindelijk kwam er beweging in het ijzeren gevaarte en eenigen tijd, zij het ook met de noodige voorzichtigheid, ging het werkelijk vooruit. Maar toen, ongeveer vijf kilo meter voor bij Leiden, op het signaal veilig moest worden gewacht, bleek er een nieuwe moeilijkheid bij te zijn gekomen, want sneeuw en ijzel haden ervoor gezorgd, dat de trein voor- loopig aan haar plaats bleef vastgenageld en dat derhalve de reizigers van een ver en wit landschap konden genieten. Nu was er een op gewonden juffrouw in het gezelschap, die ver bolgen haar geld terugeischte, maar de ietwat verlegen stilte na deze uitbarsting werd mét een bulderend gelach afgesloten, toen een gemoede lijk heer zijn hoofd naar buiten stad en den denkbeeldigen Ako om een avondblad vroeg. En gelukkig kwam er na eenigen tijd ook hulp op dagen en wel in den vorm van zoo'n echte ouderwetshe stoomlocomotief, die tenslotte den trein los kreeg. Het ging aanvankelijk nog wel langzaam en er werd wel bij ieder onmogelijk gehucht aangelegd, maar vooruit ging het toch en toen de trein bij Noordwijkerhout zelfs weer het rechte spoor op ging, scheen alle leed ge leden. Maar het heeft zoo niet mogen zijn. Haarlem was al in zicht en de reizigers, die de Spaarne- stad wenschten te bezoeken, stonden al gejast ën gemanteld in de paden der wagons, toen drie kilometer vóór Haarlem de vaart opnieuw brak en men al heel gauw gewaar werd, dat de ge schiedenis aardig op weg was zich te gaan her halen. Bijna drie kwartier werd er ongeveer niets anders gedaan dan gewacht en gevraagd of we vóór donker nog in de hoofdstad zouden arri veeren. Toen eindelijk kwam er een zusje van de Leidsche locomotief opdagen, dat ons omstreeks één uur het Haarlemsche station binnenrolde. De 23 kilometer van Leiden tot Haarlem waren dus in vier uur afgelegd, oftewel met een wan delgemiddelde van nog geen zes kilometer! In Haarlem bleek verder reizen totaal onmo gelijk, omdat ook het net tusschen Haarlem en Amsterdam in het ongereede was geraakt. Een stem in de loudspeaker dreef de passagiers toen naar het stationsplein, waar zij met enkele over volle wagens van de Noord-Zuid-Hollandsche naar de Tempeliersstraat en vandaar naar de hoofdstad werden vervoerd. De klok van den ouden Westertoren wees er kwart over twee dóór, toen men eindelijk in de binnenstad belandde. Maar het C.S. hebben de meeste reizigers dien dag .toch niet meer gezienI STOCKHOLM, 14 Maart. (Zweedsch Tel. Ag.). Het ministerie van Bnitenlandsche Zaken deelt mede: In antwoord op een door de Finsche re geering gestelde vraag heeft de Zweedschc regecring zich bereid verklaard, de moge lijkheid van een verdedigend verbond te overwegen. HELSINKI, 14 Maart (Havas). Het ministe rie van de Voorraden heeft alle vrachtauto's en andere vervoermiddelen opgevorderd om de ontruiming van goederen en eigendommen te vergemakkelijken van de bevolking in de aan Rusland afgestane gebieden. De bevolking hier van omvat ongeveer 250.000 zielen. Drie be langrijke plaatsen komen aan de Sovjets, t.w Viborg, de derde stad van Finland met 80.000 inwoners, Kexholm of Kakisalmi met 6000 in woners en Sortavala met 5000 inwoners. Maar de 50.000 lijken van Russische soldaten die in de sneeuw begraven liggen zullen een geheel gebied ten noorden van het Ladogameer tot een ongezond oord maken. Zoodra het zal be ginnen te dooien, zal dit een afschuwelijk kerk hof zijn, waar geen grassprietje meer kan groeien. De Moskousche correspondent van „Af- tonbladet" meldt dat Rusland op de thans door Finlandafgestane landengte een Ka- relische republiek wil stichten waarvan Vi borg de hoofdstad zou worden, en waarin de leidende regeeringsposten gegeven zullen worden aan thans in Rusland wonende Finsche communisten- poenitencier Kardinaal Lauri, waarbij door den Pauselijken hofprediker een meditatie in het Latijn zal worden gehouden over het Lijden van Onzen Heer Jezus Christus. Volgens het voorloopig verslag over het wetsontwerp tot heffing van opcenten ten behoeve van de gemeenten op de winstbe lasting gaven verscheidene leden van de Tweede Kamer als hun meening te kennen, dat de aan de gemeenten toegedachte op centen op de winstbelasting ter vervanging van die, tot dusver te haren behoeve ge heven op de dividend- en tantièmebelas- ting, wel zeer karig zijn uitgemeten. Degemeenten hebben, evenzeer als het Rijk nadeel ondervonden van de onvolmaaktheden van de dividend- en tantièmebelasting. Het zou toch niet anders dan rationeel kunnen worden geacht, dat zij, nu door de invoering van een winstbelasting die bron van nadeel voor het Rijk wordt gestopt, daarvan ook harerzijds profijt trokken. Daar komt nog bij, dat de buitengewone omstandigheden, welke het Rijk aanleiding gaven, naar versterking van zijn middelen te zoeken, toch ook de financieel® positie van de gemeenten allerminst onbe roerd hebben gelaten. Vaststelling van het aantal der hierbedoelde opcenten op 20 of 25 zou, naar men meende, meer dan hetgeen thans wordt voorgesteld, met rede en billijkheid in overeenstemming zijn. Vele andere leden verklaarden deze ziens wijze niet te kunnen deelen. De winstbelasting aldus deze leden is door de regeerin? uitsluitend voorgesteld, omdat zij daarin een der noodzakelijke maatregelen zag tot verster king van de inkomsten van het Rijk. De fi nancieele belangen der gemeenten hebben bij de overwegingen, welke tot de indiening van het desbetreffende ontwerp leidden, geen rol gespeeld. De aandacht werd gevraagd voor het feit, dat, indien het aantal opcenten op 15 be paald blijft en de verwachting der regee ring inzake de baten der winstbelasting juist blijkt te zijn, wel door alle gemeenten tezamen hetzelfde bedrag zal worden ver kregen als voorheen uit de opcenten op de dividend- en tantièmebelasting, doch dat zich binnen die totaalopbrengst verschui vingen zullen gaan voordoen, welke voor een aantal gemeenten zeer nadeelige ge volgen zullen kunnen hebben. Gemeenten toch, waar overwegend onderne mingen gevestigd zijn, die slechts een betrek kelijk klein gedeelte van de gemaakte winst plegen te reserveeren, zullen in de 15 opcen ten op de belasting, geheven van de totaaj be lastbare winst, een onvoldoende compensatie vinden voor de 48 opcenten, welke tot dusver te haren behoeve op de belasting naar de uit gekeerde winst werden gelegd. Vele leden waren van oordeel, dat een voorziening in dezen nood zakelijk is. Naar zij meenden, zou die voorloopiS het beste kunnen worden gevonden in de op neming in het ontwerp van de bepaling, dat' indien een gemeente in het eerste heffingsjaar van de winstbelasting ter zake van opcenten op die belasting minder blijkt te hebben ont vangen dan zij in het voorgaande jaar ter zake van opcenten op de dividend- en tantièmebe lasting ontving, het verschil aan die gemeente uit 's Rijks kas zal worden uitgekeerd. Verscheidene andere leden, die toegaven, d®t dit betoog de billijkheid vóór zich heeft, meen den hun eindoordeel ovei^ de aangegeven op lossing, waar daarbij het financieele belan? van het Rijk in door hen moeilijk te schatten mate is betrokken, afhankelijk te moeten ste4' len van de zienswijze der regeering. Indien de2® tegen een bepaling, als werd aanbevolen, geen overwegende bezwaren van financieelen aard heeft, zouden zij rich met het opnemen daar van kunnen vereenigen. BRUSSEL, 14 Maart (Havas). België spard zich op het oögenblik krachtig in om zijn tó1" litaire luchtvaart uit te breiden. Belangrijk® bestellingen zijn kort geleden geplaatst Wj Fiat, Caproni en Breguet. Fiat heeft reed® eenige toestellen geleverd. In de Vereenigd® Staten zijn opdrachten voor een zeker aantal Brewater-machines geplaatst, die 540 K.M. uur kunnen vliegen. Ten slotte tracht de r®' geering de fabricatie in licentie in België van dezelfde buitenlandsche types uit te breid® en van zekere Belgische prototypes. Reeds wor den Hurricane-toestellen in België gebouwd.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 4