Molenaar's Kindermeel gerechtvaardigd dreigement T EDMATIEK Fonds voor de economische verdediging Peter de Groote, Lenin en Stalin Een herinnering aan Brest-Litowsk vM ZuiniG BIET BEnZIDE '/jyeMooze keuze HDZ d# miaddaoze i/etdbi/wga- en Ttouwtw# De politiek dan den Rooden Tsaar De dokter zei: „Borstvoeding en daarna Pas op voor Ill MEENINGEN IN DE TWEEDE KAMER Buitenlartdsch Overzicht PHILIPS PHILIDYNE Rijwiellantaarns Maak zeil een kwart Liter Hoest-siroop VRIJDAG 15 MAART 1940 T"f> ple \v..Svan INSTELLING LEENINGFONDS Opening Holland-House New-York HET GEBOUW VOOR HET RIJKSINKOOPBUREAU JEUGDLUCHTVAART EERSTE KAMER Hulp aan het Finsche Roode Kruis Olympische Spelen toch in Helsinki? Tot in den treure hebben wrj erop aangedrongen, dat er eindelijk eens een definitief einde zou worden Smaakt aan de lands- en neutraliteits- Sevaarlijke excessieve uitingen in de Extremistische pers. In het democrati ze België wist men daartoe wel midde- te vinden, maar hier te lande bleef alsmaar overwegen wat het aller- ^ste middel tegen dit euvel zou kunnen en zoo werden ook goede middelen Met toegepast en bleef het kwaad voort woekeren. Het principieele bezwaar, dat °0ze grondwet de vrijheid van drukpers en meeningsuiting waarborgt, was het Vigerend stokpaardje, waarop men zich v°rzette tegen afdoende maatregelen op gebied. De constitutioneele vrijheid van drukpers en meeningsuiting is één democratische vrijheden en terwille Vah die ééne bleek men bereid desnoods alle andere met geheel de democratie Zelve aan het gevaar van ondergraving vernietiging bloot te stellen, mits die eeïle, inclusief het misbruiken ervan, Maar integraal gehandhaafd werd. Alsof die ééne gehandhaafd zou kün- Aop worden, wanneer de democratie Solve met onze onafhankelijkheid en Neutraliteit ten gronde zou gaan! De zeer Zicipieele democraten, die ook onder ae huidige omstandigheden met haar 2eer bijzondere eischen niet willen toe gaan, dat er ook maar de top van een J^iger uitgestoken wordt naar de vrij- be'd van drukpers en meeningsuiting, 2iib als de onverstandigen, die, wanneer zii aan een gevaarlijke infectie ten prooi liever sterven willen dan zich een 0f ander lidmaat te laten amputeeren het leven, zij het dan ook eenigszins ®ek«ot, te redden. Het eenige middel ter boende bestrijding van de persexces- Seb, dat de grondwettelijke vrijheid geen ^geoorloofd geweld zou aandoen, zou estaan in de afkondiging van den staat Vah beleg, maar daaraan waren weer s°oveel andere en gewichtige bezwaren Verbonden, dat menigeen terecht dit Middel erger oordeelde dan de kwaal, Welke men ermee wilde overwinnen, daarom zon men op de mogelijkheid 6ebige machtsmiddelen van de militaire °Verheid ten aanzien van de pers uit beh staat van beleg over te brengen haar de civiele autoriteiten in den staat yah oorlog. Maar het bleef slechts bij onderzoeken dier mogelijkheid. hans heeft de minister van Defen sie in de Eerste Kamer een dreige ment doen hooren, dat, zoo het ^gevoerd zou worden, met één slag een S'bd zou maken aan het o.i. ontoelaat- bare misbruiken van de persvrijheid door s°ttimige bladen, die niet hooren willen etl daarom maar eens geducht moeten y°elen. In verband met de bestrijding steeds driester optredende spionnen be®lde de minister mede, dat een Konink- "ik Besluit in voorbereiding is, waarbij be staat van beleg over een grooter ge- öe®lte van het land zal worden afgekon digd. En hij voegde daaraan toe, dat, Mdien dit .noodig zou blijken, de regee- hng niet zou aarzelen het geheele ®r°ndgebied in staat van beleg te ver even. Ten aanzien van het staatsge vaarlijke en landsverraderlij ke gedoe Vad spionnen zal men zich dus zoo noo- met een algeheelen staat van beleg te boj Weer stellen en over alle daaraan ver fden bezwaren heenstappen. ^ij stemmen daar van harte mee in, r>0k al zijn wij er ons terdege van be- wust, dat de staat van beleg allerminst een pretje is en heel veel liever te ver mijden toestanden en moeilijkheden met zich meebrengt. Wij hopen dan ook op recht, dat het zoo ver niet zal behoeven te komen en dat de geheime-inlichtin- gendienst, de justitie en de politie ook zonder algeheelen staat van beleg het met het spionnengespuis zullen weten klaar te spelen. Maar mocht ooit een al- geheele staat van beleg tegen dit ver achtelijk bedrijf noodig blijken, dan zal hij in ieder geval als gelukkig nevenge volg hebben, dat óók het onverantwoor delijk gesol met de hoogste belangen des lands door onbeheerschte pennevoerders radicaal kan worden verhinderd met den sterken militairen arm. Aan de memorie van antwoord aan de Eerste Kamer nopens het wetsontwerp tot instelling van een Leeningfonds wordt ontleend: De gerezen bedenking tegen het feit, dat ook de extrauitgaven in 1938 voor de defensie ge daan, in het Leeningfonds worden onderge bracht, berust op een misvatting. Het betreft hier het buitengewone crediet van f 100 mil- lioen, gevoteerd wegens de gedeeltelijke mobi lisatie in de donkere dagen van Maart 1938, gevolgd door die van September 1938. Indien het Leeningfonds niet ware ingesteld, zouden deze uitgaven op den kapitaaidienst van de normale begrooting zijn gefinancierd, met het gevolg, dat zij in 40 jaar zouden zijn gedelgd. De overbrenging ook van deze mobilisatie-uit gaven naar het Leeningfonds, met zijn 15-jarigen aflossingstermijn, vindt haar motief in de wen- oschelijkheid om, nu het in te stellen fonds hierij toe gelegenheid biedt, ook ten aanzien van deze uitgaven een meer solide beleid te volgen. Het voornemen bestaat, in het aanstaand» najaar een versterking van de jaarlijksche mid delen van het Leeningfonds, uoven die welk? in het ingediende ontwerp vervat zijn, aan het oordeel der Staten-Generaal te onderwerpen. Van den omvang en den duur der mobilisatie uitgaven zal men dan iets meer weten dan op dit tijdstip. Ter gelegenheid van de opening van het Hol land House te New-York op 19 Maart, zullen de minister van Buitenlandsche Zaken, mr. E. N. van Kleffens en de gouverneur-generaal van Nederlandsch-Indië, jhr. mr. A. W- L. Tjarda van Starkenborgh Stachouwer, radioredevoerin gen uitspreken voor Amerikaansche zenders. Onder auspiciën van de R.K. Centrale „Voor Onze Gemobiliseerden" (V.O.G.) geeft „Het Vroolijke Peleton" onder lei ding van Anton Sweers met groot succes passieavonden voor militairen. Een fragment uit „Judas" van Cyriël V erschaeve Blijkens het voorloopig verslag over het ontwerp tot wijziging van het zevende hoofd stuk B der Rijksbegrooting voor het dienstjaar 1939 verklaarden vele leden der Tweede Kamer met weinig instemming van dit wetsontwerp te hebben kennis genomen. Het was op 29 April 1939, dat bij de Kamer een ontwerp werd in gediend, waarbij f 30.000 werden aangevraagd voor aankoop en inrichting van een gebouw voor het Rijksinkoopbureau. Een aan het be staande gebouw belendend perceel zou worden aangekocht voor f 18.500. De maatregelen, noo dig om dat perceel in behoorlijken en voor den dienst geschikten staat te brengen en met het reeds in gebruik zijnde gebouw te verbinden, zouden f 11.500 vergen. Na de behandeling van dat ontwerp in de Staten-Generaal werd de desbetreffende wet op 12 Augustus 1939 per fect. Een half jaar nadien, n.l. op 20 Februari j.l., volgde de indiening van het onderhavige ontwerp, waarbij een verhooging van het ver leende krediet met niet minder dan f 14.900 d.i., de koopsom buiten beschouwing gelaten, met rond 100 pet. wordt gevraagd. Dat op eenige voorzieningen bij de eerste aanvrage niet werd gewezen, achten de leden, hier aan het woord, in strijd met den eisch van behoorlijke voorlichting, welke het parle ment ook b. de uitoefening van zijn budget recht mag stellen. Naar werd opgemerkt, zal het geen verwon dering kunnen wekken, dat van de zijde der Ka mer thans prijs blijkt gesteld te worden op vol ledige inlichtingen omtrent de besteding van het bij dit ontwerp aangevraagde bedrag. „St. Franciscus Xaverius" Het bestuur der Katholieke Studenten Ver- eeniging ,,St. Franciscus van Assisië" te Wage- ningen is voor het vereenigingsjaar 19401941 als volgt samengesteld: F. P. Arens, voorzitter; C. A. M- A. van Gils, secretaris; H. Schaepman, penningmeester; H. Dijkstra, vice-voorzitter; P. J. Stadhouders, 2e secretaris. Moderator: pater dr. J. Sassen, Dominicanenklooster, Huissen. Het secretariaat is gevestigd: Heerenstraat 22, Wageningen. Bezwaren tegen de samenkoppe ling van landbouw- en andere' belangen Aan het voorloopig verslag der Tweede Ka mer over de wetsontwerpen tot instelling van een fonds voor de economische verdediging, wijziging van de landbouw-crisiswet 1933. in trekking van de wet van 30 September 1933 en vaststelling van de begrooting van het fonds voor de economische verdediging voor het eer ste dienstjaar van 1 September 1939 tot en met 31 December 1940 wordt het volgende ont leend Bij het afdeelingsonderzoek van deze wetsontwerpen bleek men geenszins alge meen in te stemmen met het voorstel der regeering tot het instellen van een nieuw fonds voor de economische verdediging die nende tot financiering zoowel van de land bouwcrisis-politiek als van alle overige be moeiingen van het Rijk op de zeer uitge strekte terreinen, welke tezamen als die der economische verdediging kunnen wor den aangeduid Verscheidene leden verklaarden van oordeel te zijn, dat het niet wenschelijk is, zoo uit- eenloopendedoeleinden als steun aan den landbouw en zorg voor de voedsel- en grond- stoffenvoorziening van ons land aan elkander te koppelen. Zij vreesden, dat het stichten van een fonds, waaruit voor beide doeleinden geput zal worden en waarin voor beide doel einden inkomsten zullen vloeien, zonder dat men kan onderscheiden voor welke dezer doel einden de uitgaven worden gedaan en de in komsten worden geheven, de overzichtelijkheid eerder zal schaden dan bevorderen en het in zicht in de financieele gevolgen van de over heidsbemoeiingen eerder zal bemoeilijken dan vergemakkelijken. De argumenten, welke de regeering voor de door haar voorgestelde wijze van financiering aanvoert, achtten zij aanvan kelijk niet overtuigend. Eenige leden verklaarden niet alleen be zwaar te hebben tegen het financieren van maatregelen met uiteenloopend doel uit een fonds, doch ook tegen het oprichten van fond sen in het algemeen. Daardoor wordt huns in ziens het inzicht in den feitelijken financieelen toestand des Rijks belemmerd. Wordt overeenkomstig de voorstellen der re geering één fonds voor de economische verde diging ingsteld, dan zal men, naar verschei dene leden vreesden, de gestie der regeering niet meer kunnen overzien. Een aantal leden verklaarde tegen de samen koppeling van landbouwbelangen en belangen van geheel anderen aard vooral daarom be zwaar te hebben, omdat zij daarvan nadeelige gevolgen duchtten voor den landbouw. Tegenover de meening van hen, die tegen de samenvoeging van allerlei belangen van onder scheiden aard in een fonds bezwaar hadden, stond die van vele andere leden, die wel niet blind waren voor het gevaar van onoverzichte lijkheid, doch die niettemin in de voorgestel de wijze van financiering meer voordeel dan nadeel zagen. Wel zouden verscheidene van deze leden het ™aart en zijn buien zijn de grootste vijanden Jn lijders aan Rheumatische pijnen. Kou en T 'r't, afgewisseld door een verleidelijken dag zoel, zacht weer, spelen U parten en ge v :'=t, met het voorjaar voor de deur, de ellende ondraaglijke pijnen, lijden en ongemak, als j. Ware thuisgebracht. Laat dat ditmaal cters zjjm: neem Kruschen Salts. Dat spoort (j 'hgewanden aan tot de krachtiger werking, c noodig is om weer zuiver bloed in de aderen (jj. ^ijgen. De wintermaanden, waarin ge 'ncter lichaamsbeweging neemt, maken ook die t .eahen traag en zoodoende Uw lichaam bevat- jt. lj'; voor de verschijnselen van Rheumatiek, die onzuiver bloed hun oorzaak vinden. 1 *ïeer T. R. schrijft: ..Ongeveer 25 jaar ge- s®n kreeg ik een lichte aanval van rheumati- t|ate Wjnen in bi, mijn arm en schouder.... En Werd erger en ergerik kon geen stoel totdat ik nu ongeveer een geledeneen flesch Kruschen Salts kocht "eer- j^„ v«zetten to? 8eleden i'cht 26 ieeS was, mocht ik mij verheugen in een ^bte verbetering!en ik ging er mee door. bio 'Mn is verdwenen.en ik heb er nooit last Van...." is een van de vele gevallen, die U zeker iets »Sen. Neem toch ook Kruschen Salts doe eeii bloedzuiverende kuur! Ge zult weer Wevon en U een ander mensch voelen weer bi, alles in staat. Kruschen Salts is verkrijgb. aPoth. en dr0g a 0.40, 0.75 en f 1-60 a groot pak). Fabr.: E. Griffith® Hughes Manchester (Engeland). Opgericht 1756. (Adv.) Het is niet alleen Finlands president Kallio, die zegt, dat Stalin's vredesvoorwaarden aan- toonen, dat de imperialistische plannen van Pe ter den Grooten zijn herleefd. Ook de Italiaansche bladen wijzen er op, dat de Roode Tsaar thans na de door Finland gedane „concessies" zijn plannen verder kan verwezenlijken tot tiet in bezit nemen van de posities van het oude tsaren rijk in de Oostzee. Is Stalin dan niet de op volger van Lenin, den prediker van de wereld revolutie, voor wien de belangen van het Rus sische rijk op de tweede plaats kwamen en wiens eenige doel was in heel de wereld een chaos te scheppen om op de puinhoopen van het „kapi talisme" een paradijs te bouwen voor het pro letariaat? Of is Stalin niet de opvolger van Lenin, maar van Peter den Grooten, zooals Kallio gisteren zei, die geen ander doel nastreefde dan zijn land machtig en sterk te maken? Heeft Stalin in tegenstelling tot zijn voorganger de belangen van Rusland, het eigen Russische rijk, op den voorgrond geschoven en komt de wereld revolutie voor hem op de tweede plaats? Wij gelooven, dat wij hier de kern raken bij de beoordeeling van de huidige politiek van Moskou. Hieruit zou men misschien ook Cham berlain's aarzeling kunnen verklaren om defini tief met Stalin te breken, want als het juist is, dat de roode dictator er op uit is Rusland steeds machtiger te maken en de jongste gebeurtenissen wijzen maar al te duidelijk in deze richting en na een periode van isole ment zijn land een eerste rol Wil laten speler» op het Europeesche continent, dan komt hij on herroepelijk in conflict met den bruinen dictator Hitler, die immers aan Duitschland deze roi heeft toebedacht. Het zou ons niet verwonderen, dat de Britsche premier hierop speculeert. Wel iswaar is dit een politiek op den langen duur en volkomen m strijd met de moderne dynamische Stalin, de slinx van het Kremlin politiek der totalitaire mogendheden, maar zy kan tot de uiteindelijke overwinning leiden, al zal in dien tusschentijd menig échec geleden worden. Waarschijnlijk zijn er ook in Duitschland velen, die zich van het Russische gevaar be wust zijn; het Derde Rijk heeft echter succes sen van den dag noodig. Het kan nu juichen over den vrede, dien Finland heeft moeten slui ten en de diplomatieke nederlaag, die de Ge allieerden hebben geleden. Maar dit is wellicht spoedig weer vergeten. Wat blijft is dat Rus land heer en meester is in de Oostzee, en in een paar maanden tijds op alle strategische punten vlootbases heeft gevestigd. Hangö vormt een bedreiging tegen Zweden, maar het kan ook, wanneer Stalin meent, dat de vriendschap met het Derde Rijk lang genoegd geduurd heeft, een bedreiging worden tegen Duitsch land; het kan ook een Russisch Gibraltar worden. Reeds nu is Duitschland, zooals de militaire medewerker van de Times gisteren schreef, nog meer dan vroeger afhankelijk van het Russische toezicht op het Zweedsehe erts- vervoer. Men zal waarschijnlijk tegenwerpen dat dit alles theoretisch mogelijk is, maar dat er prac- tisch weinig kans bestaat, dat Stalin Berlijn zal loslaten en weer de vriendschap zal gaan zoeken van Engeland en Frankrijk. Mogen wij misschien herinneren aan de geschiedenis van Brest-Litowsk, welke laat zien hoe de politiek van Berlijn en Moskou van haat in vriend schap al is dit laatste niet het juiste woord en omgekeerd kan veranderen? De geschie denis herhaalt zich: van Brest-Litowsk tot Brest-Litowsk van 1918 tot 1940 van Rus sische nederlaag tot Russische overwinning, van Duitsche overwinning tot Duitsche hier moeten wij een vraagteeken plaatsen, omdat wij hier gekomen zijn aan de gebeurte nissen van den dag van heden. Het was in December 1917, te Brest-Litowsk, dat een verslagen, geruïneerd Rusland tegen over een van zich zelf verzekerd Duitschland stond. Drie maanden later, 3 Maart 1918, dic teerde het toen nog zegevierende Duitschland den Russen een vrede, zóó hard, dat later die van Versailles daarbij vergeleken humaan was. Rusland verloor: Polen, Litauen, Let land, Estland, in het Noorden; Kars, Batoem en Ardahan in het Zuiden en het moest de on afhankelijkheid van Finland, de Oekraine en Georgië erkennen. Toen het verdrag gesloten werd, slingerde Karl Radek den Duitschen generaal Hoffman de woorden in het gezicht: „het is thans uw dag, maar uiteindelijk zullen de Geallieerden u een Brest-Litowsk opleggen en niet alleen de Geallieerden". Nog geen jaar later was zijn voorspelling bewaarheid. Versailles kwam en in den uitersten nood vonden de twee overwonnenen elkander, beide verslagen en uitgeput. Brest-Litowsk was ver geten en later werd de band met Rusland de sluitsteen van de nieuwe politiek van het Duit sche legertot 1933, toen de republiek van Weimar viel en het nationaal-socialisme de lei ding nam. Stalin zocht het Westen op, Frank rijk en Engeland, en als de verloren zoon werd hü in hun midden opgenomen. Hij werd opge nomen in het illustre gezelschap van den Vol kenbond en zijn vertegenwoordiger Litwinof werd er een groot en gevierd man. Maar de tij den veranderden: bij München werd Rusland buiten de discussies gehouden en Stalin zon op wraak. Langzaam en mokkend kwam hij uit zijn tent, toen hij bemerkte, dat er een oorlog dreigde, want beide partijen zouden hem gaarne aan hun zijde hebben. Dat wist Stalin en hij besloot zich duur te laten betalen. Engeland bouwde zijn „vredesfront", dat in werkelijkheid de omsingeling van Duitschland beteekende en het vroeg Stalin den ring te sluiten. Men weet, welken prijs hij vroeg; Engeland ging er niet op in. Het nat.-soc. puitschland betaalde hem wel, om in den rug gedekt te zijn. De politieke nederlaag der Russen, bij Brest-Litowsk in 1918 geleden, werd een politieke overwinning in September 1939, toen de Duitsche en Russische troepen elkander bij Brest-Litowsk ontmoetten. Na de successen in de Randstaten en Finland is Rusland van den verliezer de overwinnaar geworden. Ten koste van wie? vanaf op prijs stellen, indien de beide hoofdstukken van het nieuw in te stellen fonds door een uit drukkelijke wetsbepaling volstrekt gescheiden konden worden. Ook zij zouden het bedenkelijk achten, indien gelden, bestemd voor den land bouw en de voedselvoorziening, besteed werden ten behoeve van de nijverheid en omgekeerd. Dat de belangen van den landbouw zouden lijden onder de samenkoppeling van landbouw- en andere belangen, konden deze leden niet in zien. Verscheidene van deze leden verklaarden het voorstel tot instelling van een fonds voor de economische verdediging vooral daarom toe te juichen, omdat zij daarin een poging zagen om allerlei in de huidige omstandigheden noodza kelijke maatregelen te kunnen financieren zon der dat de Staatsschuld daardoor wordt ver groot. Dat de regeering streeft naar een zoo goed mogelijke voorziening, een zoo rechtvaardig mogelijk verdeeling en een zoo economisch mogelijk gebruik van producten en grondstof fen vond eveneens instemming. Een teveel aan bureaucratie zagen verschei dene leden in de bemoeiingen der regeering ten aanzien van de gemengde veevoeders. Met betrekking tot de distributie in het algemeen stelden sommige leden de vraag of alle maatregelen, welke de regeering tot dusverre op dit gebied heeft genomen, wel strikt noodzakelijk waren. In het bijzon der hadden zij hierbij het oog op de sui ker-distributie en op die van kunstmest. Met betrekking tot de agrarische productie verklaarden verscheidene leden ernstig onge rust te zijn. Er is een feit, waaromtrent gee nerlei onzekerheid kan bestaan en waaruit niettemin de voor de hand liggende conclusies niet zijn getrokken, n.l. dat er in ons land een teveel aan zuivelproducten en een tekort aan de meeste akkerbouwproducten bestaat. Deze leden verzochten den minister het plan tot beperking van den melksteun uit zijn eerste ministerschap alsnog op korten termijn te verwezenlijken. Sommige leden brachten de vraag ter sprake. of de uitvoer naar de neutrale landen in het bijzonder hadden zij het oog op België en de Vereenigde Staten van Amerika van re- geeringswege wel voldoende wordt bevorderd. Een aantal leden maakte zich ernstig onge rust over den toestand van onze handels- en betalingsbalans. Eenige leden, die deze ongerustheid deelden, vestigden 's ministers aandacht op het voor beeld, dat Duitschland reeds sedert geruimen tijd en Engeland en Frankrijk sedert kort op dit gebied hebben gegeven. Naar hun oordeel is een sterke beperking van den invoer van alles, wat niet strikt tot de eerste levensbe hoeften moet worden gerekend, noodzakelijk. Alle luxe moet worden afgeschaft. Het voornemen der regeering om de eer ste levensbehoeften, welke een belangrijk deel van het budget voor de lagere inko mens uitmaken, zooveel doenlijk aan een prijsverhooging te onttrekken, vond alge- meene instemming. Intusschen meenden niet weinig leden, dat er een zekere tegenspraak bestaat tusschen deze mededeeling en die, wellke inhoudt, dat het fonds voor de economische verdediging zooveel mogelijk „selfsupporting" zal zijn. Verscheidene leden, die het streven der re geering naar het laag houden der prijzen der eerste levensbehoeften eveneens toejuichten, wilden toch opmerken, dat dit naar hun oor deel niet mag gaan ten koste van den land bouw. Zou de landbouw tengevolge van deze politiek geen redelijke prijzen kunnen ontvan gen zonder dat de schatkist bijdragen verleent aan het fonds voor de economische verdediging, dan zuilen zoodanige bijdragen niet achterwege mogen blijven. Van verschillende zijden werd in verband met het voornemen om de eerste levensbehoef ten te onttrekken aan prijsverhooging gevraagd, hoe hiermee te rijmen is de onlangs ingestelde heffing op de grondstoffen voor de zeepfabri cage ad 0.10 per kg. Tegen deze heffing werd ernstig bezwaar gemaakt. De tot nu toe weergegeven beschouwingen over de prijzen der eerste levensbehoeften ga ven verscheiden leden aanleiding de regeering te verzoeken een uiteenzetting te willen geven van de politiek, welke zij denkt te voeren met betrekking tot de prijzen in het algemeen, de kosten van het levensonderhoud en de loonen. Hoewel de huidige tijdsomstandigheden voor het organisatieleven in het algemeen niet be vorderlijk zijn, mag de Nederlandsche Jeugd- luchtvaartbeweging zich in de klimmende be langstelling van de jeugd verheugen. De inkom sten over 1939 bedroegen f 10054.36 en de uit gaven f 9752 89, Sinds 1 September 1939 werden 330 nieuwe leden ingeschreven. Met ingang van 1 Januari 1940 heeft de K. N. V. V. L. de mogelijkheid geopend, om als verspreid jeugdlid tot de organisatie toe te treden. Ook dit jaar zullen weder drie luchtvaart kampen worden georganiseerd, n.l.: Leiders kamp, van 19—22 Augustus. Wedstrydkamp van 23—25 Augustus en Jeugdluchtvaartkamp van 26 Augustus2 September. In het eerste kamp worden de leden, die in den een of anderen vorm leiding geven, bijeen gebracht. Tijdens het driedaagsche feestkamp zullen de wedstrijden om het kampioenschap van Nederland (zweef- en motormodellen) worden gehouden, terwijl ook nog een groote landelijke wedstrijd op het programma staat. De Koningin spreekt voor Ameri kaansche Zendingsconferentie In den loop van den dag van morgen zal H. M. de Koningin een radio-rede houden voor de Foreign Missions Conference of North America. Verschillende Amerikaansche zenders zullen de rede verspreiden. (Ingezonden Mededeeling voor 75 rent Dit is een recept voor een siroop tegen hoest, verkoud heid en griep, die uitstekend blijkt te zijn, en ook zeer geschikt is voor kinderen. Kook een kwart liter water, voeg er een eetlepel suiker bij en den inhoud van een 30 grams fleschje V'ervus (dub bel geconcentreerd), dat U bij eiken apotheker of drogist tegen den vastgestelden prijs van 75 cent kunt koopen. Goed doorroeren en U verkrijgt een uitstekende hoestsiroop. Dosis: volwassenen: 1 eetlepel, kinderen van 8-12 jaar: 1 dessertlepel, kinderen van 3-8 jaar: 1 theelepel. Na de drie voornaamste maaltijden en voor het naar bed gaan. Knip dit recept uit en maak het vandaag nog klaar. Het zal U goed voldoen. Aan de orde is het wetsontwerp tot wijziging en verhooging van het derde hoofdstuk der Rijksbegrooting voor 1940 (hulp aan het Fin sche Roode Kruis). De heer VAN VESSEM (N.S.B.) zegt, dat er wei geen Nederlander zal zijn, die niet gaarne iets bijdraagt ter verzachting van het leed der zwaar beproefde Finsche natie. Ook de N.S.B. zai aan het ontwerp haar stem geven. Maar af gescheiden van de toelichting, deze steun aan het Finsche Roode Kruis mag alleen worden gezien uit een oogpunt van menschlievendheid. Alle politiek moet buiten dit wetsontwerp biijven. Het wetsontwerp wordt z.h.st. aangenomen. Herwaardeering goudvoorraad Aan de orde is het wetsontwerp tot voor- loopige voorziening ten aanzien van de waarde bepaling van den voorraad gouden munt en gou den muntmateriaal van de Ned. Bank en rege ling van de gevolgen dier voorziening. De heer VAN CITTERS (A.R.) constateert dat er thans openlijk van onze devaluatie is gesproken. Juistheid van boekhouding is nuttig voor het vaderland. De gulden zweeft nog en de regeering wil haar vrijheid van handelen niet prijsgeven. Nu is er zooveel noodig b.v. voor de mobilisatie. Maar de goudvoorraad is het onbe twistbaar eigendom van de Bank en dus ook de winst. De regeering evenwel zal met de directie der Bank tot overeenstemming zijn gekomen. Spr. vraagt, of bij een nieuwe herwaardeering weer een wet noodig is; aan wie komt dan de winst toe? De heer VON BÖNNINGHAUSEN (N.S.B.) be toogt dat de regeering voorzichtig moei zijn met haar daden, anders wordt de heer De Geer door de R.K. Staatsparty de woestyn ingestuurd even als de heer Colyn. Nog een paar malen kan op deze wyze winst worden verdeeld, alvorens het faillissement er is. Spr. gewaagt van den zetbaas der R. K. Werkgevers, den heer Steenberghe (de voor zitter roept spr. tot de orde). De heer POLLEMA (C.H.) geeft een overzicht van de geschiedenis van het Egalisatie-fonds en van wat aan dit wetsontwerp voorafging. De minister beschouwt het incidenteel als een voor deel der schatkist. Er is gezegd dat de vraag is te beschouwen als; wie is de erfgenaam. Doch daarmede gaat spr. niet accoord. Deze bewindsman streeft blijk baar naar leenen tegen niet te hooge rente. De vraag is of het wetsontwerp in dit schema past. Het egalisatie-fonds de grootste speculant van dezen tijd heeft winst en kan eigenlijk niet verhezen. De hoofdzaak is dat de minister het Egalisatie-fonds naast de Bank laat be staan. Kan het fonds beantwoorden aan zijn taak, de geldmarkt zoo ruim mogelijk te hou den? Kan het Rijk goedkoop leenen, dan zou dit ook aan de gemeenten ten goede komen. Het risico vOor het verkrijgen der goud winst heeft niet de Ned. Bank gedragen, doch het Egali satie-fonds, dat is de Staat der Nederlanden. Spr. beroept zich op wat dr. Bierema in de Tweede Kamer heeft gezegd, dat het debat door de oppositie van den heer Schouten ho peloos is gederailleerd. De heer Bierema heeft er een korte rede gehouden, maar de beste. Spr. heeft voor dezen bewindsman grooten eerbied, wijl hy het heeft aangedurfd, de lei ding van 's lands zaken en de moeilijke porte feuille van Financiën te aanvaarden. Voor een goed deel kan spr. met hem accoord gaan, maar in de conclusies verschilt spr. toch wel. Het gaat er niet om of een aandeelhouder van de Ned. Bank wat meer of minder winst maakt. Als de minister de Tweede Kamer op een dwaalspoor heeft willen brengen, is dit hem uitstekend gelukt. Spr. had liever, dat men de goudwinst niet aan het Leeningfonds had gegeven, maar aan het Egalisatiefonds had gelaten. De heer DE ZEEUW (Soc. Dem.) deelt het pessimisme van den vOrigen spreker niet. Naar uit Helsinki gemeld wordt, zal eerst in den loop van April een beslissing worden ge nomen ten aanzien van het punt of de Olym pische Spelen in Augustus a s. al of niet zullen doorgaan. Lauri Miettinen, secretaris van het organisatiecomité, verklaarde, dat de voorberei dingen reeds zoo ver waren getroffen, dat er geen technische redenen zijn om de spelen niet te laten doorgaan. Nu de regeering de ben- zinedistributie nog kon uit stellen, hoopt iedereen op afstelOf dat gebeurt hangt óók van af, dus: weest

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 9