Zal op den Brenner over oorlog of vrede beslist worden? h TREDEN WEEST OP UW HOEDE Sumner Welles achter de schermen Trein door rots blok getroffen Roemenië minder ongerust KOU wef! r de PHILIPS „PHILIDYNE' Rijwiellantaarns Buitenlandsch Overzicht De sensationeele ontmoeting tusschen Hitier en Mussolini Radiorede van Tatarescoe fiaJufAiaafLt U&ga, GEEN DEMOBILISATIE IN FINLAND CHAMBERLAIN 71 JAAR Coöp, Restaurant MAANDAG 18 MAART 1940 Legerberichten Prijzen vanaf f. 6.85 99 99 Hulp uit Italië De Russen nemen bezit van Viborg Vliegongeluk eischt veertien dooden Noorsch schip gezonken MOLENRAD!^ Leid SC heg r. A dam FEUILLETON DOOR JOHN BUCHAN Nu de strijd tusschen het roemrijke Finland en de eerlooze Sovjet- Unie beëindigd is met een vrede, waarbij opnieuw de beginselen van rechtvaardigheid en liefde met de lompe laarzen van militaire overmacht werden vertreden, is er voor de groote oorlog voerenden een mogelijkheid komen te vervallen, om elkander buiten de Magi- not-linie en de Siegfried-linie om aan te tasten. Hoe minder er van die mogelijkheden overblijven, hoe meer kans er bestaat, dat de nog over geblevene ter eenigertijd zullen worden benut. En daarom is het méér dan ooit zaak, dat ons land en onze regeering de grootst mogelijke waakzaamheid be trachten en de weerbaarheid opvoeren en handhaven op het hoogst mogelijke peil. De Geallieerden, die bij den aanval op de Altmark zich niets aan de neutra- liteitsrechten van Noorwegen gelegen hebben laten liggen, betrachtten ten aanzien van het heroïsche Finland een welhaast angstvallig Volkenbondsforma- lisme om de schuld van hun gebrek aan hulpverleening te kunnen afschuiven op de houding van Zweden en Noorwegen. Deze tegenstelling bewijst, dat wij niet te veel staat mogen maken op hun hou ding in geval ons land door hun tegen partij zou worden aangevallen, want zij zullen altijd naar een precedent kunnen verwijzen voor elke houding, die zij dan zullen wenschen aan te nemen. Zooals wij reeds bij .herhaling betoogd hebben, moeten, logisch beredeneerd, de strategische voordeelen voor Duitschland verbonden aan onze strikte neutrali- teitshandhaving zwaarder wegen dan de enorme risico's, die Duitschland zou loo- pen, indien het met ons welverdedigde en gemakkelijker dan Finland te berei ken land den strijd zou aanbinden. Al heeft Duitschland ter zee onze neutrali- tcitsrechten nóg minder ontzien dan Engeland, wij gelooven toch niet, dat Duitschland den wil en den lust heeft om geheel vrijwillig en zonder dwin gende reden zijn front te verbreeden en daardoor te verzwakken, terwijl wij moeten aannemen, dat het den Gealli eerden niet onaangenaam zou zijn, wan neer zij Duitschland daartoe zouden kunnen verleiden op een wijze, waarbij zij zelf het strakke en onbewogen, uit gestreken Volkenbondsgezicht zouden kunnen redden. De Balkan en het nabije Oosten bieden nog ongebruikte gelegen heden voor de oorlogvoerenden om elkander in het ongepantserde zwak te tasten, maar de Duitsche bla den wijzen er naar aanleiding van den vrede, te Moskou gesloten, op, dat thans een strategische beslissing in het Westen moet worden verwacht. De hoofdredacteur van de „Deutsche All- gemeine Zeitung" dr. Silex, schreef let terlijk; „Een oorlog, die in het Westen wordt gevoerd, is een beeld, waarmede zich de Westelijke mogendheden niet vertrouwd kunnen maken. En toch zal het zich aldus afspelen." Het is dui delijk, dat de oorlogsbarometer van de Finsche „strenge vorst en sneeuwstorm" geloopen is naar „Veranderlijk", en dat motiveert, de aandacht nog eens extra te vestigen op het sein: „Weest op uw hoede". Niet, om ons daarover onre delijk bezorgd te maken, maar om in het bewustzijn van onze blijvende en steeds nog toenemende paraatheid den vastberaden wil te sterken tegen eiken aanval, van welke zijde die ook moge komen, ons met Finschen heldenmoed te weer te stellen en alles te doen, wat binnen onze macht ligt om te verhin deren, dat wij tot oorlogsterrein der groote mogendheden zouden worden gemaakt. Evenmin als Finland dit wenschte, wenschen wij het, en wij mogen er op vertrouwen, dat wij met België in natuurlijke solidariteit ver- eenigd een beteren buur, die tevens een dichtbijzijnde vriend is, bezitten dan Finland. Het opperbevel der Duitsche weermacht deelt mede: Ten Zuidwesten van Zweibrücken is op 15 Maart een vijandelijke verkenningspatrouille teruggedreven. Een eigen verkenningspatrouille heeft op 16 Maart aan het Saarfront een Fran- schen waarnemingspost zonder eigen verliezen uiteen geslagen. De luchtmacht heeft verken ningsvluchten gemaakt boven de Noordzee en Oost-Frankrijk. Duitsche jachtvliegtuigen heb ben ten Westen van Breisacht een Franschen kabelballon brandend neergeschoten. Verder bevat het legercommuniqué het bericht over den vliegeraanval op Scapa Flow. Het Fransche legerbericht van Zondagavond luidt: „Duidelijke bedrijvigheid der verkennings patrouilles ten Westen van de Vogezen." Het Fransche legerbericht van Maandagoch tend luidt: „Een vijandelijke indringingspoging ten Oos ten van de Moezel is op het vuur van onze ar tillerie en infanterie afgestuit". Europa staat voor zeer belangrijke beslissin gen. De vredesonderhandelingen te Moskou en de daarop gevolgde vrede mogen een oogenblik dc aandacht van het groote conflict tusschen Duitschland en de Geallieerden hebben afge leid, zij, die de gebeurtenissen nauwkeurig volg den, zagen, dat de toestand zich met den dag toespitste^ De oorlogvoerenden voelden de na derende dreiging van het voorjaar, waarin waarschijnlijk definitief over oorlog of vrede beslist zou worden. Daarom onthielden zij zich ervan hun handen in het FinschRussisch wespennest te steken, want als zoodanig be schouwden zij net drama, dat zich daar in het hooge Noorden afspeelde. Zij wilden hun han den in het Westen vrij hebben. Een half jaar hebben zij den tijd gehad om hun kansen te berekenen, want in deze zes maanden hebben ook de andere mogendheden neutralen en niet-oorlogvoerenden hun juiste positie tegenover het groote conflict ingenomen. Lon den, Parijs en Berlijn kennen thans üe waarde van ieder stuk op het Europeesche schaakbord: het spel op leven en dood kan beginnenof niet beginnen. Hierover wordt misschien van daag op den Brenner beslist bij de ontmoeting tusschen Hitlei en Mussolini. De afgeloopen tien dagen is Rome het cen trum geweest van een va-et-vient van diplo maten. Het begon met het plotselinge bezoek van Von Ribbentrop, den Duitschen Rijks minister aan Mussolini, den Italiaanschen Koning en den Paus. Dat de Duitsche minister den Duce bezocht, behoefde niets bijzonders te beteekenen de as RomeBerlijn bestaat immers nog steeds maar dat hij den H. Vader om een audiëntie vroeg en door koning Victor Emmanuel werd ontvangen, was wél iets bijzonders. Men heeft zich ln alle mogelijke gissingen over de redenen van dit bezoek ver diept, maar het is bij gissingen gebleven. Wij hebben destijds 'het vermoeden uitgesproken dat Von Ribbentrop een soort vredesactie was begonnen, voor het slagen waarvan hij zoo wei het Italiaansche koningshuis als het Vaticaan noodig had, althans niet kon negeeren. Het móet wei een zware gang voor den Duitscnen minister geweest zijn. Een tweede belangrijke figuur misschien speelt hij wel de hoofdrol is Roosevelt's afgezant Sumner Welles. Na gedurende een tweetal weken te Rome, Berlijn, Parijs en Londen met alle vooraan staande personen te hebben geconfereerd om een juisten indruk te krijgen van den Europee- schen toestand en de kansen, welke een even- tueele vredesactie, waarbij Amerika zich aan het hoofd zou stellen van alle neutralen, zou hebben, is hij wederom tot het uitgangspunt van zijn reis, Rome, teruggekeerd. En het is thans in deze stad, waar hij het middelpunt vormt van alle diplomatieke besprekingen. Hij lijkt een magneet, die allen aantrekt; net is of Europa in hem nog de eenige reddingsplank ziet, waaraan het zich kan vastklampen. Reeds stond hij op het punt naar Amerika terug te keeren, toen ministers, gezanten en diplomaten naar hem toekwamen om hem op het laatste moment nog iets in het oor te fluisteren, dat men immers hem, den vertegenwoordiger van de grootste neutrale mogendheid, w c 1 kon Sumner Welles zeggen, maar dat niet door de tegenpartij ge hoord mocht worden. En Sumner Welles stel de zijn vertrek uit tot Woensdag a.s. Zal als hij is vertrokken het onweer over ons oude we relddeel losbarsten of heeft zijn bezoek aan de vier voornaamste hoofdsteden van Europa er toe bijgedragen, dat de dreigende wolken zich zullen openscheuren en de zon weldra weer zal kunnen schijnen? Europa .staat thans voor de definitieve be. slissing over oorlog of een constructieven vrede. In dit licht moeten wij de ontmoeting van Rijkskanselier Hitler en Mussolini zien. WU staan waarschijnlijk aan der. vooravond van een Duitsch vredesoffensiet, met Duitsche eischen, waaraan de Geallieerden moeilijk zul len kunnen voldoen, omdat het dan een Duit sche vrede zou worden. Het is wellicht Hitler's „laatste aanbod"; zijn Londen en Parijs niet geneigd dit aanbod te accepteeren, dan staat Europa het ergste te wachten. Het is Mussolini, die thans, voor het te laat ist de partijen nog tracht te verzoenen door beide tot concessies te bewegen. De Duce weet, vooral na zijn be sprekingen met Sumner Welles, heel precies, waartoe de Geallieerden en Duitschland wel be reid zijn cn waartoe niet. Hij kan dus het best als bemiddelaar fungeeren cn tevens als partner van de as remmend op Hitier werken, wanneer deze overijlde stappen zou willen doen, die geen terugkeer meer mogelijk zouden maken. Opvallend is de gereserveerde houding welke Londen en Parijs tegenover de diplomatieke bedrijvigheid van Berlijn en Rome aannemen. Nu is de binnenlandsche stemming in Engeland en Frankrijk, na het aceoord tusschen Helsinki en Moskou, verre van optimistisch, in beide landen hoort men stemmen opgaan, die een reconstructie van de regeering dringend noodig achten. Men wenscht een meer actieve oorlog voering en diplomatie. Intusschen wacht men ook daar voi spanning op de resultaten van de besprekingen op den Brenner. Reeds tweemaal zijn hier hoogst belangrijke beslissingen gevallen: de eerste maal verschenen aan den Brenner 't was in 1934, na den moord op Dollfuss de Italiaansche troepen; zij hielden Duitschland terug van den Anschluss In 1938, toen Duitschland zóó sterk was, dat Mussolini een Anschluss niet meer kon verhin deren, legde hij er zich vriendschappelijk bij neer en zond geen troepen naar den Bren ner. Hitler dankte hem met een: „Ik zal dit nooit vergeten." Zal thans op den Brenner de belangrijkste beslissing vallen: de beslissing over oorlog of vrede in Europa? Wagons in de Joego-Slavische rivier Kulpa gestort; tot nu toe vijftien dooden BELGRADO, 17 Maart. (D. N. B.) Neer stortende rotsblokken hebben in Joego slavië een treinramp veroorzaakt, waardoor voor zoover op het oogenblik bekend 15 personen het leven verloren hebben. Tien personen zqn zwaar cn twintig licht ge wond. Men vreest, dat het aantal dooden nog zal stijgen. Om kwart voor vijf in den ochtend hoorde een der wachters, die langs het traject Kar- lovacLjoebljana geplaatst zijn, omdat daar in den laatsten tijd bergstortingen waren voor gekomen, een dof geraas, dat zijn geoefend oor terstond herkende als het geluid dat aan een bergstorting voorafgaat. Halfgekleed ijlde hij terstond naar het station Ozdlj, om den machinist van den ochtendtrein te waarschu wen. Toen hij daar aankwam, was de trein echter reeds vertrokken en ook reeds bulten het laatste signaal. Het eerstvolgende sta tion, dat terstond verwittigd werd, meldde geen aankomst van den trein. Vol angstige vermoedens reden de wachter en een stations beambte per draislne langs het baanvak en vonden spoedig hun' vermoedens bewaarheid Een zwaar rotsblok was in het nauwe Koepa- dal op den personentrein KarlovacLjoeblja na neergestort en had den tweeden wagon en een gedeelte van den derden wagon meege sleurd in de vlak naast den spoordijk stroo- mende Kulpa. De Kulpa is terplaatse door een naburige electrische centrale bijzonder diep. Het eene rijtuig verdween terstond onder water, de 15 inzittenden verdronken. De passagiers van het derde rijtuig' konden, zwaar of licht gewond geborgen worden. De trein bestond o.m. uit zes rijtuigen met soldaten, die terstond hulp ver leenden bij de reddingswerkzaamheden. Tij dens het reddingswerk raakte een tweede rots blok los, dat de locomotief en den postwagen in de diepte sleepte. Een jaar geleden is een gelijksoortig onge luk gebeurde op de smalspoorbaan Belgrado— Serajewo. Toen kwamen 20 personen om het leven. De lijn, waar het ongeluk van vandaag gebeurd is, verkeerde reeds dagenlang in ge vaar door het neerstorten van stukken rots. Door versterking van het baanpersoneel was echter tot dusver een ongeluk voorkomen. Nader wordt vernomen, dat bij het neerstor ten van het tweede rotsblok ook 5 bij het reddingswerk helpende soldaten licht gewon-' zijn. De Kroatische boerenwacht der omgeving heeft het traject afgezet. De eerste hulp- trein uit Karlovac kwam om 7 uur ter plaat se aan. Het nauwkeurige aantal dooden, die in den gezonken wagon zijn opgesloten, kon nog niet worden vastgesteld. Men vreest, dat dit aantal wellicht nog hooger zal blijken. BOEKAREST, 18 Maart (Havas) „Ik geloof, dat wjj ons minder ongerust kunnen gevoelen en dat een groot deel der moei lijkheden, welke zich voor Roemenië heb ben voorgedaan, thans uit den weg is geruimd." Aldus verklaarde de Roemeensche minis ter-president Zondagavond in een radio rede. Tatarescoe verklaarde, dat deze toestand is bereikt dank zij den inspanningen der regeering om de posities van Roemenië op het interna tionale plan te consolideeren, doch vooral dooi de kracht welke het leger uitmaakt. De minis ter-president wees op de noodzakelijkheid voort te gaan met de perfectionneering van het leger waarvoor meer dan dertig milliard Ie: zijn beschikbaar gesteld. „Wij willen vrede," zeide Tatarescoe, „maai met eerbiediging onzer rechten. Wij hebben onze eenheid tot stand gebracht door verbre king onzer ketenen en dienstbaarheden. Wij zijn de meesters op onzen Roemeenschen grond en voor zijn verdediging zijn wij bereid ieder oogenblik onzen oppersten plicht te vervullen. Nog in het nabije verleden was de Roemeen- sche jeugd aangegrepen door een geest var. haat en doctrines van het geweld, die het ver stand benevelden en haar tot onvergeeflijke wandaden dreven. De regeering heeft een be roep gedaan op het verantwoordelijkheidsge voel van alle Roemenen. Aan dit beroep is gehoor gegeven. Het verlangen naar vrede en eenheid is in de plaats gekomen voor - het gevoel van haat en wraakzucht. In deze nieuwe atmosfeer var. bezinning, aldus Tatarescoe, heeft de regeering een groot deel van de door haar genomen uit- zonderings-maatregelen kunnen intrekken,. Honderden jongelieden zijn aan hun gezinnen, aan hun land en aan hun werk teruggegeven en het is te hopen, dat de definitieve vrede zich van alle zielen meester te maken." Sidorovici, de leider van de Roemeensche jeugd, heeft in den Senaat verklaard, dat Italië Roemenië zou verdedigen tegen iedere agressie, van welken kant zij ook mocht komen. Bevoegde kringen in Boekarest hebben tot dusverre het gerucht tegengesproken, volgens hetwelk Italië bereid zou zijn om in overeen stemming met Duitschland een garantie der Roemeensche grenzen aan te bieden. Het Roemeensche telegraafagentschap Rador meldt, dat naar aanleiding van de debatten in den Senaat leden der nationale minderheden in Roemenië, ter beantw'oording van de troon rede, verklaringen van aanhankelijkheid en trouw aan den Koning hebben doen toekomen De senator Roth, lid der Duitsche minderheid., verklaarde, dat de Duitsche minderheid alles in het werk zal stellen om bij te dragen tot de bewapening en verdediging van het land. Sena tor Kovacz heeft verklaard, dat de Hongaar- sche minderheid het als haar plicht beschouwde om oprecht samen te werken met de Roemeen sche burgers en de sociale en internationale doelstellingen te verwezenlijken. Ook afgevaar digde Zoneff heeft uit naam van de Bulgaar- sche minderheid een loyale medewerking toe gezegd. IJzeren Garde niet in de regeering Officieel wordt medegedeeld: Aan de IJzeren Garde zullen geen posten in de regeering wor den gegeven. Zij mag thans haar eigen blad uitgeven. Er komt geen wijziging in de binnen- en buitenlandsche politiek. Geruchten, dat Gafeneoe verwijderd zal wor den en naar Parijs wordt gezonden, noemt men „onzinnig Voorts wordt verklaard, dat de thans getroffen regelingen ten aanzien van de IJzeren Garde slechts betrekking hebben op die leden welke zich in Roemenië bevinden en niet op die in het buitenland. Versterking der nieuwe grenzen een Worosjilof-linie der Sovjets? HELSINKI. 18 JHaart (Havas) Geen enkele Finsche demobilisatiemaatregel is nog gevolgd op de onderteekening van den Rus sischFinschen vrede. De opleiding van gemo biliseerde militairen wordt actief voortgezet en reeds is de aanleg van versterkingswerken ter hand genomen door soldaten van oudere lich tingen langs de nieuwe grenzen. Arbeiders, die in dienst gesteld zijn van de fabrieken van oorlogstuig, worden daar nog drie maanden gehouden. De berichten, volgens welke de ministers van Defensie en Onderlijs zouden zijn afgetreden worden officieel tegengesproken. Het dagblad Uusi Suomi publiceert een be richt uit Moskou, volgens hetwelk de IJRSS zich voorstelt een enorme verdedigingslinie te bou wen langs de nieuwe grens met Finland. Deze linie zou „Worosjilof-linic" heeten. De verde digingswerken zullen een dekking vormen vooi de Karelische landengte en het gebied van het Ladogameer. De werkzaamheden zouden spoedig ter hand genomen worden. Het door Finland afgestane gebied zou als militaire zone worden ingericht, waar zich geen burgers zouden mo gen ophouden. Ook zou zoo spoedig mogelijk begonnen worden met den wederopbouw van Viborg. Het Sovjetblad Krasnaja Zvezda meldt over de bezetting van Viborg door de roode troepen: Eenheden sappeurs zijn krachtig bezig de stad van mijnen te zuiveren. Zij worden gevolgd door eenheden wegenbouwers, die sneeuw rui men en de ijskorst verbreken, om de straten voor het verkeer geschikt te maken. Electri- ciens herstellen de leidingen, teneinde op 19 Maart de stad van licht te voorzien. De pomp- installaties en waterleidingen worden nagezien, zoodat de bevolking spoedig wVter zal hebben Brandweerafdeelingen blusschen de laatste branden. Spoedig zal «iets herinneren aan de vijandelijkheden HELSINKI, 18 Maart. (Havas). Paasikivi en Vaino Voionma, die namens de Finsche regee ring met de Sovjets de onderhandelingen zul len voeren over verschillende details betreffen de de uitvoering van het tusschen de Sovjet- Unie en Finland gesloten vredesverdrag, zijn via Stockholm naar Moskou vertrokken. Woensdag a.s. zullen de ratificatie-oorkon den van het vredesverdrag worden uitgewis seld. Er zijn nog tal van kwesties te regelen ten aanzien van de nieuwe grenzen, waarmede een aantal politieke en economische vraagstukkenis verbonden. O.a. moet ook nog het statuut van Hangö geregeld worden. dank zij de 3-minuten VapoRub-Massage ROME, 17 Maart (Havas). Een Italiaansch verkeersvliegtuig van de lijn TripoliMilaan is op het eiland Stromboli neergestort. De in zittenden, n.l. tien passagiers en vier leden der bemanning, kwamen om het leven. Geen inwendig middel, dat z maag van streek brengt. Om verkoudheid te lestrijden, doe tegen bedtijd als volgt: (1) Wri jf flink Vicks VapoRub op keel en borst. (2) Daarna ook op den rug. (3) Om de befaamde, dubbele werking te ver sterken en te verlengen, nog eens dik een laag op de borst doen en met warm flanel bedekken. Geen wachttijd—Werkt direct )oor deze massage begint VapoRub direct door Je huid te werken als een pappleister. Gelijktijdig ontstaan door de lichaamswarmte de heilzame VapoRub-dampen, die 18 x per minuut naar de ontstoken luchtwegen van neus, keel en borst worden ingeademd. Door de urenlang aanhou dende, dubbele werking verzacht VapoRub de prikkeling, lost het slijm op, vermindert het roesten en maakt het ademen gemakkelijk. Baby slaapt rustig en 's morgens is de ergste kou meestal voorbij. ATJ[«4:f Verlaagde Prijs 90 ets. hi Chamberlain Het is den mees ten menschen eigen, eens per jaar jarig te zijn, en zelfs een Engel- sche minister-pre sident maakt op dezen regel geen uitzondering. Zoo gevalt 't, dat vandaag, 18 Maart 1940, Neville Cham berlain den dag herdenkt waarop hij, 71 jaar gele den. geboren werd. Met opzet vermij den we, te schrij ven dat hij 71 jaar oud is ge worden, want oud is hij nog heele- maal piet, hoezeer ook de politieke gebeurtenissen, vooral die van de laatste maanden, hem mogen hebben ver ontrust. Chamberlain is laat ,.in de politiek gekomen. Hij begon zijn loopbaan als bestuurder van 'n plantage in W.-Indië, waar hij in 1890 tot 1897 bleef. Daarna vestigde hij zich als zakenman in zijn vaderstad Birmingham, werd in 1911 lid van den gemeenteraad en in 1915 Lord Mayor van de stad. In den Wereldoorlog was hij directeur van nationalcn dienst onder Lloyd George. Sinds De cember 1918 heeft hij zitting gehad in het La gerhuis. Hij was Postmaster-general, Minister van Gezondheid en Kanselier van de Schatkist; ofschoon hij soms veel verzet ontmoet heeft, wordt toch in Engeland algemeen erkend dat hij een der grootste kanseliers is geweqst die het land heeft voortgebracht, op 27 Juni 1937 volg de hij Lord Baldwin op als eerste minister van Groot-Brittannië en had daarmee het hoogste ambt bereikt waarmee een Engelsch staatsman bekleed kan worden. Wat Chamberlain voor zijn land en voor den vrede gedaan heeft, is bekend. Ieder ligt nog in het geheugen hoe hij naar München vloog om den oorlog af te wenden. Hij heeft den vrede voor Europa willen redden, maar nu de strijd onver mijdelijk is gebleken voert hij dezen ook met alle kracht, waartoe hij in staat is. Het slijten van de jaren is geen slijten van zijn kracht geweest. OSLO, 18 Maart. (Noorsch Tel. Ag.) Het Nour- sche s.s. Basra (5.450 ton) is op de Noordzee in aanvaring gekomen met een ander Noorsch schip, de Lista. Daar het schip begon te zin ken, heeft de uit 26 personen bestaande b - manning het veriaten. Het Noorsche s.s. „Lista" is in een haven in Noord-Schotland met een beschadigden boeg en lekken aangekomen. De bemanning van het gezonken schip is door de Lista gered en overgebracht aan boord van een derde schip LuncWiapjes 25 cent Aardapp..groente.vleetcK 40 cent Een reeks var» sckotefs! Geen f o i e n bediening 10 Dineeren in aangename sfeer I EXTRA VERZORGDE MAALTIJDEN! ONGELOOFLIJK GOEDKOOP! 39 llülllilllllllMMIIHIIIIIillllllllllllllllllllllllllllllllllHlllilllllllitlllll Vertaald door J. M. Kempees 13 We gebruikten een warm souper ik had dat tamelijk hard noodig en dronken toen groc in een gróote vroolijke rookkamer bij een knetterend houtvuur. Ik vond, dat de tijd voor mij was aangebroken om mijn kaarten op tafel te leggen. Ik zag aan de oogen van den man, dat hij van het soort was, dat je vertrouwen kimt. „Luister, Sir Harry," zei ik. „Ik moet u iets heel belangrijks zeggen. U bent een goeie kerel en ik zal openhartig zijn. Waar ter wereld haalde u dien vreeselijken nonsens vandaan, dien U vanavond heeft verteld?" Zijn gezicht betrok. „Was het zóó erg?" vroeg hij spijtig. „Het klonk nogal armzalig. Ik heb het voor het grootste gedeelte gehaald uit het Vooruitstrevend Maandblad en uit pamfletten die die agent van mij me altijd stuurt. Maar je denkt toch zeker niet, dat eenig land ons ooit den oorlog durft verklaren?" „Stel die vraag over zes weken en er zal geen antwoord meer op noodig zijn," zei ik. „Als u mij een half uur lang uw aandacht wilt schenken, zal ik u een verhaal doen." Nog zie ik die vroolijke kamer met de herte koppen en de oude gravures aan de muren; Sir Harry, die rusteloos op de steenen haardplaat stond; en mij zelf, al pratend en achterover liggend in een leunstoel. Ik had het gevoel, een andere persoon te zijn, die terzijde stond en naar mijn eigen stem luisterde en zorgvuldig de betrouwbaarheid van mijn verhaal beoordeel de. Het was de eerste keer, dat ik iemand de volle waarheid had verteld, zoover ik die zelf begreep, en het deed me geweldig veel goed, want het ordende de geschiedenis in mijn eigen brein. Ik sloeg geen détail over. Hij vernam alles over Scudder, over den melkboer, het aanteeken- boekje en wat ik in Galloway uitgevoerd had. Spoedig werd hij heel opgewonden en ijsbeerde over het haardkleedje heen en weer. „Dus ziet u," besloot ik, „dat u hier in uw eigen huis den man hebt, die gezocht wordt voor den moord op Portland Place. Het is uw plicht me aan te geven. Ik denk niet dat ik na mijn arrestatie heel ver zal komen. Er zal een ongeluk gebeuren en een uur of zoo na mijn aanhouding zal ik een mes tusschen de ribben hebben. Toch is het uw plicht als goed burger. Misschien zult u er over een maand spijt van hebben, maar u hebt geen reden, daar rekening mee te houden." Hij keek mij met heldere, vaste oogen aan. „Wat was uw werk in Rhodesië, mijnheer Hannay?" vroeg hij. „Mijn-ingenieur," zei ik. „Ik ben eerlijk aan mijn fortuin gekomen en ik heb een fijnen tijd gehad intusschen." „Geen beroep, dat de zenuwen verslapt, wel?" Ik lachte. „O, wat dat betreft, mijn zenuwen zijn in orde." Ik nam een jachtmes uit een rek aan den muur en volbracht het oude Mashona- kunstje: ik wierp het omhoog en ving het tus schen mijn lippen op. Dat vereischt tamelijk sterke zenuwen. Hij sloeg me met een glimlach gade. „Ik verlang geen bewijzen. Ik mag een ezel zijn op het podium, maar ik kan een man taxeeren. U bent geen moordenaar en u bent geen dwaas, en ik ben overtuigd, dat u de waarheid spreekt. Ik zal u helpen. Nu, wat kan ik doen?" „Ten eerste wilde Ik graag, dat u een brief schreef aan uw oom. Ik moet iemand van de regeering bereiken eenigen tijd vóór den 15dcn Juni." Hij trok aan zijn snor. ,,Da.t zal u niet helpen. Die zaak hoort thuis onder buitenlandsche zaken en mijn oom zou er zich dus niet, mee kunnen bemoeien. Bovendien zoudt u hem nooit kunnen overtuigen Neen, ik weet wat beters. Ik zal schrijven «an den onder-staatssecretaris van buitenlandsche zaken. Het is mijn peetoom en een van de beste menschen, die er. bestaan. Wat zal ik schrijven?" Hij ging aan een tafel zitten en schreef, wat ik dicteerde. Het kwam hierop neer, dat, als een man, die Twisdon heette (lk dacht, dat ik me beter aan dien naam kon houden) vóór den 15den Juni op kwam dagen, hij hem vriendelijk moest behandelen. Hij zei, dat Twisdon zijn bona fides zou bewijzen door de woorden „zwarte steen" te gebruiken en „Annie Laurie" te fluiten. „Goed," zei Sir Harry. „Dat is de juiste stijl. A propos, u zult mijn peetoom zijn naam is Sir Walter Builivant in zijn landhuisje vinden met de Pinkstervacantie. Dat is vlak bij Artins- well aan de Kennet. Dat is dat. Nu, wat volgt?" „U bent ongeveer van mijn lengte. Leen me het oudste tweed-pak, dat u hebt. Alles is goed, zoolang de kleur maar sterk verschilt van de kleeren, die ik vanmiddag gescheurd heb. Laat me dan eens een kaart zien van de omgeving en vertel me alles van deze streek hier. Ten slotte, als de politie me komt opzoeken, wijs hun dan enkel de auto in de rivier. Als de andere troep op komt dagen, zeg hun dan, dat ik den expres naar het Zuiden gepakt heb na uw ver gadering." Hij beloofde al deze dingen. Ik schoor de restanten van mijn snor af cn kroop in een oud pak van een stof, die, naar ik meen, „heather mixture" wordt genoemd. De kaart gaf me eenig Idee van de omgeving en vertelde me de twee dingen, die ik weten wilde: waar ik bij dc hoofdspoorlijn naar het Zuiden kon komen, en wat de wildste streken in de buurt waren. Om twee uur wekte hij mij uit mijn sluimer in den leunstoel in de rookkamer en leidde mij slaapdronken naar buiten in den donkeren ster rennacht. Hij vond een oude fiets in een ge reedschapsschuurtje en gaf dié aan mij. „Eerste zijweg rechts langs het lange dennen bosch," drukte hij me op het hart. „Tegen het aanbreken van den dag zult u ver het heuvelland in zijn. Dan zou ik het karretje in een poel gooien en te voet de hei in trekken. U kunt zich ginds een week tusschen de schaapherders op houden en zoo veilig zijn, alsof u in Nieuw- Guinea zat." Ik trapte ijverig steile grintwegen op tot de morgen de lucht bleek kleurde. Toen de mist op trok voor de zon, bevond ik mij in een wijde groene wereld met rivierdalen aan alle kanten en een blauwen horizon ver weg. Hier kon ik mijn vijanden tenminste lang van te voren opmerken. HOOFDSTUK V HET AVONTUUR VAN DEN GEBRILDEN WEGWERKER Ik ging boven op het hoogste punt van den pas zitten en overzag mijn positie. Achter mij lag de weg, die door een lange kloof in de heuvels omhoog liep. Die heuvel vormde het bovendeel van het dal van de een of andere bekende rivier. Vóór mij lag een vlak gedeelte van misschien een mijl, vol moerasholen en heuveltjes en verderop liep de weg door de diepte van een ander rivierdal naar een vlakte, die blauw vervaagde in de verte. Links en rechts waren ronde groene heuvels, zoo glad als bil jartballen, maar naar het Zuiden dat is aan den linkerkant was iets te zien van hooge bergen met hei begroeid, die ik me van de kaart i herinnerde als den grooten klomp heuvels, die ik had uitgekozen als schuilplaats. Ik bevond mij op de centrale hoogte van een uitgestrekte hoogvlakte, en kon mijlen in den omtrek elke beweging zien. In de weiden aan den anderen kant van den weg, een halve mijl terug, kwam rook uit een hutje, maar dat was het eenige teeken van menschelijk leven. Verder was er alleen het geroep van pluvieren en het gekab- bel van kleine stroompjes. Het was nu ongeveer zeven uur, en terwij) ik wachtte, hoorde ik weer dat onheilspellende geluid in de lucht. Toen begreep ik, dat mijn uitkijkpost in werkelijkheid wel een val kon zijn. Er was nog geen dekking voor een meesje op die kale groene plaatsen. Ik zat heel stil en zonder hoop, terwijl het geluid hoe langer hoe meer aanzwol. Toen zag ik een vliegtuig aankomen uit het Oosten. Het vloog hoog, maar .terwijl ik keek, zakte het eenige honderden voeten en begon rond de heuvels te cirkelen in steeds kleiner wordende kringen, precies als een havik rondcirkelt, vóór hij neerschiet. Nu vloog het heel laag en nu kreeg de uitkijk aan boord mij in de gaten. Ik kon zien, dat één van de twee inzittenden me door een kijker opnam. Plotseling begon het vliegtuig te stijgen in vlugge spiralen en het volgende oogenblik spoedde het zich weer naar het Oosten, tot het een vlekje werd tegen de blauwe ochtendlucht. (Wordt vervolgd)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 2