DE GEBROEDERS „GOOCHEM" FINANCIEN Ook de „Nettie" werd beschoten Wij luisteren naar... WEK UW LEVER GALOP PER VLIEGTUIG NAAR FINLAND Drie bommen vielen naast het schip Kerkelijk leven Dag film MAANDAG 18 MAART 1940 Dominicaansche gezant ernstig gewond Gevolg van autobotsing in Den Haag U kunt er om verlegen zitten Leider en twee leden der Neder landsche ambulance vertrokken PROF. ROMME OVER STAAT EN CORPORATIES BOOTSMAN VAN „EULOTA' OVERLEDEN KAPITALE BOERDERIJ AFGEBRAND MEISJE UIT DEN BOSCH VERMIST De schatten van de ,ThorpehalF In verhuiswagen naar het buitenland O 24 te water gelaten Plechtigheid had een vlot verloop PRINS BERNHARD Gemobiliseerde kleine ondernemers Commissies van bijstand wijzen hun den weg in moeilijkheden Dinsdag 19 Maart Slippende auto grijpt drie voetgangers Slechts lichte verwondingen het gevolg 483e STAATSLOTERIJ Koninklijk bezoek aan Amstelflora Burgemeester Beets van Bandoeng ziek WIJDING COADJUTOR-ABT VAN AVERBODE MARKTEN Nadat de Marinestaf Zaterdagnacht den Schepen te Vlissingen had geadviseerd, op de rede te blijven, werd Zaterdagmiddag een route aangegeven, die betrekkelijk veilig werd geacht. De ingevallen stilte was toen weer spoedig in «en levendige bedrijvigheid veranderd. Inmiddels doet, zoo meldt ..Het Volk", in Scheepvaartkringen het hardnekkige gerucht de ronde, dat op de Noordzee een door Duitschers bemand Belgisch visschersvaartuig zou zijn aan gehouden, dat bezig was met het leggen van magnetische mijnen. Hoewel het blad er geen bevestiging van heeft kunnen krijgen, blijft men in scheepvaartkringen de juistheid volhouden, zoodat er onder alle voorbehoud melding van wordt gemaakt. Intusschen zijn Vrijdag nabij de Westhinder in derdaad weer nieuwe scheepsrampen gebeurd. Zondagavond arriveerde in Vlissingen het Ne- derlandsche motorschip „Nettie", dat in Zeebrugge geredde Engelsche schipbreukelingen aan land heeft gezet. Een verslaggever van genoemd blad had aan boord een gesprek met den stuurman, die bij deze gelegenheid vertelde, dat ook de „Nettie" ternauwernood aan den ondergang is ontsnapt, aangezien het schip is gebombardeerd en met mitrailleurs beschoten. De stuurman vertelde, dat de Nettie" Vrij dagmiddag omstreeks half twee in de buurt van de Westhinder voer. Hij stond op de brug en hoorde plotseling een zware explosie. Omkijkend zag hij op ca. drie mijl afstand een snel zinkend schip, dat binnen de halve minuut onder water verdween: het Engelsche stoomschip „Melrose" uit Leith. Toen de „Nettie", die met volle kracht naar de plaats van de ramp was gevaren, in de nabijheid kwam, zag men een vernield vlot, waaraan zich twee men- schen hadden vastgeklemd. Dit bleken de gezag voerder en een stoker van het gezonken Engel sche schip te zijn. Zij hadden ongeveer een half uur in het water gelegen en waren uitgeput, doch kwamer al gauw weer op hun verhaal. Verontwaardigd vertelde de stuurman, dat de „Nettie" op dezelfde reis, kort na het vertrek uit Engeland, eenige dagen geleden, door een Duitschen bommenwerper is ge bombardeerd en beschoten. De duisternis begon juist te vallen, maar het was nog voldoende licht om duidelijk de Nederland- sche vlaggen te kunnen onderscheiden, die op de dekzeilen zijn geschilderd. Desondanks draaide de bommenwerper een aantal achten boven de „Nettie", terwijl de mitrailleurs vuur spuwden en een kogelregen het schip op tal van plaatsen trof, gelukkig zonder slachtoffers te maken. De opvarenden kropen tegen elkaar aan en bedekten de hoofden met de handen, terwijl het lieve leven aan den gang was. De stuurman vertelde nog, dat het vlieg tuig drie bommen heeft geworpen, die echter misten. Een der projectielen kwam op geen twintig meter afstand in zee terecht en de ontploffing gaf de Nettie" een geweldigen achok, zoodat tal van voorwerpen aan boord werden weggeslingerd en vernield. Dit alles speelde zich af in de buurt van de Engelsche zuidoostkust en op dezelfde reis een paar dagen later was de Nettie" getuigé van het ondergaan van de Melrose". Op het kruispunt Bankastraat-Laan Copes zijn Zondagmorgen ongeveer half twaalf twee personenauto's met elkaar in botsing gekomen. In een van deze wagens zat de sinds Vrijdag bij het Nederlandsche hof geaccrediteerde ge zant van de Dominicaansche republiek, de heer M. Henriquez Urena, die het slachtoffer van deze aanrijding is geworden. Hij kreeg een sche- delbasisfractuur en inwendige kneuzingen en is in ernstigen toestand naar het R. K. Ziekenhuis aan het Westeinde overgebracht. De chauffeur van den auto van den gezant en de bestuurder van den anderen wagen kregen geen letsel. De wagen werd ernstig beschadigd. De botsing is vermoedelijk een gevolg van het feit, dat de chauffeur van den auto, waarin de gezant was gezeten, geen voorrang heeft ver leend. Nader vernemen wij, dat de heer Henriquez Urena een rustigen nacht heeft gehad. Zijn toe stand is vrij bevredigend. maar soms meer nog om Aspirin-tje. Bij hoofdpijn of ver koudheid moest men het steeds bij de hand hebben Let op den oranjeband. Naar wij van de zijde der ambulance commissie van het Nederlandsche Roode Kruis vernemen, zijn hedenmiddag eenige leden der Roode Kruis-ambulance voor Finland per vliegtuig naar Zweden vertrok ken. Het zijn de heer F. H. Meihuizen, arts-leider der ambulance, de heer A. W. C. M. de Ruyter, administrateur en zuster P. A. A. Mesdag. Deze voorhoede van de ambulance zal in Stockholm verschillende zaken, o.a. de passage der ambulance naar Finland, regelen, terwijl de administrateur in Maimö de omvangrijke bagage en uitrusting der ambulance zal op vangen, teneinde die langs den snelst mogelij ken weg naar Finland te expedieeren. Een vierde deel van de bagage, die in totaal uit 150 colli, ongeveer 25.000 kg. bestaat, is in enkele dagen door de lucht naar Zweden overgebracht. Ook de auto der ambulance is dezer dagen per schip verzonden. Vóór het vertrek hebben de drie „kwartier makers" der ambulance in het gebouw van het hoofdbestuur te Den Haag afscheid genomen van den eersten onder-voorzitter van het Ne derlandsche Roode Kruis, mr. W. J. baron van Lijnden en van de leden der ambulance-com missie. In het kader van de actie Naar de Nieuwe Gemeenschap zal Dinsdagavond van 7.157.35 uur voor de K.R.O.-microfoon pa-of. mr. C Romme spreken over: „Staat en Corporaties". Uit Londen wordt aan het Handelsblad be richt. dat de bootsman der „Eulota", Barmentlo die bij de ontploffing was gewond. Zaterdag is overleden. Zondagmorgen om tien uur is door tot nu toe onopgehelderde oorzaak oen felle brand uitge broken in de kapitale boerderij, bewoond door den heer F. Luinstra te Doezum, gemeente Grootegast. Het vuur greep zoo snel om zich heen dat niets kon worden gered en de brand weer uit Grootegast vrijwel machteloos tegen over het vuur stond. Binnen een uur tjjds wa ren het voorhuis en de aangrenzende groote schuur door het vuur verwoest. Negentien koeien die op stal stonden, kwa men in de vlammen om. De geheele inboedel van het voorhuis werd een prooi der vlammen Verzekering dekt de schade. Op het politiebureau te 's-Hertogenbosch werd aangifte gedaan van de vermissing van het vijftienjarige meisje P. de W van wie men sedert Woensdagmorgen niets meer bespeurd heeft. De veel besproken Spaansche schatten van liet Spaansche s.s. „Thorpehall" waarop in Juli 1937 beslag is gelegd en die toen zijn opgebor gen in de kluizen van de Nederlandsche Han delsbank te Vlissingen, zijn vanochtend onder strenge bewaking in een grooten verhuiswagen geladen. Onmiddellijk daarna is de verhuiswa gen vertrokken naar het buitenland. De be stemming is echter onbekend. Van een der hellingen van de Rotterdam- sche Droogdokmaatschappij is vanmorgen te Rotterdam met goed gevolg te water gelaten de onderzeeboot O 24, in aanbouw voor de Nederlandsche regeering. De doopceremoniën en het wegnemen van de laatste beletselen werden verricht door de echtgenoote van den ingenieur der marine, den heer K. de Munter, De O 24 is de laatste van een serie van vier onderzeebooten, tot welker bouw in 1937 op dracht is gegeven. Evenals de O 23, die in December van het vorige jaar bij de Rotter- damsche Droogdokmaatschappij te water werd gelaten, had ook deze doopplechtigheid een vlot verloop. Zij werd bijgewoond door een groot aantal marine-autoriteiten, in het bijzonder van den onderzeebootendienst, tevens vergezeld van hun echtgenooten. O. m. was aanwezig schout-bij-nacht L. A. C. M. Doorman, chef van de afdeelir.g materieel van het departement van Defensie. Z. K. H. Prins Bernhard heeft heden namens H. M. de Koningin, vergezeld door zijn waarne- menden adjudant luitenant-kolonel H. J. Phaff, oefeningen bijgewoond van het derde legercorps. De Kamers van Koophandel en Fabrie ken in Nederland hebben, met volle instem ming van den opperbevelhebber van land en zeemacht, het initiatief genomen tot het vormen van commissies voor zakelijken bij stand aan gemobiliseerden. Aangezien het meerendeel van deze commis sies zijn arbeid vandaag aanvangt (er zijn ook commissies, die al eerder aan den slag zijn ge gaan) heeft de voorzitter van het comité van uitvoering, de heer M. Kropveld, onder-voorzit ter van de Haagsche Kamer van Koophandel, het wenschelijk geoordeeld over dit onderwerp mededeelingen te doen. Vele kleine zelfstandigen op het terrein van nering, ambacht, landbouw en tuinderij, die door de mobilisatie in moeilijkheden met hun bedrijfje zijn gekomen, weten daarmee vaak geen raad. De commissies voor zakelijken bijstand aan gemobiliseerden, welke thans op initiatief van de Kamers van Koophandel zijn of worden ingesteld, willen gaarne deze gemobiliseerde, kleine ondernemers in hun moeilijkheden een helpende hand bieden. Uit wat de militair aan deze commissies omtrent zijn kwesties vertelt, zullen zij zich een concreet beeld van het geval probeeren te ma ken, waartoe een contact met de soortgelijke commissie in de woonplaats van den man de aangewezen weg zal zijn. De militair wendt zich echter in de eerste instantie tot de commissie in de plaats, waar hij gelegerd is. Is hetgeen deze commissie omtrent het geval verneemt duidelijk genoeg en behoeft dit geen nader onderzoek in de woonplaats van den man, dan zal de commissie der legeringsplaats, tot welke de man zich wendde, zelf het ge vraagde advies kunnen geven. Tenslotte is liet doel der commissie in die gevallen, waarin de man niet zonder meer of mét een raad of bemiddeling geholpen kan worden, hern in verbinding te stellen met een bepaald orgaan, zooals b.v. borgstellingsfond sen, teeltcentrales, nachtkamers, credietinstel- lingen en gemeentediensten. In de kleine plaatsen, waar troepen gelegerd zijn en waar om plaatselijke redenen het niet, of nog niet, mogelijk is, om een commissie voor zakelijken bijstand in te stellen, is of wordt een agentschap gehouden, tot welk adres de militair, in die plaats gelegerd, zich wenden kan. Het centrale punt der in wezen geheel zelf standige commissies wordt gevormd te 's-Gra- venhage, Zeestraat 71b. Daar brengen de com missies ook elke twee maanden rapport uit van haar bevindingen. Na deze mededeelingen had de heer Kropveld verschillende vragen te beantwoorden, evenals de secretaris van de commissie van uitvoering, reserve-kapitein dr. Joh. H. Scheurer, secretaris van de Amersfoortsche kamer van koophandel. Zij gaven ook eenige voorbeelden uit de prak tijk. „Ik kan mijn wissels niet betalen" zegt een gemobiliseerde. Dat kan de plaatselijke commis sie natuurlijk niet beoordeelen en zij treedt dan in verbinding met de commissie van bijstand in de woonplaats van den klager. De samenstelling van zulk een plaatselijke commissie bestaat doorgaans uit niet-gemobili- seerden, uit deskundigen in het bedrijfsleven. Bij voorkeur worden voor een plaats in de com missie uitgenoodigd een vertegenwoordiger van de kamer van koophandel, een vertegenwoor diger van de agrarische gioep, een middenstan der, een gemeenteambtenaar en een notaris. Een ander voorbeeld van den heer Krop veld betrof een slager, die ruzie had ge maakt met een vakgenoot en die deswege tot f 70 boete door den kantonrechter was veroordeeld. Hij mocht die boete betalen in zeven maandelijksche termijnen, maar toen hij f 30 betaald had riep de mobilisatie hem uit zijn slagerij en hij kon de boete toen niet meer voldoen. Executie dreigde. De notaris in de betreffende commissie onderzocht de zaak en moest erkennen, dat de slager wer kelijk zijn verplichtingen, niet meer kon na komen. Toen nam de commissie een secre taris van een borgstellingsfonds in den arm en het resultaat was, dat de zaak voor beide partijen bevredigend geregeld werd. Een ander geval was dat van iemand, die een cursus volgde om te beantwoorden aan de voor waarden, aan een vestiging gesteld. De cursus duurt vijf maanden. Maar na twee maanden kwam de cursist onder de wapenen en daardoor in de onmogelijkheid om verder de lessen te volgen, 's Mans kantonscommandant kreeg ken nis van dit geval en regelde het met de commis sie van bijstand, dat de man toch naar den cursus kon gaan. Natuurlijk zijn er ook vele ingewikkelder ge vallen dan deze. Hoe iemand te helpen, wiens zaak verkoopt. In de meeste geavllen is het niet mogelijk hem vrij van militairen dienst te krij gen. De commissie kan den man bijvoorbeeld helpen door met hem op te stellen een aanvra ge voor zakenverlof. Heel wat gemobiliseerden zijn niet in staat zelf zulk een aanvrage In tc dienen. „Ik verzoek zakenverlof want ik ben onmisbaar", is een veel voorkomende formalee- ring, die wat te summier wordt geacht. Er zijn ook velen, die in het geheel niet weten tot welke instantie zij zich dienen te wenden voor hun moeilijkheden. Al dezen willen de nu ingestelde commissie helpen met raad en zooveel mogelijk met de daad. Ee# veel gebruikt middel om kleine onder nemers dichter bij hun zaken te brengen is overplaatsing in den vorm van gelijkwaar- digen ruil. Ook op deze wijze is het al dik wijls gelukt de nadeelen, die vele gemobi liseerden ondervinden, eenigszins te ver zachten. HILYRRSUM, 301.5 M. KRO-Uitzending 8.00 Berichten ANP 8.05—9.15 en 10.00 Gra mofoonmuziek, 11.30 Godsdienstig halfuur. 12.00 Berichten, 12.15 KRO-Melodisten, 12.45 Berichten ANP. gramofoonmuziek, 1.10 KRO- orkest. 2.00 Vrouwenuurtje. 3.00 Modecursus, 4.00 Gramofoonmuziek. 4.30 Gramofoonmu ziek, 4.45 Gramofoonmuziek. 5.10 Rococo-oc tet, 5.45 Felicitaties, 6.05 KRO-orkest, 6.35 Sporthalfuur, 7.00 Berichten 7.15 Economi sche causerie, 7.35 Militaire muziek, 7.50 Voor soldaten, 8.00 Berichten ANP. mededee lingen. 8.19 Lijdensmeditatie, 9.15 Gramo foonmuziek. 9.30 KRO-Symphonie-orkest en solist, 10.30 Berichten ANP 10.40 Causerie ..Sint Jozef ter eere' met muzikale omlijs ting, 11.0012.00 Gramofoonmuziek. HILVERSUM I, 1875 en 414.4 M. AVRO-Uitzending 8.00 Berichten ANP, 8.10 Gramofoonmuziek, 8.30 Orgelspel 8.50 Gramofoonmuziek, 9.15 Causerie over kamerplanten, 9.20 Gramofoon muziek, 9.45 Omroeporkest en solist (opn.), 10.15 Gramofoonmuziek, 10.30 Voor de vrouw, 10.35 Ensemble Rentmeester, 11.30 Ensemble Rentmeester, 12.15 AVRO-Musette-ensemble en soliste (opn.) 12.45 Berichten ANP. gramo foonmuziek, 1.00 Omroeporkest en solist, 2.00 Voor de vrouw, 2.10 Vervolg concert, 2.45 Knip- en naaicursus, 3.45 Pianovoordracht 4.05 Cello en piano, 4.30 Kinderkoor 5.30 Om roeporkest, koor van de OperavereenigJng Henk van Wielink en solist (opn.), 7.05 Gra mofoonmuziek, 7.15 Causerie ..De Oost-Indi sche Compagnie". 7.30 Engelsche les 8.00 Berichten ANP, 8.15 Internationaal overzicht, 8.35 Bonte Mobilisatietrein. 9.50 Gramofoon muziek, 10.35 AVRO-Dansorkest, 11.00 Be richten ANP. 11.10--12.00 Renova-septet (opn.). ENGELAND. 391 en 449 M. Na 10.20 n.m. ook 342 M. 11.20 Henry Hall en zijn orkest, 12.20 Be richten. 12.30 Pianoduetten, 12.501.20 Clay- don-kwintet 2.20 Sheffield Transport Depart- mentorkest. 2.50 Vespers, 4.20 Berichten. Wels), 5.20 Berichten, 8.20 Berichten, 9.50 BBC-orkest, 10.35 Grosvenor House-orkest, 11.20 Berichten. RADIO-PARIS 1648 M. 11.10 Zang. 11.35 Cellovoordracht, 12.05 Pianovoordracht. 12.35 Zang, 1.05 Fluitvoor- dracht, 1.30 Cembalovoordracht. 2.20 Viool cn zang, 3.50 Pianokvoordracht, 4.20 Chansons. 4.35 Kwartetconcert en zang, 5.35 Viool en piano, 6.20 Lichte muziek, 6 50 Kamermuziek. 9 20 Chansons, 9.35 Zang, 10.05 en' 11.05— 11.50 Lichte muziek. KEULEN 456 M. 5.50 Gramofoonmuziek. 7.408.50 Hermann Hageste-d't's orkest, 10 50 Gramofoonmuziek. 11.20 Vliegeniersorkest. 12.20 Militair orkest. 1.45 Populair concert, 2 45 Trioconcert, 3.20 Gramofoonmuziek, 5.35 en 6.50 Gramofoonmu ziek 7.45 Leo Eysoldt's orkest, solisten en het Keulsch pianotrio, 9.50 tot sluiting: Zie Deutschlandsender en Berlijn. BRUSSEL, 322 en 484 M. 322 M. 11.20 Gramofoonmuziek, 11.50 en 12.30 Om- roepdansorkest en soliste, 12.501.20, 4.20, 5.50 en 6.20 Gramofoonmuziek, 9.3010.20 Omroepdansorkest en gramofoonmuziek. 484 M. 11.20 Gramofoonmuziek, 11.50 en 12,30 Ra dio-orkest 12.501.20 en 4.55 Gramofoonmu ziek, 5.05 Pianovoordracht, 5.35 Gramofoon muziek, 8.05—10.50 „Don Pasquale", opera, 8.509.10 en ca. 9.45 Gramofoonmuziek. DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 7.35 Omroeporkest 8.35 H. J. Fierke's kwin tet. solisten en vocaal duo, 9.20 Berichten, 9.50 W. Raatzke's orkest, 10.20 Politiek over zicht. Hierna concert, 11.20 Berichten. Hier na tot 12.20 Nachtconcert. PROGRAMMA VAN RADIO VATICANA Weekprogram vanaf 1 Januari 1940 De uren. hieronder aangegeven, zjjn volgens Greenwich-tij cï. ZONDAG iq.00 31.06 M. Godsd. praatje Fransch; Europa. MAANDAG: 1.30 19.84 M. Inlichtingen Por- tugeesch; Brazilië. 2.00 48.47 M. Inlichtingen Fransch; Canada. 2.30 48.47 M. Inlichtingen Engelsch; Noord-Amerika. 11.30 31.06 M. In lichtingen Italiaansch; Europa. 18.30 48.47 M. Inlichtingen Italiaansch; Europa. 19.00 48.47 M. Inlichtingen Nederlandsch; Europa. DINSDAG: 13.30 25.55 M. Inlichtingen En- gc'sch; Philippijnen. 15.00 25.55 M. Inlichtin gen Engelsen; Indië en Australië. 19.00 48.47 M. Inlichtingen Engelsch; Europa. 19.30 48.47 M. Inlichtingen Dultsch; Europa. 20.00 48.47 M. Inlichtingen Portugeesch: Europa. WOENSDAG: 19.00 48.47 M. Inlichtingen Fransch; Europa. 19.30 31.06 M. Inlichtingen Fransch: Afrika. 20.00 48.47 M. Inlichtingen Spaansch; Europa. DONDERDAG: 11.30 31.06 M. Godsd. praatje Italiaansch: Europa. 18.30 48.47 M. Godsd. praatje; Europa. 19.30 48.47 M. Inlichtingen Oekrainsch; Europa. VRIJDAG: 1 30 19.84 M. Inlichtingen Spaansch; Z.-Amerika. 2.00 25.55 M. Inlichtin gen Spaansch; Midden-Amerika. 2.30 48.47 M. Godsd. praatje Engelsch; N.-Amerika. 19.00 48.47 M. Godsd. praatje Engelsch; Europa. 19.30 48.47 M. Godsd'. praatje Duitsch; Europa. ZATERDAG: 18.30 48.47 M. Godsd. praatje Duitsch; Europa. 19.00 48.47 M. Conferentie Fransch; Europa. 19.30 48.47 M. Inlichtingen Poolsch; Europa. 20.00 48.47 M. Inlichtingen Speansch; Europa. Verzoeke rekening te houden met het ver schil van tijd. Een auto-ongeluk, dat wonder boven wonder geen menschenlevens heeft geëischt. is vanmor gen om half negen aan den Heereweg te Groningen, vlak. bij het viaduct gebeurd. Tengevolge van de gladheid van den weg slipte hier een auto, bestuurd door den heer H. Z,, uit Groningen. De wagen maakte een salto en kwam tegen een ijzeren hek terecht, dat geheeel werd ontzet. Bij deze botsing werden drie voetgangers ge grepen. De 40-jarige H. V. en de 13-jarige meisjes G. V. en C. D., allen uit Groningen. Laatstgenoemd meisje werd over het hek geslingerd. Zij liep een lichte hersenschudding op. Het kind is voorioopig bij omwonenden binnengebracht. De beide andere voetgangers kregen lichte verwondingen. z,ij werden ter plaatse verbon den. De auto is totaal vernield. De bestuurder bleef ongedeerd. flPH CZ> c~^-ir^ Pit en Pat vervolgden hun weg en kwamen over de markt, waar op den hoek het kleedingmagazijn van mijnheer Slim was. Mijnheer Slim had juist een etalagepop in een heerencostuum gestoken en voor de deur gezet, De beide deugnieten wachtten tot mijnheer Slim zijn winkel was binnengegaan en slopen nu naderbij om een geschikt plekje voor hun baldadigheden uit te zoeken. (Niet officieel) lste klasse, 1ste lijst Trekking van Maandag 18 Maart 1940 Hooge Prijzen f 2000.— 8633 f 1500.14013 f 1000.— 1627 f 400.— 8327 f 200.— 22538 f 100.— 3706 5281 6123 11367 12435 20185 Prijzen van 20. 1017 1033 1152 1174 1184 1260 1343 1416 1526 1527 1632 1761 1804 1808 1850 1864 1874 1922 1927 1930 2054 2133 2223 2286 2313 2327 2403 2453 2612 2635 2716 2734 2769 2812 2821 2841 2882 2890 2994 3135 3189 3191 3195 3224 3233 3352 3383 3402 3404 3409 3416 3417 3491 3510 3569 3643 3652 3704 3754 3818 3828 3853 3913 3957' 3982 3987 4015 4032 4049 4063 4064 4140 4214 4236 4305 4364 4393 4407 4415 4463 4481 4499 4532 4605 4724 4730 4735 4790 4827 4828 4835 4875 4935 4945 5008 5013 5029 5134 5165 522S 5248 5288 5295 5324 5426 5452 5454 5460 5526 5570 5577 5593 5625 5649 5699 5792 5815 5821 5873 5880 5884 5835 5972 6034 6045 6064 6071 6079 6118 6119 6151 6153 6162 6221 6222 6230 6288 6308 6389 6426 6440 6465 6470 6475 6489 6531 6555 6580 6618 6648 6674 6676 6683 6707 6812 6815 6848 6855 6889 6905 6938 6955 6970 7068 7095 7155 7161 7183 7204 7214 7224 7315 7319 7411 7444 7495 7575 7608 7611 7636 7668 7705 7747 7785 7827 7829 7831 7835 7868 7903 7945 7970 8003 8005 8055 8107 8117 8135 8150 8347 8389 8394 8402 8463 8468 8483 8496 8618 8628 8645 8677 8694 8696 8739 8757 8800 8866 8885 8951 8960 8969 9001 9002 9008 9043 9105 9196 9215 9253 9256 9398 9403 9413 9430 9431 9432 9533 9555 9563 9564 9616 9625 9638 9658 9660 9684 .9708 9733 9756 9762 9817 9868 9872 9887 9900 9903 9907 9912' 9955 9969 9970 99.94 10021 10060 10070 10Ó76 10108 10115 10156 10187 10216 10226 10265 10271 10281 10297 10390 10401 10418 10429 10462 10465 10476 10553 10557 1065J 10680 10736 10769 10814 10876 10882 10936 10992 11004 11011 11031 11085 11117 11123 11164 11178 11199 11213 11245 11275 11359 11419 11420 11437 11488 11490 11690 11708 11731 11733 11736 11738 11762 11779 11881 11882 11963 11965 11979 11981 12013 12043 12045 12049 12052 12064 12150 12167 12216 12220 12306 12313 12341 12352 12355 12387 12418 1245Ï 12453 12481 12543 f2547 12552 12579 12632 12642 12650 12658 12725 12793 12810 12824 12856 12857 12864 12866 12907 12919 12956 13014 13069 13121 13182 13265 13267 13335 13360 13470 13475 13497 13501 13508 13567 13591 13641 13674 13676 13761 13773 13795 13843 13850 13859 13894 13967 13970 14018 14119 14127 14131 14153 14159 14160 14168 14189 14201 14205 14273 14315 14335 14388 14474 14578 14635 14638 14668 14669 14678 14736 14747 14793 14803 14822 14875 14933 15059 15098 15122 15134 15162 15332 15379 15421 15432 15436 15477 15485 15488 15521 15524 15535 15545 15612 15662 15703 15733 15761 15790 15797 15352 15858 15863 15906 15916 15945 15954 16108 16120 16154 16191 16217 16260 16277 16344 16420 16436 16437 16449 16454 16473 16484 16502 16639 16668 16708 16758 16831 16898 16904 17018 17033 17050 17063 17111 17137 17144 17158 17190 17252 17338 17341 17362 17367 17489 17597 17648 17719 17774 17799 17843 17853 17885 17897 17910 17962 18008 18013 18085 18147 18186 18222 18223 18276 18354 18360 18384 18439 18461 18496 18500 18516 18519 18532 18541 18550 18559 18609 18663 18762 18806 18809 18839 18847 18891 18936 18997 19001 19009 19012 19048 19080 19107 19123 19135 19160 19169 19247 19257 19278 19298 19320 19470 19489 19509 19515 19519 19544 19554 19557 19558 19726 19728 19799 19803 19806 19811 19817 19954 19955 19962 20004 20006 20013 20028 20071 20152 20224 20244 20333 20344 20367 20414 20476 20502 20541 20559 20583 20631 20655 20706 20722 20734 20748 20750 20760 20784 20802 20812 20818 20914 20931 20957 21008 21012 21022 21058 21111 21130 21192 21194 21257 21280 21293 21373 21407 21472 21484 21567 21615 21621 21646 21707 21714 21745 21766 21780 21810 21846 21857 21901 21933 21978 22053 22061 22078 22087 22134 22156 22177 22199 22210 22278 22287 22323 22334 22369 22552 22626 22645 22687 22735 22758 22761 22787 22789 22793 22795 22806 22833 22845 22865 22913 22919 22938 22945 22948 22954 22976 23007 23025 23068 23074 23144 23181 23203 23209 23215 23221 23245 23252 23303 23312 23364 23374 23430 23532 23556 23611 23684 23710 23711 23763 23786 23796 23800 23812 23819 23833 23896 23908 23956 23977 240O1 24041 24075 24121 24122 24155 24164 24196 24218 24233 24272 24341 24348 24380 24383 24396 24449 24483 24504 24521 24527 24530 24549 24600 24607 24612 24626 24628 24651 24694 24699 24730 24804 24818 24832 24844 24848 2488' 24935 24945 24949 Maandagmorgen hebben H. M. de Koningin en H. K. H. Prinses Juliana een bezoek ge bracht aan de voorjaarsbloemententoonstel ling „Amstelflora 1940", welke in de Apollo- hal te Amsterdam wordt gehouden. Hare Majesteit was vergezeld van haar hof dame, jkvr. A. baronesse Schimmelpenninck v. d. Oye en haar adjudant, generaal-majoor tit. jhr. W. C. M. de Jonge van Ellemeet. Te Am sterdam voegden zich nog bij het gevolg mevr. M. baronesse van Harinxma thoe Slooten, dame du palais en jhr. mr. dr. W. F. Róell, kamerheer in buitengewonen dienst. De Prinses was ver gezeld van haar particulieren secretaris, mr. J. G. Chr. baron Baud en jkvr. C. E. de Brauw. De koningin werd rondgeleid door den voor zitter van het uitvoerend comité, den heer J. M. Kauffmann, de Prinses door den heer C. Thim, den architect der tentoonstelling. Het hooge gezelschap, dat meer dan een half uur op de tentoonstelling bleef, toonde zich vol bewondering voor de resultaten van de Neder landsche kweekkunst. Tijdens de rondwandeling hebben zoowel de Koningin en de Prinses als het gevolg een gift gedeponeerd in de bussen van het Roode Kruis, waarvoor gedurende de ten toonstelling wordt gecollecteerd. In de serre van het gebouw stonden verver- schingen gereed. Na afloop vertrok het gezelschap naar Soest- dijk. In de omgeving van het gebouw was een tal rijk publiek. BANDOENG, 18 Maart (Aneta). De burge meester van Bandoeng, de heer Beets, werd he denmorgen bewusteloos in de badkamer aan getroffen. Hij werd onmiddellijk naar het Ju- liana-ziekenhuis overgebracht. Om half twee was het bewustzijn nog niet teruggekeerd. De rubberinvoer deiVereen. Staten be droeg in Februari 43.100 ton, tegen 72.500 ton m Januari j.l. Het verbruik bedroeg 49.800 ton. tegen 55.000 ton. Per einde Fe bruari bedroegen de voorraden 148.800 te gen 156.800 ton per einde Januari. De Missouri Pacific boekte in Januari een verlies van 790.000, tegen s 1.115.000 iri Januari 1939. De Great Northern boekte in Januari j.l, een verlies van 266.000, tegen 285.000 in Januari 1939. De automobielproductie in dc Vereen. Staten in de afgeloopen week wordt op 105.700 auto's geraamd, tegen 103.560 wagens in de voorafgaande week en 86.750 stuks in de overeenkomstige week van het vorig jaar. De staalproductie in het Youngstown- district wordt voor deze week op onveran derd 41 pet. der capaciteit geraamd en in het Pittsburgh-district op 60 pet., tegen 57 pet. de vorige week. De Amerikaansche Spoorwcgmijnen boek ten in Februari j.l. 12.6 pet. hoogere bruto- inkomsten dan in Februari 1939. De Bendix Aviation boekte in 1939 een Winst van 4.486.000, of 2.14 per aandeel tegen 156.000 of 0.07 p. a. het vorig jaar. De General Motors zal naar raming tot einde Maart 197.000 Buick-wagens model 1940 hebben afgeleverd, hetgeen 29 pet. meer is dan in het overeenkomstig tijdvak van het vorig jaar. In de eerste tien dagen van Maart 7033 Pontiac-wagens, hetgeen 75 pet. meer is dan in dezelfde periode van het vorig jaar en 49 pet. meer dan in Febr. j.l. en tl zult 's morgens uit bed springen, gereed om bergen te verzetten. lederen dag moet uw lever een liter lever-gal in uw ingewanden doen vloeien. Wanneer deze stroom van lever-gal onvoldoende is, verteert uw voedsel niet. het bederft. U voelt u opgeblazen, u raakt verstopt. Uw lichaam is vergiftigd, u voelt u beroerd en ellendig, u ziet alles zwart. De meeste laxeermiddelen zijn slecht lapmidde len. U moet CARTER'S LEVER-PILLETJES nemen om deze liter lever-gal vrij te doen vloeien en u zult u een geheel ander mensch voelen. Onschade lijk plantaardig, zacht, onovertroffen om de lever- gal te doen vloeien. Eischt Carter's Lever-Pilletjes bij apothekers en drogisten, f. 0.75. In de abdij van Averbode zal op Dinsdag 26 Maart de plechtige wijding plaats vinden van den gekozen coadjutor-abt van die abdij: Don Emmanuel Gisquière. De plechtigheid zal verricht worden door Z. Em. Kardinaal van Rocy. AMSTERDAM. 18 Maart. Aardappelprijzen. N.H. Bevelanders 2.502.70, Andijker blauwe 2.70, An dijker bonte 2.80. Friesche Bintjes 2.402.90, Frie- sc'he Industrie 2.40, Zeeuwsche Bintjes 2.402.90. Zeeuwsche Eigenheimers 2.90, Zeeuwsche blauwe en bonte 3.20 Zeeuwsche Poters 2.50. Zeeuwsche Bevelanders 2.90. Duinzandaardappelen 4.00, alles per H.L. Aanvoer 330.000 kg. OUDEWATER, 18 Maart. Kaasmarkt. Heden geen aanvoer. UTRECHT. 18 Maart. Paardenmarkt. Aanvoer 710 stuks paarden en veulens. Handel matig. Luxe paarden 500.00600. werkpaarden 300.00450. oude paarden 150.00—300. 1-jarige paarden 175.00 255. 2-Jarige paarden 250.00375. hitten 010.00 —275 jxer stuk. ALKMAAR, 18 Maart. Aangevoerd: 102 vette koelen f 140—240. handel goed; 5 graskalveren f 60100; 550 nuchtere kalveren f 516; 6 vette schapen f 1625; 266 vette varkens zw. p. f 0.58 0.64 per Kg. Handel vlug. ALKMAAR, 16 Maart. N.V. Eierveiling voor Holl. Noorderkwartier. Aanvoer 290.000 kipeieren 4.45 —5.40, kleine 4 254 40 per 100 stuks. AMSTERDAM, 18 Maart (Veemarkt) Ter veemarkt waren heden aangevoerd; 391 vette koeien, waarvan de prijzen waren; le kw. 80— 90, 2e kw. 66—78, 3e kw. 52—64 per kg. slacht- gewicht; 110 melk- en kalfkoeien 180260 per stuk; 58 vette kalveren: 2e kw. 6876, 3e kw, 5866 per kg. levendgewicht; 256 nuchtere kalveren 6—9 per stuk; 329 schapen; 404 var kens: vleeschvarkens, wegende van 90110 kg. 70—73 (enkele hooger) per kg. slachtgewicht. Aangevoerd 1 wagon met geslachte runderen uit Denemarken. Overzicht: Slachtrunderen matige aanvoer, stugge handel, prijzen vast. Melkkoeien ruime aanvoer, handel willig. Vette kalveren aanvoer ruim, handel vlug, prijzen lager. Nuchtere kal veren ruime aanvoer, vlugge handel, prijzen vast. Schapen geen noteering. Varkens aanvoer matig, zeer willige handel, prijzen hooger. BROEK OP LANGENDIJK, 18 Maart. Aan gevoerd: 45000 Kg. roode kool f 6.807 50; 76000 Kg. gele kool f 4—4.20; 66300 Kg. Deensche witte kool f 4—4.20: 18800 Kg. uien f 2.10—2.30, grove uien f 2.90—3-20, drielingen f 1, nep f 1! 9800 Kg. peen f 1.50—2.40; 2200 Kg. bieten f 1.40—2.40 300 Kg. prei f 13.60. HOORN, 16 Maart. Veemarkt. 1 vette koe 192 nuchtere kalveren 5.0011. 7 schapen 28.00. tentoonstellingspaarden 260.00325, paarden 240.00300. Handel vlug. LEIDEN. 16 Maart. Boter. Prima fabrieksboter (contr.) 1.67, prima boerenboter 1.54—1.61 per kg. Aanvoer 360 kg. Handel goed. LEIDEN. Turfmarkt van 11—16 Maart. Geen aanvoer, Prijzen lange turf 12.0013 per 1000 et. NOORDSCHARWOUDE, 18 Maart. 56000 Kg- Roode kool 6.90—7 50; 142100 Kg. Gele kool 4— 4.30; 311000 Deensche witte kool 44.30; 8800 Kg- Uien 1.90—2 50; Grove uien 2.60—2.80; Drieling uien l.OO. 300 Kg. Bieten 140. ROTTERDAM, 18 Maart. Aangevoerd in totaal 2361 stuks, t.w.: 865 vette runderen, 204 vette kalveren. 36 nuchtere kalveren, 373 scha pen en lammeren, 882 varkens en 1 bok. Prij zen per kg. Vette koeien le kw. 7486, 2e kW. 58—72, 3e kw. 46—56, vette ossen le kw. 74— 82, 2e kw. 58—72, 3e kw. 46—56, vette kalveren le kw. 135—145, 2e kw. 110—125, 3e kw. 95—103, varkens (levend gewicht) le kw. 61, 2e kw. 60, 3e kw. 58, schapen le kw. 62, 2e kw. 55, 3e kW. 43, lammeren le kw. 64, 2e kw. 57, 3e kw. 52. Prijzen per stuk: Schapen le kw. 38, 2e kw. 2l> lammeren le kw. 28, 2e kw. 21, 3e kw. 15. Overzicht. Vette koeien en ossen: aanvoer ruimer, handel stroef, prijzen le cn 2e kW- koeien en ossen iets hooger. 3e kw. onveran derd, prima koe 90 ct„ prima os 86 ct. Vette kalveren: aanvoer Iets grooter, handel vlug. prijzen van vorige week gemakkelijk te hand haven, prima f 1.55. Schapen en lammeren- aanvoer iets grooter. handel vlot, prijzen hoo ger. Varkens: aanvoer grooter, handel stug, prijzen iets lager. Eenige kleine partijtjes scha pen werden voor export verkocht. ROTTERDAM, 18 Maart. Aardappelen. Brielsche Eigenheimers 2.402.70, Zeeuwscb® Eigenheimers 2.152.30. idem Bonte 2.702.9", Idem Blauwe 2.703. Bonte en Blauwe Poters 2.302.40, Bintjes 2.252.40. Aanvoer ruim- Handel kalm. ROTTERDAM, 18 Maart. Vlasmarkt. Aan gevoerd werd: 2200 kg. blauw, schoon 0.951-1' 3000 kg. wit Zeeuwsch 11.20, 2600 kg. Hol' landsch geel 11.20, 4000 kg. Dauwroot 0.80 0.95 per kg. Er was op het land eenige handel en ook tc* beurze was er voldoende vraag. De prijzen blij' ven echter onveranderd en alles werd verkoel ROTTERDAM. 18 Maart. Fijne zaden. Lijd" zaad wit bloei 9.1/211,. Karwijzaad 30 1'"' Blauw maanzaad 34—35.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 6