Sumner Welles vanmorgen naar den Duce? Of: vorming van nieuw Balkanblok „Voorpostvaartuig gezonken" Chamberlain spreekt heden Het meuws van ^en over Finland en Scapa Flow Hoongelach in de Hearst-pers Romeinsche waarnemers achten vredesplan van Mussolini en Roosevelt mogelijk Telekï naar Rome Italiaansch schip vergaan Na de bijeenkomst op den Brenner Berlijn meldt: PAUSELIJKE TOESPRAAK OP PAASCHFEEST Vragen in Lagerhuis over bijstand aan Turkije Amerikaansche bladen over Finland en Geallieerden DE BAROMETER VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS DINSDAG 19 MAART 1940 - OCHTENDBLAD BUR. VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: DRIE EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 22297 NASSAULAAN 51 - TEL. 13866 - GIRO 22884 Abonnementsprijs (bij vooruitbetaling)voor Haarlem 25 cent per week; per kwartaal 3.25. Bij onze Agenten 27y2 ct. per week, f DAGBLAD MET OCHTEND- EN AVOND-EDITIE, UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM j ui o Was de Balkan hoofddoel der bespreking? Kardinaal Maglione bezoekt Sumner Welles Geen Britsche commentaar Britsch vliegtuig landt per abuis in Duitschland, maar stijgt weer op Weer verloven in Britsche leger Groote manoeuvres der Amerikaansche vloot OSCAR SMIT'S BANK De Bilt meldt: Japanners veroveren Lingsjau Het Britsch-Spaansch handelsverdrag Oorlogsieening werd overteekend Weer een vredesgeluid Hoeveel zijn Britsche beloften waard?" Hoewel de Hearst-bladen nog oncier hun ti Deensch vaartuig gebombardeerd en beschoten en Britsch stoom schip vermist De moord op een Chineeschen jongen Vermoedelijke dader thans gearresteerd Vliegtuigongeluk dat nog goed afliep Wat Zweden zond voor Finsche defensie Bevolking van Helsinki staat voor groote moeilijkheden NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct-, ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor per kwartaal t 3.58 de kleine annonces „Omroepers' zie de rubriek ROME, 18 Maart. (Reuter). Men gelooft hier, dat Sumner Welles morgenochtend een bezoek aan Mussolini zal brengen om in de ge legenheid te zijn het resultaat van de bijeenkomst tusschen Hitier en den Duce op den Brenner te ver nemen. Officiccle Romeinsche kringen hadden Maandagavond niets toe te voegen aan het laconieke communiqué, dat is uitgegeven na het onderhoud tusschen Mussolini en Hitier. Evenmin is er tot dusverre veel commen taar in hoofdartikelen der bladen versche nen. Een kort commentaar in de „Popoio di Roma" zegt, dat het onderhoud vastge steld was toen von Ribbentrop zijn bezoek aan Rome bracht en herinnert aan de laatste ontmoeting tusschen Mussolini en Hitier in München. Het blad voegt hieraan toe; „Dit is vol doende om de gebeurtenissen van vandaag te karakteriseeren en aan te toonen, dat de ontmoeting onafhankelijk is van eeniger- lei bijzondere omstandigheid van min of meer recenten datum. Het ligt voor de hand, dat het een ontmoeting was tusschen regeeringshoofden van twee landen, die verbonden zijn dooi' nauwe politieke betrek kingen, met het doel den algemeenen toe stand te bestudeeren". In Italiaansche kringen in Rome vormt het °hderhoud op den Brenner vanavond practise!1, het eenige onderwerp van gesprek, en het vol- 'edig ontbreken van gezaghebbende aanwijzin, ken, over de doelstellingen en resultaten der bespreking, laat den weg open voor alle mo gelijke gissingen. De meeste politieke waarne mers zien een verband tusschen het onder- boud en de wijziging van het vertrekplan van Sumner Welles. Zij denken, dat het' duidelijke Amerikaan sche vertangen naar een vredesoffensief Mussolini er toe geleid kali hebben dit "ogenblik te kiezen voor een intieme gc- dachtenwisscling met zün spilgenoot en dat het onderhoud, dat Mussolini morgenoch tend waarschijnlijk zal hebben met Sum ner Welles, een beslissenden invloed zal hebben op Welles' rapport aan Roosevelt. Een waarnemer oppert het denkbeeld, öat de beide staatslieden bijeen kwamen om een concreet plan voor te bereiden voor de vorming van een Duitsch-Russisch-Ita- liaansch Balkanblok, dat volgens dezen Waarnemer niet gericht zou zijn tegen eenige andere mogendheid, maar slechts den vorm van een blok zou hebben voor de handhaving van den vrede in Oost-Europa en het Donaubekken, met een economi sche voorkeur voor de twee spilmogend- heden. Onder de niet bevestigde gissingen, die va.navond in Rome de ronde deden, was deze, 6at Daladier Dinsdag of Woensdag eenont. biceting zou kunnen hebben met Mussolini. Uit Parijs kwam echter nog den zelfden *yond een gezaghebbende tegenspraak van deze kissing, waarbij er op gewezen werd, dat Dala- ^'er zich nog in Parijs bevond en dat hij Dins- '■ag het -woord zou voeren tijdens de debatten bi de Kamer. Volgens berichten uit Berlijn aan de „Basler Uachrichten" wordt in Berlijn een gezamenlijke ^klaring van Duitschland, Italië en Rusland ^treffende de handhaving van den vrede op J*cn Balkan beschouwd als een der waarschijn- bjke consequenties der ontmoeting van vandaag hsschen Mussolini en Hitier. Waarnemers in Zwitserland gelooven dat Pbitschland, nu het zijn noordelijke flank heeft Cveiligd tegen een aanval, tracht zich in Zuid- b°st-Europa te beschermen door gebruik te ma- ken van Italiaanschen én Russischen steun om 2e geallieerden uit te sluiten van dat deel van jWropa. Men is van meening, dat Duitschland mcds een voordeel heeft verworven door het tot arid brengen van een verzoening tusschen de Izeren Garde en de Roemeensche regeering, wel- a hier vergeleken wordt met de inlijving van de m°stenrijksche nationaal-socialisten in het Va- ei'land«che Front vóór den Anschluss. De Berlijnsche correspondent van „Stock- holms Tidningen" meent, dat Hitier en Mus solini tot het volgende besloten zijn: Zich volledig' accoord te verklaren wat be- vredesvoorwaarden, welke aan Sumner ®hes ten behoeve van Roosevelt moeten worden Afgebracht. lof6 TeSen eiken prijs te vermijden, dat de oor- y® wordt uitgebreid tot de Middellandsche Zee het Nabije Oosten. Een Duitsch-ïtaliaansch bondgenootschap Wf-men in Zuidoost-Europa,, dai een ruime. bron van voedselaanvoer moet worden voor Duitschland en Italië. 4e De vorming van een gemeenschappelijk front van de „bezitlooze staten" tegen de „plutocra tische mogendheden". 5e De leden van dit front moeten tot overeen stemming komen over de fundamenteele richt lijnen voor een nieuw gestabiliseerd Europa. De correspondent denkt voorts, dat Italië niet den oorlog' zal ingaan, doch een gebaar zal ma ken in Duitschlands voordeel. De Romeinsche bladen vermelden nog dat de speciale trein van Mussolini telefonisch met Rome en andere Europeesche hoofdste den verbonden werd, zoodra hij op den Bren ner was aangekomen. Zooals Havas uit Vaticaanstad bericht, heeft Kardinaal staatssecretaris Maglione het bezoek van Sumner Welles van vanmorgen aan Z. H. den Paus en het staatssecretariaat beantwoord. Verder heeft de H. Vader vandaag prinses Ste- fanie van België en prins Lonzay van Nagi ont vangen. Volgens bericht van Reuter uit Washington heeft Cordell Huil heden tegengesproken dat Sumner Welles eenigerlei rol gespeeld heeft als tusschenpersoon in onderhandelingen tus schen vreemde mogendheden tijdens de be sprekingen, die hij gevoerd heeft met staats lieden in de door hem bezochte Europeesche hoofdsteden. Huil voegde hieraan toe dat Sumner Welles alleen naar Europa is gegaan om feiten te verzamelen, en dat hij zich hier strikt aan gehouden heeft. De diplomatieke redacteur van Reuter te Londen verneemt, dat Britsche officieele kringen op de bijeenkomst tusschen Musso lini en Hitier geen commentaar hebben te leveren. PARIJS, 18 Maart. (Havas) Het Fransche legerbericht van Maandagavond luidt: „Niets te melden." Het opperbevel van de Duitsche weermacht maakte Maandagmiddag bekend: „Ten Oosten van de Moezel en in het grens gebied ten Zuiden van Zweibrücken werden vijandelijke patrouilles met verliezen afgesla gen en werden verscheidene gevangenen ge maakt. Het luchtwapen zette de verkennings vluchten naar Frankrijk cn Engeland voort. Aan de Schotsche Oostkust werden vijande lijke bewapende koopvaardijschepen en voor postbooten aangevallen; een voorpóstvaar- tuig werd tot zinken gebracht. Volgens een Havas-bericht uit Parijs is een Britsch vliegtuig bij vergissing binnen de Duit sche linies geland in het gebied van de Saar. De inzittenden, die meenden op Fransch ge bied te zijn, werden op hun vergissing opmerk zaam gemaakt door passeerende Duitsche ar beiders of boeren, waarna zij weder opstegen en op Fransch gebied landden. Het departement van oorlog te Londen deel de mede, dat de verloven voor het Britsche ex peditieleider, die gisteren opgehouden werden, thans zijn hervat. Het Fransche ministerie van Defensie deelt mede, dat op 15, 16 en 17 April een nieuw contingent onder de wapenen zal worden geroepen. Een zeker deel der opge- roepenen zal bij het leger in Noord-Afrika ingelijfd worden. SAN PEDRO (Californië), 18 Maart. (Havas) Vanaf twee April zullen ter hoogte van de Ka- waii-eilanden oefeningen van de Amerikaan sche vloot gehouden worden, welke zes weken zullen duren en waaraan deelgenomen zal wor den door 130 oorlogsschepen en 350 vliegtuigen met 45.000 officieren en manschappen. In de Maandag gehouden jaarvergadering van Oscar Smit's Bank te Haarlem werden de jaar stukken goedgekeurd. Het dividend voor de ge wone aandeelen werd vastgesteld op 3 procent en voor de preferente aandeelen op 6 procent,. De heer D. Kooiman werd als commissaris her kozen, VERWACHTING: |j j| Zacht weer. Zwaarbewolkt tot betrokken, aanvankelijk zonder neerslag van betec- kenis, later toenemende kans op regen of onweer. Meest matige Zuid-Oostelijke tot Zuid-Westelijke wind. 1 OVERZICHT: Sedert gisterenmorgen bevindt ons land H zich in een warme Zuidelijke luchtstroo- jE ming. Vermoedelijk nadert echter uit het Wes- ten een koudefront. Door het ontbreken van de berichten uit die streken is echter moeilijk te bepalen, wanneer dit front ons land bereiken zal. STORMWAARSCHUWINGSDIENST: Maandagmiddag 16.55 uur werd geseind E§ aan alle posten: „Attcnitiesein neerhalen". BOEDAPEST, 18 Maart (Hong. Tel. Ag.). De Hongaarsche minister-president, graaf Teleki, zal zich met zijn vrouw naar Triëst begeven, om zijn ouders te bezoeken. Van daar zal hij naar Rcmc gaan om er de Paaschdagen door te brengen. Uiteraard zal hij dan, hoewel zijn reis een particulier karakter draagt, ook een bezoek brengen aan Mussolini en Ciano. VATICAANSTAD, 18 Maart CStefani) Z. H. de Paus zal op den Eersten Paaschdag tijdens de pontificale H. Mis in den Sint Pieter een toe spraak houden. Na de mis zal de H. Vader zich naar de buiten-loggia van de basiliek begeven en „Urbi et orbi" zijn zegen geven. Deze plechtig heid zal per radio worden uitgezonden. NANNING, 18 Maart (Domei) De Ja- pansche troepen hebben Lingsjau, een stra tegisch belangrijke stad in het westen van de provincie Kwangtoeng, bezet. Verder bericht het D. N. B. uit Tokio, dat het Japansche departement van Buitenland- sche Zaken zijn protest in verband met hel grensincident op Sachalin heeft herhaald. LONDEN, 18 Maart, (Reuter) Verwacht wordt, dat hedenavond in Madrid het En- gelsch-Spaansehe handelsverdrag zal wor den onderteekend. LONDEN, 18 Maart. (Reuter) In het La gerhuis heeft de arbeidersafgevaardigde Henderson gevraagd of de minister-presi dent de verzekering wilde geven, dat de Fin- sche regeering bij een eventueele vredes conferentie niet geschaad zal worden door dat zij de Russische voorwaarden heeft aan vaard. Butler antwoordde: „Het is niet moge lijk, reeds op dit tijdstip voorspellingen te doen omtrent het doel van een vredescon ferentie." Henderson bleef aandringen, doch Butler weigerde iets meer te zeggen. Naar aanlei ding van andere vragen omtrent Finland verzocht Butler den Lagerhuisleden, de ver klaring' af te wachten, die Chamberlain morgen tijdens het debat over buitenland- sche zaken zal afleggen. De conservatief Cary vroeg in verband met het feit, dat Finland het tweede land is, dat in den oorlog tegen de agressie ten onder is ge gaan, of er tusschen Frankrijk en Engeland een volledig uitggwerkt plan bestaat om onmiddel- lijken militairen bijstand te verleenen aan Tur kije, als de integriteit van dat land wordt be dreigd, of als het noodig wordt, dat Turkije een buurstaat te hulp komt. Butler antwoordde hierop: „Engeland en Frankrijk zijn op grond van het pact van we- derzijdschen bijstand met Turkije verplicht, dit land alle hulp en bijstand, welke in hun vermo gen ligt, te verleenen, zoo het door een Euro peesche mogendheid in vijandelijkheden ver wikkeld wordt en als gevolg daarvan door deze mogendheid jegens Turkije agressie gepleegd wordt. De vorm van zulken bijstand is het on derwerp van overleg tusschen de drie regeerin- gen. Bij dit overleg is natuurlijk ook het geval, bedoeld in het tweede deel der vraag, voorzien. Cary vroeg verder, of do Turksche regeering vertegenwoordigd wordt bij de thans gevoerde militaire besprekingen tusschen den opperbevel hebber der troepen in het Midden-Oosten en den premier van Zuid-Afrika, generaal Smuts. Hierop antwoordde Butler: „Overleg met Tur kije is gepleegd en duurt voort." Verder vroeg Woodburn, van de oppositionee- le Labourpartij, of de regeering' den Volkenbond de vorming wilde voorstellen van een commis sie ,,op een cf andere geschikte neutrale plaats, om een nieuwe gelegenheid te verschaffen voor een openbaar onderzoek van alle verantwoor delijke voorstellen betreffende de voorwaarden van een blijvenden wereldvrede." Butler antwoordde: „De uiteindelijke doelstel lingen van Woodburn worden ongetwijfeld in breede kringen gewenscht, maar de staatssecre taris van Buitenlandsche Zaken is er niet van overtuigd, dat juist de methode, die hij voor- Over „het lot van Finland" is in Amerika een zóó felle kranten-polemiek losgebroken, als daar in jaren niet werd gezien. In die po lemiek teekenen zich hoofdzakelijk drie ver schillende gedachtenstroomingen af. In alle drie wordt uitbundig de Finsche dapperheid en militaire degelijkheid ten zeerste geprezen Verder wordt er kritiek geuit op de Russi sche agressie-politiek, welke „een herleefd Russisch imperialisme" wordt geheeten. Ten slotte slaat de kritiek tegen de Geallieerden hier en daar een ongehoord heftigen toon aan Betrekkelijk weinig wordt er in de Amerikaan sche bladen aan zelfkritiek gedaan en bijv. iets gezegd over het schamele aandeel, dat de Vereenigde Staten hadden of eigenlijk: dat zi; in gebreke bleven te nemen in het drama van Finland. En hierbij zijn de Hearst-bladen, die vooral in de Westelijke Staten en in Cali fornië geweldige oplagen hebben, wel de felste aanvallers van het beleid der Gealli eerden. De méér dan 70-jarige oude heer William Randolph Hearst, die de laatste maanden zélf weer een „eigen column" voor zijn 60 gesyndiceerde bladen schrijft, ver wijt den Geallieerden Finlands jammerlij ke nederlaag" in de volgende termen: „Höeveel zijn de Britsche belcf- ten waard?" „Polen, Turkije, Griekenland en Roemenië „hadden gepantserde garanties van Engeland „gekregen Finland ontving al maanden ge gleden een waarlijk indrukwekkende belofte ,"tot bijstand- van Groot-Brittannië. Nu is ech- „ter Polen van de kaart van Europa verdwenen „en mag Finland blij zijn, er het leven niet te „hebben bij ingeschoten. Het wordt onvermijde- "lijk, dat andere kleine naties, die tot nog toe „vasthielden aan het EngelschFransche blok, „thans haar positie gaan herzien in het licht „der jongste gebeurtenissen. Zoo fantastisch „zou het heelemaal niet zijn, indien sommigen „harer ertoe zouden besluiten, zooals arm Fin- „land wel heeft moeten besluiten, dat het „toch veel beter is met veroverende, hoewei „„rücksichtslose" dictators een spelletje tennis „te spelen, dan zichzelf op te offeren op het ai- „taar der democratie!" tel, in den kop van elk blad, het devies van Lincoln afdrukken: „Government of the people, by the people, for the people", wordt hier weer eens de spot gedreven met „de democratie", zooals Hearst dat sedert 'n jaar graag doet. De Geallieerden valt hij dan aan als volgt: „Frankrijk en Engeland hebben al bijzonder weinig reden voor tevredenheid en zelfgenoeg- zaamheid, wat betreft den afloop van het Fin sche drama. Ze hebben gewacht, toj* het kleine Finland vertrapt terneer lag onder den onweer- staanbaren opmarsch van de reusachtige Rus sische legers, totdat de Finnen gebracht .wer den tot hun gedwongen onderhandelingen, tot een „vrede tegen eiken prijs"! Maar toen werd het tijd voor Engeland en Frankrijk, om weer eens met hun futiele en doellooze gebaren te komen, blijkbaar met geen enkel doel, dan oiu zoo mogelijk den oorlog in het Noorden nog wat ten eigen voordeel te rekken." Dan volgt er een heele kolom vol Hearst- hoon. Ook in New York treedt Hearst zoo agressief op. Een van zijn meest-gelezen New Yorker volksbladen, „the Mirror", bracht gisteren een hoofdartikel als volgt: „Waar Engeland en Frankrijk hebben toege laten, dat nog weer een andere kleine derr.o- „cratische natie verpletterd werd onder den „hiel van een gewetenloozen aanvaller, zullen „ze nooit meer naar Amerika behoeven te ko- „men om weer eens te pleiten voor gewapenden „bijstand in een hunner Europeesche oorlogen. „Ze moeten nu nooit meer bij ons aankomen „met de welbekende woorden: „Dit is niet al- „leen ónze oorlog „to make the world safe „for democracy" veilig ook voor kleine sta- „ten. Engeland en Frankrijk waren klaarbiijke- „lijk doof; maar ze waren óók stom, toen ze „Finland niet hielpen M'et dit laatste argument kan een ander po pulair blad van New York, de „Daily News", niet accoord gaan; uitvoerig zet het blad uit een, voor welke onoverkomelijke moeilijkheden de Noordsche staten zouden komen te staan, wilden ze niet mede in den oorlog der groote mogendheden verwikkeld en meegesleept wor den. Zelfs in groote bladen van Chicago en in het Midden-Westen, die felle concurrenten van de Hearst-pers zijn, wordt heftig afge geven op de „besluiteloosheid" en „schijn heiligheid" der Geallieerden. De steeds veel geciteerde „Denver Post" somt 'n bijzonde re argumenteering op in deze woorden; „Vooral in Roemenië hebben de Geallieer den onherstelbaar aan prestige verloren Als ze nu niet erg oppassen, zullen ze óók nog den oorlog tegen Duitschland in Oost-Eu ropa gaan verliezen. En wat is dén hun positie in het Westen eigenlijk nog wel waard?.... Vf* stelt, de beste is onder de huidige omstandig heden." Archibald Sinclair, liberaal, vroeg bijzon derheden over den materieelen bijstand, be loofd of gezonden door de Britsche regee ring aan Finland vóór het einde van den oorlog. Chamberlain antwoordde: „Mis schien wil Sinclair wachten op de verkla ring, die ik mij voorstel morgen af te leggen en waarin ik deze aangelegenheid zal be handelen." In antwoord op een vraag van Attlee zeide Chamberlain, dat hij in zijn redevoe ring van Dinsdagmiddag ook iets zou zeg gen betreffende den Zaterdagavond onder nomen aanval op de vloot te Scapa Flow. John Gilmour, de minister voor de Scheep vaart, bracht hulde aan de manschappen der koopvaardijvloot en aan de visschers. Voorts zeide hij: „Onder de oorlogsomstandig heden blijft onze behoefte aan neutrale vracht schepen en tankbooten bestaan. Wij hebben overeenkomsten gesloten met verschillende neu trale reeders en bevredigenden bijstand gekre gen. De regeering' is er van overtuigd, dat deze overeenkomsten een redelijken handel vormen die ten voordeel strekt aan beide partijen. De tarieven zijn hooger dan die welke aan onze eigen reeders worden gegeven, maar dat is on vermijdelijk. Bij het charteren van neutrale schepen concurreeren wij op de internationale markt. De vraag naar vrachtschepen en tank booten is groot in alle deelen-der wereld en wij kunnen geen schepen krijgen, tenzij wij bereid zijn tarieven te betalen, die op de hoogte zijn van de rest der wereldmarkten." Verder wees de minister er op, dat sommige vrachten in verschillende deelen der wereld zijn gestegen met 600 pet. Zoo is het tarief voor graan voor Rotterdam en Antwerpen uit La Plata gestegen met 670 pet. Ten slotte kondigde Simon aan, dat de 3 procent oorlogsieening is overteekend cn zeide dat de politiek der regeering gericht is op stabiliteit van den rentevoet. LONDEN, 18 Maart. (Reuter) liet Ita liaansche steenkolcnscliip „Tyna Primo", groot 4853 tori, is in tweeën gebroken, ten gevolge van een ontploffing buiten de Zuid kust van Engeland. Eén matroos verdronk. De overige leden der bemanning, die uit 36 koppen bestond, zijn aan land gekomen in een havenstad aan de Zuid-Oostkust. Zeven hunner zijn licht gewond. Een van de vischvangst op de Noordzee te Kopenhagen teruggekeerd Deensch vaartuig' heeft, volgens Havas, gerapporteerd, dat het ten Westen van Jutland herhaalde malen door twee vliegtuigen is aangevallen. Zonder waar schuwing beschoten de vliegers het vaartuig met hun machinegeweren en toen het vaartuig de vischvangst staakte en Noordwaarts trok, werd het door de vliegers een uur lang achter volgd, waarbij verscheidene bommen werden uitgeworpen, die hun doel misten. Het schip is wel door verscheidene kogels geraakt, maar de bemanning bleef ongedeerd. Volgens een Reuter-bericht uit Londen is het Britsche s.s. „Tiberton" (5225 ton) een maand over tijd. Men gelooft, dat het met man en muis is vergaan. Het mailschip „Bergensfjord" van de Noor wegenAmerika-Lijn is van Zaterdag tot Maan dag door de Amerikaansche autoriteiten op gehouden, daar de kapitein geweigerd had, d Amerikaansche post aan boord te nemen. Aldu* meldt het Noorsch Tel. Ag. uit Oslo. Deze weigering hield hiermede verband, dat de Britsche autoriteiten bepaalde voorwaarden hadden gesteld, o.a. geen mailvervoer, als het schip vrijgesteld wilde worden van het aanloo- pen van Kirkwall voor de contrabande-controle De Amerikaansche autoriteiten trokken ten slotte hun eisch in, nadat de reederij verklaard had, dat zij anders het schip voor onbepaalden tijd te New York opleggen en schadevergoeding eischen zou. Vandaag is de „Bergensfjord" ver trokken. MEDAN, 18 Maart (Aneta). Ongeveer twee maanden geleden werd een Chinee- sohe jongen te Poeloebrayan op afschuwe lijke wijze mishandeld en vermoord. De politie arresteerde thans een Bengalees, die vermoedelijk drie Bataks voor f 25 heeft omgekocht om dezen moord te plegen. Het onderzoek duurt nog voort. OOSTENDE, 18 Maart (Belga). Vanmiddag is een twee-persoonsjachttoestel, dat door een korporaal werd bestuurd, tegen den zak aange vlogen, die door een ander vliegtuig werd ge sleept bij wijze van schietschijf. Het jacht vliegtuig raakte onklaar en de bestuurder sprong met zijn valscherm omlaag. Hij kwam in zee terecht ter hoogte van Wenduyne. De korporaal slaagde er in zich van het valscherm los te maken én is door een boot opgepikt. De man was volkomen ongedeerd. Men verwacht dat Sumner Welles he denmorgen den Duce een bezoek zal brengen. De bijeenkomst op den Brenner wordt in verband gebracht met vredesactie en met de vorming van een nieuw Balkan blok. De Hongaarsche premier Teleki zal te Rome een bezoek aan Mussolini brengen. Het Italiaansche kolenschip „Tyna Pri mo" op de Engelsche zuidoostkust door een explosie vergaan. Te Venlo is een reiziger gearresteerd, verdacht van verduistering van f 7.000. Het Ned. comité tot menschlievende hulp aan het Poolsche volk heeft f 30.000 bijeen gebracht. Bemanning der ,,St. Annaland" in Rot terdam terug gekeerd Reeds drie ton aan Nederlandsche gif ten ingezameld voor het Finsche Roode Kruis. Regeeringssubsidie voor gasgeneratoren voor vrachtauto's en autobussen. Alle IJsselmeerhavens zijn thans ijsvrij gekomen. Vermoedelijke dader van moord op een Chineeschen jongen gearresteerd. Zware brand in een loods te Rotterdam. New-Yorksche beurs: stemming onregel matig. o Zijn laatste dagen. Jezus heeft Zijn intocht binnen Je rusalem gedaan. Zijn laatste dagen zijn gekomen. Vervuld worden de pro fetieën van Isaïas, Jeremias en David. Zij verhalen ons van den Man van Smarten in de liturgie der Kerk. Maar de trium/ante roep van St. Paulus klinkt óók op in de Mis van Dinsdag: „Wij echter behoor en te roemen op 't Kruis van Onzen Heer Jezus Christus, waarin gelegen is ons Heil, ojis Leven en onze Verrijzenis, dat ons verlost heeft en bevrijd." En in de Mis van Woensdag worden we er aan herinnerd dat dit kruis óók Christus' roem mag heeten: „omdat de Heer gehoorzaam is geworden tot den dood, ja tot den dood des Kruises, daarom is de Heer Jezus Christus in de Heerlijkheid van God Zijn Vader." Wat deze Heerlijk heid Hem gekost heeft om haar in te gaan verhaalt ons Isaïas in de twee Epistels van Woensdag: rood van bloed als een die heel alleen de wijn pers trad.' „Hij was niet meer om aan te zienals de minste der Men- schen is Hij geworden." Deze dagen der Goede Week zijn voor den katholiek vol overweging. De Kerkelijke liturgie doet onzen geest zich verdiepen in dat onmete lijke Wonder van Gods goedheid. STOCKHOLM, 18 Maart (Zw. Tel. Ag). Vernomen worcit, dat Zweden gedurende den oorlog aan Finland onder meer gezonden zou hebben: ongeveer 90.000 geweren en auto matische geweren, 42 millioen patronen. 75 stukken antitankgeschut, ongeveer 250 stukken ander geschut, waarvan de helft luchtafweer-artillerie, en groote hoeveelhe den artilleriemunitie. Volgens Havas zien de gemeentelijke autori teiten van Helsinki zich voor ernstige moeilijk heden geplaatst in verband met den te snellen terugkeer van de geëvacueerde bevolking. Bo vendien hebben bijna alle geëvacueerde inwo ners van de afgestane gebieden een toevlucht in de hoofdstad gezocht; daarom heerscht er eenige bezorgdheid omtrent de levensmiddelenvoorzie ning der stad. Het vervoer stuit op moeilijkhe den aangezien het grootste deel van het mate riaal gebruikt wordt voor de evacuatie der afge stane gebieden en het geleidelijk terugtrekken der troepen. Men verwacht evenwel den moeilijk heden stuk voor stuk te boven te kunnen komen. Stand op Dinsdag 1 uur v.m.: 757.2 Vorige stand: 757.9

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 1