GARENMAGAZUN Op den Brenner in een sneeuwvlaag Wij luisteren naar... Schoonmaak FINANCIEN INDUSTRIA AMSTERDAM.C Geheim der geschiedenis- makende bijeenkomst goed bewaard Dagfili m DINSDAG 19 MAART 1940 Laat ons de Finnen helpen Verwoeste haardsteden en gewon de levens blijven hulp vragen DE NIEUWE SULTAN VAN DJOKJAKARTA Plechtige omgang wekt groote belangstelling HOOG WATER TE BANDOENG EENZAAMHEID TASTTE DE ZENUWEN AAN Rococo in Venetië Voordracht van dr. F. W. S. van Thienen ROTTERDAMS BADPLAATS DIT JAAR GESLOTEN? 90 pet. voor» cou rantenreclame Gouden jubilarissen bij de Franciscanen Onder hen is de oud-Provinciaal pater Simon Bennenbroek Nog twee jubilarissen Slachtoffer van auto-ongeluk overleden Opleiding reserve-officier Woensdag 20 Maart 483e STAATSLOTERIJ Offerblokken gelicht Verkiezingen voor de Eerste Kamer R. K. Staatspartij stelt politiek advies samen geeft menige huisvrouw en meisje ruwe en roode werkhanden. Deze worden wederom spoedig gaaf, zacht en blank door Purol. PRINS BERNHARD RADIOREDE VERBODEN Kaartjes voor Paaschreizen Academische examens Apothekers-assistente MARKTEN Het beurs-comité te Londen besloot nieuwe minimum-koersen voor Britsche Staatsfondsen vast te stellenwelk besluit gisteren reeds van kracht was. De toewijzing op de nieuwe Engelsche lee ning groot 300 millioen, bedroeg aan de groote inschrijvers 82/> pet., terwijl de klei ne inschrijvers tot een bedrag van 50.000 volledig zullen worden toegewezen. Het to taal der inschrijvingen bedroeg 350 400 millioen. Courtaulds heeft besloten die fabrieken voor de fabricatie van nylongaren op te richten. In Huddersfield wordt één fabriek opgericht voor de vervaardiging van grond stoffen voor nylon. De loco-rubberprijs te Londen daalde met 3/16 tot 1015/16 d. per lb. De beurs te Parijs heeft de boodschappen van Koningin Wilhelmina en president Roo sevelt zeer gunstig ontvangen en de geruch ten omtrent wijziging in het Fransche en Engelsche kabinet hadden bovendien geen nadeeligen invloed op de stemming. De locotinprijs te Londen en de termijn- prijs daalden beide met 3.15 per ton, resp- tot 248.10 en 246.5. De Republic Steel boekte in 1939 aan ver- koopen 230.34 mill., tegen 140.88 mill, in 1938; een netto-bedrijfswinst van 28/1 mill., tegen 6.47 mill. De netto-winst be droeg 10.67 mill., of 1.42 per aandeel tegen een verlies van 7.99 mill, in 1938. De Chicago Great Western boekte in Jan een verlies van 73.000, tegen 111.000 in Jan. 1939; de Chicago Milwaukee 623-000, tegen 1.486.000; de Atchison Topekh S 417.000, tegen 805.000, de Chicago North Western 1.312.000, tegen 1.519.000 en dc Southern Pacific 930.000, tegen 1.333.000- De Kennecott Copper boekte in 1939 een netto-winst van 33.94 mill, of 3.14 uand., tegen 22.69 mill, of 2.10 per aand- in 1938. De Union Carbide and Carbon Corp- boekte in 1939 een netto-winst van 35.84 mill., of 3.86 per aandeel, tegen 25.1' mill, of 2.77 p.a. in 1938. De United Airlines Transport Corp. boekte m 1939 een winst van S 322.000 of 0.21 pel aandeel, tegen een netto-verlies van 997.000 het vorig jaar. De Westinghouse Electric boekte in Febr- j.l. een nettowinst van S 1.27 mill., tegen 959.000 in Januari en 1.59 mill, in De cember j.l. De staalproductie in de Vereen. Staten bedraagt thans 62.4 pet. der capaciteit, te gen 64.7 pet. de vorige week. De koperschrootprijs in Amerika is met dollarcent tot 9V, d.c. per lb. verhoogd- De prijs van geraffineerd koper blijft ech ter op WAx d.c. gehandhaafd. Het indexcijfer voor de industrieele pro ductie in de Vereen. Staten is in Februari tot 109 gedaald; voor Maart wordt ook nofl eenige daling verwacht. Men voorspelt dij het cijfer in April tot 105 zal dalen en hier na herstel zal intreden. -22°' Maandag, op dien historischen 18en Maart, had het op den Brennerpas 's nachts tevoren en verder den geheeien morgen flink gesneeuwd. Alles was er wit, stil, bijna doodsch. De vele steenkolentreinen, die de laatste dagen uit Duitschland waren binnengeloopen, had men zoolang op zijsporen gerangeerd of in den loop van den Zondagmiddag zooveel mogelijk naar elders gezonden. Het uitgestrekte stationsempla cement had behalve een verlaten, ook nog een plechtig uiterlijk gekregen door het overal ge spreide dikke sneeuwdek, waartegen de enkele spatten van roode en groene vlaggekleuren der gevelversiering haast niet konden afsteken. Dien morgen waren er maar heel weinig jour nalisten naar Brennero gekomen, meerendeels uit Milaan. Maar nadat de extratrein van Mus solini uit het naburige Bressanone was aange komen, punctueel op het bepaalde uur, werden de persmenschen op eerbiedigen afstand ge ëvacueerd", daar de trein van Hitier wat „over tijd" scheen. De Duce had met zijn gevolg den nacht in de slaapwagons doorgebracht; hij zag er in zijn lange zwarte manteljas uitstekend, hoewel ernstig uit. Binnen het station heerschte nu eensklaps de grootste bedrijvigheid aan de telegraaftoestellen en de telefoon. Speciale technici, die met den tiein van den Duce waren meegekomen, hadden in allerijl de telegraafdraden met toestellen in het salonrijtuig van den Duce verbonden, waar door rechtstreeksch contact met Rome verkre gen werd. De Duce stapte onaertusschen met zijn schoonzoon, graaf Ciano, op net lange perron heen en weer; nu en dan nam hij van den sta tionschef een korte mededeeling in ontvangst, klaarblijkelijk betrekking hebbende op de trage komst van den Duitschen trein, die, aan den anderen kant van de Alpen, moeite scheen te nebben met 't steile baanvak, dat van Innsbrück tot aan den top van den Brennerpas voert. Opmerkelijk was het te zien, hoe onmiddellijk na het stilstaan van Hitler's trein die 43 mi nuten over tijd was Hitler heel alleen uit stapte, terwijl Mussolini met haastige stappen op hem toetrad. De ontmoeting was zeer hartelijk. Hitier volgde Mussolini naar diens Italiaansche salonrijtuig, terwijl graaf Ciano, in druk ge sprek met Von Ribbentrop, op korten afstand de leiders volgde en in een aangrenzenden wagon steeg. Veel kregen de journalisten daarna niet te zien! Zoowel Hitler, die zijn groote uniform jas aan had, als Mussolini, hadden bij het bin nentreden van hun wagon reeds de jassen los geknoopt, om ze uit te trekken, alvorens te gaan zitten. De Duce schoof eigenhandig de gordijn tjes dicht. Achter die gordijntjes nu werden de lange besprekingen gevoerd, die ongetwijfeld geschiedenis zullen maken. Wat er tusschen beide staatslieden zooal werd besproken, al of niet overeengekomen dat is het geheim van die twee! Het comité „Wij hielpen de Boeren, laat ons ook de Finnen helpen", schrijft ons: Het kanon zwijgt in Finland. Maar het land en het dappere volk, dat voor zijn vrijheid streed tegen een overstelpende overmacht, bloe den uit vele wonden. De Finsche regeering staat voor problemen die niet minder dringend en ontzaglijk zijn dan die van den oorlog. De be richten uit Finland gewagen van 400.000 dak- looze Finnen die van al hun have en goed be roofd zijn. ..Ais een bijzondere plicht zal de Finsche regeering" aldus de proclamatie tot het Finsche volk „de verzorging beschouwen der gezinnen van onze gesneuvelden en inva liden, alsmede van de onbemiddelden, die door hun werk achter het front schade hebben ge leden. Onze eerste plicht zal het zijn ervoor te zorgen, dat de bewoners uit de afgestane ge bieden een nieuwen bestaansgrond krijgen". En de grijze president Kallio van Finland verklaarde in zijn jongste radio-rede: „Wij hebben thans den plicht ons land weer op te bouwen. Wij vertrouwen, dat wij thans de hulp zullen krijgen van de beschaafde naties, die dezelfde idealen hebben als wij, en die ons zullen bijstaan bij den wederop bouw van ons land." Tegenover deze woorden en nooden mag ook het Nederlandsche volk niet onverschillig, niet onberoerd, niet werkeloos blijven. Reeds is er ge offerd voor humanitaire doeleinden, voor het Roode Kruis. Reeds heeft onze minister van Buitenlandsche Zaken aan de Eerste Kamer verklaard, dat er ook naar de meening van onze regeering „alle aanleilding bestaat om Finland terzijde te staan bij het herstel van de tenge volge van den oorlog toegebrachte schade". Maar dit alles is niet genoeg. Naast wat reeds gegeven en gedaan werd, moet nog meer worden gegeven en verricht. Het comité hulp aan Fin land ..Vóór 41 jaren", onder eere-voorzitterschap van den gezant van de Unie van Zuid-Afrika. dr. H. D. van Broekhuizen, dat gevormd werd op initiatief van oud-strijders en oud-helpers die het stamverwante Boeren-volk bij het begin van deze eeuw met de daad steunden in zijn lijdensuur, wekt daarom nogmaals alle Neder landers op om hun hart en hoofd beide te laten spreken en naar vermogen bij te dragen voor het werk van opbouw, dat thans in het zwaar geteisterde Finland om hulp vraagt. Bijdragen kunnen worden gestort per post wissel of op postrekening no. 375000 ten name van voorzitter comité hulp aan Finland „Vóór 41 jaren", of bij een der kantoren van de Neder landsche Handel Maatschappij ten name van het comité. Het oprichten van sub-comité's in alle plaat sen van Nederland en individueele medewerking en hulp zullen zeer op prijs worden gesteld. Men melde zich daartoe schriftelijk tot het comité hulp aan Finland „Vóór 41 jaren", van Die- penburchstraat 154, te 's-Gravenhaee. Helpt snel, geeft gul. de assistent-wedana, die een onderzoek instelde, diverse uitingen van tropenkolder bij dezen ad ministrateur constateerde. Hierop werden de directie van de onderne ming, de assistent-resident en de arbeidsinspec tie ingelicht. Na een onderzoek bleek, dat de administra teur niet kon worden gehandhaafd, zoodat hij eerst werd geschorst en daarna ontslagen. Hij was vroeger in het Bantamsche werkzaam. Zijn aldaar verkregen nervositeit verergerde door de eenzaamheid en door de radioberichten. De rust op de onderneming is thans terugge keerd. De kceliebevolking heeft het werk hervat. De toestand van den betrokken admistrateur is niet zoodanig, dat opname in een inrichting noodzakelijk wordt geacht. DJOKJAKARTA, 19 Maart. (Aneta). Na de verheffing van den nieuwen sultan van Djokjakarta, welke gistermorgen geschiedde, werd vandaag de kirab gemaakt, d.w.z. de plechtige omgang van den nieuwen sultan langs het huis van den gouverneur, het fort en om den kraton. Om acht uur vanmorgen stelde de kilometer lange stoet zich in beweging. Honderdduizen den, afkomstig uit alle plaatsen uit geheel Djok jakarta, stonden langs den weg geschaard en sloegen den voorbijtrekkenden stoet gade. De nieuwe sultan zat met den gouverneur van Djokjakarta in een praalrijtuig. De tocht, wel ke 6 K.M. lang is, duurde vijf uren. BANDOENG, 19 Maart. (Aneta). De zwa re regens, welke gisteravond zijn gevallen, wa ren oorzaak dat de rivier TjtkapOendoeng, wel ke door Bandoeng loopt, ongeveer vijf meters boven net gewone peil kwam te staan. Hierdoor werden vele kampongs langs de rivier tot borst hoogte onder water gezet. Persoonlijke onge lukken zijn hierbij niet voorgekomen, doch wel zijn eenige woningen ingestort, terwijl veel huis raad werd vernield. Sinds menschenheugenis is de rivier niet meer zoo hoog geweest. SOERABAJA-, 19 Maart (Aneta). Op een cultuuronderneminig in het Djombangsche, op een Noordelijken uitlooper van het Ardjoeno gebergte bij Wonosalem gelegen, heeft zich een droevig geval voorgedaan. De administrateur van deze onderneming mishandelde de daar werkende koelies, tengevolge waarvan de bevol king wegliep. d De „Indische Courant" meldt daarover, dat In het Prentenkabinet der Rijksuniversiteit te Leiden heeft dr. F. W. S. van Thienen voor de Vereeniging „Lucas van Leyden" een lezing gehouden over „Rococo in Venetië". Spr. begon met een beschrijving van het leven te Venetië in de 18de eeuw. Politiek was ,de beteekenis van de republiek aanmerkelijk geringer geworden dan vroeger, maar het oude ceremonieel bleef in alle pracht gehandhaafd. De bevolking behield ook de oude vitaliteit en begaafdheid en nimmer bloeide zoo de zin voor het avontuurlijke. Dit bracht spr. op eenige bekende Venetianen, wier leven vol avontuur geweest is, Casanova of op andere wijze de tooneelschrijver Carlo Goldoni. Voor hel Italiaansche tooneel en voor Venetië in het bijzonder is deze figuur van bijzonder be lang geweest: hij was de eerste die brak met de grOotendeels op improvisatie steunende „Co- media dell'arte" met haar stereotiepe karakters. Wat hij schiep was een tooneel, waar allerlei figuren uit het dagelijksche leven, zuiver en zeer getrouw gekarakteriseerd, een rol speelden Dat de ongehoord productieve schrijver hierbij op allerlei tegenstand stuitte, spreekt vanzelf. Oud geworden, schreef hfj in Frankrijk zijn mémoires, levendig en amusant, de beste schil dering van dien tijd, dien men zich denken kan. Het leven te Venetië zooals hij dat beschrijft, wordt a.h.w. nader geïllustreerd door een schil der als PietiP Longhi. Naar aanleiding van diens werk vertelde spr. iets over het typische maskercostuum, dat in Venetië in de hoogere kringen van den herfst tot de vasten werd aangenomen en den dragers een dikwijls zeer welkome anonimiteit verschafte. Het stadsbeeld, waarbinnen zich dit leven afspeelde, leert men kennen uit het werk van Caneletto en Guardi. De eerstgenoemde, Antonio Canale, was de zoon van een tooneelschilder. Hij groeide daar op in een milieu, waarin het perspectief bijzonder werd beoefend, zoo werd hij de architectuur schilder bij uitnemendheid: exact uitbeelder van zijn geboortestad, maar ook vrij improvisator op architectuur-thema's. Naast zijn omvangrijks schilderwerk staat een klein aantal etsen, waar van de platen nog tijdens zijn leven in stukken gezaagd zijn, die afzonderlijk werden afgedrukt Een heel ander man was Francesco Guardi, die tot het begin van deze eeuw nagenoeg ge heel vergeten bleef. Hij is de schilder van de beweeglijkheid en de verfijning van kleur. In zijn vroege stadsgezichten had h(i kennelijk moeite met de precieze uitbeelding van de vor men der architectuur: later geeft hij daarvan herscheppingen, waarin de trilling van het licht, de tint en de speciale atmosfeer van Venetië domineeren. Prachtig zijn zijn teekenlngen, op suggestieve wijze opgebouwd uit kleiine. be weeglijke plekjes. Spr. eindigde met Giovanni Battista Tiepoll te noemen, den laatsten meester van de groote decoratieve wandschildering, beweeglijk in alles, tot in het beloop van de lijnen in zijn etsen. Zijn grOote roem bezorgde hem belangrijke op drachten (Würzburg, Madrid). Met hem is de rij der groote Italiaansche meesters afgesloten. Gedurende de pauze bestond gelegenheid een tentoonstelling van onlangs door de vereeni ging verworven teekeningen te bezichtigen. B en mensch kan evenmin een pri vaten godsdienst hebben, alsdat hij een private zon oi een private maan heelt. Wij vernemen dat het college van B. en W. van Rotterdam thans besloten heeft om, indien de omstandigheden zich niet gunstig wijzigen, dit jaar geen gelegenheid te geven tot de ex ploitatie van strand- en kampeerterrein te Hoek van Holland. Slechts onder zeer moeilijke bepalingen, die exploitatie vrijwel uitsloten, bleek Defensie be reid te zijn in dit seizoen burgers hier toe te laten. De Pacific Coast Paper Mills gebruikte voor het propageeren van haar verschillende pro ducten hoofdzakelijk courantreclame. Het is veelbeteekenend, dat overal waar couranten reclame werd gebruikt, de verkoopcijfers re gelmatig grooter werden. „90 van onze reclame-uitgaven wordt besteed in de dag bladen," aldus de verkoopsleider van de firma. 22 Maart zal de hoogeerwaarde pater Simon Bennenbroek O.F.M., pastoor te Oudewater, den dag herdenken, dat hij 50 jaar geleden te Roer mond de H. Priesterwijding mocht ontvangen. Geboren te Someren 15 October 1864, maakte hij de humaniora aan het Bisschoppelijk Col lege te Weert en trad 3 October 1884 in de Orde van de Minderbroeders te Maastricht, waar hij 4 October 1885 zijn H. Geloften af legde. Priester gewijd 22 Maart 1890, was hij eerst assistent te Megen, vervolgens te Rotter dam, H. Rosalia en te Wychen. 9 Juni 1892 werd hij kapelaan te Nijmegen en 27 Septem ber van hetzelfde jaar kapelaan te Wychen, H. Ant. Op 1 Juli 1895 volgde zijn benoeming tot kapelaan te Rotterdam, H. Rosalia, waar hij verbleef tot 19 Febr. 1903, toen hij eerst Gar diaan en van 8 Maart 1906 af Vicarius werd te Maastricht. 8 Septmber 1907 volgde zijn benoeming tot pastoor te Nijmegen, waar hij bleef, tot in 1910 het vertrouwen van zijn medebroeders hem riep tot het hooge ambt van Provinciaal. Deze waardigheid bekleedde hij van 1910 1916 en van 1919—1925. Van 1916 tot 1919 en van,1925 tot 1931 was hij Custos van de Neder landsche Provincie der Minderbroeders. Van 19161919 was hij tevens pastoor te Gorinchem en sinds 1925 te Oudewater. Driemaal werd hij benoemd tot Visitator Generalis van Duitsche Provincies der Minderbroeders. Onder zijn stuwende kracht nam de Neder landsche Provincie van de Minderbroeders in grooten bloei toe. Den nieuwen tijd met de nieuwe eischen begrijpend, zocht hij niet alleen naast den inwendigen bloei van regelbeleving en kloosterlijke discipline het aantal leden te vermeerderen, maar wist hij ook op elk ge bied, zoowel van zielzorg als pers, wetenschap en onderwijs, de activiteit van de zijnen be langrijk te vergrooten terwijl zijn bijzondere zorg uitging naar de Missies en de opleiding tot missionaris. Hij is de oprichter van het Missiehuis eerst te Megen, daarna in Baarlo, dat later overging naar Sittard en Katwijk; hij stichtte de groote H.B.S. te Heerlen en ver wierf het jus promovendi voor Venray. Onder zijn bestuur besteeg prof. dr. Raf. Ligtenberg z.g. als eerste priester den katheder van een Rijksuniversiteit, terwijl Nijmegen onmiddellijk beslag legde op de professoren dr. Desiderius Franses en dr. Aur. Pompen. Voor talrijke pa ters opende hij de poorten van de universitei ten in binnen- en buitenland om daar hun wetenschappelijke .vorming te ontvangen. Op verzoek van Z.H. Exc. den Plisschop van Roermond zond hij talrijke paters naar de mijnstreek, om daar dr. Poels en diens aal moezeniers bij te staan in de zielzorg. Zoo heeft hij buitengewoon veel verdiensten voor de Kerk en de Orde. Nog immer vervult deze groote, maar toch zoo eenvoudige en blijmoe dige Minderbroeder met de grootste nauwge zetheid de plichten van zijn pastoraat. Op den 3den Zondag ha Paschen zal de parochie het gouden priesterfeest van zijn Herder herden ken. Met pater Simon Bennenbroek vieren tevens Vrijdag 22 Maart hun gouden Priesterfeest de paters Liberatus Scheepers O.F.M. en Accur- sius La Rose O.F.M. Pater Liberatus Schepers O.F.M., pastoor te Vragender, werd geboren te Borkel en Schaft 10 Juli 1860. Gekleed te Maastricht in de Orde der Minderbroeders 3 October 1884 deed hij zijn H. Professie op het feest van Vader Francis- cus 1885 en werd 22 Maart 1890 te Roermond priester gewijd. Na zijn H. Wijding was hij enkele jaren assistentiepater, werd in 1894 Vi 'carius te Venray en werd in 1895 benoemd tot instructor van de fraters-studenten te Weert. Vervolgens was hij van 1898 tot 1904 Gardiaan te Venray en te Wychen. In 1907 werd de a.s jubilaris rector van de 2 groote psychiatrische inrichtingen te Venray en 20 Januari 1922 werd hij pastoor te Vragender, waar de bijna 80- jarige grijsaard nog het Herdersambt waar neemt op een wijze, als was hij in de volle kracht van zijn leven. Hij is de „gewilde" biecht vader uit den omtrek van Vragender en heeft groote verdiensten als zielzorger. Nog steeds leeft zijn naam in dankbare herinnering voort onder de broeders en zusters van voornoemde inrichtingen te Venray, voor al hetgeen hij heeft gedaan voor de arme verpleegden en voor de religieuzen. Wel mag de vrome eenvoudige Minderbroeder met eere terugzien op zijn vruchtbaar priesterleven. Pater Accursius La Rose werd geboren te Grave 13 Maart 1866. Ingetreden te Maastricht in de Orde der Minderbroeders October 1884, deed hij zijn H. Professie 4 Oct. 1885 en ont ving de H. Priesterwijding te Roermond 22 Maart 1890. Van 1891 tot 1898 was pater Accursius assistent te Rotterdam, H. Antonius en te 's-Gravenhage. 19 Augustus 1898 werd hij naar het Minderbroedersklooster te Maas tricht overgeplaatst, waar hij nu bijna 42 jaar onafgebroken heeft gewoond en met recht mag hij genoemd worden een van de bekende biecht vaders van Maastricht. Weinigen, vooral on der de oudere families, zullen er zijn, die pater Accursius niet kennen. En O. L. Heer alleen weet hoeveel goed hij in den loop van die vele jaren heeft gedaan in ontelbare huisgezinnen; hoeveel stille armen hij heeft bezocht en ge holpen en hoeveel zieken hij heeft bijgestaan. Mogen vele Maastrichtenaren den bekenden en sympathieken kloosterling op zijn gouden priesterfeest komen gelukwenschen. MODJOKERTO, 19 Maart. (Aneta). Mevrouw Sammes, echtgenoote van den boekhouder van de firma Goldberg, die bij het autoongeluk bij Trowoelan werd gewond, is gisternacht overle den. De toestand van de beide andere slacht offers, de heeren Goldberg en Sammes, is be vredigend. Begin October vangt bij drie legeronderdeelen: het wapen der militaire Luchtvaart, het Korps Motordienst en het Korps Pontonniers en Tor- pedisten, een opleiding tot reserve-officier aan. Hiervoor komen in aanmerking dienstplichti gen, die op 15 October 1940 de eerste oefening nog niet of nog niet ten volle hebben vervuld. HILVERSUM II, 301.5 M. Algemeen programma, verzorgd door de NCRV 8.00 Berichten ANP, 8.20 Gramofoonmuziek. 11.00 Gramofoonmuziek, 11.15 Pianovoor dracht en gramofoonmuziek, 12.15 Gramo foonmuziek, 100 Christ, kinderkoor „Zangvo geltjes" met pianobegeleiding en gramofoon muziek, 1.45 Celesta-ensemble en gramofoon muziek, 3.00 Celesta-ensemble. 3.35 Gramo foonmuziek, 3.45 Zang, 4.30 Gramofoonmu ziek, 5.45 Gramofoonmuziek. 6.30 Tuinbouw- causerie. 7.45 Gramofoonmuziek 8.00 Berich ten ANP. herhaling SOS-berichten, 8.15 Christ. Zangvereeniging „Hosanna" en solis ten. 10.00 Berichten ANP. 10.30 Het Heinz Hermann-trio en gramofoonmuziek, 11.25 Gramofoonmuziek. HILVERSUM I. 1875 en 414.4 M. VARA-Uitzending 8.00 Berichten ANP. 8.10 Orgelspel, 8.45 Gramofoonmuziek, 12.00 Gramofoonmuziek, 12.45 Berichten ANP, gramofoonmuziek 1.00 1.45 Rosian-orkest, 2.30 Viool, piano en gramofoonmuziek, 5.30 Gramofoonmuziek. 6.00 Orgelspel. 6.50 Zang met pianobegelei ding, 8,00 Herhaling SOS-berichten, 8.03 Be richten ANP 8 20 VARA-orkest en solist, 9.00 Radiotooneel, 9.45 Rosian-orkest, 10.20 De Ramblers, 11.00 Berichten ANP, 11 10 Orgel en klarinet, 11.4512.00 Gramofoonmuziek. ENGELAND, 391 en 449 M. Na 10.20 n.m. ook 342 M. 11.20 Stedelijk orkest van Worthing. 12.20 Berichten 12.30 Orgelspel. 12.501.20 Cello en piano, 2.20 Henry Hall's orkest, 3.35 BBC-orkest, 4.20 Berichten Wels)5.20 Berichten, 8.20 Be richten, 9.30 Solistenvoordracht, 9.50 Schotsch concert, 10.20 Henry Hall's orkest, 11.00 Orgel spel, 11.20 Berichten. RADIO-PARIS. 1618 M. 11.10 Zang, 11.20 Félix Raugel-koor en vioöl- voordracht 12.05 Vioolvoordracht, 12.35 Zang, 1.05 en 1.30 Pianovoordracht, 3 50 Zang, 4.20 Chansons, 4.35 Loewenguth-kwartet en soliste. 5.35 Zang, 8.05 Muzikale causerie, 8.35 Cello voordracht, 9.05 Hedendaagsche muziek, 10.20 Chansons lj.,0511.50 Zang. KEULEN, 456 M. 5.50 Omroeporkest, 7.55 Gramofocnmuziek. 9.309.50 Solistenconcert, 10.50 Concert, 12.20 Omroep-Amusementsorkest, 1.45 Populair con cert. 7.05 Gramofoonmuziek, 8.50 Gramofoon muziek 9.50 tot sluiting: Zie Deutschlandsen- dêr. BRUSSEL, 322 en 484 M. 322 M. 11.20 Gramofoonmuziek, 11.50 en 12.30 Los Companeros-orkest, 12.501.20 Gramofoonmu ziek. 4.55 Klarinettrio Stevens. 5.35 Zang met toelichting, 6.20 Gramofoonmuziek, 7.20 ,,De molen van Sanssouci", operette, 9.3010.20 Gramofoonmuziek. 484 M. 11.20 Gramofoonmuziek, 11.50 en 12.30 Ra dio-orkest, 12.501.20 Gramofoonmuziek. 4.35 Pianovoordracht met toelichting 4.55 Radio-or kest. 5.35 Het d'Hollencourt-kwartet, 6.05 Ra dio-orkest, 7.50 Gramofoonmuziek, 9.05 Om- roepsymphonie-orkest, Omroepkoor en solisten, 9.3010.20 Omroepdansorkest. DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 7.35 Omroepkleinorkest, 9.20 Berichten 9.50 B. Derksen's orkest. Hierna tot 12.20 Nachtcon cert. (Niet officieel) lste klasse, 2de lijst Trekking van Dinsdag 19 Maart L940 Hooge Prijzen f 1500.— 20230 f 1000.— 10248 17202 20899 f 400.— 10685 21914 f 200.— 8193 19333 22448 24987 f 100.— 8432 15934 16387 22737 Prijzen van 20. In de parochiekerk te Houthem (L.) werden opnieuw de beide offerblokken gelicht. Van den dader ontbreekt het spoor. 1029 1059 1076 1085 1091 1134 1250 1340 1357 1430 1438 1469 1486 1518 1539 1571 1583 1596 1600 1613 1628 1654 1671 1687 1776 1782 1806 1514 1949 1952 1973 1932 1995 1999 '2035 2066 2109 2147 2161 2242 2249 2251 2289 2300 2320 2381 2406 2424 2536 2554 2617 2618 2651 2655 2669 2708 2728 2731 2740 2767 2782 2822 2842 2961- 2962 2973 2978 3046 3092 3127 3199 3238 3277 3334 3398 3400 3456 3517 3562 3568 3629 3723 3745 3759 3782 3853 3861 3863 3893 3947 4017 4114 4120 4127 4142 4143 4212 4372 4417 4482 4494 4715 4745 4780 4807 4833 4878 4940 5052 5084 5100 5110 5172 5184 5192 5197 5219 5237 5239 5300 5391 5440 5465 5475 5476 5565 5657 5697 5711 5720 5722 5778 5810 5879 5941 5960 6018 6060 6063 6137 6237 6249 6264 6268 6269 6313 6321 6411 6417 6458 6488 6505 6516 6534 6616 6631 6634 6673 6730 6742 6806 6814 6820 6824 6831 6871 6896 6925 7018 7025 7032 7055 7062 7078 7089 7182 7213 7243 7331 7339 7427 7435 7530 7538 7584 7595 7602 7812 7857 7959 7974 7978 8166 8185 8204 8263 8283 8293 8294 8338 8378 8494 8587 8598 8669 8673 8691 8692 8708 8723 8859 8890 8897 8900 8967 9019 9108 9136 9208 9214 9251 9268 9320 9359 9381 9400 9447 9464 9507 9520 9534 9591 9593 9618 9659 9662 9663 9670 9744 9754 9775 9806 9812 9857 9863 9889 9893 10007 10013 10024 10090 10098 10117 10125 10135 10198 10321 10389 10423 10502 10514 10556 10560 10606 10671 10751 10860 10877 10955 11043 11068 11079 11092 11111 11114 11175 11196 11268 11393 1140-1 11431 11458 11459 11470 11481 11483 11549 11602 11605 11636 11678 11705 11727 11739 11761 11799 11822 11862 11873 11939 12003 12008 12020 12030 12036 12041 12071 12079 12157 12182 12201 12203 12213 12214 12215 12260 12292 12322 12327 12344 12357 12358 12440 12461 12496 12528 12550 12551 12555 12616 12680 12714 12723 12755 12761 12787 12823 12844 12867 12902 12924 13030 13080 13238 13270 13301 13315 13318 13362 13387 13458 13467 13471 13474 13489 13498 13504 13528 13549 13607 13642 13777 13781 13791 14009 14030 14090 14138 14142 14143 14143 14304 14308 14319 14325 14348 14361 14364 14455 14478 14508 14557 14627 14630 14643 14728 14738 14757 14801 14807 14855 14858 15032 15120 15125 15149 15158 15180 15189 15239 15278 15286 15327 153-53 15376 15490 15590 15610 15681 15728 15767 15772 15785 15825 15893 15904 15911 15973 16079 1S113 16201 16226 16259 16339 16365 16445 16455 16562 16565 16567 16568 16623 16642 16685 16728 16739 16755 16792 16840 16866 16907 17030 17107 17180 17224 17251 17260 17288 17342 17413 17423 17519 17527 17558 17587 17659 17701 17708 17795 17870 17895 17911 18012 18046 18115 18126 18142 18145 18188 18230 18234 18280 18284 18352 18358 18431 18553 18557 18567 18613 18622 18631 18637 18706 18830 18916 18926 18929 18975 18994 19061 19070 19071 19133 19176 19182 19183 19207 19246 19284 19296 19331 19386 19405 19482 19657 19686 19692 19748 19779 19844 19874 19996 19998 20003 20005 20017 20051 20143 20160 20183 20263 20365 20381 20477 20483 20498 20540 20581 20647 20670 20712 20751 20756 20774 20777 20799 20805 20828 20880 20905 20915 20925 20959 20966 21083 21139 21158 21201 21220 21298 21366 21381 21418 21447 21474 21487 21595 21674 21678 21693 21705 21723 21760 21777 21787 21304 21833 21839 21847 21871 21889 21896 21904 22223 22285 22335 22345 22364 22455 22472 22546 22578 22615 22632 22685 22701 22766 22838 22886 22911 22946 22962 23024 23042 23159 23175 23188 23205 23210 23240 23295 23361 23366 23394 23417 23443 23475 23604 23636 23654 23687 23714 23776 23822 23827 23876 23967 23971 24016 24059 24123 24133 2'4280 24167 24189 24190 24211 24227 24243 24322 24331 24347 24354 24430 24567 24-579 24989 24709 24743 24756 24824 24925 24944 Onder voorzitterschap van W. C. J. J. baron van Voorst tot Voorst is de zesde algemeene vergadering van afgevaardigden van de kies- vereeniging ten behoeve van de verkiezing van leden van de Eerste Kamer der Staten-Gene- raal te Utrecht bijeen geweest. In het geheel 46 afgevaardigden van 9 R. K. Statenclubs wa ren daar tegenwoordig. Namens het dagelijksch bestuur der R. K. Staatspartij waren aanwe zig: de voorzitter, mr. dr. T. J. Verschuur, en den lsten secretaris, mr. F. Teulings. De vergadering vervulde een tweetal vacatu res in het bestuur der kiesvereeniging (dr. E. Droog te Heemstede voor groep 3 en mr. J. van de Mortel te. Tilburg voor groep 1) door de verkiezing respect, van den heer P. Heilker te Hoofddorp en H. Mannaerts, te Tilburg. Na vaststelling van de notulen van de vorige al gemeene vergadering, kwamen voorstellen van het bestuur in behandeling tot wijziging van het reglement der kiesvereeniging en tot aan passing daarvan aan het algemeen reglement van de R. K. Staatspartij. Daarna had een uitvoerige bespreking plaats van de aanstaande periodieke verkiezing voor de Eerste Kamer der Staten-Generaal, ter uitvoering van art. 8 van het reglement van de kiesvereeniging, betreffende het door de alge meene vergadering uit te brengen politiek ad vies over de samenstelling van de lijsten der R. K. Staatspartij in de groepen 1 (Noord- Brabant, Zeeland, Utrecht en Limburg) en 3 (Noord-Holland en Friesland). Deze beraadsla ging, waarbij uiteraard ook de electoraal-teeh- nische aspecten van de aanstaande Eerste Ka merverkiezingen in bespreking kwamen, heeft geleid tot de eenstemmige vaststelling van het politiek advies der algemeene vergadering, dat ter kennis zal worden gebracht van de be treffende R. K. Statenclubs. Z.K.H. Prins Bomhard heeft namens H.M. de Koningin ook de heden in den vroegen ochtend voortgezette oefeningen van 't derde legerkorps bijgewoond en heeft voorts deelgenomen aan het laatste deel der oefening bij het tweede regiment huzaren. De Prins was vergezeld door zijn waarnemend-adjudant, luitenant-kolonel H. J. Phaff. De voorzitter der N.C.R.V., mr. A. v. d. Deure, zou Maandagavond voor de microfoon der N.C.R.V. een radio-rede houden over het onder werp: „Spionnen en Spionnage". De N.C.R.V. ontving echter bericht, dat deze rede, als zijnde staatsgevaarlijk, niet mocht worden uitgezon den. Ten gerieve van hen, die met Paschen op reis willen gaan, zullen de NederlandscheSpoor wegen reeds op Vrijdag 22 Maart op de ver schillende stations de gelegenheid opensteller, tot het koopen van plaatskaarten voor Zater dag 23 Maart. Bijzonderheden daaromtrent geeft de advertentie in dit blad. Reizigers, die Zaterdag willen vertrekken worden in verband met de dan te verwach ten groote drukte dringend verzocht van deze gelegenheid zooveel mogelijk gebruik te willen maken. Onaangenaam en onvermijdelijk wachten wordt hierdoor vermeden. UTRECHT. Bevorderd tot doctor in de wis- en natuurkunde de heer G. A. W. Rutgers geboren te Zaltbommel, op een proefschrift getiteld „Ioniseerend vermogen en drachtsprei ding van de po alpha-deeltjes". UTRECHT. Geslaagd: de dames M. L. ter Weene, Bilthoven en H. C. C. S. van Casteren, Tilburg. BROEK OP LANGENDIJK. 19 Maart. 73700 kg. Roede kool 7.107.70, 107400 kg. Gele kool 44.30, 102000 kg. Dëensche Witte kool 4.10 4.40. 21100 kg. Uien 22.60 grove 2.40—3.10, drielingen 11.20, 4600 kg. Peen 1.502.50. VENLO, 18 Maart. Coöp. Veilingsver. Venlo Aangevoerd 2.900.000 eieren: kipeieren 4.805.30, kleine 4.504.70, eendeieren 3.804.10 per 100 stuks. NOORD-SCHARWOUDE, 19 Maart. Aange voerd: 92000 Kg. roode kool f 7308.20; 95600 Kg. gele kool f 4.10—4.50; 217.200 Kg. Deenscne witte kool f 44.40; 10200 Kg. uien f 2.503, grove uien f 2.90—3.40, drielingen f 1; 2600 Kg Eigenheimers f 22.20. AMSTERDAM, 19 Maart. Visch. Bot 2.703 Wijting 5.00 per kist van pl.m. 35 kg. Kabeljauw 0.85-1.90, Leng 0.651.90 per stuk. SChelvisch 3.604 per 10 stuks. Middel Tongen 0.700.94, kleine Tongen 7680 cent per kg. Snoekbaars 13 16 cent Baars 10 cent per pond. Versche Bok king 1.302 per 100 stuks. Uit de hand ver kocht op het buitenterrein: Versche Bokking 1.50—3.50, Harder Bokking 34.50 per 100 stuks. Gestoomde Makreel 25 cent per pond. BODEGRAVEN, 19 Maart. Kaasmarkt. Aan gevoerd 50 partijen Goudsche kaas, waaronder 2550 met R.M., wegende 20250 kg. Prijs le soort met R.M. 28.00—31, 2e soort met R.M, 25.00— 27. Handel flauw. PURMEREND, 19 Maart. Veemarkt. To taal werden 606 runderen aangevoerd, t.w.: 260 vette koeien 6668 ct. per kg., handel matig; 134 gelde koeien 130170 per stuk, handel ma tig; 200 melkkoeien 180—260 per stuk, handel matig; 12 stieren 5662 ct. per kg., handel ma tig; 25 paarden 110300 per stuk, handel ma tig; 54 vette en graskalveren: vette kalveren 78 tot 95 ct., graskalveren 3585 per stuk, handel stug; 1794 nuchtere kalveren: slacht 512 per stuk, handel matig; fok 1319 per stuk, handel matig; 235 vette varkens slacht 5863 ct. per kg., handel vlug; 65 magere varkens 2035 per stuk, handel matig; 349 biggen 1422 per stuk, handel vlug; 942 schapen 1635 per stuk, han del matig; 41 bokken 311 per stuk, handel matig; kipeieren 4.254.75 per 100 st„ eenden eieren 4.per 100 st., 1000 Nrd. Holl. blauwe kuikens 1.05—1.15 per kg., 4400 oude kippen en hanen 0.52 1/260 ct. per kg., 4400 oude kip pen en hanen (blauw) 6062 1/2 ct. per kg., konijnen 0.302 per stuk, 900 eenden 4065 ct. per stuk, duiven 40 ct. per paar. ROTTERDAM, 19 Maart. Veemarkt. Totaal aangevoerd werden: 115 paarden, 5 veulens, 1000 magere runderen, 1011 vette runderen, 35 vette kalveren, 78 graskalveren, 2605 nuchtere kalveren, 271 schapen en lammeren, 2 varkens en 79 bokken en geiten. Prijzen per kg.: Vette koeien le kw. 74—86, 2e kw. 5872, 3e kw. 46— 56, vette ossen le kw. 74—82, 2e kw. 58—72, GEBOUW - LEESMUSEUM BOKIN 102 TEL-35988 3e kw. 4656, stieren le kw. 7076, 2e kW. 56 —68, 3e kw. 50—54, vette kalveren le kw. I3 —145. 2e kw. 110—125, 3e kw. 95—105, schape' le kw. 62, 2e kw. 55, 3e kw. 43, lammeren J® kw. 64, 2e kw. 57 3e kw. 52. graskalveren - kw. 60, 3e kw. 50, nuchtere kalveren le k*' 40, 2e kw. 35, 3e kw. 30, slachtpaarden le 67* 2e kw. 58. 3e kw. 50 ct. Prijzen per stuk' Schapen le kw. 38, 2e kw. 28, 3e kw. 21, la"1' meren le kw. 28, 2e kw. 21, 3e kw. 15, nueh' tere slachtkalveren le kw. 10, 2e kw. 8, 3e k 6, slachtpaarden le kw. 300, 2e kw. 215. 3e k*' 150, werkpaarden le kw. 385, 2e kw. 260, 3e K 160, hitten le kw. 280, 2e kw. 225, 3e kw. l*®' kalfkoeien le kw. 290, 2e kw. 200, 3e kw. 1*"' melkkoeien le kw. 285, 2e kw. 200, 3e kw. 1* varekoeien le kw. 210, 2e kw. 155, 3e kw. ff vaarzen le kw. 160, 2e kw. 125, 3e kw. 95, p" ken le kw. 105, 2e kw. 85, 3e kw. 65, graska' veren lé kw. 60, 2e kw. 40, 3e kw. 30, bokk<» en geiten le kw. 16, 2e kw. 11, 3e kw. 6. Overzicht: Vette koeien en ossen: aanvo®' iets ruimer, handel redelijk, prijzen als ren, prima koe 90 ct., prima os 86 ct. Stiere"1' aanvoer als vorige week, handel lui, prü2® onveranderd. Vette kalveren: aanvoer gewoo handel tamelijk, prijzen stabiel, prima f Schapen en lammeren: aanvoer ruimer, haijf del vlug, prijzen als gisteren. Nuchtere slack en fokkalveren: aanvoer iets ruimer, hand kalm, prijzen als vorige week. Paarden: aaP voer korter, handel willig, prijzen iets hoogfJ Kalf- en melkkoeien: aanvoer grooter, hand*/ stil, prijshoudend. Varekoeien: aanvoer als vCf ï'ige week, handel levendig, prijzen iets hod ger. Vaarzen en pinken: aanvoer onverander 1 handèl flauw, prijzen beste vaarzen iets h°v ger, verder onveranderd. Graskalveren: aa j voer grooter, handel vlot, prijzen te handh® ven. Bokken en geiten: aanvoer als vori& week, handel vlug. prijzen iets hooger. GRONINGEN, 19 Maart. Veemarkt. Ka; en melkkoeien le kw. 240250, 2e kw. 210- 3e kw. 125140. kalfvaarzen le kw. 190 2e kw. 130150, varekoeien le kw. 140160. - kw. 110—130, vaarzen le kw. 110—130, stiere' le kw. 5759 ct., 2e kw 5254 ct. per kg-, k® veren en pinken 55105, slachtvee le kw. H 72 ct., 2e kw. 59—61 ct., 3e kw. 42—45 ct., ve*f te kalveren le kw. 0.961, 2e kw. 8088 ct. P kg., weideschapen 1419, vette lammeren l3. 19, vette schapen le kw. 2431, 2e kw. 18"~T^ biggen 1318 per stuk, id. 2.202.70 de we t vette varkens le kw. 5557, 2e kw. 5052 zouters 5254 ct. Aanvoer: 1327 runderen, kalveren, 250 schapen, 4 lammeren, 519 v3' kens, 126 biggen en 2 paarden. Overzicht: Het kalf- en melkvee werd evC|L als het slachtvee, dat in ruime mate was a® gevoerd, minder vlug en tegen iets terugga®te de prijzen verhandeld. Voor stieren en ve n- kalveren bleven de prijzen onveranderd. NU® tere kalveren waren bij grooten aanvoer 111 der goed te plaatsen met iets lagere pril welke varieerden van drie tot zes gulden. ze'1' kele zware soorten noteerden hooger De frffp del in vette schapen en vette lammeren goede kwaliteit verliep redelijk vlug. Overig^ was de belangstelling gering. Vette varkens ,5 ruimen aanvoer, prijzen iets lager. Zouters Tj, hooger. Biggen handel zeer langzaam duur.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 6