„Wat ook het resultaat is, ons oorlogsdoel blijft" Britsche bomaanval op basis te Sylt Welles vertrekt zonder den Duce opnieuw te bezoeken Reorganisatie van Fransch kabinet Het verblijf van Colijn in Londen Storm op het IJsselmeer Vrede van Moskou geratificeerd Het nieuws van heden vereenigde katholieke Chamberlain over de Brenner-bespreking DE HULP AAN FINLAND EN SCANDINAVIË Hij verklaart geen vredesplan of -voorstel te hebben ontvangen of overgebracht BERLIJN: „STRIJD TOT DE OVERWINNING ERNSTIGE ONLUSTEN TE LAHORE Twee schepen gezonken DE BAROMETER PERS WOENSDAG 20 MAART 1940 - OCHTENDBLAD BUR. VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TEL. 13866 - GIRO 22884 Abonnementsprijs (bij vooruitbetaling) vooi Haarlem 25 eent per week; per kwartaal 15.25. Bij onze Agenten TJy2 ct. per week, per kwartaal f 3.58 DAGBLAD MET OCHTEND- EN AVOND-EDITIE, IUTGECEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ D€ SPAARNESTAD, HAARLEM DRIE EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 22299 Eén oorlogsschip is bij Scapa Flow getroffen Geheime zitting van de Kamer; Senaat steunt de regeering De vrede van Moskou V Aan het Westfront geen belang rijke gebeurtenissen Een Duitsche mededeeling De Bilt meldt: HEERKENS THIJSSEN C RAYMOND BRAINE FILM ACTEUR Tegenspraak uit Berlijn en Rome TRANSPORT- en MOLEST- I VERZEKERINGEN Klipperschip verkeerde in nood Eulota-bemanning thuis Drie opvarenden nog in Londen; de bootsman overleden YatesVopel winnen Zesdaag- sche van Buffalo NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 50 et., 'mg-ez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek ION DEN, 19 Mrt. (Reuter). In afwachting Van de groote debatten over Buitenlandsche Zaken heerschte er hedenmiddag in het Lager huis een sfeer van levendige belangstelling en aeifs van opgewondenheid. Toen het vragenuur hegon liepen de tribunes snel vol. Onder de aanwezige diplomaten konden wor- hen opgemerkt de ambassadeurs van België, de Vereenigde Staten, de USSR en Turkije. Er werd bekend, dat Chamberlain zijn ver klaring zou afleggen in den vorm van een rede voering en niet, zooals dat bij vorige gelegen heden in overzichten van den oorlogstoestand het geval was, in den vorm van een tevoren op gestelde uiteenzetting, zoodat. de rede van den Premier los zou staan van de rede, die Halifax hl het Hoogerhuis zou afleggen. Als eerste spreker stelde Mander de vraag, *elke stappen door de regeering- genomen wer den om te verhinderen, dat olie over de Zwarte Zee verscheept werd, bestemd om langs den Tk>nau naar Duitschland vervoerd te worden. Cross, de minister voor economische oorlog voering, zeide: „Bij ontstentenis van eenigerlei oentrabandecontröle in de Zwarte Zee is het ®iet mogelijk te voorkomen, dat olie over zee haar Duitschland wordt verscheept. Volgens de 'Conventie van Montreux mogen oorlogsschepen hiet door de zeeëngten varen naar de Zwarte 2ee". Mander: „Kan de minister mededeelen, of happen gedaan zullen worden om dit transport top te zetten en in het algemeen de blokkade hauwer aan te halen? Het is onduldbaar, dat hit dag aan dag voortgaat." Cross: „Ik weet niet, waaraan Mander in deze Aangelegenheid denkt." Terwijl het vragenuur reeds begonnen was, kwamen nog andere diplomaten binnen, o.m. de ambassadeurs van Spanje, Frankrijk, China en Argentinië, benevens de gezanten van Litauen, Bulgarije. Noorwegen, Zweden, Denemarken en *Vru. Onder de tot de regeering gerichte vra gen bevond zich een vraag aan den premier, inhoudende of, gezien het einde van het Russisch-Finsche conflict, regelingen wer den getroffen voor een terugzending van het door de Engelsche en Fransche regeeringen haar Finland gezonden oorlogsmateriaal. Chamberlain antwoordde hierop, dat deze kwestie niet over het hoofd was gezien, maar dat hij niet in staat was vandaag daarover een verklaring af te leggen. Op een verdere vraag deelde Chamberlain ®ede. dat de begrooting op 23 April bij het parlement zal worden ingediend. Toen Chamberlain opstond om zijn met span ning verwachte verklaring af te leggen, werd hij 'hide toegejuicht. Ten aanzien van Finland verklaarde hij, dat "iets geschied is waardoor wijziging zou worden gebracht in den eersten indruk, dat een groote "agedie geschied is. Bestudeering van de vredes voorwaarden bevestigde slechts de opvatting, oat zij van zoodanigen aard waren, dat zij "Heen onder ernstigen dwang konden worden *knvaard. ►.Het is nutteloos te beweren, dat zij niet op *Tstige wijze de onafhankelijkheid en integri- e't van dat land compromitteeren (toejuichin gen). Het is inderdaad een bittere gedachte voor A'len, die de vrijheid liefhebben, dat de langdu- en heldhaftige verdediging der Finnen ten- J*otte niet in staat is geweest de overweldigende ^eerderheid in aantal en uitrusting van hun 'Üanden te weerstaan." .Onder luide toejuichingen verklaarde Cham- ^rlain: „De tegenstand der Finnen is echter biet vergeefsch geweest. Zij hebben hun eer boog gehouden en de hoogachting van de ge- beele wereld gewonnen. Hun leger is nog vol komen intact en de geest van het volk is onge- j*°ken. Al is dit. land niet in staat geweest, fmland te vrijwaren voor zijn lot, toch is onze Afacht om Finland te helpen nog niet aan een emd gekomen. Finlands heropstanding zal met PARIJS, 19 Maart. (Reuter). De Fransche omroep heeft medege deeld, dat een reorganisatie van het Fransche kabinet ophanden is. Zooa'ls wij reeds in een deel onzer edities hebben gemeld kwam de Fmnsche Kamer dinsdagmiddag In geheime zitting bijeen. vergadering begon om kwart over ^rie en buurde tot vijf uur. ^Hierna werd de vergadering gedurende en- wf minuten openbaar, waarbij Blum het voerde. De hierop volgende geheime zit- fy.J' werd later op den avond opnieuw ge- °rst, en wel tot 22 uur. herder bericht Havas dat de Fransche J/llaat na een interpellatie van Reibel (de- jb°cratische alliantie) over de maatregelen Sen nationaal-socialistische en commu- ^tische actie en het antwoord van mi- Sarraut bij handopsteken zijn ver- ^Wen in de regeering heeft uitgesproken, de grootste sympathie worden tegemoet gezien en als, zooals wel zeker schijnt, verdere hulp noodig is, dan zeil dit land wel degelijk zijn deel op zich nemen. Iedere suggestie, dat de Geal lieerden in hun hulp te kort zijn geschoten, wees Chamberlain van de hand. Het reeds aan Finland gezonden mate riaal omvat 101 vliegtuigen, 114 kanonnen, 185.000 granaten, 900 machinegeweren, 400 mijnen, 50.000 handgranaten en 15.700 bommen. Het expeditieleger, bestemd voor Finland, was 100.000 man groot. Dit leger zou in Maart in Scandinavië kunnen aan komen en daar in zijn geheel aanwezig zijn voor eind April. Wat de zending van materiaal be treft herinnerde Chamberlain het Huls er aan, dat Groot-Brittannic zich in oor log bevond. „Wij hebben iedere spier in gespannen om onze verdedigings- en aan- valskrachten op te bouwen en aldus is noodzakelijkerwijze heel onze strategie ge richt op ons voornaamste doel. Alle aan vragen om hulp van den kant van bevrien de neutralen moeten derhalve worden af gewogen tegen onze eigen behoeften." Dit was evenzeer van toepassing op Finland als op ieder ander neutraal bevriend land. Wat Engeland ook gaf, dat werd gegeven ten koste van eigen kracht en met risico voor het eigen volk. Over de levering van manschappen ver klaarde Chamberlain nog dat half Februari Mannerheim den Engelschen vertegenwoor diger ervan in kennis stelde, dat hij geen manschappen noodig had, omdat zijn hulp bronnen voldoende waren om den strijd voort te zetten tot de dooi zou invallen. Hij zeide, dat hij in Mei gaarne (Mnstreeks 30.000 man zou krijgen, maar snjmileerde, dat dit geoefende soldaten moesten zijn. Tegelijkertijd werd ons te verstaan ge geven, dat Finland en Zweden nerveus wa ren over de reactie in Duitschland en beide hoopten, dat, welke strijdkrachten ook ge zonden werden, zij niet officieel zouden worden gezonden." Het Britsche kabinet bestudeerde den toe stand en kreeg de overtuiging, dat een doel treffende troepenmacht tot hulp van Finland niet kon wórden verkregen op de basis van vrijwillige dienstneming en dat de tegen Mei benoodigde troepen alleen beschikbaar zouden zijn, wanneer zij op officieele basis op de been gebracht werden als behoorlijk georganiseerde expeditie. De plannen werden besproken en goedgekeurd in de bijeenkomst van den Opper sten Oorlogsraad op 5 Februari. De voorbereidingen voor de expeditie werden met alle snelheid ten uitvoer gelegd en in be gin Maart stond een expeditieleger van 100.000 man gereed om te vertrekken, twee maanden vóór Mannerheim om aankomst daarvan had gevraagd. Bij het ontwerpen van 'de expeditie deden zich twee voorname factoren voor: ten eerste, geen doeltreffende expeditie in' Finland kon aankomen, behalve langs den weg van een doortocht door Noorwegen en Zweden. Daar om was het noodzakelijk de toestemming van die beide regeeringen te verkrijgen. Wat de houding van Berlijn in dit ver band betreft, zeide de premier: „Wü weten thans, dat zoodra Duitschland het gerucht hoorde over een doortocht van een derge lijke troepenmacht door beide landen, het Noorwegen en Zweden bedreigde met zijn interventie, wanneer zij hun toestemming gaven. Wij waren van gevoelen, dat wij ge reed moesten zijn ook een troepenmacht te verschaffen, die Zweden zou moeten bij staan om zichzelf te verdedigen, wanneer het door Duitschland mocht worden aange vallen." Wanneer Noorwegen en Zweden hun toe stemming gaven, zouden de transportfacilitei ten een limiet met zich mede brengen voor den omvang der troepenmacht. Onder deze om standigheden besloten wij de grootste troepen macht op de been te brengen, die mogelijk zou zijn in verband met de physieke omstandighe den, die wij zouden ontmoeten. Een deel van die troepen zou noodig zijn voor den bijstand van Zweden, een deel zou expeditieleger zijn voor hulp aan Finland. Bo vendien zouden zekere troepen noodig zijn om de lange verbindingslijn te handhaven. De omvang van die troepenmacht, berekend op de genoemde basis, was ongeveer 100.000 man, volledig bewapend en uitgerust. Plannen wer den ontworpen, volgens welke de troepen In Maart zouden beginnen in Scandinavië te ar- riveeren; het geheel zou vóór eind Aprii zijn aangekomen. Dat was niet noodzakelijker wijze de laatste troepenmacht. De kwesties der versterkingen zouden afhangen van de ontwik kelingen in den strijd". „Wij stelden de Finnen in kennis van. deze plannen in de tweede helft van Februari en wij stelden him voor, dat zij een openlijk be roep zouden doen op bijstand, niet later dan 5 Maart. Na ontvangst hiervan stelden wij ons voor een formeel beroep te doen op de regeeringen van Noorwegen en Zweden betreffende toe stemming tot doortocht van het expeditieleger (Toejuichingen). Wij hoopten, dat het resul taat van het beroep van Finland zou zijn, dat de twee betrokken regeeringen geen hinderpaal zouden opwerpen. Niet-formeel richtten de Finnen zich tot de Zweedsche regeering Deze echter kon niet toestemmen in de passage van geregelde gewapende troepen." Intusschen vroegen de Finsche gezanten in Parijs en Londen, of Groot-Brittannië niet 50.000 man binnen een maand kon zenden. „Wij antwoordden, dat reeds voorstellen wa ren gedaan voor het transporteeren* van de grootste troepenmacht, die physiek mogelijk was, met een maximaal gebruik van de be schikbare havens en spoorwegen. Wij voegden hieraan toe, dat wü bereid wa ren, de oorspronkelijke troepenmacht tot iederen omvang uit te breiden en zoo snel als mogelijk was in het licht van de ervaring en de militaire ontwikkeling. Ten slotte ging de datum, die door de Finnen voor hun beslissing gesteld was, voorbij zonder dat er een beslis sing genomen werd. Den volgenden dag hoor den wij, dat vredesvoorwaarden waren aan vaard. Het was niet aan ons, kritiek uit te oefenen (toejuichingen). Een volk, dat zoo'n strijd had geleverd als de Finnen, moet immuun zijn voor iedere kritiek (toe juichingen). Ik wil het volstrekt duidelijk maken, dat wij voortdurend hun recht hebhen erkend, een eigen beslissing te nemen in het licht van de hun bekende feiten, die ons wellicht niet bekend waren." Vervolgens de houding van Berlijn in deze kwestie besprekende verklaarde de Britsche premier „De verantwoordelijkheid voor den Finschen oorlog ligt geheel en uitsluitend op de schou ders van Duitschland." In dit verband stelde Chamberlain de vraag: „Is de veiligheid van Noorwegen en Zweden behouden? Integendeel, het gevaar is dichter bij deze beide landen gebracht dan ooit. Thans staat het op hun drempel. Wij zijn verplicht eenige sympathie te gevoelen met de positie van die beide landen. Zij dachten, dat zij ver genoeg buiten het centrum der verstoring la gen om niet het lot van Tsjecho-Slowakije en Polen te ondergaan. Ik ben verplicht er op te wijzen dat deze neutraliteitsieer, die de actie van Noorwegen en Zweden verlamde, gebaseerd was op de veronderstelling, dat voor een klein land alles beter was dan verwikkeld te gera ken in een oorlog tusschen Duitschland en de geallieerden. Dit was op zijn beurt gebaseerd op de tweede veronderstelling, dat het deze beide kleine neutrale staten onverschillig kon laten of de oorlog eindigde met een overwin ning voor Duitschland of voor de geallieerden. Niets zal of kan hen redden dan de vastbera denheid om zich zelf te verdedigen en zich aan te sluiten bij anderen, die bereid zijn hen te helpen bij hun verdediging." Vervolgens overgaande tot het bezoek van Sumner Welles, zeide Cl.amberlain, dat de regeering zich er over verheugd had Welles in Londen te kunnen verwelkomen (toejuichingen) en hem volledig en open hartig van haar opvattingen in kennis te stellen. Zij zag terstond in hem een man van buitengewone bekwaamheid en van snel en krachtig inzicht. „Ik vertrouw, dat hij in staat is geweest de feitelijke inzich ten en gevoelens van alle deelen der ge meenschap te leeren kennen en met eigen oogen de eenheid van doelstelling te zien. die ons allen bezielt". (Toejuichingen) (Zie vervolg elders in dit blad) LONDEN, 19 Maart. (Reuter). Officieel wordt medegedeeld, dat de Royal Air Force hedenavond een aanval heeft ondernomen op een Duitsche luchtbasis te Hörnum op het eiland Sylt. Deze werd hevig gebombardeerd. De mededeeling van het ministerie voor Luchtvaart over den aanval op Sylt luidt: „Hedenavond heeft de Royal Air Force een aanval ondernomen en zware schade aange richt op de Duitsche luchtbasis te Hörnum op het eiland Sylt. Dit is een van de kustbases, vanwaar de vijandelijke vliegtuigen optreden tegen onze vlootstrijdkrachten en tegen de koopvaardij. Deze actie volgt op den aanval tegen onze eigen kustbases op de Orkaden." Het D.N.B. berichtte uit Berlijn over den aanval: Vanavond te 19.57 uur, te 20.58 en 21.16 uur hebben Engelsche bombardements vliegtuigen getracht het eiland Sylt aan te vallen. Behalve dat een huis in brand ge raakte, werd dank zü het Duitsche afwecr- vgeen schade aangericht. Een Engelsch toestel is neergeschoten. Het Dinsdagavond uitgegeven- Fransche legerbericht luidt: „Een kalme dag aan het geheele front. Ten westen van de Saar is een Duitsche verkenningsafdeeling in een onzer hinder lagen gevallen en heeft gevoelige verliezen geleden." iiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiii VERWACHTING: Iets kouder, wisselende bewolking met H plaatselijk nog enkele buien, meest krach- tige Zuid-Westelijke tot Westelijke wind. 1 OVERZICHT: jf Gistermorgen passeerde 'n koudefront ons land, als gevolg hiervan maakte de warme Zuidelijke luchtstrooming plaats voor een koudere uit het Westen. iiiiiillllliiiliiiiiliiiiiiliiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiii 1111111111111111 ii 11 ii 1111111 i 11111 ii 11 n ii 111 m i u 1111111111n n h i n M1111111 n i ASSURANTIEBEZORGERS o Raymond Braine debuteert binnenkort als filmacteur. Hij is namelijk aangezocht om dc hoofdrol te spelen in de film: „Wit is troef" naar het scenario van een anderen bekende Uit de Belgische voetbalwereld, den arbiter John Langenus. 9 O» ROME, 19 Maart. (Reuter). Sumner Welles heeft vandaag geen onderhoud gehad met Mussolini. Hij heeft het noenmaal gebruikt met Ciano in de golfclub te Rome. Welles en Ciano bleven een paar uur na de lunch in gesprek. De Amerikaansche ambassadeur, Phil- lips, was bij het noenmaal aanwezig. Hedenavond 22 uur vertrekt Wel les naar Genua, waar hij zich mor gen aan boord begeeft van de „Con té di Savoia". Verder is door Sumner Welles een ver klaring uitgegeven, waarin hü zegt, dat hij geen vredesplan of -voorstel heeft ontvan gen van een oorlogvoerende, welken ook, noch van eenige andere regcering. Evenmin heeft hij een of ander vooistel van dien aard aan een of andere regcering overgebracht. Intusschen blijft het „vredesplan in 11 pun ten" de belangstelling trekken. Zooals Reuter uit Washington bericht, worden de berichten over zulk een Duitsch vredesplan tegengespro ken door den particulieren secretaris van pre sident Roosevelt, Stephen Early. Deze verklaar de tegenover journalisten, dat aan de regee ring van de Vereenigde Staten geen inlichtin gen zijn doorgezonden, welke de gepubliceerde berichten over een dergelijk plan zouden kun nen staven. De groote dagbladkoppen over den vrede zouden hem zeer ledig lijken. Early voegde hieraan toe, te denken, dat de verslaggevers wellicht zouden kunnen zeggen, dat de publi catie van die berichten geen wijziging behoort te brengen in de meening van de Amerikaan sche dagbladlezers en van anderen. Er is geen bijzondere reden voor „hoop op vrede of reden tot wanhoop aan vrede". Het Duitsche Nieuwsbureau publiceert een bericht, waarin naar aanleiding van de berichten ever een Duitsch vredesaanbod onder meer gezegd wordt, dat na de af wijzing van het vredesaanbod, op 6 Octo ber 1933 voor éénmaal door den Fuhrer gedaan, Duitschland ten aanzien van den vrede niets meer te zeggen heeft. De op lossing van het vraagstuk luidt: „Strijd tot de overwinning". In gezaghebbende Italiaansche kringen noemt men het bericht, als zou bij het onderhoud tus schen Hitler en Mussolini een vredesplan in 11 punten zijn opgesteld, fantasie. De „Lavoro Fascista" schrijft, dat de berichten in de bui tenlandsche bladen over de bespreking op den Brenner op rekening van een ,,sensatiejour- nalistiek van Amerikaansch type" moeten wor den geschreven. LONDEN, 19 Maart. (Reuter). Een door het departement van Buitenlandsche Zaken uitgegeven mededeeling verklaart, dat dr. H. Colijn na zijn verblijf in Gfenève en Parijs thans een week in Londen heeft doorge bracht. Aldus volvoert hij de missie, die hem is toevertrouwd na de recente bijeenkomst in Den Haag van de organisatiecommissie van den Volkenbond voor de ontwikkeling der internationale samenwerking in econo mische en sociale zaken. Gedurende zijn verblijf in Londen heeft Colijn ontmoetingen gehad met de leden der regeering en met hooggeplaatste ambtenaren, o.m. met Chamberlain, Halifax, Churchill, Butler en Bruce, den Australischcn hoogen commissaris. LAHORE (Britsch-Indië)19 Maart. (Reuter) Officieel wordt gemeld, dat de politie door le den van een Mohammedaansch lichaam, die tegen het bevel der regeering van den Pendsjaaib een optocht in militaire formatie wilden vormen, is aangevallen. Twee politie- inspecteurs werden ernstig gewond door spaden, welke de betoogers bij zich hadden. Een dis trictsmagistraat werd gewond, twee politie beambten werden gedood en zes gewond. Hierop opende de politie het vuur, waardoor 23 betoo gers gedood werden; 39 personen werden ge wond. De politie en militairen patrouilleeren thans m de stad. DAMRAK 60 AMSTERDAM Telef. 45014 45016 HiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiimiiiiimiin i De voorjaarsstorm, welke Dinsdag ge woed heeft, maakte het IJsselmeer tot een zeer ruw vaarwater, dat zijn slachtoffers heeft geëischt. Twee schepen zijn nabij Urk gezonken. Het zijn het sleepschip „Ekama" en het motorschip „Risico." Het laatste schip meet 270 ton en was met een lading grint en zand van Urk op weg naar Lemmer, De stortzeeën sloegen over het schip heen, waardoor de lading ging werken en het schip water maakte. Het motorschip „Johan na", dat in de onmiddellijke nabijheid van de .Risico" was, heeft schipper B. Oppeneer en zijn knecht, die het zinkende schip met een roeibootje hadden verlaten, opgepikt en veilig naari Lemmer gebracht. Het wrak van de „Ekama" ligt op ongeveer 7 K.M. W.Z.W. van Urk. Het ligt geheel onder de oppervlakte Van de „Risico" steekt de bo ventop van den mast juist boven den water spiegel uit. De positie van de .Risico" is on geveer 8 tot 9 K.M. ten Noorden van Urk. Beide wrakken vormen een ernstig gevaar voor de scheepvaart. Dinsdagmiddag tegen 6 uur bemerkte men aan de haven van Lemmer, dat een 260 ton me tend geladen klipperschip, schipper Zeylstra, op 8 k.m. buiten Lemmer in nood verkeerde Stortzeeën sloegen over het dek, waardoor het schip water maakte. De te Lemmer gestation eerde reddingboot „Hilda" van de Noord- en Zuid-Hollandsche Redding Maatschappij voer uit en slaagde er in de vrouw en het dochtertje van den kapitein van boord te halen en in Lemmer aan den wal te brengen. Een sleepboot en het ma. „Amstel" hebben den klipper, waarop zich de kapitein nog be vond, de haven van Lemmer binnengesleept. Met de „Batavier 5" zijn Dinsdagmiddag 32 leden der bemanning van het in den nacht van 10 op 11 Maart j.l. als gevolg van een explosie gezonken tankschip „Eulota" in het vaderland teruggekeerd. Het spreekt vanzelf, dat zich op het terrein van de Ba- tavierlijn te Rotterdam verscheidene fami lieleden der geredden hadden verzameld om van deze aankomst getuige te zijn en dat het weerzien buitengewoon hartelijk en vreugdevol was. De verhalen der geredden over hetgeen zich in den nacht van Zaterdag 9 op Zondag 10 Maart ongeveer 120 mijl ten Westen van Ques- sent eigenlijk heeft afgespeeld kwamen uit den aard der zaak overeen met die, welke hun zes mede-schipbreukelingen de vorige week Zater dag deden, toen zij per vliegmachine uit Lon den op Schiphol arriveerden. Tot hen, die Dins dag te Rotterdam voet aan land zetten, be hoorde ook de gezagvoerder van de „Eulota", de heer Elzinga, die het relaas van de ramp, zooals de zes geredden dat Zaterdag op Schip hol gaven, bevestigde endesgevraagd verklaar de, dat hij niet heeft kunnen vaststellen, door welke oorzaak de noodlottige ontploffing zich heeft kunnen voordoen. Het schip brak vrijwel onmiddellijk in tweeën en stond eveneens di rect in brand. Voor den schok, welke ongeveer drie kwartier vóór het moment der explosie aan boord was waargenomen, kon de kapitein evenmin een verklaring' geven. Geen der opva renden had zijn persoonlijke bezittingen mee in de reddingbooten kunnen nemen, ook geen kleeren. Zoo kon het gebeuren, dat Dinsdag middag vrijwel allen in gelijke regenjassen en gelijke pakken gekleed in Rotterdam aankwa men. Door de goede zorgen van de N. V. Pe- troleummaatschappij „La Corona", aan welke maatschappij de „Eulota" toebehoorde, hadden zij zich deze noodzakelijke kleedingstukken in Londen kunnen aanschaffen. Helaas heeft de ondergang van de „Eulo ta" toch nog een slachtoffer geëischt. Zoo als reeds eerder gemeld, moesten vier le den der bemanning in Londen in een zie kenhuis worden opgenomen. Eén van hen, de bootsman Barment, die ais gevolg van de ramp in zeer overspannen toestand ver keerde en een ernstige keelaandoening kreeg, is in het ziekenhuis overleden. De stuurman en een olieman bevinden zich thans nog in het Londensche ziekenhuis. Hun toestand is zeer bevredigend. De vierde gewon de een matroos heeft het hospitaal reeds verlaten. Hij kreeg echter nog geen toestem ming, de reis naar Nederland te ondernemen. LONDEN, 19 Maart. (Reuter). Naar de radio-omroep te Moskou mededeelt, heeft het presidium van de Sovjet-Unie het Russisch-Fin- sche vredesverdrag vandaag gerati ficeerd. Volgens een vroeger Reuter-bericht wa ren heden Paasikivi en Voionmaa, de twee Finsche gedelegeerden, die hebben onder handeld over het vredesverdrag, per vlieg tuig met nog twee Finsche deskundigen uit Helsinki te Moskou aangekomen. Sumner Welles vertrok naar Genua, zon der opnieuw Mussolini te hebben be" zocht. Het Finsch-Russische vredesverdrag werd te Moskou geratificeerd. Het Fransche kabinet zal worden gere organiseerd. Britsche vliegers bombardeerden de luchtbasis Hörnum op het eiland Sylt. Chgmberlain houdt in het Lagerhuis een rede over den toestand in Europa. Bij onlusten te Lahore in Britsch-Indië werden 23 Mohammedanen door de po litie neergeschoten. Opening van het Holland House te New-York; radio-redevoeringen van mi nister Van Kleffens en den Gouverneur- Generaal van Ned.-Indië. De voorjaarsstorm deed op het IJssel meer twee schepen zinken. Radiorede van minister Weiter ter her denking van de stichting van de O. I. Compagnie. In een spionnagezaak, behandeld voor de Utrechtsche rechtbank, is vier jaar gevangenisstraf tegen verdachte ge- eischt. ,,Eulota"-bemanning in ons land terug gekeerd. New-Yorksche beurs: stemming vast. O Donkere Metten Op Woensdag tegen den avond be gint het Nachtofficie dat uit Metten en Lauden bestaat. We noemen deze plechtigheid gewoonlijk Donkere Metten" om het middernachtelijke uur waarop ze oudtijds door de eerste Christenen bij vrijze van nachtwake gehouden werden. Sinds de tiende eeuio is 't uur vervroegd en zoo worden de Metten nu tegen het vallen van den avond gebeden. De kaarsen wor den achtereen uitgedoofd behalve één, welke echter ook nog een oogenblik verborgen wordt om als 't ware de diepe duisternis te symboliseeren. Jeremias verhaalt ons alsdan in zijn Lamentaties over Jerusalems ontrouw en David weeklaagt over de versma dingen des Heeren. Maar uit die diepe duisternis komt weer het licht: de Christus-kaars wordt achter het altaar weder naar voren gebracht: het Licht der Wereld zal schijnen en overwinnen. Met den Hoofdman getuigen wij: Waarlijk deze man ivas rechtvaardig en inder daad de „Zoon van God"!" Er is zeer felle strijd geleverd in den zes- daagsche van Buffalo. Hoewel de gebroeders Peden langen tijd de leiding hadden gehad, wisten ten slotte Yates-Vopel te winnen. Stand op Woensdag 1 uur van.: 751.4 Vorige stand: 750.6

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 1