Vriendschap bindt Nederland en de Ver. Staten New-Yorkscke Beurs Zitting van het Lagerhuis Opening van het Holland- House te New-York r WOENSDAG 20 MAART 1940 Minister Van Kleffens richt zich in een radio-rede tot Amerika; evenals de Gouverneur- Generaal van O.-Indie „Hands off Holland De gouverneur-generaal spreekt Rede goed ontvangen Stemming vast. Collectieve arbeidsovereenkomst sigarenindustrie Overeenkomst goederenverkeer De ontmoeting op den Brenner Kritiek op de regeering Een verklaring van Halifax 4s 4s Toenadering tusschen Washington en Berlijn? De Paaschplechtigheid in den Sint Pieter SLUISWERKEN IN WATERWEG AMSTERDAM—ROTTERDAM WISSELKOERSEN AMERIK. GOEDERENMARKT DOOR ELECTRISCHEN STROOM GETROFFEN TOELATING K.M.A. i Academische examens Stuurlieden-examens Apothekers-assistent AMSTERDAMSCHE BEURS Nabeurskoersen van 19 Maart Clearingkoersen FAILLISSEMENTEN Ter gelegenheid van de opening van het Holland-House te New York, heeft minister E. N. van Klef fens zich in een radiorede tot Ame rika gericht, waarin hij wees op de banden, die tusschen Nederland en de Vereenigde Staten bestaan. Te vens gaf de minister daarin een uit eenzetting van onze positie temid den der oorlogvoerende landen. Ik stel de gelegenheid, zoo sprak minister van Kleffens, welke mij wordt geboden zeer op prijs om, bij de belangrijke gebeurtenis van de opening van de „Holland House Corpora tion" in de stad New York, een radio-bood schap tot u te richten. Ik ben zeer verheugd, dat, dank zij de nauwe samenwerking van alle betrokken groepen en personen, de quaesties, die verband hielden met ae verwezenlijking van dezen grootschen opzet op zeer bevredigende wijze tot oplossing konden worden gebracht. Holland House zal een gunstige gelegenheid scheppen voor besprekingen over handels transacties tusschen Nederlandsche en Ame- rikaansche belangen, en zal in de Vereenigde Staten van Amerika een middelpunt worden, ter bevordering van de goodwill, en ter begun stiging van een grooter handelsvolume tusschen de afzetgebieden van beide landen. De Vereenigde Staten en Nederland zijn steeds door nauwe vriendschap verbonden ge weest. Nimmer waren deze beide landen m#t elkander in oorlog. Die geschilpunten, die zich tusschen hen hebben voorgedaan, werden steeds door vriendschappelijke onderhandelingen opgelost, of wel met wederzijdsche instemming aan arbitrage onderworpen. Holland House is een treffelijke uiting en bezielend symbool van deze zoo uitnemende banden van wederzijdsche achting en vriendschap. In dit licht bezien, toont het aan allen, die zulks kunnen zien, hoe de be trekkingen tusschen twee staten, die beide gelijkelijk streven naar geordende interna tionale betrekkingen, voor het algemeen welzijn kunnen worden geregeld. Wij in Nederland behoeven vele produc ten uit de Vereenigde Staten, gij hebt de onze noodig, in het bijzonder die uit onze Aziatische gebiedsdeelen. De grootst moge lijke handelsvrijheid is de erkende doelstel ling van uw politiek zoowel als van de onze en ik moge hier mijn groote waardeering uitspreken voor al hetgeen de president van de tereemgde Staten en de staats-se- cretaris Hull in dit opzicht doen en reeds hebben verricht. Het gebied van Nederland in Europa is klein, maar men stelt zich niet steeds duidelijk voor oogen, dat dit kleine gebied niet minder dan 8 millioen inwoners heeft en een van de meest dichtbevolkte gebieden in de wereld is. Ik zoude u niet minder dan vijftien staten van de Unie kunnen noemen, die tezamen evenveel inwo ners hebben als Nederland alleen. Tengevolge hiervan heeft Nederland meer dan 600 inwoners per vierkante mijl, tegen niet meer dan 36 per vierkante mijl in de Vereenigde Staten. Het is dit kleine en zeer dichtbevolkte land, dat zich thans bevindt tusschen twee machtige tegenstanders Engeland en Frankrijk eener- zijds, Duitschland anderzijds tegenstanders, die niet slechts tot de tanden gewapend, doch tevens in een oorlog van geweldige afmetingen zijn gewikkeld, welke wreed als deze moge zijn, eiken dag nog afgrijselijker kan worden. Het stemt mij tot voldoening te kunnen zeggen, dat wij in Nederland, in Augustus, van beide partijen de verzekering hebben ontvangen, dat zij de neutraliteit, die dit land, evenals de Vereenigde Staten, in dit conflict bewaart, zullen eerbiedigen. Wij vertrouwen erop, dat deze beloften gehou den zullen worden. Wij hebben geen enkel geschil van eenig belang met een van de oorlogvoerende landen en gij weet, dat, in dien een dergelijk geschil zoude ontstaan, zulks niet aan Holland te wijten zou zijn Immers een oorlog in dit. zoo uitermate dichtbevolkte land zou een barbaarsche slachting worden het zou gelijk staan met een oorlog in de straten van een uwer groote steden. Het zou welhaast onmogelijk zijn een onderscheid te maken tusschen combattanten en niet-combattanten, en het staat vast, dat vrouwen en kinderen in ge lijke mate als soldaten er het slachtoffer van zouden worden. Oorlog in ons land zou een ramp zijn, verschrikkelijker nog dan in minder dichtbevolkte landen. Hoe meer der halve de woorden „hands off Holland" in de gansche wereld herhaald worden, hoe liever het ons is. Ik moge hier aan toevoegen, dat wij er krach tig naar hebben gestreefd om onze neutraliteit tp versterken door onze hekken te sluiten en onze deuren te grendelen. Zooals het Ameri- kaansche leger en de Amerikaansche vloot in de eerste plaats tot taak hebben uwe positie te verdedigen, zoo ook hebben wij onze gewapende macht ter verdediging van de onze. De omstandigheden dwingen ons tot dienst plicht, en sedert Augustus torsen wij den last. welken nationale mobilisatie met zich brengt Eveneens hebben wij de hulp ingeroepen van dat onzekere element, dat zoo dikwijls onze vij and was, maar nu onze vriend is, het water. Met onze marine-strijdkrachten vormt de zee aan de eene zijde onze bescherming, aan de andere zijde zijn lange strooken land, over een uitgestrektheid van mijlen en mijlen, onder wa ter gezet en krachtig versterkt, om een ieder die Nederland zou willen binnenvallen daarvan te weerhouden Maar tenslotte is ons zuivere geweten on ze diepste bron van kracht, welke niemand ons ooit met geweld zal kunnen ontnemen. Datgene, wat wü om. met dat dappere land: Finland, gemeen hebben, is de over tuiging, dat de kleinere landen en in het bijzonder die van hen, welke hun eigen ka rakter hebben en hun eigen bijdrage tot het gemeenschappelijk bezit van menschelijke beschaving hebben geleverd, evenveel recht hebben op een onafhankelijk bestaan als grootere landen. In den loop der tijden hebben de Hollanders het hunne bijgedragen tot het gemeenschappe lijk welzijn van de wereld. De lijst van Neder landsche winnaars van den Nobelprijs is lang. Ik moge een vooraanstaand Amerikaan aan halen, die dit land goed kende en het beminde, en de volgende woorden in uw herinnering brengen, - die tegen het einde van de vorige eeuw werden geschreven, en die u tegelijkertijd zullen doen voelen, hoeveel de Vereenigde Sta ten en Nederland gemeen hebben: Als wij de geschiedenis van godsdienstige kwezelarij en vervolging, die een smet heeft geworpen op den roem van zoo menig volk in beschouwing nemen, rijst voor onze oogen dat kleine land Holland, dat aan de zee werd ontwoekerd, in een aureool van glorie op. Laat anderen spreken van hun gewa pende macht en hunne overwinningen, wij willSi spreken van groothartigheid en ver draagzaamheid van het volk, dat een kerk was onder het kruis, en dat onder dat kruis datgene gebouwd heeft, wat de Vader wilde, dat al zijne kinderen zouden doen onder het teeken der liefde: een toevluchts oord voor de vervolgden en de onderdruk ten. En zoo is het, aldus schreef uw land genoot, dat in lengte van dagen de naam van Holland zal blijven voortbestaan, daar deze de christelijke goddelijke Liefde verte genwoordigt. En daarom, dames en heeren, beteekent het Holland House in New York niet slechts esn knooppunt waar stoffelijke behoeften samen komen, hoe belangrijk dit ook moge zijn. Het is evenzeer een uiting van hooge geestelijke waarden, die de Vereenigde Staten en Neder land gemeen hebben. Uw land, evenzeer als het onze, is een toevluchtsoord voor de onder drukten en voor hen, die onder zware lasten gebukt gaan. En Holland House is eveneens een baken van dat diepgewortelde gevoel van vrij heid, dat wellicht slechts in landen, die als de onze, ervaren hebben wat het beteekent daar van verstoken te zijn, een zoo essentieel deel vormt van het nationale bewustzijn. Het is de oprechte wensch van de Neder landsche regeering, dat de Holland House Corporation of New York niet slechts bij het verstrijken der jaren meer en meer een verzamelpunt zal worden voor Amerikaan sche en Nederlandsche sympathieën en be langen, maar dat de groote verwachtingen, die wij van zijn werkzaamheden koesteren, in vervulling zullen gaan in een vrijer en gelukkiger wereld, dan degene die wij thans kennen. De gouverneur-generaal van Nederlandsch- Indië, jhr. mr. A. W. L. Tjarda van Starken- borgh Stachouwer heeft bij deze gelegenheid eveneens een radiorede uitgesproken. Door in een kort woord mijne gelukwenschen te voegen bij de vele woorden, die gesproken zullen worden bij de officieele opening van het Holland Huis in New York aldus de gouver neur-generaal vervul ik een plicht, die aan genaam en tevens natuurlijk is. Aangenaam omdat de vasthoudende pogingen der ijveraars voor de „Holland House Corporation", met vol ledig succes zijn bekroond, en natuurlijk omdat de stichting van een nationaal centrum van Nederland in uwe ondernemende stad het moe derland en het tropisch gebied van het Ko ninkrijk, waarvoor ik het woord voer, op gelijke wijze raakt. De tegenspoed der crisisjaren, het krachtige individualisme van vele mijner landgenooten, het conflict in opvattingen van vele deelnemers zijn alle op gelukkige wijze overwonnen. Het initiatief om een nieuw knooppunt dei sociale, cultureele en economische belangen van Nederland in de Vereenigde Staten te" schep pen is op passende wijze verwezenlijkt tusschen die monumentale gebouwengroep, die in het hart der stad uitziet op Rockefeller Plaza. Van deze zijde van de wereld hebben wij de ontwikkeling met levendige belangstelling ge volgd en wij hebben zoo nauw mogelijk samen gewerkt om tot de verwezenlijking van den veelbelovenden opzet te geraken. De betrekkingen tusschen de Vereenigde Sta ten en Nederlandsch-Indië hebben zich in deze eeuw in velerlei richting ontwikkeld en zij be hoeven, en hebben tevens recht op een gemeen schappelijk tehuis in het zakencentrum van uw groot land. Tot de oorspronkelijke bewoners van het Holland Huis zal onze handelscommissaris be- hooren, die van den aanvang af een geestdriftig voorstander van dit plan is geweest. Ik ben er van overtuigd, dat binnen enkele jaren instellingen en handelshuizen van Neder land en van Nederlandsch-Indië in toenemen de mate onder het dak van het Holland Huis zullen samenkomen, en daarmede het bewijs zullen leveren, dat de gasten heden niet bij een ledige plechtigheid aanwezig zijn geweest. Evenzeer ben ik er van overtuigd, dat weder- zijdsch begrip en goodwill, welke voor den vrede der wereld zoo noodig zijn, in het Holland Huis steeds een veilig tehuis zullen vinden. Ter gelegenheid van de formeele opening van het Holland House is een lunch aangeboden, die honderd prominente Amerikaansche en Neder landsche gasten bijwoonden. De door minister Van Kleffens uitgesproken radiorede werd op volmaakte wijze ontvangen en vele Amerikaan sche gasten merkten op. hoe voortreffelijk de minister het Engelsch uitsprak. Ook de stem van den gouverneur-generaal, die in Batavia sprak, was bijzonder duidelijk. Luid applaus be groette de mededeeling van den Nederlandschen gezant, dat H. M. de Koningin Wilhelmina den president van de Holland House Corporation, Turck, en verschillende andere persoonlijkheden benoemd had tot officier in de Orde van Oranje-Nassau. tusschen de Nederlandsche en de Duitsche re geeringen gesloten vertrouwelijke overeenkomst nopens het goederenverkeer tusschen het K» ninkrijk der Nederlanden en het protectoraat Bohemen en Moravië, benevens den tekst van een op bedoelde overeenkomst betrekking heb bende vertrouwelijke notawisseling inzake het kapitaalverkeer tusschen Nederland en genoemd protectoraat. Deze stukken zijn nedergelegd ter griffie der Kamer, ter vertrouwelijke kennisgeving door de leden der Kamer. In de Nederlandsche Staatscourant is Dins dag opgenomen een beschikking van den mi nister van Sociale Zaken van 19 Maart, waarbij een aantal bepalingen van de collectieve ar beidsovereenkomst voor de sigarenindustrie, strekkende tot het tegengaan van de toepassing van deelarbeid bij het maken van bosjes en sigaren algemeen verbindend zijn verklaard voor de werkgevers en arbeiders en arbeidsters in die industrie. De verbindendverklaring is geschied voor het tijdvak van 1 April tot en met 31 December 1940. De minister van Buitenlandsche Zaken heeft aan de Tweede Kamer doen toekomen den tekst van een op 24 Juni 1939 te 's-Gravenhage (Vervolg van pagina 1) Sprekende over Italië zeide Chamberlain, dat toen Sumner Welles in Rome terugkwam, hij stond tegenover een nieuwe gebeurtenis de ontmoeting tusschen de twee dictatoren op den Brenner-pas. „De ontmoeting heeft natuurlijk aanleiding gegeven tot veie speculaties over de bedoeling ervan. Sommigen dachten, dat de bedoeling was om nieuwe vredesvoorstellen uit te werken. Ik weet niet of dit waar is of niet. Ik weet er niet meer van dan dat deze beide heeren hun tijd wellicht hebben doorgebracht met te spreken over de omstandigheden, waar onder een Italiaansch schip gisteren door een Duitsche mijn is vernield. Wat ook het resultaat dezer be spreking moge zijn, wij zijn gereed er het hoofd aan te bieden. Het is niet waarschijnlijk, dat wij worden afgeleid van de doelstelling, waar voor wij dezen oorlog zijn ingetrok ken". Chamberlain verwees vervolgens naar Roose velt's definitie van een moreelen vrede en voegde hieraan toe: „Om zulk een vrede te verkrijgen hebben wij de wapens opgenomen. Wij zijn voornemens te,strijden tot hij is ver kregen". Over den aanval op Scapa Flow zeide de premier, dat hij verbaasd was over het be lang, dat klaarblijkelijk gehecht werd aan een onbelangrijke zaak. Wanneer het een aanval was op de vloot in Scapa Flow, dan moet hij worden gerangschikt onder de mislukkingen. Niet meer dan twintig bommen werden in de Flow geworpen. Een oorlogsschip werd beschadigd en die scha de was van ondergeschikten aard. Het was geen slagschip en er is in Scapa Flow geen slagschip beschadigd. „Wij moeten steeds aanvallen verwachten, maar wij vertrouwen in onze bekwaamheid om ze het hoofd te bieden. Het eenige verschil tus schen dezen aanval en de voorafgaande was, dat bij deze gelegenheid voor de eerste maal een aanval op het land gericht werd, waar 121 zwaar explosieve bommen en ongeveer 500 brandbommen werden geworpen, verspreid over een groot gebied van 100 vierkante mijier. van het voornaamste eiland." Zün rede beëindigende verklaarde Cham berlain: „Sommigen zouden willen aandrin gen op een krachtiger politiek. Met de ver antwoordelijkheid die. op de schouders der regeering rust, kunnen wij niet in avon turen worden gedreven, die ons voorkomen weinig kans te bieden op succes, terwijl zij kansen op gevaar en wellicht op een rampspoed inhouden. De tijd en de plaats, waarop wij moeten toe slaan, moeten worden beslist met 't meest des kundige advies, dat wij kunnen krijgen. Intus- schen is de beste manier, waarop wij onze over winning kunnen verzekeren,' het ongeschokte handhaven van onze vastberadenheid en onze eenheid (toejuichingen). In die taak hebben wij geduchte bondge- nooten, onze verwanten in het Britsche rijk. onze loyale en vertrouwde vrienden aan de overzijde van het Kanaal met hun schitteren de leger en hun onbeperkte vaderlandsliefde (toejuichingen). En wat het beste van alles is, wij hebben het bewustzijn, dat wij strijden voor hetgeen iedere rechtgeaarde burger ter wereld wenscht het herstel van een duur- zamen, een moreelen vrede, zooals dien, waar over president Roosevelt heeft gesproken in de woorden, waarop ik een toespeling heb ge maakt". Hierop volgden luide toejuichingen. De geheele rede van den Britschen premier duurde 56 minuten. Majoor Attlee, leider der Labouroppositie, zeide tijdens de debatten ei' nota van te nemen, dat de geallieerden bereid waren om troepen te zen den en aangeboden hadden op tg treden tegen alle bedreigingen van Duitschland. Het is zeer belangrijk dat dit is verklaard, omdat Finland niet het eerste land is, dat het onderspit heeft gedolven tegenover de agressie. Hopelijk zullen andere landen, die bedreigd kunnen worden, in zien, dat wij in staat zijn en bereid om doeltref fende hulp te geven, wanneer ons daarom wordt gevraagd. Eveneens verklaarde Attlee: „Wij moeten da noodige bekwaamheid en het noodige initiatief toonen om te voorkomen, dat onze vrienden van ons wegglippen." De leider der liberale oppositie, Sinclair, zeide o.m.: „Men heeft cfen indruk dat de geallieerden goed zijn, maar zwak, aarzelend, langzaam en ondoeltreffend, maar dat de Duitschers, zij het slecht, krachtig zijn, verschrikkelijk en doelma tig. Ik geloof, dat wij dezen oorlog zullen win nen, maar het is geen natuurwet, dat dit zoo zal zijn. Daarom moeten wij ons inspannen om de overwinning te behalen." Ex-minister Hore Belisha sprak klachten uit over de vertraging in de zending van bij stand aan Finland en vroeg of geen tegen actie ingezet kan worden tegen de snel toe nemende neiging der neutralen om een schik king te treffen met Duitschland. De totale oorlog moet gewonnen worden met totale middelen. De Britsche en Fransche rijken zjjn de sterkste eenheden in de wereld; wan neer zij echter hun zaak tot de overwinning willen brengen, moeten zij niet alleen sterk zijn, maar ook hun kracht toonen. Het Hoogerhuis heeft hedenmiddag eveneens debatten gevoerd over den oorlog en buitenland sche zaken. Lord Halifax hield hier een rede, waarin hij dezelfde gedachten ontwikkelde als Chamberlain in het Lagerhuis. Sprekende over den aanval op Scapa Flow zeide de minister: „Ik denk niet, dat het waar zou zijn te zeggen, dat er een opzettelijke aanval is gepleegd op burger als zoodanig." Over de bijeenkomst op den Brenner verklaar de Halifax: „Ik weet nog niet, wat zich kan heb ben voorgedaan in de conferentie op den Brem nerpas. De twee leiders hebben hun gedachten misschien gericht op den vrede, misschien ook niet. In ieder geval zjjn wij volkomen gereed om het hoofd te bieden aan wat de toekomst ook in zich moge bergen, goed of kwaad, met denzelf den geest van kalme vastberadenheid, die ons gedrag heeft bezield en die de bezieling vormde van de recente redevoering van Roosevelt. Ook zullen wij niet worden afgeleid van ons voor NEW-YORK, 19 Maart (Part.). Wallstreet opende heden, ondanks de groote onzekerheid omtrent de politieke ontwikkeling in Europa, in een goed prijshoudende, zij het eenigszins onregelmatige, stemming. De leiden de fondsen waren over het algemeen echter be ter, al blevende koerswinsten aanvankelijk tot hoogstens een halven dollar beperkt. Er bestond een zekere terughoudendheid in verband met de verwarrende berichten uit Europa en het minder gunstige conjunctuurnieuws. Vooral het feit, dat de bedrijvigheid in de staalindustrie- weer verder is teruggeloopen, nadat de daling de vorige week tot staan scheen te zijn geko men, alsmede de zwakke stemming op de kor permarkt, veroorzaakten eenige bezorgdheid, die evenwel tocx niet tot verkoopen op eenigs zins bet-eekenende schaal leidde. Dit was dan ook oorzaak, dat de op zichzelf matige vraag meerendeels toch iets hooger koersen in het leven kon roepen. Na de eerste transacties trad eenige aarzeling in, maar deze werd in het ver dere verloop overwonnen door de vaste stem ming, die voor vliegtuigfondsen bestond, welke de geheele markt tot een iets grooter activiteit en een vaster stemming stimuleerde. Aan de aanvankelijke koersverbeteringen kon dienten gevolge in het verdere verloop in het algemeen nog iets worden toegevoegd. Onder de vliegtuig fondsen waren vooral Douglas Aircraft ge vraagd. Dit fonds steeg tot 80, daarmede een winst van 1 5/8 dollar boekende. Goede belang stelling bestond voorts voor aandeelen Curtiss Wright en Atlas Corp. in verband met de aan gekondigde fusie dezer beide ondernemingen. Hoewel omtrent de voorwaarden der fusie nog geen bijzonderheden bekend waren en de fusie eigenlijk eenig opzien heeft gewekt in verband met het ongebruikelijke karakter er van, nu het hier twee maatschappijen met geheel verschil lende doelstelling betreft, schijnt het plan toch een goed onthaal te hebben gevonden. In het tweede beursuur kromp de handel plotseling weer sterk in, maar over het algemeen konden de behaalde winsten vrij goed gehandhaafd worden, al volgde hier en daar wel eenige af brokkeling. Men gaf echter weer de voorkeur aan een afwachtende houding en dit had na tuurlijk tot gevolg, dat ook de handelaren hun activiteit beperkten. Sporen, public utilities er» chemische fondsen bleven bij de overige afdee- lingen ten achter en waren nauwelijks veran derd of iets luier. De omzetten bedroegen in het eerste uur 200.000 shares en in het tweede uur 90.000 shares. De officieele tegenspraken, zoowel van Duitschland, als van Italië en de Vereenigde Staten, dat er een vredesplan zou zijp opge steld of besproken, werkte een verder herstel in de hand. Ook op de goederenmarkten was de stemming beter. Op den voorgrond bleven de staal- en vliegtuigwaarden. Van eerstge noemde rubriek liepen U. S. Steel tot 55 yt en Bethlehem Steels tot 74j/ punt op; laatbeurs volgde een lichte --Ieactie, waardoor het slot niet o-p het hoogste punt terecht kwam; toch kon voor U. S. Steels, Bethlehem Steel en Youngs- town een winst van resp. 1, 1 y; en 1punt worden opgeteeked. Vliegtuigwaarden maak ten in het derde uur een reactie mee, doch later werd weer een opwaartsche richting in geslagen, waarbij Douglas Aircraft de leiding hadden. De winst bedroeg per saldo ruim 2 doller: cok Glenn L. Martin, North Amer. Aviation en United Aircraft monteerden 1 1/8 a 1 3/8 punt. Het bericht, dat gedurende het onderzoek van de Bankcommissie in den Se naat over de leveringen van vliegtuigen aan het buitenland, de leveringen niet gestaakt be hoeven te worden, oefende mede invloed uit. Koperwaarden waren eveneens goed gedispo neerd; een winst van 1 dollar konden Ana conda en Kennecott Copper boeken. De mooie bedrijfsresultaten van Sears Roebuck weerspie gelden zich in het koersverloop van het betref fende fonds, dat 1'/, dollar hooger belandde Ook Chrysler, Amer. Celanese en Westinghouse liepen lal y, dollar op. Van de overige afdee- lingen, die meerendeels in goed prijshoudende stemming sloten, waren chemische waarden verdeeld met kleine voor- en nadeelige ver schillen. De omzetten waren wat grooter dan gisteren; in het derde uur, toen hagenoeg over al een kleine reactie optrad, kromp de handel in tot 70.000 shares. Het totaal gaf een hoeveel heid te zien van 650.000 stuks. Laatst gedane koersen naamste doel, dat de nederlaag van Duitschland is, door de vrees dat eenigerlei speciale actie van onze zijde te eeniger tijd schade zou kunnen toebrengen aan onze betrekkingen met de Sov jet-Unie. Ik denk niet, dat ik de Britsche poli tiek in dit stadium scherper kan definieeren." Ten slotte dient te worden vermeld, dat de parlementaire correspondent van Reuter schrijft over den indruk, te Londen door Chamberlain's rede gewekt. Het Lagerhuis is van gevoelen, dat hij ten aanzien van Finland zijn beleid goed verde digd heeft en dat, wanneer er verdere be sprekingen over de oorlogscapaciteit van de regeering moeten komen, men moet wachten op een volgende geheime zitting. Een der voornaamste kenmerken der commentaren is de algemeene hoogachting voor Finland en het begrip voor de moeilijkheden der noor delijke landen. Maart 19 18 16 Allied Chemical 178 i 179 177} American Can Co. 113 i 113 114 Am. Car F.dry 24} 23} Am. Rolling Mills 14} 13} 14 Am. Smelt Ref. 48 48 47} Am. Tel. Tel. 17) 171 172 Am. Tobacco B. 78} 78} 77} 8} Am. Waterworks 8} 8} Anaconda Copper 28} 27 27} Atchison Topeke 21 21 I 21 Baltimore Ohio 5 4} 4} Bethlehem Steel 73} 72} 72} Canadian Pacific 5} 5} 5} Case Treshing 67 67 67 Chase National B. 33 33} 33} Ches. Ohio 39 39 39 Chicago Rock lal. Chrysler Motor 85 OO a*» 84 Cities Service 4} ConsoJ Gas N.Y. 31 31 30 f Continental Oil 22} 22 22 7 Dawesl. 17 17} 16 5V2 Young 13} 14} 11 t Deleware Huds. 17 16} 16} Douglas Aircraft 80} 78} 77} Dupont de Nem. 185} 185} 185} Eastman Kodak 150 152} 151 El. Bond O Sh. 5 5} 5} General Electric 38 37 37} Genera] Motors 53} 53 53 Good Year 23 22 22} Hudson Motor 5 5 5} Illinois Central 10} 10 10 Intern. Harvester 55 55} 55} Intern. Nickel 35} 35 33} Intern. Tel. en Tel 4 4} 4} Kennecott Copper 35 1 34 34} Missouri Pacific -&■ vr -ft Idem pref. t Montgomery Ward 53 52} 52} Nat. City Bank 28 28 28 Nat. Dairy Prod. 16} 16} 16} New York Centra] 15 15 11 2i North. Am. Av. 22 20 Nord. Amer. n.a. 20} 20} 20} Norfolk Westeri 212} 215 212 Pennsylvania 21 21 21 Phillips Oil 38} 38} 38} octor Chambk 68 68} 68} Ju')l. Serv. J. 41 41 i 41 Radio Corporation 6} 6} 6 Rep. Steel 19} 18} 19 Sears Roebuck 8-.} 83} 83} Shell Union Oil 10 10} 10} Socony Vacuum 11 11 f 11 Southern Pacific 12} 12 12 Sotthern Railway 15} 15 14} Standard Brands 7 7 6} Stand. Oil of N.-J. 44 43} 43} Tidewater Ass. Oil 10 10} 10} Union Pacific 95 95 93 United Aircraft 45 44 44} United Corp A. 2 2 2 U. S. Leather U. S. Rubber 34 34} 34} U. S. Steel 54} 53} 54} Western Union 22 21 21 Westingh. Eleptr. 112} 110 111 Wool worth Building 40} 40} 41 - ex dividend ex coupon. -4- nieuwe aar. fleelen. WASHINGTON, 19 Maart (Reuter). Volgens de „Baltimore Sun" overweegt president Roo sevelt de volledige diplomatieke betrekkingen met Duitschland te hervatten. Zijn keuze voor ambassadeur te Berlijn zou zijn gevallen op Cla rence Pickett, een vooraanstaand figuur in Quaker-kringen en de vredesbeweging. Het blad voegt hieraan toe, dat Roosevelt hiermede gewacht heeft totdat Sumner Welles zijn op dracht volbracht heeft. VATICAANSTAD, 19 Maart. (Havas). De plechtige H. Mis, die op den eersten Paaschdag in den Sint Pieter zal worden opgedragen in tegenwoordigheid van den H. Vader, wordt per radio uitgezonden op golflengte 31.6 meter door Radio Vaticana en gerelayeerd door verschei dene Italiaansche en buitenlandsche zenders. De uitzending begint om half tien It. tijd (8.50 Ned. tijd); zij omvat ook de Pauselijke toespraak en den zegen van den H. Vader om streeks 12.30 It. tijd (11.50 Ned. tijd). Ingediend is een wetsontwerp, houdende over brenging in beheer en onderhoud bij de pro vincie Zuidholland van eenige Rijkswerken in den waterweg van Amsterdam naar Rotterdam. In de memorie van toelichting' bij het ont werp van wet tot verklaring van het algemeen nut der onteigening voor het maken van een scheepvaartverbinding tusschen den Holland- schen IJsel en de Gouwe is medegedeeld, dat het in de bedoeling lag te zijner tijd te bevor deren het overbrengen in beheer en onderhoud bij do provincie Zuidholland van de Mallegat- sluis en de Rabatbrug bij Gouda en de Gouwe- sluis onder Alphen aan den Rijn, tot welke overneming de provincie zich reeds bereid had verklaard. De nieuwe scheepvaartverbinding is inmiddels in gebruik genomen en thans is met de pro vincie overeenstemming verkregen omtrent de volledige voorwaarden, waaronder de overbren ging' in beheer en onderhoud kan geschieden. De benoodigde gelden zullen alsnog op de begrooting voor 1940 worden aangevraagd. gedaan en laten t - Died en Slotkoersen Maart 19 18 16 Brussel 17.01 17.01 17.00 Rome 5.05 5.05 5.05 Madrid 9.95 9.95 9.95 Bern 22.42 22.42 22.42 Oslo 22.73 22.73 22.73 A'dam 53.10 53.10 53.11 Londen 3.75} 3.76} 3.73} Parjjs 2.12 2.13} 2.11 Berlijn 40.20 40.20 40.20 19 Maart 18 Maart Katoen Nieuw contract Mei 10.6010^61 Juli 10.34-— 10.41 Rubber Standaard Mrt 18.3-,+- 18.25+ Me) 18.33 18.14- Juli 18.12 18.L2+- Koffie (Rio - Nieuw contract) NEW YORK, 19 Maart 19 Maart 18 Maart Oct. 9.69.- 9.65- Dec. 9.53.— 9.51- Mrt. 9.40 9.35- Sept 18.00+ 17.95 Oct. 17.96 17.87 Dee 17.89+ 17.81 Jan. 17.85 17.81 Dinsdagmidag omstreeks half 4 is op de scheepswerf „Waterhuizen" aan het Winscho- terdiep, onder de gemeente Haren (Gr.), een ernstig ongeluk gebeurd. Een tweetal arbeiders droeg een acetyleen- toestel uit een loods, waarbij het toestel bleef haken aan een onder electrischen stroom staanden kabel. Het gevolg was, dat ook het acetyleentoestel onder stroom geraakte en de beidearbeiders werden getroffen. Een van hen- zakte onmiddellijk bewusteloos in elkaar. De tweede begon te schreeuwen. Een derde arbeider schakelde, toen hij zag, wat er gebeurd was, Onmiddellijk den stroom uit. De man, die het bewustzijn had verloren, de 20-jarige J. Nijburg, overleed kort na het ge beurde. De pogingen van twee ontboden ge- neesheeren om door middel van kunstmatige ademhaling de levensgeesten op te wekken hadden geen resultaat. De andere arbeider kwam met den schrik vrij. Voor toelating tot het eerste studiejaar der Koninklijke Militaire Academie te Breda wor den dit jaar opengesteld: voor het leger in Ne derland 12 plaatsen voor de genie; voor het leger in Nederlandsch-Indië 23 en ten hoogste 32 plaatsen voor de infanterie, 17 en ten hoog ste 24 plaatsen voor de artillerie, 3 en ten hoog ste 4 plaatsen voor de genie, 4 en ten hoogste 5 plaatsen voor de militaire administratie. Aanmelding vóór 15 April bij den minister van Defensie. Nadere bijzonderheden in Staats courant no. 55. (Santos) Mrt 4.17. 4.19 Mrt. 5.88 - 5.93 Mel 4.20. 4.22 Mel 5.96— 6.02— Juli 4.22. 4.24 Juli 6.05.— 6,12 Sept 4.24. 4 26 Sept. 6.11 6.17- Dec, 4.26. 4.28 Dec 6.22.23 6.26 Mrt. 6.30— 6.32.- Suiker Mrt. 1.85* 1.84* Nov 2.02* 2.01* Mei 1.89+ 1.88+ Dec. Jub 1.94+ 1.93+ Jan. 1.97+ 1.97+ Sept 1.99+ 1.98+ Mrt. 2.01+ 2.00t Tin Locc 46.50 47.87 •-JA 46.50 49.00 19 Maart Tarwe Mei 103.02 - 7 I 90 dagen 46.50 +8 Maart 100 (CO 101 99} 98 J Juli Sept Maïs Mei Juli Sept Reuzel Mrt 5.45+ 5.32 Mei 5.57 5.47 56}-- s5 56 f 56} 57 57 CHICAGO, 19 Maart 19 Maart 18 Maart Haver Mei 40} -- 40} Juli 35} 35 -- Sept. 32} 32} -- Rogge viel 65 64 Juli 65 65 Sept 66 - 65 - 5.80+ 6.00+ 19 Maart 18 Maart Tarwe Mei 88 Juli 89 Juli Sept WINNIPEG, 19 Maart Gerst 5.70 5.87.} 19 Maart 18 Maart Oct 901 Rogge wei 70 Oct 70 lub 69 Haver Mei 38 Juli 37 87} -- 88} 90} 69} 64} 69 Mei Juli Oct Mei Juli Oet 51 f - 49} 47} Lijnzaad 205 f 205 t 197 41 39} Oct. 34} 51 49} -- 47} - 204} 203 196 - 35 AMSTERDAM. Geslaagd voor het cand. examen rechten de heeren C. A. Erdman en H. van Dam. AMSTERDAM Geslaagd voor het doctoraal examen economie de heer A. W. van der Flier. DELFT Gepromoveerd tot doctor in de technische wetenschap, na verdediging van een proefschrift getiteld „Prijs en waarde van stedelijken bouwgrond" en van stellingen, de heer J. C. L. B. Pet, scheikundig ingenieur, geboren te Gennep. DELFT Geslaagd voor het ingenieurs- examen voor civiel-ingenieur: de heeren R. P- J. Bomans, Haarlem; J. van der Breggen, Se- marang; W. H. van Doorninck, Kruiningen; J. C. Fock, Haarlem; J. D. Hilarius, Amster dam; K. J. Mackenzie, Weltevreden; A. G. Quack, Serpuchof (Rusland)R. Verloren, Rotterdam en H. W. Wildeboer. Hoogkerk. GRONINGEN Geslaagd voor het doctoraal examen rechten de heer W. H. E. baron van den Borch van Verwolde, Laren (G.) (cum laude), Geslaagd voor het candidaatsexamen rechten de heer J. G. Kral, Haren. LEIDEN. Mej. J. G. W. ten Holt, die op 15 Maart j.l. slaagde voor het doctoraal examen Nederlandsche letterkunde, woont niet in Bloemendaiü maar 's Gravenhage. Geslaagd doctoraal examen wis- en natuur kunde, hoofdvak natuurkunde, óe heer J. B. Ubbink, Leiden. LEIDEN. Geslaagd voor het doctoraal exa men geschiedenis de heeren B. H. Wabeke, Den Haag, en Th. H. J. van Huet, Rotterdam. Geslaagd voor het candidaatsexamen wis- en natuurkunde, letter K, de heeren G. A. Kamer beek, Den Haag, en S. J. Geerts, Den Haag. Geslaagd voor het candidaatsexamen wis- en natuurkunde, letter G, de heer P. van der Burg, Rotterdam. Geslaagd voor het candidaatsexamen wis- e'J natuurkunde, letter A, de heer L. A. Assem- berg, Den Haag. Geslaagd voor het doctoraal examen wis- en natuurkunde, hoofdvak dierkunde, de heer J. van der Linde, Leiden. UTRECHT. Geslaagd voor het doctoraal exa men geneeskunde mej. J. S. Bliek en de heef A. Roskott. Geslaagd voor het doctoraal examen phar- macie mej. M. Kasteleijn en de heer G. Chr- WUderink. 's-GRAVENHAGE Geslaagd voor het exa men van 2en stuurman groote handelsvaart d® heer A. Wijsmuller en voor het examen van 3eO stuurman groote handelsvaart de heeren: N. den Hollander en J. B. M. Stevens. AMSTERDAM Geslaagd de dames J. A* Derksen, Nijmegen en F. M. M. van Helden, Roermond. (Medegedeeld door Simoons en Co., A. van Vliet en Zn. en L. Slijper) Van 3.30 uur tot 4.30 uur Kon. Olie 236235 1/2 Anaconda 21 1/2 Beth. Steel 54 Rep. Steel 14 13/1614 15/10 Curtiss Wright 7 1/2 Nwe Philips 121 1/4121 Van 4.30 uur tot 5.00 uur Kon. Olie 235—234 1/2 Rep. Steel 14 178 Curtiss Wright 7 5/8 H Koersen voor stortingen op 20 Maart 1940 te gen verplichtingen, luidende in: Reichsmai 75.60; Lires 9-55. Opgegeven door v. d. Graaf en Co., N.V. (afd. Handelsinformaties). Surséance van betaling: „v.b' 14 Maart 1940 is aan de Commanditaire v nootschap J. van den Berg and Sons, bloern^ lenkweekerij- en handel te Breezand, gem Anna Paulowna, en aan haar beheerende r< nooten Cornells van den Berg en Johannes r nelis van den Berg, beiden bloembollenkw,jcf te Breezand, gemeente Anna PaUiowna, del ar- surséance van betaling verleend en de duur van bepaald op zes maanden, welke termijn „g, acht wordt te zijn ingegaan op 28 December r» Bewindvoerder is Mr. A. J. M. Leesberg te m'l4 Maart 1940 is aan Wijbe Dijlsma, timmer»",, en aannemer te E'ernewo'ude, surséance van taling verleend voor den tijd van 1 jaar en maanden. po' 14 Maart 1940 is definitief surseance van taling verleend aan de N.V. J. F. Riemvis P» vee en Vogelvoederfabriek te den Haag, N Molstraat 10, voor den tijd van 1% JaarT? d®" windvoerdcT is benoemd Mr. C. J. de Vries, Haag. Failliet verklaard: we" 18 Maart: W. H. A. Wierts, boekhandelaar, gp Haag, Wilhelminastraat 8. R.c. Mr. A. Hu°' Prins; Curator Mr. A. Stolk, den Haag. o A C. B. Verloop, koopman, laatstelijkpe ilende te den Haag en verblijf houdende te v0é venlngen. Vijzelstraat 174. R.c. Mr. A. W. pe' Vrijberghe de Coningh; Curator Mr. C. B"r Bcfsc-Vcrsteegh. den Haag. „Ihd16.' J. van Zwceden, caféhouder. Middel".„1 Kinderdijk 94. R.c. Mr. J. H. F. Bloemers; CU' Mr. P. C. Adriaause. Middelburg.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 2