Maandagmarkt en winkeliers Laatste Nieuws Bombardement van Sylt voortgezet „Geen ambassadeur naar Berlijn" Zoekt gij betrouwbaar Personeel? Plaats dan een „Omroeper" j voor 90.000 gezinnen f Treinbotsing bij Buitenpost HET VACANTIE- VRAAGSTUK ROMEINEN MEENEN: GÉÉN VREDE Roosevelt zegt WOENSDAG 20 MAART 1940 Kamer van Koophandel over afsluiting Ged. Oudegracht tijdens markturen Verkoop potplanten Beverwijk De Maandagmarkt te Haarlem Colportage-ver gunningen Het vacantie-vraagstuk ARRONDISSEMENTSRECHT BANK Faillissementen DIOCESAAN HAARLEMSCHE SPORTBOND De jaarvergadering d. In het begin of omstreeks half Augustus j De indeeling van de jaarvergadering is even Kunstkring Heemstede Expositie Graadt van Roggen Gemeenteraad van Hillegom De gemeentebegrooting Boekdrukkersbedrïjf Verbindendverklaring van eenige bepalingen der C. A. O. (Gedeeltelijk gecorrigeerd) Na vijf uren zou het na midder nacht zijn geëindigd Geen persoonlijke ongelukken aanzienlijke materieele schade De as zou Maandag op den Brenfl zijn versterkt HJIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIlllllilllllllllllllllllllllllltlllllillllllllllllllllllllllllllllCb S iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiliiliiiiiiiiiiiH NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT illlllllllliltlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllMlllilllllllllHIIIlIHlIHmHIIimilli STAD De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Haarlem en Omstreken/ vergaderde gisteren avond is het eigen gebouw aan het Nassauplein, onder voorzitterschap van den heer J. J. Swens. De voorzitter herdacht het overlijden van het oud-lid der Kamer, den heer T. C. Sfis en her dacht het vele werk dat de heer Slis als verte genwoordiger van het IJmuider Vischbedrijf heeft verricht. Naar aanleiding van een opmerking over het pontverkeer te Velsen, deelde de heer Meijer mede, dat thans weer 3 ponten in de vaart zijn. Een subsidie van ƒ25 werd verleend aan het Nationaal Bureau voor Onderwijs op economi- schen grondslag. De Kamer besloot aan de directie van de Ver- eenigde Veilingen te Beverwijk een schrijven te richten, waarin verzocht wordt maatregelen te nemen tegen den verkoop van potplanten in het veilinggebouw aan het publiek. Marktlieden ver- koopen de planten niet-uitgepakt uit den auto en het is juist, dat de Bloemist-Hoveniers-Pa- troonsvereeniging daartegen bezwaar maakt. Winkeliers aan de Ged. Oude Gracht te Haar lem uitten hun bezwaren over de wijze, waarop de marktkramen des Maandags voor hun per- ceelen geplaatst worden. De directeur van het Marktwezen antwoordde op een brief der Kamer over deze aangelegenheid, dat een andere in deeling absoluut onuitvoerbaar is, hoewel hij de bezwaren van den anderen kant zeer goed be grijpt. De commissie van het Marktwezen heeft gecon stateerd, dat er voor degenen, die de markt niet bezoeken, een kleine strook op het trottoir over blijft. Het vaststellen van deze feiten is eenvou dig, het aangeven van wat afdoende verbetering zou brengen, blijkt onmogelijk. Splitsing van de markt acht de commissie niet aanbevelenswaar dig. Voorgesteld werd dan ook aan B. en W. een brief te zenden, waarin het verloop van deze kwestie wordt uiteengezet. De heer Brinkman meende, dat de Ged. Oude Grachtwinkeliers er bekaaid zijn afgekomen. Er zijn wel veranderingen aan te brengen, maar die passen niet in de lijn van den directeur van het Marktwezen en den commissaris van politie. Voorloopig gaat een en ander niet, maar men dient een slag om den arm te houden. De heer de Breuk sloot zich bij den heer Brink man aan en meende, dat de brief beter niet ver zonden kan worden. Er is geen brief gevraagd en waarom zou de Kamer zich verbinden? Kan het verkeer op de Ged. Oude Gracht niet stop gelegd worden tijdens de markturen? De heer Klein Schiphorst zou het ook goed vinden, als het verkeer verboden werd als er markt is. In andere steden gebeurt dat ook. Er is wel een oplossing mogelijk, maar de com missaris van politie wil niet meewerken. Dat moet maar eens in het openbaar gezegd wor den. De winkeliers hebben al schade door de marktlieden en nu gaat de gemeente die nog eens vergrooten. De heer Aiders wilde ook geen brief verzen den. Kan de commissie voor het marktwezen de zaak nog niet eens krachtig ter hand nemen? De heer Klein Schiphorst wees er nog op, dat de Ged. Oude Gracht tijdens de rioleering maan den gesloten is geweest, en dat er geen enkele klacht van de zijde van het „verkeer" gehoord werd. De heer Lasschuit was het niet eens met den heer Schiphorst, dat de commissaris zou tegen werken. Afsluiten van de gracht zou groote stagnatie veroorzaken. Spr. heeft als lid der betrokken commissie alle mogelijkheden met de autoriteiten bekeken, maar er is geen oplossing te vinden. De heer Klein Schiphorst zeide, dat de Ged. Oude Gracht nooit een hoofdverkeersweg zal worden voor het verkeer Noord-Zuid. Men gaat niet over de gracht, om dan de Gierstraat in te moeten. De heer Lasschuit vroeg zich af of de winke liers wel gediend zijn met afsluiting tijdens de markturen. De heer Brinkman: Alle winkeliers hebben een request om verbetering te krijgen, geteekend. Laat m^n de idee van den heer Schiphorst in de commissie bespreken. De voorzitter achtte dit ook het beste. De Ka mer ook. zoodat geen brief werd verzonden. De Kamer besloot aan den minister van Justitie een schrijven te richten met betrekking tot de afgifte van bewijzen voor colportage-ver- gunningen. Uit het zeer kleine aantal aanvragen om verlenging van deze vergunning, kan de con clusie getrokken worden, dat er blijkbaar vele colporteurs zijn, die door het gemis van deze vergunning geen moeilijkheden ondervinden. De beteekenis van deze wettelijke voorziening zou dan sterk gedaald zijn. De Kamer zou daarom trent gaarne het oordeel van den minister ver nemen. De voorzitter wees er het publiek op, dat de genen. die aan de deur iets te koop aanbieden, een vergunning moeten hebben.'Men dient daar naar te vragen, om een geordenden toestand te houden. De Onderwijscommissie uit de "Kamer heeft zich beziggehouden met het vraagstuk der sprei ding van vacanties. De commissie zag in haar arbeid zoowel een onderwijs- als een commercieel belang. De directeuren van de middelbare on derwijsinrichtingen stonden op twee na afwij zend tegenover deze gedachte. De commissie is van oordeel, dat zij geen concept-schrijven moet aanbieden, doch zij voelt wel voor de volgende gedachten: a. Het einde van het schooljaar wordt vastge steld in begin April. b. De examenperioden worden vastgesteld in de maand April. c. In Mei worden de eerste vacanties gegeven met een tijdsduur van 3 a 4 weken. wordt de tweede vacantie gegeven met een tijds duur van 4 a 5 weken. De commissie merkt daarbij op, dat zoowel de eicamens als de vacanties daardoor in een iets koeler tijdvak vallen. De commissie laat aan de Kamer over al dan niet een adres aan den mi nister te richten. De heer Breitenstein wilde niet adresseeren, te meer daar de meeste leden leeken op dit ge bied zijn. De heer Dufour wees er op, dat deze kwestie 25 jaar geleden ook al behandeld is. Een resul taat werd niet verkregen. Verschillende leden, ook de voorzitter, beke ken deze zaak van den kant van het bedrijfs leven. Men concludeerde echter, dat het beter is geen request te zenden, hoewel het wel juist is, dat men de meening der commissie verneemt. De heer Lans waarschuwde voor conservatis me, de moderne inrichtingen willen wel een andere regeling. De heer Brinkman bepleitte de belangen van het café- en restaurantbedrijf. Splitsing is zeer gewenscht. De heer Teding van Berkhout meende, dat de Kamer uit economisch oogpunt wel degelijk haar stem moet laten hooren. De heer Olij besprak de spreiding der vacanties bij de fabrieks-administraties. Daar is de sprei ding heelemaal niet gewenscht. Er werd een breede commissie van onder zoek voor de geheele materie ingesteld, die binnen 3 weken rapport zal uitbrengen. Goedgekeurd werd het rapport der commis sie voor steun aan gemobiliseerden, uitgebracht door den heer Dufour. Er werden tot nu toe 81 gevallen behandeld en het succes was zeer be vredigend. De heer Alders wees op de voordracht van den heer v. d. Burg voor de R. K. Middenstands- vereeniging over deze zaak. De aanwezigen wa ren zeer ingenomen met zijn uiteenzetting. Verschillende leden brachten hulde aan de commissie. Tot vertegenwoordiger in het bestuur van „Haarlems Bloei" werd benoemd de heer J. E. Voet. De heer Brinkman erkende de verdiensten van deze stichting. Men moet er echter rekening mee houden, dat er nog vele wenschen zijn. Kan Haarlems Bloei niet iets doen voor de Herten kamp? En aandringen op verbetering van lee- lijke stadspunten? De heer Lasschuit meende, dat men het re sultaat van dergelijke verzoeken niet hoog moet schatten. Bij de rondvraag vroeg de heer Brinkman of de commissie van vervoer op haar quivive is om een woordje mee te spreken inzake het auto bus-vraagstuk. De voorzitter antwoordde, dat de Kamer zeer zeker advies gevraagd zal worden door het ge meentebestuur. De vergadering werd, nadat eenige kleine vra gen beantwoord waren, gesloten. P. P. Dobbe, directeur van de Aziopa Tra ding Company, wonende te Santpoort, thans verblijvende te Hongkong. Curator mr. dr. F. A. Bijvoet te Haarlem. A. F. G. Kozielek, exploitant van de strand tent „Zeezicht", wonende aan het Zuiderstrand te IJmuiden, gem. Velsen. Curator mr. J. A. B. Sanders te Beverwijk. De nalatenschap van wijlen Joannes Baptist Marie Backhuys, laatstelijk gewoond hebbende te Zwanenburg, gemeente Haarlemmermeer, Lindenlaan 414. Curatrice mevr. wed. J. H. G. SchutteStruick te Heemstede. Hendrik Sminia, expediteur, wonende te IJmuiden, gemeente Velsen, Wijk aan Zeeër- weg 40.•Curator mr. H. J. M. Tonino te Haar lem. Rechter-commissaris in al deze faillissemen ten mr. C. G. Bijleveld te Haarlem. Wegens gebrek aan actief werden opgeheven de faillissementen van: N. J. Assendelft, veehouder en koopman, wo nende te Hillegom, Frederikslaan no. 2. Cura tor mr. F. J. D. Theyse te Haarlem. Th. C. Dobbe, werkman, wonende te Vogelen zang, gem. Bloemendaal. Curator mr. W. G. J. Veenhoven te Haarlem. J. Faas, expediteur, wonende te Krommenie, Vlusch 29. Curator mr. A. W. Hellema te IJmuiden. Door het verbindend worden der Uitdeelings- lijst zijn geëindigd de faillissementen van: C. Vlek Jr. „Het Kinderparadijs", gewoond hebbende te Haarlem, thans te Amsterdam. Curator mr. H. J. Pot te Haarlem. G. Schoen, sigarenwinkelier, wonende te Zaandam, Zuiddijk 85. Curator mr. H. H. Riep- ma te Edam. J. G. Huysing Jr., loodgieter, wonende te Haarlemmermeer, Badhoevedorp. Curator mr. B. E. van Tijn te Haarlem. Als advocaat en procureur werd heden door de rechtbank alhier beëedigd mr. A. H. Driels- ma, wonende te Amsterdam. De jaarvergadering van bovengenoemden bond wordt gehouden op 9 Mei te Haarlem. Deze ver gadering belooft belangrijk te zijn, doordat de reglementen voor wandelsport en voor athletiek oehandeld zullen worden. Het was dringend noodig beide reglementen te herzien en aan te passen aan de veranderde contructie van den bond. Verschillende com missies zijn door de mobilisatie onvolledig ge worden en moeten worden aangevuld. Doordat de voorzitter en de secretaris van de commis sie voor gymnastiek dagelijksche bestuursleden zijn en deze combinatie niet gewenscht is moet er zelfs een geheel nieuwe technische commissie komen voor gynastiek. De programma's voor 1940 zijn uiteraard niet zoo groot als vorige jaren. Toch zullen zoowel athletiek, wandelsport als gymnastiek voldoende hoogtepunten krijgen, zoodat elke sporter te vreden zal kunnen zijn. als de beide vorige jaren. De sportbond ver gadert eerst om de algemeene punten te be spreken, daarna volgen de sectie-vergaderinger, voor de afzonderlijke takken van sport en tot slot wordt weer gezamelijk verslag uitgebracht. Ook de DHSB heeft het hard te verantwoor den in deze zware tijd en daarom is de jaar vergadering van veel belang. De Liederenavond van Corrie Bijster en Annie Hermes is verzet op Vrijdag, 3 Mei, de piano-avond van Felix de Nobel op Donderdag 18 April, 's avonds 8.15 uur in het gebouw van den Nederlandschen Protestantenbond. Voor den liederen-avond bestaat gelegenheid tot introductie. De tentoonstelling in het Frans Halsmuseum van werken van Graadt van Roggen sluit van daag niet om 4 uur, maar om 10 uur, daar zij hedenavond vanaf 8 uur ook geopend is. De raad vergaderde Dinsdagmiddag onder voorzitterschap van den Burgemeester mr. dr jhr. O. van Nispen tot Pannerden. Na de opening met gebed, werd op zijn ver zoek aan den heer Loerakker het woord ver leend. De heer LOERAKKER wenscht den burge meester van harte geluk met zijn herstel. Het is U, aidus spr., mOgen gelukken de sympa thie te verwerven van de inwoners van onze schoone gemeente en daarom is de vreugde over uw herstel algemeen. (Algemeene instem ming). De BURGEMEESTER dankte den heer Loerakker en de leden van den Raad voor hun bewijzen van sympathie. Na de vaststelling van de notulen van twee vorige vergaderingen werden een aantal inge komen stukken, i.e. goedgekeurde besluiten en verordeningen, ter kennis gebracht en door den Raad voor kennisgeving aangenomen. Daarna werden de verschillende begrootin- gen ter vaststelling aan den Raad aangeboden. De begrooting van het Burgerlijk Armbestuur werd vastgesteld op een bedrag aan geraam de inkomsten en uitgaven van 100.825 met daaronder begrepen een subsidie van 60.000 van de gemeente. Dit is een verhooging van 2500 in vergelijking met 1939. De heer MATHOT verwacht dat de bedragen wei niet voldoende zullen zijn De VOORZITTER wijst er op dat de verhoo ging. die voorgesteld wordt, getuigt van den ernst van dezen tijd. Voor het Gasbedrijf worden de inkomsten en uitgaven geraamd op resp. 82.360 en 81.768.72. Alzoo een batig saldo van 591.28 In de toelichting verklaren B. en W. dat de vermeerdering der netto-kolen-kosten meer dan opgevangen wordt door de vermindering van bijna alle andere lasten. Het onderhoud kan mee en tegenvallen en is moeilijk te schat ten, verwacht mag worden dat dit in 1940 bin nen de normale grenzen zal blijven. In ver band met den toestand der gemeentefinanciën is de reserve, die op 1 Januari 1934 40.000 bedroeg en daarmede de maximale hoogte had bereikt, verminderd tot een bedrag van 11.795.24 op 1 Januari 1939. Er zal voorloopig wel geen verbetering in dezen toestand zijn te verkrijgen omdat, om bovengenoemde redenen, de batige saldi van het bedrijf wel in de gemeentekas zal gebracht moeten worden. De heer VAN DAM vraagt hoe B. en W. er toe kwamen om te verwachten dat de gasle vering 3000 meer zal opbrengen. Wethouder VERMEER zegt dat dit verwacht werd omdat de hier gelegerde militairen be langrijke afnemers zijn. De sterke werkloos heid zal echter wel eenigszins andere uitkom sten geven dan verwacht werd. De heer PAASE verwonder 1 zich over de ge ringe opbrengst van de koolteer. Wethouder VERMEER maakt hem duidelijk dat dit contractueel geregeld is. De heer PAASE acht den huurprijs van de door de gemeente verhuurde woningen aan di recteur en fitter van het Gas- en Waterbedrijf te laag. Wethouder VERMEER wijst er op dat deze zijn vastgesteld aan de hand van de Perso- neele Belastingen, zooals in de verordening is vastgesteld PAASE; Dan loopt ie daar aardig door. De heer VAN LIEROP wil de geklopte cokes van de gasfabriek voor denzelfden prijs waarvoor aeze aan de brandstoffenhandelaren wordt gele verd beschikbaar stellen voor de gemeentenaren. Hij wijst er op dat deze cokesprijs wordt geraamd op een gemiddelde van 35 cent per H.L. en dat de brandstoffenhandelaren deze verkoopen voor 85 cent per H.L. Wethouder VERMEER zegt dat het onjuist is om te meenen dat de gemiddelde prijs van 35 cent het bedrag is waarvoor de cbkes in wer kelijkheid is verkocht. Deze is van den winter wel 65 cent per H.L. geweest. Hij is er van overtuigd dat de burgerij slechts een gering kwantum zou afnemen en dat de mogelijkheid er zou zijn, dat we dan met nog grooter kwantum zouden blijven zitten dan in voor gaande jaren het geval is geweest. De heer FIJMA is het met den heer Van Lierop eens. Hij verwacht als er propaganda gemaakt wordt voor het afnemen der cokes dat er wel meerderen zullen zijn die er ge bruik van wenschen te maken. De VOORZITTER zegt dat de sociale kant van deze kwestie wel een beetje in het ge drang komt als men zegt dat er eerst propa ganda moet gemaakt worden. Dan is men nog niet erg overtuigd van eenige onbillijkheid in dit opzicht. Wethouder VERMEER heeft meerdere malen getracht deze cokes kwijt te raken aan de werkloozen en anderen, maar vernam toen dat de kachels er niet voor geschikt zijn. De be hoeften zijn dan ook gering. De heer PAASE vindt het vreemd dat er zooveel overgewerkt wordt aan deze bedrijven zoodat hiervoor een bedrag van ruim 1200 gul den geraamd wordt. Hij meent dat hiervoor wel een derde kracht kan worden aangesteld. De heer LOERAKKER is het hiermede eens, maar zou niet zoo maar tot aanstelling van een derde kracht willen adviseeren. Hij acht het 't beste om deze zaak ter overweging te geven aan de commissie en dat B. en W. daar na den raad hierover inlichten. Het bedrag voor overwerk van twee menschen ad 1200 acht hij ook buitengewoon hoog. Ook als er een hooger bedrag dan 1200 gemoeid zou zijn bij een aanstelling van een derde kracht acht hij dit beter dan dat twee menschen die een behoorlijk salaris hebben zooveel bijverdienen met overwerk. De heei' VAN LIEROF wijst er op dat men indertijd het salaris van den machinist niet te hoog vond en dat men daarom de uitbeta ling van de overwerkuren juist heeft geoor deeld. Wethouder VERMEER zou ook gaarne een goede oplossing zien. Het geval is echter niet ,200 eenvoudig. Om een derde kracht aan te stellen moet er aan gedacht worden dat het hier werk betreft, dat men moet kennen en dan zal een aan te stellen kracht zeer duur wor- len. Daar het vraagstuk niet zoo eenvoudig lijkt ontraadt de heer LOERAKKER den heer Fijrna een voorstel in deze kwestie. De heer Fijma nam daarna zijn voorstel terug. B. en W. zullen trachten een oplosisng te vinden. De begrooting voor het Waterbedrijf vermeldt een geraamd bedrag aan winningskosten van totaal 32.444.90; voor het winnen van 457.600 M3 water, wat een bedrag van 7.09023 ct. per M3 water (bruto aflevering) wordt. Voor Hil legom wordt dit een bedrag van 11.386.92 Het verbruik in Hillegom wordt geschat op 123.660 M3. Dit vordert een bedrag van 25.117.78 boven de algemeene kosten en al dus tezamen 36.504.70. De wateropbrengst wordt geraamd op 44.638.30 waardoor het winstbedrag kan worden geraamd op 8.133.60. Van dit bedrag wordt 4.439.31 aangewend tot dekking van verliezen over voorgaande jaren en aan de gemeente Hillegom uitgekeerd 747.11. De kosten van 't water worden ieder jaar iets minder en wel van 0.08.97 in 1935 zijn zij thans gedaald tot 0.07.09. In de door B. en W. gegeven toelichting vin den wij ten aanzien van deze begrooting nog het. volgende: De winningskosten zullen nadeelig worden beïnvloed door de verbetering van de zuive- ringswerken, hetgeen blijkt uit de verhooging van het bedrag voor afschrijvingen met onge veer 800. Toch is het bedrag voor rente nog gedaald met 540.door de vermindering van het kapitaal in dit bedrijf. Het bedrijf werpt ieder jaar een zoet winstje af nu er eenmaal een gezonde basis voor het bedrijf is gevonden. Deze winsten zouden het bedrijf in zekere mate behooren te verstevigen, maar daartoe bestaat voorloopig nog weinig kans daar de batige saldi in de gemeentekas zullen terecht moeten komen, zoolang deze nog zoodanig blijft als de laatste jaren. Ook deze begrooting wordt daarna met al gemeene stemmen aangenomen. Bij de begrooting van Openbare Werken brengt de heer FIJMA in het midden, dat hij het verhoogen van het bedrag voor het ruimen van de belt met 300 hoog vindt en hij acht de overname van deze zaak in handen van de gemeente voordeeliger. De VOORZITTER zegt. dat het dan zeker tweemaal zoo duur zal worden en de gemeente veel meer last zal hebben van die ontruiming dan nu het geval is. De heer LOERAKKER sluit zich hierbij aan en ziet alleen groote nadeelen en veel narigheid van een verandering. De heer PAASE zegt, dat er in de commissie vergadering van Openbare Werken wel 2%. uur over gepraat is. Hij heeft echter iets ondervon den waarover hij ten zeerste ontstemd is. In genoemde commissie heeft hij verbetering van de Vossenlaan bepleit en toen hij daags na de vergadering den heer VAN GEMERT, den Di recteur van Openbare Werken, ontmoette in de buurt van de Vossenlaan, voegde deze hem toe: „Je bent zeker blind!" Daarmede meent spr., dat de heer van Gemert bedoelde, dat hij een leugenaar was, terzake zijn bewering van den slechten toestand van de Vossenlaan. Hij wenscht daarom niet langer deel uit te maken van de Commissie van Openbare Werken. De VOORZITTER is overtuigd, dat de heer Van Gemert niet bedoeld heeft den heer Pa" -e te beleedigen en hij prijst dezen directeur, die steeds paraat is als er iets te doen is, zelfs in den nacht. Hij kent dén heer van Gemert. PAASE: Toch nog niet goed genoeg De BURGEMEESTER geeft toe, dat het niet de meest gelukkige wijze is van uitdrukking en zal den heer van Gemert daarop wijzen. Hij vraagt den heer Paase zijn besluit tot uittre ding van de Commissie te herzien. Deze zegt echter, dat hij dit schriftelijk zal indienen. De heer VAN LIEROP wijst op den slechten toestand van den Loosterweg en de heer VAN DAM op de Noorderlaan en nog andere wegen Maar deze schijnen niet in onderhoud van de gemeente maar van den Polder te zijn. De heer VELDHUIZEN VAN ZANTEN vraagt of de uitgaven voor de Prins Hendrikstraat, groot 3300, zoodanig te motiveeren zijn, dat daarvoor ook iets afdoende komt. Deze weg heeft tien jaar geleden 10.000 gekost van aanleg en nu weer een bedrag van 3300, dat vraagt eenige toelichting. De VOORZITTER zegt, dat er eerst proeven genomen zullen worden of er een goedkoopere oplossing is. Daarna wordt deze begrooting vastgesteld op f 15.000 voor den Gewonen Dienst en daar wij de begrooting uitvoerig hebben toegelicht vol staan wij met het noemen van de verschillende werkzaamheden, die voor rekening van den Ka- pitaaldienst worden voorgesteld, n.l. 825 voor restauratie van de kamer van den Secretaris en afd. Bevolking ten gemeentehuize; 480 voor aanplant van boomen en 1760 voor het af doende verbeteren van de brandtrap bij de O.L. school. Voor het voltooien van het „ontwerp" van het nieuwe rioleeringsplan wordt een crediet aangevraagd van 360. Daar door den inmid dels ingetreden bijzonderen toestand de prijzen van verschillende materialen zeer gestegen zijn, wordt voorgesteld deze bedragen met 15 pet. te verhoogen. De kosten voor de gemeentereiniging worden geraamd op 20.785 (v. j. 18.350). Alvorens tot de behandeling der begrooting over te gaan, werd door den burgemeester na mens B. en W. de volgende toelichting gegeven. Uit de aangeboden begrooting blijkt dat hei jaar 1940 voor onze gemeente wederom in het teeken van de noodlijdendheid staat. De uit komsten over 1938 waren zoo hoopvol, dat men verwachten mocht, dat de gemeente binnen af- zienbaren tijd haar financieele zelfstandigheid herkregen zou hebben. Hieraan is radicaal een einde gemaakt door den in 1939 uitgebroken oorlog. Een bedrag van rond 40.000 moest op deze begroeting geraamd worden als bijdrage uit 's Rijks kas in de kosten der gemeend-huishou ding om te komen tot evenwicht in de inkomsten en uitgaven voor dit jaar. Iedere poging om dit bedrag weg te werken wordt een camouflage van den werkelijken toe stand en zou de begrooting, die onder de hui dige omstandigheden toch al zulk een betrek kelijke waarde heeft, tot een waardeloos stuk maken. Ook de mogelijkheid om een lager be drag te ramen meenen B. en W. ontkennend te moeten beantwoorden. Hoe ongunstig echter de financieele positie der gemeente zich ook laat aanzien, vooral ook in verband met nog verdere inzinking der belastingopbrengsten, toch heeft men met kracht te kampen tegen iedere neiging tot défaitisme en zal het de taak der gemeentebestuurderen zijn, gemeenschappelijk den komenden moeilijkheden het hoofd te bie den in het vertrouwen op een betere toekomst. Omzichtigheid in het financieel beleid zal eer ste vereischte zijn. Dit indachtig, heeft het college zoo mogelijk nog versterkt in het door hem in de laatste jaren gehuldigd standpunt, de soberheid te be trachten in het doen van kapitaalsuitgaven. Ook deze begrooting kenmerkt zich door het feit, dat er vrijwel geen uitgaven op den ka- pitaaldienst voorkomen. Door het volgen van deze gedragslijn liep de schuldenlast der gemeente terug van ƒ2.759.024.50 op ƒ2.625.777.19 of per inwoner berekend van 233.42 op 220.26. De uitgaven aan rente en aflossing vertoonen een daling van bijna 10.000 vergeleken bij 1939. De totale schuld verminderde met 135.000 in dit jaar. De begrooting sluit met een bedrag van 817.978.71 voor den gewonen dienst, waaron der ƒ3000 voor onvoorzien en voor den kapitaal- dienst aan inkomsten 80.364.49 en uitgaven ƒ79.934.49; batig saldo ƒ430. De belastingop brengst is geraamd op totaal 237.310.90. De heer KIJMA uit zijn waardeering' voor de wijze waarop de begrooting is samengesteld. Gaarne sluit hij zich aan bij degenen die hun blijdschap uitten over het herstel van den bur gemeester en is vol waardeering voor diens per soon, maar het heeft hem gespeten, dat de bur gemeester bij de opening van het bioscoop theater gesproken heeft namens de gemeente. Hij had liever gezien, dat de burgemeester daar alleen als persoon het woord had gevoerd. Daarbij heeft het hem teleurgesteld, dat de bur gemeester niet heeft willen bevorderen dat de bioscopen op Zondag gesloten zouden zijn, waar toe de verschillende kerkeraden hadden ver zocht. De BURGEMEESTER wijst er op, dat hij juist heeft verklaard, dat hij overtuigd was, dat de opening van een bioscoop niet onveideelde instemming had en dat hij vooral met de be langen van de andersdenkenden rekening heelt gehouden door den bioscoop-exploitant erop te wijzen, dat hij met die ingezeteren ook reke ning had te houden bij het uitkiezen der films. Hij heeft bij de opening van de bioscoop niet gesproken namens den Raad, maar als burge meester, die belang stelt in eiken vooruitgang vaq, de gemeente. Hij had eerder een compli ment verwacht dan afkeuring over zijr. onpar tijdig gedrag, vooral waar hij gewezen heeft op de juiste verhouding van de ingezetenen ten opzichte van de bioscoop. Op het verzoek van de kerkeraden kon hij niet anders antwoorden, omdat het niet tot zijn taak behoort, de bios copen op Zondag te sluiten. Men toont weinig begrip van de juiste positie van den burge meester en den voorzitter van den Raad. Men moet deze zaken niet verwarren. De heer KIJMA heeft dit thans duidelijker be grepen, maar toch zou hij graag de bioscoop Zondags gesloten willen zien. De BURGEMEESTER wijst er nógmaals op, dat men moet leeren de juiste verhoudingen te zien. Dat hij gepleit- heeft voor de belangen van de andersdenkenden heeft weinig dank baarheid geoogst. Dat hij niet is ingegaan op het geschrijf in de kranten acht hij verplicht aan het prestige van zijn ambt. De heer VAN LIEROP komt tegen de uit wassen van het volontair-systeem op. Hij critiseert zeer scherp dat ook in deze gemeente daartegen gezondigd wordt. Verder vraagt hij aandacht voor betere sa-larieering van den ty pist die aangesteld werd op arbeidscontract en verhooging van het bedrag dat uitgetrokken is voor het presentiegeld voor het houden van acht raadsvergaderingen en wenscht dit bedrag te stellen voor het houden van twaalf vergade ringen. De VOORZITTER wijst er op.dat het onjuist is, te spreken van uitwassen van het volontair- stelsel in deze gemeenté. Er is slechts eén vo lontair. Het salaris van den typist zal de aan dacht hebben van B. en W. en de raming var, 't bedrag van acht vergaderingen van den Raad wil niet zeggen, dat de voorzitter zich juist zal houden aan acht vergaderingen. De heer MESKERS ziet in het instituut der volontairs een opleidingsinstituut. Hij vindt het niet onjuist. Nadat hierover nog in den breede is gespro ken en nog door den heer VAN DAM is opge merkt dat het aanstellen van personeet bij de gemeente-bedrijven van personen van buiten de gemeente zoomin mogelijk moet plaats hebben nu er hier talloos veel kantoorbedienden zon der werk zijn, werd de Gemeente-begrooting met algemeene stemmen vastgesteld. De heer LOERAKKER bracht B. en W. lol voor hun werk en wees er op, dat de gemeente een moeilijken tijd tegemoet gaat. Wel moeten wij bedenken, dat bij alles er Eén is, Die de wereld regeert en dat uiteindelijk het lot der volken in Zijn handen lig-t. Hij wenscht B. en W. bij hun moeilijk werk Zijn steun toe. De VOORZITTER zegt dat de gemeente thans weer aan handen en voeten gebonden is en hij stelt voor, de voorwaarden, die aan der gelijke gemeenten gesteld zijn, te aanvaarden De Raad gaat daarmede dan ook accoord. De Raad besluit daarna, eenige reclames be lastingen volgens het voorstel van B. en W. af te doen. Bij het punt comptabiliteitsbesluiten d«elt de VOORZITTER mee, dat de post voor den werk loosheidssteun met 20.000 verhoogd dient te worden. De Raad keurde deze verhooging goed. De subsidie voor het Burgerlijk Armbestuur werd verhoogd met ƒ2700. Noodig vanwege den ontstellenden nood in deze streek. Het bedrag der subsidie wordt daardoor gebracht op 57.700 gulden voor 1939. In de commissie tót wering van schoolverzuim werden de heeren A. Th. Goemans, E. F; Jan sen, J. C. de Koning, W. Kijne, H. J. Lycklama, G. A. Spilker en W. A. v. d. Wal met algemeene stemmen herbenoemd. Het voorstel tot hemummering van den Loos terweg en het herdoopen van het bij den Loos terweg' II gelegen pleintje in „Wilhelminaplein" vond ernstige bezwaren bij den heer VAN LIEROP. Daar hij geen ondersteuning vond werd het voorstel van B. en W. aangenomen. Op een verzoek van de V. V. Hillinen tot ver laging van de huur der gemeentelijke sportter reinen werd op voorstel van B. en W. goed gunstig beschikt. De huur zal verlaagd worden van ƒ700 op ƒ550. Voor de verhuring van het kleine terrein zullen echter eenige beperkingen worden gemaakt. De gemeente zal dit iedei jaar gedurende 14 dagen ter beschikking moe ten hebben en het steeds met een opzeggings termijn van 14 dagen tot haar beschikking kun nen krijgen. Het verzoek Yan den Algemeenen Ned. Poli tiebond werd voor kennisgeving aangenomen. De VOORZITTER zegt dat de salarissen van het politie-personeel hier aan den lagen kant zijn en dat hij als de tijd daarvoor komt, wel met voorstellen tot verhooging zal komen. In verband met vragen van het raadslid PIJNAKKER, die niet ter vergadering is, deelt de VOORZITTER mede, dat het sneeuwruimen dit seizoen gekost heeft ƒ2115.tegen ƒ511. in 1938 en ruim 200.in 1939. Na de rondvraag, die geen bijzondere zaken ter bespreking bracht, volgde sluiting, met een woord van dank van den voorzitter voor de prettige behandeling van de begroeting. In de Nederlandsche Staatscour. van Dinsdag is opgenomen de beschikking van den minister van Sociale Zaken, waarbij een aantal bepa lingen van de collectieve arbeidsovereenkomst voor het boekdrukkers- en raster die pdrukbednjf algemeen verbindend zijn verklaard voor de werk gevers en arbeiders jn dat bedrijf. De verbindendverklaring is geschied voor het tijdvak van I April 1940 tot en met 12 April 1941. KOPENHAGEN, 20 Maart (Reuter) Hier wordt bericht dat Britsche vliegtuigen gisteravond den Hindcnburgdam, welke Sylt met het vasteland verbindt, gebombardeerd hebben. Te Londen werd vernomen, dat de aan vallen op Sylt te middernacht nog voort duurden. Verder wordt uit Kopenhagen gemeld dat het bombardement van den Hindenburgdam Se' schiedde te ongeveer tien uur. Om 10 uur 25 ver scheen een ander vliegtuig, dat uit Noordelijks richting was gekomen, boven Römö. Het heef» twee bommen laten vallen op de haven van List» het Noordelijkste punt van Sylt. Om half el' vloog een derde toestel, komende uit het Zui den langs de geheele lengte van Sylt. Het werd voortdurend door zoeklichten beschenen, doch slaagde er ten slotte in te ontkomen. Dit vlieg tuig had twee bommen laten vallen op het district Hörnum, twee op Rantumas en twee op List. Toeschouwers op het Deenschc eilan Römö zagen plotseling twee Britsche vliegtuigen uit de wolken dalen. De toestellen vlogen met groote snelheid en op geringe hoogte over Sylt en lieten een achttal bommen val len, alvorens zij verdwenen. Om twee uur des nachts seinde Reuter dat, naar men gelooft, het ontreden der Brit sche luchtmacht boven Sylt na vijf ure» werd beëindigd. De vliegtuigen zijn op den terugweg. WASHINGTON, 19 Maart (Havas). Pre sident Roosevelt heeft te kennen gegeven, dat hij er niet aan dacht een nieuwen am bassadeur naar Berlijn te zenden. Overigens heeft hij met groote stelligheid al" in de Amerikaansche pers verschenen berichte" tegengesproken, waarin melding werd gemaak van beweerde resultaten bij het Onderhoud tus' schen Hitler en Mussolini. Dinsdagavond kwart voor 8 zijn in het station Buitenpost twee treinen tegen clkaaJ" gebotst. Vermoedelijk door een verkeerden wisselstand kwam een uit de richting Leeu warden komende goederentrein in botsinS met den personentrein, welke 19.12 uur u" Groningen was vertrokken. Persoonlijke ongelukken vielen niet voor ma ar de materieele schade is aanzienlijk. Onze Romeinsche correspondent seint ohS Dinsdagavond; Nu Sumner Welles de Eeuwige Stad voor goed heeft verlaten op weg naar Genua» worden'in politieke kringen der Italiaansche hoofdstad druk de mogelijke resultaten va" zijn reis besproken, vooral in verband met de sensationeele ontmoeting tusschen de twee autoritaire leiders op den BrennerpaS- De hier heerschende opvattingen worden vestigd door gezaghebbenden op het Vatica"^ die van het verloop der audiëntie van den rikaanschen onderstaatssecretaris bij den *7 Vader wel op de hoogte kunnen zijn en zegS® dat de opdracht van Roosevelt's vredesboo schap weinig positieve resultaten heeft oPjL, leverd. De vooral om het abrupte einde van oorlog tusschen Rusland en Finland eV%, schuchter opkomende hoop op een voorspo"" gen vrede is vervlogen. Italië voelt thans sterker dan tevoren het S_. vaar opdoemen eener dreigende verplaats" van het oorlogstooneel naar het Zuidoosten v ons werelddeel, waarbij de Italiaansche bel" gen zoo sterk betrokken zijn, dat het voor ld1 solini wel eens onmogelijk zou worden zijn punt van niet-oorlogvoerende mogendheid langer te handhaven. De hierbij opduike" problemen, de verhouding tusschen den sischen wapenbroeder in spé en vooral de ö'Lj den Duce noodzakelijk geachte waarborgen, deze toekomstige wapenbroeder geen scha" op den Balkan werpt en de Italiaansche langen, alsmede die van Hongarije aan den S1 ven laars zou lappen, ziedaar den inhoud besprekingen tusschen den Duce en den schen Führer, zooals men die in de pol"1 kringen alhier ziét. Het resultaat der geïmproviseerde bespre* gen in het salonrijtuig wordt h'ier, volgens 0 inlichtingen, buitengewoon gunstig genode zoodat de as RomeBerlijn tusschen de i autoritaire staten hechter moet worden 8e* dan ooit. De conclusie is dus: Helaas géén vred®* maar wel een nieuwe versterking der BerlijnRome.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 4