N.V. De Kennemer Bankvereeniging 1 Gouden waarde van stadhuisvleugel schuilt innerlijk Nederlanders in Duitschland Haarlem, 20 Maart OFFICIEELE OPENING? ALLE EFFECTENZAKEN w Rembrandt Theater wesselyin, „Maria Nona" WOENSDAG 20 MAART 1940 STADSNIEUWS Rondgang door den practischen, modernen en aesthetischen nieuwbouwdie thans ge heel gereed is Wandeling door het gebouw De oude weeskamer Ir. A. J. v. d. Steur Mooie samenwerking P. G. VAN ENGELEN t Houtplein 8 - FINANCIEEL WEEKOVERZICHT WORDT OP AANVRAAG GRAT.S TOEGEZONDEN Tel. 13829 (3 lijnen) Het Huis Van Looy Gemeentelijke vuilnisemmers „WELDADIGHEID NAAR VERMOGEN" Ned. Natuurhistorische Ver. 1 Meer dan 2000 arbeiders werken aan gene zijde van de grens Voor Finland H.O.V. Beethoven-cyclus Yi flesch ADVOCAAT CADEAU AGENDA Bioscopen 21 Maart Bioscopen Apotheekdiensten van het stadhuis O. en O. te Haarlem Overzicht van de vele werkzaamheden Het benoodigde materiaal en de huur -/oor GESLIPT BURGERLIJKE STAND PAASCHPROCRAMMA TAFELTENNIS R.K. NATIONALE CLUB KAMPIOENSCHAPPEN DIOCESAAN HAARLEMSCHE SPORTBOND De jaarvergadering WATERPOLO H.P.C.—S.V.H. 2—5 VERBRANDT SLECHTE BOEKEN Sk= Wij hooren ze zoo dikwijls, de oude wijs heid: kijk niet naar het uiterlijk, want in het innerlijk schuilt de eenige waarde. On willekeurig zijn we geneigd, deze wijze Woorden ook toe te passen op den nieuwen vleugel van het Haarlemsche Raadhuis. Zoo- Wel de meening van deskundigen als van het publiek is minder vleiend wat den gevel der Schepping van architect van der Steur be treft. Reeds eenige malen hebben wij wit vak bladen passages overgenomen, waaruit de conclusie getrokken mocht worden, dat de aansluiting van oud en nieuw verre van ideaal is. Over het innerlijk heeft men ech ter alleen de beschrijving gelezen en eerst gisteren werd de pers, als eerste, in de ge legenheid gesteld om de werkelijkheid in oogenschouw te nemen. Wie straks dit administratieve gedeelte van het stadhuis betreedt, zal onmiddellijk •hoeten constateeren, dat ir. van der Steur een meesterwerk geschapen heeft, dat dus in het innerlijke ook in dit geval de gouden Waarde te vinden is. Wij, Haarlemmers, weten hoe rommelig de '°egangsweg van de Pandpoort naar de Lees taal er uitzag. Dit toch zoo bij uitstek historische Gedeelte van ons Raadhuis zag er bouwvallig, bepleisterd en onevenwichtig uit. Deze Pand poort is niet meer terug te kennen. Een zwaar, ■hooi geciseleerd hek sluit thans de tot admini- stfatieven hoofdingang gepromoveerde koepel- Poort. De daarachter gelegen hof geeft talrijke aardige kijkjes zoowel op den nieuwbouw als op bet oude gedeelte. Aan den binnenkant van de poort zijn de beeldhouwwerken aangebracht, die Theo van ^eyn en Mari Andriessen vervaardigden en die, Cvenals een gebrandschilderd raam van R. Ger ands in het trappenhuis, bekostigd werden uit bet bekende Fonds voor Kunsten en Wetenschap- Pon (het Frans Halspotje). Wie de poort is ingegaan ziet aan zijn rech- 'erhand twee fraaie deuren, die toegang geven H het geheele stadhuis. Hij meldt zich bij den bode de kleine deuren op de Groote Markt puilen gesloten worden, behalve'op trouwuren, en bet bode-vertrekje in de hall zal verdwijnen en zal dan heel gemakkelijk de verschillende af delingen kunnen bereiken. De af deeling Burgerlijke Stand en Bevolking 's het drukst bezocht en daarom heeft die een ^Parten en ook weer zeer fraaien eigen in gang in den hof gekregen. De groote zaal voor het Publiek is de hoofdstad van Noord-Holland alles zins waardig, licht en ruimte heeft men er in evervloed en omdat de zaal boven den kouden v'Uchtkelder is gelegen, is er een vloerverwar ming aangebracht. Dit systeem is „engros" al- 'een nog maar toegepast in het gebouw van dn Hoogen Raad te Den Haag. Maar laten wij een korte wandeling door het ^bouw maken. Komt het publiek de Pandpoort dor, de ambtenaren hebben een eigen ingang in e Jacobijnestraat. 2e komen dan desgewenscht eerst in de rij- 'dlbergplaats (voor 135 fietsen), gaan naar hun ®fcierobe (afzonderlijk voor dames en heeren) P begeven zich dan naar hun afdeeling. Naast ,e2en ingang ligt, vier meter onder den grond, J1 et stookhuis, met de geweldige ketels en ko- dbergplaatsen plus een schoorsteen van 20 ?®ter. Vanuit dit stookhuis, dat betrekkelijk Ml ligt en een glazen dak heeft, wordt het diplex verwarmd. ïh den kelder liggen verder de brandvrije rchieven, die geplaatst zijn, dat er alle [P'mte overblijft voor de ambtenaren als zij zich L°Sen luchtaanvallen veilig moeten stellen. Ook Centraal Magazijn, bereikbaar van uit alle Teelingen, vindt men in het souterrain. den beganen grond liggen de kantoor- Tiinten, die een halven meter dieper zijn dan JpSpronkelijk geprojecteerd was. Op deze ver- I^Ping zijn alleen Burgerlijke Stand en Bevol- 'hg ondergebracht. Ouderen van dagen wordt jh bijzondere service geboden in den vorm van Ln lift, die naar alle etages leidt. Natuurlijk q °ok aan spreekkamers gedacht, vooral voor ie afdeeling Bevolking, welke nogal eens klan- b heeft, die om discretie, verzoeken. v '''oor de eerste verdieping is een oplossing ge iden om weinig niveau-verschil te krijgen (Pochen oud en nieuw. Alle afdeelingen heb- ,d daar contact met elkaar, een groote winst ij,°r den geheelen inwendigen dienst. Belastin- k I1- schoolgelden, precario etc. vinden er een 'hie plaats. »P°°r een practische verbinding met het be ende stadhuis is de buitengewoon mooie 18e l bivsche weeskamer, die door een schot in 5 p®ën gedeeld was, weer geheel tot haar recht ijj °h)en. Zij is minstens zoo fraai als de wacht- Ter of kleine trouwzaal aan de Zijlstraat, prachtige plafond is vrijwel onbeschadigd k e>" de kalk te voorschijn gekomen. In deze (Ter zullen verschillende kostbare regenten- l^kken gehangen worden, terwijl het meubilair btiji zal zijn. CjP de 2e verdieping zijn de 7e en 8e afdeeling Overgebracht. Men moet maar eens aan de af- vj'lgschefs vragen wat deze nieuwe behuizing titl r hen en het personeel beteekent. Zij komen >b's het ware in den hemel! an boven naar beneden loopt een ijzeren Intrap, waarlangs het personeel gemakke- iÈj, de archieven op alle afdeelingen kan be- Ch en eventueel kan vluchten, als dit, on- V°°Pt, noodig mocht blijken. Dj Pt is niet mogelijk alle aantrekkelijkheden ((te sommen, men moet ze straks zelf maar Djj P Baan zien. Wèl willen wij nog even wijzen 'r- bijzonder fraaie hall bij den ingang. Het VicfPenhek is versierd met gesmede letters: y vim virtus, de wapenspreuk der stad. Vj Crrnelding verdient de kunstmatige venti el;, voor de afdeelingen langs de Koningstraat, hbor het lawaai buiten, de ramen niet V|r, s: geopend kunnen hebben. Een van de hioderne snufjes.... oorspronkelijk gedachte uitbreiding jveel kleiner, er was een bedrag van *-9.000.voor uitgetrokken. De bouwsom dft echter bedragen ruim f 326.000. dt het plan veel grootscher en majes- vV'^r is uitgewerkt. Tbch is er nog een ah£en. Tusschen nieuwbouw en oud ge- a'eelte staat een obstakel, dat in de 19e eeuw gebouwd is en dat thans nog gebruikt wordt. Dit beneemt het vrije uitzicht op het eigenlijke Prinsenhof en moet dan ook in de toekomst gesloopt worden. Het sloo- pen is eenvoudig, maar de daardoor nood zakelijke restauratie van de bloot komende oude muren kost weer veel geld. Enwe zijn toch al een beetje buiten ons boekje gegaan, ook al heeft het Werkfonds volle medewerking verleend. Na onzen rondgang, Onder leiding van den gemeente-secretaris, mr. Th. Westra, den ar chitect ir A. J. v. d. Steur en den directeur van Openbare Werken Ir, W. Maas, werden we nog even in de fraaie kamer van den secre taris ontvangen, om eenige zakelijke mede- deelingen te hooren. Het constructieve gedeelte is uitgewerkt door den dienst van Openbare werken. De samenwerking met den architect was, zooals ir. Maas het kernachtig uitdrukte, een voort durende gedeelde vreugde. Het dagelijksche toe zicht berustte van den kant der gemeente bij inspecteur Scherpenhuizen. Vol lof was men over het werk van den aan nemer, den heer G. Metselaar. Vooral in het begin, toen de verschillende aansluitingen ge maakt moesten worden en de verrassingen niet van de lucht waren, heeft hij zich als een voortvarend en zeer kundig aannemer laten kennen. Berekend was, dat het complex op 1 Januari 1940 opgeleverd zou worden. Dat het later ge worden is, vindt zijn oorzaak in bovengenoem de strubbelingen en twee vorstperioden. De da tum van oplevering, na 1/ jaar werken, is dan ook zeer redelijk. Nog deze week beginnen de ambtenaren met de verhuizing en voor het einde van de maand zal de nieuwe vleugel geheel aan zijn bestem ming beantwoorden. Vanmiddag hebben de raadsleden een rondgang gemaakt. Of er een officieele opening zal plaats hebben, kon nog niet worden medegedeeld. Het komt ons ech ter voor, dat zulks niet achterwege zal worden gelaten, omdat Objecten, die met medewerking van het Werkfonds tot stand gekomen zijn, steeds met eenige plechtigheid in gebruik wer den genomen. En dit grbote object, dat van zoo'n bijzondere waarde is vbor de geheele Haarlemsche bevolking en dat innerlijk zoo buitengewoon gaaf, practisch en gepast kunst zinnig is, mag zelfs in deze donkere tijden met eere en feestelijk worden ingewijd. In den ouderdom van 35 jaren overleed dezer dagen in de Maria-Stichting, na een ziekte van ruim twee maanden, na voorzien te zijn van de H.H. Sacramenten der Stervenden, de heer P. G. van Engelen, gedurende de vorige zit tingsperiode. lid van den Haarlemschen Ge meenteraad. Hedenmorgen werd in de parochiekerk van den H. Joannes den Dooper (Amsterdamstraat) de H. Requiemmis voor zijne zielerust ge zongen-, waarna de begrafenis plaats had op het R.K. Kerkhof St. Barbara. Mevrouw de weduwe T. van LooyVan Gel der schrijft ons: Aan de nagedachtenis van Jacobus van Looy. den kunstenaar uit Haarlem, zijn mijn laatste levensjaren toegewijd: in het huis Kleine Hout weg 103, waar hij na October 1913 gewoond heeft, is ter bezichtiging werk van den schil der tentoongesteld en houd ik voorlezingen uit de boeken van den schrijver. Het Huis van Looy, zooals ik het genoemd heb, omdat het niet enkel Museum bedoelt te wezen, heeft thans twee uitmuntende suppoosten; bovendien heb ik een assistente. Dit heeft het mij moge lijk gemaakt in de zomermaanden van 1939 bezichtiging aan te bieden aan gezelschappen van hoogstens 15 personen, die worden rond geleid, waarbij na afloop gezamenlijk gelezen wordt in de boeken; ieder heeft dan het boek voor zich. In Maart 1940 zijn wij hiermee op nieuw begonnen, nadat de winter-leesavonder. geëindigd waren. Bovendien is er voor eenieder die zich aanmeldt gelegenheid tot bezichtigina op alle werkdagen van 1012 en van 2.305 uur (uitgezonderd Donderdagmiddag) en ook op de laatste Zondag van de maand van 1012 en van 24 uur, te beginnen met April. In de wintermaanden is er geen bezichtiging- daar de zaaltjes in den tuin gebouwd zijn. m September stel ik mij voor een nieuwe reeks lezingen te beginnen: mijn assistente, mej. C- Ncderkoom, Ripperdastraat 8, ontvangt daar toe gaarne opgave voor deelnemers, waarna zij in overleg kan treden over de keuze van den avond. Het Huis van Looy zie ik als een stich ting in wording, wat mij draagt bij het werk van zoo ver-strekkende beteekenis. Geleidelijk aan worden de verschillende wij ken van Haarlem van de bekende gemeentelijke vuilnisemmers voorzien, wat aan de zindelijk heid op straat en aan de hygiëne ongetwijfeld ten goede komt; gisteren zijn de bewoners van Haarlem Oost (omgeving Amsterdamsche Vaart) met de nieuwe vuilnisemmers verrast. Heeft U waarlijk niets vergeten? In de koffers of de kast, Kindergoed, nog niet versleten. Dat de Uwe niet meer past? Telefoon 12255 Postgiro 121793. Tijdens een studiereis in 1938 heeft dr. F. P. Koumans, conservator Rijksmuseum voor nat. historie Leiden, verschillende groote aquaria be zocht en hierover heeft hij gisterenavond voor de leden der Ned. Natuurhist. Ver. in het kort iets verteld. In New York is het aquarium gelegen in het Battery Park. Het gebouw werd pas later voor aquarium ingericht, zoodat het niet als type van een modern aquarium kan gelden. Spr. beschreef de inrichting en liet eenige van de tentoon gestelde dieren zien, welke hoofdzakelijk van Florida en de verdere Atlantische kust komen. In Washington werd het aquarium van het Bureau of Fisheries genoemd. Het aquarium van Philadelphia was zeer ver vallen. Via Niagara Falls werd Chicago bereikt. Hier is het John Shedd aquarium, een prachtig ge bouw dat eerst in 1929 klaar gekomen is. Vervolgens noemde spr. het aquarium in San Francisco; dat van Honolulu was, toen spr. het bezocht, erg vervallen. Sydney heeft in het Taronga Zooi-Park een mooi aquarium, o.a. bevattend een groot bassin met haaien. Het aquarium van Pasar Ikan. Batavia, werd besproken, dat op Onrust zeer geroemd. Spr. besloot met iets van het aquarium van Monaco te vertellen. (Van onzen Berlijnschen correspondent). Op het oogenblik werken er nog een 2 a 3000 ..iederlandsche arbeiders in Duitschland. Er is nu onlangs door Ir. Verwey namens de Neder- landsche en Ministerialrat Hetzell namens de Duitsche regeering een overeenkomst geteekend, waarbij de vele kwesties, die in verband met. dit onderwerp gerezen waren, geregeld werden. Het aantal Nederlandsche arbeiders, dat in Duitschland werk kan vinden, hangt af van het bedrag aan deviezen, dat de Duitsche regeering voor het loon der arbeiders ter beschikking kan stellen. In de regeling, die thans getroffen is, zijn voor het jaar 1940 3.7 millioen voor niet- grensarbeiders en drie millioen Rijksmark voor •jrensarbeiders uitgetrokken. Tegen Juni zullen nieuwe onderhandelingen tusschen beide regee ringen plaats vinden, waarbij zal worden nage gaan, of er in Duitschland nog voldoende de viezen voor het loon van een grooter aantal Ne derlandsche arbeiders beschikbaar zullen staan. Bij de jongste overeenkomst is het percentage van het loon, dat de arbeiders in deviezen mee naar Nederland mogen nemen, aanzienlijk ver hoogd, en wel voor de grensarbeiders (die ge regeld naar huis gaan) van 661/3 pCt. op 80 pCt. De reden hiervan is, dat nu het oorlog is, de arbeiders niet meer zooals vroeger een groot aantal artikelen, bijvoorbeeld kleeding, in Duitschland kunnen koopen, en derhalve een grooter gedeelte van hun loon naar Nederland moeten kunnen sturen. Uit den aard der zaak brengt de oorlog ook tal van andere moeilijk heden met zich mee; zoo is het voor de grens arbeiders bijvoorbeeld lastig, dat de grenzen des nachts gesloten zijn; voorts mogen op bevel van de Duitsche legerleiding in sommige deelen van het Rijk, vooral in de Westelijke grensge bieden, geen buitenlanders te werk worden ge steld. Van Duitsche zijde doet men echter al het mogelijke, deze moeilijkheden te overwinnen, omdat men gebrek aan werkkrachten heeft en de Nederlandsche arbeider een goeden naam heeft. Dit geldt vooral voor de melkers en land arbeiders, maar ook voor de mijnwerkers. De gevallen waarin men minder prettige ervarin gen opdeed, behooren tot de uitzonderingen, bij voorbeeld toen in het afgeloopen jaar een groep van zeer communistisch georiënteerde Neder landsche arbeiders bij de Hermann Göring- Werke te werk gesteld werd. Alsnog werden door ons de volgende giften voor Finland ontvangen: W. M. T. Tf 10.— M. A. M5.— Mevr. v. K1. Donderdagavond zal in de Gemeentelijke Concertzaal het laatste der 3 Beethoven con certen worden gegeven. Dit is tevens het laat ste concert van het winterseizoen, dat de H.O.V. uitvoert. Op dit concert, dat onder leiding van Mari- nus Adam staat, wordt uitgevoerd de ouverture „Die Gesohöpfe der Prometheus"; dan speelt de concertmeester der H.O.V., Gijs Beths, het viool concert en tot slot wordt uitgevoerd de negende Symphonie met slotkoor m.m.v. Hélène Ludolph, Ans Stoïnk, Han le Fèvre, Theo Baylé, het H.O.V.-koor en het Haarlem's Postaal Mannen koor, directeur P. M. Gerrnes. bij aankoop van een heele flesch Advocaat .van 1.60 ontvangt U gratis nog een ïalve flesch Advocaat ter waarde van 0.85 bekende winkels Frans Halsmuseum: 104 uur en 's avonds van 810 uur. Gebouw St. Bavo: Dameskoor St. Cecilia, Pro za en Poëzie,, Trampersoneel, O. en O., Bond van Speeltuinvereenigingen, Combinatie Be stuur Slagershond, 8 uur. Brinkmann, Groote Markt: Vereeniging „De Natuur", om 8.15 uur. De Eikel, Leidschevaart 42: Tentoonstelling van de NederL Religieuze Kleinkunst „De Ze ven Sacramenten." Cinema: „De verloren Zoon" en „Bedekte Oogen", 2 en 8.15 uur, voor 18-jarigen. Luxor: „Slavenjacht" voor volwassenen. Spaarne: „Het Geheim van Zondagnacht" en „Het gebeurde in Hollywood". Moviac: Doorloopcnd programma. Gebouw St. Bavo: Rechtskundig Advies 78 uur; Federatie Groenten en Fruit, R.K. Bevol kingsbureau, Hengelaarsbond, om 8 uur. Huis van Looy, Kleine Houtweg 103: Bezich tiging van schilderijen en teekeningen, 10—12 u. Raadhuis Bloemcndaal: Gemeenteraad, 2 uur. Gem. Concertgebouw: H.O.V., Beethoven Cy clus, 8.15 uur. De Eikel, Leidschevaart 42: Tentoonstelling van de Nederl. Religieuze Kleinkunst „De Ze ven Sacramenten." Cinema; „De verloren Zoon" en „Bedekte Oogen", 2 en 8.15 uur, voor 18-jarigen. Luxor: „Slavenjacht", voor volwassenen. Spaame: „Het Geheim van Zondagnacht" en „Het gebeurde in Hollywood". Moviac: Doorloopend programma. De Zondag- en avonddiensten der apotheken zullen tot en met Vrijdagavond worden waar genomen door de volgende apotheken: Fa. Duym en Keur, Keizerstraat 6; Fa. Begemann en Sneltjes, Kruisweg 30; Marnixapotheek, Mar- nixstraat 65. De nieuwe vleugel van het Haarlemsche Stadhuis is gereed gekomen. Een gedeelte van den vleugel in de Pandpoortgezien door een poortje van het oude gedeelte Men schrijft ons omtrent de ten stadhuize gehouden vergadering van het Comité voor Ontwikkeling en Ontspanning der Militairen te Haarlem het volgende: Als nieuwe leden van het Comité werden in de vergadering door de presidente, mevrouw de baronesse J. W. de Vos van Steenwijkvan Royen welkom geheeten, mevrouw E. Polis Busscher en Pater P. D. varf'der Werf. Vervolgens gaf de presidente een uitvoerig overzicht van alles wat door het comité van O. en O. tot heden voor de gemobiliseerde militai ren te Haarlem is gedaan en dat hieronder meer uitvoerig wordt vermeld. In het bijzonder be lichtte zij de beteekenis en het werk van het Centraal Bureau van O. en O. De op dit bureau gedetacheerde militairen verrichten hun arbeid met de grootste toewij ding. Zoo wordt sinds 1 Januari het weekpro- gramma opgemaakt en in 650 exemplaren ge stencild en over het garnizoen verspreid. 825 brieven zijn verzonden. Ondanks de vrij hooge uitgaven zal een nieu we geldinzameling voorloopig en zeker in dit jaar onnoodig zijn. Uit de kas van O. en O. is aan het 10de Re giment Infanterie te Velde, welk regiment voor een grcot deel bestaat uit burgers van Haarlem en Omstreken, een bijdrage gezonden. De belangstelling voor het onderwijs is zeer groot. Zoo zijn voor het algemeen ontwikkelend onderwijs, dat wordt gegeven volgens de begin selen van het Instituut voor Individueel On derwijs (I. V. I. O.) 622 cursisten ingeschreven, waarvan circa 100 militairen per avond aanwe zig zijn. Het theoretisch-technisch onderwijs wordt ge geven volgens beginselen van het Polytechnisch Bureau „Nederland" te Arnhem (P. B. N. A.). Hiervoor zijn 258 cursisten, die verdeeld zijn m een groep Haarlem Centrum, Noord en Zuid. Voor docent aan de cursussen hebben zich 53 gemobiliseerden aangemeld. Behalve deze cursussen verleent het Centraal Bureau van O. en O. ook zijn bemiddeling voor cursussen in bakken, banketbakken, etaleeren, modeteekenen en lassohen. Er zijn door de Haarlemsche bungerij 170 ka mers ter beschikking gesteld voor zelfstudie waarvan 225 militairen gebruik maken. Deze kamers worden alle zonder vergoeding verstrekt. De commissie voor huiselijk verkeer heeft met vreugde mogen constateeren, dat de door de burgerij geboden gastvrijheid haar verwachtin gen niet beschaamd heeft al zijn de resultaten in het eene district grooter dan in het andere. Ongeveer 725 adressen staan te boek van bur gers, die „huiselijk verkeer om den haard" aan boden, ongeveer 25 kamers werden voor familie bezoek van militairen afgestaan en ongeveer 50 kamers voor logies. Tot heden zijn door het Comité van O. en O. 19 ontspanningsavonden voor de militairen in het kantonnement Haarlem gegeven en wel 11 tooneel-, 2 cabaret-, 4 revue- en 2 gemengde avonden turnen, muziek en wedstrijd van militairen op home-trainers. Deze 19 avonden zijn in totaal bezocht door 8250 man. Voorts hebben vele dilettanten-vereenlgingen te Haarlem op hun voorstellingen een aantal plaatsen varieerend van 100 tot 175 gratis ter beschikking gesteld voor de militairen, waar van de extra kosten zoo noodig gedragen zijn door het Comité. Aangezien het gebleken is, dat de belangstel ling voor ernstige muziek onder de te Haarlem gelegerde militairen gering is, heeft het sub comité voor muziek afgezien van het oorspron kelijk plan om zaal-concerten, uitsluitend voor militairen te doen geven. Vele vereenigingen gaven voor hun uitvoerin gen reductieaan militairen. In de afgeloopen maanden is geregeld aan de militairen gelegenheid gegeven tot dammen en schaken in de bovenzaal van restaurant Mun- nink. dit lokaal zijn door het comité betaald. Ook werden herhaaldelijk belangeloos simultaan- séances gegeven door bekende meesters. Dank zij vooral het krachtig ijveren voor de sportbeoefening van kapitein Bakker, kon een speciaal sportbureau worden opgericht, waartoe het burgercomité de noodige middelen ver schafte. Dit sportbureau van O. en O. is geves tigd in de R.K. Huishoudschool aan de Ged. Voldersgracht. Een sub-comité voor zwemmen is bezig het devies „elk militair zwemmer", te trachten tot werkelijkheid te maken, al zijn ook voer deze commissie de moeilijkheden en teleurstellingen groot. Bij dat alles mag niet vergeten worden te vermelden de prijzenswaardige medewerking, die de Haarlemsche sportorganisaties en ver eenigingen verleenen, waarbij niet alleen de neutrale organisaties, maar ook de Roomsch- Katholieke en de Arbeiderssportbond steeds be reid bleken hulp en steun te verleei.en op ieder gebied waar die verzocht werden. Aan het slot van de vergadering heeft luite nant P. S. Hausschild in zeer hartelijke bewoor dingen namens de militairen dank gebracht aan het Haarlemsche Comité van O. en O. voor alles wat het voor de militairen in het garnizoen Haarlem doet. In het bijzonder dankte luite nant Hausschild de presidente, mevr. de baro nesse de Vos van Steenwijk en den secretaris, den heer Schuil voor de groote activiteit en energie door hen betoond en 't vele werk, door hen voor de militairen verricht. Voorts bracht hij hulde aan Burgemeester en Wethouders van Haarlem voor hun zoo zeer gewaardeerde mede werking aan de Vereenigingen, Bonden en Wijkcommissies, die ontspanningsavonden orga niseerden, aan de Bach-Vereeniging, Mij. Toon kunst en de H.O.V. en ook aan de bioscopen, die tegen verlaagde entrees toegang verleenden aan militairen en tenslotte aan de Haarlemsche burgerij, welke zoo veel voor de militairen doet. De heer Hausschild eindigde met een woord van warmen lof aan het personeel van het Centraal Bureau van O. en O., dat zich volkomen bewust toont van het groote belang van zijn werk. Een negenentwintigjarige wielrijdster is gis teravond door onbekende oorzaak in de Groote Houtstraat geslipt Bij haar val liep zij een lichte hersenschudding en een hoofdwond op. Nadat zij door den Ongevallendienst was be handeld, is zij naar de Mariastichting vervoerd, waar zij ter observatie is opgenomen. Geboren: 16 Maart: M. de Wildevan Nog- geren, d. 17 Maart: H. C. W. MulderBrijan, d. 19 Maart; G. de GraafSchipper, d. D. GeertsSchutte, z. 20 Maart: E. S. C. Hulseboschd' Hane. d. Ondertrouwd; 20 Maart: S. Jongbloed en R. Frenkel P. J. Uittendaal en A. M. Bakker G. J. Kuiper en M. Groot M. Karelse en A. Duister W. C. Vlaarkamp en G. M. Schagen J. J. Erdtsieck en H. J. Voorting J. H. F. van den Berg en J. Bakker P. Delaroy en L. Rethage H. G. Jansen en A. M. Kroon J. G. Spanjaart en K. Kramer E. A. Postrna en E, C. van Slooten J. P. G. Heiloo en W. de Klerk H. C. Steenken en J. Hoogkamer H J. J. Vader en C. W. Hirsch C. van den Berg en C. Dubbelman A. F. Kok en C. Kaagman C. van Baren en A. van Weert H. van Gelder en B. Deen W. F. Kohier en J. J. Bloemen. Getrouwd: 20 Maart: H. J. Landsbergen en M. C. T. Janssen L. M. Jaspers en G. Crack- nell A. Kottman en M. Mulder J. P. Heijne en M. J. A. van Roore A. Ran en E. E. H. Kaspori C. Maasdam en W. Bergsma J. Wempe en J. H. van Dusschoten A. Wijnands en J. A. Kruithof J. van Leen en A. F. Bötzel F. A. van Zeventer en L. Har ren J. Jansen en S. M. J. Ottolini J. Nijssen en W. Kosters B. Wilkens en W. Knol A. F. Kleton en P. de Vries H. M. Steffers en M. A. Seggelink F. j. Elsinga en S. M. Bakker E. Frank en H. Swaab M. van Norde en F. J. Dijkstra J. van Ne- derpelt en A. J. Kuntzs W. A. de Haas en B. Schwandt. Overleden: 18 Maart: C. J. Staal. 41 jaar, Kamperlaan 19 Maart: I., 1 m„ d. van R. Stoeltje, J. Nieuwenhuijzenstr. hoogtepunten krijgen, zoodat elke sporter te vreden zal kunnen zijn. De indeeling van de jaarvergadering is even als de beide vorige jaren. De sportbond ver gadert eerst om de algemeene punten te be spreken, daarna volgen de sectie-vergaderingen voor de afzonderlijke takken van sport en tot slot wordt weer gezamelijk verslag uitgebracht. Ook de DHSB heeft het hard te verantwoor den in deze zware .tijd en daarom is de jaar vergadering van veel belang. De uitslagen van de Zondag j.l. gespeelde wed strijden zijn: Winfried—St. Voorwaarts 8—2; Winfried—V.I.F. 7—3; J. Leven—V.I.F. 7—3; J. LevenSt. Voorwaarts 73; D.SB 2— D.S.B. 1 2—8. De eindstand luidt thans: gesp. gew. gel. verl. pnt. scores D.S.B. I 10 10 0 0 20 89—11 Jong Leven 10 7 0 3 14 56—44 Winfried 10 6 1' 3 13 52—48 V.I.F. 10 3 1 6 7 40—60 D.S.B. II 10 0 4 6 4 36—64 St. Voorwaarts 10 0 2 8 2 31—69 De jaarvergadering van bovengenoemden bond wordt gehouden op 9 Mei te Haarlem. Deze ver gadering belooft belangrijk te zijn, doordat de reglementen voor wandelsport en voor athletiek behandeld zullen worden. Het was dringend noodig beide reglementen te herzien en aan te passen aan de veranderde contructie van den bon'd. Verschillende com missies zijn door de mobilisatie onvolledig ge worden en moeten worden aangevuld. Doordat de voorzitter en de secretaris van de commis sie voor gymnastiek dagelijksche bestuursleden zijn en deze combinatie niet gewenscht is moet er zelfs een geheel nieuwe technische commissie komen voor gynastiek. De programma's voor 1940 zijn uiteraard niet zoo groot als vorige jaren. Toch zullen zoowel athletiek, wandelsport als gymnastiek voldoende Een krachtig SVH-offensief vormt het begin van dezen wedstrijd en lang duurt het niet, of Snoek kan met een linksche worp het eerste doelpunt maken, 01. Onmiddellijk hierna weet Ch. Tordoir zich vrij te spelen en met alleen de Bruijn nog voor zich, geeft hij dezen geen kans, 02. De Heemsteders brengen het niet verder dan een hard schot van Braam en vol ledig moeten zij het, tegenover het bij vlagen technisch hoogstaand spel van SVH, afleggen. Het gelukt hun tenslotte, na uitstekend samen spel, door toedoen van Wijkhuizen, te scoren, 12. Even voor de rust laat van Dommelen het HPC-net opnieuw trillen met een bijzonder fraaie en zeer hard ingeschoten bal, 13. Minder goed verzorgd lijkt ons het spel van SVH na de rust. HPC is nu eenigen tjjd in den aanval en Braam die ons als midvoor de afwe zige Eldering moeilijk deed vergeten, brengt met een zuiver doelpunt de spanning weer een weinig terug, 2—3. Wie nu denkt, dat HPC den achter stand in zal loopen, komt bedrogen uit, want meteen hierop brengt v. Dommelen den stand op 24. Bovendien moet Heerkens Thijssen het water verlaten, zoodat HPC met 6 man verder speelt en nadat Snoek eerst nog een strafworp heeft gemist, maakt Fr. Tordoir kort voor het einde SVH's vijfde doelpunt, 25. Van het verblijf van Paulus te Efese wordt o.a. verhaald: „Anderen, die met tooverkunsten had den omgegaan, brachten de boeken en verbrandden ze voor aller oogen; de waarde ervan werd op een bedrag van vijftig duizend zilverstukken geschat" ongeveer twintig duizend gulden). Handelt evenzoo en verwijst slechte boeken naar den brandstapel, opdat zij hun vergif niet verder verspreiden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 5