Chamberlain de overwinnaar in het Lagerhuis-tornooi Kabinetscrisis in Frankrijk w ONZE MARINE TELEKI IN ITALIË PHILIPS PHILIDYNE' Rijwiellantaarns W. De Zwijger... Buitenlandsch Overzicht Tijdens de debatten bombar deerden Britsche vliegers het eiland Sylt WOENSDAG 20 MAART 1940 Wanneer er één tak van onze defensie zwaar en neerdrukkend belast is geweest met de gevol- Een van de na den vorigen oorlog alge meen heerschende, voorzeker eerlijke, maar helaas al te illusionistisch geble ken mentaliteit, die de verwezenlijking Van het nooit-meer-oorlog-ideaal nabij aehtte en dus „geen man en geen cent" v°or de weerbaarheid ter beschikking Wide stellen, dan is het wel onze Ko- Wnklijke Marine geweest. Wetend, dat de mogelijke ure des ge vaars de ver- "ediging van de hoogste belangen van °és zeevarend en rijke en groote kolo niën bezittend volk voor het leeuwen vel op haar zou komen te rusten, heeft V Marine ondanks de ongunst der Publieke opinie en ondanks de onver schilligheid, het gebrek aan medewer king en soms zelfs tegenwerking jaren 'ahg met overtuigde energie en trouwe '°ewijding haar ondankbare taak ver bid, makend van het te weinige, dat kaar ter beschikking werd gesteld, wat m van te maken viel, en vooral hoog houdend tegen alle, soms bittere teleur stelling in dien fieren geest en die °nverzettelijke plichtsgetrouwheid en "ie oprechte, offervaardige vaderlands liefde, die tot de schoonste tradities hehooren uit de roemrijke geschiedenis van onze zeemacht. Wanneer men onze marine-basis Den Helder bezoekt en de Gelegenheid krijgt het opleidingsinsti tuut vóór onze marine-officieren en de Wïdere marine-etablissementen te be zichtigen en met marine-officieren te sPreken, dan overheerschen tenslotte twee indrukken alle andere. Ten eerste, koe hier met mondjesmaat gefinancierd mr geëconomiseerd moest worden, hoe ^midden der oude gebouwen op waar lijk niet overbodige' binnenplaatsen "ie uwe uitbreidingen moeten worden °Pgetrokken, volgens een systeem van Zuinig behelpen en passen en meten, en hoe zelfs het verouderde en reeds afge- "ankte materiaal met zorg en ijver nog "ienstbaar wordt gemaakt aan de weer baarheid des lands. Ten tweede, hoe "°or strenge selectie, straffe en inge spannen opleiding en goede discipline Vn kader is en wordt gevormd, met kefde voor vak en materiaal, met mili tairen zeemansgeest, met hoog plichts besef en sterk verantwoordelijkheids- Gevoel. Is het te verwonderen, dat, nu de oor logsomstandigheden den psycholo- gischen tegenwind ten aanzien van "e vlootbelangen eenigszins heeft doen "raaien, marme-officieren van de gele- Genheid willen gebruik maken om zoo- Vel mogelijk verbetering te brengen in "at wat hun zoo na aan het hart ligt eh dat te lang verwaarloosd werd? Is "et sommigen van hen euvel te duiden, "at zij het jarenlang beoefende geduld "iet meer konden volhouden en in eer- kjken ijver en geestdrift vooruitliepen "P de beslissingen der Regeering ten "anzien van de drie slagkruisers? Lever hen zij daardoor niet het overtuigend bewijs, dat zij hun hart zonder voorbe houd verpand hebben aan de levens bak, die zij met veel jaren van zware studie en disciplinaire stiptheid hebben Voeten veroveren? Zelfs al is men er h°g niet van overtuigd, dat het befaam- "e slagkruisersplan op de beste en meest "°elmatige, ook economisch en finan ced verantwoorde wijze voorziet in de v°lstrekt noodzakelijke behoefte aan 'hootversterking voor ons land, moet Ven toch het militaire moreel waar deren, dat in onze Marine zoo hoog en V'achtig levend is gehouden. De be kwaamheid en toegewijdheid van onze Varine verdient meer en beter materieel hup waarover zij thans heeft te beschik- eb. Moge het haar verleend worden, "Pdat zij een der hoogste belangen des Vuds effectiever zal kunnen dienen dan "ur tot nog toe mogelijk was. seaant. Regeering-Wang wordt Maart geïnstalleerd EENS PTCTN1TÏÏS EN NOC STEEDS AAN DE SPITS Dr. Colijn in ons land terug Menschensmokkelaars in arrest B O U G iN.V. WILIEM VAN RIJN^/ Hevige sneeuwstormen in Denemarken Een stalen linie" in België ONDERNEMERSOVEREEN KOMSTEN vanaf f. 6.85 STALLING VAN MILITAIRE MOTORVOERTUIGEN ORGANISATIE VAN DE GEZONDHEIDSZORG Reizen maken door Euro-pa Is niet meer zoo'n gtoot pleizier. 't Is er niet bijzonder veilig, En geen vreemde komt meer hier. Tochnaar het klassieke voorb Was er een Amerikaan, Die ook nu in een paar weken Heel Europa heeft „gedaan". Alles heeft men laten kijken, Ieder heeft zich uitgesloofd, Maar geen mensch ister nog acht Wat hij er van heeft geloofd! Zelfs voor journalisten bleef hij Zoo gesloten als een pot, Als een vis ch zoo stom, en daardoor Vingen zij alleen maar b o t! Nederland heeft z'n grooten Zwijger, Maar Amerika nu ook, Heel wat perslui bracht deez' dagen Welles wel 'ns van de kook! Welles kwam eens inspecteeren Hoe het hier wel was gesteld; Onaandoenlijk, ongenaakbaar, Heeft hij ons geen woord verteld Is het wel 'ns meegevallen, Was dit reisje hem een feest? Ik zeg: 's nietes! Voor dien Welles Is het welletjes geweest! HERMAN KRAMER GEEN UITBREIDING DER ONBEWAAKTE OVERWEGEN °*dt '0hit ie zijn plicht doet slechte uH "^ang, leeft vergeefs zijn leven lang. Chamberlain Sterfdag van Koningin Emma Krans bij het monument te Soest Plechtigheid in de residentie EEN PAASCHEI VOOR HET ZWAKKE KIND Neem een proef met dit huismiddeltje tegen rheumatïek Wmtf ,;3 OPLEIDING TOT RESERVE OFFICIER Geen spreekuur directeur-generaal der P. T. T. De directeur-generaal der P.T.T. is verhin derd Dinsdag 26 Maart zijn gewone wekelijk- sctae spreekuur te houden. Kath. Werknemende Middenstand Voorjaarscongres in Den Haag ONVERBETERLIJKE INBREKER Twee-en-een-half jaar gevangenis straf opgelegd KATHOLIEKE JONGERENDAG ««hi. "het, ■Milaan, 20 Maart (D.N.B.). De Hongaar- e minister-president graaf Teleki is in gezel- aP van zijn vrouw, zijn dochter en zijn se- Vris Dinsdagavond uit Boedapest in Triëst ^Ugekomen. Morgen reist hij door naar Rome, aar hij de gast zal zijn van den Hongaarschen 'rOKio, 20 Maart. (Domei). Naar te Nanking Hedenmiddag om 12.55 uur is met de „Zil verreiger" op Schiphol aangekomen oud-minis terpresident dr. H. Colijn. Z. Exc. kwam uit Londen, waar hij na zijn bezoek aan Parijs besprekingen heeft gevoerd met tal van leden der Engelsche regeering en hooggeplaatste ambtenaren binnen het kader van zijn taak als voorzitter van de voorberei dingscommissie voor de bevordering van finan- cieele en economische samenwerking. Omtrent zijn gedachtenwisselingen' kon dr. Colijn ons op dit oogenblik niets verder mede- deelen. AMSTERDAM (W.) HAARLEMMERWEG 4/5"^ TELEFOON 86211 14 LIJNEN) KOPENHAGEN, 20 Maart. (Deensch Tel. Ag.) Groote deelen van Denemarken zijn ge troffen door een hevigen sneeuwstorm, welke gepaard is gegaan met yzei. Van overal zijn berichten binnengekomen over stopzetting van het spoorwegverkeer. Vele wegen zijn door sneeuwstormen versperd. Telefoonpalen en masten van het electrici- teitsnet werden bij duizenden vernield, met het gevolg, dat men overal, doch vooral in de lan delijke districten, verstoken was van electrici- teit. Ook het telefoonverkeer is in de war ge raakt. De storm heeft groote ijsmassa's opgejaagd en nieuwe moeilijkheden veroorzaakt voor de veerdiensten, welke geleidelijk aan waren her vat, nadat zij wekenlang hadden stilgelegen. Er bestaat groote vrees, dat het vervoer met de Paaschdagen ernstig in het gedrang zal komen. BRUSSEL, 19 Maart (Belga). Bij de bevei liging van het binnenland van België tegen plotselinge aanvallen door gemotoriseerde en ge pantserde divisies heeft men sedert September aanzienlijke vorderingen gemaakt. Er is een formidabele barrière van staal gebouwd, die voor tanks een vrijwel onoverkomelijke hinder nis vormt. Deze muur, die 10 kilometer lang is, weegt meer dan 36.000 ton. Tijdens sneeuw, re gen of vorst is het werk nooit gestaakt. De samenwerking tusschen de politie van Amsterdam, Venlo, Blerick en Tegelen heeft er toe geleid, dat eenige lieden konden worden opgespoord, die zich bezighielden met het smokkelen van Duitsche Joden over de Nederlandsche grens. Een garagehouder en een koopman uit Blerick en een caféhou der uit Tegelen werden in arrest gesteld. Bovendien konden zeven Joodsche vluchte lingen worden opgespoord, die door deze lieden in het land werden gebracht. Gebleken is nog, dat de aangehoudenen ook hun medewerking verleend hadden aan de vlucht naar ons land an Joden, die reeds geïnterneerd werden. De minister van Economische Zaken heeft aan de Tweede Kamer verslag uitgebracht over de toepassing van de Ondememersovereenkom- stenwet gedurende het tijdvak 1 Juli 1939 tot en met 31 December 1939. In dat tijdvak van 1 Juli 1939 tot en met 31 December 1939 zijn drie nieuwe verzoeken om algemeen verbindendverklaring van oftder- nemersovereenkomsten ingediend, t.w. voor de verbandstoffenindustrie, de loodindustrie en het destructiebedrijf. De behandeling van een van de reeds eerder aanhangig gemaakte verzoe ken, n.l. dat voor de staaldraadma trassen indus trie, bleef geschorst. De behandeling van de tien overige, reeds eerder aanhangig gemaakte, verzoeken heeft voortgang gevonden, met name die betreffende de overeenkomsten in de pet- tenindustrie. zachte-zeepindustrie, cocosindus- trie. gresbuizenindustrie. isolatiebuisindustrie. sigarettenindustrie, vleeschwaren- en vleesch- conservenindustrie. stroocartonindustrie en het loodgietersbedrijf in Limburg, alsmede dat be treffende de hernieuwe voortzetting der alge meen verbindendverklaring van de overeenkomst in de dames-confectieindustrie. Op een van deze tien verzoeken was bij het afsluiten van dit verslag (omstreeks 20 Febru ari) gunstig beschikt (dames-confectieindus trie), een verzoek was afgewezen (pettenindus- trie) en een verzoek was ingetrokken (gresbui zenindustrie). Ten aanzien van de overige zeven verzoeken was nog geen beslissing genomen. Van de drie nieuwe verzoeken werd dat be treffende de verbandstoffenindustrie ingetrok ken, de beide overblijvende waren nog in be handeling. In deze verslagperiode werden twee verzoeken om onverbindendverklaring van ondernemers overeenkomsten ingediend. Tot inwilliging van deze verzoeken bleek geen aanleiding te be staan. Blijkens een legerorder heeft de minister van Defensie, ter voorkoming van de dikwijls aan zienlijke schade, welke hotels en restaurants zouden kunnen lijden, wanneer zfj tot hun be drijven behoorende garages niet ter beschik king hunner bezoekers kunnen stellen, doordat deze garages geheel of grootendeels gevorderd zijn als stallingruimte voor militaire voertuigen, bepaald, dat wanneer betrokkenen daartoe het verzoek doen garages, ten aanzien waar van de mogelijkheid op zoodanige schade be staat, gedurende het zomerseizoen waaronder in beginsel is te verstaan de periode van 20 Maart tot 20 September ter beschikking der eigenaren gesteld dienen te worden onder be ëindiging der vordering. Moeten dientengevolge motorvoertuigen in de open lucht worden opgesteld, dan moeten de motorkap der automobielen, alsmede de motor rijwielen onder dekzeilen geplaatst worden. Eenige jaren geleden stelden de Nationale Federatie „Het Wit-Gele Kruis", de Ned. Mij. tot bevordering van de Geneeskunst, de Alg. Ned. vereeniging voor sociale Geneeskunde, de Alg. Ned. Ver. „Het Groene Kruis" een com missie in ter bestudeering van de gezondheids zorg. Deze commissie, die haar arbeid op 18 Januari 1936 aanving, heeft de resultaten van haar onderzoek vastgelegd in een uitvoerig rapport, dat den minister van Sociale Zaken werd aangeboden en thans in druk is versche nen. Zooals bij een materie van een zoo grooten omvang te verwachten was, werd geen volko men overeenstemming verkregen met de bestu ren van de organisaties, die de commissie sa menstelden. Niettemin vleit de commissie zich met de hoop, een bijdrage tot verbetering van de orga nisatie der gezondheidszorg te hebben geleverd. Zij doet haar rapport vergezeld gaan van een ontwerp-wet inzake de bevordering van de Volksgezondheid. Naar aanleiding van een bericht, waarin werd medegedeeld, dat machtiging is verleend om de afsluiting van een tiental overwegen te vervan gen door een mechanische beveiliging, deelt de directie van de Nederlandsche Spoorwegen ons mede, dat zij van deze machtiging tot nader order geen gebruik zal maken. De flikkerlicht-installaties, die ter beschik king komen, zullen allereerst gebruikt worden ter beveiliging van de thans bestaande onbe waakte overwegen. ttficieei wordt medegedeeld, zal de nieuwe cen- ^aie regeering in China onder leiding van arig Tsjing Wei op 30 Maart worden ge fileerd. zitting van den politieken raad heeft verder "aar eerste bijeenkomst eenstemmig de vol- "e besluiten genomen: b "Vang Tsjing Wei krijgt de bevoegdheid de VGi,r6kkingen tusschen Japan en China op zijn atitwoording te regelen; bie' ^anS Tsjing Wei krijgt de bevoegdheid de 'UWe centrale regeering van China te organi- eretl. ty öe naam van de nieuwe centrale regeering ki „nationale regeering". De zetel daarvan to Nanking ep. de vlag zal zijn een witte lte tegen een blauwen hemel, met een tijdelijk fliq hen voorstellende: vrede, nationale red- en antikommtern-gezindheid nieuwe centrale Chineesche regeering, wel- W hans gevormd zal worden, is bedoeld het p 'Utl van Tsjoengking als wettige nationale "er o te' vervanëen en derhalve zal de zetel Zetel hineesche regeering van Tsjoengking (de ha» Van Tsjang Kai Sjek) worden overgebracht r Nanking. Chamberlain heeft het gisteren niet moeilijk gehad om het Lagerhuis, dat zich de laatste dagen wat onrustig getoond had wegens den afloop van het Finsch—Russisch conflict en de activiteit, welke de Duitsche diplomatie hierna ontwikkelde, te kalmeeren. Voor den zooveelsten keer heeft de Britsche premier be wezen, dat hij er bijzonder slag van heeft, een opkomenden storm tegen zijn beleid te bezwe ren. Dan staat er ineens een andere Chamber lain voor het Lagerhuis: niet de voorzichtige, koele redenaar, die zijn kansen wikt en weegt, maar een redenaar, die zijn tegenstanders van de juistheid van zijn politiek weet te overtui gen, die zijn toehoorders weet te boeien en soms zelfs mee te sleepen. Zoo was het destijds na het heengaan van Eden, zoo was het onlangs nog na het aftreden van Hore-Belisha en zoo was het ook gisteren weer na het diplomatiek échee, dat de Geallieerden schijnen geleden te hebben door den vrede van Moskou. Hadden Londen en Parijs immers niet in Noord-Europa een kans laten voorbijgaan om én Duitschland èn Rusland een gevoeligen slag toe te brengen? Lieten Noorwegen en Zweden zich niet door Duitschland intimideeren en zag het er niet naar uit, dat zij steeds meer in het vaarwater raakten van de Duitsche politiek? Buitte Berlijn het succes van Moskou niet uit om de as weer op gang te brengen en bespeurde men op den Balkan ook geen aarzeling of de Geallieerden wel tegen de dynamische politiek der spil waren opgewassen? Waarom hadden Londen en Parijs, nu de oorlog reeds bijna zeven maanden duurt, nog steeds niet het ini tiatief genomen; waarom traden zij niet meei actief op, zoowel in de diplomatie als in de heele oorlogvoering? Het waren allemaal vragen, waarop Chamberlain een overtuigend antwoord moest geven, wilde hij althans aan de onzeker- heid, aan de deprimeerende stemming onder het Engelsche volk een einde maken. Te weinig activiteit in de oorlogvoering? Daar staat de Engelsche premier voor zijn critici; „Zoo juist ontvang ik de mededeeling, dat de Britsche luchtmacht de Duitsche vliegtuig basis te Hömum op het eiland Sylt heeft aan gevallen en ernstig beschadigd. Deze actie is een antwoord op den aanval op Scapa Flow." Heel het Lagerhuis juicht; waar blijven de ar gumenten der oppositie? En terwijl de debatten voortduren, ronken de zware Britsche bommen werpers boven het Duitsche eiland; tientallen bommen werden uitgeworpen, de eskaders los sen elkander af; zoo duurt het voort van 8 uur 's avonds tot in den ochtend. Toch heeft Chamberlains rede weinig nieuws gebracht. De eenige onthulling, welke hjj deed was, dat het expeditieleger, dat naar Finland zou gezonden zijn als de regeering te Helsinki er om zou hebben gevraagd 100.000 man sterk was. Zoover is het echter niet gekomen. Uit de rede van den Engelschen minister-president is opnieuw gebleken, dat het niet alleen Londen was, dat de expeditie naar het hooge Noorden riskant vond. Ook Helsinki aarzelde, omdat het evenals Stockholm en Oslo wist, dat Duitschland zou ingrijpen, wanneer de Geallieerden te hulp zouden snellen. Noord-Europa zou vrijwel zeker het terrein zijn geworden, waar de groote oor log zou worden uitgevochten en hierbij zouden Rusland en Duitschland in het voordeel zijn geweest wegens hun veel betere geografische ligging en daarom ook veel sterkere strategi sche positie. Welken indruk Chamberlains woor den maakten, blijkt wel uit de reactie van een der Lagerhuisleden, die zeide, dat Engeland de Zweedsche regeering dankbaar moest zijn, dat zij het land voor dit dwaze initiatief gered had. De Britsche premier stelde dan ook, naast Moskou, Duitschland verantwoordelijk voor hetgeen in Finland geschied is. En Maiski, de Russische ambassadeur te Londen, die de La gerhuiszitting bijwoonde, zal in zijn hart Cham berlain wel gelijk moeten geven: zonder het pact met Berlijn zou het niet gelukt zijn; zon der Berlijn zou Stalin thans niet de hegemo nie in het Oostzeegebied bezitten. Maar zal de Roode tsaar zich hierover dankbaar toonen tegenover den Duitschen dictator? Chamberlain sprak ook over het zoogenaam de Duitsche vredesoffensief en zette nog eens het principieele doeleinde der Geallieerden uit een: een duurzame vrede op moreele basis, hier bij herhaaldelijk herinnerend aan president Roosevelts jongste rede, waarin deze hetzelfde betoogde Ook over de plannen van de as maak te hij zich weinig bezorgd: Engeland is op al les voorbereid, was zijn eenige antwoord. En het Lagerhuis was tevreden gesteld, de gemoe deren waren gekalmeerd en zelfs Hore-Belisha, de onlangs afgetreden minister van Oorlog, die naar men zegt ten koste van alles in Noord- Europa had willen intervenieeren, was met zijn critiek op het beleid van de regeering niet in staat het vertrouwen in Chamberlain te doen schokken. Zoo is de Britsche premier voor de zooveelste maal weer als de overwinnaar uit het politiek tornooi in het Lagerhuis te voor schijn gekomen. V Chamberlain had het heel wat gemakkelijker dan zijn collega te Parijs, Edouard Daladier, die na de motie van vertrouwen, welke de Ka mer om 4 uur hedenochtend aannam, zich ge dwongen zag president Lebrun het collectief ontslag aan te bieden van het kabinet, daar bij de stemming nog niet de helft der afga vaardigden zich vóór de regeering uitsprak. Driehonderd Kamerleden onthielden zich im mers van stemming, hetgeen duidelijk bewijst, dat de Kamer vele grieven heeft tegen de sa menstelling en de politiek van het huidige kabinet. Waarschijnlijk zal Daladier onmiddellijk op dracht krijgen een nieuw kabinet te formeeren, waarin ook een minister van Buitenlandsche Zaken zooals men weet is Bonnet eenigen tijd geleden naar Justitie overgegaan en een minister van Oorlog benoemd zullen wor den. Tot dusver nam Daladier zelf deze functies v/aar. Zoowel de Senaat als de Kamer waren echter van meening, dat deze beide ministeries en bovendien het premierschap te zwaar waren om in één hand geconcentreerd te zijn. Dala dier moest voor dezen aandrang wijken en heeft daarom het ontslag van zijn kabinet aan geboden. Hedenmorgen heeft de burgemeester van Soest, mr. A. L. des Tombes, namens het ge meentebestuur een krans van paarse seringen gehecht aan het monument van Koningin Em ma te Soest. Zooals bekend, wordt heden de sterfdag van deze hooge ambachtsvrouwe van Soest her dacht. In Den Haag heeft de voorzitter van de Princevlag, de heer Joh. G. L. Berlott, bij het monument van de Koningin-Moeder in het Rosarium op het Jozef Israëlsplein een krans gelegd, waarbij een vlaggen-vendel stond aange treden. Op het lint, dat aan den krans bevestigd was, stonden de woorden „Aan de moeder des vaderlands". Vervolgens werd overgegaan tot de onthul ling van een bronzen hekje om den Prinses- Irene-boom, welke onlangs is geplant. Hetzelfde is indertijd geschied met den Prinses-Beatrix- boom. Na met eenige woorden zijn vreugde over de geboorte der beide Prinsesjes te hebben uitge sproken, verwijderde de heer Berlott dé Neder landsche vlag, die het monumentale hekje aan het oog had onttrokken. De eenvoudige plech tigheid werd besloten met een driewerf hoera op het Oranjehuis. Men Schrijft'ons: „Een ei is geen ei" „Twee ei is 'n half ei" Drie ei is een Paaschei. Zoo zingt 't in den tuin van m'n buurman, waar de kleine kleuters elkander onder vreug dekreten laten zien wat de Paaschklokjes van hun reis uit Rome voor hen hebben mede gebracht. Wat 'n blijde Paaschmorgen. Maar door de droevige tijdsomstandigheden zijn er vele zwakke kindertjes, wier gezondheid heeft geleden en die óók graag flink en sterk zouden willen worden, zouden willen spelen en ravotten zooals andere kinderen. Laten we sa men voor die kinderen eens met de Paaschkorf rondtrekken. Een van onze Paascheitjes omzet ten in een kleine gift aan het Ned. R. K. Huis- vestings-Comité, dat zal zorgen dat deze zwakke kleine kinderen worden uitgezonden naar bosch of strand, om daar den blos op de wangen en de gezondheid terug te krijgen. Gij kunt het zwakke kind geen beter Paasch- eitje schenken. Hiervoor sturen we u met Paschen een en velopje (Paaschei-zakje) waarin allen die maar willen hun bijdrage kunnen steken. Wij halen na Paschen, al die goede gaven, groot en klein op, en dan kunnen weer zeer vele zwakke kinderen worden uitgezonden, om de gezondheid terug te vinden. Wanneer gij door omstandigheden geen Paaschei-zakje hebt gekregen, vergeet dan niet uwe gave rechtstreeks te zenden aan het Cen traal Bureau van het Ned. R. K. Huisvestings comité Hekellaan 6, Den Bosch, gironummer 34348. Het zwakke kind zal u altijd dankbaar zijn. Gemakkelijk zelf te maken U hee'ft hiervoor noodig een •choone flesch, 85 gram terpen tijn of, indien niet verkrijgbaar. 85 gram brandspiritus en 15 gram Rheumagic-olie (gecon centreerd) Een 15 grams flesch.ie Rheumagic-olie kost by eiken apotheker of drogist 65 ct., dus met de terpentijn of brandspi ritus bent U voor ongeveer drie kwartjes klaar. Schud de bestanddeelen goed door elkaar. Be vochtig de pijnlijke plaatsen ermede, zonder te wrijven of te masseeren. De pijn verdwijnt on middellijk. Haal het vandaag nog in huis en bewaar dït receptje. Jongelieden, die niet in werkelijken dienst zijn en mede willen dingen naar de plaatsing bij de op. leidingen tot reserve-officier van het wapen der militaire luchtvaart, het korps motordienst of het korps pontonniers en torpedisten, welke, zoo als gemeld, omstreeks 1 October aanvangen, en die in het bezit zijn van het vereischte diploma of wel voor 1 October dit diploma' denken te be halen, moet zich zoo spoedig mogelijk met een daartoe strekkend verzoekschrift, hetwelk op ongezegeld papier kan zijn gesteld, tot den minister van Defensie wenden zoo mogelijk met overlegging van het diploma en de daarbij behoorendecijferlijst, dan wel door den direc teur van de desbetreffende onderwijsinrichting gewaarmerkte afschriften van deze bescheiden. De aandacht wordt er op gevestigd, dat de hiervoren bedoelde opleiding bij het wapen der militaire luchtvaart niet de opleiding tot reserve-officiervlieger of reserve-officier-waar- nemer omvat, terwijl voor de leerlingen van de scholen voor reserve-officieren van genoemde legeronderdeelen overgang naar het tweede studiejaar der Koninklijke Militaire Academie niet mogelijk is. Omtrent den datum van aanvang van de eerstvolgende opleiding tot reserve-officier bij de infanterie, de cavalerie, de wielrijders, de bereden artillerie, de luchtdoelartillerie, de motorartillerie, de kustartillerie en de militaire administratie is nog geen beslissing genbmen. In Hotel „Hof van Holland" te Den Haag hield de diocesane organisatie voor den Katho lieken Werknemenden Middenstand (W.M.) in het Bisdom Haarlem haar Voorjaarscongres. De opkomst was bevredigend. Alle afdeelingen wareft afgevaardigd. Wegens ong^teldheid van den heer P. J. M. de Graaf werd door den heer M. J. Coelen (Den Haag) het voorzitterschap waargenomen. Deze opende de vergadering met 'n kort woord Het jaar 1939 is in velerlei opzicht geen opge wekt jaar geweest. Het schrijven van het Epis copaat aan den Centralen Raad heeft ons een hart onder den riem gestoken. We zullen met forsche stappen den ingeslagen weg blijven vol gen. Spr. verbond hieraan een woord van op rechten dank aan het Episcopaat. Verschillende mededeelingen werden daarna gedaan. O.m. was rapport uitgebracht door de kas-contróle-commissie, welke voorstelde den penningmeester, den heer Robben, voor zijn keurig beheer te willen dechargeeren. Dit voor stel werd onder applaus overgenomen. Eveneens werd medegedeeld, dat voorbereidingen worden getroffen om in Leiden, Dordrecht en Delft te komen tot de oprichting van W. M.-afdeelingen. De jaarverslagen leverden het beeld van eer klein leger op een groot slagveld. Er is „finnig" gestreden, hoe beperkt de kasmiddelen, hoe klein het aantal leden ook was. Bij de behandeling van de begrooting werd aangedrongen op verhooging van de contributie. De voorzitter wenschte dit voorstel nog niet over te nemen. Intusschen zegde hij toe de acti viteit van het diocesaan bestuur niet af te zul len meten naar de grootte der contributie. De begrooting werd hierna vastgesteld. In ver band hiermede werd bij acclamatie de afdeeling Rotterdam aangewezen voor kascontroleurs over 1940 zorg te dragen. De heer De Vos, lid van den Centralen Raad W.M., gaf hierna een uiteenzetting van de ge voerde propaganda. De resultaten van een en ander mochten reeds worden geplukt in de aan melding van nieuwe leden en de oprichting var. de afdeeling Bussum. De heer De Vos herinnert aan een circu laire door den Centralen Raad verzonden aan verschillende patroons en overheids lichamen, in welke circulaire werd verzocht te willen bevorderen, dat het loon gelijker tred zou houden met de stijging van den le vensstandaard. Deze circulaire heeft veel stof doen opwaaien. Gemeend werd, dat het verzenden van dergelijke circulaires niet op den weg der standsorganisaties zou liggen. Doch spr. is van oordeel, dat het bisschop pelijk communiqué van 1926 nog nimmer is herroepen, en de standsorganisaties niet al leen het recht, maar ook den plicht hebben op te komen voor de belangen, welke alle standsgenooten gemeen hebben. Ten aanzien van de besprekingen tusschen de besturen van het Kath. Werkliedenverbond en van den W. M. werd medegedeeld, dat spoedig een voor beide partijen wel aanvaardbare op lossing zal kunnen worden verwacht. Algemeen is de vergadering van oordeel, dat de kleine W. M. voor een groote taak staat en alle leden moeten volhouden. Diverse vormen van propaganda werden vervolgens besproken. Vooral de medewerking der geestelijkheid is onmisbaar. Dr. A. A. Olierook, ".eestelijk adviseur, ver kreeg hierna het woord. Wijzend op de dynamische kracht, welke van de standsorganisatie kan en moet uitgaan tot hervorming van de maatschappij, merkt spr. op, dat het geen kwestie is van verandering van vormen, maar van verandering van den geest. De middeleeuwen bezaten bijna volmaakte In stituten, maar uitwassen, misbruiken, verkeerde instellingen hebben ze gesloopt. Het individua lisme heeft den geest verstard. Reeds is een kentering van de mentaliteit waarneembaar. De jeugd wil anders en is paraat voor nieuwe idee ën. De kwalen van dezen tijd komen voort uit hebzucht en onbeperkten machtswellust. De standsorganisaties zijn de instituten, welke de menschheid zullen kunnen grijpen. Herinnerend aan het heilig lijden Onzes Heeren stelt spr. de twee groote idealen voor oogen: liefde en recht vaardigheid. Van het Hoogwaardig Episcopaat hebben wij een schrijven ontvangen, bestemd voor ons, bestemd voor allen. Wij zijn op het goede pad. Gelijk de tarwekorrel zullen we bijna afstervend opschieten en rijke vruchten dragen. Eens zullen wij een volwaardige standsorgani satie zijn. (Applaus). De heeren M. J. Coelen (Den Haag) en E. G. Robben (Schiedam) werden bij acclamatie her kozen als bestuurslid. De 43-jarige kantoorbediende L. J. J. B. T„ die voor het Haagsche Gerechtshof in hooger beroep heeft terechtgestaan, had niet minder dan 16 vonnissen achter den rug. Dit maal was hij door de Haagsche rechtbank tot twee jaar gevangenisstraf veroordeeld, omdat hij twee inbraken gepleegd had in de Engelsche kerk te 's-Gravenhage en één in het gymnasium aldaar. In de kerk had hij met een kornuit de offerbusjes geledigd en de beide inbrekers wa ren binnengekomen door het kostbare glas-in- loodraam in te drukken. De advocaat-generaal vorderde verhooging van de straf tot twee en een half jaar gevan genisstraf. Het Hof heeft conform dezen eisch vonnis gewezen. Op Donderdag 2 Mei (Hemelvaartsdag) zal in de Stads-Doelen te Delft een landelijke ka tholieke Jongerendag worden gehouden. Op de zen Jongerendag zal o.a. het woord worden ge voerd door den voorzitter der R. K. Staatspar tij, oud-minister mr. T. J. Verschuur, terwijl tijdens de middagbijeenkomst het Tweede Ka merlid Max van Poll een rede zal houden over den band met Indië.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 9