DE GEBROEDERS „GOOCHEM" JOZO GEJODEERO KEUKENZOUTwa/wborg <Kdimêa<U vonden dag B TREDEN F 'struma) BETER LOOPEN. DONDERDAG 21 MAART 1940 UIT DEN OMTREK BENNEBROEK HEEMSTEDE LISSE HILLEGOM NOORD WIJKERHOUT NOORD WIJK SASSENHEIM i De tweede druk ZILK VIJFHUIZEN RIJKSVISCHAFSLAG STAAT VAN BESOMMINGEN DE ELEGANIE SIEUNSCHOEN - C )E PRIJZEN VALLEN MEEW FEUILLETON' bOOR JOHN BUCHAN Coöp. Raiffeisenbank. In het R. K. Ver enigingsgebouw hield de Coöp. Raiffeisenbank ®aar jaarvergadering. Nadat de heer J. A. Vernooij de vergadering •jad geopend en het overleden lid Hoogervorst herdacht, deelde de directeur, de heer H. Warmerdam, mede, dat de heer J. A. Vernooij de ."Penbare vergaderingen in het vervolg za) 1{tóen. Als stemopnemers werden aangewezen de "teren W. v. Lierop en Joop Vernooij. Na het financieel verslag besprak de voorzit- r1- derr stand van de Bank, welke dit jaar, on danks den moeilijken tijd, toch een gunstig re- 8u'taat heeft gehad. Wel waren er moeilijkheden Bedeest, vooral met de bij de bank aangesloten e<Jen. Spr. betreurde het vooral, dat de mede- üerking soms veel te wenschen overliet, vooral de betaling der rente. Hij spoorde aan deze tedte steeds en op tijd te betalen. .Ten aanzierr van de loopende rekeninghouders ^treurde spr. het dat deze hun geld onvoldoen- e aflosten. Dit moest gebeuren anders zou dit «U spoedig onder bevroren credieten moeten '"arden gerangschikt. Het bestuur zou zich dan ^noodzaakt zien andere maatregelen te tie nen. Vervolgens bracht de kassier, de heer R. O. v Vossen, verslag uit over het 27e boekjaar. Ontvangsten: aan ingelegde spaargelden 125.663,39; aan terugbetaalde voorschotten 1034,50; ontvangst in loopende rekening 131.634,83: diverse ontvangsten en kasgeld '5-409.25; eindcijfer der rekening f 293.741,97. Vitgaven: terugbetaald aan spaarders f 1279,34; roeven voorschotten f 125,77; uitgaven in loc- r^bde rekeningen 126.918,45; aan de spaarbank f°°r spaargelden f 6498,81; diverse uitgaven 19.813,71; totaal 154.636,08. Balans. Bezittingen. Bij de Cerrtr. Bank be- .e?d kasgeld 13.686.17; uitstaande voorschotten 85.974.95; te goea in loopende rekeningen 186.401,29; nog te vorderen f 11,66; eindcijfer 1 286.074,07. Schulden. Aan de spaarbank ingelegde spaar- p'den f 256.071,10; reservefonds der Bank 29.457,59; te vorderen renten f 11,66; restant j'hst na afschrijvingen f 533,72; eindcijfer 1 286.074.07. Nog zij vermeld, dat bij de Bank zijn aange red 328 spaarboekjes, 29 loopende rekening- "°Uders, 60 voorschotten, waaronder hypothe- Het aantal leden bedraagt 96. SNIF SMUF Beiden liepen vlug naar een groote pomp, die op de markt stond. Terwijl de een pompte, probeerde de ander zoo goed mogelijk het roet te verwijderen en na geruimen tijd zagen ze er weer eenigszins toonbaar uit." Zij kwamen nu voorbij een restaurant en de heerlijke lucht, die naïir buiten kwam, opsnuivend, zei Pit: „Wat zou ik hier eens heerlijk willen eten. „Dat kan," zei Pat. Dan gaan we hier dineeren en samen stapten ze naar binnen. Na enkele vragen, waarop de heer v. d. Vosse "itwoordde, werd het verslag goedgekeurd. Met 55 van de 60 stemmen werd vervolgens de ter a. Teeuwen als bestuurslid herkozen, ter- pi' in den raad van toezicht de heer P. v. d. erg werd herkozen met 55 stemmen. Als "«■atsvervangende bestuursleden werden geko ld de heeren J. A. Vernooij 52 stemmen en C "t 41 stemmen. Vergadering Luchtbescherming Onder voor- jjtterschap van mr. A. J. Backer hield de afd. pbernstede van de Nederl. Vereen, voor lucht- j^scherming haar eerste jaarvergadering in het X. Vereenigingsgebouw. Na eten kort openingswoord en voorlezing van ,e notulen, volgden enkele mededeelingen, oa. ®t bedanken van den heer W. J. Saeys als Penningmeester, een der pioniers van de afdee- abg, die veel heeft bijgedragen aan 't tot stand °blen der vereeniging. Br herinnering brengt de voorzitter de a.s. P°ote propagandavergadering op Woensdag 27 j,aarf. de cursussen voor gezinsbescherming en ■H.B.O.. die dit voorjaar weer gegeven worden jV hoodig zijn, omdat minstens in elk gezin er ®b of meer zijn die weten wat hun te doen in tijd van nood. De blokbrandwecr Dok in Finland, aldus de voorzitter, is weer ^-bleken, dat de branden de ergste rampen zijn. bbrom was eenigen tijd geleden een com- p Ssie samengesteld om te onderzoeken, hoe ^ler in Heemstede een organisatie zou kunnen °rden samengesteld om tijdens 'n luchtaanval s eblueele branden te bestrijden. Êen rapport is bftiengesteld en reeds de vorige week aan B. P W. doorgezonden, daar wij die instantie noo- 8 hebben. v De commissie, aldus de voorzitter, heeft zich ''gesteld de gemeente in 21 blokken te ver veen, in ieder blok een ploeg van tien man eigen materiaal. Dp initiatief van de Vereeniging en met finan- (Jb'en steun der gemeente is aan onvermogen- ^b gratis materiaal verstrekt voor de ver betering, van de woningen, waarvoor 364 aan- 'a8en waren binnengekomen. Naast den dank b het gemeentebestuur bracht de voorzitter t b Woord van hulde aan het Algemeen comité e ontwikkeling en ontspanning van werkioozen 'n het bijzonder aan de werkioozen zelf, die, j'f geteisterd door de ramp der werkloosheid, veel gemeenschapszin bezitten, dat zij gra- b het materiaal pasklaar maken en reeds een bding gereed hebben. k b een uitvoerig verslag gaf vervol- abs de secretaris, de heer J. de Graaf, v h Overzicht van het werk over het eerste "bsnigingsjaar. Begonnen in Februari met 145 eb steeg dit tot 31 Dec. op 1127. Cursussen werden druk bezocht, de tentoonstelling bleek nuttig gewerkt te hebben. Met algemeene stemmen werd mr. A. J. Bac ker als voorzitter herkozen, terwijl in de va cature, ontstaan door het bedanken van den heer Saeijs, als penningmeester werd benoemd mej. M. Rroog. Zeer uitvoerig werd vervolgens besproken de agenda van de algem. vergadering en dan meer speciaal het concept-reglement, waarop door de afdeeling verschillende aanmerkingen zijn of worden gemaakt. Zoo kan men niet accoord gaan met het ontzetten uit de vereeniging zon der zich te kunnen verantwoorden. Ook niet met een afdracht aan de Territoriale verban den naast die voor de landelijke organisatie, waardoor de afdeelingen leeggezogen werden. Zeer ernstige bezwaren werden geuit tegen de wijze van het samenstellen van candidaten voor het hoofdbestuur en ten slotte ook regen het eischen van aparte bijdragen voor het tijd schrift „Luchtgevaar", waarbij ten slotte plan nen geuit werden om desnoods te trachten een plaatselijk orgaan voor Kennemerland-Zuid te stichten. Als afgevaardigden naar de algemeene ver gadering werd benoemd de heeren N. Visser en J. de Graaf en als plaatsvervangers de heeren N. C. Repeliers en inspecteur A. Berentsen. Algemeene Ver. v. Bloembollencultuur. Al hier hield de Algemeene Vereeniging voor Bloembollencultuur, afdeeling Hillegom, de jaarvergadering in hotel Sistermans. De voorzitter, de heer W. Jonkheer, opende de vergadering om 8 uur en heette in het bij zonder welkom den heer P. Elfrink, het nieu we bestuurslid en neemt daarop op hartelijke wijze afscheid van het aftredende bestuurslid, den heer C. Kramer Lz. Verder wijst de voorzitter op de ongunstige omstandigheden van het vak en spreekt den wenseh uit, dat 1940 beter zal eindigen dan het begonnen 'is. Nadat daarna alle aanwezigen waren opge staan sprak de voorz. een woord ter nagedach tenis van 't overleden lid. den heer J. Schelp- zand Lz.. die op nog jeugdigen leeftijd is over leden. Hij ruste in vrede. Uit het jaarverslag bleek, dat er twee leden vergaderingen werden gehouden. Herinnerd werd aan het luisterrijk gevierde 60-jarig bestaan van de afdeeling. Verder werd gewezen op den veranderden toestand in het Bloembollenbedrijf. Uit het financieel verslag bleek, dat het sal do van f 1307.96 verminderd is tot f 903.40, ver oorzaakt door de onkosten van het vieren van het 60-jarig jubileum. Het ledental bleef 460. De heer C. J. Bakker bracht verslag uit van de Beurscommissie. Tot lid van de Beurscommissie werd met al gemeene stemmen benoemd de heer Th. Jonk heer. Tot afgevaardigden voor de algemeene ver gadering werden de heeren D. van Egmond en C. van Til-Hartman gekozen. De behandeling van den beschrijvingsbrief voor de algemeene vergadering gaf aanleiding tot een bespreking over de maatregelen, die de regeering voornemens is te treffen, opdat het surplusfonds zijn taak kan blijven vervullen. Over het algemeen werd het verstrekken van een rentelooze leening, waardoor het tekort van surplusfonds van f 1.700.000 wordt aangezui verd, toegejuicht. Bij de rondvraag werd er op gelezen, dat 't vreemd aandoet, dat degenen die voornemens zijn op het vrijgekomen land groenten te tee- len een formulier moeten teekenen, waarop zij verklaren accoord te gaan met de „vastgestelde voorwaarden", welke zij niet kennen. De voorzitter zegt toe, dat het bestuur deze kwestie zal onderzoeken. Daarna volgde sluiting. Omgewaaid. Toen de heer H. gisteren per rijwiel reed over de Veenenburgerlaan, werd hij door een windvlaag omgeworpen. Hij kwam te recht op een paal en brak twee ribben. Geiten fok vereeniging. De geitenfokvereeni ging „de Werkmanskoe" hield haar 5e jaarver gadering onder presidium van den heer C. J van Tol. De voorzitter opende de vergadering met een welkomstwoord, waarbij hij wees op het 5-jarig bestaan der afdeeling. Spr. hoopte, dat de ver eeniging, die haar wel en wee heeft gehad in dc afgeloopen 5-jarige periode, goede jaren tege moet moge gaan. De notulen werden gelezen en goedgekeurd. De rekening en verantwoording van den pen ningmeester, den heer van der Laan, volgde, waaruit bleek, dat ontvangen was f 164.96 en uitgegeven een bedrag van f 153.13 alzoo een batig' saldo van f 11,83. De heer Siebelt bracht dank aan het gemeen tebestuur voor de verleende subsidie van f 25. Medegedeeld werd. dat het verboden is in de gemeente een z@. wilden bok; te houden. Deze verordening is thans goedgekeurd. Voorts wero mededeeling gedaan omtrent de melkcontróle. Besloten werd, dat de opbrengst van het mer ken der jonge geiten voortaan ten goede zal komen aan den merker, door het bestuur aan gewezen, n.l. den heer C. J. van Tol. Het bestuur stelde voor om de leden niet- geitenhouders een verlaging van contribu tie te geven, n.l. van f 1.50 op f 1. Dit leverde discussie op. De eindconclusie was, dat de ver gadering hiermede accoord ging. De heer Siebelt bracht hierop verslag uit van den Alg. Provincialen Bondsdag' te Rotterdam. De bestuursverkiezing volgde. De periodiek aftredende bestuursleden, de heeren H. Siebelt en P. Berbie werden bij enkele candidaatstelling herkozen. Wedstrijd in soortenkennis Door de Noord wij kerhoutsche Bloembollenbeurs zal van Don derdag tot Zaterdag een tentoonstelling van narcissen gehouden worden in café van Pari don. Aan deze tentoonstelling zal een wedstrijd in soortenkennis verbonden worden. De deel name is vrij opengesteld voor leden van den L. T. B. en het H. B. G., terwijl van niet-leden een kleine vergoeding' zal worden gevraagd. Er zullen prijzen in geld beschikbaar gesteld wor den voor de beste kenners. Een groote sorteering bloeiende narcissen zal ingezonden worden, waaronder veel nieuwe soorten, zoodat een bezoek aan deze tentoon stelling welke Donderdagmiddag 3 uur geopend wordt de moeite wel zal loonen. Er zal voor vak lui veel te leeren en te zien zijn. De werkloosheid In deze gemeente is de werkloosheid gelukkig sterk afnemende. Bedroeg het aantal ingeschrevenen bij de ar beidsbemiddeling op 15 Febr. 524. Op 15 Maart bedroeg het aantal nog 449, terwijl op het mo ment nog 313 werkioozen staan ingeschreven, waarvan 285 landarbeiders. Baldadige jeugd Den laatsten tijd komen er wederom bij de politie klachten binnen over de baldadige jeugd. Thans moest een villa in het villapark Zuidduinen het ontgelden. Niet minder dan een tiental ruiten werd stukge gooid. Naar de daders wordt een onderzoek in gesteld. Vergadering Tuinbouw- en Plantkunde On der voorzitterschap van den heer P. de Groot (wegens afwezigheid van voorz. en- 2en voorzit ter) vergaderde in hotel „Het Hof van Holland" de plaatselijke afdeeling' van de Kon. Mij. voor Tuinbouw- en Plantkunde. Ingekomen was een schrijven van de bloemis ten-winkeliers betreffende den „Moederdag" op 12 Mei a.s., waarvoor zij een grootsche propa ganda wilden houden. Besloten werd voor dit sympathieke doel een gift disponibel te stellen. Blijkens het jaarverslag van den penning meester bedroegen de ontvangsten f 329.43 en de uitgaven f 329.78 'A, alzoo een nadeelig saldo van f 0.35. Tot leden der kascommissie werden aangewezen de heeren T. Duivenvoorde en A, Wassenaar Jzn. Als bestuursleden waren afgetreden de heeren H. de Boer te Zeist, voorzitter; H. Bosman en L. J. van der Meer. De heer de Boer werd her kozen, de twee andere vacaturen bleven onver vuld, aangezien het bestuur werd teruggebracht van 9 op 7 leden. Tot 2en voorzitter werd ge kozen de heer P. de Groot. Besloten werd dit jaar wederom een chrysan then-expositie te houden. Drie verschillende soorten en drie stekken zullen beschikbaar wor den gesteld. Zij kunnen begin Mei door de deel nemers worden afgehaald. Hierna hield de heer P. de Groot een zeer interessante causerie over „Het weer". Met een dankwoord tot de leden voor de in gezonden bloemen voor de verloting werd de vergadering gbesloten. Rooiiemolenpolder. In hotel „Het Bruine Paard" werd onder voorzitterschap van den heer A. J. Verkleij de ingelandenvergadering gehouden. Aanwezig zijn 17 van de 56 stemmen, welke in totaal kunnen worden uitgebracht. De rekening over 1939 werd vastgesteld aan inkomsten op f 2235.49 en aan uitgaven op f 1960.33, zoodat het voordeelig saldo bedraagt f 275.16; nog te vorderen polderlasten f 509.55. De omslag' bedroeg over 1939 f 10 per H.A. (over 1938 was deze nog f 12 per H.A.). De om- slagplichtige grootte is 108.14.51 H.A. Aan de rekeningcijfers ontleenen we: onderhoud electri- sche bemalingsinrichting slechts f 4.40; kosten van electriciteit f 153.86 (2161 K.W.U.); de nieuw aangebrachte vijzel in 1938 voldoet ruim schoots aan' de verwachting, deze is verre te prefeeren boven de in 1926 aangebrachte pomp- installatie. Voorts treffen we in de rekening over 1939 aan o.m. rente van de 4 pet. geldlee- ning van f 5000 (restant op 1 Januari jl. f 4700) f 200; aflossing op deze leening f 300. De begrooting voor 1940 werd vervolgens na bespreking vastgesteld aan inkomsten en uit gaven op f 2881.20. Het batig saldo wérd ge raamd op f 736.85 (onvoorzien). De omslag werd voor 1940 begroot op f 10 per H.A. Het maximum crediet (kasgeldleening) bij de Coöp. Boerenleenbank werd wederom bepaald op f 1000. Het bestuur werd gemachtigd tot het doen van de vereischte af- en overschrijvingen op de diverse posten van de begrooting voor 1940, terwijl eveneens machtiging werd verleend tot onderhandsche aanbesteding of tot uitvoe ring van werken in eigen beheer voor het jaar 1940, overeenkomstig het bepaalde in het alge meen Polderreglement voor de provincie Zuid- Holland. De boezemwaterstand werd ook in de ze vergadering besproken, alsmede het bekende hulpgemaal door de gezamenlijke polders. Ook de voorschriften van de keur of politie verordening van den polder aangaande het schoonhouden van de tochten en scheidslooten zullen in den vervolge door enkele ingelanden, beter dan dit heden wordt gedaan, moeten wor den nageleefd. Nadat event, uit te voeren bag- gerwerken waren besproken werd de vergade ring door den voorzitter gesloten. Sluiting Tuinbouwcursus. Het was bijzon der druk in de R. K. Jongensschool. In tegen woordigheid van vele autoriteiten werd een waardig slot gegeven aan een goed geslaagden 2-jarigen tuinbouwcursus. Met de cursisten waren hier aanwezig, namens het gemeentebestuur wethouder Bader, de hee ren A. J. Verkleij én A. v. Dorp van den orga- niseerenden L. T. B., Ir. Volkersz, Rijkstuin- bouwconsulent den heer H. Bader Jr., voorzitter van de afdeeling kweekers van den L. T. B„ de heer Tel, secretaris van het Hoofdbestuur van den L. T. B. en de leeraren de heeren Heezen en de Wildt. Door de leeraren werden aan de leerlingen verschillende vragen gesteld betreffende mest stoffen. Daarna werd behandeld de Plantkunde, Scheikunde, Dierkunde, Natuurkunde en ten slotte de bloembollenteelt. Diploma's werden uitgereikt aan de heeren H. Th. van Dorp, H. P. v. Munsteren, N. Ruygrok en C. J. Hoogervorst, met den titel „zeer veel vrucht" „Met veel vrucht" verwierven de hee ren Th. G. v. Dorp, J. Bontje, A. Noordermeer, J. C. Witteman, J. Ammerlaan, H. C. Berg, H. J. van Steyn, A. Molenkamp, L. v. d. 'Vlugt, A. Knegt en G. Beijk. Wethouder Bader bracht aan de leerlingen de Benieuwd naar de cncieK van de pers over zijn nieuw boek, sloeg Herbert de Méran gejaagd de dagbladen open, waarop hij geabonneerd was. Met gefronste wenkbrauwen las hij de artikels waarin de critici hun meening over het werk uitten. Allen waren overtuigd dat deze roman ver beneden het peil stond van zijn vorige. Hun beoordeeling trof hem diep. Hij las sommige regels over, als kon hij nog niet goed begrijpen dat er op zjjn boek zoo veel af te keuren viel. „Het komt ons voor, dat de schrijver zijn werk heeft uitgegeven, zonder het eerst aan zelfcritiek onderworpen te hebben. Meent hij misschien dat alles van zijn hand dit overbodig maakt? Wij moeten terugdenken aan zijn hoogstaand boek: Grena, aan verheven, doorvoelde andere werken; aan de bijzondere uitbeelding der karakters, de psychologische ontleding, - zoo grondig voorge steld. Dit laatste boek van den schrijver laat ons 'koud. Het is te gemaakt: het tverd piet beleefd. Zoo ging het door met nu en dan enkele woorden van waardeering, maar die in het niet verdwenen bij zooveel afkeuring. Herbert de Méran staarde moedeloos v„.. zich uit. Hij kon, nu er op tekortkomingen ge wezen werd, de critici niet heelemaal ongelijk geven. Hij zag in, dat zijn „Burgemeester Blinks" een mislukking was. En hij moest zichzelf ook bekennen, het verhaal werkelijk te vlug ge schreven te hebben, niet genoeg overdacht, niet genoeg uitgewerkt en geschaafd. Het speet hem nu, dat het boek gepubliceerd was, want zijn naam als schrijver had hij er zelf oneer door aangedaan. Dit boek vond hij nu ook een ver nedering voor zichzelf. Maanden bleef zijn werk onaangeroerd. Hij had een inzinking, die hem belette te schrijven en die hij misschien nooit te boven zou komen Dit vreesde ook zijn oude moeder met wie hij samenwoonde. Ook zij had nieuwsgierig alle critieken over „Burgemeester Blinks" gelezen en zag haar zoon met den dag teruggetrokkener worden en meer in zichzelf gekeerd. Ze bemerkte ook, dat hij niet meer schreef en probeerde hem tot werken over te halen. Ze stelde hem voor op reis te gaan, doch dit voorstel verwierp hij hardnek kig. Uren dwaalde hij in den tuin van hun bui ten om, steeds het voorhoofd in rimpels, de blik donker. Eens, in zijn wanhoop, zei hij tot haar: „Als ik door de boeken terug te koopen, mijn naam redden kon, dan deed ik het, maar het heeft nu geen doei." En met droevige stem voegde hij er bij: „Dit zal mijn eerste boek zijn, dat zelfs geen tweeden druk mag beleven, moeder." Dit bleef de oude dame by. Die woorden; „Zelfs geen tweeden druklieten haar dag noch nacht met rust. Mevrouw de Méran sprak met haar huisdok ter over de inzinking van haar zoon en vroeg hem, of hij geen middel wist, om Herbert te genezen. „Het is een geestelijke inzinking, mevrouw zei de geneesheer, „daarvoor kan ik geen ge neesmiddel geven, maar misschien vinden wfi er wel iets op, om hem hiervan te ontheffen.' Doch alles wat de dokter aanried, was door de oude moeder reeds geprobeerd, dus zag ze de toekomst donker in. En ze hoopte telkens weer; Kreeg hij nu maar enkele brieven van lezers, die hem hun waardeering over het boek schrijven en hem gelukwenschen, zooals hij altijd bij zijn vorige boeken mocht ont vangen. Toen stroomden de felicitaties bin nen. Maar de critici hebben hem afge broken, schandelijk afgebroken. Zijn boek ijs niet slecht. Zij weten er het fijne niet in te ont dekken. En nu denkt iedereen, dat het weinig waarde heeft. En mijn arme jongen krijgt nog geestesverzwakkingEr moet iets gebeuren, -orkoor hu 7ün irvzinhin'- re hm'po komt. iie ouue mucau uicDiue emdelyk een uitkomst gevonaen te hebben. Op een mid dag liet ze haar auto voorkomen en begaf zich naar den uitgever van het bewuste boek. Ze had een lang onderhoud met hem. Twee maanden later ontving Herbert een brief van den uitgever, waarin deze hem meldde een tweeden druk van „Burgemeester Blinks" noodig te achten, want dat de eerste uitgave weldra uitverkocht zou zijn. Met dit verheugende nieuws snelde de schrij ver naar zijn moeder. „Nu zie je," lachte ze. „Stoor je voortaau niet meer aan de heeren critici. Herbert. De grootste beoordeelaar is het publiek en nat waardeert je werk, zooals je nu ondervindt Dit was de genezing voor Herbert de Méran. Hij kwam zijn geestelijke inzinking te boven. Maar ook zijn werk vaarde er wel bij, want hd had door de uitgave van zijn laatste boek en de critiek er over veel geleerd. De tweede druk verscheen. Hij ontving het honorarium, dat hem bij een eventueelen twee den druk was toegezegd. Hij zou echter nooit weten, dat dit, met al de onkosten aan de uit gave van het boek verbonden, door zijn moeder aan den uitgever ter hand was gesteld, om zoo doende haar zoon te redden gelukwenschen over namens het gemeentebe stuur. Woorden van lof werden nog gesproken door de heeren A. J. Verkley en H. Bader Jr., terwijl namens de leerlingen door A. Noordermeer met eenige toepasselijke woorden bloemen aan de leeraren werden aangeboden. Ook het School bestuur werd de dank niet onthouden. Geen goedkeuring. Naar wij van bevoegde zijde vernemen, is het raadsbesluit tot het stich ten van een jachthaven alhier, door Ged. Staten niet goedgekeurd. Land- en tuinbouwcursus Alhier werd de 2-jarige land- en tuinbouwcursus, georganiseerd door de L. T. B. en de R. K. Werkliedenvereeni- ging Leo XIII, beëindigd met het uitreiken der diploma's. Voor deze gelegenheid waren uitgenoodigd de burgemeester van Noordwijkerhout, de heer A. A. C. M. van Iersel, de Rijkstuinbouwconsulent te Lisse, de heer Volkerz, kapelaan C. Schutte- laer en de besturen van de organiseerende ver- eenigingen. Nadat eerst een korte repetitie was gehouden, onder leiding van de beide leeraren Caro, uit Vogelenzang, en de Wilt, uit Heemstede, kreeg de heer burgemeester het woord voor het uit reiken der diploma's. De burgemeester sprak de cursisten toe en reikte aan de cursisten het diploma uit: J. Zethof; J. Smits; H. J. van Haaster; H. Heemskerk; P. A. Heemskerk. Met veel vrucht: G. C. de Klerk; J. F. Lom- merse; P. J. de Klerk; N. van Tol; H. W. van Saase; C. J. van Haaster. Met zeer veel vrucht: H. van Berkel; A. C. van Saase; C. G. Ruigrok. Kapelaan C. Schuttelaer wenschte hierna de cursisten geluk met het behaalde diploma. Als voorzitter van den L. T. B. sprak dan de heer J. Meskers. Het deed dezen pleizier hier menschen te vinden die optimistisch zijn en zich voor het vak klaar maken om dit steeds meer en meer te vervolmaken. Nadat de heer W. Ruigrok namens de ouders der cursisten nog het woord had gevoerd sprak nog de heer Volkersz, Rijkstuinbouwconsulent te Lisse. Hoisbroei-ten toonstelling. De huisbroei- tentoonstelling zal deze keer eerst de tweede week na Paschen plaats vinden. Ook nu is er weer een prijsvraag aan verbonden in soorten kennis en in beteekenis en afleiding der bena mingen. Van Nispen. De R.K.V.V. van Nispen is vanaf heden zonder voetbalterrein. Voorloopig zullen slechts uitwedstrijden worden gespeeld totdat een oplossing is gevonden. Blyde incomste De parochianen van Vijf huizen zullen hun oud-plaatsgenoot, den wei- eerw. Frater Fernandez Stokman, die Zondag a.s alhier zijn eerste plechtige H. Mis zal op dragen, bij zijn aankomst a.s. Zaterdag een waardige ontvangst bereiden. Omstreeks 6 uur zal de neomist door ruiters en een muziekcorps bij de Nieuwe brug worden afgehaald. Nabij de Vijfhuizermolen zullen de leden van D.S.O. opgesteld staan, waarna zij zich bij den stoet zullen aansluiten, om vervolgens via Vijf huizen naar de ouderlijke woning van den neo mist te trekken. Hier zal de jonge priester wor den toegesproken door pastoor v. d. Waarden. Aan de parochianen wordt verzocht bij deze blyde incomste de vlaggen uit te steken. edenk in uren van beproeving en smart, dat led're mensch wel iets te boeten heeft en het leed tal lichter te dragen worden IJMUIDEN. 21 Maart. Versclie visch. Tarbot 1.20—1.40 Tong 1.16—1.42, Heilbot 1.04—1.30 per kg. Groote Schol 16.0020, middel Schol 18.00 21. Zetschol 180021. kleine Schol 10.0020, Bot 4.50—8.50. Schar 10.50—13. Poontjes 7.50—11, groote Schelvisch 14.0024. middel Schelviscli 19.0025 kleine middel Schelvisch 18.0021, kleine Schelvisch 13.5019.50, groote Gullen 17.50 18.50. kleine Gullen 10.0015. Wijting 4.30 7.50, Makreel 5.208. versche Haring 12.00 per 50 kg. Kabeljauw 41.00105 per 125 kg. Vleet 2.40, Leng 23.60 per stuk. Aangevoerd aan den afslag 782 kg. snoekbaars 3038 cent per kg. van de heden aangekomen TRAWLERS Cornelis IJm. 15 410 manden 4680.Libra IJm. 98 250 manden 2450.Elie Chencvienn» IJm. 161 130 manden 3900. LOGGERS K.W.: 162 240.— 1020—, 154 790.—. 73 1100—, 42 800—, 114 KOTTER T. F. 4 400—, lltUHUHWHillIHWUmUiiMUUUtmillHIliliillilHIlHlllllia 18 Vertaald door J. M. Kempees ..Hallo, Jopley," zong ik luid. „Blij je te zien, «eren» jNjj schrok vreeselijk. Zijn mond zakte open en staarde ^JSde hij. staarde me aan. „WaJ, duivel, wie ben je?" u "^tijn naam is Hannay," zei ik. „Uit Rhodesië, r'hner je je?" ^Groote goden, de moordenaar!" Hij stikte yj'^recies. En als je niet doet, wat ik je zeg, o^dje, dan gebeurt er een tweede moord. me die jas van je. En die pet." 'J deed, zooals hem gezegd werd, want hij j? lam van angst, b, ,a wijn gezicht zoo goed mogelijk gereinigd "ebben trok ik over mijn vuile broek en mijn h0 '"aire hemd zijn chique autojas aan, die bf a aan den hals sloot en daardoor het ont- tv>t en van mijn boord verborg. Ik zette zijn °b en voegde tenslotte zijn handschoenen Wijn uitrusting toe. De stoffige wegwerker was binnen een paar minuten omgetooverd in een van de keurigste autobestuurders in Schot land. Op het hoofd van den heer Jopley plantte ik Tumbull's onbeschrijfelijken hoed en zei hem dien daar op te laten staan. Toen keerde ik met eenige moeite de auto. Mijn plan was samen den weg terug te gaan, dien hij afgekomen was, want de bespieders, die den auto al eerder gezien hadden, zouden dezen waarschijnlijk ongehinderd laten passeeren en Marmie's voorkomen leek in het geheel niet op het mijne. „Nu, mijn kind," zei ik, „zit heel stil en wees een brave jongen. Ik wil je geen kwaad doen. Ik leen alleen je auto maar voor een uur of twee. Maar als je me een poets bakt en bovenal ais je je mond open doet, zal ik je nek omdraaien zoo zeker als er een hemel boven ons is. Begre pen?" Ik genoot van den rit dien avond. We reden acht mijl het dal in, door één of twee dorpjes, en ik zag van zelf verschillende vreemd uit ziende menschen, die langs den kant van den weg lanterfantten. Dat waren de bespieders, die heel wat tegen me te zeggen gehad zouden heb ben, als ik er in andere kleeren was langs ge komen. Nu echter keken ze onverschillig toe. Eén tikte tot groet aan zijn pet en ik beant woordde dien groet genadig. Toen de duisternis inviel, draaide ik een zijdal in, dat, zooals ik me van de kaart her innerde, naar een eenzaam hoekje van de heuvels leidde. Spoedig lagen de dorpen achter ons, vervolgens de boerderijen, en daarna zelfs de hutjes langs den weg. Tenslotte kwamen wij aan een eenzaam heideland, waar de nacht den weerschijn van den zonsondergang in de moe raspoelen verduisterde. Hier stopten wij en ge dienstig keerde ik den wagen en gaf den heer Jopley zijn eigendommen terug. „Duizendmaal bedankt," zei ik. „Je bent bruikbaarder dap ik dacht. Maak nu, dat je weg komt en ga naar de politie." Toen ik op de heuvelhelling zat en het achter licht in de verte zag verdwijnen, dacht ik na over de verschillende soorten misdaden, waar ik nu een staaltje van had laten zien. Ondanks de algemeene opinie, was ik geen moordenaar, maar ik was een aartsleugenaar geworden, een schaamtelooze bedrieger en een straatroover met een uitgesproken smaak voor dure auto's. HOOFDSTUK VI HET AVONTUUR VAN DEN KALEN ARCHAEOLOOG Ik bracht den nacht door op een uitstekend plateautje van een heuvelhelling, in de luwte van een rotsblok, waar de hei hoog en zacht groeide. Het was een koude geschiedenis, want ik had jas noch vest. Deze had Turnbull in bewaring, evenais Scudder's boekje, mijn hor loge, en het ergst van al mijn pijp en tabakszak. Alleen mijn geld had ik bij me in mijn gordel en ongeveer een half pond gember- koekjes in mijn broekzak. Ik soupeerde met de helft van die koekjes, en door me zelf diep in de hei te wurmen, kreeg k wat warmte. Mijn stemming was gestegen en ik begon plezier te krijgen in dat verstoppertje spelen. Tot hu toe had ik wonderbaarlijk geluk gehad. De melkboer, de literaire herbergier, Sir Harry, de wegwerker en de idiote MaTmie, het waren allemaal onverdiende meevallertjes. Op de een of andere manier gaf het aanvankelijk succes mij het gevoel, dat ik het zaakje tot een goed eind zoü brengen. Mijn voornaamste moeilijkheid was, dat ik een wanhopigen honger had, want de gember- koekjes versterkten alleen maar dat gevoel van leegheid in mijn maag. Ik lag daar me zelf te kwellen met de herinnering aan al het smake lijke eten, dat mij in Londen zoo weinig had kunnen schelen. In mijn geest zag ik Paddock's knapperige worstjes, zijn geurige stukjes spek en goedgevormde oeufs poché's, waar ik zoo vaak mijn neus voor opgehaald had. En de cotelette, die ze op de club klaarmaakten en een speciale ham, die op het koude buffet stond. Mijn ziel snakte er nu naar! Over alle mogelijke soorten eetwaren gingen mijn gedachten en tenslotte bleven ze staan op een flinken biefstuk met een groot glas stout, en „Welsh rabbit", (geroosterd brood met gesmolten kaas en bier erover) toe In hopeloos verlangen naar deze heerlijkheden sliep ik in. Door en door koud en stijf werd ik wakker, ongeveer een uur na zonsopgang. Het duurde even, eer ik me herinnerde, waar ik was, want ik was heel moe geweest en had zwaar geslapen. Door een netwerk van hei heen zag ik eerst de bleek-blauwe lucht, vervolgens een grooten heuvelkam en toen mijn eigen laarzen, liefelijk neergevleid op een boschbessenstruik. Ik steunde op mijn elleboog en keek neer in het dal, en die ééne blik deed me in razende vaart, mijn laarzen dichtrijgen. Want daar beneden was een aantal mannen niet meer dan een kwartmijl verwijderd, als een waaier uitgespreid over de heuvelhelling en bezig de hei te doorzoeken. Marmie was niet lang zaam geweest met zijn wraak. Ik kroop uit mijn schuilplaats onder dekking van een rotsblok en van daar bereikte ik een ondiepe greppel, die schuin de berghelling op liep. Hierdoor kwam ik spoedig in de nauwe geul van een beekje, waarlangs ik naar den top van den heuvelrug klauterde. Van hier keek ik achterom en zag, dat ik nog steêds niet ontdekt was. Mijn achtervolgers waren geduldig de heu velhelling aan het afzoeken en naar boven aan het klimmen. Zorgend niet tegen de lucht af te steken, rende ik zoowat een halven myl, tot ik schatte, dat ik boven het bovenste eind van het rivierdal was. Toen liet ik me zien en werd onmiddellijk opgemerkt door een van de tirail leurs, die de anderen waarschuwde. Ik hoorde kreten van beneden opstijgen en zag dat de lijn der zoekers van richting veranderd was. Ik deed, of ik achter den heuvelkam verdween, maar in plaats daarvan ging ik terug langs denzelfden weg, waarlangs ik gekomen was, en in twintig minuten zat ik achter de verhooging, die uit zag over mijn slaapplaats. Ik had de voldoening van dat uitzichtspunt de vervolgens den heuvel op te zien kruipen aan het boveneind van het rivierdal, op een hopeloos valsch spoor. Ik had vóór me een keuze van routes. Ik koos een heuvelrug, die een hoek maake met dien, waar ik me bevond, zoodat ik spoedig door een diep dal van mijn vijanden gescheiden zou zijn. De beweging had mijn bloed verwarmd en ik begon er ontzettend plezier in te krijgen. Terwijl ik verder ging, ontbeet ik met de stoffige resten van de gemberkoekjes. Ik wist heel weinig van het land af en ik had geen idee, wat ik zou gaan doen. Ik vertrouwde op de kracht van mijn beenen, maar ik was met er heel goed van bewust, dat de menschen achter mij vertrouwd zou den zijn met de ligging van het land en dat mijn onwetendheid een zware belemmering zou zijn. Ik zag vóór me een een zee van heu vels, heel hoog opstijgend naar het Zuiden, maar naar het Noorden overgaande in breede ruggen, gescheiden door wijde en oqdiepe dalen. De rug, dien ik gekozen had, scheen na een mijl of twee naar een veenlandschap af te dalen, dat als een zak in het hoogere land lag. Dat scheen me een even goede richting om in te slaan als elke andere. Mijn krijgslist had me een goeden voor sprong gegeven zeg twintig minuten en ik had de breedte van een dal achter me, voor dat ik de eerste hoofden van de achtervolgers zag. De politie had blijkbaar plaatselijke krachten te hulp geroepen, en de mannen, die ik zien kon, hadden het uiterlijk van herders of jachtopzie ners. Zij riepen hallo, toen ze me zagen en ik wuifde met mijn hand. Twee doken het dal in en begonnen mijn heuvelrug te beklimmen, ter wijl de anderen aan hun eigen kant van den heuvel bleven. Ik voelde me, alsof ik deelnam aan een snipperjacht van schooljongens. (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 13