Gustaaf Karei Sap XcfU fvti Zó&iWifarrw$ New-Vorksche Bears J.* In memoriam 3 faillissementen DONDERDAG 21 MAART 1940 Zwedens hulp aan Finland Inwoners van Viborg over ver schillende steden verdeeld Gandhi spreekt tot het Congres Een Fransch-Brïtsche postzegel Korte berichten Stanley leest den neutralen de les Messentrekker en strooper Van een dooden neef en een weg geborgen jachtgeweer Hotelhouder in het nauw Examencommissie Ned. taal en let terkunde m.o., geschiedenis m.o. en aardrijkskunde m.o. KATHOLIEKE ILLUSTRATIE 74e jaargang No. 25 ZACHTJES RI10EH ZUINIG ZIJN MET BENZIN VERKORTE BALANS Van de Nederlandsche Bank N.V. Stemming vast. later volgde reactie Clearingkoersen ATHLETIEK Maki door Frankrijk uitgenoodigd GYMNASTIEK Ook het a.s. K.N.G.V.-bondsfeest in Arnhem WIELRENNEN Veld van de Brusselsche Zesdaagsche ■k ■S" EEN DUURTETOESLAG-ACTIE TE 's-GRAVENHAGE NED. VER. VOOR LUCHT BESCHERMING DE NIEUWE GEZANT TE BOEDAPEST Academische examens Machinisten-examen Stuurliedenexamen WISSELKOERSEN Apothekers-assistent Nijverheidsonderwijs AMERIK. GOEDERENMARKT AMSTERDAMSCHE BEURS Nabeurskoersen van 20 Maart V V CVan onzen Brusselschen correspondent) Het overlijden van Gustaaf Sap, den Bel gischen minister van Economische Zaken, Middenstand en Bevoorrading, heeft in Vlaanderen een diepen indruk gewekt. In de Kamer der Volksvertegenwoordigers sprak die andere groote Vlaming, minister Frans Van Cauwelaert, 'n herdenkingsrede uit, waar in hij een laatste hulde bracht aan hem die thans is heengegaan. In extra-edities werd door de pers het droeve bericht verspreid en ook de radio kondigde den plotselingen dood van den minister aan. Met een zwarten rand rouw den de kranten om het verlies, dat het land moest lijden door het ongedacht vertrek uit het aardsche leven van dezen verdienstelijken man. Sap werd geboren op 21 Januari 1886 te Kortemark. Na zijn studies te hebben voltooid aan de Katholieke Normaalschool te Torhout, studeerde hij aan de Hoogeschool te Leuven, waar hij promoveerde in de Handels- en Con sulaire Wetenschappen en tot doctor in de Po litieke en Sociale Wetenschappen. Sap was door zijn groote gaven al dadelijk voorbestemd om een plaats in te nemen in de gelederen van de Katholieke Partij van Vlaan deren. Toen hij voor zijn taak volledig voorbe reid was begon echter de Wereldoorlog Van Maart 1915 tot het einde van den strijd was hij secretaris van den minister van Openbare Werken en Landbouw, den heer Helleputte. Door zijn opleiding en zijn aanleg moest Sap al gauw de aandacht trekken. Bij de eerste al- gemeene Wetgevende Verkiezingen in 1919 werd hij tot lid van de Kamer van Volksvertegen woordigers gekozen voor Roeselare-Tielt. Hij was dus een der eerste gekozenen onder het regime van zuiver algemeen stemrecht. Hij be hoorde eveneens tot de groep vurige en jonge Vlamingen die in de Kamer hun intrede deden en op wie het Katholieke Vlaanderen zoovele verwachtingen bouwde, welke van de zijde van den jongen Sap niet werden teleurgesteld. Sedertdien heeft hij een onvermoeiden en onverzwakten ijver aan den dag gelegd. Zijn werkkracht die onuitputtelijk was stelde hem in staat zich geheel te wijden aan de verdediging van de Vlaamsche en de Katholieke belangen in het Parlement. Wilskracht, durf. ondernemingsgeest, ge paard aan klare doelstellingen en duidelijk besef van de noodwendigheden en mogelijk heden, waren zijn kenmerken. Inmiddels werd Sap tot professor benoemd aan de Universiteit van Leuven. Hij doceerde er in het vak dat hij grondig had bestudeerd en kende, de politieke en sociale wetenschap pen. In Mei 1932 werd Sap minister van Open bare Werken, waaraan de portefeuille van Landbouw en Middenstand nog werd toege voegd. Den 12den Juni 1934 verwisselde hij deze functie voor den belangrijken post van minister van Financiën in de regeering-De Broqueville. Hij nam geen deel meer aan de regeering tot 17 April 1939 toen hij minister van Economische Zaken werd in het ministerie- Pierlot. De portefeuille van Economische Zaken eischte in die dagen een krachtige persoonlijk heid. die de kennis en de energie zou hebben om de noodzakelijk geachte hervormingsplan nen door te voeren. Men wist hiervoor geen beteren man te vinden dan Gustaaf Sap, die nu, midden in zijn arbeid, midden in tijden, waarin figuren van zijn formaat niet gemist kunnen worden, van de wereld is weggerukt. Zijn dood schept een leemte. Land en volk en Katholieke Partü voelen deerlijk den zwaren slag die hun is toegebracht. Gustaaf Sap was een groot mensch en een groot persoon in Vlaanderen, dat treurt om zijn te vroegtijdig verscheiden. STOCKHOLM, 20 Maart. (Havas). In be voegde Zweedsche kringen deelt men thans na dere bijzonderheden mede omtrent de door Zweden aan Finland verleende hulp. waarme de reeds voor het begin der vijandelijkheden een begin is gemaakt. O.a. is niet minder dan een vijfde van het totale aantal Zweedsche vliegtuigen tenslotte naar Finland gezonden. Men raamt, dat Zweden aan Finland hulp heeft verleend tot een bedrag van 400 millioen kronen, doch dit cijfer is nog ver beneden de werkelijkheid. Zweden heeft o.a. het belangrijke tegoed, dat het in de Vereenigde Staten had, ter beschikking van Finland gesteld. Overigens wijst men er op, dat tengevolge van de aan Finland verleende hulp, de situa tie van Zweden buitengewoon moeilijk is ge worden. Zoo begint zich, aangezien een groot deel van den Zweedschen petroleum- en steen- kolenvoorraad aan Finland is afgestaan, een sterk gebrek aan brandstoffen te doen gevoe len. Voorts herinnert men er aan, dat Zweden aan Finland voorwaarden heeft overgebracht, waarvan de Sovjet-Unie had verklaard, dat zij definitief waren. Te Ikfoskou waren deze voorwaarden echter tegen iedere verwachting in ernstig verzwaard. De Finsche delegatie wendde zich toen tot Zwe den, dat aan de Sovjet-regeering liet weten, dat de strooming in de openbare meening in Zweden dusdanig was, dat het voor de regee ring moeilijk zou zijn passief te blijven. Wat het plan inzake een defensief verbond tusschen Zweden. Finland en Noorwegen betreft, wijst men er met nadruk op, dat het hoofddoel van ruik een bondgenootschap is, Finland te verde- ligen. Volgens een Havas-bericht uit Helsinki zijn de Inwoners van Viipuri (Viborg), die hun stad vóór de aankomst der Russen heb ben verlaten, over verscheidene steden in het binnenland verdeeld. De burgemeester ver klaarde dat de bevolking Karelië nooit zal vergeten. Men zal, zeide hij. bij de nieuwe grenzen of in de buurt van Kotka een nieuw Viipuri moeten stichten. RAMGARH (Bihar), 20 Maart. (Reuter). In de vandaag gehouden bijeenkomst van het Indische Nationale Congres heeft Gandhi ten tweede male verklaard, dat hij niet bereid was de verantwoordelijkheid voor het ontketenen van een campagne van „burgerlijke ongehoor zaamheid" te aanvaarden, voordat aan de door hem gestelde voorwaarden was voldaan. Als 't Congres geen vertrouwen in zijn methoden stelde, kon het. naar Gandhi zeide. een ande ren leider nemen. Pandit Jawaharlai Nehroe diende een resolu tie in. welke den eisch van het Congres inzake volledige onafhankelijkheid voor Indië herhaalt en verklaart, dat de vrijheid van Indië niet kan bestaan binnen het kader van het Britsche imperialisme. De resolutie werd met een over weldigende meerderheid aangenomen. Slechts zestien afgevaardigden stemden te gen. PARIJS, 20 Maart (Havas) De te Londen gevoerde besprekingen tusschen den Britschen minister van P.T.T. en diens Franschen collega zijn geëindigd met volkomen overeenstemming, zoowel ten aanzien van de middelen voor een gemeenschappelijk optreden betreffende de ver zending van de internationale post, als ten aan zien van den aanmaak van een Fransch-Brit- schen postzegel. Later werd uit Londen bericht, dat de Britsche en Fransche ministeries van P T.T. besloten hebben vóór het najaar een FranschBritschen postzegel in omloop te brengen. De Fransche minister, Julien, is vandaag naar Parijs teruggekeerd. Na een botsing met een ander vaartuig is de Britsche treiler „Lowdock" gezonken. Slechts één der twaalf opvarenden kon gered worden. Het bestuur van de Britsche Labourpartij heeft in een Woensdag gehouden vergadering besloten, het parlementslid Pritt uit de partij te zetten wegens zijn oppositie tegen de ver klaarde partijpolitiek ten aanzien van de Rus sische agressie tegen Finland. Een gewoon vliegtuig van de lijn Moekden Peiping is Dinsdag in de buurt van Pingkoe, op 70 K.M. ten Noord-Oosten van Peiping, ver ongelukt. Zes lijken werden door het Japansche garnizoen te Pingkoe geborgen. Sedert het uitbreken van den oorlog in China hebben het agentschap Domei en de Japansche bladen ongeveer 2300 verslaggevers naar het front gezonden. Van hen zijn 29 om het leven gekomen. LONDEN, 20 Maart. (Reuter). De minister van oorlog Oliver Stanley, heeft in een heden alhier gehouden rede ook gesproken over de po sitie der neutralen. Hij kwam terug op de in de buitenlandsche pers geoefende kritiek, welke de Britsche regeering in het geval van Finland beschuldigde van schuchterheid en gebrek aan ondernemingsgeest, en vervolgde: „Wat is dat nu? Omdat wij teerhartig waren en de rechten der neutralen ontzagen? Het is een zeer gevaarlijke les, die de neutralen ons thans beginnen te geven. Het zou een les kun nen zijn, die wij maar al te gaarne zouden lee- ren. Wij hebben geleerd dat het degene is, die zich niet aan de rechten der neutralen stoort, die in het voordeel komt. Thans leeren wjj dat hij, die zich niet aan de rechten der neutralen stoort, ook de bewondering oogst. Het is een les, die hier te lande gretige en knappe leerlin gen kan vinden." De minister wees er tenslotte op dat sommige vreemdelingen den gevoerden strijd hadden be schreven als een schijngevecht. „Dit is de taal van toeschouwers bij een bokswedstrijd, die na een goeden maaltijd gaan kijken hoe andere lieden elkaar raken zonder gevaar voor hen zelf". H;j had een faam in Jaarsveld. Als hij voor bijkwam fluisterden de kinderen: Daar gaat de messensteker, en zij keken hem met groote angstoogen na. Dat zij dit terecht deden, blijkt wel uit het feit, dat hij nu wegens doodslag op zijn neef is gedetineerd. Woensdagmorgen stond hij voor den kanton rechter te Utrecht terecht. Hij zou een één- loopsjachtgeweer in zijn bezit hebben gehad Een veldwachter getuigde: Verdachte is een bekend strooper en het geweer had hij in een aangebouwde schuur aangetroffen. Zoowel de ambtenaar van het O.M. als de kantonrechter waren van de schuld van ver dachte overtuigd. Eisch en vonnis luidden een week hechtenis. In Kuilenburg Culemborg zeggen de nota belen staat een hotel. De eigenaar is vol gens de wettelijke omschrijving „hotelhouder" en ïs verplicht daaruit de noodzakelijke conse quenties te trekken d.w.z. hij moet een hotel- register bijhouden en wanneer de politie dit verlangt inzage geven van zijn nachtlogleslijst De hotelier had zich hieraan niet gehouden en zijn nalatigheid was aan het licht gekomen, toen hij een gast herbergde, die door de politie werd gezocht. Voor den kantonrechter bekende hij blijmoe dig zijn schuld en dit verteederde het hart van mr. Denijs. De ambtenaar van het O.M. eischte twee maal een gldboete van 25 of tien dagen hech tenis. Het vonnis luidde twee maal ee,n geld boete van 15. Bij beschikking van den minister van Onder wijs, Kunsten en Wetenschappen zijn in de com missie, in het jaar 1940 belast met het exami- neeren van hen, die een akte van bekwaamheid wenschen te verkrijgen tot het geven van mid delbaar onderwijs in de Nederlandsche taal en letterkunde (K VII), de geschiedenis (K VIII) en de aardrijkskunde (K IX) benoemd: tot lid en voorzitter: dr. W. van den Ent, in specteur van het middelbaar onderwijs in de 2de inspectie, te 's-Gravenhage; tot lid en ondervoorzitter: dr. Th. J. A. J. Goossens, hoogleeraar aan de Katholieke Eco nomische Hoogeschool te Tilburg; tot leden: a. in de subcommissie voor de Nederlandsche taal en letterkunde: dr. N. A. Donkersloot, hoogleeraar aan de ge meentelijke universiteit te Amsterdam; dr. C. B. van Haeringen, leeraar aan een ge meentelijke hoogere burgerschool te Den Haag; L. C. Michels, docent aan de R.K. Leergangen te Tilburg; dr W. A. P. Smit, directeur der gemeentelijke middelbare school voor meisjes te Deventer, en dr. A. A. Verdenius, hoogleeraar aan de ge meentelijke universiteit te Amsterdam; tot plaatsvervangende leden: dr. D. O. Tinbergen, oud-leeraar aan een ge meentelijk gymnasium te 's-Gravenhage, en dr. n G. N. de Vooys, hoogleeraar aan de Rijks- iversiteit te Utrecht; b. in de subcommissie voor de geschiedenis; dr. P. Geyl, hoogleeraar aan de Rijksuniversi teit te Utrecht; dr. Th. J. A. J. Goossens, voornoemd; dr. H. J. Smit, waarnemend directeur van het Bureau voor 's Rijks Geschiedkundige Fublica- tiën, te 's-Gravenhage; dr. N. B. Tenhaeff, hoogleeraar aan de ge meentelijke universiteit te Amsterdam, wonende te 's-Gravenhage; c. in de subcommissie voor de aardrijks kunde: dr. J. P. Bakker, lector aan de gemeentelijke universiteit te Amsterdam; dr. J. J. Fahrenfort, lector aan de gemeen telijke universiteit te Amsterdam; dr. H. Th. Fischer, hoogleeraar aan de Rijks universiteit te Utrecht; dr. K. Oestreich, hoogleeraar aan de Rijks universiteit te Utrecht, wonende te Rijsenburg; dr. H. N. ter Veen, hoogleeraar aan de ge meentelijke universiteit te Amsterdam; en L. van Vuuren, hoogleeraar aan de Rijks universiteit te Utrecht. Een interessante foto-reportage opent het nummer van deze week. Ze laat ons zien hoe een legeraalmoezenier op 2200 Meter hoogte in het Zwitsersche bergland de heilige Mis op draagt voor een afdeeling gemobiliseerde ski troepen. Het is een serie goede en tevens zeer indrukwekkende foto's. De drie hierachter volgende pagina's worden ingenomen door een uitgebreide serie foto's en een goed gedocumenteerd artikel over de groot ste graanbeurs ter wereld, die in de stad Win nipeg in Canada te vinden is. Niet minder belangwekkend is het artikel van Hms., geïllustreerd met verschillende goede luchtfoto's. Het opschrift: „Onzichtbare brok stukken uit Nederlands verleden openbaren zich in mysterieuze lijnen op de luchtfoto's van den Topografischen dienst" geeft reeds voldoende den inhoud van dit artikel aan. Hoog in de lucht, in het schuitje van een ka belballon gezeten, speuren waarnemers van de Fransche kustwacht het water af om te waar schuwen tegen gevaarlijke manoeuvres van den vijand. Hoe gevaarlijk dit werk is, laat de foto serie, die op de middenpagina's is afgedrukt, duidelijk zien. Wij Willen nog even in het bijzonder wijzen op de geestige voorjaarsprijsvraag: „Het pro bleem van schilder Clatsers", die zeker veel succes zal hebben en door vele K. I.-lezers en lezeressen met genoegen zal worden opgelost. Niet minder dan drie en zeventig geldprijzen worden onder de goede oplossers verloot. Tenslotte nog iets over de lectuur: er staan in dit nummer, behalve de beide vervolgromans, twee verhalen: een van de bekende schrijfster Enid Dinnis: „Het gebeurde op Witten Donder dag" en een herinnering van Christian Peter son: „Blank brood in Finland". De Narrenkap bevat bovendien nog: „De oude klok", door Joan van Dort en „Tweemaal Evert, thuis en op kantoor", door Carla Friso. j-4oe sneller ie rijden, hoe meer benzine er oerspild toordl des Ie spoediger krijgen we benzine-dislribulie en dan zou een paard ooor de aulo goede diensten kunnen bewijzen I Activa 18 Maart 1940 11 Maart 1940 Binnenlandsche Wis sels, Promessen, enz. Hoofdbank 6.704.818 6.804.818 425.485 494.485 Agentschappen 2.180.286 2.199.060 Totaal 9.310.589 9.498.364 Pap. o.h. buit. 1. disc. 1.350.000 1.575.000 Idem teig. Portel Af: Verkocht, maar voor de Bank nog niet afgeloopen Totaal 1.350.000 1.575.000 Beleen, (incl. Voors. in Reken-Cour. op Onderpand Hoofdbank 208.780.969* 209.363.415* 7.300.936 6.386.415 Agentschappen 58.453.060 60.174.794 Totaal 274.534.966 275.924.457 Op Effecten 269.253.107* 271.480.090* Op Goederen en Ceelen 5.281.858 4.444.367 Totaal 274.534.966* 275.924.457* Voorsch. a. h Rijk (Art. 16 d Bankwet K.B v. 1 Maart '37 Stbl no 401) 105.137.615 4 Munt en Materiaal: Munt. Goud 908.419.932 105.147.615 Muntmat. Goud 1.013.557.547 908.384.539 Totaal 10.061.564 1.013.532.154 Munt. Zilv enz 9.751.566 Muntmat. Zilv Totaal 1.023.619.112. 1.023.293.720 Belegging v. Kap. Res. en Pensloenf. 43.840.772 43.830.780 Gebouwen, en Meub. dei Bank 4.580.000 4.580.000 Div Rekeningen 23.495.479 25.222.733 Staat d. Nederlanden (Wet v. 27 Mei 1932 St.bl. No 221) 7.629.955 7.629.955 Totaal 1.388.360.876 1.391.545.011 Passiva 20.000.000 20.000.000 Reservefonds 4.277.243 4.277 243 Bijzondere Reserves 7.756.940 7.756.940 Pensioenfonds 11.991.117 11.990.709 Bankb. in omloop 1.095.041.245 1.104.445.655 Bankass. In omloop 48.183 8.965 Rek.-Cour Saldo's: 15.312.037 Van het Rijk 226.293.407 35.340.375 Van anderen 241.605.445 200.114.057 Div Reken 7.640.701 7.611.064 Totaal 1.388.360.876 1.391.545.011 W.v a Ned.-Indië 60.612.475 60.612.475 Besch Metaalsaldo 488.978.969 487.358.272 1KB v 4 Jan 1929 Stbl No 3) Schatkistp rechtst. b. d. Bank ond.gebr Rentestand sedert 29 Aug 1939: Wissel-disconto 3 pet NEW-YORK, 20 Maart. (Part.) De twijfel, die zich reeds gisteren in Wallstreet was gaan openbaren met betrekking tot de juistheid van de circuleerende vredesgeruchten, was vandaag voor een vrijwel absolute zekerheid, dat de oor log in Europa voortgang zal hebben, geweken en dientengevolge werd de vastere stemming van gisteren heden gecontinueerd, droeg deze zelfs een nog meer uitgesproken karakter, want het waren vooral de z.g.n. oorlogsfondsen, die heden op den voorgrond traden en vrij belangrijke verdere koersverbeteringen konden boeken, op grond niet alleen van de thans overheerschende meening, dat de oorlog zal worden voortgezet, maar ook en vooral omdat men aanneemt, dat de krijgsbedrijvigheid zal worden geïntensifeerd, hetgeen dus een grooter verbruik van grondstof fen en wapens met zioh zal brengen. Dit heeft weer de hoop doen herleven, dat binnen af- zienbaren tijd de geallieerden groote orders in de Vereenigde Staten zullen plaatsen en dez:> opvatting domineerde heden het marktbeelc volkomen. De markt had bij opening dan ook een vrij levendig en vast voorkomen, waarbij de leidende oorlogsfondsen winsten van tot 1 y. dollar konden behalen. Vooral staal- en vliegtuigwaarden waren vast gestemd. Onder de laatste kwamen koersverbeteringen tot 2 dollat voor. Ook koperwaarden waren op dezelfde gronden vrij vast gestemd. De overige afdeelin- gen bleven tamelijk kalm en waren over het algemeen niet meer dan goed prijshoudend hoewel kleine koerswinsten in de meerderheid waren. Het binnenlandsche conjunctuurnieuws was heden zonder speciale kenmerken, zoodat er weinig aanleiding was, t. a.v. de niet-oor- logsfondsen een andere houding aan te nemen dan op de vorige dagen, doch over het algemeen genomen bestond er desondanks een wat groo ter optimisme, omdat men verwaoht, dat even- tueele groote buitenlandsche orders op oorlogs producten het algemeene bedrijfsleven over zijn aarzeling heen zullen kunnen helpen. In het tweede uur kreeg de markt een wat kalmer voorkomen en trad hier en daar eenige reactie in als gevolg van winstnemingen, waaruit wei blijkt, dat men in het algemeen toch nog zeer voorzichtig optreedt. Het aanbod werd echter vrij gemakkelijk opgenomen. De technische marktpositie is bovendien van dien aard, dat een stijging gemakkelijker geschiedt dan een daling. Opmerkelijk was de vrij weifelende hou ding van automobielfondsen. De handel kromp in het tweede uur echter sterk in. Terwijl in het eerste uur 240.000 shares waren afgedaan, be droog de omzet in het tweede uur slechts 90.000 shares. Bij kalmen handel en kleine koersfluctuaties zette dé rijzing ook in de overige beursuren voort. Eerst laatbeurs voltrok zich een kleine reactie als gevolg van winstnemingen, doch het slot kwam eerder in vaste houding tot stand, waarbij voor diverse rubrieken winsten tot 1% dollar konden worden opgeteekend. Het slot kwam nergens op het hoogste punt van den dag- tot stand. Voor staalwaarden belandden Beth lehem Steel bijna een halven dollar beneden dat punt, waardoor de winst tot ruim 1 dollar werd gereduceerd. U. S. Steels en Youngstown trokken 1 dollar aan. De berichten uit de staal industrie zijn niet onverdeeld ongunstig. Het vakblad Iron Age taxeert de bedrijvigheid op 62% pCt. (v.w. 63 y, pCt.) van de capaciteit. Het blad deelt voorts mede, dat, hoewel de binnen komende orders nog steeds het huidige percen tage van de bedrijvigheid niet rechtvaardigen een toeneming van de nieuwe orders valt te constateeren. Ook van de zijde van de automo bielindustrie ziet men grooter vraag tegemoet in verband met de opvoering van het productie schema. De staalschrootprijs vertoont echter nog geen verbetering. Voorts waren het de lucht vaartwaarden, die op den voorgrond bleven Voor Douglas Aircraft, die 1% dollar konden monteeren, oefende het bericht, dat één der luchtvaartmaatschappijen 6 toestellen bij deze maatschappij heeft geplaatst, een gunstigen in vloed uit. De netto winst over het jaar, eindi gende 30 November 1939, kwam overeen met 4.81, tegen 3.76 het jaar tevoren. North Ame rican Aviation gaven een winst te zien van ruim 1% dollar, terwijl Berrdix, Glenn L. Martin en United Aircraft resp. 1,1% en VA punt opliepen Amer. Car Foundry ontmoetten eveneens Promessen-disconto ii/2 pet Voorschotten in Rekening-Courant iy2 pet Beleening van Goederen en Ceelen 3'A pet Beleening van Effecten 3y2 pet. Koersen voor stortingen op 21 Maart tegen verplichtingen, luidende in: Reichsmarken 75,63; Lires 9,55. De bekende Finsche athleet Maki is uitgenoo digd om na zijn Amerikaansche trip in Frank rijk enkele wedstrijden te komen loopen tegen Rochard en Ladoumègue. De opbrengst zou (en goede komen aan slachtoffers van den oorlog in Finland en Frankrijk. In hotel Noord-Brabant te Utrecht vergaderde het Koninklijk Nederlandsch Gymnastiek Ver bond onder voorzitterschap van den heer W. de Graaf. Uit de jaarverslagen bleek, dat het ledental 62662 bedroeg. Alle aftredende bestuursleden, G. J. W. Brand, G. C. v. d. Bergh, L. J. van Ekeren en L. Mon- tagnees werden herkozen. Prof. Sleeswijk hield daarna een causerie over medische sportkeuring. Langdurig werd van ge dachten gewisseld over de samenstelling van de bondsvergadering. Door het bestuur zal een commissie voor wijziging in statuten en regle menten worden benoemd. De heer j. H. F. Sommer hield daarna een pleidooi om het bondsfeest in 1943 wederom in Arnhem te doen plaats vinden, waartoe tenslotte ook werd besloten. Als plaats voor de volgende bondsvergadering werd Amsterdam aangewezen. Het veld voor de Brusselsche zesdaagsche, die van 22 tot 28 Maart verreden wordt, ls nage noeg gereed. De volgende koppels zijn reeds geëngageerd: Van Vliet-Kint (Nederland-Bel- gië), Schulte-Boeyen (Nederland), Scherens- Bruneel (België), Romain en Sylvere Maes (België), Kaers-Debruycker (België), Naye-Van Simaeys (België), Disseaux-Van Kerckhoven (België), Ritserveld-Van Cauwenberghe (Bel gië), Bonduel-Decaluwé (België), Vermeiren- Clautier (België) en Somers-Thyssens (België). Walschot, Samyn en Deltour hebben nog in dividueel geteekend. In totaal zullen 16 ploegen aan dezen zesdaagsche deelnemen. goede vraag en stelden zich VA punt hooger. Automobielwaarden vertoonden kleine schom melingen en waren ook bij het slot op wat lager peil. Oliewaarden werden in ongunstigen zin be- invloed door de verwachting op een prijsverla ging van ruwe olie in California, zulks in ver band met het terugloopen van den export naar Japan en Wladiwostock. Shell Union ontmoet ten echter goede vraag en liepen dollar op Warenhuisfondsen, public-utilities en aandeelen in fabrieken van electrische apparaten waren of iets hooger of iets lager. Sporen, mijnwaar- den, koperfondsen, rubberwaarden, kunstzijde- aandeelen, chemische fondsen, tabakken en aan deelen in telegraafmaatschappijen verlieten de markt in prijshoudende stemming. De omzetten gaven een hoeveelheid van 640.000 stuks te zien. In het laatste uur bedroeg de affaire 180.000 shares. Laatst gedane koersen Maart 20 10 18 Allied Chemical 179 178* 179 American Can Co. 114 113* 113 Am. Car F.dry 25 i 24* 24* Am. Rolling Mills 14* 14* 13* Am. Smelt Ref. 49 48* 48 Am. Tel. Tel. 172 171 171 Am Tobacco B. 79 78* 78* Am. Waterworks 9 8* 8 Anaconda Copper 28 f 28 27 Atchison Topeke 22 21 21 Baltimore Ohio 5 5 4* Bethlehem Steel 75 73* 72* Canadian Pacific 6 5* 5 f Case Treshing 67 67 67 Chase National B. 34 33 33* Ches. Ohio 39* 39* 39 Chicago Rock Isl. i Chrysler Motor OO 85 84* Cities Service Consol Gas N.Y. 31 31 31 Continental Oil 22 22* 22* 7 Dawesl. 15* 17* 17* 0V2 Young 12* 13* 14* Deleware Huds. 17* 17 16* Douglas Aircraft 82 80* 78* Dupont de Nem. 185 185 185 Eastman Kodak 151 150* 152* El. Bond (j Sh. 6 5* 5 i General Electric 38 S 38* 37 J General Motors 53* 53* 53 Good Year 23 23 22 J Hudson Motor 3 5* 5 Illinois Central 10* 101 10 Intern. Harvester 56 55 i 55* Intern. Nickel 35* 35* 35 Intern. Tel. en Tel 4 4* 4* Kennecott Copper 35* 35 34 Missouri Pacific Idem pref. •nr t Montgomery Ward 53 i 53 52* Nat. City Bank 29 28 28* Nat. Dairy Prod. 17 16* 16} New York Central 15 15* 15* North. Am. Av. 23 22 20* Nord. Amer. n.a. 20 20* 20 Norfolk Westeri 214 212 215 Pennsylvania 2 1 21 j 21 Phillips Oil 39 38 38 octor 6r Chambh 68 I 68 J 68 Ju')l. Serv. J. 4i 41 S 41 Radio Corporation 6 is 6* 6* Rep. Steel 20* 19* 18* Sears Roebuck 83 8"» 83 Shell Union Oil U 10* 10* Socony Vacuum 11 i 11 11 i Southern Pacific 12 12 12 Sotthern Railway 13* 15 15 Standard Brands 7 7 7 Stand. OU ot N.-J. 43* 44* 43} Tidewater Ass. Oil 10* 10 10* Union Pacific 95 95 95 United Aircraft 46* 45 44 United Corp A. 2 2 2 U. S. Leather U. S. Rubber 34* 34 34~* U. S. Steel 55* 54* 53* Western Union 22* 22 21 8 Westingh. Electr. 111 112* 110 Voolworth Building 40* 40* 40 8 Het personeel van de N. V. „Thabux" te 's-Gravenhage is Dinsdag in vergadering bij eengekomen naar aanleiding van het standpunt, dat de directie dezer N. V., blijkens mededee- ling van de besturen der samenwerkende me taalbewerkerstonden aan het personeel, inneemt ten aanzien van het geven van een duurte- toeslag. Er werd een motie aangenomen, waarin het personeel zijn ernstige afkeuring uitspreekt over de houding der directie. De besturen der samen werkende metaalarbeidersbonden worden hier in tevens gemachtigd, „niet alle wettige midde len de directie van het onjuiste van haar stand punt te overtuigen en de gewenschte verbetering tot stand te brengen." Naar aanleiding van verschillende berichten, die dezer dagen in de pers hebben gecirculeerd, i verzoekt het hoofdbestuur der Nederlandsche Vereeniging voor Luchtbescherming te melden, dat noch het hoofdbestuur, noch functionaris sen van genoemde vereeniging voornemens zijn als zoodanig af te treden of ontslag te nemen. Blijkens een mededeeling van den minister van Buitenlandsche Zaken zal H.M.'s aanstaan de gezant te Boedapest, mr. G. W. baron de Vos van Steenwijk, voor belanghebbenden bij aangelegenheden, betreffende Hongarije, te spreken zijn in een lokaliteit van de Kamer van Koophandel en Fabrieken te 's-Graven hage, van de Spiegelstraat 12, op Dinsdag 26 Maart van 10 tot 12 uur. AMSTERDAM. Bevorderd tot arts mej. A. C. Jansen, Amsterdam en de heeren B. P. Vis ser, Amsterdam; D. H. de Wilde, Amsterdam; H. Sajet, Amsterdam; C. J. A. Bakx, Tilburg en H. B. Lodewijks, Bandjermasin. Geslaagd voor het artsexamen le gedeelte mej. J. M. Jansen, Amsterdam; mej. M. C. Motsha gen, Hilversum en de heeren J. L. C. Corbière, Paramaribo en J. J. Esser. Batavia. Geslaagd voor het candidaatsexamen econo mie de heeren G. A. Goldschmeding, A. J. M- van Pampus en D. O. Norel. 's-GRAVENHAGE. Geslaagd voor diploma B de heeren J. van den Hoven, Katwijk aan Zee en R. A. C. Schut, Scheveningen. 's-GRAVENHAGE. Geslaagd voor diploma groote handelsvaart (2en stuurman)F. Bies- broek en J. Dijkdrenth en voor 3en stuurman groote handelsvaart: C. A. Roekman en voor stuurman kleine handelsvaart: H. Engelsman Slotkoersen Maart Brussel Rome Madrid Bern Oslo A'dam Londen Parjjs Berlijn NEW YORK, 20 Maart 20 19 18 17.01 5.05 9.95 22.42 22.73 53.10 3.76| 2.13i 40.20 17.03* 17.01 5.05 5.05 9.95 9.95 22.42 22.42 22.73 22.73 53.09 53.10 3.71 3.75 2.10* 2.12 40.20 40.20 AMSTERDAM. Geslaagd de dames: J. C. Tresling, Amsterdam, M. J. Knope, Rotterdam UTRECHT. Voor het examen van apothe kers-assistent slaagde de heer A. W. Th. Bil' nedijk, te Utrecht. LEIDEN. (R. K. Huishoudschool). Voor het praktisch gedeelte van het examen voor de akte IN VII (Leerares Huishoudkunde en Waschbe- handeling) slaagden de Eerw. Zuster Suitbertus, Leiden; en de dames: W. P. Hol, Voorschoten; J. M'. Korff de Gidts, Den Haag; H. M. van Zonneveld, Sassenheim. Voor het praktisch gedeelte van de akte N' VIII (Leerares Koken en Voedingsleer) slaagden de dames: M. A. C. van Campen, Nijmegen; A- J G. Hustinx, IJmuiden; R. S. Sprangers, Utrecht; J. P. voorham, 's-Gravenhage; A. Waszink, Leiden; A. Th. Westphal, Voorburg. NEW YORK, 20 Maart 20 Maart 19 Maart 20 Maart 19 Maart Katoen Nieuw contract Jan Me) 10.75-- 10.60- Oct. Dec. 9.86-- 9.69.- Jull 10.53 10.39-- Mrt. 9.56— 9.40-- Rubber Standaard Mrt 18.38* 18.33+- Sept 18.06 18.00+ Mel 18.38- 18.33 Oct I8.C1 17.96 Juli 18.17 - 18.12 Dec 17.93 17.89+ Jan. 17.88 17.85 Koffie (Rio - Nieuw contract) (Santos) Mrt. 4.15 4.17. Mrt 5.81 5.88 - Me) 4.18 4.20. Mel 5.89— 5.96— Jul) 4.20 4.22. Jull 5.98 6.05. - Sept. 4 22 4.24. Sept. 6.05- - 6.11 Dec. 4.24- 4.26. Dec. 6.16 - 6.22.23 Mrt. 6.23.— 6.30- Suiker Mrt. 1.86» 1.85* NOV 2.04* 2.02* Mel 1.9C+ 1.89+ Dec. s Jul) 1.95+ 1.94+ Jan. 2.00+ 1.97+ Sept 2.00+ 1.99+ Mrt. 2.02+ 2.01+ Tin Locc 46.62 47.87 U'jl 46.62 49.00 90 dagen 46.62 CHICAGO, 20 Maart 20 Maart 19 Maart 20 Maart 19 Maart Tarwe Me) 105 J Juli Sept Maïs Me) Juli Sept Reuzel Mrt 5.70+ 5.80f 103.02 104 -3} 100 f Me) Juli Haver 42 40* 361 35* 102*.C3 ICO - Sept 33 32 Rogge 56 Me) 67 65 56 - Juli 68 65 57 Sept 69 66 56* 57* 58* Mei 5.45-f- Juli 5.57 f Sept 6.00+ 6.22* 5.80+ 6.00+ Tarwe Me) 90 Jul) 91 Oct 92 Rogge Met 72 Oct 72* Juf) 72 Haver Mel 39 Juli 38 WINNIPEG, 20 Maart 20 Maart 19 Maart 20 Maart 19 Maart Gerst 88 Me) 89 Juli 90*-- Oct 70 70* 69* 41 39* Mei Juli Oct Oct. 35* 53* —51* 51 49* 49* 47 Lünzaad 209- 208. 201- 205 *- 205 197* - 35* (Medegedeeld door Simoons en Co., A. van Vliet en Zn. en L. Slijper) Van 3.30 uur tot 4.30 uur Anaconda 22 1/4 Beth. Steel 55 3/8—55 1/2 Rep. Steel 15 5/8—15 3/4 North. Am. Aviation 17 1/8 Curtiss Wright 8 1/8 Van 4.30 uur tot 5.00 uur Kon. Olie 232 Anaconda 22 3/8 Curtiss Wright 3 1/8 Opgegeven door v. d. Graaf cn Co., N.V. (afd. Handelsinformaties). Mutatie: 15 Maart 1940 is in het op 3 December 103» uitgesproken faillissement van K. Wentzel, Am sterdam, in de plaats van Mr. van Laer benoéu1" tot Curator Mr. W. J. D. M. van Rompu, Keizers gracht 230, Amsterdam. Failliet verklaard: 19 Maart: De nalatenschap van wijïeni J. B. -+ Eackhuys, bouwkundige, makelaar en administra teur, laatstelijk gewoond hebbende te Zwanen burg, Lindenlaan 41. R.e. Mr. C. G. Bijleveld: Cu rator' Mr. Mevrouw de Weduwe J. H. G. Schutte-- Struick, Heemstede. P. P. Dobbe, directeur van de Azlopa Tt*1/ ding Company, agentuur- en commissiehandel* wanende te Santpoort, thans verblijvende Hongkong. R.C. Mr. C. G. B'ijlleveïd; Curator M Dr. F. A. Bijvoet, Haarlem. A. F. G. Kozielek, exploitant van den strand tent „Zeezicht' aan het Zuiderstrand te Utn"*, den. R.c. Mr. C. G. Byieveld; Curator Mr. J. A. v Sanders, Beverwijk. n H. Smlnia, expediteur, IJmuiden, Wijk Zeeërweg no. 40. R.c. Mr. C. G. Bijleveld; Curat"1 Mr. H. J. M. Tonind Haarlem. Opgeheven wegens gebrek aan actief de falld®®'* menten van: W. van Keulen, Amsterdam; G. Brugge, muzikant, Amsterdam; J. F. BrulnsU+ Nieuwer-Amstel; P. Zijlstra, vischhandelaar, B+. sum; H. Lürmans, vertegenwoordiger, Amsterdam' J. H. M. van Rooy Sr., Voorburg. Gedeponeerde uitdeellngslljsten: 9 Maart: N.V. „Eskaf" kunstaardewerkfabri®*; Kuizen N.-H. Geëindigd door het verbindend den der eenige ultdeelingslijst. Uitk. 100 pref.; 8,6 pCt. conc. crediteuren. 9 Maart: De nalatenschap van K. Janse, i" ven loodgieter, Amsterdam. Idem. Ultk. f 109,'* pref.: nihil conc. crediteuren. - 10 Maart: M. B. Adriaansz, houder van ®S. wasscherij, Amsterdam'. Idem*. Ultk. 100 pCt. Pr£ nihil aan conc. crediteuren. 12 Maart: D. Hazenberg, loodgieter, Amst® dam. Idem. Ultk. 100 pCt. pref.; 4,2305 pCt. co" crediteuren. 13 Maart: J. J. Baanders, vemtkkelaar eni cll:f meur. Amsterdam. Idem*. Uitk. 100 pCt. Pr® 1,5826 pCt. conc. crediteuren. 16 Maart: H. J. van Dijk. banketbakker. Af1 hem*. Idem. Uitk. 7,2204 pCt. „ji 16 Maart: Boedel van wijlen notaris E. P-„J - -bind®" Doetinchem. Geëindigd door het verbindend dot' t l t(„. '«Ven liet den der eenige ultdeelingslijst. Uitk. 3.9178 vtf'y 18 Maart: N.V. Stoamververtj cn Chemische WjïJJf acherij L. van Raan Co.. Zwolle. Geëtndigd t- het verbindend worden der eerste, tevens sl uitdeeilngslijst. Ultk. nihil conc. crediteuren- Si <es S, t>f.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 2