Haarlems R.K. Schooljeugd gaat weer voetballen Laatste Nieuws T ooneelwezen Zoekt gij betrouwbaar Personeel? Plaats dan een „Omroeper" voor 90.000 gezinnen „Onze Vloot" MOSKOU'S VERKLARING OVER DEN DRIEBOND WEDSTRIJDR00STER DONDERDAG 21 MAART 1940 Begrafenis van Louis de Vries De plechtigheid te Muiderberg (Gedeeltelijk gecorrigeerd) Geredden der Phobos te Vlissingen Zeven slachtoffers lagen bij de catastrophe in hun kooien Ratificatie van den vrede te Moskou Deensch protest tegen Britsche bommen (Berichten reeds geplaatst in een deel van onze vorige oplaag) RUITEN INGEGOOID VAN COMMUNISTISCHEN WINKEL Dader veroordeeld tot 25 boete ONS' LIEVE HEER OP SOLDER Veel belangstelling voor de Palmpaschen Tanner over het defensie verbond Russische eischen- Batavia Arak Mij. N.V» G.L.O. afd. I G.L.O. afd. 11 U.L.O. afd. Hear school I—Henrsch. II, terrein HBC, 10 De actueele ontwikkeling van het wereldgebeuren en Nederlands positie in den Pacific Ia verband hiermede wees spreker op de be BEVERWIJK VERKOOPING OPHEFFING VAN DE TUIN BOUW WINTERSCHOOL? Meer belangstelling voor lager tuinbouwonderwijs DE PLAATS VAN DEN ONT WIKKELDEN TUINDER Diploma-uitreiking in de T uinbouwwinterschool VELSEN WERKLOOSHEID WEDEROM STERK GEDAALD DE P.T.T. MET PASCHEN Duurtetoeslag Van Gelder Zonen Uitkeering Boazbank Personalia AMSTERDAM Jan Musch en Magda Janssens Saalborn bij v. d. Lugt PIONIERSWERK IN BORNEO ECONOM1SCHE VERHOUDING NEDERLAND—BELGIË Piano-avond Kees Stokvis Van Gelder Zonen NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT STAD HÏIIIIIIIIIIUIIIIIIIIIIIIIIIIlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllNIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIItlljillllllli avond de heer G. van Heteren, in de aula van het Koloniaal Instituut een lezing gehouden over het nieuwe houtaankap-bedrijf in N. O. Borneo, onder den titel: „Wat doen wij in de Rimboe". De heer Van Heteren ving aan met den aan wezigen een denkbeeld te geven van de omge ving waarin het nieuwe bedrijf gevestigd is, waarbij hij een film vertoonde, welke de Ko ninklijke Paketvaart Maatschappij heeft laten vervaardigen van Borneo, speciaal van een tocht stroomopwaarts der Barito-rivier en de Martapoera, waaraan Bandjirmasin gelegen is. Verder de Rimboe in, waar de bevolking nog zoo ver van de Westersche beschaving verwij derd is, dat zij aanvankalijk slechts ruilhan del wilde drijven en geen geld wilde accepteeren, hebben pioniers, dank zij het initiatief van eenige groote ondernemingen, het houtaankap- bedrijf Noenoekon kunnen stichten in N. O. Borneo, in het landschap Boelongan: dank zij ook de medewerking van den welgezinden en zeer medewerkenden sultan van Boelongan, die in 1938, tijdens het regeeringsjubileum van H. M. de Koningin Nederland heeft bezocht. In 1934 sloegen de K. P. M., de Neder- landsch-Indische Steenkolen Handelmaat schappij, en Vereenigde Javasche Houtkap maatschappij en de Java-ChinaJapanlijn de handen ineen en werd met het bedrijf een aan vang gemaakt. In 1935 begon men het eerste kaphout te ex- ploiteeren. Uitvoerig het gesprokene toelich tend met lantaarnplaatjes, schetste spreker de ontwikkeling van dit bedrijf, dat weldra een hoeveelheid van drieduizend kub. meter hout per maand kon exploiteeren; waardoor aan een groot aantal inlanders arbeid kon worden ver schaft en aan welk bedrijf thans een houtza gerij is verbonden, terwijl ook in den laatsten tijd tal van sociale voorzieningen tot stand zijn gekomen, zooals o.m. een ziekenhuis met 50 bed den en een school waarin een 60-tal leerlingen het onderwijs volgt. Onder groote belangstelling is Woensdagmid dag o pde Israëlitische begraafplaats te Mui derberg het stoffelijk overschot van den too- neelspeler Louis de Vries bijgezet. Verscheidene belangstellenden, die de plech tigheid in den Amsterdamschen Stadsschouw burg niet hadden bijgewoond, kwamen op de begraafplaats voordat de stoet arriveerde, o.a. dr. Henri Polak, de privaat-docent in de Ita- liaansche taal aan de Amsterdamsche uiversi- teit Romano Guamieri, den garnizoenscomman dant van Amsterdam luit.-kol. W. A. Boswijk, den concertmeester van het Concertgebouw orkest Louis Zimmermann. Bij hen voegden zich geleidelijk degenen, die na afloop van de plech tigheid in den Stadsschouwburg uit Amsterdam waren gekomen. Omstreeks half drie arriveerde het stoffelijk overschot op de begraafplaats. Toen allen zich om het graf hadden geschaard en de gebrui kelijke gebeden waren uitgesproken, nam de eerw. heer Akiba Frank het woord, om Louis de Vries te herdenken. Het was zijn eigen wensch, dat zijn stoffelijk overschot hierheen werd gebracht, waaruit zijn liefde sprak zoowel voor de stad als voor de Joódsche gemeenschap, waartoe hij behoorde, zeide spr. Namens den Ned. Bond van Doofstommen- vereenigingen en de Ned. Doofstommenveree- niging „Guyot" herdacht de heer M. Reens, wat Louis de Vries, zelf zoon van doofstomme, ouders, had gedaan om het leed der doofstom men te verzachten. Mr. Alb. B. Gomperts, voorzitter van den Raad van Beheer van den Hollandschen Schouwburg, sprak als vriend en namens de familie. De heer N. H. Wolf, sprekende namens de Union Universelle du Théatre, herinnerde aan De Vries' triomphen in het buitenland, waar hij een der beste ambassadeurs voor de Nederlana- sche cultuur was. Nadat nog eenige vrienden het woord hadden gevoerd, dankte de oudste zoon van den over ledene voor de belangstelling. Met het Grieksehe s.s. „Tassia" zijn Woensdagavond twee geredde opvarenden van het tankschip „Phobos" van de N. V. Ned.-Indisohe Tankstoomboot Maatschap pij, dat Woensdagmorgen bij de Zuid-Oost kust van Engeland op een mijn is geloopen, in Vlissingen aangekomen. Zooals bekend, zijn de eerste stuurman en zes Chïneezen bij deze ramp om het leven gekomen. De beide geredden, Chineezen, zijn door een marine-sleepboot van het op de reede liggende schip gehaald. Eén van hen was gewond aan armen en beenen en moest per brancard van boord worden gehaald. De an dere bleek geheel overstuur te zijn. Beide mannen spraken slechts ChineescÜ, doch uit hun gebaren viel op te maken, dat de „Phobos" door twee ontploffingen moet zijn ge troffen. De zeven opvarenden, die bij de ramp het leven hebben gelaten, bevonden zich in hun kooien, toen het ongeluk gebeurde. Ter hoogte van hun slaapplaatsen werd het schip getrof fen. De beide geredde Chineezen waren in de machinekamer en werden geheel met olie over dekt. Zij geraakten in zee, waar zij een tijd lang hebben rondgedreven in een dikke laag olie. Het Grieksehe s.s. „Tassia", waarmede zij thans te Vlissingen aankwamen, pikte hen op. Ook nu nog hadden de beide mannen veel hinder van de olie, welke bij den gewonden Chinees nog steeds uit de ooren te voorschijn kwam. Na door den geneesheer Detmar te zijn on derzocht, werden de Chineezen per ziekenauto naar het Sint Joseph-ziekenhuis te Vlissingen overgebracht. LONDEN, 20 Maart. (Reuter) De ratificatie- oorkonden van het Russisch-Finsche Vredes verdrag zijn vandaag, volgens een mededeeling van radio Moskou, uitgewisseld. KOPENHAGEN, 20 Maart. (Deensch Tel- Ag.) De Deensche gezant te Londen heeft van avond opdracht van zijn regeering ontvangen, stappen te doen bij de Britsche regeering, ten einde te protesteeren tegen het schenden van de Deensche neutraliteit door het vliegen over Deensch gebied aan de Westkust van Jutland en het werpen van bommen in den nacht vai> Dinsdag op Woensdag. De politierechter mr. dr. N. Muller, heeft uit spraak gedaan in de zaax tegen den man, die ongeveer drie maanden geleden als protest tegen den Russischen inval in Finland, twee étalageruiten van den communistischen boek winkel „Cultura" in de Utrechtschestraat heeft ingegooid. De man is veroordeeld tot een geldboete van f 25 subs. 15 dagen hechtenis. De Officier van Justitie had een gevangenis straf voor den tijd van veertien dagen geëischt. Tijdens de zitting op 15 Maart was verd. aan vankelijk niet aanwezig, zoodat de zaak bij ver stek behandeld werd. De tentoonstelling van gebrandschilderde af beeldingen van Palmpaschen uit heel het land en verschillende andere inzendingen, betreffen de het oude Amsterdamsche volksgebruik in het bijzonder, trok op Palmzondag in Museum Am- stelkring, O.Z. Voorburgwal 40, zooveel belang stelling, dat deze expositie in de secretariaats kamer nog Donderdag en Zaterdag te bezich tigen blijft met een voorbeeld van een Amster damsche palmpaasch en een uit de pausstad Avignon. Op Goeden Vrijdag is het museum den geheelen dag gesloten. De afbeeldingen zijn vervaardigd door den heer A. Weiier, lid der Palmpaaschcommissie van het Algemeen Nederlandsch Verbond, afd. Amsterdam. STOCKHOLM, 20 Maart. (Zw. Tel. Ag.) Naaf aanleiding van het bericht van Tass, volgen® hetwelk het sluiten van een militair bondge' nootschap tusschen Finland, Zweden en Noor wegen in strijd zou zijn met de bepalingen van het tusschen Finland en de Sovjet Unie gesloten vredesverdrag, daar het tegen Moskou gericb® zou zijn, heeft de Zweedsche minister van Bui' tenlandsche Zaken, Günther verklaard, dat di® bericht op een misverstand moet berusten, daa1 een pact tusschen de drie Noordsche landen niet anders dan een uitsluitend defensief ka rakter zou kunnen hebben. De voorzitter van het Noorsche Storting- Hambro, heeft in een interview met den Oslo' schen correspondent van het Kopenhaagscb® blad Berlingske Tidende ontkend, dat hij op Maart een tegen de Sovjets gerichte rede heef® gehouden, zooals het officieele Sovjet-telegraaf' agentschap Tass in zijn verklaring betreffend® de plannen voor een defensief verbond tussclied Finland, Zweden en Noorwegen heeft beweerd- Hambro zeide, dat hij noch in zijn rede f® het parlement, noch in zijn radiorede op den' zelfden dag, een woord omtrent de Sovjet Un'e had gezegd. In een telefonisch interview met Dagblad®' heeft de Finsche minister van Buitenlandse!1 Zaken verklaard, dat het denkbeeld van eed defensief verbond slechts ten doel heeft de ned' traliteit der Noordsche staten tegen een aan' val te beschermen. Naar de Moskousche correspondent vah Aftonbladet meldt, zijn er nog steeds ge ruchten in omloop, dat de Sovjets van Noor wegen en Zweden gunstige transito-voor waarden zullen verlangen, en mogelijk f1 beide landen vrijhavens. Ondanks de minder gunstige omstandighe den gaat dit jaar toch het jaarlijksche voet- baltoumooi Voor de schooljeugd door. Tenslotte zijn er nog zooveel inschrijvingen binnengekomen, dat de jongens hun Paasch- vacantie-attractie niet behoeven te missen. De deelname is ongetwijfeld geringer dan voorafgaande jaren. Zoo was het onmogelijk in de U. L.>0. afd. een sterkere van een zwak kere gnoep te scheiden. In de afd. L. O. konden slechts 2 groepen van 8 elftallen geformeerd worden. De schoolvoetbalcommissie hoopt dat aan het einde van een geslaagd toumooi kan wor den gesproken, d.w.z. dat de jongens prettig en ordelijk hun wedstrijden hebben gespeeld en dat het propagandistische waarde voor de R. K. Voetbalsport heeft gehad. Dat wenscht de D. H. V. B. met het organiseeren van het tournooi te bereiken. Veler medewerking is daarvoor echter nood zakelijk. Allereerst van heeren scheidsrechtera of van hen, die wel in staat zijn enkele wed strijden te leiden. Dringend wordt verzocht zich zoo spoedig mogelijk op te geven, want er heerscht gebrek. Adressen: Hortensialaan 6, Heemstede of Clovisstraat 10, Haarlem (N1.). Evenzoo rekent de commissie op de belang stelling van de heeren onderwijzers, zooalp die steeds ruimschoots in vorige jaren werd ge geven. Een voldoende toezicht is noodzakelijk voor een goed verloop van het toumooi. Van de ouders verwacht de commissie en niet minder de D. H. V. B., dat ze hun jon gens, wanneer ze de voetbalsport in clubver band willen en mogen beoefenen^ in Kath. verband zullen onderbrengen. t Onderstaande programma zal op het R. K. Sportpark te Heemstede en het TYBB-terrein worden verspeeld; St. Canisiussch. Linschotenstraat; St. Jaco- basch. (Heemstede)St. Antoniusscn. (Aerden- hout)Henricussch. (Heemstede)St. Aloysius- sch. (Heemstede)St. Franciscussch. (Benne- broek)St. Bavosch. Westergracht; R.K. Opl.- sch. Nieuwegracht. Alle wedstrijden op het HBC- tcrrein, Heemstede Dinsdag 26 Maart CanAch.JaCobaschool 10—11J.5; Anttsch. Henr.sch. 11.1512.30; Aloys.sch.Franc.sch. 2 3.15; Bavosch.R.K. Opl.sch. 3.154.30. Woensdag 27 Maart Henrsch.Aloys-sch. 1011.15; Ant.sch.— Franc.sch. 11.1512.30; Jacobasch.—Bavosch. 23.15; Can.sch.R.K. Opl.sch. 3.154.30 Donderdag 28 Maart Jacobasch.Franc.sch. 10—11.15; Can.sch. Bavosch. 11.1512.30; Antsch.Aloys.sch. 2 3.15; Henrsch.R.K. Opl.sch. 3.154.30. Vrijdag 29 Maart Henr.sch.Bavosch. 1011.15; Jacobasch. Aloyssch. 11.1512.30; Cansch.Franc.sch. 2— 3.15; Antsch.R.K. Opl.sch. 3.154.30 Zaterdag 30 Maart Can.sch.Antsch. 1011.15; Jacobasch. Henrsch. 11.15—12.30; Aloyssch.Bavosch. 2— 3.15; Francsch.R.K. Opl.sch. 3.154.30. Maandag 1 April Jacobasch.Antsch. 1011.15; Cansch. Henr.sch. 11.1512.30; Aloys.sch.R. K. Opl. sch. 23.15; Francsch.Bavosch. 3.154.30 Woensdag 3 April Henr.sch.Francsch. 23.15; Antsch.Ba vosch. 23.15; Cansch.Aloyssch. 3.15—4.30; Jacobasch.R. K. Opl. sch. 3.154.30. St. Elisabethsch. Gen de ia Reystraat; St. Li- duinasch. (Santpoort)St. Antoniussch. Zijl singel; St. Jeroensch. Overtonstraat; St. Adel- bertusschooi (Bloemendaal)St. Petrus Can.- school Timorstraat; St. Bavcschool Eemstraat; St. Luciaschool Gen. de la Reystraat. Alle wedstrijden op het TYBB-terrein Haar lem (N.). Dinsdag 26 Maart ElisabschoolLiduinaschooi 1011.15; Ant.- schoolJeroenschool 11.1512.30; Adelb.school Petrus Can.school 23.15; BavoschoolLu ciaschool 3.154.30. Woensdag 27 Maart JeroenschoolAdelbschool 1011.15; Ant.- schoolPetrus Canschool 11.1512.30; Liduina schooiBavoschool 23.15; ElisabschoolLu ciaschool 3.154.30. Donderdag 28 Maart LiduinaschooiPetrus Can.school 1011.15; ElisabschoolBavoschool 11.1512.30; Ant. schoolAdelb.school 23.15; Jeroenschool— Luciaschool 3.154.30. Vrijdag 29 Maart JeroenschoolBavoschool 1011.15; Liduina schooiAdelbsch. 11.1512.30; Elisabschool Petrus Canschool 23.15; Antsch.Lucia school 3.154.30. Zaterdag 30 Maart ElisabschoolAnt.school 1011.15; Liduina schooiJeroenschool 11.1512.30; Adelbschool —Bavoschool 23.15; Petrus CanschoolLucia school 3.154.30. Maandag 1 April LiduinaschooiAnt.school 1011.15; Elisab. schoolJeroenschool 11.1512.30; Adelbschool Luciaschool 23.15; Petrus Can.schoolBavo school 3.154.30. Woensdag 3 April JeroenschoolPetrus Canschooj 23.15; Ant schoolBavoschool 23.15; Elisabschool Adelbschool 3.154.30; LiduinaschooiLucia school 3.154.30. Ged. Oudegr. I en II; Henricusschool I en II (Heemstede); St. Jeroenschool, Overtonstraat Dinsdag 26 Maart Henr.school IGed. Oudegracht II, terrein HBC, 10—11.45; Ged. Oudegracht I—Henr.sch II, terrein HBC, 23.45. Woensdag 27 Maart —11.45; St. Jeroenschool—Ged. Oudegr. II, ter rein TYBB, 10—11.45. Donderdag 28 Maart Henr school ISt. Jeroenschool, terrein TYBE 1011.45; Ged. Oudegracht IGed. Oudegracht II, terrein HBC, 1011.45. Vrijdag 29 Maart Ged. Oudegracht I—St. Jeroenschool, terrein TYBB, 1011.45; Henrschooi II—Ged. Oude gracht II, terrein HBC, 1011.45. Zaterdag 30 Maart Henricusschool IGed. Oudegracht I, ter rein HBC, 1011.45; Henricusschool IISt. Je roenschool, terrein TYBB, 1011.45. In afwijking van de circulaire worden de. wedstrijden niet op het IIBC-terrein verspeeld, maar op het R. K. Sportpark aan den Cruquius- weg te Heemstede. Voor de leden van de Koninklijke Ne- derlandsche Vereeniging „Onze Vloot" sprak gisterenavond in hotel de Leeuwerik de heer M. A. Cageling over „De actueele ont wikkeling van het wereldgebeuren en Ne derlands positie in den Pacific." Onder de aanwezigen bevond zich o.m. de burge meester van Haarlem, dr. J. E. baron de Vos van Steenwijk. Om zich de huidige ontwikkeling van het wereldgebeuren te realiseeren, aldus spreker, moet men met een groote dosis objectiviteit te werk gaan, want de publiciteitsorganen, waarin de beide belligerenten elkander bestoken, ge ven door hun dikwijls met rijke hand gestrooi de sensatieberichten voor een buitenstaander geen enkel houvast. Het is een onweerlegbaar feit, dat de groote politieke gebeurtenissen van na den wereld oorlog ons land zijn voorbijgegleden, zonder dat er de verdiende aandacht aan werd geschon ken. Wel was er een kring van belangstellen den voor de politieke gebeurtenissen, doch deze was zeer miniem en de werkelijk serieuze be oordeelaars waren met een lantaarntje te zoe ken. Dat dit van nadeeligen invloed is geweest voor onze tegenwoordige houding op militair gebied, ondervinden wij thans aan den lijve, want tot op heden toe zijn wij niet in staat onze eigen handelsschepen te convoyeeren, daar wij niet over een machtspositie op de zeeën beschik ken. De geschiedenis heeft wel duidelijk be wezen, dat de buitenlandsche en defensieve po litiek nauw met elkander verbonden dienen te zijn. In verband hiermede wees spreker op het feit, dat wij in den huidigen oorlog ons mili taire apparaat nog juist hebben kunnen ver volmaken. Het Nederlandsche volk is door de gebeurtenissen van de laatste jaren nog tijdig gealarmeerd. Deze paraatheid geldt op de eer ste plaats voor de continentale gebieden, maar Wij kunnen niet beweren, dat onze machts positie in Nederlandsch-Indië op het moment van dien aard is, dat zij bevredigend genoemd kan worden. Nadat spreker uitvoerig de militaire situaties in Europa besproken had, waarna hij tot de conclusie kwam, dat het Scandinavische front door het verdrag van Finland met Sovjet-Rus land uitgeschakeld was zoowel voor <Je gealli eerden als voor Duitschland, wees hij er op, dat het niet tot de onwaarschijnlijkheden zou behooren, dat Duitschland thans zijn expansie- zucht onder het bekende motto van „Drang nach Osten" zou willen bevredigen en dus de mogelijkheid van militaire activiteit naar het Zuid-Oosten zou worden verlegd. Het uitbre ken naar het Westfront achtte hij voor Duitschland een wanhoopsdaad en een inval in ons land noemde hij zeer twijfelachtig. Maar met dat al komen onze betrekkingen met het buitenland wel zeer sterk in het gedrang, voor al daar wij als zeevarende natie onze relaties met andere landen zullen moeten handhaven. De gevolgen van de isolatie, waarvan wij als neutraal land de dupe worden, ondervinden wij dagelfjks. De in- en uitvarende schepen zijn op een hand te tellen en de plaats, waar in vroeger dagen de harteklop van onzen zeehandel was, ligt thans uitgestorven. Indien de voor iaden na jaren gaan slinken en de massale torpedeering van onze handelsschepen en het „onschuldig" vermoorden der bemanningen voortgang zou vinden, zullen de neutralen de inbreuk op hun rechten met de wapenen moe ten beantwoorden. Zooals de toestand thans is kunnen wij onze schepen nog niet convoyeeren. Daarom moeten wij zoo spoedig mogelijk de beschikking heb ben over licht en zwaar gevechtsmateriaal, waarover wij thans reeds gelukkig in bepaalde maté beschikken. Dat wij thans alleen maar onze schepen in eigen territoriale wateren kunnen convoyeeren is een gevolg van de na latigheid uit vroeger dagen, daar er toen ver zuimd is 'n militairen en maritiemen factor van beteekenis te vormen. Van de mogelijkheid, dat de groote mogendheden na jarenlangen strijd teekenen van vermoeidheid vertoonen, moeten wij profiteeren door dan een groot machtsmid del in te kunnen zetten, waarmee wij vrij en ongestoord onze eigen belangen kunnen dienen. Sprekende over Nederlands positie in den Pacific, wees de heer Cageling er op, dat een objectief beoordeelaar direct de groeiende macht van Japan in deze streken gevoelt en alleen reeds het feit, dat Japan met zijn zeemacht steeds zuidelijker doordringt, moet voor ons een teeken zijn om met aandacht de ontwikkeling in den Pacific te volgen. Amerika zou daar het machtsevenwicht kunnen herstellen, maar blij kens de publieke opinie in de Vereenigde Sta ten schijnt mgp er weinig voor te voelen. Daar echter Nederlandsch-Indië voor ons van vitale beteekenis is, moet de maritieme verdediging niet later ter hand genomen worden, daar wij de invloedssfeer van de Japansche zeemacht moeten weren. langrijkheid van het voorstel tot den bouw van drie slagkruisers, waarbij hij tevens de hou ding van het Anti-Vloot-Comité laakte en haar landsverraderlijk noemde. Mogen allen er van overtuigd zijn, dat wij niet moeten uitstellen wat wij heden nog doen kunnen, zeker met het oog op onze militaire toekomst, waar veel van kan afhangen. Deze interessante voordracht werd besloten met een vertooning van een film, opgenomen door den luitenant ter zee 2e klasse C. E. ba ron van Asbeck, die met zeer veel belangstelling door de aanwezigen werd gevolgd. Gistermiddag is in het veilinggebouw ,,'t Cen trum" ten overstaan van notaris mr. A. Moens, publiek geveild: 1 een woonhuis met schuren, erven en grond aan den Groote Hout of Koningsweg 192 te Velsen, groot 3.40 A. en behoorende tot de na latenschap van de wed. J. v. d. Kaai. Hoogste bieder J. G. v. d. Kaai, Heiloo. met f 3050.Gemijnd op 2.door W. Bree- voort, te Velsen. 2 een woonhuis met schuren, erven en grond aan de Baanstraat 12, Beverwijk, grotot 91 c.a., eigendom van D. van Dijk. Hoogste bieder J. P. Duin, Beverwijk met 1630.Niet gemijnd. 3 een woon- en winkelhuis met erf en grond aan de Baanstraat 91, te Beverwijk, groot 90 c.a. en eigendom van P. D. Ockerse. Hoogste bieder Chr. Sprengers, Beverwijk, met 2320.Niet gemijnd. 4 een woonhuis met stalling, erf en grond aan de Verlengde Voorstraat 82 te Wijk aan Zee, groot 2.50 A. Hcogste bieder D. Kooger q.q. met 2150. Niet gemijnd. De eerste 3 perceelen werden gegund. Op 18 April as. zal notaris Moens een vei ling houden van huizen en weilanden. Naar wij vernemen is er sprake van, dat de R. K. Tuinbouwwinterschool te Beverwijk bin nen afzienbaren tijd zal worden opgeheven. Aan de instandhouding van deze middelbare onderwijsinrichting met een kostbaar inter naat worden jaarlijks belangrijke sommen be steed. Het blijkt echter, dat de belangstellingvoor dit onderwijs niet groot is en dat deze in de streek meer uitgaat naar het lager tuinbouw onderwijs. In verband hiermede wordt over wogen of het verantwoord is, de inrichting op dezen voet te handhaven. Een beslissing is in- tusschen iiog niet genomen. Omtrent de eventueele bestemming van de gebouwen vernemen wij, dat deze in aanmer king komen voor huisvesting van het ULO- onderwijs, waaromtrent reeds besprekingen zouden zijn gevoerd. In tegenwoordigheid van verschillende autori teiten en vele genoodigden heeft ir. A. W. v. d. Plassche, inspecteur van den Tuinbouw en van het tuinbouwonderwijs, gisteren de diploma's uit gereikt aan de leerlingen van de R. K. Tuin bouwwinterschool, die de cursussen van deze middelbare onderwijsinrichting met succes heb ben doorloopen. De plechtigheid werd o.a. bijgewoond door prof. Cleophas, voorzitter van de onderwijsvereeniging van den L. T. B„ mr. H. J. J. Scholtens, burge meester van Beverwijk, rector Beune van de L. T.-beweging, mej. ir. H. G. Kronenberg en vrijwel alle ouders van de leerlingen. Nadat de openbare eindles was gegeven, reikte ir. v. d. Plassche de diploma's uit, waarbij hij er zijn groote voldoening over uitsprak, dat thans weer een aantal degelijk ontwikkelde jongelieden aan het bedrijf kan worden toegevoegd. We leven in een tijd, aldus ir. v. d. Plassche, dat we dergelijke jonge menschen hard noodig hebben. Dit klinkt misschien wat vreemd, omdat juist in dezen tijd velen het gevoel hebben, dat Zij overbodig zijn en dat er voor hen geen werk kring te vinden is. Men zal echter verstandig doen in dit opzicht niet al te pessimistisch te zijn. De menschen hebben nu eenmaal behoefte aan groenten, fruit en bloemen en, wat dit laatste betreft, kan men constateeren, dat de liefde voor bloemen en planten voortdurend toeneemt. Ook bij den ste- debouw nemen de beplantingen een steeds voor name plaats in. Van dien kant bekeken blijkt het, dat de Nederlandsche tuinbouw producten voortbrengt, waaraan toenemende behoefte be staat. Intusschen bestaat nog steeds het probleem, het bedrijf technisch en economisch zóó in te richten, dat de consument bevredigd wordt en dat voor de producten een prijs wordt betaald, die voor den tuinder een behoorlijke belooning vormt voor zijn harden arbeid en die hem in staat stelt in welvaart te leven. Om dit te berei ken is het noodig, dat de tuinbouwer, ofschoon practicus, een zoodanigen graad van ontwikke ling' heeft, dat hij in staat is te doen wat van hem verwacht wordt. Daarom is het verheugend, dat jonge men schen hier willen leeren. Zij kunnen de toekomst wat opgewekter tegemoet gaan. Met het diploma zijn zij er evenwel nog niet. Nu komt de practijk. Er zijn er die het teveel op theoretisch gebied hebben gezocht en een theoreticus die geen prac- tische ervaring heeft, kunnen we niet gebruiken. En evenmin zal iemand, die hard werkt en lange dagen maakt, doch de noodige ontwikkeling mist, in den tuinbouw slagen. Theorie en practijk moe ten samengaan; dan kan er wat goeds van ko men. Ir. v. d. Plassche spoorde dan de jongelui aan om zich op organisatie in te stellen. In tegen stelling met de industrie, waar op dit gebied heel wat bereikt is, is er in den tuinbouw veel ver snippering. De tuinders moeten er van doordron gen zijn, dat er vele belangen zijn, die zij slechts gezamenlijk kunnen behartigen. Ook in dit op zicht is er behoefte aan flinke jonge menschen, die willen samenwerken en offeren en die capa citeiten hebben om dit alles te doen. Ir. v. d. Plassche sloot zijn rede met een har- telijken gelukwensch aan de leerlingen. De geslaagden waren; J. Broersen, Groote broek; J. Koopman, Venhuizen; P. Langendijk, Venhuizen (allen met veel lof)Th. Bakker, Westerblokker; W. Dafh, Heemskerk; C. Langen dijk, Venhuizen; M. Wulp, Bakkum; A. Smal, Obdam (allen met lof)P. Alkemade, Noord- wijk; J. Bodewes, Nijmegen; W. Munster, Ob dam; J. Güthschmidl, Den Haag; P, Koper, Bakkum; P. Nijssen, Santpoort en J. Schouten, Westerblokker. Hierna richtte prof. Cleophas woorden van gelukwensch tot de gediplomeerden, waarna de directeur van de school, ir. Bünnemeijer, woor den van dank sprak tot de ouders, leeraren, rector en amanuensis en verder tot allen, die hun krachten en zorgen aan het onderwijs heb ben gegeven. Rector Beune liet nog een krachtige aanspo ring hooren om zich aan te sluiten bij de L. T.- beweging, waarna een der leerlingen, namens zijn mede-studenten, een woord van dank sprak. Het aantal geheel werkloozen blijkt sinds de opgave van vorige week wederom belangrijk te zijn gedaald en ditmaal met niet minder dan 213. Hiermede werd een peil bereikt, dat 313 werkloozen minder aangeeft dan op denzelfden datum van het vorig jaar. Sinds 2 Maart j.l. daalde het werkloosheidscijfer met 929, wat wel een record beteekent. Vooral in het bouwvakbedrijf is de .werkloos heid belangrijk verbeterd. Het aantal, dat in den winter varieerde van 600-700, is thans ge daald tot 227 arbeiders. Voorts stonden als werkzoekenden ingeschreven 154 metaalbewer kers, 27 houtbewerkers, 27 landarbeiders, 184 havenarbeiders, 211 visschers, 20 kantoorbe dienden. 560 losse arbeiders en 218 uit overige beroepen. 120 werkzoekenden waren in de werkverschaf fing te werk gesteld. Het aantal ingeschreven werkzoekenden daal de in de afgeloopen week van 1888 tot 1677 te gen 1678 in de overeenkomstige week van 1939. De directeur van het Post- en Telegraafkan toor te iJmuiden maakt bekend, dat het hoofd kantoor te IJmuiden en het hulpkantoor te Velsen op de beide Paasehdagen zullen zijn opengesteld als op Zondagen. Op den Tweeden Paaschdag kunnen tijdens de openstelling voor de post aan te teekenen stukken ter verzending worden aangeboden. Het hulpkantoor te IJmuiden-Oost is op den 2den Paaschdag geopend van 89 uur. pe postagentschappen (tevens telegraaf- en telefoonstations) aan de Kennemerlaan en aan den Zeeweg te IJmuiden, alsmede te Driehuis blijven op de beide feestdagen gesloten. Op den 2den Paaschdag vindt één brief- en één pakketpostbestelling plaats, welke te circa 9 uur zal aanvangen. Naar wij vernemen heeft de directie van de papierfabriek Van Gelder Zonen alhier er in toegestemd den duurtetoeslag, die den arbeiders, in dit bedrijf werkzaam, reeds geruimen tijd ge leden tot een bepaalden datum was toegezegd, ook thans weer voor 3 maanden te verleenen, zulks op verzoek van de samenwerkende werk nemersorganisaties. Naar wij vernemen zal over eenigen tijd we derom een uitkeeringslijst kunen worden tege moet gezien. Hierdoor zal aan de gedupeerde spaarders een derde uitkeering van deze gefail leerde bank plaats hebben. Met ingang van heden is bij K.B. benoemd tot adjunct-inspecteur der visscherjj de heer D. v. Drimmelen, tot dusver werkzaam op ar beidsovereenkomst. Onze plaatsgenoot de heer C. Erdman is aan de Universiteit te Amster dam geslaagd voor het candidaatsexamen rech ten. Op den dag der teraardebestelling van Nederlands grootsten kleinkunstenaar, Louis de Vries, worden meer wisselingen bekend in ons vaderlandsch tooneelleven. Zoo treedt Louis Saalborn uit de combinatie „Gezelschap Louis Saalborn en Maurits Par ser" en zou onder directie van Cor v. d. Lugt Melsert als acteur en regisseur bij het „Neder landsch Tooneel" in den Stadsschouwburg gaan werken. Aldus komt na den dood van Oscar Tour- niaire weder een der grootste medewerkers van wijlen dr. Willem Royaards op het Leidsche- plein terug, waar, voor een kunstenaar van het gehalte van Louis Saalborn, de plaats is. Hij zal daar optreden niet alleen als acteur, maar ook als regisseur. Het was bekend, dat men op het Leidscheplein gebrek had aan eer ste klas regisseurs, die tevens volkomen vaklie den zijn. Louis Saalborn zal nu bij het „Neder landsch Tooneel" tevens de regie voeren. Ook Cor Hermus zal als speler-regisseur onder Cor v. d. Lugt Melsert gaan werken, terwijl tevens Jan van Ees aan het „Nederlandsch Tooneel" wordt verbonden. Er is tevens sprake van, dat Fientje de la Mar tot het gezelschap zal toe treden. Maurits Parser heeft inmiddels niet stilge zeten om bij het vertrek van Saalborn zijn ge zelschap te reorganiseeren. De meeste leden van dit gezelschap blijven onder Maurits Par ser werken, die zijn nieuw ensemble „De Too- neelvereeniging Amsterdam" noemt, waaraan Jan Musch als gast zal worden verbonden, die al reeds een spel van Roth „Heow" in studie heeft genomen. Tot de nieuwe leden van „De Tooneelvereeniging Amsterdam" zou ook mevr. Magda Janssens behooren en waarschijnlijk Henri Erens. In September vangt Parser zijn tooneelseizoen aan. Zooals men weet is aan het „Nederlandsch Tooneeel" thans verbonden de heer Jaap v. d. Poll als administrateur, tevens plaatsvervanger voor den heer v. d. Lugt Melsert. L. v. d. B. Voor de Koninklijke vereeniging „Koloniaal Instituut", in samenwerking met de Koninklijke vereeniging „Oost en West", heeft Dinsdag- Z. Exc. Ph. van Isacker, oud-minister van economische zaken in België en voorzitter van de economische commissie BelgiëLuxemburg Nederland, zal op Woensdag 3 April a.s. spreken in de aula van het koloniaal instituut, over het onderwerp: „De economische verhouding tus schen België en Nederland. Deze lezing wordt o.a. georganiseerd door de vereeniging „Hou en Trouw", de Nederlandsche Maatschappij voor Nijverheid en Handel en de vereeniging De Industrieele Club. Ziij vangt aan om kwart over acht. De pianist Kees Stokvis zal 29 Maart a.s. in het Muzieklyceum een piano-avond geven met werken van Schubert, Janacek, Schönberg en Ravel, w Woensdag werd de algemeene vergadering vil aandeelhouders dezer vennootschap gehouJ®"' Het bestuur bracht verslag uit over het a£S®|. loopen boekjaar, waarna de balans en de wi®r en verliesrekening onveranderd werden goed gekeurd. Het dividend over 1939 werd vastgesteld oP procent of f 39.20 per aandeel. In de Woensdag te Amsterdam gehoud®1' jaarl. algemeene vergadering van aandeelh0*L ders werden de balans per 31 Dec. 1939 en winst- en verliesrekening over het afgelooP', jaar goedgekeurd en werd de voorgestelde wids verdeeling ongewijzigd aangenomen. De heer J. H. Smidt van Gelder, die aan beurt van aftreden was, werd als commissi herkozen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 4