Moord op verzekeringsagent Prijs van Zandvoort op 6 Juli k /M FINANCIEN Wij luisteren naar.., Wh ff! Verdachte staat vandaag te Haarlem terecht Kerkelijk leven Dagfilm DONDERDAG 21 MAART 1940 Dat is niet waar! 800 couranten België en Nederland R.K. MIDDENSTANDSBOND Vergadering van het Centraal Bestuur BURGEM. PLOEGMAKERS WEER THUIS HET TOERISME NAAR LUXEMBURG PRINS BERNHARD OPLETTENDHEID BELOOND SCHETSEN VAN KALVEREN MR. OUD LID DER TWEEDE KAMER OP DUITSCHE SCHEPEN BESLAG GELEGD VEENACTIE IN DRENTE EN OVERIJSSEL EMIGRANTEN OP DOORREIS LUCHTBESCHERMING BONDSDAG ST. FRANCISCUS PATER A. STAM C.S.Sp. Sproeten komen vroeg in 't voorjaar, koop tijdig een pot pril tol. Bij alle Drogisten. Electrïsche trein loopt op lorrie MINISTER BOLKESTEIN AUTOMOBILISME 20 stuks 25 ds MARKTEN of Vandaag behandelde de strafkamer van de rechtbank te Haarlem, gepresideerd door Oir. E. J. W. Top, onder groote belangstel ling de geruchtmakende zask tegen den 33-jarigen verzekeringsagent C. V., verdacht van moord op zijn collega de la Ch. en van brandstichting in diens woning. In den nacht van 11 op 12 Mei jJ. woedde in het bovenhuis van een woning in de Hertzog- straat te Haarlem een felle brand. De heer de la Ch. woonde daar met zijn gezin. Na een half uur was men den brand meester. Toen deed de brandweer een ontstellende ontdekking. In de keuken werd het gedeeltelijk verkoolde lijk van de la Ch. gevonden. Aanvankelijk dacht men aan een ongeluk, nJ. dat de la Ch. bij het vullen van een petroleum- toestel in brand was geraakt. Reeds den volgenden dag arresteerde de re cherche den verzekeringsagent C. V., een collega en concurrent van den heer de la Ch. Bij de sectie van het lijk was reeds gebleken, dat er een vreeselijke misdaad was gepleegd. Aanvan kelijk ontkende verdachte alles, later kwam hij met een gedeeltelijke bekentenis voor den dag, waarin hij verklaarde, dat hij 's avonds bij de la Ch. op bezoek kwam. Er ontstond ruzie, waarbij hij de la Ch. in drift een klap gaf met een hamer, dien hij bij zich had om 'n spie aan te slaan op de crank van zijn fiets. De officier van Justitie, mr. W. M. Paarde- kooper Overman, heeft in de eerste plaats ten laste gelegd moord, n.l., dat verdachte opzette lijk en met voorbedachten rade, althans opzette lijk, P. A. F. J. de la Ch. van het leven heeft beroofd. Subsidiair legde het O.M. doodslag ten laste. Ten tweede is aan verd. brandstichting in de woning van de la Ch. ten laste gelegd. Het O.M. riep zeventien getuigen, benevens drie deskundigen, n.l. J. v. Tas, inspecteur van politie te Rotterdam. J. P. L. Hulst, arts te Leiden en dr. C. Klein, zenuwarts te Haarlem, op. De verdediger, mr. Francois Pauwels, riep een tiental getuigen k décharge op, benevens een deskundige dr. J. Coenen, zenuwarts te Haar lem. De verd. is door den zenuwarts dr. Klein toe rekeningsvatbaar verklaard, de deskundige a décharge, dr. Coenen, is echter van oordeel, dat verdachte verminderd toerekeningsvatbaar is. Verdachte wordt tegen tien uur de zaal bin nengebracht. Hij is een forsche, keurig gekleede man. Hij ziet bleek en met gebogen hoofd neemt hij op het verdachtenbankje plaats. Op de vragen van president Top naar naam, ouder dom enz. antwoordt hij nauwelijks verstaanbaar. Nadat de Officier van Justitie, mr. Paarde- kooper Overman de dagvaarding heeft voorge dragen. deelt hij mede, dat nog een proces verbaal is ingekomen over het gewicht van den hamer. De eerste, die voor het hekje verschijnt, is dr. J. F. L. Hulst, arts te Leiden, medisch deskun dige. Hij wordt becedigd, diens verhoor zal later plaats hebben. Getuigenverhoor Hoofdinspecteur van politie te Haarlem. M. Woud, was, aldus vertelt hij, kort na het uit breken van den brand in de Hertzogstraat ge komen. Getuige had geprobeerd in de woning te komen, doch dit was toen nog niet mogelijk. Later waarschuwde de brandweer hem, om even in de keuken te komen. Daar vond getuige het lijk van den heer de La Ch.. het lag voorover en was gedeeltelijk verkoold. Uit resten van klee- ren bleek, dat de omgekomene nog niet naar bed was geweest. Vlak bfj het lijk was een gat in den vloer gebrand, ook de aanrecht was door het vuur, dat in de keuken het hevigst had gewoed, verteerd. Mr. Fr. Pauwels: Er is veel opgeruimd in de keuken, vlak nadat het lijk was ontdekt, wie heeft daar order toe gegeven? Getuige Woud: Er is het een en ander weg geruimd om de foto te kunnen maken. Later is het weggeruimde puin nauwkeurig onderzocht. Mr. Pauwels: Is het restant van een vouw been gevonden en de resten van een porte feuille? Getuige: Alles is nauwkeurig onderzocht, maar vergeet u niet, dat het zeer fel gebrand heeft. Verdediger: Dus geld in een portefeuille zou geheel verbrand kunnen zijn, zonder dat er eenige resten van te vinden zouden zijn. Getuige zou dit niet met zekerheid willen zeg gen. Wel is alles zeer nauwkeurig onderzocht, er is tusschen het puin zelfs een dubbeltje ge vonden, wat wel een bewijs is, dat er nauw keurig tusschen het puin is gezocht. Agent Polderman, die in den nacht van 11 op 12 Mei in de Hertzogstraat surveilleerde, had den brand ontdekt. Onmiddellijk had hij de noodige maatregelen genomen. Het brandde aan de achterzijde van het huis, in de keuken het felst. De buren waren direct gewaarschuwd en getuige had hooren roepen, dat de bewoner van het brandende perceel wel niet thuis zou zijn, omdat zijn vrouw in het ziekenhuis was. Rechercheur Spee had na den brand een on derzoek in de woning ingesteld. De brand had het felst gewoed in het midden van de keuken op en om de plaats waar het lijk lag. De borst zijde van het lichaam was nog gedeeltelijk gaaf, kleedingresten waren nog te herkennen. Pres.: Liep de kraan van den gootsteen? Ja, antwoordt getuige, die liep nog met een dunnen straal. Getuige doet nog een aantal mededeelingen over de situatie in de gedeel telijk uitgebrande woning. Den dag na den brand had getuige ver dachte gearresteerd. Hij had de fiets van ver dachte. het rijwiel met het dubbele frame, dat een belangrijke rol speelde in het onderzoek, ln beslag genomen. Tegen den wand van de rechtszaal staat de fiets. De rechercheur wijst op eenige bijzonderheden. Verdachte laat het onderzoek schijnbaar langs zich heen gaan, maar op een gegeven oogenblik. als de politieman vertelt over het eerste verhoor, veert hij uit zijn gebogen hou ding op. Aanvankelijk zou verdachte, volgens den po litieman, verklaard hebben, dat hij na de vechtpartij en nadat, de La Ch. was neergesla gen, den petroleumvergasser had opgenomen en op het lichaam van de La Ch. had geworpen. „Dat is niet waar," roept verdachte. Geen sprake van. Bij het eerste verhoor is er een soort reconstructie van de vechtpartij geweest en toen zeide de politieman: „En heb je den vergasser niet op de La Ch. gegooid?" „Ik heb toen gezegd." aldus verdachte, „wie weet wat er gebeurd is." Inspecteur Woud wordt weer voorgeroepen. De „Veilig Verkeer"-campagne om het aantal ongelukken op den weg tijdens de verduisteringen te verminderen, werd in Engeland verdeeld o.m. over 800 couranten. Men redeneerde, dat het noodzakelijk was het grootste aantal menschen op de meest doelmatige manier te bereiken en koos daarom de 800 couranten. Want couranten- reclame is niet te vervangen! Verdachte heeft dat inderdaad eerst gezegd, maar later heeft hij het weer teruggenomen. Verdachte: „Niet waar. Rechercheur Spee is niet onpartijdig. Dat kan ook niet, want hij riep direct tegen me: „Beken nu maar, moor denaar." En meneer Woud valt me ook te gen President (rustig)„Och, er zijn wel eens meer menschen die tegenvallen." Uitvoerig vertelt de rechercheur dan, hoe 't eerste verhoor precies verloopen is. Aanvanke lijk ontkende hij, later, tegen den avond be kende hij Mr. Pauwels: „Was hij toen niet bijzonder zenuwachtig?" Getuige: „Ik heb er niets van gemerkt. Ik heb trouwens nooit iets van zenuwen bij hem opgemerkt." Mr. Pauwels: „Dat is toch wel heel zonder ling. Had hij een narcoticum geslikt? Ik heb hem herhaaldelijk zeer bewogen en emotioneel aangetroffen. Was u zelf niet zeer bewogen?" Getuige: „Ik blijf altijd hetzelfde." Verdediger: „Dat is een zeldzaam verschijn sel. Hebt u verdachte niet dringend gesugge reerd, dat hij den vergasser op 't lichaam van de La Ch. had geworpen." Getuige: „Heelemaal niet." Mr. Pauwels: „Dus hij is uit zichzelf over dien vergasser begonnen, hij heeft uit zichzelf het verhaal weer ingeslikt. Hij blijft onbewogen, u blijft onbewogen. Dat is een fenomeen. Dat heb ik in mijn 25-jarige strafpractijk nog nooit meegemaakt. (De zitting duurt voort.) Besprekingen over posttarieven gewenscht In de redevoering, welke mr. dr. Fr. van Cauwelaert Zaterdagavond te Maastricht heeft gehouden voor het departement Zuid- Limburg van de Nederlandsche Maatschappij voor Nijverheid en Handel, heeft hij o.m. ge zegd, dat een verlaging en vereenvoudiging der P.T.T.-tarieven het onderlinge schriftelijke ver keer tusschen België en Nederland zeer zou ba- vorderen. Naar aanleiding van deze woorden heeft de directeur-generaal der P.T.T.. ir. M. Damme, dezer dagen op een persconferentie, waarop een aantal P.T.T.-aangelegenheden werd behandeld, medegedeeld, dat ook bij de Posterijen in Nederland de gedachte leeft, dat door overeenstemming van het tarief voor Bel gië en Nederland veel te bereiken zou zijn. In dezen geest zijn reeds eenigen tijd geleden oe- sprekingen gevoerd, welke echter niet voort gezet konden worden. Nu echter ook van Belgi sche zijde over deze aangelegenheden wordt ge sproken zou het wellicht mogelijk zijn de be sprekingen te hervatten. Voor de telegraaf en telefoon bestaan reeds lage tarieven voor het verkeer tusschen België en Nederland, doch deze tarieven zijn nog niet gelijk aan die voor het binnenlandsch verkeer. Bij de Nederland sche PTT. bestaat echter wel het verlangen de tarieven in dezen zin te regelen, wanneer de besprekingen over dit onderwerp zouden worden hervat. Te Utrecht vergaderde Maandag j.l. het Cen traal Bestuur van den Ned. R. K. Middenstands bond onder voorzitterschap van den heer J. A. Koops te Venlo. die in zijn openingswoord her dacht de overleden leden van het Centraal Be stuur resp. Hoofdbestuur van den R. K. Mid denstandsbond, de heeren J, P. Hendriks te Nij megen, voorzitter van den Ned. R. K. Kruide- niersbond en J. H. van Langen te Delft, voor zitter van den Ned. R. K. Bond van Loodgieters- patroons. Een viertal belangrijke onderwerpen vulde de agenda. Allereerst vond des ochtends een sum miere behandeling plaats van het wetsontwerp Winstbelasting op N.V.'s. Omtrent de nieuwe maatregelen op het ge bied van het Middenstandscrediet (invoering naast het werktuigencrediet voor ambaohtslie- den van vaste voorschotten voor handeldrijven- den en soepeler toepassing van de voorwaarden van het bijzonder crediet) werden door den Se cretaris van het Hoofdbestuur, den heer E. J. M. Stumpel te Hoorn, mededeelingen gedaan, die uitgroeiden tot een breedvoerige beschou wing over het middenstandscredietwezen in Ne derland in zijn huidigen toestand. Spr. drong er vooral op aan, dat het volledig stel mogelijk heden, dat er momenteel bestaat op het gebied van het middenstandscredietwezen in Neder land, thans ook door den middenstand alge meen zal worden begrepen en benut. In de middagvergadering werd het vooront werp van wet inzake regeling van vacantie met behoud van loon, ingeleid door Mr. Drs. A. Schrijvers, Directeur van het Bureau van den Ned. R. K. Bond van Bakkerspatroons, lid, na mens den Ned. R. K. Middenstandsbond, van de Commissie van Prae-Advies aan den Hoogen Raad van Arbeid. Een uitvoerige gedachtenwis- seling volgde eveneens op deze inleiding. Ten slotte werden door den Directeur van 't Bonds- bureau van den Ned. R. K. Middenstandsbond mededeelingen gedaan over de Middenstands Onderlinge, Bedrijfsvereeniging van den Ned R. K. Middenstandsbond in verband met de uitvoering van de Kinderbijslagwet, waarbij de taak ten deze van de aangesloten leden en vak bonden duidelijk in het licht werd gesteld. Burgemeester J. F. Ploegmakers te Oss, die voor een ernstige ongesteldheid in het Groot- ziekengasthuis te 's Hertogenbosch werd ver pleegd, heeft die inrichting hersteld verlaten. Na eenige weken rust hoopt de burgemeester zijn ambtsbezigheden weder te aanvaarden. Maart, in ieder geval met ingang van 1 April. De gewichtsgrens boven welke de kalveren van een identiteitsbewijs voorzien dienen te zijn zal worden verlaagd van 200 op 175 kg. Met enkele uitzonderingen geheel normaal Op Zaterdag 18 Maart heeft te Luxemburg een vergadering plaats gehad onder voorzitter schap van den heer Auguste Torek, voorzitter van de Luxemburgsche Touring Club en waar bij uitgenoodigd waren de vertegenwoordigers van de toeristische organisaties. Doel van de vergadering was na te gaan of in den mobilisa tietijd het toerisme zou kunnen plaatsvinden. In verband met de samenwerking met België en Nederland waren ook vertegenwoordigers van deze landen uitgenoodigd en wel voor Nederland den heer W. A. M. Westerouen van Meeteren, directeur van den Koninklijken Nederlandschen Toeristenbond A.N.W.B. Ter vergadering bleek, dat toerisme in Lu xemburg mogelijk, is, dat alleen een klein gebied in het Zuid-Oosten van het land bij Schengen voor toeristen verboden is, terwijl ook bezwaar wordt gemaakt tegen roeien en zwemmen in de rivieren welke de Oostgrens van het land vor men, Overigens is alles normaal en de hotels wach ten met ongeduld de Belgische, Nederlandsche en Luxemburgsche gasten. De wegwijzers zijn alle aanwezig en alle excursies zijn mogelijk. Het grootste bezwaar tegen het toerisme werd het verplichte paspoort genoemd en krachtige pogingen zullen worden aangewend om dit voor Nederlanders te doen vervangen door het be wijs van Nederlanderschap. Z. K. H. Prins Bernhard heeft, vergezeld door zijn waarnemend adiudant, luitenant-kolonel H. J. Phaff, zijn bezoek aan de troepen in Gro ningen en Drenthe voortgezet. Met betrekking tot de arrestatie van den da der van den aanslag te Soest vernemen wij nader, dat de plantsoenbewaarder K. de Jong. door wiens oplettendheid de Haagsche politie, de hand op den verdachte J. L. heeft kunnen leggen, op het Haagsche hoofdbureau van poli tie is gehuldigd en hem een gratificatie is over handigd. Wij vernemen van officieele zijde, dat met 't schetsen van kalveren weder zal worden aan gevangen zoo mogelijk in de laatste week van De voorzitter van het Centraal Stem bureau heeft in de vacature in de Tweede Kamer, ontstaan door het ontslag nemen als lid dier Kamer door den heer M. 'M. Cohen, benoemd verklaard mr. P. J. Oud, burgemeester van Rotterdam en oud-minis ter van Financiën. MEDAN. 21 Maart. (Aneta). De „Sumatra Post" meldt, dat thans, behalve de reeds eer der vermelde beslaglegging, ook ten behoeve van Erlangers Ltd. beslag is gelegd op de te Sabang liggende schepen „Lindenfels" en „Werdenfels" van de Hansa. De behandeling van de procedure kan in den loop van April voor den Raad van Justitie te Medan worden verwacht. De zes samenwerkende Land- en Veenarbei dersorganisaties hebben te Emmen een gecom bineerde hoofd- en afdeelingsbesturenvergade- ring gehouden ter bepaling van hun houding inzake de veenactie. Medegedeeld werd dat oe Rijksbemiddelaar aan de correspondeerende bonden inlichtingen heeft gevraagd. Men besloot een afwachtende houding aan te nemen, daar de verveners nog niet geant woord hebben op het voorstel van de arbeiders. Woensdagavond arriveerden te Oldenzaal per trein van 9.50 uur uit Duitschland een dertigtal Israëlietische emigranten, afkomstig uit Polen, Tsjecho-Slowakije en Duitschland, die met de „Springfontein" naar Zuid-Afrika zullen ver trekken. Na te Oldenzaal overnacht te hebben zijn zij hedenmorgen doorgereisd. Naar wij vernemen heeft de minister van Binnenlandsche Zaken tot hoofd 'van de af- deeling materieelvoorziening van de bescher ming der bevolking tegen luchtaanvallen be noemd den heer G. M. Claus, oud-kapitein der genie en tot voor kort algemeen secretaris van de Alg. Ned. Verkeers-Federatie, te 's Graven- hage. Maandag 22 April zal de Nationale R. K. Vereeniging van Geheelonthouders onder Snel- verkeerspersoneel haar jaarlijkschen Bondsdag houden in hotel „Thalia" aan het Stationspie,n S te Utrecht, aanvangende om 10 uur en voor afgegaan door een H. Mis in de Kapel van St. Joan de Deo aan de Mariaplaats. De agenda bevat, naast de gebruikelijke ver slagen en verkiezingen, nog de huldiging van zes zilveren leden-jubilarissen. Verder diverse voorstellen van hoofdbestuur en afdeelingen, met als slot de vertooning van een speciale Snelverkeersfilm „De Roode Drie hoek", door het R.D.M. Tijdens de pauze zal aan de deelnemers ge legenheid geboden worden deel te nemen aan een gezamenlijke koffietafel. Door den Algemeenen Raad der Congregatie van den H. Geest werd tot Regulier Overste in het Vicariaat Bagamoyo (Oost-Afrika) benoemd de hoogeerw. pater A. Stam. Pater Aldericus Albertus Stam werd geboren te Zijdewind (N. H.) 25 Sept. 1895. Hij legde 18 November 1926 de kloostergeloften af in de Congregatie van den H. Geest en ontving 9 Juli 1939 de Pries- wijding uit de handen van Z. H. Exc. Mgr. A. F. Diepen. Na de voltooiing van zijn studies aan het Scholastikaat te Gemert, vertrok, pater Stam 14 Sept. 1932 naar de Missie Bagamoyo. Hier was hij met opvallend succes werkzaam, sinds 1934 onder leiding van den Amsterdamschen Bis schop Mgr. B. Hilhorst C.S.Sp. Nog in 1938 1938 stichtte pater Stam een nieuwe Missie- Statie te Lumbiji, waardoor het aantal resi denties op 23 werd gebracht. In Bagamoyo zijn thans 37 Nederlandsche paters en een 20-tal broeders werkzaam. Zij besturen er o.a. een Klein- en Groot-Seminarie, twee Noviciaten voor inlandsche broeders (én zusters en vijf middelbare scholen. Benoeming bij de Paters Minderbroeders Op voordracht van den Hoogeerw. Pater Pro vinciaal is door Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem pater G. C. M'. A. van Waesberge O.FM. benoemd tot kapelaan te Gouda H. Sacr. Vrijdag 22 Maart HILVERSUM II, 301.5 M. NCRV-Uitzending 8.00 Berichten ANP. 8.20 Gramofoonmuziek, 11.00 Gramofoonmuziek. 11.15 Cellovoordracht en gramofoonmuziek. 12.15 Gramofoonmuziek, 12.3012.35 Berichten ANP. 1.00 Muziekcorps van het Leger des Heils, 1.45 Orgelconcert 2.30 Gramofoonmuziek, 2.45 Hollandsch Kamermu. ziekensemble en gramofoonmuziek. 4.004.55 Declamatie en gramofoonmuziek, 5.00 Gramo foonmuziek 5.45 Zang met orgelbegeleiding en gramofoonmuziek. 6.30 Gramofoonmuziek. 8.30 Berichten ANP, herhaling SOS-berichten, 8.45 Christ, gemengde zangvereeniging .„Oud- wijk", NCRV-orkest en solisten, 10.00 Berich ten ANP, 10.30 NCRV-orkest en solisten, 11.15 Gramofoonmuziek. HILVERSUM I. 1875 en 4114 M. 8.00 VARA 10.20 VARA, 12.0Q AVRO 4.00 VARA, 9.00 VARA, 11.00—12.00 VARA 8.00 Berichten ANP. gramofoonmuziek. 10.20 Gramofoonmuziek. 1.20 Orgelspel, 12.00 Toon kunstkoor Amsterdam, W. Hespe's jongens koor en "Concertgebouworkest (opn.), 12.45 Berichten ANP. gramofoonmuziek 1.15 Reno- va-septet. 2.00 Voor de huisvrouw, 2.10 AVRO-Strijkorkest, het Hilversumsche vrou wenkoor en solisten. 3.15 Omroepstrijknrkest, 3.45 Gramofoonmuziek, 4.00 Gramofoonmu ziek met toelichting. 4.305.00 Rosian-La- dies 5.30 Esmeralda, 6.00 De Ramblers. 6.50 Zang met pianobegeleiding. 7.18 Berichten ANP, 9.00 Radiotooneel, 9.25 Gramofoonmu ziek, 9.30 Fragmenten uit de operette ..Boccac cio", 10.30 Gramofoonmuziek, 11.00 Berichten ANP, 11.10 Jazzmuziek (gr.pl.), 11.4012.00 Gramofoonmuziek. ENGELAND, 391 en 449 M. Na 10.'J0 n.m. ook 342 M. 11.50 Orgelspel 12.20 Berichten. 12.30 Fa- brteksorkest en solist, 2.20 Het Bernard Crook- kwintet, 3.20 BBC-Salonorkest, 3.50 Orgelspel. 4.20 Berichten (Wels), 5.20 Berichten, 5.35 BBC-Harmonle-orkest en solist, 7.20 BBC- Symphonieorkest. 8.20 Berichten 8.55 BBC- Theaterorkest, 10.20 Het Virtuoso-blaaskwar- tet en solist, 11.00 Epiloog, 11.20 Berichten. RADIO-PARIS, 1648 M. 11.10 Zang. 11.20 Gevarieerd concert, 12.05 Celiovoordracht. 12.35 Zang 1.05 en 1.30 Pia novoordracht, 2.20 Orgelconcert, 3.50 Zang, 4.20 Chansons. 4.35 Kwartetconcert, 5.35 Pia novoordracht 6.20 R. Legrand's Jazzorkest, 10.05 en 11.0511.50 Symphonieconcert. KEULEN 456 M. 5 20 Concert, 7.35 Gramofoonmuziek, 9.20 Orkest van de Hansestad Keulen, koren en solisten (opn.), 11.20 Walter Klische's orkest, 12.20 Weensch Symphonie-orkest, 1.45 Popu lair concert. 2.30 Zang, 2.45 Omroeporkest en -koor en soliste 4.45 Pianovoordracht. 7.45 tot sluiting: Zie Deutschlandsender om 7.30. BRUSSEL. 322 en 484 M. 322 M. 11.20 en 12.30 Gramofoonmuziek, 4.55 Gra mofoonmuziek. 5.05 en 5.35 Cello en piano, 5.50 en 6.20 Gramofoonmuziek. 7.50 Omroep- symphonle-orkest en solist. 9.30—10.20 Frag menten uit de opera „Parsifal" (gr.pl.). 484 M. 11.20 Gramofoonmuziek 11.50 en 12.30 Ra dio-orkest, 12.50 Gramofoonmuziek, 1.202.20 Heilig Uur. 4.20 Gewijde muziek (gr.p.l), 5.35 Gramofoonmuziek, 9.3010.20 gezongen Offi cie. DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 9.20 Berichten. 9.50 Populair concert, hier na: Gramofoonmuziek 11.20 Berichten. Hier na tot 12.20 Nachtconcert. Twintig minuten stagnatie bij N oord wij ker hout De reizigers van den electrischen trein no. 1029, welke vanochtend om 8.43 uur van de hoofdstad naar Rotterdam was vertrok ken, werden tusschen Noordwijkerhout en Voorhout opgeschrikt door 'n hevigen schok, gevolgd door krachtig remmen Het bleek, dat de trein tegen een zich op de rails be vindende lorrie was gebotst. De cabine van den motorwagen was hierdoor ernstig be schadigd. Gelukkig had niemand letsel ge kregen. De lorrie was van de lichtste soort, bestaande uit een dwarsbalk en twee wielen, welke o.m. dient voor het vervoer van ijzeren staven. Van den trein waren eenige leidingen stukgeslagen en kon de luchtrem niet meer functionneeren. Na dat de lorrie verwijderd was, heeft de trein met verminderde snelheid de reis naar Leiden voort gezet, waar hij met twintig minuten vertraging binnenkwam. De passagiers zijn vandaar met een anderen trein naar hun bestemming vervoerd. Minister G. Bolkestein is thans zoover her steld, dat hij na Paschen zijn werkzaamheden op hét Departement van Onderwijs hoopt te hervatten Academische examens DELFT: Geslaagd voor het prop. examen voor werktuigkundig ingenieur: C. E. Wevers, Hengelo (O). Geslaagd voor het prop. examen voor elect.ro- technisch ingenieur J. H. van der Hilst Karre- wij, Utrecht. Geslaagd voor het eandidaatsexamen voor ci viel ingenieur P. van Dijk, Rotterdam, J. Pou- wer, Tholen. Apothekers-assistent UTRECHT. Geslaagd voor het examen van apothekers-assistent de dames: H. van Mazijk, Utrecht; F. A. van Lieshout en J. J. Hoogen- beek, Zeist. De heeren: M. A, M. Verstoppen, Heerlen; F. J. de Goede, Rotterdam en J. P. H. Stevens. Heerlen. De K.N.A.C. brengt wederom een aantrekkelijk sportprogramma Den tijdsomstandigheden ten spijt, heeft de K.N A.C. voor 't a.s. seizoen weer 'n sport programma samengesteld, dat bij al zijn eenvoud en soberheid toch zeer aantrekke lijk mag heeten. Op de eerste plaats zijn de vooraanstaande evenementen alle gehand haafd en vervolgens heeft men terecht ge meend ditmaal bijzondere aandacht te moe ten schenken aan de organisatie van ritten, Dat is een gevaar lijk baantje.die landmijnen leq- gen Ja/ één moment van zenuwachtig heid enje bent er eweest. Bij'dat werk meg je ook geen lost van zenuwen, hebben Rustig en kalm,hè E.n dak blijf je els je WINGS rookt WlNGS Blended Cigarettes In dezen tijd meer dan ooit ookvoorll Wings sigaretten hetzij uitsluitend voor militairen, hetzij voor militairen en burgers. Van de militaire overheid heeft men niet alleen volledige instemming met dit plan ver kregen, maar bovendien kan van deze zijde op algeheelen steun en medewerking worden ge rekend, zoodat er alle reden is om aan te nemen, dat ook dit zomer-sportprogramma een succes zal worden. Het sportbestuur van de K.N.A.C. heeft het programma definitief als volgt samengesteld; 18 Mei Damesrit. 1 Juni Militaire rit. 15 juni Concours van Koetswerken te Scheve- ningen. 6 Juli Prijs van Zandvoort. 10 Augustus Militaire rit. SI Augustus Behendigheidswedstrijden. 14 September Militaire rit. 28 September Militaire rit. 19 October Herfsttocht. Over het Concours van Koetswerken, dat als gebruikelijk te Scheveningen zal worden gehou den, kan na hetgeen daarover bereids is mede gedeeld, nog worden verklaard, dat er in de kringen van militaire autoriteiten zeer veel be langstelling bestaat voor het plan om er een af- deeling voor motorisch voortbewogen legerwa gens aan te verbinden, zoodat er reden is om aan te nemen, dat te dien aanzien op de volle medewerking van militaire zijde kan worden gerekend. De prijs van Zandvoort Zoo is er ook weer de Prijs van Zandvoort, aan de organisatie waarvan reeds thans met man en macht wordt gewerkt. Het is weliswaar de bedoeling, dat de opzet iets eenvoudiger wordt dan het vorig jaar o.m. ligt het in het voor nemen om er ditmaal niet een geheelen dag van te maken, doch alleen een middag maar er wordt toch in ieder geval naar gestreefd, dat de snelheidssport hoogtij zal vieren, en dat de goede indruk, dien men het vorig jaar van de organisatie van dit bijzondere gebeuren heeft kunnen meenemen, ook ditmaal zal worden be vestigd. Ofschoon er in den loop van de komen de maanden nog gelegenheid zal bestaan om voor dit evenement de aandacht te vragen, zij er reeds thans op gewezen, dat van het gemeen tebestuur van Zandvoort, met burgemeester Van Alphen aan het hoofd, weer volle medewerking is te verwachten. De wedstrijden zullen op het zelfde circuit worden g.ehouden, dat ook het vo rig jaar het tooneel van felle kampen was. Al leen is het, vooral wat de bochten betreft, se dertdien aanzienlijk verbeterd, hetgeen dus aan de wedstrijden zelf ten goede komt. Op verzoek van de rijders zelf is nog een open klasse ingevoerd, een bijzondere attractie dus voor degenen, die een onschuldig avontuur aan dezen snelheidswedstrijd willen vastknoopen. Er zal ditmaal slechts één tribune worden gebouwd en wel aan de andere zijde van de kleine ronde, tegenover de plaats, waar het vorig jaar de hoofdtribune stond. Zooals men zich zal her inneren, was dit ook reeds het geval bij de mo tor- en wielerwedstrijden, welke het vorig jaar na de auto-races op het circuit werden gehou- den. Voor de dames is er de gebruikelijke dames- rit, welke als gewoonlijk uit twee gedeelten zaï bestaan, n.l. een terreinrit en een kaartleesrit. Nu de vrouw zulk een belangrijke taak kan ver vullen in tijden van nood, vooral als bestuur ster van vrachtwagens, en algemeen haar be reidheid blijkt om zich voor die taak gereed te houden, krijgt de damesrit nog een andere dan alleen een sportieve beteekenis. En er is dus alle reden om te verwachten, dat de belangstelling daarvoor nog weer grooter zal zijn dan zij tot nu toe reeds was. Binnen niet al te langen tijd hopen wij na dere mededeelingen over deze en andere zeer in trek zijnde K.N.A.C.-evenementen te kunnen verstrekken. f GOUDA. 21 Maart. Veemarkt. Aangevoerd ln totaal 1681 stuks, waarvan: 19 slachtvarkens vette 30—31.5 cent per pond, levend met 2 pCt. korting. 249 magere varkens 25.0045, 349 oig gen 12.00—18 2 runderen. 696 nuclUere kolveren 3 007. 1 schaap, 5 bokken en geiten 2.00 6 per stuk. Handel redelijk. Algemeene markt. 94 partijen kaas. lekwai. met R.M. 27.0028, 2e kwal. met RM. 2o.0026, crisisaftrek 19.2. Handel traag. 471 ponden boter: Goeboter 70—75 cent, Wei- boter 6570 cent per pond. Handel vlug. 225500 eieren: kipeieren 4—4.50, eendeleren 3 504 per 100 stuks. Handel vlug. GOUDA. 21 Maart. Coöp. Zmd-Holl. EierveiUng g.a. Aanvoer 230000 kipeleren: 56-58 kg 3 90— 58-60 kg 44.20, 60-62 kg. 4204.35, 67-70 kg. 4 354.90. bruine 58-70 kg. 4.005, kleine eieren 3 753 90 per 100 stuks. BARNEVELD 21 Maart. Pluimveemarkt. Oude kinnen 0.701.50 per stuk 4556 cent per kg. Oude hanen 0.70—1.20 per stuk. jonge woerden 4070 cent per stuk. N.H. Blauwen 1-l.lo per kg. Jonge hennen 0.80—1.20 per stuk. Duiven 35 —40 cent per paar. Tamme eenden 30—40 cent, ganzen 1.802.50 per stuk. Kalkoenen 5060 st. per kg. Tamme konijnen 0.75—2 10, wilde konij nen 4jj60 cent. Aanvoer 10300 stuks. Handel re- dCEiermarkt. Kipeieren: witte 4.204.70, gemeng de 4.25—4.45, bruine 4.40—4.75 eena'eieren 4— 4 25 per 100 stuks. Aanvoer 1.648.000 st. Handel vlug. VINKEVBEN. 20 Maart. Coöp. Groenten- en Fruitveiling „Vinkeveen". Witlof I 14.0019, II 812.50 stek 5.507. Kroten 1.60 per 100 kg. 's-HERTOGENBOSCH, 20 Maart. Veemarkt Op de markt van heden waren aangevoerd 3530 stuks: De Chesapeake and Ohio hoekte in Febf- j.l. aan bruto-ontvangsten 9.97 mill., tegen S 8.35 mill, in Febr. 1939. Aan netto's 2.9" mill., tegen 2.02 mill. Op de beurs te Parijs werd het ontsla'! van het kabinet met groote koelbloedigheid ontvangen. De beurs verwacht, dat de rnj- nisterswijsiging niet van dien aard zal zip' dat de markt er door aan het wankelen wordt gebrachtmaar veeleer de toekomst van het land gunstiger zal worden door d'- vorming van een oorlogskabinet. De loco-rubberprijs te Londen steeg me' 3/16 d. tot 11 3/8 d. per lb. Vrijdag en Zaterdag a.s. zijn alle beursen en markten in Engeland gesloten. Alleen de wissel- en geldmarkt blijven Zaterdag ge opend. De Novadel Agehe Corp. boekte in 1939 een netto-winst van 1.74 mill., of 3.66 Per aandeel, tegen 1.53 mill, of 3.23 p.a. hei- vorig jaar. De gemiddelde dagelijkschc petroleum- productie in de Vereen. Staten bedroeg in de afgeloopen week 3.890.000 vaten, tegen 3.829.000 vaten in de voorafgaande week en 3.384.000 vaten in de overeenkomstige week van het vorig jaar. De Missouri Kansas Texas boekte Januari een netto-verlies va,n 322.000, te gen 385.000 in Januari 1939. De Southern Railway boekte in JanuuTj j.l. 'n netto-winst van 6000, tegen 10.00v in Januari 1939. De Wabash Railr. boekte in Januari ij 'n netto-winst van 260.000, tegen 44.5.000 in Januari 1939. De voorraden van de Amerikaansche wa renhuizen iti de groote steden waren PeJ einde Februari 4.3 pet. grooter dan op het zelfde tijdstip van het vorig jaar. De staalproductie in de Vereen. Staten bedraagt thans 62'A pet. der capaciteit, te gen 63/2 pet. de vorige week. De U.S. Rubber, de Goodrich en de Gene ral Tire and Rubber zijn voornemens hüM productiebelangen tot Zuid-Amerika uit te breiden door oprichting van rubberfabrie ken voor de vervaardiging van autobanden van elk circa 50.000 banden per jaar. De Tidewater Associated OH boekte in 1939 een netto-winst van 8.95 mill., 1.05 per aandeel, teg.en 10.42 mill. 1.28 p.a. het vorig jaar. Douglas Aircraft boekte in het jaar Pef einde November j.l. een netto-winst va'1 28.84 mill., of 4.81 per aandeel, tege11 S 21.47 mill, of 3.76 p.a. het vorig jaar. De Packard Motor boekte in 1939 een netto-winst van 54.6.000 of 0.04 per aan deel, tegen een netto-verlies van 1.638-00" in 1938. De New York Chicago and St. Louis boekte in Februari aan bruto-ontvangsten 3.09 j mill., of 502.000 meer dan in Februari 1929- Aan netto's 502.000 of 132.000 meer. De Erie Railr. boekte in Februari j.l. aan bruto-ontvangsten 6.31 mill, of 614.00" meer dan in Februari 1939. Aan netto- S 600.000 of 236.000 meer. De Detroit Edison boekte in het voU'J jaar per einde Februari een netto-winst va 9.80 mill, of 7.70 per aandeel, tcgo' s 8.71 mill, of 6.85 p.a. het vorig jaar. De Public Service of New Jersey boekt6, in 1939 een netto-winst van 25.73 mill 2.87 per aandeel, tegen 23.45 mill. 5 2.47 p.a. het vorig jaar. De Canadeesche fabrieken van Ford ef General Motors ontvingen orders van de Canadeesche bevoorradingsinstanties voO de vervaardiging van 7302 vrachtwagen--: lorries, tractors, enz., ter waarde van 2 millioen. De Pennsylvania Rrd. is voornemens haar kaprtaal-surplus 84.47 mill, aan ve' liezen op beleggingen af te schrijven, Wdd' door de verliezen geheel verdwijnen en e<- surplus van S 123.95 overblijft. De General Motors zal $1.5 mill, uittrek ken voor de uitbreiding van haar bougrc fabriek te Flint in Michigan. De Chevrolet verkocht in de eerste dagen van Maart 27.148 vrachtauto's, tet1 23.452 stuks in dezelfde periode van f1:j vorig jaar en 25.085 wagens in Februari r De invoer van Engeland bedroeg in Feb1. 95.63 mill., of 30.20 mill, meer dan Febr. 1939. De uitvoer bedroeg 37.40 mu of 649.821 minder. In Januari j.l. bedrO'j de invoer 104.96 mill, en de uitvoer mill. In de eerste twee maanden bedroeg ,r invoer 200.42 mill, of 59.61 mill, .„f, dan in dezelfde periode van het vorig fa^, de uitvoer 78.46 mill, of 936.000 7,1 Jg Het invoer-overschot bedroeg in de ee',ii. twee maanden 122 mill., tegen 64 in- in de eerste twee maanden van 1939. 1994 runderen, 78 vette kalveren, 540 nuch j(!d kalveren, 657 biggen, 31 zeugen, 42 loopers schapen-lammeren. De prijzen waren 'als _lCii kalfkoeien 160.00—230, magere ossen en \e 110.00150 per stuk. Vette ossen en koeien- c!, kwal. 78—86, 2e kwal. 6874, 3e kwal. 6?-d;oO--' per kg. Jongvee 110.00130 graskalveren TPVjS. 95. nuchtere kalveren 6.0010, zeugen 75.00-'- q0 loopers 26.0031, Biggen 14.00—20, schapen 32, lammeren 11.0016 per stuk. ff Verdere mededeelingen. Aanvoer over de jc heele linie groot met betere prijzen. Vctvea^f, kwal. schaarsch en duur 2e kwal. betere a-an ,d hooger in prijs. 3e kwal. goede aanvoer, prijs. Stieren aanvoer matig, prijshoudend. p(i devee meer aanvoer, handel vlot, prijshouo jf], Nuchtere kalveren groote aanvoer, vlotte R* ge' prijzen iets beter. Biggen goede aanvoer hL,ril' in prijs. Pokvarkens goede aanvoer met vaste zen. Loopers goede aanvoer met matigen f-r del de soorten loopen vrij sterk uiteen. Sen f en lammeren goede aanvoer, vlotte hand goede priizen. r,J' LEIDEN. 20 Maart. Veemarkt. Aanvoer 32' vc";' deren. 289 kalveren, 593 schapen, 378 2 Stipren, 124 kalf- en melkkoeien 200.06tl". tamelijk vlug 157 varekoeien 120 00190. f> 42 vette ossen en koeien 190.00285 per 80 rent per kg. schoon gewicht, matig. -Mi*' kalveren. 282 nuchtere kalveren 5.008. 50 vette schapen 22 0034. vlug. 148 weide- nen 14.0018. vlug. 95 lammeren. 300 vpttr ff meren 18.0026 vlug. 191 mestvarkem 49. vlpp'. 163 bi<r<ren I4.0O—19, vlug. 24 zi 60 0080. Vlug. va'f. I-ETDEN. 20 Maart. IS partüer Goudsche "„if" T 26 00—28. II 94.00—25 ner 50 kg. S Leidsebe kaas. Handel flauw. -e t" BHO-EK OP LANOENDT.TK 21 Maart. 535» Poode kool 7.80—8.20. 107000 kg. Gele kool 5.20. 83000 kg. Deersche Witte kool 4.40—^lfltG k". Uien 1.20—1.80 gro-ve 1.10—1,90. drie'1 i.' 1.10. 5800 kv. Peen 1.10—1.50. 5800 kg. Blew" 9 10 190 Ver Wltlef 16 6016 00 -gf NOORDSOH ARWOUDE, 21 Maart- voerd: 61800 Kg. roode kooi f 7.608.30; -p- Kg. r"1*" T'~ "een- witte :g. gele kool f 4.30—5.70: 159.000 Kg. itte kool f 4.70—5.20 24400 Kg. uien f V ?30. grove uien f 2—2.70. drielingen f j.3" Kg. peen f 1.50—2.30; 1600 Kg. bieten

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 6