„Mag ik niet eens verdienen, als ik dat wil?" Laatste Nieuws r De ziekenfondsstrijd Groningen I Zoekt gij betrouwbaar Personeel? ■I Plaats dan een „Omroeper" j voor 90.000 gezinnen j CREDIET VOOR BLOK- BRANDSPUIT DEENSCH MOTORSCHIP GETORPEDEERD in s VRIJDAG 22 MAART 1940 Een dreigend conflict afgewend? Directie van de Brockway heeft een voorstel aanvaard Ambachtsschool reikt diploma's uit Een bewogen cursusjaar WIE ZIJN DE GELUKKIGEN? Trekking der H.O.V.-loterij AANBESTEDING TEEKENSCHOOL ST, JOZEF RATS, KUCH EN BOONEN! GEMEENTERAAD VAN BLOEMENDAAL UITSPRAKEN RECHTBANK Hoe conservatief B. en W. over de winkelsluiting denken en de klok terug willen zetten Sluiting kapperszaken Hofje van Stoel Ontheffing bebouwings voorschriften Alweer de werkloozen Verdere berichten over vergane en beschadigde schepen Behandeling in kort geding voor de Amsterdamsche rechtbank Onrechtmatige boycot? GROENTENPRIJZEN TE HOOG? V *N| Hi!llllllllllllll!IIIIUIIIIllllllllllllllllllllllllllllllllllll!lllllllllllllllilllllllllllllll!iil!lllllllll||||||||||||||||llllllllllllllI NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT HiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniimiiuiiiiH STAD Donderdag is onder leiding van den rijksbe middelaar in het eerste district, mr. S. de Vries C.zn., op het departement van Sociale Zaken een bespreking gehouden met de partijen be trokken bij het dreigend conflict bij de Brock- waybusmaatschappij te Haarlem. Aan het slot van de bespreking deed de rijks bemiddelaar het volgende voorstel: De loonen van de chauffeurs, monteurs en car rosseriebouwers worden verhoogd met 1 per week. Twee met name genoemde reserve-chauffeurs zullen het hoogste loon ontvangen hetwelk voor deze categorie geldt. De directie zal nader invoering van een pre miestelsel overwegen ter voorkoming van schade veroorzaakt door aanrijdingen. Wanneer de stijging van de kosten van het levensonderhoud in totaal 15 pet. of meer zal bedragen, zullen de partijen nader in onderling overleg treden omtrent een te verstrekken loon- compensatie. De directie van de Brockway Busmaatschappij heeft dit voorstel aanvaard en is bereid de loons- verhooging in te voeren met ingang van de loon- week van 17 Maart. Onder deze omstandigheden heeft de rijksbemiddelaar den arbeidersorganisa ties in overweging gegeven den arbeiders te ad- viseeren niet tot staking over te gaan. In een der bovenzalen van de Ambachts school werd gisterenmiddag in tegenwoordig heid van den directeur, het leerarenkorps en het overige personeel van de school aan de geslaagde leeringen hun dipoma's uitgereikt. Dr. ir. Kooy sprak bij deze gelegenheid over den nieuwen tweejarigen cursus, welke tot doel heeft het opleiden van jongelieden tot grond en boordwerktuigkundige bij de Luchtvaart. Waar tot dusver voor iemand, die zich na de Ambachtsschool tot mecanicien-vliegtuigmaker wilde bekwamen, alleen de mogelijkheid open stond in een of ander Luchtvaartbedrijf in den loop der jaren de noodige ervaring op te doen, is het nu door deze opleiding mogelijk gemaakt doelbewust de noodige practische en theoreti sche kennis in een korter en afgerond tijdsbe stek te verwerven. Hiervoor wordt derhalve in een reeds lang gevoelde behoefte voorzien. Het doel van de opleiding is technisch goed ge schoold personeel te vormen, hetwelk zoowel met den motor als alle andere vliegtuigonder- deelen grondig vertrouwd is en daaraan zelf standig reparaties kan verrichten. Voor dezen cursus komen bij voorkeur die jongens in aan merking. die een diploma Ambachtsschool be zitten, afdeeling smeden-bankwerkers, motor rijtuigherstellers, instrumentsmakers of electri- ciens, die een behoorlijk schoolrapport hebben. Nadat door den heer J. W. van Santé nog het woord was gevoerd, gaf de directeur, de heer A. L. Hengeveld, een overzicht van het af- geloopen jaar, waarin de school met vele moei lijkheden te kampen heeft gehad. Wie onzer had kunnen vermoeden toen wij een jaar geleden hier bijeen waren om afscheid te nemen van de jongelui, die toen het diploma hadden verworven, aldus spreker, dat wij een cursusjaar zouden medemaken, waarin zich zooveel zou afspelen en waarin wij voor zoo veel moeilijkheden geplaatst zouden worden. Wie had kunnen denken, dat onze scholen op 'n gegeven moment geheel door militairen zou den worden bezet. De tijd echter heeft geleerd, dat zulks wel mogelijk was, zonder daarbij over de noodzakelijkheid hiervan te willen redetwis ten. Wij hebben ons echter meerdere malen afgevraagd: was het nu beslist noodzakelijk, dat een school, die de eenige ter stede was. waar het nijverheidsonderwijs verzorgd werd, in gebruik genomen moest worden. Wij zijn van meening, dat met onderling overleg van tevoren heel veel narigheid voorkomen had kunnen worden. Met alle macht hebben wij getracht het on derwijs zoo goed mogelijk doorgang te doen vinden. Dat wij hierin geslaagd zijn, hebben wij voor een groot gedeelte te danken aan de medewerking van de militaire autoriteiten, aan de snelle hulp, die wij verkregen van het de partement van O.. K. en W„ aan de medewer king van het gemeentebestuur van Haarlem en niet het minst aan de voortvarendheid van eenige heeren van ons bestuur. Niet minder hebben zich de heeren leeraren en het verdere personel der scholen zorgen ge troost om in deze moeilijke dagen van het on derwijs zooveel mogelijk terecht te doen komen. Een tweede tegenslag kwam in den vorm van een zeer strenge vorst. De moeilijkheden, die vele leerlingen vooral zij die in de omringen de gemeenten wonen te overwinnen kregen waren zeer groot, maar met genoegen kan ik constateeren. dat zij gladheid en koude trot seerden om toch de scholen te bezoeken. Het is immers juist in tijden van tegenslag dat men een goeden geest hard noodig heeft en wanneer deze dan ook wordt gehandhaafd, dan zijn dat van die momenten, dat men dank baar is, dat men een plaats in kan nemen tus- schen dezulken, die dan met ons medewerken. De directeur bracht hulde aan het korps leeraren en dankte hen voor de bewezen dien sten in het afgeloopen schooljaar. Hij besloot zijn rede met een krachtige aansporing voor de leerlingen en hoopte, dat zij allen in de toe komst hun weg zullen vinden. Hierna spraken nog enkele leerlingen, na mens hun klas, waarna de diploma's werden uitgereikt. Andel, Chr. van Bakel, A. P. Barphoorn, C, C. Broers. J. van Beelen, W. A. Huurman, J. H. Evers, M. A. van Gent, J. L. G. v. d. Ham, J. A. Heerens, L. Heintjes, W. Th. Joosten v.w., P. A. van Kesteren v.w., J. C. Koomen, B. Kreeft, K. G. van Maris, M. F. W. Moerwijk, J. J. Nijman, G. P. M. Piek, J. van Marsbergen, F. van Keppel, P. D. Spaargaren. J. P. D. van Vastenhoven, H. J. Hollander. M. Campfens, J. F. van der Pol, J. A. v. d. Reep, P. C. van Roode, C. Th. de Rooy, J. H. Roozeen, P E. Schiltman. G. G. ,T. Schut, C. A. Spaargaren, A. W. Steenkist, A. Tromp, C. van der Vlist, W. Vos, J. J. Vogel, W. G. Weijers. J. Rietman, J. H. Verbeek. P. P. J. Versteege, W. Ploeger, N. Pieters. Van de tweede naar de derde klasse namen 51 jongens aan het examen deel. Bevorderd zijn 45 leerlingen. A. Beck. G. J. van Beem, R. v. d. Beidt, J. v. d. Blij, C. Boogaard. B. M. van Dijk, H. Geldorp, C. W. Geenevasen, J. H. de Groot, J. J. Helmer horst, Em. Hugtenburg. J. W. Jansen Hendriks, F. H. J. Kaihmann, W. der Kinderen, Th. Klum- per, J. B. Koster, J. Kraay, A. Leuven, H. P. Nijenhuis v.w., J. G. Duin. W. Herman, H. J. Hoogslag. N. J. Giling. C. P. Keijzer, J. G. Schrander, J. L. Arensman. J. J. van der Meij- den, J. M. Moison, A. J. M. Piek, B. M. Puts, C. J. Schouten v.w., G. C. Schouten vw., J. Se- verijnse. J. N. Spruyt, J. Stynman, H. Tibboel v.w.. H. J. Teeuwen. H. G. Veenings, J. H. Vree- negoor, W. P. Wezenbeek, A. van Boheemen, G. P. A. H. van Eeden, G. de Gast, F. S. Haan, A. V. Kaagman. A. Timmers. P. J. M. Bonfrèr, C. de Moei, J. F. Boon. M. A. van Gent, P. C. Huijs- mans. J. J. van Pelt. Van de derde naar de vierde klasse namen 37 jongens aan het examen deel. Bevorderd zijn 37 leerlingen. Th. F. Damme, J. F. Kooiman, W. H. Lager- weij, L. M. Roozekrans. F. Veltkamp, A. van Wonderen, H. Dijt, B. W. Hunting, H. L. v. d. Linden v.w.. G. Pieters. F. J. Slieker. I. Joosten, W. Chr. Vissers, C. Teeuwen. D. Wesseling, C. A. Brakeboer. G. N. de Buur, G. J. van Goor. A. J. Gouw, N. Hendriks. G. F. Hesseling, J. M. Huys- man, L. Knape, Y. Koopman.. J. H. Kuiper, L. Kuiper, H. de Kwant, P. J. Neeskens, J. B. M. Puts, B. Ruifrok, A. S. Tukker, H. Teeuwen, Th. v. d. Velden. A. J. de Vos. S. A. van Wetering. H. S. v. d. Bluim. D. Giliam. W. G. van Niel. Van de vierde naar de vijfde klasse namen 27 jongens aan het examen deel. Bevorderd zijn 26 leerlingen. P. C. M. Huyzer, L. H. van Veldhuyzen, N. ten Bosch, J. G. Coblens. W. M. Lips. N. J. Veen- man, B. Baars, J. Bakker, M. J. Beek. H. Booms, H. C. M. de Bruyn, J. P. Campfens, L. C. Cop- pens v.w.. J. J. Evers. S. B. de Groot, E. Hugten burg, J. L. Joosten, Th. A. Koek, F. J. Kok, J. Kools, H. Kuvener, Th. M. H. v. d. Meij, J Schoonderbeek. H. P. Sweerts, A. J. ter Wel- scher, J. G. de Wit. Aan het eindexamen werd door 30 jongens deelgenomen. Het einddiploma kon worden uit gereikt aan 25 leerlingen. L. N. van Berkel, H. Joosten. J. P. N. Lammers, J. N. Veenman, H. Bijster, P. H. Damave, K. Gaaihorst, P. C Heemskerk. W. van Runt. N. J. P. Bersee, J. J. J. Buytink, J. A. Driesen. H. J. J. Goddijn. T. Koers. P. A. van Laarhoven, W. H. v. d. Meer. J. F. Slobbe, G. M. Snoeks, P. J. Spruyt, J. C. Teeuwen. P. Teeuwen. G. M. Tuk ker, J. Uitendaal, P. W. Wijers, A. P. Kuiper. Gisterenmiddag is ten overstaan van notaris N. J. Hoeflake in hotel „De Leeuwerik" de trek king gehouden van de H.O.V.-loterij. De voorzitter heette allen welkom en bedankte den notaris, die geheel belangeloos de loterij verzorgd had. Hierna begon de trekking. In het begin lieten de hooge prijzen lang op zich wach ten. Maar toen een volgeling van den H. Her mandad de zaal binnentrad om de eigenaars van de rijwielen, die opeengehoopt stonden tegen den gevel van het hotel, aan te sporen hun karretjes wq^ te halen en er met klem achter voegde, dat indien zij het niet deden, hij ze wel weg zou ha len, werkte dit niet alleen stimuleerend op de menschenmassa, maar ook op de loten. Al heel gauw waren de voornaamste prijzen er nu uit. De eigenaars van de volgende loten zijn de ge lukkige winnaars van de eerste vijf prijzen: le prijs no. 4039, 2e prijs no. 4162, 3e prijs no. 35253, 4e prijs no. 17855, 5e prijs no. 14115. Gedeputeerde Staten van Noord-Holland heb ben aanbesteed het aanbrengen van een deklaag van teersteenslag of ander gelijkwaardig mate riaal op de fundeering van een gedeelte van den provincialen weg Haarlem-Schiphol-Diemen. Het laagst had ingeschreven N.V. Gebes v/h Gebrs. Hogenbirk, wegenbouw en stoomwalsen- bedrijf te Laren (N.H.) voor ƒ54.591. Overgangen en eindexamens Bij het deze en vorige week gehouden overgangs- en eindexamen aan de Teekenschool van de St. Jozef Gezellen Vereeniging te Haar lem zijn de volgende leerlingen geslaagd: Van de eerste naar de tweede klasse namén 64 jongens aan het examen deel. Bevorderd zijn 55 lee ringen. G. Baars, J. A. van Brugge v.w., H. J. Kastee, J. Damave. J. G. van Looij, J. H. Metselaar, H W. v. d. Peet. W. J. v. d. Peet, C. J. Veenman. F. A. Verheijde, J. J. Aerts, H. A. Alders, K. van Binnenkort zullen wij in Haarlem het gezel schap „De Haagsche "Spelers" zien verschijnen met een geheel nieuwe en oorspronkelijke Mi litaire Klucht, namelijk „Rats, Kuch en Boo- nen." In de hoofdrol van deze klucht zal nie mand minder optreden dan de bekende Revue komiek Siem Nieuwenhuyzen, die zooveel jaren samenwerkte met Buziau. Siem Nieuwenhuyzen, die overal triomfen vierde met zijn eigen revue, zal nu zijn talent volle komische krachten aan deze militaire klucht in drie bedrijven wijden en wel in de rol van Hannes de Oppasser, die alle mogelijke vergissingen begaat en verwarringen sticht. De lachsalvo's, die ongetwijfeld door de zaal zullen gaan, zullen zeer zeker wel in staat zijn om de zorgen ten minste een avond te doen ver geten, want „Met een Nieuwenhuyzen-mop staan alle zorgen stop." Ook de overige mede spelenden zijn voor velen geen onbekenden o.a mevr. Beppie de Vries, die zelfs triomfen vierde in Engeland, Amerika en Australië als tooneel- speelster en operettediva, zal met Siem de ko mische hoofdrollen vervullen. De andere mede spelers zijn alle uitgezochte krachten en ver dienden hun sporen bij diverse vooraanstaande gezelschappen. De Nederlandsche Roode Kruis-anibulance is Donderdagmiddag per vliegtuig van Schiphol naar 't hooge Noorden vertrokken. Een laatste vaarwel voordat de zusters in het vliegtuig stapten De Haarlemsche Rechtbank heeft de volgende litspraken gedaan: B. v. W., tuinman, wonende te Amsterdam, tlians ged. „Diefstal", een jaar en zes maanden gev.straf m. aftr. prev. hecht. o.v. J. K.. melkslijter, wonende te Zandvoort. „Ap pèl overtr. Motor- en Rijwielwet". 12 boete subs, 6 dagen hecht. o.v. De raad van Bloemendaal kwam Donderdag middag in openbare vergadering' bijeen ondei voorzitterschap van den burgemeester, jhr. mr C. J. A. den Tex. B. en W. stellen voor afwijzend te beschikken op het adres van de Nat. Commissie tegen het alcoholisme, waarin verzocht wordt het maxi mum der verloven A vast te stellen op 8. Daar de gemeente zich steeds uitbreidt en het hier om zwak-alcoholische dranken gaat, ging de raad eenstemmig met B. en W. mee. Tot lid der commissie van toezicht op het Middelbaar Onderwijs werd herkozen de heer C. G. J. Bos te Overveen. Ingekomen was een adres van de kappers bonden, houdende verzoek om te bepalen, dat de kapperszaken gesloten moeten zijn des Don derdags na 1 uur s middags en des Zaterdags na 9 uur 's avonds. B. en W. stelden voor alleen de Zaterdagsche sluiting om 9 uur voor te schrijven. Verschillende raadsleden pleitten ook voor den vrijen middag', te meer daar Haarlem al is voorgegaan en het publiek spoedig aan de rege ling gewend zal blijken te zijn. De VOORZITTER meende, dat het publiek de dupe dreigt te worden. Men moet niet te ver gaan, ook in het belang van de betrokker. bedrijven, ook al zien die dat niet altijd in. De overheid moet de bedrijfsmogelijkheid niet beperken. Dat is de meening van het geheele college. Wethouder CASSÉE (V.D.) merkte op, dat er ook nog veel tegenstanders van sluiting onder de kappers zijn. Spr. was het eens met den tegenstander, die zei: „Mag ik niet eens ver dienen, als ik dat wil?" Als he sluiting er moeht komen, zullen vele kappers op Donder dagmiddag naar de klanten aan huis gaan. De heer NOORMAN (S.D.) kon niet inzien, dat b.v. de winkelsluitingswet het bedrijfsleven zou beknotten. Sommige menschen moeten ove rigens tegen zichzelf beschermd worden. De VOORZITTER verklaarde, dat de rich ting, die in het vervroegd sluiten van zaken zit, niet die van D. en W. is. Over het voorstel ten aanzien der Dinsdag middagsluiting staakten de Stemmen met 77. De Zaterdagavondsluiting om 9 uur werd goed gekeurd. B. en W. stellen voor de woningen op het Hofje van Stoel, waarvan de toevoer van licht en lucht veel te wenschen overlaat, af te bre ken, zoodra er nieuwe woningen voor in de plaats zijn gebouwd. Deze kunnen komen op het aangrenzend terrein aan de Donkerelaan Wethouder OUWEHAND (C.H.) herinnerde aan de besprekingen in de vorige vergadering. Eenparig was de commissie van advies van meening, dat geen geld meer aan die huisjes besteed moet worden. Het voorstel werd goedgekeurd. Voor den verbouw van perceel Bloemendaal- scheweg 125 werd een crediet van 2175 ver leend, van perceel Zomerzorgerlaan 1 een cre diet van 900. De verschillende voorstellen betreffende over name van grond voor normaliseering van den Zandvoorterweg werden goedgekeurd. De VOORZITTER bracht dank aan degenen, die grond gratis afstonden. Het voorstel tot overname van grond van de wed. De Zwart voor afronding van den hoek Bloemendaalscheweg-De Genestetweg werd goedgekeurd. De wijziging van het straatverlichtingscon tract werd toegejuicht. Ontheffing bepalingen der bebouwingsvoor schriften werd verleend aan: W. Scheepstra voor den verbouw van perceel Zomerzorger laan 16; F. M. Heerkens Thijssen voor het verbouwen van perceel Aerdenhoutsduinweg 2a; P.E.N. voor het bouwen van een hoogspan- ningshuisje met laagspanmngsrulmte op een terrein, gelegen aan den Hoogen Duin- en Daal- scheweg; B. en W. van Bloemendaal voor het verbou wen van perceel Bloemendaalscheweg 125; W. Huijsman voor het bouwen van een broei kas in den tuin bij perceel Bentveldsduinweg 3; J. G. Koebrugge voor het aanbouwen van een steenen schuur aan perceel Bloemendaal- rcheweg 32 Blokbr andspuit B. en W. verzoeken den raad een crediet groot 500 te willen verleenen als bijdrage in de aanschaffing van een blokbrandspuit te Overveen, waarvan de kosten met inbe grip van slangen en slangenwagen pl.m. i 1700 zullen bedragen; door de ingezete nen is een bedrag groot pl.m. 12C0 bij eengebracht. Hierbij kan worden medegedeeld, dat zich voldoende vrijwilligers hebben opgegeven voor het houden van oefeningen. De heer PRINSENBERG (R.K.) vroeg wie de spuit in eigendom zal krijgen als normale tijden terug komen. De VOORZITTER zeide, dat de particulieren zoolang de mobilisatie duurt alle zeggingsrecht hebben. Na den oorlog zal de gemeente de spuit het best in eigendom kunnen krijgen, hetgeen vastgelegd kan worden. Postkantoor Bloemendaal Bij de rondvraag vroeg de heer NOORMAN of het college de directie der P.T.T. eens kan wijzen op de bijna, voortdurende overmatige drukte in het postkantoor te Bloemendaal. Hef personeel is overbelast en het wachten is soms buiten maat. De voorzitter zegde het zenden van een schrij ven toe. De heer PRINSENBERG wilde nog een brief verzenden, nJ. aan de directie der Spoorwegen, met het verzoek het wegdek in den spoorweg overgang te Overveen met spoed te verbeteren. Ook dit zal geschieden De heer PRINSENBERG las verder een brief voor, die aan de te werk gestelden is gezonden en waarin B. en W. mededeelen, dat deze werk loozen tot 1 April gelegenheid krijgen om werk te vinden en dat na dien tijd een nieuwe te werk stelling nauwkeurig onder oogen zal wor den genomen. Spr. vroeg of dat zoo maar gaat. Als ze geen arbeid in het vrije bedrijf hebben kunnen vin den, welke maatregelen dreigen dan? Wethouder CASSÉE (V.D.) antwoordde, dat verschillende werkloozen al jaren niets te doen hebben. Als ze niet meer bonafide en valide zijn, vallen ze onder armenzorg. De brief heeft a' een verheugend resultaat gehad. De heer SCHULZ (S.D.)Dus dit wordt over heveling naar armenzorg? Voor allen boven 40 jaar? De VOORZITTER: Er gaat geen raadsver gadering voorbij zonder werkloozendebat. Er is een inlichting gevraagd en die is gegeven. Als de heer Schulz anders wil, moet hij voor de vol gende vergadering maar een voorstel indienen De heer HEMPENIUS (Lib.) vroeg of de ge meente van plan is een vrachtauto met gas generator (die met kolen, gestookt wordt) aan te schaffen. Men weet, dat het Rijk in de kos ten bijdraagt. Wethouder OUWEHAND noemde het ver schijnsel bedenkelijk. Als Duitschland eventueel in ons land zou binnenvallen, zouden onze ko lenmijnen het eerst weg zijn. En dan? Of ver wacht men volledige afsluiting van de zee, waar door geen benzine-aanvoer meer mogelijk zal zijn? De VOORZITTER zegde een onderzoek toe De heer SCHULZ (S.D.) herinnerde er aan dat aan het einde van deze maand de extra steun vervalt. Intusschen is het brood duurder geworden en de brand stof fentoeslag vervalt. Wat zal er gedaan worden? Wethouder CASSÉE: Dat zullen we bekijken. De raad ging daarna in geheime zitting. Gedeeltelijk gecorrigeerd) LONDEN, 21 Maart (Reuter). HetDeen- sche motorschip „Algier" (1654 ton) is te middernacht op den Atlantischen Oceaan zonder waarschuwing door een Duitsche duikboot getorpedeerd en binnen drie mi nuten gezonken. Vier leden der bemanning en een vrouwelijke passagier hebben het leven verloren. Twintig geredden negentien leden der be manning- en een vrouw die in zee hadden moeten springen, zijn vandaag in een haven aan de Britsche noordkust aan wal gebracht. Zij waren door den te Aberdeen thuisbehooren- den treiler „Manx King" opgepikt, nadat zij tien uur in een reddingboot doornat en in barre koude hadden rondgedreven. Een der over levenden moest in een ziekenhuis worden op genomen. Naar Reuter bericht is het Britsche schip, dat Woensdagavond in het Kanaal gebombardeerd werd, de „Barnhill", die on gewapend was en niet in convooi voer. Ér ontstond brand aan boord, doch de opva renden konden het vuur blusschen. Het schip is thans in veiligheid. Over het vergane Deensche s.s. „Bothal" (2126 ton) uit Kopenhagen, van de Deensche Steenkolenmaatschappij, meldt het Deensch Tel. Ag., dat vijf en twintig opvarenden doof een Engelsche reddingboot aan land gebracht werden. De overige vijftien man, o.w. alle offi cieren, worden vermist. Van het Deensche schip „Viking" werden drie opvarenden in Schotland aan land ge bracht; de overige veertien leden van de bemanning worden vermist. Onder de ver misten bevinden zich alle officieren. liefhebben it geen kwestie I van woorden, maar van daden. (Berichten opgenomen in een deel van onze vorige oplaag) Sedert eenige maanden houden de apothe kers in Nederland zich bezig met de vraag of de Maatschappij ter Bevordering der Pharmacie gerechtigd is door middel van een bestaand contract met de bonden van groothandelaren in pharmaceuüsche arti kelen een of meer apothekers van voorzie ning dezer artikelen uit te sluiten. In kort geding werd deze kwestie Donderdag voor den precident van de Amsterdamsche recht bank behandeld. In Groningen bestaat sedert eenigen tijd het Onderlinge Ziekenfonds Groningen en omstre ken, dat naar het oordeel van de maatschappij ter bevordering der pharmacie een ongewensch- ten toestand schiep. Het heeft de beschikking over een apotheker, die echter sedert hij de leden van dit ziekenfonds geneesmiddelen wil leve ren, in de onmogelijkheid verkeert deze arti kelen van den groothandel te betrekken. Voor de eigenaresse van de apotheek en den pro visor, die het bedrijf leidt, de eischers, trad op mr. Godfried Parser. Mr. G. J. Salm, raadsman voor de maat schappij ter bevordering der pharmacie, zette uiteen welke redenen de maatschappij tot het nemen van maatregelen tegen dezen apotheker hebben geleid. De maatschappij bestaat reeds bijna een eeuw en omvat 94 pCt. van alle apo thekers. Zij heeft tot doel de bevordering van de wetenschappelijke en materieele belangen der pharmacie. Bij voortduring heeft zij de bestrij ding gezocht van ongewenschte toestanden bij oe ziekenfondsen. Ook de in 1854 opgerichte maat schappij tot bevordering der geneeskunst voert daar strijd tegen. Daar er rond vier millioen Nederlanders zijn aangesloten bij ziekenfond sen, waken beide maatschappijen alzoo voor een eminent belang voor het Nederlandsche volk. Het onderlinge ziekenfonds Groningen en om geving begon in den zomer van het vorige jaar zijn arbeid. In deze stad bestaat echter reeds lang 'n afdeeling van 't ziekenfonds „Ziekenhulp", dat zijn leden de vrije keuze van artsen en apothekers laat. Liet het zich aanvankelijk aan zien, dat het nieuwe fonds naast „Ziekenhulp" zou werken, al spoedig bleek, dat dit een „strijd- fonds" was. Het verhoogde den weistandsgrens van f 2100 tot f 3200. Daardoor zouden een groot aantal personen, die nu rechtstreeks betaalde geneeskundige hulp ontvangen, door een weke- lijksche premie kunnen worden verzorgd. Zulks is ongewenscht, tenzij men van meening is, dat artsen en apothekers alleen van de ziekenfond sen moeten bestaan. Zoolang dit niet het geval is worden artsen en apothekers hierdoor be nadeeld. Wanneer men den apotheker niet in de gelegenheid stelt èn een particuliere èn een ziekenfondspractijk te houden, zal hij in de meeste gevallen niet kunnen bestaan. In Groningen waren zestien apothekers ge vestigd. toen het nieuwe fonds werd opgericht, dat niet alleen niet noodig was, maar boven dien nog zijn werkringssfeer uitbreidde tot ver buiten de stad, tot in Winschoten en Sappe- meer. In het bestuur van dit fonds hebben noch medici, noch apothekers eenige zeggenschap. Het is een zoogenaamd onderling fonds, welks bestuur wordt gevormd uit de ver zekerden zelf. Dat bestuur stelt doktoren en apothekers aan die dus in feite „loon- dienaren" zijn. Het scheppen van deze dienstbaarheid is al zeer ongewenscht. Een dergelijk ziekenfonds, aldus mr. Salm, kan niet in het belang zijn van de bevolking. Dit is een van die fondsen, waartegen strijd wordt gevoerd. De maatschappijen verboden dan ook hun leden zich aan dit fonds te verbinden. Alle Groningsche apothekers had den echter reeds geweigerd aan dit fonds te leveren. Aangespoord door den Centralen Bond van Ziekenfondsen, waarin slechts 15 pCt. van alle ziekenfondsen zijn vertegenwoordigd, heeft het fonds dit verbod geriskeerd. Die Centrale Bond is zeer linksch georiënteerd en heeft als voorzitter een sociaal-democratisch Kamerlid. Het fonds kreeg de beschikking over drie art sen, die geen leden van de maatschappij tot be vordering der geneeskunst zijn, slechts twee vah hen zijn telefonisch aangesloten, en over één apotheker, niet aangesloten bij de maatschappij ter bevordering der pharmacie. Nu heeft de pharmaceutisehe maatschappij een overeenkomst met een aantal groothande laren, waarin is bepaald, dat zij onder zekere omstandigheden kan eischen, dat aan een be paalden apotheker niet mag worden geleverd- De groothandelaren hebben deze verplichting gaarne aanvaard, daar zij ook in hun belang is- De eerste waarschuwing is uitgegaan van dezen Bond van groothandelaren en niet van de maatschappij. Deze waarschuwing werd echter- evenals een volgende, door den apotheker ih den wind geslagen. Daarop werden de maat regelen genomen, die zoolang zij binnen redelijke grenzen blijven, niet onrechtvaardig zijn. Pleiter van de eischers betoogt nu wel, dat iedere apotheker volgens de wet op de artsenij' bereidkunst bepaalde geneesmiddelen in voor raad moet hebben en dat dus het leveringsver bod in strijd zou zijn met de wet, maar nergeh® staat, dat de groothandelaren verplicht zijn tot levering van geneesmiddelen Deze gecompliceerde en uiterst belangrijk® kwestie, aldus mr. Salm, leent zich niet behandeling in referee. Spr. verzocht den pre sident dit wel te willen overwegen. Volgens mr. Parser moest de ziekenfondsstrij" niet worden uitgevochten in de kamer van den president. Het gaat hier eenvoudig om het feh dat door de maatregelen van de maatschappij een apotheker in zijn bestaan wordt bedreigd. Tengevolge van het plaatsen op de stop- lijst kan deze apotheker noodzakelijke ge neesmiddelen niet krijgen. En men kan niet aankomen met het argument, dat dezen man niets in den weg zou zijn gelegd, als hij zich niet had verbonden met het nieuwe ziekenfonds. Dat is hetzelfde als met den man, die een moord heeft gepleegd en voor de rechtbank zou verklaren: „Maar het was zijn eigen schuld. Ik heb hem voor de keuze gesteld je geld of ik schiet. Hij zei toen, je krijgt mijn geld niet". Deze maat regelen zijn een niet geoorloofd dwangmid del, was spr.'s meening. Men moet den zie kenfondsstrijd niet uitvechten op den ru5 van dezen apotheker. Op 4 April zal de president in deze netcUS6 kwestie uitspraak doen. Dat er nogal eens verschil bestaat tussche" den prijs, welken de tuinder aan de veiling®^ voor zijn product ontvangt, en het bedrag, het publiek in de steden er voor betaalt, beef^ in kringen van den tuinbouw reeds dikwtjls aandacht gehad en meermalen is de vraag 8e] .steld of het distributiestelsel de kosten niet oP' noodig hoog doet zijn. Eenerzijds is men meening toegedaan dat het aantal distribuah' ten in genoemde branche wel erg groot is, tC' wijl anderzijds de eischen van het koopend Pu bliek de prijzen noodzakelijkerwijs opvoeren- Het Centraal Bureau der Tuinbouwveiling in Nederland heeft zich nu naar aanleid'11» van een desbetreffende vraag der veilingveree' niging te Enschede bereid verklaard tot h<^ instellen van een commissie, die deze aanSe^ legenheid zal bezien. Het onderzoek der cotf1' missie zal dan ook moeten uitgaan naar midd® ten tot het brengen van verbetering in deZ® J toestand. Hieromtrent zal dan ook overleg Sc pleegd worden met den handel. De oorza-K? van het verschil tusschen veiling- en détail P' acht het bestuur bestudeering' waard en >riis d® conclusies hiervan zulten in een rapport ve' schijnen. en mensch kan evenmin een pr'" vaten godsdienst hebben, alsdat hij een private zon of een private maan heeft. ?ehe- •tet «e 2# Siste ,ïh «4ar jvfe §fsr

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 4