Westers ]\RB0Rg '{flkeM Hamburger Rib DE GEBROEDERS „GOOCHEM" TONICUM SINATRAN TREDEN Haarlem, 22 Maart LIBERAAL DORADO moeheid en slapte/ zenuwachtigheid en overspanning: verdubbelt Uw energie EEN NIEUW KARPET de. JAC. van WEERT VRIJDAG 22 MAART 1940 R.K. MIDDENSTANDS- VEREENIGING Gem. avondschool voor Nijverheid en Onderwijs Bevordering en uitreiking der diploma's attéen- Vvveï»1 m. MM7 (MM GR. M0UT5TR89 VERKOOPINGEN Uitslag van de verkooping in ,,'t Notarishuis" HILDEBRAND BAZAR Ned. Maatschappij voor Nijverheid en Handel Personalia Het bisdom Haarlem Ruim 34 millioen H. Communiën in 1939 uitgereikt DERDE BEETHOVEN-CONCERT Solist: Gijs Beths, viool Bij GRATIS FLESCH ADVOCAAT POST- EN TELEGRAAFDIENST Uitvoering van den dienst tijdens de Paaschdagen AGENDA Stadsschouwburg Voor Finland en de vluchtelingen 23 Maart Bioscopen Apotheekdiensten Jubileum Centrale Werkplaats Geslaagd BURGERLIJKE STAND VAN DUIVENBODEN's WONINGINRICHTING FEUILLETON DOOR JOHN BUCHAN (Wordt vervolgd) STAD Nu de katholiek de heer Prinsenberg Uit het Bloemendaalsche college van B. en W. Uitgebannen is, kan de regentenclub naar har telust liberaliseeren. Dankbaarwordt er geprofiteerd van de ge legenheid, Bloemendaal tot een vluchtheuvel Van het oude, onvervalschte liberalisme té ma ken en er in den raad politieke geluiden te doen klinken, die vrijwel overal elders verklon ken zijn. In de raadsvergadering van gisteren hebben de heeren hun liberale lusten wel heel vrijelijk botgevierd Evenals dit in vele andere gemeenten ge schied is, hadden de kappersbonden in een adres verzocht te willen bepalen, dat de kap perszaken gesloten zouden moeten zijn op Don derdag na één uur des middags en op Zaterdag ba negen uur des avonds, waardoor zoowel aan patroons als aan bedienden behoorlijke rust en vrije tijden gegarandeerd zouden kunnen tvorden, een verzoek dus met een goed en Uuttig sociaal element, een poging tot ordening' op dit terrein; er kon op gewezen Worden, dat een sluitingssysteem, als hier bedoeld, in andere gemeenten zeer goed functionneert. Maar B. en W. van Bloemendaal toonden er fcich als het ware ontsteld over, dat de kap persbonden zoo'n rare „nieuwigheid" hadden Weten uit te denken! Sluiten op Zaterdagavond om negen uur, soit! Maar op Donderdagmiddag, hoe haal den de menschen het zich in het hoofd! De voorzitter vreesde, dat het publiek er de dupe van zou worden, alsof de gevraagde rege ling niet met een minimum van ongemak voor het publiek doorgevoerd zou kunnen worden, terwijl het publiek er toqh wel iets voor over toag hebben om een sociaal goed te helpen be reiken. De burgemeester toonde zich nog1 méér kap- Persgezind aan de adresseerende kappers zelf: het gevraagde zou niet in het belang der be trokkenen zijnal zien die dat dan ook tnet in, en als de liberale meening' van het. heele college verkondigde de burgemeester met hadruk de stelling, dat de overheid het bedrijfs leven niet beperken mag. Volgens wethouder Cassée zou een kapper er zich tegenover hem over beklaagd hebben, dat hij niet eens geld zou mogen verdienen, als hij dat wilde Dit laatste „argument" riekt'een beetje naar de N.S.B., die nu om ordening tegen te wer ken coquetteert met vrijheid voor het be drijfsleven, maar, als ze eenmaal de lakens uit te deelen had, heel het leven in boeien zou slaan en allen een ondraaglijke on-vrijheid zou Opleggen. Over het voorstel tot sluiting der kappers zaken op Donderdagmiddag staakten de stem toon, de beslissing volgt dus later, maar- het liberale standpunt van B. en W. was dui delijk gedemonstreerd. Evenals dit even later ook geschiedde, toen de heer Prinsenberg bij de rondvraag zich ver wonderd toonde over het feit, dat aan een aan tal werkloozen, die in werkverschaffing zijn, de hlededeeling is gedaan, dat zij vóór 1 April a.s. «en betrekking in het vrije bedrijf moeten zien te hebben, daar anders hun positie in de werk verschaffing nader onder het oog zou worden Bezien. Het dreigement was duidelijk: nemen zij hiet, op Welke voorwaarden ook, een betrekking ih het vrije bedrijf aan, dan.... Maar de burgemeester wilde van heel de werk verschaffing zelfs niet meer hóóren. Over zulke onaangename dingen praat men hiet in gezelligen liberalen kring. Zooals bekend, is verleden jaar opgericht de Nederlandsche Katholieke Bond van handela ren in glas, porcelein, luxe- en huishoudelijke Artikelen. De R. K. Middenstand te Haarlem heeft be goten als verderen uitbouw van dezen Bond een •fdeeling of „Kring Haarlem" op te richten. GOUDSIROOP ZUIVERE RIETSUIKERSIROOP IN FRAAIE BUSSEN VAN Vz-l en2'/:- K G.NETTO Vele branches zijn ons reeds voorgegaan met het organiseeren van succesvol werkende vakveree- nigingen. Voor de oplossing van belangrijke vraagstukken en door den grooten wensch van een spoedige verwezenlijking zal Woensdag 27 Maart in restaurant Brinkmann een vergadering gehouden worden. Het bestuur rekent op aller opkomst. Donderdagavond had aan deze schooi de be vordering plaats der leerlingen en de uitreiking der diploma's. Behalve de wnd. directeur en leeraren, waren aanwezig: iuit-kolonel Doyer, directeur der school en professor ir. H. T. Zwiers, als gedele geerde van het gemeentebestuur. De heer Doyer sprak er zijn blijdschap over uit, dat hij de diploma's mocht uitreiken. Hij feliciteerde de jongelui, die onder deze bijzon dere omstandigheden het einddiploma hadden behaald. Dank bi-acht spreker ook aan den heer Eebes, wnd. directeur en leeraren. Bij het doorzien van het examenwerk, zeide prof. Zwiers, dat hij bijzondere aandacht ge schonken had aan de gemaakte opstellen. De leerling' Kuijken dankte voor het genoten onderwijs, waarna de heer Doyer het slotwoord sprak. Bij de gem. avondschool voor nijverheid en onderwijs werden bevorderd naar de 2e Klas: G. Broertjes, J. Boudewijn, L Brouwer, J. de Graaf, C. Heeren, H. J. Kapel. J. P. Koster, P. Kramer, P. v. Maaren, J. J. Meier, J. Roemer, W. K. de Smit, P. Stokman, P. Tollenaar, P. Veen, L. de Vries, W. Wenning. G. W. Weidema. A. M. Wesselink, J. Zwart, M. Bloemer, W. P. v/d Boogaardt, J. Boons, P. Hoevens, D. W. C. Joppe, F. J. Kuiken, C. Luiten. G. Makkelie, W J. Nieuwenhuizen, M. H. Rap, G. Schuitemaker, N. Schouten, P. v/d Steen, W. J. Swart, W. Tichelaar, F. Waliinga. Voorwaardelijk: P. Faas. Naar 3e klas: G. de Boer, E. Bouman, R. Decossaux, J. van Dijkhuisen, D. Groot, J H. Heintzbergen. J. van Herwaarden, W. Jansen. N. de Jong, A. A. Nouwens, S. Piso, H. Stuur man, C. E. Thoolen, H. J. v/d Worp. N, Zeule- voet, C. J. Willemse, B. van Bakkum, W. A. Balm, J Bosch, H. C. Brakel, H. Daim, D. A. Huig, J. van Huis, W. Jansen, F. A. Kaan, J. Lourens, G. H. van Lunenburg, N. W. Mijnders, J. J. Vooges, C. ter Wee, J. v/d Wereld, L C. v/d Steen, B. J. Lüdmeier. Voorwaard.: J. A. Balledux, J. J. Bruijn, W. Maas. Naar 4e klas: W. H. Bloem, E. W. Diekman, J. de Hoop, M. van Overveld, P. J. Swart, J. Voetelink, H. Wernik, A. Feenstra, H M. Fran ken, W. Kieft, D. H. van Tongeren, N. J. Wölchen, J. H. Baay, C. Accooy, F. J. v. Beek, J. Braakman, F. Engberink, F. Hogendorp, J. Ui') *V»oï£ Holleman, J. A. Inpijn, M. Kleef, J. Kloek, A. Koopman, A. M. J. Koperberg, H. A. Kors, J Mertens, J. H. Kuijken, J. Speelmans, H. Speet, C. de Vries, C. Zwart, H. Peper, W. Peschar, J. Rooijen, J. Wiillems, R. Hendriks, S. Swiers, J. Bruinsma, J. Dekker. Naar 5e klas; J. Alkema, F. J. Bak, A. ter Haak, J. Karman, J. de Kier. H. v. Leeuwen, C. Haan, J. Reedijk, W. Bloemer, J. Klerk, H. J. Kraay, J. van Kuijk, J. Heemstra, P. J Hoogervorst, M. Huider, J. v. Huizén, J. Kok, L. Lenaarts, P. van Putten, A. v/d Schaar, H. Lonnemans, W. Traksel, H. Voerman, J. Scho tanus, A. Volkers, M. van Vliet. J. Zwarteveen. Voorwaardelijk: J. Beierbergen v. Henegou w-en. Een einddiploma verkregen: G. A. van Asten, J. H. van Daalen, A. Hoogmoed, H. R. Kuijken, D. Vethaak, J. Wildeboer, D. Wouterse, J. Ver beek, D. van Vliet, R. Winkelsman, P. Bou- chaart, S. de Haan, M. Hersman, G. A. Jansen, E. Kuijken, H. Kuvener, C. Letter, W. Monné, J. Otter, H. J. v/d Putten, H. J. Schreur. P. Tollenaar, C. v/d Tweel, J. W. Vallendunk, C. Verkerck, D. Wallenburg, J. C. Weber, C. Dek ker. Perceel Brouwerstraat 75, f 2500.Th. J. Beekelaar. Vergierdeweg 111 f3600.— H. A. Dingboomqq. Westerhout 7 en Spaarnelaan 4 en 6 niet ge veild Esschilderstraat 52 f 2910 J. H. Metselaar. Van 't Hofstraat 3 f 3175.— N. Kruyt. Brouwersstraat 102 f 1685.B. Bijnsdorp qq. Sleutelstraat 2 f 840.N. D. Barends. Haarlcmmerliedestraat 14 f 1565.J. G. Akersloot. Regent,esselaan 5 f 5950.A. Th. Joosten. Rozenstraat 11 f 7500.opgehouden. Esschilderstraat 33 zw. en rd. f 2350.Sj. Bouma. Florastraat 16 f 4500.opgehouden. Van het Comité ontvingen wij bericht, dat de netto-opbrengst vermoedelijk circa 1700 zal zijn. Het comité is al dengenen en dit zijn er zeer velen die op een of andere wijze tot dit gunstige resultaat bijgedragen hebben, uiterst dankbaar. Vrijdag 29 Maart houdt de Nederlandsche Maatschappij voor Handel en Nijverheid Depar tement Haarlem in een der zalen van restau rant Brinkmann haar jaarlijksche algemeene ledenvergadering. Op dezen avond zal door den heer dr. P. J. Bouman te Middelburg gespro ken worden over „Militaire, economische en geestelijke weerbaarheid." Aan de Rijksuniversiteit te Leiden slaagde voor het doctoraal examen in de klassieke let teren mej. Elizabeth Steynen te Haa,i'lem. Blijkens de thans in „St. Bavo" gepubliceerde statistiek telde het bisdom Haarlem in 1939 305 parochies, 16 openbare hulp- en rectoraats- kerken en 65 rectoraten. Het aantal Katholieken bedroeg 1.012.617 (in 1938: 988.130). Uitgereikt werden 34.262.991 H.H. Commu niën (v.j. 33.6 millioen). Het H. Doopsel is jn 1939 toegediend aan 22.134 kinderen en 1940 bekeerlingen. Er werden in 1939 6798 kerkelijke huwelijken van twee Katholieken gesloten. Het totaal aan tal katholieke huwelijken bedroeg 148.499. Zoo kwam dan gisterenavond aan het door de Haarlemsche Orkestvereeniging aangerichte Beethoven-festijn een einde met een uitstekend geslaagde uitvoering van „de Negende". De Gemeentelijke Concertzaal was bijna ge heel gevuld met een aandachtig luisterende schare, die Allereerst genoot van de door Mari- nus Adam en de zijnen vlot uitgevoerde Ouver ture voor het ballet „Die Geschöpfe des Pro metheus". Misschien voor eenigszins verwende ooren Wat al te vlot, want we bemerkten weinig raffinement in dynamische contrasten en de technische afwerking' liet vooral in de blazers- groepen nog al wat te wenschen over. Een euvel, dat we ook in het eerste deel van het viool concert opmerkten, waarin de concertmeester Gijs Beths als solist optrad. Er werd hier nogal eens slordig geattaqueerd, en al werd de'bege leiding gaandeweg nauwkeuriger, toch was ook de klank niet zoo homogeen en geraffineerd als we bij het door Carl Flesch gegeven Benefice- concert mochten opmerken. In het Larghetto schoten vooral de houtblazers te kort, wat de afwerking van den toon betreft: maar de ca dans met de pizzicato-begeleiding door de strijkersgroepen klonk daarentegen weer biina even fraai als toen Carl Flesch met zijn onver getelijke voordracht dit langzame deel ten ge- hoore bracht. Gijs Beths ontwikkelde hierin ook wel een fraaien toon, maar wat grootere innigheid en waqeiï va» warmte zouden ongetwijfeld aan het geheel ten goede zijn gekomen. Desondanks liet hij ons genieten van uitstekend spel en het opgetogen publiek bracht den solist staande epn langdu rige ovatie. Dr. de Crauw vereerde den con certmeester der H.O.V. met een bloemenhulde en bracht hem namens het bestuur dank voor zijn ijver en verdiensten jegens het Haarlem sche orkest. Het was vrij laat, toen men met de uitvoering der Negende Symphor.ie begon. Allereerst ech ter kregen we de teleurstellende mededeeling te hooien, dat de tenor-solist Albert Dana ge meend had de H.O.V. op het laatste oogen- blik in den steek te moeten laten voor een oratorium-uitvoering bij den A.V.R.O. Gelukkig was de heer Han Le Fèvre bereid gevonden hem op het laatste nippertje te vervangen. En wo kunnen er dit wel onmiddellijk bijvoegen, deze slaagde er uitmuntend in, zich bij het kwartet, verder bestaande uit de dames Hélène Ludoiph, Ans Stroïnk en den bas-bariton Theo Baylé aan te passen, en zich kranig door de moeilijkheden van zijn partij heen te slaan. Dezen „arbeider van het laatste uur" daarvoor onze bijzondere felicitatie. Voor het solisten-kwartet overigens niets dan lof. Theo Baylé zong zijn „O Freun- de" met stevig dragend geluid en vol geestdrift; Hélène Ludoiph vervulde haai- hooge partij glansrijk en sterk, en Ans Stroïnk paste zich uitnemend hierbij aan. Wat de uitvoering der eerste deelen door het orkest betreft, we meenden op te merken dat deze, vergeleken met de vorige uitvoering dei Negende, aan strakheid had verloren. Vooral het eerste Allegro leed aan rhythmische onge lijkheden, terwijl in het Adagio de muzikale lijn aan scherpte en duidelijkheid te wenschen overliet, ondanks enkele fraai gestreken passa ges. Mogelijk was de inspanning na het viool concert op dezen zelfden avond wat groot. Maar het slotdeel, dat zoowel door de mu sici als door het sterke zangkoor met veel brio werd uitgevoerd, maakte veel goed van wat er overigens hier en daar aan brille en accuratesse mocht hebben ontbroken. Het H.O.V.-koor, ver sterkt door Haarlem's Postaal Mannenkoor (directeur P. M. Germes) heeft zich dezen avond uitnemend van de verre van gemakke lijke taak gekweten. De sopranen zongen haai partij met gloed en overtuiging. Wat Beethoven hier van de menschelijke stem eischt, is Waar lijk niet gering. Ook de alten en de mannen stemmen sloten zich lofwaardig aan, en mef aller medewerking bereikte Marinus Adam aan het slot een climax, welke het gehoor wel geest driftig moet stemmen. De langdurige ovatie welke men hem staande bracht, de bloemer. welke men hem vereerde, het waren alle even zooveel getuigen van de geestdrift, welke hij bij zijn hoorders had weten los te slaan, de dank voor zijn ingespannen werken, de hulde voor het welslagen van een mooien avond, vol ver heven muzikaal kunstgenot. In dit succes liet hij al zijn medewerkers van dezen avond spon taan en hartelijk deelen. Zij hadden het ver diend. J. S. ANEGANG46 TEU4Ó5I Gratis ontvangt U een halve flesch Advocaat (waarde 85 ct.) indien U een heele flesch Advocaat (onze beken de prima kwaliteit) besteld bij bekende winkels Ze zochten een tafeltje naar hun zin, terwijl een kellner van uit den hoek der zaal hun doen en laten met groote oogen volgde. Toen ze zaten kwam hij naar hen toe. „Een eenvoudig koffie maal, ober." zei Pat eigenwijs. Ze werden keurig bediend en aten hun buikjes vol. Toen ze verzadigd waren zei Pit: „Zeg, Pat, hoe moeten we dat nu be talen? Jij zei, dat we hier gingen dineeren, dus .iii moet het be talen." De directeur van het Rost- en Telegraafkan toor te Haarlem brengt het navolgende ter al gemeene kennis: Op den len Paaschdag zal de dienst worden uitgevoerd als op Zondagen. Op den 2en Paaschdag is de openstelling van het hoofdkantoor als op Zondagen, met dien verstande, dat van 8 u. 309 u. 30 ook gelegen heid bestaat tot het aanbieden van aangetee- kende stukken. Op den 2en Paaschdag zal in de morgenuren één bestelling van briefpost en postpakketten worden uitgevoerd. In de briefpostbestelling zullen ook aangeteekende stukken worden op genomen. Gelegenheid tot het afhalen van correspondentie wordt dien dag niet gegeven, uitgezonderd aan busrechthouders. Voorts is op dien dag de openstelling van de bijkantoren te Bloemendaal, Overveen, Heem stede en van de hulpkantoren te Bennebroek, Santpoortdorp, Santpoort-station en Spaarn- dam gelijk aan die op Zondagen. Ook in die plaatsen, alsmede te Aerdenhout. vindt op dien dag één brief- en pakketpostbe stelling plaats. De bijkantoren Aerdenhout, Schotel'weg. Tempeliersstraat, de postagentschappen en het poststation te Vogelenzang zijn op den 2en Paaschdag gesloten. NOURY F.,1.50 PER FLACON - DUBBELE FLACON F. 2.25 Gebouw SL Bavo: Brandstoffenhandelaars „Excelsior", Haarlems Gemengd Koor, Schaak club St. Bavo, Ledenvergadering „De Forel", 8 uur. Huis van Looy, Kleine Houtweg 103: Bezich tiging van schilderijen en teekeningen, 1012 en 2.30—5 uur. De Eikel, Leidschevaart 42: Tentoonstelling van de Nederl. Religieuze Kleinkunst „De Ze ven Sacramenten". Voor Finland en voor het Comité ter behar tiging der belangen van in nood verkeerende vluchtelingen ontvingen wij van H. B, 1. Zaterdag 23 Maart, Tooneelgroep „Het Mas ker": „Gaslicht", 8,15 uur. Zondag 24 Maart, Revue Paul Duval: „Opge past", 8.15 uur. Maandag 25 Maart, iNed. Opera Ensemble: „Hansel und Gretl", 2.15 uur. Maandag 25 Maart. Cabaret (Voor Ver. Tha lia), 8 uur. Dinsdag 26 Maart, Impr. Ernst Rrauss: Bal letten Yvonne Georgi, 8.15 uur. Gebouw St. Bavo: Geel Wit, 6.30 uur; Gewone zittingen 47 uur Huis van .ooy, Kleine Houtweg 103: Bezich tiging van schilderijen en teekeningen, 1012 en 2.305 uur. De Eikel, Leidschevaart 42: Tentoonstelling van de Nederl. Religieuze Kleinkunst „De Zeven Sacramenten", 10—8 uur. Rembrandt: „Maria Ilona", boven 18 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema: „In het Vreemdelingenlegioen", bo ven 18 jaar, 2, 7 en 9.15 uur. Luxor: ,,'t Is een wonderlijke wereld", boven 18 jaar. Moviac: „Ik was een spion", boven 18 jaar. 8.15 uur; „Dik Trom" 2.30 uur. Frans Hals: ,,Het zit in de lucht", boven 14 j., 2.30, 7 en 9.15 uur. Spaarne: „In de greep van de Gorilla" en „De goudzoekers van Canada". De Zondag- en avonddiensten der apotheken zullen tot en met Vrijdagavond worden waarge nomen door ..e volgende apotheken: Fa. Duym en Keur, Keizerstraat 6; Fa. Begemann en Sneltjes, Kruisweg 30; Marnixapotheek, Marnix- straat 65. Vandaag herdacht de heer D. Groeneveld, draaier, den dag waarop hij voor 25 jaar ge leden bij de Centrale werkplaats in dienst trad. Het heeft den jubilaris op dezen heug lijken dag werkelijk niet aan belangstelling ontbroken. Van de directie ontving hij de gebruikelijke gratificatie en bracht den feestdag in huiselijken kring door. Voor het examen coupeuse van de Modevak school, Koningstraat 20, zijn geslaagd: Laura Jansen en Francien Schouten. Voox- het diploma costumière Angela Scholte, Corrie Steffens, Miep van Beusekom en Dora Lamboo. Geboren; 21 Maart W. van NordeSchip pers 22 Maart L. M. Staphorstvan der Mei VOOR NAAR: Ged. Oude Gracht 108-110 Haarlem - Telefoon 17165 GROOTE SORTEERING LAGE P R IJ Z E N d.; 21 Maart M. J. A. BrunnSchneider z.; 22 Maart W. BogaartKoster d. Overleden: 21 Maart C. Timmerman—van Dijk, 68 j„ J. F. Helmersstr.; S. de Reus, 51 j., Kamperlaan; L. BijlsmaVisser, 75 j„ Tette- rodestr.; M. BosselaarLangbroek, 52 j., Gen. Cronjéstraat. Het Nederlandsche Le Ter traan-preparaat met den smaak én de Vitaminen van Sinaasappel, maakt Uw kinderen minder vatbaar voor kouvatten en bronchitis. Flacons a 200 gram f. 1.05 bij Apo thekers en Drogisten. Fabr.N.V. Handelsver. A. J. ten Doesschate Zwolle 39 lliiiMiiiiiiiiiiiiiMiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiim Vertaald door J. M. Kempees 16 Maar heel gauw begon het minder op een spelletje te lijken. Die kerels achter mij waren f°rsche mannen op hun eigen heide. Toen ik °tokeek, zag ik, dat er maar drie me direct v°lgden. en ik vermoedde, dat de anderen een cmweg maakten om me den weg af te snijden, ^tijn gebrek aan lokale kennis zou heel goed mijn Ohgeluk kunnen worden en ik besloot uit alt ^'arnet van dalen naar het lage veenlandschap te gaan, dat ik van den top af gezien had. Ik "roest den afstand zoo vergrooten. dat ik heele- Oiaal van ze af raakte, en ik geloofde, dat ik "at zou kunnen, als ik er de geschikte terrein- ^asteldheid voor kon vinden. Als er dekking ge lest was, zou ik het met besluiping gepro- hebben, maar op deze kale hellingen kon "ten een vlieg op een mijl afstand zien. Ik J"°est mijn. hoop vestigen op de lengte van mijn jjtenen en de kracht van mijn longen, maar "aaa- had ik makkelijker terrein voor noodig, want ik was niet grootgebracht als bergbeklim mer. Hoe verlangde ik naar een goede Afrikaan- sche ponnie! Ik zette er een flink gangetje in en raakte van mijn heuvelrug af en in het veen, voordat er gestalten tegen de lucht te zien kwamen achter mij. Ik stak een beekje over en kwam uit op een grooten weg, die een pas tusschen twee dalen vormde. Vóór mij strekte zich naar alle kanten een groot heideveld uit, dat omhoog glooide naar een topje, dat bekroond werd- door een merkwaardig groepje boomen. Over de sloot langs den weg was een toegangshek, van waar een met gras begroeid spoor over de eerste golving van de hei liep. Ik sprong over de sloot en volgde het spoor Na een paar honderd meter zoo gauw men uit het gezicht van den grooten weg was was er geen gras meer en men had een heel respectabelen weg, die klaarblijkelijk met eenige zorg onderhouden was. Hij liep blijkbaar op een huis aan en ik begon er over te denken, het zelfde te doen. Tot nu toe had mijn geluk stand gehouden, en het kon zijn, dat mijn beste kans te vinden zou zijn in deze afgelegen woning. In ieder geval, er waren hier boomen en dat beteekende dekking. Ik liep niet midden op den weg, maar langs het beekje, dat er aan den rechterkant langs liep, wijl daar de varens hoog groeiden en de hooge oevers een dragelijke dekking boden. Het was goed, dat ik dat deed, want nauwelijks had ik de laagte bereikt, of, toen ik omkeek, zag ik de achtervolgers over den heuvelrug komen, waar ik van afgedaald was. Daarna keek ik niet meer om; ik had geen tijd. Ik rende langs de beek, kruipend over de open plekken en voor een groot gedeelte wadend door het ondiepe water. Ik ontdekte een ver laten hut met een rij spookachtige turfhoopen en een verwilderden tuin. Toen kwam ik tus schen versch gras en had spoedig den rand van een aanplant van dennen bereikt, die door den wind vervormd waren. Van daar zag ik den rook uit de schoorsteenen van het huis opkronke- len, een paar honderd meter naar links. Ik verliet het. beekje, stak een andere sloot over en bijna voor ik het wist, stond ik op een slecht onderhouden grasveld. Een blik achterom zei me, dat ik ver buiten het gezicht van de achter volgers was, die de eerste golving van de hei nog niet gepasseerd waren. Het grasveld was erg ruw, gemaaid met een zeis in plaats van met een maaimachine, en beplant met groepen armzalige rhododendrons. Een stel zwarte korhoenders, die gewoonlijk geen tuinvogels zijn, vloog op bij mijn nadering. Het huis vóór mij was de gewone heideboerderij, waaraan een meer pretentieuze vleugel was toe gevoegd. Aan dezen vleugel was een glazen veranda en door het glas zag ik het gezicht van een heer van middelbaren leeftijd, die me oedmoedig gadesloeg. Ik stapte over den rand van grof heuvelgrint en trad de open veranda-deur binnen. Binnen was een gezellige kamer, glas aan den eenen kant en aan den anderen een groote hoeveelheid boeken. In een binnenkamer waren nog meer boeken zichtbaar. Op den grond stonden vitrines, zooals men ze in een museum ziet, gevuld met munten en vreemde stecnen werktuigen. In het midden stond een bureau-ministre en daaraan zat, met eenige papieren en openge slagen boeken vóór zich, de welwillende ouae heer. Zijn gezicht was rond en glimmend, zoo als dat van Mr. Pickwick, een groote bril troonde op het eind van zijn neus en zijn kruin was zoo glimmend kaal als een biljartbal. Hij bewoog zich heeleinaal niet, toen ik binnenkwam, maar trok zijn vreedzame wenkbrauwen op en wachtte tot ik begon te spreken. Het was geen gemakkelijke taak, in den be schikbaren tijd van ongeveer vijf minuten aan een vreemdeling te vertellen, wie ik was en wat ik verlangde, en zijn hulp te verkrijgen. Ik probeerde het niet. Er was lets in de oogen van den man vóór me, iets zoo scherp en vol begrip, dat Ik geen woorden kon vinden. Ik staarde enkel naar hem en stotterde. „Je schijnt haast te hebben, mijn vriend," zei hij langzaam. Ik knikte naar het raam. Dat gaf uitzicht over de hei door een opening in den aanplant en toonde zekere gedaanten, die op een halven mijl afstand her en der door de hei liepen. „O, ik zie het," zei hij en nam een verrekijker op, waardoor hij geduldig de gestalten be studeerde. „Een vluchteling voor het gerecht, hè? Wel, we zullen die zaak op ons gemak onderzoeken. Intusschen heb ik er bezwaar tegen, dat die cjorpspolitie mijn eenzaamheid verstoort. Ga in mijn studeerkamer en je zult twee deuren vóór je zien. Neem de deur aan je linkerhand en sluit haar achter je. Je zult daar voixoinen veilig zijn." En deze merkwaardige man nam zijn pen weer op. Ik deed, zooals mij gezegd was, en bevond mij in een klein, donker kamertje, dat naar chemicaliën rook en slechts verlicht werd door een klein raampje, hoog in den muur. De deur was achter mij dichtgeslagen met een klik als de deur van een brandkast. Weer had ik een onverwacht toevluchtsoord gevonden. Toch was ik niet op mijn gemak. Er was iets in den ouden heer, dat me vreemd voorkwam en me nogal bang maakte. Hij was te gemakke lijk en voorkomend, haast alsof hij me verwacht had. En zijn oogen waren afschuwelijk intelli gent. Er drong geen geluid tot mij door in die don kere ruimte. Ik wist heelemaal niet, of de politie soms het huis doorzocht, en als zij dat deden, zouden zij willen weten, wat er achter deze deur zat. Ik trachtte mijn ziel in lijdzaamheid te bezitten en te vergeten, hoe hongerig ik was. Toen ging ik de zaken wat vroolijker inzien. De oude heer kon me nauwelijks een maaltijd weigeren en ik begon een menu voor mijn ont bijt op te maken. Eieren met spek zouden me wel aanstaan, maar dan zoowat drie kwart van een zij spek en een stuk of vijftien eieren. En toen, terwijl ik watertandde, hoorde ik een klik en de deur stond open. Ik kwam naar buiten in het zonlicht en zag den heer des huizes In een diepen leunstoel zitten in de kamer, die hij zijn studeerkamer noemde, terwijl hij mij met nieuwsgierige oogen aanzag. „Zijn ze weg?" vroeg ik. „Ze zijn weg. Ik overtuigde hen, dat u den heuvel overgegaan waart. Ik verkies niet. dat de politie zich stelt tusschen mij en iemand, wien het mij genoegen doet te ontvangen. Dit is een gelukkige ochtend voor u, mijnheer Richard Hannay." Terwijl hij sprak, schenen zijn oogleden te trillen en-wat te zakken over zijn scherpe grijze oogen. Plotseling schoot me een gezegde van Scudder te binnen, toen hij den man had be schreven, dien hij erger vreesde dan iets ter wereld. Hij had gezegd, dat hij „zijn oogen kon befloersen als een havik." Toen begreep ik. dat ik regelrecht het hoofdkwartier van den vijand was binnengewandeld. Mijn eerste ingeving, was den ouden schurk te worgen en naar buiten te vluch ten. Hij scheen mijn bedoeling te doorzien, want hij glimlachte zachtaardig en knikte naar de deur achter mij. Ik keerde me om en zag twee bedienden, die hun pistolen op me gericht hielden. Hij wist mijn naam, maar hij had mij nooit eerder gezien. En toen die gedachte mij door het hoofd schoot, zag ik een kleine kans. „Ik weet niet, wat u bedoelt," zei ik ruw. ..En wie noemt u Richard Hannay? Mijn naam is Ainslie." „Zoo?" zei hij nog steeds glimlachend. „Maar natuurlijk hebt u er andere. We zullen geen ruzie maken over een naam."

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 5