B E De politiseerende Proost van Canterbury De zware verliezen der Deensche scheepvaart Drama in onze Oost Teleki in Rome 11 r.CKitem'". -rl '*1 Het nieuws van heden HOTEL R00ZENDAAL D. W. VAN HOUT „GEWILDE AANVAL OP NEUTRALEN" MOSLEMS IN INDIË WILLEN AUTONOMIE Sblikan n Vier kanunniken achten hem ongeschikt voor zijn ambt VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS ALGEMEENS FRIESCHE LEVENSVERZEKERING-MIJ. Leeuwarden Burmaniahuis GROOT-NOORDHOLLANDSCHE VAN 1845 Amsterdam Van Brienenhuis DAGBLAD MET OCHTEND- EN AVOND-EDITIE, UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM ZATERDAG 23 MAART 1940 - AVONDBLAD DRIE EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 22306 De Noorsche nota aan Berlijn Bemanning der omgekomen? Charkow Eerste Italiaansch kolen- schip aangekomen Oslo ongerust over de metho den van den zee-oorlog ^ier personen bij het zwemmen in zee om het leven gekomen Zonder Britsch bestuur zou er qen chaos komen Leveringen der V. S. aan de Geallieerden Tweeduizend oorlogsvliegtuigen van het nieuwste model De Bilt meldt: Zweden versterkt zijn defensie Generaal Ivar Holmquist tot opper bevelhebber benoemd Het resultaat van den aanval op Sylt Londen zegt: genomen foto's niet duidelijk Roemeensche delegatie naar Londen Handelsregeling van Tokio met Madrid Nieuw vliegtuigtype in Amerika r. r? w WmmFm T T 1 - m4: I iti -1^-—- 'f "1111111 L 4-Frl sI f? tTTHfll ffk X KP- h f IgWt Mp V W 1 Z Detailwerk van den brugslag tijdens de jongste manoeuvres van 't Nederlandsche Veldleger Het Nederlandsche Veldleger op manoeuv beladen met twee hall pontons, rukken res. Pontonwagen na pontonwagen, alle op naar het terrein voor den brugslag Deze Anglicaansche bedienaar be schouwt het communisme als drager van Christus' leer Officieel frontnieuws 'n TIP VAN BOOTZ DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN BLADZIJDEN W egens het H oog feest van Paschen zal dit blad Maandagavond en Dinsdagmorgen niet verschijnen. DE DIRECTIE H-H- Offiri ovi;hvi;i;\ THE AMERICAN CLUB HEERENSINGEL 7 CENTRALE RADIO ONTVANGST en UW CADEAU 112.50 'e/c&zcK. GROOT HOTEL FIGI ZEIST - Teleph. 2241 (3 lijnen) Hotel Restaurant Chateau Bleu Italië viert het feest der fasces i 1 1 Tg Beider garantie voor alle verzekerden NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct., ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek Bij den ondergang van zes Deensche schepen in enkele dagen tijds schrijft het Deensche blad ..Folitiken": „Een gevoel van ontzetting ver spreidt zich in alle lagen der bevolking bij het Vernemen van de vele verliezen aan scheeps- tonnage en menschenlevens. De thans vergane Schepen droegen duidelijke kenteekenen van de neutraliteit, zoodat geen duikbootkapitein in twijfel kon verkeeren, dat het vreedzame koop vaardijschepen van het neutrale Denemarken Waren. De voorschriften welke hun gegeven wa ven, hebben zij opgevolgd en zij hebben niet in konvooi gevaren. Het Ministerie van Buiten landsche Zaken dient ai het mogelijke te doen om tot een bevredigende regeling met debeide oorlogvoerende partijen te geraken. Het gaat hier in de eerste plaats om het leven van onze Deensche zeelieden, het gaat om onze scheep vaart en het gaat om den toevoer van levens middelen naar ons land". Het blad „Nationaltidende" schrijft: „De Deensche openbare meening kan het doel van het tot zinken brengen dezer schepen niet in zien. daar zij even weinig Engeland kunnen be- hadeelen als Duitschiand bevoordeelen. Wij mogen aannemen, dat de Deensche regeering. zoodra deze gevallen voldoende zijn opgehel derd, het allerscherpste protest laat hooren en regelingen tracht te maken, welke een voort zetting van dergelijke verliezen aan levens van Deensche burgers en Deensch eigendom ver hinderen. Keuter meldt uit Londen: sche schepen, die tusschen andere neutrale landen varen of die op weg zijn naar een land, dat met Duitschiand in oorlog is, zoolang zij geen contrabande aan boord hebben. De Noor sche regeering staat op het standpunt, dat, wanneer uit de documenten blijkt, dat de lading Noorsch eigendom is, het Volkenrecht den Duit- schen strijdkrachten geenszins toestaat neu trale schepen tot zinken te brengen, alleen op het motief, dat die schepen gedurende de reis mogelijk naar een vijandelijke contröiehaven worden gebracht. De Noorsche regeering onder stelt, dat de Duitsche regeering het in beginsel met deze overwegingen eens is, doch acht het, met het oog op de Scheepsverliezen, die Noor wegen den laatsten tijd heeft geleden, wensche- lijk, dat deze vraagstukken zoo spoedig moge lijk door vertegenwoordigers van beide landen worden besproken, opdat de Noorsche scheep vaart minder gevaarlijk wordt en de voorziening van Noorwegen gewaarborgd blijft. De Noorsche gezant te Berlijn heeft de Duitsche regeering dan ook verzocht hem te doen weten, of ook zij dergelijke besprekingen gewenscht acht". Een Britsch oorlogsschip heeft heden op de Noordzee eenige vlotten gevoiiden van het Deensche s.s. „Charkow". Dit schijnt erop te Wijzen, dat de bemanning van dit schip is om gekomen. Op een der vlotten bevond zich het lijk van een zeeman, doch van de andere leden der bemanning werd geen spoor ontdekt. Dit vlot werd aangetroffen op eenige mijlen buiten de Schotsche i*ust. Het lijk is vervoerd naar een stad in het Noord-Oosten van Schotland. Als eerste der dertien door Engeland vrijge geven Italiaansche kolenschepen is 't ss. „Poz- zuoli" gisteren in Napels aangekomen. Heden Wordt het s.s. „Felce" verwacht. OSLO, 23 Maart (Norsch Tel. Ag.). Het ministerie van Buitenlandsche Zaken deelt me dn„Op 8 Maart heeft de Noorsche gezan; le Berlijn aan het Duitsche ministerie van Bui tenlandsche Zaken een nota overhandigd, Waarin de Noorsche regeering verklaart, dat met groote ongerustheid de methoden van den oorlog ter zee, die het verlies van schepen tot resultaat hebben, heeft gadegeslagen. Tot dezn schepen behooren de „Enid", de „Songs", de „Tempo" en de „Eika". De Noorsche regee- Nng is van meening, dat zij, zich houdende aan de regels van het Volkenrecht, zoowel ais aan die van het Duitsche prijzenrecht, bevoegd is te eischcn, dat neutrale schepen, die ladingen naar Noorwegen brengen, niet worden biootge- 5teld aan aanvallen door de Duitsche strijd krachten. De Noorsche regeering meent dat dit evenzeer moet gelden voor Nooi- Batavia, 23 Maart. CAneta). Uit Ban doeng wordt vernomen, dat gisteren langs het Strand van Peiaboean Ratoe eenige stapeltjes Heeren werden gevonden, waardoor het ver broeden werd gewekt, dat hier een drama z,ich kad afgespeeld. Inheemschen, die de vondst deden, gingen aan het zoeken en vonden wel dra twee lijken. De gevonden kleeren lever den de middelen tot identificatie van deslacht- °ffers. Gebleken is dat vermoedelijk bij het wwemmen verdronken zijn H. L. Kuehr, ge boren 21 Januari 1911 te Medan, J. A. Jan- Se, geboren te Semarang in 1919, die bei den op den controleurscursus voor de P. T. T. waren geplaatst. Voorts blijkt tot de slachtoffers te behooren Th. A. Ruys, ge boren te Malang op 9 Maart 1907. terwijl Ook verdronken is de echtgenoote van den heer Kuehr. wier naam Ploem is en die 16 April te Nagrek is geboren. Zij was van beroep onderwijzeres. De heeren Ruys en danse waren niet gehuwd. SOEKABOEMI, 23 Maart. (Aneta). Om- teent het drama bij Peiaboean Ratoe wordt bader gemeld, dat het echtpaar Kuehr zich «■sterenmorgen in zee begaf om te baden, doch Veh later riepen zij om hulp. De heeren Ruys b Jan.se begaven zich onmiddellijk te water bi hulp te verleenen, doch bij hun reddings pogingen zijn zij eveneens om het leven geko men. De kust op de plaats, waar het drama zich mpeclde, staat als zeer gevaarlijk bekend. ]*h den loop van den dag zijn de lijken van echtpaar ïtuehr aangespoeld, terwijl later een derde lichaam kon worden geborgen, nog niet geïdentificeerd kon worden, j. De stoffelijke overschotten zijn voorloopig Ppbr (je polikliniek te Peiaboean Ratoe over bracht, vanwaar zij heden naar Bandoeng '-Uien worden overgebracht. "et vierde slachtoffer is nog niet gevonden. LAHORE, 23 Maart. (Reuter). Op de 27ste jaarlijksche bijeenkomst van den Mohamme- daanschen bond heeft de president, Jinnah, een rede gehouden, waarin hij pleitte voor verdee ling van Indië in „autonome nationale staten". Hij zeide ook, dat een verdwijnen van het Brit- sche bestuur tot een chaos in Britsch-Indië zou leiden. De oplossing van verdeeling in autonome staten, aldus de president, zal bovendien een vriendschappelijke regeling van het vraagstuk der minderheden door schikkingen tusschen het Mohammedaansche en het Hindoesche In dië gemakkelijker maken, waardoor de rech ten en belangen van Mohammedanen en ver schillende nadere minderheden redelijker en doelmatiger gewaarborgd zouden worden. Jin nah zeide voorts: „Het Mohammedaansche In dië kan niet toestemmen in een constitutie, welke onvermijdelijk zou leiden tot een Hindoe meerderheid in de regeering. Het samenbrengen van Hindoes en Mohammedanen onder een de mocratisch stelsel, dat den minderheden wordt opgelegd, kan slechts een Hindoeregeering be- teekenen. Een democratie van de soort, als die welke door het Congres wordt voorgestaan, staat gelijk met een volkomen vernieling van wat het kostbaarste in den Islam is. Van de werkwijze der provinciale constituties hebben wij in de afgeloopen twee en een half jaar ruimschoots geleerd en een herhaling van een dergelijke regeering moet leiden tot burgeroorlog en vor ming van particuliere legertjes." Jinnah noodigde Gandhi uit als vertegen woordiger der Hindoes, met hem te overleggen over een regeling. De vergadering werd onder groote geestdrift geopend. Er waren meer dan 100.000 menschen aanwezig. NEW YORK, 23 Maart (Reuter) De „New York Times" verneemt uit Washington, dat, na besprekingen op het Departement van Oor log, plannen gereed komen om voor Enge'and en Frankrijk ongeveer tweeduizend corlogsvlieg- tuigen van het nieuwste model, welke door hst Amerikaansche leger besteld waren, oeschikbaar te stellen. Gemeld wordt, dat in beginsel over eenstemming bereikt is, waarbij door de aan vullende viiegtuigaankoopen der Geallieerden tot een bedrag van bijna een milliard dollar, de Amerikaansche productiecapaciteit zoodanig wordt opgevoerd, dat het niet langer noodig is groote voorraden vliegtuigen in reserve te hou den en dat dientengevolge vele door het Ame rikaansche leger bestelde toestellen ter be schikking kunnen worden gesteld van de Ge allieerden. ROME, 28 Maart (Stefani). Heden morgen is de Hongaarsche minister-presi dent, graaf Teleki,' in Rome aangekomen. Hoewel de aankomst een particulier karak ter droeg, was het station getooid met de vlaggen der beide landen. De minister van Buitenlandsche Zaken, graaf Ciano, was ter verwelkoming - aanwezig. VERWACHTING geldig van hedenavond tot morgenavond ongeveer 19 uur: Aanvankelijk zwaar bewolkt tot betrok ken met eenigen regen, later wellicht op klarend, weinig verandering in tempera tuur, zwakke tot matige Zuidelijke tot Westelijke wind. Zon op 5.58 onder 18.17. Licht op 18.47. Maan op 18.15 onder 5.33. V.M. 19.53. STOCKHOLM, 23 Maart. (Reuter.) Zwe den is begonnen aan een groote actie tot versterking van zijn verdediging. Tot de nieuwe maatregelen, welke daartoe vandaag gemeld worden, behooren: 1. De benoeming van een nie"wen en jon geren opperbevelhebber in den persoon van den gencraal-majoor Ivar Holmquist. 2. Tienduizend dienstplichtigen, die nog geen militaire opleiding hebben genoten, worden opgeroepen om 150 dagen dienst tc doen, 3. Sommige categorieën van de lichtingen 1937 en 1938 der dienstplichtigen voor de marine zijn opgeroepen. 4. De voorpost van de Zweedsche verdedi ging in de Oostzee, het eiland Gotland, is krachtiger versterkt dan ooit in de geschie denis hot geval was. 5. In het noorden is het fort Boden, dat van vitale strategische bcteekenis is, onlangs geïnspecteerd door een gezelschap officieele personen, die het „onneembaar" noemden. LONDEN, 23 Maart (Reuter). Het Britsche ministerie van Luchtvaart deelt mede, dat vliegtuigen der Royal Air Force, die Woens dagmorgen het eiland Sylt verkend hebben, door waarneming in staat w^ren het succes van den aanval op den vorigen avond te bevesti gen. Ook werden foto's genomen, maar wegens het verweer van luchtdoelgeschut en gevechts vliegtuigen was het niet mogelijk dicht genoeg' te naderen om in de heerschende weersgesteld heid bevredigend fotomateriaal te verkrijgen De genomen foto's bleken niet duidelijk genoeg te zijn om den omvang der aangerichte schade aan tê toonen. BOEKAREST 23 Maart (Havas). De volgende week vertrekt een Roemeensche delegatie naar Londen om over een nieuw betalingsaccoord te onderhandelen. TOKIO, 23 Maart. (Domei). Van gezagheb bende Japansche zijde wordt vernomen, dat binnenlBort een officieele mededeeling zal wor den verstrekt betreffende een onlangs bereik te overeenkomst tusschen Japan en Spanje tot regeling van hun handelsbetrekkingen. De re geling zal gebaseerd zijn op het ruilstelsel, waarbij Japan voor ongeveer negen millioen yen aan goederen jaarlijks van Spanje zal betrek ken, zijde en aardewerk. Vernomen wordt, dat Japan ook onderhande lingen voert met Zuid-Amerikaansche landen als Columbia, Peru en Mexico, voor het sluiten van dergelijke ruilovereenkomsten. Op 10 April vertrekt bovendien een Japansche handels missie naar Italië. WASHINGTON, 23 Maart. (Havas) De mili taire autoriteiten hebben medegedeeld, dat op het oogenblik in de Douglas-fabrieken het groot ste militaire vliegtuig ter wereld in aanbouw is. Het is een viermotorig toestel van 70 ton, dat naar Europa en terug kan vliegen zonder een tusschcnlanding te maken. Dezen zomer zullen proeven worden genomen. De vleugelwijdte be draagt 210 voet. het toestel kan een bommenlast van 28 ton medevoeren en heeft motoren tot een totaal van 6000 pk. Het vliegbereik zal tiendui zend kilometer bedragen, de snelheid meer dan 20C mijl. De bemanning zal uit tien koppen be staan. V- Vier kanunniken van de Anglikaansche Ka thedraal van Canterbury hebben een verklaring openbaar gemaakt, waarin zij te kennen geven dat de proost zijn ambt als zoodanig en als An- giik.aa.nsch geestelijke niet naar behooren vervult. De proost van Canterbury is de bekende dr. Hewlett Johnson bekend vooral om zijn war me sympathieën voor het communisme en voor Sovjet-Rusland en om de vele politieke daden en uitlatingen, waardoor hij van deze gevoe lens blijk gegeven heeft. De proost is in de Anglikaansche kerk. wel ker organisatie in vele opzichten de karakter trekken behouden heeft van de Katholieke Kerk, het hoofd van het kapittel eener Kathe draal en als zoodanig ook de bestuurder der Kathedraal. Ofchoon hiërarchisch natuurlijk onder den Bisschop staande, neemt hij prac- tisch ten opzichte van dezen een bijna onaf hankelijke positie in. I,n vele gevallen is zelfs zijn invloed grooter, terwijl zijn minder hooge rang hem een vrijheid van beweging en optre den vergunt, welke de Bisschop zich minder ge makkelijk veroorloven kan. Het feit, dat de proost het „huisrecht" over de kathedraal heeft, stelt hem ook in staat deze beschikbaar te stellen voor doeleinden, waarmede de bis schop zich niet geheel kan vereenigen, bijv. voor het houden van preeken door niet-Angli- kaansche geestelijken. Er zijn enkele Anglikaansche bisschoppen, zoo als die van Birmingham, dr. Barnes, die sterk aan politiek doen en het is zelfs voorgekomen dat zij op grond van hun politieke denkbeelden benoemd zijn geworden namelijk door den Eersten Minister. Het is echter onder de „deans" of proosten, dat men de meeste uitge sproken politici vindt, en hun hooge en bijna onafhankelijke positie stelt hen in staat hun denkbeelden zonder veel discretie te verkon digen. De 65-jarige Dr. Hewlett Johnson werd in 1931 benoemd tot proost van Canterbury. Tij dens den Spaanschen burgeroorlog deed hij veel van zich spreken door de militante en bijna fanatieke wijze, waarop hij partij koos voor de Republikeinen. Het is waar dat, over het geheel genomen, de Anglikaansche sympa thieën en niet aan de zijde van Franco waren gedeeltelijk doordat de voordoordeelen tegen het Katholicisme zich opnieuw deden gelden, anderdeels doordat men Franco ■ervan Verdacht Katholicisme en Christendom slechts als leus te gebruiken voor de vestiging eener fascistische dictatuur, en verder ook uit zuiver politieke overwegingen, welke het onge- wenscht deden schijnen dat een door Hitier en Mussolini gesteunde beweging de overhand zou verkrijgen. Dr. JohYison was een geestdriftig verdediger van de „Rooden", die hij verheer lijkte als de ware exponenten van het Chris tendom. En terwijl nu velen beweerden dat, vooral in de latere phasen van den burger oorlog, de Republikeinen niet meer zoo „rood" waren en in den loop van den tijd godsdienst vrijheid herstellen zouden, leed Dr. Johnson zeer zeker niet aan zulk een waan, en wat hij vooral in de Spaansche Republikeinen bewon derde en prees, was hun nauwe vriendschap en verwantschap met Moskou. Men begreep toen nog niet algemeen, dat in de oogen'van Dr. Johnson het Russische com munisme de volmaakte realisatie was van het christelijke ideaal. In 1937 bracht hij aan het hoofd van een zelf benoemde commissie een bezoek aan het Republikeinsche deel van Spanje. Van deze reis, die veel kritiek uitlokte, bracht hij een geest driftig rapport uit. De Aartsbisschop van Can terbury vond hierin aanleiding hem op een bijeenkomst der Kerkvergadering in het open baar te berispen iets, waarvan Dr. Johnson zich weinig of niets behoefde aan te trekken, aangezien het gezag van den Aartsbisschop over den proost zuiver nominaal is. Een excentrieke uitlating van geheel anderen aard, waaraan de proost zich enkele jaren ge leden te buiten ging, bestond hierin, dat Australië volgens hem een flink stuk van zijn gebied diende af te staan aan Japan. Het scheen, dat de proost van Canterbury niet duidelijker voor zijn vereenzelviging van Chris tendom met bolsjewisme, of omgekeerd, kon uitkomen, dan hij sinds eenige jaren reeds ge daan had. De groote daden van Christelijke liefde en Christelijke moraal, door de leiders van het wereldcommunisme te Moskou in latere maanden volbracht, schijnen hem echter nog in zijn overtuiging versterkt te hebben, want in een preek in de Westminster Abdij leeraarde hij: „Het communisme heeft den wezenlijken vorm van het ware geloof in God hersteld, welken (vorm) het georganiseerde Christendom, gelijk het thans is, grootendeels verloren heeft." Kort nadat de proost deze preek gehouden had, zochten vier kanunniken van de kathedraal van' Canterbury hem in het kapittelhuis op en gaven hem, elk op zijn beurt, hun inzichten 'om trent zijn optreden te kennen. Zij verzochten hem zijn antwoord wèl te overwegen, en na ver loop van vrij geruimen tijd kwam dr. Johnson opnieuw met de kanunniken bijeen en las hun een apologie van ongeveer veertig bladzijden voor. Zij verklaarden dat deze apologie een politiek betoog was, dat niet ter zake diende, en dat de proost zijn ambt als zoodanig en als geestelijke niet naar behooren vervulde. Vervolgens zochten zij dr. Lang, den Aartsbisschop van Canterbury op, ten einde dezen te raadplegen. Later deelden zij hem mede, dat zij een verklaring bekend zouden maken betreffende de politieke inzichten van dr. Hewlett Johnson. In deze verklaring maken de vier kanunniken zich volkomen los van politieke uitlatingen, welke „zoo vaak den indruk teweeggebracht hebben dat hij de vergrij pen van Rusland tegen menschelijkheid en gods dienst vergoelijkt." „Wij hebben het verder onzen plicht geacht, aldus heet het in deze verklaring, „hem te zeg gen. dat zijn politiek optreden ernstig den gees telijken invloed van de kathedraal in de stad en het diocees Canterbury ondermijnt: dat vele Christenen over heel de wereld er ten zeerste aanstoot aan nemen en dat het, naar ons ooi- aeel, onvereenigbaar is niet de juiste vei vulling van'de hem toevertrouwde taak. Wij wenschen bekend te maken dat wij even zeer als de proost gelooven dat het de plicht van alle christenen is maatschappelijke en eco nomische hervormingen te bevorderen, maar wij gelooven dat het een gevaarlijke illusie is te meenen dat zulke hervormingen ooit tot stand zullen komen door de methodes, welke t sovjet- régime gekenmerkt hebben. ,Wij zijn hoeders van den geest der plaats (n'.'l. der Kathedraal) iets, waarover geen gerechtshof oordeelen kan. Wij zijn thans over gegaan tot de ernstigste daad, welke denkbaar ten einde te toonen dat wij den proost niet beschouwen als den juisten man voor zijn ambt." In antwoord op de verklaring' der kanunniken heeft dr. Johnson verklaard, diep te betreuren dat kwesties opgeworpen worden, welke slechts leiden kunnen tot verbittering en strijd. Hij wenscht dat de geschillen in een rustiger en ingetogener atmosfeer onder de oogen zullen worden gezien. „Dan", zegt hij, „zou blijken dat ik alles gedaan heb wat in mijn vermogen is om, in overeenstemming met mijn fundamen- teele overtuigingen en mijn geweten, persoon lijke moeilijkheden en meeningsverschillen bij te leggen." Maar in een kerk gelijk de Anglikaansche, waarin de hoogste dignitarissen, de kerkver gaderingen en de conventies niet schromen het op een accoordje te gooien met de fundamen- teele ethische beginselen van het christendom, zooals de onontbindbaarheid van het huwelijk, de wetten van geboorte en voortplanting', enz», 'kan men zich over niets verwonderen. Er zit misschien meer beignsel in de dwaasheid, het communisme te huldigen als de Christendom- verwerpende drager van christelijke begin selen, dan in het opportunistische marchan- deeren over die beginselen, omdat deze in de praktijk wel eens wat lastig kunnen zijn. De schuld moet zeker niet alleen bij dr. Johnson persoonlijk gezocht worden, doch bij het gebrek aan geestelijke discipline en geestelijke onver schrokkenheid in zijn Kerk. Zijn eigen onver schrokkenheid, aan geen tucht onderworpen, heeft vrij spel. Hem uit zijn ambt verwijderen is niet goed mogelijk. Er bestaat een wet op de kerktucht, welke in 1840 aangenomen werd, en onder welke een vervolging' ingesteld kan worden, maar dan zou moeten worden aangetoond dat hetgeen de beklaagde verkondigt in strijd is met de wet van de Church of England. Maar over het heele land wordt oogluikend toegelaten dat Anglikaansche geestelijken dingen verkondigen, welke in strijd zijn met deze wet. Waar is de grens? Ontelbare Anglo-katholieke geestelijken handelen en spreken in strijd met de wetten der kerk. Bovendien is de wet sinds vele jaren reeds niet ingeroepen, daar haar toepassing hoogst omslachtig en kostbaar is. In de vorige eeuw werden vier vervolgingen onder deze wet inge steld, en de proceskosten voor de Kroon be droegen niet minder dan 12.000! PARIJS, 23 Maart (Havas) Het Fransche legerbericht van hedenmorgen luidt: „Bedrijvigheid van patrouilles ten Oosten van de Saar". De kenner verlangt op het borreluur Z'n glaasje, opwekkend en pittig en puur. Wat hy zich laat schenken? Dat kunt U zich denken I TIP VAN BOOTZ, excellent en niet duur Inz. Mevr. L.. R. te G. C», ontving een flesch TIP. In de komende week vertrekt een Roe meensche delegatie naar Londen. Graaf Teleki in Rome aangekomen. Vier personen bij het zwemmen ver dronken in Ned.-Indië. Benoemingen in het bisdom Roermond. Gebruikt Uw Paaschdiner bij ons in gezellige en rustige omgeving Prima diners vanaf ft.75. Bestelt tijdig Uw tafel Tel. 13.574 - A. J. van Sehoof en 2en Paaschdag 3—6 u. Thé-Dansant H.K.B. 8.30-2 u. Groot-Soirée in 't Gem. Concertgeb. THE COLLEGIANS (12 mans bezetting!!) The I. Melody-Makers Als Paaschattractie: Bespeling-gr. Concert orgel door Cor Stein v/h City-Theater te Amsterdam Drs. Handelswetenschappen Leeraar Middenstands-examens Inschrijving nieuwe leerlingen vóór 1 April Lente 1940, een nieuw geluid, een aansluiting op de Centrale, het oude toestel eruit. Maak gebruik van de betere moderne techn. Het is storingvrij en kost minder. HAARLEM TELEF. 10010 Le rendez-vous du monde distingué Hnagsche Bosch TELEFOON 772060 (6 lijnen) DEN HAAG ROME, 23 Maart (Stefani). feeheel Italië herdenkt vandaag den 21sten verjaardag der oprichting van de organisatie der fasces. De partijsecretaris hield in den middag voor de 1 radio een herdenkingsrede.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 1