Roemenië in het nauw B „ALBA" CR. HOUTSTR. 158 - TEL. 15426 - HAARLEM DE GEBROEDERS „GOOCHEM" Dr. Clod tas' nota Het diplomatieke spel op den Balkan INCASSO-BANK N.V. Paschen Mooi of geen mooi weer, feestdagen worden het toch met RALEIGH - HUMBER - B.S.A. en PHOENIX-RIJ WIELEN LEDEREN KLEEDING EFFECTEN KERKLIJSTEN Baitenlandsch Overzicht HAARLEM CREDIETEN Het Amerikaansche Huis ZATERDAG 23 MAART 1940 KRUISWEG 59 Duurtetoeslag Voorstel van R. K. Raadslid te Heemstede UIT DEN OMTREK HEEMSTEDE IN ELKE UITVOERING VINDT U BIJ HILLEGOM DUITSCHE VLIEGERS UITGELEID SPAARNWOUDE ZAANDAM Lederen Jassen v af 24.90 Zaandam 't Kalf-Zaandam Twee van de drie verrassingen, welke, naar wu gisteren schreven, Hitiers Paaschei voor de Geallieerden waarschijnlijk zou bevatten, zijn thans bekend: Molotof, de Russische Volkscom missaris van Buitenlandsche Zaken, die in Augustus van het vorig jaar het opzienbarende vnenaschaps- en non-agressiepact met Duitsch- land sloot en de nieuwe Sovjet-Russische im perialistische politiek inluidde, zou vandaag in Eerlijn aankomen voor een tweedaagsch bezoek en Dr. Clodius, de Duitsche economische expert, zou de Koemeensche regeering een nota hebben overhandigd, waarin een aantal Duitsche eischen zijn geformuleerd. De beteekenis van het bezoek van Molotof aan oe Duitsche hoofd stad wórdt, vólgens Stefani, „in verband ge bracht met het voornemen van Berlijn, in sa menwerking met Rusland en Italië den Balkan en het Oosten te onttrekken aan den Fransch- Britschen druk, welke er op gericht is, deze landen te maken tot een economisch mono polie of tot oorlogsfcondgenooten." Sinds de bijeenkomst tusschen Hitler en Mus solini op den Brenner, gingen, er geregeld ge ruchten, dat Berlijn trachtte een toenadering tot stand te brengen tusschen Rome en Moskou om tot een driebond te geraken, welke den Balkan als zijn „Lebensraum" zou beschouwen. Zuid-Oost Europa zou in invloedssferen tus schen de drie „grooten" verdeeld worden en de Geallieerden, die hier zoo lang, aoowel op economisch als politiek terrein, heer en mees ter waren, zouden voor goed uit deze landen worden teruggedrongen. Gelukte het de mede werking1 van de betreffende Balkanlanden te krijgen, en volgens Berlijn zou dit niet zoo moeilijk zijn, als ze door Duitschland, Rusland en Italië onder zwaren druk werden gezet, dan zou, evenals in het Noorden, ook in het Zuiden een aanvalsmogelijkheid der Geallieerden, die m het Nabije Oosten immers reeds een groot leger hebben geocncentreerd om eventueel in den Balkan hun slag te kunnen slaan, zijn uit geschakeld. Nu is het maar de vraag of de belanghebben de Balkanvolken zich bij de levensruimte van Duitschland, want hierom zou het toch in de eerste plaats gaan, zullen laten voegen en hoe of zij op een eventueelen politieken en econo- misfïhen druk van het Derde Rijk. zullen rea- geei^n. Een tweede vraag is; is Italië werkelijk tot samenwerking roei Moskou bereid? En ten derde: welke waarde hechten de Balkanmo- gendheden aan een eventupele Duitsch-Russi- sche Italiaansche garantie? Het land, dat het eerst getest wordt, is het aan grondstoffen zoo rijke Roemenië. Om beur ten wordt het door de Geallieerden en Duitsch land onder zwaren druk gezet. En de regeering te Boekarest ziet dan ook geen anderen uitweg dan nu eens den een dan den ander concessies te doen of te beloven. Dit is ook de reden, waarom koning Carol zoo'n wisselvallige poli tiek voert. Hij wil twee heeren dienen, maar ook hij voelt, hoe moeilijk dat is. Op 't oogen- blik heeft hij vooral den Duitschers naar de oogen te zien, want deze bedreigen hem het meest. De Duitsche ecoonomische eischen waar eindigen de economische en beginnen de politieke? welke dr. Clodus in een nota aan Boekarest gesteld heeft illustreeren duidelijk in welk een moeilijke positie de Roemeensche tegeering thans verkeert. En van eisch naar ul timatum is slechts een stap. Teneinde Berlijn wat gunstiger te stemmen en waarschijnlijk ook om in het binnenland sterker te staan heeft de regeering zich met de fascistische IJzeren Garde, die zooveel politieke moorden op haar geweten heeft, verzoend. Maar Duitschland eischt, zooals we gezien hebben, veel meer. Het Derde Rijk wil niets minder dan vrijwel de volledige beschikking hebben over de Roemeensche grondstoffen, in de eerste plaats dan petroleum, welke het voor zijn oor logvoering beslist noodig heeft. Van belang is ook de houding van Italië, Men kan niet ontkennen, dat Rome heel wat minder ophef heeft gemaakt van de bijeenkomst op den Brenner dan Berlijn. De Völkischer Beo- bachter noemde haar de ..grootste gebeurtenis in de moderne geschiedenis", maar Ciano's blad, de „Telegrafo" schreef, dat er geen plot selinge ommekeer in de Italiaansche politiek zou voortvloeien uit deze ontmoeting. En de toenadering tot Moskou? Laten wij even het Italiaansche blad „Avvenire" aan het woord: „Anti-komintern beteekent, dat Rusland zijn veroveringshonger kan bevredigen in de IJszee of in de Oostzee, maar dat, indien het de be doeling had het Donaugebied te schenden of zijn invloed op de Middellandsche Zee te ver spreiden, de reus met leemen voeten zich wel dra nogmaals tegenover .den overwinnaar van den Spaanschen kruistocht zou vinden." Erg toenaderingsgezind klinkt dit niet en we gelooven dan ook, dat er nog heel wat zal moeten gebeuren eer er tusschen Italië en Rus land een samenwerking tot stand zal komen zooals die, welke thans bestaat tusschen Ber lijn en Moskou. En hoe zou bijvoorbeeld Hon garije, dat al zijn hoop op Italië gesteld heeft, hierop reageeren? Niet zonder reden vertoeft de Hongaarsche premier Graaf Teleki thans in Rome, nauwelijks een week na de historische ontmoeting tusschen den Duitschen en Itali- aanschen dictator! tegen zakelijke en persoonlijke zeker heid of in blanco Aan- en Verkoop Voorschot in rek. ct. Het raadslid J. Kamerbeek te Heemstede heeft het volgende voorstel ten aanzien van een.duur tetoeslag voor het gemeente-personeel bij den raad aanhangig gemaakt: 5 pet. voor ongehuwden met een week-inkomen tot f 30; 8 pet. voor gehuwden met een week-inkomen tot f 30; 4 pet. voor ongehuwden met een week-inkomen van f .31.40; 7 pet. voor gehuwden met een week-inkomen van f 31.40; 3 pet. voor ongehuwden met jaarinkomens van f 2100—3500; 5 pet. voor gehuwden met jaarinkomens van f 2100—3500; 1 pet. voor ongehuwden met jaarinkomens boven f 3500; 3 pet. voor gehuwden met jaarinkomens boven f 3500; Voorsteller baseert zijn voorstel op de stijging dei kosten van levensmiddelen met 11 pet. (.het voorstel dateert van 8 Maart). Voorsteller be roept zich op de meenmg van deskundigen, dat deze stijging het meest drukt op de groep met de laagste inkomens. Voorstelier meent overi gens dat volgens de verceelentie rechtvaardig heid, tegemoetkoming aan de betreffende stij ging, naar behoefte van alle bestaande salaris groepen, geboden is. Voorts is hij van meening, dat herstel van het evenwicht tusschen loonen en verhooging van het indexcijfer aan het ge- heele maatschappelijke leven ten goede komen. Hij redeneert aat herstel van het evenwicht gelijk staal met uerstel van Koopkracht. Naar het oordeel van den voorsteller behoeft de ge meente niet het voorbeeld van het Rijk af te wachten. Weigert de regeering de ev. duurte- toeslagen goed te keuren, dan heeft de raad zijn plicht gedëan. Hij neemt de stelling in, dat verzwakking van kcop- en betaalkracht heel het maatschappelijk raderwerk verstoort. Denken Regeering en raad daar anders over dan legt hij zich daarbij neer. Het onmogelijke kan en zal door niemand verlangd worden, aldus de heer Kamerbeek in zijn voorstel. Naar het mogelijke mag gestreefd worden in afwachting van de beslissing der betreffende instanties. VIRGINIA CHIEF WHIP CIGARETTES Eerste Plechtige H. Mis. Maandag (2de Paaschdag) zal Drs Conrad Evers, een zoon uit de parochie O. L. Vr. Hemelvaart, in zijn parochiekerk aan het Valkenburgerplein zijn eerste plechtige H. Mis opdragen. Aanvankelijk had de neomist voor arts ge studeerd. om zijn vader, die doe ter was te Gou da, in diens practijk behulpzaam te zijn. en in 1G34 slaagde hij dan ook voor het artsexa men. Toen hij zijn studies als arts vol tooid had wilde hij priester worden maar dan missionaris. Hij koos de orde van de Sociëteit voor Africa ansche Missiën en zijn eerste pries terstudietijd bracht hij door in Bemelen, maar toen het groot-seminarie verplaatst werd naar Hastings (Engeland) verhuisde hij weer. Toen hij het vorige jaar met vacantie was in Holland, brak de oorlóg uit en werd zijn semi narie door de Engelsche regeering opgevorderd voor hospitaal. De orde vond toen weer een plaats in Holland n.l.m. in Aalbeek (bij Huls berg in Limburg) waar de heer Evers zijn stu die voltooide en het genoegen mocht smaken op 25 Februari 1.1. .van Mgr. Lemmens. Bis schop van Roermond, de H. Priesterwijding te ohtvangen. Op Zondag a.s., len Paaschdag, hoopt de nieu we priester zijn intrede in de parochie van O L. Vr. Hemelvaart te doen. Voor een parochie is het altijd een groote eer een nieuwen priester in haar midden te ontvangen, en ook nu zullen de parochianen stellig niet achterblijven in het deelnemen aan de kerkelijke feesten die zoo gebruikelijk zijn. Om 4 uur zondagmiddag zal de feestelijke ontvangst plaats hebben aan het kerkgebouw aan het Valkenburgerplein. Op het Kerkplein zal hij ontvangen worden door de parochiegeestelijken, bruidjes, misdie naars, gidsen, verkenners en kruisvaart, na tuurlijk met wapperende vlaggen en banieren en direct na zijn intrede zal de neomist de plechtige Vespers houden. Maandag 2e Paaschdag om half 10 (dus niet om kwart vóór 10) zal Z.Eerw. zijn eerste plech tige Mis celebreeren, met assistentie van den WelEerw. Heer C. Schuttelaar, kapelaan te de Zilk en diaken» P. v. Bakel. De ZeerEerw. heer pastoor A. F. C. v. Noort als presbyter assistens en de Eerw. heer J. Boe len uit Haarlem als ceremonïarius. Dien middag van 2—3 uur is er receptie ten huize van zijn ouders, Dreef 14, nabij de Camp- laan, terwijl de feestdag besloten wordt met een Plechtig Lof, des avonds half 8. eveneens in de parochiekerk van O. L. Vr. Hemelvaart. Natuurlijk zullen velen in de omgeving de driekleur doen wapperen, zóówel Zondagmiddag als Maandag. Vergunningen, klein verkoop sterke drank. Naar de meening van B. en w. zijn er geen termen aanwezig om aan het verzoek van de Nationale Commissie tegen- het alcoholisme te voldoen en het maximum aantal vergunningen Voor verkoop van sterken drank in het klein op 13 te bepalen. Op 31 Juli 1930. toen het voorstel tot vaststelling van het maximum aantal vergunningen op 15 werd gedaan, was de verhouding tot het aantal inwoners 1 op 945; thans is deze verhouding 1 op 1365. B. en W. wenschen echter geen uitbreiding van het aantal vergunningen. Rooien van boomen. B. en W. stellen voor te besluiten tot het dóen rooien van de iepen- boomen. staande in het voetpad langs de oostzijde van den HCérenweg, nabij de buiten plaats Kennemerduin. Het voetpad kan ver beterd worden. Verkoop van grond. B. en W. stellen voor te koopen van W. Beudeker perceel MWen- werfslaan 2 voor f 1200.en van de weduwe J. de Ridder de perceelen 4 en 6 voor f 3000. Deze koopen zijn noodig voor een behoorlijke bebouwing van de terreinen op den hoek Cloos- terweg. Voor de verbetering van de Lankhorstlaan tusschen Bronsteeweg en Landzichtlaan stellen B. en W. voor te koopen 720 M2. grond vóór f 3000.en te aanvaarden om niet 5 M2. grond van den heer W. J. van Vliet. B. en W. vragen verder éen crediet van f 7000.om verbete ringen aan te kunnen brengen. Verhreeding Houtvaartbrug. Wij berichtten reeds dat de gemeenten Bloemendaal en Heem stede de Houtvaartbrug voor gezamenlijke reke ning zullen verbreeden. Te Heemstede wordt daartoe een crediet van f 5000.aangevraagd. Schadevergoeding rooilijnen. B. en W. stel len voor algemeene regelen vast te stellen, wel ke moeten worden in acht genomen, wanneer belanghebbenden meenen, dat zi.i door de vast stelling van bijzondere voorschriften tot bepa ling van rooilijnen schade zullen ondervinden. Aanleg zij ak. B. en W. schrijven aan deli Raad, dat het voor het verkrijgen van een be hoorlijke ioozing van de rioleering van Valken burg, van het Grotstuk en van de Rijnstraat en omgeving noodzakelijk is dat. wordt overgegaan tot het maken van de zijtak van de hoofdriolee- ring vanaf het Wipperplein door de Hêemsteed- sche Dreef, de Camplaan, de Van Merlenlaan en den Heerenweg naar de Rijnstraat. Het te maken riool heeft een totale lengte van plm. 1600 M. De kosten van deze werken worden geraamd op f 78.000.waarin begrepen plm. f 26.600. aan arbeidsloon, wanneer de uitvoering op nor male wijze geschiedt. Wij stellen U voor dit werk te doen uitvoeren door tewerkstelling, zooveel mogelijk gedurende 4 achtereenvolgende weken, van daarvoor in aan merking komende werkloozen. De uit deze wijze van werken voortvloeiende extra kosten ad f 10.000 dienen ten laste van den post „Werk verschaffing" te worden gebracht. Het totaal be drag aan arbeidsloonen uit te betalen zal dan ongeveer f 35.000 bedragen. Ontheffing verplichting tot stichting van een gymnasium. B. en W. schrijven aan den raad: Het aantal inwoners dezer gemeente is sedert eenigen tijd tot boven de twintig duizend ge stegen, zoodat daaruit zou voortvloeien, dat overgegaan zou moeten worden tot de opricn- ting vail een gemeentelijk gymnasium. Zooals u bekend is, werd reeds jaren geleden met de gemeente Haarlem een overeenkomst aangegaan betreffende de toelating van leer lingen uit onze gemeente o.m. op het gymna sium dier gemeente. Van die overeenkomst is sedert de totstandkoming stéeds gebruik ge maakt. Het aantal leerlingen, dat krachtens de overeenkomst bedoeld gymnasium in Haarlem heeft bezocht bedroeg over de afgeloopen 5 cur sussen respectievelijk 33, 34, 37, 40 en 39. Bij den aanvang van den loopenden cursus bedroeg het aantal leerlingen uit onze gemeente 35. Het wil ons voorkomen, dat dit aantal niet van dien aard, is, dat dit de stichting van een eigen, gemeentelijk gymnasium zou wettigen. Nu bovendien door het bestaan van bedeelde over eenkomst voor de betrokken leerlingen voldoen de gelegenheid bestaat om gymnasiaal onder wijs te volgen, bestaat daartoe te minder aan leiding. Wij stellen u daarom voor van de bij de wet geboden gelegenheid gebruik te maken en ontheffing van de verplichting tot stichting van een gymnasium te vragen. Uitbreiding Politiebureau. B. en W. schrij ven aan den raad, dat de huisvesting van de politie in het tegenwoordige bureau bij hun col lege een punt van bespreking heeft uitgemaakt. De tóestand in dit gebouw is thans zöo, dat alle daarin aanwezige kamers een bestemming hebben. In de raadsvergadering van 29 December 1939 werd o.m. besloten tot uitbreiding van het personeel met een inspecteur. Hieruit vloeit voort, dat voor den te benoemen ambtenaar een kamer beschikbaar zal moeten zijn. Het is echter niet alleen daarom dat zij eenige uit breiding van het bureau noodig achten. Reeds lang heeft zich de behoefte aan meerdere ruimte doen gevoelen. Thans is slechts één kamer beschikbaar voor den hoofdagent-recher cheur en voor de beide rechercheurs. Déze ka mer is daarvoor echter te klein. Daar komt nog bij, dat een betere gelegenheid voor het rustig afnemen van verhooren alleszins wenschelijk is. Wanneer een afzonderlijke kamer voor den hoofdagent-rechercheur beschikbaar zou zijn, ontstaat daartoe de gelegenheid, doch wordt dan tevens voorzien in meerdere ruimte voor de recherche. Uit een hun voorgelegd plan blijkt, dat uit breiding van het bestaande bureau met twee kamers mogelijk is door deze op de verdieping aan de achterzijde bij te bouwen. De kosten hiervan worden, met inbegrip van meubelen, vloerbedekking en uitbreiding van de centrale verwarming, geraamd op f4000. Zij zouden deze gelegenheid willen benutten om ook de telefooninstallatie uit te breiden. De commissie voor Openbare Werken meent, dat het politiebureau niét voldoet aan de eischen welke daaraan gesteld moeten worden en dat aandacht besteed behoort te worden aan plannen voor de stichting van een nieuw bureau. Twee leden achten het daarom niet raadzaam thans nog gelden beschikbaar te stellen voor uitbreiding van het bestaande bu reau. De twee andere leden (één lid was af wezig) waren van jjieening dat van stichting van een nieuw gebouw voorloopig niets zal ko men en dat daarom de voorgestelde verbouwing dient te worden uitgevoerd. Naar aanleiding van dit advies merken B. en W. op, dat, ook al zou binnenkort in principe 'n besluit worden genomen om Over te gaan tot de stichting van een nieuw bureau, waartoe zij echter vooralsnog geen voorstel doen, het duidelijk is, dat er geruimen tijd overheen zou gaan voor een dergelijk nieuw gebouw in ge bruik genomen zou kunnen worden. Intusschen zou de politie zich gedurende den tijd van de voorbereiding én van den bouw in .nog meer dere mate moeten blijven behelpen met een toestand die toch dringend verandering be hoeft. Zij achten de omschreven uitbreiding met 2 kamers dan ook in elk geval noodig en meenen daarom dat het niet gewênscht is deze achterwege te laten. Gemeenteraad. De agènda der vergadering van den raad op Donderdag, 28 Maart 1940, des namiddags om 3.30 uur, vermeldt ó.a.: Administratieve onderwijspunten. Ontheffing verplichting tot stichting van een gymnasium. Maximum aantal vergunningen voor verkoop van sterken df&nk in het kléin. Erfpacht rietland en water bij het Zuider Buiten Spaame. Schadevergoedingsvefordening rooilijnen. Aankoop perceelen Molenwerfslaan nos. 2, 4 en 6. Verbreeding Houtvaartbrug. Aankoop grond vóór verbreeding en vèrbete- ring van de Lanckhórstlaan. Aanleg zijtak van het hoófdriool vahaf het Wipperplein door de Camplaan, van Merlen laan en Heerenweg naar Rijnstraat. Uitbreiding van het Politiebureau. Rooien van boomen en verbetering voetpad oostzijde Heérenweg. 1 Tuur y.er Bij het laatste gerecht legde de kellner de rekening op tafel. ,Ts de patroon ook aanwezig?" vroeg Pat en toen de kellner be vestigend antwoordde, zei hij: „Roep hem eens even hier." De eigenaar van het restaurant verScheén. „Wat is er van Uw dienst?" vroeg de man beleefd. „Ik wou eens vragen," begon Pat, „of U hier wél eens gasten krijgt, diè hun rekénihg niet betalen," vroeg hij. „Neen, nooit," antwoordde de man verbaasd. „Maar stel eens vóór, dat ér iemaiid komt die niet betaalt, wat zou U dan doen?" vroeg PaA. Burgerlijke Stand. Geboren: Johannes Adrianus, zoon van C. Weijers en H. Th. Bak ker; Maria Clasina Josephina, dochtér van A. Kling en H. M. Alkemade; Petrus, zoon van P. Pijpers en H. van der Meel; Alida Anna Cor nelia, dochter van C. L. Langeveld en Th. L. Grimbergen. Ondertrouwd: A. J. Maas en P. A. Verbeek W. de Kooker en C. M. Mosseveld; P. Rolvers en J. Duijzers; H. Borsboom en J. C. Warmer dam; H. C. Schrama en J. van de Loo. Overleden: N. P. M. Smit, m., 2 mnd. Bevolking. Gevestigd: C. K. Been, Mieer straat 190; I. L. Klap, Weeresteinstraat 31; A. J. Oldenburger, Sixlaan 1 b. Vertrokken: M. C. van den Berg, Leiden, Cronesteinkade 20; V. E. F. van Dam, Heem stede, Hendrik de Keijzerlaan 3; T. van der Heijden met gezin, Rijnsaterswoude, Heereweg 143; L. G. Lieverse, Haarlemmermeer, Ventte- perweg 470. Aanrijdingen. Donderdag had een aanrij ding plaats tusschen twee vrachtauto's. Een auto beladen met steenen reed tegen een voor hem uit rijdenden auto, welke naar rechts zwenkte om de garage „Werkhoven" aan de Hoofdstraat in te rijden. Beide auto's werden ernstig beschadigd. Donderdag werd een lichtpaal op de Weere steinstraat door een vrachtauto van de fa. Zuidam uit Alkmaar aangereden. De Onver lichte vluchtheuvel werd dadelijk daarop, door een auto „genomen." De politie zorgde voor de veiligheid van het verkeer. 40-Jarig jubileum. Op 28 Maart hoopt de heer M. v. Ruiten den dag te herdenken, dat hij 40 jaar in betrekking is bij dé firma J. P'. v. d. Schoot, alhier. Deze dag zal niet onge merkt voorbijgaan voor dèn jubilaris. Collecte voor Finland. De opbrengst van de huis-aan-huis-collecte bedroeg f 661.62)4. Op de lijsten werd bijeengezameld f 1200. De filmavond in het City-Theater gaf een batig saldo van f 150. Gezellen-nieuws. Zondag vrije bijeenkomst tot 10.15. Onder het Lof is de zaal gesloten. Maandag: als op Zondag. Dinsdag: 8 uur Bestuursvergadering. WoensdagDammen. Donderdag: Verplichte vergadering „Be stuursverkiezing." Zaterdag: Vrije bijeenkomst tot 10.15. Alle Gezellen worden Donderdag verwacht om hun deel er toe te kunnen bijdragen in het verkiezen van 'n nieuwen secretaris .Het is van het grootste belang voor de vereeniging dat de juiste man op de juiste plaats komt, dus doe je plicht en wees present. Zondagsdienst. De Zondagsdienst wordt de beide Paaschdagen waargenomen door dokter van der Kaaden, Tel. 5114. Goedkoope levensmiddelen. Margarine, bak- en braadvet en tomatensoep in blik bij J. H. Rusman, Hoofdstraat. Varkensvleesch, gem. rund- en varkétts- vleesch en gem. gehakt in blik bij J. C. Bêyérs- bergen, Hoogewèrfstraat. Voor het tijdvak van 25 Maart tot en met 6 April. „Sneeuwwitje." Door het kinderkoor „Bea trix" zullen onder leiding van mej. Rie Kruij- denberg eenige opvoeringen worden gegeven van de operette „Sneeuwwitje." Voor verdere bij zonderheden verwijzen wij naar de in dit blad voorkomende advertentie. Bal In „Flcra" Op 2en Paaschdag is er in hotel „Flora" wederom het békende Paaschbal. Zóoals steeds is er gezorgd voor eèn uitstekend orkest en is de leiding in bekwame handen. Voor verdere bijzonderheden zie men de ad vertentie in dit blad. De bloembollenbeurs De beurs werd be zocht door 139 betalende bezoekers. Er was veel vraag naar gladiolen. De prijs die er echter voor betaald wordt is zeer laag. We hoorden dat er ook thans nog geëxporteerd wordt naar midden Amerika. Was er de laatste weken eenige op leving vanwege de mogelijkheid van export naar Duitschland, waar tot het einde van deze maand kan worden ingevoerd, deze opleving was nu weer voorbij. Toch is het de laatste weken een aardige opruiming geweest van lelies, begonia's en andere bij-artikelen. R. K. Schaakclub „Hillegom" Alhier werd een wedstrijd gespeeld tegen de R. K. Schaak- vereeniging „Het Witte Paard" uit Haarlem. De gasten wonnen dezen prettig gespeelden wed strijd met 5—4. De uitslagen waren: Hillegom—Het Witte Paard 1. J. J. Balm—B. Walker Yi—Vz 2. E. Th. La FeberJ. v. Kesteren 0 1 3. S. Lieverse—J. v. Reewijk Mt—'A 4. P. v. d. Meij—J, de Lange 1 0 5. G. Kroon—P. Stam 1 0 6. L. Koeken—J. Stolvoort 0 1 7.. R. J. J. HieirmanN. Hóogland 0 1 8. M. v. d. Pol—P. v. d Deyzen 1 0 9 A. Heirman—G. v. d. Stoop 0 1 Onze Neomist Op 2en Paaschdag zal het groot feest zijn in de St. Mar thuisparochie. Dan zal wederom een zoon, van deze aan priester roepingen zoo rijke parochie, zijn le plechtige H. Mis opdragen. Bijzondere luister wordt aan dit feest bijgezet door de komst van Z. H. Exc. Mgr. P. J. Huijbers, die onder deze H. Mis de feest predikatie zal houden. De weleerwaarde heer P. van Dijk, Pater van de orde der Witte Paters, werd alhier geboren den 2en Augustus 1913 en na de lagere school bezocht te hébben, wérd hij leerling aan hét Canisiuscollege te Nijmegen. Slechts twee jaren bleef hij daar om daarna zijn intrede te doen bij de Witte Paters. Na de eerste studiejaren in het St. Paulus- college te Sterksel verbleef hij twee jaar in Thibar in Noord-Afrika. Op 9 Maart 1.1. werd hij door Mgr. Huijbers priester gewijd te 's Hee- renberg en op 2en Paaschdag zal hij nu in de St. Martinuskerk voor de eerste maal in zijn Parochiekerk op plechtige wijze het H. Offer opdragen. Zondagavond om zeven uur zal de neomist op plechtige wijze in de kerk worden ingehaald. Daarbij worden de vereenigingen met hun vaandels uitgenoodiga. Daarna zal een kort Lof worden gehouden, waaronder de zeer- eerwaarde heer B. H. Kosters, pastoor der pa rochie, den jeugdigen priester zaï toespreken. Dan zal de pasgewijde aan de parochianen zijn eersten Priesterzegen geven. Maandagmor gen om tien uur is de Plechtige Eerste H. Mis. Om 9.45 zal de Bisschop arriveeren. Des namiddags om 2.30 is er receptie en om 5 uur een plechtig Lof. Dit Lof zal worden begonnèn met de Pries tercantate en besloten niet een feestlied Als bijzonderheid zij nog vermeld dat nog twee broeders vgn dén neomist in dezelfde orde zich tot hét H. Priesterambt voorbereiden. Vrijdagnamiddag arriveerden mét den trein van 15.42 uur aan het station te Oldenzaal de vier Duitsche militaire vliegers, die buiten ons territoriaal gebied op de Noordzee in een rub berboot werden aangetroffen. Zij werden begeleid door een officier van de Ned. Marine. Een der Duitschers droeg zijn arm in een doek, terwijl een pleister aan zijn hals een verwonding bedekte, welke hij vermoedelijk in een luchtgevecht had opgeloopen. Overigens zagen de mannen er opgewekt uit an waren blij, dat zij naar hun Heimat mochten terugkeeren. Onder begeleiding van marechaussee, werden zij per auto over de grens geleid. Uitvoering Maandag a.s. (2en Paaschdag, geeft onze R. K. Gem. Tooneelclub een uitvoe ring in het Vereenigingsgebouw. Dezen avond treedt op de bekende humorist Leo Peelen net zijn Jazzband uit Beverwijk. Na afloop gezellig samenzijn. R.K. Voetbal. Hét programma vöor de V.V.Z.-elftallen luidt als volgt: V.V.Z. 1—Fortitudo 1, 2.30 uur, sch. Houtman. Purmerend 1—V.V.Z. 2, 2.30 uur, vertrek fièts 1 uur kerk. V.V.Z. 3—V.I.C. 2, 12.30 uur. Gezellen Vier 2—V.V.Z. 4, 2.30 uur. Vertrek X uur fiets kerk. V.V.Z. b—V.V.Z. a, 12 uur, sch. B. Kok, b in wit shirt. V.V.Z. fV.V.Z. e, 1.15 uur, sch. F. Roovers. f in wit shirt. voor DAMES, HEEREN EN KINDEREN Lederen manleïs v.af 16.90 div. kleuren Lederen Jekkers v.af 22.50 zwart en bruin Specialisten In Motor- en Fietskleed. Gratis onderhoud Eigen Fabrikaat BARTEL IORISSTRAAT 20 JACK MORRIS - Tel. 13439 - Haarlem ZONDAG Hóogfêêst van Paschen. Vierde Zon dag van dé maartd. De stille H.H. Missen oni en 7 uur; óm half 9 de plechtige Hoogmis; om 10 uur de Kindermis; de laatste H. Mis om uur Onder de H.H. Missen schaalcollecte voor onze eigen kerk. 's Middags om 4 uur plechtige Vespers met feestpredikatie. Na de Vespers gen- absolutie. Daarna is er biechtgelegenheid toi 7 in de.„week de H.H. Missen om 6.30, 7.15 8 en 9 MAANDAG tweede Paaschdag, als loffelijk gebruik te vieren als Zondag. De H.H. Missen ai op Zondag, doch om half 9 een stille H. Mis, de Kindermis om half 10 en om half 11 eerste plechtige H. Mis van den weleerw. patei Maturus Hendriks, met feestpredikatie. Gelegen heid tot gelukwenschen zal bestaan van 2—3 uu in het R. K. Jeugdgebouw aan de Gerhardstraai- Om 7 uur plechtig Lof door den eerw. Neonus'" WOENSDAG om 10 uur gezongen Huwelijks mis met Veni Creator voor Jacobus Hooft e» Maria Al. Om 7 uur Lof ter eere van St. Jozef- Om 8.30 uur Mariacongregatie afd. geh. dames. DONDERDAG-avond om 7 uur Lof met Ro zenhoedje en gebéden. ZATERDAG-morgen onder de H. Mis van uur algemeene H. Communie voor de kinderen- 's Namiddags van 4 tot 8.30 uur gelegenheid om te biechten. Te 7 uur Lof ter eere van de ïv Maagd Maria voor de bekeering van de zon daars. HEDEN Hoogfeest van Paschen. Onder Vroegmis, die gezongen wordt (Missa Brevist algemeene H. Communie voor de geheele pa rochie. Ondèr het communiceeren worden f»' Sacramentsliederen gezongen. Onder de H.H- Missen feestcollecte voor de kerk- en altaar sieraden. Vandaag geen katechismus. Om 3 uw plechtige Vespers met feestpredikatie. Na Vespers biechthooren zoo lang er achtereei - volgens biechtelingen zullen zijn. Na de Vroeg mis, Hoogmis en Vespers wordt gezonden: D* Christus is verrezen. Na de Vespers generale ab solutie voor de leden van de Derde Orde. MAANDAG tweede Paaschdag, geen verplich ting, doch volgens gewoonte te vieren als Zon dag. De H.H. Missen zijn als op Zondag. DINSDAG-avond 7 uur praatavond voor leden van de jongenscongregatie. WOENSDAG-avond 7 uur St. Jozeflof el daarna Meisjescongregatie. DONDERDAG 10 uur gezongen Huwelijks»"3 met Veni Creator. VRIJDAG half 8 gezongen Requiem. Teven wekelijksche H. Communie voor de schoolkin deren. r ZATERDAG biechthooren van 4 tot 8 »u Op de andere dagen van deze week is er biech gelegenheid des morgens voor, onder en na H.H. Missen én des avonds van 6 tot 7 uur. ZONDAG a.s. sluiting van den Paaschtijd onze parochie. a DONDERDAG om 8 uur bestuursvergadering van de Derde Orde. De parochianen, vooral de jongeren, word er nog eens aan herinnerd dat het portaal v"*r de kerk geen vergaderplaats is, waar men vo«, en na de kerkelijke diensten bijeenkomt om elkander het een en ander te bepraten of daar té rooken. Mên ga direct de kerk in men ga er direct uit, doch men blijve niet hét pórtaal staan. Dit is noodig om alle on®6 bièdighèdén en ontstichting te vermijden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 2