Het komend vacantieseizoen F57-5 tot f3950 VS GRET0 de BRUIJn TREDEN Haarlem, 23 Maart io% Rocrinq \\vv spoRTmnGnzun TUJunDERSLnnn7 OPTIEK ERDTSIECK RADIO 1IESA - ARNHEM de Verwachtingen zijn hoog gespannen NEDERLANDSCHE HIJDEL-MAATSCHAPPIJ,n.v. 0$ Uw RADIO defect? RADIO-MOORS N.V. ZATERDAG 23 MAART 1940 STADSNIEUWS Hoe wordt Haarlem een ideale Bloemenstad? Coö p Rest a u ra nt Ongelooflijk goedkoop! Paasclidincrs 1.25 - 1.75 Wij bewaren Uw waarde papieren, goud en zilver in onze safe-loketten, ook voor korten tijd Kath. Kinderuitzending Paaschei-actie te Haarlem HET DREIGEND CONFLICT Bij de Brockway-Busmaatschappij Bespeling orgel Concertgebouw door Cor Stein Natte beenen AGENDA Bioscopen Stadsschouwburg 24 Maart Bioscopen Apotheekdiensten 25 Maart Bioscopen 26 Maart Bioscopen Apotheekdiensten CQCKET^ vort qf fed) \AV\IS UUJ RBCKETV00R TEL. 15116 R. K. Vereeniging E.H.B.O. Aan de beterende hand Men melde zich spoedig voor den cursus aan ST. JOSEPHSGEZELLEN- VEREENIGING Haarlem I, Frans Halsplein 7 StormvogelsV.S.V. GESLIPT R.K. SCHOOLTOURNOOI BEVERWIJK VIJFTIG JAREN KERKZANGER Zijlstraat 57-HAARLEM-Tel.19223 Groot Paasch-soirée der American Club BURGERLIJKE STAND Bel op 14609 Kriiisvlr. 36 VAX «I 11S BEKEXD PHILIPS en ERRES HAGEMAN - Ged. Oude Gracht 52 HUUR EEN STOFZUIGER VESTIGINGSWET FEUILLETON Door john buchan De provisiekamer was een vochtig vertrek in Al hebben wij tot nu toe de traditioneele negen zomersche dagen in Maart gemist, al kost het den barren winter 1940 blijk baar moeite voor goed afscheid van ons te nemen en al worden de sneeuwklokjes in onze tuinen nog weer afgedekt door ber gen sneeuwvlokken, wij laten ons nü de hoop niet meer ontnemen: de lente is in aantocht, de voorjaarsteekenen winnen het in kracht en in aantal van de achter hoede-schermutselingen, welke de zwaar ste winter uit de laatste honderd jaar nog levert. En alles en ailen bereiden zich reeds voor op de zomermaanden Zij, die in ons land de vreemdelingenindustrie te bevorderen hebben, zijn dan ook druk in de tyeer. De verwachtingen betreffende het ko kende reisseizoen zijn voor Neder.'and hoog Bespannen en nien hoopt, dat een flinke portie van de ongeveer veertig millioen Nederland sche guldens, welke andere jaren in het buiten 'and worden verteerd, in de komende maanden '11 eigen land zullen worden uitgegeven. Doch tian zal men het reizend publiek wat moeten heden. Waarschijnlijk zal ook België een deel van het uitgaand Nederlandsch pubiiek op- vangen. Door Belgische impresario's wordt daar al druk reclame voor gemaakt in ons land. bat ook Nederland in dezelfde mate zijn best Ooet om Belgen hierheen te halen, is ons nog biet gebleken, doch dat kan nog komen. Het zullen natuurlijk allereerst de toeristen- Maatsen van professie, Amsterdam, Valkenburg, ^'eere, Nunspeet, Den Haag en onze badplaat sen zijn, die dit jaar goede zaken zullen nissen, dl de badplaatsen en ook in Valkenburg is de a'iimo om kamers te huren reeds groot. De Aanvragen kwamen dit jaar twee maanden vroe- Ber binnen dan andere jaren het geval p'eegt 'a zijn. In Noordwijk en Zandvoort schijnen er 8' makelaars te zijn, die geen enkele kamer lieer ter beschikking hebben voor het hoog seizoen, maar men verwacht nog heel wat van van het plan-Goudriaan 'om de vacanties dit foar wat te verspreiden over de maanden Juni Jüli en Augustus. Wij hebben echter nog niet 'ernomen, dat de gedachten van den 'directeur ^er Nederandsche Spoorwegen in de kringen öer vacantiegangers instemming vindt. Zooals bekend, <s de spreiding der vacantie gebaseerd een oordeelkundige indeeling van de school- ''acanties. Men is van gevoelen, dat dan ook de tiiders hun vacanties wel zu'len nemen in het tijdvak, dat de kinderen vrij hebben. Wil er dit jaar nog iets van terecht komen, "an zullen de schoolautoriteiten spoedig he ruiten moeten nemen. Reeds nu zouden de '•Uders feitelijk al rekening moeten kunnen bouden met het tijdstip der vacanties. Wan- beer eenmaal kamers en pensions besproken *>jn en de reisplannen gemaakt, zal een in slijpende wijziging van de vacantiedata kwaad b'oed zetten. Van de militaire autoriteiten schijnen de toe ristenplaatsen aile gewenschte medewerking te bünnen verwachten. Zoo is nu reeds toegezegd, bat het strand zooveel mogelijk zal worden bijgegeven en dat extra-bewaking tegen het iiiijnengevaar zal worden ingesteld. Naar wij boorden zullen op verschillende plaatsen zelfs "e kilometerpalen uit het zand worden gehaald, bDdat er geen aanspoelende mijnen tegen op bunnen botsen. Bovendien zal het strand, wan- beer een mijn voor de kust gesignaleerd wordt, "btruimd worden totdat het gevaar voorbijge dreven is. Patrouillevaartuigen en visschers 'Uilen een doorloopende wacht vormen. Boven den is 't gevaar voor ontploffingen op zandige ''tanden, zondêr steenen glooiingen, zooals op ^®ndvoort, Noordwijk. Castricum en Bergen niet *°o heel groot. Om de mijnen zal niemand het ''tand dus behoeven te mijden. Volop wordt ook reeds aan de voorbereiding b'n ailerlei aantrekkelijkheden gewerkt. In dit MOLENPAD Z Leidschegr A'dam Aard app. - gro»nt»:_vleeseh AO een» Een reeks ven: Geen Fo be^renir»g 107. verband herinneren wij aan de groote sport- feesten, welke verleden jaar in Zandvoort wer den gehouden. Ook dit jaar zal daarvan zoowel in Zandvoort als 'in Noordwijk te genieten zijn. Van grooten invloed op den toevloed van vreemdelingen in de volgende jaren zullen de prijzen zijn, welke van de bezoekers worden gevraagd. Het is te begrijpen, dat deze rekening zullen moeten houden met den gestegen levensstand aard; maar het zou fnuikend zijn voor het vreemdelingenverkeer in Nederland, als men het gevoel kreeg, dat de Nederlandsche hotel- en pensionhouders en allen, die de reputatie van een toeristenplaats hebben hoog te houden, van de gelegenheid, dat het buitenland gesloten is, profiteeren om hun slag te slaan. Zal Haarlem ook in bijzondere mate van de buitengewone omstandigheden profiteeren? Wij weten het niet. Het is, laten wij het maar eerlijk bekennen, op toerisme niet zoo bijzonder ingesteld. Zelfs van een extra-drukte a's op de Bollenzondagen blijft er maar weinig in Haar lem hangen. Er zal wel getracht worden vreemdelingen te trekken door het organiseeren van Camera- Obscura-feesten en het houden van. een expo sitie op het gebied van de boekdrukkunsten. Zeker zal dat wei aantrekikngskracht uitoefe nen, als weer en wind meewerken, maar de aantrekkelijkheid van een toeristenstad is toch uit iets stevigers opgebouwd dan uit het or ganiseeren van één- of meerdaagsche feesten. Haarlem zal pas aantrekkingskracht op het vreemdelingenverkeer hebben, als er een blij vende bekoring van uitgaat. En hoewel Haarlem oen fraai gelegen, goed gebouwde Hóllandsche stad met kostelijke om geving en waardevolle musea en kerken is, een doorloopenden stroom vreemdelingen zooals Venetië, Parijs of Amsterdam trekt het niet. En toch wij hebben er al eens meer op ge wezen zou het niet zoo moeilijk zijn onze sad een wereldfaam als bloemenstad te be zorgen. Niet allereerst door het organiseeren van tulpen- en hyacinthenweken, waarvan de kos ten niet opwegen tegen de voordeelenen die een extra-belasting voor den Haarlemschen winkelstand beteekenen, maar door een syste matische aankleeding van Haarlem tot bloemen- oord. Bie transformatie behoeft niet in écn jaar tijd tot stand te worden gebracht, er kan jaren aan worden gewerkt. Hoofdzaak is, dat het bü voortduring en vol gens systeem geschiedt. Daarvoor is noodig, dat er eerst een algemeen plan wordt opgemaakt door 'n uiterst bekwaam tuinarchitect. In den trant van een stadsuit breidingsplan. Maar dan op het gebied van stadsverfraaiing door middel van bloemen. Voor elke straat, voor elk plein, voor elk plantsoen, ja, voor elk huis zou een idee moeten worden aangegevm en de'uitvoering van het plan zou moeten plaats hebben onder toezicht van een soort schoonheidscommissie. Naar dit plan zouden niet alleen de stedelijke autoriteiten, maar ook particulieren dienen te werken. Wij zijn er van overtuigd, dat er van den kant der particulieren veel medewerking zou worden ver kregen Op die manier zou Haarlem over een tien, twintig jaar reeds een reputatie als bloemen stad kunnen hebben, die het 'n zeer eervolle plaats in de rij der gezochte toeristenplaat sen zou geven. Het bloemenkleed zou Haar lem ook als luxe-woonstad niet misstaan en tevens het décor kunnen vormen, waartegen zonder veel kosten bloemenfeesten zouden kunnen worden ontworpen. In alle geval is dat toekomstmuziek. Laten wij voor den Haarlemschen middenstand hopen, dat de bittere oorlog, die nu allerwege zooveel kwaad brouwt, dit jaar vele Nederlandsche toeristen naar hier zal voeren, zoodat een deel van den goudstroom, die anders naar het buitenland gaat, in de Spaarnestad terecht komt. Agentschap HAARLEM Groote Houtstr./Groote Markt Telefoon 13990 (3 lijnen) Bijkantoor Haarlem-NOORD Rijksstraatweg 43 - Tel. 2032) Het bestuur der Kath. Kinderuitzending schrijft ons: Milde regen van Paascheiactie-materiaal Pver Roomsch Haarlem! Kort moment mis schien van 'n weinig ontstemming: „Weer om je centen te doen, moeder!" „Och, vader, wees nou eens redelijk, 't is voor onze Haarlemsche zwakke peuters, voor wie deze tijd wel dubbel moeilijk is. Als straks de blije Paaschklokken beieren, stoppen we alle maal een kleinigheid in dat tpaascheisakje; gasten en bezoekers mogen deelen in de vreug de en zaligheid van „geven." Die zwakke stum pers moeten de duinen in, zeelucht happen, ge zond en sterk worden." „Stil maar, moeder, je hebt weer gelijk, stop dit kwartje er vast maar in!" Het bestuur was actief: laatste 2 jaren 360 uitzendingen, 12.400 verpleegdagen in onze pracht-tehuizen, beteekent geluk in honderden gezinnen, zee van gezondheid, waar anders ziekte en wanhoop zou heerschen. Het bestuur blijft actief: reeds zwerft een stoet van kleinen in Egmonds duinen. 7 groepen volgen naar Bakkum, weer duizenden verpleegdagen vastgelegd, kost duizenden gul dens Zou U nog niet 'n paar centen, 'n dubbel tje, 'n kwartje'nin 't paaschei- zakje doen!? En uw flinke meisjes en jon gens? En opoe? Er tante Rie en oorne Koos? Nee. plakt U 't niet te gauw dicht! Dinsdag of Woensdag a.s. worden de zakjes opgehaald door naaste familieleden van uit gezonden kleinen, die allen met geestdrift hun medewerking hebben toegezegd. Geeft echter alleen het zakje af op vertoon van legitimatiebewijs door het bestuur ver strekt. Zij die geen paaschei-enveloppe ontvingen kunnen een bedrag als paascheigift gireeren aan de penningmeesteresse, mevr. Fibbe— Kerkhoff, gironummer 231536. Wat op giro uit 'n ander bisdom gestort wordt komt niet onze Haarlemsche kinderen ten goe de. Wij hebben reeds mededeeling gedaan van het advies van den Rijksbemiddelaar inzake het dreigend conflict bü de Brockway-Busmaat schappij. welk advies door de directie van ge noemde Mij. is aanvaard. Daarnevens heeft de Rijksbemiddelaar aan de besturen van de vak bonden geadviseerd eveneens het advies bij de leden te doen verdedigen en hen er van te overtuigen, dat het 't beste is het advies te aanvaarden. Door de samenwerkende organisaties is thans besloten in den nacht van Dinsdag op Woens dag met het personeel in vergadering bijeen te komen, teneinde verslag uit te brengen van de gevoerde onderhandelingen en het met het door den Rijksbemiadelaar gegeven advies in kennis te stellen, waarna door het personeel een be slissing over al of niet aanvaarden zal worden genomen. De vergadering zal worden gehouden in bet vergaderlokaal „van den Centralen Bond van Transportarbeiders en om half één 's nachts aanvangen. Op het Paaschsoirée der American Club, dat op den tweeden Faaschdag in alle zalen van het Gem. Concertgebouw gegeven zal worden, zal het groote concertorgel voor de eerste maal in zijn geschiedenis bespeeld worden met mo derne muziek en wel door den bekenden orga nist van het Amsterdamsche City-Theater, den heer Cor Stein. Hedenmorgen om tien uur reed 'n driewielige motor op de Leidschevaart. Toen de^trestuur- der eenige wielryders, die van tegenovergestelde richting kwamen, wilde passeeren, raakte hij met zijn rechtervoorwiel tegen den trottoirband Het stuur van den motor sloeg om en de be stuurder plonste met zijn motor in de Leidsche vaart. De man wist zich echter aan den steenen rand vast te grijpen en kwam slechts met zijn beenen in het water. Het motorrijwiel is latei- op het droge gebracht. TMSi doetjeqoed! Gebouw St. Bavo: Geel Wit, 6.30 uur; Gewone zittingen 47 uur. Huis van jooy, Kleine Houtweg 103: Bezich tiging van schilderijen en teekeningen, 10—12 en 2.30—5 uur. De Eikel, Leidschevaart 42: Tentoonstelling van de Nederl. Religieuze Kleinkunst „De Zeven Sacramenten", 108 uur. Rembrandt: „Maria Ilona", boven 18 jaar, 2.30, en 9.15 uur. Cinema: „In het Vreemdelingenlegioen", bo ven 18 jaar, 2, 7 en 9.15 uur. Luxor: ,,'t Is een wonderlüke wereld", boven 18 jaar. Moviac: „Ik was een spion", boven 18 jaar. 3.15 uur; „Dik Trom" 2.30 uur. Frans Hals: ,,Het zit in de lucht", boven 14 j., 2.30, 7 en 9.15 uur. Spaarnc: „In de greep van de Gorilla" en „De goudzoekers van Canada". Zaterdag 23 Maart, Tooneelgroep „Het Mas ker": „Gaslicht", 8.15 uur. Zondag 24 Maart, Revue Paul Duval: „Opge past", 8.15 uur. Maandag 25 Maart, Ned. Opera Ensemble: „Hansel und Gretl", 2.15 uur. Maandag 25 Maart, Cabaret (Voor Ver, Tha lia), 8 uur. Dinsdag 26 Maart, Impr. Ernst Krauss: Bal letten Yvonne Georgi, 8.15 uur. De Eikel, Leidschevaart 42: Tentoonstelling van de Nederl. Religieuze Kleinkunst „De Ze ven Sacramenten", 108 uur. Rembrandt: „Maria Ilona", boven 18 jaar, 2, 4.30, 7 en 9.15 uur. Cinema: „In het Vreemdelingen-legioen", bo ven 18 jaar, 2 uur, 4.30, 7 en 9.15 uur. Luxor; ,,'t Is een wonderlijke wereld", boven 18 jaar, 2 uur, 4.15, 7 en 9.15 uur. Om 11.30 uur: Oké Mr. Deeds, toegang alle leeftijden. Moviac: „Ik was een Spion", boven 18 jaar, 8.15 uur; 2.30 uur: „Dik Trom." Frans Hals: ,,'t Zit in de lucht", boven 14 jaar, 2 uur, 4.30, 7 en 9.15 uur. Spaarne: „In den groep van den Gorilla" en „De Goudzoekers van Canada." Zaterdag- en Zondagavond zullen de avond diensten worden waargenomen door de volgen de apotheken: Th. Klinkhamer, Koninginneweg 69; Grijseels en van Hees, Lange Veerstraat 14; Frans Halsapotheek, Frans Halsplein 1. Huis van Looy, Kleine Houtweg 103: Bezich tiging van schilderijen en teekeningen: 1012 en 2—4 uur. Rembrandt: „Maria Ilona", boven 18 jaar, 2, 4.30, 7 en 9.15 uur. Om 11.30 uur: Overwinningen der Techniek, met inleiding van G. de Josselin de Jong. Cinema: „In het Vreemdelingen-legioen", bo ven 18 jaar, 2 uur, 4.30, 7 en 9.15 uur. Om 11.30 uur: „De Bewaarschool", boven 18 j. Luxor; ,,'t Is een wonderlijke wereld", boven 18 jaar, 2 uur, 4.15, 7 en 9.15 uur. Om 11.30 uur: Oké Mr. Deeds, toegang alle leeftijden. Mc viae: ,.Ik was een Spion", boven 18 jaar, 3.15 uur; 2.30 uur: „Dik Trom." Spaarne: „In den greep van den Gorilla" en „De Goudzoekej-s van Canada." Frans Hals: ,,'t Zit in de lucht", boven 14 jaar, 2 uur, 4.30, 7 en 9.15 uur. Gebouw St. Bavo: Bestuur Spoorwegpersoneel, Haarlems Zanggenot, St. Cecilia, Rechtskundig Advies, om 8 uur. Huis van Looy, Kleine Houtweg 103: Bezich tiging' van schilderijen en teekeningen, 1012 en 2.305 uur. De Eikel, Leidschevaart 42: Tentoonstelling van de Nederl. Religieuze Kleinkunst „De Zeven Sacramenten", 108 uur. Rembrandt: „Maria Ilona", boven 18 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema: „In het Vreemdelingenlegioen", bo ven 18 jaar, 2, 7 en 9.15 uur. Luxor: ,,'t Is een wonderlijke wereld", boven 18 jaar. Moviac: „Ik was een spion", boven 18 jaar. 8.15 uur; „Dik Trom" 2.30 uur. Frans Hals: „Het zit in de lucht", boven 14 j„ 2.30, 7 en 9.15 uur. Spaarne: „In den greep van de Gorilla" en „De goudzoeokers van Canada." De avonddiensten worden tot Vrijdagavond waargenomen door de volgende apotheken: Fa. Loomeyer en Zn., Barteljorisstraat 11; Park apotheek, Kleverparkweg 13; Teylerapotheek, Teylerplein 79. Naar wij vernemen, is de toestand van de 65-jarige vrouw, die van de vorige week Vrijdag af tot Dinsdagochtend hulpeloos en in ver suften toestand op bed lag, thans vooruit gaande. Verleden week berichtten wij, dat het Wit- Gele Kruis te Haarlem had opgericht een af- deeling R.K. Eerste Hulp bij Ongelukken. Ter stond zou een cursus gegeven worden voor een beperkt aantal leden en geïnteresseerden in de Mariastichting onder leiding van dr. J. G. Hooge. Hoewel de belangstelling na dezen eersten er: eenigen oproep bevredigend is, meent het be stuur toch goed te doen alsnog even op deze nieuwe afdeeling te wijzen. Alle mogelijke in lichtingen worden gegeven aan het bureau der vereeniging, Parklaan 75 te Haarlem, telefoon no. 16391. Zondag 24 Maart: Geopend 3—6 en 8 tot half elf. Tafeltennisclub „Oranje-Zwart." Maandag 25 Maart: Wandelmarsch. Des avonds biljartwedstrijd. Dinsdag 26 Maart: Half 9 Rederijkerskamer „St. Genesius. 9 uur Scola Cantorum. Woensdag 27 Maart: Half 9 verplichte ver gadering. Conferentie door Praeses: „Katholiek Apostolaat in den modernen tijd." Donderdag 28 Maart: Half 9 Ontwikkelings club. Inleider Eugène Oudeken: „Jeanne d'Arc" 9 uur Scola Cantorum. Vrijdag 29 Maart: Half 9 cursus in paedago- gie door Dr. Gerats U. S. C„ voor commissa rissen van het district (bovenzaal). Half 9 re petitie St. Genesius. Zaterdag 30 Maart: 8 uur Tafeltennisclub „Oranje-Zwart". Zondag 31 Maart: 5 uur zegening van den arbeid in de St. Josephkerk, Jansstraat. G. DE BEER, pr., Praeses. De elftallen zien er als volgt uit: Kraak Haak Schipper Van Pel Tol Gerrits Rademakers Woudenberg Verdam Prins Van Kempen Sterk Balvers van der Lugt De Zeeuwe Döring Van den Gevel De Vries Heins Voet Kunst Michel Tegenover de remise op de Leidschevaart slipte gisteravond om half negen een acht-en- twintig-jarige dame in de tramrails. De dame viel en kreeg een kniefractuur. Bij dezen val verloor zü cok enkele tanden uit de bovenkaak. Nadat zij door den Ongevallendienst was be handeld is zij naar de Mariastichting vervoerd. Wegens terugtrekken van de elftallen van de Ged, Oude Gracht-school, gaan de wedstrüden van de M.U.L.O.-afdeeling niet door. Morgen, op den eersten Paaschdag, za] het een halve eeuw geleden zijn, dat de heer J. G. Duin aan het zangkoor van de parochie van St. Agatha verbonden werd. Niettegenstaande zijn hoogen leeftijd is de heer Duin nog steeds een trouwe medewerker van het koor. Zün groote verdiensten vonden reeds eerder waar deering door zijn benoeming tot eerelid var. het zangkoor. De dag van morgen, die tevens zün verjaar dag is, zal voor den heer Duin wel niet onop gemerkt voorbijgaan. Nu de vastentijd weer voorbij is organiseert The American Club een groot Pa asch-Soiree in alle zalen van het Gem. Concertgebouw en wel op den Tweeden Paaschdag. De dansmu ziek wordt verzorgd door The Collegians in twaalf-mans-bezetting. Ook verleenen The I. Melody Makers hun medewerking. Tweeden Paaschdag' geeft The American Club een The-dansant in den H. K. B. Ook hier zullen de Collegians optreden. Geboren: 20 Maart: J. C. Brouwer—Mei man, d., T. BiesbrouckBas, d„ A. Koers Ruiter, d„ 21 Maart: G. F. Vellekoop—Hinken, z., A. C. van Zilt—van Kempen, z., A. Fiech- tervan Weeghel, d. Overleden 22 Maart: H. M. Vogelzang— Andréa, 90 jaar, Donkere Spaarne; M. W. van Drunen—Sernee, 87 jaar, Da Costastraat; M. E. van KesselRoekens, 59 jaar, de Clercq- straat; C. M. Martensvan Berloo, 84 jaar, Oranjestraat. l OOK IN HUURKOOP TELEFOON 12762 HAARLEM de wereldberoemde „ERRES" slede voor slechts 60 CENT per week. EUECTR. TECHN. RADIO BUREAU Kleverlaan 170-178 - Tel. 14753 Bekend om zyn 100 pCt. servi*»* Haarlem VRAAGT ONS PROSPECTUS: Middenst.dipl. Manufact.br., Kruideniersd. (Bekende Schriftelijke Cursus) 39 17 Vertaald door J. M. Kempees Ik begon me nu te herstellen en bedacht, dat *bijn uitrusting, zonder jas, vest of boord, mij ,n ieder geval niet zou verraden. Ik zette mijn brrrigste gezicht en haalde de schouders op. - Ik veronderstel, dat u me tenslotte toch aan wilt geven en ik noem het een vervloekt vuilen ®treek. Mijn hemel, ik wou wel, dat ik die ®rwenschte auto nooit gezien had! Hier is het |e'd en loop naar den drommel!" En ik smeet er sovereigns op tafel, j, opende zijn oogen een weinig. „O, neen, 3 Zal u niet aangeven. Mijn vrienden en ik *en een kleine privé-afrekening met u hebben, vrElt is alles. U weet een beetje te veel, mijnheer f^nnay. U bent een knap acteur, maar niet genoeg." ./lij sprak met overtuiging, maar ik kon zien, hü begon te twijfelen, v "O, hou in 's hemelsnaam op met kletsen," ik. „Alles is tegen' mü. Ik heb geen grein- - geluk gehad, sedert ik in- Leith aan wal stapte. Wat voor kwaad doet nou een arme duivel met een leege maag, als hü wat geld opraapt, dat hij in een verongelukte auto vindt? Dat is al wat ik gedaan heb en daarvoor ben ik nu al twee dagen door die vervloekte smeris sen over die vervloekte heuvels opgejaagd. Ik zeg u, dat ik er schoon genoeg van heb. U kunt doen, wat u wilt, ouwe heer! Ned Ainslie geeft het op." Ik kon zien, dat de twijfel sterker werd. „Zoudt u zoo goed willen zijn, mij te vertellen, wat u den laatsten tijd gedaan hebt?" vroeg hü „Dat kan ik niet, mijnheer," zei ik met een echte bedelaars-huilstem. „Ik heb in twee dagen geen hap eten gehad. Geef me wat te bikken en dan zult u de waarachtige waarheid hooren." Mijn honger moet op mijn gezicht te zien ge weest zijn, want hij gaf een van de mannen in de deur een feeken. Er werd me een stuk koude pastei gebracht en een glas bier, en ik slokte ze naar binnen als een varken of liever, als Ned Ainslie, want ik bleef mijn rol spelen. Mid den onder den maaltijd sprak hij mij plotseling in het Fransch aan, maar ik liet hem een ge zicht zien, dat zoo uitdrukkingloos was als een blinde muur. Toen vertelde ik hem mijn geschiedenis hoe ik een week geleden in Leith afgemonsterd was van een schip, dat op Archangel voer, en dat ik door het land trok naar mijn broer in Wigtown. Mijn geld was opgeraakt ik zin speelde vaag op een drinkgelag en ik was vrijwel ten einde raad toen ik bij een gat in een heg was gekomen, en er doorheenkükend, een groote auto in de beek had zien liggen. Ik had rond gesnuffeld om te zien, wat er gebeurd was en had drie sovereigns op de bank en nog één op den vloer gevonden. Er was niemand in de buurt en geen spoor van den eigenaar, dus had ik het geld opgestoken. Maar hoe dan ook, de justitie scheen me te moeten hebben; toen ik geprobeerd had, een sovereign te wisselen in een bakkerswinkel, had de vrouw de politie ge roepen en een tijdje later, toen ik mijn gezicht waschte in een beekje, was ik bijna gegrepen en was slechts ontsnapt door mijn jas en vest achter te laten. „Ze kunnen het geld terugkrijgen," riep ik, „want ik heb er machtig veel aan gehad! Die smeerlappen hebben het allemaal begrepen op een armen man. Als u die duiten gevonden had, münheer, zou niemand u lastig gevallen heb ben." „Je bent een knap leugenaar, Hannay," zei hij. Ik werd woedend. „Schei uit met dat gedonder, vervloekt nog aan toe! Ik zeg u, dat mijn naam Ainslie is en dat ik van mijn levensdagen nog nooit gehoord heb van iemand, die Hannay heet. Ik heb nog liever de politie dan u met uw Hannay's en uw idiote pistoolkunstjesNeen, mijnheer, neem me niet/kwalijk, dat meen ik niet Dank u wel voor het voer en ik verzoek u, mij te laten gaan, nu de kust vrij is." Het was duidelijk, dat hij leelijk in de war gebracht was. Immers, hij had mü nooit ge zien, en mün uiterlijk moet geweldig verschild hebben van mijn photo's, indien hü er daar één van had. Ik was tamelük chique en goed gekleed in Londen en nu was ik een echte landlooper. „Ik ben niet van plan, u te laten gaan. Als u bent, wat u zegt, dat u bent, zult u spoedig de kans krijgen, uw onschuld te bewüzen. Als u bent, wat ik gelóóf, dat u bent, denk ik niet, dat u het licht nog veel langer zult zien." Hij drukte op een bel en een derde bediende verscheen van de veranda. „Ik moet den Lanchester over vüf minuten hebben," zei hij. „Er zullen drie menschen aan de lunch zijn." Toen keek hij mij strak aan en dat was de zwaarste beproeving. Er was iets griezeligs en duivelachtigs in die oogen, koud, kwaadaardig, onaardsch en helsch sluw. Ze biologeerden mü als de heldere bogen van een slang. Ik had een sterke neiging mij zelf aan zijn genade over te leveren en aan te bieden, zün partij te kiezen, en als u nagaat, hoe ik over het heele geval dacht, zult u begrij pen, dat die neiging zuiver physisch geweest moet zijn, de zwakte van een brein, dat gehyp notiseerd is en overmeesterd door een sterkeren geest. Maar ik slaagde er in, het uit te houden en zelfs te grijnzen. „U zult me een volgenden keer wel herken nen; mijnheer," zei ik. „Karei," zei hij tegen een van de mannen in de deur, „stop dezen kerel in de provisiekamer, tot ik terug kom, en jij bent er verantwoordelijk voor, dat hij niet ontsnapt." Ik werd de kamer uitgeloodst met een revolver '.egen ieder oor. wat eens de oude boerderij geweest was. Er lag geen kleed op den ongelijken vloer en er was niets om op te gaan zitten, behalve een oude schoolbank. Het was er stikdonker, want de ramen waren van zware luiken voorzien. Op den tast ontdekte ik, dat de muren bedekt waren met kisten en vaten en zakken met iets zwaars. Het heele vertrek rook muf en schimmelig van het weinig gebruikt worden. Mijn cipiers draai den den sleutel in het slot om en ik kon hen hun voeten hooren verzetten, terwijl zij buiten op wacht stonden. Ik ging in die kille duisternis zitten in een heel ellendige stemming. De oude heer was in de auto vertrokken om de twee schurken op te halen, die mij gisteren hadden ondervraagd. Nu hadden zij me als wegwerker gezien en zij zouden zich mij herinneren, want ik was in hetzelfde tenue. Wat deed een' wegwerker twin tig mijl van zijn werk, achtervolgd door de politie? Een paar vragen zouden hen op het spoor brengen. Waarschijnlijk hadden zij Turnbull gezien, waarschijnlijk ook Marmie; hoogstwaarschijnlijk konden ze mij in verband brengen met Sir Harry en dan zou de heele geschiedenis kristalhelder wezen. Wat voor kans had ik in dit huis op de heide tegen drie despe- radio's en hun gewapende bedienden? Ik begon met verlangen aan de politie te denken, die nu over de heuvels sjouwde achter mijn schim aan. Zü waren tenminste landge- nooten en eerlüke menschen, en hun teedere zorgen zouden vriendelijker zijn dan deze af- schuwelüke vreemdelingen. Maar zij zouden niet naar mü geluisterd hebben. Die oude duivel met de oogleden had niet lang noodig gehad om ze kwijt te raken. Ik dacht, dat hij waarschijnlijk eenigen invloed bü de politie had. Hoogstwaar schijnlijk had hij brieven van ministers, die ver klaarden, dat hem iedere faciliteit geschonken moest worden om tegen Engeland te kunnen samenzweren. Dat is zoo de ezelachtige manier, waarop politiek wordt bedreven. Het drietal zou spoedig terug zijn voor de lunch, dus hoefde ik niet langer dan een uur te wachten. Ik zat eenvoudig te wachten op het einde, want ik zag geen uitweg uit dezen war- tfoel. Ik wenschte, dat ik Scudder's moed bezat, want ik wil wel bekennen, dat ik niet veel moed voelde. Het eenige, dat mü op de been hield, was, dat ik tamelijk boos was. Ik kookte van woede bij de gedachte, dat de drie spionnen mij zoo de baas waren geworden. Ik hoopte in elk geval, dat ik in staat zou zijn één van hun nekken om te draaien, eer ze mij onder kregen. Hoe meer ik er over dacht, hoe woedender ik werd en ik moest opstaan en me door (Je kamer bewegen. Ik probeerde de luiken, maar zij waren van het soort, dab met een sleutel sluit en ik kon er geen beweging in krijgen. Van buiten kwam het zwakke gekakel van kippen in den zonneschijn. Toen tastte ik tusschen de zak ken en kisten. Ik kon deze laatste niet open maken en de zakken leken vol te zitten met dingen als hondebrooden, die naar kaneel roken. Maar toen ik de ronde door de kamer deed, ontdekte ik een knop in den muur, die de moeite van het onderzoek scheen te zullen loonen. {Wordt vervolgd.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 5