Zal 1940 Cordell Hull op het Witte Huis brengen? GELEZEN COURANTEN Kunstenaars en oorlogsdienst f h h 1%t W„ voor JONGE MOEDERS New-Yorksche Beurs II. VV. BRAND s v: 5+ TWEE ZIENSWIJZEN N Misschien zwijgt Huil, tot Roosevelt heeft beslist MEN ZAL ER U DANKBAAR VOOR ZIJN GEERTRU1DA DE VRIES 4s< ZOiNDAG iViAART 1940 Algemeene bijval voor buitenland-politiek Actie van artillerie en luchtmacht" Wenschen der Moslems in Britsch-Indië Gemeente Oegstgeest koopt „Oud Poelgeest" RETRAITEN Manresa te Venlo Loyola te Vughl PASCHEH ik y op een eenvoud dige wijze medewerken den militairen in Uw woonplaats een groot plezier te doen^ Cjeeft dan dit blad na lezing aan de kazerne, hef militairentehuis of andere verblijfplaats van militairen in Uw nabijheid. P1ETER OOMS Stemming prijshoudend. Omzetten 390.000 shares. 65 De „Vierdaagsche" Voorstel van den Bestuursraad van de N.W.F. LOUIS GIMBERG HEEFT EEN ONGEVAL Pastoors in emeritaat FAILLISSEMENTEN WISSELKOERSEN -.— AMERIK. GOEDERENMARKT 53+; 51 f 35 i. a$) Vi, Er gaan in den lande de laatste weken meer en meer stemmen op ten gunste van de Democratische candidatuur Cordell Huil bij de aanstaande verkiezingen voor het Presidentschap van de Vereenigde Staten. Dat is geen wonder. Want als men de balans opmaakt van Franklin D. Roosevelt's zeven jaar in het Witte Huis te Washington, dan kan men zeggen dat de regeering in dien tijd op geen enkel ander gebied zooveel succes heeft gehad (succes, wel te verstaan, meer in de be- teekenis van algemeenen bijval dan in die van concrete resultaten) als op dat van de buiten- landsche politiek. Het is Roosevelt's buiten- landsche politiek, die zijn kansen bij een even- tueele derde candidatuur gedurende het afge- loopen halve jaar aanzienlijk heeft doen stij gen. En die buitenlandsche politiek is bij de bevolking zelfs zoo populair, dat zijn tegen standers dus zij, die voor de candidatuur van de Republikeinsche partij in aanmerking wen- schen te komen op dat gebied niet beter weten te doen dan bij hun propaganda-rede- voeringen de onomwonden verklaring af te leg gen, dat zy. als ze tot President mochten wor den gekozen, de buitenlandsche politiek van Roosevelt onveranderd zullen voortzetten! Misschien zijn het juist wel die verklaringen van Republikeinsche zijde, die velen Democra ten de oogen hebben geopend. Want iederen keer, als het Amerikaansche Instituut voor de Openbare Meening den laatsten tijd den pols van het publiek heeft gevoeld, bleek er een belang rijke toeneming te zijn van hen, die Cordell Huil door de Democratische Partij candidaat gesteld zouden willen zien, als Roosevelt geen derden termijn mocht ambieeren. En het is ook inderdaad wel logisch, dat men hoe langer hoe meer voor een dergelijke oplossing gaat voelen. Als zelfs de tegenpartij zóó enthousiast is voor de buitenlandsche politiek van den tegenwoor- digen president (waarvoor Cordell Huil, als mi nister van Buitenlandsche Zaken, immers in zeer groote mate verantwoordelijk is), dat zij deze politiek zelfs in haar verkiezingsvaan wil schrijven, dan moet die minister zelf toch wel de geschiktste candidaat zijn, wanneer Roose velt zich definitief terugtrekt. Eén ding is in dit verband zeer opvarend: Cordell Huil heeft tot dusver zyti even vol strekt stilzwijgen bewaard omtrent de mo gelijkheid van zijn candidaatstelling als Roosevelt dat ten opzichte van zijn eigen politieke toekomst heeft gedaan. Terwijl b.v. John N. Gamer, de tegenwoordige vice-president, al lang openlijk heeft ver kondigd, dat hij voor de Democratische candidatuur in aanmerking wenscht te ko men, en terwijl anderen althans min of meer voorzichtige toespelingen in dat op zicht hebben gemaakt, heeft Cordell Huil tot dusver niet het vaagste „ja", maar ook niet het aller-onduidelijkste „neen" gezegd. Het kan zijn, dat men daaraan geen bijzon dere beteekenis mag toeschrijven (te meer omdat Hull in 't algemeen niet zeer spraak zaam is), maar het is niettemin verklaar baar dat velen die zwijgzaamheid van den minister en vooral dat ontbreken van iedere ontkenning in verband beginnen te brengen met de soort ge'ijke zwijgzaamheid van den president. Zou er een afspraak bestaan zoo vraagt men zich af volgens welke Huil zou blijven zwijgen tot Roosevelt voor zichzelf de definitieve bes issing heeft ge nomen? Het is een vraag, waarop het ant woord uitblijft. Maar toch hoort men die vraag meer en meer stellen en wordt er van dag tot dag grootere beteekenis aan gehecht. Een candidatuur-Cordell Huil zou de Demo cratische party vele voordeelen opleveren. Want de algemeen geachte minister van Buitenland sche Zaken zou waarschijn yk in staat blijken te zyn, vele stemmen tot zich te trekken van weifelaars en zelfs van diegenen onder de Re publikeinen, die in dezen tyd een verstandig buitenlandsch beleid van ales-overheerschend belang achten. En voorts is Huil een der wei nige mogeiyke candidaten, door wiens keuze de interne tegenstellingen in de Democratische partij niet verscherpt doch verminderd zouden worden. Immers, Huil behoort tot den conser vatieven vleugel van de partij, maar hy geniet desondanks het respect en de bewondering van vele aanhangers van de „New Deal" om zyn hoogstaand karakter, zijn onwankelbare inte griteit en zijn ontvankelijkheid voor nieuwe, bruikbare ideeën. Huil heeft trouwens niet alleen i n, maar ook buiten zyn eigen party tallooze be wonderaars. Want hij geldt in wijden kring als een der meest vooraanstaande staatslieden, als een der beste ministers van Buitenlandsche Zaken, die de Vereenigde Staten ooit hebben gehad. Hull is een zwijgzame, geresolveerde, voor Amerikaansche begrippen bijna koele per soonlijkheid, die echter niettemin snel de sym pathie van anderen wekt. Hy is, zooals zijn manier van spreken duidelijk verraadt, van Zuidelyke afkomst en hy is zoowel uiterlijk als innerlijk een gentleman van den ouden stempel die tegenover aanvallers gemakkelijk een hoog hartige, afwijzende houding aanneemt, maar in zyn hart meer oprechten eenvoud en ware democratische gevoelens herbergt dan menige „kampioen van de massa". Hy begon zyn loopbaan als advocaat in Ten nessee en legde zoo vroeg bewijzen van zyn 'oy- zondere bekwaamheid af. dat hij al tot lid dei Wetgevende Vergadering van dien staat was gekozen nog voordat hy zelf den stemgerech tigden leeftijd had bereikt! Hy had van jongs af aan groote belangstelling voor de politiek en hy verwierf al vroeg de dankbaarheid van zijn partij genooten door, toen hy nog niet mee: dan een jongeling was, midden in den felsten partystrijd. dien Tennessee ooit had gezieD, bij een gouvernementsverkiezing om juridische re denen een tweede telling van de stemmen te eischen, met het gevolg, dat de reeds bijna geïnstalleerde Republikeinsche gouvemeui plaats moest maken voor zyn Democratischen tegenstander. Dezen dienst hebben de Demo cratische partijmannen niet vergeten. Huil werd spoedig tot rechter by het staatsgerechtshof van Tennessee benoemd en op 35-jarigen leei- yd verwierf hy een zetel in het Huis van Af gevaardigden, dien hy met een onderbre king van slechts twee jaar drie-en-twintig jaar lang heeft behouden. In 1930 werd hy lid van den Senaat en drie jaar later minister van Buitenlandsche Zaken, Persoonlijk is hy in dat laatste ambt vooral op den voorgrond getreden als voorstander van het systeem der wederkeerige handelsovereen komsten en als heftig tegenstander van alle be lemmeringen van het internationale handels verkeer ten gevolge van autarkische en dictato riale tendenzen. Hy heeft veel gedaan voor het totstandkomen van een nauwere samenwerking tusschen de republieken van het Amerikaansche vasteland en een dieper onderling begrip van die staten, welker problemen vaak meer van psychologischen dan van materieelen aard zyn. Juist bij het uit den weg ruimen van die psycho logische moeilijkheden heeft Cordell Huil zich vaak een meester getoond, met het gevolg dat het vertrouwen der Zuid- en Middel-Amerikaan- sclie republieken in de goede bedoelingen van de Vereenigde Staten thans hoewel nog niet onbegrensd aanmerkelijk grooter is dan het vele jaren lang is geweest. En sedert eenige maanden voert Cordell Huil nu zijn grooten strijd (die ook voor een niet te onderschatten deel op psychologisch gebied ligt) tegen Japan, een strijd waarbij hij bewezen heeft, standvastig heid aan voorzichtigheid te paren en recht op zyn doel aan te sturen zonder de gevaarlijks sprongen te doen, waartoe vele heethoofden onder het publiek en in politieke kringen hem hebben willen aanzetten. Een bezwaar tegen een eventueele candi datuur van Huil wordt door sommigen gezien in zijn leef tyd; hij is achtenzestig jaar, wat bij een Europeeschen politicus stellig niet als een te hooge ouderdom zou worden be schouwd, maar in Amerika met zyn vaak overdreven voorliefde voor alles wat jong is menigeen tot nadenken stemt. Huil zou by zijn eventueele ambtsaanvaarding dus negenenzestig zyn, dat is een jaar ouder dan tot dusver eenig Amerikaansch president by zijn ambtsaanvaarding is geweest. Mocht de keuze van de Democratische partij inder daad op Cordell Huil vallen, en die van de Republikeinen op Thomas E. Dewey (die dezer dagen 38 jaar wordt), dan zou de verkiezingsstrijd van dit najaar dus moeten worden uitgevochten tusschen twee mannen, waarvan de eene de jongste, de andere de oudste nieuw-gekozen president in de ge schiedenis van de Vereenigde Staten zou kunnen worden. PARIJS, 23 Maart. (Havas). Het Fransche legerbericht van Zaterdagavond luidt: „Een kalme dag over het geheele front. Plaatselijke actie der artillerie." Het opperbevel van de Duitsche weermacht maakte bekend: In het Westen geen bijzondere gebeurtenissen. Het Duitsche luchtwapen maakte gisteren, on danks heftigen vijandelijken tegenstand van jachtvliegtuigen en luchtdoelgeschut, tal van ver kenningsvluchten boven Frankrijk. Aan het Westfront vlogen eenige vijandelijke verkenningsvliegtuigen het Duitsche grensgebied binnen. Een Engelsch toestel werd in de omge ving van Kleef door een Messerschmitt-jacht- vliegtuig op groote hoogte aangehouden en neer geschoten. LAHORE, 23 Maart (Reuter) De agenda commissie van het Mohammedaansch Verbond heeft een resolutie aangenomen, welke aan het jaarlyksche congres zal worden voorgelegd, en waarin het denkbeeld van een federatie der Britsch-Indische provincies en staten van de hand wordt gewezen. Voor de Mohammedanen is geen grondwet aanvaardbaar, aldus de reso lutie, welke niet uitgaat van het grondbegipsel, dat de provincies, waarin de Mohammedanen in de meerderheid zyn, vereenigd worden in onaf hankelijke staten met doeltreffende mandalaire waarborgen voor de minderheden. In de op Woensdag 27 Maart te houden raads vergadering der gemeente Oegstgeest zal behan deld worden een voorstel van B. en W. tot aan koop van de buitenplaats „Oud Poelgeest". B. en W. hebben geen officieele mededeelingen betreffende dezen aankoop aan dit voorstel toe gevoegd en aangezien de raadsstukken vooraf niet ter publicatie worden verstrekt, zyn de motieven voor dozen aankoop ook niet bekend. Aangenomen wordt evenwel, dat de gemeente gaarne in het bezit zal zijn van dit historisch kasteel met omliggende bosschen en landerijen. Daardoor zal het mogelijk zijn dit fraaie bui ten tot een bezienswaardigheid en een wandel plaats voor belangstellenden te maken, terwijl het ook niet onmogelijk is althans een gedeelte van de gemeentediensten hier onder te brengen In dit kasteel heeft o.a. Boerhaave gewoond. 2528 Maart Hoogste klasse U. L.O. 2831 Maart Hoogste klasse U. L. O. 58 April Gereserveerd Venlo. 811 April R. K. Bond Spoor- en Tramw.- pers. St. Raphaël. 1316 April Jonge Middenstand. 1625 April Eerw. Broeders S.J. 2629 April Credo Pugno dioc. Den Bosch 29 April2 Mei Dienstplichtigen, 25 Mei Hoogste klasse U. L. O. 1013 Mei Roermondsche parochies. 1417 Mei Dorpen Land van Cuyk. 1821 Mei H. H. Middenstand. 2124 Mei Besturen L. L. T. B. 2528 Mei Parochie Groenestraat, Nijmegen 2831 Mei Leden N. Brab. Christ. Boereu- bond. 14 Juni Parochie Krayenhoflaan, Nij megen. 47 Juni Werkloozen Helmond. 811 Juni H. H. Middenstand. 28—31 Maart Uit verschillende parochies van het district. 14 April Militieplichtigen. 69 April Tilburgsohe Parochies, Goirkp Gasthuisstraat, Hasselt, Heikant, Groeseind. 912 April Kosters. 1518 April St. Raphaël Amsterdam I. 2225 April St. Raphaël Amsterdam II. 2528 April Oisterwyk, Oirschot, Haard Best, St. Oedenrode. 30 April3 Mei N.C.B. 4— 7 Mei Tilbungsche Parochies: Heuvel, Heike, Koningshoeven, Broekhoven, H. Familie. 710 Mei St. Michaël. 14—17 Mei Jonge Boeren: Kring Tilburg, Uden. 1821 Mei Heeren Middenstand. 23—28 Mei In bespreking. 14 Juni Heeren Middenstand, Zaaier Am- .dam. 514 Juni Broeders S. J. 1518 Juni Heeren Middenstand Den Haag a andere plaats. 22—26 Juni Heeren Middenstand Tilburg. Een merkwaardige discussie heeft zich ont wikkeld in de kolommen der „Daily Telegraph" naar aanleiding van een brief ran Bernard Shaw over de vraag of de mannelijke dansers van het bekende Vic-Wells ballet vrijgesteld dienen te worden van actieven oorlogsdienst, niet in hun persoonlijk, doch in het openbaai belang. Dat wil niet zeggen, dat ballet-dansers ver ondersteld worden zulke slechte soldaten te zijn, dat het in het openbaar belang is hen van mi litairen dienst vrij te stellen, maar dat hun beroepswerkzaamheden bijdragen tot sterking van het moreel der bevolking, zoodat zij meer tot de overwinning kunnen bijdragen door te dansen dan door te vechten. Hun beroep zou dus beschouwd moeten wor den als wat ambtelijk aangeduid wordt als „reserved occupations", d.w.z. beroepen, betrek kingen en ambachten, welker vervulling voor de oorlogvoering noodzakelijk is. Wie zulk een functie bekleedt (b.v. aan een munitie- of vliegtuigfabriek) wordt niet alleen niet tot den militairen dienst opgeroepen, maar kan zelfs niet vrijwillig dienst nemen, aangezien zyn be roepsarbeid van grooter belang is dan de dien sten, die hy als militair 'zou kunnen bewijzen. Ongetwijfeld hebben diegenen, die het volk in oorlogstijd vermaak, ontspanning en genot bezorgen, en aldus de „stemming erin houden", eveneens groot nut, en dit geldt niet alleen van balletdansers, maar ook van tooneelspelers, mu sici en andere uitvoerende kunstenaars, die in het openbaar optreden. Bernard Shaw bracht echter om goede redenen en niet juist omdat hij persoonlyk groot belang stelt in balletkunst de balletdansers ter sprake. Terwijl onder tooneelspelers en musici alle leeftijden verte genwoordigd zijn, zijn balletdansers nagenoeg allen mannen van dienstplichtigen leeftijd; bo vendien brengt de aard van hun kunst met zich, dat zij met slechts zeer weinig uitzonderingen beantwoorden aan de physieke eischen, welke de militaire dienst stelt. Reeds zeer spoedig zouden dus nagenoeg alle balletdansers bij de troepen ingelijfd zyn, terwijl- de leden van an dere categorieën van uitvoerende kunstenaars grootendeels den dienstplichtigen leeftijd te bo ven zijn, Het ballet zou dus, in tegenstelling tot andere kunsten, gedurende den oorlog ge heel „ontvolkt" worden, althans wat het mannelijke deel aangaat, en wellicht een slag krijgen, waarvan het zich in geen jaren herstellen kon. Maar dit is natuurlijk een kwestie welke veeleer de belangen der bal letkunst dan die der oorlogvoering betreft. Het is van het standpunt der kunst dat thans vele anderen het vraagstuk zijn gaan bezien en zij hebben het uitgebreid tot alle scheppende en uitvoerende kunstenaars: schilders, musici, dansers, tooneelspelers, schrijvers, dichters, componisten, enz. Een aantal bekende kunste naars en letterkundigen, die deel uitmaken van den in het begin van den oorlog ingestelden Kunst- en Ontspanningsraad, hebben in een gemeenschappelijk schrijven gezegd: „Onder de onmiddellijke oorlogsomstandig heden bewijzen zij (de kunstenaars) diensten van nationalen aard door de handhaving van het moreel, terwijl hun kunst bovendien een tegenwicht vormt van de onmenschelijke nei gingen waarvan de oorlog onvermijdelijk ver gezeld gaat. Onze kunst is een maatstaf van onze beschaving en onze kunstenaars zyn haar hoeders; het zou een grimmige ironie zijn, in dien wij door nalatigheid de middelen verloren om de beschaving, voor welker bescherming wy vechten, te behouden." Aldus krijgt het probleem een ander aanzien. Het komt hierop neer; is het in het belang der beschaving niet noodig dat kunstenaren niet blootgesteld worden aan het gevaar van sneu velen? Lord Esher deelt in een brief mede, dat hij maandenlang pogingen aangewend heeft om het ertoe te leiden, dat de beste scheppende kun stenaars beneden de 40 wel niet vrijgesteld wer den van militairen dienst, maar als soldaten gebruikt zouden worden voor betrekkelijk onge vaarlijk werk. De militaire overheden erkenden dat het leger hiervan geen nadeel zou onder vinden, maar voerden aan dat het onbillijk zou zijn vrijstellingen te verleenen „op den twijfel- achtigen grond van het belang van eenig indi vidu voor den staat". Lord Esher verbergt zijn teleurstelling niet over de mislukking van de pogingen, door hem en anderen aangewend om deze 50 (want zoo veel waren het er) jonge mannen te behouden, „gedeeltelijk omdat onze vastberadenheid dit te doen opnieuw gewezen zou hebben op een gees telijk verschil tusschen ons en den vijand, maar vooral omdat er in hen iets is dat deze moord dadige tijden dient te overleven". Een ander bekend kunstbeschermer, Lord Kennett. merkt op dat het getuigt van ver warde hersenen indien de regeering al het mo gelijke doet om kunstwerken te beschermen, terwyl zij kunstenaars naar de loopgraven stuurt. Maar een vrouw belicht in een brief in de „Daily Telegraph" den anderen kant van het probleem. Wij vechten voor ons bestaan en voor al wat het leven waard maakt geleefd te wor den schrijft zij. Welk nut zullen kunst werken hebben in een verwoeste en onder drukte wereld? Meenen diegenen, die vrij stelling voor kunstenaren verlangen, dat dezen rustig hun schilderijen kunnen schil deren, hun boeken schrijven of hun sym- phonieën componeeren onder zulke omstan digheden? Zouden zij zich ermee vergenoe gen dit thans te doen, terwijl andere man nen niet onmenschelijker en met niet minder moraal dan zij de noodzakelijke verdediging van hun land op zich genomen hebben? Deze vrouw erkent groote liefde te koesteren voor boeken, voor het tooneel, voor muziek, en onbegrensde bewondering en dankbaarheid te voelen jegens de kunstenaars, die ons deze din gen schenken, maar „in tijden, gelijk wij thans doormaken, zijn de mannen, die een schip kun nen bouwen of een veld beploegen of een var ken fokken, van meer nut voor de gemeen schap". Zij heeft haar brief geschreven „tusschen het koken van een middagmaal voor zes menschen, het beantwoorden van de huisbel, het opmaken van bedden, en een dozijn andere onartistieke maar noodzakelijke karweitjes". Zij meent dat velen haar gevoelens deelen zullen, in het bijzonder de vrouwen, wier man nen thans dienen of in den vorigen oorlog ge diend hebben. Eerbiedwaardig als haar argumenten zijn, vergeet zij dat het niet de bedoeling van Lord Esher en diens geestverwanten is, de personen der kunstenaars te redden, terwijl anderen zich aan doodsgevaar blootstellen, maar hun schep- is een kostelijk boekje ver schenen vol nuttige wenken over de verzorging, voeding (borst- en fleschvoeding) van den pasgeborene. De Amsterdamsche kinder arts Dr. W. F. Enklaar is de schrijver. De titel is: „Baby: Ik wou dat Moeder dit wist". De prijs is slechts 65 cent. Elke goede boek handel heeft 't. Uitgever: C. J. TERWEE, Giro 115948 Putten (G.). Heden overleed in den ouderdom van 72 jaar, na een smar telijk lijden, voorzien van de Genademiddelen der H. Kerk en in volle overgave aan Gods H. Wil, onze innig geliefde Moeder, Behuwd- en Grootmoeder, Mevrouw Weduwe van den Heer Namens haar diepbedroefde kinderen: P. OOMS Sr. AMSTERDAM, 23 Maart 1940 Nieuweweg 36 Profundis: Rouwkapel Maria-Paviljoen, Ruijschstraat 128, Dinsdagmiddag van 2.30 tot 3.30 uur. Rozenkransgebed: Dinsdagavond 8 uur in de parochiekerk. Uitvaartdiensten Woensdag 27 Maart te 7, 8 en 9 uur, waar van die van 8 uur gezongen Requiemmis, in de Parochie kerk van de H.H. Martelaren van Gorcum, Linnaeushof. De teraardebestelling zal plaats vinden te ongeveer 11 uur op de R.K. Begraafplaats te Diemen. Vertrek vanuit de kerk 10.30 uur. Geen rouwbeklag. Geen bloemen. pingskracht voor de gemeenschap te behouden. Maar door hierop te wijzen, willen wij geenszins zeggen, dat het standpunt van Lord Esher het zuiverste is. Vóór alles zouden wij willen opmerken, dat het één alles-beheerschenden factor volkomen verloochent, namelijk het bestaan van een god delijke Voorzienigheid. Het is God, die beslist wie in den oorlog valt en wie het leven eraf brengt, en wij mogen toch aannemen, dat geen beslissing, hoe hard zij ons ook lijken mag, on rechtvaardig is of in strijd met ons belang. God zal laten leven, wien Hij het leven laten wil, ook al zendt de regeering hem in het heetst van den strijd; en Hij zal het leven afsnijden van wien Hij tot zich nemen wil, ook al bewa ren wij hem nog zoo angstvallig in bommen- vrije kelders. Wij gelooven dat dit geen oogenblik uit het oog verloren mag worden, en dat het onder alle omstandigheden sterkender voor het moreel is dan het schitterendste ballet, en bovendien be langrijker dan alle kunst voor de toekomst der beschaving. Maar ook wanneer wij het voorbeeld volgen van diegenen die, meer uit onnadenkendheid dan uit vooropgezet ongeloof, meenen dat zij God kunnen beletten ons diegenen te ontne men, die wij behouden willen, is er heel wat tegen hun standpunt en argumenten in te brengen. Wat voor kunstenaren geldt, is ook van toepassing op tal van andere groepen van scheppende en denkende geesten: op de mannen der wetenschap, der techniek, der moraal, der politiek. Op bijna elk ander gebied dan dat der kunst zijn mannen die groot en duurzaam werk voor de gemeen schap kunnen verrichten, maar die toch geen kunstenaars zijn. De oorlog breekt duizenden levens en vernietigt dientenge volge onnoemelijk veel nog vóór het ge schapen is. Verder weten wij dat eenige der grootste kun stenaars zeer jong gestorven zijn, zonder dat men er zeker van is, dat zij het menschdom in een lang leven meer hadden kunnen schenken dan zij in een kort leven gedaan hebben. De groote en verwoestende oorlogen sinds de Fransche revolutie hebben nooit zooveel kun stenaarsleven geëischt, dat de wereld van kunst verstoken werd; soms stonden kunstenaren men denke aan Theodor Körner in de voor ste gelederen der strijders en dankten hieraan evenveel voor hun onsterfelijkheid als aan hun kunst. De ware kunstenaar staat in het leven en midden in den strijd; hij is als Xenophon en Caesar, die de legers aanvoerden en tevens hun kroniekschrijvers werden. Het is een ontzagwek kend ding van aangezicht tot aangezicht te staan met den dood en te weten dat God erbij is, en wie deze ervaring doorleefd heeft in de loopgraven, moet een slecht kunstenaar zijn indien hij geen groot kunstenaar wordt. Het was niet een der geringste dichtwerken van den jongen Sir Philip Sydney dat hij, zwaar gewond onder de wallen van Kampen, een teug water weigerde omdat een stervend soldaat naast hem er in stervensnood meer recht op had dan hij, en zelfs indien dit offer hem zelf voor den dood had kunnen sparen, zou de we reld zijn schoonste, ofschoon ongeschreven dichtwerk gemist hebben: het gedicht van den Christelijken gentleman, dichter en held. Er bestaat geen kunst buiten het leven en het leven in dezen tijd gelijk in zoovele tij den is gruwelijke slachting en moord. Deze worden niet minder gruwelijk, en de kunst wordt niet edeler, doordat de kunstenaar er buiten gelaten wordt. De priester vecht niet mee, maar hij vervult zijn taak op de slagvel den temidden van het doodsgevaar. De kunste naar, die op zijn gebied geen priester is, is ook geen kunstenaar. te zijn plicht doet slechts uit dwang, leeft vergeefs zijn leven lang. Laatst gedane koersen Maart Allied Chemical American Can Co. Am. Car F.dry Am. Rolling Mills Am. Smelt Ref. Am. Tel. Tel. Am. Tobacco B. Am. Waterworks V Anaconda Copper Atchison Topeke Baltimore Ohio Bethlehem Steel Canadian Pacific Case Tres hing Chase National B. Ches. Ohio Chicago Rock Isl. Chrysler Motor Cities Service Conso) Gas N.Y. Continental Oil 7 Dawesl. 5Vj Young Deleware Huds. Douglas Aircraft Dupont de Nem. Eastman Kodak El. Bond (J Sh. General Electric General Motors Good Year Hudson Motor Illinois Central Intern. Harvester Intern. Nickel Intern. Tel. cn Tel Kennecott Copper Missouri Pacific Idem pref. Montgomery Ward Nat. City Bank Nat. Dairy Prod. New York Central North. Am. A v. Nord. Amer. n.a. Norfolk Westeri Pennsylvania Phillips Oil octor Chambl* Pu'il. Serv. J. Radio Corporation Rep. Steel Sears Roebuck Shell Union Oil Socony Vacuum Southern Pacific Sotthern Railway Standard Brands Stand. Oil of N.-J. Tidewater Ass. OiJ Union Pacific United Aircraft United Corp A. U. S. Leather U. S. Rubber U. Steel Western Union Westingh. Electr. Voolworth Building i - ex dividend -i- nieuwe aan ieclen. gedaan en laten, t 23 21 20 177 179 179 114} 114} 114 25} 25 25} 14} 14} 14} 49} 49 49 171 171 172 79} 79 79 9} 9} 9 28} 28} 28} 21 22 22 4} 4} 5 74} 75 75 5} 5} 6 67} 67} 67 33 33} 34 39} 40 39 X 4 85} 85} 85} 30} 31 31 22} 22} 22} 15 15} 12} 12} 12} 16 17 17} 82} 82 82 185} 185 185 150} 151 151 5} 6 6 38} 38} 38} 54 54 53} 22 22} 23 5} 5} 5 10} 10} 10} 55} 55} 56 35 35} 35} 4 4 4 35} 35} 35} i i TS 53} 53} 53} 28} 28} 29 17} 17} 17 15} 15} 15} 24} 24} 23} 22 21 20} 214} 214 214 21 21 21} 38 38 39 68} 68 68} 41 41 41 6} 6} 6} 20 20 20} 86 85} 85 10} 10} 11 11 i 12 15 431 10 i 951 47 1 2 33 55 1 22{ 11 1 40} HI 12 15} 6} 43-J 10} 95 1 47 1 2 34} 55} 22} 111 40} De bestuursraad van de Nederlandsche Wan delsport Federatie is te Amsterdam bijeenge komen, teneinde te bespreken, wat gedaan moet worden, nu de Nederlandsche Pond voor de Lichamelijke Opvoeding beslot-en heeft dit jaar de „Vierdaagsche" te Nijmegen in verband met bijzondere omstandigheden, niet te laten door gaan. Telegrafisch heeft de bestuursraad zich ge wend tot majoor J. N. Breunese, vice-voorzitter van den N.B.V.L.O., waarbij kennis wordt ge geven van het besluit der N.W.F., den Neder- landschen Bond voor Lichamelijke Opvoeding aan te bieden voor dezen bond dit jaar de .Vierdaagsche" te Nijmegen te organiseeren, nu dit lichaam daartoe door omstandigheden niet in staat is. Mocht de N.B.V.L.O. om eengierlei eden niet in staat zijn dit aanbod te aanvaar den, dan acht de N.W.F. het op haar weg lig gen, zelf de organisatie van een gelijkwaardig sportevenement ter hand te nemen. MAKELAARS IN EFFECTEN AMSTERDAM - KEIZERSGRACHT 215 TEL. 42600 (4 lijnen) Speciale afdeeling voor het verhandelen van KERKELIJKE LEENINGEN Den acteur Louis Gimberg, die een bekend ruiter is, is Zaterdagmiddag in de duinen bij Wassenaar een ongeval overkomen. Terwijl hij te paard zat heeft het paaard van een hem passeerenden ruiter hem een trap tegen zijn scheenbeen gegeven. Hij heeft Meyendel nog te paard kunnen he reiken en is, na behandeling in het ziekenhuis Bronovo, huiswaarts gekeerd. Hij zal eenigen tijd rust moeten houden. Twee parochieherders van het Bossche dio cees zullen weldra hun parochies verlaten na een langdurig herderschap, n.l. pastoor H. J. van Duren, van de parochie Esch (bij Boxtel), en pastoor M. Versterren, der parochie Vessem in de Brabantsche Kempen. Pastoor van Duren, geboren te Deursen in 1865, priester gewijd in 1891, was achtereenvol gens kapelaan te Deurne, Zeeland, Boxtel. In IC 11 volgde bij pastoor Sprengers op als herder van Esch, waar pastoor van Duren gedurende bijna 30 jaren de zielzorg heeft waargenomen. De parochie kreeg een nieuwe kerk. De oude mo numentale toren, welke zich onder de bescher ming van Monumentenzorg bevindt, bleef be houden. Pastoor M. Eersterren is geboren te Raven- stein in 1870. Zijn priesterloopbaan begon te Waalre, waar hy kapelaan was van 1895 tot 1910. In laatstgenoemd jaar werd hij kapelaan te Gemert, om twee jaar later te worden be noemd tot pastoor der nederige Kempische pa rochie Vessem. Hier is hij 28 jaren de herder geweest Opgegeven door v. d. Graaf en Co., N.V. (afd. Handelsinformaties). Failliet verklaard: 21 Maart: R. Pronk, bakker, Bakkum. R.c. Mr. J. Krabbe: Curator Mr. C. A. de Groot, Alkmaar. In de week van 18 tot en met 23 Maart 1940 werden in Nederland 26 faillissementen uitge sproken. Vernietigd: Vernietigd door het Gerechtshof te den Haag: 1 Maart: D. A. Hoppezak, taxichauffeur, Hilli- gersberg. Opgeheven wegens gebrek aan actief: 19 Maart: Th. C. Dobbe, werkman. Vogelenzang, gemeente Bloemendaal. Gedeponeerde uitdeelingslijsten 5 Maart: Firma W. van der Eng Co., meubel fabriek, en hare firmanten Johannes en Nicolaas van der Eng, Uitgeest. Geëindigd door het ver bindend worden der eenige uitdeelingslijst. 15 Maart: J. W. Brinkhorst, centrale verwar ming installateur, Amsterdam. Idem. Uitk. nihil (4 pref. crediteuren f 134,02). A. A. M. Drieman, banketbakker, Naardeni. Idem. Uitk. 100 pCt. pref.; 27,465 pCt. cone, cre diteuren. Nalatenschap van wijlen S. L. Goldsteen, in leven schilder te Meppel. Geëindigd door het ver bindend worden der uitdeelingslijst. 17 Maart: S. Koperberg, kapper, Amstelveen. Geëindigd door het verbindend worden der eenige uitdeelingslijst. Uitk. nihil (3 pref. crediteuren f 58,86). 20 Maart: Pieter Langendam, expediteur, Zeven huizen. Idem. Uitk. 0,1 pCt. Slotkoersen Maart Brussel Rome Madrid Bern Oslo A'dam Londen Parys Berlijn NEW YORK, 23 Maart 23 21 20 17.02} 17.03 17.03} 5.05 5.05 5.05 9.95 9.95 9.95 22.42 22.42 22.42 22.73 22.73 22.73 53.10 53.09 3.71 3.72} 3.71 2.10} 2.11 2.10} 40.20 40.20 40.20 11} 12} 15} 7 43} 10} 95 46} 2 34} 55} 22} UI 40} NEW YORK, 23 Maart Rubber Standaard Mrt 18.45+ Mei 18.45+ Juli 18.17 Tin Loco 46.75 23 Maart 21 Maart Tarwe 105}. 103 102} Mei Juli Sept. Maïs Mei Juli Sept. Reuze) Mrt. 5.70* Mei 5.82 56} 57 58 -- 18.41+- Sept 18.06 l8.C0t 18.41+- Oct. 18.01+ 17.96 18.15 Dec. 17.90 17.86+ Jan. 17.85 17.81 46.75 I'erm.j. 46.75 46.75 90 dagen 46i75 CHICAGO, 23 Maart 23 Maart 21 Maart Haver Mei 41 41 Juli 36 36 Sept. 33 33 Rogge - Mei 67 67 - Juli 68 68 - Sept 69 69 i 105 103} 102} 56}- 57}- 58} -- 5.70+ 5.77} ex coupon. - Dieden. 23 Maart 21 Maart Tarwe Mei 89 Juli 90 Oct.. 92} Rogge Juli 6.05* 6.10+ Sept 6.22 6.20+ WINNIPEG, 23 Ma®*! 21 Maa*' 89}- 90}- 92} Mei 72 Oct, 72 Juli 72 Haver Mei 39} Juli 371 72} 72}- 72}. 39} 37} Mei Juli Oct. Mei Juli Oct. 23 Maart Gerst 53 51} 49} Lijnzaad 208- 207 200- Oct. 35 49} 208 207}' 201 K1-'- 4.*

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 2