Beroemde Haarlemmers QztAdynstoffejh, v. Moor§el w 0.e V.hahcL Telef unken „Traviata" AFWERKING "O RITSSLUITINGEN N.V. DE GROOT ALLE BANKZAKEN V.B.-CORSET G. T. NIEUWENHUIZEN ZONDAG 24 MAART 1940 Adriaan Brouwer rits in aüe kleuren rits in alle maten rits in verschillende soorten NEDERLANDSCHE LANDBOUWBANK N.V. Te laat? Zegening van den arbeid Eerste Ned. Heem- kunde-week ZAANDAM LAAT UW GRAFWERK INST. FRIS R.K. ZANGCONGOURS 9 ▼|V JANSWEG17- KRUISSTR.22 Voor EERSTE en PLECHTIGE H. COMMUNIE GESCHENKEN ZIJN IN PRIJS VERLAAGD c'0° erg is als het klinkt, want er werden 'en tijd heel wat bombazijnen pakken op Voddenmarkt gekocht. Maar, zoo lezen wij er- het pak was zoo nieuwerwetsch „of 't ^°achs Ark van de eerste waereid was ^bleven en 't paste hem (want hij kleen ^,4|,,®jn jaren was) als David het harnas van Brouwer bekreunde er zich niet veel om. V*et wambuis hem wat wijd was, dan ^em dat de moeiten om het bij het tiij ed gaan los te knoopen. heengedragen Bijkantoor HAARLEM Er is f 24.000 voor blokbrand- spuiten noodig Zondag 31 Maart HET BLOEMBOLLEN. SCHEIDSGERECHT De 2500e uitspraak HET DREIGEND CONFLICT Bij de Brockway-Busmaatschappij COMITÉ VAN KATH. ACTIE Roode haan kraaide tweemaal Alle goede dingen in drieën TH. HEEMSKERK De Luchtklievers" GROOTE HOUTSTRAAT 31 BU DE ANEGANG Officieele opening te Oosterbeek GROOTE HOUTSTRAAT 135 TELEFOON 15499 VERVAARDIGEN BU C. A. SWAALF SCHRIFTVERBETEREN 54 Leidschevaart 54 als lid van de R.K. Dames- en Heeren-Zangver. St. Caecilia NIEUWE VOORJAARS COLLECTIE J. J. A. v. d. LINDEN KLEINE HOUTSTRAAT 8 TELEF. 14563 - HAARLEM Service-station Kleine Houtstraat 25 Tel. 14828 - Haarlem GLASGORDIJNEN OVERGORDUNEN •a ii /=k -=3 le r~—i STAD Adriaan Brouwer, de beroemde leerling van ^fans Hals, was een vroolijkc kwant en hield t,°l veel van een grapje. De anecdoten en aar- ''fe levensbijzonderheden, die de samenstel- van schildersboeken over hem hebben op- ^teekend, zijn legio. Srouwer, die van nederige afkomst was, werd, °°n hij nog zeer jong was, door zijn moeder »ebezigd om met inkt loofwerk en vogeltjes lijnwaad te teekenen. Deze teekeningetjes 'firden dan later door hem met de naald be- 'ikt en daarvan werden mutsen en borstlap- gesneden, die graag door de boerinnen erden gekocht. ^rans Hals, de groote Frans Hals, toen op e' toppunt van zijn roem, was zijn buurman 8,1 zag hem dikwijls buiten aan het \yerk. Hij "lerkte op, hoe los en geestig de jongeman zijn 'erk behandelde en vroeg hem, of hij geen !lr' had schilder te worden en bij hem in de 'tCr te komen. Dadelijk antwoordde Adriaan j^ouwer daarop bevestigend, mits zijn moeder zou goedvinden. Deze had er geen bezwaar e8en op voorwaarde dat Hals haar zoon den zou geven. ^als had al spoedig in de gaten, dat er een ^oote geest in den jongen stak en dat hij den dag in bekwaamheid en vaardigheid 0f,ham zette hem daarom op den zolder en hield Clh van de andere leerlingen gescheiden. Doch de nieuwsgierigheid, aan de jeugd eigen, pochten zij hem tersluiks en zagen wat een 4tdige dingen hij maakte. 2ij vroegen hem ook ,5' voor hen te schilderen en betaalden hem of twee stuiver voor zoo'n schilderstukje. 'feli :2e dingen," los en geestig opgesmeerd, „be en hun zóó wel, dat zij hem spoorden om meer tijds daar aan te besteden met be en van het loon te verdubbelen. Maar daar !?ft, r°Uwer veel voor zijn meester moest werken blaar weinig te eten kreeg, „want het wijf b Frans zou Brouwers hollen romp wel met Jttd hebbenwillen opvullen", zoo vertelt f°ubraken, werd hij er verdrietig onder, en bestookt door de andere leerlingen, onder OR. HOUTSTR. 98 - HAARLEM - TEL. 16772 bestell. worden denzelfden dag besteld ook van Ostade was, besloot hij van zijn ^sster weg te loopen. Maar niet wetende rheen (daar zijn moeder toen al gestorven Oi5-1 liep hij, na de geheele stad te hebben tj°rkruist, tegen den avondstond de Groote jj 'k op de Groote Markt binnen en zette f1 bedroefd en radeloos onder het orgel neer. klinkt dat een beetje romantisch, toch K °eft het niet zoo heel vreemd aan te doen, h niet alleen werd in die dagen des avonds K orgel voor de burgerij gespeeld, maar ook O8 de Groote Kerk een gewone passage voor k bschen, die van de Groenmarkt naar de t] lervischmarkt en de Jansstraat gingen. De aren aan beide kanten van de Kerk stonden Hj? Seheelen dag open. Brouwer dan zat on- k het orgel te treuren en daar zag hem. een L^tliefhebber, die nog al veel bij Hals aan ^ls kwam. Hij vroeg hem wat hem scheelde fcj. ®r°uwer „biegte zuiver op" aldus Hou- en beklaagde zich over de mishandelin- iw' Welka hij ondergaan moest en „toonde k weinig hij om en aan had en dat het van ij^en bij hem nog schraalder gesteld was, Ik, hÜ daarom van zijn meester was weggeloo- dat hij niet wist waar te geraken en V-er niet weder dorst thuis te komen, bedogt r stokslagen." goede man bood aan, zijn voorspraak bij aU' te zijn, bracht hem weer naar zijn baas, j,L al in alle hoeken van de stad naar hem 'aten zoeken, omdat hij hem. niet graag st h wilde, daar hij zijn geestige schilder- j^jes voor goed geld wist te verkoopen als Werk van „een vreemden meester" Brou- kwam dan met „hangende vlerken" weer fcj huis en Frans gebood hem uit zijn ge- H Haar boven te gaan, onder bedreiging, bjja's hij hem weer eens zoo iets leverde, ^'t en hij dat zou doen. onderwijl wist onze kunstvriend van toch de belofte te krijgen, dat hij Brou- v°ortaan beter zou behandelen. Voor Brou- t-,;(l. ^erd zelfs een pak gekocht „op de vodde- zegt de geschiedschrijver, wat ook weer begon weer naarstig te schilderen en Vks maakte goede zaken met zijn schilder- V („Want alle kunstliefhebbers waren er dol iaar dat leventje duurde toch niet lang 'e "eri Hals eens uit was, nam Brouwer voor 4^ 1,eede maal de Vlucht en ging hg naar L 'dam. Hij vroeg daar naar een kunst- °f iemand, die handel in schilderden dreef en kwam terecht bij Hendrik van Zo meren. Hier kreeg onze Brouwer een vetter keuken dan hij tot dan toe gewoon was geweest. Brou wer maakte met lust verschillende kleine schilderstukjes, doch van Zomeren ziende, dat dit hem zoo gemakkelijk afging, ried hem aan wat gropter werk te cfoen. Toen vervaardigde Brouwer een schilderstuk, voorstellende een gevecht tusschen boeren en soldaten, ontstaan, naar het scheen, bij het kaartspel. Dat schil derstuk kon een meesterwerk worden ge noemd. Intusschen had zich in Amsterdam het gerucht verspreid, dat Brouwer de „vreem de meester" was, wiens werken Hals een tijd lang had uitgevent. Zekere heer de Vermandois, die graag een stuk van hem wilde koopen, kwam Brouwer toen bij van Zomeren opzoeken. Het „gevecht tusschen boeren en soldaten" beviel hem zóó goed, dat hij hem vroeg, wat hij er voor heb ben moest. Van Zomeren had hem reeds in gefluisterd, dat hij in dat geval gerust hon derd dueatons kon vragen. Hij deed het, maar met groeten schroom, want hij kon zich niet indenken, dat iemand zooveel geld voor een schilderij van hem wilde geven. Brouwer stond alvorens den prijs te noemen, te dralen, streek zijn knevel eens op, en hield maar niet op te herhalen, dat hij er zooveel werk aan had ge had. Toen hij honderd dueatons vroeg, vond de Vermandois het direct goed en vroeg hij hem of hij met hem mede naar zijn hiiis wilde gaan om het geld in ontvangst te nemen. Brouwer stond beteuterd te kijken en dacht, dat die groote meneer hem in het ootje nam, maar van Zomeren knikte hem bemoedigend toe. Brouwer nam zijn schilderij onder zijn arm. ging met den heer de Vermandois mede, die, tevreden met zijn koop, hem het geld voor telde. Brouwer, die nog nooit zooveel geld bij elkaar had gezien, wist van blijdschap niet. hoe gauw hij met den buit zou gaan strijken en stortte, thuis gekomen, het geld op zijn bed uit en wentelde er zich in om. Eindelijk ver zamelde hij de zilveren schijven weer en ver dween uit het huis, zonder dat men daarna wist, waar .hij gebleven was. Na negen dagen kwam hij zingende en fluitende des avonds laat weer thuis en toen men hem vroeg, waar om hij zoo vroolijk was, antwoordde hij, dat hij zich tot zijn genoegen van dien ballast, het geld, ontdaan had. Als Brouwer ook later geld had, was hij niet meer te houden en verdronk alles wat hij verdiende. De Bie vertelt in een Rym, nadat hij van Brouwer had gezegd dat deze „was traag in 't schilderen, en mild in het verteren", dat Brouwer, als hij in de kroegen door den waard wegens schuld werd vastgehouden, hij papier en inkt liet komen, een schets of teekening maakte en dan iemand naar een kunstkenner zond om er een twee of driehonderd gulden op te halen. Nadat Brouwer een paar jaar in Amsterdam had vertoefd, kreeg hij zin om naar Antwer pen te gaan, maar hoewel er nog altijd oorlog was tusschen Spanje en de Nederlanden, nam hjjj de moeite niet zich van een paspoort te voorzien, met het gevolg, dat hij in Antwer pen door de Spaansche soldaten voor een spion werd aangezien en op het Kasteel gevangen werd gezet. Tevergeefs trachtte hij los te komen. In dat zelfde kasteel zat ook de Hertog van Aarden- borg gevangen maar deze mocht zich, mits ver gezeld van twee soldaten, vrij door de gevan genis bewegen. Brouwer zag hem eiken dag langs zijn getralied venster trekken en mee- nende, dat dit de slotvoogd van het kasteel ot de Gouverneur van de gevangenis was, vroeg hij hem vrijgelaten te worden, daar hij on schuldig opgesloten zat. De hertog vroeg hem, wie hij was en wat hij in Brabant kwam doen. Brouwer vertelde, dat hij schilder was, van Amsterdam kwamnen zich te Antwerpen verder in de schilderkunst wilde bekwamen. Dat Brouwer van Amsterdam kwam, wilde van Aerdenborg wel gelooven, maar dat hij schilder was, kon hij, zoo meende de hertog, alleen maar bewijzen; daarom zou hy hem veri en doek laten bezorgen. Brouwer was daar danig mee in zijn schik. Toen van Aerdenborg dienzelfden midda? bezoek kreèg van den grooten Fetrus Paulus Rubens, zooals wel meer gebeurde, vertelde de hertog hem het geval en vroeg hij om door een van zijn leerlingen wat schiidersbenoodigdhe- den te laten bezorgen. Rubens deed het en Brouwer maakte een allerkostelijkste teekening van de Spaansche soldatenwacht van het Kas teel, die hij uit zijn venster kon begluren. De hertog had er het allergrootste pleizier in en liet het werk aan Rubens zien. „Bij mijn ziel, riep Rubens, dat is een stuk van Brouwer" en bood den hertog oogenblikkelijk 600 gulden voor het schilderstuk. Maar deze wilde het liever zelf houden. Brouwer kwam door de voorspraak van Ru bens vrij. Deze nam hem mee naar zijn huis, stak hem nieuw in de kleeren, liet hem aan zitten aan zijn tafel, nam hem mede naar zijn kennissen en toonde, dat hij de grootste ach ting voor hem koesterde. Maar dat leven scheen den losbandigen Brouwer een nog nau wer gevangenis toe dan het Kasteel van Ant werpen. Hij verliet Rubens en maakte het in Antwerpen zoo bont, dat hij er eindelijk de voorkeur aan gaf maar naar Frankrijk uit te wijken. Na eenigen tijd te Parijs zijn losbandig leven te hebben voortgezet, kwam hij ziek en arm naar Antwerpen terug, waar hij in het gast huis werd opgenomen, twee dagen later stierf en bij de dooden in den „pestput" geworpen werd. Hij was nog maar 32 jaar oud, toen hij op 1 Februari van het jaar 1638 „begraven" werd. Een leerling van Rubens hoorde het verhaal van het overlijden van Brouwer en vertelde het zijn meester. Deze was er diep door ge roerd en liet het lichaam opgraven, in een kist leggen en in de Karmelietenkerk begraven, daar hij niet kon dulden, dat een zoo groot kunste naar een onwaardige behandeling ten deel viel Niet om zijn edeldom of dappere oorlogsslagei Wierd Brouwer na de Kerk van 't Kerkhof Maar d'eerste grafstee was voor zijnen roem te kleen. Zoo luidt een Vlaamsch gedicht. Men ver haalt, dat Rubens hêt plan had om ter nage dachtenis van Brouwer een graftombe op te richten, waarvoor hij zelf het ontwerp had gemaakt. Maar kort daarop kwam de beroem de kunstenaar zelf te sterven. (Amsterdam) Ged. Oude Gracht 29 De afd. Noord der Ned. Ver. voor Luchtbe scherming schrijft ons' De overheid heeft reeds tal van maatregelen voor de burgerbevolking genomen. Een goed ge- perfectionneerde geneeskundige dienst is ge organiseerd en staat gereed, duizenden gasmas kers zijn voor de hulpdiensten beschikbaar ge steld; gas- en opruimingsploegen zijn van de benoodigde kleeding en materialen voorzien; dP technische diensten van onze gemeente zijn eveneens geïnstrueerd. Met een tiental motor brandspuiten werd onze brandweer verrijkt, maar.... de medewerking', waarop gehoopt was, is niet gegeven de medewerking voor het aanschaffen van blokbrandweerspuiten. Om het brandgevaar in onze gemeente zoo goed mogelijk te kunnen bestrijden moeten wy kunnen beschikken over 150 blokbrandspuiten. Voor dit aantal hebben wij nog een bedrag noodig van 24.000. Gedachtig het Koninklijke woord: „draagt elkanders lasten" heeft de af- deeling Haarlem van de Ned. Vereen, voor Luchtbescherming op initiatief van onzen bur gemeester een Centraal Brandspuitenfonds op gericht. De bedoeling' van dit Centrale fonds was dat de beter gesitueerde „blokken" loyaal naar draagkracht zouden bijdragen, zoodat wat de minder draagkrachtige „blokken" tekort kwamen, zou worden aangevuld. In deze verwachtingen zijn en worden wij telkens nog schromelijk teleurgesteld. Talrijke welgestelde ingezetenen durven op onze intee- kenlijsten voor een luttel bedrag te teekenen Daarom de vraag: „Te laat"? Zal men te laat zijn verantwoordelijkheid in deze beseffen? „Te laat" en wanneer er geen kans meer zal zijn het schuldig verzuim te herstellen? Moge een groot deel van onze stadgenooten spoedig zijn houding herzien, opdat het „Te laat" nimmer als een verwijt tot u gericht kan worden. Teekent, wanneer u een inteekenlijst wordt aangeboden, royaal, opdat de benoodigde 24.000 spoedig bijeen zijn. De commissie voor de geestelijke belangen van den Katholieken Volksbond zal ook dit jaar haar traditie voortzetten van het initiatief van den „Zegen van den Arbeid." Deze plechtigheid zal geschieden op Zondag 31 Maart a.s. des namiddags 5 uur in de St Jozefkerk aan de Jansstraat. Aangezien de samenwerking tusschen de Kath. Volksbond en Jozefsgezellen zeer vruchtdragend is, zullen dit jaar de leden van de St. Jozefsge zellen in zeer groote getale hieraan deelnemen. Laat ieder, die hierin belang stelt, dus alle katholieken van Haarlem, deze datum van 31 Maart noteeren, om aan deze nieuwe instelling van onzen tijd daaraan deel te nemen. Verdere mededeelingen en regeling der plech tigheid zullen nog volgen. Wij lezen in het weekblad voor Bloembollen cultuur:- In de zittingzaal van het Scheidsgerecht In het Krelagehuis der vereeniging had de aan gekondigde bijeenkomst plaats van het hoofd bestuur met het volledige Scheidsgerecht voor den Bloembollenhandel. Slechts enkele aan het Scheidsgerecht ver bonden personen waren verhinderd aanwezig te zijn. De voorzitter heeft in een uitvoerige rede het scheidsgerecht dank gebracht voor de uitste kende werkzaamheden, door dit college verricht en daarbij afzonderlijk den voorzitter, den se cretaris en de vaklieden-scheidsrechters toege sproken. Als herinnering aan het bereiken van dezen mijlpaal werd door het hoofdbestuur een schil derstukje aangeboden van den Haarlemschen kunstschilder Gerbrands, dat in de zaal van het Scheidsgerecht zal worden geplaatst. Wij hebben reeds mededeeling gedaan van het advies van den Rijksbemiddelaar inzake het dreigend conflict bij de Brockway-Busmaat schappij. welk advies door de directie van ge noemde Mij. is aanvaard. Daarnevens heeft de Rijksbemiddelaar aan de besturen van de vak bonden geadviseerd eveneens het advies bij de leden te doen verdedigen en hen er van te overtuigen, dat het 't beste is het advies te aanvaarden. Door de samenwerkende organisaties ls thans besloten in den nacht van Dinsdag op Woens dag met het personeel in vergadering bijeen te komen, teneinde verslag uit te brengen van de gevoerde onderhandelingen en het met het door den Rijksbemiddelaar gegeven advies in kennis te stellen, waarna door het personeel een be slissing over al of niet aanvaarden zal worden genomen. De vergadering zal worden gehouden Jn het vergaderlokaal van den Centralen Bond van Transportarbeiders en om half één 's nachts aanvangen. Centraal R. K. Pensionbureau, Parklaan 59, Haarlem. Inlichtingen dagelijks. DINSDAG 10,30—12 uur: Spreekuur van de R. K. Reclasseeringsvereeniging in het bureau der vereeniging, Bakenessergracht 26zwart. 2.30 uur: Bestuursvergadering van de St Marthavereeniging in het Tehuis Koninginne weg 8bis. 5 uur: Gymnastiekrepetitie „Hercules Win- fried" voor meisjes in de R. K. school aan het Zandvoorterpad. 8 uur: Repetitie „St. Caecilia" in gebouw „St. Bavo." WOENSDAG 8.15 uur: Clubavond van de R.K. Bridgeclub „Haarlem" bij Brinkmann. DONDERDAG: 10.30—12 uur: Spreekuur van de R. K. Reclasseeringsvereeniging in het bu reau van de vereeniging Bakenessergracht 26 zwart. 7.15 uur: Repetitie Sportvereeniging „Hercu les Winfried", afdeeling gymnastiek voor groo te meisjes in „De Doelen". 8.15 uur: Repetitie Utile Dulci in het gebouw van Onderling Genoegen, Berkenrodesteeg 1. 8.15 uur: Clubavond R. K. Bridgeclub „Ons Genoegen" in hotel „Suisse", Rijksstraatweg Haarlem-Noord. 8.15 uur: Repetitie Sportvereeniging „Hercu les Winfried", afdeeling gymnastiek voor da mes, in „De Doelen". 8.15 uur: Clubavond R. K. Bridgeclub „Domi" in het R. K. Gebouw „Domi" te Overveen. 8.15 uur: Trainingsavond van de E.H.R.K Dameswandelsportvereeniging „Sportief", ver trek: Graaf Willemstraat 12, Haarlem-Oost. 8.30 uur: Vergadering R. K. Reclasseerings vereeniging in het gebouw Bakenessergracht 26 zwart. 8.30 uur: Repetitie Gem. Tooneel „Thalia" in het Clublokaal, Spekstraat 8. VRIJDAG 6.45 uur: Oefenuur van de R. K. Zwemvereeniging V. O. Z. in het Sportfondsen- bad voor meisjes. 7 uur: Gymnastiek-repetitie Jongensafdee- ling van de Sportvereeniging „Hercules Win fried" in de school Tempeliersstraat. 8 uur: Repetitie Rederijkerskamer Alberdingk Thijm in de Studio, Lange Wijngaardstraat 17. 8.15 uur: Lezing van „Geloof en Wetenschap" in den Stadsschouwburg. 8.15 uur: Trainingsavond van de E. H. R. K. Heerenwandelsportvereeniging „Sportief"; star ten vanaf Graaf Willemstraat 12, Haarlem- Oost. 8.30 uur: Gymnastiek-repetitie heerenafdee- ling R. K. Sportvereeniging „Hercules Win fried" in de school aan de Tempeliersstraat. ZATERDAG 1.20 uur: Excursie Reisvereenl- ging voor Katholieken naar de Rijksverzeke ringsbank te Amsterdam. 5.55 uur: Bezoek aan de Studio van den K. R. O. van de Reisvereeniging voor Katholieken. 6 uur: Zwem-uur van de R. K. Zwemveree niging V.O.Z. in het Spórtfondsenbad voor jon gens. Teneinde eikaars bezoek niet te hinderen of te bemoeilijken wordt allen R. K. Vereenigin- gen bij 't uitschrijven van vergaderingen ver zocht vooraf overleg te plegen met het Alge meen Secretariaat, mej. W. van den Singel, Kleverlaan 194, telefoon 23608 en bij vaststellen hiervan onmiddellijk mededeeling te doen. In Haarlem-Noord werd gisterenmorgen om half twaalf brand gemeld aan den Vergierde- weg. Eenig waschgoed, dat in een kamer achter een comestibleswinkel, op den hoek van den Muiderslotweg, hing, geraakte in vlammen. Men was in staat den brand met enkele em mers water te blusschen, zoodat de brandweer geen dienst behoefde te doen Tevens werd brand gemeld in een perceel aan de Voorzorgstraat, waar een brandende kachel door den vloer was gezakt. De brandweer was spoedig ter plaatse. Gisterenavond om tien uur moest de brand weer opnieuw uitrukken. Ditmaal was brand uitgebroken in de garage van den expediteur G. ter Wal aan de Botermarkt. Het bleek, dat de inhoud van een der vrachtwagens was gaan smeulen, zoodat rookwolken spoedig de garage vulden. Teen de brandweer ter plaatse was, werd de wagen naar buiten gereden, waar het verdere blusschingsw;erk plaats vond. Ook dit derde brandje bracht dus geen bij zondere sensatie voor onze wakkere vrijwilligers. i Zaterdagmiddag om kwart voor één hield een droeve stoet een oogenblik stil voor het gebouw van de N.V. Drukkerij „De Spaarnestad". Men bewees hier de laatste eer aan het stof felijk overschot van den heer Th. Heemskerk, die op drie-en-dertigjarigen leeftijd in het Martin Lutherziekenhuis te Berlijn overleed tij dens een dienstreis, welke hij als intern-admini stratief controleur der vennootschap maakte. De heer J. Hazenberg, procuratiehouder van „De Spaarnestad", hechtte een krans aan den lijkwagen, terwijl voor den hoofdingang van het bedrijf vele employé's in stilte een laatsten groet brachten. Toen de stoet vertrokken was begaf zich een deputatie van tien leden uit het personeel naar het kerkhof St. Barbara, waar het stoffelijk overschot aan den schoot der aarde werd toe vertrouwd. In Haarlem-Noord is een vereeniging voor pcstduivenliefhebbers opgericht, genaamd „De Luchtklievers". Deze vereeniging is aangesloten by den Haarlemschen Bond Aanmelding kan geschieden in Beukenstraat 28, waar tevens inlichtingen worden verstrekt. Burcerlijke Stand. Geboren: Derk, zoon van H. Plomp en C. Bults; Robertus Ferdinan- dus, zoon van H. A. Loose en S. C. Krah (won. te Wormerveer); Johny, zoon van D. Vis en J Verhoeven; Anna Maria en Margaretha Maria, dochters van D Nibbering en H. Clijnk. Ondertrouwd: J. Glandorff en J. Veen; G. P. Homburg en L. Dekker; N. Koolmoes en E. A. van den Berg en G. Brul; S. van den Berg en A. Appelboom; R. de Jong en U. P. Bakkum Overleden: Gerrit van Dijk, 57 jaar, gehuwd met D. Slooten (won. te Krommenie). De huismoeder, die „HET ZONNETJE IN HUIS" vertegenwoordigt, heeft alles over voor mooie, degelijke, sierlijke gordijnen. Zij weet dat ze daar door eigen zonnigheid stimuleert en vergroot. Weefstoffen in prima kwaliteit, effen kleuren, zonnige tinten en moderne streep-dessins, honderd en twintig centimeter breed, zijn genoteerd op den-' A laagst mogelijken prijs Il Cl» Op de bekende uitspanning „Westerbou- wing" werd Zaterdagmiddag officieel ge opend de Eerste Neder'andsche Heemkunde- week. In de groote restauratiezaal hadden zich ruim honderd deelnemers vereenigd, toen de burgemeester van Renkum, de heer J. J. Talsma, de week met een beschouwing over „De Gemeente Renkum als centrum van Nationale Heemkunde-be oefening:", opende. Allereerst heette de heer D. J. van der Ven het gezelschap welkom. Hij wees op het feit. dat deze week de eerste nationale bijeen komst is. Spr. herinnerde in dit verband aan de regionale studieweken in Nuenhem (L.) en Tilburg. Doch thans kan hij verwelkomen de leidende figuren van tal van nationale ver- eenigingen op dit gebied. Hierna nam de burgemeester van Renkum het woord, waarby hij de aanwezigen welkom heette. Heemkunde houdt zich bezig met talrijke elementen (sociologie, folklore, morphologie enz.). In dit opzicht staat Renkum niet achter aan. Hoewel veel van het oude verdwenen is, blijven toch ook vele typische plekjes ge spaard. En wat hier niet te vinden is, vinden we in andere plaatsen in dezgn omtrek groo- tendeels. Renkum heeft echter andere ibijzon- derheden en wel op historisch gebied. Vondsten uit den Romemschen tijd en Middeleeuwen vinden we hier terug, zooals Duno, Doorwerth, Grundsvoort en Rosande. Tal van sagen en legenden leven hier nog. In het wapen van Renkum ligt de legende van Windekind. Maar ook levende historie is er in de oude kerkjes van Oosterbeek en Heelsum, de Hemelsche Berg, een verzamel plaats van dichters. Spr. besloot met een overzicht van indus trie en toerisme, wijzend op de onderlinge samenwerking van de gemeente Renkum, Stichting „Geldersch Landschap" en „Vereen, tot behoud van Natuurmonumenten", om groote deelen van de mooie landstreek in vertrouwde handen te krijgen. Het gezelschap begaf zich dan op weg om een wandeling te maken door de prachtige bosschen. Hoewel de totaalindruk van de na tuur nog doodsch is, konden goede kijkers toch reeds liet eerste teere groen bespeuren. De v/andeling leidde r.aar de Huneschans, een 55 meter boven den Rijn gelegen hoogte, omgeven met grachten en en wallen, vanwaar men een schitterend panorama heeft over Betuwe en Veluwerand. Men toog dan naar Hotel „Da Duno", waar de Commissaris der Koningin in de provincie Gelderland, mr. S. baron van Heemstra het gezelschap ontving, namens de Stichting „Het Geldersch Landschap". De tijd ligt gelukkig achter ons, aldus spr.,, dat men vijandig stond tegenover de idee van Heemschut. Thans blijven de monumenten uit de „duistere middeleeuwen" in eere! Het is een verblijdend teeken, dat alle vereenigingen op het gebied van heemschut zich nu samen beraden tot behoud van onze mooie gebrui ken en monumenten. Vervolgens vertrok nu het gezelschap over het landgoed „De Duno", langs „Het Jagers huis", over den beroemden Italiaanschen weg, vanwaar een extra-tram de bezoekers terug bracht naar Oosterbeek. Des avonds volgde een bijeenkomst in de zalen van het Arnhemsche Gemeente-Museum. Na een orgelbespeling werd vervolgens een rondgang door het gebouw gemaakt. ie volmaakt in zichzelf gelooft, begaat niet alleen een zonde, maar levert een bewijs van zwakheid. Het groote probleem voor elke vrouw. Hoe deze te bereiken? Een brengt de oplossing! Ons spe cialistenwerk geeft U de ga rantie voor de juiste coupe. Vakwerk 't kenmerk Di± garandeer! U prima uit voering, in alle prijzen! Toonzatn Electr. Steenhouwerij Haarlem, Judith Leysterstraat 1921 Telefoon 10298 Typen, Steno in de mo derne talen, Esperanto. Haarlem Dir.: Leeraar Schoonschr. M.O. De R.K. Dames- en Mannenzangvereeni- ging St Caecilia. welke deelneemt aan het op 9 en '16 Juni uitgeschreven zangconcours van den R.K. Bond van Noord- en Zuid- Holl R.K Zangver., vraagt DAMES zoo wel als HEEREN zich te laten inschrijven Aanmelden voor heeren lederen Dinsdag avond en voor dames lederen Woensdag avond van 8—9.30 uur, in het Gebouw St Bavo, Smedestraat. HET BESTUUR Wat zyn ze toch mooi de bij WASSENAAR, altijd iets aparts. En dan moet U zien, die keurige sorteering U vindt daar in eiken prijs een groote verscheiden heid En de prijzen vallen altijd mee w/mmAAït VINDT U EEN RUIME SORTEERING KONINGSTRAAT 7, bij de Groote Markt. OUDSTE ZAAK IN RELIGIEUZE ARTIKELEN DAMES- EN KINDERKLEEDING Amsterdam: Nieuwendijk 225-229

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 3