m t PASCHEN ld est transitus mmm 'mm Summer Welles tot de jour malls tens „Mijn naam is Haas em ik weet yam miets MENSCHEN VERDWIJNEN IN DE GRENSSTREEK ZONDAG 24 MAART 1940 VAN WEEK TOT WEEK Woedende bijen vielen katjong aan Het ventje overleed op weg naar de kliniek Geruchten over kapok Uiteindelijk voor Duitschland bestemd? OUD-REGENT OVERLEDEN Vragen en wenschen naar aanlei ding van verschillende feiten Groningen 900 jaar DE VOEDSELSCHAARSCHTE IN MIDDEN-LOMBOK LUCHTVERKEER AMSTER DAM—BERLIJN Toestellen van de Lufthansa in regelmatigen dienst Het luchtgevecht bij onze Oostgrens Verhaal van den Duitschen vliegtuig-commandant H. M. DE KONINGIN NAAR SOESTDIJK Koninklijke onderscheiding Onderscheiding voor Nederlanders Hun verdiensten voor Luiksche Watertentoonstelling erkend Begrafenis R. C. T. van Roosmale Nepveu Begrafenis van H. C. Zentgraaff Phase, id est transitus.... Paschen, dat is de Over-schrijding, zoo zou men preciezer uit het Latijn kunnen vertalen dan gebeurt, Wanneer men zegt: Paschen, dat is de voorbijgang des Heeren. Transire beteekent méér dan voorbij gaan. Het veronderstelt, dat er twee gebieden bestaan, hier een en ginds een en dat men zich voortbeweegt van het eene gebied naar het andere. Het wordt bijvoorbeeld gezegd van een rivier, waarbij dan het woordje Trans den over kant aanduidt, het Transjordaansche, het Transtevere, dat is gene zijde van de Jordaan gene zijde van den Tiber, zooals wij in onze taal zeggen: het Overrijnsehe, en Over-IJssel Transitus, dat is het gaan naar dien anderen kant, waar wij ons gewoonlijk niet bevinden, maar dien wij nu betreden. „Transitus Domini" zegt hetzelfde omtrent God. Het beteekent, dat God de Heer over-stapt naar den anderen oever, dat Hij komt naar de zijde, die niet de gewone voor Hem is, maar de andere. God komt naar den kant van het ongoddelijke en wij komen naar den kant van het bovenmenschelijke. God daalt af en komt over de grens. Wij stijgen op en gaan over de grens. Dit is heel precies de geheimzinnige zin van die schriftuurlijke woor den: Phase, id est transitus. Trans-itus, In het Fransch nog mooi bewaard als tré-pas, een „stap naar den overkant'' be teekent ook: „doodgaan", of, zooals wij het met behoud van dit kernbegrip nog noemen: over lijden. Dit woord lijden moet ons dan niet doei. denken aan smartlijden, maar aan dat „lijden", Waarvan wij het verleden deelwoord gebruiken ais wij zeggen: een jaar „geleden". Overlijden beteekent dan voorbijgaan naar den overkant. Deze beteekenis van „overlijden", maar in den tegenovergestelden zin, dat is Paschen. Het is een over-lijden van ginds naar hier, van den dood naar het leven. Paschen, dat is het over lijden van den eeuwigen Christus, precies het tegenovergestelde van ons natuurlijk doodgaan het is een komst uit het gebied van den dood haar het gebied van het leven. Christus is over-gegaan, hij over-schreed eer streep, die getrokken was in de schepping Daarom wordt Hij de nieuwe Adam genoemd De oudste transgressie was de overtreding Adam „overtrad" Gods gebod in het aardsche Paradijs. Hij zette een stap, een beslissender stap, in de andere richting. Hij bewoog zich naar dien kant van het gegevene, waar hij niet komen mocht. God had gezegd: tot zoover, maar niet verder. Adam „overtrad" dit „ge bod", dit „gebied" (de twee woorden hangen samen). Dit was de transitus van Adam. Het Was de stap naar den verkeerden kant. Hierdoor veranderde alles in de wereld. De mensch kwam door deze overschrijding terecht aan een andere zijde. Daar was het Paradijs biet meer. Hij was trans paradisum, zou men kunnen zeggen: aan gene zijde van het paradijs terechtgekomen. Paschen is de nieuwe overgang. Het woord hangt weer samen met een begrip, dat wij ge zegeld gebruiken, als wij spreken over den Overgang van den eenen staat naar den ande ren. Wij onderscheiden dan de overgangs-fase. Die fase, die Phase, is het feest van Paschen Voor God en voor ons. Door Christus zetten wij den stap-terug. Door Christus zet ook God den stap-terug. Ziedaar het geweldige geheim van het woord: ld est transitus. Wij vinden dat mystieke Bijbelwoord in het tweede Boek van Mozes, het boek van den uit tocht, Exodus. Zooals in een modernen roman de woorden, die den titel vormen, vaak in den tekst terugkomen en daar een heel bijzondere beteekenis krijgen, zoo komt in dit boek van den uit-tocht dat woord uit-trekken terug in een veel dieperen zin. In het twaalfde hoofd stuk van de veertig ontmoeten wij het woord Overtocht, waar verhaald wordt, dat de Joden 'tl Egypte zich gereed moeten houden en dar fcij staande aan tafel, gekleed voor de reis, 'amsvleesch moeten eten. God gebiedt dit kan Mozes, want zegt God: „het is immers Phase, dat is de overtocht, des Heeren." De tekst vervolgt aldus: „est enirn Phase, ic est transitus, Domini, et transibo per terram Aegypti Het is Paschen, dat is de overtocht des Hee ren en ik zal overkomen naar het land van Egypte. God is toornig. Hij is niet verzoend biet de menschheid. Hij zal overkomen en zai verschrikkelijke straffen zenden over de Egyp- lenaren. Deze overtocht Gods naar het gebied der fcgyptenaren is een tragische, wrgkende over wicht, doch die zijn tegenbeeld heeft in den °vertocht van Gods volk over de Roode Zee, ben exodus. De transitus van God is vijandig, doch Hij ®taat aan de Joden hun exodus toe, hun tran situs, die een blijk van vriendschap is. Dit werd be instelling van het Paaschfeest, het feest van ben overtocht Gods. De Joden vierden en vieren sedertdien dit Paaschfeest als het feest van hun verlossing b't de slavernij van Egypte. Het wfe een zwak W^genbceld van de uitdrijving uit het Paradijs, beze redding uit Egypte. Het was een Paschen, blaar een onvolmaakt, een onvolledig Paschen. Het stond tegenover den uittocht van Adam, fcevolg van Adams overtreding, maar het ver nietigde die uitdrijving niet. Het gaf alleen te Verstaan, dat Gods toom niet geheel onvoor waardelijk is. Het herstelde niet de oorspron kelijke vriendschap van God. Het was de over- Wicht van een vertoornden God, doch Die zijn to°rn beperkte. Dit onvolledige Phase wordt volledig door den °vertocht van Christus. Gok dit Phase is een transitus Domini, doch 1111 is het een volledige overtocht. God komt bkar de andere zijde ais vriend. Christus sterft ons Paaschiam is geslacht en daalt af ter e"e, daarna verrijst Hij en overwint den dood. Dit is de overtocht van Christus, het over een, als gevolg van Adams overtreding, in j|eb kruisdood, daarna het andere over-lijden. et terugkomen van gene zijde des doods door e'6en klacht. ^°or ons beteekent dit, dat een grens is weg hennen. Wij sterven niet meer. Wij worden ezeeuwigd. Onze dood is een transitus per transitum Domini, een overtocht krachtens den overtocht des Heeren. Wanneer wij sterven en begraven worden met Christus zullen wij met Christus verrijzen. Dit verzekert ons het Doopsel, het teeken van on zen overtocht uit het rijk van den ouden Adair. naar het rijk van den nieuwen Adam. Vol diepen zin is de gedachte aan het woorc „transitus", dat heel de beteekenis van het Paaschfeest samenvat, en dat ons wijst naar gene zijde, ons moed geeft om in het leven die zijde te kiezen. Want wij, die van de Kerk zijn wij zijn in deze wereld de menschen „van de overzijde". A. v. D. Een voor Indië zeldzaam ongeluk met doo- delijken afloop speelde zich dezer dagen af op het emplacement van de H. V. A.-suikerfabriek „Soemberdadie" nabij de Kotta Kediri. vertelt het Soer. Handelsblad. Een katjong speelde op het erf van een leegstaande employé's woning en trapte on gelukkigerwijs op een vrij groote, zich op den grond tussclren de grashalmen bevin dende, bijenkorf. De toestand werd voor den jongen nog fataler, doordat hij kwam te vallen. Bij drommen tegelijk vielen de woedende bijen het ventje aan, dat om hulp gilde. Men deed volgens de „Oosth.-bode" hierna wat men kon, doch het bleek heel wat moeite te kosten, voordat men er in slaagde, de bijen te verdrijven. Eindelijk gelukte dit, doordat eenige grashoopen in brand werden gestoken en de insecten het niet konden harden vanwege den rook. Het deerlijk gestoken knaapje werd toen per auto naar de H. V. A -polikliniek getranspor teerd, doch tijdens het transport overleed hel arme kind. Men onderzoekt thans, in hoeverre de bijen den dood hebben kunnen veroorzaken, daar het volstrekt niet uitgesloten wordt geacht, dat het jongetje meer door den schrik en doodsangst het leven heeft gelaten. Het Soer. Handelsblad van 6 Maart schrijft: Wij hebben Maandag j.l. medegedeeld, dat het Kapokfonds 2500 ton kapok met geheime bestemming verkocht had, en ook, dat deze transactie geheel buiten den handel is omge gaan. Beide mededeelingen verdienen correc tie. Ten eerste blijkt de hoeveelheid verkochte kapok 3000 ton te zijn en ten tweede geschied de de transactie door bemiddeling van het makelaarskantoor Heiligers te Soerabaja. Deze transactie heeft «uiteraard de bijzon dere interesse van den handel en daar er toch niet zooveel te doen valt, neemt men er den tijd voor, om het fijne er van uit te zoeken Dientengevolge ontvangt de journalist, die zich ook voor deze transactie interesseert, tal van tegenstrijdige mededeelingen. De interesse van den handel is begrijpelijk. Ten eerste gaat het hier om een geweldige transactie, ten tweede ligt het in den aard van den mensch, om ge heimen te trachten te doorgronden. ïntusschen is nog gebleken, dat het deel der kapok, dat te Semarang zal worden geperst en dat thans op 1900 ton wordt geraamd, per spoor naar Soerabaja zal worden vervoerd. Een uniek transport in de annalen der N. I. S., die voor dit vervoer ongeveer 600 wagons moet vrij maken en een extra bate van 19.000 in haar kas ziet vloeien. In handelskringen vraagt men zich natuurlijk af, waarom het dure transport te land en niet veel goedkooper transport over zee is gekozen. Voorts staat vast, dat de En gelsche exporteurs, die over een persinstalla tie beschikken, niet aan het persen deel nemen In Semarang zijn de firma's Mac Neill en Burns Philp niet uitgenoodigdin Soerabaja stelt men zich op het standpunt, dat men eerst kan medewerken als de bestemming bekend is. Verder doet het gerucht de ronde, dat de geperste kapok, welke van Semarang komt, op geslagen zal worden aan de goedangs van de D. A. D. G. aan de Hollana-Pier en' voorts, dat voor het vervoer van deze kapok een boot, gecharterd is. Als plaats van bestemming wordt Wladiwostok genoemd Wij geven deze geruchten slechts weer, om te doen uitkomen, dat over de bestem ming van deze kapok een algemeene fee ling bestaat, namelijk, dat zij uiteindelijk voor Duitschland bestemd zou zijn. Wij willen ten slotte eindigen met nog een feit, dus iets wat vaststaat, mede te deelen, namelijk, dat op het moment, dat deze kapok de haven verlaat, alles tot den laatsten cent is betaald, zoodat het ka pokfonds geen enkel risico kan loopen voor wat later met de lading zou kunnen gebeuren. MEDAN, 23 Maart (Aneta) Gisterenavond is de oud-regent van het sultanaat van Asahan, Tengkoe Alang Jahja, plotseling te Tandjong- Balei overleden. De overledene bereikte den leeftijd van 85 jaren. Van 1915 tot 1933 fungeerde de thans over ledene als tengkoe-regent tijdens de minder jarigheid van den tegenwoordigen Sultan. Wijlen Tengkoe Jahja was zeer bekend in Europeesche en inheemsche kringen. Hij was ridder in de Orde van den Nederlandschen Leeuw en Officier in de Orde van Oranje-Nassau. 99 Men schrijft ons van den grenskant: Dezer dagen werden we weer opgeschrikt door een bericht uit een onzer Limburgsche bla den: Man uit Heerlen ging drie weken geleden naar Duitschland en men heeft sindsdien niets meer van hem vernomen. Vermoedelijk wilde hij in Berlijn een zaakje opknappen voor een in Amsterdam wonenden Duitscher. Natuurlijk mag men veronderstellen dat de vermiste aan gehouden werd en dat hij wel op een of andere manier Duitsche wetten overtreden heeft. In verband met deze en dergelijke feiten is het te begrijpen als geleidelijk zich een onaangenaam gevoel van de menschen der grensstreek meester maakt. Het gebeurt te vaak dat menschen verdwijnen of, even over de grens, onvoorzien worden ingere kend. Gewoonlijk hebben ze een en ander op hun geweten, een min of meer ernstig misdrijf, „Devisenschiebung", of tenminste een verzuim of domheid. Het meest tragische was wel het geval Cam- mans; een geboren Nederlander, Duitscher ge worden door vrijwillige dienstneming in het Duitsche leger gedurende den Wereldoorlog, liet zich met spionnage in en werd te Berlijn terechtgesteld. De man had nog een bewijs van Nederlanderschap in zijn geboortestad weten te verwerven, dit heeft hem niet kunnen redden, omdat het ten om-echte verkregen werd. Hij was over de grens gelokt, doch kende overigens het risico zijner handelingen. Ook zijn twee meisjes uit Heerlen verdwenen, Geen feestdag kan zoo groot en goed, Zóó'n bron van kracht en nieuwen moed, Als 't feest van Paschen wezen: Trots bitt're pijn en zielenood, Trots lijden en trots marteldood, Is God de Heer verrezen. Wanneer de laatste hoop verdwijnt, En er niets meer te redden schijnt, Tóch niet verloren geven Wij zien het ook in de natuur: Zelfs na een winter, fel en guur. Ontwaakt er weer nieuw leven Al krijgt het onrecht nóg zoo'n macht, En schijnt er tegen zooveel kracht Wel niets meer te beginnen, De Christus overwon den dood, Al is de boosheid nog zoo groot, Het goede zal verwinnen. HERMAN KRAMER. later in Duitschland veroordeeld om dezelfde redenen. Rekening houdende met daar heer- schende strenge wetgeving en mentaliteit kwa men ze er nog min of meer genadig af. Onlangs verdween een onderwijzer uit Echt, die te nieuwsgierig zou geweest zijn. Na enkele dagen dook de man, aangehouden op Duitsch gebied, weer op. Nu weer: man vermist uit Heerlen. In het algemeen moet men toegeven dat tot aanhouding' aanleiding bestond en dat de straf maat, tijds- en omstandigheden in aanmer king genomen, begrijpelijk blijft. Toch vraagt men zich af, of de familiebetrekkingen niet spoediger ingelicht kunnen worden, zoodat zij stappen kunnen doen. En dienen onze autori teiten niet alle wegen en paden naar vreemd gebied af te bakenen? Er heeft zich, zooals men weet, in Groningen een comité gevormd ter herdenking van het 900-jarig bestaan der stad, welke veel ouder is, maar die eerst in het licht der historie treedt door een document van 1040. Het comité zal trachten de noodige gelden bijeen te krijgen voor het aanbrengen van een steenen frontispice aan het stadhuis. Deze gevel werd indertijd door gebrek aan geldmid delen in hout uitgevoerd. Verder staan op het programma: onthulling van de gerestaureerde poort van het oude Prinsenhof, de aanbieding van drie beelden, ter versiering van den hoofd ingang van den Martinitoren, een tentoonstel ling van foto's, gravures, kaarten en andere do cumenten, welke een beeld geven van oud-Gro- ningen, en de uitvoering' van oude volksdansen op de Groote Markt. AMPENAN, 23 Maart (Aneta) In verband met de voedselschaarschte, welke thans in Midden-Lombok heerscht, zijn verscheidene Europeesche bestuursambtenaren derwaarts ge detacheerd, ten einde een direct toezicht te houden op de voedsel-voorziening en hulpver leening. De landbouw-voorlichtingsdrenst verstrekt zaailingen voor drie-maandelijksche gewassen aan de bevolking. Deze worden met vracht auto's aangevoerd. De in Midden-Lombok gevestigde geneesheer oefent geregelde controle uit op den gezond heidstoestand van de bevolking. Het feit, dat sedert enkele dagen de Duitsche Lufthansa wederom vliegt tusschen Amsterdam en Berlijn, blijkt nog niet algemeen bekend te zijn. Vandaar, dat de verschijning van een Duitsch verkeerstoestel boven Nederlandsch grondgebied reeds enkele malen aanleiding heeft gegeven tot geruchten als zou een Duitsch mili tair vliegtuig boven ons land hebben gevlogen. De bevolking in den omtrek van oen „corridor", welke voor het verkeersvliegtuig is aangewezen, zal wel spoedig gewend zijn aan de geregelde verschijning van deze toestellen. De pogingen, om het Britsche vliegtuig, dat Vrijdagmiddag bij Herwen, in de nabijheid van Lobith, na een luchtgevecht met Duitsche vlieg tuigen, is neergestort, te bergen, heeft men voorloopig moeten staken. Door den lagen wa terstand op het ondergeloopen land kon men de wrakstukken van het toestel slechts met kleine roeibooten naderen en 't bleek onmogelijk met behulp daarvan de zware onderdeelen te lichten. Overigens zou men uit de verhalen van oog getuigen kunnen opmaken, dat het Britsche toestel reeds eenigen tijd, voordat het neer stortte, ernstig door mitrailleurvuur getroffen was. In deze richting wijst ook het verhaal, dat een Duitsche vliegtuig-commandant, die bij he.t luchtgevecht betrokken was, volgens het Duit sche Nieuwsbureau, deed. Deze Duitsche piloot vertelde, dat hij onmid dellijk opsteeg, toen het geronk van een vlieg tuig gemeld werd. „Ik zag toen, dat het waar genomen vijandelijke vliegtuig de Maas volgde tot waar die rivier in den Rijn uitloopt. Zon der eenigen twijfel bevond het vliegtuig zich toen boven Nederlandsch gebied. Van de Ne- derlandsche Rijngrens volgde het den Rijn stroomopwaarts en wilde, toen het mij zag na deren, met een grooten boog weer naar Holland terugkeeren. Toen ik het vuur opende was de Engelschman blijkbaar volkomen verrast, dat het mij, ondanks de groote hoogte, die hij had weten te bereiken, toch nog gelukt was, hem op de hielen te volgen. Slechts een paar schoten uit mijn machinegeweer waren voldoende, on: den Engelschman uit het vliegtuig te doen springen. Overigens had zijn toestel reeds veel aan hoogte verloren. Ik zag, hoe hij zich lang zaam en moeilijk tot den sprong gereed maakte Vermoedelijk was hij reeds getroffen. De lucht- strijd had nauwelijks één minuut geduurd. De Engelschman had in het geheel nog niet kun nen vuren, toen zijn machine reeds afzakte Vermoedelijk wordt van dit luchtgevecht nog indirect melding gemaakt in het Duitsche leger- bericht van Zaterdag, waarin gezegd wordt, dat schendingen van Nederlandsch gebied geconsta teerd werden om 12.22 uur en verder om 22.31 uur en om 23.14 uur Naar wij van gezaghebbende zijde vernemen heeft het eerste geval van Nederlandsche neu- traliteitsschending vermoedelijk betrekking op het Britsche vliegtuig, dat nabij Lobith is neer gestort. Van de beide andere gevallen van nach telijke overvliegingen is niets bekend. H. M. de Koningin is Zaterdagmiddag per auto van het Huis Ten Bosch naar het paleis Soest- dqk gereden om de Paaschdagen bij het Prin selijk Paar door te brengen. H. M. de Koningin heeft mej. M. A. du Cha- tinier. eerste linnenjuffrouw, toegekend het zil veren kruis van verdiensten van de Huisorde van Oranje wegens 40-jarigen Koninklijken Dienst. Broeders, zuivert u van den ouden zuurdeesem teneinde een nieuw deeg ie worden, gelijk gij ongezuurd moei zijnr want ons Paaschiam, Christus, is geslacht. Epistel Ter gelegenheid van de in 1939 gehouden Internationale Watertentoonstelling te Luik zijn verschillende onderscheidingen verleend aan vertegenwoordigers der buitenlandsche in zenders. O.a. zijn de volgende drie Nederlan ders onderscheiden: Ir. J. P. van Vlissingen, directeur-generaal van den Rijkswaterstaat, is benoemd tot groot officier in de Kroonorde. De heer H. A. Hooft, voorzitter van het uit voerend comité voor de Nederlandsche deelne ming aan de Watertentoonstelling, is benoemd tot groot-officier in de orde van Leopold II. Mr. H. van Romburgh, handelsraad der Ne derlandsche legatie in België, onder-voorzitter van het uitvoerend comité voor de Nederland sche deelneming, is benoemd tot groot-officier in de Kroonorde. Op Nieuw Eik en Duinen is Zaterdag middag onder groote belangstelling ter aarde besteld het stoffelijk overschot van den heer R. C. T. van Roosmale Nepveu, gezant ter beschikking. Onder hen, die naar de begraafplaats w-aren gekomen om den overledene de laatste eer te bewijzen, bevonden zich de minister van Bui tenlandsche Zaken, mr. E. N. van Kleffens, de vice-president van den Raad van State, jhr mr. F. Beelaerts van Blokland, de Spaansche gezant, de heer Gines Vidal y Saura, onze toe komstige gezant in Boedapest, mr. G. W. baron de Vos van Steenwijk, de oud-ministers van Buitenlandsche Zaken jhr. mr. A. C. D. de Graeff en mr. J. A. N. Patijn, de oud-comman dant van het veldleger, jhr. W. Röell, de opper kamerheer van H. M. de Koningin, mr. W. J. baron van Lynden, de secretaris-generaal van het departement van Buitenlandsche Za ken, jhr. mr. A. M. Snouck Hurgronje, en dr. J. H. van Royen, chef van de afdeeling diploma tieke zaken van het departement van Buiten landsche Zaken. Voorts waren aanwezig de oud-gezant de heer Ridder van Rappard, H. C. baron van Tuyll van Serooskerken, E. L. graaf van Limburg Stirum, jhr. R. van der Wijck jhr. mr. A. K. C. de Brauw, jhr. ir. A. C. Stoop van Strijen, notaris jhr. C. J. G. Six, W D. graaf van Limburg Stirum, kamerheer var? H. M. de Koningin, mr. H, Daniels, admini strateur van het departement van Buitenland sche Zaken, de heer R. D. van Haersma Buma, jhr. J. Rendorp, jhr. ir. C. E. W. van Panhuys. en de heer J. Lopez Nolivan, griffier van het permanente hof van internationale justitie In de aula, waar op het orgel koraalmuziek van Bach ten gehoore werd gebracht, gaf mi nister van Kleffens uiting aan de diepe deel neming der regeering en aan de groote waar deering, welke zij voor dezen trouwen landsdie naar gevoelt. Spr. roemde het diepe inzicht van wijlen den heer Van Roosmale Nepveu in men schen en dingen, welk inzicht door jarenlange ervaring was gerijpt en door studie verfijnd Zijn woord had gezag en dikwijls is het voor gekomen, dat hij op critieke momenten een goede oplossing wist aan te geven, of in een warwinkel van moeilijkheden den juisten weg te vinden. In dit verband herinnerde de minister aan den tijd, welken wijlen de heer Van Roos male als gezant heeft doorgebracht in Spanje waar hij vruchtbaar heeft gewerkt en waar hii dank zij de achting, welke de Spaansche regee ring hem toedroeg, een zeer moeilijke aangele genheid oploste tot heil van Nederland. Spr. eindigde met een woord van troost tot de nabestaanden. Aan de groeve heeft ds. H. W. Creutzberg de begrafenisplechtigheid geleid, waarna een schoonzoon voor de belangstelling heeft ge dankt. De kist was gedekt met een groot aantal kransen, o.m. van den minister van Buiten landsche Zaken en van de Hongaarsche re geering. BANDOENG, 23 Maart. (Aneta) Vanmiddag werd op de nieuwe begraafplaats alhier het stoffelijk overschot ter aarde besteld van den gisteren overleden directeur-hoofdredacteur van de „Java-Bode". H. O. Zentgraaff. De plechtigheid, die gehouden werd bij eeni gen regen, werd voorafgegaan door een gezon gen Requiemmis in de kapel van het St. Rorro- meus-ziekenhuis. Een groote schat van bloemen dekte de baai en vele belangstellenden waren bij de uitvaart aanwezig. Aan de groeve spraken achtereenvolgens de heeren Metzelaar, directeur van de Kon. Druk kerij „De Unie", ais naaste medewerker van den heer Zentgraaff. Sluimers van het „A. I. D. De Preangerbode" als waarnemend hoofdredac teur van de „Java-Bode", namens allen die met den heer Zentgraaff hebben samengewerkt, P Smit, die de laatste groeten bracht namens den Bond van oud-onderofficieren te Bandoeng en omstreken, Heinen, die met eenige andere oud marechaussees een laatsten groet bracht aan den gestorven eere-korporaal van het korps marechaussees, Verboom, fractie-leider van dé Vaderlandsche Club in den Volksraad, die Zentgraaff herdacht als een der oprichters van de Vaderlandsche Club, en het lid van de Va derlandsche Club, Jan Fabius, die constateerde, dat met Zentgraaff is heengegaan een strijder voor de Groot-Nederlandsche gedachte Pastoor Bogaerts verrichtte de absoute. Onder de aanwezigen waren velen uit ne perswereld en verschillende officieele personen, o.a. de hoofdinspecteur van de Staatsspoor,het hoofd van den dienst van den Mijnbouw, de assistent-resident van Bandoeng namens deB gouverneur van West-Java en de resident van Priangan, de assistent-wedana namens den re gent van Bandoeng, een wethouder namens het gemeentebestuur van Bandoeng en een deputa tie van de leerlingen van de Zeevaartschool te Soerabaja in uniform. Het Indo-Europeesch- Verbond werd vertegenwoordigd door den heer De Boer,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 5