Paaschdagen zonder sensationeele gebeurtenissen verloopen INTERNEERINGS- BEVOEGDHEID .ïfijnhardtje Magnetische stormen en Noorderlicht Rook Teleki's bezoek aan de Italiaansche hoofdstad De koffermoord de zachte Virginia sigaret - 20 voor 259 Buitenlandsch Overzicht De actie der Britsche vloot in de Noordsche wateren Kerkelijk leven DINSDAG 26 MAART 1940 Vredesoffensief aan het Rijnfront Fransch en Britsch vliegtuig werden neergeschoten Een verklaring van Roosevelt verwacht Er zou weinig hoop zijn op een spoedigen vrede Priesterwijding te Straatsburg Ernstige, storingen bij telegraaf - en telefoonverbindingen in Amerika Ook in ons land storing MAN PLEEGT AANSLAG OP ZIJN VROUW Twee visschersschepen opgebracht Duitsche prijsbemanning aan boord van Nederlandsche schepen HET EERSTE KIEVITSEI Oude vrouw beroofd te Monster Dader en medeplichtige reeds gearresteerd Lichtkogels Minister Bolkestein hersteld ACCOUNTANT PLEEGDE VERDUISTERING Strafzaak in de tweede helft April voor de rechtbank Moordaanslag te Rucphen Jongen brengt 17-jarig meisje met een bijl ernstige wonden toe Smit naar H.B.C. Aan de gevolgen overleden Deken J. L. F. Dankel- man f In den afgeloopen nacht te Delft overleden Deken J. L. v. Mulukoi** De minister van Justitie, prof. Ger- brandy, die heel lang peinzend aan de lange punten van zijn mandarijnensnor heeft zitten draaien om de beste middelen te vinden tot waarborging en verzekering van de orde en de veiligheid des lands tegen staats gevaarlijke acties en agitaties, is ten slotte op een concreet idee gekomen. In ziende, dat de mogelijkheid van be straffen van zulke acties eerst nadat zij gepleegd zijn, onder de tegenwoor dige omstandigheden nietvoldoende is om de noodige veiligheid te verze keren immers één voltooide staats gevaarlijke handeling kan de noodlot- tigste en meest onherstelbare gevol gen hebben en gedachtig het wijze woord, dat voorkomen beter ia dan ge nezen, omdat men nooit kan weten of genezen nog mogelijk zal zijn, heeft hij aan de Kamer het plan kenbaar ge maakt voor de regeering een ruime in- temeeringsbevoegdheid te vragen, waardoor het haar mogelijk zal zijn personen, die zij op redelijke en verant woorde gronden in staat moet achten tot landsverraderlij ke of staatsgevaar lijke handelingen, bij voorbaat on schadelijk te maken door ze tijdelijk te intemeeren en te isoleeren. Dit is een verstandig plan, waartegen alleen zij bezwaar kunnen hebben, die het met de orde en de veiligheid in onzen democratischen staat ook onder de hui dige abnormale en précaire omstandig heden niet zoo nauw wenschen te nemen en het plegen van staatsgevaarlijke of landsverraderlij ke handelingen in den zin hebben. Wie maakt er immers be zwaar tegen wettelijke bepalingen ter bescherming van het eigendomsrecht of het leven der staatsburgers, tenzij hij', die van plan is te stelen of te moorden of zichzelf maar al te goed kent en weet, dat hij tot stelen of moorden zal kun nen komen? De heer Mussert, algemeen leider van de N.S.B. heeft - tegen dit plan van minister Gerbrandy geweldige bezwaren en gaat er in „Volk en Vaderland" o.m. in dezer voege tegen te keer: Mr. Gerbrandy is minister van Justi tie en als zoodanig heeft hij aangekondigd, dat hü zal probeeren menschen, die niets onwettigs hebben gedaan, te internee ren, m.a.w. in een concentratiekamp op te sluiten als staatsgevaarlijk. Neen, neen, niet zoo kwalijk denkend zijn, geen poli tieke tegenstanders, wat denkt u wel, wij leven in een vrij land envergeet dat vooral niet: wy leven in een Rechts staat. Dè kapitalistische democratische mach ten breken de Gerechtigheid af tot den laatsten steen. Veel steenen zijn er niet meer over. Toch haasten zy zich nu met de laatste steenen van het fundament. Wij verheugen ons, dat zij zelf schijnen te beseffen, dat hun nog maar korte tijd rest. De strijd tusschen de democratie en het nationaal-socialisme in Europa is in zyn laatste phase gekomen; geen honderd Gerbrandy's, Verschuur's, Vorrink's enz. kunnen aan dien afloop iets toe- of ai- doen. En nu, nu willen de heeren concen tratiekampen inrichtenZij kunner. deze nog juist inrichten als zy voort maken, maar zullen zy dan ook nog als beheerders optreden? Misschien nog een blauwe Maandag. Noch het ont zetten uit de ambten, noch het denkbeeld van de inrichting van concentratiekam pen, noch de voorbereiding tot burger oorlog door gewapende partijleiders, is van ons uitgegaan. Dit alles is het werk der democratieën, die wisten den gees- teiyken stryd tegen het nationaal-socia lisme te zullen verliezen en niet het ver- Stand hadden om eerlyk te biyven strijden met oirbare middelen tegen een tegen stander, die bereid was den overwonnen vyand de hand te reiken, om over te gaan tot gemeenschappeiyken opbouw op nieu wen grondslag." En dat schrijft de man van een po litieke denkrichting, die buiten onze grenzen alleen maar met geweld en rechtsverkrachting, met executies en concentratiekampen de macht in han den kan houden. Concentratiekampen 2ijn geen uitvindingen van de democra tieën, maar van het nationaal-socialis me. En na den Finsch-Russischen oor log deden de nationaal-socialisten beter te zwijgen over de Majesteit van het Recht, die door toedoen van hun geest verwanten aan de bolsjewistische beu len en misdadigers weerloos werd uit geleverd. Indien de democratie nood gedwongen zou moeten overgaan tot het ontzetten uit ambten, tot het inrich ten van concentratiekampen enz., dan dienen alleen zij, die daartoe het voor beeld hebben gegeven, hun hand in eigen boezem te steken. Wij begrijpen, dat het dien heeren niet aangenaam is, dat onze democratie zich niet zoo weer- en futloos wil laten afslachten als de de mocratie in andere landen, maar van de nationaal-socialisten geleerd heeft, hoe zij het meest effectief kunnen wor den bestreden. Wat er van ons land terecht zou komen, indien de democra tie den nationaal-socialistischen tegen stander de hand zou reiken om over te gaan tot gemeenschappelijken opbouw op nieuwen grondslag, kan men zien in andere landen, waar één vinger aan het nationaal-socialisme toegestoken vaak niet slechts de heele hand maar ook het hoofd heeft gekost. twjw Avlucht direct Oe echte zijn niet rond, maar hartvormig» voor é*m PARIJS, 26 Maart (Havas). Zondagavond hebben de Duitschers langs den Rijn een groot pacifistisch offensief ingezet. Vlug schriften sneeuwden vanuit vliegtuigen neer en in de boomen aan den overkant van den Rijn en langs muren werden spandoe ken aangebracht, terwijl luidsprekers overal pacifistische leuzen deden hooren. Al spoedig werd deze propaganda van Fran- sche zijde met een welonderhouden vuur uit automatische wapens en mitrailleurs beant woord, waardoor de spandoeken in flarden vlo gen en de mannen, die de luidsprekers bedien den, dekking moesten zoeken. Uiteraard werd 't vuur van Duitsche zyde beantwoord, zoodat de Duitsche poging tot pacifistische toenadering verliep in een levendig vuurgevecht over den Run. Overigens zün de Paaschdagen aan het front rustig verloopen. De luchtmacht was nog vry actief. De Duitsche legerberichten melden o.m. het neerschieten van een Fransch verkenningsvliegtuig door jacht- toestellen by Zweibrücken, en het neerha len van een Vickers-Wellington-toestel door afweergeschut. Dit laatste bericht wordt bevestigd door een mededeeling uit Londen. Verder meldde Berlijn dat vijandehjke ver kenningsvliegtuigen in den nacht op Zondag bo ven Noordwest-Duitschland vlogen, en deze op den terugweg in acht gevallen Nederlandsch rechtsgebied hebben geschonden in den tüd tus schen 22 uur 45 en 2 uur 45. NEW YORK, 26 Maart. (Reuter). De „New York Times" meldt, dat Roosevelt waarschijn- hjk een formeele verklaring zal afleggen over de missie van Sumner Welles. Het blad voegt hieraan toe, dat de president gaarne een einde zou willen maken aan gissingen, volgens welke de regeering nieuwe vredesstappen zou over wegen. Zulke gissingen, meent men, zouden by aankomst van Sumner Welles in de Vereenigde Staten gedaan kunnen worden. De correspondent van de „New York Times" te Washington verklaart, dat een eventueele door Roosevelt af te leggen verklaring volgens diplomatieke kringen waarschynlijk weinig hoop zal bieden op spoedige beëindiging der Vijande lijkheden. Op den ochtend van den eersten Paaschdag heeft, naar Havas be richt, Mgr. Ruch in de krypte der kathedraal van Straatsburg een Dontificale H. Mis opgedragen, waaronder vier priesters werden gewijd. Zooals bekend is, werd Straats burg reeds sinds lang volkomen ontruimd. a NEW YORK, 26 Maart. (Havas). In vrijwel het geheele gebied der Vereenigde Staten zijn telefoon- en telegraafverbindin gen Zondag gedurende vijf uur ernstig be lemmerd door bui&ngewoon sterke electri- sche storingen, die door de geleerden aan magnetische stormen in verband met het optreden van zonnevlekken worden toege schreven. De storingen begonnen des ochtends te 11.53 uur Greenwichtijd. De telefoonverbindingen over langen afstand en de telegraaftoestellen werden buiten werking gesteld, waardoor een millioen Paaschtelegrammen aanzienlijk vertraagd werden. Sedert menschenheugenis heeft zich een „electrische wervelwind" van deze kracht niet voorgedaan. De sterkte wordt geschat op 400 Volt. Van Nieuw-Zeelanü wordt bericht, dat zich daar Maandag een magnetische storm heeft voorgedaan, nadat Zondagavond een Aurora Australis (hetzelfde verschynsel, dat op het Noordelijk Halfrond Noorderlicht genoemd wordt) verschenen was. De magnetische storm veroorzaakte storing in de ontvangst van verre zendstations. Ook in geheel Noorwegen heeft men Zon dagavond en Maandagochtend de gevolgen van den magnetischen storm bemerkt. Tot nu toe heeft men nog geen berichten ont vangen over het zien van het Noorderlicht, doch dit kan een gevolg zyn van de slechte weersomstandigheden. Daarentegen werd het Noorderlicht op den Balkan en in Klein-Azië duidelijk waargeno men. Berichten daarover werden ontvangen uit Ankara, Bratislava, Boedapest en verschillende gebieden in Bulgarije. Het verschijnsel veroor zaakte magnetische storingen bij zwakstroom apparaten. Naar Belga bericht hebben verscheidene bewoners van het Brusselsche gebied en ook in de provincie Zondagavond tegen 22 uur een Noorderlicht waargenomen, dat een steenrood licht verspreidde. Het verschijnsel duurde ongeveer tien minuten. Naar aanleiding van de berichten over mag netische storingen, welke zich Zondag ep Maan dag in vele deelen van de wereld hebben voor gedaan, heeft het A. N. p. zich tot dr. J. Veld kamp, den leider van het magnetisch station van het Koninklijk Nederlandsch Meteorologisch Instituut te Witteveen in Drente, gewend met de vraag, of ook in ons land deze storing op getreden is. Dit is inderdaad het geval geweest, Toen de heer Veldkamp Maandagochtend de fotografische papierstrook, waarop de waarnemingen worden geregistreerd, ontwik kelde, bleek, dat Zondag ook in Nederland een magnetische storm van groote kracht heeft gewoed. Deze was Zondagmiddag om twee uur begonnen en had tusschen vier uur en des avonds zeven uur zyn hoogte punt bereikt. Ook Zondagavond om negen uur was de storing zeer sterk. Toen het diagram Maandagochtend om negen uur van het régistreertoestel werd genomen om te worden ontwikkeld, duurde de storing nog voort. Hoe de magnetische toestand Maandag is geweest, zou pas kunnen blpken, wanneer de diagrammen daarvan ontwikkeld worden. Steekproeven hebben evenwel aangetoond, dat het magnetisme ook in den loop van Maandag gestoord was, zij het met zoo hevig als den vorigen dag. Sedert de ingebruikneming van liet magnetisch station te Witteveen, nu an derhalf jaar geleden, is nog nooit een zoo ern stige magnetische storing als thans opgeteekend, In Januari 1938, toen de waarnemingen nog in De Bilt geschiedden, heeft zich eveneens eer. ernstige magnetische storing voorgedaan, welke, naar men zich nog zal herinneren, ge paard ging met een sterk Noorderlicht. Naar wy vernemen was Zondag het tele- graafverkeer op de korte golf tusschen Neder land en Amerika gestoord. Men heeft de ver binding op de lange golf, we ke echter niet zoo goed was als normaal, kunnen onderhouden Maandag was het verkeer met Amerika op de korte golf het grootste deel van den dag weer mogelijk, hoewel de kwaliteit te wenschen overliet In den loop van den avond werd het echter zoo slecht, dat wederom op de lange golf moest werden overgegaan. Met Indië heeft men Zondag een klein uur geen verbinding gehad. Ook het radio-telefoonverkeer heeft invloed van de storing ondervonden. neden dek moesten blijven. Een der Duitsche treilers was gemerkt AE 29. We zaten net op zoo'n pracht stuk grond, al dus deze zegsman», toen de Duitschers er ons vandaan haalden. Dat opbrengen is voor ons dus wel een fi nancieel nadeel. Maar alles is verder goed ge- loopen en we zijn weer in de beste conditie hier binnengekomen. De Duitsche autoriteiten hebben geen reden opgegeven waarom deze beide Nederlandsche visschersvaartuigen zijn opgebracht. Maandagavond, omstreeks twaalf uur, heeft in de Delistraat te Rotterdam de 38-jarige J. S. een aanslag gepleegd op zyn echtgenoote, de 32-jarige A. W. S. B., die tegen zijn wil de echtelijke woning aan de Seringenstraat had Behalve de IJmuider stoomtreiler „Bruin- visch IJm. 97", waaromtrent wy reeds be richtten, werd de Scheveninger logger „Bep" Sch. 15 de vorige week door een Duitsch schip opgebracht. Onze correspondent te IJmuiden meldt ons daaromtrent de vol gende bijzonderheden: De treiler „Bruinvisch" had Donderdag j.l. om 5 uur in den ochtend juist de netten weer uitgezet, toen een tweetal gewapende Duitsche treilers langszij kwam. Allereerst werd order tot stoppen gegeven en moesten de netten binnenboord worden gehaald. Een Duitsche prijsbemanning, bestaande uit vijf leden, werd aan boord van de „Bruinvisch" gebracht. Hiér deelde de commandant der pry'sbemanning mede, dat de treiler naar Duitschland zou worden opgebracht. Schipper A. Vuil zeide, dat zijn schip neutraal was, doch dit baatte niet. De tien Hollandsche visschers kregen op dracht zich in het voor- of achteronder terug te trekken en daar te blijven. De Duitsche prijsbemanning nam het com mando op de brug en in de machinekamer over en zette koers naar het Duitsche eiland Bor- kum. Hoewel men Donderdagavond bij het vallen der duisternis Borkum reeds vrij dicht genaderd was, besloot men met het oog op mijnengevaar, het anker uit te werpen en de reis den volgenden morgen bij daglicht voort te zetten. Inmiddels was de Scheveninger logger „Bep" dit convooi gepasseerd en ook dit Nederland sche vaartuig kreeg 'n Duitsche bemanning aan boord. Deze logger zou juist met de vischvangst beginnen. Vrijdagmorgen 11 uur kwamen de beide Hol landsche vaartuigen onder geleide van de 2 ge wapende Duitsche treilers te Borkum aan. De scheepspapieren werden door de Duitschers medegenomen. Des middags 2 uur kwam een sleepboot met een aantal Duitsche officieren en een Duitschen loods langszy. De monster boekjes werden geïnspecteerd. Alles bleek in orde te zijn. Medegedeeld werd, dat de Hollandsche vis schers er goed aan deden om niet ten Oosten van den 4en gr. O.L. te komen. Hierna verklaarden de officieren, dat de „Bruinvisch" en de „Bep" weef vry gelaten werden en mochten vertrekken. „Deze Duitschers hebben ons hoffelijk be handeld", verklaarde een der opvarenden. De prysbemanning bleek uit Duitsche visschers te bestaan en we gingen amicaal met hen om. Alleen hadden we geen vrijheid, daar we bc- Naar wy vernemen hebben zich Zondagmiddag twee inwoners van 's Gravenzande, de heeren Rypma en Klop, aan het paleis Noordeinde te 's Gravenhage vervoegd om daar het door hen gevonden kievitsei te overhandigen. Dit is ten paleize in ontvangst genomen en naar Soestdijk, waar H. M. de Koningin toen vertoefde, op gezonden. Afgezien van de ge'oruikelyke activiteit in de lucht zyn de Paaschdagen in het oorlogvoerend Europa vry rustig verloopen, Toch hebben zich twee schynbaar onbeteekenende gebeurtenissen voorgedaan, waarvan de gevolgen echter wei eens minder onschuldig konden blijken, n.l. het optreden der Britsche vloot in de Scandinavi sche wateren en het bezoek van den Hongaar- schen premier Graaf Teleki aan Rome. Evenals by het geruchtmakende incident met de „Altmark" half Februari, waarby, zooals men weet, Engelsche torpedojagers binnen de Noor- sche territoriale wateren een kleine driehon derd Britsche zeelieden, die zich op het Duit sche schip bevonden, bevrydden, hooren wij ih Londen wederom stemmen opgaan, dat Enge land zijn politiek meer moet laten beheersche: door humanitaire regels en billykheidsoverwe gingen dan door wettelyke bureaucratie. En zoo zien wy dan ook de Britsche vloot de laatstc- paar dagen deze nieuwe politiek in de Noorsche territoriale wateren toepassen met als gevolg het torpedeeren van Duitsche schepen. Natuur lijk protesteert Oslo krachtig tegen deze neu traliteitsschending, maar Londen noemt dit thans „zuiver technische schendingen". De op zet is duidelyk: Engeland wil een groot lek in de blokkade tegen Duitschland stoppen. Alsof er geen blokkade bestaat, varen de Duitsche sche pen in de Noordsche territoriale wateren en halen in dè Scandinavische landen allèrlei pro ducten, welke voor de oorlogvoering van het grootste belang zyn. Hieraan wil Engeland thans blykbaar een eind maken. Het optreden tegen de „Altmark" was de inleiding tot deze nieuwe politiek, waarvan Churchill Vel de vader zal zijn. De felle reactie van Noorwegen na het Altmark-incident heeft Chamberlain eenige weken doen aarzelen of deze politiek, waarby schending der territoriale wateren im mers niet kan uitblijven, wel verstandig was Uit de jongste redevoering van den Engelscher. minister van Oorlog, Stanley, waarin deze scherp de houding der neutralen hekelde, blijkt maar al te duidelijk," dat de richting Churchill veld wint en het is wel zeker, dat tenslotte ook Chamberlain de kabinetscrisis in Frankryk was voor den Britscnen premier wellicht eer waarschuwing zich met langer tegen deze nieuwe, minder scrupuleuze politiek, zal kunnen verzetten. De diplomatieke activiteit, waarvan Rome na de beëindiging van het Finsch-Russisch con flict het middelpunt is geworden, is tydens de Paaschdagen niet onderbroken. Gisteren heeft de Hongaarsche premier Teleki twee uur ge confereerd met den Italiaanschen minister van Buiteniandsche Zaken, graaf Ciano en van daag heeft hy een onderhoud met den Duce. Wat kan de reden zyn van dit Hongaarsche bezoek aan de Italiaansche hoofdstad? Dat dit bezoek zoo spoedig volgt op de ontmoeting, welke Hitler en Mussolini op den Brenner ge had hebben, is wellicht een aanwyzing. Uit het geen over deze sensationeele bijeenkomst in de Duitsche en Italiaansche pers is uitgelekt, mag men concludeeren, dat het handhaven van den status quo in Zuid-Oost-Europa een der be- langrykste onderwerpen van de besprekingen tusschen de twee dictators heeft uitgemaakt. Sindsdien zyn er allerlei geruchten opgedoken over een soort driebond tusschen Duitschland, Rusland en Italië, welke volgens Berlyn moge- lyk zou zyn als de Balkanlanden van deze drie landen garanties zouden hebben ontvangen, dat hun grenzen tydens den duur van dezen oorlog geen gevaar loopen. De Balkan zou in invloeds sferen of in „levensruimten" voor de „drie groo- tcn" verdeeld worden en de landen zelf zouden er zich maar bij neer moeten leggen. Zou Roe menië voor dit plan gewonnen kunnen worden? Van den eenen kant moet het er voor Boeka rest wel aantrekkelyk uitzien, zyn grenzen ge garandeerd te weten door Berlyn, Rome en Moskou, want de eerste twee kunnen de revi sionistische eisclien van Hongarye en Bulga rije inzake Zevenburgen en de Dobroedsja tem peren en Rusland zou niet langer een bedreiging vormen voor Bessarabië. Wat is een garantie van deze drie landen echter waard, zal Boeka rest allicht vragen. In het gunstigste geval zou zy immers slechts voor den duur van dezen oor log gelden, maar wat gebeurt daarna? Hebben we ook nog niet een garantie van Londen en Parys? Roemenië wil niet graag voor de keus gesteld worden: Londen óf Berlijn. En daarom tracht het deze keus te vermijden: het wil met geen van beide breken. Dat is waarschynlijk de oorzaak van de Duitsche ontstemming, welke dc vorige week tot uiting kwam in de nota van Dr. Clodlus, den Duitschen economisclien expert. Er zijn echter nog andere landen in Zuid- Oost-Europa, die er niets voor voelen een wil loos werktuig te worden in de handen van Ber lyn, Rome en Moskou. In de eerste plaats Hon garije. Reeds twintig jaar leeft dit land van de revisiegedachte. Twintig jaar treurt het land over de gebieden, die het by het verdrag van Trianon heeft moeten afstaan. Leven niet een anderhalf millioen Hongaren thans in Roeme nië? Boedapest verwachtte bij het uitbreken van den oorlog, dat spoedig het uur zou slaan, waarop de Hongaarsche troepen zegevierend Zevenburgen zouden binnentrekken, want ook de Balkan zou wel in beweging komen. Maar het tegendeel geschiedde. Het bleef rustig op den Balkan. En Duitschland en Italië deden alles om deze rust te handhaven. Beide hadden ej- het grootste belang by. Duitschland vooral om economische, Italië vooral om politieke redenen. Den laatsten tyd is er ook deze over weging nog bij gekomen: men wil de vonning van een rneuw Geallieerd front in ZUid-Oost- Europa verijdelen. Hoe reageert echter Hon garye op al deze plannen? Het antwoord hierop zal Teleki vandaag geven tijdens zyn onderhoud met den Italiaanschen dictator. verlaten om zich naar een café-dancing op Ka- tendrecht te begeven. Toen de man haar in deze dancing aantrof ontstond een woordenwisseling tusschen het echtpaar, waarna de vrouw het café verliet sa de straat opging. De man zette haar echter na en toen hij dicht bij haar was gekomen, loste hy eenige schoten op haar. De vrouw zakte in een. Zy bleek door een van de schoten in den buik te zijn getroffen. Voorbijgangers brachten haar over naar het politie-bureau aan den lin ker Veerdam, vanwaar zij door den G. G. D. naar het ziekenhuis aan den Coolsingel werd vervoerd. De toestand van het slachtoffer bleek niet ernstig te zijn. De dader, die onmiddellijk na den aanslag door twee surveilleerende agenten van polit:e gearresteerd werd, is naar het politie-bureau aan het Sandelingenplein overgebracht en al daar in voorloopige bewaring gesteld. In Morister Is in den nacht van Zaterdag op Zondag een roofoverval gepleegd op de 75-Ja- rige alleenwonende weduwe Van der Nolvan Trigt. In den loop van Zaterdagavond had zich aan haar woning aan den Rijnweg een man vervoegd, die haar te spreken vroeg. De vrouw weigerde de deur te openen. Zondagnacht omstreeks twee uur ont waakte zij door gestommel in huis. Toen de vrouw opstond, werd zij in de gang van haar woning aangegrepen door een man, die een lap voor zijn gelaat had gebonden. Hij sleepte haar naar haar slaapkamer, waar hij haar een prop in den mond duw de en-met lappen; vastbond. Onder bedrei ging met een mes bewoog hy de vrouw te zeggen, waar zy haar geld had geborgen. Van de 140.—, die in de woning aanwezig waren, greep de man in zijn haast 90 waarna hij vluchtte Na eenigen tyd slaagde het slachtoffer er in, zich te bevrijden, waarop zij de buren waar schuwde. De politie, die eveneens gewaar schuwd werd, stelde aanstonds een onderzoek in. Er was een vrij goed signalement van den man, die des avonds aan de woning was ge weest. Vermoedelijk was dat de 25-jarige H„ die eenigen tijd te Monster in pension was ge weest. Zondagavond heeft de' politie ten huize van V. te Leiden, waar juist een familie feest gevierd werd, H. gearresteerd. Voorts werden aangehouden de 36-jarige B. en de 20-jarige mej. W., uit Den Haag. B. heeft zeer waarschijnlijk, terwijl H. den overval pleegde, op den uitkyk gestaan, ter wijl de ƒ90.— bij mej. W. werden aange troffen. H. is een goede bekende van de politie en heeft reeds vele vonnissen .achter den rug. Het drietal is, nadat de burgemeester van Monster een verhoor had afgenomen, ingesloten. De toe stand van het slachtoffer is gunstig. Zaterdagavond tegen 12 uur werd boven Texel duidelijk motorgeronk van vliegtuigen gehoord. Daar het hier vreemde toestellen betrof werd het vuur geopend, terwyl van een post aan de kust lichtkogels ter waarschuwing werden afgescho ten, ook kwamen de zoeklichten in werking. Te den Hoorn werd door militairen en bur gers duidelijk waargenomen dat lichtkogels in de nabijheid van de kerk de lucht werden inge stuurd. De lichtkogels waren niet van mili tairen afkomstig. Het waren er eerst drie van een witte kleur en vervolgens twee roode. In te genstelling met de door militairen afgeschoten signalen gingen deze recht de hoogte in en be schrijven de anderen een boog. Onmiddellijk werd door militairen de omge ving afgezet. Ook te den Burg hadden enkele burgers de lichtkogels gezien en meldden het by de wacht. Van hier uit trok men ook op onder zoek uit, maar men is er niet in kunnen slagen de daders te vatten. De héér Bolkestein, minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, heeft heden zijn werkzaamheden ten departemente hervat. BATAVIA 26 Maart (Aneta). De Raad van Justitie maakte een aanvang met de behande ling van de zaak tegen den Bataviaschen ac countant J.. een vooraanstaande figuur in sport kringen, die beschuldigd is van verduistering van groote bedragen. Beklaagde verklaart, dat hij zich inderdaad de in de dagvaarding genoemde bedragen heeft toegeëigend. Hij meent echter een tegenvorde- ring te'hebben gehad op de firma John Peet ten .bedrage van ongeveer f 142.000 als provisie op toegestane verminderingen van verpondings belasting van verschillende ondernemingen, welke deze finna bestuurt. Naar wij vernemen, zal de strafzaak te gen den hofmeester K„ verdacht van moord op zijn vrouw," in de tweede helft van April voor de Amsterdam sche rechtbank worden behandeld. De officier van justitie, mr. n. de Blécourt, heeft de dagvaarding nog niet uitgebracht, daar de datum nog niet nauwkeurig is bepaald. De stukken zijn reeds bij de rechtbank in circu latie. De strafkamer, die deze geruchtmakende zaak zal behandelen, zal mr. W. J. H. Dons presideeren, rechters zijn mrs. J. Hoekstra en P. H. Smits, verdediger is mr. F. A. Kokosky. De officier zal vele deskundigen en getuigen oproepen. Als deskundigen worden o.m. opge roepen dr. P. Hulst uit Leiden, dr. Mansens uit Utrecht, dr. S. P. Tammenoms Bakker en dr. O. J. van Ledden Hulsebosch. Bovendien zullen o.m. worden gedagvaard burgemeester Westrik te Barneveld en rechercheur-brigadier Van Dijk, in wiens handen een belangrijk deel van het opsporingswerk berustte. Uit Indië, waar de verdachte werd gearres teerd, is belangrijk materiaal gezonden, dat naar het oordeel van het O.M, op voorbedachten rade wijst. Aan K. wordt primair moord en subsidiair doodslag ten laste gelegd. Zooals men zich herinnert, is een deel van het lijk teruggevonden in een koffer, dien K. in de heide onder Barneveld had verborgen. Maandagmiddag omstreeks half vijf is door den negentien-jarigen H. uit Roosen daal op den weg van Rucphen naar Zun- dert, nabij het dorp Rucphen, een moord aanslag gepleegd op een zeventien-jarag meisje, een zekere C. S. uit Rucphen, die met twee vriendinnetjes op den weg wan delde. De dader heeft het meisje met een kleine bijl eenige klappen op het hoofd gegeven, waardoor zij bloedend ineenzakte. H. is met achterlating van het wapen op de vlucht geslagen. Het slachtoffer werd voor- loopig door een dokter verbonden en ver volgens naar het ziekenhuis Caritas te Roo sendaal vervoerd. Haar toestand is zeer ernstig. De dader van den aanslag, P. A. H., is een neef van het getroffen meisje en los arbeider van beroep. Haar vader is metselaar en de jon gen had eenigen tyd bij zyn oom gewerkt. H. was de drie wandelende meisjes op de fiets tegemoet gereden. Terwijl hij uit zijn fiets- tasch een kleine bijl te voorschijn haalde, riep hij de meisjes iets toe, wat zij niet goed ver stonden. Wel vingen zij het woord „getuig schrift" op, zoodat men in het dorp de gevolg trekking heeft gemaakt, dat de jongen op zyn oom wraak wilde nemen, omdat deze zou ge weigerd hebben, hem bij zyn vertrek een ge tuigschrift te geven. Doch dit is maar een voor- looRige eonc.lusie. Het politie-onderzoek zal hier nader licht moeten brengen. Toen.de jongen 1 van zijn rijwiel was gestapt en dreigend op het-- meisje S. afkwam, sloegen de twee vriendinne--1- tjes ijlings op de vlucht. Zij renden naar net café „Het Groene Woud", waar zij vertelden wat er gebeurd was. Ook het bedreigde meisje pro beerde nog te vluchten, doch de jongen greep haar en sloeg met de bijl op haar los. Vyftien meter verder is zij in een greppel hevig bloe dend neergevallen. Verscheidene inwoners van Rucphen hebben den jongen nog hard door het doip zien wegfietsen, zonder te weten, welk drama zich had afgespeeld. De dader heeft zelf de gemeente-politie van Roosendaal telefonisch van zijn euveldaad op de hoogte gesteld. Hij zeide, dat hy de hand aan zichzelf zou slaan. Het geheele politie-ap- paraat is daarop in werking gesteld. Men is er Maandagavond om half tien in geslaagd den jongen op korten afstand van zijn ouderlijk huis aan den Korten Dijk aan te houden. Daar bij pleegde hy verzet, doch hij kon worden overmeesterd, waarop hij in het bureau is in gesloten. In Rucphen en omgeving beschouwde men den jongen als niet geheel normaal. D® verwonding van het slachtoffer was niet direct doodelijk, doch er bestond wel levensgevaar. In aansluiting op de berichten over Kick Smit vernemen wy van H.B.C.-zyde, dat Smit Zondag a.s. in den competitiewedstryd van H.B.C. voor den I.V.C.B. zal meespelen. De 18-jarige B. te Haren (Gr.), die tydens een vechtpartij door een autobus werd aange reden, waardoor hij ernstig werd gewond, is in het Academisch Ziekenhuis te Groningen over leden. Hedennacht is in het St. Hippolytusgesticht te Delft overleden de hoogeerwaarde heer J- F. Dankelman, deken van Delft, eere-kanunnik van het Kathedraal Kapittel, directeur der Congregatie der Eerwaarde Zusters Augustines- sen, welke congregatie wijlen Mgr. H. L. Spoor- man heeft opgericht. De eerwaarde is 44 jaar aan één stuk te Delft geweest en bij het laat ste jubileum van de Congregatie werd ni, be noemd tot Officier in de Orde van Oranje-Nas- sau. Hij is kapelaan geweest van de St. HipP°" lytusparochie te Delft cn toen hij zyn koperen Priesterfeest vierde, werd hy directeur der Con gregatie; Deken van Delft werd hi; na het ont slag van Deken Van der Cammen. In verband met zyn geschokten gezondhe'd^ toestand zijn aan den Deken van Nijmegen. - reeds eenigen tijd lijdende is, Zaterdagmid"^ door den deken van Beek-Ubbergen, dr. \-n C. M. Teulings, de laatste H.H. Sacrainen^ toegediend. Hedenvoormiddag mochten vernemen, dat de toestand van den Deken z zeer verbeterd is. dat er vooreerst geen re tot ongerustheid bestaat.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 2