Eerste plechtige H.H. Missen STOFZUIGER? Haarlem, 26 Maart I Q DINSDAG 26 MAART 1940 Thalia vierde feest Zeer geslaagde cabaret-avond Een drukke dag te Zandvoort Duizenden kwamen naar de badplaats DE KRUISVAART IN DE SPAARNE-PAROCHIE Nieuwe burcht in gebruik genomen PAASCH-SOIRÉE DER AMERICAIN CLUB The organ, the danceband and Cor Stein „JA OF NEE...." Door „Het Masker" COMITÉ VAN KATH. ACTIE \^X H.M. BAKKER NEDERLANDSCH OPERA ENSEMBLE Hansel und Gretel Jubileum bij de Posterijen Brandje Een jubileumcolledte De Stofzuiger Centrale Hageman Ged. Oude Gracht 52 Telef. 12762 iéImé Eerste plechtige H. Mis te Hïllcgom. De neomist P. van Dijlc, pastoor B. Kosters en mgr. J. P. Huilers Eerste H. Mis van Pater Hoogland Te Haarlem Eerste H. Mis van pater Van Dijk Mgr. J. P. Huibers houdt de feest predikatie in Hillegom De plechtige eerste H. Mis Eerste plechtige H. Mis te Heemstede Van pater Conrad Evers Eerste plechtige H. Mis te Vijfhuizen Pater Fernandez Stokman Eerste plechtige H. Mis te Zaandam Van pater Hendriks AGENDA Bioscopen Stadsschouwburg 27 Maart Bioscopen Apotheekdiensten 40-jarig priesterfeest van kanunnik Wij tenburg BURGERLIJKE STAND STAD Met recht heeft het bestuur van de R.K. tooneelvereeniging „Thalia" gemeend het tienjarig bestaan op feestelijke wijze te moeten herdenken. Met trots kan de ver- eeniging dan ook terugzien op de resul taten, die zij in de afgeloopen jaren heeft bereikt, evenzeer als op het feest, dat giste renavond onder belangstelling van vele le den en donateurs in den Stadsschouwburg werd gegeven. Voor deze feestelijke gelegenheid heeft Thalia een cabaretprogramma in revuestijl samenge steld, waaruit wel duidelijk bleek, hoeveel in spanning en moeite men zich had willen geven. Na de opening door den voorzitter begon het cabaretfestijn, dat een aaneenschakeling was van vroolijke een-acters, waarin we ten volle konden genieten van de talenten van sommige acteurs, sketches, show, zang en dans; deze heerlijke „cocktail" in zooveel verschillende vor men opgediend, smaakte uitstekend. Als eerste een-acter zagen we in het cabaret „Optimisten de voorrang" een levendige satyre Op de huiselijke bokswedstrijden, waarvan er dagelijks honderden te bewonderen zijn door geheel Nederland. Wij noemen verder nog „Op huwelijksreis", .Honey Moon Days" en het op treden van Slim en Sloom, alles even vroolijk en luchtig en in .een behoorlijk tempo gespeeld, ai bleef men somtijds wel eens steken in de Riet-rolvaste houding van een der acteurs. Cobi Dingerdis bracht zeer verdienstelijk en kele zangnummers ten gehoore, die door de aanwezigen bijzonder werden gewaardeerd en waarmee zij welverdiend succes oogstte. Ook het danspaar Ann and Paege heeft met zijn variaties 'op tango, tap-dance en Engelsche wals een niet onverdienstelijke bijdrage gegeven tot het meer sierlijke gedeelte van het pro gramma. Maar het hoogtepunt was wel het optreden Van het Rozenduet, dat, temidden van een feeërieke entourage, de romantiek van de oude mode en het gracieuze dansen, met het lied „Auf der Heide blüht der letzte. Rose" wel spre kend aantoonde, dat Thalia naast acteeren nog wel andere snaren op zijn harp heeft. Alle medewerkenden aan dit cabaret hebben met succes gewerkt en het zal voor de vele ge- noodigden een onvergetelijke avond zijn ge weest. De muzikale medéwerking van een groot orkest onder leiding van den heer J. Nibbering Was goed verzorgd. Tot besluit van dezen feestavond, die in alle opzichten goed geslaagd mag heeten, werd in den Haarlemschen Kegelbond een gezellig bal georganiseerd onder de bekwame leiding van den heer W. Schroder. allen zijn hartelijksten dank betuigd had, bij zonder aan degenen die als helpers en gevers bij de restauratie hun bijdragen hebben ver leend, werden de aanwezigen in de gelegenheid gesteld een rondgang te maken door de nieuwe lokaliteiten, die bijzonder in den smaak vielen. Het is gisteren in Zandvoort enorm druk geweest in tegenstelling met den eersten Paaschdag teen een kille natte zeedamp de straten vulde. Een heerlijke warme zon straalde vanuit een azuurblauwen hemel en alles ademde ineens een zomerschen geest. Reeds in de morgen uren kwamen velen naar de badplaats met fiets en tandem en in de middaguren werden de auto's steeds talrijker. Het zag er naar uit, dat het een zeer drukke dag zou worden en deze voorspelling is ten volle uitgekomen. Duizenden hebben gisteren genoten van het fraaie weer en een prachtige wandeling langs de zee. Op de Boulevards vooral was de stroom wandelaars onafzienbaar. Honderden auto's stonden hier geparkeerd, terwijl ook de parkeerterreinen overvuld waren. De terrassen aan zee waren voortdurend tot den laatsten stoel bezet en de keilners kwamen handen tekort. Het zag er alles even zomersch uit en zonder twijfel kan gezegd worden, dat het een voorjaars-recorddag is geworden, die een goede belofte inhield voor het a.s. seizoen. Want reeds nu met de Paaschdagen hadden vele pensions gasten, terwijl er nog steeds druk besproken werd voor het seizoen. Ook werd bij particulieren reeds veel verhuurd. Het trein- en tramverkeer heeft gistermid dag op het baanvak Amsterdam-Zandvoort onder hoogspanning gewerkt en tot laat in den avond keerden volle treinen weer terug. Het was een prettige dag voor velen, die „de steenen stad" ontvlucht waren, om aan zee eenige uren van aangename verpoozing te genieten! Terwijl het lentezonnetje op den Tweeden Paaschdag met zijn charme „Oud Haarlem" tot een bekoorlijk tafereeltje omtooverde vond on der groote belangstelling van vele genoodigden de officieele opening plaats van den Kruisvaart- Burcht der Spaarneparochie. j De vele genoodigden, waarvan wij o.m. noe- Rien Rector J. P. van Zon, districtsdirecteur der K. J. C.. pastoor J. de Vlieger, de kapelaans Van de Spaarneparochie, e.a., begaven zieh om streeks twaalf uur door den hoofdingang, waar een eerewacht met vlaggen ter verwelkoming i Vas opgesteld, naar het groote troeplokaal. In zijn openingsrede wees de directeur van de Kruisvaart der Spaarneparochie op de aan gename taak, die op hem rustte om op dezen zonnigen Paaschmorgen alle aanwezigen van j harte welkom te heeten. De directeur schetste in het kort de omstandigheden, waaronder de Kruisvaarders doo de militaire bezetting van 't Vroegere hoofdkwartier gedwongen waren naar een ander verblijf uit te zien. Maar thans, al dus spreker, bezitten wij een eigen gebouw, dat tvel een zeer bijzondere sfeer heeft, daar boven ons de overblijfselen staan van de Oud-Katho- lieke Kerk, die in vroeger dagen een katholieke kerk is geweest. Hierna vond de inzegening van het gebouw I Maats, welke w.erd verricht door den zeereerw. heer pastoor de Vlieger. Nadat hij Gods zegen over dezen Burcht had afgesmeekt, sprak hij een gelukwensch uit. Hoe pel hem het gebouw reeds eerder bekend was. sprak pastoor zijn bewondering uit over de fraaie inrichting, vooral memoreerde hij het Schilderwerk van den heer J. Kraakman, die Met zooveel smaak en kunstzin hier een van tijn decoratieschilderingen ten beste heeft ge- Seven. Sprekende over de geschiedenis van de Kruisvaart van de Spaarneparochie moest de Castoor constateeren, dat een jaar geleden de Kruisvaart tot een inzinking was gekomen. Er Moest ingegrepen worden en door de komst van hen directeur kap. Eeken heeft God uitkomst Beschonken. Hij is een man met idealen en een sterk doorzettingsvermogen, maar tevens heeft hij een open oog voor de werkelijkheid, zoodat hij altijd op de bres zal staan voor den groei en hen bloei van de Kruisvaart. Uit deze geschiede- Ms is een les te trekken n.l., dat wanneer wij 'n de toekomst iets willen ondernemen, wij hooit wanhopig moeten worden, maar ons zelf Moeten geven met kracht en bezieling; dan zul- 'en wij ons doel bei'eiken in al onze onderne- Mingen. Spr. hoopte dat Gods zegen op dezen ^Urcht zal rusten en de Kruisvaarders hier Uren van vrede mogen beleven tot vreugde van ®el en lichaam. Baljuw Mathot sprak hierna een pittig dank woord. De inspecteur van het Lager Onderwijs, de keer van der Weijer, sprak namens het Kerk bestuur en merkte allereerst op dat het jeugd werk van de Spaarneparochie op een hoog. peil staat en dat door de jeugd gedaan wordt zoo vel als in haar vermogen ligt. Vooral in dezen hiodernen tijd is het een groote gave, dat er hen priester is, die het vertrouwen van de jeugd bezit. Zoo zal er in de parochie met vrucht kunnen gewerkt worden. Ter afwisseling in de rij sprekers werd door he Kruisvaarders een vroolijk spel opgevoerd, Genaamd ..De tinnen Soldaatjes". .De districtsdirecteur van de K. J. C., rector J. v. Zon. wees er op. dat de Kruisvaart er zich v°or moet hoeden te hoog te vliegen en bat zij niet het parochieele verband uit het oog *hoet verliezen, hoewel zij nu, door de omstan digheden gedwongen, verder van eigen kerk ^rwijderd is. Slechts bij uitzondering moet de kruisvaart interparochieel optreden; haar voor- baamste taak ligt in de parochie zelf, daar bioet zij dan ook een belangrijk deel worden. J*et klem wees spreker er op, dat alleen trouwe °ngreganisten goede Kruisvaarders kunnen Wijn, en dat de godsdienstige vorming op de eer- plaats van het grootste belang is. Dat de aiding hiertoe het hare zal bijdragen was zijn hrigste wensch. „De heer van Emmerik gaf in een kort resu me de geschiedenis weer van de oude plaatsen. ïar thans de burcht gevestigd is. Kadat kapelaan J. Jac. Eeken nogaals aan In de feestelijk versierde Concertzaal heeft de Americain Club gisterenavond een groote Paaschsoirée georganiseerd, waarbij de dans muziek verzorgd werd door The Collegians in twaalfmans-bezetting. Als bijzondere attractie werd voor de eerste maal in zijn geschiedenis het groote concert orgel met moderne muziek bespeeld door den bekenden organist van het Amsterdamsche City Theater Cor Stein. Het is ongetwijfeld voor de vele aanwezigen een groote belevenis geweest, dat zij voor het eerst wat moderner klanken 'hoorden getooverd uit dien grooten pijpenwin- kel. Dat de jazz-creaties van den heer Stein op ons Haarlemsche orgel veel succes oogstten, be wees wel het applaus, dat de organist in ont vangst mocht nemen. Verder verleenden nog muzikale medewerking Tire Melody Makers. De Americain Club is er ook dit keer weer in geslaagd een verzorgde en attractierijke soiree te bieden. De Tooneelgroep „Het Masker', dir. Ko Ar- noldi, zaï op morgen in den Stadsschouwburg de eerste voorstelling geven van „Ja of Nee....", blijspel in twee bedrijven en een epiloog van Kenneth Home in de vertaling van dr. J- B. van Amerongen. In dit stuk treden o.a. op de dames Jacqueline Royaards-Sandberg, Heieen Pimentel, Georgette Reyewski, Lize Servaes en de heeren Ko Arnoldi, Cruys Voorbergh en Wim Paauw. De regie is in handen van Cruys Voorbergh. Het decorontwerp is van Lucas Wensing. Het comité van Kath. Actie deelde ons mede, dat de excursie van de Reisvereeniging voor Katholieken naar de Rijksverzekering Bank te Amsterdam en het bezoek aan de Studio van den K.R.O. a.s. Zaterdag gehouden zouden worden. Het bestuur van de Reisvereeniging, voor Ka tholieken meldt ons echter, dat de excursie en het bezoek aan de studio niet Zaterdag a.s. maar Zaterdag 6 April zullen plaats hebben. kost behang dat nu 30 ct. per rol kost, waarschijnlijk wel 60 of 70 ct. Laat daar om nü behangen. Wij heb ben 200 verschillende des sins en kleuren onder de 25 ct. per rol en 600 ver schillende behangsels bo ven de ,25 ct. Een rijke keu ze dus. Voor de kwaliteiten rekenen, wij ZEER lage prij zen. Randjes gratis af snijden. Goede behangers. Gen. Cronjéstr. 135 Haarlem Tclef. 11657 De opbrengst is bestemd ter bestrijding van de tuberculose en andere ziekten, die. naast de opoffering en offers die gebracht worden dooi de leden, ternauwernood in de behoeften, hier voor noodzakelijk, voorziet. 30 jaar wordt dit maatschappelijk werk door deze vereeniging, die toegankelijk is voor alle gezindten, verricht, waaruit blijkt de groote be hoefte aan dit werk. Wij vertrouwen dan ook, dat deze maal de Haarlemsche bevolking ons in ons streven zal steunen. Vooral de jongeren, die door de vacantie beschikken over tijd en ge legenheid, kunnen zich in dit opzicht verdien stelijk maken, door zich op te geven als collec- tant(trice). Voor de derde uitvoering in dit seizoen had men een algemeen erkend, doch in Holland vn.l- wel onbekend kunstwerk gekozen; „Hansel un Gretel" van Engelbert Humperdinck. Een onderwerp, bijzonder geschikt voor ion- geren doch door zijn kunstzinnige verklanking mede aantrekkelijk voor ouderen. Een opera- werk, in zijn geheel fraai romantisch getint, mei neo-Wagner-klanken in de dramatische frag menten, met aanwending van talrijke mooie, echt-volksche liederen, en toch een goed aan eensluitend, hecht opgebouwd geheel vormend Het is vooral die kunstzinnige aanwendm» van de volksliederen, welke voortdurend opvalt en eerbied afdwingt. Men kan hier absoluut met spreken van tusscbenvoegingen of afwisselinB in volkstrant. De beide wijduiteenloopende stijl elementen zijn geheel in elkander opgelost. En wat de begeleiding en bewerking der liedeien aangaat we denken hier vooral aan het twee stemmig gezette Slaapliedje met de veertien engeltjes deze overheerscht, ondanks haar vrijheid, nimmer het volksche karakter er van. De uitvoering? Eerlijk .gezegd: die viel in den engeltjes deze overheerschen, ondanks haar uitwerking. Rhythmische oneffenheden, nic evenredig klankvolume, gemis aan klankkleur- schakeeringen, onzuiverheden onderling, enz., maakten dat er van sfeer geen sprake was Daarna nog onvoldoende contact tusschen den orkestbak en het tooneel met het gevolg weinig contact tusschen zaal en tooneel, ondanks dc kundige leiding van den jongen diligent Nico Ringels. Bij het optreden van den Vader (Ge rard Holthaus) sprak er wat meer vitaliteit uit de muziek, doch menigmaal kwam de rhythmiek in het gedrang. Holthaus moet bedenken, dat een vroolijke vader ook correct in de maat moet zingen. Al werd het tweede bedrijf orkestraal ook al niet uiterst klankschoon ingeleid, toch ging het allengs beter. Zoo langzamerhand werd de ver- eischte stemming verkregen en sloot men vol sfeer dit deel af. Hiertoe werkte het optreden van het Ballet-Sylon door een smaakvollen En gelendans mede. Op den duur deed het dans gebaar iets traag aan. Was soms deze dans op een vlugger tempo ingesteld? Het derde bedrijf schonk, op het slot na, alge- heele voldoening. Zoolang de heks (Loes Flipse— Snel) op het tooneel verbleef, heerschte er hoog spanning in de zaal. Terecht! Zang, spel, grime, kortom alles voldeed in hooge mate, liet hande ling en muziek zoo goed mogelijk uitkomen. Toen kon men pas ten volle opgaan in dit heer lijk romantisch kunstwerk, werkelijk te weinig opgevoerd. Jammer, dat de spanning daarna iets ver slapte, door een minder gelukkigen samenzang van de „kinderen" met Hans en Grietje. Naast de heks-tafereelen moeten tevens meer dere scènes van Hans err Grietje (dames Ma- nola van Waasbergen en Nelly Smit) worden 'geprezen. Niet het minst die uit het tweede be drijf. Aangrijpend deed hun angst voor het don ker aan, ontroerend klonk hun avondbede, exta tisch was het wederzien van vader en moeder (Sien DersjantGlaudemus, die in het eerste bedrijf bijzonder goed acteerde). Francine Bijloos dient nog te worden ver mei' dals een verdienstelijk zingend zand- en dauwmannetje en Chris van Dam als de regis seur van dit niet zeer omvangrijk, maar nieits- min tamelijk veeleischend werk. Het succes steeg met de praestaties. Aan het slot een ovatie! O. K. Op 29 Maart hoopt de heer D. H. Vrugt, Aca ciastraat 83, den dag te herdenken, waarop hij 25 jaar geleden in dienst trad bij de posterijen te Haarlem. De heer Vrugt is een der oprich ters van de Postfanfare en heeft, zoowel als muzikant als bestuurder veel en nuttig werk voor genoemde fanfare verricht. Sinds vele ja ren is de jubilaris belast met administratief werk. Door zijn hulp- en rechtvaardigheid heeft de a's. jubilaris zich vele vrienden verworven. Het zal hem dan ook zeker op dien dag niet aan blijken van belangstelling ontbreken. In een schuur achter perceel 45 op den Har- menjansweg is hedenmiddag om twee uur brand uitgebroken. Door onbekende oorzaak ge raakte een vat met spek in vuur, waardoor de gevolgen ernstig hadden kunnen zijn. De brand weer was echter zóó spoedig ter plaatse, dat het vuur met- succes bestreden kon worden. Men schrijft ons; Door de Vereeniging tot Bevordering der Ge zondheid in de Grafische Vakken zal op Zater dag 30 Maart, ten behoeve van haar sociale werk, een straatcollecte gehouden worden. 15 bekende merken Ook In hnnrkoop Haarlem In tegenwoordigheid van vele vrienden en kennissen heeft de weleerw. heer F. Hoogland Monti, gisterenmorgen in de kapel van het St. Jacobs Godshuis zijn eerste plechtige H. Mis gecelebreerd. De neomist werd geassisteerd door pater van Eeckeren Montf. en 'den zeereerw. heer pastoor L. J. Schalke. De feestpredikatie werd gehouden door den hoogeerw. heer J. C. Aalberse. die dit kerkelijk feest beschouwde als de bekroning van het stil verlangen van den vroegeren wees om eens priester te mogen wor den. Zoowel voor den rector als voor de zusters van dit huis is het een groot genoegen, dat zij hem thans als priester aan het altaar mogen zien. Na de plechtige H. Mis werd den neomist een feestelijke ontvangst bereid in een der zalen van het Weeshuis, waarbij hij hartelijk werd toegesproken en hem tevens vele fraaie ge schenken werden aangeboden. Op luisterrijke wijze heeft de St. Martinus- parochie te Hillegom den weleerw. neomist, den Witten Pater Petrus van Dijk, ontvangen. Het Paaschfeest droég ditmaal een bijzonder karakter. Een zoon der parochie, een nieuwe Missionaris van de Orde der Witte Paters, droeg zijn eerste plechtige H. Mis op en tijdens deze plechtigheid hield Z. H. Exc. Mgr. J. P. Huibers de feestpredikatie. Op den avond van den eersten Paaschdag werd pater van Dijk ingehaald. Het kerkpad was afgezet door de jeugd dei- parochie. Bij de kerk stond de R. K. Harmonie Crescendo opgesteld. Na de plechtige ontvangst aan den ingang der kerk sprak pastoor B. F. Kosters een woord van welkom. Op bijzondere wijze is deze parochie gezegend door zijn talrijke priesterroepingen, aldus spr. Ieder jaar hebben wij nieuwe wijde lingen. Nog pas is de lente in het land of daar is alweer een nieuwe priester in ons midden. De vele moeilijkheden van den priesterstudent er het groote geluk van geroepen te worden tot dit verheven ambt, werd door spr. uiteengezet. Nadat de neomist zijn priesterlijken zegen aan de aanwezigen had geschonken werd het Lof gecelebreerd, waarbij de weleerw. heeren pater Goemans en kapelaan Bottelier den neomist as sisteerden. De eerw. heer G. Hermans was cere- moniarius. Tweeden Paaschdag werd om tien uur Z. H. Exc. Mgr. J. P. Huibers vanaf de kerkdeur dooi den neomist en de assisteerende priesters in gehaald en naar het priesterkoor geleid, waai de bisschop het H. Misoffer bijwoonde. Onder de H. Mis hield Mgr. J. P. Huibers de feestpredikatie. Tot tekst had hij gekozen de woorden: „Dit ïs de dag dien de Heer gemaakt heeft". Deze jubelkreet klinkt ons dezer dagen onophoudelijk in de ooren en heeft vooral in deze parochie een bijzonderen klank. Hillegom is bekend om zijn vele priesterroepingen en dit is een teeken van waren godsdienstzin in paro chie en huisgezinnen. Heerlijk is de roeping tot het priesterschap. Maar het vraagt vele offers en de te overwin nen moeilijkheden zijn groot. Daarom is deze dag een dag van vreugde voor den neomist, die zyn doel heeft bereikt. Een vreugdedag ook voor de ouders* Als de ouders het kind ontvangen vragen zij op de eerste plaats om het voor God te bewaren. Wat een zegen als God later hun kind tot Zijn dienst roept. Het denkbeeld, dat zulk een kind voor de ouders verloren is gegaan, onvruchtbaar is, blijkt ongegrond. De werkelijkheid Is echter, dat zulk een kind den zégen van God over zijn ouders brengt. Hij leeft meer dan de anderen met zijn ouders en voor hen. Hij predikt een geestelijk nageslacht dat ontelbaar is en welks nakomelingen nog eeuwen nadien den priester zullen danken, zoomede de ouders, die hun den priester hebben geschonken. Daarna wees de bisschop op de toepasselijk heid van Epistel en Evangelie van dezen dag in verband met het priesterschap. Na dit heerlijk bisschoppelijk woord zette de neomist het H. Misoffer voort. Hij werd daarbij geassisteerd door de weleerw. heeren Bottelier fen Oud, resp. kapelaan en een zoon der paro chie. Pastoor Kosters fungeerde als presbyter- assistens. Gregoriaansche gezangen werden door de ge- loovigen verklankt. Het koor stond onder leiding van den heer Kakebeeke met orgelbegeleiding van den heer van Roode. Na de H. Mis werd het feestlied gezongen. Ten huize van de ouders van den wijdeling, die allebei nog in leven zijn, werd des middags een druk bezochte receptie gehouden. Een plechtig Lof, waaronder de priester-can tate van Elbert Franssen werd uitgevoerd, be sloot dezen onvergetelijken dag. Vermeld dient nog dat het feest werd bij gewoond door den hoogeerw. Overste van de Witte Paters en een studievriend van den neomist. menschen zijn. Maar God heeft Uw gedachten naar een hooger doel gericht. Langs de hulp van het lichaam zult U zielen winnen voor God Arts en Priester! Een zware last is U daardoor op de schouders gelegd, temeer nog daar ge Uw werkkring zoekt in de Missie, waar zulk eer. groot arbeidsveld voor U is afgebakend. Moeilijk zal Uw arbeid zijn, maar wij verzekeren U, dat onze gebeden U vergezellen. Nadat de neomist zijn priesterlijken zegen ge geven had, hield hij de Vespers, met assistentie van de beide Kapelaans der parochie. Maandag om half 10 droeg Pater Evers zijn eerste Plechtige H. Mis op. Zonnestralen vallen door de gebrandschilderde ramen, en geven aan het rijk met groen, bloemen en kaarslicht versierde hoogaltaar een nog in drukwekkender beeld. De neomist wordt geassisteerd door diaken P- v. Bakel uit deze parochie, Kapelaan C. Schut telaar uit de Ziik als sub-diaken, Pastoor A. F C. v. Noort als presbyter-assistens en den Eerw Heer J. Boelen uit Haarlem als ceremoniarius. Het parochiaal zangkoor voerde uit de Missa in Honorem Angelorum voor 3-stemmig mannen koor van J. Nieland, en na de H. Mis het le deel der Priestercantate van P. J. J. Vranken. De WelEerw. heer A. Oeverhaus, oud-ka pelaan der parochie, hield de feestrede en had als tekst gekozen het devies van den neomist- „Door Maria tot Jezus". Des middags was er een zeer druk bezochte receptie ten huize van zijn ouders. De bezoekers werden tevens in de gelegenheid gesteld ook de vele geschenken te bezichtigen, waaronder o.m. de prachtige gouden kelk, met op den voet de beeltenis van O. L. Vrouw van Lourdes en een complete medische missiekof fer, die hem straks aan de Goudkust van groo ten dienst zal zijn. Des avonds half 8 werd de feestdag besloten met een plechtig Lof, gecelebreerd door den ju bilaris en het Te Deum. Maandag (2en Paaschdag) had de parochie van O. L. Vr. Hemelvaart het groote voorrecht we derom een van haar zonen voor het eerst te zien opgaan naar het altaar om een plechtige H. Mis op te dragen. Voor ons Katholieken is zulk een feestelijk gebeuren altijd weer indrukwekkend, en het was dan ook geenszins louter nieuwsgierigheid, die de honderden Zondagmiddag naar het Valkenbur- gerplein had gedreven om aanwezig te zijn bij de aankomst van den jeugdigen priester. Onder klokkengelui arriveerde om 4 uur de neomist met zijn ouders ei# familieleden. Hij werd in het kerkportaal verwelkomd door pas toor A. F. C. v. Noort en de beide kapelaans. Indrukwekkend was het oogenblik, dat de jeugdige priester den al grijzenden parochieher der zijn priesterlijken zegen gaf. Tusschen een haag van bruidjes schreed de Neomist daarna door het kerkgebouw, dat tot in de uiterste hoeken bezet was. Voor het hoofd altaar brachten de jeugdorganisaties den Vaandelgroet. En onderwijl zongen de aanwezi gen spontaan een welkomstlied. Pastoor v. Noort heette vervolgens den jongen priester welkom in de parochie, en wen-schte hem en zijn familie geluk met zijn uitverkiezing. Gij, aldus Z.Eerw„ zijt een uitverkozene onder de priesters-missionarissen. Gij wilde eerst hulp 1 brengen, daar waar lichamelijke nooden der Zondag, eerste Paaschdag, deed pater Fernan dez Stokman zijn eerste H. Mis in de parochie kerk te Vijfhuizen. Zaterdagavond werd deze groote gebeurtenis reeds op feestelijke wijze ingeluid. Na een afwezigheid van zes jaren deed de jonge priester zijn intocht in het dorp. Dit had werkelijk op grootsche wijze plaats. Opgewacht door het muziekkorps „Spaarne- bazuin" uit Haarlem en een 30-tal ruiters arri veerde hij om ongeveer zes uur met familie leden en de parochie-geestelijke pastoor v. d. Waarde aan de Nieuwe Brug. In een open rijtuig, waarin behalve de neo mist pastoor v. d. Waarde, ook zijn ouders ge zeten waren, werd langs den Vijfhuizerdijk ge reden in de richting van Vijfhuizen. Op de grens van het dorp stonden de leden van de sportvereeniging D. S. O. in hun fleurige sport- pakjes opgesteld, alsmede het bestuur en een groot aantal allerliefste bruidjes om den jongen priester te verwelkomen. Onder de vroolijke tonen van een marsch trok de stoet door het dorp, waar vele hui zen de vlag hadden uitgestoken, om zoo ver volgens naar de ouderlijke woning te gaan aan den Spieringweg. Bij het passeeren van de R. K. kerk werd de klok geluid. Op „Corneliahoeve" aangekomen hield pas- stoor v. d. Waarde een welkomstrede. Spreker schetste hoe de jonge geestelijke verrast was door deze spontane ontvangst. Het deed spreker goed, dat ook zoovele niet-katholieken aan deze spontane huldiging hebben deelgenomen en hij hoopte dat deze prettige samenwerking altijd zoo mag blijven. Tot slot vroeg de pastoor aan den jongen geestelijke zijn zegen. Onder leiding van den pastoor werd vervol gens door de kinderen der drie hoogste klassen van de R. K. school een zeer mooi lied gezon gen. Zichtbaar ontroerd dankte hierna de neo mist voor deze buitengewone huldiging. Zondag om 10 uur droeg de neomist zijn eer ste plechtige H. Mis op. Voorafgegaan door Mis dienaars en bruidjes kwam de neomist, terwijl het zangkoor het Venl Creator zong, de zoo met smaak versierde overvolle kerk binnen, gevolgd door eerw. geestelijken. Bij het plechtig Misoffer fungeerde pater Angelus, heerbroer van den neomist, als diaken en ais sub-diaken zijn heerneef pater S. Stok man, terwijl de functie van ceremoniarius werd waargenomen door pater E. Stokman, eveneens heerneef van den jongen priester. Door het parochiaal zangkoor werd op zeer verdienstelijke wijze onder leiding van den di recteur, den heer C. A. de Koning, de driestem mige Mis Sanctae Mathildis van Kuipers uit gevoerd. De feestpredikatie, werd gehouden door pater Angelus, die tot tekst gekozen had: „Men be- schouwe den priester als dienaar van Christus als uitdeeler en beheerder van Gods geheim nissen". Met gevoelvolle woorden schetste 'de eerw: spreker de grootsche taak van den priester. Na de H. Mis werd een feestlied gezongen. Des namiddags om 3 uur had een Lof plaats, waaronder de neomist een korte toespraak hield, waarin hij dank bracht inzonderlijk aan den zeereerw. heer pastoor, aan de zangers, ruiters en aan allen die aan dit mooie feest hebben medegewerkt. Na het Lof werd een receptie gehouden in de R. K. school. Na op 3 Maart de H. Priesterwijding te Weert te hebben ontvangeix viel pater Maturus Hen driks van de Orde oer Minderbroeders op den tweeden dag van het Hoogfeest van Pascher. het voorrecht ten deel, in de parochiekerk van den H. Bonifacius te Zaandam zijn eerste plechtige H. Mis aan God te mogen opdragen. Was het voor den neomist een hooge eer, in de kerk, waarin hij de eerste geloofswaarheden leerde kennen, het H. Misoffer te mogen op dragen; ook voor de parochianen, die opnieuw een der zonen tot den priesterlijken stand zagen toetreden, was het een bijzondere feestdag, waaraan zij gaarne allen luister wilden bij zetten. Zoowel in de omgeving van de parochiekerk als van de woning van den jongen priester hadden velen, als uiting van een hartelijk mee leven, de vaderlandsche driekleur uitgestoken. Na van het ouderlijk huis aan de Dr. Schaeu- manstraat door een stoet van bruidjes te zijn afgehaald en op dezelfde wijze in het Godshuis te zijn binnengeleid, is pater Maturus op plechtige wijze ingehaald met den feestzang „Veni Creator Spiritus" van Jos Beltjens. Het kerkgebouw was geheel gevuld met be langstellende geloovigen. Bij 't opdragen van zijn eerste plechtige H. Mis werd de jeugdige pater geassisteerd door de eerw. kapelaans der parochie, terwijl de zeereen*, pastoor van der Marck de feestpredicatie hield Door het zangkoor werd ten gehoore gebracht Gebouw St. Bavo: Bestuur Spoorwegpersoneel, Haarlems Zanggenot. St. Cecilia, Rechtskundig Advies, om 8 uur. Huis van Looy, Kleine Houtweg 103: Bezich tiging van schilderijen en teekeningen, 1012 en 2.305 uur. De Eikel, Leidschevaart 42: Tentoonstelling van de Nederl. Religieuze Kleinkunst „De Zeven Sacramenten", 108 uur. Rembrandt; „Maria Ilona", boven 18 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema: „In het Vreemdelingenlegioen", bo ven 18 jaar, 2, 7 en 9.15 uur. Luxor: ,,'t Is een wonderlijke wereld", boven 18 jaar. Mo viae: „Ik was een spion", boven 18 jaar. 8.15 uur; „Dik Trom" 2.30 uur. Frans Hals: „Het zit in de lucht", boven 14 j., 2.30, 7 en 9.15 uur. Spaame; „In den greep van de Gorilla" en „De goudzoeokers van Canada." Dinsdag 26 Maart, Impr. Ernst Krauss: Bal letten Yvonne Georgi, 8.15 uur. Gebouw St. Bavo: Dameskoor St. Cecilia, Bestuur Bakkersbond, R.K. Propagandaclub, Proza en Poëzie, College Armencollectanten, om 8 uur; Loodgieters, om 7 uur. Huis van Looy. Kleine Houtweg 103; Bezich tiging van schilderijen en teekeningen, 1012 en 2.305 uur. De Eikel, Leidschevaart 42: Tentoonstelling van de Nederl. Religieuze Kleinkunst „De Ze ven Sacramenten", 108 uur. Rembrandt: „Maria Ilona", boven 18 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema: „In het Vreemdelingenlegioen", bo ven 18 jaar, 2, 8.15 uur. Luxor: ,,'t Is een wonderlijke wereld", boven 18 jaar. Moviac: „Ik was een spion", boven 18 jaar. 8.15 uur; „Dik Trom", 2.30 uur. Frans Hals: „Het zit in de lucht", boven 14 j., 2.30, 7 en. '9.15 uur. Spaarne: „In den greep van de Gorilla" en „De goudzoekers van Canada." De avonddiensten worden tot Vrijdagavond waargenomen door de volgende apotheken; Fa. Loomeyer en Zn.. Fjarteljorisstraat 11; Park apotheek. Kleverpark 13; Teylerapotheek, Tey- lerplein 79. de Missa in hon. S. Friedricii van Gruber en het Tantum Ergo van Jan Nieland. Als slot van den plechtigen kerkdienst heeft het koor de Priestercantate van Hubert Cuypers uitgevoerd. De receptie, die in het R. K. Jeugdgebouw werd gehouden, heeft een zeer groot aantal pa rochianen een welkome gelegenheid geboden, pater Hendriks geluk te wenschen met dit mooie feest. Met een gemeenschappelijken maaltijd in St. Jan is deze feestelijke dag besloten. Het 40-jarig Priesterfeest van Kanunnik M. W. A. Wijtenburg, oud-regent van Hageveld, wordt Zondag 31 Maart te Bloemendaal gevierd. Te 10 uur plechtige H. Mis in de kapel der Eerw. Zusters van het St. Joseph-Internaat, waarbij de weleerw. heeren Dr. J. M. H. van der Lugt en P. J. S. Juffermans, leeraren van het Seminarie Hageveld, assistentie zullen ver- leenen. Wegens gebrek aan plaats kan de kapel alleen voor genoodigden toegankelijk gesteld worden. Te 1 uur heeft de felicitatie plaats bij de Eerw. Zusters, daarna bij de kinderen van het St. Joseph-Internaat en vervolgens bij die van het Observatiehuis: Maria Immaculata. Van 3 tot 4.30 uur receptie. Te 5 uur Plechtig Lof tot dankzegging. Geboren: 20 Maart: J. E. van Wijk-Kruijer, z.; 22 Maart: H. W. Baardse-Koopman, d.; 24 Maart: J. D. E. Krikke Koster, z.; 23 Maart: A. van Rulier-Baarda, z.; E. W. de Lijster- Leising, d.; 22 Maart: G. Bernhard-Nauta, z.; 25 Maait: H. Cassee-van der Hulst,, d.; 24 Maart: F. Hoogland-Golz. z.; C. Nootenboom- van Blitterswijk, z.; C. J. Zweegman-te Velt huis. d.; 23 Maart: N. Hobo-van der Ploeg, z.; 22 Maart: C. Zieltjens-van Zeeland, z.; 23 Maart: W. J. C. de Goede-Hoedt, z.; E. M. Rustman-van Koningsbruggen, z.; 21 Maart: N. de Haas-van Os, d.; 24 Maart: E. M. Reu- merman-van de Ruit, d.; 26 Maart: M. Smit- Dirksen, z.; 24 Maart: J. M. C. C. Zwart-van Egmond, z.; 23 Maart: H. Germans-Radema- ker, z.; 22 Maart: A. van Koot-van Weert, d.; 24 Maart: C. M. A. Steffers-Arxhoek, d.; 25 Maart: J. G. M. de Haas-Lambooij, d. Overleden: 24 Maart: H. FolkertsVan Bcrloo, 78 jaar, Karei van Mandelstraat; 23 aart G. EooiJ—Korf, 71 jaar, Barrevoetstraat; 25 Maart: P. Giesbergen—Bogaard, 68 jaar, Rijksstraat weg; 24 Maart C. M. de Graaff—Lenterman, 85 jaar, Ged. Oude Gracht; 23 Maart: M. C. Hoes —Van Gorp, 75 jaar, Kastanjestraat; 24 Maart: P. van den Hoven—Schapers. 59 jaar, GJasblazerstraat; 22 Maart: W. Koene, 72 jaar, Schotersingel; 24 Maart: C. Fraij— Olii. 58 jaar, Goetzeestraat; 24 Maart: C. Vergers—Broex- meijer. 74 jaar, Floresstraat. 23 Maart; A. C. Nelis—De Moi, 74 jaar.Veerpolder; 24 Maart: A. Terol—Walkotte, 36 jaar, Kennemerstraat 25 Maart; Ph. Citroen, 69 jaar. Brouwerskade.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 5