DE SCHRIJVER OPVOLGER VAN MINISTER SAP Gandhi begint een nieuwe actie New-ïorksche Bears Een verwisseling van portefeuilles Belgische volksvertegen woordigers op Paaschreces DONDERDAG 28 MAART 1940 Organisatie tot lijdelijk verzet te verwachten De Altmark" te Kiel aangekomen Generaal Alting von Geusau herdacht De straatreinigers van Calcutta in opstand Manoeuvres in Egypte Herkeuring in Turkije Chineesche zeeroovers in actie VOORSCHOTTEN VOOR WONINGBOUW VERKORTE BALANS Van de Nederlandsche Bank N.V. Stemming vast CONTINGENTEERINGEN Nijverheidsonderwijs Machinisten-examen -fa -fa WISSELKOERSEN AM ERIK. GOEDERENMARKT VAN HET KATHOLIEKE KAMP Prae-advies van Breda „Het reorganisatierapport moet worden aangenomen Clearingkoersen AMSTERDAMSCHE BEURS Nabeurskoersen van 27 Maart FAILLISSEMENTEN MARKTNIEUWS (Van onzen BrusseJschen correspondent) Der traditie getrouw is het Belgische Parle ment met verlof gegaan op den vooravond van Witten Donderdag. De laatste weken hebben Kamer en Senaat flink werk geleverd. Er wer den ochtend- en namiddagvergaderingen gehou den en een paar keeren heeft de Kamer er zelfs niet tegenopgezien ook in nachtvergade ring bijeen te komen. Harerzijds is de regeering zeer redelijk ge weest. Zij heeft geen overhaaste behandeling in extremis van een of ander netelig wetsontwerp afgedwongen. Alleen heeft zij er prijs op gesteld dat twee ontwerpen vóór het Paaschreces zou den afgehandeld zijn, ontwerpen waarvan de openbare opinie trouwens met ongeduld de goedkeuring tegemoet zag: beide Kamers heb ben dan ook zonder tegenstribbelen een wetsont werp houdende uitzonderingsbepalingen van tij- delijken aard inzake huurovereenkomsten en een wetsontwerp betreffende de verdediging van de nationale instellingen aangenomen. De behandeling van de begrooting van Open baar Onderwijs, welke in den Senaat aanleiding heeft gegeven tot vinnige debatten omtrent de voorgenomen herinrichting van het departement van Openbaar Onderwijs, zooals zij door de Vla mingen dringend wordt gevraagd, heeft de Kamer der Volksvertegenwoordigers wijselijk uitgesteld tot na het Paaschverlof. Op het oogenblik dat dit parlementaire tri mester ten einde liep, werd het ministerie zwaar getroffen door het overlijden van den heer Sap, minister van Economische Zaken, Middenstand en Ravitailleering. Dl alle politieke kringen gaf men er zich re kenschap van, dat eerste-minister Pierlot voor geen gemakkelijke taak stond: de vervanging van den heer Sap, die een ongemeen krachtige figuur was, zou geen kinderspel zijn. In de kringen van de Wetstraat werd reke ning gehouden met verschillende mogelijkhe den. Er werd een oogenblik gedacht aan Prof. ïr. Paul Heymans, den vorlgen minister van Economische Zaken, thans gouverneur van de „Nationale Maatschappij voor Krediet aan de Nijverheid". Het bleek evenwel dat de eerste- minister er tegenop zag beroep te doen op een extra-parlementair, en wel wegens bezwaren van polilieken aard. Onder de parlementsleden wier naam aanvankelijk werd genoemd, kwa men in Ge eerste plaats de rapporteurs van de begrooting van Economische Zaken voor het dienstjaar 1940 voor: Kamerlid Eyskens, pro fessor aan de Universiteit van Leuven, en se nator P. De Smet, die al eens vroeger de porte feuille van Economische Zaken had waargeno men. Aan Prof. Eyskens werd, ondanks zijn be trekkelijk jeugdigen leeftijd en het feit dat hij nog niet lang deel uitmaakt van de Kamer, zelfs de meeste kans gegeven. Anderzijds werd ech ter gewezen op de wenschelijkheid, de zoo be langrijke portefeuille van Economische Zaken bij voorkeur toe te vertrouwen aan iemand die reeds voldoende vertrouwd zou zijn met regeerings- zaken. En in deze orde van gedachten meende men te weten dat de eerste-minister volksver tegenwoordiger De Schrijver, die vroeger reeds verscheidene departementen heeft beheerd, had gepolst. Maar De Schrijver had beleefd geweigerd. Toen had Pierlot zich gewend tot den heer P. W. Segers, schepen van de Stad Antwerpen, een leidende persoonlijkheid uit de christelijk-democratische beweging Ook deze had bedankt. De mogelijkheid werd nog overwogen dat de eerste-minister een lid van de huidige regee ring aan het hoofd van het ministerie van Economische Zaken zou stellen. Geopperd werd, dat het bijvoorbeeld de heer Delfosse, minister van Verkeer, die reeds aan het hoofd van het departement van Ravitailleering heeft gestaan, zou kunnen zijn. Maar hierbij rees dan de vraag: is het wel wenschelijk dat een minister in enkele maanden tijds driemaal van departe ment verwisselt? De oplossing is eerder gevallen dan men ver wacht had. Paaschzaterdag is minister Sap in allen eenvoud te Beemem bij Brugge, waar hij zijn kasteel had, ter aarde besteld. Een paar uren na de begrafenis vernam men dat de Ko ning een besluit had onderteekend waarbij De Schrijver benoemd werd tot minister van Eco nomische Zaken, Middenstand en Ravitaillee ring. Het besluit zou echter pas in het Staats blad worden afgekondigd na den officieelen rouwdienst die den volgenden Woensdag, op initiatief van de regeering, in de collegiale kerk van St. Michiel en Ste Goedele te Brussel ter gedachtenis van den afgestorven minister plaats heeft. Op aandringen van zijn politieke vrienden heeft De Schrijver de hem aangeboden porte feuille aanvaard. Algemeen wordt aangenomen, dat zijn benoeming het ministerie van Pierlot zal versterken. De nieuwe minister is een sympathiek persoon en een eersterangs kracht. Ofschoon nog geen 42 jaar oud, heeft hij, zooals gezegd, vroeger reeds drie verscheidene departementen beheerd. In het eerste Kabinet Van Zeeland was hij mi nister van Landbouw, in het tweede Kabinet Van Zeeland was hij minister van Binnenland- sche Zaken en in de katholiek-socialistische re geering Pierlot, verleden jaar. vlak voor de Kamerontbinding, was hij minister van Justitie. Daarna had hij geweigerd nog verder deel uit te maken van de regeering, daar hij zich actief wenschte bezig te houden met een belangrijke nijverheidsondememing aan wtlker hoofd zijn zooeven overleden schoonvader had gestaan. De Schrijver is een der meest invloedrijke leden van de Katholieke Vlaamsche Kamergroep waarvan hij in den jongsten tijd de vergade ringen heeft voorgezeten. Als jurist heeft hij een actief aandeel gehad in de voorbereiding van een wetsontwerp, houdende oprichting van een Raad van State, en onlangs nog heeft hij zich in de Kamer onderscheiden bij de behandeling van het ontwerp betreffende de verdediging van de nationale instellingen, ontwerp- waarvoor hij als rapporteur was aangeduid. De opvolging van minister Sap heeft dus geen wijziging in de ministerieele bevoegdheden te weeggebracht. Hardnekkige geruchten doen evenwel de ronde betreffende een mogelijke verwisseling van portefeuilles na het Paasch verlof. Dit wordt in verband gebracht met den gezondheidstoestand van den minister van Openbaar Onderwijs, Soudan, die sedert ver scheidene weken in de Fransche Alpen verblijft tot herstel van zijn geknakte gezondheid, doch na het Paaschreces zal terugkeeren. Het is niet onmogelijk zegt men, dat, na zijn terugkeer, Soudan (soc.) naar Binnenland- sche Zaken overgaat, waarvan de huidige ti tularis. Vanderpoorten (lib.), zou terugkeeren naar Openbare Werken, terwijl Matagne (soc.). thans aan het hoofd van laatstgenoemd depar tement, belast zou worden met de portefeuille van Openbaar Onderwijs. Benevens het feit dat een zoodanige verwis seling van portefeuilles den socialistiscben in vloed in de regeering zou versterken, komt het ons zeer zonderling voor dat tot deze veelvuldige verwisseling zou worden overgegaan, nog geen drie maanden nadat de regeering grondig werd omgevormd. BOMBAY, 27 Maart (Reuter). In een ar tikel, dat op 30 Maart verschijnen zal in zijn blad „Harijan" geeft Gandhi bevel tot inschrijving in het geheele land van Oon- gresaanhangers, die bereid zijn gevangenis straf te ondergaan. Zij, die zich laten in schrijven en gevangen worden gezet, zullen geen financieelen bijstand kunnen ver wachten, noch voor zichzelf noch voor de van hen afhankelijke personen. Onder de voorwaarden voor de inschrijving behooren: aankweeken van den geest van goeden wil jegens allen: afschaffing van de onaan raakbaarheid; regelmatig spinnen als hand werk verricht en het dragen van eigengeweven kleedij met uitsluiting van alle vervangmid- delen. Gandhi's instructies, die uitgelegd wor den als een eerste stap ter voorbereiding van een of anderen vorm van burgerlijke ongehoorzaamheid, leggen den nadruk op de noodzakelijkheid van volstrekte ge weldloosheid. Gandhi schrijft: „Ik zal niet in staat zijn te strijden, zoolang wij geweld in ons midden heb ben, maar ik zal strijden, wanneer de voorge stelde lijst met ingeschrevenen oprecht is Ik verwacht, dat het All India Congress Com mittee commissies voor lijdelijk verzet zal or- ganiseeren. De geweldlooze actie beteekent de mobilisatie der wereldopinie te onzen gunste. BERLIJN, 27 Maart (D.N.B.). Het Duitsehe sa. „Altmark", dat op 16 Februari in de Jössing- fjord door een Engelsch oorlogsschip geënterd werd en twee weken geleden in het geheim naar Duitschland is vertrokken, is vandaag in de haven van Kiel aangekomen. de regeling van het verlies geen bevestiging vond in de sindsdien verschenen ministerieele beschikking van 5/12 Maart 1940 tot wijziging van genoemde regeling, juist? Zoo ja, tot welk percentage is de regeering dan bereid het Rijk te doen deelen in een even tueel verlies voor de gemeenten als gevolg van toepassing der tweede-hypotheek-regeling en wat wordt in dit verband onder „verlies" ver staan? Is de regeering ook bereid het Rijk te doen deelen in een eventueel verlies voor de gemeen ten als gevolg van toepassing der tweede-hy potheek-regeling en wat wordt in dit verband onder „verlies" verstaan? Is de regeering ook bereid het Rijk te doen deelen in een eventueel verlies voor de gemeen ten als gevolg van de verleening van een 4 pCt voorschot (zonder bijdrage) ingevolge de wo ningwet? I CALCUTTA, 27 Maart (Reuter). Een groep straatreinigers te Calcutta, die sedert Dinsdag in staking zijn, heeft een politiepost aangeval len. De politie loste vier salvi en arresteerde 18 personen. Het is voor het eerst sedert tien jaar^ dat te Calcutta het vuur door de politie ge opend is. De straatreinigers eischen 25 pCt. loonsver- hooging. Het aantal der stakers bedraagt on geveer 15.000. In het militaire clubhuis 't Honk aan de Prinsestraat te 's-Gravenhage heeft Woens dagavond een korte, stemmige herdenking plaats gehad van wijlen generaal-majoor jhr. J. Th. Alting von Geusau, in leven com mandant van het eerste legercorps. Het denkbeeld van die herdenking was uit gegaan van den grenadier Schaafsma en door het bestuur van 't Honk overgenomen. Aan de herdenkingsstond verleenden hun medewerking de heeren C. van der Kraan (ho bo) en K. de Rook (piano), leden van de Koninklijke Militaire kapel, die tusschen de toe spraken het Adagio van Faure, een Adagio uit een sonate van Handel en het eerste deel van de Sonate in cis van Beethoven ten gehoore brachten In zijn begroetingswoord heette de voorzitter, gep. generaal-majoor K. E. Oudendijk, de aan wezigen welkom, in het bijzonder mevrouw en freule Alting von Geusau en verschillende fa milieleden van den generaal, oud-minister J. M. J. H. Lambooy, en de luitenant-kolonel Boots, secretaris van de Vereeniging ter bevor dering van de krijgswetenschap, Scherpenhuy- zen, commandant van het regiment jagers en Van Hillen, chef van den staf van het eerste legerkorps, vrienden en naaste medewerkers van den generaal. Alting von Geusau. Hij is in dienst van Ko ningin en vaderland gevallen, nadat hij een duintop beklommen had om een oefening ten volle te kunnen waarnemen. De groote 'belang stelling gold niet alleen den bekwamen officier, doch ook den mensch Alting von Geusau. Zijn groote bekwaamheden en talenten heeft hij ook buiten de weermacht aangewend, n.l. met het geschreven en gesproken woord, en steeds met overtuiging en bezieling. Spr. citeerde uit het boekje „Nederland is paraat", dat kort voor zijn dood van de hand van den generaal is ver schenen. Generaal Oudendijk besloot met de verzekering, dat de herinnering aan een goed mensch, aan een vriend en voorbeeld van den Nederlandschen soldaat zal blijven. De grenadier Schaafsma, vervolgens het woord voerend, zeide gaarne uitdrukking te willen geven aan de gevoelens van de minderen van hun groote hoogachting voor den generaal. Over zijn kwaliteiten als hooge officier kon spr. niet oordeelen, Doch wel kon hij verklaren, dat de generaal als hooge chef een warm hart had j voor zijn soldaten; hij was niet alleen een meerdere, doch ook een vader voor zijn troepen. De verslagenheid na het overlijden was dan ook groot onder de minderen, aldus spr., en langen tijd nog zullen zij aan hun generaal denken. Tot slot werden op spr.'s verzoek enkele oogenblikken van eerbiedige stilte in acht ge nomen. CAIRO, 27 Maart (Reuter). In de woestijn ten Zuiden van Cairo zijn vandaag gecom bineerde manoeuvres van Britsche, Egyp tische en Britsch-Indische troepen begon nen. ISTANBOEL, 27 Maart. (Reuter) Alle Turksche reservisten tusschen 40 en 44 jaar zijn door de militaire overheid opgeroepen om tusschen 1 en 19 April te verschijnen voor den herkeuringsraad. De mannen zullen niet worden ingelijfd, doch slechts worden onderzocht naar hun geschiktheid voor mi litairen dienst voor het geval zij in tijd van nood zouden moeten worden opgeroepen. HAIHAU, 27 Maart. (D.N.B.) Japansche oor logsschepen hebben, naar het Japansche tele- graafschap meldt, kunnen verhoeden, dat het vrachtschip „San Antonio" van de Transatlan tic Steamship Company (Panama) door Chi neesche zeeroovers werd geplunderd. Volgens mededeelingen van den kapitein was het schip aan den grond geloopen, toen op het zelfde oogenblik vijf of zes Chineesche jonken verschenen en met zwaarden en hellebaarden bewapende roovers aan dek klommen. Juist toen de kapitein zijn schip reeds wilde over geven, doken in de verte Japansche oorlogs schepen op, waarop de zeeschuimers hals over kop de vlucht namen. De Japansche oorlogs schepen trachten nu het schip weer vlot te brengen. Het Tweede Kamerlid Bommer (S.D.) heeft aan de ministers van Binnenlandsche Zaken en van Financiën de volgende vragen gesteld: Hebben de ministers kennis genomen van een in het openbaar gedane mededeeling, volgens welke de bestaande regeling betreffende het beschikbaar stellen van voorschotten onder verband van tweede hypotheek voor den bouw van arbeiderswoningen door particulieren o.a. aldus zou worden gewijzigd, dat 't thans gelden de percentage, dat de gemeenten in een even tueel verlies hebben bij te dragen, aanmerke lijk zou worden verminderd? Is deze mededeeling, welke ten opzichte van Activa Binnenlandsche Wis seis, Promessen, enz. Hoofdbank Bijbank Agentschappen Totaal Pap. oh. buit. i. disc. Idem Eig. Portel Af: Verkocht, maar voor de Bank nog niet afgeloopen Totaal Beleen, (incl. Voors in Reken.-Cour. op Onderpand Hoofdbank Bijbank Agentschappen Totaal Op Effecten Op Goederen Ceelen Totaal Voorsch. a. h. Rijk (Art. 16 d. Bankwet K.B. v. 1 Maart '37 Stbl. no. 401) Munt en Materiaal: Munt. Goud Muntmat. Goud Totaal Munt. Zilv. enz. Muntmat. Zilv en Totaal Belegging v. Kap. Res. en Pensioen! Gebouwen en Meub. der Bank Div Rekeningen Staat d. Nederlanden (Wet v. 27 Mei 1932 St.bl. No. 221) Totaal Passiva: Kapitaal Reservefonds Bijzondere Reserves Pensioenfonds Bankb. In omloop Bankass. in omloop Rek.-Cour Saldo's: Van het Rijk Van anderen Div Reken Totaal W.v a. Ned.-Indic Besch Metaalsaldo (KR. v. 4 Jan. 1929 Stbl. No. 3) Schatkistp. rechtst. b. d. Bank ond.gebr Rentestand sedert 29 Aug 1939: Wissel-disconto Promessen-disconto Voorschotten in Rekening-Courant Beleening van Goederen en Ceelen Beleening van Effecten 26 Maart '40 18 Maart 1940 6.702.514 6.704.818 465.485 425.485 2.301.931 2.180.286 9.469.931 9.310.589 1.350.000 1.350.000 1.350.000 1.350.000 205.421.741» 208.780969» 7.321.507 7.300.936 58.249.449 58.453.060 270.992.697 274.534.966 266.193.647» 269.253.107* 4.799.049 5.281.858 270.992.697» 274.534.966» 105.137.615 105.137.615 908.419.932 908.417.022 1.013.557.547 1.013.554.637 10.061.564 9.500.068 1.023.054.705 1.023.619.112 43.840.772 43.840.772 4.580.000 4.580.000 24.306.003 23.495.479 7.629.955 7.629.955 1.385.224.065 1.388.360.876 20.000.000 20.000.000 4.277.243 4.277.243 7.756.940 7.756.940 11.391.117 11.991.117 1.100.434.490 1.095.041 245 52.228 48.183 15.312.037 8.096.335 226.293.407 224.944.431 241.605.445 7.670.779 7.640.701 1.385.224.065 1.388.360.87C 60.612.475 60.612.475 489.681.318 488.978.969 3 pet 3 Vz P®t. 31/2 pet 3'/2 pet. 3y2 pet, NEW YORK, 27 Maart (Part.j Voor het eerst sinds geruimen tijd bleek Wallstreet zich heden aan de reeds lang heerschende apathie ontworsteld te hebben en had de markt een vrij levendig voorkomen, terwijl de omzetten verge leken met de afgeloopen dagen een niet onbe langrijke uitbreiding bleken te hebben onder gaan. De aanleidende oorzaak hiertoe vormde de gisteren na-beurs gedane dividendaankor.- diging van de U.S. Steel, welke dividenddecla ratie algemeen verrassing heeft gewekt en tot optimistische verwachtingen t.a.v. de toekom stige economische ontwikkeling aanleiding heeft gegeven, wijl men aanneemt, dat de Steel- trust niet tot deze dividenduitkeering zou zijn overgegaan, wanneer zij niet van meening was geweest, dat de ontwikkeling in de naaste toe komst gunstig zal zijn. Of deze opvatting juist is, zal de toekomst moeten leeren. Op zichzelf beschouwd, behoeft men over dit dividend van de U.S. Steel niet zoo bijzonder verheugd te zijn, want het is de eerste uitkeering sedert 1937, toen ook I op de commons werd gedistri bueerd, nadat over 1932 de laatste maal divi dend op de gewone aandeelen was uitgekeerd. De U.S. Steel heeft trouwens in het vorig jaar dit dividend ruimschoots verdiend en al wordt in de mededeeling van het bestuur wel gezegd, dat de uitkeering plaats vindt uit de winsten van de laatste maanden, het is toch zosr waar schijnlijk, dat men hier eigenlijk nog met een verlate uitkeering uit hoofde van de winst van 1939 te doen heeft. Overigens is de bedrijvig heid de laatste weken niet onbelangrijk verder teruggeloopen, aoodat de winsten thans ook wel geringer zullen zijn dan in de laatste maan den. Hoe het zij, het voorbeeld van de beurzen aan de Pacific-kust volgende, die gisteren nog geopend waren toen het dividend van de U.S. Steel bekend werd en daarop met een stijging hadden gereageerd, opende Wallstreet vandaag in een vaste stemming onder leiding van de staalwaarden, die bij omzetten van enkele dui zenden shares in de eerste transacties winsten konden boeken van 1 a 1% dollar. Elders waren de koersverbeteringen van bescheidener afme tingen, maar de markt was toch algemeen vaster en in het verdere verloop breidden de koersverbeteringen zich ook in andere rubrieken, met name de automobielfondsen, zooals Chrys ler, alsmede de koperwaarden, uit, terwijl de staalwaarden na een kortstondige aarzeling tegen het einde van het tweede uur verder op liepen. De winstnemingen werden zeer vlot ge absorbeerd. Vast lagen ook chemische waarden en de zgn. natte fondsen in de markt. In het eerste uur werden 240.000 shares afgedaan en in het tweede uur 310.000 shares. Hoewel bij den aanvang van de tweede beurs- helft winstnemingen druk op het koerspeil uit oefenden, waardoor een lichte reactie moest worden geregistreerd, bleef de stemming toch vast en kon later weer een herstel worden opge- teekend. Tot groote koersveranderingen kwam het echter niet meer. De vaste stemming bleef tot het slot gehandhaafd en het einde van den beurshandel kwam op of iets beneden het hoog ste punt van den dag met winsten tot 3A dollar. De handel bleef van ruime afmetingen, hetgeen een gunstigen indruk maakte. In totaal werd een hoeveelheid bereikt van 1.190.000 shares een hoeveelheid, die lagnen tijd niet geregis- tenerd kon worden. Het laatste uur gaf de grootste omzetten van den dag te zien, n.l 330.000 stuks. Bij de staalwaarden bleven U.S Steels de leiding behouden. Een winst van bijna 3A dollar kon worden geboekt. Het jaarverslag van deze maatschappij vertoont een netto winstcijfer van 41.120.000, tegen het vorig jaar pl.m, 25.2r20.000. De gemiddelde bedrijvigheid van de maatschappij in het jaar 1939 bedroeg ruim 60A pCt. Bethlehem Steel en Youngs- town boekten een winst van resp. 2% en 2 A punt, terwijl National Steel en Republic Steel IA punt monteerden. Het vakblad Iron Age schat de bedrijvigheid i:i. de afgeloopen week op 61 pet. (v.w. 62.5 pet.). Nog steeds wordt melding gemaakt van toene mende vraag voor export en naar diverse staal- producten. Hoewel de vooruitzichten nog on zeker zijn, verwacht men binnenkort een stabi lisatie van de bedrijvigheid op het huidige percentage, terwijl sommige teekenen wijzen op een wat betere prijstendenz. Het prijsverloop van staalschroot blijft onzeker. Ook natte waarden traden op den voorgrond en in deze rubriek werden zelfs nieuwe hoogterecords voor dit jaar geboekt. Van de luchtvaartwaarden waren het Douglas Aircraft, die de leiding hadden met een winst van 2 dollar. Voor Chrysler kwam het slot wel niet op het hoogste punt van den dag tot stand, doch dit fonds stelde zich toch ruim 2 dollar hooger. Spoorwegwaarden lieten zich eveneens van hun goeden kant kennen, terwijl van de koperwaarden Anaconda Copper 1 dollar verbeterden. Van de chemische waarden waren Allied Chemical vast en 2% punt beter, terwijl voorts ook Amer. Car en Foundry en Westing- house resp. 1 èn 1% punt opliepen. Oliewaarden, warenhuisfondsen, public-utilities, kunstzijde waarden, aandeelen in telegraafmaatschappijen en tabakken verlieten de markt in goed prijs houdende stemming. Mijnen waren verdeeld, ter wijl Int. Nickel een fractie van hun koers moes ten afstaan. Ingediend is een wetsontwerp tot bekrachti ging van het K. B. tot regeling van den invoer van klompen en klompenmakerswerk. Ofschoon in den laatsten tijd de situatie in de klompenindustrie eenige verbetering ver toont, is de minister van Economische Zaken, blijkens de Memorie van Toelichting, van mee- ning, dat deze toch nog altijd zwakke industrie tak den steun van de invoerbeperkende maat regelen thans nog niet kan missen. Verder is ingediend een wetsontwerp tot be krachtiging van het K. B. tot regeling van den Invoer van porselein, fijn en sanitair aarde werk en verglaasde en onverglaasde muur- en wandtegels. Blijkens de Memorie van Toelichting is de minister van meening, dat opheffing der onder, havige contingenteeringen ook in de huidige tijdsomstandigheden aanleiding tot overmatigen invoer zal geven, hetgeen de werkgelegenheid in de keramische industrie zou schaden. Het bleek derhalve gewenscht voortzetting dezer contingenteeringen te bevorderen. Wat de contingenteering van groote tegels betreft, deze heeft een einde gemaakt aan het gevaar van een voor de Nederlandsche indus trie bedenkelijke verschuiving, zoodat de mi nister ook hier tot voortzetting der invoerbe perkende maatregelen meende te moeten be sluiten. Ten aanzien van de contingenteering van biscuitzegels was hij van oordeel, dat deze, als sluitstuk op de invoerbeperkende maatre gelen voor verglaasde muur- en wandtegels, nog niet kon worden gemist. Tenslotte is ingediend een wetsontwerp tot bekrachtiging van het K. B. tot regeling van den invoer van vleesch. In de Memorie van Toelichting zegt de mi nister o.m., dat ook thans nog de bestaande maatregelen in het belang van de veehouderij 't voortbestaan dezer contingenteering, welke im mers bedoeld is als aanvulling op vorenbe doelde maatregelen, wenschelijk maken. 's-GRAVENHAGE. Paedagogisch getuig schrift, overeenkomstig art. 38, der nijverheids- onderwijswet, behoorende bij de akte N.B. (tim meren). Geslaagd: Th. P. Kerklaan, Delft, D. J. van Mameren, Neerbosch, H. J. Reurslag, Deventer en A. Rosmalen, Heythuysen. Paedagogisch getuigschrift, overeenkomstig art. 38, der nijverheidsonderwijswet, behooren de bjj de akte N. 3 (bouwkunde en bouwkundig- teekenen). Alle candidaten werden afgewezen. 's-GRAVENHAGE. Geslaagd voor diploma A de heeren G. K. E. Hollman, te Driehuis-Wes- terveld, E. R. Th. Les te Haarlem, A. Smit te Amsterdam. Laatst gedane koersen Maart 27 Allied Chemical American Can Co. Am. Car F.dry Am. Rolling Mills Am. Smelt lief. Am, Tel. Tel. Am. Tobacco B. Am. Waterworks Anaconda Copper At. bison Topeke Baltimore Ohio Bethlehem Steel Canadian Pacific Case Treshing Chase National B. Ches. Ohio Chicago Rock Isl. Chrysler Motor Cities Service Consol Gas N.Y. Continental Oil 7 Dawesl. 5K Young Delaware Huds Douglas Aircraft Duponr de Nem. Eastman Kodak El. Bond Sh. Genera. Efcctrie General Motors Good Year Hudson Motor Illinois Central Intern. Harvester Intern. Nickel Intern. Tel. Tel. Kcnnecott Copper Missouri Pacific Idem pref. Montgomery Ward Nat. City Bank Nat. Dairy Prod. New York Central North. Am. Av. North. Amer. n.a. Norfolk Western Pennsylvania Phillips Oil Proctor Camble Publ. Serv. N. J. Radio Corporation Rep. Steel Scars Roebuck Shell Union Oil Socony Vacuum Southern Pacific Southern Railway Standard Brands Stand. Oil of N.-J. Tidewater Ass. Oil Union Pacific United Aircraft United Corp A. U. S. Leather U. S.' Rubber U. S.'Steel Western Union Westingh. Electr. Woolwoi#i Building - ex dividend -+- nieuwe aandeelen. gedaan en mten t 26 25 179} 177 177 115 114 114} 25} 24} 25} 14} 13} 14} 49} 49} 49 172} 172 171 89} 88} 79} 9! 9} 9} 29 27} 28} 23 21 I 21 5 4} 4} 76} 74 74} 5} 51 5} 68} 67 67} 34} 33} 33 39 39 39} 86} 84} 85} 31 30} 30} 22} 22} 22 15} 15 9 12 12} 18} 16} 16} 85 83 82} 186} 186 185} 151 150} 1 50} 6 5} 5} 38} 37} 38} 54 53} 54 22} 22 22 5} 5} 5} 11 10 10} 55 54} 55} 32} 32} 35 4 4 4 35} 34 35} -Sr 53} 53} 53} 29} 28 28} 17} 17} 17} 16} 15} 15} 25 23 24} 21 20} 22 216 214 214} 22 21 21 37} 37} 38} 68 68 68} 41 41 41 6 6} 6} 21} 19} 20 86} 86} 86 11 1 11 10} 11 11 11 12 12 12} 16} 14} 15 6} 6} 6} 43 f 43} 43} 10} 10} 10} 95 95} .95} 48 47 47} 2} 2} 2 34 32~! 33~i 57 54} 55} 22} 21 22 112} 111 111 i 40} 40 t 40} ex coupon. - Dieden Slotkoersen Maart NEW YORK, 23 26 Brussel 17.06 17.02 Rome 5.05 5.05 Madrid 9.95 9.95 Bern 22.42 22.42 Oslo 22.73 22.73 A'dam 53.10 53.09 Londen 3.48} 3.5t Parijs 1.97} 2.01 Beriyn 40.20 40.20 27 Maart 25 1 17.02 5.05 9.95 22.42 22.73 3.71 2.10 i 40.20 NEW YORK, 27 Maart 27 Maart 26 Maart 27 Maart 26 Maar.t Rubber Standaard Mrt 18.12- Sept 17.70} 17,83 Me) 18.12 18.75+ Oct 17.65 17.79 Juli 17.85} 17.70— Dec 17.55 17,73} Jan. 17.51 17.69 Katoen Nieuw contract Jan i_. Oct. 9.79 9.70 71 Me) 10.61 10*53 Dec. 9.65. 9.59 Juli 10.42- 10.32 Mrt. 9.48 9.40 Koffie (Rio - Nieuw contract) (Santos) Mrt. 4.23 Mrt 5.89 Me) 4.20. 4.25 Mel 5.88 - 5.98 Juli 4.22. 4.27 Jul) 5.98 6.05-- Sept. 4.24. 4 29 Sept. 6.04 6.16- - Dec. 4.26 j Dec 6.15 6,24 Mrt. 6.24.— Suiker Mrt 1.89} Nov 2.02+ Mei 1.88f 1.94} Dec. Juh 1.93+ 2.0C} Jan. 2.00} 2.01} Sept 1.98} 2.03+ Mrt. 2.03} 2.04} Tin Loco 45.62 46.75 45.50 46.75 90 dagen 45.50 27 Maart 26 Maart 46.75 CHICAGO, 27 Maart 27 Maart 26 Maart Tarwe Mei 105} .05 105 g i Mei 104-03} 103}. 103}+ 1031 Juli Sept Juli Sept Maïs Mei 56 56 Me) Juli 57 f 57 f Juli Sept. 58 58 Sept Reuzei Mrt. 5,50f 5.50* Mei 5.575.57 27 Maart 26 Maart larwe Mei 89 f 89 Juli 9091 Oct 92}-- 92} Rogge Me: 72 73 Oct 73} 73|._ Juh Tl 73 Haver Haver 4) 41 f 36} 361 33 33 Rogge 67 67 - 68 68 69}— 69} 5,77 5,77 it 6.00 6.00* WINNIPEG, 27 Maart 27 Maart 26 Maart Gerst Mei 53 53 Juli 51 51 Oct. 50 49 Lijnzaad Juli Sept Mei Juli Oct 214} 214} 201 - Mei 39 Juli 38 39} 37} Oct. 35 211 2U 200} 35} Ook het bestuur van den R. K V. B. Breda heeft zijn prae-advies uitgebracht over het re organisatie-rapport. Het bestuur ziet in het rapport een betere organisatie van de R. K. voetbalbeweging in Nederland, daar het rapport de richtlijnen heeft uitgestippeldt om te komen tot een ster kere eenheid van 'organisatie, waaraan tot nu toe dringende behoefte bleek te bestaan. Vervolgens brengt het reorganisatierapport vereenvoudiging van organisatie, daar de R. K- F. en de I. V. C. B. zullen worden samenge smolten, zoodat in de toekomst slechts met één lichaam gerekend behoeft te worden. Dat lichaam zal kortweg genaamd zyn R.K.N.V.B. Over dezen naam is natuurlijk iedereen het niet eens. Maar een feit is het, dat moeiijke en vaak onbegrijpelijke namen gaan verdwij nen. Hoeveel R. K. voetballers weten nu wat R.K.F. of I.V.C.B. beteekent? R.K.N.V.B. is ten slotte een naam die voor ieder duidelijk aangeeft wat wordt bedoeld. Het is daarom, dat ons bestuur zich met den naam der nieu we organisatie kan vereenigen. De in het reorganisatierapport voorgestelde wijze van organisatie Iaat de diocesane bonden geheel als zelfstandige bonden bestaan, die op godsdienstig-zedelijk gebied autonoom blijven- Dit is naar de meening van ons bestuur zeer juist gezien, omdat de diocesen elk hun eigen kerkelijke voorschriften kennen, die moeilijk, zoo niet onmogelijk, van uit een centraal punt behartigd kunnen worden, omdat deze voor elk diocees verschillend zijn, in verband met het eigen kerkelijk rechtsgebied van de bisschoppen en historisch gegroeide toestanden in elk dio cees. Bovendien blijft de regeling der competities van het zoogenaamde lagere voetbal in han den van de diocesane bondsbesturen, wat te vens geldt voor de regeling van het vraagstuk der junioren. Dat de zoogenaamde grootere vereenigingen, of als men wil, de technisch sterkere vereeni gingen, zullen blijven uitkomen in eigen com petities in de landelijke organisaties, is 'n stand punt dat het bestuur immer heeft gehuldigd. Dat hierbij in het reorganisatie-rapport een grootere medezeggenschap is toegekend aan de ze vereenigingen dan tot nu toe het geval was, moet volkomen billijk worden geacht, daar toch niet kan worden ontkend, dat deze ver eenigingen in de competities van den landelij- ken bond, op speltechnisch gebied, groote be langen hebben, die naar de meening van ons bestuur niet beter kunnen worden behartigd dan door een eigen, redeiyken invloed in het bestuur der landelijke organisatie. Naar aanleiding van het voorgaande meent het bestuur met de vorming van het bestuur van de landelijke organisatie, alsmede met de samenstelling van de algemeene vergadering te kunnen instemmen. Tenslotte blijft nog over het contract, dat door de diocesane bonden dient te worden ge sloten met den R. K. N. V. B. en waarin ver schillende punten moeten worden geregeld. In het algemeen kan het bondsbestuur zich met het reorganisatierapport vereenigen, al ont kent het niet, dat bij aanvaarding van het rap port verscheidene leiders uit onze huidige voet balbeweging zullen moéten plaats maken voor anderen. Waar dit echter geacht moet worden te zijn in het belang van de R. K. voetbalbe weging in Nederland, behooren deze gevraagde offers te worden gebracht, zonder acht te slaan op persoonlijke gevoelens of ambities. Na vorenstaande uiteenzetting van het reor ganisatie-rapport meent het bondsbestuur de algemeene vergadering té moeten adviseeren 't i rapport te aanvaarden. Koersen voor stortingen op 28 Maart 1040 tegen verplichtingen luidende in Reichsmarken f 76,60, Lires f 9,55. (Medegedeeld door Simoons en Co., A, van Vliet en Zn. en L. Slijper) Van 3.304.30 uur Kon Olie 2271/2—2281/4 U. S. Steel 41i/2" Bèth. Steel 55 2 Van 4.305 uur Kon. Olie Anaconda U. S. Steel Beth. Steel Rep. Steel Shell Union North Am. Aviation 227% 22—22 1/16 413/4—4214 55%—56 15 9/16—15 13/16 9 3/16 17 Va Opgegeven door v. d. Graaf Co., N.V. (Afd. Handelsinformaties) Failliet verklaard: 26 Maart: Chr. Duiker, tuinder, Beverwijk, Strick v Linschotenstraat 49. R.c. mr. C. G. B'.jleveld- Cur. mr. J. H. v. Gelderen, Haarlem. J. H. Duiker, tuinder. Beverwijk, Wijkermeer- weg 80. R.c. mr. C. G. Bijieveld. Cur. mr. J. H. Gelderen, Haarlem. Gedeponeerde uitslagen: 16 Maart: Daniel Bosnïa, fouragehandelaar, O"" woude. Geëindigd door het Verbindend worden der eenige uitdeelingslijst. Ultk. 1.12 pCt. A. Fluitsma, slager. Buren (Rmeland). Idew Ultk. nihil aan conc. crediteuren. Doede Heldstra, koopman in manufacturen- Zwaagwesteinde. Idem. Ultk. nihil aan conc. ere dlteuren. W. Kooistra, electricien-Installateur, Dot- kum. Idem. Ultk. 5.73 pCt. F. de Leeuw, groentenkoopman, Dokkum- Idem. Uitk. nihil aan conc. crediteuren. J. de Vries, chauffeur, Dokkum. Idem. él11' nihil aan conc. crediteuren. 18 Maart: N.V. „Het Friesche Jagershuls, Mw tot voortzetting der zaken „Sporthouse" en Krokodil", Leeuwarden. Idem. Uitk. 12.628 Pclt' r 23 Maart: S. D. van den Berg, assuradeur.' Sneek. Idem. Ultk. 3.15 pCt. Ph. Gokkas, manufacturer, Smeek. Iden- Uitk. nihil aan conc. crediteuren. wiet 's KERTOGENBOSCH, 27 Mrt. Vee. Op de van heden waren aangevoerd 3463 stuks, w.o. D runderen, 52 vette kalveren, 474 nuchtere veren, 777 biggen, 50 zeugen, 19 ïoopcrs, schapen-lammeren. De prijzen waren ais V0,io kalfkoeien 160240. magere ossen en koeien 150 per stuk. Vette ossen en koeien le KW» telt 7886, idem 2e kwaliteit 7074, idem 3e k» liteit 6468 per K.G. Jongvee 110135, SuLj kalveren 7595, nuchtere kalveren 48, 75115, ïoopers 2632, biggen 1420, schap 2634, lammeren 1114 per stuk. Aanvoer te hoornvee kleiner dan verwacht werd met v;" handel en goede pijrzen. Stieren aanvoer rua. duur. Weidevee goede aanvoer, levendige h»u er en goede prijzen. Graskalveren en pinken n" aanvoer en vlotte handel met stijgende Pr"f^eï Nuchtere kalveren goede aanveer. stugge met lagere prijzen. Biggen goede aanvoer, nog,te hoog in prijs, Fokvarkens aanvoer goed, vwv handel, prijzen vast. Loopers kleine aanveer, jT zen als vorige week. Schapen en lammeren 8°* aanvoer, duur.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 2