Heffingen voor Leeningfonds EIGENWIJZE ANTWOORD-MEMORIE AAN TWEEDE KAMER kind onder instortenden Dat is 'n ZUINIGE snelheid! DONDERDAG 28 MAART 1940 Minister erkent de geuite bezwa ren, maar acht ze in dezen tijd niet overwegend De Nederlander drinkt meer bier Gemiddeld 16 liter per jaar ONTWERP-GRONDWET VOOR STATENORGANISATIE MAANDOVERZICHT VAN DE VISSCHERIJ GEVORDERDE AUTO'S Onze ambulance voor Finland Meerendeel der leden in Helsinki aangekomen GOED MELKEN IN OVERIJSSEL Reeds 7545 diploma's uitgereikt OUDERDOMSRENTE Intern, bijeenkomst te Den Haag Prominenten der K. v. K. Beschadiging van Waterstaatswerken TUINMUUR BEDOLVEN MINISTER VAN DEFENSIE BIJ ALKMAAR OUD-ZOUAAF OVERLEDEN CHR. HISTORISCHE UNIE Smid doodgeschoten Soldaat dacht, dat zijn revolver niet geladen was INBRAKEN TE DEVENTER KONINKLIJK BEZOEK AAN ROTTERDAM Verbindendverklaring C.A.O. in schildersbedrijf Dreigende conflicten Strafverzwaring voor spionnage VAN SCHUIT GEVALLEN EN VERDRONKEN Moeilijkheden in bakkersbedrijf UIT DE STAATSCOURANT Rijksacademie Beeldende Kunsten Onderscheiding Onderwijsraad Leeraar Belastingen Bevordering DOOR CURTIS YORKE Aan de Memorie van Antwoord aan de Twee de Kamer over heffingen ten behoeve van het Leeningfonds 1940 is het volgende ontleend: Het bedrag, dat tot dekking zal strekken van de gewone uitgaaf op de fondsbegrootlng, 18 millioen zal verkregen worden door het onderhavige wetsontwerp. Als vaststaand Riag reeds worden aangenomen, dat het vol gend jaar met de opbrengst van dit wetsont werp niet zal kunnen worden volstaan. In dat jaar toch zal, volgens het onlangs aangenomen ontwerp tot instelling van een Leeningfonds, bi eer benoodigd zijn een bedrag, gelijkstaande biet een 15-jarige annuïteit van de in 1940 te doene mobilisatie-uitgaven, nadat deze laatste zullen zijn verminderd met de aan den Staat komende bate van de herwaardeering van het goud. In dit meerdere zal door het onderhavige Wetsontwerp nog slechts voor ƒ9 millioen wor den voorzien. Immers de opbrengst ervan, wel ke voor het loopende jaar (waarin het slechts gedeeltelijk zal werken) op 18 millioen is geraamd, zal in 1941 bedragen 27 millioen. L>e meergemelde ƒ9 millioen zullen, indien de Oorlog het geheele jaar voortduurt, waarschijn lijk niet veel meer dan een vijfde beloopen van Wat de gewone dienst van het Leeningfonds In 1941, boven dien van het loopende jaar, aan bitgaaf en dus aan inkomst zal vergen. Ook indien de oorlog vroeger eindigt, zal een ver sterking van de jaarlijksche middelen van het Leeningfonds tegen 1941 noodig zijn. Het voor nemen bestaat dan ook, te dien aanzien in het aanstaande najaar voorstellen bij de Staten- Generaal in te dienen. De minister moet bezwaar maken, zich over öie voorstellen reeds thans uit te laten. Minis ter Kuyper heeft eens, toen men inlichtingen Vroeg omtrent wetgevende plannen die in Voorbereiding waren, geantwoord: de heeren Worden straks tot mee-aanzitten aan den disch genoodigd, maar zij blijven beter bul ten de keuken; of wil men een ander beeld, de heeren mogen straks het kind mee ten doop houden, doch ik zie hen liever niet in de kraam kamer. Den aandrang van een aantal leden om reeds thans een verder gaanden belasting druk ingevolge den oorlogstoestand op te leggen moet de minister evenzeer afwijzen als den aandrang van andere leden om de inwerkingtreding van de voorgestelde hef fingen nog eenigen tijd uit te stellen. Geen bezwaar daarentegen zou hij er tegen hebben, aan de voorgestelde heffingen een tij delijk karakter te geven. Ben termijn van vijf jaren zou dan b.v. in aanmerking kunnen komen. De aangevoerde bezwaren tegen de voor gestelde heffingen op koffie en suiker zijn onmiskenbaar, maar in dezen tijd niet over wegend. Voorzoover bekend, is Nederland totdusver het eenige land in Europa, waar de koffie onbelast is. Dat dan op dit oogen- blik, nu naar een uitzonderlijke versterking der middelen moet worden uitgezien, aller eerst aan deze uitzonderlijke ontheffing een eind komt, ligt toch wei zeer voor de hand. Suiker is te voren reeds belast geweest met een hooger percentage dan er thans op zal drukken. Dat een verhooging van den hui- digen accijns met slechts 2'/, cent per kg. in dit tijdsgewricht redelijke grenzen zou overschrijden valt bezwaarlijk vol te houden. Met betrekking tot de bezwaren, tegen de verhooging van hst bijzonder invoerrecht op benzine geuit, is de minister het eens met de leden, die betoogen, dat deze be zwaren, voorzoover ze al niet te breed uit gemeten zijn, nu de noodige middelen tot dekking van de buitengewone uitgaven gevon den moeten worden, niet zoo zwaar wegen, dat de verhooging van genoemd invoerrecht daarop zou moeten afstuiten. De minister is bereid met zijn ambtgenoot van Waterstaat in overleg te treden nopens een wijziging van de Motorrijtuigenbelas tingwet in dien zin, dat de mogelijkheid worde geopend de motorrijtuigenbelasting per maand te betalen. De bezwaren, die worden aangevoerd tegen de voorgestelde heffing van 15 opcenten op de successiebelasting, worden door den minister onderschreven. Hij zeide dit reeds in de memo rie van toelichting, maar voerde daar tevens de redenen aan, waarom, ondanks bedenkingen in de gegeven omstandigheden die heffing zijns inziens als onvermijdelijk behoort te worden aanvaard. Ben verhooging van de vermogensbelasting, waarvan in het ontwerp tot invoering van een „nationale inkomsten- en winstbelasting" een verlaging werd voorgesteld, kan niet in aanmer king komen. Evenmin kan worden gedacht aan een ver hooging van de inkomstenbelasting voor het Leeningsfonds, nu een verhooging van die be lasting met f 30 millioen voor den normalen dienst wordt voorbereid. In de tweede aflevering 1940 van het maand schrift van het Centraal Bureau voor de sta tistiek komt een overzicht voor van het binnen- landsch verbruik van bier en den afzet der brouwerijen over. 1939, waarin tevens de over eenkomstige gegevens over de vier voorafgaande laren zijn opgenomen. Hieruit blijkt o.m. dat de afzet, welke sedert 1937 een stijgende lijn ver toont, in 1939 wederom is toegenomen en wel biet 9 pCt. Het binnenlandsch verbruik over *939 bedroeg rond 140 millioen liter of ongeveer *6 liter per hoofd der bevolking tegen rond 129 millioen liter of 14.8 liter per hoofd over 1938. Men zal zich herinneren, dat door de vereeni- ging voor Volkenbond en Vrede een prijsvraag is uitgeschreven voor de beste ontwerpen van «en grondwet voor een statenorganisatie. Het tijdstip van inzending voor antwoorder. °p deze prijsvraag sloot op 1 Maart j.l. Het hoofdbestuur heeft een jury, bestaande bit dr. J. P. Pockema Andreae, oud-commissa- tis der Koningin in Groningen, tevens voorzit ter; mej. L. P. N. Loeff, verbonden aan het per manente hof van internationale justitie en bir. J. in 't Veld, burgemeester van Zaandam, bereid gevonden de ingekomen antwoorden te beoordeelen. Volgens voorloopige opgaven waren in Febru ari 1940 bij de zeevisscherij 120 (343) Neder landsche vaartuigen in bedrijf. Deze brachten bier te lande 2.106.936 (3.944.960) kg. visch aan ter waarde van f 461.282 (665.017), waaronder 165.020 (280.605) kg. versche haring ter waarde van f 31217 (24855) afkomstig van de trawlvis scherij. Vreemde vaartuigen, die de visscherij met de Seevischzegen uitoefenden, voerden in totaal 183.857 (32.309) kg. versche zeevisch aan (waar onder geen haring) ter waarde van f 46.942 14392). (In Februari 1939 bracht bovendien één Britsche stoomdrifter 860 kg. versche haring te IJmuiden aan ter waarde van f 940). Trawlvisscherij. De visscherij werd over het geheel iets drukker uitgeoefend dan in de vo rige maand, doch de omvang van het bedrijf bleef nog steeds zeer beperkt. 27 (72) stoom trawlers brachten in 46 (138) reizen met 535 (1584) reisdagen 1.591.265 (2.217.931) k.g. visch aan ter waarde van f 321074 (370.039) of ge middeld per reisdag 2974 (1400) kg. en f 600 (234). (In Februari 1939 bovendien nog 79635 kg. visch, afkomstig van één reis met 20 reis dagen naar de Brantszee, waarvoor f 5656 werd besomd. Van de motorloggers namen 18 (98) vaartui gen aan de trawlvisscherij deel. In 38 (236) reizen met 255 (2347) reisdagen werd 173947 (9751.8790) kg. visch aangebracht ter waarde van f 56.732 (193.9793) of gemiddeld per reisdag 682 (406) kg. en f 222 (83). Voor de kleine trawlvisscherij waren 67 (156) vaartuigen in bedrijf. Deze vaartuigen maakten 116 (660) reizen en braqfften 242.460 (383.895) kg. Noordzeevisch aan ter waarde van f 58076 (51944) of gemiddeld per reis 2090 (582) kg. en f 501 (79).. Kustvisscherij. In de Lauwerzee en den Dol- lart, in de Waddenzee en het niet-afgesloten gedeelte van de Zuidzee en in de Zuid-Holland- sche stroomen en zeegaten was de visscherij als gevolg van de aanhoudende vorst van geen be- teekenis. De geldelijke uitkomsten waren dan ook veel slechter dah in Februari van het vorige jaar. Visscherij in het IJsselmeer. De geldelijke uit komsten der visscherij waren slechter dan in Februari van het vorige jaar. De hoeveelheid en opbrengst der aangevoerde visch bedroeg volgens voorloopige opgave 18525 (44.581) kg. en f 7086 (9527). Rivier- en binnenvisscherij. Met uitzondering van de rivier de Maas, die wat eerder ijsvrij kwam, kon op de rivieren vrijwel de geheele maand niet worden gevischt door de aanhou dende vorst en den ijsgang. De regeeringspersdienst meldt: Aan belanghebbenden, die hertaxatie van bij de algemeens mobilisatie gevorderde motor voertuigen of paarden bij den commissaris der Koningin in hunne provincie hebben aange vraagd, wordt bekend gemaakt, dat uitbetaling van de uiteindelijk vastgestelde vergoeding kan worden verkregen door de desbetreffende be slissing van den commissaris der Koningin over te leggen aan den gemeente-ontvanger ter plaatse van inwoning. Diegenen, die voornemens z.n, alsnog her taxatie aan te vragen van motorvoertuigen of paarden, welker vordering door bemiddeling van den burgemeester van de gemeente van inwoning op een vorderingsterrein heeft plaats gehad, worden in hun eigen belang dringend aangeraden, hun aanvrage uiterlijk vóór 1 Me: 1940 bij den commissaris der Koningin in hun provincie in té dienen. Met nadruk wordt er de aandacht op geves- tgd, dat het bovenstaande geen betrekking heeft op bezwaren en reclames betreffende de taxatie van door militaire commandanten derhalve buiten den burgemeester om gevorderde mo torvoertuigen en paarden. Op laatstbedoelde bezwaren is de procedure van artikel 12 van het inkwartieringsbesluit van toepassing. Na dere inlichtingen hieromtrent kunnen worden ingewonnen ter gemeente-secretarie van de plaats van inwoning. Bij het Nederlandsche Roode Kruis te Den Haag is Woensdagavond een telegram uit Helsinki ontvangen, waarin gemeld wordt, dat vier doktoren en zestien ver pleegsters, deel uitmakende van de ambu lance voor Finland, in de Finsche hoofd stad zijn aangekomen. Heden worden de overige leden van de Nederlandsche ambulance, drie doktoren en vijf verpleegsters, in Helsinki verwacht. In een resumé geeft de Rijkszuivelconsulent voor Overijssel het volgende overzicht van de in 1939 vanwege de Commissie voor Landbouw onderwijs in Overijssel gehouden melkers examens en melkerscursussen. Tot de in 1939 gehouden examens ter ver krijging van een diploma „Goed melken" wer den alleen toegelaten de leerlingen van de in 1938 in de provincie Overijssel onder leiding van gediplomeerde voormelkers gehouden plaatselijke melkerscursussen. In totaal waren er 775 personen (zoowel mannelijke als vrouwelijke) als zoodanig bij het Rijkszuivelconsulentschap voor Overijssel ingeschreven, waarvan er 700 aan het examen hebben deelgenomen, terwijl zich 75 candidaten hebben teruggetrokken. Van bovengenoemde 700 candidaten werd aan 627 het diploma „Goed melken" uitgereikt. Het percentage niet-geslaagden bedraagt ca. 10. C. Z. te Haaksbergen (47)C. Z. te Tubber- gen (47)C. Z. „Kamperveen" te Wezep (33) C. 2. te Denekamp (25); C. Z. te Heino (24); C. Z. te Oldenzaal (21); C. Z. te Steenwijker- wold (19); Coöp. Hengelosche Melkinrichting te Hengelo (19); C. Z. „Wegdam" te Henge velde (18); Lonneker Coöp. Melkinrichting te Enschede (18); C. Z. te Goor (18); Coöp. Al- melosche Melkinr. te Almelo (17); C. 2. te Der. Ham (17); C. Z. te Wierden (16); C. Z. te Holten (15); C. Z. te Olst (15); C. Z. te Blok zijl (15); C. 2. te Dedemsvaart (Sluis 6 (15): R.K. Landbouwhuish.school te Nd. Deumingen (14); C. Z. te Genemuiden (14); C. Z. te Ros- sum (14); C. Z. te Bathmen (13); C. Z. te Borne (13); C. Z. te Ommen (13); N.V. Zuivel- fabr. „Salland" te Hardenberg (13)C. Z. te Markelo (12)C. Z. „Hoop op Zegen" te Zwolle (12); N.V. Melkinr. „Frisia" te En schede (12); C. Z. te Balkbrug (12); C. Z. te Gramsbergen (11); Zuivelfabr. van den heer Eerdmans te Rijssen (9); C. Z. te Ootmarsum (9)C. 2. te 's Heerenbroek (9)C. Z. te Los ser (8); C. Z. te Raalte (7); C. Z. te Hasselt (7); C. Z. te Wijhe (6); C. Z. te Bornerbroek (4); Zuivelfabr. van de firma Ensink te Delden (4); C. Z. te Hellendoorn (3); C. Z. te Colm- schate (3); C. Z. te Wanneperveen (3); Pales tina Pionier (1); Diversen (1); C. Z. te Wesepe (1). Totaal 627 leerlingen. Óok dit jaar werd weer op de diploma's ver meld, met welken uitslag het examen werd af gelegd. Van de 627 gediplomeerden verwierven 105 op hun diploma het predicaat „met uitmun tenden uitslag", 153 het predicaat „met zeer goeden uitslag", 269 het predicaat „met goeden uitslag" en 100 het predicaat „met matigen uitslag"; in procenten van het totaal respec tievelijk I6.V2, 24j4, 43 en 16. Evenals vorige jaren kan wederom gezegd worden, dat het predicatenstelsel uitstekend blijft voldoen. Vermeerderd met de gediplomeerden van vorige jaren bedraagt het totaal aantal uitge reikte diploma's „Goed melken" in Overijssel thans 7545 (hierbij niet inbegrepen 134 gediplo meerde verpleegden van het voormalige Rijks opvoedingsgesticht voor jongens „Veldzicht" te Overeest. Op 1 Februari 1940 werden 44.706 weduwen- renten en 14.446 weezenrenten krachtens de in validiteitswet'genoten, terwijl op genoemden da tum krachtens art. 373 dier wet 112.463 perso nen in het genot waren van een als vrucht hun ner verzekering verkregen ouderdomsrente van drie gulden per week. Voorts genoten 77.435 personen een invalidi- teitsrente als bedoeld in art. 71 dier wet Krachtens art. 24 der ouderdomswet 1919 wa ren op vorengenoemden datum 103,075 personen in het genot van een als vrucht hunner verze kering verkregen ouderdomsrente van drie gulden per week. Naar wjj vernemen, wordt dezer dagen te Den Haag een bijeenkomst gehouden van een aantal personen uit den kring van de Inter nationale Kamer van Koophandel. Zoo logeeren in de residentie de heer P. Vasseur uit Parijs, secretaris-generaal van de Internationale Ka mer, de heer Malcolm Davis uit Parijs, Barbey uit Parijs, de heeren James O. Neil en Owen Jones, resp. Amerikaan en Engelschman, dr. G. Riedberg uit Berlijn, Staatsrat Karl Lindeman uit Bremen, prof. dr. A. Predohl uit Kiel, J Sigfrid Edström en prof. Bertil Ohlin uit Stock holm en dr. Jacobson uit Bazel. In het gebouw van het Koninklijk Instituut van Ingenieurs is Woensdagmorgen een inlei dende bespreking gehouden, mede bijgewoond door dr. F. H. Fentener van Vlissingen, oud president der Internationale Kamer en dr. E D. de Meester, secretaris-penningmeester van de Nederlandsche organisatie van de Interna tionale Kamer van Koophandel. Omtrent den aard dezer bijeenkomst kan men ons niets mededeelen. „Wij hebben een beetje met elkaar zitten praten," verklaarde de heer Fentener van Vlissingen. De economen, die aan deze conferentie deel nemen, vormen „het comité voor economischen vrede", dat tijdens het congres te Kopenhagen in den zomer van het vorige jaar is gesticht door het bureau van de Internationale Kamer van Koophandel en door de Carnegie Endow ment for International Peace. De bijeenkomst te 's-Gravenhage heeft ten doel het toekomsti ge programma van de Internationale Kamer van Koophandel te bespreken. Nader vernemen wij, dat de Belgische oud premier, de heer Paul van Zeeland, Woensdag avond per auto uit Brussel in Den Haag is aangekomen en in hotel Des Indes zijn intrek heeft genomen, evenals de Duitsche en Zweed- sche deelnemers aan de besprekingen van het comité voor economischen vrede. In de nota naar aanleiding van het eindver slag van de Commissie van Rapporteurs uit de Eerste Kamer over het ontwerp van wet, hou dende vaststelling van bepalingen ter beperking van gevaren, voortvloeiende uit beschadiging van Waterstaatswerken, gelegen in een of meer der provinciën Zuid-Holland, Noord-Holland en Utrecht, in verband met de tegenwoordige bui tengewone omstandigheden, zegt de regeering dat bij den minister van Binnenlandsche Zaken maatregelen van soortgelijke strekking in voor bereiding zijn voor de andere provinciën dan de drie genoemde. De minister zal daartoe een commissie instellen. De maatregelen worden voorbereid met den spoed, dien' de materie ver- eischt. In de Soeijstraat te Tilburg heeft zich Woensdagmiddag een ernstig ongeluk voor gedaan, waarbij een zevenjarige jongen om het leven is gekomen. Vermoedelijk tengevolge van een plotselingen en zeer krachtigen rukwind woei een twee meter hooge tuinmuur om, juist op het moment, dat het zevenjarige zoontje van de familie Van der Wens te Tilburg hier passeerde. Het ventje werd onder het vallende steen bedolven. Vrij spoedig kon men het lichaam onder het puin vandaan halen,- doch het jongetje bleek inmiddels te zijn overleden. De minister van Defensie, de heer A. Q. H. Dijxhoorn, heeft, vergezeld door den waarne mend inspecteur der artillerie, kolonel jhr. Quarles van Ufford, en van 's ministers adju dant voor de landmacht, mr. H. J. Kruis, Woens - dagochtend een bezoek gebracht aan enkele ba rakkenkampen in de omgeving van Alkmaar. Te Hillegom is op bijna 95-jarigen leeftijd overleden de heer Th. Mooiekind, een der al lerlaatste zouaven. In de Woensdagmiddagbijeenkomst der alge- meene vergadering - van de Christelijk Histori sche Unie te Amsterdam gehouden werd me degedeeld, dat in de vacatures, in het hoofd bestuur ontstaan door het aftreden van jhr. mr. D. J. De Geer en van den heer W. F. C. van den Broek, zijn gekozen mr. G. E. Van Walsum te Rotterdam en J. Kroles te Horst (Ermelo), terwijl de aftredende maar herkies bare hoofdbestuursleden mevr. J. J. baronnesse Mackay en de heer J. J. Wallien werden herko zen. In de bijeenkomst werd besloten een com missie in te stellen tot verdere bestudeering van het erfpachtstelsel. Met slechts -enkele tijdens de behandeling ingevoegde detailwijzigingen is het sociaal pro gram aangenomen. Van de verschillende door de kiesvereenigin- 70 KJM. per uur, dat is een vaart, waarmee u nog uitstekend kunt opschieten en toch de benzine zuinigheid betrachten, welke thans zoo dringend noodig is. Hoe zuiniger wij zijn, des te langer wofdt de benzine distributie uitgesteld, zooals de regeering heeft aangekondigd I gen ingediende voorstellen van algemeenen aard, nam het hoofdbestuur e envoorstel Woer den over om meer aandacht te schenken aan de trust- en kartelvorming in ons land. Ook een voorstel Katwijk aan Zee werd overgenomen tot het instellen van een vissche- rijcommissie. In de buurtschap „De Rand" te Hoog land is Woensdagmiddag een 72-jarige smid door een tragisch ongeluk om het leven ge komen. De 22-jarige gemobiliseerde Th. v. d. L. uit Amsterdam had brood gehaald op den Ham. Op den terugweg is hij even aan- geloopen bij den smid W. van der Riese om een praatje te maken, zooals wel meer ge beurde. Spelenderwijs richtte v. d. L. zijn browning op den ouden man en haalde den haan over, daarbij in de veronderstel ling verkeerende, dat het wapen ongeladen was, hetgeen echter niet het geval bleek te zijn. De smid werd in het hoofd getroffen en was op slag dood. Spoedig was de militaire politie ter plaatse, die den soldaat een kort verhoor afnam. De jongeman was zoodanig overstuur dat hem door een militairen arts een injectie moest worden gegeven, waarna hij naar het militaire hospi taal te Amersfoort is overgebracht. Het lijk is in beslag genomen. Acht jongelieden aangehouden De gemeentepolitie heeft te Deventer acht jongelieden van ongeveer negentien en twintig jaar gearresteerd, die verdacht worden van in braak, diefstal van geld en gouden sieraden of heling hiervan. De jongelieden hebben in ver- eeniging te Deventer een reeks kleine inbraken gepleegd. Heden zullen zij naar het Huis van Bewaring te Zutphen worden overgebracht. Vandaag zal H. M. de Koningin een bezoek brengen aan Rotterdam, om zich op de hoogte te stellen van de maatregelen die op het gebied van de luchtbescherming zijn genomen. Ver schillende objecten zullen worden bezichtigd, terwijl op de terreinen van de gemeentelijke drinkwaterleiding een korte demonstratie zal worden gegeven. Nadien zal H. M. een bezoek brengen aan de tentoonstelling „Rotterdam— Batavia." De bedrijfsraad voor het schildersbedrijf heeft ingediend een verzoek tot verbindendver klaring van het aan de collectieve arbeidsover eenkomst voor dat bedrijf toegevoegde artikel 18a. Van deze collectieve arbeidsovereenkomst voor dat bedrijf toegevoegde artikel 18a. Van deze collectieve arbeidsovereenkomst werden reeds bepalingen algemeen verbindend ver klaard bij beschikking van den minister van Sociale Zaken van 21 December 1939. De rijksbemiddelaar, mr. T. J. Verschuur heeft inlichtingen gevraagd aan partijen, betrokken bij een dreigend conflict aan de N.V. Verschure's Brabantsche Btoombootdiensten te Tilburg. De rijksbemiddelaar, de heer H. P. J. Bloe- mers, heeft inlichtingen gevraagd aan partijen betrokken bij een dreigend conflict in het graan- bedrjjf te Groningen. Er heeft zich, naar wij vernemen, als reactie van de openbare meening op de behandeling van verschillende strafprocessen van den iaat- sten tijd, op het gebied van spionnage en aan verwante misdrijven, een voorloopig comité ge vormd, hetwelk naar een aanmerkelijke en, nu doeltreffende, strafverzwaring voor soortgelijke delicten streeft. Van de zijde van het comité wordt ons om- treft de drijfveeren der oprichters medegedeeld; Weliswaar heeft de minister van Justitie in de eerste Kamer toegezegd strafverzwaring (ten opzichte van art. 102) voor spionnage te zullen overwegen, doch van eenig voornemen van dezen bewindsman, te bevorderen, dat de mo gelijkheid worde geopend, dat in deze tijden in zeer ernstige gevallen ook de doodstraf zou kunnen worden opgelegd, alsmede om strafver zwaring op ruimer schaal voor te stellen voor verschillende andere artikelen, waar de veilig heid van den Staat evenzeer in het geding is, mocht niet blijken. Misschien is het begrijpelijk dat de minister, al dadelijk in den aanvang, ervoor terugdeinst de eenmaal afgeschafte doodstraf opnieuw in het Wetboek van Strafrecht in te voeren, en evenzeer, dat er wellicht bezwaren zouden kun nen rijzen tegen een partieele herziening van ons strafwetboek, welks systeem geen geïm proviseerde wijzigingen verdraagt. Aan deze bedenkingen ware tegemoet te ko men door een aanvulling van de wet op den staat van oorlog en beleg, waarbij het maximum van straffen, bij verschillende artikelen van het Wetboek van Strafrecht bedreigd, aanzien lijk wordt verhoogd indien de feiten „in tijd van oorlog" (als bedoeld bij art. 87 van het Wetboek van Strafrecht) wordt gepleegd. De voorgestelde wijziging betreft derhalve zware lands- en volksverraderlijke delicten, welke in de huidige gevaarvolle tijdsomstandig heden, worden gepleegd ten nadeele van de al- gemeene belangen van den Staat, alsmede ten persoonlijken gevare van onze landgenooten ter zee en te land. De ernst van deze misdrijven, bezien in het licht van onzen tijd en onze internationale situatie, zal het criterium behooren te zijn voor de mate, waarin 1. de maximum-straf aanzien lijk wordt verhoogd, 2. de nieuwe straf, n.l. de doodstraf wordt bedreigd. Een adres aan de Kroon, gesteund door de namen van Nederlanders uit alle geledingen van ons volk, acht het vooiloopig comité de meest doeltreffende vorm te zijn, om ter be voegde instantie te doen blijken, wat ten dezen in onze Nederlandsche natie leeft. De hiertoe benoodigde schriftelijke betuigin gen van adhaesie zullen worden verzameld door prof. dr. H. Blok, Willem de Zwijgerlaan 18, Oegstgeest. Woensdagmiddag is de 57-jarige schuiten voerder J. de Boer te Lemmer, werkzaam bij de Zuiderzeewerken van zijn schuit gevallen en ver dronken. De zoon van den schuitenvoerder, die in de zelfde schuit voer, slaagde er door het ruwe weer niet in zijn vader te redden. De rijksbemiddelaar, prof. mr. Josephus Jitta, zal Vrijdagmiddag in het raadhuis te Rotter dam opnieuw een bespreking hebben met de or- ganisatiebesturen in het bakkersbedrijf aldaar, in verband met nog steeds bestaande moeilijk heden in dat bedrijf Aan W. C. G. Rueter, is op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als lector bij de Rijks academie van Beeldende Kunsten te Amster dam. Bevorderd is tot officier in de orde van Oranje-Nassau: ds. J. Barbas, te Hengeloo, voorzitter van den Schoolraad voor de scholen met den bijbel. Benoemd is tot lid van den Onderwijsraad met de bepaling, dat hij zitting zal hebben in de afdeeling „Hooger Onderwijs": dr. M. J. H. Cobbenhagen, hoogleeaar aan de Kath. Econ. Hoogeschooi te Tilburg. Benoemd zijn tot leeraar in vasten dienst aan de R. H. B. S. te Almeloo: J. Naarding en W. Sjoerdsma, beiden thans tijdelijk leeraar aan die school. De ontvanger der directe belastingen enz., J. Busscher, is verplaatst van het kantoor der directe belastingen te Leeuwarden naar het kantoor dier middelen te Nijmegen en de ontvan ger der directe belastingen, enz-, L. J. in 't Veld. van 't kantoor der directe belastingen, enz., te Drachten, naar het kantoor dier middelen te Ede. De heer B. Colthof, referendaris bij het de partement van Koloniën, is bevorderd tot ad ministrateur Nadruk verboden „Maar u wilde toch, dat ik vrijuit sprak?" *Toeg hij, haar met ernstige oogen aanziend. ••Als ik in uw werk geen mogelijkheden zag, zou het niet de moeite waard hebben gevonden. 11 op andere dan op de koele, maar beleefde •banier te prijzen." Anne zweeg enkele seconden, en sloeg zicht baar geërgerd de bladen van haar miskende "teraire baby om. „U bent niet erg aanmoedigend," zei ze ten slotte. „Integendeel, ik wil Juist wel aanmoedigend Sim. Er is altijd plaats voor een schrijver, wiens styi en dialoog zoo goed zijn als de uwe. Maar moet u grondig oefenen in het bereiken van 6en climax. U moet geen afgezaagde onderwer ken behandelen. En u moet u inleven in uw ka rakters, teneinde ze echt en levend te maken. Anders zal het publiek er niet het minste be- •®ng m stellen." •,Ik geloof, dat ik u erg verplicht moet zijn," Anne langzaam. »Dat denk ik werkelijk." „Ik denk wel, dat ik het eergisteren geweest zou zijn. Maar ik ben bang, dat die brief mij ge demoraliseerd heeft. Hij heeft mij opgeheven tot de duizelingwekkende hoogte der ambitie en u u hebt mij onbarmhartig omlaag doen tuimelen." „Dat spijt me zeer." „Neen, neen, dat spijt u heelemaal niet. En ik ben er niet zeker van of ik uw spijt wel zou willen. U zult wel een vermomde zegen zijn." „Voor zoover het uw werk betreft, geloof ik van wel. Ik had graag uw belofte, dat u met die menschen Wiggins en Cramp niets te ma ken wilt hebben." „Ik beloof niets," was het half uitdagende antwoord. „Ik beloof zelden iets, omdat ik al tijd mijn beloften verbreek in zoo'n geval." „Heel goed dan. Ik ben bang, dat u uw eigen vuile wasch zult moeten behandelen. Ik spreek uit ondervinding, vergeet dat niet." „Ik zal het niet vergeten. En als ik in de knoei raak welnu, dan heb ik het alleen aan mijzelf te wijten." „Dat zou het berouw niet minder bitter ma ken. Goedenavond. Als ik u met iets van dienst kan zijn, dan hebt u het maar te zeggen." Toen Boxer en zijn baas weg waren, zat Anne geruimen tijd met het hoofd in haar handen, en dacht na. Maar haar gedachten waren niet langer plezierig. Om het familiaar te zeggen: de aardigheid was er af. En toch was zij er zeker van, dat mijnheer Carroll zich moest vergissen ten opzichte van de veronderstelde methoden van de heeren Wiggins en Cramp. Volgens haar waren ze in orde. En goed beschouwd had zij geen reden om te twijfelen, dat zij hen ertoe kon bewegen, haar de betaling van de twee en veertig pond te la ten opschorten tot haar eerste premies ver vielen. Zij maakte zich vlug een voorstelling van de mannen, die haar den weg zouden banen naar roem en succes. Mijnheer Wiggins, fantaseerde zij, zou kort en gezet zijn, met een open glim lach en een vriendelijk gezicht. Mijnheer Cramp daarentegen zag zij in haar verbeelding als een langen, mageren en streng uitzienden man, niet zoo innemend als mijnheer Wiggins misschien, maar bij nadere kennismaking, in het bezit van meer goede eigenschappen. Ineens besloot zij, hen persoonlijk te gaan be zoeken. Waarom niet? Een persoonlijk onder houd geeft altijd meer bevrediging. En zij zou in staat zijn, met één oogopslag te zien, zei ze tegen zichzelf, of de firma solide was of niet. Toen ging zij naar bed en droomde, dat mijn heer Wiggins haar tegemoet kwam bij de deur van zijn kantoor, haar in zijn privékantoor duwde, en haar zei. dat hij een lauwerkrans voor haar gereed had, die hij haar tegelijk zou aanbieden. Zij ging in een grooten stoel zitten en mijnheer Wiggins zei zoetsappig: „Zet uw hoed alstublieft af." Zij keek vlug in het rond, en zag, dat zij in de spreekkamer van een tandarts zat, en dat een welbekend martelinstrument, gedeeltelijk verborgen, in de rechterhand van mijnheer Wiggins schitterde. „Ik denk, dat alle tanden eruit moeten," zei hjj met een afschuwelijken glimlach, Anne deed wanhopige pogingen om op te staan. Maar tot haar ontsteltenis was zij vast gebonden aan den stoel. Uit deze vreeselijke nachtmerrie ontwaakte zij met een gesmoorden kreet en ontdekte, dat er vlagen natte sneeuw door het open raam naar binnen waaiden. Zij stond op en sloot het venster; toen viel zü onmiddellijk weer in slaap. HOOFDSTUK III De volgende morgen was helder en zonnig. Anne kleedde zich met zorg en ging op weg om het kantoor of de kantoren van de heeren Wig- gens en Cramp te zoeken. Op de trap ontmoette zij Boxer en vroeg hem om zijn goede wenschen voor haar succes. Maar hij gunde haar alleen een haastig, hoewel toch vriendelijk, gekwispel met zijn staart en liep door. Dit was een nietig voorval, maar op de een of andere manier zette het een domper °P Anne's geestdrift. Aan het eind van de straat passeerde een bus. Zij hield het voertuig aan en klom er boven op, waar vooraan nog een zitplaats vrij was. Naar de stad rijdend, vervaagde haar oogen- blikkelijke neerslachtige stemming. Zij stapte in Fleet Street af, en na informa tie vond zij Glode Lane en vervolgens het num mer, dat zij zocht. De kantoren van de heeren Wiggins en Cramp lagen op de bovenste ver dieping, bemerkte zij; en dientengevolge beklom zij de treden met een duidelijk gevoel van des illusie, terwijl zij haar rok hoog optrok, tenein de alle contact met de ontzettend vuile trap te vermijden. Eindelijk hield zij stil, nogal bui ten adem, en ontdekte een smalle, havelooze deur, waarop de woorden „Firma Wiggins en Cramp" waren geschilderd in opvallend nieuwe zwarte letters op een matglazen ondergrond. Zij wachtte bijna een minuut, want haar hart klopte in versneld tempo; toen draaide zij den knop om en trad binnen. Het kantoor van de heeren Wiggins en Cramp was een klein vertrek met één groezelig venster en een minimale stookplaats, waar een paar gloeiende sintels den strijd aanbonden met een berg witte asch. Een goedkoop cylinderbureau stond in een hoek. Daarnaast een half dozijn boekenplanken, gevuld met stoffige, kleurig ge bonden boeken. De rest van het meubilair be stond uit drie stoelen en een tafel, overdekt met papieren. Op een der stoelen zat een kleine, roodharige jongen, en smulde van een stuk worst, terwijl hij een stuiversroman las. Zijn rug was naar de deur gekeerd, en blijkbaar was hij zich niet bewust van haar aanwezigheid. Maar toen Anne de deur sloot en het vertrek inkwam, draaide hij zich om en stond traag uit zijn stoel op, stopte den roman in één zak van zijn jasje en de rest van de worst in den an deren. „Is dit het kantoor van de firma Wiggins en Cramp?" vroeg Anne, na een ongeloovlgen blik in het sombere vertrek te hebben geworpen. „Ja, juffrouw. Neem een stoel, juffrouw," ant woordde de jongen vroolijk. Onder het spreken stofte hij met een stuk bruin papier een stoel af en zette dezen achter Anne. Maar Anne negeerde hem. „Ik zou graag een van de heeren Wiggins en Cramp spreken," zei ze, tamelijk onzeker. „Mijnheer Cramp is aan het lunchen, Juf frouw. Hij zal wel in een half uurtje terug zijn. Hij luncht vandaag vroeg, omdat hij uit de stad moet. Moet u hem over iets bijzonders spreken, juffrouw?" „Ja. Ik wilde hem spreken over een brief, dien ik ontving betreffende de publicatie van eenroman. Ik schreef hem eergisteren." „O! Hoe is uw naam, juffrouw?" „Stafford," was het hooghartige antwoord „Als mijnheer Cramp nog eenigen tijd weg blijft, vervolgde zij, „kan ik mijnheer Wiggins zeker wel spreken?" Een vreemde uitdrukking vloog over het slu we, wat ouwelijke gezicht van den jongen. „O, nu.... ik ben Wiggins," zei hij zwierig. „Ik ben niet bepaald een firmant, maar de baas heeft mij aandeel in de zaak gegeven." Terwijl hij sprak, klonk er een ondertoon van gewicht in zijn schelle, jonge stem. In ijzig zwijgen staarde Anne recht voor zich uit, terwijl Wiggins tusschen een stapeltje brie ven op de tafel zocht. „Ah, dit is de uwe, niet?" zei hy, en hy hield Anne's „diplomatiek" briefje (van twee dagen geleden omhoog. Anne keek hem aan. „Wilt u my wijsmaken, dat u een kleine jongen de heer Wiggins van deze firma bent?" zei ze langzaam. .IWordt vervelgd.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 3