BEV VE GELEZEN COURANTEN W. Laatste Nieuws Zoekt gij betrouwbaar j Personeel? 1 STAD WS Plaats dan een „Omroeper" voor 90.000 gezinnen J KOMT RIJKSDAG BIJEEN? MEN ZAL ER U DANKBAAR VOOR ZIJN DONDERDAG 28 MAART 1940 gnnmimnfimiffntnnimimnnnmimnflniitininfnifimtiiimittifmniüiiiiiittnffitmmiffmtifmfnffRitnns „Weldadigheid naar Vermogen" Gevonden dieren en voorwerpen Aanbesteding Paard op hol Katholiek Beverwijk Varia van de straat Bakkerij-tentoons>telling Vrijwillige Landstorm Gemeentelijke Geneeskundige en Gezondheidsdienst SASSENHEIM IJMUIDEN DUITSCHE LOF VOOR IJMUIDER VISSCHERS Aanvoer van cellulose Burgerlijke Stand HET ROOPE KRUIS BOEK EN BLAD ilt U op een eenvou dige wijze medewerken den militairen in Uw woonplaats een groot plezier te doer Vjeeft dan dit blad na lezing aan de kazerne, het militairentehuis of andere verblijfplaats van militairen in Uw nabijheid. ,,Blitz-griep UIT DE HOOFDSTAD ERGERLIJKE DIEREN- MISHANDELING Een maand geëischt tegen landbouwer De leveringen der V. S. aan de Geallieerden Een verklaring van Woodring Italië zal regeering- Wang erkennen Woejoean niet heroverd? De terugroeping van Soerits De Engelsch-Russische betrekkingen Britsche regeering heeft niets te maken met het Soerits-incident Nederl. Kabelfabriek Dividendvoorstel 25 pet. (onv.) Tegen tram opgereden Werk van de brandweer NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Hllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllln iiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiil Misschien vindt ge wel een japon of een pak Dat ge niet meer draagt, in de kast. Wel, stuur het dan naar „Weldadigheid"! Wij weten wel iemand, wien het past. Telefoon 12255. Sophiastraat 2 d. Postgiro 212793. Inlichtingen aan het Bureau v. Politie, Smcde- straat, uitsluitend tusschen 11 en 13 uur. Armband, Kunkier, Riviervischmarkt llrood; autodop, Jonger, Pijntorenstraat 11; damespols- horoge, Spook, Pijnboomstraat 10; hondje, Duitsche jachthond, bastaard bouvier, twee katten, Asyl, Ridderstraat 11; een paar dames handschoenen, Teeuwen, Nassaustraat 20zwart; dameshorloge, Kordelaar, Ged. Schalkburger- gracht 3D; damespo'shorloge, Vooges, Jacobijne- straat 36rood; dameshorloge, Marchand, Voor- Uitgangstraat 17; een paar dameshandschoenen, Smolders. Zuidpolderstraat 78; heerenhand schoen, De Jong, Amsterdamstraat 39; hondje, Jansen, Godfried v. Bouillonstraat 23rood; kano, Hopman, Lieidschevaart 476; kindermanteltje, Vemie, Javastraat 69; heerenportemonnaie, v. d. Berg, Banckertstraat 7; rijwielplaatje in etui. Koster, Vergierdeweg 233; rozenkrans in etui, Swiers, 't Krom 29rood; rijwielplaatje. Benaar, Dickmansstraat 42; kinderring, Teeuwen, Fa- briciusstraat 36: scapulier, Bureau van Politie, Smedestraat; tasch met groenten, Vroom Dreesmann, Gr. Houtstraat; kinderwagenvacht. Betjes, Spoorwegstraat 16rood. Voor het verbouwen van een perceel aan de Kenaustraat tot laboratorium-zuivelinrichting hebben ingeschreven: de heer J. Meerhoek. Den Haag, voor 8137; de heer E. Doorman. Heemstede, voor 7750; de heer De Wilde. Gouda, voor 7536; de heer J. F. Philips, Haarlem, voor 7285; N.V. van der Werven. Amsterdam, voor 7183. De begrooting is 7885. Gistermorgen is in de dr. Schuitstraat een paard, dat voor een motorbakfiets schrok, op hol geslagen. De rossiant zette er een stevig tempo in, waardoor de wagen hevig slingerde. De voerman en zijn passagier werden van den wagen geslingerd, doch kwamen gelukkig goed terecht. Zij hadden slechts lichte verwondin gen gekregen. Het paard werd spoedig gegrepen, en naar zijn stal gebracht waar de zenuwen bedaarden. Het comité .Katholiek Beverwijk" houdt op Vrijdag 5 April as. een praatavond in het KS.A.-gebouw. De bijeenkomst wordt vooraf gegaan door een kort Lof in de kapel van het St. Jozefrustoord. Behalve een lezing met lichtbeelden over den Kath. Radio-omroep en zijn cultureele waarde, vermeldt de agenda een inleiding over Be roepskeuze door den heer G. Vemooy, hoofd der R. K. UL.O.-school. Aan het politiebureau is aangifte gedaan van de volgende gevonden en verloren dieren en voorwerpen: Gevonden: kinderportemonnaie m. inh., 2 brillen, 2 sleutels, haarstrik, glacéhand schoen, hond, rolletjes zijde, ceintuur, soldaten- muts, 2 gouden ringen, portemonnaie met inh., medaillon, want, padvindersriem, lager van as, vulpen. Verloren: gouden heerenhorloge, gouden da mesarmbandhorloge, 5 belastingmerken, kinder- potremonnaie, bankbiljet van f 10, kinderbril, gildespeldje. rijbewijs en werkboekje, twee gul dens, gouden halsketting, heerenpolshorloge, sui kerbon, ceintuur, 2 portemonnaies met inh., .ge tuigschrift, pakje zeemleder, renteboekje, vul pen, paar motorhandschoenen. Binnenkort wordt hier ter plaatse wederom een bakkerij-tentoonstelling gehouden, waar de werkstukken van de deelnemers van den vak cursus zullen worden geëxposeerd, terwijl de tentoonstelling ook open staat voor vrije inzen dingen. Hierdoor zal zij een uitgebreider karak ter dragen dan voorgaande jaren het geval was. Voor de leden van de Gewestelijke Land- stormcommissie „Kennemerland" wordt op Donderdag 4 April as. in het Kennemer Thea ter een filmavond gegeven. Vertoond worden o.a. de film „Nederland let op uw saeck", de Beatrix-film, es. Onder de menschelijke ondernemin gen, dit durf ik zonder overdrijving zeggen, ls er geen, die hooger en edeler kan genoemd worden, dan de op richting van een Universiteit. Kardinaal Newman in zijn lezing over „Christendom en wetenschap pelijk onderzoek". ongeh., Lumeijstraat 36, IJmuiden; J. Duive- stein, 75 j., wede. van D. Breukhoven, J. v. Heemskerkstraat 54, IJmuiden; M. v. d. Oever, 56 j„ echtgen. van D. v. Duijn, van Wasse- naerstraat 64, IJmuiden; A. Smoor, 53 j., echtgen. van C. M. Valkenburg, Ratelsstraat 15, IJmuiden; G. Boele, 57 j., echtge. van G. v. d. Berg, IJmuiderstraatweg 95, IJmuiden; J. Mooring, 73 j., wede. van J. W. Tabbers, Zinne- veldlaan 12, Santpoort; L. J. Kroone, 47 j., echtgen. van C. Visser, Voorplaats 23, Sant poort; J. J. Ramussens, 66 j., echtgen. van H. W. Kleefman, Kanaalkade 27, Velsen-N.; P. C. v. d. Poel, 37 j., echtgen. van C. J. v. d. Lin den, Platanenstraat 24. IJmuiden; A. Wolter- som, 64 j., wede. van C. Wolffgramm, Duin- lustparkweg 47, Santpoort. Ondertrouwd: A. M. van de Vaart en M. W. van de Vaart; C. Geijteman en A. G. Niewind; J. A. Dudink en A. M. C. Bersee; D. Toebes en E. Th. F. Fleer; P. Slings en A. H. Prins; J. van der Does en C. M. Bol; P. Jonker en A. Kramer. Getrouwd: P. v. d. Wal en H. Pellikaan; J. Wijfjes en J. M. Steding; M. H. O. Visse en J. H. Giesel; H. P. Correljé en S. C. Zegel; P. Broersen en J. van Dam. De Directeur van den G. G. en G. D. zal voortaan spreekuur houden: Dinsdagsvoormid- dags van 9 tot 10 uur in het bureau van den G.G. en G.D. in het raadhuis te Velsen; Don derdags voormiddags van 9 tot 10 uur in het bureau van den G.G. en G.D. te IJmuiden (Wijk aan Zeeërweg 105, hoek Houtmanstraat). Zaterdags voormiddags van 9 tot 10 uur te Velsen. De Schoolarts zal voortaan spreekuur hou den; Woensdagsmiddags van 2 tot 3 uur in het bureau van den G.G. en G.D. in het raadhuis te Velsen, Woensdagsmiddags van 3.30 tot 4.30 in het bureau van den G.G. en G.D. te IJmui den (Wijk aan Zeeërweg 105, hoek Houtman straat) Uitbreidingsplan Voor onze gemeente is in ontwerp een nieuw uitbreidingsplan. Het is thans in een zoodanig vergevorderd stadium, dat zeer binnenkort de gemeenteraad zal wor den uitgenoodigd het plan vast te stellen, waarna tervisielegging zal volgen. Naar de Nieuwe Gemeenschap In het pro gram van actie naar de Nieuwe Gemeenschap, is ook ingeschakeld een groote propaganda tot ledenwerving. Binnenkort zal in de K. S. A. een groote propagandavergadering worden belegd, waar, naar wij vernemen, als sprekers zuilen optre den de Zeereerw. heer Henri de Greeve én de heer A. C. de Bruyn, voorzitter van het R.K. Werkliedenverbond. Burgerlijke Stand Geboren: Geertruida Maria Sophia, dochter van P. van der Lans en van Th. M. Warmerdam; Jansje, dochter van J. A. Stemfoort en van M. van Leeuwen; Jan Wouter, zoon van J. Koning en van A. Kra nenburg; Trijntje, dochter van A. Constandse en van J. M. Hijzelendoorn. Ondertrouwd: A. C. Elferink, oud 31 jaar en P. M. Smit, oud 28 jaar. Getrouwd: J. Stoute, oud 32 jaar en M. C. van der Heide, oud 23 jaar. Overleden: M. Hulsebosch, oud 68 jaar, ge huwd met C. Kuipers. Ingekomen personen: J. D. Vonk en gezin, Berkenlaan 4, v^n Amsterdam, 3e Looiers dwarsstraat 3 II. Vertrokken personen: J. Stoute, Lindelaan 22, naar Leiden, Staalwijkstraat 13 (met echt- genoofe) Zooals men zich herinnert, werden vier Duit sche vliegeniers door de IJmuider kotter „Vier Gebroeders" IJm. 203 gerift. De vier Duitsche vliegeniers werden te IJmuiden aan wal ge bracht, nadat ze op de Noordzee met hun vliegmachine moesten dalen na een paar vol treffers van een Engelschen gewapende treiler. Ruim 5 uur lang hebben deze vliegeniers in een open rubberbootje moeten ronddobberen en wa ven totaal verkleumd van het overslaande water en geheel uitgeput. Een rapporter van de D.A.Z. schreef naar aanleiding van het hulpvaardig optreden der visschers woorden van lof in zijn blad. Aan de papierfabriek te Velsen arriveerde het Noorsche s.s. Spes. Dit schip had een lading cellulose, welke grondstof sedert begin van dit jaar niet meer was aangevoerd. De lading was afkomstig van Foldafoss. Geboren: W. v. DoornVonk, d.; G. Timmer Braas, z.; T. ZevenhuizenDunnebier, d.; T. de GrootHovens Greve, d.; J. W. Niermeijer Hartog, z.; C. Stam—Wijker, d.; B. G. de Haas—Jager, d.; K. Leurs—Lippes, z.; A. van 't Veer—Nederlof, d.; J. Wassenaar—Nijenhuis, z.; R. M. Brachter—Folker, z.; E. Duijzer— Roza, z.; A. AkkermanVisser, d.; A. Sloot Nieuwenhuizen, *d.; H. F. J. MolKlein, z.; M. J. MolenaarSlottelaar, d.; E. M. pielage Kraak, z. Overleden: P. Eeuwijk, 47 j„ echtgen. van J. M. Pijnenburg, Beecksanghlaan 2, Velsen-N.; M. M. Kramers, 59 j„ ongeh., v. Speijkstraat 26, IJmuiden; J. Hardendood, 35 j„ 3e Haven straat 1 rd„ IJmuiden; J. A. Koppelman, 67 j„ Opleiding «n rg oefening van UL transport." olonne a Opleiding van 14.000 helpsters Inrichting hos- 51talen ln nobl- isatle- of oor logstijd Veraorglng slelce i-„ - en gewonde mill- la talren in oor- logetUd Modern lleken- rn«rj-) vervoer I -~l gulp hij rampen bits ending ambulances 600 hulppos ten langs de wegen Bloedtrane- fusledlensten I Patrouilleeren bty gevaarlUke puntan Hulp by Lour* de 8transporten enz. Protectoraat parkheratel- lingsoordeni Roode Kruis- hondenvoreen# enz* Eerste hulp by marschen, wedstrijden, vergaderingen Uitwisseling Krygsgevange nen, hulp aan vluchtelingen Levensmiddelen, kleeren,medi- cynen naar nooddruftigen 1 1/b buitenland Organisatie hulpacties by rampen en nood Radio-medische adviezen 0 I 3 D08U ia leder huis Can Lid van *t Roods Kruis Postgiro 2 2 2 0 (kün.contrlb.f HOOFDBESTUUR R00D^ KRUIS BB» ÜAAft Sinds de voor het kind in het bijzonder zoo blijde dagen van St. Nicolaas hebben we niet veel meer geschreven over nieuwe kinderboeken; thans hebben we er weer eenige bijeengezameld, om deze tezamen te kunnen noemen. We beginnen met; HET GEHEIM VAN DE DRAVIK, door E. J. Groothedde. Uitgave N.V. Drukkerij de Spaarnestad Haarlem. Dit boek is naar het hart van onze jeugd ge schreven. Het bevat de belevenissen van het gezin van Weerden belevenissen, welke welhaast avonturen mogen worden genoemd. Vader van Weerden is door de slechte tijdsomstandigheden zijn werk kwijtgeraakt en langen tijd ziet het er voor de familie slecht uit. Dan komt echter de redding opdagen, want de van Weerdens blijken verwant te zijn aan een oude adellijke familie, welke hen een mooi kasteel, „De Dravik", heeft achtergelaten. Vol vreugde vertrekken de van Weerdens naar hun nieuwe bezit. Daar wordt het hen echter danig lastig gemaakt door bosch wachter Pallemans en zijn zoon, die zich door de nieuwe bezitters in hun vrijheid van handelen op en om het kasteel bedreigd zien. Het spookt er dat het een lieve lust is en vader van Weerden beleeft met zijn vrouw en spruiten heel wat rare dingen. Tenslotte echter weten zij alle raadsels te ontcijferen en de boschwachtersfamilie als oorzaak van alle kwaad te ontmaskeren. Het boek is voorzien van het stempel van den keur- raad voor katholieke jeugdlectuur. DE GEHEIMZINNIGE MARS KRAMER door A. van Dorenburg. Uitgave N.V. Drukkerij de Spaar nestad Haarlem. Een geheel ander boek is De geheimzinnige marskramer, maar ook dit is voor den jeugdi gen lezer alleszins aantrekkelijk. Deze marskra mer is een Nederlander, die in Australië fortuin heeft gemaakt, maai op zijn ouden dag heimwee krijgt naar zijn geboorteland en speciaal naar het dorp van zijn jeugd. Om eens te zien hoe de menschen hem zullen ontvangen wanneer hij niet komt als hun rijke ex-dorpsgenoot, trekt hij er rond als een arme marskramer. Maar in- tusschen komt hij alles te weten wat er in het dorp gebeurt en kent hij goed of kwaad van jong en oud. Hij helpt een familie, die door om standigheden buiten haar schuld aan den grond is geraakt uit de narigheid en gaïit voorts ook in het dorp weldoende rond, tot groote vreugde van allen, niet in het minst van den pastoor, dien de vreemdeling ook niet heeft vergeten. Ook dit boek is voorzien van het stempel van den keurraad. EEN DETECTIVE IN DE KIST, door J A. Artz. Uitgave Scliuyt N.V. Baarn. Een boek waar onze jongens alles in kunnen vinden, wat zij maar aan dolle avontuurlijkheden verlangen. Hoofdpersoon van al deze opwinding is de piloot Jan Berkels, die door een toevallige omstandigheid in dienst komt van een detective bureau en daar alles beleeft wat de schrijver maar kan vinden om zijn jeugdige lezers in spanning te brengen. We twijfelen er dan ook niet aan, of de jongelui zullen niet rusten voor aleer zij dit boek tot aan het einde van de laatste bladzijde hebben gelezen. VOOR DE ALLERJONGSTEN Junior, door E. F. Lattimore; uitgave N.V. Leopold's Uitgeversmij. N.V. Den Haag. Een nieuw, met fijn gevoel geschreven boek van deze bij haar jeugdige lezers en lezeresjes zoo geliefde schrijfster. De zestig plaatjes, die zij er zelf bij teekende, verhoogen voor onze jeugd de aan trekkelijkheid van het geheel Erika en Johannes, door Dick van Hattum, uitgave W. I. Salm en Co., Amsterdam. De dage- lijksche belevenissen van een broertje en zusje op aantrekkelijke wijze voor de jeugdige lezers verteld. Terecht verwierf 't boek bij een enquête onder de jeugd de meeste stemmen. De mooie geschiedenis van het kindje Jezus werd geschreven door Camille Mellog en ver taald door To Hölscher. Mede door de aardige en bevattelijke illustraties van Martine Hebbe- i/nck, is dit boekje bijzonder geschikt voor onze jongsten. De uitgave werd verzorgd door Zonne wende N.V. te Kortrijk (België) DRIE JAAR ACTIE. Katholiek comité van Actie „Voor God" Heemstede. Het Katholiek Comité van Actie „Voor God" heeft een boekwerkje uitgegeven, dat een over zicht geeft van het werk. dat in de afgeloopen drie jaar op het gebied van Katholieke Actie door haar tot stand gebracht is. Hiertoe heeft men een aantal foto-flitsen van bijeenkomsten en tentoonstellingen door dit comité georgani seerd en reproducties van affiches en vlug schriften verzameld, die op fraaie wijze bijeen gebracht een aanschouwelijke balans geven van den arbeid voor God, den strijd tegen de verwil dering der zeden en een anti-godsdienstige pro paganda. Ook is een overzicht gegeven van het werk, dat door de diocesane kringen reeds tot stand is gebracht in de afzonderlijke bisdom men. Bij dezelfde uitgeverij is ook een brochure verschenen die doel en werkwijze uiteenzet van de V.O.G., de R.K. Centrale Voor Onze Gemo- biliseerden. Zooals men weet, zal een deel der revenuën van de Nationale Paaschloterij aan 't werk van laatstgenoemde centrale besteed wor den. HANDLEIDING bij het kwee ken van bloembollen, verzorgen van kamerplantencactussen enz., door T. Nourisse H. J. Spruyt's Uitg. Mij. A'dam '40. Er zijn reeds vele en goede werkjes over bloembollen en kamerplanten, cactussen en netplanten, maar ook was er zeker behoefte aan een beknopte, smaakvol uitgegeven vade mecum, dat in enkele duidelijke regels over al deze onderwerpen juist dat mededeelt, wat wij :oms bij het kweeken willen weten. Daarom heeft de deskundige hand van me vrouw Nourisse ons dat geschonken. Vrijwel alle vragen op dit gebied worden op duidelijke wijze beantwoord, terwijl ook aan de bestrijding van J» Elk goed strateeg heeft rekening te houden met eenige factoren die voor het succesvol voe ren van een oorlog van het allergrootste belang zijn. Ofschoon het meer dan één niet-oorlog- voerenden burger onbekend zal zijn, is het toch een vaststaande waarheid, dat niet alleen het aantal van de krijgers of de kracht van de wa penen (waaronder men tegenwoordig zoowel strooibiljetten als geweren mag tellen) de be slissing kunnen brengen, maar dat het voor een belangrijk deel ook van de welwillendheid van de zon en den meer of minder vochtigen status van den bodem afhangt, hoe de krijgsbedrijven zullen verloopen. Wij twijfelen er zelfs aan, of regen en zonneschijn in oorlogstijd wel een vreedzaam karakter kunnen dragen en of zij nog tot de niet-militaire handelingen mogen worden gerekend. Het zou. dunkt ons oprecht, een nuttige en interessante opdracht voor een (internationale) commissie zijn, dit onderwerp eens grondig te bestudeeren en zich over deze dringende aangelegenheid uit te spreken. Van hoe grooten invloed op den strijd kan het im mers blijken te zijn, dat er enkele dagen gele den, tengevolge van de inderdaad zeer slechte weersomstandigheden, een wijd en snel om zich heen grijpende epidemie is uitgebroken onder de Engelsche soldaten in de Maginot- linie, een vervaarlijke griep-epidemie die tal rijke Tommies buiten gevecht heeft gesteld? Is het voor den vijand niet een schitterende gele genheid, aan te tasten, nu er, vast en zeker, door deze ziekte zwakke plekken in den onover- winnelijken Franschen verdedigingsgordel ont staan zijn? In dit verband herinnere men zich uit vroe gere, nu vergeten lessen, hoe er, lang voor het begin van de Christelijke jaartelling, na een eersten een tweede Peloponnesische oorlog heeft gewoed tusschen de oude Grieken, die met het Europa van onze dagen dit gemeen hebben, dat zij elkaar het licht in de oogen niet gunden. Men zou dan den rijken, zeevarenden staat Athene de plaats van Engeland, en het „krie- gerische" Sparta die van Duitschland kunnen laten innemen, waarbij echter moet worden opgemerkt, dat de keus vrij is, omdat er ook redenen zijn, de rollen juist andersom te ver deden. Hoe ook, de Spartanen van toen, de macht in Griekenland voor zich opeischend, bovendien om verschillende redenen zeer kwaad geworden op de Atheners, trokken te zamen met enkele medewerkers, die bij dergelijke expedities nu eenmaal de gezellige sfeer moeten scheppen, op naar Attica, om daar den vijand te verslaan, zooals trouwens van ieder paar tegenstanders altijd wederkeerig de bedoeling is. Voor Athene gekomen moesten zij, tot hun bittere spijt, er varen, dat er twee lange en vooral stevige mu ren waren, waarachter de anderen met al hun roerende en onroerende goederen, vee en leer boeken incluis, waren weggekropen. De aan vallers evenwel, die vele parasangen en stadiën hadden afgelegd om Athene te bereiken, zetten zich flink over de teleurstelling heen en hiel den zich, blijkbaar in afwachting van het oogen- blik waarop de muren zouden ineenzakken, on ledig met het verwoesten en plunderen van de omgeving. Het spreekt vanzelf, dat de Atheen- sche muren, die niet dezelfde eigenschappen hadden als hun soortgenooten van Jericho, het niet dadelijk begaven, waarop de Spartanen, na enkele vergeefsche pogingen om het toch zoo ver te drijven, het wachten moe werden, hun bezittingen, vermeerderd met die van Atti ca, verzamelden en huistoe gingen. Maar hadden zij geweten! Was slechts hun Geheime Dienst even perfect geweest als hun vechtlust! Als zij toch eens bevroed hadden hoe sterk zij stonden! Ongetwijfeld zou dan onze beschaving nooit zoo ver zijn gekomen als nu, en in dat geval zou, naar men wel mag aan nemen, de tegenwoordige oorlog niet zijn uit gebroken, omdat alles natuurlijk heel anders zou zijn geloopen. Er was namelijk aan den binnenkant van de lange muren een epidemie uitgebroken, de epidemie van de Zwarte Pest, een ziekte, die in gevreesdheid minstens gelijk staat met de griep van onze tijden en waaraan zelfs de goede oude Pericles zaliger gedachte nis, de staatsman over wiens optreden wij in onze geschiedenisboeken zulke prijzende recen sies lazen, ten slachtoffer is gevallen! Wanneer de Spartanen dit alles naar behooren beseft h&dden, gelijk de scholieren van de twintigste eeuw (na Christus), voorwaar voorwaar, zij zouden niet geaarzeld hebben Athene in te ne men en te verwoesten, zij zouden zich niet heb ben bedacht, dadelijk zegevierend op te ruk ken en den oorlog te winnen. Het schijnt hun echter aan iets, waarschijnlijk inzicht, te heb ben ontbroken, want er wordt geleerd, dat zij niet gewonnen hebben. Het zij van ons verre, voorspellingen over „onzen" oorlog uit te spreken: dat is een ter rein waarop wij niet zeer thuis zijn, temeer om dat men nog steeds in onzekerheid verkeert óf er wel oorlog gevoerd wordt. Wij wilden alleen opmerken, dat er op het oogenblik eenzelfde combinatie zich voordoet: lange, stevige muren, vijanden, epidemie en gebrek aan veldslagen, een tertium comparationis van indrukwekken- den omvang, dat niet onopgemerkt mag blijven. Van deze overeenkomstigheden is ongetwijfeld het belangrijkste dat er een epidemie is uitge broken, die weliswaar niet zooveel dooden maakt als oudtijds de Zwarte Pest, maar die toch in haar gevolgen even verschrikkelijk is, omdat het volk achter een van de muren er aanzienlijk door verzwakt wordt! Men vreest nu voor een Duitschen aanval, zoodra ontdekt is op welke plaatsen het aantal getroffenen het grootst is. En het wordt tijd, want tot nog toe hebben de autoriteiten meer moeite gehad om een „Blitzgriep" dan om een „Blitzkrieg" te bezweren! ziekten e.d. een hoofdstukje is gewijd. En wat verder veel waard is: het boekje ziet er van buiten en van binnen zeer aantrekkelijk uit Het is dus alleszins geschikt om dicht bij de hand te worden neergelegd en vaak te worden geraadpleegd. Opdat de heerlijke planten en bloemen meer vreugde in ons dagehjksch leven nogen brengen! M. B PLANTKUNDE II, door dr. F. J. M. Offerijns en dr. J. H. Biegel Uitgave W. Versluys N.V. Am- sterdam Batavia Parama ribo 1940. Men gaat bijna vreezen voor een teveel van ct goede, nu weer een nieuw leerboek op bio- :gisch gbied de persen heeft verlaten. Intus- :hen biedt ruime keuze vele voordeelen en zul- on thans schrijvers en uitgever ook inderdaad iet beste trachten te leveren. Inderdaad kan deze Plantkunde voor de hoogste klassen van Gymnasium en H.B.S., de vergelijking met vele andere doorstaan. De stof houdt rekening met vele nieuwere gegevens en ooral ook met de eischen van hygiëne, land bouw en techniek. Een bezwaar van vele leer- 'ingen lijkt ons het ruime gebruik van weten schappelijke kunsttermen, terwijl wij ons afvra gen of het overzicht der generatiewisseling wel vol-'oende kan worden verwerkt. Ook misten wij te zeer het oekologische gezichtspunt, dat tevens zoo groote didactische waarde bezit. De bespreking van evolutie en erfelijkheid dient daarentegen te worden geprezen, terwij! ook de illustraties getuigen van de zorg, waar mee de uitgave van dit nieuwe boek werd voor bereid. NIEUWE UITGAVEN Wij ontvingen het „Jaarboek 1940 voor Make laars in Onroerende Goederen, Hypotheken en Assurantiën", uitgave van Kalis' Reclame- en Uitgeversbureau, Schiebroek. De inhoud bestaat uit een korte verhandeling over de boekhouding van den makelaar O.G. en eenige uitgebreide adreslijsten. WIE VERMOORDDE MEVROUW KROLL? door Mika Waltari. Ver taling uit het Zweedsch door Nettie Ross-Regeur. H. P Leopolds Uitg. Mij. Den Haag. Ja, wie vermoordde mevrouw Kroll? Ze woont alleen met een pleegkind in een flat te Helsinki. Ze is zoo gierig' als ik weet niet wat. Ze heeft een onaangenaam karakter en ze is rijk. Er zijn cus heel wat menschen, die belang kunnen heb ben bij haar dood en er zijn er nog meer, die er heelemaal niet om treuren, dat oe gaskraan open is blijven staan. Er zijn ook heel wat men schen, die er de kans voor gehad hebben. Maai wie vermoordde haar nu? Dat is het probleem, waarvoor de politie, van de Finsche hoofdstad komt te staan en dat zij in twee dagen tijd weet op te lossen, niettegenstaande er vijf verdachten zijn, die geen van allen een behoorlijk alibi heb ben. De politie vindt de oplossing, omdat degene, die den moord pleegde, zich zelfmoordt. Wel een daad durven stellen, maar niet de conse quenties ervan durven dragen, dat is niet aardig en niet dapper. De moord op mevrouw Kroll verwierf de eerste prijs voor Finland in de Skandinavische detec tive-roman-prijsvraag; een eerste prijs, die vol komen verdiend is. Nettie Ross-Regeur zorgde voor een zeer goede Nederlandsche vertaling. ZEEMOLEST door J. Branden burg. Uitg. Bosch en Keuning N.V., Baarn. In het leven van een Noordzee-visscher doet :ich op zekeren dag het conflict voor, dat hij erliefd wordt op een meisje, dat niet uit het isschersrnilieu voortkomt en dat er daarom niet veel voor voelt met hem te trouwen, zoolang nij geen werk zoekt aan den wal. Met zeer veel zelfoverwinning brengt hij dit offer, maar als hij enkele jaren getrouwd is, wordt het hem te zwaar en hij moet terug naar zee en het is wel zeer ongelukkig, dat juiat in dezen tijd de groote oorlog uitbreekt, waardwor het leven van de vis schers op de Noordzee zeer veel gevaar loopt. Het boek Zeemolest, dat zich voor een gedeelte afspeelt gedurende den vorigen oorlog, krijgt op het oogenblik weer een lugubere actualiteit. De hoofdpersoon maakt in deze periode verschil lende minder aangename avonturen mee, zoo zelfs, dat hij er een been bij verspeelt, waardoor hij ongeschikt wordt voor het vak. Hij kan ech ter weer werk krijgen aan den wal, zoodat zich alles ten goede keert. Zeemolest is van tijd tot tijd wel een beetje erg braaf en daar het zich afspeelt in een Protestantsch-Christelijk milieu leeft er een sfeer in, die wij niet altijd even goed kunnen aanvoelen. Het behoort tot het betere genre volkslectuur (Gedeeltelijk gecorrigeerd) BRUSSEL, 27 Maart (Havas). Te Berlijn doet, aldus Belga, het hardnekkige gerucht de ronde, dat Hitier binnenkort in den Rijksdag een rede zal houden. Belga voegt hier intusschen aan toe, dat bevoegde kringen' verklaren niets van een bijeenkomst te weten. Een 46-jarige Zeeuwsche landbouwer wonen de te Koudekerke, stond Woensdag terecht we gens een ernstig geval van dierenmishandeling. Hij zou eenige jonge honden ergerlijk hebben verwaarloosd en bovendien meer slaag dan eten hebben gegeven. De rechtbank te Middelburg had verd. tot veertien dagen gevangenisstraf veroordeeld, in hooger beroep verdubbelde het hof te Den Haag de straf tot een maand. Door den hoogen raad werd de zaak na cassatie verwezen naar het hof te Amsterdam. U meent niet schuldig te zijn? Vroeg de pre sident. U hebt uw honden niet verwaarloosd? Neen meneer, maar ze waren ziek. Een dokter hebt u er toch niet bijgehaald? Neen, dat had verd. niet gedaan. De heer A. van den Akker, inspecteur van de Ned. Vereeniging voor Dierenbescherming, beschreef hoe hij de dieren had aangetroffen. Het was een erbarmelijk gezicht, uitgehongerd, half wild en verwaarloosd. Het oordeel van de politie luidde niet gun stig. Verd. staat ongunstig' bekend, hij is onver schillig, reeds eerder met den strafrechter in aanraking geweest en ontzettend lui. De vrouw van verd. had tegenover de politie verklaard, dat de honden veel te weinig voedsel en veel slaag kregen. Een niet gelukkig gestelde dagvaarding maakt het juridische gedeelte van 's hofs taak echter moeilijk. Na uitvoerig de dagvaarding, het von nis in primo en het arrest onder de loupe te hebben genomen, ging de procureur-generaal mr. A. A. L. F. van Dullemen de feiten na De vrouw van dezen verd. heeft indertijd wel zeer bezwarende verklaringen tegenover haar man afgelegd, die verklaringen kloppen geheel met het rapport van deskundige Van Den Akker. Wegens het opzettelijk onthouden van het noo- dige levensonderhoud aan een dier, waarvan men eigenaar is eischte spr. een gevangenis straf van een maand. De verdediger, mr. P. E. van Krevelen, drong aan op het uitbrengen van een psychiatrisch WASHINGTON, 27 Maart. (Reuter) De Ame- rikaansche minister van Oorlog, Woodring, heeft voor de militaire commissie van het Huis van Afgevaardigden verklaard, dat de nieuwe politiek der regeering met het toestaan vhn den export van de nieuwste Amerikaansche vliegtuigen ten doel had de luchtmacht der Vereenigde Staten voortdurend uitgerust te houden met de modern ste machines. Militaire geheimen zouden niet onthuld worden, evenmin zou vertraging komen in de uitbreiding der Amerikaansche lucht macht. Woodring heeft verder nog gezegd, dat eenige honderden reservevliegtuigen, welke thans wor den gebouwd voor het leger der Vereenigde Sta ten, naar verwacht wordt voor directe levering' aan de Geallieerden zullen worden verkocht. TOKIO, 27 Maart. (Havas). In de Japansche hoofdstad verneemt men uit Rome, dat Italië voornemens is, de regeering van Wang Tsjing Wei, die Zaterdag gevormd moet worden, of ficieel te erkennen. Ook de Spaansche regee ring zou daartoe besluiten. Tenslotte zou sok Duitschland het bewind van Wang waarschijn lijk erkennen. De Japansche autoriteiten spreken het Chi- neesche bericht tegen, als zouden de Chinee- sche troepen de stad Woejoean in Socijoe.v' heroverd hebben. MOSKOU, 27 Maart. (Reuter) Het verluidt, dat, aangezien de bezwaren van Fransche zijde jegens den Sovjet-ambassadeur te Parijs, soe rits, van persoonlijken aard zijn, het incident geregeld is door zijn terugroeping. De Sovjets moeten thans beslissen of zij een nieuwen ambassadeur wenschen te benoemen dan wel of zij de leiding der zaken van de am bassade zullen overlaten aan een zaakgelastigde. LONDEN, 27 Maan (Reuter)Aan een En gelschen woordvoerder is de vraag gesteld oi de terugroeping van Soerits, den Russischen ambassadeur in Parijs, op eenigerlei wijze van invloed is geweest op de Engelsch-Russische betrekkingen. De woordvoerder antwoordde, dat hierin geen wijziging is gekomen. Het incident met Soerits scheen zuiver een zaak te zijn tus schen de Russische regeering en Soerits zelf- Hierbij is de Britsche regeering op geenerlei wijze betrokken. Reuter verneemt nog, dat het telegram, dat aanleiding heeft gegeven tot dit incident, klaarblijkelijk geen onder de privileges van het diplomatieke verkeer vallend telegram was. maar door den ambassadeur werd verzonden namens de Sovjetkolonie in Parijs. Het was een open telegram in de Fransche taal, zoodat het onderworpen was aan de normale Fransche censuur. Aan de in Mei te houden algemeene vergade ring van aandeelhouders van de N.V. Nederland sche Kabelfabriek te Delft, zal worden voorge steld, het dividend over 1939 te bepalen op 25 pet. (als vorig jaar). Het geplaatste aandeelenkapitaal der vennoot schap is, naar men weet, verhoogd van vijf tot zeven millioen. rapport. Subs, drong hij aan op een clemente straf, in den vorm van een voorwaardelijk® straf of een geldboete. Arrest 9 April. Gisteravond omstreeks 11 uur is een fietsriF der tegen een motorwagen der N.Z.H.T.M. gereden. De man moest met een schedelfra^ tuur naar het Wilhelmina Gasthuis worde overgebracht. De brandweer bluschte vandaag kleine binnen brandjes in de perceelen Vrolikstraat 175 Tweede Oosterparkstraat 128, alsmede sch°® steenbrandjes in de perceelen Vierwoudenstr® 15, Kleine Kattenburgerstraat 164, Lange H° straat 31, Timorplein 18 en Nieuwe Wagenstra 4. Voorts werd de hulp ingeroepen voor een tengewonen brand, ontstaan in een vrachta staande voor Zeeburgerpad 20. Men had tusse de andere goederen een heeten oven §ePlaaffep Bij aankomst van de brandweer bleek de wafeJj, reeds door burgers in het water te zijn Setc Voor 6 geruchten werd uitgerukt, waarvan baldadig alarm. 1

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 4