K.O.V. Chelsea leed met Paschen drie nederlagen FINANCIEN VoAJtdeCig, spaken J aarvergadering Wij luisteren naar. Actieve vertegenwoordigers gevraagd DONDERDAG 28 MAART 1940 Dagfilm Arsenal heeft veel goedgemaakt MARKTEN VEILIG BELEGGEN LEVENSVERZEKERING-MIJ. N.V. VOETBAL IN ENGELAND Vrijdag 29 Maart De leerlingenschaal blijft een ernstigste problemen die dringend om oplos sing vragen Onderwijzers en stands organisatie DAMMEN Jaarvergadering Ned. Dambond HET SCHOOLGAANDE KIND Paedagogische Studieconferentie te Amersfoort Leeraren Lichamelijke Opvoeding De groote derby deed het! Gaat de Football Association voor de clubs? DOODELIJKE AANRIJDING riet jubileum van Mgr. Diepen Het middel daartoe is een polis der Nassausingel 3 Nijmegen BIJKANTOREN: AMSTERDAM, Keizersgracht 261 '•sC RAVEN HAG E, Bezuidenhout 54 Uw goede naam moet bewaard blijven Veel innemen maakt de maag van streek. Wrijf deze aangename zalf 's avonds op keel, borst en rug. De pappleister- s*werking en de dampen helpen -i meestal in één nacht. HILVERSUM II, 301.5 M. Algemeen programma verzorgd door den KRO 8.00 Berichten ANP. 8.05—9.15 en 10.00 Gra mofoonmuziek, 11.30 Bijbelsche causerie, 12.00 Berichten, 12.15 KRO-Melodlsten en solist, 12.45 Berichten ANP, gramofoonmuziek, 1.10 KRO-orkest en solist, 2.00 Orgelconcert en gramofoonmuziek 3.00 Paul Godwin's orkest, 3.40 Gramofoonmuziek, 4.20 ,,GavalIerin Rusti- cana", opera (gr.pl.), 5.30 Musiquette, 6.00 Gramofoonmuziek, 6.15 Musiquette en solist, 7.00 Berichten 7.15 „Negermuziek", causerie, 7.35 Reportage, 8.00 Berichten ANP. 8.15 KRO- New Style Artists en Rococo-octet, 9.30 Radio- tooneel, 10.00 Gramofoonmuziek. 10.15 Repor tage, 10.30 Berichten ANP, 10.40 Gramofoon muziek, 10.45 Boyd Bachmann en zijn solis ten 11.1012.00 Gramofoonmuziek. geerd en waarbij verschillende representatieve elftallen elkander bekampten. Een dergelijke strijd was ook in voorbereiding op Bramall- Lane te Sheffield voor Paaschmaandag, waar een All British XI den strijd zou aanbinden tegen een selectie uit de Football League. Tot op heden was het usance, dat elke club den gekozen spelers vrij gaf, die zoodoende aan den oproep van de F.A. konden gevolg geven. Verleden week echter, d.w.z. Goeden Vrijdag, kwamen er protesten binnen van Stoke City en Manchester City, respectievelijk voor Stanley Matthews en Peter Doherty. Wat er in die tus- schenbedrijven is afgespeeld lekte niet uit, doch een feit is, dat Doherty Maandag niet in Shef field is verschenen Matthews wel en wèl voor zijn eigen club speelde. Dit feit nu ontketende onmiddellijk heftige polemieken, waarbij Manchester City zich op het standpunt stelt, dat de financieele omstan digheden der clubs thans zoo précair zijn, dat zij niet meer hun steun, zij 't ook voor liefda dige doeleinden, kunnen geven, terwijl de F.A. haar machtige positie ziet aangetast. Dit zal wel weer de noodige voeten in de aarde hebben! benoemingskansen voor gemobiliseerde onder wijzers zooveel mogelijk te ondervangen. Rector de Jong, secretaris van den R. K Schoolraad, waarschuwde tegen te groot opti misme in zake werkloosheid onder onderwij zers als gunstig gevolg van de mobilisatie. Met sprekende cijfers toonde spr. aan, dat nog tal rijke pas geslaagde onderwijzeressen op een be noeming wachten. Spr. pleitte ook sterk voor steun-regeling voor werklooze onderwijzers. De heer Stoopman uit Nijmegen, die hier den minister van O., K. en W. vertegenwoordigde, had ook als lid van het Rijksschooltoezicht met belangstelling de' vergadering gevolgd en hoop te dat vele hier geuite idealen zouden mogen verwezenlijkt worden. Spr. wenschte het Ver bond Gods besten zegen toe op zijn werk De heer Both sprak namens de organisatie van hoofden bij het R. K. Mulo-onderwijs en wenschte het Verbond het beste succes voor de toekomst. De heer Smit sprak namens den R. K. Bona van Indische Onderwijzers, de heer J. Bol na mens den Bond van Directeuren van R. K. Kweekscholen; de heer Christ, vertegenwoor diger van het buitengewoon onderwijs, was met genoegen gast geweest van dit congres en hoop te in de toekomst op nauwe samenwerking tus- schen het buitengewoon onderwijs en de K.O.V. De voorzitter, de heer Wiltschut, wees er op, dat de bond naar een spoedige oplossing ook van statutaire moeilijkheden kan leiden tot een. fusie in de naaste toekomst. Bij de rondvraag kon de voorzitter meedee- len, dat voor de t.b.c.-lijders extra ziekte-ver loven werden ingevoerd. Wat de klacht betreft over in beslagname van scholen door het militair gezag werd ge adviseerd elk geval persoonlijk met de betrok ken militaire instanties op te lossen en daar over te rapporteeren aan het K.O.V. Mocht men plaatselijk niet slagen, dan zou men zich via de K. O. V. kunnen wenden tot het minis terie van Defensie voor een betere regeling. In het Concertgebouw „De Vereeniging" te Nijmegen is de 7e Verbondsvergadering gehou den van het Katholiek Onderwijzersverbond. Het openingswoord van den Verbondsvoorzit ter, den heer W. Wiltschut, moest helaas in mineur zijn gesteld, door de vele teleurstellin gen. die 1939 ook en vooral aan de onderwij zers bracht. Spr. noemde allereerst de kwestie van de leerlingenschaal, welke momenteel primair is in de organisatie. Ook voor den huidigen minister moet het volgens spr. wel een teleurstelling zijn geweest, toen de mobilisatie roet in het eten goeide. Wij sluiten onze oogeh aldus spr. niet voor de moeilijke tijdsomstandigheden. Maar als voor defensie enorme uitgaven kun nen worden besteed, dan is ook voor het groote gemeenschapsbelang van verbetering der leer lingenschaal wel een betrekkelijk klein bedrag te vinden. Er dreigt echter een gesol te komen rond de leerlingenschaal. De bedoeling is niet agitatie te wekken, maar aan lijdzaamheid zijn ook grenzen. Onder herhaald applaus der vergadering ver zekerde spr., dat desnoods over ditzelfde on derwerp opnieuw een congres zal worden be legd. Spr. memoreerde vervolgens wat is gepasseerd rond de officiersopleiding. Er kwam eindelijk een lichtstraal, doordat de regel werd gesteld, dat ook onderwijzers met hoofdacte voor offi ciersopleiding in aanmerking kunnen komen. Spr. was echter van meening, dat ook de door snee-onderwijzer het intellect heeft om met an dere opleidingen gelijk gesteld te worden. Voorts uitte spr., hoe noode ook, zijn teleur stelling over het feit, dat een verzoek van het Verbondsbestuur aan het hoofdbestuur van de R.K. Staatspartij om over onderwijszaken ge hoord te worden, tot dusver na twee maanden onbeantwoord bleef. Aan het slot van zijn rede wees spr. er op. dat Fetrus Canisius, die in Nijmegen bijzonder wordt vereerd, ook de patroon is van deze orga nisatie. De dienaar Petrus Canisius aldus besloot spr. zij ons ten voorbeeld, zooals Toorop hem zag; de Jezuïet, die den katholieken kinderen onderwijs gaf met den catechismus in de hand. Op voorstel van den voorzitter besloot de vergadering in de pauze tusschen het ochtend en middag gedeelte de beeltenis van Petrus Ca nisius met een krans te vereeren. Het financieel verslag over 1939. verlies- en winstrekening, balans en voorloopige begrooting voor 1941 werden goedgekeurd. Als vrijwel belangrijkste afdeelingsvoorstel was aan de orde een voorstel van de afd. Ber gen op Zoom, om nu alle pogingen in het werk te stellen ten einde te komen tot verlaging van de leerlingenschaal. Critiek werd geleverd op de houding van de R. K. Kamerfractie. De vergadering steunde spontaan het voor- 8tel-Bergen op Zoom, om daarmede uiting te geven aan de bijzondere urgentie van dit on derwerp. De vergadering ging voorts accoord met een voorstel van de afdeeling Alkmaar-buiten, waar in het K. O. V.-bestuur werd uitgenoodigd met allo geoorloofde middelen er voor te ijveren, het onmogelijk te maken, dat onderwijzers of on derwijzeressen, welke minder salaris verdienen dan het minimum der rijkssalarisregeling, zelf standig voor een eigen klas onderwijs kunnen geven. De afd. Bergen op Zoom bepleitte vervolgens aan te dringen op intrekking van een of meer der bestaande salariskortin/sen, zulks in verband met de stijging van den levensstandaard, niet alleen van de laatste 5 pet. korting, maar in dien zulks billijk en rechtvaardig is, naarmate de stijeing van den levensstandaard, ook in trekking van vorige kortingen. Dit voorstel vond de instemming van de vergadering. De behandeling van de ingekomen afdee- lingsvoorstellen werd hierna uitgesteld tot de middagvergadering. Namens het gemeentebestuur van Nijmegen sprak de heer mr. P. v. d. Velden, loco-burge meester, er zijn voldoening over uit, dat Nij megen was uitverkozen voor deze vergadering. Spr. wees op de grootsche taak van het bijzon der onderwijs, om de jeugd een christelijke le vensopvatting bij te brengen en sprak de beste wenschen uit voor het welslagen der vergade ring. Tot slot van de ochtendvergadering werden de aanwezigeiv nog toegesproken door den bondsadviseur Mgr. J. S. van Schaick. Spreker bracht in herinnering, dat hij in een vorige ver gadering reeds heeft betoogd, dat meer deel neming van de katholieke onderwijzers aan het openbare, katholieke, cultureele leven wen- scl'elijk is. De katholieke onderwijzers moeten zich niet geheel opsluiten in hun zuivere be roepsorganisatie. In de middag-vergadering werden neg eeni- ge voorstellen behandeld. Op verzoek van de vergadering ging het be stuur accoord met de meening, dat er krachtig geijverd moet worden voor betere salaris-rege ling bij het U. L. O.-onderwijs in geval het hoofd wegens mobilisatie wordt vervangen door een plaatsvervanger. De vergadering steunde het voorstel Breda Om de nadeelen der mobilisatie, wat betreft de Twee honden vechten om een heen en West Ham United gaat er voorloopig mee aan den haal. Dit is beknopt samengevat de groote verrassing van het lijvige Paaschprogramma, dat Goeden Vrijdag aanving, op Zaterdag werd vervolgd en Paaschmaandag beëindigd. Het werd alzoo een uiterst sportief en feestelijk week-end, waarbij het publiek in ruime mate van attractief voetbal heeft kunnen genieten. En het is prettig te constateeren, dat de toe schouwers in grooten getale dan ook zijn ver schenen. De meeste grounds waren heel goed bezet, sctnmige zelfs uitstekend, wat eveneens een buitenkansje was voor de clubs, die zoo iets noodig hadden. Ook het verrassend element is niet achter wege gebleven, zoodat, als wij na drie dagen voetbal de balans opmaken, wij van een vol slagen ommekeer op de ranglijst kunnen spre ken. Tottenham Hotspuh is uit haar leidende positie gedrongen, terwijl Chelsea, verleden week nog g'oede tweede, thans op radicale wijze naar beneden werd gewerkt. West Ham United, op wier verdienstelijk spel wij reeds eerder de aandacht vestigden, heeft een al buitengewoon vlot Paaschprogramma afgewerkt, wat trouwens vijf punten uit drie wedstrijden voldoende aan toont. Een zelfde krachttoer bleek Tottenham Hotspur juist één punt te machtig, wat den wit-getruiden Londenaars precies de eerste plaats kostte. Daarentegen heeft Arsenal veel goedgemaakt. Wij wezen er kortgeleden op, dat het mach tige Arsenal de laatste weken geen knip voor den neus waard was en zonder onderbreking drie nederlagen werden geïncasseerd. Doch nu, tijdens het Paaschfestijn, tapten de heeren plots uit een geheel ander vaatje en gelijk de Hammers vermeerderde het puntental ineens met vijf. Dat dientengevolge de onaanzienlijke positie plots zeer werd verbeterd, ligt voor de hand. Doch wat is er weer met Chelsea aan de hand? Het team blijkt geheel van de kook, drie wed strijden en.... drie nederlagen; wat 'n slecht resultaat! Hoopte men aanvankelijk vanwege de drie achtereenvolgende overwinningen, dat Chelsea haar wisselvalligheid had afgeworpen en een meer constanten vorm zou demonstrée- ren, het tegendeel dringt hans meer dan ooit naar voren. En hoe teleurstellend de conclusie ook voor de Chelsea-aanhangers wezen moge. een dergelijk team is een leidende positie on waardig. Het zal de lezers interesseeren de leidende groep in de Londensche afdeeling nu in cijfers te zien; West Ham United 9 wedstrijden 13 punten Tottenham Hotspur 9 12 Millwall 9 11 Arsenal 8 10 Chelsea is met 8 punten uit negen wedstrij den teruggevallen tot de vierde plaats van on der. Leeft West Ham thans boven haar stand? Ziehier de vraag, die momenteel .op veler lippen zweeft. En o.i. moet die waag bevesti gend worden beantwoord. In aanmerking geno men de tegenpartijen, die de Hammers tijdens de Paasch te bekampen kregen, n.l. Southamp ton tweemaal en Charlton Athletic, is dit pro gramma zeker niet het zwaarste, waar de Ham mers voor komen te staan. Zoo bekeken ver wacht men algemeen, dat deze ploeg zich niet al te lang de luxe van een leidende positie zal kunnen permitteeren. Doch de spanning is er zeker mee gebaat! HILVERSUM I. 1875 en 414.4 M. 8.00 VARA. 10.20 VARA, 12.00 AVRO 4.00 VARA. 9.00 VARA, 11.0012.00 VARA 8.00 Berichten ANP, gramofoonmuziek. 10.20 Viool en piano 11.10 VARA-orkest 12.00 De Paliadians, 12,45 Berichten ANP. gramofoon muziek, 1.00 AVRO-Amusementsorhest en so list, 2.00 Voor de huisvrouw, 2.10 Viool en piano, 2.40 Causerie ..Suomi, het land van hel den en dichters". 3.00 Gramofoonmuziek, 3.30 AVRO-Dansorkest. 4.00 Gramofoonmuziek met toelichting, 4.305.00 Zang, piano en gramo foonmuziek. 5.30 Rosian-orkcst 6.00 De Ram blers, 6.50 Zang en piano. 7.00 ,.De Vlaamsche Kunststeden", 'lezing, 7.18 Berichten ANP, 9.00 Radiotooneei, 9.25 Gramofoonmuziek 9.30 Fragmenten „Boccaccio", operette (opn.), 10.30 Gramofoonmuziek. 11 00 Berichten ANP. 11.10 Jazzmuziek (gr.pl.), 11.4012.00 Orgelspel. ENGELAND. .391 en 449 M. Van 10.2011.35 n.m. ook 342 M. 11.50 Billy Ternent's orkest, 12,20 Berichten, 12.35 BBC-Midland-Zangers. 12.55 BBC-Revue- orkest en solist, 1.20 BBC-Northern-orkest, 1.50 Orgelspel, 2.20 Het Maurice Coletrio. 2,50 Yascha Krein's Zigeunerorkest 4.00 Gramo foonmuziek. 4.20 Berichten (Wels), 5.20 Be richten. 6.40 Cembalovoordracht, 7.50 BBC-or- kest, 8.20 Berichten, 10 35 Eddie Carroll's dans. orkest. 11.00 Pianovoordracht, 11.2011.35 Berichten. RADIO-PARIS 1648 M. 11.10 Fluitvoordracht. 11.20 Gevarieerd con cert. 12.05 Zang. 12.35 Pianovoordracht. 1.05 Altvoordracht, 2.20 Orgelconcert. 3.50 Zang, 4.35 Gentil-ensemble en soliste. 5.35 Cello en piano 6.20 Lichte muziek. 10.0511.50 Nacht concert. KEULEN. 456 M. 5.50 VHcgcniersorkest, 7.55 Gramofoonmu ziek, 9.309.50 en 10 50 Concert, 12.20 Om- roep-Amusementsorkest, 1.45 Populair con cert. 2.50 Gramofoonmuziek. 3.20 Ofnrnapri-ns- orkest, pianocido en solist 4.45 Zang en piano. 5.25 Gramofoonmuziek, 5.50 Literair-muzikaal programma. 7.05 Gramofoonmuziek, 7.45 Om roeporkest, 9.50 tot sluiting: Zie Deutschland- send er. BRUSSEL, 322 en 484 M. In hotel Noord-Brabant te Utrecht werd de jaarvergadering van den Nederlandschen Dam bond gehouden, die onder voorzitterschap van den heer J. Groenteman stond. De hoofdredacteur van „Het Damspel" had zijn functie niet beschikbaar gesteld en hier over werd in den breede van gedachte gewis seld. De heer De Graaf, die deze functie waar neemt, was canaidaat gesteld als tweede secre taris van den Bond, inplaats van den heer R. C. Keiler en als zoodanig werd hij door vergadering gekozen. Hij zal de functie van hoofdredacteur blijven waarnemen tot in de be staande vacature is voorzien. De voorzitter van den Bond werd bij acclamatie herkozen. Daar ook deze vergadering, zooals zoo lang zamerhand traditioneel Wordt, wederom niet ten einde kwam, zal een vervolg-vergadering worden gehouden, waarvoor als datum Hemel vaartsdag is vastgestèld. Uit het jaarverslag van den secretaris is ge bleken, dat de teruggang in ledental zoowel als in aantal aangesloten vereenigingen zeer aan zienlijk is en wel van 4000 op 2500 leden is ge komen, terwijl 40 vereenigingen bedankten. Aan een en ander zijn de tijdsomstandigheden en de mobilisatie niet vreemd. Getracht wordt om het damspel ook onder de militairen te pro- pageeren door samenwerking met O. en O. 11.20 Gramofoonmuziek, 11.50 Omroepor kest, 12.501.20, 4.55 en 6.20 Gramofoonmu ziek. 7.50 Gramofoonmuziek. 7.53 Omroepor kest, 8.20 en 9.30 Omroep-Symphonie-or'kest en solist 9.5010.20 Gramofoonmuziek. 484 M. 11.20 Gramofoonmuziek, 11.50 en 12.30 Ra dio-orkest, 12.501.20 Gramofoonmuziek, 4.20 Omroepdansorkest 5.40 Pianovoordracht, 6.00 Gramofoonmuziek, 7.50 Radio-orkest en solis ten, 9 '3010.20 Omroepdansorkest en solist. DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 8.20 Otto Dobrindt's orkest. 9.20 Berichten. 9.50 Volksmuziek, 11.20 Berichten. Hierna tot 12.20 Nachtconcert. Te Amersfoort wordt gedurende drie dagen een paedagogische studieconferentie gehouden, uitgaande van de Vereeniging voor Paedago- giek, de internationale school voor wijsbegeerte en het Werkverband voor Vernieuwing van Op voeding en Onderwijs tW.V.O.). Het centrale onderwerp van deze conferentie is „Het kind in de schooljaren". Donderdag is na een begroetingswoord van den conferentieleider, den heer L. Welling, algemeen voorzitter der Vereeniging voor Paé- dagogiek, de bijeenkomst geopend door prof. dr. G. A. van Poelje, directeur-generaal van het onderwijs. Spr. zeide met vreugde vast te stellen dat de paedagogiek van een praatvak tot een ware wetenschap is geworden. Het onderwerp van deze conferentie: „Het kind in de schooljaren", heeft, naar spr. meen de, vooral dan reëele beteekenis, als de behan deling er van verhelderend werkt ten aanzien van verschillende vragen, die met de onder wijsvernieuwing verband houden. Deze onder wijsvernieuwing heeft slechts beteekenis, indien zij de neerslag is van het vinden van een we zenlijk wetenschappelijke levenshouding, die be rust op de zekerheid, dat iedere zoogenaamde oplossing beteekent een verschuiving van de grenzen tusschen het bekende en het onbeken de, dat iedere nieuwe dag ons kan terugvoeren tot wat wij jaren gelden hebben verworpen. Spr. eindigde met het uitspreken van het vertrouwen, dat de conferentie aan haar doel zou beantwoorden. Hierna was het woord aan den eersten inlei der, prof. dr. Ph. Khonstamm, die sprak over „Ontwikkeling van het denkleven van het kind". De eerste dag werd besloten met de vertoo ning van de film „Een dag in de werkplaats", toegelicht door ir. C. Boeke. DONDERDAG, 28 Maart De vereeniging van Leeraren en Onderwij zers in de lichamelijke opvoeding hield in het Amstelhotel te Hengeloo haar 78ste jaarverga dering. De voorzitter, de heer Korpershoek, deelde bij het begin van'de vergadering mede, dat in een huishoudelijke vergadering was besloten, het eereiidmaatschap van de vereeniging toe te kennen aan de heeren dr. J. Siegenbeek van Heukelom, voorzitter van het studie- en voor lichtingsfonds, en mr. A. Schadee, penning meester van hetzelfde fonds, die beiden geheel belangeloos gedurende 10 jaar deze functie hebben waargenomen. Na de aanwezigen welkom te hebben gehee- ten hield de voorzitter een rede, waarin hij wees op de waarden van de lichamelijke opvoe ding voor het kind en welke plaats de lichame lijke opvoeding in het leven van het jonge kind moet innemen, in de school en later als jonge mensch in de industrie en de groote sociale gemeenschap. Na een korte pauze hield prof. dr. M. J. Lan- geveld, hoogleeraar aan de Rijksuniversiteit te Utrecht, een inleiding over het nut van de lichamelijke oefeningen bij de ontwikkeling van de persoonlijkheid. Sedert gisteren Keulen 6 uur 39 56 40.67 0.— J.27 Lobith 13. )C i4.I4 0.— 0.32 Nijmegen l0 75 11 55 0.— 0.26 St. Andr W j.56 6.28 0.— 0.2? Arnhem |0.52 ll,34 0.— 0.24 Vreeswijk l.w 3.00 0.0.— 0. Westervoort u.ll 11.88 q.0.23 Deventer 5.16 5 64 00X4 Kampen 0.00 1.05 0.1) 0.— Mastr Hs. 0.53 j.— 0.— 1— Mastr 1) Borgh 43.IC 42.75 0.— J:l> Aelfeld ,4.23 ,2.53 0— 0 25 Venlo 3.70 12.12 0.— j.iS Grave J.0C J.— 0.— J Grave 2) Sluis 7.6) 5.55 0.— Oo3 -ith 0.82 2.37 0,10 0— 1) De waterstand aan de nuofdsiuis wordt ge acht 0.40 M hoogei te zfjn Dij geheel geopend* stuw 2) De waterstand aan dë peilschaal te Gran istad) wordt geacht 0.10 M hooger te zijn b: reopende stuw AMSTERDAM Kanaalwater Amstelwater 8 u 0.22 AP 8 u 0.22 AP 12 u 0.36 AP 12 u 0.36 AP 2 u 0.32 AP 2 u 0.32 AP Stadswater IJsselm water 8 u 0.22 AP 8 u 0.02 AP 12 u 0.36 AP i2 u 0.04 -+- AP 2 u 0.32 AP 2 u 0.C8 AP WATERSTAND OP DEN RIJN 28 Maart 27 Maart 28 Maart 27 Maart Rheinl 0.— 0.— Coblenz -t.20 4'42 Breisaeh 0.— 0.— Trier 1.67 .67 Kehl 0.— 0.— Keulen 4.75 5.00 Maxau 5.20 5.1 4 Dusseld. 0.—0. Mannh ï.i2 4.72 Ruhrort 3.74 4.18 Lohr 0.— 0.— Duisburg 3.45 3.88 Mainz 4.59 4.67 Schweinf 2,94 2,83 Bingen 3.54 0. Würzburg 2,75 2 94 Caub 4.16 4.32 Strassb. 0.0.— Zaterdag was er volop sfeer op den Totten ham-ground! Geen wonder nu twee van Londens populair ste clubs elkander in de haren zouden vliegen. Temeer, daar Arsenal den laatsten tijd maar matig in vorm bleek en men Chelsea, gezien het succes van dit team, ongerekend de neder laag van Goeden Vrijdag, in staat achtte Ar senal het leven zuur te maken. Een opmerke lijk feit was het, dat voor het eerst sinds het uitbreken van den oorlog muziek voor de noo dige en prettige afleiding zorgde. Doch aan het feit, dat de atmosfeer voortdurend zwaar gela den is, werd men bij voortduring herinnerd door het groote aantal uniformen, zelfs Ted Drake, de vermaarde centre-forward, en Tom Whittaker toonden hun glimmende knoopen. Intusschen is de match zelf er een van de goede soort geworden, waarbij Arsenal, ondanks alle booze geruchten toch nog steeds over voet ballers „par ekcellence" beschikt en het spel een vaart geeft, dat menig tegenpartij te mach tig is. Zulks ervoer Chelsea, want hoewel de knapen zich buitengewoon inspanden en het tekort aan verfijnde techniek probeerden te com- penseeren door een plus aan enthousiasme, toch kon men het Arsenal-rijtuig niet opnieuw laten derailleeren. Daarnaast was de kanthalf Wea ver dezen middag al buitengewoon onfortuin lijk, want twee van de drie Arsenal-goals kwa men geheel of ten deele op zijn debet. Dit ge schiedde in de eerste helft. Tijdens een Arsenal- attaqué leek het zijn bedoeling of hij het leder op keeper Jackson wilde terugspelen, doch hij deed zulks zoo onbeholpen, dat er een pracht kogel langs den verbaasden Chelsea-„goalie" vloog. Daarna werkte hij een voorzet van Kir- chen, die thans weer eens was opgesteld, zoo zacht weg. dat de vleugelman Dennis Compton het leder op eenvoudige wijze kon oppikken en inschieten. Hiermee was Chelsea's lot bezegeld. Wel deed Joe Payne in den blauw-witten aanval verdienstelijk werk en moeten zijn po gingen om tegen te scoren geroemd worden, doch Payne beleefde niet het Paaschfeest van zijn leven, wat vier jaar geleden plaats greep. Toen scoorde hij op Paaschmaandag in zijn toenmalige club, Luton Town, tien goals tegen Bristol Rovers. Dit bracht hem een record van individueeie prestaties op zijn naam, op welk record, het zij en passant opgemerkt, Zaterdag een heftige aanval is gedaan. In de match tusschen Coventry City en Luton Town werden weliswaar tien goals gescoord, doch Crawley, de midvoor van de City, wist het slechts tot. acht doelpunten te brengen. Om tot den strijd op Tottenham-ground te rug te komen Chelsea ging kansloos ten on der en toen Leslie Compton met een voorbeel- digen „snoek"-sprong zelfs het derde doelpunt in Jackson's heiligdom had gekopt, bleek Chel sea's weerstand grootendeels gebroken. Ook Arsenal liet het er bij, zoodat de wedstrijd ten slotte als een nachtkaars uitging. Een onprettig rumoertje heeft zich sinds Paasch-Maandag ontketend. De F.A. gaat op prijzenswaardige wijze voort het noodige geld in de kas van het Britsche Roode Kruis te voetballen. Legio is het aantal wedstrijden, welke voor dit doel werden gearran- Op de Schoenkuiperbrug te Zwolle werd van ochtend een ongeveer 20 jarig meisje, dat per fiets reed, op de brug ingehaald door een vracht auto uit Meppel, welke haar zoo rakelings pas seerde, dat zij door den aanhangwagen werd ge grepen. Het slachtoffer werd naar het Sofia- ziekenhuis vervoerd, waar zij kort na aankomst overleed. De vrachtauto is in beslag genomen. NOORDSCHARWOUDE, 28 Maart 99.200 kilo roode kool f 7.208, 76.800 kilo gele kool f 5.305.70, 161.800 kilo Deensche witte kool 1 4.304.70, 5900 küo uien f 11.70, grove uien i 1.402.10, drieling uien f 1, 600 küo beve landers f 2. BARNEVELD, 28 Maart. Pluimveemarkt. Oude kippen 0.751.50 per stuk, 4252 cent per kg. Oude hanen 0.701.20 per stuk. N.H. Blauwen 11.15 per kg. Jonge hennen 0.80120 per stuk. Duiven 3040 cent per paar. Tamme eenden 30 40 cent. Jonge woerden. 4070 cent, ganzen 1.80 2.50 per stuk Kalkoenen 7080 cent per kg. Tamme konijnen 0.752.10, wilde konijnen 40 60 cent per stuk. Aanvoer 8500 st. Handel flau wer. Eieren: witte 3.603.80, gemengde 3.603.90, bruine 3.804.20, eendeieren 2.603. kievitseie ren 30.0040 oer 100 stuks. Aanvoer 2.116.000 st. Handel redelijk, BROEK OP LANGENDIJK. 28 Maart 63.500 kilo roode kool f 7.30—7.90. 100.000 kilo gele kool f 4.305.50, 88.000 kilo Deensche witte kool f 4.10—2.60, 11.200 kilo uien f 1.10—1.30, grove uien f 1.001.60, drieling uien f 1.00, 1200 kilo peen f 1.502.20, 3700 kilo bieten f 1.70 3.20, 600 kilo prei 1380. VINKEVEEN, 27 Maart. Coop Groenten- en Fruitveiling „Vinkeveen". Witlof: I 9.0013, II 6.00—8, stek 5.00, Spinazie 14.00 17, Kroten 1.50 per .100 kg. Rabarber 8.00 per 100 bos. GOUDA. 28 Maart. Veemarkt. Aangevoerd in totaal 1626 stuks, waarvan: 21 slachtvarkens vette 2931 cent per pond, levend met 2 pet. korting. 460 magere varkens 25.0042. 515 big gen 12.0019 621 nuchtere kalveren 46.50, 9 bokken en geiten 2.006 per stuk. Handel reöfe- lijk. Algemeene markt. 111 partijen kaas: 1ste kwal. met R.M. 24.0025, 2e kwal. met R.M. 2223.50. crisisaftrek 19.2 cent. Handel traag. 284 ponden boter: Goeboter 7075, Welboter 6570 cent per pond Handel vlug. 106500 eieren: kipeieren 3,253.50, eendeieren 33.25 per 100 stuks. Handel matig. Coöp. Zuid-Holl. Eiervetling ga. Aanvoer 225000 kipeieren: 56-58 kg. 3.30—3.35, 58-60 kg. 3.35— 3.40. 60-62 kg 3.40—3.50, 62-70 kg. 3.504, bruine 58-68 kg. 3.40:4.10. kleine eieren 3.103.25 per 100 stuks. Woensdag heeft Z. H. Exc. Mgr. A. F. Diepen, bisschop van 's Hertogenbosch, het gemeente bestuur een tegenbezoek gebracht op het felici- tatiebezoek, onlangs aan Zijne Hoogwaardige Excellentie gebracht bij gelegenheid van de viering van diens 25-jarig bisschopsjubileum. Burgemeester Van Lanschot heeft bij deze ge legenheid den grijzen kerkvorst verzocht, in het Liber Aureus als eereburger zijn handtee- kening te stellen onder het daarin door de kunstzinnige hand van den heer J. A. M. Mos mans. archivaris der St. Jans Basiliek, getee- kende bisschoppelijke wapen. HEEN TERUG Driemaal per weck luchtpost naar Indié Maan Maart NAPELS ATHENE RHODES ALEXANDRIA LYDDA BAGDAD BASRAH DJ ASK KARACHI JODHPUR ALLAHABA1 CALCUTTA RANGOON BANGKOK PENANG MEDAN SINGAPORE BANDOENG De industrieën, die in den loop der jaren een burcht van „goodwill" hebben opgebouwd, dienen haar advertentie-politiek voort te zetten en moeten de namen van haar pro ducten onder het oog blijven brengen van het publiek, zoodat wanneer de oorlog afge- loopen is en men weer In vreedzamer tijaen leeft, de oplossing der groote problemen van heropbouw gemakkelijker zal worden. LORD ASHFIELD, Voorzitter „Adv Ass."

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 6