Ongerustheid in de Noordsche landen A Een oorlogs-Paschen in de Eeuwige Stad Klompsandalen Verlaten Duitsche schepen Indië? Het nieuws van heden BIJEENKOMST VAN DE OPPERSTE SOVJET DE DUITSCHE AANVAL OP EEN BRITSCH C0NV00I mm MAAR IN DE STRATEN IS HET LENTE! VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS VRIJDAG 29 MAART 1949 AV9MMLAD SCHOENEN Het betere merk DAGBLAD MET OCHTEND- EN AVOND-EDITIE. UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM Afsnijding van den ertstoevoer zou voor Duitschland een zware slag zijn Waarschuwing van de Diplo De Amerïkaansche luchtmacht Uitbreiding vertraagd tengevolge van verkoopen aan de Geallieerden Mutaties in de leiding der Royal Air Force De Bilt meldt: Zes koopvaardijschepen werden volgens het Duitsche leger- bericht, getroffen Soerabaja's vliegveld geopend INDIË'S BEGROOT ING 1941 De groote mode 1940 in het Derde Rijk Klompsandalen, de stads- zomermode Blousen en jasjes uit vischhuid De Haagsche spiormage- affaire Zaak tegen mr. B. niet in hooger beroep De overstroomingen in Joego-Slavië 't HILLETJE KOOTWIJK En dc Italiaan leeft desnoods enkel maar van brood en zon Alles wijst er op, dat zij maat- regelen daartoe treffen 63ste JAARGANG No. 22314 DIT NUMMER BESTAAT UIT VEERTIEN BLADZIJDEN Aangehouden Russische schepen nog niet vrij Door Engelschen in Fransche handen gesteld Mislukte poging tot ontvoering Vriendinnetje waarschuwde de wacht Waarom nog elders ergernis wanneer „de Roemer" prima is Finland vraagt Zweden om arbeiders Amerikaansche post in beslag genomen DE RELLETJES BIJ DE FILM HELDENKERMIS Cassatieberoep nabestaanden journalist verworpen DE „VOLENDAM" TE ROTTERDAM A vanG NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT STOCKHOLM, 39 Maart. (Reuter). In Scandinavië gaan thans overal geruch ten dat de Noordsche landen zich in een uiterst gevaarlijke positie bevinden. Alle kranten te Stockholm brengen vandaag uit voerige berichten over dreigende activiteit in de Noordzee. Men gelooft algemeen dat in den gisteren gehouden Oppersten Oorlogsraad van de Geallieerden besluiten zijn genomen over de verschepingen van ijzererts voor Duitschland in Noorsche havens. Als de Engelschen erin slagen de ertsenvoorziening af te snijden, be- teekent dat een zeer zware slag voor Duitsch land, dat dan zal moeten wachten tot het ijs in de Oostzeehavens gesmolten is, hetgeen nog wel een maand zal duren. Getracht zal dan worden, de Zweedsche Oostzeehaven Lulea, die 5 maanden ijsvrij blijft, en vanwaar grootere en kleinere spoorwegen naar het ijzergebied van Kiruna loopen, te bereiken. Terwijl echter de Noorsche haven Narvik slechts 100 mijl van de mijngebieden is verwijderd, is de. afstand van Lulea af minstens 250 mijl, zoodat de hoe veelheid erts die Duitschland langs deze route kan verkrijgen buitengewoon beperkt is. „De diplomatie der Westelijke mogendheden heeft zich tot taak gesteld, haar huichelach tig program, op te komen voor de veiligheid en het recht der kleine landen, en hun eigen lijke bedoeling, in het belang van hun oorlog voering de veiligheid en het recht van deze staten opzettelijk te schenden, met elkaar in overeenstemming te brengen." Met deze woorden opent de „Deutsche Di- plomatisch-Politische Korrcspondenz" haar standpunt tegenover de proclamatie der. Geal lieerden, de neutraliteit der Noorsche territo riale wateren niet meer te eerbiedigen. ..De Westelijke mogendheden verbergen niet meer, wat zij met geweld zouden willen ver hinderen: de bij het volkerenrecht vastgestelde scheepvaart in de neutrale wateren. Zij be schuldigen de neutralen van „passieve neutra liteit", wanneer de eerbiediging van het vol kerenrecht den plutocratieën niet van pas komt. Dan verwachten zij een „actieve neutraliteit", die kan rekenen op hun sympathie, omdat de andere partij dan op kosten van het volke renrecht gediscrimineerd wordt. Langs dezen weg willen de Westelijke mogendheden trachten liuü oorlogvoering tegen Duit^ehiaiid ie ver scherpen. Bij het wederkeerige, ondeelbare ka rakter van het neutraliteitsbegrip is het voor elkeen een gewaagd spel, daaraan mede te doen." MOSKOU, 29 Maart (D. N. B.) Heden middag wordt in het Kremlin de bijeenkomst van de Opperste Sovjet geopend. Berst vergadert de Eerste Kamer der Sovjet- Unie en vervolgens de Tweede Kamer, de zgn. Raad van Nationaliteiten. De agenda is niet bekend gemaakt, doch ver wacht wordt, dat zij uit de volgende punten zal bestaan: installatie der nieuwgekozen ver tegenwoordigers van de Westelijke Oekraine en Westelijk Wit-Rusland, verslag over den toe stand in het buitenland en bespreking van de Russisch-Finsche betrekkingen. Stalin, Wo- rosjilof, Kaganowitsj en Zjanof zullen de zit ting bijwonen, waarin Molotof een rede zal houden over de positie der Sovjet-Unie. WASHINGTON, 29 Maart. (Reuter). De Ame- rikaansche chef van den staf, generaal Marshall, heeft onthuld, dat de uitvoering van het pro gram tot uitbreiding van de luchtmacht, op grond waarvan het leger op 30 Juni 1941 over 5.500 vliegtuigen had moeten beschikken, in ver band met de enorme verkoopen aan de Gealli eerden 2 of 3 jaar vertraagd wordt. Hij zeide, dat deze verkoopen de productie der mate stimuleerden, dat, naar zijn meening, een groot uitbreidingsprogram voor het oogenblik onnoodig was. Marshall verklaarde voorts, dat het Ameri- kaansche ministerie van Oorlog besloten had, de ontwikkeling op luchtvaartgebied iri Europa te volgen, teneinde te voorkomen, dat een op- eenhooping van vliegtuigen ontstaat, welke spoedig verouderd zijn. De Amerikaansche pers stemt over het alge meen in met het besluit der regeering, den verkoop van de nieuwste Amerikaansche vlieg tuigtypes aan de Geallieerden toe te staan. Sommige bladen keuren het besluit af. LONDEN, 29 Maart. (Reuter). Het ministerie Van luchtvaart deelt mede, dat de maarschalk der koninklijke luchtstrijdkrachten, Sir Edward Ellington, op zijn eigen verzoek aftreedt als inspecteur-generaal der Royal Air Force. Luchtmaarschalk Sir Edgar Ludlow Hewitt Wordt inspecteur-generaal. Luchtmaarschalk Portal wordt opperbevelhebber van het bommen werperscommando en Luchtmaarschalk Gossage iid van den raad voor de luchtvaart voor per soneelsaangelegenheden. VERWACHTING geldig van hedenavond tot morgenavond ongeveer 19 uur: Zwakke tot matige Zuidwestelijke tot Noordwestelijke wind. Aanvankelijk licht S bewolkt, droog weer met lichte, in het ïE Oosten plaatselijke matige nachtvorst, Later toenemende bewolking met kans op eenigen regen en stijging van tempera- tuur. §2 Storm waarschuwingsdienst Hedenmorgen te 7.35 uur werd geseind |l aan alle posten: „Attentiesein neerhalen". H Zon op 5.43 - onder 18.27 - Licht op 18.57 Maan op 0.29 onder 9.20 30 Maart L. K. BERLIJN, 29 Maart (D.N.B.). De tekst van het hedenmorgen door het opperbevel der Duitsche weermacht uitgegeven legerbericht luidt als volgt: „In het Westen geen bijzondere gebeurtenis sen. Duitsche gevechtstoestellen hebben in de avonduren van 28 Maart onder de moeilijkste weersomstandigheden met succes een Britsch convooi aangevallen in het zeegebied van de She tl and-eilanden. Het convooi werd uiteenge dreven. Zes groote koopvaardijschepen kregen treffers, een schip vloog in brand en een bewakingsvaartuig werd tot zinken ge bracht. Alle deelnemende gevechtsvliegtui gen keerden ongedeerd terug. In den loop van den dag werden in ver sterkte mate boven de Noordzee, Groot Brit- tannië en Frankrijk verkenningsvluchten on dernomen. De vluchten strekten zich uit tot de Orkaden en de Shetlancl-eilanden. Ondanks heftigen afweer brachten zij waardevolle ver- kcnningsresultaten. Twee verkenningstoestellen zijn niet teruggekeerd van hun vlucht naar den vijand." PARIJS, 29 Maart (Havas). Het legerbericht van hedenochtend luidt: „Niets te melden". Duitsch vliegtuig neergestort Officieel wordt medegedeeld, dat een Duit sche machine, een Dornier 17, gisteren in Nooidoost-Frankrtjk is gestort. Alle inzit tenden kwamen om het leven. SOERABAJA, 28 Maart (Aneta) Van morgen werd het nieuwe vliegveld op Pe- rak (Soerabaja) officieel geopend, voor wel ke plechtigheid een enorme belangstelling bestond uit alle kringen van de Soerabaja- sche bevolking. De lange rij sprekers werd geopend door den directeur van de haven van Soerabaja. den heer Steinmetz. Ook de gouverneur van Oost- Java hield een gevoelvolle dankrede, waarin hij memoreerde, dat Soerabaja het knooppunt wordt op vlieggebied voor het Oostelijk deel van den Archipel. Tallooze vliegtuig-escadrilles, o.a. uit Ban doeng. maakten voor en na de toespraken de monstratie-vluchten boven het nieuwe terrein Het nieuwe vliegveld biedt het voordeel, dat het luchtverkeer te land en ter. zee daar zijn gecombineerd. Een Britsclie 'bommenwerper is Donderdag boven Pernis door Nederlandsche jacht vliegtuigen neergeschoten. Vier der vijf inzittenden brachten er het leven af en werden geïnterneerd. Het wrak van het toestel, dat geheel verbrandde BATAVIA, 29 Maart (Aneta) Reeds in het begin van de volgende maand zal de begroo- tingscommissie een aanvang maken met een serie vergaderingen, waarin de begrooting voor 1941 zal worden behandeld. Men schrijft ons van de grens: Het Westfaalsche land, dat in zboveel op zichten dezelfde karaktertrekken vertoont als Twente, heeft dit jaar de traditioneele paasch- vuren moeten ontberen. Ze hebben als gevolg van de verduisteringsvoorschriften niet ge brand; ten strengste was het ontsteken ver boden. Westfaalsche hammen waren vroeger overbe kend. Reeds in de middeleeuwen köchter: Twentsche handelaren ze op en brachten ze naar de Hanzestad Deventer en later naar Amsterdam. Even beroemd als de Westfaalsche hammen zijn de Westfaalsche klompen. Ook hierin bestaat een overeenkomst met Twente, niet alieen in de afwerking van den klomp, maar ook in het algemeen gebruik. Het is zoo lang nog niet geleden, dat de deftige klomp ook een kleedingstuk was van die menschen, wier financiën de aanschaffing van schoenen wel veroorloofde. De klompenmode, als algemeen gebruik, is echter in den loop der tijden verdwenen. Al leen op de dorpen bleef er vraag naar, omdat dit het meest geëigende schoeisel voor den landbouw is, maar toch ook in afnemenden zin. In Twente werken de dure tijden ook het dragen Van klompen weer in dc hand. Er heerscht weer een buitengewone drukte in de klompenindustrie (we waren dezer dagen bij een klompenmaker, die met 7 knechts werkt), maar in Westfalen heerscht op dit moment hoogconjunctuur, want daar breekt in vollen omvang de klompenmode weer aan. Bepaalt zich in Twente het werk echter tot den ge wonen, ouderwetschen klomp, in Duitschland heeft het gebrek aan leer de klompenmakers geïnspireerd tot een nieuw schoeisel, dat zijn weg naar de steden zal moeten vinden. De techniek is den Duitschen klompenmakers te hulp gekomen bij de vervaardiging van een nieuw schoeisel, dat in de steden de zomer- mode zal worden. Met behulp van nieuwe ma chines kan men houten zolen veel dunner ma ken dan met het ouderwetsche handwerk, zoo dat men gekomen is tot de uitvinding van de klompsandalen. Aan deze sandalen wordt slechts een kléine hoeveelheid leer verwerkt, zoodat men riemschoenen met houten zolen verkrijgt. Weldra zullen dus de trottoirs der Duitsche steden weerklinken van het vroolijk geklepper dei' sandalen, terwijl dit geluid vergezeld zal worden van de doffe tonen van den houten klomp. Klompen en sandalen: de groote mode van den zomer 1940. Dezer dagen hadden wij op een grensstation een gesprek met een vertegenwoordiger van een der Nederlandsche groote modemagazijnen. Deze vertelde in Duitschland nog niets gehoord te hebben van het in Nederlandsche bladen verspreide bericht, dat men in het Derde Rijk dezen zomer zgn. eenheidsjurken zou invoe ren. Te Frankfurt bevindt zich het „Modeamt", dat, de a.s. mode doet aanpassen aan de he- d^ndaagsche tijden en zich bezig houdt met het opsporen van nieuwe stoffen. Reeds lang werd de huid van de haaivisch tot kleeding- stof verwerkt, thans is daar de zeezalmhuid aan toegevoegd. Uit deze vischhuid heeft men reeds blouses en jasjes vervaardigd. Voor een blouse heeft men de huid van ongeveer 30 zeezalmen noodig. Dit is ook weer een idee van het Frankfurtei „Modeamt.'- Uit afval van verwerkt onbreek baar glas heeft men sluitingen vervaardigd welke op jurken, blouses en mantels een keu rig effect maken. Zelfs vervaardigt men thans bruidskronen uit dat glas. De grootste verras sing is echter wel de damesschoen uit onbreek baar glas. Ook net bovenleer wordt door dat glas vervangen, dat even buigzaam en zacht is als goed leer. Maar wij vernemen, hebben zoowel de Officier va'A Justitie als mr. W. B. J. B. afstand gedaan van hooger beroep van het vonnis, dat 'de Haagsche Rechtbank gewezen heeft, waarbij mr. B. wegens medeplichtigheid aan poging tot het misdrijf van art. 89 W. v. S. veroordeeld is tot een gevangenisstraf voor den tijd van twee jaar. Deze zaak zal dus niet voor het Gerechtshof behandeld worden. BELGRADO, 29 Maart (D. N. B.) Het overstroomingsgevaar neemt in verscheidene deelen van Joego-Slavië catastrophale afmetin gen aan. Door de pas ingetreden koude, ge paard gaande met regen en sneeuw, stijgt het water overal. De Donau staat bij Semendria 720 centimeter boven den normalen stand. In de geheele Wojwodina vormen kilometers breede vruchtbare landstreken een groot meer. De bevolking is sinds een week bezig dijkdoor braken t(j voorkomen. De Isar is over haar geheele stroomgebied buiten haar oevers ge treden en heeft reeds tal van nederzettingen vernield. voor WEEKEND ol VACANTIE WILDDINERS Dir. BROEKMAN Jr. TELEFOON 10 (Van onzen Romeinschen correspondent) Dat het oorlog is, doet zich, wat het gewone dagelijksche leven betreft, misschien nog sterker in het „niet-oorlogvoerende" Italië dan in het oorlogvoerende Frankrijk gevoelen. De levens standaard was in Italië toch altijd al laag; de oorlog heeft hem nu op nog lager peil gedrukt; het kan moeilijk nog lager, zou men zeggen, wanneer de ervaring, o.a. tijdens de periode der sancties, niet bewezen had, dat het Italiaansche volk desnoods enkel maar van brood en zon leeft. Toen wij van Italië uit in Frankrijk kwamen, voelden wij ons in een paradijs verplaatst, waai de lage prijs wedijverde met de uitstekende kwaliteit. In Italië was het juist omgekeerd, daar wedijverde de hooge prijs met de inferi eure kwaliteit. Nu zijn wij al weer eenige dagen in Italië, maar voelen ons allerminst gestemd tot treu ren. In Frankrijk mocht de levensstandaard dan hooger zijn, de stemming was er gedrukter. Italië komt ons nu weer voor een zeer opgewekt, luchthartig land te zijn. Zijn lage levens standaard? Het wil ons voorkomen, dat men er hier tenslotte al met al nog prettiger op leeft dan elders op een hoogere. Het is hier volop lente; Italië heeft de zon weer terug; wat blijft er hier dan eigenlijk nog te wenschen over? De Faaschdagen vergleden in een droomerige lentestemming. In stede van met ossenhaas, doperwtjes en bloemige aardappels, zooals in het lieve vaderland gebruikelijk is, de den wij ons Paaschmaal met harde eieren en een worst, waaruit het teentje knoflook ons tegemoet trad met een wat al te nadrukkelijk; „Daar was ik dan". Maar wanneer dat op de bank in de zon op de Vincio een buurman koud laat, wat zal men er zich zelf dan druk over makerr? „Wat een prachtig zonnetje", zegt een buurman tegen u en wie zal er nu aan denken daar op te antwoorden: „Maar wat een af schuwelijke knoflook"? Doch de vreemdelingen hebben wij deze Paaschdagen gemist. Dat was andere jaren zoo gezellig. Overal hoorde je vreemde talen en zag je op gezichten de verrukking eindelijk de lang gedroomde werkelijkheid te zien. Wie wij vooral misten waren op het Sint Pietersplein de heeren geestelijken zonder hoed, met de drie kwart zwarte jas open en de sigaar in den mond: Nederlandsche heeren geestelijken, on miskenbaar, die de typische vaderlandsche deugden belichaamden: de rust temidden dei- woelige baren, de zekerheid zich te zullen hand haven, het zich overal „thuis" voelen, omdat het „thuis" overal naar toe meegenomen wordt, de gezonde scepsis en alleen een Nederlander kan die twee combineeren het oprechte enthousiasme. Andere jaren is met Paschen Rome de geheele wereld; dit jaar bleef het enkel Rome. Dat trad heel duidelijk aan het licht, toen de Paus zijn zegen Urbi et Orbi gaf. Het was heel druk op het Sint Pietersplein, dat niet, maar er ontbrak spanning en oorspronkelijk enthousiasme. Er werd geapplaudisseerd en gejuicht, omdat men wist, dat het zoo hoorde, niet omdat de ontroe ring een uitweg moest vinden; omdat men van binnen uit daartoe gedwongen werd. Weer mis ten wij de Nederlanders Was het niet verleden jaar, dat een groep Nederlandsche pelgrims binnen een cirkel met een straal van honderd meter de Romeinen met stomheid sloeg door het donderend „leve de Paus", waarmede zij het niet alleen oirbaar, doch ook alleszins wensche- lijk achtte zich als bassenkoor te zetten onder het sopranenkoor, dat „Evviva il Papa" jubelde? Toen daarop onverwacht effect de sopra nen verbaasd zwegen, meenden de bassen nog wel wat verder te kunnen gaan en zongen zij, zwaar en traag, als stonden zij in een witge pleisterde protestantsche Kerk, het „Aan U, o Koning der eeuwen". Scbaepman, die geen honderd passen van het Sint Pietersplein af in zijn graf rust, heeft het zeker en vast gehoord. In zooverre, als de vreemdelingen ontbraken, was het dit jaar hier geen echte Paschen. En hadden wij niet de woorden gehoord, die de Paus onder de Mis had gesproken? Donkere woorden, die tegen den lichten Paaschdag een troosteloos, grauw tafereel van leed en onrecht schilderden. Een Sampietrino vertelde aan zijn zoontje over de klokken, die naar Rome waren gekomen en waarvoor hij, als Sampietrino, knechtje van Sint Pieter, had moeten zorgen. Hij was blij, dat ze weer weg waren, zei hij, want de stemming on der de klokken was heelemaal niet vroolijk ge weest. Het waren de rouwklokken, die den bo ventoon gevoerd hadden en toen er appél ge houden was, bleek menige klok te ontbreken Dat was, toen de namen van de Poolsche en de Finsche klokken werden afgeroepen. De klokken uit die landen, die er wel waren, antwoordden telkens: „Gesneuveld bij het bombardement." Uit verschillende havenplaatsen in Ned.- Indië bereiken Aneta berichten, dat Duit sche schepen, die daar sedert het uitbreken van den oorlog waren gebleven, thans maatregelen treffen, die schijnen te wijzen op een op handen zijnd vertrek. In de derde binnenhaven te Tandjong-Priok zijn dat de „Nordmark", de „Rendsburg" en de „Vogtland". Het laatste schip ligt het verste af en is thans druk bezig met lading in te nemen, o.m. bestaande uit copra. Het schip is omgeven door verschillende laadbooten. Ook de „Rendsburg" neemt lading in. Bo vendien is de schoorsteen van dit schip, welke vroeger de kleuren van de maatschappij droeg, thans geheel zwart geschilderd. Op het verzoek van Aneta om inlichtingen, welke een bevestiging omtrent de lading in hielden, konden geen verdere inlichtingen van het agentschap worden vernomen. Ook uit Makassar, Menado en Padang komen bij Aneta berichten binnen, dat de opgelegde schepen aldaar zich gereed maken, om te ver trekken. In Makassar en Menado wordt hoofdzakelijk copra in de schepen geladen, naar bij onder zoek bleek. Deze copra wordt tegen contante betaling geleverd. In Makassar werd d „Scheer" door een sleepboot naar de haven ge sleept, waar onmiddellijk begonnen ubrd met het inladen van goederen. In Padang is van de vijf aanwezige Duitsche schepen de „Soneck" gereed, de terugreis te aanvaarden. Soortgelijke berichten komen nog uit Sabang, waar de „Moni" en „Rickmers" kolen hebben ingenomen en uit Soerabaja, waar twee van de drie Duitsche schepen 's nachts worden ge laden, terwijl een daarvan, de „Essen", stoom op heeft. i Hoewel sommige berichten spreken van bun kering, voldoende om een thuisreis te bereiken, is daarvan volgens andere berichten geen sprake. Ten slotte bereiken Aneta nog ongeveer ge lijkluidende berichten over het Duitsche s.s „Stassfurt", dat ongeveer 2000 ton steenkolen zou hebben ingenomen. Bij deze berichten teekent Aneta het volgende aam: De schepelingen zijn nog altijd allen aange monsterd en als zoodanig vallen zij buiten de toelatingsbepalingen. Zij hebben dus ook niet de positie van toegeiatenen. Bij een eventueel vertrek der schepen zullen zij dus wel meegaan, hetgeen ook kan worden afgeleid uit het feit, dat enkele schepen de bemanning reeds voltal lig maakten. Niemand kan echter met zekerheid inlich tingen geven of de schepen inderdaad zullet: wegvaren. Hierbij wordt er op gewezen, dat aan deze zaak allerlei kanten zitten, zooals ook civiel-rechterlijke, algemeene - en internationale. Bovendien wordt nog opgemerkt, dat de radio installaties van de schepen onbruikbaar zijn gemaakt. Voorts ontbreken bij sommige schepen on derdeden in de machine-kamer, als gevolg Van de wettelijke beslagleggingen op de schepen, die, volgens de berichte^, nog niet zijn opgehe ven. In verschillende kringen worden de verdere gegevens en het verder verioop van deze kwes tie met aandacht beschouwd. Bijeenkomst van den Oppersten Raad der Sovjets. Overstroomingen in Joego-Slavië. Soerabaja's vliegveld geopend. Verlaten Duitsche schepen Ned.-Indië? O LONDEN, 29 Maart (Reuter) Het Britsche ministerie voor Economische Oorlogvoering deelt mede: „De Sovjet-Russische schepen Selenga en Wladimir Mayakowski, die in de wateren van het Verre Oosten opgevangen zijn en in Hong kong zijn binnengebracht, verdacht van het ver voeren van voor Duitschland bestemde contra bande, worden in handen gesteld van de Fran sche autoriteiten. De Geallieerde vloten zijn steeds'in nauwe samenwerking opgetreden bij de contrabandecontröle en het onderhavige geval is er een, waarin het om administratieve rede nen passend is, deze schepen uit de bewaking van den eenen in die van den anderen bondgenoot ever te brengen. Geen van de twee schepen is vrijgelaten en het onderzoek met het oog op de contrabandecontröle is nog niet voltooid." Naar wij vernemen heeft gisterenavond nabjj de IJsselbrug te Zwolle een automo bilist getracht een meisje te ontvoeren. Dank zij het kordate optreden van een vriendinnetje kon de man door de militaire politie worden aangehouden. Het was omstreeks zeven uur, toen de 15- jarige Dina van E. zich van haar betrekking huiswaarts begaf. Voor haar uit liep een vrien dinnetje Dora H. en haar broertje. Op den oprit van de IJsselbrug stopte plotseling een auto. De heer, die uitstapte greep Dina aan, waar door zij op den grond viel. Het iuidschreeuwende meisje werd door den man opgenomen en achter in den auto gezet. Het geschreeuw trok geluk kig de aandacht van het vooruitloopend vrien dinnetje. Zonder zich te bedenken liep deze hard naar de militaire wacht op de brug en vertelde in enkele woorden wat was voorge vallen. Een fluitsignaal was voldoende om ook de militaire nolitie in het geweer te roepen, waarna de soldaten met de revolver in. de hand den inmiddels genaderden auto tot stoppen dwongen. Het meisje werd uit den auto ge haald en de man, die afkomstig was uit Leeu warden werd aangehouden. Dank zij het flinke en snelle optreden van Dora. H. werd hier een ernstig misdrijf voorkomen. HEILIGE WEG 39-45 - A'DAM A. i. v/d MADE LOGIES M ONTBIJT 2.—. Prima Holl keuken SPECIALITEIT INDISCHE RIJSTTAFEL STOCKHOLM, 29 Maart (Zweedsch Tel. Ag.). De Finsche regeering heeft zich tot de Zweed sche regeering gewend met het verzoek, Zweed sche arbeiders, vooral bouwvakarbeiders, naar Finland te sturen om aan den wederopbouw mede te werken. Een delegatie bestaande uit vertegenwoordigers van den bond van werk gevers en van het vakverbond bevindt zich op het oogenblik te Helsinki om de kwestie te regelen. Larsson, de leider der delegatie, heeft verklaard, dat op 13 Maart slechts 700 van de bijna 5000 arbeiders, die zich hadden opgege ven, in Finland waren aangekomen. Sedert het sluiten van den vrede is het zenden van ar beiders gestaakt, doch de volgende week zal het worden voortgezet. Men hoopt ongeveer 1000 arbeiders per week te kunnen zenden tot een totaal van 8 tot 9000. Niettegenstaande de loo- nen in Finland lager zijn dan in Zweden heb- ten talrijke arbeiders hun betrekking verlaten om de Finsche kameraden te helpen. Men ver wacht voorts, dat een aantal leden van het Zweedsche vrijwilligerskorps, in plaats van naar Zweden terug te keeren, zich bi) dit vredes- leger zullen aansluiten. NEW YORK, 29 Maart. (Reuter). De „Pan American Airways" hebben medegedeeld, dat de Britsche autoriteiten op de Bermuda-eilanden eenige post van het Clipper-vliegtuig, dat in Westelijke richting vloog, in beslag hebben ge nomen, toen dit een landing maakte, welke niet op het programma van de1-reis stond. Er werd geen gebruik gemaakt van geweld. De gezag voerder van het vliegtuig heeft, naar de passa giers melden, formeel geprotesteerd. De Hooge Raad heeft arrest gewezen in de zaak van de nabestaanden van den journalist J. Bosch tegen de gemeente 's-Gravenhage. 20 Maart 1936 is Bosch op het trottoir bij t Passagetheater te 's-Gravenhage aangereden door een politiemotor. Eenigen tijd later over leed hij, waarop de nabestaanden de gemeente in rechten hebben aangesproken. De Haagsche Rechtbank heeft de eischers in beginsel in het gelijk gesteld, doch getuigenbewijs opgelegd om te doen vaststellen, dat Bosch bij de aanrijding is gewond en dat hij gestorven is door de ge volgen van die aanrijding. Vóór dit getuigen bewijs teekende de gemeente hooger beroep aan en het Haagsche Gerechtshof wees de vor dering der nabestaanden af. De nabestaanden gingen van dit arrest in cassatie. De Hooge Raad overwoog o.m. dat de rech ter bij de beoordeeling van de overheidsdaad rekening heeft te houden met de grenzen, bin nen welke de Overheid vrij moet zijn, naar ei gen inzicht te handelen. Het Hof is blijkbaar van dezelfde beginselen uitgegaan, wanneer het eenerzijds het overheidsbeleid niet door den burgerlijken rechter beoodeeld wil zien, maar anderzijds toch het oordeel uitspreekt, dat de gemeentelijke politie zich in dezen niet heeft schuldig gemaakt aan een onrechtmatige daad. Feitelijk heeft het Hof vastgesteld, dat het hier betrof een bedreigen met geweld tot herstel en bewaring van de openbare orde, gericht tegen het publiek. Bij het nemen van een zoodanigen maatregel heeft het publiek uit den weg te gaan, wat, naar het Hof aanneemt, in het on derhavige geval redelijkerwijs ook mogelijk was door het zeer langzaam rijden en het waar schuwend geraas van den motor. Onder die omstandigheden zegt de Hooge Raad verder rechtvaardigt het feit. dat desalniettemin een aanrijding plaats heeft, niet zonder meer onvoorzichtigheid van de zijde der politie aan te nemen, ook dan niet, indien aan net slachtoffer niets te verwijten valt. Op deze gronden heeft de Hooge Raad het cassatieberoep verworpen. Vanochtend omstreeks half twaalf is het sjs. „Volendam" van de HollandAmerika-lijn van New-York te Rotterdam aangekomen. Het schip had 46 passagiers aan boord. De „Volendam" heeft ligplaats genomen aan de Wilhelmina- biade. Stand op Vrijdag 1 uur n.m.: 762.1 Vorige stand; 761.5

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 1